DE OOSTERSCHE VROUW ALS ECHTGENOOTE. KABOUTER ARCHITEGTE. DE GROEI VAN HET KIND. K| ZATERDAG 21 OCTOBER 1933 HAARMODE VOOR DEN WINTER. HOE BABY HET EERST ZIJN MOEDER KENT. R. K. KAPPERSVAKBLAD. BOTERLETTERS MAKEN. ZEVENTIG JAAR IN DEZELFDE BETREKKING. PRACTISCHE COSTUUMS. PARIJSCHE MODEPRAATJES. REFORMPLANNEN EN WETTELIJKE VOORSCHRIFTEN VAN DEN LAAT STEN TIJD. VI (Slot) KUNT U MIJ OOK ZEGGEN. DE VOILE. UIT GROOTMOEDERS DAGBOEK. De porcelein-kast. Meer en meer dringt in de laatste tijden de vrouw op den voorgrond. Ook op het terrein, dat, goed beschouwd, ook eigenlijk specifiek vrouwelijke belangstelling vraagt, n.l. bouw en indeeling van het huis. Het is de architekte, die met de fijne voel horens harer sekse de kunde van den man- architekt aanvult en bezielt. 't Is toch ook een grappige tegenstelling. Een vrouw brengt heur leven door in 'n huis, ge bouwd door 'n man die van koken, noch braden, wasschen noch plassen eenige notie bezit. Is 't dan te verwonderen, dat dat voorname deel van 't huis, de keuken, altijd stiefmoederlijk be deeld is geweest? Iedere vrouw, die ooit naar eigen inzicht en verlangen haar huis mocht laten bouwen, zal een groot deel van haar aandacht hebben ge schonken aan de plaatsing van keuken, kelder enz. De vrouwelijke architecte laat zich bij de indeeling van het huis leiden door efficiency en deze heeft reeds heel wat verbeteringen aan gebracht in het lot, der vroeger tot 'n mollen- bestaan gedoemde keukenmaagd. De titel van keukenprinses sloeg meer- op haar onbegrensde macht in haar domein dan wel op haar vorstelijke huisvesting Kennen wij niet allen het oude gedichtje, ge maakt op het schilderstuk van een onzer oude meesters: „Boven zat de heerschap fijn Op de fulpen stoelen. In de keuken, arme Trijn, Moest de glazen spoelen". En wat voor keuken!.... Kortgeleden hebben wij er nog een gezien, in een van onze oude Amsterdamsche patriciërs huizen. Diep, gelijk met den kelder, langs een kron keltrap te bereiken, lag daar de keuken, die- haar licht slechts ontving door twee getraliede vensters, uitkomende op een binnenplaats, die zoowat ter hoogte van 't bovenlicht lag. De tus- schenruimte tusschen vensters en plaats was een verzamelplaats van stof en vuil en onge dierte. De vloer met oude verweerde marmer- steenen, de stookplaats ver van de gootsteen, donker en zwart gelakt, de pomp met zwaar koperen zwengels, die een kapitaal aan arbeids kracht en poetsmiddelen moesten gekost heb ben, de muffe potkasten, 't was alles luguber. Naast de keuken een soort alkoof, zonder eenige ventilatie, waarin een bedstede, licht krijgende door een matglazen ruit, van dezelfde binnenplaats. Wat moet 't daar zalig rusten zijn geweest! Neven dat slaaphok, de provisiekelder, kolen kelder vol donkere hoeken en holen. De wijn kelder meer gelijkend op 'n middeleeuwsche foltercel dan 'n domein van 't ede! druivennat. In deze contrijen waren Mietje of Betje en Keetje gedoemd te leven als lichtschuwe we zens, als eenig lichtpunt heur kraakheldere kor net en stijf gestreken katoentje, bij flakkerend vleermuislicht. Hoe hebben ze daar haar goed humeur be waard, dat uiterst fragiel element in haar be staan, waar onze huidige keukenprofessionals dit bij 'n onwillige stofzuiger of pergolator enz. zoo snel verliezen? Welk een tegenstelling met onze moderne keuken: salonnetjes, symfonieën van wit en blauw, tegels en terrazzo, chroom en lak. Is dat niet het initiatief, de invloed der vrou welijke architekte, die met heel haar vrouwe lijk voelen meet en gist, hoe de efficiëncy, hoe de praktijk te toetsen aan de moderne hygiëne en eischen voor licht, lucht en ventilatie? Zoo zijn onze keukenprinsessen naar waarde geïnstalleerd, kunnen zij met liefde en interesse t haar arbeid verrichten, het gansche huis ten heil, zoo kunnen zij resideeren, desnoods in haar keurig zwartje met 't onberispelijk kraagje en de manchetjes, 't kittig schortje. De indeeling van geheel het moderne huis deelt in de zegening van het vrouwelijk initia tief, hare intuïtie voor het praktische en artis tieke, het goede en schoone. HELLENEN. In verband met de Nationale Kappersbedrijfs- tentoonstelling heeft de Haagsche Marcel Club het volgende modebericht verspreid: De tentoonstellingen, demonstraties en con