DINSDAG 3 OCTOBER 1933 RADIO-PROGRAMMA RADIO-BERICHTEN VOETBALSPORT. ROTTERDAMSCHE VOETBALBOND. A. S. V.—R. E. S. 7—2 RIVIERTIJDINGEN. Duurdsr dan een huishouding L. G. MOBERLY. WOENSDAG 4 OCTOBER. HUIZEN (1875 M.( 160 K. H.) N.C.R.V.-uit zending. 8.159.30 Gramofoonpl.; 1112 L. Schuyer, cello-recital, a. d. vleugel R. Grelin- ger; 12.00 Politieberichten; 12.15 Gramofoonpl.; 12.302 Trio-v. d. Horst met medew. van mevr. C. v. RavenzwaayMöllenkamp (zang), o.a. fant. Henry VIII, St. Saëns; 2.00 Pauze; 2.30 Gramofoonpl.; 3.00 Chr. lectuur; 3.305 Chr. Dameskoor „Sursum Corda" uit Breukelen; 5.00 Kinderuur; 6.00 Landbouwhalfuurtje; 6.30 On derwijsfonds voor de scheepvaart; 7.00 Politie berichten; 7.15 Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Jubi leumconcert Jan Zwart in de Luth. kerk te Amsterdam, o.a. feestcantate, WichardZwart; 9.15 Vaz Dias; 9.30 Dubbel mannenkwartet „Apollo", o.a. Haarlemsch liedeke, Hol; 10.30 11.30 Gramofoonpl. HILVERSUM (296 M„ 1013 K. H.) V.A.R.A.- uitzending; 8.00 Vaz Dias. DAVENTRY (1554 M., 193 K. H.) 10.50 Be richten; 11.0511.20 Causerie „The passing show"; 12.00 Voor de scholen; 12.20 Orgelspel H. Ramsay; 1.05 Western Studio-orkest, o.a. 3 Beiersche dansen, Elgar; 1.50 Gramofoonpl.; 2.20 Voor de scholen; 3.20 Piano-recital, C. Dixon; 3.35 Sted. Orkest van Bournemouth, o.a. 7e sym- phonie in a. Beethoven; 5.05 John Mac Arthur- kwintet; 5.35 Kinderuurtje; 6.20 Berichten; 6.50 Piano-recital J. Hunt; 7.10 Tooneelpraatje; 7.25 Landbouwpraatje; 7.50 Causerie over eenige Britsche instellingen; 8.20 „Taking you over", revueprogramma met medew. van solisten en orkest; 9.20 Radio-tooneel; 10.00 Berichten; 10.20 B.B.C.-orkest, balletmuziek; 11.15 Causerie; 11.20 12.20 Dansmuziek. PARIJS (Radio-Paris 1724 M., 174 K. H.) 8.05 en 12.35 Gramofoonpl.; 12.50 Orgelspel; 1.25, 7.10 en 7.40 Gramofoonpl.; 9.05 Concert door de „Melody artists" en Alice Janssen (zang); 9-5° Gramofoonplaten. KALUNDBORG (1153 M„ 260 K. H.) 12-20T 2.20 Concert uit rest. Wivex; 3.20 Gramofoonpl., з.505.50 Omroeporkest; 8.20 Causerie °ver kankerbestrijding; 9.352.20 Oansmuziek door diverse bands. LANGENBERG (473 M., 634 K. H.) 6.25 en 7.35—8.20 Gramofoonpl.; 10.20 Berichten, 10.25 Voor de werkloozen; 11.20 Werag-orkest en schoolkoor en -orkest; 11.45 Gramofoonpl.; 12.20 Pop. concert; 1.55—2.50 Werag-orkest, o.a Con- certwals in e gr. t., Moszkowsky; 4.20—6.20 Om roeporkest, o.a. ouv. Peter SchmolL Weber; 7.20 Stunde der Nation. Hoorspel: „Das ist der deut sche Arbeiter. Schiff unter Dampf 8^30 Gra mofoonpl.; 9.30-9.50 Werag-orkest, Ciavonna Gotica, Dopper; 11.00 Pop. concert; 12.20-1.20 Gramofoonpl. ROME (441 M., 680 K. H.) 5.356.20 Omroep orkest; 8.50 „La Wally opera van Catalani. BRUSSEL (338 M„ 887 K. H.) 12.20 Gramo foonpl.; 1.30—2.20 Concert door Max Alexys' orkest; 5.20 Dansmuziek; 6.35 Prot. Causerie; 6.50 7.35 Gramofoonpl.; 8.20 10.20 Symphonie- orkest, o.a. 3e symphonie, M. Steinberg. (508 M., 590 K. H.) 12.20 Max Alexys' orkest; 1.302.20 en 5.206.20 Gramofoonpl.; 6.207.35 Kamermuziek, o.a. Kwartet voor piano en strijkinstrumenten, Jos. Jongen; 8.25 Radio-tooneel „La Rabouilleuse", Balzac-Fabre. DEUTSCHLANDSENDER (1635 M„ 183.5 K. 6.508.20 Concert; 8.55 Gymnastiek; 12.20 1.15 en 2.203.05 Gramofoonpl.; 4.205.20 Norag- kieinorkest, o.a. Weensch carnaval, Schuster; 5 406.20 Trio-concert, o.a. Ballade g kl. t., Rrahrr.s; 6.20 Declamatie; 6.256.55 Toespraak „Was uns bewegt" en orgelspel; 7.20 Zie Lan- genberg; 8.20 Pop. concert; 9.20 „Deutscher Ka lender", overzicht van October; 10.20 Berichten, gportpraatje en weerbericht; 11.2012.20 Con cert, o.a. Grubenlichter, Zeiler. LUXEMBURG (1191 M., 252 K. H.) 12.50 Om roeporkest, o.a. Serenade, Pizzetti; 1.50 Gramo foonpl.; 7.50—11.20 Luxemburgsche avond; 7.50 Concert in g-mineur, op. 22, St. Saëns (gramo foonpl.); 8.20 Luxemburgsche gedichten; 8.40 Omroeporkest, o.a. Mephistowals no. 1, Liszt; 9,10 Berichten (Fransch); 9.20 Vervolg concert, o.a. De stervende zwaan, Spies; 9.35 Oude Luxemburgsche liederen; 10-05 Berichten (Duitsch); 10.15 Omroeporkest, o.a. Moseltraume, L. Koster; 10.45 Dansmuziek. ROTTERDAM, (gem. radio-distributie). Pro gramma 1: Huizen. Programma 2: Hilversum. Programma 3; 8.00 Langenberg, 8.55 DeutSch- landsender; 10.20 Langenberg; 12-35 Parijs k 2.20 Deutschlandsender; 3.20 Kalundborg, 4 20 Langenberg; 6.20 Deutschlandsender; 6.55 Londen R„ (Balalaika-orkest, o.a. Der Doppeladlex, 7.20 Kwintet, melodieën uit 1920 1 - BBC-symphonie-orkest met medew. van mon (piano), o.a. Ie concert d kl. t., Brahms); pl.m. 10.00 Rome. Programma 4: 8.05 Parijs R.; 10.50 en 12.20 Daventry; 2.15 Londen R., orkest, o.a. Melodische suite, Friml; 3.20 Daventry; 5.35 Brussel (338 M.); 6.50 Daventry; 7.10 Parijs R.; 8.20 Daventry; 9.20 Parijs R.; 10.20 Daventry. WOENSDAG. Berlijn doet te 9.20 n.m. hooren hoe 't hand werk in de muziek z'n weerklank in den loop der tijden gevonden, en na oude gildenliederen ten gehoore te hebben gebracht doet men frag menten uit Wagner's „Die Meistersinger von Nürnberg" hooren, waarvan