a^TsTE ZEETIJDINGEN. MAANDAG 9 OCTOBER 1938 NATIONALE KERNDAG DER R. K. GYMNASTIEK FEDERATIE. HET BISDOM DEN BOSCH KAMPIOEN. A. Walzer van O. B. C. Eindhoven persoonlijk kampioen. Paard Brug. Rek- HET FRIESCH IN DE RECHTZAAL. IS MARINUS VAN DER LUBBE DE ECHTE MARINUS? PATER H .VAN DE VEER f. NACHTELIJK DRAMA TE HAELEN DE NIEUWE C. A. O. IN DE BOUW BEDRIJVEN. VREESEL1JKE WORSTELING IN EEN GARAGE. EEN DOODE EN EEN ERNSTIG gewonde. HET TELEGRAM AAN HET REICHSGERICHT. Dader meldt zich bij de politie aan. Door den R.K. Bouwvakarbeiders bond verworpen. INGRIJPEN VAN DEN BONDSRAAD? AUTO RIJDT TEGEN EEN BOOM. DE MOORD OP „BLONDE MIEN". VISSCHERIJ. DE TREINBOTSING TE VUGHT. MARKTBERICHTEN. RIVIERTIJDINGEN. STOOMVAARTLIJNEN. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. BINNENLANDSCHE HAVENS. EOTENLANDS CHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN De lang gekoesterde wensch val tal van lei ders in de Diocesane Gymnastiekbonden om een landelijke, een nationale eenheid te verkrijgen, is dit jaar in vervulling gegaan. Alle Diocesane Bonden vereenigden zich in een R. K. Gym- nastiekfederatie en reeds dadelijk is besloten tot het jaarlijks houden van een ..Nationale Kerndag", die een demonstratie geeft van de beste R.K. gymnasten in Nederland. Een wed strijd tusschen de 6 beste turners van ieder Dio cees, die op de jaarlijksche Diocesane Bonds dagen worden geselecteerd. Behalve om het inter diocesane-kampioenschap wordt op zoo'n kerndag gestreden om het per soonlijk kampioenschap van de Federatie, ter wijl de 10 beste turners de keur-turnploeg van de Federatie zullen vormen. Aan-de R.K. Gymnastiek- en Aathletiekver- eeniging „Oefening Staalt Spieren" te 's-Her- togenbosch was de organisatie van dezen eersten Kerndag opgedragen en de Bossche vereeniging heeft zich in alle opzichten uitstekend van deze veelomvattende taak gekweten. Elk Bisdom werd vertegenwoordigd door zijn keurploeg, bestaande uit 6 turners. Bij de pun tentelling voor het interdiocesaan kampioen schap vielen voor ieder onderdeel de twee laagst- geplaatsten uit. De turner met het hoogst aantal punten verwierf het federatie-kampioenschap. Reeds om 10 uur 's morgens namen de wed strijden in het Concertgebouw te 's-Hertogen- bosch een aanvang. Alle oefeningen, ook aar de toestellen, waren naar keuze Het hoogste aantal te behalen punten persoonlijk was voor iedere opening 100, alleen paardspringen 50. Begonnen werd met Vrije oefeningen. Hierin kwam Roermond bijzonder goed voor den dag. De uitslag luidde: 1. Roermond 328 Va put.; 2. Haarlem 321 pnt.; 3. Breda 312 pnt.; 4. Den' Bosch 301 pnt.; 5. Utrecht 279 pnt. Bij de paard-oefeningen behaalde Roermond een zoo belangrijken voorsprong, dat in haar toen de ernstigste concurrent voor den titel werd gezien. Den Bosch haalde hierbij haar achter stand op Haarlem in, om die niet meer af te staan. Reeds toen stond vast, dat Utrecht geen groote rol meer zou spelen. Uitslag: 1. Roer mond 316 pnt.; 2. Den Bosch 274 pnt.; 3. Breda 253 pnt.; 4. Haarlem 249 ptn.j 5. Utrecht 217 pn. Paardspringen. Eigenaardig, dat in dat onderdeel Roermond, die verreweg superieur was geweest aan het paard, een groot stuk van haar voorsprong moest inboeten. Breda bleek over beste sprin gers te beschikken. Uitslag: 1. Breda 158% pnt.; 2 Den Bosch 153% pnt.; 3. Haarlem 145 pnt.; 4. Roermond 113% pnt.; 5. Utrecht 105% pnt De stand was op dat oogenblik: 1. Roermond 758 pnt.; 2. Den Bosch 728% pnt.; 3. Breda 723%" 4. Haarlem 715 pnt.; 5. Utrecht 601% pnt. Na het afwerken van deze nummers werd gepauzeerd. De middag-wedstrijden Te twee uur werden de wedstrijden in de groote zaal aan de toestellen voortgezet. De voorzitter der federatie, de heer G. Bruins- ma sprak voor den aanvang een welkomst woord, waarin hij er zijn groote vreugde over uitsprak dat eindelijk de federatie tot stand is gekomen. En als de federatie, zei spr., mets 'anders te doen had, dan het jaarlijks orgam- séefen van dezen dag, dan had zij daarom alleen reeds voldoende reden van bestaan. Een taak, die zij alleen vervullen kan door de samenwer king van de vijf Bisdommen en spr. hoopte, dat deze dag de kiem zal hebben gelegd, waaruit mooie, nationale tumdagen voor geheel Neder land mogen groeien. Dè zaal was zeer goed bezet en na voorstellm0 van de keurturnploegen werd begonnen met de oefeningen aan de ringen. Ringen (stil) Roermond boette hier haar voorsprong in door een zeer grooten achterstand op Den Bosch, wier eerste 4 werkers een buitengewoon hoog totaal behaalden. J. v. Erven met een feilloos uitgevoerde krachtoefening zelfs een totaal van 89. Maar bepaald schitterend was het werk van Haarlem, die met 337 pnt. het hoogste aan tal punten van den dag behaalde. Utrecht was reeds geheel uitgeschakeld en Breda zakte een heel stuk af. Uitslag: 1. Haarlem 337 pnt.; 2. Den Bosch 328 pn.t; 3. Utrecht 292 pnt.; 4. Breda 285 pnt.; 5. Roermond 262 pnt. Tusschen Den Bosch en Haarlem, die bij het beginnen van de brugoefeningen slechts 4% pnt verschilden, begon het bijzonder te spannen. En hierbij liep Haarlem weer 4 punten op Den Bosch in. Gelijk op ging de strijd aan dit