i m U ÊétW rpiw isSiiiÉl DINSDAG 24 OCTOBER 1933 HET TRAMVRAAGSTUK. Naar herziening van het net? Verbindings- en/of overstapkaartjes. DE TOESTAND IN HET SLAGERS- BEDRIJF. DE TOL AAN DEN SCHIEWEG. HET VERKEER IN DE VAN DER TAK- STRAAT. 5 PCT. LEENING ST. BARBARA PAROCHIE ROTTERDAM. DE KRALINGER HOUT. Een commissie wil de gemeente een som voor beplanting aanbieden. CALAND. GENOOTSCHAP NEDERLAND- FRANKRIJK. DERDE NEDERL. SPER V. ERBËÜRS. f DE MIST. —BWmmmem MIST BOVEN WAALHAVEN. AAN ERNSTIG ONGELUK ONTSNAPT. BRUTAAL. benoemingen bij de politie. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. We stellen het nog maar eens vast: De tram werkt met enorme tekorten als gevolg van ma laise, afstooten van publiek door verminderde frequentie, in sommige opzichten onvoldoende verbindingen en concurrentie van op popula riteit ingestelde auto-tarieven en goedkoope fietsen. We behoeven de misère van de reeds onder nomen incidenteele pogingen tot „verbetering" van het vervoer niet op te halen. De jongste niet te apprecieeren correctie was wel het doortrekken van lijn 6 ten koste van lijn 3. In het speciaal verkeersnummer van „Finan cieel Overheidsbeheer" bespreekt nu mr. B. Mees nog eens de Rotterdamsche tramkwestie. Aan zijn beschouwing ontleenen we de vol gende passages: „Een kort woord over bezuinigingen door herziening van het lijnennet, waar reeds in verband met den vervoerplicht op gewezen is, en door inkrimping van den dienst. Deze laatste maatregel, die neerkomt op ver laging van de frequentie, is een zeer gevaar lijke bezuiniging, omdat zeer veel passagiers voor het bedrijf verloren gaan. Weliswaar wordt zoodoende het aantal passagiers per wa gen-kilometer kunstmatig op een hoog peil ge houden, doch het groot gevaar is gelegen in het feit, dat door lange wachttijden het ver voermiddel impopulair wordt, iets dat in Rot terdam helaas in sterke mate het geval is. Wan neer echter niet besloten wordt tot herziening en inkrimping van het lijnennet, is verlaging der frequentie een noodzakelijk kwaad, om dat op geen andere wijze vermindering der uitgaven mogelijk is. Of op den duur het mid del niet erger zal zijn dan de kwaal, is een open vraag, die in het algemeen moeilijk te beantwoorden is; deze vraag moet echter be slist bevestigend beantwoord worden, wanneer op de spitsuren de frequentie te laag is. M.i. is de eenige wijze van kostenbesparing, die voor het publiek de minste bezwaren mee brengt, een grondige herziening van het lijnen net in zijn geheel. Wanneer in een stad een net van directe verbindingen tusschen de ver schillende wijken onderling bestaat, dat inge steld is op een jaarlijksch vervoer van 100 mil- lioen reizigers, is het duidelijk, dat zij vermin dering van het vervoer tot 70 millioen per jaar dit net veel te uitgebreid is en dus te duur is. Incidentieele opheffing of inkorting van lijnen is een verkeerde manier van bezuiniging. In theorie kan men zeggen: ik hef lijn a op, daar door is het publiek op de naburige lijn b aan gewezen, waardoor deze lijn b beter zal wor den, maar in de practijk blijkt, dat het publiek zich niet laat dwingen en dat het in zoo'n ge val naar andere vervoermiddelen gaat zoeken. Het zal, wanneer een grondig reorganisatieplan uitblijft, wel eens noodig zijn om lijnen, die uiterst weinig vervoer trekken, op te heffen of in te korten, maar het is en blijft een ris kante bezuiniging. Bij inkrimping van het net zal het noodza kelijk zijn om van een net van directe verbin dingen over te gaan op een zg. trajectennet, d.i. het net, waarin de "belangrijkste verkeers- stroomen, dus de radicale verbindingen, door directe lijnen verzorgd worden, terwijl voor de overige minder belangrijke verbindingen over gestapt moet worden. Het tarief zal in dier voege gewijzigd moeten worden, dat een goed koope overstapgelegenheid geschapen wordt. De voornaamste voordeelen van het trajecten- net zijn: 1. Het geringe aantal lijnen, n.l. in hoofdzaak radicale, waardoor de bezetting beter is dan op een groot aantal lijnen, die de verschillende wijken langs directen weg verbinden. 