DE BEZUINIGING OP ONDERWIJS. ZATERDAG 7 OCTOBER 1933 DE OPGEHEVEN KLEINE OPEN BARE SCHOLEN. Verruiming der concentratie mogelijkheid. Ai.lv/oord van minister Marchant op vragen van den heer Ketelaar. DE POST-PANDER VLIEGT. Geysendoffer en de constructeur maken de eerste vlucht. De snelste Nederlandsche machine. NASLEEP VAN DE HUURSTAKING. MOORDAANSLAG TE ZEYEVELD. „HET JAARBOEK". SIMON KROON f De bekende Amsterdamscbe organist overleden. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. VOOR DE BEELDENDE KUNSTENAARS. MAATREGELEN TEGEN EXCESSIEVE UITINGEN. Wetsontwerp spoedig te verwachten GOEDKOOPE BRIEFKAARTEN. UITVOER FIJNE ZADEN- IEPEN HOUT-VERBOD. MR. VERVOORN CONTRA BRAAT- DE DUITSCHE SCRIPS. DR. COLIJN IS TERUGGEKEERD. MARINE IN NED.-INDIE. Benoeming van den nieuwen commandant. HOLLAND—GOKLAND. DE MERAPI. Op de vragen van den heer Ketelaar betref fende de ministerieele aanschrijving van 20 Juli *1933 in zake de voorgenomen opheffing van een groot aantal kleine openbare scholen en de te nemen maatregelen tegen eventueel daaruit voortvloeiende achterstelling van het openbaar bij het bijzonder onderwijs heeft minister Marchant zeer uitvoerig van antwoord gediend. Beieekenis der circulaire Vooreerst zet de minister de beteekenis van zijn circulaire, van 20 Juli nader uiteen: „De bedenkelijke toestand der publieke fi nanciën eischt onverwijld concentratie in alle takken van overheidsdienst, waar deze tot be zuiniging kan leiden. Dit is het geval ten aanzien van de openbare lagere scholen. Het is bevorderd door het af nemen, na de invoering van de lager-onder- •wijswet 1920. van het aantal kinderen, dat de openbare school bezoekt. De mogelijkheid van concentratie is verruimd door de sedert toege nomen verbetering van wegen en middelen van verkeer. Concentratie van kleine en zeer kleine scho len tot scholen met ten minste drie leerkrach ten en voldoend bezette klassen leidt tot ver betering van het onderwijs. Ten einde snel tot voorloopig resultaat te komen, werd een drin gend beroep op den burgemeester gedaan, als voorzitter van het college van B. en W. en van den raad, om een voorstel aan den raad te be vorderen en te steunen tot opheffing van die scholen, welke naar het advies van het rijks- schooltoezicht het eerst in aanmerking kwa men. De regeering toch gaf er de voorkeur aan, dat de raad tot opheffing zou besluiten, ten einde niet genoodzaakt te zijn krachtens art. 22, lid 4, der lager-onderwijswet 1920 zelf tot opheffing over te gaan. De burgemeester werd uitgenoodigd om, in dien hij overwegende bezwaren had om aan het verzoek te voldoen, daarvan spoedig me- dedeeling te doen met de motieven. De minis ter zou dan over nadere gegevens beschikken voor het vestigen van zijn oordeel, of hij zelf de opheffing moest bevorderen". Dringend beroep op de burgemeesters. Minister Marchant vervolgt dan: „Da staatsrechtelijke verhouding tusschen den minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en den burgemeester is niet zoo danig, dat hij den burgemeester als voorzitter van het college B. en W. en raad bevelen kan geven. In de circulaire werd dan ook dringend beroep gedaan op zijn medewerking, zooals de regeering dit meermalen heeft gedaan op or ganen, waarover zij niet heeft te bevelen. Een eventueel opheffen van een school door de re geering krachtens art. 22, lid 4, der lager-on- derwijswet 1920. zal nooit iets anders kunnen zijn dan het vervullen van een plicht. Van straf, toegepast tegen een burgemeester kan hier geen sprake zijn. Het blijkt bovendien uit het slot der circulaire. Mederverking aan het instellen van beroep. Het beslissen op een administratief beroep door de Kroon is in wezen rechtspraak. Deze eischt nauwkeurig onderzoek van de feiten en overweging van alle bezwaren. Door den on- dergeteekende is niets gedaan, wat de strek king zou kunnen hebben om in eenig opzicht het instellen van beroep van raadsbesluiten, waartegen bezwaar zou bestaan, te beperken of te belemmeren. De ondergeteekende heeft in tegendeel gedaan wat in zijn vermogen was om te bevorderen, dat van elk raadsbesluit tot op heffing, waartegen bezwaar bestond, „—oep zou worden ingesteld. Hij kan niet inzien, waarom de inhoud van de circulaire grond kan geven voor de onderstelling, dat hij als raadsman van de Kroon in administratief beroep zijn plicht zou verzaken." Opgeheven scholen. No g voor dat de circulaire uitging, waren, blij kens de tot dusver ontvangen berichten, bij raadsbesluit opgeheven de scholen te: Someren, Zevenbergen Zevenbergschen hoek), Sprang- Capelle (Nieuwstraat), idem (Vrijhoeve-Capel- le), Apeldoorn (Beemsterweg), Groesbeek, (Berg en Dal), Ottoland, Bodegraven (U.L.O.