coursen, de laatste jaren regelmatig door de Haagsche Marcel Clubs georganiseerd, hebben tot gevolg gehad, dat er ook voor Nederland sprake kan zijn van het lanceeren van een haar mode, zooals de kappers in Nederland zich deze voor de komende wintermode voorstellen. Deze mode draagt een tweezijdig karakter. De haren worden voor den dag kort geknipt ge dragen, met golven en krullen uit het gezicht en krullen op het achterhoofd. Deze mode past zich hierdoor bij de moderne dameshoeden aan, omdat deze hoeden het achterhoofd gedeeltelijk vrijlaten. Deze nieuwe mode draagt een meer vrouwelijk karakter dan die van eenige jaren terug. Door vakkkundige' toepassing van permanent wave, kan deze nieuwe mode door de dames op eenvoudige wijze worden toegepast. Voor avondkapsels worden losse stukjes aan gezet, om de korte halslijn te bedekken. Deze vragen een meer bewerkte verzorging, waardoor de oude kapkunst weer sterk aan het opleven is. Bij een bezoek aan schouwburg of theater zulen de kapsels dezen winter een geheel ander beeld geven, terwijl bij de meer bewerkte avondtoiletten met hoog opgewerkte mouwen een meer gestyleerd kapsel behoort. De haarkleur zal dezen winter overwegend rpodbruin zijn. De platina-blonde haarkleuren zijn op den achtergrond geraakt en voorloopig door de nieuwe kleur verdrongen. De groei en de ontwikkeling van een klein kind kunnen zeer goed vergeleken worden met het ontluiken van een bloemknop. Nu moet U niet denken, dat we van plan zijn, U te dompelen in een moeras van sentimen- taliteiten, waar babies bloemknoppen, kinderen kleine bloemen en volwassenen groote, forsche, schaduwrijke boomen zijn. In het geheel niet. Dit beeld wordt alleen om pratcische redenen gebruikt, omdat hiermee de uiterst langzame ontwikkeling van het jonge kind het best geïllustreerd wordt. Hoezeer de trotsche vader, die niet ophoudt te verkondigen, dat het rozige wezentje, dat daar voor U ligt, zijn zoon, of dochter is, er ook van overtuigd mag zijn, dat zijn kind in geestelijke zoowel als lichamelijke hoedanig heden alle andere kinderen verre overtreft, toch zijn de verschillen in ontwikkeling, vooral op jeugdiger leeftijd, niet zoo heel groot. De groei van den baby is, we herhalen het, als de ontwikkeling van een bloemknop: een gestadige, doch merkbare voortgang naar den vollen bloei. Heeft U deze onomstootelijke waarheid een maal goed voor oogen, dan zal het U veel ge makkelijker vallen, uw kind te begrijpen en zult U in staat zijn een verstandelijk belang te stellen, niet alleen in uw kind. doch ook in de verschillende maatregelen, welke wij tegen woordig treffen, om de gezondheid van den baby te beschermen. Neem nu büv. eens de tanden. De meeste moeders beschouwen de verschijning ervan, als de baby zestien maanden is, als een soort won der. Zij schijnen er in het geheel niet aan te denken, dat de tanden, zij het ook minder ont wikkeld, al eenigen tijd aanwezig waren, voor dat de baby zelfs werd geboren. Dit is dan ook één der redenen, waarom we erop moeten letten, dat de moeder, als zij een baby verwacht, voldoende kalk en vitaminen heeft in haar dieet daar deze noodzakelijk zijn, wil het kind krachtige beenderen en tanden krijgen. Een Engelsch kinderspecialist, die een bijzon dere studie heeft gemaakt van de normale ont wikkeling van een baby, heeft daaraan een heele beschouwing gewijd. Bij de geboorte is het kind zeer gevoelig voor veranderingen in de temperatuur, omdat het zich gedurende vele maanden voortdurend in dezelfde temperatuur heeft bevonden. Deze buitengewone gevoeligheid neemt na de eerste dagen af, doch gedurende dezen tijd, moet de baby zorgvuldig gevrijwaard blijven zoowel van koude als van al te warme temperaturen. De zintuigen van het kind functioneeren aan vankelijk, zooals ieder weet, zeer gebrekkig. De reuk is het eerste zintuig, dat door het kind wordt gebruikt. Dit blijkt reeds in de tweede of derde week na de geboorte, soms nog eerder. Het gehoor ontwikkelt zich wat langzamer dan de reuk, doch het gezicht is reeds van de ge boorte af aanwezig, hoewel aanvankelijk alleen in den vorm van gevoeligheid voor het licht. In zijn eerste levensdagen zal de baby zijn moeder herkennen alleen door het zintuig van den reuk. Is hij eenmaal twee maanden