WOENf AG 11 OCTOBER 1933 OPVALLEND VERSCHIL SOCIALE STUDIEDAGEN TE BERGEN OMROEPUITZENDING MET EEN ZIJBAND. De demonstratie voor de leden der U. I. R. te Kootivijk. Practische beteekenis van het systeem. TE VEEL BUITENLANDSCHE ZAKENLIEDEN IN ONS LAND. REGEERING ZAL VESTIGING BEPERKEN. ACTIE GEZONDHEIDSCOMMISSIES. Voor zoover noodig en mogelijk. DE NOOD IN DE MANDEN INDUSTRIE. „HET VUILE EI". PRIKPLANKEN EEN LOTERIJ. BEDEVAART VAN DE H. FAMILIE NAAR ROME. AANBESTEDINGEN VOOR RIJKS- BEDRIJVEN 2V2 EN 2 JAAR GEVANGENISSTRAF GEëlSCHT. GEVAARLIJK JONGMENSCH GEARRESTEERD. Hij wilde alle hooibergen in zijn omgeving in brand steken. Twee branden reeds gesticht. Twee dooden. BLOEDBAD IN EEN CAFE TE NIJMEGEN. DOOR ZWAREN AANHANGWAGEN OVERREDEN. DE ONTSNAPTE, DIE GESNAPT WERD Onloochenbaar is, dat de huidige Duitsche regeering er in slaagde in zeer korten tijd een groot deel van de wereld tegen zich in het harnas te jagen. Maar daarnaast verdient een ander feit 4e aandacht en dat is de wonderbaarlijke Jjropaganda, welke de tegenstanders van het nazi-régime weten te ontwikkelen. En hier vooral dient wel onderscheiden: er zijn er, die terecht protesteeren en wier zedelijke verontwaardiging onverdacht is. Maar er zijn er ook, die alle recht tot protest missen. Dit zijn de communisten Deze lieden hangen zelf een régime aan van de vreeselijkste terreur; een dictatuur, die alle gewetens onderdrukt, alle vrijheid onderdrukt, alle geestelijke waarden aan randt, van Rusland één groote gevangenis maakt. Deze, die zulk een regeerstelsel ver dedigen deden beter hun mond te houden over de nazi's. Maar de communisten zijn duivelsch sluw. Zij hebben de wereld in ontzetting gebracht over de vervolging der Joden. Wij betreuren die vervolging, niet bij toeval, doch uit be ginsel. Ondanks alle fouten, die christenen in 't verleden tegen de Joden begingen, staat dit muurvast: de Kerk wil niet, dat de Jood wordt vervolgd omdat hij Jood is. Maar wat doen de communisten Zij verdelgen dui zenden christenen, wellicht ook duizenden Joden. En wie protesteert Waar waren de heeren, die nu zoo'n grooten mond opzetten over Hitier Dit is een tweede feit. Er is een „Bruinboek" verschenen, ver zorgd door een „Wereldcomité", dat met zekerheid eenige tientallen gevallen van Joden-slachtoffers der nazi's weet te ver melden. Wij willen de waarheid aanvaarden en betreuren het feit meer dan wij kunnen zeggen. Maar in Rusland zijn er duizenden chris tenen vermoord. In Mexico woedt nog een vervolging. In één klein district van Irak zijn nog pas 315 Assyrische christenen ge massacreerd en hun verdelging is niet on mogelijk, schrijft de katholieke Engelsche pers. En wie protesteert Waar zijn de wereld- comité's Waar zijn de gruwelboeken De Nederlandsche regeering komt te Genève de Joden te hulp, oud-president Hoover wordt genoemd als Volkenbonds commissaris voor steunverleening aan uit Duitschland gevluchte Joden. Wij benijden de gesteunden niet; wij denken er niet aan hun lijden te miskennen. Maar waarom, waarom omringt een muur van zwijgen het lijden in Rusland, in Mexico, in Spanje, in Irak Indien de wereld niet beheerscht wordt door een onchristelijke pers, een onchriste lijk kapitalisme, hoe zijn dan zulke feiten te verklaren Zij moeten ons bij alle reserve ten opzichte van de aangevallen dictatoriale machten te Rome en Berlijn zeer voorzichtig stemmen. Wij hebben ons protest; wij wenschen ons niet te encanailleeren met de Moscovieten en wij vragen de anderen, die opkomen voor menschenrechten hun protest niet te be perken tot Duitschland DE „STERREN-REGEN1'. Een geheel nieuwe zwerm. Onze sterrekundige medewerker schrijft ons: Tot mijn spijt heb ik slechts het laatste ge deelte van het verschijnsel kunnen waarnemen. De plaats van den radiant wordt i- verschil lende berichte/i opgegeven in den Lier, den Zwaan en den Draak; naar het gedeelte, dat ik heb kunner waarnemen, zou ik zeggen, dat hij ligt in den braak. Wat is een radiant? Als men de banen van de vallende sterren achterwaarts verlengt, snij den zij elkaar ongeveer alle in hetzelfde punt van den hemelbol. De banen schijnen dus van hetzelfde punt uit te stralen, vandaar de naam radiant, dien men aan dit punt heeft gegeven. Dit uitstralen is echter slechts een perspecti visch verschijnsel; in werkelijkheid zijn de banen evenwijdig. Zooals men echter, staande op een spoorbaan den indruk krijgt, dat de rails in de verte in een punt samen komen, zoo zien we ook de meteoorbanen schijnbaar als snijdende lijnen. De sterrenregen van Maandagavond heeft niets te maken met de Orioniden, waarvan in het maandoverzicht sprake was. Niet alleen klopt de datum