DONDERDAG 5 OCTOBER 1938 FASCISME EN NATIONAAL- SOCIALISME. V ereenigbaar met Katholicisme De noodwendigheid van een prin cipieel Katholieke partij. DE MUITERIJ OP DE „ZEVEN PROVINCIËN". Nadere bijzonderheden over de voorgeschiedenis. ONRUST BIJ DE COMMUNISTEN. Archieven en geldmiddelen ivorden in veiligheid gebracht. Ingrijpen van de regeering? DE AANSLAG IN DEN JORDAAN. AUTO RIJDT TEGEN EEN BOOM. POOTAARDAPPELEN NAAR HET BUITENLAND. KOLENDAMPVERGIFTIGING. ACTIVITEIT VAN HET R. K. PARTIJBESTUUR. SAMENSTELLING BEGINSEL PROGRAMMA. HET „WAAROM" VAN DE GEKLEURDE PETROLEUM. VERDRONKEN. DOODELIJKE VAL VAN EEN TRAP. NEDERLANDSCHE MOTORRIJDER GEDOOD. INDISCHE POSTVLUCHTEN. Ik Prof. Schrnutzer lid der commissie. Medewerkers voor de pro paganda. BEDEVAART NAAR ROME EN NEVERS. CENTRAAL VERBAND DER SINT JOSEPH'S GEZELLEN. Het nationaal leekenleiders- congres te Rotterdam. BAARS EN DE CORPORATIEVE CONCENTRATIE. INZAMEL1NGSWEEK N. C. C. DE MERAPI. Mr. F. Vorstman, leeraar in de staatsweten schappen aan de M. T. S. en het R.K. Lyceum te Haarlem hield Dinsdagavond voor den Haarlemschen R.K. Middenstand die in grooten getale aanwezig was een rede over het Fascisme en Nationaal socialisme. In zijn rede, citeerde Mr. Vorstman allereerst hetgeen onze landgenoot, prof. H. de Vries van Heekelingen over ie grondslagen van het fascisme gezegd heeft, n.l. dat het fascisme de staatkundige en sociale beginselen hersteld heeft, die de beschaafde wereld beheerschten voordat het individualisme zegevierde. Diens theorie is echter in strijd met de leer der officieele Italiaansche fascisten, zooals prof. Rocco weerlegde. Deze beweert n.l. dat de staat e°n eigen doel heeft, dat los staat van dat der burgers: de staat is doel en het individu is mid del. Burgerlijke vrijheden, op het natuurrecht gegrond, als het recht van vereenigen en ver gaderen kent het fascisme niet. De vrijheden, zijn, als ze bestaan een concessie van den staat. Voorts ontleenen de burgers het recht om een godsdienst te belijden aan den fascistischen staat; zoodat de kerk hoogstens als een orgaan van den fascistischen staat beschouwd moet worden. De practische toepassing van deze leer in Italië had tengevolge: I. De katholieke godsdienst werd staats godsdienst. Mussolini zag in haar een bindende en stuwende kracht hij uitstek. II. De jeugd mocht alleen in fascistische organisaties vereenigd worden; wat het beken de conflict met de Kerk tengevolge had. III. Het parlementaire stelsel werd afge- schsfti IV. Op sociaal terrein werd de klassenstrijd afgeschaft. Spr. beantwoordde hierna de vraag: hoe is de snelle opkomst van het fascisme te ver klaren en wees daarbij op den drang naar een versterking van het nationalisme en van het staatsgezag als gevolg van de ontaarding van de democratie en de overtuiging, dat de tegenstellingen tusschen kapitaal en arbeid moeten worden overbrugd, niet door klassen strijd, maar door samenwerking. Grondslagen. Bij de beoordeeling van het fascisme moet men rekening houden met de volgende grond slagen daarvan: I. De natie is souverein. Voor een Christen is deze opvatting onaanvaardbaar. Uit de ver oordeeling door het fascisme van het inter nationalisme volgt, dat het ook de Kath. Kerk veroordeelt, de internationale bij uitnemend heid. II. De staat heeft zijn eigen doel. De Kerk verwerpt deze opvatting als een gevaarlijke dwaling. De staat is geen doel maar 't middel ter behartiging van de tijdelijke belangen der individuen. III. Het individu heeft geen natuurlijke rechten. De rechten, die het heeft, ontleent het Admiraal Byrd (links) geeft den kapitein van zijn expeditie-schip de laatste instruc ties voor het vertrek naar het Poolgebied BATAVIA, 4 October (ANETA) Het „Bat. Nieuwsblad" deelt mede, dat bij de berechting van de muiterij aan boord van de „De Zeven Provinciën" eerst de meeloopers. dan de raddraaiers en daarna de officieren zullen terechtstaan. Het blad publiceert bijzonderheden over de muiterij, welke tot dusverre nog niet bekend waren. Uit deze bijzonderheden blijkt, dat de stem ming aan boord bij vertrek uit Soerabaja goed was, aangezien kort te voren aan de beman ning officieel was medegedeeld, dat een ver dere salariskorting niet zou