ZATERDAG 7 OCTOBER 1 OPPASSEN. DE PRIJSVRAAG VAN HET NATIONAAL CRISIS COMITÉ. Breng itti huisgezin En het gemak luoont bij U in. :t SOCIAAL-DEMOCRAAT IN BUITENGEWONEN DIENST. DE SALESIAANSCHE BEDEVAART Bezoek aan Turijn. Vereering fan de H. Lijkwade. Bezoek aan het instituut van Don Bosco. OVERWELDIGENDE BELANG STELLING. Reeds 70.000 antwoorden Binnengekomen. R. K. ECONOMISCH-URGENTIE- PROGRAM. WIJZIGING IN DE VERBINDING ZUID- BEVELAND EN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. INDISCHE POSTVLUCHTEN. SOCIETY ^HUWELIJK TE ARNHEM. het moderne Afwasch- en Reinigingsmiddel GOOISCHE KERKINBRAKEN OPGEHELDERD. Daders van zes diefstallen opgespoord. Amsterdam en Limburg ook hun werkterrein. COCAINE TUSSCHEN MOSSELEN VERSTOPT. Naar Frankrijk gesmokkeld. Een geval van oplichting? Oplichting? SMOKKELAUTO MET GRAAN. HEELE FAMILIE IN VERZET TEGEN DE POLITIE. Hallucinaties van een krankzinnige en hun nasleep. Een doode, veertien gewonden en twee en twintig arrestanten. AANRIJDING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR. MET HET HOOFD TEGEN EEN BOOM GESLAGEN. rf"' Voortdurend bereiken ons berichten van katholieken, die vragen stellen over het al of niet onvereenigbare van het Katholicisme met bepaalde fascistische stroomingen. Voorloopig volstaan wij met twee opmer kingen. De eerste is, dat een beweging ze ker niet alleen gekend kan worden uit haar program. Ware dit zoo, dan zou hoogstwaar schijnlijk zelfs het program van het Neder- landsch Groot Oosten aan den dans van een veroordeeling kunnen ontspringen. Niet al leen het program, óók de richting bepaalt wel degelijk het karakter van een partij, groep of beweging en deze richting wordt bepaald door de opvattingen der leiders. Of er tegen een of ander program b.v. van de N. S. B. geen bezwaren bestaan, laten we thans buiten beschouwing. Vervolgens treft ons bij herhaling de op merking: de groep-Baars of de groep-Mus- sert is niet veroordeeld door het kerkelijk gezag, dus mag een katholiek zulk een groep gerust steunen en er zelfs deel van uitmaken. De redeneering is volstrekt valsch. Het heeft vijf en twintig jaar geduurd eer de Bisschoppen in ons land de S. D. A. P. ver boden voor katholieken. Konden dezen er daarom vóór dien tijd gerustelijk lid van zijn? Nooit hebben de Bisschoppen de pro- grammata van den Vrijheidsbond, den Vrijz.-Dem. bond, van de protestantsche staatspartijen of van de Vereenigingen voor lijkverbranding verboden. Maar kunnen de katholieken ze daarom steunen of er lid van zijn? De extremistische groepen dienen in hun uitingen nauwkeurig bestudeerd. Wie dit inderdaad doet de meeste, zelfs ontwik kelde menschen schijnen zich te vergenoe gen met algemeene frases zal zich wel wachten te beweren, dat katholieken zonder gevaar zich kunnen aansluiten bij bewegin gen van mannen, wier levens- en wereld beschouwing op zijn minst genomen niet in overeenstemming zijn met de leer der ka tholieke Kerk. Een typisch staaltje levert ook de bijeen komst der Geldersch-Overjjsselsche predi kantenvergadering, welke Vrijdag 29 Sep tember te Zutphen werd gehouden. Daar werd het woord gevoerd door zekeren ds. van Duyl uit Hilversum. Deze dominee is een der vurigste propagandisten van het fascisme, merk-Mussert. Wij betwisten den man het recht niet, dat hij dit is. Dominees der hervormde kerk kunnen immers ook vrijmetselaar of anarchist zijn. Maar als deze predikant spreekt over „Kerk en Sa menleving" en blijkens het verslag in de „N. R. Crt." deze verhouding voorstelt op een wijze, welke voor den katholiek onaan vaardbaar is, ja, als hij zelfs beweert, dat de Katholieke Kerk elementen uit buiten kerkelijke samenleving aanvaardt zonder dat zij daaraan eigen norm aanlegt en ter verduidelijking de enormiteit debiteert, dat „de Encycliek Rerum Novarum marxisti sche theorieën overneemt", dan wordt het toch tijd voor denkende katholieken, om zich de vraag te stellen of zij in één ver band thuis hooren met zulke predikanten. Wij hebben altijd op het standpunt ge staan, dat religieus-socialistische predikan ten geen leidslieden voor katholieken kun nen zijn, maar precies hetzelfde geldt van nationalistische of fascistische