- school), Vlaardingen (school c). Alkmaar (school 2), Amsterdam (Koningstraatschool), idem (Markengrachtschool), idem (Valkenbur gerschool), idem (Conradschool), idem Cs Gra- vensandeschool), idem (Prins Mauritaschool), idem (van der Helstschool). idem (van der Weydenschool), idem (Wessel Gansfortschool), idem (Henriette Catharinaschool), idem (van 't Hoffschool), idem (Laanwegschool), idem (Saxen Weimarsohool), Vrouwenpolder (dorp), Barradeel (Almenum), Groningen (school V), Midwolda U.L.O.-school), Oldehove (Saaksum), Krachtens bevel van Gedeputeerde Staten die te: Bergh (Zeddam), Steenderen (Bronkhorst), idem (Rha), Amsterdam (Pieter Vlamingschool), idem (Bogaersschool), idem (Maurits van Nas- sauschool), idem Meidoornschool), idem (Harts- velderschool) Na verzending van de circulaire zijn, blij kens de tot dusver ingekomen berichten, bij raadsbesluit opgeheven de scholen te: Budel (kom), Oijen c.a., Gameren (dorp), Oldebroek (dorp), Deil (Geilicum), Hellevoetsluis (school a), Westmaas (Greup), Leerdam (U.L.O.-school) Haarlem (school 8), idem (school 28), Heer- hugowaard (Rustenburgerweg), idem (Veen- huizen), Obdam (kom), Kockengen, Kollumer- land (Kollumerpomp), Oostdongeradeel (Eng- wierum), idem (Oosternijkerk), idem (Oos trum), Barradeel (Firdgum), Ferwerderadeel (Marrum), Gaasterland (Harich), Haskerland (Haskerhorne). Borne (Bornebroek), Hellen- doorn (Marle), Zwollerkerspel ('s Heeren broek), Bedum (Noordwolde), Adorp (Wetsin- ge), Baflo (Saaksumhuizen), Beilem (Beiier- vaart), Krachtens bevel van Gedeputeerde Staten die te: Eethen (Heesbeen), Goirle, Grave, Heerde (Vorgte). De gevallen, waarin van de besluiten tot op heffing beroep is ingesteld, betreffen de vol gende gemeenten: Budel, Eethen, Goirle. Grave, Sprang-Capelle, Bergh, Steenderen, Ottoland. Een beslising van de Kroon is tot dusver al leen in het geval van Bergh genomen. Het bezwaar van den grooten afstan'd. De ondergeteekende kan niet voorspellen, hoeveel kinderen van opgeheven openbare scholen naar het bijzohder onderwijs zu.len overgaan. Er heeft menigmaal, zonder dat een school is opgeheven, verschuiving plaats van een vrij groot aantal kinderen van de openbare naar de bijzondere school, en ook omgekeerd. De strijd, die over zijn circulaire is ontbrand, gaoet aanleiding geven tot de onderstelling, dat de liefde voor de openbare en de afkeer van de confessioneele school de ouders er toe zullen brengen om over het bezwaar van eev grooteren afstand dat de ondergeteekende geenszins onderschat heen te stappen. Dat echter voor het oprichten van vele neutrale bijzondere scholen de waarborgsommen zu len worden bijeengebracht, meent de ondergetee kende te moeten betwijfelen. De ervaring leert trouwens dat vele bezwaren, die bij elke ver andering worden gevoeld, achteraf door assi milatie aan den nieuwen toestand verdwenen bleken. Dit is te eer te verwachten, nu veelal een mindere school tegen een betere zal wor den verwisseld. Men ziet de positie van het openbaar tegen over het bijzonder onderwijs niet juist, indien men de plaatselijke scholen beschouwt als concurrcerende inrichtingen, die in ongeveer gelijk aantal gelijke kansen moeten hebben. In den concurrentiestrijd zal altijd de betere school een voorsprong hebben op de mindere, en meer leerlingen trekken. In een school, waar de bezetting met kinderen en met leer krachten niet beneden zekere grenzen daalt, zal goed onderwijs het best zijn verzekerd Concentratie van Bijz. Scholen. Zou de ondergeteekende hier dus liever niet spreken van „achterstelling" van het openbaar onderwijs bij hst bijzonder, het financieele motief voor concentratie doet zich voor beide takken gelijkelijk gelden. Daarom heeft de on dergeteekende maatregelen overwogen om ook in het bijzonder onderwijs meer concentratie te brengen, ofschoon de bijzondere school meer is geconcentreerd dan de openbare. Hier ech ter is het vraagstuk minder urgent en meer ge- compliceerend, doordien de kwijnende scholen bij het openbaar onderwijs verre in de meer derheid zijn. Het is volkomen verklaarbaar, dat ten gevolge van de financieele gelijkstel ling de bevolking voor de bijzondere school is gegroeid en voor de openbare gedaald On 1 Januari 1932 waren er met minder dan 40 kin deren. 