I SS» g"°sUkms k""e" REZUINIG1NGSONTWERPEN IN DE TWEEDE KAMER. I DONDERDAG 19 OCTOBER 1933 A* if X BtPÉöi ïc Z. H. PAUS PIUS X Z.G. HET PROCES VOOR ZIJN ZALIGVERKLARING. INTERN. UNIE VAN R. K. VROUWENBONDEN. DE „INTERNATIONALE" VERBODEN. Bij uitzendingen door de V.A.R.A. DE STUCADOORSSTAKING Aantal stakers loopt langzaam terug. Ruiten ingegooid bij werkwilligen. WÈÈÊêmmmm DB DE VERZEKERINGSRAAD VERDWIJNT. ZWOLLE-BLOKZIJL KRIJGT EEN AUTO DIEN ST. Vergadering van Woensdag VERHINDERING UITZENDING CAPITULANTEN. Verzoek der I. K. P. BEDRIJFSRADENWET. In werkingtreding 20 October. VERBOD VAN SMEERVET EN SMEERKAAS. WERKLOOSHEID EN HET INTERN. RUILVERKEER. Praeadviezen voor de Nat. vereeniging tegen de werkloosheid. De voorbereidingen voor het proces der zaligverklaring van Pius X zijn nu zoover gevorderd, dat het apostolisch proces van het onderzoek weldra een aanvang zal kunnen nemen. Het voorloopig onderzoek omtrent het leven van een dienaar Gods, die in zooveel steden is woonachtig geweest, en tot zijn dood toe een geweldige activiteit heeft ontplooid, is uit den aard der zaak zeer omvangrijk. Maar thans is dit werk bijna voltooid. proces, waarbij weid onderzocht of Pius X algemeen als een heilige wordt be schouwd, is reeds afgeloopen. Het onderzoek ingesteld naar zijn leven te Treviso, Mantua, Venetië en Rome is eveneens beëindigd. Alle documenten die hierop betrekking heb ben zijn reeds opgezonden naar de H. Con gregatie der Riten. In de volgende stadia van het proces moet nu bewezen worden, vooreerst, dat de over leden Paus tot nu toe niet in het openbaar is vereerd en vervolgens, dat in zijn publicaties niets voorkomt, wat in strijd is met de leer der H. Kerk. In het eerste gedeelte van dit proces zal uitspraak worden gedaan door een kerkelijke rechtbank onder voorzitterschap van Kardinaal Pacelli, den aartspriester en ordinarius van de Vaticaansche basiliek. Deze rechtbank heeft reeds een zitting gehouden, waarbij dr. Fr. Pierami, de postulator van het proces is ge hoord. Onmiddellijk na afloop van de zomer- vacanties zullen de zittingen opnieuw een aan vang nemen. Hierbij zal ook een onderzoek worden in gesteld te Riese, de geboorteplaats van Pius X en in het Vaticaan, waar hij zijn laatste levensjaren heeft doorgebracht. Voor het onderzoek van de geschriften van den Paus zal een afzonderlijke rechtbank worden ingesteld. HULDE-COMITé CISTERCIëNSER-ABDIJ „UELINGSHEIDE", TEGELEN Naar wij vernemen is er een .landelijk co mité gevormd, dat zich ten doel stelt de mon niken van het Trappistenklooster „Uelings- heide" te Tegelen te huldigen, uit erkentelijk heid voor het vele goede, door deze contem platieve orde voor ons Katholiek Nederland verricht. Deze huldiging zal op 8 December a.s. wan neer de pas-gekozen abt. Dom. Aloysius van de Laar, de abtswijding zal ontvangen, plaats heb ben, bij welke gelegenheid het comité een stof felijk huldeblijk zal aanbieden. Het voorloopige werkcomité is samengesteld uit de heeren: prof. dr. F. Féron, hoogleeraar aan het Seminarie Roermond, voorzitter; mr. Wobbe, dir. Ned. Mijnwerkersfonds Heerlen, vice-voorzitter, B. Teeuwen, industrieel, Tege len, secretaris, H. Verheggen, notaris Blerick, 2e secretaris en mr. Jos Notermans advocaat procureur Venlo, penningmeester. NAAR DE MISSIE. Gisteren vertrok naar Rome de weleerw. pater Bern. van de Walle, Marist, om zich aldaar in te schepen voor de missie der Zuid-é3alomon-eilan- den in de Stille Zuidzee. Op 20, 21 en 22 October komt het bestuur van bovenstaande Unie te Nijmegen bijeen, ter voorbereiding van het vierjaarlijksch in ternationaal congres, dat met Paschen 1934 te Rome zal worden gehouden. Zooals men weet bestaat het dagelijksch bestuur der Unie uit Nederlandschen: mevr. F. SteenbergheEngeringh, voorzitster, mej. M. Romme-secretaresse-penningmeesteresse en mgr. prof. dr. J. Hoogveld, adviseur. De vergaderingen hebben plaats in het ge bouw der aula van de R. K. Universiteit. Mgr. Hoogveld zal voor de bestuursleden dagelijks een H. Mis lezen in de kapel van Stella Maris; de eerste H. Mis zal worden opgedragen voor wijlen Z. E. Kardinaal Cerretti, den onlangs overleden Kardinaal-Protector der