oud, dan zal hij haar ook spoedig van aanzien ken nen. Omtrent dien tijd zal hij ook kleurige voorwerpen met zijn oogen gaan volgen, terwijl hij het hart van vader en moeder begint te vervullen met blijdschap over de gorgelende geluidjes, welke hij maakt, om zijn tevreden heid tot uiting te brengen. Op een leeftijd van drie of vier maanden houdt baby zonder eenige hulp zUn hoofdje rechtop en zal hij grappig voor zich uit grijpen, om voorwerpen te pakken, welke zijn aandacht trekken. Met zijn handjes kan hij rog niet veel uitvoeren, voor hij een maand of zes is. Dan brengt hij het al zoover, dat hij een voorwerp van de eene hand naar de andere overbrengt. Aldus begint baby voor het eerst te spelen. Tegen den tijd, dat het kind zeven maanden wordt, zullen zijn pogingen, om rechtop te gaan zitten, waarschijnlijk met succes bekroond wor den. Als baby tien a elf maanden is, zal hij be ginnen te kruipen. Hierbij dient echter te wor den opgemerkt, dat heel wat kinderen in het geheel niet kruipen, doch er een eigen manier op nahouden om zich voort te bewegen, welke zijzelf uitvinden. Tusschen de elf en twaalf maanden zal baby over het algemeen wel in staat zijn, zich zonder hulp op te richten, doch van alleen loopen komt meestal niet veel voor hij vijftien of zestien maanden is. De tijd, waarop het kind begint te loopen, is zeer varieerend en we zullen goed doen, dit proces niet te zeer te overhaasten. Hetzelfde geldt voor het praten. Losse woorden kunt U te allen tijde van een kind verwachten, als het eenmaal tien maanden oud is. Heele zinnen echter eerst na het tweede jaar. Wat de tanden aangaat komen het eerst de snijtanden in de onderkaak te voorschijn. Ge woonlijk varieert die verschijning tusschen de vijf en tien maanden. De eerste vier kiezen komen uit, als het kind ongeveer een jaar is, de hoektanden op een leeftijd van achttien maanden en het tweede viertal kiezen circa dertig maanden na de geboorte. Het tanden krijgen is echter een erg onzekere geschiedenis. Zoowel in tijd als in rangorde hebben kiezen en tanden de eigenaardige ge woonte bij ieder kind weer anders te verschij nen. Er zijn geen mijlpalen of vastgestelde tijd perken, slechts een langzame, maar zekere voor uitgang van baby tot kind en van kind tot vol wassene. Zoo groeit de baby lichamelijk op. Of wij echter onze vergelijking tot het hitteree einde kunnen doorzetten en de volwassenen vergelij ken met een bloem in vollen bloei, is een kwes tie van smaak. Veel kan evenwel in dit opzicht afhangen van de geestelijke gaven, welke het kind van vader en moeder meekrijgt. In ieder hart wordt door God het goede ge stort en het is aan vader en moeder die gaven, tegelijk met het lichaam van het kind, te doen ontplooien en ontwikkelen, een taak, waaraan nooit voldoende zorg kan worden besteed. Bij de N. V. Uitgeversmij. „De Gelderlander" te Nijmegen verscheen het eerste nummer van „Studio", orgaan van den Nederlandschen R. K. Bond van Kapperspatroons „St. Franciscus van Assisië". Het doel van dit maandblad werd aangegeven door J. L. Henskens den voorzitter: „Wij stellen ons voor rubrieken te openen voor ontwikkeling op godsdienstig-zedelijk, sociaal-economisch, organisatorisch en vakkundig terrein. Daarnaast besprekingen en belichting van vraagstukken voor allen dag, ook al hebben die geen direct verband met de bovengenoemde punten". Het vakblad maakt 'n uitstekenden indruk met een keurige omslagteekening van H. Th. Wijde- veld en een keurige typografische verzorging. Ook de inhoud is tot in de finesses verzorgd. Behalve goed gestelde, en voor insiders interes sante artikelen brengt het o.m. mooie foto reproducties van verschillende kapsels. Het blad is een interessant staaltje van vak organisatie, men zal er met interesse kennis van nemen. Een kampioenkapper Albert Werner uit Keulen behaalde te Brussel het kampioen schap voor Europa met dit kapsel Hoe zuiverder de ziel, des te lichter lost zich het levensprobleem voor haar op. Al te heftige liefde voor dieren, is een soort van menscbenhaat, H, Aan enkele lezeressen gelukte het niet naar haar zin boterletter te bakken. Als zij het vol gende recept volgen, zullen zij wel tevreden over het resultaat zijn. En andere lezeressen kunnen er tegelijk van profiteeren. Het