328 openbare en 66 bijzondere. Do on dergeteekende onderzoekt, weike scholen onder die 66 kwijnende zijn. Er zijn er reeds afge storven. Zoodra hem dit bekend zal zijn, zal hij trachten door overleg met de centrale school-organisaties tot vereenvoudiging te ge raken. Dit doel door wetswijziging te berei ken, is minder eenvoudig, dan het wel eens blijkt te worden gezien. Met de overgroote meerderheid wenscht de ondergeteekende de financieele gelijkstelling te handhaven. Daar door is men bij het ondernemen van concen tratie door wettelijke maatregelen aan zekere grenzen gebonden. Tusschen openbaar en bij zonder onderwijs bestaat geenszins wettelijke gelijkheid, en gelijkheid kan men, vasthouden de aan de grondwet en dé financieele gelijk stelling, ook niet bereiken. Voor het oprichten van openbare scholen gelden afgezien van de noodwet van 4 Aug. 1933, Staatsblad no. 414 geen bepaalde bindende voorwaarden, voor het oprichten van bijzondere scholen wel. En dienovereenkomstig is de vrijheid van de over heid om openbare scholen op te heffen slechts aan den eisch der grondwet gebonden, terwijl het vervallen van de bekostiging van het bij zonder onderwijs automatisch geschiedt bij da ling van het aantal kinderen naar de regelen der wet. Het zal duidelijk zijn, dat het absolute getal kinderen eener school op zichzelf niet de eenige maatstaf is voor de opheffing. In de eene gemeente zal een school met een gering aantal kinderen moeten worden gehandhaafd, omdat de naaste school op verren afstand ligt, in de andere gemeente kunnen betrekkelijk sterk bevolkte scholen doelmatig in één school worden geconcentreerd. De overweging van een en ander moge dui delijk maken, dat uit financieel oogpunt en wegens den feitelijken toestand niet te verant woorden ware geweest, met de concentratie van de openbare scholen te wachten, totdat tevens de concentratie van de bijzondere een feit zou zijn geworden. De circulaire aan de burge meesters. De circulaire van 20 Juli 1933 aan de burge meesters luidt als volgt „De regeering heeft besloten met kracht te bevorderen, dat een groot aantal kleine open bare lagere scholen wordt opgeheven. Reeds ten vorigen jare heeft mijn ambtsvoorganger door het rijkcschooltoezicht naar de mogelijk heid daarvan een onderzoek doen instellen. On der de scholen, waarvan toen de opheffing het eerst in aanmerking kwam, behoort (behooren) ook de openbare lagere school (scholen) te in uw gemeente. Het is dus niet uitgesloten, dat deze school (scholen) inmiddels reeds werd (werden) opgeheven of dat plannen tot opheffing in voorbereiding zijn. Mocht dit niet zoo zijn, dan doe ik een drin gend beroep op u als voorzitter van het col lege van burgemeester en wethouders om spoe dig een voorstel tot opheffing van deze school (scholen) bij den gemeenteraad in te dienen en als voorzitter van den raad om zoodanig voorstel daar krachtig te ondersteuen. Ik stel grooten prijs op de medewerking van u en de beide colleges om te bevorderen, dat zoodanige opheffing van gemeentewege zelfstandig ge schiede, omdat anders de noodzaak daarvan door Gedeputeerde Staten of de Kroon zal wor den overwogen. Uiteraard zullen in sommige gevallen door deze opheffing belangen worden geschaad, die tot dusver werden ontzien, maar thans zullen moeten wijken voor de noodzaak om tot be zuiniging te komen waar dit mogelijk is. Ik ben voornemens te bevorderen, dat in de gevallen, waarin de opheffing van een open bare lagere school tot nieuwe uitgaven voor de gemeente zou leiden, haar van rijkswege een tegemoetkoming in die kosten zal kunnen wor den verleend. Dit kan naar mijn meening een der bezwaren wegnemen, die soms de ophef fing belemmeren. Mocht gij zeer overwegende redenen hebben om de opheffing thans onraadzaam te achten, dan zal ik daaromtrent gaarne spoedig worden ingelicht. De scholen, tvaarop de circu laire betrekking heeft. De scholen in de provincies Zuid-Holland en Zeeland, waarop de aanschrijving betrekking heeft, zijn hieronder vermeld: Zuid-Ho Hand: Hellevoetsluis (school A) H 3 126 Westmaas (De Greup) H 1 35 Wassenaar (Waalsdorpl.) H 2 42 Brandwijk H 1 60 Leerdam (u.l.o.-schol) H 17 Ottoland H 1 37 Bergambacht (school II Lekdijk) H t 57 Bodegraven (u.l.o.-school) 1 24 Vlaardingen (school C, Oosterstr.) H 4 157 8H 14 ond. Zeeland. Duivendijke H 27 Noordwelle H 1 58 Rilland-Bath H 1 36 Vrouwenpolder (dorp) H 8 Breskens (Nieuwesluis) H 24 Groede (Kruisdijk) H 1 48 Schoondijke (Sasput) H 25 7 H 3 ond. In hangar I op het militaire gedeelte van Schiphol had het zilveren wonderding eenigen tijd opgeborgen gestaan. Daar klopten de hamers en raasden de boren, èf flitsten de steekvlam men van een lasch-apparaat. Daar draaiden de motoren 'op proef en bekeken de enkele nieuws gierigen, die tot de .hangar werden toegelaten het zilveren machientje, dat in een uitermate snel tempo groeide tot een vliegtuig, rank als een zwaluw. Maar of die kist kon vliegen Men hoopte en vertrouwde van wel, Pander bouwde niet zijn eerste machine. Maar wel was het de eerste machine van zulke makelij, met zulk een snelheid, met zóó zware motoren. Eergisteren taxiede Geysendorffer met den Pander vafi het plan-Asjes voor het eerst over Schiphol. Voorzichtig en berekend, zekerheid zoekend en vooral niets riskeerend. Tot twee maal toe zette hij een startsnelheid in, maar even zoo goed remde hij tweemaal den gang van de machine af. En