DE VLIEGENDE VLEUGEL VAN PANDER. EEN STUKJE VOORGESCHIEDENIS. NAAR NIEUWE BANEN IN HET LUCHTVERKEER MET DE KOLONIËN. VLIEG-TECHNISCHE BIJZONDERHEDEN. i DE POSTJAGER NAAR INDIE De nieuwe ma- Het is alles heel opmerkelijk van toevallig heid, maar toch minstens zoo merkwaardig van realiteit: Op denzelfden dag, dat dr. Hugo Ec- kener uit Amerika terugkeerde, waar hij een vaste Zeppelinverbinding voorbereidde tusschen Europa en Amerika, arriveerde de directeur der Stoomvaart Mij. Nederland, de heer A. F. Bron sing van dezelfde reis met hetzelfde doel en verklaarde aan de pers, dat de studiereis over de luchtschepen-verbinding ook van be- teekenis was geweest voor Nederland. De Statendam liep te Rotterdam binnen met een schamel aantal passagiers. Op denzelfden datum, dat Kingsford Smith bijna fantastische plannen ontvouwde over stratosfeer-vliegtuigen met ruw-olie-motoren voortbewogen door een vijf tigtal propellers, dat de Holland Amerika lijn in een pijnlijke vergadering moest laten beslis sen over haar lot, op dien merkwaardigen dag in deze week trokken de mechano's der firma Pander voor het eerst de blokken weg voor de nieuwe machine, waarmede luitenant Asjes, de K.L.M.-piloot Geysendorffer en de radio telegrafist van Straten de eerste expresse-vlucht naar Indië zullen maken, als verwezenlijking van het koene plan, dat reeds gedurende eeni- gen tijd onder de betiteling plan-Asjes de weet gierigheid van een deel van Nederland heeft gaande gehouden. Zien we het goed, dan is deze Indië-vlucht, die thans in zeer afzienbaren tijd werkelijkheid gaat worden, de eerste phase van een geheel nieuwe aera in de civiele vliegerij. Wat dr. Eckener voor Duitschland en de Vereenigde Staten uitwerkt, zou ook voor ons land en voor onze verbinding met de koloniën wel eens wer kelijkheid kunnen worden. In Friedrichshafen staat reeds een nieuw luchtschip op de helling en binnenkort vangt men ook in Amerika met het bouwen van een Zeppelin aan, die in afme ting elk luchtschip, dat tot nu toe werd ge bouwd, zal overtreffen. En als in het komende jaar reeds een Duitsch-Amerikaansch Syndicaat kan worden gevormd, dat de exploitatie van een vasten luchtschependienst gaat beginnen, is de tijd niet ver meer, dat ook in Nederland aan dergelijke plannen vorm gaat gegeven worden. Het is wel opportuun, dat juist in dezen tijd, die zoo geladen is met luchtvaart-belangstelling, geladen met nieuwe ideeën voor nieuwe mo gelijkheden, juist de voltooiing valt van het nieuwe toestel, waarmede het plan Pander- Asjes zal worden uitgevoerd en dat met toe stemming van Waterstaat als de PH-OST, den tocht naar Indië in korten tijd zal maken. Let wel, in „korten tijd", niet in record-tijd. We komen hierop nog even nader terug. Prijzenswaardige voorzichtigheid van den organisator der versnelde postvlucht, luitenant Asjes, houdt vooralsnog een waas van onzeker heid over de verdere afwerking der plannen. De machine is er, de machine vliegt, naar het resultaat te oordeelen althans, zelfs zeer goed, maar het hoe en wat van de vlucht, op welke trajecten en in welken tijd, daarover laat de heer Asjes zich nog niet uit. Niet ten onrechte, want er zijn geen berekeningen te maken, zoo lang de topsnelheid en de kruissnelheid van het toestel niet proefondervindelijk zijn vast gesteld. En er zijn, sinds de eerste publicatie van het plan, zulke kromme fantasmata over den tocht gepubliceerd, dat de leiders huiverig zijn geworden voor elke mededeeling. Dat de nieuwe Pander in een non-stopvlucht naar In dië zou rennen, is nog niet 't meest