dominees. Zouden katholieken zich onder zulke lei ders stellen, dan ontsnappen zij wis en zeker aan de directieven der natuurlijke leiders, die onze Bisschoppen zijn. Ofschoon Minister van Schaik zoowel in de Tweede als in de Eerste Kamer gezegd heeft, dat hij zich bij het uniformverbod niet liet leiden door politieke motieven en ofschoon in beide Kamers de geheele fractie der S. D. A. P. tegen de wet stemde, houdt een schrijver in het Mussert-orgaan stokstijf vol, dat de Regeering bestaat uit sociaal democraten in buitengewonen dienst en dat Minister van Schaik speciaal de zwarthem- den heeft willen treffen. Bewijs? Ja, bewijzen moet men aan deze heeren nooit vragen. Ziet, zegt de schrijver in het Mussert-orgaan, als wij in de toekomst spreekkoren gaan vormen en de rooden maken herrie, worden natuurlijk óók spreek koren verboden en dan zijn toch de rooden de schuld en niet wij. Natuurlijk zullen in de toekomst spreek koren verboden möeten worden als zij de openbare orde in gevaar brengen. Daarom zijn ook uniformen verboden en politieke symbolen in demonstraties. Maar de schrijver in „Volk en Vaderland" schijnt niet in de gaten te hebben, dat een verbod van spreekkoren juist de „rooden" veel harder zou treffen, zooals zij ook ge troffen worden door het uniform-verbod, want spreekkoren en demonstraties waren typische socialistische propaganda-middelen. Intusschen heet de Minister van Justitie dan toch een sociaal-democraat in buiten gewonen dienst. MISSIO CANONICA. Z. H. Exc. heeft naar „St. Bavo" meldt, de Missio Canonica verleend aan de volgende personen: de eerw. zusters J er óme en Marie v jZzi te Amsterdam, Marie Claudia uit volendam; de heeren onderwijzers C. Marjot ^Bovenkerk, A- Wissing uit Weesp en H. Witters uit Amsterdam; de volgende leden van het R. K. Gilde de Klare Waarheid: L. van t6 j w°i? Geels, W. Louis, H. Ostendorf, J. de Wifïe en G. de Zeeuw, allen uit Amster dam. De dames onderwijzeressen: E. Baede Ph. Keijzers, J Marjot, C. in der Rieden, H. Rossen, H. van der Werf, allen uit Amsterdam- M. Elsenburg uit Diemen en M. Rogh uit Volendam. UIT DE JA VA-MISSIE. De broeders van Dongen zullen volgens „S. M." het volgend jaar een derde huis stichten in Indië. Het ligt in hun voornemen een mis sie aan te nemen op Banka. DE H- FAMILIE NAAR ROME- Men schrijft ons uit Milaan Woensdagavond te 8,10 is de trein met de Nederlandsche leden der H. Familie op weg naar Rome hier aangekomen. Het weer is prachtig en de stemming onder de bedevaart gangers is enthousiast. PATER E. GELDENS O. F. M. In het klooster te Weert is, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van 59 jaar overleden de Zeereerw. Pastoor Ewaldus Geldens O. F. M. J. G. VAN NIFTRIK t. Op 69-jarigen leeftijd is te 'sGravenhage overleden de heer J. G. van Niftrik, oud-direc teur der Gasfabriek te Vlissingen. De gemeente Vlissingen heeft hij in vele fucties gediend. PRIJS CRISISBOTERMERK EN VERVOERVERGUNNING. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de week van 8 t/m. 14 October de prijs van het crisis-botermerk is vastgesteld op 90 cent per K.G. en die van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter op 1.— per kgr. Een bijzondere correspondent schrijft ons uit Turijn, d.d. 4 dezer: De Nederlandsche bedevaart, door de Paters Salesianen georganiseerd, was heden in Turijn ter vereering van de H. Lijkwade en ter be zoek van het Instituut van Don Bosco. De E. Pater Dr. Dury, die de bedevaart als geestelijk leider bijstaat en het grootste deel van het jaar in Turijn verblijft, was hier een geestdriftige en bekwame gids. De pelgrims kregen een grootschen indruk van het breed- uitgegroeide werk van den Zaligen Don Bosco, in welk werk zoo zichtbaar Gods Voorzienig heid is te herkennen. De Oratoria, de ambachts school, het internaat, de kerk en het klooster zijn hier ondergebracht in een machtig gebou wencomplex, waarvan de kern gevormd wordt door het gebouw, waarin de Zalige Don Bosco leefde en werkte. Die vertrekken zijn gecon serveerd in den staat, waarin zij zich bij den dood van Don Bosco bevonden. In de mooie kerk van Maria Auxiliatrix droeg de Z. E. Pater Dury de H. Mis op voor de pelgrims en hield daarna een geestdriftige toespraak over het leven van den Z. Don Bosco. Des namiddags werd na de vereering van de H. Lijkwade in den Dom een autotocht onder nomen naar Castel Nuovo, waar zich het ge boortehuis van Don Bosco bevindt. Daar werd een kort Lof van dankzegging gehouden en werden de pelgrims door de E.E. Paters Salerianen op heerlijken landwijn onthaald. Zeer voldaan waren de reizigers over deze zegenrijke, goedgeslaagde reis, die technisch zeer goed verzorgd werd door het R.