wij den tekst van het dialoog tusschen Hans Sachs de be kroonde Neurenberger meesterschoenmaker met het stedelijk volk, hier weergeven: SLOTTOONEEL UIT DE OPERA: „DIE MEISTERSINGER VON NEURNBERG". Sachs: Verachtet mir die Meister nicht, und ehrt mir ihre Kunst! Was ihnen hoch zum Lobe spricht, fiel reichlich euch zur Gunst. Nicht euren Wappen, Speer noch Schwert, dass ihr ein Dichter sied, ein Meister euch gefreit; dem dankt ihr heut' eu'r höchstes Glück. Drum denkt mit Dank ihr dran zurück, wie kann die Kunst wohl unwerth sein, die solche Preise schliesset ein? Dass uns' ze Meister sie gepflegt grad recht nach ihrer Art, nach ihrem Sinne treu gehegt, das sie echt bewahrt: blieb sie nicht adlig, wie zur Zeit, wo Hof' und Fürsten sie geweiht; im Drang der Schlimmen Jahr' blieb sie doch deutsch und wahr: und war' sie anders nicht geglückt, al wie wo Alles drangt und drückt, ihr seht wie hoch sie blieb in Ehr'; was wollt ihr von den Meistern mehr? Habt Acht! Uns drauen üble Streich': zerfalt erst deutsches Volk und Reich, in falscher walscher Majestat, kein Fürst bald mehr sein Volk versteht, und walschen Dunst mit walschem Tand sie pflanzen uns in deutsches Land; was deutsch und echt, wüsst' Keiner mehr, lebt's nicht in deutscher Meister Ehr'. Drum sag' ich euch: ehrt eure deutschen Meister! Dann bannt ihr gute Geister; und gebt ihr ihrem Wirken Gunst, zerging' in Dunst das heil'ge römsche Reich, uns bliebe gleich die heil'ge deutsche Kunst! Volk: Ehrt eure deutschen Meister, dann bannt ihr gute Geister; und gebt ihr ihrem Wirken Gunst, zerging in Dunst das heil'ge römsche Reich, uns bliebe gleich, die heil'ge deutsche Kunst! Heil! Sachs! Nürnberg's theürem Sachs! A. V. S-' productieve bui Fraaie overwinning van de politiemannen Het eerste wat ons opvalt wanneer wij de uitslagenlijst bezien, is het goede werk van Hermandad en van Zwart Wit, die Zondag bei de een verdienstelijke overwinning hebben be haald. De politiemannen moesten op bezoek bij H. G. S., hetgeen altijd een lastige opgave is, maar zij kwamen met een overwinning van 41 terug en gaven daarmee te kennen, dat zij voor de onderste plaats dit jaar weinig gevoelen. Evenzoo denkt men er bij Zwart Wit over, want na haar twee gelijke spelen, waarmede zij het seizoen inzette volgden twee overwin ningen. In de eerste klas B kreeg Barendrecht de eerste nederlaag te slikken. D. H. Z. herstel de zich na haar nederlaag van de vorige week en sloeg Barendrecht volgens de regelen der kunst met 3—0. O. D. I., dat het nog niet tot een overwinning heeft kunnen brengen, washier Zondag niet ver af en een nederlaag van 10 op het veld van Saturnus, is toch lang niet kwaad en geeft hoop voor de toekomst. Noordereiland trok ook nu weer aan het kortste eind, want zij bleef tegen Bloemhof met 2 1 in de minderheid. De mogelijkheid bestaat echter, dat de uitslag nog zal worden gewijzigd fn een gelijk spel, omdat de scheidsrechter geen strafschop toekende voor een overtreding van den doelman In het strafschopgebied, terwijl hij deze overtreding zwaar genoeg vond om den onsportieven doelwachter het verdere me despelen te ontzeggen. In de tweede klas A week S.S.S. niet van het goede pad af en ook Zondag, toen zij naar Rot terdam kwam, won zij met 31. Daar Sunrise, op eigen veld een geweldige nederlaag kreeg te slikken van Belvedère, zijn de menschen uit Klaaswaal nog de eenigen, die geen neder laag in deze afdeeling hebben geleden. In de tweede klas B bracht de strijd tus schen de nog ongeslagen ploegen van Putters- hoek en C. J. S. een overwinning voor eerst- genoemden die nu met A. V. O. boven aan de ranglijst staan. Bij D. W. L.A. V. O. was Tappy Lening weer de behendigste in de voor hoede en zorgde voor de drie doelpunten. C. K. C. bewees door een klinkende over wining op Delfshaven, dat er met haar danig rekening moet worden gehouden. Het spel, dat zij Zondag speelde, geleek intusjchen meer eerste dan tweede klas. Pretoria moest in 2 D na zwaren strijd de vlag strijken tegen Luno. Het enthousiast spelende Luno trok er zich weinig van aan, dat Pretoria driemaal de leiding nam. Steeds weer maakte zij gelijk om ten slotte ze ven minuten voor het einde het winnende doelpunt te scoren. Vion—Demos was niet van vriendschappe- lijken aard. Demos zal er goed aan doen haar spelers sportiviteit aan te leeren. Ook verleden week gebeurden er reeds onaangenaamheden, waardoor de ontmoeting tegen Spangen ontij dig moest worden beëindigd. De ontmoeting S. V. D. P. W.—N. H. K. kon geen doorgang vinden, omdat de spelers van N. H. K. eerst op het appèl verschenen toen de scheidsrechter reeds had „afgefloten". De spelers van N. H. K. waren echter naar het oude terrein van hun tegenstanders van Zondag gegaan, dat bij het Pompstation ligt. Hierdoor kwamen zij eerst om over half drie op het tegenwoordige terrein aan den Parallelweg aan. W. T. R.