MODERNE MANTELCOSTUUMS DE OOSTERSCHE VROUW ALS ECHTGENOOTE. H DIRECTRICE M. VAN RIJCKEVORSEL DE DOCHTERS OVER HAAR MOEDERS. MENU'S VOOR OCTOBER. 1^^^ d°°r de ZATERDAG 7 OCTOBER 1933 HYACINTHEN OP GLAZEN. In den ivinter lente in huis. Opperstichtsvrouive van de Maria Catharina van Doorenstichting. HET PLAATSEN YAN GASTEN. Knoop dit eens stevig In Uw oor 'f Verkeer van rechts gaat altijd vóór! KRISTALLETJES. IN HET HEDENDAAGSCHE EGYPTE. KUNT U MIJ OOK ZEGGEN. ------ - cen. MANTELS ZONDER BONT. PARIJSCHE MODEPRAATJES. DE LOTUSBLOEM-MOUW. In het Zaterdagavond-bijvoegsel van het „Algemeen Handelsblad" staan eenige geestige regelen, welke de manier weergeven, waarop een zoon over zijn vader denkt. Is het niet aardig om eveneens eens in het algemeen te constateeren hoe onze meisjes, hoe sommige dochters over moeder denken? Op tienjarigen leeftijd is de zoon er heilig van overtuigd, dat zijn vader overal verstand van heeft. Qnze meisjes vinden moeder haar reuzen, schat, knal, knap, geweldig. Op 15 jaar wil het den zoon voorkomen, dat hij met zijn vader niet zoo heel veel verschilt wat intellect en levenswijsheid betreft! Bij de meisjes doen zich de verschijnselen voor, dat ze zeggen, o! u! toen u jong was, die ouë stijve tijd, u mocht immers niets, en u vond alles maar goed. Of wel ze staan soms stom verbaasd, dfet moeder sommige dingen ook weet en geleerd heeft. Soms vinden ze 't kwetsend voor haar bak- vischwaardigheid, dat alles wat zij decreteeren door moeder als vreeselijk ouderwetsch betiteld wordt, waar zij dachten iets nieuws te beweren. Op 20 jaar verbeeldt de zoon zich, dat hij alles veel beter weet dan de „oude" heer, die soms pas 45 of zoo ongeveer is. Een dochter van 18 denkt zich reeds de we reld te kennen, voelt zich ver boven ieder, die ouder is, weet zich te gedragen, kan geen ver gissingen maken; kortom acht zich gerechtigd haar oordeel over moeders gedragingen te vellen. Als ze wat ouder is geworden, en als zij een levensdoel heeft aanvaard, gaat 't wel een ietsje benedenwaarts. Of ze stelt zich op geheel ander standpunt, ietwat medelijdend verdraagzaam Een der meest aantrekkelijke liefhebberijen voor den plantenliefhebber is om diep in den winter, in den donkersten tijd des jaars, als de geheele natuur nog sluimert, de boomen nog kaal en eenzaam zijn en de aarde nog te Kil voor plantengroei, in huis onze hyacinthen in bloei te brengen. Het is een bijzondere eigenschap van de hya cinthen producten van den vaderlandschen bodem, om in den winter de hoopgevende lente binnen onze kamers te brengen. Geen dure I olantenkas heeft men er voor noodig, neen, in élke wofflng, ook in de allerkleinste, kunnen hyacinthen in bloei gebracht worden, als men slechts luistert naar de raadgevingen van des kundigen. Mislukken is zoo goed als uitgesloten, maar dan moet men niet doen, zooals zoovelen, en Morgen, Maandag 9 October, zal mej. M. van Rijekevorsel den dag herdenken, waarop zij vijf-en-twintig jaar opperstichtsvrouwe van de bekende Maria Catharina van Doorenstichting te Rotterdam is geweest. Een van de merkwaardigste en zegenrijkste weldadigheidsstichtingen van ons land. Ver leden jaar vierde het zijn honderd-jarig be staan en toen hebben wij een uitvoerig verslag gegevepr van de geschièdenis dezer heel bij zondere stichting, die bij de burgerij van Rotter dam 'zoo dankbaar staat aangeschreven. Nu viert de opperstichtsvrouwe, mej. M. van Rijekevorsel, haar zilveren jubilé. 't Was juist in de dagen van de overhuizing van het oude gebouw aan de Korte Hoog straat naar het fraaie nieuw pand, door wijlen Jacques van Gils aan den Coolsmgel gebouwd, dat mej. M. van Rijekevorsel optrad als direc- de hyacinthen al in het licht zetten als de neus trice en opperstichtsvrouwe. nog maar enkele centimeters ontwikkeld is Het h00ge bestuur der Stichting had met mej. Al zijn de wortels flink ontwikkeld, al hebben van Rijekevorsel een zeer gelukkige keuze ge- den bodem van het glas bereikt, als de (jaan, Met haar persoon en tegelijk met het neus nog niet lang genoeg is, dan mag de hya cinth nog niet in het licht. Maar daarover later. In een drietal artikelen willen .we spreken over het kweeken van hyacinthen op glazen: le het aanschaffen der bollen, 2e het opzetten en behandeling in het donker