DINSDAG 24 OCTOBER 1933 INDISCHE PENSIOENKORTING. HET RIJS TV R A AGS TUK, WIJZIGING VAN DE CRISIS INVOERWET. Degressieve verlaging met hoogere vrijstelling voor Nederland. Export naar het buitenland en de buitengewesten. De invoer van buitenlandsche rijst. Overmatige en ongewenschte invoer. Valuta-dumping. SfSpfl; NAT. VEREENIGING TEGEN DE WERKLOOSHEID Wijzigingen in het Int. ruil- verkeer van Nederland. BESPREKING DER PRAEADVIEZEN EEN KORTAANGEBONDEN ZAAK. WAARNEMER. NED. METAALWARENFABRIEKEN EN METAALGIETERIJEN IN 1932. SMOKKELEN VAN MARGARINE NED. METAALPLETTERIJEN. -SMELTERIJEN EN CAPSUL- FABRIEKEN IN 1932. DE WEGGEWORPEN SIGARET. DE SWEEPSTAKE, Logisch. Industriëele belangen opgeofferd aan exportbelangen van landen tuinbouw De Kamer van Koophandel voor Tilburg e.o. heeft in verband met het wetsontwerp tot wij ziging van de crisisinvoerwet een adres ge zonden aan de Tweede Kamer. Daarin wordt vooropgesteld, dat de Kamer het ontwerp met groote instemming heeft begroet, omdat daar door een belangrijke stap wordt gezet in de richting der doorvoering van het wederkeerig- heidsbeginsel in de regeling onzer handels- politieke verhoudingen met het buitenland. Hoewel het dan ook op hoogen prijs zal worden gesteld, indien de Staten-Generaal zich ermede vereenigen en daardoor het weder- keerigheidsbeginsel aanvaarden, wil adr. niet temin ten opzichte van eenige onderdeelen eenige opmerkingen en wenschen naar voren brengen. Het volgende is daaraan ontleend: Invoercontingenten als on derhandelingsobjecten. Het nieuwe systeem der Crisisinvoerwet opent de mogelijkheid om boven de voor alle landen geldende proportioneele contingenten bijzondere contingenten vast te stellen voor den invoer uit bepaalde door den Minister aan te wijzen landen. Blijkens de Toelichting be houdt de Regeering zich het recht voor alleen dan bijzondere contingenten toe te kennen, in dien voldoende contra-prestaties door het bui tenland zullen zijn verleend. Zooals gezegd, juichen wij in beginsel dezen opzet ten zeerste toe. Wanneer wij ons echter gaan realiseeren, hoe deze bevoegdheid door de Regeering in de praktijk zal kunnen worden gebruikt, meenen wij eenige ongerustheid voor de industriëele belangen van Nederland niet onuitgesproken te mogen laten. Beoordeelen wij de tot nu toe door de Re geering gevolgde contingenteeringspolitiek goed, dan werd deze voor een belangrijk deel mede bepaald door de uitvoerbelangen van onze landbouw-, tuinbouw- en zuivelproducten. Inderdaad moet de Regeering ook met deze belangen ten volle rekening houden, doch voor zoover wij kunnen nagaan, zijn in verschillende gevallen de industriëele belangen, die contin- genteering eischten, opgeofferd aan de hier voor vermelde exportbelangen van landbouw, tuinbouw en veeteelt. Ongetwijfeld heeft de Regeering tot taak de verschillende belangen tegen elkaar af te we gen, doch waar landbouw, tuinbouw en vee teelt, reeds zoo'n belangrijken directen steun ontvangen, bestaat er zeer ernstig bezwaar tegen, dat de exportmogelijkheden voor land bouw-, tuinbouw- en zuivelproducten worden gehandhaafd, resp. uitgebreid, indien zulks zou moeten geschieden door het doen voortbestaan van invoermogelijkheden voor industriëele pro ducten hier te lande in een zoodanigen omvang, dat de betrokken Nederlandsche industriëele bedrijven daarvan in ernstige mate schade ondervinden. Met klem dringen wij er daarom bij Uwe Hooge Vergadering op aan wel duidelijk hare zienswijze hieromtrent bij de behandeling van dit Wetsontwerp aan de Regeering te doen blij ken. Afsnijding van overmatigen invoer dan wel uitsluiting 2 ex .c- van eiken onnoodigen en on- geivenschten invoer nm i. Op de eerste plaats wil het onze Kamer voor komen, dat het nieuwe systeem van con tingen- teering, zooals dit thans aan de Staten-Gene raal is voorgelegd, kwalijk te combineeren