vulsel van deze tractatie wordt bij voor keur eenigen tijd b.v. een week or 14 dagen van te voren klaar gemaakt: het wint daardoor aan geurigheid. Hiervoor worden 125 gram amandelen gepeld, ze worden daartoe eerst ge broeid d.w.z. men zet ze met wat koud water op, laat ze eenige minuten doorkoken en giet ze af: de velletjes zijn er dan gemakkelijk van te verwijderen. Op een bakblik uitgestrooid, laat men ze een oogenblik in de oven opdrogen, vooral niet te lang daar ze niet bruin mogen worden. Na in een amandelmolen gemalen te hebben, worden ze vermengd met 125 gram kristalsuiker, een geklopt ei, en de afgeraspte schil van een halve citroen. Dit wordt even door elkaar gekneed en daarna op een koele plaats bewaard tot de boterletter gebakken zal wor den. Voor het deeg worden 100 gram boter en 100 gram bloem afgewogen, in een kom gedaan met een mespuntje zout en daarna wordt de boter in grove stukken door de bloem gesneden met behulp van 2 messen. Ongeveer 1 dL. water wordt er nu langzamerhand bijgegoten, dit wordt er luchtigjes met een lepel doorgeroerd. Er moet zooveel water aan toegevoegd worden dat er geen droge bloem meer over blijft, maar het tenslotte zonder kneden een samenhangende bal wordt, bestaande uit boterkluiten en natte bloem. Een tafel of deegplank en een deegrol worden met bloem bestrooid en daarop wordt de bal uitgerold. Draai de lap dikwijls om, daar hij aan het begin vlug vast gaat zitten, maak hem in dat geval voorzichtig los met een mes en strooi op die plek wat bloem. Is het deeg uitgerold tot 4 cM. dikte, vouw de lap dan netjes op als een handdoek bijvoorbeeld de zij kanten naar binnen en dan dubbel. Het opge vouwen pakje wordt dan dwars voorgelegd, weer uitgerold en voorzichtig opgevouwen, daarna nog eens. Nu wordt het deeg een half uurtje op een koele plaats gezet, zoodat de boter daar geheel op kan stijven. In dien tus- schentijd worden deegrol en plank of tafel van de aanklevende deegresten ontdaan en daarna wordt het deeg weer driemaal gerold en opge vouwen, en weer een tijd te rusten gezet. Van het vulsel worden nu rolletjes gemaakt (het handigste gaat dit tusschen de handen, nadat we er eerst wat bloem op hebben geno men). Het deeg wordt nu voor de laatste maal uitgerold tot een lap van 18 cM. breedte en Vi c.M. dikte. Midden er op worden de rolletjes vulsel tegen elkaar gelegd, het deeg er om ge vouwen, zoodanig dat de randen elkaar bedek ken, deze worden met wat water op elkaar ge plakt. Nu wordt er de letter van gevormd. Is het b.v. een P dan wordt in het midden van de rug met een scherp mesje een opening ge maakt, waarin het eene uiteinde geschoven wordt. Het andere uiteinde zonder vulsel wordt naar beneden geslagen en met water vastge plakt. De letter wordt nu op een met bloem bestrooid bakblik gelegd met de platte kant naar beneden. Om bij het bakken een mooie kleur kleur te krijgen, wordt de letter met geklopt ei of dooier bestreken, In een heeten oven liefst eerst met onderwarmte, moet het ge bak nu gaar en lichtbruin worden (20 minuten). Van de aangegeven hoeveelheid wordt een flinke letter verkregen. M- M- De Engelsche consul te Calais, die daar een tullefabriek heeft, telt onder zijn werksters een oude juffrouw van acht en zeventig jaar, die sinds zeventig jaar in dezelfde fabriek werk zaam is. Een dergelijk jubileum is natuurlijk uiterst zeldzaam en juffrouw Louise Noël werd door haar stadgenooten op hartelijke wijze geëerd. Maar ook de regeering toonde haar be- VOORZIET U VAN GOEDE HULP. HOUDT STEEDS EEN BIJ DE HAND ss langstelling door haar het Legioen van Eer te' schenken. Het oude vrouwtje, dat ondanks dat ze naar de tachtig loopt, nog kras en flink is, liet zich door al dat eerbetoon niet van de wijs brengen. Ze vertelde aan ieder, die het hooren wilde, hoe gelukkig of ze was, niet alleen voor zich zelf, maar ook voor de fabriek, waar ze haar heele leven gewerkt had.. Want reeds op haar achtste jaar was ze begonnen te werken. Beproevingen bleven haar niet bespaard. Toen ze vijftien jaar was stierf haar moeder, terwijl haar vader eenige jaren later overleed, na een ziekbed van jaren. Haar oudste zuster was toen getrouwd en juffrouw Louise kreeg de zorg voor haar jonger broertje en zusje. Ze voedde Ze beiden op maar, terwijl