Unie. VOORZITTER TWEEDE KAMERFRACTIE VAN DEN VRIJHEIDSBOND. In plaats van mr. H. J. Knottenbelt, die het lidmaatschap van de Eerste Kamer heeft aan vaard, is, naar wij vernemen, in de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer fractie van de Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond" tot voorzitter dier fractie benoemd de heer dr. S. E. B. Bierema. G. A. VAN HATTEM f. In den hoogen ouderdom van 95 jaar is te Sliedrecht na een langdurige ziekte overleden de heer G. A. van Hattem in leven oud-aanne mer. Als aannemer had de ontslapene een wereldnaam. GEORGES STERNBERG I Georges Stenberg, een der bekendste sovjet- Russische schilders, is overleden. In samenwer- s..n® Jnet zijn broer Wladimir heeft Georges ri .erS tol van opmerkelijke doeken geschil- levo^a verder bekend wfrk heeft ge nen h»'00^0' theater affiches heeft ontwor pen, decoraties, etc. A- D. NIJLAND. f leden^de heer^A^n Is Plotseling over- concierge aan hét nf. n *n<*' sinds 1 October landsche Zaken. epartement van Binnen- Naar wij vernemen is besloten, dat de Inter nationale niet meer door de V.A.R.A. zal mogen worden uitgezonden. De motiveering van het verbod. Het schrijven van de Radio-Omroep Controle Commissie, waarbij het verbod van uitzending wordt gemotiveerd luidt als volgt „Ten vervolge op het schrijven van de Radio-Omroep Controle-Commissie van 11 Juli j.l. No. 1504, waarop betrekking heeft uw schrijven van 10 Aug. j.l. deelt de Com missie u mede, dat de uitzending van „De Internationale" andermaal een onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt in de Commis sie. Als gevolg van deze nadere overweging heeft de Commissie thans vastgesteld 1. Het lied „De Internationale" heeft, ook wanneer alleen de muziek uitgezonden wordt, eene revolutionnaire strekking. 2. Het lied, zoowel wanneer het wordt ge zongen als gedeclameerd, als wanneer het alleen als muziek wordt uitgezonden, behoort volgens art. 2 lid 1 van het Radio-reglement tot de mededeelingen van woord- en toon- inhoud van politieken aard, welke niet vol doen aan de ter zake in den laatsten zin van het tweede lid van art. 2 van het Radio-regle ment gestelden eisch, (n.l.: dat zij bovendien niet anders mogen inhouden, dan een stel lige uiteenzetting als toelichting van politieke beginselen 3. Aangezien uitzending gevaar kan op leveren voor de openbare orde en de veilig heid van den Staat, kan de Commissie de uitzending van „De Internationale" in welken vorm of onder welke omstandigheden ook, niet meer toelaten. Der Commissie is verder gebleken, dat, ten aanzien van de uitzending van dit lied, naar het oordeel van de regeering, het bepaalde in het 7e lid van art. 2 van het Radio-regle ment, in geen enkel geval toepassing zal kun nen vinden". Gelijk was aangekondigd, besloot de V.A.R.A. gisterenavond haar uitzending met den socia- listenmarsch, zulks inplaats van de verboden „Internationale". Om 3 minuten voor twaalf zette de muziek in, doch nauwelijks hadden eenige maten weerklonken, of de uitzending brak af. Even daarna klonk een stem, die mededeel de: „De uitzending is verbroken op last van de Radiocontrole-commissie en wordt vandaag niet hervat". En zoo werd het middernacht in stilte. Een bekende film-actrice op bezoek. Lien peyert is naar Den Haag overgewipt om besprekingen te houden. Men meldt ons uit Amsterdam: Hoewel de staking van de stucadoors en opperlieden nog in vollen gang is, is het aantal stakers op het oogenblik teruggeloopen tot ca. 625 man. Een 75 stucadoors en opperlieden werken weer eenigen tijd bij patroons, die de nieuwe tarieven toepassen. Daarvan is bijna de helft bezig met reparatiewerk, dat altijd tegen uurloon of iets daarboven wordt gedaan. Gis teren zijn nog twintig arbeiders aan het werk gegaan. Intusschen zet het stakingscomité ziin actie voort. Er wordt in de volksbuurten druk ge collecteerd en met steunlijsten gewerkt. De straten zijn vol gekalkt met opwekkingen, om de stakers te helpen. Voor gewelddaden tegenover werkwilligen schrikken de stakers niet terug. Bij een wer kenden stucadoor zijn twee ruiten ingeworpen en de ruiten van een zijner collega's zouden hetzelfde lot hebben ondergaan, als