is met handhaving van het criterium „overmatige invoer" voor de toepassing van contingentee- ringsmaatregelen. Immers, wanneer de Re geering, zooals blijkbaar in de bedoeling ligt, de proportioneele contingenten op een zeer laag percentage van den vroegeren invoer zal vast stellen, zal het buitenland, wanneer over bij zondere contingenten onderhandeld gaat wor den, zich daarbij op het standpunt stellen, dat uiteindelijk de Regeeringsbevoegdheid slechts betrekking heeft op het afsnijden van overma tigen invoer, zoodat tenslotte de Regeering toch, gelet op de bedoeling der wet, ruimere contingenten zal moeten geven. Ook uit de kringen der importeurs zal bij de vaststelling van een proportioneel contingent onmiddellijk ernstig verzet rijzen en betoogd worden, dat een dergelijke beperking van den invoer in strijd is met de considerans van de Crisisinvoerwet. Wij zouden het van het allergrootste belang achten, indien het criterium „overmatige in voer" uit de Crisisinvoerwet werd geschrapt en vervangen door „elke invoer, die in ver band met het Nederlandsche belang onnoodig en ongewenscht is". Niet de belangen v?'i het buitenland, doch de Nederlandsche belangen moeten beslissend zijn voor het door de Re geering ten aanzien van de invoerpolitiek te volgen beleid. Contingcnteering naar ge wicht en getal in plaats van naar waarde. Onze Kamer zou het zeer op prijs stellen, in dien Uwe Hooge Vergadering zich nog eens met klem zou willen uitspreken voor de door ons bepleite contingenteering naar hoeveelheid en gewicht. Vooral waar de valuta-depreciatie, uitvoer- premiën enz., buitenlandsche goederen vaak ver beneden het prijsniveau van andere landen en van Nederland ten invoer worden aange boden, is het gevolg van een contingenteering naar de waarde, dat de landen, die tegen de laagste prijzen naar Nederland verkoopen, een relatief grootere hoeveelheid hier te lande kunnen invoeren, dan de landen, waar het prijsniveau op een meer normaal peil is ge bleven. Afweer van valuta- en andere onreëele concurrentie. Met bijzondere instemming hebben wij het Wetsontwerp tot wijziging der Crisisinvoerwet ook daarom begroet, daar thans de Regeering tevens aan de Staten-Generaal de bevoegd heid vraagt maatregelen te nemen tegen het afweren van abnormale concurrentieverhou dingen. Een dergelijke bevoegdheid blijkt dage lijks meer onmisbaar te zijn, daar vooral Duitschland, in het bijzonder sinds de regeling ter zake van de Scrips is tot stand gekomen, voor zeer uitgebreide categorieën van goederen hier in Nederland offreert met kortingen van 15, 20, 30 en meer procenten. Het gevolg daar van is, dat de Nederlandsche offertes in de des betreffende artikelen in geen enkel opzicht meer met de Duitsche offertes kunnen concur- reeren. Komt de voorgestelde wijziging der Crisis invoerwet tot stand, dan zal de Regeering met het buitenland bij het toestaan van bijzondere contingenten kunnen overeenkomen, dat niet tegen dumpingprijs in Nederland zal mogen worden geleverd; daarnaast zal aan den Neder- landschen importeur een zelfde voorwaarde kunnen worden gesteld voor wat betreft zijn aankoopen in het buitenland; ook zal aan den Nederlandschen importeur de voorwaarde kun nen worden gesteld, dat hij b.v. een bepaald percentage van zijn behoefte bij de binnen- landsche industrie dekt. Het wil onze Kamer voorkomen, dat onge twijfeld op de hier aangegeven wijzen een be- De Lauwersgracht te Arnhem wordt ge dempt voor den oprit der nieuwe Rijnbrug perking van het euvel der valuta-concurrentie zal kunnen worden verkregen. Een meer doeltreffende, en naar het ons wil voorkomen uit een fiscaal oogpunt meer aan bevelenswaardige, regeling zou naar onze mee ning deze zijn, indien aan de verleening van bijzondere contingenten de voorwaarde werd verbonden, dat ter zake van de invoeren uit deze bijzondere