toestel, waarbij alleen Utrecht ver in de achterhoede kwam. De pracht-athleet Senden van Roermond liet schitterend werk zien, dat dan ook met 87 gehonoreerd werd. Toch slaagde Roermond er niet meer in haar achterstand in te loopen. Uit slag: 1. Haarlem 320 pnt.; 2. en 3. Den Bosch en Roermond ieder 316 pnt.; 4. Breda 310 pnt, 5, Utrecht 218 pnt. Bij den aanvang van het laatste nummer was de stand: 1. Den Bosch 1372% pnt.; 2. Haarlem 1372 pnt.; 3. Roermond 1336 pnt.; 4. Breda 1318% pnt.; 5. Utrecht 1111% pnt. Men kan begrijpen onder welk een spanning de strijd tusschen Haarlem en Den Bosch werd voortgezet. Den Bosch begon al zeer ongelukkig met J. van Erven, die bij de vorige twee toestellen verre weg het hoogst aantal punten had behaald, maar wiens oefening nu door een mislukking slechts met 35 werd gehonoreerd. De vrees voor mis lukkingen aan dat gevaarlijke toestel zat er nu danig in bij de deelnemers. Dat werd dan ook schering en inslag. A. Walzer was zoo verstan dig niet te veel te riskeeren en maakte slechts een kleine maar feillooze oefening, die hem 75 punten opleverde en waarmede hij zoo goed als zeker van het persoonlijk kampioenschap was. Dank zij Daamen, Esseling en Kalb die ieder resp. 82, 83 en 76 noteerden, behaalde Den Boscfc nog een totaal van 316. Haarlem moest dus minstens 317 punten behalen om het kam- pioenscahp te verwerven. Maar de ploeg «as al zeer ongelukkig. Van de 5 eer«ten bracht geen enkel het er zonder fouten af en het prachtige werk van den laatsten man, B. v. Rijn, die 87 punten behaalde, mocht Haarlem niet meer ba ten. Ook Roermond was, met een ontijdig afge broken schitterende oefening van Senden, met gelukkig, anders hadden de Limburgers Haaiden*, nog van de tweede plaats verdrongen. Uitsiag. 1. Den Bosch 316 pnt.; 2. Roermond 306 pnt.; 3. Haarlem 278 pnt.; 4. Breda 265 pnt.; 5. Utrecht 210 pnt. Einduitslag. De totaal uitslag luidt nu als volgt: 1. (kampioen der federatie) Bisdom Den Bosch met 1688% pnt.; 2. Bisdom Haarlem met 1650 pnt.; 3. Bisdom Roermond met 1642 pnt.; 4. Bis dom Breda met 1583% pnt.; 5. Bisdom Utrecht met 1321 pnt. 1. (kampioen der Federatie) A. Walzer van O.B.C. Eindhoven met 441 pnt.; 2. H. Römkcns van Wilhelmina Terwinselen met 439% pnt.; 3. B. van Rijn van Winfried Haarlem met 435% pnt.; 4. A. Markies van S.S.S. Breda met 430 pnt.; 5. D. Kalb van O.B.C. Eindhoven met 411% pnt; 6. en 7. P. Hooyen van David Tilburg en i/l. Vos van Jong Leven Amsterdam ieder met 400% pnt.; 8. A. Senden van Eendracht Kerk- rade met 393% pnt.; 9. L. Kieft van Wilskracht Amsterdam met 388 pnt.; en 10. 10. L. Frishert van S.S.S. Breda met 385% pnt. Deze 10 best geplaatsten vormen thans de interdiocesane keurturnploeg. Leeuwarder Hof handhaaft zijn afwijzend oordeel. Het Leeuwarder gerechtshof heeft den stu dent H. G., die terecht stond wegens eenvou dige beleedigingen van een agent van politie te Leeuwarden met vernietiging van het von nis van den politierechter veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen hechtenis. Verdachte was o.m. in hooger beroep gegaan, omdat de politierechter hem niet had toege staan de Friesche taal te gebruiken bij de be handeling zijner zaak. Het Hof overwoog in zijn vonnis o.m., dat uit het eerste lid van art. 306 W. v. S. blijkt, dat het onderzoek ter terechtzitting dient te ge schiedde in het Nederlandsch en dat slechts bij uitzondering, indien, verdachten of getuigen die taal niet verstaan, gebruik gemaakt be hoort te worden van den bijstand van een tolk. Een redelijke uitlegging van dit beginsel brengt mede, dat verdachten en getuigen, die de Nederlandsche taal machtig zijn, zich daar van moeten bedienen, indien zij iets te zeggen hebben; daar toch, indien deze personen, on danks hun kennis van het Nederlandsch, het recht hadden zich desgewenscht in een andere taal te uiten, een geheel overbodige, kostbare en tijdroovende bemiddeling van een tolk noodig zou kunnen zijn, waarin de wet niet voorziet. Zulks klemt te meer, nu voormeld recht, gegrond op het ontbreken van een be paald verbod, geheel onbeperkt zou zijn. Weliswaar heeft de raadsman van den ver dachte het recht om Friesch te spreken boven dien gegrond op een volgens hem in Friesland bestaande gewoonte van de rechterlijke macht om verdachten en getuigen toe te staan des gewenscht, ook als zij de Nederlandsche taal machtig zijn, Friesch te spreken, doch aan het Hof is van het bestaan van een dergelijk alge meen gebruik niets bekend, daargelaten of deze gewoonte, indien zij bestond, eenig recht zou kunnen geven. JAARVERGADERING A.R.KC. Het hoofdbestuur bericht ons, dat de jaar vergadering der Algemeene R. K. Officieren Vereeniging te Breda zal worden gehouden op Donderdag 26 en Vrijdag 27 October a.s. De vergadering op Vrijdag draagt een huishoudelijk karakter. In de algemeene vergadering op Donderdag, 26 dezer, welke te 15.30 in het gebouw der R. K. militaire vereeniging, Zwaanstraat 24, aanvangt, zal luit.