haar broer jong stierf, behield ze haar beide zusters waarvan de oudste 80 jaar en de jongste 70 jaar is. Op het oogenblik wonen de drie zusters bij elkaar, daar de oudste sinds jaren haar man heeft verloren en de beide jongsten, ongetrouwd gebleven, altijd samen zijn blijven leven. Met haar drieën zijn ze dus 228 jaar oud. Door griezelig zuinig te leven hebben ze zich een huisje kunnen koopen, de oudste zuster ontvangt een kleinigheid aan steun, de jongste kan niet veel meer doen en zoodoende is het de jubilaresse, die voor haar drieën moet zorgen. Gelukkig heeft ze haar vak onder de knie. Toen ze als kind van acht jaar op de fabriek kwam, kon ze lezen noch schrijven. Maar op de avondschool had ze dit gauw geleerd. Later leerde ze van haar patroons Engelsch, wat ze nu even makkelijk spreekt als haar moedertaal en daardoor werd ze vijftig jaar geleden als werk- meesteres van het atelier aangesteld, een post, dien ze nog bekleedt. In haar lange leven leerde ze vijfhonderd kantwerksters haar vak en het is juist terwille van haar, dat de oude dame zoo blij is met haar Legioen van Eer. Zoo'n voor beeld zal haar goed doen, meende ze, maar het valt te betwijfelen of de werksters het een aan genaam vooruitzicht zouden vinden zeventig jaar in een fabriek, en dan nog wel dezelfde, te wer ken. Maar in ieder geval worden heel wat eerekruisen uitgedeeld, die minder verdiend zijn dan dit van juffrouw Noël. D. K. W. P a r ij s, 18 October 1933. De mode brengt dezen_winter voor de prac- tische en sportieve modellen zulke mooie en comfortabele wollen stoffen, dat men 'n tailleur haast even gemakkelijk dragen kan als een man tel. Die stoffen zijn over het algemeen dik en ruig, voorzoover zij geen relief- effecten verttonen, ge kruld of korrelig, en zij vallen gemeenlijk zoo goed, dat zij een uitste kende coupe waarborgen en recht-vallende rokken mogelijk maken. Bij zulke stoffen kan men bont gerust missen en bijgevolg ziet men veel eenvoudige ensembles zon der bont. Men vergenoegt zich daarbij met een korte das van grof tricot, waar van de levendige tinten het costuum opfleuren, dat gewoonlijk in een gedekte tint wordt gekomen. Voor de deux-pieces en het petit-tailleur met een kort jacjuette zijn vooral gewild de tinten bruin en kastanje met warmen weerschijn, soms rood- of purperachtig. Men ziet ook groen, in een gedekte nuance, wanneer die kleur gebruikt wordt voor het heele costuum, of geel achtig, wanneer de kleur alleen als garneering wordt gekozen. Het zwart blijft intusschen ook nog altijd erg in trek om zijn discrete elegantie. Het hiernaast weergegeven model, dat èn voor een deux-pièces èn voor een petit tailleur kan doorgaan, is gekozen uit dikken zwarten wollen stof. Het heeft het voordeel, dat het bij zachter weer onafhankelijk gedragen kan worden, ter wijl men bij grootere koude er een mantel over heen kan doen. Een geknoopte petit col en epauletten van zwart astrakan garneeren dit aardige costuum, dat bovendien versierd is met zeer groote knoo- pen. Indien het costuum in bruin of kastanje wordt gekozen, kunnen de knoopen uit een contrasteerende tint zijn, bijv. oranje. Men krijgt dan een heel nieuw en sierlijk effect. In de maand Juli 1930 had te Damascus een goed bezocht algemeen Oostersch vrouwencon gres plaats, waarover wij indertijd in dit blad uitvoerig hebben bericht. Onder de 21 resoluties, die daar werden aangenomen zijn voor de po sitie der Oostersehe speciaal der mohamme- daansche-vrouw de volgende van belang. Zij geven te kennen, waarop thans het streven der georganiseerde vrouwen in deze landen vooral gericht is. Ie. Het is wenschelijk, dat een minimum leeftijd voor het wettig huwelijk wordt vast gesteld, zooals de Europeesche en ook som mige Oostersehe wetgevingen die reeds kennen. 2e. Aan de meisjes dient een zekere mate van vrijheid te worden toegestaan bij de keuze van haren echtgenoot. Vóór ieder huwelijk dient aan de toekomstige echtgenooten althans eenige gelegenheid te worden geboden om persoonlijk met elkander kennis te maken. 3e. Polygamie worde tot uitzonderingsgeval len beperkt. 4e. Echtscheiding mag niet plaats vinden tenzij om zeer gewichtige redenen. Waar die inderdaad aanwezig zijn, moet niet alleen de man maar ook de vrouw het initiatief tot schei ding kunnen nemen. 