de steen niet te laag gemikt was, zoodat een ruit van zijn aan alles onschuldigen benedenbuur aan scherven ging. De uitwerking van deze practijken is ave- rechtsch. Niet alleen, dat deze beide arbeiders zijn blijven werken, maar alle werklieden, die met hen op hetzelfde werk arbeidzaam zijn, hebben besloten nu eerst recht niet uit den weg te gaan voor de dwingelandij. Wat de eenig juiste houding is. Het lijkt er zelfs op, dat het grootste deel der stakers wel weer aan het werk zou willen gaan, als de een voor den ander maar durfde. In een schrijven, dat wij ontvingen van de Amsterdamsche stucadoorspatroonsvereeniging, afdeeling van den Nederlandschen Stucadoors- bond en den Ned. R. K. Bond van Stucadoors- patroons „St. Anthonius", afdeeling Amster dam, wordt eraan herinnerd, dat de Neder- landsche Stucadoorspatroonsbond dezer dagen het collectief contract heeft opgezegd. De R. K. stucadoorspatroons hebben hun houding nog niet kenbaar gemaakt. Voor de leden van eerst- genoemden bond zal het contract nu op 1 December geëindigd zbn. Deze patroons zijn echter niet eerder gen_.gd een nieuwe over eenkomst te sluiten, alvorens vast staat, dat zij ook ten volle zal worden nagekomen en niet door herhaalde stakingen practisch van on waarde wordt gemaakt. Ook de ongeorgani seerde bouwpatroons hebben deze week be sloten om de door de regeering vastgestelde tarieven voor het stucadoorsbedrijf op hun werken van kracht te doen zijn. STAKING IN DE ZAANDAMSCHE HAVEN. De Hakenkruisvlag de oorzaak. Reeds Maandag j.l. weigerden de Zaandam- sche bootwerkers te gaan lossen aan het Duit- sche ss. „Helga Böge", omdat de Hakenkruis- vlag boven het schip woei. Na een belofte van den kapitein om instructies te vragen aan zijn reederij ging men tot lossing over. Inmiddels kwam uit Hamburg bericht om onder die om standigheden de vlag te strijken, hetgeen direct geschiedde en waarmede het incident een einde nam. Woensdagmorgen echter, had de 1ste stuur man van genoemd schip de Hakenkruisvlag weer geheschen, overeenkomstig een advies van den Duitschen consul te Amsterdam, die van het voorgevallene van Maandag j.l. door den apitein op de hoogte was gebracht. Zoodra de i °°twerkers, die bezig waren het schip te ^'devlag zagen, legden zij het werk neer. jf i1 was niet genomen door de orga nisatie der bootwerkers. werd door de bootwerkersver- wwf ?e wen?f2Zindheid" besloten, heden het T lnien A! °nder de Hakenkruisvlag e, "®N,f'S hoofdmotief werd aangevoerd, NOGMAALS DE STUCADOORSSTAKING TE WARMOND De p9litierechter te 's-Gravenhage heeft de Haarlemsche stucadöors A. J. N. en H. j. v. d. S. die ter zake van bedreiging met zwa re mishandeling tijdens de stucadoorsstaking op 1 Juni jl. te Warmond terecht hadden ge staan vrijgesproken. Het Haagsche gerechtshof vernietigde Maan dag dit vonnis, ten aanzien van N. en veroor deelde dezen verdachte tot 4 maanden gevan genisstraf en bevestigde het vrijsprekend von nis ten aanzien van v. d. S. Door den adv.-generaal was tegen de vcr- <iUehten resp. 3 en 8 maanden geëischt, Middeleeuwsch kruisbeeld van een Neder rijnsch meester, gevonden in de sacristie van de noodkerk te Groessen (Gld.) Men zou gelooven, dat er een quaestie van het pauselijk gezantschap of zooiets aan de orde was, zoo hardnekkig bestreden eenige eminente protestantsche afgevaardigden den vrijheids- bondschen Minister van Waterstaat, ir. Kalff. En het ging toch uitsluitend over de vraag of Kampen, ondanks de zeer redelijke houding der Spoorwegen, van een verlaagd spoortarief zou blijven genieten en of de weg Zwolle—Blokzijl geschikt is voor een autobus- inplaats van een tramdienst. Naar onze meening had de Minister de zaken zeer goed uiteengezet in zijn nota en in zijn antwoord hedenmiddag argumenteerde ir. Kalff kort maar krachtig. „Men kan wel zeggen", aldus Z. Exc. ongeveer, „het spoor wegtekort moet weg en het moet dit en het moet dat, maar dan moet men mij ook helpen bij een eenvoudig ontwerp als dit". Dit is vol komen juist geredeneerd: met een spoorwegte kort, dat ongeveer de helft der heele Water- staatsbegrooting in beslag neemt, kan men toch niet blijven zitten. En men moet dezen Mi nister, die