-K. Reis bureau Rotala, onder leiding van den heer J. Liffers Jr. JEUGDWERK IN HET BISDOM HAARLEM. Directeuren der K. J. C. benoemd. Blijkens „St. Bavo" heeft Z. H. Exc de Bis schop van Haarlem benoemd voor de verschil lende parochieele Katholieke Jongens-Centra les de volgende E.E. Heeren: P. J. Jong, H. Bonifacius, Alphen a.d. R.; C. Persoon, H. Laurentius, Alkmaar; B. H. F. Ruberg, H. Dominicus en St. Jos, Alkmaar; G. J. Vonk, St. Anna, J. M. Weenink, Ant. van Padua, J. C. de Moei, St. Agnes, H. v. d. Broek, St. Augustinus, P. N. Borsboom, Ger. Majella, D. J. M. Nicolai, St. Ignatius, H. W. v. d. Waar den, Maria Magdalena, G. F. Schneiders, Mart. van Gorcum, W. E. M. Bende, St. Nicolaas, A. Hooyschuur, Nicolaas en B., P. C. Vollebregt, O.L.Vr. v. Lourdes, G. A. Jongejan, O.L.Vr. Onb. Ontv., H. Vasen, H. Rita, C. P. W. Nollen, Allerh. Sacr., H. C. A. M. Kouwenhoven, St. Vincentius, A. F. J. Olsthoorn, St. Willibr. bin nen, J. v. Dael, St. Willibr. buiten, A. Verhaar, leerl. afd. S. Jos.gez.ver., allen te Amsterdam; S. Mol, St. Odulphus, Assendelft; A. H. J. van Leipsig, St. Jo. de Dooper, Beemster; F. P. J. Boelrijk, H. Joseph, Bennebroek; J. W. Kragt- wijk, H. Petrus en P., Bergen; J. v. Beek, O. L. Vr. v. G. Raad, Beverwijk; C. A. M. Kroon, St. Michael, Blokker (Westerbl.); J. J. Suyker, St. Willibr., Bodegraven; J. H. v. d. Vliet, Mar- tinus, Bovenkarspel; B. J. Drost, St. Urbanus, Bovenkerk; J. Witteman, St. Pancratius, Cas- tricum; N. J. v. Ruyven, St. Bonifacius en H. Ant. van Padua, Dordrecht; A. A. de Bot, H. Kyppolitus, A. G. v. d. Berg, O.F.M., St. Joseph, G. Schimmel, St. Nic. en Gez., W. v. Lamme ren, Al'erh. Sacr., allen te Delft; H. Bakker, Maria Magd., Goes; J. Lansbergen, O. L. Vr. Hemelvaart, Gouda; J. F. Zeegers, St. Agnes, C. Kempen, Ant. Abt., H. Snel, Engebewaar- ders, I... W. A. M. Eoelvink, H. Familie, J. J. Boon, H. Haft, J. N. Kossen, St. Jeroen, J. v. Kessel, St. Joseph, Th. v. Vugt, St. Martha, P. J. Theunissen, Ó.L.Vr.O.O., L. J. A. Boomgaard, St. Willibrord, allen te Den Haag; J. H. v. d. Zijde, Allerh. Sacr., Gouda; R. G. Oud, Joannes de D., Grootebroek; Th. H. Kok, St. Antonius, J. Siaadegaard, Elis. en Barb., Th. M. Strous, O. L. Vr. Roz., A. C. J. van Houten, St. Bavo, Noord, allen te Haarlem; J. J. Houdijk, St. Laurentius, Heemskerk; C. Koning, St. Willibr., 's Heerenhoek; L. J. Nijs, St. Willibr., Heiloo; J. F. Franse, St. Bavo, Heemstede; D, Buis, St. Petr. en P., Den Ilelder; J. Klijn, St. Egber- tus, H. v. Holland; H. Schouten, O. L. Vr, G. R., Honselersdijk; A. P. C. Koniin, H. Lau rentius, Hoogkarspel; A. Richter, H.H. Ant. en Corn., Den Hoorn-Schtpl.; C. Pouw, H. Cvria- cus, Hoorn; W. J. Dekleermaker, St. Petr. Ban- den, Krommenie; Th. J. Klaassen, St. Andreas, Kwintsheul: B. G. Henning, St. Adrianus, Lan- geraar; R. M. A. Nieveen v. Dijkum, O. L. V. Hem., Leiden. A. A. M. Smitz, O. L. Vr. O. O., Leiden; J. de Rijk, K. Cornells, Limmen; J. M. Dunselman, H.H. Petr. en P., Leidschendam; Kuyper, St. Ag3tha, Lissc; A. A. van Rijn, O. L. Vr. Hem., Loosduinen; P. L. Bangert, H.H. Petr. en P., Maassluis; Th. J. Hilhorst, H.H. Petr. en P., Middelburg; J. K. Ch. Wouters, H. Augustinüs, Nieuwendam; G. C. de Wolf, O. L. Vr. Hem., Nederh. d. B..; R. L. M. v. Ginkel, Joannes Geb., Langendiik; P. Visser, H. Mar- tinus, Medemblik; C. A. Watervis, St. Jeroen, Noordwijk; H. F. Jansen, St. Victor, Obdam; C. J. Roest, St. Willibr., Oegstgeest; J. A. Zey, Franc, v. Ass., Oudewater; H. J. Bonfrer, St. Petr. Banden, Overschie; J. J. c. M. Looyaard, S. Adelbertus, Rinnegom; N. G. Pronk, St. Ant. Abt, J. A. Hasrmans, Ant. van