en 3e wanneer ze in het licht gesteld kunnen worden. Het aanschaffen der bollen is nu aan de orde. Het is het eenvoudigste en gemakkelijkste ge deelte van alles. Men koopt bij een solied adres hyacinthenbollen en na ontvangst zet men ze op glazen. We beginnen dus met het koopen van goede bollen en het laat zich begrijpen, dat we daarvoor naar goed bekende adressen gaan, n.l. uw bloembollenhandelaar, uw bloemenwin kelier, uw tuinman, die er prijs op zullen stel len U het allerbeste te leveren, omdat zij im mers een naam en een klant te verliezen heb ben, als zij dit niet doen. We bestellen dus hyacinthen voor glazen! tegenover de ouderwetsche begrippen thuis. We bestellen ,«c— Verder willen wij onze vergelijkingen niet Het is gewenscht dit er eeieverd I Boa" uitstrekken Alleen willen wij het verblijdend voegen, opdat U mooie, gladde bollengeleverd bezoek en naar gelang van de nooden wor- UitstreKKen. neen _,_J crn<vi nassen m het glas, dat U r»thar na vnn nieuwe monumentale tehuis begon de Maria Catharina van Dooren's Stichting een nieuwe aera in haar geschiedenis, en toch heeft nie mand beter dan deze mej. M. van Rijekevorsel de zuivere traditie en intentie van Maria Catha rina van Dooren's weldadigheid voortgezet en verstaan. Maria Catharina van Dooren was de dochter van een rijken koopman uit Rotterdam, die honderd jaar geleden reeds haar deftige huizinge en heel haar vermogen in dienst stelde van de stille weldadigheid. En bij haar dood bepaalde zij, dat heel haar bezitting ten eeuwige dage voor hetzelfde doel zou worden besteed. De opeenvolgende opperstichtsvrouwen, die de traditie van Maria Catharina van Dooren kregen voort te zetten, voerden de leiding over vijf andere stichtsvrouwen, die met haar in het zelfde huis samenwonend, zich aan de stille liefdadigheid zouden wijden. Zij gaan heel de stad door de behoeftigen Wederom vragen wij op deze plaats de aandacht voor eenige moderne man- telcostuums. Het eerste en het tweede model vertegen woordigen het eenvoudige genre, ofschoon op zeer charmante wijze. Geheel links ziet men een dne- kwart-costuum, waarvoor de mantel door een leeren ceintuur bijeengehouden wordt, terwijl een garnee ring van hetzelfde leer de schouderlijn helpt verbree- den. Het geheel is van beige en bruin wollen tricot gemaakt, maar men zou zweren, dat men met een gevlamde wollen stof te doen heeft. Intusschen treft men in het onderhavige genre ook geheel open man tels aan, zoowel in drie kwart als in twee-derden. In het midden prijkt een klassieke tailleur van een donkergroene harige wollen stof. Het korte jasje is met vierkante bruine houten knoopen gegarneerd en van een sjaalkraag voorzien, terwijl de mouwen zoodanig geplooid zijn, dat de schou ders er door geaccentueerd worden. Ten slotte een meer ge kleed costuum van zwart fluweel en grijs astrakan. Heel modern is de uit staande onderrand van het jasje. spoedig de reactie in zal treden. Komt een zekere factor, de liefde, in haar leven, dan wordt ze vaak weer 't kleine meisje, dat in moeder alles zag, dat moeder zoo'n knal vond. Dan is moeder de eerste die de symptomen ontdekt, maar zij zal voorzichtig peilen en tas- voor de cultuur bestemd heeft. Over ^e ver scheidenheden zullen we het hier niet hebben. Er zijn tal van hyacinthen, welke zich voor de cultuur op glazen leenen en daarom is net net verstandigst dit aan den leverancier over te laten en hem eenvoudig kleuren of wat dan ook op te geven. Bovendien is het gewenscht om bij uw order op te geven, dat u de hyaciu- .1 1V1/\ai TO ten om' den kostbaren schat van vertrouwen te ljefst in een volgorde in bloei wenscht te bereiken. Moeder mag 't angsten en vreezen medeleven. En ze zal menigmaal fijntjes glimlachen; soms weemoedig bij herinnering aan eigen droomen en illusie. Dan komt er een nieuwe phase in de verhou ding van moeder en kind. Het jonge meisje gaat zich gewichtiger voelen, soms ouder en de moe der mag vaak remmend optreden voor al te grooten ernst en teruggetrokkenheid of 't storm achtig haken naar 't eigen nestje. Dan vindt de dochter in moeder meer dan ooit haar vriendin, dan vindt moeder bij haar kleine zorgen en beslommeringen, een steun in 't dochtertje, dat zich gerechtigd acht nu als a.s UiiCli HClOb 111 w - O hebben De eene