plaats vinden. Toen de „De Zeven Provinciën" ter hoogte van Padang was aangekomen, verscheen op het publicatiebord de mededeeling, dat toch een nieuwe korting zou worden opgelegd. Hierover werd gekankerd, terwijl korporaal B. opmerkte „dat nu gewerkt moest worden en men ook eens moest gaan praten met de Inheemsche schepelingen". Nadat Padang was gepasseerd verscheen een tweede mededeeling op het publicatiebord in- Naar het schijnt, zoo meldt de „Limb. Koe rier" is de Communistische Partij Holland bezig haar archieven in veiligheid te brengen, even eens haar geldmiddelen en de bescheiden van haar blad „De Tribune". Blijkbaar vreezen de leiders, aldus het blad, een ingrijpen der regeering in den vorm var. huisbezoek, waarvan het resultaat, waarvoor zij beducht zijn, zou kunnen leiden tot een alge meen verbod of opheffing van de partij. Inderdaad blijken ons bij nadere informatie de communisten bezig hun bescheid^p in veilig heid te brengen. De aanleiding daartoe schijnt te zijn gelegen in het feit, dat van sommige zijden bij de Regeering wordt aangedrongen op een krachtiger optreden tegen de communis tische partij. Of de regeering aan dien aandrang gevolg zal geven is evenwel niet bekend. aan den staat, die ze hem ook ontnemen kan. i zake de korting van 17 voor de Inlandsche De staat zelf is niet aan eenig recht onderwor- schepelingen, zoodat ook onder deze de onte- pen' dus zelf het hoogste recht. De Kath. Kerk i vredenheid groot was. verwerpt dit eveneens als een grove dwaling: Hierna las men op het pubucatxebord, dat Dader voor den officier van Justitie. Men meldt ons uit Amsterdam: De dader van den moordaanslag op den lo gementhouder in de Boomstraat is gisteren voor den officier van justitie geleid. In de buurt van het politiebureau Raampoort, waar de dader opgesloten was, hielden zich de laatste dagen doorloopend honderden Jordaanbewoners, in hoofdzaak werkloozen, op, om eventueel van de overbrenging van den dader, die in de buur! een goede bekende was, getuige te z.jn. De po litie heeft deze publieke belangstelling echter weten te ontwijken. De arrestant, is gisternacht in alle stilte van het bureau Raampoort naar het bureau aan den Admiraal de Ruyterweg overgebracht en vandaar naar het huis van be waring. De groote menigte nieuwsgierigen, die zich weer in de omgeving van het bureau Raampoort had verzameld, zag zich dus teleur gesteld. De toestand van den logementhouder, die ver scheidene dagen bewusteloos was, is in zoo verre verbeterd, dat hij door de politie aan een verhoor kon worden onderworpen. Eenig resul taat heeft dit echter niet opgeleverd, daar de logementhouder verklaarde zich niets meer van den aanslag te herinneren. Ontduiking van de gestelde prijzen? Het Tweede Kamerlid Bakker heeft aan den minister van Economische Zaken gevraagd: 1. Is het juist, dat in sommige deelen des lands, de afzet van pootaardappelen naar het buitenland is bevorderd, doordat de betrokken exporteurs in samenwerking met de leveran ciers, de regeling ten aanzien van de prijzen gesteld, hebben ontdoken? 2. Zoo ja, is de minister dan niet van oor deel, dat de FriesChe exporteurs en leveran ciers, welke zich aan bedoelde regeling strikt gehouden hebben, door bovengenoemde ont duiking ten zeerste benadeeld worden, aange zien op deze wijze de export van Friesche pootaardappelen van de van ouds bekende uit nemende kwaliteit, onmogelijk wordt geipaakt? 3. Is de minister bereid ten aanzien van overtredingen van de in bovenbedoelden zin gestelde regelen zoodanige maatregelen te tref fen, dat deze, door de gevolgen welke daaruit voortvloeien voor de overtreders, zooveel mo gelijk verder zullen worden voorkomen? Twee der inzittenden ernstig gewond. In de bocht laan 1914—Leusderweg te Amers foort botste gistermiddag een luxe-auto tegen een boom. De drie inzittenden werden naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" overgebracht. Twee ervan werden met ernstige verwondin gen opgenomen. De auto werd totaal vernield. de staat is wel onderworpen aan Godswetten. Högiescisme kent dus alleen den machtsstaat, de Kath. Kerk alleen den rechtsstaat. IV. De Kerk wordt door het fascisme alleen SSÊffeaft burgerlijk genootschap beschouwd, en