2. De noodzakelijkheid om op deze lijnen een frequenten dienst te rijden. Het groote en m.i. doorslaande argument tegen het net van directe verbindingen is, dat wegens het groote aar.tal lijnen een lager frequentie noodig is, omdat an ders zeer veel slecht bezette wagens op straat verkeeren. Lage frequentie is een bron van veel klachten en ergernis, die aan de bedrijven, die deze methode aanhangen, onnoemelijk schade berokkend heeft. Bij een trajectennet, bestaat dus de gelegenheid om deze bron van klachten voor het grootste deel op te heffen, waardoor het stedelijk vervoermiddel aan po pulariteit zal winnen en waardoor een deel van de tekorten zal verdwijnen. 3. De geringe lengte der lijnen. Uiteraard zijn lijnen, die de verschillende wijken onder ling verbinden, vaak van een aanzienlijke lengte. Vertragingen die door openstaande brug gen, verkeersopstoppingen, enz. aan de orde van den dag zijn, planten zich in de buitenwij ken voort en zijn dus van veel ernstiger aard dan wanneer de lijnen kort zijn. De onhoud bare verkeerstoestanden bij de bruggen over de Maas te Rotterdam zijn oorzaak, dat de vertra gingen in het Noorden en het Westen der stad gevoeld worden, en reeds daarom zou een tra jectennet voor Rotterdam een geregelder dienst en minder klachten tengevolge hebben." In theorie kunnen we het betoog van mr. Mees volkomen beamen. Doch hoe moet het plan in practijk worden verwezenlijkt? Welke Rotterdammer, die van de tram ge bruik maakt, zal de verbinding van zijn woon wijk niet als radicaal beschouwen m.a.w. niet opkomen voor handhaving van zijn lijn als directe lijn. Alleen het uitknobbelen van radi cale en niet radicale lijnen zou tot een massa productie van adressen particulier en namens buurtvereenigingen aanleiding geven. De schrijver wijst voorts o.a. op den inder daad onhoudbaren toestand aan de Maasbrug gen. Ten aanzien van de lijnen, die Rechter en Linker Maasoever verbinden, zou al spoedig worden voorgesteld om voor deze verbindin gen het trajecten-net in te voeren al dan niet met overstapgelegenheid. Maar dat wordt dan ten le een verbinding van twee lijnen, dus wachten, ten 2e betaling tweemaal of ander half maal (bijv. 9+2). Zou dit kunststuk van meer betalen en ze ker geen korteren tijdsduur de tram aan po pulariteit doen winnen? Een verbetering zien we in den Invoer van overstapjes. Op een eenvoudig kaartje, waarop alle tramlijnen staan aangegeven wordt bij uitgifte tweemaal een nummer van de te ge bruiken lijnen aangeduid. De drukkosten wor den te hoog waarschijnlijk, anders zou als ver eenvoudiging van de manipulaties voor den conducteur op de kaartjes het eigen nummer van de tweede lijn kunnen worden weggela ten en alleen het nummer behoeven te worden aangestreept. Een andere kwestie is nog of alle radicale verbindingen door de radicale lijnen reeds- be staan. Een radicale verbinding bijv. is Station Maas- Schiedam met 4 en 8. DocH, waarom als de Schiedamsche bussen voedingsmiddelen zijn, dat radicalisme niet verder doorgevoerd op één kaartje van 12 y2 cent in plaats van nu 5 ct. voor de bus en 10 ct. voor de tram of 5 ct. plus de knipkaart. Is Zuid-Oost geen radicale verbinding? Hier zou dus of één tramlijn rechtstreeks naar het Oosten moeten loopen of een verbindings kaartje moeten worden uitgegeven tegen het gewone tarief bijv. 25 1 voor één dubbeltje. Waarom moeten de Heyplaters en zooveel honderden schippers en arbeiders rondom de Waalhaven een dubbel tarief betalen door ge bruik te maken van lijn 2 bus F. Gevolg: de menschen zijn gaan fietsen of laten zich met bussen vervoeren. We hebben bij het artikel van mr. Mèes slechts een enkele kantteekenlng willen ma ken. Er zijn meer vragen te stellen. Bijv. of niet het stelsel voorkeur verdient: betaling per kilometer met verdeeling van een soort sectie boekjes. Maar op het oogenblik is door B. en W. een deskundige voor het tramvraagstuk aangewe zen, die binnen een enkele maand rapport zal uitbrengen. We achten het daarom beter dit rapport af te wachten, dat hopelijk de geheele tram-affai re veelzijdig zal bezien. Vergadering van St. Laurentius. Maandagavond heeft de R. K. Slagerspatroons- vereeniging een zeer druk bezochte vergade ring gehouden. In den breede heeft de voorzitter uiteengezet, in welk een toestand het slagersbedrijf thans verkeert. Spr. w°es er op, dat de Bondsleiding en in het bijzonder de Commissie van Overleg hard heeft gewerkt en steeds een welwillende houding heeft aangenomen tegenover de Re geering en mede tegenover de Rundvee-cen trale. Of het de juiste weg is geweest, zal de tijd leeren. Feit