verscheidenheid kan b.v. eind Januari al bloeien, een andere pas in Februari etc. Hebben we op al deze dingen bij onze be stelling gelet, dan wachten we de bestelde bollen af. Komen ze op een tijdstip, nog te vroeg om op te zetten, bewaar ze dan op een zeer koele, droge plaats. Vooral niet warm leg- Zorg tevens voor glazen. Ge kunt de bekende hyacinthenglazen nemen, maar ook kunt ge U met allerlei andere glazen of potten behelpen, b.v. jampotjes, als het voorwerp maar stevig staat en van boven niet te wijd is, zoodat de bol in het water zakt. Is de bol ten slotte toch te klein, dan kan men met een stukje hord- huisvrouwtje, kennis van zaken te bekomen of papier, waarin men een kleinere opening snijdt voor den bol, ook zijn doel bereiken. Men ziet, het in bloei brengen in de kamer te bezitten. En later, op 25—30-jarigen leeftijd, zelf ge huwd, moeder van een klein of groot gezin, dan zullen menigmaal de dochter de woorden ont vallen; moeder had toch gelijk, maar dat besef ie pas, als je zelf getrouwd en moeder zijt. Het dienstbodenvraagstuk: menig huisvrouw wordt door dochterlief gewezen op die of die dienstbode daar. En u bent veel te goed, of dit of dat. j I Dan krult een Ironisch glimlachje moeders mond. „Wacht maar! Jouw tijd komt ook. We ^Êrf rtog menig humoristisch vonkje zal dansen achter moeders neergeslagen oogleden, waar het van hyacinthen op glazen is uiterst eenvoudig en het brengt geen kosten mee. J. F. CH. DIX. 1. Groentesoepgebraden haas, roomsaus, o'kde^n ten o^eTa^defvader wint appëlmöes/aardappelen^neeuwbanen met de jaren aan respect en waardeering, en als vader eenmaal is heengegaan, zal hij bewe- ren, eft dat is dan allerminst 'n holle phrase „dat hij nooit in zijn leven een man heeft ontmoet, die wat verstand en ervaring betreft in de scha duw van zijn vader kan staan. En wij moeders, moge het onzen kinderen, moge het ons in alle nederigheid gegeven zijn, dat wij ditzelfde van onze ouders en onze na komelingen van ons kunnen getuigen. HELLENEN. Het is dikwijls moeilijk gasten goed te schik ken, zoodat ze zich geen van allen achteruit gezet voelen. Er zijn menschen, die op dat punt zeer teergevoelig zijn en het gaat toch niet aan, juist die altijd op de beste plaatsen te zetten Aan wie komt de beste plaats toe, de oudste, de feestigste of de mooiste vrouw Men dient van de gedachte uit te gaan, dat de oudste personen op de eereplaats, aan de rechterhand van gastvrouw en gastheer, recht hebben. Talent en fortuin komen eerst via witte haren in aan merking voor die plaatsen. Na den leeftijd, die zoowel voor mannen als vrouwen geldt, moeten we het eerste rekening houden met de positie, die de gasten in het leven innemen. Bij het plaatsen der dames wordt rekening ge houden met haar leeftijd en met de positie, die haar echtgenoten innemen. Een heel klein beetje kan men daar wel mee schipperen, want anders zou men niets dan ontevredenen maken. Is b.v. de man erg goed geplaatst, dan kan de vrouw- een minder goed plaatsje krijgen, zoodat van een ander paar de vrouw beter geplaatst wordt dan haar man. Meestal zijn vrouwen op dit punt niet zoo gauw op haar teentjes getrapt en menige vrouw wordt graag voor jonger versleten dan ze is en stelt zich graag tevreden met een plaats, die eigenlijk niet in overeenstemming met haar leeftijd is. Ook is het gewoonte om in een moeilijk ge val degenen, met wie we het meest bevriend zijn, de slechtste plaats te geven, terwijl de gasten, die we voor het eerst ontvangen, de beste plaats moeten hebben. Bij oude goede vrienden kunnen we ons met een enkel woord excuseeren, bij menschen, die we nauwelijks kennen, is dat moeilijker. Bij het schikken van de tafel moet men aan het volgende denken: de eereplaats is aan de rechterzijde van de gastvrouw; nummer 2 aan den rechterkant van den gastheer; 3. de linkei - zijde van de gastvrouw; 4. de linkerkant naast degenen, die op plaats 1 zit, dan aan de rech terzij van den persoon, die op no. 2 zit. En zoo is het verder makkelijk uit te zoeken. Wel moet men aldoor rekening houden met den leeftijd en positie van de gasten, en ook moet men ze zoo schikken, dat menschen, die elkaar niet uit kunnen staan, niet naast elkaar komen te zitten. Zooveel mogelijk moet de gastvrouw een tafel maken, die een