is dus aan den staat ondergeschikt. Ook dit be rust op een grove dwaling. Bij de bespreking van de verhouding tus schen kerk en staat, wees spr. er op dat beide zelfstandig zijn, daar de een een bovennatuur lijk en de ander een natuurlijk doel heeft. Beide hebben een afzonderlijke taak en ook afzonderlijke middelen. Toch moet tusschen Kerk en Staat een samenwerking bestaan, n.l. in gemengde aangelegenheden, zooals onderwijs en huwelijk. Hierbij heeft de Kerk voorrang boven den staat en bepaalt ook de Kerk, wat gemengde aangelegenheden zijn. Dat deze leer consequent voert naar het be staansrecht van een katholieke politieke partij en zelfs naar een bestaansplicht daarvan, spreekt vanzelf. Spr. concludeerde dan ook, dat het fascisme onaanvaardbaar is voor de Christenen in het algemeen en voor de Katholieken in het bij zonder. Nationaal-socialisme. Het nationaal-socialisme heeft de belang rijkste grondbeginselen met het fascisme ge meen, maar verschilt daarin, dat het fascisme de natie als grondslag neemt voor den staat, en het nationaal-socialisme het>»as. Het arische staat volgens het Duitsche nationaal-socialisme het hoogste en de andere zijn minderwaardig. Het nationaal-socialisme is vanzelfsprekend ook onaanvaardbaar voor katholieken, evenals het fascisme, omdat het bovendien nog de ras sentheorie bevat, die óók in strijd is met de wetenschap en niet alleen met de leer der Kath. Kerk. Bovendien moet men rekening houden met het feit, dat vele vooraanstaande leiders in het nationaal-socialisme geen vrienden zijn van het Christendom, maar zelfs verwoede vijanden, hetgeen spr. nader met citaten bewees. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, welke door spr. werden be antwoord. Hij betoogde daarbij o.m. nog, dat men van de N. S. B., die in haar program leert, dat het staatsgezag onafhankelijk van de ker kelijke overheid moet zijn, geen lid mag zijn. Tenslotte voerde de geestelijk adviseur, de weleerw. rector J. B. Timp het woord, die nog eens krachtig beklemtoonde dat het fascisme in principe absoluut voor den katholiek is ver boden. Als het fascisme alleen betere maatre gelen nam voor den middenstand, aldus spr., dan werden wij allemaal fascist. Maar de grondslagen zijn in strijd met den Kath. gods dienst en dus voor den Katholiek verboden. Spr. wekte nog eens krachtig op zich katho liek te organiseeren, dan alleen zal men maat regelen, zooals die in het sociaal-economisch urgentieprogram geëischt worden, en die zóó héél heel hard voor den middenstand noodig zijn, ook uitvoeren. Het fascisme heeft inderdaad uitstekende din gen, maar die hebben wij ook! Men leest wel, wat het fascisme voor den middenstand wil doen, maar men weet niet, wat de Katho lieken tot stand brengen om de maatschappij te verbeteren in den geest van de encycliek „Quadragesimo Anno". Wij eischen óók een snel tempo voor de uit voering van de maatregelen voor den midden stand, evenals het fascisme, maar waarom doet dan de R.K. Middenstand niet mee? Laat de middenstand zélf eens aanpakken, zélf medewerken, actie voeren. De midden stand heeft nooit begrepen dat hij in solidari teit veel kon bereiken. De middenstand redt zich zelf niet omdat zij geen begrip van orga nisatie heeft. En daarom roept hij nu om hulp en loopt over naar het fascisme. Laat men zich eens bezinnen. Steunt de eigen katholieke zaak! Het fascisme is in zichzelf veroordeelens- waardig en een katholiek kan volgens zijn ge weten geen lid zijn van de N. S. B. De katholiek heeft te zorgen dat zijn orga nisatie krachtig wordt en ook dat zijn stand blijft bestaan. Na een woord van dank van den voorzitter yerd de vergadering gesloten. 