—A. V. S. 1—10 Als scheidsrechter van Oeveren beginnen blaast, is A. V. S. volledig, terwijl W. T. R. twee invallers telt. A. V. S. is direct in de meerderheid, doch voorloopig brengt zij het niet verder dan een tweetal hoekschoppen, die zonder resultaat blijven. Eerst de derde brengt succes. De rechtsbinnen kreeg n.l. den goed op zijn hoofd en met een sierlijken zwaai van dit lichaamsdeel doet hij den bal in het doel verdwijnen. Nu het hek van den dam is, volgt spoedig het tweede doelpunt door toedoen van den linksbinnen. Na de rust is de spil van de bezoekers we gens een blessuur vervangen, maar dit belet hun niet om sterk in de meerderheid te ko men. Eerst bij een stand van 70 weet W. T. P. de eer te redden. Het blijft aan deze zijde bij dit eene doelpunt, maar aan den anderen kant wordt nog driemaal gescoord,, zoodat het einde komt met 101 voor Van Stolk. NoordereilandBloemhof 12 Noordereiland heeft twee invallers, terwijl Bloemhof volledig aan den start verschijnt. Na een kwartier spelens valt Bloemhof een strafschop ten deel, doch de doelman van de thuisclub weet deze keurig te stoppen. Het is evenwel uitstel, want enkele minuten later neemt Bloefhof toch door Snoe'oen de leiding, en kort daarop wordt deze door Vis vergroot. Vijf minuten na de hervatting speelde een der achterspelers van de hovenieren den bal met de hand en uit den strafschop verkleint de Wijs den achterstand. Noordereiland is nu sterker, maar zij heeft geen geluk. Bloemhof krijgt nogmaals een strafschop te nemen, doch ook deze levert geen doelpunt op. Het blijft bij 21 voor Bloemhof. Na afloop nam Noordereiland nog een straf schop, die in een doelpunt werd omgezet. Zij heeft n.l. geprotesteerd, omdat de scheidsrech ter den doelman van Bloemhof van het veld heeft gezonden, toen deze een tegenstander een klap gaf, maar hiervoor geen strafschop toe kende. UrsusH, O. V. In een spannenden wedstrijd heeft H. O. V. met 31 Van Ursus te Schiedam gewonnen. Hel veld was door de mist zeer glad, wat op het spel van veel invloed is geweest. Binnen 5 mi nuten doelpuntte de middenvoor van H. O. V„ waarna de strijd in snel tempo op en neer bleef gaan. Na ongeveer 20 minuten wist de links buiten van Ursus van een blunder van de ach terhoede van de Rotterdammers te profiteeren door den gelijkmaker in het net te jagen Kort voor de rust kreeg een der achterspelers van Ursus het leder verkeerd op zijn schoen, waardoor de bal in eigen doel verdween. Na de rust was Ursus sterker, maar H. O V.'s achterhoede hield goed stand. Geleidelijk wist H. O. V. het spel te verplaatsen, zoodat het spel vrijwel verdeeld was. Na een half uur spelens scoorde de rechtsbuiten van H. O. V. op schitterende wijze. Het pleit was nu be slecht; wel bleef Ursus volhouden en zou zij bijna gescoord hebben, ware het niet, dat de linksbuiten van de Schiedammers een vrijwel onmisbare kans teloor liet gaan. Scheidsrech ter van Dijk was weer boven allen lof ver heven. T. A, G.Vooruitgang 2—4 Vooruitgang had direct het beste van het spel en in de eerste helft was zij reeds aan zienlijk sterker, hetgeen zij in drie fraaie doel punten wist uit te drukken. De aanvallen van T. A. G. hadden niet veel te beteekenen en de doelman van Vooruitgang had met de enkele schoten, die van de voorwaartsen kwamen, niet te veel moeite. Direct na de rust tapte T. A. G. uit een ge heel ander vaatje en reeds na vijf minuten had zij succes door haar midvoor. Vooruit gang was even de kluts kwijt, waarvan T. A. G. gebruik maakte om er 32 van te maken. Langzamerhand herstelden de bezoekers zich en door den rechtsbuiten werd het 24, het geen ook de eindstand werd. T. A. G. probeer de het toen nog met wat forscher spel, doch de scheidsrechter drukte dit onmiddellijk den kop in. Het einde kwam met een zwaar be vochten zege voor Vooruitgang. V. E, F. C.—C. S. C. 2—3 V. E. F. C. was danig gehandicapt door het feit, dat zij met drie invallers verscheen. De bezoekers namen al spoedig de leiding toen de midvoor uit een goeden voorzet van links den bal onberispelijk langs den doelverdediger plaatste. Even later dacht men V. E. F. C. ge lijk te zien maken toen een harer voorwaart sen in gunstige positie voor doel kwam. Er werd van C. S. C.-zijde evenwel hands ge maakt en de daarvoor toegestane strafschop werd niet gebruikt om den gelijkmaker tot stand te brengen. Even later rekende de doel man van V. E. F. C. niet op een schot van den rechtsbinnen der tegenstanders en het was 0-2. Na de rust was de thuisclub sterk in de meer derheid en uit een strafschop wegens hands verkleinde zij den achterstand. Even later volg de een derde strafschop, maar deze werd an dermaal niet benut. Een der spelers van C. S. C. kwam toen in botsing met den rechtsbuiten van de gastheeren, die daarbij een trap tegen de maag kreeg en naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Beide ploegen scoorden ten slotte elk nog eenmaal, zoodat C. S. C. met 32 won. Delfshaven—C. K. C. 0—9 Het ziet er in het eerste kwartier niet naar Uit, dat de score voor C. K. C. zoo hoog zal v/orden, want er is van eenig overwicht geen sprake. Dan neemt evenwel C. K. C. het spel in handen en Delfshaven wordt geheel op eigen helft teruggedrongen. Doelpunten kunnen dan ook niet uitblijven en eer de rust