algemeen gesprek moge lijk maakt. Een echtpaar moet nooit naast of over elkaar gezet worden, behalve als 't pasgetrouwden zijn, en als ze er om verzocht hebben. Welbespraakte menschen zet men liefst zoover mogelijk uit elkaar. Ze zijn dood ongelukkig, als ze niet aan het woord kunnen komen en als ze een goed eind van elkaar afzitten blijft het gesprek levendig aan verschillende kanten van de tafel. Familieleden, zelfs op leeftijd komen na de gasten. Alleen is het natuurlijk niet mogelijk een vader of moeder aan het einde der tafel te zetten. Is een schikking moeilijk, dan doet men het beste zelf aan de uiteinden te gaan zitten en de ouders de tafel te laten presidee- ren. Met de schikking van gasten kan men met genoeg voorzichtig zijn, want daarvan hangt voor het grootste deel het slagen van het diner ■t) 2. Zwezerik in schelpen: fazant, aardappelen, appelmoes annanaspudding 3. Ossentsaartsoep, gebraden konijn, gestoof de peren, aardappelen bitterkoekjespudding. 4. Vermicellisoep, varkenscarbonaden, bruine boonen, aardappelen, fruit. 5. Filets van tarbot met garnalensaus, aard appelen, appels in den oven. 6. Selderijsoep, gebraden patrijzen, aard appelen, appelmoes, moccapudding. 7. Tomatensoep, gebraden runderrib, pnn- cesseboonen, aardappelen, fruit. 8. Koud vleesch, gestoofde tomaten, aard appelen, spekpannekoek. 9. Varkensbiefstuk, bloemkool met tomaten saus aardappelen, broodschotel met appelmoes. 10. Pouletsoep, kalfsoesters met tomaten, ge stoofde prei, aardappelen, appelbollen. 11. Napolitaansche eieren, gekookte schel- visch met mosterdsaus en aardappelen, appel bollen. 12. Preisoep, gestoofde paling, ree flensjes met appelmoes. Dooren's Stichting verzorgd. Aan de geschiedenis van honderd jaren van deze zegenrijke stichting heeft mej. M. van Rijekevorsel nu zelf vijf-en-twintig jaren per soonlijk deel gehad. Mej. M. van Rijekevorsel is een nobele katho lieke vrouw, die haar hooge taak als een heilige roeping vervult. Zeldzaam bescheiden met wering van alle luidruchtigheid in haar ver schijning naar buiten is zij als een weldoende engel geworden die onder alle daken der greote stad haar vertroostend licht werpt, en zelf persoonlijk bijna niet wordt gezien. Haar buitengewoon karakter van geest en gemoed geeft een hooge wijding aan de ver antwoordelijke taak, waartoe het leven haar geroepen heeft. Niet alleen staat zij als opper stichtsvrouwe aan het hoofd van de zoo be duidende organisatie en administratie van dit zoo grootsche en omvangrijke charitatieve werk, maar heel haar innerlijke persoonlijkheid geeft er glans, kleur en leven aan. 't Zou een interview waard zijn om bij dit zilveren jubileum de rijke en ontroerende er varingen van deze bijzondere weldadigheids- vróuwe neer te schrijven, mej. van Rijekevorsel wil er niet van weten, evenmin als wij bij machte zijn hier ter plaatse een portret van de jubilaresse af te drukken, in heel het groote historische huis aan den Coolsingel is zelfs geen verbleekte beeltenis van haar te vinden. Maar allen, die op charitatief terrein in de grooje werkstad Rotterdam iets te doen hebben, kennen en eeren mej. van Rijekevorsel Als die geen uitkomst meer zien, geen raad meer weten, dan is er maar één tooverwoord, dat nog kracht heeftMaria Catharina van Dooren en dat is nu reeds vijf-en-twintig jaar mej. van Rijekevorsel. De opperstichtsvrouwe, die wat strak kan kijken, maar altijd raad weet en raad, die ook immer daad beteekent. De opperstichtsvrouwe, die altijd bereid is om aan te hooren en hulp te verleenen. Morgen is het haar feest, dat zij in haar bekende bescheidenheid niet als een feest wil zien. Maar toch zal zij morgenmiddag van drie tot half vijf uur receptie moeten houden om allen uit alle kringen der burgerij, die haar kennen, eeren en waardeeren, gelegenheid te geven haar persoon eerbied, respect en dank baarheid te betuigen voor het schoone werk van charitas, vijf-en-twintig jaren achtereen door haar verricht. Maar haar eigenlijke feest zal toch zijn de innerlijke levens-voldoening, die zij wel moet ervaren, van reeds een kwart-eeuw zich aan dit zeldzame grootsche liefdewerk te hebben mogen wijden. Van de tranen van duizenden te heb ben gedroogd, de zorgen verlicht, de nooden voorzien. Te zijn geweest bij roeping en