r 1 3 g; R DE STERRENHEMEL IN OCTOBER. s i ■i DINSDAG 3 OCTOBER 1933 MGR. DR. B. J. ERAS. In November 25 jaar Procurator van het Ned. Episcopaat te Rome. BEPERKING VAN DEN RUNDVEE STAPEL. Uitvoer naar het buitenland. Vleesch voor steunbehoevenden. OPROEP VAN HET HULDE-COMITE. Het vleesch buiten de gewone consumptievleeschmarkt. REVOLUTIE OP SCHEEPSBOUW- GEBIED? EXCESSEN TIJDENS DE KAAG- WEEK. Actie tegen de invasie van verivordende begrippen. t VALUTA-CONCURRENTIE DOOR SPERRMARKEN. 12 UUR STERRENTIJD. A&ALOOy? - -V ..yï 27 October, te 10 uur. 20 October, te 9Y2 uur. UITKEERINGEN AAN INDISCHE PENSIOENFONDSEN. PRACTIJKOEFENINGEN VOOR A.S. ONDERWIJZERS. INTERESSANT EXPERIMENT. Het hulde-comité mgr. dr. B. J. Eras verzoekt ons opneming van het volgende: In de maand November a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn. dat de Doorluchtige en Hoogeerwaarde heer monseigneur doctor Bernard Joseph Eras werd benoemd tot Pro curator van het Hoogwaardig -Nederlandsch Episcopaat te Rome. Als blijk van hun hooge waardeering voor de vele en groote diensten aan het Episcopaat bewezen, hebben Hunne Excellenties de Aarts bisschop en de Bisschoppen aan den Procurator een feestgave toegezegd voor de schildering van de kapel van het Nederlandsch College te Home, waarvan, zooals bekend, de jubilaris rector is. In zijn functie als Procurator moge mgr. Eras in de eerste plaats en meer onmiddellijk het Hoogwaardig Episcopaat hebben gediend, hij heeft als zoodanig ook voor het welzijn van de geheele Nederlandsche Kerkprovincie gearbeid en zeer vele personen particulier aan zich ver plicht. Maar daarenboven heeft hij tijdens zijn werk te Rome, buiten zijn procurators-functie, door zijn onvermoeibare dienstvaardigheid en har telijke vriendschap talloozen aan zich weten te verbinden en door zijn persoonlijke eigen schappen den Nederlandsehen naam in de Eeuwige Stad hoog gehouden en bemind ge maakt. Daarom willen ondergeteekenden dit zilveren jubileum gaarne benutten om mgr. Eras een blijk van erkentelijkheid te geven. Zij zijn overtuigd, dat zeer talrijken in den lande zich hierbij wenschen aan te sluiten. Het is ons bekend, dat de jubilaris geen per soonlijk geschenk wenscht, ook is zijn verlan gen, dat wegens de tijdsomstandigheden een meer luisterrijke viering van zijn jubilé achter wege moge blijven. Maar het zal hem aange naam zijn, indien zijn feest aanleiding mag zijn, dat een gave wordt bijeengebracht voor het College, waarvan hij rector is, en dat in zoo menig opzicht nog nadere voltooiing vraagt. De bijeengebrachte jubilégave zal in de eer ste plaats worden besteed voor de kapel, ter wijl, zoo mogelijk, ook een gedeelte zal dienen voor verdere bibliotheekvorming. Wij houden ons verzekerd, dat deze bestem ming van de hulde-gave de hartelijke instem ming zal hebben van alle vrienden van den jubilaris. Zoudt u voor genoemde doeleinden eemg bedrag beschikbaar willen stellen, dan zal de penningmeester van het comité, de heer Frans Twaalfhoven, Catharijnesingel 42 te Utrecht, dit gaarne in ontvangst nemen, liefst per post giro op No. 77418, en wel vóór Dinsdag 10 Oct. De bedoeling is n.l. om aan mgr. Eras de feestgave van katholiek Nederland aan te bie den vóór zijn vertrek naar Rome, dat omstreeks 20 October valt. Gaarne zouden wij de jubi leumgift vergezeld doen gaan van een album met de handteekeningen van hen, die er toe hebben bijgedragen. Daarom verzoeken wij u op bijgaand naamkaartje uw naam te willen plaatsen en met de enveloppe aan het daarop aangegeven adres te willen zenden. Mgr. C. C. Prinsen, 's-Hertogenbosch, voor zitter. Mgr. dr. J. H. E. J. Hoogveld, Nijmegen, sêêïètaris. F. Twaalfhoven, Catharijnesingel 42, Utrecht, penningmeester. Dr. H. Ahaus, Mill- Hlll. Mgr. dr. G. A. H. Bauduin, Roermond. Mgr. Th M.