is, dat er van deze welwillend heid misbruik is gemaakt bij het advies aan den Minister. Hiervan zijn maatregelen ge komen, waardoor het slagersbedrijf zoodanig in de knel komt, dat men er zijn bestaan niet meer in kan vinden en de consument mede' de dupe is geworden, terwijl de adviezen van de Commissie van Overleg niet alleen voor het slagersbedrijf, maar voor het algemeen belang waren. Al is nu de beslissing gevallen, dat beteekent niet, dat de slagers bij de pakken moeten neer zitten. De stmjd moet worden voortgezet. Het publiek en in het bijzonder de Overheid moet den toestand in het slagersbedrijf weten. Op de groote vergadering van a.s. Woensdag te Utrecht, waar alle slagers uit het geheele land bijeen komen, zullen we ons standpunt bepalen. Vervolgens was het woord aan den heer C. Burgers uit Amsterdam, lid van het hoofdbe stuur, die het onderwerp behandelde „hoe maakt men winst in het slagersbedrijf". Met tal van cijfers toonde spr. aan, welke hooge lasten momenteel op het bedrijf drukken in vergelijking met vóór den oorlog, terwijl de prijzen thans dezelfde zijn. Spr. wees verder op de gevolgen van het cadeaustelsel, alsmede op de diverse praktijken, die worden toegepast in oneerlijke concurrentie. De eindconclusie van spr. was, dat, waar de Overheid het bedrijf al die wettelijke maatregelen oplegt, zij ook verplicht is den eindprijs van het slagers product vast te stellen. Nadat de voorzitter een opwekkend woord had gesproken voor den a.s. Socialen Katholieken dag van Zondag a.s. en enkele huishoudelijke zaken waren afgehandeld, sloof de voorzitter de belangrijke bijeenkomst. Een gevaar voor de veiligheid. Is het bij Burgemeester en Wethouders be kend, dat er dit jaar reeds meerdere ongelukken hebben plaats gehad aan den Rotterd. tol aan den Schieweg, dat er Dinsdagavond bijna weer een ongeluk heeft plaats gehad en dat er Woensdagavond een zeer ernstig ongeluk is voorgekomen? Zijn B. en W. niet van meening, dat hier oogenblikkelijk maatregelen moeten worden genomen, opdat niet opnieuw menschenlevens in gevaar worden gebracht? Zouden B. en W. bereid zijn om wederom de onderhandelingen met het Rijk door bemidde ling van de Rijkstollencommissie en met Ged. Staten van Zuid-Holland op te nemen, teneinde tot afkoop van dezen tol te geraken en voor het geval, dat Rijk en Provincie tot afkoop niet bereid zouden zijn, ir^, overweging te nemen de afschaffing van den tol, met opoffering van de daaraan verbonden inkomsten? Aldus een drietal vragen, door het Raadslid A. J. ten Hope aan B. en W. gesteld. KANTONGERECHT TE ROTTERDAM. Veroordeeld werden: M S. A., bouwkundige alhier, omdat hij op 15 September 1933, des namiddags omstreeks 1014 uur, verkeerende toen onder den invloed van gebruikten alcoholhoudenden drank, op den Schiedamschedijk met zijn auto plotseling met vrij groote snelheid naar links heeft gezwenKt waardoor de bestuurder van een van tegenover gestelde richting rijdenden tramwagen krachtig moest remmen om een aanrijding te voorkomen, waarna A, vervolgens nog eenige meters doorge reden te hebben op de verhoogde voetstraat al daar tot stilstand kwam, tot een geldboete van 40 subs. 4 dagen hechtenis en voorwaardelijk tot een geldboete van 60 subs 4 dagen hechtenis met intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van zes maanden en een proeftijd van één jaar. A. M. Br., varkenshandelaar alhier, omdat hij op 23 Augustus j.l. door zijn knecht een hoeveel heid varkensvleesch, spek, reuzel, varkensbuiken en slachtafval, alles in verschen staat, tezamen wegende 2000 kg. per auto uit Barneveld in de gemeente Rotterdam heeft doen vervoeren zon der daartoe in het bezit te zijn van een geldig geleidebiljet, tot twee geldboeten elk van 50 subs, tweemaal 5 dagen hechtenis. J. v. O., winkelier, wonende alhier, terzake overtreding der Crisiszuivelwet, tot een geld boete van ƒ30 subs. 5 dagen rechtenis. Ten behoeve van een zoo goed mogelijke verkeersregeling is voor files in de van der Takstraat naar Zuid en naar de stad de vol gende regeling getroffen. Vice versa wordt het verkeer gevormd door drie stroomen tram met snelverkeer, daarnaast de wielrijders en geheel rechts het vrachtver keer. Zulks is gedaan om mogelijke ongelukken en onbillijkheden te voorkomen. Tot nu verlieten nog al eens voertuigen de file, waarin zij zaten, om