in spoorwegzaken hoogst deskundig is, althans de vrije hand laten om die reorgani saties te brengen in het spoorwegverkeer, welke noodig zijn. Natuurlijk zal, hier of daar wel een inconvenient het gevolg daarvan zijn, maar het is een zonderlinge vergissing te meenen, dat men een bedrijfstekort van een kleine 40 millioen wegwerkt zonder dat iemand er ook maar eenigen last van ondervindt. Met 80 tegen 5 stemmen kreeg de Minister zijn zin en ZwolleBlokzijl een autodienst. Vóór de tram kozen partij de heeren Duymaer van Twist, Krijger, Lingbeek, Zandt en van Dis. Een bezuinigingsontwerp was ook het nog door Minister Verschuur ingediende voorstel tot reorganisatie der organen, belast met de uitvoering der sociale verzekering. Dit ont werp, nu verdedigd door Minister Slotemaker, wil bezuinging op de kosten der uitvoerings organen en een hechter organisch verband tus- sohen de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid. Men weet, dat de R. V. B. de meeste verzekeringsfondsen beheert en over aanspraken der verzekerden beslist, terwijl de R ,v. A. zorgen voor het binnenkomen der verschuldigde gelden en het voorbereiden der Bank-beslissingen. Nu stelt het ontwerp-Verschuur voor om den Verzekeringsraad het controle-orgaan of de Raden van Arbeid op te heffen, waarmee een kleine ton bespaard wordt. Tevens wilde het vereenvoudiging brengen in de samenstel ling der Raden van Arbeid. Tenslotte bedoelt het ontwerp, o.a. in het belang van meer een heid bij de wetstoepassing, gezag te geven aan de R. V. B. over de Raden van Arbeid, analoog aan art. 111 der Ongevallenwet, doch zoo, dat de Raden geen filialen der Bank worden, maar de taak van laatstgenoemde centraal orgaan zich bepalen zal tot het aangeven van de groote lijnen, tot het algemeen en financieel toezicht De heeren Kuiper, Smeenk en van den Tem pel, die bij het ontwerp het woord voerden, bleken geen principieele bezwaren te hebben. Bij nota van wijziging was de minister al te gemoet gekomen door 'n rouleeringssysteem mogelijk te maken bij het bestuur van de Ra den van Arbeid en door uitbreiding van de be voegdheid van den Raad van Toezicht op de Rijksverzekeringsbank, een en ander om de be langhebbenden bij de sociale verzekering ster ker medezeggenschap te geven. In deze rich ting is de minister nog een stapje verder ge gaan door aan den Raad van Toezicht eenige bevoegdheden er bij te verleenen door overne ming der amendementen-v. d. Tempel op de artikelen 15 en 18, terwijl hij eveneens tege moet kwam aan het verlangen van de drie ge noemde sprekers om den voorzitter van eiken Raad van Arbeid niet door 2 maar door 4 le den-bijzitters uit de werkgevers en werkne mers te laten assisteeren. De poging echter om in den Raad van Toezicht op de R. V. B. weikgevers- en werknemersorganisaties even redig te laten vertegenwoordigen, verwierp de 1?e5- r!let 40 tegen 21 stemmen, ondanks de verdediging van dr. v. d. Tempel en Kuiper. Ovengens zal de minister, die benoemt, wel zoo verstandig zyn, behoorlijken invloed toe te kennen aan de overwegend groote organi saties. In elk geval was dr. v. d. Tempel's woord typeerend: ,,Wij hebben in Nederland nu eenmaal splitsing van organisaties; met dit feit dient als realiteit rekening gehouden". Gevoegd bij de zeer merkwaardige rede welke minister Marchant Dinsdag te Nijmegen hield, kan men met blijdschap constateeren, dat de oude liberale, later door de socialisten gepro pageerde „eenheids"-idealen, begraven worden. Curieus is, dat zij nu weer opdoemen in de gewaden van „nationale" bewegingen. Maar deze vergeten, welk een hardnekkigen en principieelen strijd op dit punt in Nederland, veel meer dan elders is gevoerd en vrijwel ten einde gebracht. De vereenvoudigingswet is zonder hoofdelijke stemming aanvaard, merkwaardig genoeg op den sterfdag van den heer Raaymakers, die zulk êen geweldige rol gespeeld heeft in de historie van de hier besproken organen. Goedgekeurd zijn de Geneefsche verdragen tot invoering van een eenvormige wet op chèques, tot regeling van zekere wetscon- flicten ten aanzien van chèques en betreffende het zegelrecht ten aanzien van chèques. De aanvaarding beteekent een voldoen