-gen. P. J. van Munnekrede, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, een rede uit' spreken, met als onderwerp: „De militaire justitie in oorlogs- en vredestijd". •>S>\ Pater H. van de Veer, missionaris van Spar- rendaal te Vught, die Vrijdag met zijn motor te 's Hertogenbosch een ongeluk kreeg doordat hij tegen een boom werd geslingerd en een her senschudding bekwam, is aan de gevolgen over leden. Men schrijft ons uit Leiden: Zooals door het persbureau Vaz Dias reeds is bericht, is uit Leiden een telegram gezonden aan den president van het Reichsgericht, waar in er op wordt gewezen, dat Van der Lubbe niet Van der Lubbe zou zijn. Op zichzelf behoeft zulk een telegram geen verwondering te wekken. Immers reeds gerui- men tijd liepen in Leiden geruchten, dat Van der Lubbe, die thans in voorarrest zit en tevens als verdachte in het brandstichtingsproces op treedt, onmogelijk de Leidsche Marinus van der Lubbe zijn kan. Het optreden toch van Van der Lubbe als verdachte verschilt zoo hemelsbreed Van den Leidschen Van der Lubbe, op straat, in verga deringen enz., waarin hij zich uitte als een revolutionnair van de felste soort, dat men zich terecht afvraagt, of Van der Lubbe wel Van der Lubbe is. Terwijl Torgler, Dimitroff en de andere ver dachten zich verdedigen op een wijze, zooals men die van leidende communisten moeilijk anders kan verwachten, bewaart Van der Lubbe het diepste stilzwijgen, waardoor hij oorzaak zou kunnen zijn, dat, indien werkelijk zijn mede-verdachten aan den brand onschuldig zijn, hij hen aan Onthoofding of een zware straf blootstelt. Dit zou des te bedenkelijker zijn, als Van der Lubbe, indien op hem de doodstraf mocht zijn toegepast, voordien niets omtrent zijn medeplichtigen zou hebben losgelaten. Zelfs al zou hij zijn medeplichtigen, aangenomen dat deze er waren, niet willen noemen, dan zou hij toch minstens voor het Reichsgericht dit heb ben kunnen zeggen, dat zijn mede-verdachten zijn medeplichtigen niet zijn. Doch ook zulks doet hij niet. Terecht of ten onrechte wordt dan ook in kringen, waar men de echte Marinus Van der Lubbe degelijk kent, twijfel geopperd, of men niet met een ondergeschoven, op den Leidschen Van der Lubbe gelijkenden Van der Lubbe te doen heeft en of niet de Leidsche Van der Lubbe reeds uit den weg is geruimd. Wanneer dit werkelijk zoo mocht zijn, dan zou het Reichsgericht, waarvan men zelfs in de kringen van Van der Lubbe erkent, dat dit het, voorzoover na te gaan, het onderzoek objectief leidt, in een eigenaardig parket zijn gebracht en dan zou tevens een verklaring zijn te vinden voor het stilzwijgen van Van der Lubbe, voor zijn uit een tot drie woorden be staande antwoorden, voor het feit, dat hij steeds met gebogen hoofd zit en zelfs mr. Stomps niet of nauwelijks te woord heeft gestaan. Hij zou dan, zoo redeneert men hier in Lei den, een betaalde kracht zijn van de nazi's, die op deze wijze den comediant speelt, als ware hij Marinus van der Lubbe, terwijl de echte Marinus van der Lubbe reeds lang verdonke remaand zou zijn. Uit een psychologisch oogpunt is zulk een redeneering niet geheel te verwerpen en aan dit standpunt is nog voedsel gegevgn, toen de Zweedsche criminologist wel Van der Lubbe aan den lijve mocht onderzoeken, doch mr. Stomps, hoewel mede aanwezig, buiten de deur werd gehouden. De vraag is nu, zou het Reichsgericht, vooral na ontvangst van het bovengenoemde telegram, voor zich zelf ten volle overtuigd zijn, dat de verdachte Van der Lubbe werkelijk de Leid sche Marinus van der-Lubbe is? Dit zal dienen te moeten worden afgewacht. Aan het telegram, uit Leiden aan het Reichs gericht gezonden, behoeft men, gezien wat hier boven is medegedeeld, geen bijzondere waarde te hechten. Doch het zal toch dit gevolg moe ten hebben, dat het Reichsgericht van dezen twijfel thans kennis draagt. Ook daarom behoeft men aan het telegram geen bijzondere waarde te hechten, omdat de inhoud voor tal van Leidenaars niets nieuws is, zooals ik hierboven reeds heb uiteengezet. Alleen is onbekend, of vóór den afzender van het telegram ook reeds anderen hun twijfel omtrent de identiteit van Van der Lubbe reeds schriftelijk ter kennis van het Reichsgericht hebben gebracht. De afzender van het telegram blijkt te zijn een Leidsche boekhandelaar, genaamd M. Dub- beldeman. Hij is spoorwegarbeider, meer spe ciaal seinhuiswachter bij de spoorwegen ge weest en is tijdens de spoorwegstaking in 1903 ontslagen. Hij vestigde zich toen als boekhan delaar" te Leiden. Hij was aangesloten bij de S D A.P. en had als lid daarvan gedurende vele jaren zitting in den Leidschen gemeenteraad, wajrvoor hij later heeft bedankt. Ook is hij lid geweest van de O.S.P., doch kwam als politi cus na zijn bedanken als lid van den raad niet meer openlijk voor den dag. Wie hem van nabij kent, beschouwt hem tot 1 op zekere hoogte als een politieken fantast. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich te Haelen een drama afgespeeld, dat een smokkelaffaire tot achtergrond blijkt te hedoen Volgens de inlichtingen, welke wij omtrent den moord konden verkrijgen, kwam Zaterdag avond laat de 29-jarige P. J- van R. uit Neder- weert aan de woning van de gebroeders P. aan den Napoleonsweg den Rijksstraatweg Hielen. De 45-jarige Hendrikus P., voor wien van R. eigenlijk kwam, was nog niet thuis. Eerst te ongeveer half twee in den nacht arri veerde hij met een vrachtauto, waarmede ruj suiker over de grens had gesmokkeld, en welke hij naar het in de nabijheid gelegen RoBgel moest vervoeren. •Van R. moest H. P. spreken over het smok kelen van wapens. Daarover had hij met hem onderhandeld in een café te Roermond. Hij van R. zou »n België honderd revolvers koo- nen en deze zouden door P. over de grens naar Duitschland worden gebracht. Van R. zou, daar hij den toestand aan de grens goed kende, mee- ^Het schijnt de bedoeling geweest te zijn, dat de smokkelwaar dien nacht over de grens zou worden gebracht. Van R. en P. bevonden zich in de garage, die naast de woning van de ge broeders P. ligt. Wat er toen gebeurd is staat nog niet precies vast. De broer van H. P., d ruim 30-jarige P., die op de bovenkamer ge kleed te bed lag te slapen, hoorde plotseling een twist tusschen zijn broer en van R. Hij sprong oogenblikkelijk van zijn bed, om te zien, wat er aan de hand was. Toen hij in de garage kwam, lag H. P. m een hoek en gaf nagenoeg geen teekenen van leven meer. Van R. stond nog met een mes in de hand. Toen ontstond er een vechtpartij tusschen P. P. en van R. Eerstgenoemde trachtte van R. het mes te ontrukken, doch dit gelukte niet voordat hij zelf vrij ernstig was gewond P. nep naar boven waar ook nog een zuster van de beide broeders was om een geweer. Toen het meisje hiermede naar beneden kwam, schijnt van R. op de vlucht gegaan te zijn. P. trachtte hem, ondanks zijn wonden, te ach tervolgen, doch viel spoedig ten gevolge van het vele bloedverlies neer. Het meisje heeft daarop onmiddellijk de poli tie gewaarschuwd en hulp gehaald. Toen ge neeskundige hulp ter plaatse kwam, bleek H. P. reeds te zijn overleden. De rechterhalsslagader bleek te zijn doorgesneden, terwijl nog eenige andere snij- en steekwonden waren toegebracht. In afwachting van de komst van de justitie die Zondagmiddag ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld is het lijk voorloopig in de garage gebleven. P. P. werd per auto naar het St. Laurentius ziekenhuis overgebracht, waar hij ter verple ging is opgenomen. Hij is ernstig aan het ge laat, hoofd en armen gewond. Zijn toestand was Zondagmiddag echter redelijk wel. De dader is, zooals hierboven reeds medege deeld, toen het meisje met het jachtgeweer kwam, gevlucht. Hij is het bosch ingerend en heeft den geheelen nacht rondgezworven, ge- ruimen tijd zonder te weten waar hij zich be- vond. Zondagochtend tegen half 7 heeft hij zich echter bij de marechaussee te Grathem aange meld. Tengevolge van den hevigen regen, die des nachts was gevallen, was hij door en door nat. Uit het verhoor, dat hem direct werd afge nomen, blijkt naar wij vernemen dat van R. niet wist waar hij naar toe moest. Hij ver telde den wachtmeester van de marechaussee Martens, die hem het eerst sprak, dat hij voor nemens was geweest zich bij de politie te Roer mond aan te melden. Hij was echter in het bosch verdwaald. Zondagochtend in de vroegte was hij bij de kerk te Baexum gekomen, waar hij zich weer kon orienteeren. Hij is toen ge gaan naar zekere K., dien hij kende, en die heeft hij het verhaal van het drama verteld en hem tevens den weg gevraagd naar de mare chausseekazerne. K. heeft hem daarop den weg gewezen naar Grathem. Wachtmeester Martens, bij wien van Ri zich meldde, lag nog te bed. Eerst te drie uur in den nacht waren hij en een collega thuis gekomen van een tocht naar de grens, waar zij veertien woonwagens met zigeu ners, die uit België naar ons land wilden komen, hadden tegengehouden. Van R. is voorloopig per auto naar de mare chaussee-kazerne te Heythuizen overgebracht in afwachting van het verder onderzoek door de justitie. Verhoor van den verdachte. Maandagmorgen omstreeks 10 uur arriveerde het Parket uit Roermond te Haelen. Verdachte van R. was per auto uit Heithuyzen naar de plaats van het misdrijf gebracht. Dr. Hulst uit Leiden was aanwezig, om sectie op het lijk te' verrichten. Hij constateerde behalve een steek in de keel, een steek in den bovenarm en een in den buik. Verdachte werd verhoord en be weert dat het tot een woordenwisseling ge komen is, gevolgd door ruzie, waarbij de ver- slagene hem met een slinger van de auto zou geslagen hebben. Hij wees op een losse tand en een buil op het hoofd, die daardoor veroor zaakt zouden zijn. Dr. Hulst onderzocht dit en verklaarde, dat de tand van nature was losgeraakt en dat het een buil was van ouderen datum. Hierna werd verdachte met het lijk gecon fronteerd. Hij beweerde het zoo ernstig niet gemaakt te hebben. Dr. Hulst verrichtte daarop de sectie Daarna werd verd. v. R. naar het Huis van Bewaring te Roermond overgebracht. De R. K. Mouwvakarbeidersbond heeft na langdurige besprekingen besloten het nieuwe landelijke collectieve arbeidscontract niet te aanvaarden. Het voorstel, om dit contract, dat o.a. een loonsverlaging van 5 a 6 pet. inhoudt aan te gaan werd verworpen met 709 tegen 550 stern en. Kaar den heer W. Andriesen voorzitter van den R. K. bouwvakarbeidèrsbond ons mede deelde, bestaat de mogelijkheid, dat na overleg met het bondsbestuur den