na in een toevallig vrije ruimte andere vehikels te zijn voorbijge- spurt, zich aan den kop van de file weer in te schakelen. Reel. 62613 MVS 33 Voorstel verlaging rente tot 4 pCt. Het kerkbestuur der St. Barbaraparochie te Rotterdam noodigt houders der 5 pet. obligatie- leening van 400.000 uit tot het bijwonen eener vergadering, te houden op 30 October a.s., des avonds te 8 uur, in een der zalen van het gebouw der St. Joseph's Gezellenvereeniging aan het Stationsplein te Rotterdam. In deze vergadering zal het kerkbestuur der parochie aan obligatiehouders het voorstel moe ten voorleggen tot verlaging der rente van 5 tot 4 pet. per jaar. Tot degenen, van wie het adres bekend was, heeft het kerkbestuur zich reeds per circulaire gewend. Aan bedoelde circulaire ontleenen wij nog het volgende: Helaas zijn de inkomsten der Parochie in de laatste jaren tengevolge van de crisis-omstan digheden zoo verschrikkelijk teruggeloopen, dat aan betaling van 5 pet. rente eenvoudig niet meer te denken valt. De St. Barbarakerk ligt in een stadsdeel van Rotterdam dat vrijwel geheel en al wordt be woond door arbeidersbevolking. Meer dan de helft der parochianen is ongeveer werkloos en het ziet er inderdaad niet naar uit, dat daarin spoedig een gunstige wending zal komen. Terwijl elke Parochie hare inkomsten van maand tot maand ziet terugloopen, heeft de ver mindering van inkomsten bij de St. Barbara Parochie schrikwekkende afmetingen aangeno men. En tóch zal de St. Barbara Parochie hare financieele verplichtingen tot betaling van rente en aflossing moeten en ook blijven nakomen, indien de houders van de obligaties der Kerk hunnerzijds er toe zouden willen medewerken de rente van vijf tot vier procent te verlagen. Het ligt in de bedoeling dat reeds op 1 No vember a.s. de verlaagde rente van 4 pet. zal kunnen worden betaald. Het gaat er ten slotte slechts om een basis te vinden, waarop voor $e toekomst de regel matige betaling van rente en aflossing zal zijn verzekerd. STEUNVERLEENING. Van het Centraal Bureau voor Maatschappe lijk Hulpbetoon ontvingen wij de volgende ge gevens betreffende het aantal der geldelijk ondersteunde armen en der werkloozen, in wier onderhoud vanwege gemeente en Rijk recht streeks of indirect geheel of gedeeltelijk wordt voorzien. Stand op 30 September 1933: Roomsch Ka tholieke Armbesturen 919, Ned. Herv. Diaco nieën 914, Gereformeerde Diaconieën 609, an dere kerkelijke instellingen 201, particuliere instellingen 795, Gem. Dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon 12879. Totaal 16317 steunge- vallen met dubbeltellingen. Aantal ondersteunde partijen zonder dubbel tellingen op 30 Sept 15065. Aantal werkloozen aan wie uitkeeringen zijn verstrekt door den Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon 26288, de werkloozenkassen 1887. Dit maakt een totaal van 42762 tegen 42 598 op 24 Sept. 1932. OPLICHTER AANGEHOUDEN. Eenige weken geleden hebben wij er mel ding van gemaakt, dat te Hillegersberg een be stuurslid van het R. K. Armbestuur door een der pastoors was opgebeld, die hem had ge sproken over een zeker persoon, die in moei lijke omstandigheden verkeerde, en die steun noodig had. De pastoor zeide den man naar hem toe te zullen sturen en vroeg den bestuur der dezen dan een bedrag van 10 ter hand te willen stellen, om in de eerste behoeften te kunnen voorzien. Kort daarop verscheen de persoon, die zeide door den pastoor gezonden te zijn. Hij werd heel beleefd ontvangen, dronk een kopje thee mee en kreeg zijn tien gulden, met de mede- deeling, dat getracht zou worden wat voor hem te doen. Toen na eenige dagen het bestuurslid den pastoor over dien persoon aansprak, bleek de pastoor nergens van te weten, zoodat men tot de onaangename ontdekking kwam, door een oplichter te zijn beetgenomen. Dezer dagen is echter door de Hillegersberg- sche politie aangehouden, een zekere C. A„ wo nende alhier, die zich aan dit feit moet hebben schuldig gemaakt. De jongeman, die 28 jaar is, heeft reeds volledig bekend. POLITIEKE KERN TE HILLEGERSBERG. Ook te Hillegersberg is een politieke kern gevormd. Door den Voorzitter van de R.