m DE R. IC. UNIVERSITEIT. MANIFEST VAN DE R.K. STAATSPARTIJ 50 35 20 mmm MAANDAG 16 OCTOBER 15 J r BIJ HET TWEEDE LUSTRUM. VERZEKERINGSWEZEN EN R. K. MIDDENSTANDSBOND. Adres réorganlsatiecommissie voor het verzekeringswezen. DE BELOFTE-KWESTIE BIJ DE N. P. V. NIJVERHEIDSRAAD. HET LEIDSCHE STADHUIS. BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. DR. C. HOITSEMA GAAT HEEN. GOD GEZAG VRIJHEID BEDRIEGERS BEDROGEN. Een nieuwe smokkelaarstruc, die geen succes had. .Twee Tilburgenaars in België gearresteerd. 89-JARIGE MAN AANGEREDEN. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO. NU goedkooper! BESCHERMING TEGEN GIFGASSEN. DE MERAPI. HEEN EN TERUG OVER DE GRENS. -AA «IÉ Op den zeventienden October a.s. zullen de poorten onzer Universiteit tien jaren open staan. Wat is er in gegaan, wat kwam er uit? Die vragen zijn de overdenking waard. Er in gedragen is veel geld van het Ka tholieke volk. Het zij er om geprezen. Offe ren zit den Katholieken in het bloed. Het zij er mee geluk gewenscht. Offeren houdt de zielen lenig. Anderen mogen zich ergeren om het vleiende fluweel van het kerkezakje. om den aanmatigenden klank der toegescho ven schalen, zij leggen dan niet den juisten zin in hetgeen hun mishaagt. Deelnemen aan het Offer doet eerst hij die geeft. Geest of goed? Natuurlijk beide. Waar iemands schat is, is zijn hart. Donner et retenir ne vaut. Dat heeft het voorgeslacht begrepen. Ge lukkig een tijd, die het niet vergeet in tegen spoed. Voor den offerzin voegt dankbaarheid in woord en daad. Eenigen tijd is er een aan drang voelbaar geweest, om den naam der Katholieke Universiteit door een meer kleurloozen, wil men meer romantisch ge- kleurden, naam te vervangen. Zulk een streven deed, naar mijn persoonlijk inzicht, niet geheel recht wedervaren aan hetgeen onze instelling aan het roomsche volk ver schuldigd is. Om den geloove geeft dit, niet om een romantisch ideaal. De naam, die aan onze Universiteit is meegegeven, heeft be- teekenis over de geheele wereld. Dien naam met fierheid te voeren, lijkt ons een beter blijk van dankbaarheid dan het wekken van welke schoone fantasieën ook. Wat wij on der anderen naam meer bereiken zouden, komt ons niet toe. Wie zich aan ons ergert, genezen wij niet door een pseudonieum te dragen. In het buitenland moge men daar voor gevoelig zijn, de Nederlander houdt van ja of neen, bij vriend en vijand. Wat er verder in de Universiteit gegaan ïs? Een schat van arbeid en toewijding. Bij het bestuur der St. Radboudstichting, bij haar curatoren, bij haar comité's. Het past ons voor een klein deel niet om te zeggen, maar voor een groot deel nog minder om te verzwijgen: ook bij haar docenten, amb tenaren en beambten. Tantae molis erat! Wat andere universiteiten in ons land op de onze voor hadden door eeuwenoude repu tatie, door zooveel andere voorrechten, wel ke eenieder kent, is niet in enkele jaren in te halen. Stalen ijver, uiterste krachtinspan ning zijn daartoe vereischt. Het eerste ge slacht wist, toen het aantrad, dat het zich volkomen had te geven. De veelbeteekenen- •de krans heeft het niettemin met blijdschap aanvaard. Van der Velden, de Langen Wen- dels, Huybers, van der Grinten, om alleen de hoogleeraren te noemen, rusten reeds van een arbeid boven mate. Him nagedachtenis vlamt op uit de bladen, die de geschiedenis dezer tien jaren zullen levendig houden. Zij werkten een korten, felleft, heerlijken dag. Zij leven elders voort om den arbeid van hen, die moesten blijven, gade te slaan en vruchten te doen dragen. Ten slotte ontving de Universiteit een goed deel van Neer land's jongelingschap. Vooral op dit punt is heerlijke voortuitgang zicht baar. Het eerste jaar werden er in de drie faculteiten, van godgeleerdheid, letteren en wijsbegeerte en rechtsgeleerdheid, te zamen 189 studenten ingeschreven. Dit getal was het blanco crediet, dat de ouders ons schon ken van hun best bezit. Het is waar, dat de eigen universiteit nooit gemeend heeft alle katholieke studeerenden tot zich te trekken. Er zijn respectabele redenen om een andere inrichting van onderwijs te kiezen. Maar daaronder kan in het algemeen niet worden gerangschikt het motief, alleen hierin ge legen, dat andere uniyersiteiten meer kans zouden bieden om materieel vooruit te komen. Al ware dit juist, dan nog zou het hoogere goed boven het lagere moeten wor den gesteld. Maar ook de