Padua, H. H. Brouwer, H. Barbara, P. E. J. Bottelier, H. Familie, J. J. Eeken, H. Franc, v. Ass., J. Veer- man, Hildegardis, A. Timmers, O.L.V.O.O., L. J. Bresser, St. Lambertus, W. E. Blok, St. Nico laas, P. Fabianus, Marg. Maria A., W. N. Zijl- stra, Mart. v. Gorcum, Cleophas Smit, Michael en Clem., Th. H. Roorda, H. Rosalia, J. F. Lips, St. Willibrordus, A. L. M. Oorsprong, S. Jos. gez. afd. leerl., J. G. J. Rutten, Christus Ko ning, Th. G. v. Haaster, H. Liduina, allen te Rotterdam; F. M. Eppings, H. Bonifatius, Rijs wijk; J. I. J. M. Velthuyse, H. Pancratius, Sassenheim; A. G. M. v. d. Oord, O.L.Vr. Geb., Schermerhorn; J. W. Redeker, S. Christopho- rus, Schagen; J. C. v. d. Meer, H. Hart, Schie dam; J. J. v. d. Broek, Joannes de Deo, Schie dam; C. M. M. Hijgeman, St. Liduina, Schie dam; J. M. H. H. Moerel, St. Jacobus, Schip luiden; L. A. v. Teylingen, St. Bartholomew, Schoonhoven; C. J. A. Campfens, St. Panera- tius, Sloten; C. M. Klaver, St. Laurentius, Stompwijk; E. B. J. A. Determeyer, H. Joseph, Velsen Noord; F. J. J. Bollinger, St. Lucas, Venhuizen; W. J. J. M. v. d. Berg, St. Joan den Dooper, Vlaardingen; A. Th. Brouwer, Vine, a Paulo, Volendam; B. J. v. Houten, St. Martmus Voorburg; G. P. Bakker, St. Bartho lomew, Voorhout; L. A. Brabander, St. Lau rentius, Voorschoten; F. H. Heemskerk St Wil librordus, Wassenaar; C. Bakker, Joan de Dooper, Wateringen; J. G. Verleun, St. Lauren tius, Weesp; P. M. J. v. Vliet, St. Werenfridus, Wervershoef; J. J. Kooy, O. L. V. Geb., Wor- merveer; A. A. A. M. Coelen, Greg. v. Utrecht, IJmuiden; Gratianus Schonk, Reet. Hulpkerk, IJmuiden O.; J. M. H. v. d. Berg, Bonifatius, Zaandam; J. Th. Jacobs, Maria Magd., Zaan dam 't Kalf; A. A. M. Rietveld, H. Agatha, Zandvoort; J. P. A. J. v. d. Bergh, St. Willibr., Zierikzee; E. A. M. Paap, H. Hart, Zilk; H. M. J. Brans, Jo. Onthoofding, Zoeterwoude; A. H. M. Ruhe, O.L.V.O.Ont., Zoeterwoude; P. Th. Verwer, St. Joseph., Zwaagdijk. RENéE ADORéE. f Een Reutertelegram uit Hollywood meldt het overlijden ten gevolge van longontsteking van de filmster Renée Adorée. De deelneming aan de prijsvraag van het Nationaal Crisis Comité is overweldigend. lede ren morgen en middag worden door de post groote zakken vol crisisbriefkaarten met oplos singen aan het bureau van het Nationaal Crisis- Comité bezorgd. Een ware lawine van kaarten wordt er aldus over de propaganda-afdeeling van het Comité uitgestort, doch deze ijverige afdeeling onder de beproefde leiding van ir. Collette weet toch, zoowel letterlijk als figuur lijk, het hoofd boven deze papiermassa uit te houden en gaat onvermoeid voort met de in zenden te sorteeren. Van het secretariaat van het Nationaal Crisis- Comité waar men voor het omvangrijke werk, dat het uitzoeken van de oplossingen mee brengt, ruimte te kort kwam, is de heer Col- lette met zijn staf verhuisd naar den Korten Vijverberg, waar de firma Heldring en Pierson hem in haar ruime kluizen gastvrijheid bood. Daar wordt deze moeizame arbeid thans dis creet en ongestoord verricht. In de kluizen. Ofschoon het voor een buitenstaander niet gemakkelijk is in de zwaargepantserde en door decimeters dikke deuren beschermde kluizen van een bankgebouw binnen te dringen, is ons dit dank zij de vriendelijke welwillendheid van den heer Collette toch gelukt, terwijl wij bovendien aan hem menige aardige bijzonder heid omtrent de resultaten van de prijsvraag en over het werk, dat aan de schifting der op lossingen verbonden is, te danken hebben. Juist waren we gisterenmiddag in de kluizen van Heldring en Pierson afgedaald, toen ook een post-beambte, gebukt onder een zwaren postzak, kwam binnenzeulen. Dat zijn weer een 10.000 oplossingen, ver klaarde ons de heer Collette. Alles bij elkaar hebben we nu ongeveer een 70.000 inzendingen binnen en de stroom vermindert nog maar steeds niet. Met de ochtendbestelling kunnen we op 2 of 3 van zulke zakken vol rekenen en 's middags komt er nog een bij. Ons voorgaande naar een vertrek, waar een drietal dames naast een berg van briefkaar ten ijverig zaten te sorteeren, expliceerde hij: De eerste sorteering. Hier heeft de eerste sorteering plaats. Deze dames kijken de ingekomen briefkaarten