-K. Kiesvereeniging „Eendracht maakt macht" is tot kernleider benoemd de heer J. Nieuwen- huis. Men schrijft ons: Wie zich rekenschap geeft van den voortgang van de werkzaamheden tot uitvoering van het „bosch- en parkplan", zal zeker over het resul taat van zijn waarnemingen niet ontevreden zijn. Hij zal vaststellen, dat een gedeelte van het ter rein reeds in zoodanigen staat is gebracht, dat het voor velen een ontspanningsoord van groote waarde is geworden. Daarmede is echter het doel nog allerminst bereikt: bosch en park zijn bestemd om een kostbaar goed te worden van de geheele burgerij, en dit wel zoo spoedig mo gelijk. De gemeente is zich hiervan wél bewust: het blijkt uit wat zij tot dusverre tot stand heeft gebracht en uit wat bekend is geworden van haar plannen voor de naaste toekomst. In zoo ver kan de burgerij dus gerust zijn. En toch bestaat er aanleiding voor de bur gerij om in deze een andere dan alleen een afwachtende houding aan te nemen: zij behoort te doen blijken, dat het bosch- en parkplan haar volle belangstelling heeft en dat zij op prijs stelt, wat de gemeente in deze heeft gedaan en voornemens is in de eerstkomende jaren te doen. Zoo is de gedachte gerezen om deze gevoelens tot uitdrukking te brengen door het aanbieden aan de gemeente van een geschenk, dat tevens zal strekken tot verfraaiing van het bosch en park. Het oog is hier gevallen op het aanbieden aan de gemeente van bijzondere beplantingen voor een of meer nader aan te wijzen gedeelten van het terrein. Dit geschenk zal verder bijzon dere waarde moeten ontleenen aan het feit, dat alle kringen van de burgerij er toe hebben bij gedragen. Een en ander heeft geleid tot het vormen van de „Commissie uit de burgerij tot het aan bieden van karakteristieke beplantingen in den Kralinget Hout". In deze commissie hebben zit ting genomen de heeren J. van Hoey Smith (voorzitter), J. Schoon (secretaris), mr. Walter F. C. Baars, mr. E. F. Bonjer (Volks-Universi- teit te Rotterdam), B. Bruins (Dagblad Voor waarts), T. Cnossen (Christelijke Middenstands- vereeniging), J. Th. Berkemeier, F. W. H. van Beuningen, H. Diemer, C. Doelman (Dagblad van Rotterdam), mr. J. Dutilh, A, J. M. Gou- driaan, C. Grashoff (Rotterdamsche Christelijke Besturenbond), C. A. 't Hart (Instituut voor Arbeidersontwikkeling), J. Hendriks, P. van Herwijnen (Bestuurdersbond Rotterdam van de Nederlandsche Vakcentrale), mr. H C. Hintzen, G. H. Hoek (Dagblad De Rotterdammer), W. P. Hoogstraaten (De Maasbode), P. Hooykaas, J. M. van den Houten (Natuurhistorische Vereeni- ging, afd. Rotterdam), R. Kamstra, ir. E. H. Kraayvanger (RJC. Volksuniversiteit), mr. G. II. Lambert, C. H. van der Leeuw. mr. J. Leo- pol, mr. G. J. Lycklama Nyeholt, mr. K. P van der Mandele, J. A. de Monchy, C. A. Mül- ler (Rotterdamsch Nieuwsblad), J. M. Pattist (Nieuwe Rotterdamsche Courant), mr. G. J. C. Schilthuis, Th. G. H. Stibbe, J. van Stolk, J. G. Vaes, J. B. Weijkam (R.K. Volksbond) en B. P. Willebeek le Mair. De commissie stelt zich voor, binnenkort na dere piededeelingen omtrent haar plannen te doen. KRUISVAART CHRISTUS KONING Zondag heeft in de parochie van Christus Koning de eerste installatie plaats gehad van ruim dertig jongens als kruisvaarders van de kruisvaartburcht Christus Koning. Des ochtends om half elf werd een H. Mis opgedragen voor de leden waaronder allen ter H. Tafel gingen. Des avonds na het lof had in de gymnastiek zaal de installatieplechtigheid plaats. De aalmoezenier, kap. Rutten, hield een ferme speech en wekte de jongens op hun idealen altijd trouw te blijven. Een keurig spreekkoor deed zich nog hoo- ren en oogstte veel succes. Met deze installatie is het Hillegersbergsche jeugdwerk in een nieuw stadium gekomen dat voor de toekomst heel wat belooft, dank zij de bezielende ijver van den aalmoezenier en zijn helpers. Toonen de Kruisvaarders nu dat zij hun leiders waardig zijn. Voor de eerste helft van het winterseizoen heeft de Caland-directie twee bekende orkes ten geëngageerd: in de groote cafézaal treedt Rosé Petösy op, bekend om zijn fijne Wiener- musik, terwijl in de salons Louis Seize de be kende band van Hans Leunartz een zeer bijzon dere sfeer weet te schéppen. Met de opening van het seizoen is er ook achter de schermen van het Caland-bedrijf een belangrijke verandering gekomen. Sinds eeni ge dagen is namelijk een moderne electris+e koel-installatie in werking. Alle buffetten pro visie- koel- en bergplaatsen worden thans electrisch gekoeld. Wat dit beteekent, kan men afleiden uit het feit, dat voorheen daar voor een 500 b'rooden ijs per week noodig waren. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. De advocaat-generaal van het Haagsch ge rechtshof mr. J. A. de Visser, concludeerde gisteren tot bevestiging van het vonnis der Rotterdamsche Rechtbank, waarbij de 37-jarige praktizijn H. W. C. F. van H. ter zake van valschheid in geschrifte is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. H. die voorheen ten kantore van den deur waarder Schouten werkzaam was, zou in dienstbetrekking een aantal kwitanties hebben vervalscht. Tijdens een civiele procedure gelastte het Hof de gerechtelijke vervolging van verdachte, die er zich op beriep op den heer S. een vor dering te hebben ter zake van verbreking van het arbeidscontract. Verdachte die tijdens het vooronderzoek bij de behandeling van de rechtbank ontkend had ooit kwitanties te hebben vervalscht, legde thans voor het Hof een volledige bekentenis af. Arrest 6 November a.s. ALIDA TARTAUD's RENTRéE. „Hare Majesteit regeert", in den Grooten Schouwburg. Men deelt ons mede: Zooals wij reeds meldden, zal op Maandag 30 dezer in den Grooten Schouwburg te Rot terdam de eerste opvoering plaats vinden van Sherwood's „Hare Majesteit regeert", een Ame- rikaansche satire, die tengevolge van de ana logie der erin behandelde politieke situaties met vele gebeurtenissen dezer woelige dagen, een merkwaardig-actueele kleur heeft. De rollen van de Koningin, den Koning, den diplomaat, den dictator, den communisten leider en den voorman der liberalen, worden resp. vertolkt door mevr. Alida Tartaud—Klein, Frits v. Dijk, Hans v. Meerten, Rob. Geraerds, Jan Teulings en Daan van Ollefen Jr. Voorts worden de rollen van de Prinses, 's Konings vertrouwde lakei en zijn secretaris gespeeld door MarieSophie Nathusius, Folkert Kra-, mer en Ben Aerden. Van de verdere mede werkenden noemen wij nog: Ferd. Stemeberg, Eva Janssen, Nel Oosthout, Gerard Schild en Dirk Swidde. De première van dit satirieke blijspel zal in verband met het eerste weder- optreden van mevrouw Alida TartaudKlein een feestelijk karakter dragen. Zoo zal mede werking worden verleend door het volledig orkest „Con Brio", onder leiding van Anton Blazer. Speciale .decors voor de opvoeringen van „Hare Majesteit regeert" werden vervaardigd op de eigen ateliers van het Groot-Nederlandsch Tooneel. Ter gelegenheid van mevrouw Tartaud's rentrée zal het eigen tijdschrift van het Groot- Nederlandsch Tooneel „Wij Spelen" uit komen met een Rotterdamsch nummer. Ramon Fernandez over „Ia fin de la democratie". Na in het jaar 1931 reeds hier te zijn geweest met zijn lezing over „la crise du Roman", trad Ramon Fernandez gisterenavond voor de le den van de Rotterdamsche afdeeling van het Genootschap „Nederland-Frankrijk" op met eene causerie over „la fin de la democratie." Ingeleid door de Presidente mevr. Fruin- Loder, ving Fernadez zijn conferèntie aan met eene beschouwing over de staatsvormen van Italië, Rusland en Duitschland. Italië heeft een tijdlang de politieke democratie gekend, maar „ie coutüme instinctive du peuple" was er niet democratisch. In Rusland is dit nog veel min der het geval. En wat Duitschland betreft, daar heeft de sociaal-democratie in '18 wel den de- mocratischen staat geproclameerd, maar na de democratische revolutie, kwam de evolutie, welke naar den aard van het Duitsche volk groeide tot een reconstructie van het oude, zoo dat de sociaal-democratie niet meer kon wor den geduld. Dat Rusland, dat Italië en dat Duitschland de politieke democratie den rug hebben toege keerd is geen maatstaf voor beantwoording der vraag of de politieke democratie dood is in Europa of haar dood althans nadert. Deze drie volken zijn wat hun aard betreft gansch tegengesteld aan Frankrijk, aan Holland, aan Engeland. Toch staat het er volgens Ramon Fernan dez in deze laatste drie landen met de demo cratie niet gunstig voor. Ook daar heeft de de mocratie haar tijd gehad, haar werk gedaan en is ontaard in veelal stelsels, waarin deze vol keren onmachtig zijn geworden om zich te herstellen en tot een hooger materieel en gees telijk peil te geraken. De politieke democratie heeft ons overal gebracht het Koninkrijk der malcontenten. De democratie heeft langzamer hand alles naar beneden gehaald en cultureele en moreele waarden tot ficties gemaakt, door haar