belachelijke van die verdichtsels. Wat we te weten komen, beperkt zich dan ook enkel tot algemeenheden, maar die zijn reeds interessant genoeg, om ver trouwen te krijgen in den tocht, dien we aan vankelijk met eenigen twijfel hebben be schouwd. En het is boven allen twijfel, dat de vlucht in een geheel ander licht is komen staan, sinds bekend werd, dat Geysendorffer de vlucht zou (mee) maken. Zonder iets af te doen aan de vliegcapaciteiten van den organisator, naar wien ook het plan werd genoemd, mag toch wel worden gezegd, dat het grootste risico is op geheven, nu een zoo ervaren piloot, die zoo bekend is met lange afstand-vluchten en zoo thuis op de Indië-route met al haar gevaren en wederwaardigheden, mede in de cockpit zit. En hoe bezadigd deze oude K.L.M.-rot „Geys" nog altijd is, bewees hij eergisteren nog, toen hij de P.H.-O.S.T. voor de eerste maal voor de firma Pander van den grond trok. Slechts na alles volgens menschelijke berekening veilig bevonden te hebben, gaf hij volgas en haalde hij het hoogteroer op. Luitenant Asjes heeft langen tijd met deze plannen rondgeloopen. Reeds in het begin van zijn loopbaan als militair vlieger had "hij de gedachte, om te zoeken naar een bepaald toe stel, waarmede de post economisch naar In dië kon worden gebracht. Eenmaal zóó ver, dat deze gedachte vaster vormen had aange nomen, begon hij te zoeken naar het vliegtuig type, dat voor dezen tocht geschikt zou zijn, zonder ochter voorloopig iets te vinden. Tot hij op een dag den constructeur der Pander-toestel len, Slot, ontmoette en met dezen een plan uit werkte voor een snelle drie-motorige machine. Een voorloopig comité, later omgezet in een „Studie-comité Snelpost Nederland-Indië", droeg zorg voor de financieele lasten en Pan der begon te bouwen in een tempo, dat op zich zelf bijna een record werd. Wanneer ooit de Lof der Luchtvaarders bezongen zal worden, zal de naam der fabriek, die deze edele machine bouwde, met eere mogen worden vermeld. Tot ver over onze grenzen bestaat in de vliegwereld belangstelling voor dit product van vliegtui- genbouw. En als straks de drie wervelwind motoren hun twaalfhonderd paarden laten uit jagen voor dit ranke vliegtuigje, zal men tot diep in het Oosten opzien naar den Vliegenden Hollander, die daar voorbij raast naar zijn doel, vliegend monument van den durf en onderne- Vooraanzicht van de nieuwe Pander machine, voor den eersten taxie-tocht op Schip hol. De gestroomlijnde kleppen rond het intrekbare landingsgestel zijn nog niet aangebracht, mingsgeest van een klein, maar moedig volk. We schreven boven dit artikel: de „vliegen de vleugel" van Pander. We meenen: terecht; want meer nog dan bij de machtige Junkers D 2000, de „Vliegende Vleugel van Dessau", is de snelheid gezocht in de meest-absolute stroom lijn, den druppelvorm. Het breed-verwerkte landingsgestel geeft iets stoers aan de machine, wanneer zij op den grond staat. In de lucht zijn de zware wielen niet meer dan twee stippen onder den machtigen vleugel, die tenslotte nog geheel verdwijnen, wanneer het intrekbare lan dingsgestel in werking is gebracht. Maar de technische beschrijving der machine laten we liever over aan de deskundigheid van den lucht vaart-medewerker, die hiernaast aan het woord is. Er is de opmerking gemaakt, dat het voor den bestuurder te moeilijk moet zijn en te in spannend, om in zoo korten tijd de Indië-route te bevliegen. In dit opzicht was de verwachting van luitenant Asjes zeer optimistisch. Voor alles is het niet de bedoeling, een recordvlucht te maken. Er zal op den