één voor één na, of ze wel van het vereischte be drag aan postzegels zijn voorzien. Want, zoo als u weet, moet behalve de frankeering van de Crisisbriefkaart nog ten minste 25 cent aan postzegels bijgeplakt zijn. De volle waarde van deze bijgeplakte zegels wordt door het Hoofdbestuur der Posterijen aan het Nationaal Crisiscomité vergoed. Er zijn heel wat inzen ders die voor hooger bedragen dan 25 cent aan zegels hebben bijgeplakt. Hier bijvoorbeeld ziet u er een met 10 aan zegels. Wij hebben er ook van 1, 2.50, 7.50 enz. Eén is er zelfs met 100 aan postzegels. En prachtige en merkwaardige zegels dat er bij zijn! Voor een philatelist om te watertanden! De inzendingen, die niet van een voldoende bedrag aan postzegels zijn voorzien, worden terstond apart gelegd. Die kunnen aan den wedstrijd niet deelnemen. De overige worden hier geteld en op stapeltjes van 100 bij elkaar gelegd. Van de ongeveer 70.000 zijn er nu 21.000 op fouten in het bedrag aan postzegels nagezien en geteld. Niet op tijd klaar. Ofschoon we reeds met een versterkte staf van personeel van 10 dames en heeren werken van 9 tot 12, van 2 tot half 6, en gisterenavond nog van 8 tot half 12 en we a.s. Maandag nog versterking krijgen van een aantal dames, die zich vrijwillig hebben aangemeld, kunnen we onmogelijk op tijd klaar komen. In overleg met notaris baron van Voorst tot Voorst zal de trek king dan ook worden uitgesteld en zullen de inzenders eenige dagen langer geduld moeten hebben, voordat zij den uitslag kunnen verne men. Aanvankelijk hebben we na de telling ook nog de waarde der opgeplakte zegels op de kaarten geschreven, maar daar zijn we maar mee opgehouden. Dat is een zeer omvangrijk werk en bovendien overbodig, omdat het Hoofdbestuur het later toch gaat doen. We vertrouwen nu maar op de nauwkeurigheid der posterijen, die op zulk werk geheel zijn in gericht. Bokkenen „schapen". Van de telkamer gingen we naar een ander vertrek, waar de oplossingen worden nagezien en waar de „bokken" van de „schapen" worden gescheiden. Maar een bordje op de deur meld de: Verboden toegang. We mochten dus niet binnen. De deur mocht echter wel eventjes voor ons open en als we den drempel niet over schreden, overtraden we het toegangsverbod immers niet! Het „verboden toegang" heeft hier zeker zijn beteekenis. Niet alleen om de dames en hee ren, die hier een werk verrichten, dat de grootste nauwkeurigheid vereischt, niet te storen, maar vooral ook omdat de oplossing van de prijsvraag nog geheim moet blijven. Immers dé termijn van inzending van oplos singen is nog niet gesloten. Die duurt tot 11 October. Inzendingen, die op dien datum tot 12 uur 's nachts door de posterijen zijn afgestem peld, kunnen nog mededingen. Ook kan men, wanneer men meent, dat zijn eerste inzending foutief is geweest nog een nieuwe oplossing inzenden. Iedereen mag zelfs zooveel oplossingen inzenden als hij wil, mits elke is geschreven op een afzonderlijke brief kaart met tenminste 25 cent aan extra postze gels beplakt. Het schiften der inzendingen. Terwijl de heer Collette ons deze toelichting gaf, hadden we ruimschoots gelegenheid de da mes en heeren van de schiftingsafdeeling aan het werk te zien. Ons trof daarbij de praktische organisatie en de groote snelheid, waarmee "ge werkt werd. Een drietal dames zagen de op lossingen na, terwijl een vierde haar voortdu rend van nieuwe voorraden voorzag, de afge werkte wegnam, de goede bij de goede en de foutieve bij de foutieve rangschikte. Zeer vlug hadden de dames eventueele fou ten gezien en aangestreept. Op onze vraag, hoe de verhouding was tus- schen de goede en foutieve oplossingen, deelde de heer Collette ons mede, dat er door de in zenders nog al wat „bokken" gemaakt zijn. Tegenover 40 goede oplossingen staan er 60 die fout zijn. In een naast de sorteerkamer gelegen, met een zwaar traliehek afgesloten ruimte worden de gesorteerde inzendingen opgeborgen. Daar staan de goede oplossingen in bakken met de letter C gemerkt den dag der trekking af te wachten. Het aantal prijzen neemt, zooals de heer Col lette ons meedeelde, steeds toe. Dagelijks wor den door verschillende firma's nog cadeaux gratis