° P. Bekkers, Voorschoten. Prof. dr. I. 5?"tü. van den Berg, Driebergen. Broeder Ber- nardus Maria, Br. O. L. Vr. v. Lourdes, Don gen. Mgr. J. Biermans, Mill-Hill. Pastoor dr. J. P. Ie Blanc, Tilburg. H. M. J. Blomjous, Til burg. Dr. W. A. Boekelman, Utrecht. Kan. Tar- cisius Bootsma, O.Praem., Namen. Pastoor A. J. v. d. Brekel, Zevenbergsche Koek. Dr. L. Brenninkmeyer, Amsterdam. Prov. A. Broeken, Missiehuis H. Hart, Tilburg. Jan Eloy Brom, Utrecht. Deken dr. Ch. A. M. van Dam, Bergen- op-Zoom. Dr. K. A. F. Deelen, Tilburg. P. T. H. M. Dobbelmann, Nijmegen. Z. Baron van Dorth tot Medler, Duiven. A. C. R. Dreesmann, Bussum. W. J. R. Dreesmann, Amsterdam. A. N Fleskens, Geldrop. Mgr. dr. Th. J. A. J. Goossens, Tilburg Mr. C. M. J. F. Goselmg, Amsterdam. Regent F. A. J. A. Govaerts, St. Michielsgestel. Prof. P. J. M. van Grinsven, Haaren. Prof. P. G. Groenen, 's-Gravenhage. Jac. de Gruyter Sr., 's-Hertogenbosch. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Haarlem. Mgr. F. N. J. Hendrikx, 's-Hertogenbosch. Pater Hya cinth Hermans, O.P., Rotterdam. Mgr. A. Her mus, St. Michielsgestel. F. Herold, Utrecht. Mgr. D. Huurdeman, Utrecht. Abt M. F. Jansen, O.Cist., Rome. President dr. J. de, Jong, Rijzen burg. P. H. de Jong—v. d. Heuvel, Tilburg. H. Kuijpers, Rotterdam. Mr. dr. D. A. P. N. Koo ien, 's-Gravenhage. Rector dr. B. Lijdsman C.ss.R., Wittem. J. P. Lijnkamp, 's-Gravenhage. Mr. P. H. Loeff, 's-Hertogenbosch. Broeder Matthias, Broeders O. L. Vr. Onb. Ontv., Maas tricht. Mgr. M. P. J. Möllmann, Haarlem. H. J. A. Middendorf, Rotterdam. Prof. B. H. Mol- kenboer, O.P., Nijmegen. Rector P. J. M. H. Mommersteeg, Nijmegen. A. Mutsaerts van Spaendonck, Eppeghem, België. B. Mutsaers v. Spaendonck, Capellen, België. J. F. Mut saerts, Brussel. Jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, Arnhem. Jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, 's-Gravenhage. Prelaat H. Noots O.Praem., Rome. Mgr. J. M. van Oers, Breda Dr. R van Oppenraay S.J., Rome. Mr. R. J. H Patijn, Rome. Mgr. dr. H. A. Poels, Heerlen. Dr. R. R. Post, Rome. Mr. C. Prinzen, Nijmegen. Mr. C. P. M. Romme, Amsterdam. Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, Suideras bij Vor- den. Mevr. F. Steenberghe—Engeringh, Soes- terberg. Dr. P. M. Rutten, O.S.Cr., Rome. Prof dr. ir. J. I. J. M. Schmutzer, Utrecht. Mgr. Jan Olav Smit, Rome. Mgr. C. A. A. van Son, Ntj megen. J. A. H. Steinweg, Nijmegen. Frater Tharcicio, Fraters van Tilburg, Tilburg. Jan Stuyt, 's-Gravenhage. W. A. Twaalfhoven, 's-Gravenhage. Mgr. dr. Th. Verhoeven, 's-Gra- venhage. Pastoor A. M. C. L. Vermeulen, S.J., 's-Gravenhage. Mr. T. J. Verschuur, 's-Graven hage. Mr. E. H. J. Baron van Voorst tot Voorst, Ubbergen. B. H. Vroom Wzn., Amsterdam. Mr. M. A. M. Waszink, Roermond. A. J. M. van Welie, 's-Gravenhage. L. M. Weterings, Haar lem. Mr. J. F. A. M. Wierdels, Nijmegen. Mr. A. I M. J. Baron van Wijnbergen, Utrecht. Nadat de centrale landbouworganisaties vol ledige medewerking hebben toegezegd bij de uitvoering van door de Regeering te nemen maatregelen ten behoeve zoowel van de in krimping van den Nederlandschen rundvee stapel als van regelingen door welker toepas sing het door de beperking verkregen even wicht zal moeten bewaard blijven, zal de Crisis Rundveecentrale weldra hare hoofdwerkzaam heid kunnen aanvangen. Daartoe zal op verschillende, tijdig nader bekend te maken, marktplaatsen gelegenheid worden geboden vee aan de Crisis Rundvee centrale te leveren in de soorten zooals die voor elke leveringsgelegenheid zullen worden gevraagd. In de provinciën zijn commissies van over name, bestaande uit een veehouder en een veehandelaar,- ingesteld, terwijl in ieder ge west de Crisis Rundveecentrale wordt ver tegenwoordigd door een vertrouwensman, evenals de leden der ovemamecommissiën be noemd na reeds geruimen tijd geleden ge pleegd overleg met den georganiseerden land bouw. De bedoeling is ook aldus het contact tusschen de Crisis Rundveecentrale en de veehouders te vergemakkelijken. De aangeboden aieren zullen door de over name