zelftoewijding als de groote en sterke vrouw uit het Evangelie, die niet alleen de gangen nagaat van haar huis, maar van heel een stad, wier troostende hand reikt naar den arme en behoeftige, die brood en kleeding verstrekt aan allen, die het noodig hebben. Vrouwenroepingen, het groote probleem van onzen tijd, hier is er een in de edele, stil wel doende verschijning van deze jubileerende opperstichtsvrouwe. Eere, hulde en dank op haar zilveren feest, dat nu reeds schittert in den glans van het puurste goud. p. HYACINTH HERMANS. De wijze merkt alles op, over alles een opmerking. de dwaas maakt Het is voor den schoenmaker eenvoudiger dan voor den opvoeder, om ieder schoenen naar voeten te geven. XI. aardappelpu- Sneeuivballen. 250 Gr. bloem; 85 Gr. boter; 5 eieren; 4 d.L. melk of water; 4 dr. zout. Breng het water of de melk aan de kook, met de boter en het zout, strooi de gezeefde bloem erin en roer het mengsel op het vuur tot een goed samenhangende massa, welke niet meer aan de lepel kleeft. Roer dan van het vuur af, een voor een de eieren erdoor Maak met behulp van twee lepels hoopjes ervan ter grootte van een appel en bak deze in heet frituurvet, laat ze daarna op een stuk poreus papier uitlekken en bestrooi ze dik met poedersuiker. De sneeuwballen kunnen ook gevuld worden met geslagen room, banketbakkersroom of abrikozenjam. A nanas pudding. L. slagroom, 2 eiwitten, 1 blik ananas, 20 Gr. gelatine, 125 Gr. suiker. Snijd de ananas in stukjes, neem er zoo noo dig de harde puntjes uit. Doe het ananassap in een pannetje. Verwarm het, los hierin de gela tine op, die in koud water heeft geweekt. Roer er de suiker door en de stukjes ananas. Laat de massa eenigszins bekoelen, maar niet stijf worden. Klop in dien tijd de slagroom stijf met de eiwitten, vermeng ze dan met de annanas- massa. Doe ze in de vorm, die met het onge klopte eiwit is omgespoeld als de stukjes ananas niet meer zakken. Napolitaansche eieren. Neem een ondiepe vuurvaste schotel en bedek de bodem ervan met een dikke tomatenpuree. Leg hierop gevulde eieren (het vulsel bestaat uit de harde eierdooiers, die men voorzichtig uit de gehalveerde eieren haalt, brood in melk geweekt, fijngehakte peterselie, een gekookt fijn gehakt uitje, zout, peper en een rauwe eier dooier). Bedek de eieren met een kaassaus. Be strooi alles met paneermeel, doe er wat stukjes boter op en laat er in den oven vlug een mooi korstje op komen, maar zorg er voor dat het gerecht niet uitdroogt. In dit sterfelijk leven zal geen mensch onver mengde vreugde genieten. SCHILLER, Het is onze schuld, niet die van den Gever, dat wij hier beneden geen paradijs hebben. Het verlangen naar roem, is het laatste ver langen, dat zelfs de wijsgeer te overwinnen heeft. Hoe meer iemand waard is, des te fierder zi hij liefhebben. Den 18en Mei 1923 hield mevr. Hoeda Sjardwi, afgevaardigde van den Egyptischen vrouwen bond op het groote internationale vrouwencon gres te Rome een belangrijke voordracht, waar uit we de volgende punten aanstippen. Vooreerst wees zij haren Europeeschen zuster op het feit, dat Mohammeds wetgeving aan de ge huwde vrouw een positie toekent, die betrekke lijk gunstig genoemd mag worden. De polygamie wordt daarin volgens mevr. Sjarawi welis waar geduld, doch geenszins aanbevolen. In de praktijk bestaat dit instituut nog heden, maar het wordt tijd om de afschaffing voor te be reiden. De mannen zelf zijn er tegenwoordig niet onverdeeld meer mede ingenomen, want ook voor hen is het niet zelden een bron van allerlei onaangenaamheden. Wat de echtscheiding betreft, merkte mevr. Sjarawi op, dat dit instituut niet alleen een machtmiddel is in handen van den man. Het kan ook een verdedigingsmiddel zijn in handen van de vrouw. In het burgerlijk leven in Egypte geniet de getrouwde vrouw een groqte mate van onafhankelijkheid, grooter zelfs dan in de meeste Europeesche landen. Wanneer zij meer derjarig is, kan zij eigen goederen verwer ven en beheeren in volkomen onafhankelijkheid van haar echtgenoot. Zij heeft het recht om zelfstandig te koopen en te verkoopen, hypo theken op te nemen, een testament te maken, enz. Ook kan zij zelfstandig deelnemen aan allerlei handelstransacties. Ten slotte formuleerde spreekster nog enkele wenschen voor de toekomst. Vooreerst