aangeboden. Op het oogenblik zijn reeds 2000 prijzen beschikbaar. Uit een en ander blijkt intusschen wel, dat de prijsvraag heeft ingeslagen. Het succes is over weldigend. Hoeveel zij het Nationaal Crisis Comité aan baten za lopbrengen, is op het oogenblik nog niet te zeggen. Maar 70.000 kwar tjes zijn al zeker binnen, plus de bedragen, die boven 25 cent op de briefkaarten geplakt zijn! En daarnaast moet men niet onderschatten de propaganda voor het Nationaal Crisis Comité, die in de prijsvraag zit, en die ongetwijfeld nog lang ten bate van de crisisslachtoffers zal nawerken. Het Nat. Crisiscomité deelt mede: Naar aanleiding van een desbetreffende vraag deelt het N_ C. C. mede, dat door één persoon ook méér oplossingen van de radio prijsvraag van 3 October mogen worden inge zonden. Op één briefkaart mag nochtans slechts één oplossing worden ingezonden en de op lossingen moeten verschillen. De gelegenheid tot inzenden blijft geopend tot 11 October, a.s. Fractie en Partij blijken diligent. Dezer dagen heeft een conferentie plaats ge had tusschen een delegatie uit de R.K. cen trale organisaties der werkgevers, boeren, mid denstanders en arbeiders en het bestuur der R.K. Kamerfractie over de te voeren econo mische politiek in verband met het aan de Regeering aangeboden economisch-urgentie- program. Met voldoening werd geconstateerd, dat de R.K. Kamerfractie en de R.K. Staatspartij in deze diligent zijn. DE NIEUWE GOUVERNEUR VAN SURINAME. Prof. Kielstra naar West-Indië vertrokken. Gistermorgen is met het s.s. „Crijnssen" van de K. N. S. M. van Amsterdam naar de West vertrokken de nïeuw benoemde gouverneur van Suriname Z. Exc Prof. mr. J. C. Kielstra. Aan boord van de Crijnssen kwamen velen den gouverneur uitgeleide doen. Om twaalf uur verliet de „Crijnssen" de Am- sterdamsche haven. Werk van 1 millioen. Naar wij vernemen, schijnt de Rijkswaterstaat het plan te hebben de verbinding Walsoorden Hansweert eenigszins te willen wijzigen. In den Perkpolder ten N.W. van Walsoorden zou een inloophaven worden aangelegd voor de Prov. boot, die dan de aanlegplaats te Walsoorden zou vervangen, terwijl de plaats van aanleg aan den Zuid-Bevelandschen wal verlegd zou wor den van Hansweert naar de afwateringsluis te Kruiningen, waar eveneens een inloophaven tot stand zou komen. Ook zou er een nieuwe weg worden aangelegd van de inloophaven aan den Perkpolder naar den grooten weg naar Hulst. Het plan schijnt een millioen te zullen kosten. De nieuwe verbinding zal een aanmerkelijke bekorting van den afstand beteekenen. „De Kwartel" (uitgaand) is uit Belgrado vertrokken en te Cairo geland. E. Ostcrmann 5 Go's Handel Mij N V.. A'dam. Fabrieken te Julphaas bij Utrecht. Reel. 657DGVS 54 Te Arnhem werd het huwelijk voltrokken tusschen den heer J. Kalff, zoon van den minister van Waterstaat en Jkvr. W- Qui ritus. Het bruidspaar verlaat het stadhuis- De Inbraken In de Gooische kerken schijnen thans geheel te zijn opgehelderd. In tegenstel ling met hetgeen aanvankelijk vrij algemeen gemeend werd, blijken ze echter niet door een persoon gepleegd te zijn. De laatste inbraak, n.l. die in de H. Hartkerk te Bussum, staat geheel afzonderlijk van de daarvóór gepleegde in de O. L. Vrouwekerk te Bussum, de R.K. kerk te Blaricum en de R.K. kerk te Kortenhoef. Na eenige weken hard werken is het de Bus- sumsche politie gelukt den man, die in de H. Hartkerk was binnengedrongen, op te sporen, zooals wij reeds in het kort konden mededee- len. Dank zij de z.g. stille getuigen heeft de politie in Amsterdam een spoor in handen gekregen. Dit leidde naar een Italiaan, die zonder mid delen van bestaan het land doortrok. Ook toen bleef het onderzoek nog moeilijk, maar tenslotte kreeg de politie toch zooveel bewijsmateriaal bij elkaar, dat de schuld van den Italiaan posi tief vast kwam tAstaan. Spoedig bleek echter, dat de man Amsterdam weder had verlaten en via de Belgische grens naar Antwerpen was getrokken. Dadelijk stelde de politie pogingen in het werk om te voorko men dat de Italiaan de Scheldestad weer zou verlaten. In verband daarmede en mede met het oog op zijn utilevering vertrok gisteren 'n Bussum- sche politieman naar