tocht, de eerste reis wordt zuiver als studietocht ondernomen niets worden geriskeerd, om b.v. den tocht in het verwachte aantal uren te volbrengen. In het geheel rekent men op vijf-en-veertig vlieguren, verdeeld over ongeveer vier etmalen. Daarbij is op voldoende nachtrust der bemanning ge rekend op de pleisterplaatsen, terwijl boven dien telkens één lid van de bemanning kan uit rusten op een ligstoel achter de cabine. In dit opzicht heeft men ook niet alleen willen drijven op den eigen ondernemingsgeest en den wil om te slagen, maar advies ingewonnen bij den medischen vliegdienst te Soesterberg. En deze dienst gaf een verklaring, die zeer gunstig luidt ten aanzien van de verdeeling der vlieguren. Of op den duur het bezwaar van de kleine ruimte voor de bemanning zich niet zal doen gevoelen, zal de practijk moeten uitmaken. De plannen voor dezen versnelden posttocht zijn thans zoover gekomen, dat ze met geen mogelijkheid kunnen worden weggeredeneerd. De autoriteiten, die in het studie-comité heb ben zitting genomen, geven aan de poging een bijna nationaal karakter, terwijl de posterijen, met een speciaal zegel voor dezen tocht, met een speciaal stempel, hebben bewezen, daad werkelijk belang te stellen in de onder neming. Het woord zal nu zijn aan de be manning. Noch Geysendorffer. noch Asjes, noch de marconist van Straten, die reeds zeven In- dië-vluchten met een K.L.M.-toestel meemaakte, zijn er de menschen naar, om bravourstukjes uit te halen. Zij zijn zich hun verantwoordelijk heid terdege bewust en wat van der Hoop en van Wéerden Poelman of Koppen aan pioniers werk deden, zullen ook zij wel tot een goed einde brengen. Luitenant Asjes werd door den commandant der luchtvaartaf deeling in de ge legenheid gesteld, zich te oefenen op snelle ma chines en bij nachtvluchten, Geysendorffer heeft zijn sporen in de internationale vliegerij reeds lang verdiend, de post-expresse kan starten onder de meeat-optimistische verwachtingen. Inmiddels blijven we afwachten, welken in vloed het slagen dezer poging op onze civiele vliegerij zal uitoefenen. De feillooze regelmaat, waarmede onze mooie K.L.M. iedere week de Indië-vluchten volbrengt, is nog steeds een feit, dat den Nederlander met fierheid vervult. En we zouden het betreuren, wanneer deze dienst hierdoor ernstig zou worden benadeeld. Hopen we in tusschen op de mogelijkheid van een ge zonde combinatie, wanneer de tijd daarvoor rijp zal zijn. De Pandervlucht is nog steeds een studie-vlucht. Zou er echter in de toekomst be hoefte bestaan aan een dergelijken post-ex- pressedienst, wat bij ons hoog-opgevoerde le venstempo te verwachten is, dan zullen de ba kens moeten worden verzet. Voorloopig is het wachten op de Zeppelin-plannen van dr. Ecke ner en de gevolgen daarvan voor Nederland en op de resultaten van de P.H.-O.S.T., den zil veren jager van Pander, die op Schiphol staat te brommen van ongeduld, om op de Indië-lijn te worden losgelaten. Geysendorffer vliegt thans de machine voor Pander inis dit eenmaal ge schied, dan zal de overname-vlucht van Pander aan het studie-comité plaats hebben, die ge vlogen zal worden door luitenant Asjes. Spoe dig hierop zal men de laatste toebereidselen treffen voor den studietocht. En dan zal moeten worden uitgemaakt, of wij een nieuw hoofd stuk hebben te beginnen voor de historie onzer luchtvaart. dingssnelheld tot 90 S 100 KM. per uur te re* duceeren. Hetgeen voor een machine die maxi» maal 360 K.M. per uur loopt, natuurlijk heel laag genoemd kan worden. De gewone klappen voor de zljdelingsche be sturing, die anders op de plaats zitten waar nu de remklappen zijn gemonteerd, zijn aange bracht bovenop den vleugel, rechts en links aan de achterzijde daarvan. Ze zijn van een speciale uitvoering. Een interessant detail is het optrekbare lan« dingsgestel. De constructeur Slot is er inder daad schitterend in geslaagd, om dit moeilijke (Van onzen luchtvaartmedewerker.) 