nog wist niemand zeker, of de kist het doen zou. Vliegen is een kwestie van „feeling", zei Geysendorffer gisterenmiddag, toen de slanke machine opnieuw naar buiten werd gereden, thans in tegenwoordigheid van een groot aan tal leden van het Studie-comité „Snelpost Neder- land-lndië", de directie der Pander-fabrieken en een aantal belangstellenden uit de civiele en militaire vliegerij. Nu zou het er wel van komen, en Slot, de constructeur van het toe stel zóu vliegenEn Geysendorffer „voelde" het ook, de kist kon de lucht in en ze zou het doen. Toch heeft hij de aanwezigen nog eenige malen zich laten oefenen in geduld. In zijn rijke vliegervaring, in dienst van de K. L. M. en tijdens de reis met van Lear Black opgedaan heeft hij zijn bezadigdheid niet verloren. Een halven start, de banden liepen al op het smalste loopvlak beëindigde hij weer voor de hangar, omdat de middenmotor geen druk op de ben zine had. Opnieuw de mechano's aan den ar beid, opnieuw proefdraaien, nieuwe start, nog maals onder behandeling en eindelijk, te 15.43 uur (misschien een historisch moment voor Pander) gleed de nieuwe machine P. H.- O. S. T. weg van het Schipholsche gras en schoof in een kalme helling naar boven. Hoe de oogen van Geysendorffer en Slot gelezen zullen hebben over de meters en wijzers van het gecompliceerde dashboard, is alleen maar te raden, maar hun kalme vlucht bewees wel, dat ze de machine slechts op de eerste vlieg- kwaliteiten uit probeerden. Daar we in een uitvoeriger artikel op den nieuwen Post-Pander en het plan der versnelde Indië-vlucht willen terug komen kunnen we hier volstaan, met de vermelding, dat „Geys" en Slot met glundere gezichten uit de cockpit gleden, dat er hartelijke gelukwenschen waren voor den piloot, voor den vader der gedachte, luitenant Asjes en voor den constructeur. En dat de machine onmiddellijk weer de hangar werd ingereden, Slot is niet zoo erg snel content, en „Geys" nog minder Tegen verd. vier maanden geëischt. De huurrtaking in de huizen der firma van de Sfchaar te A'dam heeft nog een nasleep ge had, welke zich Vrijdag in de strafkamer van de rechtbank afspeelde. De 46-jarige P. M. L. E., koopman van be roep, had zich te verantwoorden ter zake dat hij in Februari j.l. drie winkeliers, die hun zaken drijven in de Jan Evertsenstraat, heeft gedwongen, aan hem geld te geven ten bate van de actie van huurstakers. Hij zou die winkeliers hebben bedreigd, dat zij, wanneer zij niets bij droegen voor de actie z.g.n. posters voor hun deur zouden krijgen, die het publiek zouden uitnoodigen, niet in hun winkels te koopen. Aanvankelijk diende de zaak voor den politie rechter, die haar naar de meervoudige kamer verwees. Verd. ontkent zich aan het ten laste gelegde schuldig te hebben gemaakt. Wel was hem gevraagd, of hij cadeautjes wilde ophalen bij de winkeliers. Wel gaf hij toe te hebben gezegd: „U hoeft niets te geven, maar dan moet U zelf maar weten wat er gebeurt". De officier van Justitie mr. De Blécourt acht het tenlaste gelegde bewezen. „Aan de terro- risatie moet spoedig een einde komen. Ik heb aldus de officier gelezen, dat in de Kin kerstraat naar aanleiding van de stucadoors- staking, óók al op deze wijze tegen winkeliers wordt opgetreden". Het O.M. vordert, mede met het oog op de algemeene preventie, vier maanden gevangenis straf. De verdiger mr. A. R. dc Miranda meent,, dat verd. van rechtsvervolging ontslagen dient te worden, daar het tenlaste gelegde, zooals, het in de dagvaarding is gesteld, z.i. niet strafbaar is. i Het is nooit verd.'s bedoeling geweest dreige menten te uiten. Subs, dringt pl. aan op clemen tie in den vorm van een voorwaardelijke ver- oordeelbig. Vonnis 20 October. Dader tien jaar gevangenisstraf. Vrijdag heeft de rechtbank te Assen uit spraak gedaan, in de zaak tegen J. H. L., ver dacht van den moordaanslag te Zeyeveld. Ver dachte was wegens een misdrijf van Veenhuizen gevlucht en hield zich een paar dagen op in Zeyeveld, onder de gemeente Vries. Hij drong daar binnen in een woning van den landbou wer J. G., het het doel hier kleeren te stelen, om zoodoende zijn vlucht te vergemakkelij ken. Daarbij had hij echter de vrouw van G. met een broodmes aangevallen en levensge vaarlijk gewond. De rechtbank veroordeelde verd. overeenkomstig den eisch van het O. M. tot tien jaar gevangenisstraf. KERKDIEFSTAL. Voor de Arr. Rechtbank te Breda stond Don derdag terecht de 29-jarige C. P. M. R. uit Til burg, terzake, dat hij in Augustus j.l. in de R. K. parochiekerk Koningshoeven te Tilburg een viertal offerblokken heeft geforceerd en zich het daarin bevindende geld, heeft toege ëigend. Bovendien ontvreemdde hij een drietal halssnoeren met gouden slot. In September brak verdachte in de Hasselt- sche kapel eveneens een offerblok open, en nam