aanbreekt heeft de bezoekende ploeg viermaal gedoel punt. Na de rust is het een spel van kat en muis, hetgeen C. K. C. in vijf doelpunten weet uit t» drukken, waartegenover de thuisclub geen enkel tegenpunt wist te stellen. Wel hield zij den ganschen wedstrijd goed vol, waarvoor haar zeker alle eer toekomt, doch tegen het werkelijk goede spel van de bezoekers was zij niet opgewassen. SunriseBelvedere I4 Onder leiding van scheidsrechter van Dijke trappen de gasten af en ondernemen een vinni- gen aanval, welke besloten wordt door een schot dat juist over gaat. Ook Sunrise toont, dat zij over een goed spelend elftal beschikt. De strijd gaat dan ook gelijk op. Het is Sunrise, dat door toedoen van den linksbinnen de score opent. Met dezen stand komt de. rust. Direct na de rust ondernemen de gasten een aanval. Een goeden voorzet van den rechtsbui ten wordt besloten met een schot van den mid voor, dat doel treft. Opnieuw in den aanval zijn de, werkt een van de achterspelers van Sun rise slecht weg, waardoor de bal in het doel van Sunrise rolt. Belvedère weet dan nog twee doelpunten aan de score toe te voegen, waardoor de eindstand 14 wordt. N. R. C.Schiedamsche Boys 1—2 Een dikke mist hing gisterenmorgen over de velden en maakte hen glad en glibberig. In den wedstrijd N. R. C.Schiedamsche Boys wisten de gasten zich het beste aan deze moei lijke terreinomstandigheden aan te passen en met mooie open aanvallen trokken zij telkens op het doel van de krantenmenschen af. Deze begingen de fout het spel te kort te houden, waardoor de Schiedamsche verdediging telkens gelegenheid kreeg in te grijpen. Met twee doel punten kregen de gasten in de eerste helft loon naar werken. Na de hervatting bleek de N. R. C. zich eenigszins hersteld te hebben en de partijen wogen goed tegen elkaar op. Met schieten had den zij evenwel geen succes en bovendien schoot Barendregt voor open doel nog over. Tenslotte wist Fischer met een goed schot den Schie- damschen doelverdediger te passeeren. Hard werd er gewerkt, eenerzijds om de score te verhoogen en anderzijds om een gelijk spel te behalen. Talrijke kansen deden zich daartoe voor, doch zij bleven alle ongebruikt, zoodat de bezoekers een zwaarbevochten overwinning be haalden. Spangen—O. V. Spangen heeft op eigen terrein spelend tegen O. V. haar eersten wedstrijd verloren en wel met 42. De eerste aanval was voor Spangen, doch O. V. werkte zich los en forceerde een hoekschop. Na 12 minuten spelens maakte O. V. bet eerste doelpunt en nadat zij haar voorsprong tot 20 vergroot had, scoorde Timmerman van Spangen na een half uur het eerste tegenpunt voor zijn vereeniging. Spoedig daarna kon Hoek den stand op gelijken voet brengen, zoodat de rust met 22 inging. Na de hervatting was O. V. sterk in de meer derheid, waarvan drie hoekschoppen het gevolg waren, die evenwel niets opleverden. O. V. bleef goed volhouden en zij drukte haar overwicht in twee doelpunten uit. Spangen spande zich ter dege in om den achterstand nog in te halen, doch dit mocht niet baten. De eerste wedstrijd op het nieuwe terrein, dat eenigszins officieel, in tegenwoordigheid van afgevaardigden van den R. V. B., S. B. v. L. O., werd geopend, werd een groote zege voor A. S. V. Nadat bloemen waren aangeboden, bracht een zoontje van den secretaris van A. S. V. den bal aan het rollen. R. E. S. nam de leiding, doch zij moest toezien, dat de stand nog voor de rust door A. S. V. tot 51 werd opge voerd. Na de rust was het spel meer verdeeld. Nadat R. E. S. den achterstand met een doel punt had verkleind, brachten v. d. Griend en Verkade den eindstand op 72. A. V. G.—D. W. K. 3—1 A. V. G. laat onmiddellijk zien, dat zij geenszins van plan is om zich gewonnen te geven en D. W. K., dat meent een zacht eitje aan haar tegenstanders van Zondag te heb ben, wordt direct op eigen helft teruggedron-* gen. Reeds na tien minuten spelens heeft de midvoor van de thuisclub succes. D. W. K. werkt zich dan los en er volgt een levendige strijd. A. V. G. heeft dan door den rechts binnen wederom succes. A. V. G. verslapt dan eenigszins en D. W. K. maakt hiervan gebruik om te doelpunten. In de tweede helft is D. W. K. wat sterker, maar de achterhoede van A. V. G. weet van geen wijken. Kort voor het einde komt A. V. G. nog even fanatiek opzetten en de rechts binnen slaagt er in om den eindstand op 3I te brengen. HANSWEERT, 1 October. Gepasseerd vóór 4 uur en bestemd voor ROTTERDAM: st. Telegraaf 3 en 6; Wiljo, Avontuur; Ideaal, Markus; Neutraal, Rennings; Themasi, Pasmann: Koophandel, Vermeulen; Vertrouwen, van VlietScaldia, DavidAlblas- serdam, Schutte: AMSTERDAM: st. Amstel 4 en 8; st. Stad Amsterdam 1 en 8; Bram, Kempeneers; DORDRECHT: Leon Mathilde, van Schijndel; Anna, van Driel; WEMELDINGE: Les cinq frères, Fluyt; Dana, v. d. Jagt: Gerjo, van Meel; Nieuwe Zorg, Baay; MAASBRACHT: Dakota, Landa; VREESWIJK: Titania, v. d. Baert; DIN- TELOORD: Frida, de Jonge; TILBURG: Petro- nella, Polderman; EDAM: Maria, Koster; DELFTAdriana Cornelja, v. d. VlietBRIELLE Anna, Kint; ZWIJNDRECHT: Dankbaarheid, v. Dongen; Unilever 