't Was „De Maasbode" van 1 December 1931, die als eerste het nieuws bracht, dat de Soes- terbergsche ltn.-vlieger D. Asjes het plan had om, vergezeld van een collega-vlieger der mili taire Luchtvaart Afdeeling, met een doop de firma Pander te bouwen zeer snel postvlieg tuig in drie dagen van Amsterdam naar Bata via te vliegen. En binnen denzelfden tijd weer terug. Gezien het feit, in de eerste plaats, dat de K.L.M. pas met, naar omstandigheden bevre digend succes, doende was haar wekelijksche luchtverbinding van 9 10 dagen duur, tus schen Nederland en Indië v.v. te onderhouden, maakte het koene plan, later algemeen het plan PanderAsjes genoemd, grooten indruk. In vak kringen werd de geprojecteerde vlucht aanvan kelijk sceptisch beoordeeld. Geheel daargelaten het inderdaad zeer prijzenswaardig streven om de bestaande luchtverbinding tusschen Neder land en het Rijk van Overzee ineens zeer aan zienlijk te versnellen, waren vele vaklieden van meening, dat het moeilijk, ja onmogelijk zou zijn, een zoo gedurfd project geheel volgens programma, met vertrek begin October 1932 reeds, en als bestuurders'twee in het lange-af- standsvliegen onervarenvliegers ten uitvoer te brengen. Inderdaad kwam er van een vertrek in Oct. 1932 niets. Groote moeilijkheden werden onder vonden ten aanzien van het vinden van de be- noodigde gelden, om het vliegtuig op stapel te zetten. Doch niet alleen pecunieele obstakels stonden de uitvoering in den weg. De K.L.M., die mét regeeringssteun reeds de wekelijksche verbinding met Indië exploiteerde, bestaande uit een gecombineerd vervoer van passagiers en post, alsook van goederen, was de overtui ging toegedaan, dat een verbinding alleen voor post, hoe ideaal oogenschijnlijk ook, in de na bije toekomst een onjuiste politiek zou blijken te zijn. Ze was van meening, dat wanneer zij de K.L.M. het passagiersvervoer geheel zou gaan opgeven, dat vervoer wanneer het zich na de crisis krachtig zou gaan ontwikke len, geheel in handen zou komen van de op de Azië-route vliegende Britsche en Fransche luchtvaart-maatschappijen. En dus voor de Hol- landsche maatschappij geheel verloren gaan. Gezien haar bedrijfspolitiek is het dus te be grijpen, dat de K.L.M. niet bereid was aan de uitvoering van het plan PanderAsjes haar steun te verleenen. In een gedeelte der dagbladpers bleef men er echter propaganda voor maken. Een propaganda welke sommige bladen niet meer voerden ten gunste van het postplan, doch ten koste van. den met veel inspanning en toewyding geves- Dr. Hugo Eckener, wiens plannen tot vaste Zeppelin-verbindingen in de toekomst ook voor Nederland van belang zullen zijn. tigden goeden naam van de K.L.M., die van verkwisting werd beschuldigd. De belangstelling voor het postplan deelde zich ook aan de Volksvertegenwoordiging mede. Dat kwam eerstens tot uiting in het voorloopig verslag begin December 1932 van de Tweede Kamer, waarin verscheidene leden aandrongen op een reorganisatie van de Holland-Indië lijn. waarbij „extra snelle diensten moesten worden ingeschakeld, ten einde het deficit te vermin deren". De Minister antwoordde, „dat 't vraag stuk der luchtpostverbinding niet moest worden bezien naar den toestand