425 man te Soerabaja dienst hadden geweigerd De commandant, de kapitein-luitenant ter zee P. Eikeboom, riep de bakmeesters bij zich en wees hen op den ernst van dienstweigering. Hij droeg hen op de bemanning le kalmeeren en manifestaties achterwege te laten, waarvan de bakmeesters zich naar eigen inzicht kweten. Doch des middags werd aan boord een verga dering belegd, waarbij een Europeesche korpo raal de dienstweigering besprak en voorstelde in Sabang te weigeren kolen te laden. Hierna riep een stoker-olieman de Inheem sche bemanning op tot een vergadering in een bioscoopgebouw te Sabang. In die circulaire werd medegedeeld dat men de Inheemsche col lega's Nieuwjaar wilde wenschen en met hen de salariskorting bespreken. De circulaire was gericht aan „Onze Moham- medaansche broeders". In Sabang werd geen dienst geweigerd, doch schoorvoetend aan het werk gegaan. Uitlatin gen werden toen van Europeesche en Inheem sche zijde gedaan, waaruit blijkt, dat men zich van beide zijden daarover schaamde. In Sabang gingen de passagierende schepelin gen naar evenbedoelde vergadering, die door korporaal B. werd geopend met een Nieuw- jaarswensch, welke door een Timoerschen ma troos in het Maleisch werd vertaald. Daarna besprak B. de salariskorting, doch de politie verbood hiermede verder te gaan, waarop de vergadering werd ontbonden. De „De Zeven Provinciën" lichtte het anker en vertrok naar Oleh-Leh. Gedurende de reis werd opnieuw vergaderd en besloten „met het schip op stap te gaan", waartoe een gunstige gelegenheid zou worden afgewacht. De In landsche schepelingen boden aan voor gewe ren en munitie te zorgen. Kawilarang en Tu- humena, twee Inheemsche opvarenden, zouden voor de navigatie zorgen. De Inlandsche sche peling Rumampi zou het anker lichten en kor poraal B. de algemeene leiding nemen. Het sein tot de muiterij zou worden gegeven door Kawilarang. Het doel was, naar Soerabaja op te stoomen, teneinde aldaar te protesteeren en de vrijlating te eischen van de gevangen ka meraden. Een Inlandsche djongos kreeg de opdracht de namen te noteeren der officieren, die aan boord bleven. Voorts moest hij op een fluitsein hun hutten afsluiten. Toen de bemanning werd uitgenoodigd tot bijwoning van een fuif aan den wal en een bioscoopvoorstelling, zei Kawilarang: „Jullie mogen wel passagieren, maar denk er om, om zeven uur aan boord". De schepelingen hebben aan wal ook nog een voetbalwedstrijd gespeeld. Nadat zij dezen wed strijd hadden verloren, keerden zij aan boord terug in autobussen. Gedurende deze reis zon gen zij gemeenschappelijk het lied „Indonesia Raja" (Indonesië vrij). Zij, die liever niet aan de muiterij wilden deelnemen gingen later weer aan wal terug, maar zij hebben niets verteld van hetgeen ter zake van de muiterij was overeengekomen. Aan boord van de „De Zeven Provinciën" wa ren 17 officieren, allen jongeren en jonge, ach tergebleven om op het schip te passen. Precies 10 uur 's avonds ging het afgespro ken signaal voor het uitbreken van de muiterij. Op dat oogenblik werden conform het beslo- tene de lichten gedoofd. Alle stokers werden de machinekamer ingedreven onder bedrei ging met den dood. Men had schildwachten bij den longroom geplaatst, waarin inmiddels de aanwezige officieren waren opgesloten. Geheel volgens programma werden nu de an kers gelicht, daarna werd weggevaren, zij het dan met eenige moeite. Intusschen hadden weer anderen de wapen rekken geforceerd en de munitie naar boven gebracht. Het een en ander werd bij de hand gezet en dit alles geschiedde onder veel tu- mult. Om twee uur 's nachts voer de „De Zeven Provinciën" weg, machteloos nageoogd door den Inspecteur der politie, Vermeer. Het was deze Inspecteur die reeds om acht uur dien avond den Commandant der „De Zeven Provinciën" had gewaarschuwd voor hetgeen hem ter oore was gekomen omtrent de plannen tot muiterij. Dit was gebeurd, terwijl de Commandant zich in de sociëteit bevond en op de waarschuwing had deze slecht» gereageerd met een glimlach, Drie oude dames bewusteloos gevonden. Dinsdagavond, to'n familieleden een bezoek wilden brengen aan de dames R. in de Pon- tanusstraat te Nijmegen bleef de deur geslo ten De politie werd in den arm genomen en toen werd de toegang tot het huis geforceerd. Men vond de drie oude dames bewusteloos in de kamer liggen. Het bleek, dat zij door kolendamp waren ver giftigd. Onmiddellijk is de geneeskundige dienst gewaarschuwd, die de drie dames terstond naar het St. Canisiusziekenhuis deed overbrengen. Gistermorgen was een der dames tot bewust- ziin gekomen; de andere twee waren nog steeds buiten kennis. Levensgevaar was niet uitgeslo ten. Bij nader onderzoek is komen vast te staan, dat 'de dames Maandagavond de kachel hadden aangelaten en dat zich in den nacht zooveel kolendamp in de kamer had ontwikkeld dat de drie oude menschen erdoor bedwelmd wer den. Nader vernemen wij, dat twee der zusters gisterenavond tot bewustzijn gekomen zijn. De toestand van de derde, die gisterenavond nog bewusteloos was, is zeer ernstig. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat velen nog niet geheel op de hoogte zijn van het „waarom" van de gekleur de petroleum. Daar de regeering een belasting heeft inge steld op de benzine, hebben sedert eenigen tijd verscheidene kleinere benzinehandelaren deze benzinebelasting gedeeltelijk weten te ontdui ken door aan de benzine onbelaste petroleum toe te voegen en dit mengsel als benzine te verkoopen. Om nu dit ontduiken onmogelijk te maken en tevens den verkoop van minderwaardige benzine tegen te gaan, is het mengverbod tot stand gekomen. Hierbij is het verboden om benzine te ver mengen met stoffen, waarvoor niet de benzine belasting is betaald. Om nu overtredingen te kunnen achterhalen is bepaald, dat aan petroleum en andere hier mede overeenkomende stoffen de wettelijke herkenningsmiddelen moeten zijn toegevoegd. Door deze herkenningsmiddelen is de petro leum direct aan te toonen bij voorkomen in de benzine. De wettelijke herkenningsmiddelen bestaan uit: a. Blauwe kleurstof. Hierdoor zal de benzine vermengd met petroleum ook blauw zien en dit zal het publiek natuurlijk direct opvallen. b. Een onzichtbaar herkenningsmiddel „fur- furol", waardoor langs chemischen weg de petroleum in de benzine op een laboratorium is aan te toonen. De wettelijke herkenningsmiddelen zijn zoo gekozen, dat ze geen invloed hebben op de brandeigenschappen van de petroleum. HET VERKOOPEN VAN TABAKS FABRIKATEN BENEDEN BANDEROLLE- PRIJS. De Nederlandsche Bond van marktkooplie- den-vereenigingen heeft een schrijven gericht aan den minister van Financiën en aan de Tweede .Kamer, waarin dringend verzocht wordt niet in te gaan op de verzoeken van be langhebbenden in de sigarenindustrie, o.m. om de Tabakswet te wijzigen in dien zin, dat het niet meer mogelijk zal zijn tabaksfabrikaten te verkoopen beneden den prijs, welken de ban- derolle aangeeft. De Bond wijst er daarbij op, dat zeer vele handelaren in sigaren, sigaretten enz. door een dergelijke bepaling ten zeerste in hun brood winning zouden worden benadeeld, aangezien daardoor bijv. de verkoop van „ongeregelde partijen rookartikelen" niet meer mogelijk zou zijn. Tenslotte merkte de Bond op, dat door zoo danige bepaling niet alleen bedoelde handela ren zouden worden gedupeerd, doch dat ook de consument daarvan schade zou ondervin den. Te Groesbeek is het 2-jarig kind van den koster M. S. in een kuip met waschyater ge vallen en verdronken. Verleden week Woensdag viel mej. V. uit Limmel-Maastricht in haar woning van dë trap. Het slachtoffer werd overgebracht naar het ziekenhuis en is daar thans zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, overleden. Tijdens den 1000 K.M.-tocht der combinatie van Noordelijke Motorclubs naar de Harz, Za terdag en Zondag gehouden, is de Haarlemmer motorrijder G. Tjemmes, die met den heer Tiekenburg als duorijder aan dezen prestatie- rit deelnam, het slachtoffer geworden van een aanrijding. Te Altenberge werd de heer Tjem mes door een Duitschen automobilist aange reden en gedood. De duo-passagier is in een ziekenhuis opgenomen. De „Rijstvogel" is op thuisreis van Cairo vertrokken en te Belgrado aangekomen. EEN HEETGEBAKERDE VARENSGEZEL. Een varensgezel te Haarlem die over een kleinigheid den heer van Liemt wethouder van Maatschappelijk Hulpbetoon persoonlijk wilde spreken maar dezen niet thuis vond, gooide bij den wethouder de ruiten in. De politie rekende den man in. DOODELIJKE VAL. De 17 jarige loodgietersknecht M. die Maan dagmorgen j.l. bij werkzaamheden aan hét dak van 't Bredasche stadhuis uit den dakgoot viel en daarbij zwaar werd gewond is gistermor gen in het St. Ignatius-ziekenhuis overleden. Het toppunt. Ze raakten in gesprek over drankzucht. „Ik heb een vent gekend", zei de een, „die z'n vrouw verkocht voor 'n kan jenever". „Schrikkelijk, wat kan 'n mensch toch laag vallen". „Ja, maar toen ik hem den anderen morgen ontmoette, vertelde hij dat hij haar toch graag terug