commissies worden ingedeeld in ver schillende kwaliteitsklassen, voor welke voor iedere leveringsgelegenheid prijzen naar le vend gewicht op grond van klassewaardeering worden vastgesteld. Deze worden tijdig te voren bekend gemaakt evenals de soorten vee, welke geleverd kunnen worden. Na overname geschiedt de betaling naar levend gewicht, op grond van klassewaardeering en basisprijs. De overname commissie merkt de overge nomen dieren en houdt toezicht op de weging, waarbij zooveel mogelijk de provinciale ver tegenwoordiger aanwezig is. Na afloop der weging ontvangt de leveran cier een leveringsbon, waarop alle noodige gegevens omtrent het overgenomen dier wor den vermeld. Deze bon wordt onderteekend door dengene, die net rund heeft geleverd en namens de Crisis Rundveecentrale door den vertegenwoordiger of een der leden van de overnamecommissie. Levert een handelaar, dan moet de naam van den veehouder van wien hij betrok, worden vermeld. Na ontvangst en weging worden de dieren onderverdeeld naar de bestemmingsplaatsen, waarheen ze gezonden zullen worden. Het ligt in de bedoeling te trachten zooveel mogelijk dieren, welke daarvoor geschikt zijn en voor zoover daar vraag naar is, levend uit te voeren naar het buitenland op gelijke wijze als tot dusver reeds meer is geschied. Van de te dien opzichte genomen maatrege len is sinds eenigen tijd de uitwerking reeds merkbaar. Overigens zullen de dieren, welke voor uit voer of consumptie ongeschikt zijn, dienen te worden verwerkt in de destruêtie-inrichtin- gen. Voorts wordt een stelsel overwogen, waarbij het vleesch van een gedeelte of van alle runderen, welke voor consumptie ge schikt zijn, ten goede zal kunnen komen aan de steunbehoevenden in het land. Deze dieren worden geconserveerd om langs anderen weg tot een bestemming te komen; een en ander onder de strenge, voor alle vleesch, hetwelk als menschelijk voedsel zal hebben te dienen geldende controle. Ongeacht, op welke wijze de over te nemen dieren tot waarde zullen worden gebracht, dient voor alles het vleesch van dit vee buiten de normale binnenlandsche consumptievleeschmarkt te worden gehouden ter voorkoming van ontwrichting van die markt. Inkrimping met 200.000 stuks. Nader vernemen wij nog, dat men zich voor- loopig op het standpunt heeft gesteld onzen rundveestapel met 200.000 stuks in te krimpen. Dit wil echter geenszins zeggen dat deze be perking voldoende zal blijken te zijn. Thans staat reeds vast, dat de Rundveecentrale tot verder gaande maatregelen zal overgaan, indien de wenschelijkheid daarvan mocht blijken. INTERN. BOND VAN CHRISTELIJKE METAALBEWERKERS-ORGANISATIES. De onthulling van het monument te Allonne, opgericht nabij de plaats waar vorig jaar de R 101 neerstortte en m vlammen opging. De schaduw rechts is van het vliegtuig, waarin de foto genomen werd. EEN HOLBEIN ONTDEKT? De „Daily Telegraph" meldt, dat te Castte Howard bij York een tot nog toe onbekend portret van Hendrik VIII is gevonden, dat af komstig blijkt van den Duitschen schilder Hans Holbein. Volgens de kunstcritici, die het portret hebben gezien, is het een der beste por tretten van Hendrik VIII, die, zooals bekend vaker door zijn hofschilder Hans Holbein is geschilderd. Het thans ontdekte schilderij toont groote gelijkenis met het op het kasteel Wind sor hangende door Holbein geschilderde por tret van Hendrik VIII. Tot nog toe was het verborgen onder vier verschillende verflagen die naderhand door andère schilders warer aangebracht. Op initiatief van den kunsthisto ricus Dr. Ganz, zijn deze lagen verwijderd, waarop het zich in prachtigen toestand bevin dende origineel te voorschijn kwam, dat de handteekening van Holbein en den datum 1540 toonde. Het schilderij zal dezer dagen m een Londenschen kunsthandel ten toon worden gesteld. Merkwaardige vinding. Een Zandvoortenaar, de heer C. J. Stoete. heeft kort geleden octrooi aangevraagd voor de exploitatie van een