bondsraad zijn veto over dit besluit zal uitspreken, waardoor de beslissing ongedaan zou worden gemaakt. Hier over zijn de besprekingen thans nog gaande. Twee ernstig gewonden. Zaterdagnamiddag omtreeks 6 uur reed op den Boschdijk onder de gemeente Eindhoven een luxe auto, waarin 3 personen gezeten, tegen een boom op.Van de inzittenden werden de heer Morgenster" en diens zwager, de heer v. Hoek, ernstig gewond. Eerstgenoemde brak zijn been terwijl laatstgenoemde ernstige hoofdwonden opliep. Dr. Burgering uit Best, die de eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk, doch op verzoek van de gewonden werden zij naar hun eigen wo ning overgebracht. De chauffeur, een zoon van M., kwam er zonder ongeval af. De auto was zwaar beschadigd. Het Haagsche Gerechtshof bevestigde het vonnis van de Rotterdamsche Rechtbank. Vijf jaar gevangenisstraf voor den Duitschen matroos. Door het Gerechtshof te Den Haag is heden arrest gewezen in de strafzaak tegen den 20-ja- rigen Duitschen matroos ter koopvaardij H. R. H„ die door de Rotterdamsche Rechtbank ter zake van doodslag, gepleegd in den nacht van 17 op 18 September 1932, in een perceel aan den Schiedamschedijk waarbij hij W. E. bijgenaamd „Blonde Mien" door worging van het leven be roofde en bovendien diefstal pleegde, is veroor deeld tot 5 ja"ren gevangenisstraf. Het Hof bevestigde het vonis van de Rotter damsche Rechtbank. ZAND: Passant, Smalbil; DONGEN: Petronella, Polderman; WEMELDINGE: Woutrina Adriana, LeeuwensteinRehoboth, DuinkerkeVLAAR- DINGEN: Vanadis, Verschelden; MAASBRACHT Tillv, van Lent; GOUDA: Tijdgeest, Feenstra; DORDRECHT: Prins Willem I, Dekker; Pieter- nella, de Haas; Oranje Nassau, de Bosch; Hoop en Vertrouwen, ThyssenMargaretha, Damstra Catharina, van ThulLinquenda, Wilson; Maria, Magdalena, Welkerling; GEM 1, Zaal; Stella Ma- ris, Peulen; Jannetje, van Drimmelen; DUITSCHLAND; Cormoran, Gerth; Jura, v. d. Putten; Helene, de Bruyn; Cassandre, de Bruyn; Niger, Lonz; Senegal, Herm; Oran, Kres; Poitou Schön; Famalhout, Fischer; Lloyd 9, Becker; Vega, Jung; st. Rijn en Schelde 13; Marksburg, Platz; Vondel, Wirtz; Octant, Günster; Adol- phine, Reyniers; Aline, Goedgezelschap; Cyrant, Boodts; Italia, KempersPierre, Wendt; Made leine, v. d. Meersche; Goeben, Schroot; Hoop en Vertrouwen, Thyssen; Emma, van Gorsel; Au gust Therese, Reyniers; Josephine, v. d Voider; Poolster 2, Borms; Alcyon, Wjjckmans; August, de Pauw; Corry, Schoenmakers; Pauline, van Messchendorp; Soleil, Burdak; Infatigable 2, Brink; Oslo 9, Pols; 2 Soers, Willaert; Angelina, Muys; De Wulp, Verept; Malalo, van Regemor- telRiclianto, Westerlink. BELGIëst. Rijn en Schelde 5; Rigel, Bussen; Geziena, Reurich; Antonio, Radema; Simonne, v. d Heuvel; Piet, Ilegems; Grejo, Hietbrink; Avontuur, Koevoets; Edison, Specht; Virginie, DeckersMorgenster, BerendsCornelia, van Gendt; Johan, van Duynen; Hilma, Breuer; Spi- ca, Zuidema; Op Hoop van Zegen, de Jong; Rey nolds, MeulmeesterSt. Antonius, Janssens; Ane moon, HerinxEtienne, Bulens; Celina, Janssens; Celina, Wijkmans; Neumiihl, Ackenau; Cor, Heyboer; Spes Unica, Wellens; Rosalie, van Des- selEngelina, LangiusMon Desir, de GeusRe- soluto 2, Rekkers; Labor, Landa; Terneuzen 2, Kammerik; Philippe, de Reuver; Littoral, Vijt; Thijsstad, SomersScheldezonen, Lockefeer; Cor nelia, de Jong; Wiladcor, Norbart; Meteor, Heeg; Kolossus 2, Stalk; Coralie, Schuddinck; Baden 64, HellerbachBaden 62, Niel; Virginie, de Zeeuw; Karei Eugeen, Mijsbergen; Julienne, van Ourtie; Hema, van Duyiien; Huberdina, Vermeeren; Ser. vatia, Lachniet; Clementina, Broekaart; Junon, PietschSpes Nostra, van Weenen; Spes, Schut; De Vadder, TimmermanAvontuur, Koevoets Juliana, Bollé; st. Rijn en Schelde 5; 3 Frères, ter Steege; Clazina, Zuurmond; Risico, Bruinslot; Bram, KempeneersMartha, BondewelResoluto 2, Rekkers; Oom Engel, de Ruyter; GRAVE: Spes, v. d Ouden; TEXEL: Nellie Anna, Dekker. HANSWEERT, 8 October. Gepasseerd voor 's middags 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAMst. Telegraaf ITelegraaf 19, Nortier; Trio, Hooglander; Ideaal, Markus; Anna Buyks; AMSTERDAM: st. Amstel 5; st. Amstel 7; st. Stad Amsterdam 12; Onderneming, Smit; 's-HERTOGENBOSCH: Louise, de Ryck; DRIM MELEN: Succes, Avontuur; LEEUWARDEN; Onderneming, Krol; WEERT: Nieuwe zorg, van Driel; 2 Gebroeders, van Dijke; Nova Cura, Mul der Maas, BroeksenSCHIEDAMGoede gunst, den Boef; DE NHELDER: Neeltje, de Bruyn; KOEHORNJeanne, van HeckeDOESBURG Cornelia, van OeverenSOMMELSDIJKMaria, van GeijzenDORDRECHTCarmen Zandee 'S-GRAVENHAGE: Adri, v Wfjk; BREDA: Al- hema, Sibryns; SCHEVEN INGENJannetje, Stolk;; OUDE TONGESpera, v. d. Vliet; UTRECHTMyn goesting zulle, Broeders ZWIJNDRECHT: Unilever 5, Rodimg; 5s-GRA- VENHAGE: Machiensteen 23, Walhout. DUITSCHLAND: st. Mars; st. Rijn en Schelde 8; Scheldstad, Soimers; Naphta 3, Pannecke; Ger hard, Neumann; Lieselotte, Kilhne; Furka, Steeg- mans; Erft, Heck; Spes, Veenstra; St. Antoine, Boey; Mathilde, -de Cleene. BELGIëst. Telegraaf 5 en 16Pittsburg, Pau wels; St. Antoine, Boodts; Augusta, Maes; Hono- rine, de Roeok; Wilskracht, van Rijswyk; Thetis. KuypersMarcel, MertenisMontan 