had". „Had hij spijt van z'n daad". „Neen, maar hij had alweer dorst". o. Wij vermeldden de leden der commissie tot samenstelling van een staatkundig begin selprogram naar katholieke opvattingen. Er ontbrak de naam van één lid, van wien wegens verblijf buitenlands (Amerika) nog geen ant woord ontvangen werd. Dit is inmiddels geko men en het luidt, evenals van alle andere ge- noodigden, spontaan gunstig, meldt het Maand blad der „R. K. Staatspartij". Het negende lid der commissie is: prof. dr. J. Schrnutzer, hoogleeraar aan de rijksuniver siteit te Utrecht, oud-voorzitter der Indische Katholieke Partij. De volledige samenstelling dér commissie is als volgt: prof. mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter mr. C. Goseling ondervoorzitter, leden (in al fabetische volgorde): dr. D. Beaufort, dr. J. van Beurden prof. mr. P. Kamphuisen, prof. mag. dr. J. Kors, prof. J. H. Niekel, prof. mr. W. Pompe, prof. dr. J. Schrnutzer. secretarissen: mr. Frans Tëulings en mr. H. Kolfschoten. Óp Zaterdag 14 October a.s. zal de installatie der commissie plaats hebben, waarna met de werkzaamheden een aanvang wordt gemaakt. Raad voor studie en documentatie. Aan het „Maandblad" ontleenen we voorts: Zooals wij als bekend mogen veronderstellen, heeft de Partijleiding ingesteld een Raad voor Studie en Documentatie. De instelling van den raad is een onderdeel van het werkplan, dat de Partijleiding zich heeft gesteld te verwezenlijken. De taak van den Raad voor Studie en Documentatie moet dan ook allereerst gezien worden in het ka der van het plan der kernvorming De uitvoe ring van dit plan zal hooge eischen stellen aan de voorlichtende en leidende taak, welke daar bij aan de centrale partijleiding is toegedacht. Welnu, het is allereerst de taak van dezen raad als het ware als verlengstuk van de cen trale partijleiding te dienen bij de uitvoering van dat voorlichtende werk. Daarnaast zal aan dezen raad ter verzor ging worden gegeven den in deze tijden vooral zoo belanrijken factor .studie en documentatie' in onzen .partij-organisatorischen arbeid. In voortdurend contact met de partijleiding zal die raad in het tempo dat thans van de partij als geheel wordt geëischt, actueele vraagstuk ken kunnen behandelen of doen behandelen, en actueele gegevens verzamelen of doen ver- zamelen, welke voor de voorlichting noodig zullen blijken. De samenstelling van den raad is als volgt: dr. J. van Angeren, Den Haag; prof. dr. A. Barge, Leiden; pater dr. D. Beaufort O.F.M., Utrecht; mr. F. A. Bijvoet, Haarlem; prof. mr Duynstee, Nijmegen; ir. L. J. M. Feber, Den Haag; mgr. dr. Th. Goossens, Tilburg; dr. Huijs- mans, Eindhoven; prof. mr. P. W. Kamphuisen. Velp; mr. G. C. J. D. Kropman, Amsterdam; pater mr. R. Regout S.J., Nijmegen; mr. H. van Wageningen, Den Haag; mr. dr. P. J. Witte- man, Amsterdam. Het geeft groote voldoening te mogen vast stellen, dat alle personen, die door het partij bestuur waren uitgenoodigd in den raad zit ting te nemen, het plan van het nieuwe instituut van harte toejuichten en met het doel ervan instemden. De Raad zal Zaterdag 14 October worden ge ïnstalleerd en daarna zijn werkzaamheden aan vangen. In het rondschrijven van het dagelijksch be stuur der R. K. Staatspartij aan de kringbe- sturen waarin het plan der kernvorming werd uiteengezet, is ook melding gemaakt van het voornemen van de Partijleiding om voor de vraagstukken der politieke propaganda zich de hulp te verzekeren van eenige „Medewerkers voor de propaganda". De benoeming dezer medewerkers heeft thans plaats gehaad. Ook hier vond het Partijbe stuur onmiddellijk alle uitgenoodigde personen bereid, de voorge:telde benoeming te aanvaar den. Als medewerkers voor de propaganda zijn aangewezen de navolgende partijleden: Ph. P. Eisen, voorzitter van den rijkskies kring Dordrecht der R. K. Staatspartij, te Naaldwijk; R. de Grood, secretaris van de rijkskieskring Tilburg der R. K. Staatspartij te Tilburg; Tj. de Jong, directeur der R. K. Landbouwschool te Bols ward; mr. W. de Kort, voorzitter der afdeeling Bussum; A. van der Lugt, voorzitter der afdeeling Hillegersberg; Jhr. Mr. G- Michiels van Kessenich, burge meester te Beek (L.); J. Veldman, te Utrecht. De Partijleiding