feitelijke grond slag van'die meening faalt. De wereld kijkt op den dag van heden gelukkig heen door den schijn, die zoolang voldoende is geweest om afgestudeerden van bepaalde inrichtin gen op de hoogste plaatsen te brengen. Op innerlijke deugdelijkheid komt het aan. Manieren zijn een begeerlijk goed, maar zoo zij niet door deugd gedragen worden, be driegen zij. Meer bewondering dan de ouders die alleen om uiterlijke voordeelen hun kin deren in den geestelijken vreemde zonden, verdienen die pioniers, welke getuigenis af legden van fier geloof in den adel van hun geslacht, dat bezwaren door eigen kracht kan overwinnen, dat geestelijke dingen ge ven kan en niet van anderen behoeft te ont vangen. Talrijk en ontroerend zijn de ge vallen, waarin het jonge geslacht dit alles beter inzag dan het oude en onze universi teit verkoos in weerwil van in andere rich ting uitgeoefenden aandrang. Het resultaat hiervan is in de afgeloopen jaren gebleken. Niet alleen het getal der studenten levert hiervan het bewijs. Tot boven de 500 is dit gestegen. Het pas uitge komen jaarboek der St. Radboud-stichting over 1933 doet zien, dat onze faculteiten, zoowel der letteren en wijsbegeerte als van de rechten wat betreft het aantal studenten en toehoorders in 1930/31 reeds de derde plaats van de zes Nederlandsche universitei ten hadden bereikt. Daarvan heeft niemand onzer tien jaren geleden zelfs maar ge droomd. Wat er aan vruchten uit de Universiteit gedragen zijn Het is moeilijk de geschie denis te schrijven van zijn eigen tijd. Ver- grooten schaadt even zeker als verkleinen. Er kunnen er zijn, die meer van de hoog leeraren hadden verwacht. Zij mogen zich verzekerd houden, dat niets ons verder is dan zelftevredenheid. Onze verantwoorde lijkheid drukt ons dag en nacht. Niet min der redenen hebben wij dan anderen om de rekenschap, die eens van ons gevorderd wor den zal, te duchten. Maar hen, die ons vra gen, meer nog dan wij deden, in het open bare leven op te treden, mogen wij herinne ren aan onzen eersten plicht, het opgroeien de geslacht in dagelijkschen omgang voor te gaan. Elke les, die wij door een spreekbeurt buiten verzuimen of zonder voldoende voorbereiding zouden geven, verscheurt bij onze hoorders banden van tucht en plichts besef, welke in dezen tijd zoo onontbeerlijk zijn. Het is beter jaarlijks tien leerlingen, be zield met geestdrift en bekwaamheid, af te leveren, dan zelf de enkele jaren, die ons resten, ware het mogelijk, te schitteren. On ze tweede plicht, aan den eersten gelijk, is naar beste vermogen de wetenschap te die nen. Zonder de zestienhonderd publicaties van onze hoogleeraren, welke men in de jaarboeken der universiteit vindt opgesomd, ware het onmogelijk geweest in deze tien jaren den naam van gelijkwaardigheid van ons onderwijs te vestigen. Niet de hoogleeraren, niaar de studenten maken den roem uit van elke universiteit. Dit woord, door een wijs man van eerstge noemde soort gesproken, laat het opmaken van een volledige balans op dit oogenblik nog niet toe. Totaal zijn door onze instelling 278 afgestudeerden afgeleverd. De ongunst der tijden heeft nog niet allen hunner de gelegenheid gegeven te toonen, wat zij waard zijn. Maar laat ons vaderland zich daarover geen zorgèn maken. Tien jaren verder zal het geen moeite meer kosten onze facultei ten door eigen menschen te bezetten. De achterstand van vroegere jaren wordt met. reuzenschreden ingehaald. Wat hier op elk gebied, ook buiten dat der wetenschap, aan banden wordt geknoopt is op zichzelf de groote offers meer dan waard. Er is een stijl, een rechtgeaarde trots, een onderling verstaan, in het kort een academische ge meenschap aan het groeien, welke, naar wij met grond vertrouwen, niet vergeten zullen worden door hen, die eenmaal hier studeer den. Het tweede geslacht zal den weg naar Nijmegen gemakkelijker vinden dan het eerste. Ziedaar onze verantwoording van het af geloopen tiental jaren. In Dei nomine felici- ter. Hoezee in Godes naam. E. VAN DER HEIJDEN, h.t. Rector Magnificus. De centrale reorganisatie-commissie voor het verzekeringswezen, heeft aan den Ned. R.K. Middenstandsbond een schrijven ge richt, paar aanleiding van het feit, dat de R.K. Middenstandsbond is begonnen haar bemidde ling te verleenen bij het sluiten van verzeke ringen voor haar leden waarbij deze, hetzij door het teruggeven van een deel der provisie