6, Sdhwarz Pharailde, Willaert; Energie, Borremans; Theo- del'la, de OlercqVarna, JamssensGrace de Dieu de Bock; Saphir, v d. Dussen; Pax, van Hooy- weghen; Alpha, Liefboer; Jean Jase, de Mayer; Onderneming 2, v d. Boon; Munificentia, v Kes- sel; Branaco 10, Trimborn; Dnanaco XI, v. d. Vooren; 2 Gebroeders, de Bruyn; Holmside, Lee mans Ajadi, VerdoornElisabeth, van EeMani toba, Breure st. Eugenie; Res Nova, Boon; Nelly 2, v Oosten; Poseidon, Vergauwen; Regularite, Polfhe-t; Broedertrouw 9, de Jongh; Emanuel, van Dongen; Spes Salutis, v. d. Vliet; Johanna, Pigaart5 Gebroeders, OomcasOnderneming, v. d. Hoeven; Unilever 3, v. d. Graaf; Koopmans welvaren, de Korte; Nieuwe zorg, Hovestadt; Vios, van Boekelen; Tango, Driessen; Rodeo,, HoinsdijlcMaohiensteen 17, Jongekrijg; Leendert, Jiskoot; Naphta 6, Kühne; Neeltje, Groenweg; Ons genoegen, Roukema; Margaretha, Appallus; Zegerina, Klein. '3 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM 9 Oct. 7 Oct. 6 Oct. pariteit Londen per 7.66% 7.69 7.64X 12 10- Berlijn p.100 Mk. 59.U4 59.02 59.01 Parijs p. lOJfrs. 9.70% 9.70% 9.70% Bruss. p.100 belg 34.56 34.53 34.56 Zwits. p. 100 frs 48.06% 48 06% 48.05 Weenen p.lOOsch Kopenh. p.lOQkr 34.40 34.35 34.20 Stockh. p.lOOkr 39.65 39.70 39.45 Oslo per 100 kr 38.60 38.70 38 45 New-York per 1.63% 1.63% 1.61 59 26, 9 74: 34.59' 48.— 35.— 66.67 66.67 66.67 2 47 Hamburg; ARY SCHEFFER, Havre; BEIRIZ, Oporto; YERVAULX ABBEY, Huil; 8.10 RHEA, Danzig; PALLAS, Stettin; VENUS, idem; MACCLESFIELD, Grimsby; 8.20 PETER VITH, Odens ;e STRAUSS, Kotka; 8.35 MUNIN, Stock holm; LISA, m.s., Bremen; BATAVIER V, Lon den; 8.45 POELDIEP, King's Lynn; 9.05 LIVA- DIA, Hamburg. 9 25 KOMSOMOL, LeningradBATAVIER VII, King's Lynn; GRUNO, mb., Londen; 9,45 MER- WEDE, Londen; SHERINGHAM, Harwich; 10;10 HONVED, Sulina; 10.40 FELCE, Hamburg; 11.55 BOLTENHAGEN, Ravenna; PRAGUE, Harwich. Wind ZO., flauwe koelte, kalme zee, heiig. VONDELINGENPLAAT aangekomen 7 Oct. HANSA, Londen, bunkert. IJMUIDEN aangekomen 7 October: NICEA, Levant, stukg.ACHILLES, Napels, stukg. HOMLEDAL, Bilbao vr. Velsen, erts; GERDA KUNSTMANN, Danzig, stukg. vertrokken 7 October: RABE, Bremen; FORS- ULT, Hull; MIDSLAND, Leith; RABE, Konings bergen; BARON LOUDOUN, Dunston; AJAX (Nept.), Rotterdam; ASTARTE, Bremen; FAIR- PLAY X, met 1. Fairoil, Rotterdam; FLANDRIA (Zw.), Gothenburg; ARIADNE (Ned.), Ham burg; ZAANLAND ld.; RAPID, Parijs; BOW LING, Leith; GATESHEAD, Newcastle; KO- NIGSBERG, Montevideo; POLLUX, t., Rouaanl RYE, Goole; HAARDRAADE, Porsgrund; LEEU WARDEN, Londen; HONTESTROOM, ld.; BUI ZERD, Plymouth; VECHTSTROOM, Huil. ZAANDAM aangekomen 6 October: ENERGIE,, Sundsvall, gez. hout, Sydzes Co. 7 October: APOLLINARIS IV, Boston (L.), ledig, Abeca. VLISSINGEN aang. 7 Oct ORANJE NASSAU Harwich; vertr. 7 Oct. PRINSES JULIANA, Harwich; gep. naar Antwerpen: OLGA, LondenELAND, id ARMA id.; TORE JARL, Kalamata; ADEN, HaiphongBANGALORE, Rott. gep. van Antwerpen: HENNIE (verb.) Jersey) CSARDA, MontevideoCORTES, ValenciaGRA- ZIELLA, Finland; FYLLA, Umea; SIRIUS, Bre men; CITY OF LEEDS, Grimsby; LETO, Swan sea: SYDHAV, St Kitt'sHARELDA, Rott. i CRANFORD, id.; gep. van Brussel: MALRIX, Londen; gep. van Gent: CRICHTOUN, Leith; MARCEL, Havre ROTTERDAM, 9 October. Heden werden aan da vlschmarkt alhier van IJmuiden, Noorwegen- Denemarlten en elders 290 manden en kisten versche visch aangevoerd. De prijzen waren: middel tong 3038, tarbot 116, middel schol 1218 kleine schol 3—8, makreel 810, kabeljauw 1016, middel schelvisch 1215, kleine schelvisch 24, groote gul 57, kleine gul 24, brasem 3—5, alles per mand; groote heilbot 22—40, middel heilbot 10—15, alles per stukspiering f 12 per kistje. VLAARDINGEN, 9 October. Binnen van de haringvissoheryVL 203 met 39, VL. 112 met 45, VL. 172 met 48, VL 86 met 36, KW. 41 met 31, VL. 114 met 41, VL. 207 met 37, GDY. 211 met 40, VL. 196 met 36, VL. 16 met 45, SCH, 16 met 17, VL. 85 met 45, VL. 197 met 39, VL. 155 met 33, MA. 5 met 33, MA. 15 met 33 en KW, 20 met 30 last. VL. 40 met 50 last, KW. 47 met 33 en KW. 16 met 30 last. Binnenkomend VL. 27 en VL. 14. Betaald werd voor haring Zuid 9.3010.10, ijle haring Zuid 88.80, steurharing 6.607.10 per kantje. VLAARDINGEN, 7 October. Binnen van de haringviascherij KW 140 met 16 last, SCH 4 met 20, KW 32 met 28, VL 204 met 47, KW 55 met 24, GDY 83 roet 46, VL 29 met 36 en VL 49 met 28 last. Betaald werd voor volle haring Zuid 9.70-10.8(j, ijle haring Zuid 8.20—8.60, steur haring 7—7.30 per kantje. De machinist door het Bossche Gerechts hof vrijgesproken. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft heden den machinist P. R. te Eindhoven even als de rechtbank zulks deed vrijgesproken van de aanklacht dat hij op 4 Dec. 1932 schuld had aan de treinbotsing te Vught, waarbij de rem mer V. d. Heuvel werd gedood. De advocaat-Generaal had een maand hech tenis geëischt. GORINCHEM, 9 October. Op de veemarkt waren heden aangevoerd; 227 runderen, 3 nuch tere kalveren, 3 varkens, 731 biggen, 141 over- loopersa De prijzen waren als volgtzware kalf- koe'ien 150260, melkkoeien 120220, kalf- vaarzen 90200, guista vaarzen 5090, vare koeien 40120, pinken 2540. stieren 40125, graskalveren 1530, nuchtere fokkalveren 29, nuchtere exportkalveren 12, drachtige varkens 40 —45, natte zeugen 2022, overloopers 10 16, biggen 6—9. Eierenmarktkipeieren 4,50 5, jonge henneneieren 33.50 per 100 stuks. Botermarktroomboter 1.801.90, margarine 1 1.10 per kg. OUDEWATER, 9 October. Aangevoerd 64 wa gens kaas, 2880 stuks, wegende 14.400 kg. Met rijksmerk le soort 2426, 2e soort 2123, zwaardere per 50 kg. Handel matig. ROTTERDAM, 9 October. Veemarkt. Aange voerd: 485 vette runderen, 279 vette kalveren, 864 schapen af lammeren, 887 varkens. De prijzen waren als volgt: koeien le kwal. 5862 ct., 2e kwal. 48—54 ct., 3e kwal. 36-1-40 ct., ossen le kwal. 52—56 ct. 2e kwal. 44—48 ct„ 3e kwal 34—38, kalveren '100—120 ct„ 2e kwal. 85—95 ct., 3e kwal. 6575 ct., schapen le kwal. 38 ct., 2e kwal. 35 ct., 3e kwal. 32 ct., lammeren 34r-36—40 ct., alles per kg. geslachtschapen 8—14—18, lammeren 10—12—14, alles per stuk; varkens le kwal. 38 ct., 2e kwal. 36 ct., 3e kwal. 32 ct. alles per kg. levend. Vette koeien en ossen aan voer ruimer, handel vlug, prijzen hooger. Vette kalveren aanvoer iets minder, handel redelijk, echter zeer vlug, prijzen aanmerkelijk hooger. Schapen en lammeren aanvoer iets minder, han del vlug, prijzen ongeveer dezelfde. Varkens aan voer ruim en handel vlug, prijzen lager. De han del was over het algemeen vlug met styve pru- zen, behalve voor varkens, die met zeer slechten afloop waren, voor prima's werd 36 ct. per kg betaald. ROTTERDAM, 9 October. Westlandsche ronde zand 5 ct. per kg.Brielsche eigenheimers 2.30 2.70, Zeeuwsche eigenheimers 2-10—2.30, Zeeuwsche blauwe eigenheimers 2.502.75, Frie- shce eigenheimers Zeeuwsche bonte en blauwe 3—3.50 per H.L. Aanvoer redelyk, han del zeer stil. HANSWEERT, 7 October 1933. Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Telegraaf 3; Rhemone, Zim merman; Annie, Kranendonck; Roland, OUmann Corma, van Hasselt; Angerjo, Fondse; Oso XI, Koenen; Johannes, Lukassen; Petrima 5, Ver stegen; Scaldia, David; Prinses Juliana, Veen ma; OOSTERBEEK: Rival, Kuperus; DEN HAAG: Alpha, Zondag; MAASBRACHT: Java, van J3chijndel; ALPHEN; Onderneming, Pol DELFT; IJselstroom, de Goede; Zeelands Luis ter; MIDELBURG: Jeannette, Vermeulen; APEL DOORN: Verandering, Kranenburg; Sari, v. d Breevaart; LEEUWARDEN: Elisabeth, Bons AMSTERDAM: Johan, Mager; st. Stad Amster dam 10; GOES: Stad Goes, Vendeville; HOOGE HOLLANDAMERIKA LIJN. VOLENDAM 7 van New-York naar Rotterdam. STATENDAM Rotterdam naar New-York 7 (1.— n.m.) van Boulogne. DAMSTERDIJK 7 v. Rotterdam n. S. Francisco. KON NED. STOOMBOOT MIJ. IRENE 7 van Rotterdam naar St. Ubes. AURORA 7 van Rotterdam naar Pasaje3. CLIO 7 van Rotterdam naar Vigo. ACHILLES 7 van Napels te Amsterdam. ARIADNE 7 van Amsterdam naar Hamburg. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ZAANLAND 7 van Amsterdam naar Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KOTA PINANG (thuisr.) p. 7 (1 n.m.) Ouessant KOTA TJANDI (uitreis) p. 7 (3 n.m.) Kaap del Arml. BUITENZORG (uitreis) pass. 7 (5 n.m.) Kaap Guardafui. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALWAKI 7 van Rotterdam naar Hamburg. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. POELAU ROEBIAH (thuisreis) 7 van Marseille. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. MEDON Batavia n. Amsterdam 7 v. Port Said. ROTTERDAM, 9 October 1933. Vlet- en llchterwrek: 250 ton 7. Vaarwerk: 273 ton hout n. Eindhoven 2.50; 230 ton. zw. g. ri. Leeuwarden 2.75; 200 ton n. Franeker 2,60; 70 ton kolen n. Scheveningen 2.40; 50 ton ld. ld, 2.80; 2 X 300 ton kali n. Vianen 1.50; 65 ton buizen v. d. Schie n. Den Haag, Laakhaven, 2.50( alles per last; 73 ton zw. hout n. Amsterdam 86; 325 ton n. Antwer pen 250 428 ton n. Ruhrort-Keulen 125135— 145. Kempenaar met 4 ruimen n. ld. ld. 150— 160—170. Vracht n. d. Bovenrljn: schip 1100 ton op 2 M. afladen naar Mannheim 550, RUHRORT, 9 October 1933. VRACHTEN. Van de Ryn-Ruhrhavens naar Rotterdam 0.951.- Mk, Antwerpen en Gent 1.40 Mk, Brussel 1.80 Mk, Luik 1.90 Mk. Hoogste aflaaddiepte 2.- meter. 4 Van de Rijn-Ruhrhavens naar Mainz en Mann heim 1.40 Mk., Frankfut 1.55 Mk., Karlsruhe en Hanau 1.60 Mk., Aschaffenburg en Lauterburg 1.65 Mk., Straatsburg 1.90 Mk., 10 procent toe slag voor, cokes. Hoogste aflaaddiepte 1.65 meter. Van de havens van het Ryn-Hernekanaal naar Antwerpen en Gent 1.60 Mk, Brussel 2.- Mk, Luik 2.10 Mk. Hoogste aflaaddiepte 2.- meter. Sleeploon van de Rijn-Ruhrhavens naar Mainz 0.80 Mk., Mannheim 0.90 Mk. ROTTERDAM, 9 October 1933. BovenriJn. Waterstand vallend, baeer vraag. Waterstand vallend, matige vraag- Voldoende ruimte. Stemming onveranderd. Voor ruwe producten naar Mannheim betaalde men 100 cents per last met 150 tons per dag te lossen, basis 2 meter afladen. Benedenrijn. Waterstand vallend, matige vraag. Voldoende ruimte. Stemming iets flauwer. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens met 4 los- dagen 40 ct., 8 losdagen 50 ct. per last. Sleeploon volgens het 27% cents tarief. ROTTERDAM aangekomen 7 October namiddag: 2.30 VIKSTEN, S. E. A. M., Gothenburg, Merwehaven, stukg.3.15 LILLIE MATTHIES- SEN, S. A. E. M., Stockholm, Merwehaven, stukg. 