contingenten heffingen zouden kunnen worden toegepast, o.a. ter compensatie van het verschil, dat in verband met valuta depreciatie en dergelijke tusschen de buiten landsche en de Nederlandsche prijzen bestaan. Een eenvoudige wijziging van artikel 2, lid 2, der Crisisinvoerwet zou hiervoor voldoende zijn en wel de schrapping van de woorden „ter bestrijding van kosten aan de uitvoering van het besluit verbonden". Maar met een rechtsgevoelig hart, Een Haarlemmer veedrijver, in zijn vrijen tijd een bekend amateur-jurist, zaakwaarne mer en verdediger, moest 5 Juli j.L als getuige voor den kantonrechter verschijnen. Toen de uitspraak in deze zaak viel merkte hij op „Er is hier geen goede rechtspraak". Daardoor ont stond opschudding en verontwaardiging. De kantonrechter legde den man het zwijgen op, doch dit bleek niet veel te baten. Daarop werd een veldwachter te hulp geroepen, die korte metten maakte en het heerschap uit de zaal verwijderde. Even later kwam de veedrijver echter terug en terwijl de ambtenaar van het Openbaar ministerie aan het woord was, eischte hij vanaf de publieke tribune getuigen- geld, omdat hij tijdsverzuim had. Opnieuw schoot de veldwachter naar voren en opnieuw werd de man buiten het gebouw gezet. Voor overtreding van art. 184 moest ver dachte zich voor den politierechter te Haarlem verantwoorden, nadat hij eenige weken gele den uitstel .der behandeling had gevraagd in het belang zijner verdediging. Verdachte was al spoedig op zijn praatstoel en merkte op, dat de kantonrechter niet ge zegd zou hebben, dat hij er uit moest. „Mijn rechtsgevoelig hart zit op de goeie plaats" deel de hij onder hilariteit mede. ,,Ook heeft de veldwachter zijn handen niet vuil behoeven te maken aan mijn oude vestje Politierechter: „Dat doet allemaal niet ter- take". Verdachte: „Hoor eens hier, ik ben nu aan het woord!" Als getuige werd gehoord Mr. v. d. Burg, ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht Deze verklaarde, dat verdachte wel gesom meerd was de zaal te verlaten. Getuige was in zijn werk door verdachte's herrie gehinderd. Verdachte: „Ik ben niet gauw benauwd, maar dit is toch te erg. Als nu een ambtenaar van het Openbaar Ministerie de waarheid niet meer zegt. De politierechter hamerde uit alle macht en trok geweldig van leer tegen den veedrijver- amateur-jurist. Ook de deurwaarder van het kantongerecht verklaarde gehoord te hebben dat verdachte zich moest verwijderen. Verdachte: „Daar is geen beginnen tegen. Het zijn zes handen op één buik!" De officier van justitie achtte de overtreding bewezen. Ook op deze zitting is het gedrag van verdachte meer dan ergerlijk geweest. De kan tonrechter is een zeer kalm en bezadigd man en wanneer deze heeft moeten ingrijpen, is het feit toch wel heel erg geweest. Spreker eischte acht dagen gevangenisstraf. Verdachte deelde daarna mede maar een eenvoudig jurist te zijn. Niettemin achtte hi, de dagvaarding onjuist. Heel terecht voegde hi er bij „maat 't geeft misschien toch allemaal niets". De politierechter dacht er ook zoo over en veroordeelde verdachte conform den eisch. Het Amsterdamsche Hof zal straks met den vee drijver kennis kunnen maken. 5853 4903 13231 11671 5185 12928 Weder lagere productie, Teekenkamer uitgebrand. Gisterenavond tegen kwart voor acht werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de Wenckebachstraat, terwijl tevens een brand melding binnenkwam voor de van Musschen- broekstraat te 's Hage. Dit was oorzaak, dat de brandweer met groot materiaal uitrukte, doch bij aankomst in genoemde straten bleek, dat er slechts een brandje woedde in de van Musschenbroekstraat bij de N.V. Shadowlite, verlichtingsinrichting en metaalbewerking. Vermoedelijk tengevolge van een achteloos weggeworpen eindje sigaret was op de, op de tweede etage gelegen, teeken kamer brand ontstaan, waarvan de vlammen snel om zich heen grepen. De inmiddels gearri veerde brandweer wist gelukkig het vuur tot deze kamer te beperken met eenige stralen op de waterleiding, doch kon niet meer verhoeden, dat het vertrek zoo goed als geheel uitbrandde. Naar wij vernamen, dekt verzekering de geleden schade. Omtrent bovengenoemde fabrieken deelt het Centraal Bureau voor de Statistiek de navolgen de gegevens mede, ontleend aan de statistiek over, 1932: 1932 1931 1930 1929 1928 Aantal ondern. 