hetzij door een zoojanaamd collectief con tract, eenigermate worden bevoordeeld. Het schrijven zegt o.m.: „Wij meenen onder uw aandacht te moeten brengen, dat u daardoor een ander deel van den middenstand in haar bestaan aantast, een deel dat tevens onderdeel van de clientèle uwer leden vormt. De ettelijke duizenden leden van nevengenoemde organisaties die met nog vele duizenden anderen, niet bij haar georganiseer- en het verzekeringsbedrijf als beroep uit- oe enen en waarvan verschillende ook behooren tot de leden uwer organisatie, kunnen bezwaar lijk goedvinden dat organisaties als de uwe op hun terrein misstanden gaan scheppen en gaan treden moe rechten, die zij meenen in de maat schappelijke samenleving te hebben verkregen. Wanneer de middenstandsorganisaties eener- zijds tegen verbruiks-coöperaties, anderzijds te gen het groot-winkel- of warenhuisbedrijf zich paraat stellen en opkomen voor het recht van den middenstand, komen zij met logica en con sequentie in flagranten strijd indien zij deze haar bedreigende euvelen in eigen kring en ten eigen bate, ten koste van een andere categorie middenstanders, gaan toepassen. Met alle ernst willen we er daarom bij u op aandringen elke inmenging op assurantiege- bied te willen laten varen en den leden onzer organisaties welke zeer zeker evenzeer onder de crisis hebben te lijden als de uwe, de ui - oefening van hun bedrijf niet te bemoeilij en o onmogelijk te maken". De C.R.C. houdt een vergadering in Hotel „Noord Brabant" te 's Hertogenbosch, op Zater dag 21 October a.s. des nam. half 4 uur precies, waar de secretaris der commisie, de heer de Jonge een causerie zal houden over: „Inconse quentie van den Middenstand. EXAMEN NED. R- K. POLITIEBOND Bij het Vrijdag te 's-Hertógenbosch gehou den examen ter verkrijging van het politie-di- ploma van bovengenoemden bond, werd het diploma met aanteekening behaald dooi F. C. Verheijen te Oisterwijk, A. Wouben, te Kaats heuvel, F. Meijer te Schaesberg en J. D. Hou ten te Maastricht: het gewone diploma door: M. Jongsk, L. N. Nijkerk, G. J. Letsch, J. C. A. Uitdenwilligen, J. A. Simonis en F. J. v. d. Weerd, allen te Schiedam. A. J. Verdaasdonk te 's-Heerenberg, H. L. W. Voskuilen te Sit- tard, J. Volkerink te Holten, A. v. Munster te Zwammerdam. F. Matton te Vianen en F. P. v. Heel te Terheijden. De Baden-Powell-belofte vastgesteld. Men herinnert zich wellicht de kwestie over de belofte-aflegging voor leden van „De Ne derlandsche Padvinders". Onze „Katholieke Verkenners" stonden hier geheel buiten, aan gezien zij in hun eigen „Aanvullingen" op de spelregels deze zaak volkomen hadden gere geld en het voor hen op de eerste plaats aan kwam, een belofte van trouw tegenover God in de belofte op te nemen. Bovendien wensch- ten zij het fundament, waarop de stichter Lord Baden Powell zijn systeem had geplaatst on aangetast te laten en de Nederlandsche ver kenners niet als „Chineezen van Europa" in een uitzonderingspositie te plaatsen. De kwestie liep dus uitsluitend in de N.P.V., de neutrale en christelijke groepen, georgani seerd in „De Nederlandsche Padvinders. De te wijzigen belofte luidde aldus: „Op mijn eerewoord beloof ik ernstig te zullen trachten mijn plicht te doen (tegenover God en mijn land), iedereen te helpen waar ik kan en de padvinderswet te gehoorzamen." Het tusschen haakjes gestelde gedeelte was facultatief gesteld doch thans heeft de Raad der vereeniging in zijn jongste vergadering goedgekeurd, de haakjes te laten vervallen en de geheele belofte voor leden verplicht te stellen. De oorspronkelijke Baden Powell-be- lofte zal dus voor alle groepen der vereeniging gelden. De Hoofdverkenner, Z. Exc. Rambon- net verkreeg machtiging van den Raad, onder bepaalde omstandigheden voorloopige vergun ning te verleenen om de tot dusver geldende belofte te handhaven. De Raad der Vereeniging is uitgebreid met de volgende personen: mr. J. Donner, lid van den Hoogen Raad, oud-minister van justitie, staatsraad mr. J. B. Kan, oud-minister van bin- nenlandsche zaken, Ph. Mees, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, minister van staat, voorzit ter van de Tweede Kamer, en luit-generaal H. A. Seyffardt. NATIONAAL CRISIS-COMITé Het Nationaal Crisis-Comité deelt mede Met erkentelijkheid maakt het Nationaal Cri sis-Comité bekend, dat van de Nederlandsche Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheids- kunst