5e. Medisch onderzoek vóór het huwelijk is gewenscht. 6e. De sinds onheuglijke tijden gebruikelijke „mahr" (dit is de arabische naam voor den alouden „bruidsprijs" door den bruidegom aan de familie van zijn aanstaande vrouw te be talen) worde zooveel mogelijk gereduceerd. Tot slot geven we nog een kort overzicht van den thans feitelijk bestaanden toestand in sommige Oostersehe landen. In Turkije werd reeds door de wet van 17 Februari 1926 de minimum-leeftijd dér bruid vastgesteld op 17 jaar. Echtscheiding kan door elk der beide partijen worden aangevraagd, wanneer daartoe een van de bij de wet om schreven redenen aanwezig is. De turksche wet onderscheidt een „burgerlijk" en een „godsdien stig" huwelijk. Het burgerlijk huwelijk is voor aanhangers van alle godsdienstige gezindten verplichtend, en moet aan een eventueel „ker kelijk" of „religieus" huwelijk steeds vooraf gaan. De mohammedaansche vrouwen van Trans- kaukasië hielden reeds in 1922 een congres te Bakoe, waar eenige belangrijke resoluties wer den werden aangenomen, o.a. afschaffing der polygamie, verbod van huwelijken op al te jeug digen leeftijd gesloten, en afschaffing van den z,g. „kalym", d.w.z. van den bruidsprijs, die ook in deze streken nog altijd in swang wee, In de eveneens bij de sovjet-unie aangesloten repu bliek der Kirgiezen werd de polygamie in 1921 wettelijk afgeschaft. En soortgelijke wetsbepa lingen werden ook in de verschillende andere, grootendeels mohammedaansche, sovjet-repu blieken van het Oosten afgekondigd. Maar in de praktijk werd er nogal eens de hand mee ge licht. Den 13en Februari 1925 werden van Mos kou uit de verschillende bepalingen op het hu welijk nogmaals ingescherpt. Geen meisje mag tegen haar wil tot een huwelijk worden ge dwongen. Wanneer voor een toekomstige echt- genoote de van ouds gebruikelijke „kalym" betaald is, zijn zoowel de betaler als de ontvan ger daarvan strafbaar voor de wet. Aan den wettelijk vastgestelden minimum-leeftijd moet streng de hand gehouden worden. Aldus heet het in een manifest van den hoogen regeerings- ambtenaar Narimanow aan de bevolking van Oesbekistan, Turkmenistan, Mongolië, aan de Kirgiezen, de Kalmoeken, enz. enz. In Afghanistan trachtte de zeer vooruitstre vende koning Aman Ooellah de positie der ge trouwde vrouw te verbeteren. Een koninklijk decreet van 1921 bevat onderscheidene bepa lingen, die kennelijk door deze strekking zijn bezield. Huwelijken op al te jeugdigen leeftijd worden verboden. Persoonlijke toestemming van de bruid is voor ieder huwelijk vereischt. De vrouw kan bij de competente overheid echt scheiding aanvragen, wanneer daarvoor motie ven aanwezig zijn, die de mohammedaansche godsdienstwet als zoodanig erkent. Met name, ingeval de man geen voldoende zorg draagt voor het onderhoud der vrouw, of, wanneer hij de traditioneele mohammedaansche voorschrif ten betreffende het huwelijksleven niet in acht neemt. Koning Aman Ooellah was ln beginsel ook een tegenstander van de bij zijn volk nog zeer ge bruikelijke polygamie. In 1928, bij gelegenheid van een receptie na zijn terugkeer van de groote Europeesche reis, verklaarde hij alvast dat alle officieele personen en alle staatsamb tenaren hunne harems zouden moeten opheffen, wanneer zij er prijs op stelden onder zijne re geering in functie te blijven. De wettelijke leef tijd der bruid bij het huwelijk wilde hij zelfs op 20 jaar vaststellen, wat voor het Oosten werkelijk iets ongehoords zou zijn geweest Doch, gelijk men weet, heeft Aman Oellah slechts een gering gedeelte van zijn vele reform plannen kunnen doorvoeren. Zijn vooruitstre vende denkbeelden hebben hem ten slotte den troon gekost, en hij moest den weg der balling schap opgaan. In Perzië werd in 1931 de huwelijkswetge ving hervormd. De nieuwe bepalingen zijn vol gens onze Europeesche opvattingen wel niet zeer streng, en zeker niet overdreven gunstig voor de vrouw. Maar zij brengen toch eenige verbetering op enkele punten, waarop die het noodigst was. En van den thans regeerenden Sjah is algemeen bekend, dat hij zijne wetten ook weet te doen eerbiedigen in de praktijk. Wat van de verschillende autoriteiten in de andere Oostersehe landen lang niet altijd gezegd kan worden. «tni»" r Een