vaartuig, dat inplaats van door een schroef zal worden voortbewogen met behulp van een door hem uitgevonden con structie. De uitvinder stelt daarbij voorop dat dat vaartuig vlugger op gang zal zijn en veel grooter snelheid zal kunnen bereiken dan de scheepsbouwers van de huidige generatie zich in hun stoutste droomen hebben durven voor stellen. Het principe, dat aan deze vinding ten grond slag ligt en waarvan de heer Stoete mededee- ling heeft gedaan aan de Departement van Defensie, komt in het kort hierop neer, dat de groote weerstand van het water, welke vooral door snelvarende schepen overwonnen moet worden, alsmede het slipverlies der voortstu wingswerktuigen belangrijk wordt gereduceerd De chef van het bureau Scheepsbouw van de IVde afdeeling A. van het Departement van Defensie, ir. G. 't Hooft, die over deze vinding aan het ministerie verslag heeft uitgebracht zegt daarin woordelijk „dat de beginselen waarop de vinding berust, volkomen gezond zijn en de mogelijkheid om hiernaar een onder gunstige omstandigheden practisch bruikbaar apparaat te vervaardigen geenszins uitgesloten moet worden geacht". Het tractor-systeem. De heer Stoete heeft sindsdien niet stilge zeten aan de hand van 't geen hij in logischen gedachtengang, op het papier in schrift en tee- kening had vastgelegd, is hif er in geslaagd van zijn „bliksemvaartuig" een proefmodel te con- strueeren, dat hij tijdens het bezoek dat een verslaggever van het Persbureau Vaz Diaz té" zijnen huize heeft gebracht, op het droge en in het natte element heeft gedemonstreerd. Het vaartuig, dat wellicht de kiemen van een revolutie in den scheepsbouw in zich draagt wijkt aanmerkelijk af van de bestaande typen Wat voorts het rekbare begrip „vaartuig" be treft, zij er op gewezen dat de vinding van den heer Stoete, naar hij verzekert, kan worden toegepast voor binnenschepen met voorstuwings- vermogen, racebooten, zeeschepen, ongeacht hun afmetingen en wat dies meer zij. Het schip bestaat uit twee gedeelten; het onderste gedeelte, waarin bijv. bij groote vracht- of passagiersschepen de laadruimten alsook de machineinstallatie kunnen worden aangebracht en het bovenste gedeelte voor de Men schrijft ons: Het bestuur van den Internationalen Bond van Christelijke Metaalbewerkersorganisaties kwam op 20 en 21 September 1933 in Weenen onder voorzitterschap van den vice-president, den heer Ch. Broutin, Frankrijk, in vergade ring bijeen. Naast de verschillende bestuurs leden was ook de heer Herm. Henseler, als ver tegenwoordiger van het Internationaal Arbeids bureau, aanwezig. De vergadering hield zich hoofdzakelijk be zig met vragen van organisatorischen aard, o.a. betreffende de maatregelen welke getrof fen dienen te worden in verband met het uit treden van den voorheen aangesloten christelij- ken Metaalbewerkersbond uit Duitschland. Vervolgens vond een uitvoerige discussie plaats over de vraag van een in te stellen en quête in de zwaar-industrie en over het pro bleem der 40-urenweek, in verband waarmede tot aanneming van de volgende resolutie werd besloten: „Het bestuur van den Internationalen bond van Christelijke Metaalbewerkersorganisaties constateert met leedwezen, dat de door het Internationaal Arbeidsbureau in te stellen in ternationale enquête over de zwaar-industrie, waarvan reeds het in he jaar 1930 te Salzburg gehouden congres onzer Internationale de wen schelijkheid heeft uitgesproken en aan het In ternationaal Arbeidsbureau kenbaar gemaakt, tot nu toe geen voortgang heeft gehad. Genoemde Internationale doet nogmaals een beroep op het Internationaal Arbeidsbureau op energieke wijze dit vraagstuk onder de oogen te zien en den tegenstand te overwinnen die daar tegen gerezen is, opdat de enquête, wier nood zakelijkheid en urgentie steeds duidelijker naar voren komt, in den kortst mogelijken tijd in gesteld worde. Het bestuur heeft zich eveneens met het pro bleem der 40-urenweek bezig gehouden. Het