niet, maar ook ligt de radiant aan den anderen kant van den hemelbol en ivas deze op den tijd van den sterrenregen niet boven den horizon. De Orioniden zullen wel weer van 18 tot 20 October zichtbaar zijn, zoo als gewoonlijk, bijzonder talrijk is deze zwerm echter niet en van een sterrenregen zal wel geen sprake zijn. Ook met de Leoniden waarover verleden Jaar zooveel te doen is geweest, staat de ster renregen van Maandagavond niet in verband, vooreerst omdat de radiant geheel anders is, zoodat deze meteoren uit een andere richitng komen, maar ook wegens het verschil in datum (Leoniden 1416 November). Een zwerm me teoren beweegt zich n.l. in een elliptische baan om de zon. Er is waarschijnlijk in de wereldruimte een „r?r- £root aantal van dergelijke zwermen steen- vermoedelijk overblijfsels van uit elkaar zwprnfi1 meten- De vlakken, waarin die hoekmm\Cht bewegen, staan onder allerlei j vlak van de aardbaan. Alleen aardbaan pp 6 baan van een zwerm met de IJfpnren lln a gemeen heeft, kunnen de meteoren van die zwerm in de aardatmosfeer komen m gloeitoestand geraken en daardoor voor ons zichtbaar worden. Dit kan dus alleen gebeuren als de aarde zich in dat punt van haar baan bevindt, waar deze door de baan van de zwerm gesneden wordt en daar de aarde in een jaar rondloopt, is iedere zwerm slechts omstreeks een bepaalden datum waar te ne men. Nu kan de baan van een zwerm wel door een planeet gestoord worden, waardoor het ver schijnsel vroeger of later kan vallen en zelfs kan de baan zoo veranderen, dat zij de aard baan niet meer snijdt, zoodat een verwachte sterrenregen bijna geheel achterwege blijft, maar dat de datum ruim een maand vervroegd zou worden is uitgesloten. Wel is het mogelijk dat de Leoniden dit jaar een sterrenregen ver oorzaken, maar dan op den gewonen datum. Ook met de vallende sterren uit den Draak, die in Januari gezien worden, heeft de sterren regen van Maandag niets te maken. Wel komt deze groep blijkbaar uit dezelfde richting, maar zij snijdt de aardbaan in een punt, dat 3 maanden verder lgt. We hebben hier te doen met een geheel nieuwe groep en het verschijnsel is totaal on verwacht. Of de zwerm in verband staat met de een of andere bekenae komeet, is niet direct te zeggen. Dit kan alleen uitgemaakt worden door de baan van deze zwerm, die uit den radiant is af te leiden, te vergelijken met de banen van allerlei bekende kometen. MELKPRIJS. De Crisis-Zuivelcentrale maakt bekend, dat voor de periode van 15 tot en met 21 October 1933 de prijs voor het taxe-gedeelte van coxi- sumptiemelk, gekocht op regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk is vastge steld op 5%, 6 en 614 cent per liter en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 1 cent per liter- De vastgestelde prijs geldt af boerderij. Massa-mensch of Christen-mensch. Zaterdag begonnen in het Retraitehuis te Bergen (N.H.) de sociale studiedagen, georga niseerd door den Ned. R.K. Volksbond in het bisdom Haarlem. Ruim 150 deelnemers waren bijeen toen de bondsvoorzitter de heer J. v. d. Akker de studiedagen met een woord van welkom opende. Eerste inleider was pastoor W. Nolet uit Am sterdam over: De mensch en 't christendom. Wanneer wij de maatschappij willen hervor men aldus spr., moet dit geschieden, volgens de eeuwenoude beginselen van het Christen dom. Het doel van ieder mensch is God te verheerlijken. Dit is de plicht van ieder mensch afzonderlijk maar ook van de massa. Ieder mensch moet tenslotte met zich zelf uit maken hoe hij God moet dienen. „Aan ieder heeft Hij de macht gegeven kinderen Gods te worden", zegt St. Jan. Christus stierf voor ons aan het kruis voor alle menschen, maar ook voor ieder van ons afzonderlijk. Christus zou zelfs voor één ziel gestorven zijn, zóó groot is de waarde van ééne ziel. In den tijd vóór de Reformatie heeft men steeds meer den nadruk gelegd op de collec tiviteit, in den tijd daarna meer op het indi vidu. Zoo hield de H. Benedictus met zijn regels niet alleen rekening met de collectivi teit, maar ook met de geaardheid der mon niken afzonderlijk. Ook bij St. Ignatius treedt het individu bij de retraite buitengewoon sterk naar voren: „Ik ben er voor God en al het andere is voor mij, om mij te helpen God te dienen". De wetten Gods zijn geen beperking van de menschelijke vrijheid, integendeel zij helpen den mensch zich volgens zijn aard te ont plooien in het bereiken van zijn doel. In Jesus Christus vormen we een gemeen schap, in het bereiken van ons doel bestaat er een gemeenschap, maar dat doet niets af aan de waarheid dat we ieder onze persoonlijke verhouding tot God hebben. Wij eischen, dat welke staatsvorm ook, er- kenne