5, Rooding; THOLENCor nelia, van Houdt. DUITSCHLAND Markomannia, v. d. Made; Baden 18, Bohn; Naphta 4, Karbach; Cis Rhenan, v. d. Bussche; Rhöne, Sauer; Nautilus 13, Schot; Rosalia, Lobbezoo; Montana, Hendriks; Confiance Verberght; Caruso, Segers; Jan Vermeer, van Hooywegen; Beom, van Bogaart; Don Bosco, Reitz; Albicore, Tronkoe; Tawe, Scholten; Emma, Berndt; Leopold, Somers; Emanuel, de Decker; Victorine, van Ruyssevelt; Margaretha, Appalius; Bersjou, de Vries; Lahn, Verduvn; Rival, van Vijven; Rijn Schelde 15, Verberght; Sani 12, Molberg; Waal, Witte. BELGI st. Telegraaf 4, 16 en 18Thuringia, Schot; Avance, Meyer; Dankbaarheid 2, van Dongen; Johan, Mager; Rosina Helena 2, Kissel; Maroc, Gebhardt; Risico, Willaert; Trude, Wil- lems; Stelma, Nauwelaarts; Albert, Achtergaal; Poolster, BormsLudovica Maria 2, van Cau- teren; Pierre Frangois, de Landsheer; Comptoir 5, Weber; Energie 2, Dirkse; Charles, Bruinsma; Madeleine, KrieselsMaria, StroobandHelena. Meeusen; Alhema, Sibryns; Zwartewater, Slagter; Corjo, de Ronde; Elsa, Leunis; Dorothea, Sol; Anjo, Oom; Buiten V«'wachting, de Korte; Ro- zina Pieternella, den Breejen; Risico, Hazewin- dusHoop en vertrouwen, ThyssenJannetje, de Jong; Mouette, Reichert; Jannetje, van Drimme- len; Liberté, Pot; Ideaal, Brusse; Johan, Janssen; Nooit Volmaakt, van Driel. HANSWEERT, 2 October 1933. Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: Autotransport 1, Lemmermann; Anna, BuyksAMSTERDAMElise, Dooms VECHEL: Willem Albertus, Plomp, DINTEL- OORD: Verandering, Fonteijn; CAPELLE: Ter neuren 27, BondewelAPELDOORNRoelofje, fïartmans; SCHEVENINGENElisabeth, de BoerGOUDA: De Hoop, Verheij; HANS WEERT Onderneming, Vermeulen; 's-BOSCIl: Resoluto 2, Rekkers DUITSCHLAND: Holbein, v. d. Putten; Ha noi, Dietz; Anna, Klop; Montaigne, Hammei; Edelweiss 18, de Vree; Bertha, Zwinnes; Ange- Wanneer muizen zich toegang weten te verschaffen tot Uw provisiekast, slinken de voorraden veel sneller dan wanneer een groote familie er van eet. Muizen zijn tevens verspreiders van besmettelijke ziekten, zoodat het niet alleen eigenbelang maar ook een plicht is dit ongedierte te bestrijden. Geen kat of val is in staat vijftig muizen in één nacht te vangen, doch met één doosje Rodent verdelgde de Heer A te K. in 2 avonden 113 muizen. Rodent faalt nimmer; het trekt muizen en ratten onweerstaanbaar aan en reeds het eerste hapje is doodelijk. Koop dus nog heden een enkele doos 5 50 ct. of een dub bele doos a 90 ct. en morgen zult U van dit on gedierte bevrijd zijn. Imp.: Fa. B. Meinderstna, Den Haag. RecL 666DGVS 17 lique, Huysmans; Rosa 2, de Polter; Rosalie, van SteenhovenScheldevrlj, de PrinsLeopold, de PrinsSahara, BockStad Lier, Heek BELGIës. Telegraaf 1, 5 en 8s. Amstel 7 en 1s. Stad Amsterdam 7 en 12s. R(jn en Shcelde 14; Telegraaf 19, Nortier; Koophandel, v. d. Linde; Hoop op Zegen, Schenkel; Basilia, Baumeister; Sulphur, Duut; Familietrouw, den BreejenOnderneming, Smit3 Gebroeders, v. d. KolkAvontuur, VeldmanPieternella Cornelia, van Os; Cornelia Pieternella, van Os; Nelly 2, van Oosten; Succes, Avontuur; Energie, Baars; Elisabeth, van Ee; Luctor, Vermeer; Stad Goes, Vendeville; Elisabeth, Timmermans, Risico, Me- dendorpRival, TersteegeMaria, van Schijndel 3 Gebroeders, Stolk; Margaretha, Damstra; Broe dertrouw 9, de Jong; Nova Cura, Mulder; Goedo Gunst, den Boef; Zeelandia, Duigendyk; Avon tuur 2, Veldman; Karl Albert, Gent.he; Porfier 28, DoomsMachiensteen 20, v. d. PuttenSpes Salutis, v. d. Molen; Prinses Juliana, Veenma. HET SCHEEPVAARTVERKEER VAN DEN NIEUWEN WATERWEG, ROTTERDAM, HAMBURG EN ANTWERPEN. Gedurende de maand September zijn te Ham burg binnengeloopen 1386") schepen met 1.426.435 netto tons tegen 1408 schepen met 1.414.676 netto tons in 1932. Wij laten hieronder een vergelijkenden staat volgen van de havenbeweging van den Nieu wen Waterweg, Rotterdam, Hamburg en Ant- werepen over JanuariSeptember. Nieuwe Waterweg: 1933 8664 14.018.982 1932 8558 13.429.283 Verschil 106 589.699 Rotterdam: 1933 6991 10.872.341 1932 6924 10.640.364 Verschill 67 Hamburg 1933 12.837 1932 13.872 Verschil 1.035 Antwerpen 1933 7308 1932 6941 Verschil 4- 367 231.977 13.437.662 13.580.215 - 142.553 12.911.042 12.338.497 572.545 Hierbij is inbegrepen de scheepvaartbe weging van Altona, Harburg en Wilhelmsburg. De officieele cijfers der netto tonnenmaat voor Antwerpen luiden voor 1933 15.189.461 en voor 1932 14.515.879, het verschil 673.582. Om deze gelijk te maken met de hier gebruikelijke berekening zijn deze cijfers met 15 pet. ver minderd. ROTTERDAM—ANTWERPEN. Gedurende de maand September zijn te Antwerpen aangekomen 810 schepen, totaal 1.617.974 tons. Gedurende de maand Augustus zijn te Ant werpen aangekomen 873 scharen, totaal 1.845.539 tons. Wij laten hieronder een vergelijkenden staat volgen van de havenbeweging van Rotterdam en Antwerpen Rotterdam Antwerpen 1933 schepen netto t. schepen netto t. Januari 745 1.083.899 784 1.675.712 Februari 677 1.076.178 717 1.555.389 Maart 764 1.225.678 806 1.682.692 April 745 1.136.200 783 1.663.633 