Antwerpen. Intusschen hebben verschillende aanwijzin gen, welke de politie bij het onderzoek ont dekte, aan het licht gebracht, dat de Italiaan zich ook schuldig moet hebben gemaakt aan in braak in de R.K. kerk te Belfeld (Limburg). Uit verschillende gegevens, welke de politie verstrekt waren, kwam verder vast te staan, dat de inbraken door twee partijen waren be dreven, zoodat meer daders gezocht zouden moeten worden. Kort geleden werd, zooals wij meldden, een zekere M. H. aangehouden, bij een inbraak in de St. Ritakerk te Amsterdam. Vele bezwaren de feifen, welke aan den dag kwamen, toen men dezen man aan den tand voelde en zijn antecedenten naploos deden al spoedig vermoe den, dat hij wel eens debet kon zijn aan de inbraak in de R.K. kerk te Blaricum. H. werd daarom naar Blaricum overgebracht en daar opgesloten in een der cellen van het gemeentehuis. Thans is hij geconfronteerd met ongeveer negen personen uit die gemeente en er is zoo veel bewijsmateriaal tegen hem bijeengeko men, dat ontkennen niet veel meer zal baten. De Bussumsche politie vond in een en ander aanleiding aan H. ook eens aandacht te schen ken en daarbij is thans komen vast te staan, dat de arrestant, die een goede bekende van de politie is, mede schuldig moet zijn aan de inbraak in de O. L. Vrouwekerk te Bussum. Ten slotte bleef nog over de inbraak in de R.K. kerk te Kortenhoef. Hier is het onderzoek thans zoover gevorderd, dat aangenomen kan worden, dat ook daarvan H. de dader is. Hjj is op transport gesteld naar Amsterdam. Er zijn echter nog meer arrestaties te ver wachten. Intusschen een mooi succes voor de Blari- cumsche en Bussumsche politie. Reuter seint ons uit Parijs, d.d. 6 dezerOp 19 Sepember j.l. kwamen te Jeumont 200 zak ken mosselen aan, welke door een Nederland sche mosselenfabriek waren afgezonden en be stemd waren voor een commissaris te Parijs. Deze moest de zending in twee partijen ver- deelen. De eene partij was bestemd voor Pa rijs, de andere voor Marseille. Naar aanleiding van een telefonisch bericht van een onbekend gebleven persoon, werd door de douane te Parijs een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat in 80 zakken mosselen, be stemd voor Marseille, 10 K.G. cocaïne was ver borgen. De „Telegraaf" verneemt nader, dat het hier eerder een oplichtingszaak dan smokkelaffaire betreft, daar men hier vermoedelijk niet te doen heeft met 10 K.G. echte cocaïne, doch met een partij goed, dat zeer veel op cocaïne lijkt, doch vermoedelijk waardeloos is. De afzenders van de zgn. cocaïne, die ver stopt werd in een lading mosselen, moesten zeer goed geweten hebben, dat zij een vrijwel waardeloos goedje aan hun „afnemers" zon den. De onbekende, die de justitie te Parijs waarschuwde, dat er cocaïne zou worden ge smokkeld, moet ook zeer goed op de hoogte zijn geweest van hetgeen in de mosselen was verstopt. De burgemeester van Ierseke, van waar de Jading mosselen werd verzonden, heeft deze zaak thans in onderzoek. Bij de Belgische grens aangehouden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heb ben eenge rijksambtenaren uit Roosendaal, na bij de grens, onder Schijf, gemeente Rucphen, een vrachtauto met 4000 K.G. graan, welke uit België gesmokkeld was, aangehouden. Tegen de smokkelaars is proces-verbaal gemaakt, terwijl de auto met graan in beslag werd genomen. VAL VAN DEN HOOIZOLDER. Te Budel viel de landbouwer M. C. van den hooizolder; hij werd daarbij zoo ernstig ge kneusd, dat voor zijn leven gevreesd wordt. CHERIBON, 6 Oct. (ANETA). Het Binnenlandsch Bestuur kreeg gisteren avond bericht, dat in de desa Nangerang, nabij Mandirantjang, door het volk verzet was gepleegd tegen de desapolitie. De Resident van Cheribon, de heer Bitter, de patih van Koeningan en de wedana van Tjilimoes, begaven zich onmiddellijk met 22 man veldpolitie onder leiding van den depar tementscommandant Blogg, derwaarts. Ter plaatse bleek, dat de verzetslieden verderop waren getrokken, waarna de achtervolging begon. Plotseling werd de politie aangevallen door circa 40 man, gewapend met knuppels, messen en steenen. De politie verdeelde zich in drie partijen, waarna een charge werd uit gevoerd, waarbij een der verzetslieden werd gedood, zes verzetslieden, drie agenten en vijf mannen der desapolitie werden gewond. 