het recht van het indivdu, welk recht onvervreemdbaar is. De Staat mag op sommige functies beslag leggen maar mag nooit treden in de rechten van de persoonlijkheid tot God. Hierna werd gelegenheid gegeven om van gedachten te wisselen. De tweede dag. Nadat des morgens om half acht uur de deel nemers der sociale Studiedagen ter H. Tafel waren genaderd, werd de tweede les ingeleid door prof. P. J. M. Heskes van het Philoso- phicum te Warmond. Spr. had tot onderwerp gekozen: De mensch los van God. De mensch brengt zich in bittere armoede, vernietigt zijn schoonheid wanneer hij den draad die hem met Boven verbindt, poogt te breken. God wil den mensch niet loslaten. De mensch heeft God noodig voor zijn heele be staan, om te zijn en te blijven van oogen- blik tot oogenblik. Liet God den mensch, met wien Hij altijd bezig is, los dan zou de mensch met ziel en lichaam in het niet terugzinken. De mensch los van God bestaat dus niet, alleen verbeeldt de mensch zich los van God te kunnen maken. De mensch los van God is een armzalige fictie. Helaas de groote massa meent los van God te kunnen staan, verbeeldt zich op zich zelf te kunnen staan. De consequentie hieruit voortvloeiend, leidt tot de ontkenning der zondeschuld en de nood zakelijkheid der verlossing. Er is geen dwaling die de waardigheid van den mensch zoozeer verminkt als die van het individualisme. En als wij blijven varen op het kompas dat ons met ons individualisme, maatschappelijk op de klippen liet loopen dan loopen we er binnenkort weer op. Er moet een nieuw persoonlijkheidsbesef komen dat niet langer, een leugen zijn zal, maar dat ons leert een menschenkind te zijn door God voor God en tot God, dat we zijn een kind van Adam door de zonde verloren en door de Verlossing teruggebracht tot God. De mensch en de economie De tweede inleider van dezen dag was mr. M. M. G. Th. de Kort uit Bussum. Dat wat het spraakgebruik onder economie verstaat is geenszins identiek met de econo mische wetenschap. Economie is slechts betrekkelijk autonoom, zij staat in een hiërarchische verhouding tot de moraal. Een economische wetmatigheid leert ons wat in de volkshuishouding kan of niet kan, terwijl de wetten van de moraal zeg gen of iets behoorlijk is of niet. Spreker nam dit als uitgangspunt om aan te toonen aan de hand van voorbeelden hoe dikwijls in loononderhandelingen, bij deside rata over inkomstenverdeeling de eigen ken merken van het economisch-mogelijke en het sociaal-wenschelijke uit het oog verloren wor den. Evenzoo treden deze moeilijkheden op bij de beoordeeling van het verband tusschen loon en werkloosheid. Veel te dikwijls wordt al naar de mentaliteit der betrokkenen of het econo misch mogelijke of het sociaal wenschelijke buiten den omvang van zijn werking misbruikt met al de nadeelige gevolgen voor de solida riteit en de volkshuishouding. De inleider ging uitvoerig na hoe juist door de opkomst van de economische wetenschap in een periode waarin het liberalisme en in dividualisme hoogtij vierden, deze wetenschap een liberaal cachet had verkregen, welke haar geheel van de werking der moraal heeft los gemaakt. Meerdere toen ontdekte „wetmatig heden" kunnen kwalijk gehandhaafd worden als zijnde in strijd met 's menschen doel. In die tijden werd niet vóór maar met de men schen economie gedreven. Een botsing tus schen deze economie en de christelijke opvat tingen demonstreerde spreker met een be schouwing over rationalisatie, waarbij de mensch in de economie zoo eng betrokken is. ie nadeelen daaruit kunnen nooit door de j wetenschap opgevangen worden, wel ordening zooals deze in Quadregesimo Anno wordt aangegeven. wii all<f no vina°°gSte tijd' alduS SPreker> dat P,.n^ *en wenschen omtrent socia lisatie en corporatieven staat opvangen en in cyclick aangewezen door deze en- Daarmee kan thans geen moment meer ge talmd worden, willen wij niet uitgeschakeld worden. De avond werd doorgebracht met „vrije be spreking", hetgeen een zeer geanimeerd- en leerzaam verloop had. NED- REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN TE ROME. Men schrijft ons: Na een prachtige reis kwam een aantal leden der Ned. Reisvereeniging voor Katholie ken 5 October te Rome aan, om vijf volle dagen in de Eeuwige Stad te vertoeven. Zaterdag avond werd het gezelschap, onder geestelijke V. ding van kapelaan Lansbergen, in audiëntie ontvangen door Z. H. den Paus, Over het bezoek, dat de leden der Union Internationale de Radiodiffusion Zaterdag aan Kootwijk hebben gebracht en waarbij hun de 1875 meter-omroepzender is gedemonstreerd, werkende met één zijband, kunnen wij thans nog het volgende mededeelen Den bezoekers werd getoond