nivelleering en haar egalisatie van den burger, heeft zij slechts één onderscheid gela ten; het geld. En vandaar dat door de democra tie de plutocratie met haar nasleep de corrup tie van tegenwoordig is opgekomen. Door haar regeeringssysteem door middel van de helft plus één heeft zij de „imbécilité" en de „faiblesse" aan het roer geplaatst. Op geestige en scherpe wijze karakteriseer de Ramon Fernandez den invloed van de demo cratie op elk terrein van onze samenleving. Hij had een aandachtig gehoor. LIJK GEVONDEN. Een schipper heeft vanochtend uit de Noor- derhavén in den Bergpolder het lijk opgehaald van den 22,-jarigen J. A. Koning, gewoond heb bende in de Pleretstraat, die sedert eenige da gen werd vermist. INSOLVENTE SMULPAPEN. Drie zeelieden, de 25-jarige W. v. P., de 3Ó-Ja- rige E. T. E. en de 31jarige W. H. hebben Za terdagmiddag copieus gedineerd in de lunch room van de „Hema" maar zijn betaling van het genotene schuldig gebleven. Toen zij Maandagmiddag zich op een even voordeelige wijze een lunch in een restaurant aan de Hoog straat hadden verschaft zijn zij door de politie gearresteerd en wegens „flesschentrekkerij" in bewaring gesteld. De herfst wordt eigenlijk pas goed ingeluid met de eerste zware mist. En de grijze nevel sluier die vanochtend over stad en havens hing kon dan ook gevoeglijk als de „ouverture de la saison" gelden. De groote scheepvaart lag nagenoeg den ge- heelen ochtend stil. Eerst tegen 1 uur begon nen de schepen, die buitengaats lagen, door te komen. Het wagenveer en het Katendrechtsche veer hebben een tijd lang eveneens stil gelegen. Ook op het vliegveld Waalhaven veroorzaak te de mist stagnatie. Het vliegtuig Amsterdam- Londen heeft Rotterdam niet aangedaan en de binnenkomende vliegtuigen hebben het niet verder dan Vlissingen gebracht. Later in den middag funetionneerde de dienst weer regel matig. Hedenmiddag geopend door wethouder Stemerding. De Eerste Coöperatieve Inkoopsvereoniging van koloniale waren „Ons belang" G.A. heeft heden in het gebouw van Kunsten en Weten schappen aan den Schiedamschesingel haar der de Sperwerbeurs geopend, welke beurs zal worden gehouden van 24 tot en 27 October. De voorzitter van „Ons Belang" de heer H. Ras heette hedenmiddag de talrijke genoodig- den hartelijk welkom. Sedert de tweede Sper werbeurs, zoo vervolgde spr., welke werd ge houden in Februari van het vorig jaar, hebben de tijdsomstandigheden zich in belangrijke mate gewijzigd in ongunstigen zin. Voortdurende teruggang der omzetten ten gevolge der sterk verminderde koopkracht in schier alle lagen der maatschappij, gepaard met een stijging der algemeene bedrijfsonkos- ten mede tengevolge van verschillende crisis maatregelen, maken den toestand voor velen onhoudbaar. In verband met het voorgaande verheugde het spreker dubbel dat zoovelen van verschillende richting en werkkring gevolg hebben willen geven aan de uit- noodiging. Hij noemde het een buiten gewoon voorrecht, wethouder Stemerding be reid te hebben gevonden deze Sperwerbeurs officieel te openen. Met vreugde heette hij vervolgens welkom het hoofdbestuur van den landelijken bond „Febowiko" alsmede de besturen en leden van de bij den Bond aangesloten vereenigingen. Hartelijk dankte spreker de exposanten, die door hun aanwezigheid getuigen van onder nemingsgeest. Met den wensch, dat de uitkomst van deze derde Sperwerbeurs wederom bevredigend zal zijn, eindigde spr. zijn inleidènd woord. Daarna heeft wethouder Stemerding met een hartelijk woord van aanmoediging en vertrou wen de derde Sperwerbeurs voor geopend ver klaard. De genoodgden maakten vervolgens een rondgang over de beurs, die er zooals andere jaren, weer goed verzorgd uitziet. Geen toestellen aangekomen. In verband met den dichten mist zijn de K. L. M.