22 verzetslieden zijn gearresteerd, de rest heeft zich in een bosch teruggetrokken. Nader bleek de aanstichter, zekere Rasja, door hooge koortsen aan een acute verstands verbijstering te lijden. Zijn neef zocht genezing bij den bekenden kyahi van Ploembon. Deze adviseerde den krankzinnige zooveel mogelijk in alles tegemoet te komen. Eerst verzette Rasja zich tegen de desa politie en de familie deed daaraan dadelijk mede, omdat zij uitging van de gedachte, dat Rasja niet gewoon krankzinnig was, doch met bovennatuurlijke vermogens toegerust en dat zijn bevelen dienden te worden gehoorzaamd. In enkele uren hadden zich eenige tientallen familieleden bij het verzet aangesloten. O.a. had men de gedachte dat, indien het huis van Rasja in brand zou worden gestoken, dit in een kraton zou veranderen. Zoover is het niet gekomen. Wel is den dorpsgeestelijke gevraagd vele geiten te slachten voor een grooten slama- tan. De familie ging naar een vijver, gelegen buiten de kampong, waar zij van den krank zinnige bevel kreeg gemeenschappelijk te baden. Daar trof de inmiddels aangekomen veldpolitie de menigte aan, die werd gesom meerd rustig naar huis te gaan, waarop de waanzinnige met zijn familie tot den aanval overging, met steenen en knuppels. Twaalf hunner werden in een gevecht van man tegen man overmeesterd, drie werden licht gewond. De krankzinnige werd zelf op den grond liggend aangetroffen met een zeer zwakke pols, uitwendig was hij ongedeerd. Bij het transport naar het ziekenhuis is de man over leden. Een deel van de volgelingen vluchtte, veertien hunner werden in den loop van den morgen gearresteerd. De wonden, die de mannen der veldpolitie en desapolitie bekwamen zijn zeer licht. De bevolking van de andere desa's is zeer rustig. De motorrijder kreeg een hersen schudding. Vrijdagmiddag reed de motorrijder van Nu- nen, nabij het R. K. Kerkhof te Orthen in de richting den Bosch. Een auto, bestuurd door iemand uit Nijmegen, reed hem achterop. Toen de beide voertuigen elkaar bijna genaderd waren, ging de motorrijder plotseling van rechts naar links. Hoewel hij krachtig remde kon de automobilist een aanrijding niet voor komen. De heer v. N. kwam te vallen en liep een hersenschudding op. Hij is naar het Grootzie- ken-Gasthuis overgebracht. Pater H. y. d. Veer met een schedelbreuk opgenomen. Vrijdagmiddag is op de Spinhuiswal nabij het Paleis van Justitie te 's-Hertogenbosch een ern stig verkeersongeval gebeurd. In verband met werkzaamheden aan den rijweg is ter plaatse slechts een smalle passage. Hier ontmoette de Zeereerw. pater H. v. d. Veer van het Missiehuis te Sparrendaal te Vught, die op een motorrijwiel uit de richting Vught kwam, op de bocht een luxe-auto. Vermoedelijk week de pater te ver uit, ten gevolge, waarvan hij met het hoofd tegen een der boomen terecht kwam. Dr. Kortbeek con stateerde schedelbreuk. Pater v. d. Veer is in het Grootzieken-Gast- huis opgenomen. Het ergste wordt gevreesd. Het slachtoffer is van de laatste H.H. Sacra menten voorzien. ONEERLIJKE DIENSTBODE VERDWENEN Zekere A. v. L., wonende te Maastricht in de St. Lambertuslaan, deed aangifte bij de po litie van diefstal van een partij zilveren voor werpen, door zijn dienstbode, die inmiddels verdwenen is. De verloofde der dienstbode, die blijkbaar meer van deze affaire afwist, werd in verhoor genomen, met tot gevolg, dat de politie het raadzaam achtte hem voorloopig in hechtenis te nemen. VERBODEN PREMIE-LOTERIJ. De rechtbank te Groningen heeft den assu radeur L. J. A. N., te Groningen, veroordeeld tot ƒ600.— boete subS. 30 dagen hechtenis. De man had op afbetaling aan tal van personen premie-loten verkocht van verschillende maat schappijen. Hij gaf hun echter niet de loten zelf, doch alleen nummers, die hij dacht, dat nog niet uitgeloot waren. Zoo gaf hij een be paald nummer aan 7 verschillende' personen af, wat dus de mogelijkheid kon hebben, dat hij 7 maal een bepaalden prijs moest uitkeeren, hoewel hij het nummer zelf niet in zijn bezit had.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3