een oscillografi- sche weergave van een enkelvoudigen toon, die op den zender werd gemoduleerd tot een maxi mum modulatie-diepte, waarbij draaggolf en zijband even sterk zijn. Er ontstaat dan een typische kromme, die bewijst, dat de ééne zij- band afwezig is. De kromme, die met een zuiver lineaire detectorinrichting is opgenomen, heeft dan den vorm van een dubbelgelijkgerichte sinusoïde, waarbij de halve sinuso'ides naast elkaar staan. Daarna werd de muziek op dezelfde wijze on den zender gemoduleerd. Dit werd opgenomen op een gewoon ontvangtoestel en op een luid spreker voor de aanwezigen hoorbaar gemaakt. Een inrichting was samengesteld, die deze ontvangst op luidspreker onmiddellijk kon om wisselen met de muziek, direct, met dezelfde sterkte, op den luidspreker gezet. Daarbij bleek dat de kwaliteit van den zender goed was. Tevens werd aan het ontvangtoestel gedemon streerd, dat slechts één zijb&id aanwezig was. Aangetoond werd n.l., dat verstemming naar beide zijden verschillende uitwerking had. Naar de ééne zijde traden de hooge tonen op den voorgrond en naar de andere zijde was dit niet het geval en verdween het geluid vrij snel. Bovendien werd aan de leden van de Union de nieuwe kortegolf-telefoniezender met Indië getoond, welke werkt met één zijband en waar bij ook de draaggolf onderdrukt is tot op 1 pet. van haar normale sterkte. Deze zender werkt reeds circa 4 maanden met Indië met uitsteken de resultaten, welke resultaten nader werden toegelicht. Verder werd uiteengezet en gede monstreerd, dat bij dezen nieuwen kortegolf- zender zeer veel energie werd bespaard en bo vendien de lampkosten in belangrijke mate waren verminderd. Bij den omroepzender is de energie-besparing gering, evenals de lampbesparing echter treedt hierbij op den voorgrond het voordeel, dat de bandbreedte is verminderd. Dit beteekent, dat, wanneer alle omroepsta- tions daartoe zouden overgaan en de ontvang toestellen zoodanig werden veranderd, dat zij een smallereji band uit den aether opnamen, meer stations tegelijkertijd zouden kunnen wer ken. Hiermede is natuurlijk zeer veel gemoeid, daar dan een aantal naast elkander liggende omroepstations moeten veranderen en de ont vangtoestellen moeten worden gewijzigd. Een andere mogelijkheid is, dat men, met behoud van de bestaande ontvangtoestellen, de omroepzenders tot éénzijbandzenders maakt en daarbij de bandbreedte, die men wint, gebruikt om de kwaliteit te verbeteren en hoogere tonen uit te zenden. Een bijzondere beteekenis heeft het gedemon streerde voor den Nederlandschen Omroep. Onze 1875 M.-golf ligt namelijk dicht bij de grens van het omroepgebied deze omstandig heid wordt nu opgeheven wanneer men één zij band onderdrukt. In zooverre heeft hetgeen gedemonstreerd werd beteekenis om het onbe perkt bezit van deze golf voor Nederland te steunen daarbij zal uiteraard nog nader prac- tisch moeten worden onderzocht in hoeverre de bestaande toestellen ongewijzgd kunnen blijven. Zooals hierboven is uiteengezet heeft de de monstratie geleerd, dat de verwachtingen gun stig kunnen tijn in dien zin, dat de eerste resul taten gunstig zijn uitgevallen. Wanneer verdere experimenten voor onze 1875 M.-golf goed zullen uitvallen, kan door Nederland onafhankelijk van andere stations met één zijband worden gewerkt. Mocht dit tot uitvoering komen dan is de overweging opgekomen, in dat geval te beproe ven een krachtigen dubbelzender te maken, waarbij de ééne zender met bijbehoorende antenne de draaggolf uitzendt en de andere zender met een antenne, die zich op eenigen afstand van de voorgaande bevindt, den éénen zijband. Hierbij wordt 50 pet. energie bespaard. Het eigenaardige is n.l. dat met één zijband zooiets is te probeeren. Met twee zijbanden is zooiets niet mogelijk. De theoretische overwegingen, die hierbij gel den, kunnen gevoeglijk achterwege blijven. Adres van het gezondheidscongres aan de Staten-Generaal. De ten doode opgeschreven gezondheidscom missies hebben bij monde van het bestuur van het Nederlandsch Congres voor Openbare Ge zondheidsregeling een actie op touw gezet om door persoonlijk bezoek aan kamerleden nog te trachten het onvermijdelijke te voorkomen. Bo vendien hebben zij een nota gezonden aan de leden van de Staten-Generaal, waarin het voor noemde bestuur als zijn meening te kennen geeft dat de voorgenomen opheffing een ern stig verlies voor de volksgezondheid zou zijn. Immers in de kringen der gezondheidscommis sies meent men dat zij door haar samenstel ling uit vooraanstaande burgers, deskundig op verschillend gebied en bekend met plaatselijke toestanden bij uitstek geschikt zijn van advies te dienen over de zeer