alsnog twee kostbare prijzen voor de ra- dio-prysvraag zijn ontvangeneen exemplaar in zilver van den door deze vereeniging uit gegeven huwelijkspenning (eventueel met in scriptie) en een volledig stel jaarboeken der vereeniging (seriewerk in 11 deelen). Voor deze uitgave werd Regeeringssubsidie ontvan gen. Deze laatste prijs werd aangeboden door de V. A. N. K. en W. L. j. Brusse's Uitge versmaatschappij te Rotterdam te zamen. Tot en met Woensdag a.s. (18 October) kun nen nog prijzen voor de prijsvraag worden in gezonden. VOOR HET ACHTTIENDE KIND. H. M. de Koningin heeft een milde gift ge schonken aan het gezin van Jac. v. Peer Broos te Bosschenhoofd (N.B.) ter gelegenheid van de geboorte van het 18de kind van dit echt paar. Nog dertien van de kinderen zijn in leven. Bewust van haar verantwoordelijkheid te genover God en ons geheele volk, wenscht de leiding der R.K. Staatspartij een woord te spreken tot alle Nederlanders, in het bij zonder tot alle Katholieke Nederlanders. Zij wil, dat ieder wete, hoe zij haar plaats be paalt in het staatkundig leven in Neder land, en aan welke beginselen zij onvoor waardelijk zal vasthouden. De Katholieke Partij in Nederland is, wat zij tot dusverre was en wat Schaepman ge wild heeft dat zij zijn zou: „Een vrije vereeniging van Katholieke Nederlanders, die uiting geven aan hun politieke persoonlijkheid." Met hem erkent de huidige partijleiding, dat de Katholieken „rustig kunnen zijn", maar even diep is zij overtuigd van zijn waarschuwing, dat iedere rust zonder waak zaamheid een gevaar is en dat ook het krach tigst bestaan moet worden gehandhaafd. Dit bestaan wil de partij handhaven, niet door een „kerkelijke" partij te zijn, wat zij nooit was, maar door tot grondslag te hou den een staatkundig program, dat eigen oor sprong verraadt, eigen kleur toont, eigen karakter draagt. Wat den principiëelen grondslag van dit program betreft: de „geestelijke beweging", welke de grondslag moet zijn voor ons han delen op elk gebied des levens en daaraan overtuiging, kracht en stuwing moet geven, is het Katholicisme- Juist met het oog op het staatkundige houdt de Katholieke Partij on wrikbaar vast aan de groote beginselen van wijsbegeerte en openbaring over oorsprong en bevoegdheid van het gezag, over wezen en inrichting van der. Staat, zooals die zijn ontwikkeld in de encyclieken der Pausen, inzonderheid in „Immortale Dei" van Paus Leo XIII en in „Ubi arcano Dei" van Paus Pius XI, en voor dezen tijd zeer in het bij zonder wat de taak van den Staat met betrekking tot de maatschappelijke orde betreft, in de encycliek „Quadragesimo Anno". De Katholieke Partij houdt vast aan de altijd door haar beleden waarheid, dat de wettige Overheid met macht bekleed is en gehoorzaamheid kan en moet eischen van allen, omdat haar gezag uit God is. In de lijn van een groote traditie erkent de Katholieke Staatspartij de souvereine rechten van het Huis van Oranje en de eigen taak van het Koningschap, dat zij be schouwt als ons hoogste nationale bezit en welks eigen recht zij wil zien geëerbiedigd. Zij heeft dat altijd gewild en ook metter daad getoond. Voor de Katholieke Partij is souvereinï- teit echter geen absolutisme. Zij beseft, dat de ministerieele verantwoordelijkheid een weldaad is voor de Kroon, die geen werktuig in handen van Ministers is, maar integen deel hun contróleerend geweten. Omdat, zeker in Nederland, de taak der overheid niet behoorlijk kan worden ver vuld zonder gezonden volksinvloed, wil de Katholieke Partij vasthouden aan een ver tegenwoordiging des volksDe samenwer king van Overheid en volk, toegepast met wijze beperking, moet verzekeren een goed geordend medezeggenschap en de openbars behandeling der openbare zaak. Juist om deze groote volksgoederen in hun wezen lijke beteekenis te behouden, zullen in prak tijk en wetgeving de wijzigingen moeten worden gebracht, waardoor uitwassen wor den afgesneden en het waarachtig volks-- belang wordt gediend. Een regeeringsvorm echter, waarin eJke parlementaire zelfstandigheid als verzet wordt beschouwd, verwerpt de Katholieke Partij, als volkomen in strijd met de ge schiedenis en den aard van ons volk. Zulk een regeeringsvorm is een gevaar voor ge zag en vrijheid beide. Daarom stelt de Katholieke Partij zich met beslistheid te weer tegen eiken vorm van dictatuur. Ook in het licht der aan