van de karakteristieke eigenschappen van de nieuwe herjsthoeden is, dat zij, als we het zoo zeggen mogen, met hun draagsters vergroeid zijn. Ze vormen, als het ware, mede het kapsel; ze zijn in hun kleinheid als puntjes op de i's! Voor verschillende dames is de geheel rand- looze hoed, die nu zooveel opgang maakt, abso luut ongeschikt, vooral voor haar die een „rond" gezicht hebben, en daarom zijn er ook modellen met een heelen smallen rand ontworpen. Reeds de eerste figuur op onze afbeelding maakt ons met zoo'n model vertrouwd. Het wordt bij voorkeur "van vilt gemaakt en met eenige gestyliseerde zijden bloemen versierd. Ofschoon een dergelijke hoed voor den middag is bestemd, valt hetzelfde type ook op de sfeer van soiree en theaterbezoek af te stemmen. We vervaardigen den hoed dan niet van vilt maar b.v. van een met metaal doorweven stof, mate riaal, dat, zooals bekend, momenteel erg gewild is en ook graag voor de moderne avondjapon gekozen wordt. Kenmerkend voor de nieuwe hoedenmode is de rijke garneering, want er is bijna geen elegant model, dat niet met een origineel verwerkten band, een bloem van zijde of bont, een veer of een willekeurig fantasie-vol garnituur getooid is. Er valt dus op dit gebied een groote veran dering te constateeren, welke in zóóverre toege juicht mag worden, als het „gelijkgeschakeld" effect van den fabriekshoed hier geheel en al opgeheven wordt en een werkelijk voorname hoed ontstaat, die den handenarbeid en het ar tistiek vernuft weer de plaats inruimen, waar zij recht op hebben. Fluweel met een band als gameering is een van de meest geliefde combinaties der komende maanden, zoodat een model, als onderaan links op onze plaat voorkomt, ongetwijfeld veel bijval zal oogsten. Maar niet alleen fluweel, ook glanzende zijde is aangewezen om een groote rol in de hoeden mode van morgen te spelen; dit weefsel zou voor de hooge modellen verwerkt kunnen wor den. Zoo'n model, waarvan bovenaan in het midden van onze afbeelding eenig idee gegeven wordt, en dat er uit ziet als een open -bloemkelk, kan een smaakvolle completeering vormen van het gedistingeerde middagtoilet. Van achteren bijzonder hooge en daar juist heel lage modellen wisselen elkaar in een bonte rij af. Bijzonder gekleed echter staan de van achteren hooge en van voren lage hoeden. Een hoogst interessante creatie, waarvan de rand bovenaan bijeengebracht is en een richel vormt, die met een lange veer is bedekt, treffen we bovenaan rechts aan. Een dergelijke hoed. zal er vooral in zacht, fijn haarvilt sjiek uitzien. Dat het in de nieuwe hoedenmode hoofdzake lijk op de vaardigheid van de kunstenaarshand aankomt, komt wel in bijzondere mate tot uiting, wanneer de buitengewone modellen aan de orde zijn en men o.a. ook verschillende gedrapeerde hoeden ontmoet, die zoowel smaak als handig heid verraden. Het laatste portret uit onze ga lerij laat duidelijk zienmet hoeveel bevallig heid de nieuwste mode onze dames begiftigd. Het geldt hier een in losse plooien gelegden hoed, die ondanks zijn hoogte geenszins te zwaar aandoet. Uit een der plooien komt een veder garnituur te voorschijn, dat geglyseriniseerd (met een waslaag bedekt) kan zijn, waardoor de veer een geheel anderen indruk maakt. Chineesche tafeltjes. Men kan de ijzer houten tafeltjes opknappen met een zeer ver dunde oplossing van schellak en spiritus. Zoo verdund, dat de vloeistof een heldere licht gele tint heeft. Noch zwarte was, noch schellakop lossing hebben (mits voldoende verdund) een slechten invloed op het paarlemoer. Wil men heel zeker en veilig te werk gaan, dan gebruike men voor het schoonhouden van greshout inge legd met paarlemoer, heel zachte wollen doeken, waarmede men de meubeltjes glanzend wrijft zonder eenig was bestanddeel. Voor krullen en hoeken, een goed volharig zacht borsteltje. Etiquette. Wanneer men in een pension een nieuwe (n) medebewoner aantreft, kan men onmiddellijk zich voorstellen, of beleefd groe tend passeeren. Wenscht men nadere kennismaking, kan men een kaartje doen afgeven t. k. Meestal leiden de omstandigheden, vanzelf tot kennismaking, een herhaaldelijk treffen, een behulpzaam zijn, enz. Men is echter niet verplicht, absolute ken nismaking te zoeken; en kan met de gewone beleefdheid