van het oogenblik, doch naar de mogelijkheid van toekomstige ont wikkeling dezer verbinding". Medio December 1932 werd in de Volksvertegenwoordiging het instellen van een studie-commissie bepleit, om het plan PanderAsjes te bestudeeren. Minis ter Reijmer antwoordde, dat hij moeilijk een commissie kon benoemen, zoolang hij officieel van het plan niet op de hoogte was. Dat zou echter spoedig gebeuren. Het was in den tijd dat de Stoomvaart Maat schappij „Nederland" en de Rotterdamsche Lloyd, die reeds geruimen tijd studie maakten van de mogelijkheid om naast hun scheepsver bindingen, ook een luchtschipverbinding op Indië te exploiteeren, met de Urhebers van het plan Pander-Asjes in verbinding waren ge komen. Of de luchtvaartbelangen contact met de reeders hebben gezocht, of omgekeerd, doet chine, de P.H.- weinig terzake. Feit is, dat op zeker mo- O.S.T. Links aan den kop de ontwerper vaii ment een innige verwantschap tusschen .ca- i r i beide groepen bleek te bestaanf welke tot het Plan' penant D. Asjes; rechts boven hel uiting kwam in een bezoek dat de heeren close-up van een der Wright Whirl Wind mo* A. F. Bronsing, directeur der Stoomvaart toren> Geysendorffer; beneden de marconisj Maatschappij Nederland, Th. Ruys, direc- teur van den Rotterdamsche Lloyd en N. Pan straten, van Zalinge, van de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij, met den officier- vlieger D. Asjes aan den Minister van Waterstaat brachten, ter uiteenzetting van het bekende plan. Vanaf het moment dat de scheepvaart-maatschappijen haar steun verleenden, en als gevolg van het bezoek aan den Minister zekerheid was verkregen, dat ook van Regeeringszijde medewerking zou worden verleend, was het mogelijk het toestel in bouw te nemen. Voor de proef vluchten was wijders de medewerking van de K.L.M. onontbeerlijk. Dat men te dien aanzien op steun kon rekenen, ook daarover kreeg men thans zekerheid. Dat over de geheele linie zich een belangrijke toenadering had voltrokken, bleek uit een bekendmaking in de pers, waarin werd medegedeeld, dat op een 29 Maart van dit jaar gehouden bijeenkomst van vertegen woordigers van de K.L.M. en van de Scheep vaartmaatschappijen „Nederland" en Rotterdam sche Lloyd, de grondslag was gelegd voor nauwe samenwerking op luchtvaartgebied van deze beide groepen. Enkele maanden later werd bekend gemaakt, dat opgericht was het „Studie- Comité snelpost Nederland-Indië." 't Is genoemd comité dat thans de proefvluchten en de vluch ten naar Indië zal doen uitvoeren. Het vliegtuig. Zoo heeft thans de Pander post-expresse, die zooveel beroering heeft gebracht en zooveel' inkt heeft doen stroomen, zijn voltooiing be reikt. Als men het toestel bekijkt, dan zal de vak man aanstonds zeggen, dat het Amerikaansche tendenzen verraadt. Daaruit zou men de con clusie kunnen trekken, dat het min of meer een copie is. Juist is dat niet. Toen de heer Slot deze machine ontwierp, waren in Amerkia nog niet die snelle vliegtuigen gelanceerd, die zooveel op den Pander gelijken. In die overeenkomst zien wij veeleer het logisch resultaat van het streven naar de hoogst bereikbare snelheid waartoe verschillende ge heel onafhankelijk van elkaar werkende con structeurs kunnen komen. Dat meerdere bou-- wers, die ieder diep in het geheim werken, bij het streven een zoo snel mogelijke machine te bouwen, allen een machine zullen uitbrengen, die bijna als druppels water op elkaar gelijken, is wel heel sterk tot uiting gekomen bij de laat ste in Italië gehouden Schneider-trofee race. De Britsche en Italiaansche