al te velen on bekende geschiedenis is het aan geen rede lijken twijfel onderhevig, dat ondermijning van deze grondslagen onzer staatkundige in stellingen slechts kan leiden tot een bloed- arme verzwakking zoo niet algeheele uit schakeling van den heilzamen invloed, welken de Katholieken kunnen en moeten oefenen ten bate van Nederland. Zeer bijzonder in dezen bewogen tijd vor dert het landsbelang een zoo krachtig moge lijk steunen van het zware werk der Regee ring. Die steun mag in Nederland nimmer bestaan in een gelijkgeschakeld medejui- chen. Hij moet zijn opbouwend en stuwend medewerken. Daarom stelt de partijleiding, in volledige overeenstemming met de fractie in de Tweede Kamer der Staten-Generaal thans voorop een aantal maatregelen, die aan het program-1933 concrete uitvoering geven. Voor de verwezenlijking daarvan vraagt zij de leiding der Regeering en de medewerking van het Parlement. Een economisch beleid, met name een handelspolitiek, welke met het oog op den landbouw, de nijverheid en den handel ook in de tegenwoordige om standigheden de volkswelvaart zooveel mo gelijk verzekert, zoowel door het binnen- landsch verbruik steeds meer in te stellen op de eigen productie, als door het toepassen van wederkeerigheid bij de regeling der in ternationale handelsver houdingen. Werk behoud en werkverruiming behooren in elk opzicht voorop te staan, omdat de volks kracht alleen kan worden gered door werk, vooral voor de jeugd. Daartoe strekkende maatregelen mogen niet worden uitgesteld noch vertraagd totdat in feite een sluitende begrooting is verkregen. Een maatschappelijke opbouw, die naar de wijze inzichten, ontvouwd in de encycliek „Quadragesimo Anno", de huidige individualistische wanorde beëindigt en een orde in het leven roept, welke voor goed den klassenstrijd terzijde stelt, den overbelasten Staat verlicht en den beroepsstanden hun plaats geeft in een corporatieve maatschappij- Steun aan den middenstand in zijn moeilijken strijd, om in de vergroeide maatschappelijke verhoudingen eigen plaats en taak te behouden, mede door het treffen van voorzieningen tegen ontoelaatbare prak tijken en van maatregelen tot verlichting van lasten. Handhaving van het gezag, dat met beleidvolle kracht elk optreden in woord en daad onderdrukt zoo dit een aan randing beteekent van onze grondwettelijke instellingen, in het bijzonder voor de positie l van ons nationale Koningschap. Beveiliging van de Christelijke grondslagen van ons volksleven, door een krachtige ge zinspolitiek, welke tot uiting behoort te ko men in belasting- en schoolgeldregelingen, welke rekening houden met de gezins grootte; in een verbod van den arbeid van gehuwde vrouwen niet-kostrwinsters; in de normen voor steun aan de door werkloos heid getroffenen. Daarnaast worde de krachtigste bestrij ding ter hand genomen van de openbare zedenverwildering en van alles wat deze in de hand werkt. Aanvullen der regeling inzake het cumuleeren van inkomsten, uit openbare ambten, met name in dier voege, dat aansluiting wordt verkregen tusschen de regeling in het Rijk, de gebiedsdeelen Overzee, en Provin ciën en Gemeenten, en dat voor die pen sioenen, welke in feite het karakter van wachtgeld dragen, ook een daarmede over eenkomende regeling wordt getroffen. Tegengaan van elke niet beslist nood zakelijke gelijktijdige vervulling van amb ten. Nadat de taak voor den eerstkomenden tijd aldus is afgebakend, kan de partijleiding in eigen gelederen geen verzwakking of halfslachtigheid dulden. Zij moet eischen: sterke aaneensluiting. Daaruit volgt, dat zich buiten het werk der partij stellen: lo. zij, die op eenigerlei wijze zij het formeel binnen het partijverband actie voeren in en door middel van andere orga nen dan die, welke het partijreglement kent of het Partijbestuur aanwijst; 2o. zij, die openlijk doen blijken, dat zij hun staatkundig streven gronden op eenige andere beweging al dan niet in den vorm een er partij organisatie. Natuurlijk beteekent dit niet doodende ge lijkschakeling of het onderdrukken van op bouwende gedachtenwisseling. Sterke aan eensluiting is onafwijsbare eisch, voor doel bewust werk, in een zwaren tijd met groote verantwoordelijkheid. Zoo meent de partijleiding haar standpunt tegenover vriend en buitenstaander duide lijk te hebben bepaald. Overtuigd, dat zij grootsch werk te doen heeft, waarbij op dit keerpunt in