wenscht zij een wettelijken minimum-leeftijd der vrouw voor het huwelijk te zien vastgesteld. Vervolgens wenschte zij enkele maatregelen te zien door gevoerd om de polygamie wettelijk te beperken, en, zoo mogelijk, tot een uitzondering te maken. Bijna drie jaar later (April 1926)had een groote vergadering van den Egyptischen vrou wenbond plaats in de stad Cairo. Als voorzitster fungeerde dezelfde mevr. Sjarawi. Inmiddels had de actie van den bond reeds enkele resultaten bereikt. Zoo was b.v. reeds bij koninklijk besluit van 11 December 1923 de minimum-leeftijd der bruid op 16 jaar vastgesteld {wat volgens de bestaande Ooster- sche opvatting nog al laat is). Maar in de prak tijk werd er volgens de verklaring van mevr. Sjarawi door de ambtenaren nog wel eens een oog toegedrukt, wanneer er aan den gevor derden leeftijd wat ontbrak. En de registers van den burgelijken stand bleken niet altijd zorg vuldig bijgehouden te zijn, zoodat men nogal eens genoegen moest nemen met verklaringen van getuigen, die niet altijd geheel onverdacht waren. i j Op het congres van Cairo werden ook de eischen der vrouwen omtrent beperking van polygamie en echtscheiding opnieuw uitvoerig behandeld. De besprekingen en de resoluties van den Egyptischen Vrouwenbond gaven aanleiding en tijdschriften, 1 verboden, Een anonyme „kadi", die de door den vrou wenbod geformuleerde eischen besprak in het Egyptische dagblad „ElAhram" maakte zich bezorgd, dat de dames de traditioneele poly gamie geheel en al zouden willen afschaffen. Daar was de kadi niet voor te vinden. Maar en dit is kenmerkend voor de nieuwe geestes richting, die langzaam maar zeker baanbreekt! hij bleek toch tot tamelijk verregaande con cessies bereid. Hij toonde zich voorstander van een zekere staatscontrole zoowel op de polyga mie als op de echtscheiding. Men zou b.v. vol gens zijn opinie kunnen voorschrijven, dat een man die reeds een of meer vrouwen heeft, er geen nieuwe mag bijnemen alvorens van over heidswege een onderzoek naar het voor en tegen van dit nieuwe huwelijk zou hebben plaats ge had. Wat de echtscheiding op initiatief van den man (dus: de z.g. „verstooting" of „wegzending" der vrouw) betreft, erkende de kadi het be staan van grove misbruiken. De wettelijke ter mijn van vier maanden wordt dikwijls in het geheel niet onderhouden. Door casuïtische kunst grepen weet men de echtscheiding binnen den kortst mogelijken tijd definitief te maken, wat zeker tegen den geest der Mohammedaansche wetgeving indruischt. Ook op dit punt, zou con trole door de overheid gewenscht zijn. De kadi gaat zelfs zoo ver, dat hij de eigenmachtige echtscheiding door den man geheel uit den weg ruimen wil, en deze altijd afhankelijk maken wil van een rechterlijk verlof na onderzoek der motieven. Al deze concessies zulen wellicht voor de Westersche lezeressen en lezers nogal elementair lijken. Maar voor een Mohamme- daansch-Oostersch milieu zijn ze zéér liberaal, en wijzen op een diepgaande kentering in de geesten! De discussies in de Egyptische pers, die in 1926 naar aanleiding van de programpunten en de resoluties van den Egyptischen vrouwen bond plaats hadden, vonden ook in de andere Mohammedaansche landen ruimen weerklank. In den Irak pleitten in 1927 reeds verschillende vooraanstaande mannen, kamerleden, journa listen enz. warm voor de afschaffing van de polygamie. Het Irakeensche blad AI- Alam dl - arabi („De Arabische Wereld") publiceerde in het voorjaar van 1927 een heele serie artikelen en bijdragen van verschillende schrijvers, die zooal niet de definitieve afschaffing, dan toch een principieele beperking der aloude polygamie verdedigden. Ook eischten zij de afschaffing der echtscheiding („echtscheiding" hier te verstaan van die, welke door den man eigenmachtig wordt uitgesproken, de z.g. „thalfiq"). In Tunis verscheen in 1930 een boek van een jongen universiteitsdocent, Th&hir al-Chadddd, getiteld: De plaats onzer vrouwen in het recht en in de maatschappij. Dit boek bevat zeer vooruitstre vende, blijkbaar door Europeeschen invloed ge- inspireerde, beschouwingen over de positie der getrouwde vrouw in de Mohammedaansche samenleving. Van den inhoud hebben wij inder tijd in dit blad reeds verslag gegeven. Ook van den heftigen tegenstand, die deze