23 24 24 23 21 Waarde (X f 1000) van het vrbruik 3259 5100 7285 9954 8618 Van de productie 4959 7436 9698 12487 11131 Personeelsterkte op plm 15 Sept 898 1104 1174 1325 1331 Primair machine vermogen op 31 Dec pk5109 5092 4789 4515 4319 Nog meer gelukkige Nederlanders. In de gisteren voortgezette trekking der Sweepstalce-trekking trokken de volgende land- gehooten nog een paard. „Cupido" den Haag trok „Commander III; J, Jansen, Amsterdam trok „Gris' Perle"; De Later, Anna Jacobapolder trok „Manoeuvre"; „Number two" Amsterdam trok „Bow Arrow"; J. Sanders, Amsterdam trok „Galapas"; „Good Hope" den Haag trok „Nitsichin". Een 'aanvang werd gemaakt met de trekking der 100 pondprijzen. Hiervan wonnen: J. Brie- goos, Rotterdam; H. Thane, Rotterdam; J. Mo- gendorf, Gouda; „Never lucky", Rotterdam; dr. L. Delden, den Haag; H. Looman, Arnhem; „No Name" den Haag; G. J. Dreven, Amster dam; „Ango", Meppel; G. A. Strenger, Dor drecht en „Aria" Purmerend. SMOKKELAARS EN SUIKERACCIJNS Als gevolg van de accijnsverhooging op sui ker bedraagt het prijsverschil tusschen Hol- landsche en Belgische suiker thans 30 cent per K.G. De smokkelaars aan de Brabantsch-Belgische grens maken hiervan gebruik door groote hoe veelheden Belgische suiker frauduleus over de Nederlandsche grens te brengen en daar met een flinke winst te verkoopen. VECHTPARTIJ IN EEN CAFé In 'n café in de Kaapstraat te 's Hage had een vechtpartij plaats tusschen den caféhou der en diens vrouw met enkele bezoekers. Een passeerende agent van Politie, die buiten dienst en in burger gekleed was, kwam op het rumoer af en trachtte de vechtenden te scheiden. Hij werd daarop door den caféhouder met een mes bedreigd. Inmiddels arriveerden meerdere ter assistentie ontboden agenten, die in er slaagden de vechtenden te scheiden en den caféhouder te arresteeren. Na, aan het Hoofdbureau, een verhoor te hebben ondergaan, is hij weer heen gezonden. JONGENTJE GESTIKT. Zondag heeft het zoontje van de familie M. H. G., wonende in de Zonnebloemstraat te Gro ningen een apenootje in de keel gekregen. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij gedurende de operatie is overleden. EEN KWADE DRONK. Door de politie is aangehouden 'n 43-j. bewo ner van de Helitroopstr. te 's Hage, die in be schonken toestand, een 20-jarigen eveneens on der drankinvloed verkeerenden bewoner van de Bussumschestraat, met een stuk glas een snij wonden aan den hals had toegebracht. Deze laatste moest door den geneeskundigen dienst naar het Roode Kruis Ziekenhuis worden ver voerd, vanwaar hij echter na verbonden te zijn naar huis kon gaan. De dader Is na zijn ontnuchtering aan het bureau Archimedesstraat, overgebracht naar het Hoofdbureau. Bij het ten doop houden van een nieuwge borene gingen twee buurvrouwen van de ge lukkige moeder, mede ter kerke. De eene vrouw handelde in kaas, de andere in boter. De dames uit het kaasbedrijf drong in de kerk naar de voorste plaats, maar de dame uit het botervak trok haar op zij met de reso lute woorden „boter gaat voor de kaas." AAN DE BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De 42-jarige mej. A. v. d. L. te Leiden, die eenige dagen geleden in de Borneostraat bij het glazen wasschen uit een raam was gevaiien is gistermorgen in 't Academisch ziekenhuis aan haar bekomen verwondingen overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4