betreurt dat dit dringende vraagstuk niet de instemming van de laatste Internationale Ar- beidsconferentie kon wegdragen en geeft uit drukking aan de verwachting dat de eerstko mende conferentie eindelijk de oplossing van dit probleem, waarvan de urgentie meer en meer blijkt, vinden moge. Het bestuur stelt het op prijs, overeenkom- stik de eischen op het congres van het Interna tionaal Christelijk Vakverbond te Antwerpen gesteld en door verschillende Centralen van diverse landen uitgesproken, als zijn meening kenbaar te maken, dat deze oplossing maatre gelen eischt welke voor de handhaving of ver betering van den levensstandaard der arbeiders noodzakelijk zijn. De aangesloten organisaties hebben tot taak deze ideeën bij de betreffende instanties in gang te doen vinden." EXAMEN NOTARISKLERK. Voor het van 27 tot 30 September te Utrecht gehouden examen ter verkrijging eener akte van bekwaamheid als notarisklerk, ingesteld door den Bond van notarisklerken in Nederland, slaagden mej. A. E. B. van Zwieten, Leiden en de heeren L. M. Geudeke, Almkerk; J. de Vries- Appingedam; R. G. Swierenga, Nieuwe Peke'ig; N. van der Linden Jr., Leiden en D. Koger, Velsen-Noord. accomodatie van passagiers, bemanning enz Beide deelen zijn van elkander gescheiden door een tunnel. Door dezen tunnel loopt ter weers zijden, gedreven door de machines van het schip, een van schoepen voorziene ketting in voorwaartsche richting. De ketting is zonder einde, d. w. z. hij verlaat het schip aan den voorsteven, die speciaal schuin is geconstru eerd en loopt vervolgens langs dezen steven in contra-beweging onder den vlakken bodem door, om uit het water te voorschijn komen de langs den eveneens schuin geconstrueerden achtersteven weer den tunnel te bereiken. Het merkwaardige van dit systeem is, dat het vaartuig zich een weg door de golven baant op een wijze, die te vergelijken is met 't rijden van een tractor over den wég. Bij het in beweging brengen van den rond- gaanden ketting ontstaat een enorme weer stand tegen den druk van het water op den voorkant van het schip, met als gevolg een geweldige stuwkrachte welke zooals gezegd het vaartuig dadelijk op snelheid brengt Naar de heer Stoete mededeelde, kunnen op deze wijze groote schepen worden gebcuwd welker snelheid tot ver over de honderd kilometer kan worden opgevoerd. CONSECRATIE MGR. LEVEN. Z. H. Excellentie mgr. Leven S.V.D., be noemd Apostolisch Vicaris der kleine Soenda- eilanden, hoopt op 24 October te Marseille per Marnix van St. Aldegonde aan te komen. De bisschops-consecratie, door Z. H. Exc. mgr. Diepen met assistentie van de bisschoppen van Breda en Roermond, in de parochiekerk van Uden, is bepaald op Zondag 12 November, meldt „St. Jansklokken". CYCLOONRAMP-TAMPICO. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27 te 's Graven- hage- verklaart zich gaarne bereid gelden voor leniging van den nood der slachtoffers van de Cycloonramp te Tampico in ontvangst te nemen Zendingen per postwissel, of per giro onder no. 22120 met vermelding „Cycloonramp-Tam- pico" worden aan bovengenoemd adres gaarne ingewacht. VOOR DE NIEUWE KERK TE DELFT. De restauratie-commissie voor de Nieuwe Kerk te Delft deelt ons mede, dat het fonds voor de restauratie in de maand September ge stegen is van 28.000 tot 40.000. Dit resul taat werd bereikt door den nationalen speld jesdag op 31 Augustus, die c.a. 6000 oplever de en den bazar, die dezer dagen te Delft werd gehouden. 