-toestellen uit Parijs en Londen hedenmor gen niet doorgevlogen naar R'dam, maar zijn op instructie van Schiphol op het Vlissingsche vliegveld neergestreken. Post en goederen wer den vandaar met den trein verder vervoerd. De uitgaande toestellen zijn van Schiphol uit zonder Rotterdam aan te doen doorgevlogen naar bestemming. TENTOONSTELLING VAN EERSTE HULP TE ROTTERDAM; links: wethouder Nivard knipt een verbandgaas door ter officieele opening van de „Ehuto" op het voorna. Nenijto-terrein; rechts, een der stands: een ernstige aanrijding in een zeer gevaarlijke bocht. Kranig optreden van onbekend gebleven burger. Gisterenmiddag fietsten twee meisjes in de Rosestraat achter een grooten vracht-auto van de R. T. M. in de richting van Hillesluis. Gelijk met de meisjes reed ook een stoomtram in dezelfde richting. Toen de vracht-auto plot seling stopte viel een der meisjes, de 17-jarige M. F. uit de Putschelaan bij het remmen van haar fiets. Zij kwam op de rails van de stoom tram terecht tusschen twee wagons en zou ze ker zijn overreden als niet een onbekend geble ven burger haar snel bij de beenen had gegre pen en van de rails had weggetrokken. Wonder boven wonder had het meisje niet het ir.fflste letsel gekregen. Gisteren vervoegde zich bij een sigarenwin kelier van het Oostplein een varensgezel die een groote partij sigaren, sigaretten en tabak bestelde. De winkelier moest even naar de ach terkamer om een doos te halen en toen hij de zaak netjes had ingepakt zei de varensgezel dat het pak hem te zwaar was en dat hij het later wel even kwam halen. Toen de man vertrokken was kwam de win kelier tot de ontdekking dat een bedrag van 14.80 uit de toonbanklade was verdwenen. Tot hoofdinspecteur van politie is met ingang van 1 November benoemd de inspecteur le klasse J. C. v. d. Weele; tot inspecteur le klas se de inspecteur 2e klasse B. Melles en tot in specteur 2e klasse de hoofdagent W. J. v. d. Kroef. De 71-jarige J. v. d. Steen van de Nieuwe Ha ven, die Zaterdagavond op de Aelbrechtskade door een auto werd overreden en ernstige ver wondingen opliep is vannacht in het ziekenhuis aan den Coolsingel overleden. R. K. BOND VAN TECHNICI „ST. BERNULPHUS." Ter opening van het winterseizoen heeft de afdeeling Rotterdam van den R. K. Bond van Technici „St. Bernulphus den heer L. Ph. Spildooren bereid gevonden, een voordracht te houden over: het ontstaan en de ontwikkeling van boekvorm en letterschrift. De lezing vindt plaats Woensdag 25 October a.s. des avonds te 8 uur in Huize „Stroomberg", Westnieuwland 12. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 23 October. BEVALLEN R. M. Oostlander—Petersen z. C. v. AkeiyenWijgand d. A. Schreuders-v. Asperen d. A. P. Mudde—Marchal d. L. H. Nieuwenhuijzen—Boxhoorn d. - J. Schetter— Boogaarts z. A. M. B. Wortel Jorning z. P. V. d. Stel—v. Lieshout d. C. v. Hoogenstrijd d. - A. H. Wljgers-Meerleveld d. J. M. A. v. d. Most—Stoorvogel z. A. Slavenburg—Blom d. M. Klarenaar—Heimans d M J M. EbertVersluis z. G. M. Ernond —v. d. Bosch d. D. M. A. Solleveld—Vanden- kerekove z. A. Rijnhoutv. d. Ouden z. E- K. v. Gelder—Nepes z. A. Uittenbogaert— Hansum d. P. E. Padmos—Bons z. BerwaldVis z. - A. J. M. Dbrr-Houtbraken d E. V. Driel—Leentvaar d. N. Bender— keetelaar z. - J. W. de Bondt-Arnoldus d. - J. Holleman—V. d. Berg d. A. Steketee—Mulder d I J. M. Pasttjn— Strucker d. C. Zweistra -v. Eek z. en d. - M. W. Venlet-Strlk d. - C. P Belt—v Waardenberg d. L. H. Vroombout -Cornet d. C. W. Volwerk—Steenbeek z G. Raadeen—Dutjts d. J. H. v. Houte—Balken- stein z. T. v. LeeuwenAlders d. E. A. de Laat—Hogendoorn d. C. H. BloklandLeune d. MS. BatenburgLucas z. A. Kabel—v. Rosendaal 2 z. G. H. Lems—Snoei d. E. A. Hogerbruggev. Dijk z. C. R. J. Dorsman Hammer d. M. W. Waardenburg—Been d. L. J. HameeteBreeman d. J. C. v. d. Lem— Ritmeester d. H. v. NoortDriessen d. A. Weijmans—Kats z. Cr. Ponsen—Zwaagstra d. C. W. Globus—Koster d. M. Verhoeff—Timmer z. G. BoukemaVisser z. W. A. Groothui zen—Veen d. W. H. Koopmans—v. d. Meijden d. L. Spijkers—Wüiister levenl. d. OVERLEDEN M. K. Bottema m. v. D. G. J. Horstman 75 j. R.. Stad vr. v. S. Jacobs 68 j. R. W. Frenkel m. v. B. Zeelander 50 j. H. Menke m. v. L. E. Cohen 67 j. S. L. v. t Hoff wede. v. H. J. v. d. Jagt 91 j. J. L. Boon m. v. J. Alderlieste 53 j. - P. v. Zwienen m. v. L. Anker 66 j, J- Gelderblom wede. v. J. v. d. Park'72 j. E. Hoek wede. v. J. Broersen 68 j. J. F. v. d. Schoor m. v. P. Lbklterbol 72 j. P. Schollaart m. v. A. de Vries 70 j. J. Bison m. v. D. de Graaf 41 j. H. Komies wedr. v. J. Somber 73 j. C. Gijzen m. v. N. Geleynse 31 J. M. P. Meijer ongeh. vr. 78 1. P. Goedhart vr. v. A. C. Servaas 50 j. G. Kok ongeh. vr. 54 t A. Faber ongeh. vr. 70 j- W. Bovenschen wedr. v. J. G. v. d. Zwaan 74 j. J. Backers vr. V. J. de Groot 96 j. T. v. Pelt wede. v. A. v. Eek 78 J.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2