publicatie ondervond van conservatief-mohammedaansche Een zijden regenjas. Deze jas is door het hangen hard en stijf geworden en loopt natuur lijk gevaar te bederven. Wij raden onze abonnée aan, deze jas als een kasplantje te behandelen. In een verwarmd vertrek ophangen of te wel neerleggen op 2 meter afstand van de kachel. Geduld hebben en nu en dan voelen of de jas al soepel wordt. Is de warmte van gas- of electrische kachel erg fel, dan achter de kachel leggen. Het jasje mag zoolang het hard is niet uit de plooien worden gehaald. Hiermede wachten tot het geheel soepel is. Droog zulk een jasje nooit bij het vuur en berg het op een koele plaats. Machine'olie. Bru wat een ramp; doch nog erger is 't, dat er al zoovéél aan geknoeid is. dat de vlek er nu waarschijnlijk in gebrand is. Laat deze wollen stof chemisch behandelen, onder vermelding der mishandelingen en vraag een anderen keer direct om raad. Witte wollen goederen. Witte wollen goederen die hard en geel geworden zijn, vragen een nauwkeurige behandeling. Echter succes durven wij niet te garandeeren, mogelijk is het te laat. Zet de kleertjes eens te week in een lauw schui mend sop van goede Hollandsche soort en voeg er wat geest van salmoniak aan toe (1 eetlepel op 2 liter water) terwijl men daarna de artike len in eenzelfde klaargemaakt sopje drukt en klopt, maar niet wrijven. In schoon lauw water naspoelen totdat er geen spoor van zeep meer te bekennen is, zacht uit drukken en in een droog laken leggen om te drogen. Is het geel niet geheel weg, vraag dan bij den drogist om wat zwavel en de benoodigdheid voor het geheel om daarin nog eens na te spoe len. Het spinnewiel. Bij gewonnen inlichtingen, zijn ons zooveel mogelijkheden geopperd, dat wij een kolom zouden behoeven om alles weer te geven. Laat een vakman of antiquair uw spinnewiel onderzoeken; zonder dit valt er niets te advi- seeren, het moet gezien worden. Grijs bont. Grijs bont, dat geel geworden is. heeft waarschijnlijk van te veel licht en lucht of regen te lijden gehad. Alleen een vakkundige kan bij bezichtiging de oorzaak en het remedie vaststellen. Dof geworden git. Het Fransche git is het mooiste en soliedste wat er is, daar er ook andere soorten bestaan. Git dat zijn glans kwijt is heeft aanslag, ver oorzaakt door vochtig wegleggen, in 'n voch tige kast enz. Deze kan men verwijderen met spiritus of eau de cologne. Met een zacht borsteltje komt men tusschen de schakels. Zijn deze wat kaal wrijf dan het geheel me! een doekje waarop 'n druppel glycerine is ver spreid. Goed uitwrijven. Zijn uw gitten kralen, leg ze dan eenige uren in peper, daarna met warme doeken op wrijven Piano's. Het is altijd aan te ra'den voor de piano een aparten doek te hebben, waarmede men geen der andere meubelen bewerkt. Een zachte velvet doek is hiervoor het beste. Geen was gebruiken. Er is een speciaal „middel" dat in elke goed pianozaak verkrijgbaar is. Tapijten. Kan een tapijt zonder schade voor de pluche voortdurend met een stofzuiger be werkt worden, of is kloppen beter. Natuurlijk is zuigen veel beter, als 't nog niet te nieuw is. Nieuwe kleeden mogen de eerste drie maanden slechts heel licht gereinigd worden, omdat de pool vast moet loopen, daarna eens per week stofzuigen, later meer. Bij geregeld stofzuigen hoeft men groote kar petten, slechts 1 of 2 X per jaar pour acquit de consience te kloppen. U fult zien dat er niets onder ligt. Vaste kleeden, worden immers ook niet jaarlijks geklopt. HUISMOEDER. schijfjes. Schik de mooten in een uitgekookte pot of flesch, leg de kruiden er tusschen, de citroenschijfjes en het stukje Spaansche peper tusschen den wand der flesch en de mootjes paling. Schik het zoo, dat de stukjes paling niet te dicht op elkaar komen, en zich om ieder mootje wat gelei kan vormen. Zeef de azijn door een neteldoeksch lapje. Los er dan de ge latine in op, die eenige tijd in koud water geweekt heeft en daarna uitgedruk is en laat den azijn bekoelen. Giet hem over de paling, zorg dat deze onder staat en sluit de flesch af met vochtig perkamentpapier. Plak er een etiquette op, met naam en datum. Laat de paling voor gebruik minstens 3 weken staan. Gebruik fijne geurige tafëlperen. Schil de peren en halveer ze en zorg dat de steeltjes er aan blijven. Schik ze in