het geld mee. Een tweetal getuigen werden in deze zaak gehoord. Verdachte bekende en zeide door ar moede tot deze daad te zijn gekomen. De president wees hem er op, dat hij nog slechts drie weken was ontslagen toen deze diefstal plaats vond en dat bij zijn ontslag hem 396 was uitgekeerd, zoodat hij den nood dan nog wel niet zóó groot achtte. De Officier van Justitie mr. J. baron van Lamsweerden, achtte het ten laste gelegde wet tig en overtuigend bewezen. Een strenge straf achtte hij hier op zijn plaats en vroeg één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Na in raadskamer geweest te zijn werd be sloten alsnog rapport al te wachten van de reclasseeringsvereeniging. Mr. Insinger, verdediger van beklaagde pleit te clementie. De uitspraak werd bepaald over lé dagen. „Het Jaarboek", dat is natuurlijk het jaarboek voor het onderwijs en de opvoeding der R K. Jeugd in Nederland, Nederlandsch Indië, Suri name en Curasao. Het is wederom uitgevoerd in die handige uitgave van vijf afzonderlijke deeltjes, die naast elkaar netjes passen in een aardig uitgevoerden omslag, waarop eenvoudig prijken de woorden „Jaarbeek 1933" en de uit gever het: R.K. Centraal Bureau. Achtereenvol gens worden le het R.K. Bewaarschool- en lager onderwijs in Nederland, 2e R.K. Nijver heids-, land- en tuinbouw en handelsonderwijs, ?e R.K. Middelbaar voorbereidend en Hooger Onderwijs in Nederland, 4e de R.K. Jeugdorga nisatie en tenslotte het R.K. Onderwijs en de Jeugdorganisatie in Ned. Indië, Suriname en Curasao behandeld. Ieder deeltje is belangrijk voor de menschen, die met de onderscheiden onderafdeelingen te maken hebben. Elk deeltje is verlucht met r niet zoo fraaie, maar tra- dftioneele prent van den Zetel der Wijsheid en met het portret van Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, voorzien van een vereerend schrijven van Kardinaal Pacelli en verrijkt met het voorwoord van dr. Th. Verhoeven, waar in deze het antwoord tracht te geven op de belangrijke vraag: Wat gewordt er van onze kinderen? aan de hand van zes officieuse in terviews met menschen, waarmede de Directeur van het R.K. Centraal Bureau uit den aard zij ner functie in aanraking komt. Meer algemeene belangstelling mogen trek ken, naar onze meening het lijvige eerste deel en het vierde. Het eerste om het wederom doorwrochte artikel een boek op zich van dr. Cassianus Hentzen O.F.M. die onder den titel: „Algemeen vormend lager onderwijs in Nederland" het groote verslag geeft over de ups and downs, die het katholiek onderwijs in dezen zorgvollen tijd genieten mag, maar ook lijden moet. Dit boek van een verslag verraadt den klank van deskundige critiek en staat in het teeken van de nog altijd strijdvaardige geestdrift voor het RK. onderwijs. Deze bijdrage behandelt zelfs niet alleen wat er in het parlementaire en re- geeringsbedrijf zoo al behandeld en verhandeld is, maar zelfs alle artikelen welke door dag bladen en weekbladen over het onderwijs ge schreven en alle meeningen die naar aanlei ding van het katholiek onderwijs gelanceerd, met recht of uit ondeskundigheid gedrukt werden, worden nauwkeurig onder de loupe genomen. Waarom het vierde deel een meer speciale belangstelling zal trekken, behoeft ongetwijfeld geen "betoog. Dit is het deel van het meest actueele onderwerp: de R.K. Jeugdorganisatie. Hier passeeren de revue de geestelijke orga nisaties; de Franciscaansche en de Capucijnsche Derde Orde-lingen, de H. Familie voor de Jeugd, de E.K.-beweging, de natronaatsjongens en -meisjes, de Graal, de K.J.V. en K.J.M.. de Jonge Werkman, de Verkenners, de jongens van St. Franciscus en de meisjes van St. Franrisca Romana, de Jonge Middenstanders en tenslotte de voetballers. Voor wie deze verslagen aandachtig leest, krijgt dit deel het cachet van gefundeerd en hoopvol optimisme met het oog op de toekomst van godsdienst en beschaving in o. vader land. Een uitvoerig en gedetailleerd verslag van deze uitgave vergt te veel plaatsruimte. Maar in de vluchtige aankondiging mag een woord van openbare hulde niet verzwegen worden aan den Directeur en aan heel zijn staf medewerkers in het R.K. Centraal Bureau, bii wie volgens het jaarverslag, dat cok in elk deeltje afzonderlijk werd afgedrukt, zoo'n har telijke en daadvaardige sfeer van samenwerking heerscht. Alleen de uitgave al van het jaar boek is telkenjare opnieuw een stoer en ener giek werk. Te Amsterdam is dezer dagen overleden, in den ouderdom van 65 jaar, de heer Simon Kroon, oud-altist en organist van het Concert gebouw-orkest. De heer Kroon, die ongeveer 43 jaar aan het Concertgebouw is verbonden geweest, was een van de oudste leden. Twee jaar geleden heeft hij pensioen genomen. Ook in katholiek Amsterdam was de over ledene, die ongeveer 40 jaar organist was van de Vondelkerk, een