uiteenloopende zaken, de volksgezondheid betreffende. De gezond heidscommissies zouden volgens hun eigen oor deel een onmisbare schakel vormen tusschen overheid en bevolking. Vooral in de kleine ge meenten zouden zij een steun zijn voor velen. Adressant meent, dat het nuttige werk ruim schoots opweegt tegen de kosten en bezuini ging denkbeeldig zou blijken, omdat het werk toch zou moeten geschieden door plaatselijke organen of door de inspectie en dan meer zou kosten dan nu het geval is. Op al die gronden dringt het best. van het Congres voor Open bare Gezondheidsregeling aan op behoud van die commissies. In de kringen van het gezondheidscongres zelf verwacht men blijkbaar niet veel van deze protestactie, want reeds wordt overwogen de mogelijkheid om de vereeniging toch in stand te houden, indien de commissies worden opge heven. Het Tweede Kamerlid de heer van Hellen- berg Hubar had de aandacht van den Minister van Economische Zaken er op gevestigd, dat den laatsten tijd tal van buitenlandsche zaken lieden, met name grossiers en detaillisten, zich in Nederland hebben gevestigd of maatregelen nemen zich te vestigen, terwijl de meeste Ne derlandsche zakenlieden hun uiterste kracht moeten inspannen om het hoofd boven water te houden. Minister Verschuur is het er mee eens dat het aantal bovenbedoelde buitenlandsche za kenlieden toenemende is en acht ook onder de tegenwoordige omstandigheden een onbeperkten toevloed van buitenlandsche zakenlieden niet gewenscht. Die vestiging van zoodanige zakenlieden zal, evenals reeds ten aanzien van industrieele be drijven geschiedt, nauwlettend gevolgd en voor zoover noodig en mogelijk beperkt wor den. Dat het aantal dezer vestigingen op heden reeds onevenredig groot zou mogen heeten, is aan den Minister niet gebleken; hij houdt zich intusschen van het verloop van dit verschijnsel op de hoogte. De bond van exporteurs in de mandenindus trie, heeft een adres gezonden aan den minis ter van Economische Zaken, waarin erop wordt gewezen: dat in genoemde industrie nood- en wantoe standen zijn ontstaan doordat er in Engeland wordt verkocht beneden kostprijzen, hetgeen tot gevolg heeft dat er loonen worden betaald waarmede de mandenmakers-werknemers lang zamerhand tot het pauperisme vervallen en er teenprijzen worden besteed, welke het den eigenaars onmogelijk maken dit artikel nog verder te telen, ondanks den Regeeringssteun van 100.000. Met dit te lage loon en die te lage teenprijzen wordt een artikel gefabri ceerd, dat in Engeland op de markt wordt ge worpen aan een prijs waarmede de exporteurs de kosten hunner bedrijven niet kunnen dek ken, zoodat meerdere fabrikanten-exporteurs bereids hun personeel ontslag hebben aange zegd en er nog meerdere zullen volgen, omdat zij geen verdere risico's kunnen nemen; dat zij geen steun vraagt, integendeel erop aandringt geen steun te verleenen aan griend- cultuur, omdat dit niet noodig is en de schat kist daarmede onnoodig wordt verzwaard; dat zij alleen vraagt om instelling van exportvergunningen aan de bona-fide expor teurs tegen nader vast te stellen prijzen, dat hiermede dus een alleszins Nederlandsch be lang zal worden gediend, terwijl bovendien geld in Nederland zal blijven wat thans naar Engeland afvloeit en dat bovendien wordt voorkomen, dat de Engelsche Regeering we derom maatregelen zal gaan nemen ter be scherming harer jonge mandenindustrie. De Hooge Raad behandelde Maandag een cassatieberoep van den koopman S. te Hel mond, die op een stuk karton, dat voor een raam van een onder zijn beheer staand {mis hing, woorden had doen schrijven, ontleend aan een artikel, door hem geschreven in het periodiek „Het Vuile Ei", welke woorden be- leedigend werden geacht voor den bank-direc- teur B. te Helmond. De rechtbank te Roermond veroordeelde S. tot 5 weken gevangenisstraf, welke straf het Hof in Den Bosch voorwaardelijk oplegde. Voor den Hoogen Raad lichtte mr. A. F. M. v. d. Meeren uit Eindhoven eenige cassatie middelen toe. Een onderdeel van een dier mid delen werd door den advocaat-generaal, mr. Besier, gegrond geacht. Deze concludeerde tot vernietiging van het arrest uit hoofde van het niet hooren van een getuige, die op de getui genlijst voorkwam en tot verwijzing der zaak naar een ander Hof. Arrest 6 November. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, Mr. Besier, concludeerde Maandag tot verwer ping van het cassatieberoep van S. S., exploi tant van prikplanken. die wegens overtreding van de loterij wet door de rechtbank te Am sterdam is veroordeeld tot een voorwaarde lijke hechtenisstraf van 3 weken en tot een geldboete van 300 Gulden. Arrest 6 November. De audiëntie bij Z. H. den Paus. Omtrent de audiëntie bij den H. Vader op Zaterdagavond half acht meldt men ons nader, dat de Heilige Vader de pelgrims 25 minuten heeft toegesproken en de H. Familie aanspoor de een luidspreker van den Paus te zijn over heel Nederland om de beginselen, uitgedrukt in de encyclieken „Casti Connubii" en „Qua- dragesimo Anno", steeds dieper te doen be leven. Staande aanhoorde Z. H. het lied: Aan U o koning der Eeuwen, nadat pater dr. Damen .ss.R. den tekst van het lied in het Italiaansch had vertaald. Aan het einde der audiëntie groette de H. Vader de pelgrims met den in het zuiver Ne derlandsch uitgesproken christelijken groet: Geloofd zij Jesus Christus. Een daverend ge juich brak los. De 500 pelgrims herhaalden meermalen geestldriftig: Leve de Paus, leve de H. Vader. DE LEIDSCHE NAAIMACHINEZWENDEL. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Besier, heeft gisteren geconcludeerd tot ver werping van de cassatieberoepen van A. M en H. J. V., die resp. wegens uitlokking van verduistering en heling door het Gerechtshof te 's Gravenhage in de Leidsche naaimachine zaak veroordeeld zijn tot 9 maanden en tot 6 maanden gevangenisstraf. Arrest 18 October. DIEFSTAL VAN VAARZEN UIT DE WEIDE Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft gisteren den caféhouder H. W. J. te Eersel ver oordeeld tot 2j4 jaar gevangenisstraf terzake van diefstal van twee vaarzen uit een weide te Geertruidenberg ten nadeele van de abdij der Benedictijnen te Oosterhout. De Bredasche rechtbank had een straf opge legd van 3 jaar. INBREKERS IN EEN SIGARENFABRIEK. In den nacht van Maandag op Dinsdag heb ben dieven zich door het uitsnijden van een ruit toegang verschaft tot de sigarenfabriek van den heer Offerman, gelegen aan den Roer- mondscheweg te Tegelen. Er worden ongeveer drieduizend sigaren ver mist. In de fabriek lag alles overhoop, terwijl sigaren overal over den grond lagen verspreid. „NAAR DE VRIJHEID" IN BESLAG GENOMEN. De Minister van Justitie heeft opdracht ge geven aan de politie te Amsterdam tot inbeslag neming van het oranjenummer van het sociaal- anarchistische orgaan: „Naar de vrijheid", waarin een voor het Koninklijk Huis beleedi- gend artikel voorkomt. DE GEVAARLIJKE KATAPULT. Te Borger waren eenige kinderen met een katapult aan het spelen. Het zoontje van den landbouwer G. Klaassen werd daarbij met een steentje in het oog geschoten. Het kind werd naar het ziekenhuis gebracht en zal waarschijn lijk het oog moeten verliezen. Ambtenaar die geheime inlichtingen verstrekte, en aannemer die er geld voor betaalde. Voor de Haagsche rechtbank had zich gisteren te verantwoorden de 55-jarige J. J. S., bureel ambtenaar der P. T. T„ thans gedetineerd, wegens overtreding van art. 363 W. v. S. Verdachte heeft volgens de dagvaarding in strijd met zijn plicht verschillende malen aan den aannemer M. A. v. d. B. te Moordrecht inlichtingen verstrekt omtrent door den dienst der P. T. T. aan te besteden werken en daarvoor geldsbedragen aangenomen in totaal 5 a 6 dui zend gulden. Als getuige werd gehoord genoemde aanne mer v. d. B. (die ter zake eveneens terecht moet staan), die door den president, mr. de Joncheere, uitvoerig werd gehoord ten aanzien van de vraag of hij (getuige) zou begrepen heb ben of hij met het aanbieden van geld een strafbaar feit pleegde. Volgens get. zou hij in totaal elf of twaalf honderd gulden aan S. hebben betaald. Verdachte zeide dat hij door bemiddeling van get. v. d. B. gelegenheid kreeg in verboden vischwater te visschen. Later heeft getuige hem uitgenoodigd tot een bespreking waarbij get. hem inlichtingen vroeg omtrent de deelnemers aan bepaalde aanbestedingen. S. zeide voorts, dat get. hem had gezegd, dat nu hij reeds zoo veel gunsten van dezen had genoten, hij wel verplicht was de gevraagde inlichtingen te ver strekken. Verdachte is toen bang geworden. De president merkte naar aanleiding hiervan op, dat S. toch met het visschen geen feiten had gepleegd, die van ernstigen aard waren en een dergelijken angst zouden wettigen. De secretaris van den technischen dienst der P. T. T. de heer van Kesteren verklaarde, dat S. uitsluitend uit hoofde van zijn dienst betrekking de wetenschap omtrent de aanbeste dingen bezat en dat deze ambtsgeheim waren. 