1 5.— FRANZ KLASEN, A. P. C., Talara, St. Janshaven, olie; 6.30 WASABORG, D. Burger Zn., Stockholm, Binnenhaven, stukg.; 8.13 CARMINE FILOMENA, Wega, Huelva; Waal haven 29, ertB; AJAX (Nept.), Wambersie Zn._ Lissabon, boel 16, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 7 October namiddag: 4.15 OOSTZEE, slbt., met pers en sleepbootje Mortagne: 10.40 FAIROIL (L.), IJmuiden per slbt. Fair- play X; vertrokken 7 October namiddag: 2.10 NIEUWLAND, Grangemouth; TEMPLAR, Karlshamn; 3.— ORLA, Wasa; 3.13 ARCADIA, La RochelleMEREL, LondenAXEL, Lemvlg 3.45 KARHU, Raumo; LANRICK, Leith; BAN GALORE Japan; BORDSEE, Greenock; 4. LINDISFARNE, NewcastleDAMSTERDIJK, San Francisco; LERCHE, Antwerpen; CHOK- ZOW, Gdynia; ALWAKI, Hamburg; 4,15 HECHT, Kolberg;" FALKE, Kolberg; MEDEE, Caen IRENE (Ned.), St. Ubes; 4.55 ZEFFIRO, Torre del Anunziata; LUNA, Holtenau; GUDUR, Mal- mö; 5.15 HEIDELBERG, Batavia; 5.40 JEAN NETTE, Aberdeen; CERONS, Havre; 6.— YAR MOUTH TRADER, YarmouthMANZONI, Oran AURORA, Pasajes; REGULUS, Helsingfors; 6.10 TYNEHOME, Sunderland; 7.— CLIO (Ned.), Vigo; O! k.NJEPOLDER Londen; MARIANNE Hamburg' 7.20 ZAAN," Koningsbergen; ROY STON, Newcastle; 8.— EXPRESS, Middlesbro OUD-BEIJERLAND, Londen; BATAVIER I. ANKARA 1 van Amsterdam te Leningrad. AMELAND, Rott. n. Archangel p. 7 (3 v.m.) Kopervlk. BAINSIZZA Rott. n. Napels 6 op 15 mijl v. Niton BLACK FALCON Rotterdam naar New-York 6 op 89 mijl W. van Bishops. BUESTEN Vlissingen naar Preston 5 op 110 mill N. van Land's End. BRANT COUNTY R'dam n. Montreal p. 6 Dung. BORINGA 5 van Rotterdam fee Bangkok, BURDWAN Rott. n. Japan 6 te Hongkong. BORUSSIA 6 te Londen ultgekl. n. Dordrecht. CARRICKMORE 6 van- Rotterdam te Dublin. CYRIL 5 van IJmuiden te Middlesbro. CIESZYN 3 van Rotterdam te Gdynia. CITY OF ANTWERP R'dam n. Cork p. 6 Dung. DALCROSS 28 van Rotterdam te Novorossisk. DUBRAVKA 5 van Rotterdam te Hartlepool. ELITH HOWALDT 4 van Rotterdam te Pillau. EDDA 4 van Amsterdam te Sandarne. GRONINGEN 7 van Londen naar Harlingen. GAMBIAN, Rott. n. Burutu 5 van Opobo. GRIPFAST Rotterdam naar Dublin p. 6 Lizard. HENRY STANLEY R'dam n Onobo 5 v L. Palm. HUGIN 3 van Rotterdam te Stockholm. JERNFJELD R'dam n. Dakar p. 6 Dungeness. JAVA Rotterdam n. Japan 4 van Genua. JAPAN Rott. n. Rangoon 5 van Bombay. JULIUS H. STINNES 27, 2 v, Rott. te Pillau. JEKKI, Rott. n. Danzig p. 3 Brunsbuttel. KERRY HEAD R'dam n. Limerick n- 6 Lizard. LEKHAVEN 6 van Savannah naar Port Tamiia. LUISE LEONHARDT 30 van Rott. te Civita Vecchla. LOKE, Rott. n. Karlshamn 3 van Stockholm. MAAS 2 van Amsterdam te Kemi. MESSICO 4 van Rotterdam te Danzig. MEDOC 4 van Rotterdam te Boulogne. MEDOC 6 van Rotterdam te Havre. NJASSA Rott. n. Z.-Afrika 6 (1.20 n.m.) 190 mijl Z. v. Land's End. OMONIA 30 van Rotterdam te Ravenna. OUSEL A'dam n. Manchester p. 6 Dungeness. PATUCA Rotterdam naar Kingston (J.) 6 (10 2 v.m.) 100 mijl Z.W. van Land's End. PETRARCA 5 van Rotterdam te Genua. PRIMA 5 van Harlingen te Goole. PERNAMBUCO 5 v. Amst. te Sao Francisco. STASSFURT 6 van Rotterdam te Sydney. SAN GIUSEPPE Rott. n. Barletta p. 6 Gibraltar SOUTHWICK 6 van Rotterdam te Londen. STEN 5 van Terneuzen te Hull. SAN FRANCISCO MARU, Rott. n. Japan 5 (9.50 n.m.) 50 mijl O. van Land's End. TUDOR Rott. n. Brisbane 6 te Lor. Marq. TASSO 2 van Rotterdam te Barl. UGO BASSI 2 van Rott. te Civita Vecchia. VEGA 3 van Amsterdam te Stockholm. STAVANGEREN 5 v. Rotterdam te Gothenburg. SCOPAS. t.. R'dam n. St. Kitt's p. 5 Dungeness. VENERSBORG 4 van Rotterdam te Hernosand. VELOCITAS 5 van Dordrecht te Brightlingsea. VELTA 1 van Amsterdam te Wlndau. WANGONI Rott. n. Z.-Afr. 5 v. Luderitzbaal. ZWAANTINA Pot, 5 van Neuss te Hamburg'. DE HOOP. Amsterdam, 7 October. Do meergemelde kolftjalk De Hoop, kapitein J. Groen, werd te Esbjerg binnengesleept door het bergingsstoomschip Björn Het schip was op reis van Bremen met kolen naar Ringkjöbing en door den harden wind bezet geraakt nabij het Horns- riff. Behalve een gebroken zeilboom beliep het schip geen andere schade. Het wacht nu op gun stig weër om de reis te vervolgen. STAKING TE DUINKERKEN. Sedert Vrydag ligt het werk in de haven van Duinkerken, nlè gevolg van een conflict tusschen werkgevers en werknemers geheel stil. De stoom schepen Aasne, Clan Keith, Clan Macpherson en Magrit, gedeeltelijk geladen, worden niet meer gelost. VERKOCHTE SCHEPEN. De zeillogger Johanna Jacoba van de N.V. van Toor's Visscherij Mij. te Vlaardingen, welk vaartuig sedert geruimen tijd uit de vaart was genomen, is thans verkocht aan een te Amster dam gevestigde maatschappij, welke het schip nu laat verbouwen, waarna er een motor in ge plaatst wordt. BUITENLANDSCHE HAVENS. ALRICH 7 v. Rott. te Hamburg. AQUILA 6 v' Levant te Londen. ANNA ELISABETH 8 v. Terhagen te Londen. ASPERITY 8 v. Zwijndrecht te Londen. ADELAAR m.b., 8 v. Boom te Londen. ARGUS m.b., 7 v. Rotterdam te Londen. ANTARES m.b,, 7 v. Antwerpen te Londen. ATLANTIS m.b., 7 v. Antwerpen te Londen. ANNIE m.b., 7 v. Plymouth te Londen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2