Mei 815 1.241.649 857 1.703.617 Juni 765 1.214.112 822 1.684.160 Juli 822 1.324.651 856 1.760 851 Augustus 820 1.248.028 873 1.845.433 September 838 1.321.946 810 1.617.974 Totaal 6991 10.872.341 7308 15.189.461 De voor Antwerpen opgegeven cijfers der netto tonnenmaat zijn die volgens Belgische berekening. Om deze gelijk te maken met de hier gebrui kelijke berekening, moeten deze cijfers met 15 pet. verminderd worden. naar het Engelsch van 3.) O, Daff, toe, zou je hem direct willen opbellen en hem zeggen, dat ik doodop ben of iets dergelijks? Maar hij moet in geen geval vandaag hier komen, zei Primrose heftig, en heusch, ik was gisterenavond bij de Waster- mans Heb je daar ook geslapen? viel haar zus ter haar scherp in de rede, terwijl zij Primro se's gelaat, dat bij die woorden vuurrood werd, aandachtig bestudeerde. Ik heb er gegeten, was het antwoord. Jawel, maar dat is geen antwoord op mijn Vraagt! En daarna had ik een afspraak. Lena Wasterman wist er alles van en ik was beslist van plan daarna naar haar terug te gaan om bij haar te overnachten, maar toen gebeurde het ongeluk en Je werd overreden, vertelde die verpleeg ster. Maar ik vind het dan toch wel eigenaar dig, dat je geen enkele verwonding opliep. Vind je zelf ook niet? vroeg Daffodil spottend. Ik heb heelemaal niet gezegd, dat ik overreden ben, protesteerde Primrose, maar ik hebik bedoel, er gebeurde iets en daar schrok ik geweldig van. Enfin ik merk wel dat je niet van plan schijnt te zijn mij te vertellen, waar je naar toe gegaan bent, nadat je bij de Wastermans gege ten had? Je gaat toch zeker niet meer met die onmogelijke mevrouw hoe heet ze ook Weer, om? Primrose wendde heer blik van haar zuster af en gaf geen antwoord. Je moet het natuurlijk ,zelf weten, ver volgde Daffodil toen haar zuster bleef zwijgen, en het gaat me ook eigenlijk niets aan met wie je om wilt gaan, maar ik zeg je ronduit, dat ik niet verkies, dat je mijn flat gebruikt voor de intriges van dat afschuwelijke mensch. Ik kan haar niet luchten of zien! Natuurlijk merk ik heel goed, dat ik met al mijn praten bij jou geen steek verde kom, maar houd het je voor gezegd, dat ik mijn woning niet disponibel stel als uitgangspunt van jouw geheimzinnige escapades. Het is goed hoor, ik begrijp je volkomen, Zei Primrose. Ik zal Gervase nu even opbellen en hem wat op zijn mouw spelden", besloot Daffodil schamper, dan kan jij wat gaan rusten, je ziet eCAii het hard noodig hebt. Alleen gelaten, lag Primrose, met treurige oogen, onbewegelijk vóór zich uit te staren. 6®*®llige logeerkamer, waarop Daffodil, niet zonder reden zoo trotsch was, vervaagde als m een nevel. Uit dien nevel doken beel den op uit het verre verleden; een tuin, buiten op het land, tegen de helling van een heuvel. Perken vol sleutelbloemen en narcissen, die met hun gele kleur schel afstaken tegen de donkerbruine aarde. Zij zag twee kleine meis- jes, die m dien tuin speelden, hun spel een oogenblik onderbreken om bloemen te pluk ken, die zij dan aan haar moeder gingen bren gen. De zitkamer van het huis, die altijd vol bloemen stond, verscheen vervolgens duidelijk vóór haar geest. Een gezellig, knus vertrek, dat zelfs twee zulke kleine meisjes altijd een gevoel van rust en veiligheid gaf. Schalen vol viooltjes, vazen gevuld met narcissen, geplukt door de kleine rappe handen van de twee klei ne meisjes; een pot met primular, die vader in de broeikas had afgesneden. Doch de hoofd figuur van alles was toch de gestalte op den divan, vlak bij het venster De gestalte van dat teere, lieve moedeitje, dat nooit meer zou genezen en dat haar kiemen meisjes zoovele schoone nobele gedachten en idealen inprentte, vóór zij voor goed uit hun jonge leventjes ver dween. Plotseling verdwenen die beelden weer en snikkend hief Primrose haar handen omhoog. Wat zou ze wel gezegd hebben, klaagde zij, wat zou ons lief, klein, moedertje wel ge zegd hebben, als ze geweten had, dat ik als ze haar gezien had. Zouden haar oogen ook moeder hebben neen 0 neen! Huiverend trok zij de dekens over zich heen en verborg haar gelaat in de kussens, alsof ze op die wijze iets hatelijks en verschrikkelijks uit haar geest wilde bannen. HOOFDSTUK UI. LESLIE GRAYSON. Gretig en met bevende vingers opende Leslie den brief. Zij zou zich al erg moeten vergis sen als deze brief niet van die aardige juffrouw Courtenay kwam, die ze enkele weken geleden bij de familie Wasterman op het thee-uurtje had ontmoet. Juffrouw Courtenay zou haar ongetwijfeld schrijven, dat zij de betrekking, waarover ze toen gesproken had, kon krijgen? Eén blik op het korte briefje echter was vol doende om al haar hoop te vernietigen. 