aan eischen van het moderne chèqueverkeer; en vastgesteld is het beginsel, dat de al of niet inachtneming der wettelijke bepalingen nopens het zegel recht geen invloed mag uitoefenen op de gel digheid van een chèaueverbintenis. De ver- dragen gelden voorloopig alleen voor het Rijk S in Europa. „Over de vertaling der verdragen is geen overleg gepleegd met de Belgische Regeering", meldt de Memorie van Antwoord. Of de zaak zoo vanzelfsprekend is als hier wordt voorgesteld, is hij, die kennis nam van professor Bellefroid's „Beschouwingen over de Nederlandsche Rechtstaal in Vlaanderen", eenigszins geneigd te betwijfelen. De toetreding tot het Geneefsche ontwerp verdrag betreffende den leeftijd van toelating van kinderen tot het verrichten van niet- industrieele werkzaamheden, is voor ons land practisch van geen beteekenis. Het typeert echter de bureaucratie ginds, dat men zelfs in den verdragstekst zou willen vastleggen, dat kinderen niet mogen worden gebruikt voor huiselijke diensten in het eigen gezin. De Nederlandsche regeering is wel zoo nuchter, dergelijke oncontroleerbare dingen niet te onderteekenen, hetgeen trouwens is toegestaan. Minister Marchant had een wijziging der begrooting-1932, waarover evenmin als over mr. van Schaik's voorstellen gesproken is. Ver melding verdient, dat eerstgenoemde bewinds man er in geslaagd is tot een accoord te ge raken over de restauratie van de Nieuwe Kerk te Delft, die den grafkelder bevat van het Koninklijk Huis. Er is 337.000 noodig. De kerkvoogdij, die nog andere lasten heeft, zal 15 pet. betalen, de provincie Zuid-Holland 26 pet. en het Rijk 60 pet. Het werd inderdaad hoog tijd, dat men hier definitief voorziening trof. BATAVIA, 18 October. (ANETA). Het hoofdbestuur van de Indische Katholieke Partij telegrafeerde aan Mr. Aalberse om de uiterste pogingen aan te wenden tot verhinde ring van de uitzending van capitulanten voor het leger in Ned.-Indië met het oog op de werkloosheid onder de Indische jongeren. Bij Kon. besluit van 14 October 1933 (Stbl. 522), is bepaald, dat de Bedrijfsradenwet (wet van 7 April 1933, Staatsblad no. 160) in wer king treedt met ingang van 20 October 1933. Naar „Het Volk" verneemt, is weldra van de Crisis-Zuivel-Centrale een verbod tot den ver koop van smeervetten en smeerkaas te verwach ten. Reeds hebben de margarinefabrieken be richt gekregen, dat zij geen smeervetten meer mogen afleveren, terwijl ook de aanmaak van smeerkaas op aanwijzing van dezelfde zijde is stopgezet, Zaterdag a.s. wordt in het Parkhotel te Am sterdam een vergadering gehouden van de Na tionale vereeniging tegen de werkloosheid, waar behandeld zullen worden de prae-adviezen over de vraag „Welke lessen moeten ter voorkoming van werkloosheid getrokken worden uit de wijzigingen, welke tengevolge van de econo- misch-politieke maatregelen van verschillende staten, in het internationaal ruilverkeer van Nederland ingetreden zijn?" Prae-adviseurs zijn prof. dr. W. C. Mees R.Azn.hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen en dr. L. G. Kortenhorst, secre taris van de Alg. R.K. Werkgeversvereniging. Hun prae-adviezen zijn gepubliceerd in afle vering 9 van het „Tijdschrift van den Neder landschen Werkloosheidsraad". Prae-advies prof. Mees. Voor ieder land is, aldus prof. Mees, autarchie uit economisch oogpunt nadeelig, maar voor een klein landje als het onze met zijn dichte be volking, kleine oppervlakte en aan delfstoffen niet rijken bodem is zij eenvoudig onmogelijk. Invoer van voedingsmiddelen en grondstoffen kunnen wij niet ontberen en dus moeten wij daartegenover ook uitvoeren. Zeker, behoeven in- en uitvoer niet gelijk te zijn, maar de beide zijden van de betalingsbalans moeten dat wel zijn. Wij moeten blijven exporteeren, het is voor ons een levensbelang. In die uitvoerfunctie worden wij thans ern stig gehinderd. Prohibitieve invoerrechten en contingentee- ringen maken soms export onmogelijk. Menig product moest worden vernietigd, omdat het niet kon worden uitgevoerd. Men moet echter den toestand niet somberder zien dan deze reeds is. En ook niet somberder schilderen. Dit laatste geschiedt maar al te dik wijls. Bij vergelijking