bekende figuur. Als componist verwierf hij naam door tal rijke kerkcomposities, alsmede door stukken voor orkest, waarvan er vroeger enkele in het Concertgebouw zijn uitgevoerd. Pine Beider te Londen. Naar wij vernemen is mevrouw Pine Beider door de Nederlandsche Vereeniging te Londen uitgenoodigd tot het geven van een voordracht avond aldaar op 16 October a.s. De verloting van het Nederlandsch Steuncomité. Met groote ingenomenheid kan het bestuur van bovengenoemd comité mededeelen, dat de eerste dezer verlotingen van 5000 loten van ƒ1 in betrekkelijk korten tijd geplaatst is. De trekking van de eerste verloting vond op 18 Juli, ten overstaan van notaris C. F. J. Brands te Amsterdam plaats en vele der prijzen zijn thans reeds besteed geworden. Als bekend mag worden verondersteld, dat het doel van deze verlptingen tweeledig is, n.l. ten eerste, om het publiek in staat te stel len, kunstwerken van beeldende kunstenaars te koopen en ten tweede om den nood onder de beeldende kunstenaars te lenigen. Van iedere 5000.aan verkochte loten wordt ƒ2750.bestemd voor geldprijzen, waarvoor door de winnaars kunstwerken moeten worden aangekocht; het overschot, na aftrek der nood zakelijke onkosten, komt ten bate van de kas van het Ned. Steuncomité v. Beeldende Kun stenaren. Thans wordt door de kunstenaars en hun verenigingsbesturen ijverig gewerkt aan de tweede verloting. Reeds een deel der loten is verkocht. Loten zijn verkrijgbaar bij zoo goed als alle vereenigingen van beeldende kunstenaa-s; on de tentoonstellingen van het comité „Beeldende Kunst S.O.S.", in het Stedelijk Museum te Amsterdam en bij den secretaris van het comité B. Ferwerda, te Renkum. BIETENCAMPAGNE IN ZEEUAVSCH- VLAANDEREN. Sas van Gent staat weer in het teeken van de suikerbietencampagne. Dinsdag j.l. is bij de N.V. Beetwortelsuikerfabriek „Sas van Gent" de campagne begonnen en Donderdag bij de Eerste Nederl. Coöperatieve Beetwortelsuiker fabriek d.i. voor eerstgenoemde fabriek onge veer twee weken en voor de Coöperatieve ruim 1 week vroeger dan het vorige jaar, hetgeen met het oog op de heerschende werkloosheid stellig een bijzonder heuglijk feit mag heeten. Vermoedelijk zal tot ongeveer half December kunnen worden gewerkt. Men herinnert zich, dat Minister van Schaik bij de behandeling van het uniformverbod in de Kamer heeft aangekondigd, maatregelen te overwegen tegen excessieve uitingen. Naar wij vernemen, is het ontwerp tegen zulke uitingen, welke beleedigingen bevatten tegen personen of groepen op openbare ver gaderingen gedaan, spoedig te verwachten. Risico van inbreken in een postkantoor. In verband met de inbraak in het postkan toor te Rosmalen, gepleegd in den nacht van V/oensdag op Donderdag j.l., is door den gemeenteveldwachter te Veen bij Heusden een drietal personen aangehouden, die bezig waren vijf cents-briefkaarten beneden den prijs te verkoopen. De aangehoudenen zijn M. K. uit I-Iengelo, J. E. uit Zutphen en J. G. de J. uit Eerwijnen. De politie van Rosmalen, die door haar col lega te Veen van de aanhouding in kennis éyas gesteld en hierdoor naar Veen was ge komen, heeft de drie verdachten naar Ros malen overgebracht. Naar wij vernemen hebben alle drie personen bekend, de inbraak in het postkantoor te hebben gepleegd. DE FINANCIERING DER SOCIALE VERZEKERING. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij voor Nfl verheid en handel heeft aan de Departementen de volgende vragen ter be antwoording voorgelegd: 1. Is er aanleiding om voor de financiering van de Ouderdoms- en Invaliditeitsverzekering een ander stelsel te kiezen dan het fondsvor- mings- of kapitaaldekkingsstelsel, dat nu in de Invaliditeitswet is aanvaard? 2. Zoo ja, welk stelsel dient dan aanvaard te worden; a. het omslagstelsel; b. het door den heer van Holthe tot Echten in zjjn referaat bepleite tusschenstelsel, namelijk dat van dek king van de contante waarde der toegekende renten en overige betalingen? 3. Meent gij, dat de huidige tijdsomstandig heden in het bijzonder aanleiding geven om van het kapitaaldekkingsstelsel af te gaan, waar een dergelijke wijziging van stelsel er toe kan leiden, dat de lasten voor de overheidskas in de eerste jaren aanmerkelijk verlicht en ook de lasten van het bedrijfsleven op deze wijze voorloopig verlicht kunnen worden? 4. Geeft de financiering der sociale verze kering U nog tot andere opmerkingen aanlei ding ên zoo ja, welke zijn dat? UITVOER VAN KOUDBLOEDPAARDEN NAAR DU ITSCHLAN D De commissie .voor den uitvoer van koud- bloedpaarden naar Duitschland verzoekt ons mede te deelen, dat zij, die meenen aanspraak te kunnen maken op een aandeel in dien uit voer, zich om volledige inlichtingen te dier zake schriftelijk kunnen wenden tot het Vleesch- exportbureau, Lange Burchtstraat 39 te Nij megen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat in de maand September 1933 aan fijne zaden werd uitgevoerd: Maanzaad (papaver zaad): 841.148 k.g.; Karwijzaad: 675.818 k.g. Bruin mosterdzaad'. 