6 October te 11 uur. 13 October te lÖl/2 uur. 3NI31M. De zon gaat van het sterrebeeld de Maagd naar dat van de Weegschaal; haar middag hoogte (voor 52 gr. N.B.) neemt af van 35 gr. 5 m. tot 24 gr. 6 m. De dagen korten van 11 uur 39 m. tot 9 uur 43 m. en daar het midden van den dag op 1 October en 31 Oct. resp. 10 m. en 16 m. voor den middelbaren middag valt, is et korten 's avonds iets sterker dan 's morgens. Maan: V.M. 3 Oct.; L.K. 11 Oct.; N.M. 19 Oct.; E.K. 25 Oct. Planets».: Mercurius, Mars en Jupiter zijn onaiefethaar. Venus is avondster en staat eenigen tijd na zonsondergang laag aan den Westelijken hori zon. Einde October worden de omstandigheden Door de Gooische actie groep tegen volks verwildering is het volgend adres, gezonden aan den gemeenteraad van Warmond: „Geven met verschuldigden eerbied te ken nen: ondergeteekenden, vormende de Gooische Actiegroep tegen Volksverwildering, domicilie kiezende ten huize van den laatsten onderge- teekende aan den Lagen Naarderweg No. 3 te Hilversum: dat zij hebben kennis genomen van de pu blicaties in de dagbladen de Maasbode, De Tijd en de Avondpost over de ergerniswekkende voorvallen tijdens de Kaagweek 1933; dat zij uit rapporten en onderzoekingen te vens kennis hebben genomen van feiten, die zich op en om de Kaag gedurende dit jaar heb ben voorgedaan, welke dermate excessief zijn op het gebied der goede zeden, dat de plaat selijke overheid uithoofde van haar taak ver plicht is in deze regelend op te treden; dat het van algemeene bekendheid is, dat de Kaag bezoekers van alle deelen des lands tot zich trekt, zoodat het bestaan van georden de toestanden op zedelijk gebied een belang vertegenwoordigt, dat ver buiten de grenzen Uwer gemeente uitreikt, weshalve onderge teekenden, mede uit naam van tienduizenden gelijkgezinden, zich veroorloven zich tot Uwen raad te wenden met het verzoek ten deze rege lend op te treden, zoowel wat betreft de ma- terieele inrichting, van verschillende gelegen heden, eischen van hygiëne, aesthetischen wel stand, alsook met betrekking 'tot de bescher ming van de zedelijke levenswaarden der be volking; dat ondergeteekenden zich veroorloven U er op te wijzen, dat het in Uw vermogen ligt ver ordeningen in het leven te roepen, gelijk ge daan is door de gemeente Eist, ter verhindering van het exploiteeren van zwemgelegenheden, waarbij geen kleedhokjes aanwezig zijn; dat Uw raad voortr, evenals zulks in Wasse naar is geschiedt, bepalingen in het leven kan roepen, waarbij deze zich dezen zomer voor gedaan hebbende feiten als ongekleed zwem men kunnen worden tegengegaan; dat Uw raad eveneens bepalingen in het leven kan roepen, evenals te Wassenaar, waarbij het ongekleed gemengd zonnebaden niet meer mag voorkomen; dat bezwaren tegen een moeilijke controle in verband met de groote uitgestrektheid der plassen ondervangen kunnen worden door een bepaling, waarbij het verboden is zich anders dan in behoorlijke bovenkleeren te bevinden buiten de terreinen door B. en W. aangewezen; dat voorts meer doeltreffende maatregelen dan de bestaande iri het leven kunnen worden geroepen, waarbijhet zich op of nabij den openbaren weg vertoonen in onwelvoegelijke kleeding, beter dan tot dusverre kan worden tegengegaan; dat de gepubliceerde excessen op het gebied van overnachtingen op zolders en in hooiber gen vfor Uwen raad een aanleiding mogen zijn om een slaapstedenverordening in het leven te roepen, met bepalingen waaraan slaapsteden hebben te voldoen, terwijl een regeling op het kampeeren U dringend worde aanbevolen, waarbij dan getracht worde het nachtelijk ver blijf in booten tevens in deze verordeningen te regelen; dat ondergeteekenden, zonder op volledig heid in deze schematische opsomming te wil len aanspraak maken, dit alles met gepasten eerbied en aandrang onder de aandacht van Uw college wenschen te brengen, met het drin gend verzoek dit adres, dat beoogt de zedelijke grootheid van de bevolking te beschermen te gen de invasie van verwordende begrippen wel te willen accepteeren; dat door het tijdig en scherp stellen dezer maatregelen Uw raad 'niet slechts de belan gen dienen zal van Uw eigen ingezetenen, doch ook van die tienduizenden anderen, die in deze met vertrouwen de behartiging van hun belan gen in handen van Uw college leggen". 