van onzen uitvoer der opeenvolgende jaren stelt men veelal tegenover elkaar de waarde van het uitgevoerde. Men vindt dan ontzaglijken achteruitgang, want alle prijzen zijn ontzaglijk gedaald. Bij een beoordeeling onzer exportmogelijk heden moet men echter niet naar de waarde kijken, maar naar de hoeveelheid. Doet men dit, dan krijgt men geheel andere uitkomsten en valt onze exportmogelijkheid niettegen staande al die uitvoerbelemmeringen nogal mee. Binnenlandsche prijsverhoudingen belemme ren voor alles ons bedrijfsleven. Men kan niet van het buitenland eischen, dat haar gelang onze winstmarge slinkt, het in verhouding steeds meer van onze producten zal verbruiken. Het streven onzer producenten om hun totaalwinst op peil te houden door groo teren export heeft het buitenland meermalen zelfs tot contingenteering genoopt. De te kleine totaalwinst van onzen expor teur lag niet steeds in te kleinen export, maar veeleer in een onjuiste verhouding tusschen prijzen en productiekosten. Deze wanverhou ding is het, welke onzen export meer heeft ge nekt dan de te geringe exportmogelijkheid. En niet alleen onze exporteur, maar ons geheele bedrijfsleven is van deze wanverhouding de dupe. Zij is de oorzaak van hetgeen ons allen nu reeds jaren met steeds grooter zorg vervult: van de werkloosheid. Wie met den praeadviseur de inflatie verwerpt, zal op andere wijze tot eene betere verhouding tusschen prijzen en productiekosten moeten komen, want zonder deze geraken wij niet uit de misère. Dit is slechts mogelijk volgens praedv. door rechtstreeksche verlaging der productiekosten. Onze productiekosten zijn te hoog. Door verlaging der productiekosten alleen zullen wij op herstel en handhaving onzer eco nomische positie kunnen hopen. Dit wil echter niet zeggen, dat men zich dan verder van alle handelspolitieke maatregelen zal hebben te onthouden. Handelingen van het buitenland kunnen eischen, dat wij daar onzer zijds iets tegenover stellen. Resumeerende komt praeadviseur tot de vol gende conclusie. De door het bestuur bedoelde wijzigingen mogen z.i. geen aanleiding geven tot inflationistische experimenten, maar moe ten ons een aansporing zijn om rechtstreeks onze productiekosten te verlagen (liefst met toepassing van een herleidingsstelsel), zij moe ten ons er niet toe verleiden invoerbelemme- ringen tegenover invoerbelemmeringen van het buitenland te stellen, maar wel kan het aan beveling verdienen, kunstmatig geforceerden invoer door compenseerende invoerrechten te weren. Ten slotte wijdt praeadv. een enkel woord aan retorsiemaatregelen. Het is niet te ontken nen, dat het denkbaar is, dat het buitenland daardoor van voor ons nadeelige maatregelen wordt weerhouden. Het is echter evengoed denkbaar, dat ze leiden tot nieuwe maatrege len, welke den toestand voor ons nog verer geren. Daarom is ook hier groote bedachtzaam heid op haar plaats. Hetzelfde kan ook worden gezegd van een maatregel als deviesenclearing. Toepassing kan soms behalve zekere gevoelensbevrediging ook tastbare voordeelen brengen: zij kan echter tevens' onze verhouding tot het buitenland, waartegen zij wordt gèricht, zoozeer verscher pen, dat ze meer kwaad doet dan goed. Of in een bepaalde geval toepassing van zoo danige maatregelen aanbeveling verdient, is niet uitsluitend een vraag van economie, maar voor al van politiek. Prae-advies dr. Kortenhorst. Dr. L. G. Kortenhorst'heeft de stof voor zijn onderwerp in drieën gesplitst. 1. De wijzigingen, welke in het internatio nale ruilverkeer van Nederland ingetreden zijn. De aard dezer wijzigingen en de vermoedelijke tijdsduur. 2. De economisch-politieke maatregelen van verschillende staten waaronder ook die van den Nederlandschen staat welke de sub 1 be doelde wijzigingen in het internationaal ruil verkeer van Nederland hebben veroorzaakt. 