95.488 k.g.; geel mosterd zaad: 282.444 k.g. In het Staatsblad is opgenomen een Kon. Be. sluit, volgens hetwelk het is verboden tusschen 15 Maart en 1 October iepenhout te laten liggen, opgestapeld te houden of te vervoeren. Be Minister van Economische Zaken is be voegd van zoodanig verbod geheel of gedeel telijk en al dan niet voorwaardelijk ontheffing te verleenen. Het verbod is niet toepasselijk op: a. geheel ontschorst hout; b. hout met een doorsnede kleiner dan 7 centimeter of afkomstig van stam men of takken met een doorsnede kleiner den 7 centimeter; c. hout, dat onder water ligt; d hout, waarvan de schors in haar geheel met timmermans-carbollneum is bestreken of cp andere door den Minister te bepalen wijze is behandeld. Dit besluit treedt in werking op 1 Oct. 1933. Naar aanleiding van een bericht betreffende een protestvergadering van de Nat. Boeren-, Tuinders- en Middenstandspartij welke Zater dag 30 September 1.1. te Utrecht zou zijn ge houden en waarin een motie zou zijn aange nomen met op drie na algemeene stemmen, waarin de wijze van candidaatstellen van^ de drie Noordelijke provincies, waardoor mr. Ver voorn tot Kamerlid werd gekozen, als zijnde in strijd met de wenschen en besluiten der Al gemeene vergadering, werd afgekeurd, deelt mr. C. Vervoorn mede, dat de vergadering te Utrecht door de heeren Braat en Kostelijk bij eengeroepen, niet is uitgegaan van het bestuur der Nationale Boeren- Tuinders- en Midden standspartij; dat de heer Braat op 21 Augustus 1933, op welken datum wel een vergadering der Nat. Boeren-, Tuinders- en Middenstands partij werd gehouden, als lid dier partij heeft bedankt, zoodat hij dan ook niet gerechtigd mag worden geacht, een vergadering dier partij bijeen te roepen. De zaak waarom het hier gaat is reeds besloten rp 21 Augustus 1933 en even tueels wijzigingen in dat besluit zouden slechts kunnen geschieden door de wettige instanties der partij, doch niet door een bijeenkomst van willekeurige personen van wie niet eens vast staat, of zij lid zijn van de partij. FEDERATIE-EXAMENS De Practijk-Examens der Federatie van Han dels- en Kantoorbedtenden-Vereenigingen in Nederland zullen gehouden worden, voor Han- delscorresoondentie op 12 en 13 Decmeber en voor Boekhouden op 14 en 15 December a.s. De inschrijving sluit op 6 November a.s. INBRAAK IN EEN STATION. Voor de Arr. Rechtbank te Breda stond Don derdag terecht de 29-jarige glazenmaker M. uit Oostenrijk, zonder vaste woon- of verblijfplaats hier te lande, thans gedetineerd in 't Huis van Bewaring te Breda, terzake dat hij op 4 Sep tember j.l. heeft ingebroken in het station der Nederlandsche Spoorwegen te Made en Drim- melen, aldaar in het kantoor een schrijfbureau heeft opengebroken en een bedrag van 58.75 heeft weggenomen, toebehoorende aan de Nederl. Spoorwegen en 6 toebehoorenden aan den waarnemenden station-chef. Mr. J. Baron van Lamsweerden achtte'het ten laste gelegde bewezen en eischte één jaar ge vangenisstraf. Mr. Th. v. Eyl uit Tilburg pleitte clementie. De Rechtbankbepaalde de uitspraak over 14 dagen. Mogelijk valt heclen de beslissing. De kans op succes is nog niet verzekerd. De voorzitter van den ministerraad, Dr H. Colijn, is gisterenmiddag per vliegtuig uit Ber lijn'in ons land teruggekeerd en heeft in den loop van den middag zijn werkzaamheden ten departemenle hervat. Zooals wij reeds meldden, heeft het bezoek van minister Colijn aan Berlijn, in verband ge staan met het Duitsch transfermatorium, waar over reeds in het begin dezer week te Berlijn door gedelegeerden der Nederlandsche regeering onderhandeld werd met vertegenwoordigers der Duitsche regeering. Met. den terugkeer van Dr. Colijn zijn ech ter de besprekingen te Berlijn nog niet ten einde. Er wordt nog verder onderhandeld en mogelijk valt heden de beslissing, althans dit hoopt men. Naar wij vernemen is het succes der onder handelingen nog niet verzekerd. De concessies, welke Nederland zou moeten doen, zouden ech ter niet zoo zwaar vallen* als de eischen, welke Duitschland aan Zwitserland gesteld heeft. Voorloopig blijft echter over de onderhande lingen nog een waas hangen en valt met zeker heid nog niet te zeggen of de Nederlandsche houders van Duitsche obligaties ook de volle 100 voor hun scrips zullen krijgen. Bij Kon. Besl. is de vice-admiraal J. F. Osten eervol ontheven van de betrekkng van com mandant der zeemacht en hoofd van het De partement der Marine in Nederlandseh-Indië met den datum waarop hij die aan zijn opvol ger zal overdragen, zulks onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Tot