den tijd de hulp van velen noo- dig is maar niet minder hun inzicht dat niet slechts voor het heden, maar ook voor de toekomst moet gearbeid worden, doet zij een beroep op alle Katholieke Nederlanders, op mannen en vrouwen van allen stand en rang, op oud, maar vooral ook op jong, om op den grondslag van bovengenoemde be ginselen maar ook alléén op dien grond slag en met verwijzing naar haar op den voorgrond geschoven programmapunten zich aaneen te sluiten ter verdediging en ter handhaving van de groote beginselen, welke kunnen worden samengevat in de woorden: GOD, Dien wij als Katholieken wenschen te dienen; GEZAG, dat wij gehandhaafd willen zien hoog boven de partijen en verpersoonlijkt in onze Vorstin; VRIJHEID, welke wij tot uitdrukking wil len zien gebracht in een gezonden volksin vloed, die het gezag schraagt en heel de volksgemeenschap ten goede komt.. Zóó alleen wordt gevoerd een waarachtige vaderlandsche poli tiek en kan Nederland zichzelf blijven De Voorzitter van den Partijraad: AALBERSE. Het Bestuur der R. K. Staatspartij: C. GOSELING, Voorzitter. FRANS TEULINGS, Secretaris. Dr. Posthuma draagt het voor zitterschap over. In een daarvoor belegde vergadering van den Nijverheidsraad, welke 13 October is ge houden, heeft de aftredende voorzitter, dr. F. E. Posthuma het presidium, hetwelk hij ruim 12 jaren heeft bekleed, overgedragen aan zijn opvolger, den heer C. J. P. Zaalberg. Na de aanvaarding van zijn ambt heeft de nieuwe voorzitter de groote verdiensten van den heer Posthuma jegens den Nijverheidsraad en de Nederlandsche industrie in het licht ge steld. Vervroegd ontslag. Naar de a.r. „Rotterdammer" verneemt, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen be sloten alle arbeiders-remmers en verder alle treinconducteurs van 55 jaar en ouder met ver vroegd ouderdoms-pensioen te ontslaan. Als muntmeester bij 's Rijks Munt. Na een werkzaamheid van vier en dertig jaar bij 's Rijks Munt heeft de muntmeester dr. C. Hoitsema thans eervol ontslag gevraagd, meldt „de Telegraaf". Dr. Hoitsema heeft aan de re organisatie van de Munt meegewerkt. In verband met de inkrimping van de werk zaamheden aan 's Rijks Munt had dr. Hoitsema, naar men het blad mededeelde, zijn ontslag als muntmeester aangeboden, daar ook zijn aftre den tot vereenvoudiging zou kunnen leiden. Het ligt in het voornemen van dr. Hoitsema zich in Diepenveen te vestigen. Woensdagmorgen werd de garage-Otten Te- legraafstraat te Tilburg opgebeld door iemand, die verzocht met een blauwen Citroën-wagen voor te komen rijden aan een bepaald pand aan den Korvelschen weg aldaar. De opdracht gever deelde nog mede, dat hij liefst had dat de wagen zou worden bestuurd door den chauf feur, P. A. A. H. wonende Zeestraat aldaar. Men zeide den wagen noodig te hebben voor een rit naar Amsterdam. Nadien is echter ge bleken, dat de bedoelde chauffeur met den Tilburgschen smokkelaar P. M. onder een hoedje heeft gespeeld en dat zij de auto heb ben gebruikt voor het smokkelen van boter uit België. Zij hebben echter niet bepaald geboft. De auto is namelijk op haar smokkeltocht aan de Belgische grens vermoedelijk bij Zundert of Strijbeek door douanebeambten beschoten. De smokkelaars zijn daarop met de auto de grens overgevlucht naar België waar zij hebben ge tracht de auto te verkoopen. De candidaat- kooper te Meerhout (België) vertrouwde ech ter de zaak niet en stelde de politie van het geval op de hoogte. Het gevolg was, dat de beide Tilburgenaars werden gearresteerd als verdacht van verduis tering der auto. Ze zijn in de gevangenis te Meerhout opgesloten in afwachting van het verdere onderzoek. Het plan-Blaauw nog steeds de meeste kansen. De correspondent te Leiden van de „N. R. Ct." schrijft aan zijn blad: k In de afgeloopen weken is er in de verschil lende officieele instanties binnenskamers druk vergaderd over het stadhuisvraagstuk. Hoewel over het resultaat dezer besprekingen weinig of niets is uitgelekt, zijn wij toch in staat, een overzicht te geven van de belangrijkste beslis singen, die door deze instanties zijn genomen. In de eerste plaats dan het besluit, om geen gevolg te geven aan een gedaan voorstel om tot de raadhuis-adviescommissie het verzoek te richten, ook de plannen der niet-officieel genoodigde architecten (Nieukerken e. a.) aan een beoordeeling te onderwerpen. Deze plan nen zijn dus practisch geheel van