31 dienstjaren. Bij de verdere ondervraging erkende S. die reeds 31 jaar in Rijksdienst is dat hij den ambtseed had afgelegd, en dat hij wist, dat hij tot geheimhouding verplicht was. Verdachte zeide tot dit misdrijf te zijn gekomen, daar hij huishoudelijke schulden had en zijn vrouw ver kwistend was. Het O. M., waargenomen door mr. P. R. Blok, ging na, hoe S. als z.g. „blinde" optrad bij de gebruikelijke aannemers vergaderingen, waarop de bedragen worden vastgesteld waarvoor een bepaald werk zal worden aangenomen. Spr. achtte het feit buitengewoon ernstig en voor het gezag van den Staat ondermijnend. Deze handelingen toch zijn koren op den molen van diegenen, die ons staatsbestel zouden willen veranderen. De argumenten, door S. aangevoerd, achtte spr. zeer zwak, en hij kan niet meegaan met het reclasseeringsrapport, dat een voorwaardelijke veroordeeling adviseerde. De ernstige gevolgen moeten thans geheel voor rekening van S. komen, die gedurende eenige jaren zijn plicht als ambtenaar ernstig verwaarloosde. Conclu- deerend eischte de officier tegen verdachte 2 Yi jaar gevangenisstraf. Mr. Krijgsman, de verdediging voerend, be toogde, dat hier een zware straf van 2% jaar wordt geëischt ten aanzien van iemand, die zich niet geheel en al bewust was een ernstig mis drijf te plegen. De gevolgen zullen afgezien van een op te leggen straf voor verdachte zeer ernstig zijn, omdat hij na ruim 33 jaar dienst, het recht op pensioen verbeurt. Pleiter verzocht een voorwaardelijke veroordeeling en onmiddellijke invrijheidstelling van S. De rechtbank wees dit verzoek af en bepaalde de uitspraak op 24 October a.s. Omkooperij. Vervolgens stond terecht de 40-jarige aanne mer M. A. v. d. B., uit Moordrecht, die zich te verantwoorden had wegens overtreding van art. 177 W. v. S. (het doen van een gift of belofte aan een ambtenaar met het oogmerk om hem te bewegen in zijn bediening, in strijd met zijn plicht iets te doen of na te laten). Verdachte bekende aan S. verschillende ma len gelden te hebben gegeven. Hij verwachtte daardoor medewerking te verkrijgen van S. om mede in te schrijven. Mr. Blok betoogde dat uit het vooronderzoek is gebleken, dat verdachte aanvankelijk heeft bekend en thans zonder reden op zijn verkla ringen terugkomt. Dit kan hem echter niet baten. Bewezen achtte spr. dat v. d. B. zich heeft schuldig gemaakt aan actieve omkooperij; een zeer ernstig misdrijf waartegen spr. 2 jaar gevangenisstraf eischte. Mr. Simon, uit Utrecht, betoogde dat waar v. d. B. poogde aan werk te komen, hij met een straf als door het O. M. geëischt, te zwaar getroffen zal worden en het inwinnen van een reclasseeringsrapport gewenscht is, opdat ver dachte zoo clement mogelijk zal worden ge straft. Vonnis 24 October a.s. Opgravingen van den tempel van Venus Genitrix, aan de Via del Imperio te Rome MIJNONGELUK. WAARSCHUWING Het staatstoezicht op de volksgezondheid schrijft: Het schijnt dat op verscheidene kleine plaatsen getracht wordt door personen, die zich uitgeven voor verpleegster uit het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam, langs de huizen buik banden te verkoopen. Reeds eenige malen bleek, dat de verkoopsters geen verpleegster waren en dat. de koopers met het gekochte ge dupeerd waren. Het publiek wordt tegen deze praetjjken gewaarschuwd, Gisterennacht omstreeks half één werd de politie-brandweer te Delft gewaarschuwd, dat op den Rotterdamsche weg een hooiberg in brand stond op het erf van den landbouwer Klapwijk. Zij begaf zich onmiddellijk daarheen en was het vuur vrij spoedig meester, omdat de windrichting niet in die van de belendende gebouwen was. Terwijl men bezig was met de nablussching deelden eenige omstanders den commissaris den heer U. van der Zee mede, dat een aan dien weg wonende man had gezegd, dat hij alle wo ningen langs den Rotterdamsche weg in brand zou steken. De Commissaris reed, vergezeld van den in specteur der recherche, den heer Oerlemans, met zijn auto den weg op en zag tot zijn schrik dat verderop de hemel reeds rood werd ge kleurd door een nieuwen brand. Hij stopte direct en telefoneerde van af de Lijmfabriek om een groote spuit.. Hij vervolgde zijn weg en zag nabij de Haspelfabriek dat een hooiberg in brand stond op het erf van de landbouwster de wed. Van den Berg. Ter hoogte van de wo ning van den landbouwer Duindam werd een man gezien die aan het opgegeven signalement beantwoordde. Hij werd aangehouden en be kende beide branden te hebben gesticht. Een doosje lucifers stelde hij den commissaris ter hand. De man, zekere P L. werd gearresteerd en aan het bureau van politie opgesloten. De politie was inmiddels met een groote spuit op het erf van den landbouwster van den Berg gekomen, die met haar zeven kinderen die in de woning sliepen, nog tijdig gewekt konden worden. Door het nat houden der gebouwen konden deze voor het vuur worden gespaard De hooiberg is uitgebrand, Op de mijn Oranje Nassau III geraakten de mijnwerkers J. V. en Th. S. onder vallend ge steente en werden doodelijk getroffen. Beiden waren gehuwd en