't Welk doende, Mr. M. de Kort, Bussum voorzitter; K. van der Erve, Bussum; W. van der Erve, Bussum; A. W. M. Heslenfeld, Naar- den; E. P. C. Slaghek, Bussum; C. N. J. Aleven Hilversum, secretaris. Onnoodig te zeggen, dat wij de wakkere actie die de Gooische groep onvermoeid blijft voeren van ganscher harte toejuichen. Wij hopen, dat deze actie bij de betrokken autoriteiten een willig oor zal vinden. Zij geeft uiting, aan den in breeder kringen voortdurend sterker groeienden afkeer tegen 'n steeds meer drieste, een christelijk volk on waardige zedenverwildering. Zoo spoedig mogelijk maatregelen gevraagd. De Nederlandsche R. K. Vereeniging van werkgevers in de Textielnijverheid heeft het volgende schrijven gezonden aan den minister van Economische Zaken: „Terwijl ons tot voor eenige weken slechts incidenteel mededeelingen bereikten over moei lijkheden, die onze leden ondervonden tenge volge van de mogelijkheid, dat Nederlandsche importeurs hun uit Duitschland te koopen goederen ten deele met Sperrmarken e.d. kon den betalen, ontvangen wij daarover den laat sten tijd zeer vele klachten, terwijl ook ver schillende importeurs, die op vaak uiteenloo- pende gronden aan het Nederlandsch fabri kaat de voorkeur geven, er onze aandacht op vestigden, dat, indien de Regeering niet onver wijld maatregelen neemt tegen dezen nieuwen vorm van valuta-concurrentie, zij zich door de concurrentie gedwongen zien hun orders, met voorbijgaan der Nederlandsche fabrieken, in Duitschland te plaatsen. Wij zijn overtuigd, dat deze ernstige bedrei ging der Nederlandsche industrie de volle aan dacht van Uwe Excellentie heeft en dat door Uwe Excellentie niet over het hoofd wordt ge zien, dat de mogelijkheid, om met goedkoope Marken Duitsche vorderingen te voldoen, aan het krachtens de contingenteringsmaatregelen voor verschillende textielproducten voor Duitschland geldende contingent automatiscn een belangrijke uitbreiding geeft. Ons bestuur doet daarom een krachtig be roep op Uwe Excellentie, om aan deze nieuwe valutaconcurrentie van Duitschland zoo spoe dig mogelijk paal en perk te stellen". Tijdelijke staking en buitenwerking stelling. Bij de Tweede Kamer zijn twee wetsontwer pen ingediend, n.l. tot: le. tijdelijke staking van de jaarlijksche uitkeeringen ten laste van de Indische geldmiddelen aan de bij de Wet van 25 Juli 1918 opgerichte pensioenfondsen voor Europeesche en Inlandsche burgerlijke en militaire landsdienaren in Ned. Indië; 2e. bdi- tenwerkingstelling van de Wet van 30 Dec. 1905, houdende o.m. vaststelling van de bijdra gen aan het weduwen- en weezenpensioen van burgerlijke ambtenaren in Ned. Indië. Ten aanzien van het sub 1 genoemde wets ontwerp merkt de minister van Koloniën op, dat de bedoelde fondsen in 1918 zijn opgericht om daaruit de pensioenen te bekostingen van hen, die op of na 1 Januari 1917 in dienst ge treden zijn in ons land. Tevens moeten echter zoolang er nog gepensionneerde landsdienaren zullen zijn, die voor den genoemden datum in dienst zijn getreden, hetgeen tot omstreeks 1973 het geval zal zijn, de bedragen der aan dezen uit te betalen pensioenen jaarlijks ten laste van den gewonen dienst der Indische be grooting worden gebracht. Het bedrag, dat aldus rechtstreeks ten laste van de Indische begrooting aan pensioenen wordt betaald, heeft thans ongeveer zijn maximum bereikt (op de Indische begrooting b voor 1933 is daarvoor 53.230.000 uitgetrokken) De uitkeeringen aan de pensioenfondsen ver gen bovendien nog ƒ20.240.000. Deze uitgaven zullen steeds hooger worden. De wettelijke uitkeeringen aan de pensioen fondsen kunnen niet langer uit de gewone mid delen worden bestreden. Deze landsbij dragen moeten dan ook tijdelijk gestaakt worden. De door de pensioenfondsen uit te betalen pensioenen aan de ten laste der fondsen ge pensionneerde, na 1 Januari 1917 in dienst ge- trden, landsdienaren, kunnen voorshands be streden worden uit de renten van de reeds aanwezige fondskapitalen. Aangezien de toekomst op elk gebied nog uitermate onzeker is, komt het raadzaam