141 Medlicoth Mansions, 20 October. Geachte juffrouw Grayson, Het spijt me U te moeten mededeelen, dat de betrekking, die ik voor U op het oog had, reeds vervuld is. U bij anderen meer succes toewenschend, Met vriendelijken groet, DAFFODIL COURTENAY. Leslie liet den brief op den grond vallen en staarde onbeweeglijk vóór zich uit. Een gevoel van wanhoop overmeesterde haar. Zij had zoo stellig gebouwd op de belofte van die vriende lijke dame, die bij de familie Wasterman naast haar op de sofa had gezeten. Die met zooveel overtuiging had gesproken over een kennis van haar, die een juffrouw van gezelschap zocht en die haar verzekerd had, dat zij, Leslie, haar juist het geschikte persoontje daarvoor leek. Met droevige oogen keek Leslie baar onge zellige, kale, zit-slaapkamer rond, die nu ruim twee jaar haar tehuis was geweest. Juffrouw Jenkins, haar hospita, had het nooit de moeite waard gevonden ook maar eenige zorg te be steden aan dit kamertje achter op de derde verdieping, dat altijd verhuurd werd aan meis jes, die het niet breed hadden. Het karpet be stond uit aan elkaar genaaide, vrijwel totaal versleten lappen; de stoelen en tafel zagen er verwaarloosd uit. De linnenkast en de wasch- tafel waren verveloos en de gordijnen had Les ley zelf zóó dikwijls hersteld, dat er van de oor spronkelijke stof vrijwel niet meer te zien was. Op het bed lag een der weinige schatten, die het meisje van haar ouderlijk huis had kun nen meebrengen: een zacht gekleurde, warme plaid. Verder had zij enkele etsen aan den wand gehangen en een paar foto's op den schoorsteen mantel geplaatst. Deze pogingen waren echter niet in staat geweest ook maar een greintje ge zelligheid aan het vertrek te geven. Het was en bleef er ongezellig en somber met het uit zicht op daken en schoorsteenen, die in den wazigen Octobernamiddag flauw te onderschei den waren. „Er zal niets anders op zitten dan een betrek king als dienstbode aan te nemen, dacht het meisje bitter, ik heb nergens speciaal voor geleerd; ik heb geen diploma's, zelfs geen en kele aanbeveling voor het werk, dat ik zoo graag zou willen doen. Waarom, besloot ze zuchtend haar sombere gedachten, hebben mijn ouders mij toch niet voor iets laten leeren. Met een moedeloos gebaar opende Leslie haar versleten beursje en liet den inhoud op tafel vallen. Drie stuivers was alles wat er uit te voorschijn kwam! Terwijl zij met doffen blik naar de drie geldstukjes staarde, hoorde ze op den gang het geluid van vermoeide, sle pende voetstappen. Een harde klap op de deur volgde en zonder Leslie's toestemming af te wachten kwam haar kostjuffrouw de kamer binnen. "En juffrouw Grayson, begon het mensch strijdlustig, hoe staat het nu met mijn duiten? U bent me nu reeds twee weken huur schul dig. Zooals U weet, heb ik U de kamer opge zegd en dat trek ik alleen in, wanneer U uw schuld betaalt. Maar dan ook tot op den laat- sten cent!" voegde zij er met nadruk aan toe. Het spijt me, juffrouw Jenkins, zei Leslie verdrietig, maar die betrekking, waar ik zoo vast op gerekend had, heb ik niet gekregen en ik heb op het oogenblik geen geld om U te betalen. Ik hoop Ach lig niet te zaniken, viel de hospita haar grof in de rede, van wat U hoopt, kan ik niet leven. Kan ik er soms mijn huur en de belasting van betalen? Ik heb twee weken ge wacht maar nu vertik ik het langer, begrijpt U dat? Nu is het uit! Geen praatjes verder, U hoepelt direct op! U wilt me toch zeker op dezen tijd van den dag de straat niet opsturen? Wat zou ik moeten beginnen? Waar moet ik naar toe? vroeg Leslie angstig. Het laat me absoluut koud wat u doet of waar U naar toe gaat, snauwde juffrouw Jen kins, ik verlang, dat U onmiddellijk vertrekt. Twee keer heb ik U de huur opgezegd en vanavond heb ik deze kamer noodig. Vanavond? Leslie keek de spreekster met doffe, starende oogen aan; zij was totaal de kluts kwijt. Maar mijn kleéren en andere din gen, dat gaat toch De vrouw viel haar met een kort, hatelijk lachje in de rede: Je verbeeldt je toch zeker niet, dat ik je met je boeltje zal laten vertrekken, is het wel? voeg ze schamper. Als je niet in staat bent om me te betalen wat me toekomt, dan blijven je koffers en andere rommel eenvoudig hier. Hier blijven? stamelde Leslie. Ja, die blijven hier. O, er zal niets mee gebeuren, hoor, maak je maar niet ongerust, maar ik houd ze net zoo lang tot je je schuld betaald hebt. Je kleeren och die zullen wel niets opbrengen, denk ik. Misschien die plaid, daar op bed, ik denk Mijn kleeren? zei Leslie met een zielig lachje, neen, daar zult U zeker niet veel voor krijgen. Maar juffrouw Jenkins, U meent toch niet, dat u me nu op straat wilt zetten? Ik be loof U dat ik U zal betalen, zoo gauw als Zoo gauw als de kalveren op het ijs dan sen, bedoel je zeker? Neen, dank je wel, ik denk er niet aan. Ik heb al veel te lang geduld gehad. Verbeeld je je soms, dat ik zelf niet van 's morgens vroeg tot 's avonds laat moet ploe teren om er te komen? Ik zeg je, dat ik deze kamer noodig heb en als je niet kunt betalen, dan hoepel je op, daarmee uit! Leslie keek hulpeloos de kamer rond. Kennis van de wet bezat ze niet, zoodat het geen oogenblik bij haar opkwam, dat de brutale hel leveeg vóór haar, absoluut geen recht had om haar eigendommen achter te houden, ook al wat zij haar geld schuldig. Op van het tobben en de zorgen van de laat ste maanden probeerde ze zelfs niet meer te gen te spreken. Zij voelde maar al te goed, dat geen enkel argument in staat zou zijn om haar