de baan. Eenzelfde lot is beschoren aan de plannen van de architecten Mertens, van der Laan en Buurman, die feitelijk vrijwel niet meer in discussie zijn gebracht. Blijven dus over de plannen van ir. Blaauw en Kropholler. Uit de gehouden discussies is ten duidelijkste naar voren gekomen, dat bei de inzenders van het programma zijn afgewe ken. Wel heeft de heer Kropholler een plan in gediend, dat binnen de grenzen van de opgave was gebleven, maar dat plan zou in geen geval voor uitvoering in aanmerking gebracht kun nen worden. Een minderheid is voor aanvaar ding van 't volgende: zoowel de heer Blaauw als de heer Kropholler moeten in de gelegen heid gesteld worden om, gehoord de verschil lende op- en aanmerkingen, een nieuw plan in te dienen. Deze minderheid de grootst mo gelijke heeft haar standpunt uitvoerig ver dedigd in een vergadering in de Lakenhal, waarbij ook de raadhuis-advies-commissie te genwoordig was. De meerderheid echter is van meening, dat het plan van ir. Blaauw moet worden aanvaard. Het woord is thans aan B. en W., die doende zijn eén prae-advies aan den raad op te stel len. Dit prae-advies zou als volgt luiden: in beginsel het plan-Blaauw aanvaarden en daar na in overleg met den bouwmeester dit plan nader uitwerken. Al zal over het stadhuisvraagstuk nog heel wat in en buiten den raad gepraat worden, toch kan men met recht verwachten, dat het stadhuisvraagstuk zijn oplossing nabij is. Aan de gevolgen overleden. In het ziekenhuis te Sittard is overleden de 89-jarige A. C. Cremers uit het rectoraat Stad broek, die Donderdagavond aldaar was aan gereden door de auto van B. uit Bom. De oude man had beide dijbeenen gebroken en een wonde aan het hoofd bekomen. Hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Zijn toe stand, die zich na het ongeluk niet direct zoo ernstig liet aanzien, is Vrijdagvoormiddag plotseling verergerd en eenige uren later over leed de oude man. Als tragische bijzonderheid, vermeldt de „Limb. Koerier", dat het echtpaar Cremers op 23 October a.s. zijn diamanten huwelijk zou herdenken. Reel. 663DGVS 14 Voorlichtingseomité, dat gebruik maakt van gasmaskers van... buitenlandsch fabrikaat. Het gasmasker begint ook in ons land in het teeken van de belangstelling te staan. Zooals bekend wordt reeds lang in de landen om ons heen de burgerij vertrouwd gemaakt met het gebruik van gasmaskers om zich te leeren be schermen tegen mogelijke gasaanvallen als eventueel oorlogstoestanden dat noodzakelijk maken. Een comité waarin burgemeesters zitting heb ben, heeft zich gevormd om ook hier te lande de burgerij op de hoogte te brengen met het gebruik 'van gasmaskers. Naar het persbureau Vaz Dias ons mededeelt, gaat dit comité ge bruik maken van gasmaskers van een.... bui- tenlandsche fabriek. Het zal wel niet twijfel achtig zijn of het fabrikaat is deugdelijk. Er is echter een maar bij en wel 'n zeer groote. Als inderdaad een oorlogstoestand intreedt, wat heeft men dan aan deze buitenlandsche mas kers, waarvan de praeparaten toch over de grens moeten komen. Het zal niet lang duren of deze maskers zijn voor hen, die ze gebrui ken moeten, waardeloos. Naar aanleiding van bovengenoemde mede- deelingen heeft V.D. een onderzoek ingesteld of ook hier te lande gasmaskers worden ver vaardigd. Verschillende autoriteiten hebben toen gewezen op de N.V. Electro te Amsterdam, die in samenwerking met de Heveafabrieken te Arnhem gasmaskers vervaardigt. De Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug, die proeven met deze maskers hebben genomen, hebben verklaard goede resultaten te hebben bereikt. Locomotief en wagon omgeslagen. Zaterdagmorgen, zoo meldt „De Tel.", heeft in 't Arnhemsche Broek bij 't viaduct van Plat- tenburg een hevige botsing plaats gegrepen tus schen een vuilnisauto van de Arnhemsche Ge meentereiniging en een goederentrein van de G. T. M., die het zand voor de demping van de Lauwersgracht vervoert. De trein bestond uit een locomotief en tien met zand geladen wagens en ging in de richting Arnhem, toen plotseling van onder de poort de vuilnisauto naderde. Noch de trein, noch de auto had groo te snelheid en toch was een botsing onvermij delijk. Vlak achter de cabine werd de auto door de locomotief gegrepen, waardoor zij een halven slag omdraaide, doch op vier wielen bleef staan. Voor den trein had de botsing evenwel ern stiger gevolgen. Want doordat