de schoongemaakte flesschen, vul de flesschen tot een paar vingers onder den rand, bedek ze met zooveel warm water, dat ze juist onder staan en reken op elke liter water 200 gram suiker. Sluit de fles schen op de gebruikelijke manier en pasteuri seer ze ongeveer 30 minuten op 80 a 90 Celsius. Laat daarna de flesschen afkoelen, verwijder de knippen en onderzoek of de deksels ook zon der deze stevig gesloten blijven. M. M. Maggi-Aroma. Mevrouw d. J. te G. Maggi Aroma is geheel plantaardig, zoodat U het ook op vasten- en onthoudingsdagen als toevoegsel voor uw soepen kunt gebruiken. Maggi-blokjes zijn echter op die dagen niet geoorloofd, daar deze vleeschextract bevatten. Mayonnaise. Mevrouw V. H. te R. Mayon naise maakt U op de volgende wijze Klop een dooier even goed met wat peper, zout en wat mosterdpoeder en voeg dan eenige druppels azijn toe. Is dit er goed doorgeroerd voeg dan roerende in een zeer dun straaltje, de olie toe. Zorg vooruit dat de slaolie (in dezer, kouden tijd) minstens een kamertemperatuur heeft aangenomen, dus zet de flesch eerst zoo noodig in wat warm water. Wordt de saus te dik, giet dan wat azijn erbij Is de saus tenslot te nog te dik en zuur genoeg dan kunnen een paar druppels water uitkomst brengen. Mocht de saus toch geschift zijn, door niet goed roeren of te vlug bij gieten, dan kan zij gemakkelijk opgeknapt worden. Daartoe wordt in een anderen kom, een andere eidooier goed geklopt met peper, zout en mosterdpoeder en daarna wordt er druppelsgewijs de mislukte saus doorgeroerd. Het gaat meestal zelfs ook al door aan de mislukte saus druppelsgewijs een theelepeltje water, onder goed roeren, toe te voegen. Inmaak. Mevrouw M. te H. vraagt hoe zij paling in moet maken en hoe peren ingemaakt worden. Hieronder volgen de recepten 1 K. G. paling 4% d.L. wijnazijn; 1 groote ui- 3 d.L. water; 2 gram gelatine per d.L.; eenige peperkorrels; een stukje Spaansche peper; 2 uitgetande schijfjes citroen zonder pitten; een paar laurierbladen. Snijd de paling in mooten van 8 a 10 c.M., maak ze van binnen schoon, wasch ze, zet ze een paar uur met zout bestrooid weg en droog ze daarna met een schoone doek af. Kook zo. in ongeveer 10 minuten gaar in 3 d.L. watn I met de azijn en de kruiden, behalve de citroen - Parijs, 4 October 1933. Onder de nieuwe collecties wintermantels hebben wij ook een aantal mantels en ensem bles aangetroffen, die geen bont hebben en ie er toch heel comfortabel uitzien. Men heeft daardoor meer vrij heid aan de fan tasie willen laten, want men kan zulke mantels of ensembles altijd completeeren met een kleine cravate van grof tricot in een levendige tint, als het een spor tief model betreft, of met een vos, of een bontkraag, wanneer het een meer elegante cre atie geldt. Terwijl van den anderen kant bij het begin van het seizoen een mantel zonder bont volkomen voldoende kan zijn. Onder de nieuwe ensembles zijn de meeste gecomple teerd met een twee-derde, of drie-kwart paletot met een ruime coupe. Een bepaal de voorliefde schijnt daarbij te bestaan voor het parapluie-moda. Men ziet vele pa letots, die vrij breed uitloopen, zonder dat daar door echter het ranke en slanke silhouette verloren gaat. Het hiernaast weergegeven teekeningetje geeft een uitstekend voorbeeld van zulk een model, dat later in den winter met een losse bontgarneeringi kan worden aangevuld. De paletot is van donker grijs laken, sober gegarneerd met grove piqüres. De rok is ge heel recht en uiterst eenvoudig. Aardig is vooral de col van den paletot, die opgeslagen kan worden en gekruist kan worden gesloten. De mouwen ervan zijn ruim en met een dub bele piqüre, diagonaal aangebracht, versierd, Een aardige casaque van crêpon met gesati neerde pastilles in bleek blauw pastel wordt er bij gedragen. Een snufje van de komende wintermode is de geplooide lotusbloem-mouw, die zich van de verschillende moderne bovenmouwvormen hier door onderscheidt, dat zij van beneden naar boven wijder wordt in plaats van omgekeerd. Aldus zorgt zij voor een verbreeding van de schouders. Mantels, die van dergelijke even origineele als sjieke mouwen voorzien worden, zullen nog aan charme winnen door een als korte sjaal gesneden en opzy sluitenden bontkraag,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4