voor, de stopzetting der uitkeeringen als crisismaat regel voorloopig slechts te beperken tot 1933 en 1934. Ten aanzien van het onder sub 2 genoemde wetsontwerp merkt de minister op dat de jaarlijksche bijdrage aan dit fonds bedraagt ƒ400.000 hetgeen indertijd was bepaald om het fonds in evenwicht te brengen. Veilig kan worden aangenomen, dat, wanneer de thans in het fondsenreglement voorgeschreven bij dragen der deelgenooten gehandhaafd blijven, het° beoogde evenwicht zal zijn bereikt. Die wet heeft dus uitgewerkt, zoodat zij buiten werking kan worden gesteld. Met deze beide voorstellen heeft de Volksraad zich vereenigd. Geen vergoeding aan de betrokken onderwijzers. Op de vragen van den heer Thijssen betref fende de belooning van de onderwijzers aan scholen voor gewoon lager onderwijs, belast met de oefening in de praktijk van het lesgeven der leerlingen van rijkskweekscholen en van door het rijk gesubsidieerde kweekscholen voor on derwijzers en (of) onderwijzeressen heeft mi nister Marchant geantwoord: Een behoorlijke verzorging van de practijk- oefeningen van de aanstaande onderwijzers en onderwijzeressen is naar het oordeel van den minister thans in niet mindere mate verzekerd dan voor de intrekking van de betreffende be schikking het geval was.' Voor de onderwijzers, die ten behoeve van leerlingen van rijkskweekscholen met dit werk worden belast, is geen financieele vergoeding in den vorm van belooningen noodig in verband met art. 5 van het Koninklijk Besluit van 23 Aug. 1933, Staatsblad no. 455, en art. 212 eerste lid, der lagere onderwijswet 1920, waardoor art. 144, vijfde lid, dier wet op de overeenkomstig de Wet van 1878 ingerichte rijkskweekscho len van toepassing is. Het komt den minister voor, dat ook wanneer een aanwijzing volgens het eerste lid van art. 24 van het Koninklijk Besluit van 23 Augustus 1933, Staatsblad no. 456, heeft plaats gehad, of een oefening volgens het tweede lid van dit artikel is verzekerd, een geldelijke vergoeding voor de daarbij betrokken onderwijzers niet noodzakelijk is. gunstiger voor de waarneming en gaat de pla neet ruim iy2 uur na de zon onder. Saturnus staat in den Steenbok, laag in het Z.W. en blijft tot ongeveer middernacht zicht baar. Uranus beweegt zich iets ten N. van de ster omicron van de Visschen en is op 19 October in oppositie met de zon. Omstreeks 19 October zijn er vallende ster ren, die hun radiant in het sterrebeeld Orion hebben. Daar de ecliptica bij het opkomen van de zon een grooten hoek met den horizon maakt, is het ochtendzodiakaallicht goed waar te nemen. Het is een zwakke lichtkegel, die kort voor zonsopkomst in het O. te zien is en waar van de as in den Dierenriem ligt. BEZUINIGING BIJ DEN PANDHUIS- DIENST. Afvloeiing van 700 man personeel. BATAVIA, 30 September (ANETA) Gisteren vond tusschen den Directeur van het Departement van Financiën en het Hoofd van den Pandhuisdienst een bespreking plaats over de bezuiniging bij de Pandhuizen. Als gevolg van deze conferentie zal aan de regeering worden voorgesteld in Augustus 1934 19 pandhuizen tijdelijk te sluiten, hetgeen me debrengt dat ruim 700 man personeel in den loop van 1934 moet afvloeien. Een boodschap van Saturnus. ROME, 2 October. (V.D.) Uit Florence wordt gemeld, dat in het observatorium van Arcetri den 3den October a.s. een interessant experi ment zal plaqts vinden. Het betreft hier n.l. het opvangen van het licht van Saturnus, door middel van een telescoop en het vervolgens per korte golf uitzenden van dit licht naar Chicago Dergelijke proefnemingen zijn reeds met gun stig resultaat genomen, o.a. met het licht van de ster Arthur, doch het utiliseeren van het licht van de planeet Saturnus is een veel deli cater kwestie. De omstandigheid, dat 3 Octo ber op de wereldtentoonstelling te Chicago aan Marconi zal zijn gewijd, was de onmiddellijke aanleiding tot dit experiment.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2