woonachtig te Heerlerheide. Familie-veete uitgevochten.. De laatste dag van de Nijmeegsche kermis, de zoogenaamde dolle Maandag, is niet zonder incidenten verloopen. In een café aan de Ko renmarkt is het Maandagavond, naar het „Hbld." meldt, tusschen den kastelein en eenige familieleden alsmede twee bezoekers, cjie in min of meer beschonken toestand verkeerden, tot een vechtpartij gekomen, waarbij de café inventaris zoo goed als geheel werd vernield en vóór de politie had kunnen ingrijpen, alle deelnemers aan het gevecht min of meer zwaar werden gewond. Omstreeks zes uur waren twee broers, beiden goede bekenden van de politie en beruchte vechtersbazen in het café van zekeren G. ge- komen. Tusschen de beide bezoekers en dejj kastelein bestond een familiveete en de laatste dagen scheen er reeds op gezinspeeld te zijn, dat deze moest worden uitgevochten. De kastelein verkeerde in de gunstige om standigheid, dat zijn schoonzoon en zijn zwager in het café aanwezig waren en hem, zoo noo dig, assistentie konden verleenen. Het duurde niet lang, of de gebroeders hadden op de veete gezinspeeld, waarop een woordenwisseling ont stond, die een steeds heftiger karakter aannam. Enkele bezoekers, die een handgemeen vrees den, namen overhaast de vlucht. Het bleek daarna spoedig, dat hun vrees niet ongegrond was, want direct na hun vertrek werden de eerste klappen uitgedeeld. Er ontstond toen een algemeene vechtpartij, waarbij met flesschen, kruiken, biljartkeuen, stoelen en andere ge makkelijk hanteerbare voorwerpen gesmeten en gegooid werd. Toen men hiermee niet snel genoeg een beslissing kon krijgen, werden de messen voor den dag gehaald en in het café, dat door de gebroken meubelen en glaswerk en de vernielde lampen min of meer een Wild- West-aanzien had verkregen, ontstond 'n woest gevecht van man tegen man. De ruiten aan de straatzijde, ongeveer het eenige, dat nog ver nield kon worden, werden ingeworpen, en hier door werd de aandacht van de politie getrokken die direct met een groote macht het terrein van het gevecht bezette en na veel moeite erin slaagde, het vechtende kluwen te ontwarren en partijen te scheiden. Het bleek, dat de gebroeders in den hoek hebben gezeten, waar de meeste slagen waren gevallen. Zij bloedden uit verscheidene wonden aan hoofd en handen; het overige gedeelte van hun lichaam was bont en blauw gebeukt. De oudste had een zeer diepe snij wonde, over beide polsen en slagwonden op het hoofd. Zijn broeder zag er al even ontoonbaar uit: zijn linkerhand en hoofd warén zwaar gekwetst. De kastelein en zijn familieleden waren er betrek kelijk goed afgekomen, ofschoon ook zij de sporen van het gevecht duidelijk vertoonden. Een geneesheer was eenige men werkzaam om de gewonden te verbinden. Het café moest met een slang op de waterleiding van de bloed sporen worden gereinigd. Op slag gedood. Maandagavond ongeveer kwart voor tien re den op den nieuwen Rijksweg nabij de Stoep te Naarden twee groote vrachtauto's z.g. trac tors met trailers van de firma Duyts uit Baarn De auto's waren geladen met marktgoederen en kwamen uit de richting Amsterdam. De voorste auto werd bestuurd door N. M. v. D. uit Baarn, terwijl naast hem gezeten was de 21-jarige expeditieknecht E. L., eveneens uit Baarn. Deze had voor het verrichten van een of andere bezigheid zich tusschen tractor en aan hangwagen begeven. Op een gegeven moment voelde de bestuurder een schok, waarop hij door het achter raampje van de cabine keek om te zien, wat de oorzaak hiervan was. Tot zijn grooten schrik zag hij, dat zijn kameraad zich niet meer op het platform bevond. Hij stopte onmiddellijk en zag dat de knecht met ver minkt lichaam op den weg lag. De wielen van den aanhangwagen waren over hem heengegaan en hadden hem op slag gedood. De politie van Naarden heeft het lijk in beslag genomen en naar het lijkenhuisje doen vervoeren. Gekleed zwemmen zonder resultaat. Tijdens een transport van Wijk bij Duurstede naar Utrecht, vlak voor het huis van bewaring in de laatste stad heeft gisterenmiddag een ge vangene aan zijn twee bewakers weten te ont snappen. In gezelschap van twee veldwachters arri veerde hij in de Gansstraat te Utrecht per auto bus. Bij het uitstappen zag hij kans er van door te gaan. Hij zwom een klein watertje over, bracht een kerkhof, waar juist een begrafenis was, in con sternatie, maar zag zijn vrijheid niet zoo lang daarna weer een einde nemen, toen hij door Utrechtsche rechercheurs weer werd ingere kend. Een groot aantal politiemannen was n.l. uit Utrecht op rijwielen een jacht begonnen en deze overmacht was den man te machtig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3