de locomotief aan de linkervoorzijde door de auto werd tegengehouden, en er door de zware lading wagens een groote druk werd uitgeoefend, kantelde de locomotief naar rechts. Ook de wagen, die aan de locomotief gekoppeld was, sloeg om, terwijl de tweede wagen uit de rails liep. Het mag een wonder heeten, dat er geen persoonlijke ongelukken bij te betreuren zijn. Het merkwaardige geval deed zich voor, dat van de auto alleen de linker chassis-balk ont zet werd, terwijl de materieele schade van de tram veel grooter was. Een materialenwagen kwam omstreeks negen uur uit Doetinchem, waarop onmiddellijk een aanvang werd ge maakt met het opruimingswerk. Het vulcanoligsch onderzoek. DJOKJAKARTA, 14 October. (ANETA). Dr. Stehn, de leider van het vulcanologisch onderzoek, stelde na een onderzoek ter plaatse vast dat op de zuidhelling van de Merapi over het algemeen niet zooveel nieuw materiaal is neergekomen als aanvankelijk werd gevreesd. Boven de Kali Gendol is weinig zand doch zijn wel eenige steenen neergekomen. Boven de Kali Koening is practisch niets neergekomen, hetgeen een groote geruststelling is voor de ondernemingen in het Oostelijk deel van Djok jakarta. VAKDIPLOMA KRUIDENIERS. Reeds sedert geruimen tijd werden door het Comité van samenwerking, uitgaande van de drie landelijke kruideniersorganisaties, nJ. de Nederlandsche Kruideniersbond, Federatieve Bond van Kruideniersvereenigingen en R. K. Bond van Kruideniersvereenigingen, plannen beraamd om te komen tot het instellen van een vakdiploma voor kruideniers. Inmiddels heb ben deze plannen vasteren vorm gekregen. Een groot aantal leden over het geheele land ver spreid, volgt thans een cursus in warenkennis, georganiseerd door het Instituut voor waren kennis te Groningen. Voor dit vakdiploma hoopt men t.z.t. de erkenning van overheids wege te verkrijgen. KEURING ROODE KRUISHONDEN. Zooals we reeds berichtten, zal de jaarlijksche keuring van Roode Kruishonden door de Ned. Ver. voor Roode Kruishonden, worden gehou den op Zaterdag 28 October a.s. Er hebben zich echter zooveel candidaten ge meld voor plaatsing bij de „Roode Kruishon den Brigade", dat het niet mogelijk is alle ge leiders met hun honden op één dag te laten werken. De keuring zal nu plaats hebben op Vrijdag en Zaterdag 27 en 28 October op het land goed Eykenhorst aan den Leidschestraatweg te 's-Gravenhage, hiertoe door H. M. de Koriöïgin welwillend ter beschikking gesteld. DOOR AUTOBUS GEDOOD. Zaterdagavond te 6 uur is te Dongen de 18- jarige mej. Swans, doordat zij plotseling den weg overstak, door een autobus van de Zui- der Stoomtramwegmaatschappij gegrepen en op slag gedood. STEUN VOOR DE KIPPENHOUDERS. Namens den minister van economische zaken maakt de regeeringscommissaris bekend, dat de uitkeering volgens de garantieregeling voor de week van 16 t.m. 21 October is vastgesteld op 25 cent per 100 stuks uit te voeren versche kippeneieren tot een maximum-gewicht van 50 Kg. per 1000 stuks en op 40 cent. per 100 eendeneieren. Vrijdag zagen de Belgische gendarmes kan» op de Bilserbaan, bij Maastricht, een troep zi geuners met hun drie wagens over de Neder landsche grens te zetten. De Maastrichtsche politie en marechaussés vingen het Nomadenvolk je tijdig op, zochten een gunstige kans en slaagden er in de onge- wenschte gasten weer aan België kwijt te ra ken. ERNSTIGE MISHANDELING TE ST- JANSTEEN. De rechtbank te Middelburg behandelde Vrijdag de zaak tegen den 33-jarigen arbeider J. de K. te Axel, verdacht van poging tot dood slag op 27 Augustus te Sint Jansteen, gepleegd op J. F. de Roos, die te bed lag en die hij na mishandeling bij de keel greep en van mishan deling van twee veldwachters, die hem arres teerden. De eisch luidde 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. baron Thoe Schwartzen- berg en Hohenlandsberg bepleitte vrijspraak voor het eerste en een lichte straf voor het tweede feit. Een verzoek om invrijheidstelling wees de rechtbank af. MIJN-ONGELUK. Vrijdagavond is in Staatsmijn „Emma" de 25-jarige mijnwerker J. S. uit Brunssum onder afvallend gesteente geraakt en enkele uren la ter in het St. Jozef ziekenhuis te Heerlen over leden. VOLKSGERICHT TE BERLICUM. De door de dorpelingen totaal ver nielde woning van een Berlicumsch gezin, waarvan de vader door vrouw en dochter moest zijn mishandeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3