3. De lessen, die uit deze wijzigingen getrok ken moeten worden in verband met het werk loosheidsvraagstuk. Aan dit praeacjvies is het volgende ontleend- „Wanneer lessen getrokken moeten worden uit de wijzigingen, die de economische politieke maatregelen van verschillende staten in het internationaal ruilverkeer van Nederland heb ben teweeggebracht, in verband met het werk loosheidsvraagstuk dan zal men goed doen zich los te maken van vooropgezette doctrinen en zal men de wenschelijkheid van een bepaalde politiek alleen mogen beoordeelen naar haar practische mogelijkheid. De economische politiek van ons land is ge determineerd door hetgeen geschiedt, niet door wat behoorde te geschieden. Theoretisch zijn verschillende oplossingen denkbaar. Maar de keuze zal toch steeds neer komen op: vrije of gebonden economie. Die werkelijkheid leert ons, dat de crisis van heden niet alleen en niet in de eerste plaats een conjunctuurcrisis is. Het is door gezaghebbende economisten en staatslieden uit den treure herhaald; we heb ben te maken met een structureele crisis. Het wereldbeeld is na den oorlog zoozeer gewijzigd dat niemand meer hopen mag, dat de mensch- heid de crisis weer verlaten zal op dezelfde wijze als zij erin is geraakt. Koopers en vex- DANKBAARHEED VAN EEN POLITIE-AGENT. De wonderdadige werking van de Togal- tabletten wordt voor de zooveelste maal be vestigd door een spontaan gezonden dankbe tuiging van den Heer C. H. Politie-agent te A. In zijn beroep kwam de rheumatiek hem al heel ongelegen en daarom, zoo schrijft hij, deed ik natuurlijk alles om er af te komen. „Zelfs was ik acht maanden lang onder behandeling in een speciale geneeskundige inrichting voor rheumatieklijders". Deze kuur hielp hem even min, als de tallooze middelen, die hij gebruikte. Toen hij de hoop op genezing vrijwel had opgegeven, raadde men hem aan het eens te probeeren met Togaltabetten. Tot zijn geluk! Want na twee flacons verminderden de pijnen en na vijf waren ze volkomen verdwenen. Thans kan hij zijn werk weer geheel naar be- hooren verrichten. „Uit dankbaahreid", zoo besluit hij, „deel ik U dit mede, opdat alle lijders aan rheumatiek en ischias hier hun voordeel mee kunnen doen". Togal is het meest radicale middel ter bestrij ding van rheumatische pijnen, ischias, jicht, spit, hoofd- en zenuwpijnen en pijnen in ledematen en gewrichten. Bovendien volmaakt onschadelijk voor het gestel, zoodat Togal ook gebruikt kan worden door hen die geen andere geneesmid delen kunnen verdragen. Bij apothekers en drogisten a ƒ0.80 én ƒ2.— per flacon. Reel. 431—5 31 koopers onder de volkeren, producenten en consumenten, crediteuren en debiteuren, arme volken en rijke volken hebben met elkaar stui vertje verwisseld en geen van hen staat meer op zijn oorspronkelijke plaats. Vrije uitleving der wet van vraag en aan bod beteekent een aanpassing van het Westen aan de levensvoorwaarden van het Oosten. Zoo is de werkelijkheid. Die werkelijkheid laat ons vervolgens zien, dat de Nederlandsche exporteur al zou hij zijn waren cadeau willen geven, schier overal de deuren gesloten vindt. Ja, voorwaarde voor export is vaak, dat er juist niet goedkoop geleverd wordt. Nederland kan op zijn eentje de wereldeconomie niet be- heerscheri. De rest van de wereld dat is de werkelijkheid verlangt de vrije werking van vraag en aanbod, de vrije prijsvorming en den vrijhandel nu eenmaal niet. Men kan dat be treuren, maar de Londensche conferentie heeft dit feit bezegeld. Een derde werkelijkheid is, dat de Neder landsche Regeering wat den landbouw be treft de oplossing van de crisis door het vrij laten van de economische krachten, heeft ver worpen. Niet vrijwillig, niet met een zeker enthousias me en nog minder uit een theoretische voor keur voor een staatssocialistisch, of nationaal- socialistisch autarkisch systeem, maar nood gedwongen, met weerzin en tegen haar eigen economische overtuiging in. Verder heeft de Regeering wie niet blind is voor de werkelijkheid moet ook dit begrij pen geen kans gezien het budget sluitend te maken door bezuinigingen alleen; zij heeft tal van nieuwe belastingen ingesteld en we zijn nog niet aan het eind. Bovendien heeft zij zoowel door haar agrari sche als door haar fiscale politiek zich vastge klampt aan den Nederlander als consument en den Nederlander als belastingbetaler. Op wien anders zou zij kunnen steunen? Feit is verder, dat de Regeering het heeft versmaad mee te doen aan verzwakking van de munt. De werkelijkheid leert ons nog, dat een cata- strophale