opvolger is benoemd de schout bij-nacht M. H. van Duimt Een publiek schandaal. In verband met het hangende de rechter lijke beslissing als paddenstoelen uit den grond rijzen van allerlei speelgelegenheden is de liberale „Nieuwe Arnhemsche Courant" eens op informatie uitgegaan naar de kosten die de exploitanten van dergelijke „la's" en „tjo's" hebben te maken voor er van winst sprake is en de redactie koos daarvoor een plaats, waar een kegelbaan veranderd moest worden in een speelzaal, en zelfs een auto garage is gemetamorfoseerd in een „elite"- speelzaal met een mollig rood tapijt, roode gordijnen, zilveren muren, glazen wanden Al deze verbouwerij moest betaald worden. Op overuren kwam het niet aan. Eén speel tafel kost vier duizend gulden. In de door ons bezochte gelegenheid staan er vijf. Het in de onderneming gestoken kapitaal is op dertig mille zeker niet te hoog geraamd. Een kapi taal, dat weg is, zoodra het verbod komt. Een kapitaal, dat dus in enkele maanden opgebracht moet worden. Hierbij komen de dagelijksche kosten van huur, van salarissen voor het personeel. En vooral die personeelskosten zijn niet voor de poes. Een speel-gelegenheid met vijf tafels moet minstens veertig croupiers in dienst hebben. Iedere croupier verdient per dag. vijftien gulden. Samen zeshonderd gulden per dag. En dan komen daarbij de changeurs, de chasseurs, de controleurs, enz. enz., nog wel tien man. Dik wij 13 wordt concessie verleend op voor waarde, dat een bedrag ten goede komt aan het plaatselijk crisis-comité. In de plaats, die wij op het oog hebben, een kleine gemeente, is dit bedrag vastgesteld op een minimum van honderd gulden in de week. De onkosten bedragen dus stellig een vijf duizend gulden per week. Niet inbegrepen rente en afschrijving van het bedrijfskapitaal. En wanneer dan nog de aandrang onder de „kapitalisten" groot blijft, niettegenstaande de concurrentie, dan moet voor den exploitant het risico toch wel niet zoo geweldig zijn. En duszeker geweldig de behendigheid van den speler. Laten wij het heel eerlijk zeggen: uit een nauwgezette waarnemingi van de houding der spelers is ons gebleken, dat zoo goed als géén aan behendigheid denkt, om behendigheid maalt. Er wordt In het wilde weg gezet en soms hooger dan het voorgeschreven maxi mum. Wel zijn er, die zwaarwichtige notities maken en deze bestudeeren. Doch dat doet men ook in Monte Carlo, waar het affichè „Jeu d'adresse" niet buiten hangt en waar men het naakte gok-kind géén schaamdoek ombindt. 't Kan natuurlijk zijn, 't zal zelfs wel zoo zijn, dat er behendigheid bij te pas komt. De uitvinders hebben het gedemonstreerd, en enkele exploitanten moeten ook hierin hun nagenoeg onfeilbare handigheid hebben ge toond. Doch voor het publiek is 't een gok als elke andere gok. En dit moet in het algemeen be lang den doorslag geven bij het beantwoorden van de vraag of de overheid niet zoo snel mogelijk een eind dient te maken aan deze hazard-epidemie waardoor ons volk nu be zocht wordt. Nu zijn het er een dozijn. Over een maand misschien twee dozijn. Een dagelijksch bezoek van vier, vijfhonderd menschen is geen uit zondering. Men rekene zelf maar na, hoeveel mannen en vrouwen dagelijks het slachtoffer kunnen worden. Aandachtige bestudeering van het publiek heeft ons ook geleerd, dat Van een mondain milieu geen sprake is. Eer maakt het den in druk of de spelers zoo weggeloopen zijn van hun werkplaats, hun kantoor, hun winkel. We gelooven niet, dat dit publiek anders zou gaan naar Ostende, Spa, Monte Carlo om zijn speelondeugd te bevredigen. Er is wel degelijk gelegenheid en gros geschapen voor lieden, die tot nu geen kans gekregen hebben den speel- duivel in hen los te laten, hun lusten bot te vieren. Dat is het groote gevaar. Zoo gróót, dat werkelijk gesproken kan worden zonder eenige overdrijving van een publiek schandaal. Het is een weerzinwekkend gedoe. EXAMEN NED. R. K. POLITIEBOND. 'S-HERTOGENBOSCH, 5 October. Geslaagd voor het diploma mot aanteekening G F. van Brenk, Utrecht en C. L. Vrins, Breda; het ge wone diploma L. H, Custers, Maastricht; J. W. H. van Gelder, 's-Gravenhage; A. A. Valken burg, Vreeswijk; Z. Verhoef, Utrecht; H. J. Vroege, Culemborg; F. C. Visser, Arnhem: A. W. Verweljmeren, Breda; L. C. Segaar, Lelden en J. M. v. d. Hoeven, Utrecht. MAGELANG, 6 October. (ANEAA.) Een hevige gasexplosie van de Merapi werd geconstateerd. Te Babadan werden aschregens waargenomen. BANDOENG, 6 October. (ANETA.) Dr. Stehn, telefoneerde uit Babadan dat te ruim negen uur een vuurregen werd waarge nomen. Boven den top van den Merapi werden bloemkoolwolken geconstateerd. Compacte asch-zuilen werden tot 500 Meter boven den krater uitgestooten. Blauwe vulkaangassen kwamen tot Babadan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6