heeft bij de keuze dezer per sonen mede rekening gehouden met eene doel matige verdeeling deaer medewerkersposten over het geheele land. Wij houden er ons van overtuigd, dat de hulp en bijstand van de benoemde „Medewer kers voor de Propaganda" voor den vrucht baren arbeid van de Partijleiding op dit in on zen tijd van verwarring en demagogie zoo uiterst belangrijk gebied van massale volks voorlichting van groote beteekenis zullen zijn. Er zal hard en stevig moeten worden aange pakt. Overal zal medewerking noodzakelijk, onmisbaar zijn. Deze zal zich niet tot de ze ven officieele „medewerkers" mogen bepalen. Dit getal zal verhonderd- ja verduizendvoudigd moeten worden. Doch als wij onze taak ook op dit belang» rijke punt met toewijding aanpakken, mogen wij het bekende katholieke devies tot het onze maken; „Doe wel uw best, God doet -de rest!" Kernleidersdag. Het ligt in de bedoeling van de Partijleiding, wanneer de opgaven van de Kernleiders onge veer volledig binnen is, zoodra mogelijk een kernleidersdag te organiseeren. De partijleiding zal dan ook persoonlijk het contact kunnen leggen en in mondelinge gedachten-uitwisse ling het werk der kernvorming op uitnemende wijze kunnen stimuleeren en richten. Voor de heiligverklaring der kleine zienster van Lourdes, de Gelukzalige Bernadette Sou- birous, heeft de Heilige Vader aangewezen den feestdag der Onbevlekte Ontvangenis. Rome zal dien dag in feestdos zijn en dit feest zal er met grooten luister gevierd worden. Ook Nederland zal daarbij tegenwoordig zijn en wel met een speciale bedevaart onder leiding van den zeereerw. Pater H. Rothoff, Overste van het Missiehuis te Blitterswijk. De terug reis, die op 4 December zal aanvangen, heeft plaats over Nevers, de plaats waar het kleine eenvoudige kloosterzustertje verscheidene ja ren leefde en waar nu haar ongeschonden lichaam bewaard wordt. Nadere inlichtingen geeft een advertentie in ons blad. BIJNA ONGELOOFLIJK! RHEUMATISCHE PIJN VERDWENEN. Na 33 jaar van ondragelijk lijden. Het klinkt haast ongelooflijk dat iemand op 70 jarigen leeftijd met vreugde Iran verklaren, dat hij na 33 jaar gefolterd te zijn geweest door ondragelijke rheumatische pijnen, hiervan door Togal geheel is afgeholpen. En toch is het zoo Het is te begrijpen, met welke groote dank baarheid de Heer J. J. V. te B. ons de bijzon derheden hieromtrent mededeelde. Te meer, daar hij niet alleen geheel bevrijd is van de pijnen, die hem zoo vele jaren het leven on dragelijk maakten, doch deze ook niet meer zijn teruggekomen. „Ik gevoel mij dan ook zoo gelukkig, dat ik ook graag mijn lijdende medsmenschen even gelukkig mocht zien", zoo schrijft hij ons. Geen wonder, dat iemand, die zijn leven lang aan rheumatiek heeft geleden, en zonder baat vrij wel van alles geprobeerd heeft, uitermatie verheugd is over wat Togal voor hem gedaan heeft. Togal is het meest radicale middel ter be strijding van rheumatische pijnen, ischias, jicht, spit, hoofd- en zenuwpijnen en pijnen in ledematen en gewrichten. Bovendien volmaakt onschadelijk voor het gestel, zoodat Togal ook gebruikt kan worden door hen die geen andere geneesmiddelen kunnen verdragen. Bij apoth. en drog. a 0.30 en 2.per flacon. Reel. 431—5 32 Gelijk bereids werd medegedeeld, zal op Za terdag 7 en Zondag 8 October te Rotterdam in het gebouw der St. Joseph's Gezellen-Vereeni- ging aan het Stationsplein een nationaal con gres worden gehouden voor senioren en com missarissen. Zaterdagmiddag om vier uur zal de ontvangst plaats vinden. Te vijf uur zal de eerste bijeen komst aanvangen met vlaggengfoet, trommel slag en bazuinen. Na een begïOiüöi door Jan Hersbach, den vice-voorzitter van net Centraal Senioraat en de uitvoering van „Hollands Glo rie" door de zangclubs van Rotterdam en Schie dam, zal kapelaan W. H. Simons, vice-praeses van Amsterdam VIII, spreken over „de gods dienstige en sociale kernvorming." Te acht uur vangt de tweede bijeenkomst aan met als spre kers Joop Reekers uit Amsterdam I over „het werkloozenvraagstuk in de steden" en Paul Buysman, senior van district „De Streek" over „het werkloozenvraagstuk op het platteland." In een sectie-bijeenkomst voor commissarissen afd. gehuwden spreekt pater