loonafbraak door de Regeering voor komen is door haar omvangrijk stelsel van steunverlening van de werklooze arbeiders. De werkelijkheid in ons land brengt ons dus tot de conclusie, dat van een vrij laten wer ken der economische krachten, speciaal van de wetten van vraag en aanbod en van de prijs vorming zoowel op de warenmarkt en op de arbeidsmarkt, geen sprake is. Door de maatre gelen van het buitenland, zoowel als door die der eigen Regeering, bevindt ons bedrijfsleven zich midden in een naar alle kanten gebonden economie. Onze Regeering en ons volk heeft daaruit de onvermijdelijke consequenties te trekken. Nu moge het waar zijn, dat de handhaving van den export van primordiaal belang is, dit belet toch niet, dat het orgaan van het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers terecht schrijft, dat de graanpolitiek der Regeering den industrieelen export, om het maar zacht uit te drukken, niet ten goede komt. Ook de omzetbelasting doet dit niet! Wanneer de regeering aan den export denkt, dan heeft zij het oog op den agrarischen export, welke mogelijk wordt gemaakt door den bin- nenlandschen consument te noodzaken het ver lies op den uitvoer voor zijn rekening te nemen en door denzelfden consument te belasten met graanrechten en fruitrechten, later met vleesch- rechten en vetrechten. Nu is het meest onverklaarbare in de hou ding van de regeering, dat zij als haar oordeel uitspreekt, dat haar fiscale en haar agrarische politiek het steunen van de koopkracht der industrieele bevolking niet noodzakelijk maakt Op het Crisiscongres der A.R.K.W.V. van 1932 vergeleek ik deze politiek met de gedra gingen van twee marketensters, die den dag begonnen met een geldstuk en elk een vaatje bier. Uit gebrek aan klanten verkochten zij elkaar telkens een glas. Het geldstuk dier koop vrouwen wisselde, maar op het eind van dien dag waren haar vaatjes leeg en haar gezamen lijk bezit bleef beperkt tot dat ééne geldstuk. Wanneer de Nederlandsche regeering geen anderen uitweg ziet, dan dien, welke in de laatste jaren is gevolgd, dan beneemt zij aan de industrie de laatste kans om de productie weer rèndabel te maken gesteld dat overi gens de concurrentie met het buitenland ware vol te houden. Waarheen moet de industrie zich In deze om standigheden wenden: de export is sterk in gekrompen, georganiseerde ruilhandel, gelijk in den allerlaatsten tijd legislatief mogelijk wordt gemaakt, zal niet in de eerste plaats aan de industrie ten goede komen; verlaging van productiekosten wordt door regeerings- maatregelen sterk bemoeilijkt. Er blijft in die omstandigheden gezien de realiteiten niets anders over dan voorloopig in de eerste plaats te letten op de eigen Neder landsche markt. Deze dwangpositie is verre van aangenaam. Maar men verandert die niet door telkens te herhalen, dat zonder export ons land verarmt. Men stelt het probleem reëel bezien dan ook volslagen onjuist. Het moge waar zijn, dat ons land door het inschrompelen van den export niet rijk kan worden, maar door onnoodigen en ongewensch- ten import van industrieele producten vrijwel ongestoord toe te laten, gaat ons land te gronde. De keuze is niet: rijkdom of armoede; maar: armoede of ondergang. Intusschen wil dit niet zeggen, dat ons land in deze keuze zou moeten berusten. Wanneer onze regeering alle factoren die den import en den export bepalen, zooveel mogelijk weet te beheerschen, zal op de basis eener nationale economie stapje voor stapje een meer vrij in ternationaal verkeer weer moeten worden be vorderd. Het autarkisch stelsel spreekt niet het laat ste woord. Het is en moet blijven een over gangsperiode. Maar het is onze stellige over tuiging, dat wij. die periode niet kunnen ont gaan door haar bestaan te negeeren. Handhaving van den gouden standaard, een sluitend budget, de verzekering van rust en orde in ons land door het leger van werkloo- zen niet aan zijn lot over te laten, het redden, zooveel mogelijk van onze agrarische outillage. dat alles is niet mogelijk zonder het economi sche vraagstuk van ons land te herzien als één samenhangend geheel, nationaal en internatio naal".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3