volstaan. Lakschoenen. Een lezeresje beklaagt zich over de zwarte strepen, die de riempjes van de lakschoentjes op haar licht zijden kousen af geven. Het euvel is zeer goed te ondervangen door deze riemjes met een stukje lichte zijde te voeren, met een fijn naaldje tegenhechten en in de rafel afknippen. Neem de schoentjes af met spons en zeem, en wrijf ze nu en dan met een druppel slaolie in. Uitwrijven tot er niets meer te zien is. Schaf u daarvoor een z.g. hand schoen aan, van dikke lussen; geprepareerd of niet. Ze bestaan in wit, bruin en zwart en kosten 50 cent. Ze zijn bijzonder practisch, men heeft geen vuile handen te maken. Zieke poes Wij raden onze Amsterdamsche lezeres aan den dierenarts te raadplegen. Tegels. Tegels, oude tennisbaantegels welke groen uitslaan moeten dagelijks geschrobt wor den met een piassava-bezem en schoon water. Spoel ze over met warm aardappelenwater of bleekwater of smeer de vloer eens per week met zeepzieder-asch of wied-asch in. Strooi nu en dan wat fijn zand opdat de tegels goed aan- eenblijven en.... mopper niet op ^t hondje.... Aardappelwater is altijd goed omdat er zout in zit, en dat bijt schoon. Parketvloeren. Vlekken, mits niet te diep ingedrongen kan men wegschaven met fijne staalkrullen of stalwol, met de nerf mede wrij ven, daarna de plek in slappe was zetten, laten intrekken en met zachte wollen doek opwrij ven. Bij ernstige gevallen, laat men een nieuw blokje inzetten. HUISMOEDER. Inmaken van tomaten. Op verzoek van mevr. M. te D. volgen hieronder eenige goede recepten voor het inmaken van tomaten; wan neer de aanwijzigingen juist opgevolgd worden is mislukken uitgesloten. Voor tomatenpuree worden de tomaten ge- wasschen, van de groene kelkblaadjes ontdaan, in stukken gesneden en daarna gedurende een half uurtje tot moes gekookt, waarbij af en toe geroerd moet worden om aanzetten te voorko men. Vervolgens wordt dit moes door een paar- deharen of rietzeef gewreven en daarna onder roeren ingekookt tot de puree de verlangde dikte heeft. Dit duurt ongeveer uur, maar is ook afhankelijk van de soart tomaten: hoe dik ker de puree is, hoe beter, daar ze dan beter houdbaar is, Daarna wordt de puree in de fles- schen gedaan, die 20 minuten zijn uitgekookt. Ze worden gesloten met kurken die ook uitge kookt zijn (slechts 5 minuten). Druk deze kur ken er stevig in, snijdt ze gelijk af met de flesch en dompel ze in flesschenlak. Herhaal dit lak ken, indien in het eerste laagje nog gaatjes voor komen. Indien de puree dik genoeg is en de fleschjes behoorlijk steriel zijn, is het niet noodig, zoo als wel gedaan wordt, om de puree in de fles- schen met de kurk er los op nog een kwartier te steriliseeren, en dan pas af te sluiten. Om heele tomaten in te maken, zoogenaamde Tomaten Au Jus, worden de gewasschen en van de groene kelkblaadjes ontdane tomaten in wijde flesschen geschikt. Deze flesschen moeten ook weer uitgekookt worden en afgekoeld voor de tomaten er in gaan, daar anders het velletje hiervan zou springen. Er wordt dan zooveel Een aardige combinatie van tascli en schoentje: hagedissenleer met zwart lak leer afgezet. koud water op de vruchten geschonken tot ze geheel onder staan en gedurende 15 minuten gesteriliseerd op een temperatuur van 80 graden Celsius. M. M. I We beleven wel eens voile-looze tijdperken, maar steeds duikt deze bescheiden sluier weer op. Het is nu eenmaal een erg geliefde dracht, die alleen dan pleegt te verdwijnen, wanneer zij te algemeen is geworden. Terwijl men de voile vroeger uitsluitend tegen het gezicht aan en dus onder den hoed droeg, wordt zij momenteel dikwijls aan den hoedrand bevestigd, op die manier een deel van de gar neering vormend. Den allerlaatsten tijd ziet men weer met goud draad doortrokken voiles, vooral op kleine hoedjes en met name bij het theaterbezoek. Fraaie kannen, borden, schalen, Kommen, vazen, sierlijk fijn, Moeten altijd voor de huisvrouw 't Kostbaar zorgenkindje zijn. Neem bij 't spoelen helder water, Zachte zeep, ènopgepast, Dat geen kwast noch ruige doeken 't Broos glazuur moedwillig krast. Spaar de oortjes en de randen, Barst en scheur heelt nimmermeer, Breuk en kneus zijn onherstelbaar, Als „geschonden deugd en eer". HELLENEN, j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4