race-vliegtuigen bleken toen zoo sterk op elkaar te lijken, dat men den indruk kreeg van samenwerking. Toch was het tegendeel waar, want er was de groot ste geheimhouding betracht. Als we nu de Pander postjager bekijken, dan zien we, dat het toestel tot de categorie laag- dekkers behoort en in hoofdzaak is opgebouwd uit hout. De vleugel bestaat uit twee langslig- gers, of balken, gemaakt van gelamelleerde spruce en bakelite triplex. Binnenin zijn ver stijvingen aangebracht. Die vleugel is uit één stuk gebouwd. De bekleeding bestaat eveneens uit hout, uit triplex, dat zoodanig is aange bracht, dat die huid tevens dragend werkt, en zoo van den vleugel één groot stijf geheel maakt. Ook de romp van den Pander is van hout. Deze bestaat uit een aantal ovale spanten, welke door dunne langsliggers met elkaar zijn ver bonden. Op dat geraamte is de dragende triplex huid gelijmd, waardoor een zeer licht doch oer sterk sigaarvormig geheel is verkregen. De romp loopt in een punt uit. Geheel vóór in den romp zitten naast elkaaiibestuurder en hulpbe stuurder. De stuurkolom ataat in 't midden, maar door 'n vernuftge constructie is 't bovengedeelte, waarop het stuurwiel is aangebracht, dusdanig scharnierend bevestigd, dat die bovenarm naar links óf naar rechts kan worden geklapt. Twee stel stuurstangen is dus niet noodig, en dit spaarde weer gewicht. Wel is voor beide vlie gers een voetenstuur aanwezig. Achter de be stuurders, in het kleine ruim waarin de radio- telegrafist een plaats krijgt, is de overbrenging aangebracht voor de luchtremklappen die aan beide zijden van den achterkant van den vleu gel zijn aangebracht. Door deze klappen om laag te draaien, wordt het mogelijk de lan- De man van het plan, luitenant D. Asjes (links) in gesprek met den piloot Geyser> dor ff er voor de nieuwe machinet t detail op een zeer vernuftige en toch eenvotv dige manier op te lossen. De wielen worden naar achteren toe opgetrokken en verdwijnen onder in den romp van het vliegtuig, waarbij de opening door automatisch meeloopende dek platen wordt afgesloten. De banden zijn van het ballon-type en zijn slap opgepompt. Da Messier veering waarmede elk wiel is uitge rust, werkt gelijk de voorvork van een motor rijwiel. Een vergelijking tusschen het optrek bare landingsgestel van den Pander en dat van den nieuwen Fokker F. 20 welk laastgenoemd type zooals men weet, een eendekker met hoog liggend draagvlak is, bewijst, dat het optrek- baar maken der wielen bij een laagdekker, constructief heel wat eenvoudiger kan zijn dan bij een vliegtuig met den vleugel boven den romp. Met groote belangstelling ziet de Nederland- sche vakwereld de eerste proefvluchten van den Pander tegemoet. Volgens de plannen moet het toestel maximaal een snelheid van 360 K.M. per uur kunnen ontwikkelen, hetgeen rond 160 kilometer per uur sneller is dan het snelste in gebruik zijnde K.L.M.-vliegtuig. Normaal vlie gend, op z.g. kruissnelheid, moet de Pander 300 K.M. per uur kunnen maken. De proefvluchten op de Holland-Indië route zullen moeten uitwijzen of er aan het gebrui ken van dergelijke zeer snelle vliegtuigen in geregeld verkeer bijzondere technische moei lijkheden zijn verbonden. En vooral ook, of het gebruik van dit vliegtuigen inderdaad beter is dan het in dienst stellen van machines, die zoowel post als passagiers vervoeren. Dat te onderzoeken is de mooie taak van het Studie comité. De machine van achteren gezien. Duidelijk komen de stroomlijnen van het toestel pit onder dezen gezichtshoplf,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 7