kostjuffrouw op haar beslissing te doen terug komen. Goed, dan zal ik direct gaan, zei ze kalm, en zoo spoedig mogelijk zal ik mijn boeltje la ten halen. Dat zal dan heel gauw moeten gebeuren, hoonde juffrouw Jenkins anders kon de boel wel eens verkocht zijn. Zij wist heel goed, dat de wet haar zoo iets verbood, doch ze specu leerde op de onwetendheid van Leslie. En ik doe het. ook hoor, als ik mijn geld niet heel gauw krijg. Pak je boeltje nu maar gauw bij elkaar en ga dan zoo spoedig mogelijk weg", besloot ze hardvochtig. Vervolgens ging ze de kamer uit en trok de deur hard achter zich dicht. Inwendig ver kneuterde het mensch zich, dat zij op zoo'n ge makkelijke manier de kamer drie hoog achter weer tot haar beschikking had gekregen. Zij zou de kamer verhuren aan den verloofde van haar nicht, die bereid was er meer voor te betalen en die bovendien den heelen dag de deur uit was. Dat hebben we alweer gehad, dacht ze voldaan, terwijl ze de trap afliep. Ondertusschen pakte Leslie met wanhoop in haar hart, de etsen, de foto's en de plaid bij de weinige kleeren, die zij bezat, in haar kof fer. Het grootste gedeelte van haar kleeren, als mede haar sieraden, had ze reeds lang geleden naar de bank van leening gebracht, doch wat ze nog over had borg ze in den koffer, sloot dezen af en deed het sleuteltje in haar beursje Toen keek ze nog eenmaal met treurige oogen, het vertrek waarin ze twee jaar gewoond had, rond. Waar moet ik in 's hemelsnaam naar toe? vroeg zij zich angstig af. Doch toen raapte ze al haar moed bij elkaar, wierp haar hoofd achterover en in haar oogen kwam een uitda gende blik. Ik zal er wel komen, zei ze hardop tegen de kale muren en de vervallen meubels, ik zal me er wel doorheen slaan, hoe dan ook. Vijf minuten later, vanachter de keukendeur bespied door juffrouw Jenkins, liep ze de slecht verlichte trap af en trok de buitendeur be daard achter zich dicht. Op straat was het al donker en er viel een druilerige motregen. Haar oude, dunne mantel gaf onvoldoende beschutting tegen den guren Oostenwind, die haar bij eiken straathoek in het gelaat sloeg. Door haar herhaaldelijk gere pareerde schoenen drong langzaam de dunne, vieze modder. Zonder te weten waarheen ze moest gaan, liep ze rillend voort. Diep in ge dachten verzonken hoe ze nu moest handelen, verloor ze elk begrip van haar omgeving. Waar zou ze heengaan? Wat moest ze begin nen? Die twee problemen speelden onophoude lijk door haar hersens, zonder dat zij een ant woord op de vragen wist te geven. Omdat ze op het land was geboren en getogen en daar, tot vóór twee jaar, altijd gewoond had. bezat ze zoo goed als geen vrienden in Londen. Ze ker geen vrienden, zooals ze bij intuitie voelde, tot wie zij zich, zonder geld of bagage, kon wenden om hulp. Mevrouw Masterman had zij ontmoet ten hui ze van de familie Stephens bij wie zij als gou vernante in betrekking was geweest. De familie was echter maanden geleden, naar Canada ver trokken en sedert had ze mevrouw Masterman slechts hoogst zelden ontmoet. Toevallig was zij haar een paar weken geleden op straat te gengekomen en toen had ze Leslie uitgenoodigd met haar mee naar huis te gaan om een kopje thee te drinken. Bij die gelegenheid had ze ook juffrouw Courtenay ontmoet, die haar een mo gelijke betrekking in het vooruitzicht had ge steld. Helaas, daarvan was niets terechtgeko men. Neen, het was absoluut uitgesloten, dat ze mevrouw Masterman of juffrouw Courtenay kon lastig vallen, het ging eenvoudig niet. Maar er was ook niemand anders tot wie zij zich kon wenden; het was diep treurig maar waar, er was letterlijk niemand, die zij om hulp kon vragen. Leslie keek verdrietig om zich heen en kwam tot de ontdekking, dat zij, al doelloos voortloopend, vlak bij den oever van de ri vier was aangeland. Op den verkeersweg zag zij een onafgebroken rij van vrachtwagens en op het trottoir liepen enkele voetgangers, die groote haast schenen te hebben om, op dezen mistroostigen avond, zoo spoedig mogelijk uit deze deprimeerende omgeving weg te komen. Doelloos stak Leslie den rijweg over en leunde een oogenblik over de balustrade, die langs den oever van de rivier liep. Zij staarde naar het water, waarvan de geluidlooze, onafgebro ken voortvloeiende beweging haar een beklem mend gevoel gaf. Er was iets onafwendbaars in die voortdurende beweging, iets dat haar een sensatie gaf van het onafwendbare, meedoo- genlooze van haar eigen lot. De zwakke weer spiegeling van het licht der lantaarns, dat hier en daar op de golven viel, scheen den indruk van duisternis nog te verhoogen. Met een hui vering wendde Leslie zich af en ging op een der vele ledige banken, die langs het trottoir stonden, zitten. Zij voelde zich aan het einde harer krachten en ze besefte plotseling, dat ze kilometers ver moest hebben geloopen. Het huis van juffrouw Jenkins immers lag in een heel ander stadsdeel. Geen wonder, dat ze zoo moe was, te moe om nog een stap te verzetten. Ook had zij honger, zoo'n honger, dat het haar ziek maakte. ■(Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 7