L. D. Oorsprong O.P., praeses van Rotterdam I, over „Program van actie en samenwerking afd. gehuwden." Des avonds zal een fakkeloptocht door Rot terdam worden gehouden, waartoe alle Rotter- damsche Gezellen zijn opgeroepen. Deze fakkel optocht eindigt in het Gezellengebouw, waar Centraal Praeses, Rector Th. van Galen dan een toespraak zal houden. De Zondag zet in met een plechtige Hoogmis met algemeene H. Communie in de kapel van het R. K. Weeshuis aan de West-Kruiskade, waarna gemeenschappelijk ontbijt in het Ge zellengebouw. Om elf uur vangt de derde bijeenkomst aan. Hierop zal de voorzitter van den partijraad der R. K. Staatspartij mr. C. M. J. F. Goseling spreken over „de staatkundige vorming onzer jongeren." In den middag zal eene heropvoe ring plaats hebben van het zinnespel „Van Zessen Klaar", waarna het congres zal wor den besloten met 'n gemeenschappelijken maal tijd in de groote zaal der Rotterdamsche Dier gaarde. Uittreden van Haagsche kopstukken. Naar men ons meldt, hebben, daar men meent, dat door de Corporatieve Concentratie de fascistische gedachte in den A. N. F. B. niet meer is gewaarborgd, o.m. de volgende functio narissen voor het lidmaatschap van den A. N. F. B. bedankt: J. M. v. d. Bijl, hoofdbestuurs lid, A. J. D. Swemmelaar, id.; J. C. Snijder v. Wissenkerke, leider van het gewest Den Haag; H. G. M. Wijttenburg propagandaleider van het gewest Den Haag, M. v. Breen, leider en J. E. Wassenaar, prop. leider der afd. Den Haag. Koninklijk voorbeeld. Het secretariaat van het Nationaal-Crisis- Comité deelt mede: Het heeft H. M. de Konin gin-Moeder behaagd 'weder een aanzienlijke gift aan ons comité te doen toekomen ter ge legenheid van de nationale inzamelingsweek. Moge dit Koninklijk voorbeeld ruime navolging vinden! CARO VAN DOMMELEN. Weer naar Indië, Met de „Dempo" van den^Rott. Lloyd, die 20 dezer van Marseille vertrekt, keert mevrouw Caroline van Dommelen naar Indië terug. Zij zal te Sabang debarkeeren. Van hier uit her neemt Caro van Dommelen haar kunstrondreia door den Indischen Archipel onder den naam van „Oranje-blanje-bleu"-toumée. Gelijk bekend, ondervond de actrice destijds -nWëïlijEheden met de toelating in Insulinde. Waarom echter thans op ee» vèskeerde vlag gevaren en niet het rood-wit-blauw ontplooid „LEIDEN EN ORANJE", Ter gelegenheid van de 3 October-feesten trok een historische optocht door de Sleutelstad. De hoofdpersonen uit den stoetde Heer van Heenvliet, Amalia va* Seta* ca Maf» Stort GOUDEN KLOOSTERJUBILé. Zaterdag 21 dezer hoopt de Eerw. Zuster Ewalda (in de wereld mej. G. Schippers, uit Teveren in Pruisen) van de Eerw. Zusters Poe- nitenten-Recollectinen van het Moederhuis te Roosendaal haar gouden professiefeest te vie ren. Sr. Ewalda is al die jaren werkzaam ge- Ja to pensionaat te Woerden. ERY BOS DOOR DE NECO F1LM GEëNGAGEERD. De Hollandsche filmactrice Ery Bos, die den laatsten tijd in Duitschland meer en meer op den voorgrond is getreden, is door de Neco-lilm. geëngageerd om een hoofdrol te vervullen in het filmwerk „De Omweg" van Adam Haag. Ery Bos is de dochter van den bekenden Hol- landschen pianist Coenraad Bos. NIEUW MUSEUM TE NAPELS. Het Palazzo Gravina te Napels, een zeer fraai bouwwerk uit den renaissance-tijd, zal binnen kort worden ingericht als stedelijk museum voor moderne kunst. Daar de napolitaansche schilders in het algemeen een bijzondere voor liefde schijnen te hebben voor schilderijen van groote afmetingen, zal men zich in deze bepa len tot zorgvuldige selectie van een honderdtal werken. VER. VOOR NED. MUZIEKGESCHIEDENIS. Op de jongste bestuursvergadering van de Vereeniging voor Nederlandsche Muziekge schiedenis, is aan den heer J. R. de Bussy op zijn verzoek eervol ontslag verleend als pen ningmeester. In zijn plaats werd benoemd de heer C. L. Walther Boer, directeur der Ko ninklijke Militaire Kapel te 's-Gravenhage. De heer de Bussy blijft bestuurslid. BANDOENG, 4 October (ANETA). Dr. Stehn bereikte den bovenrand van den krater van de Merapi. De lavadom is verdwe nen. Een gat is ontstaan met een middellijn van 120 Meter, waarin een lavanaald, met een doorsnede van 50 Meter, 30 Meter boven dec kraterrand

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4