U& VdH ■rAt? AKKER.CACHETS EERSTE KAMER AANVAARDT DE OMZETBELASTING. DONDERDXG 26 OCTOBER 1933 HET ONDERSCHEID. t „GEMUILKORFD". DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE KWESTIE. RUSSISCHE CENTRA IN ROTTER DAM EN DEN HAAG. MOEILIJKHEDEN VOOR DE RIJN VAART. SLAGERS OVER INKRIMPING VAN DEN RUNDVEESTAPEL. Ontevredenheid over de Crisis- Rundveecentrale. H. M. DE KONINGIN. PRINSES JULIANA. RUMOERIGE VERGADERING TE UTRECHT. driehonderd DE KATHOLIEKE FRACTIE VRAAGT BESCHERMENDE TARIEVEN. de zaak legen den bankier I. L. Vergadering van Woensdag GEEN VEE-EXPORT NAAR ITALIË. DE GELUKZALIGE LOUISE MARILLAC HET FEEST VAN CHRISTUS' KONINGSCHAP. WC3 "AKKERTJES" - CENTRALISATIE VAN 'T JEUGD WERK IN HET BISDOM HAARLEM. Deken Lucassen tot eere-voorzitter benoemd. Wat de voorstanders van de openbare school den Minister van Onderwijs vooral euvel duiden, is, dat deze wel kleine open bare scholen opheft, maar geen kleine bij zondere. De heeren zijn volkomen in de war. Vooreerst is elke subsidie aan een bij zondere school met minder dan 25 leerlin gen door de wet uitgesloten. Maar wij heb ben een heele reeks openbare scholen met minder leerlingen. Vervolgens, de kleine bijzondere scholen verdwijnen vanzelf. Daar zorgt de Lager Onderwijswet voor. Laat ons aannemen, dat in een groote stad een bijzondere school wordt gebouwd bestemd voor 300 leerlingen. Dit is dan het standaardgetal. De 15 pet. waarborgsom van de bouwkosten wordt gestort, de leerlingen komen, de school staat zes jaren, zij loopt. Maar nu komt de inspecteur. Wordt deze bijzondere school bezocht door minder dan het twee-derde gedeelte van het aantal leerlingen, waarvoor zij volgens de opgave bij de aanvrage overgelegd, bestemd was, dan vervalt een deel der waarborgsom aan de gemeente. (Art. 79, 2e lid). Daalt het aantal leerlingen beneden de helft, „dan vervalt de waarborgsom geheel aan de gemeente." (3e lid). Ja, art. 83, 5e lid bepaalt, dat zelfs de heele school met bijbehoorenden grond aan de gemeente kan overgeleverd worden als straf voor het te kleine leerlingenaantal. Het bijzonder onderwijs heeft geen kleine scholen, omdat het die volgens de wet niet kan hebben.Een uitzondering bevestigt al leen den regel. De positie is zóó, dat het bijzonder onderwijs waarborgsom èn school verliezen kan; het openbaar onderwijs daar entegen kan raak bouwen, heeft geen kans eigen particulier geld te verliezen en laat de gemeenten zitten met de scholen, die veel minder vlug opgeheven worden. Misschien wil het „Comité" van Volkson derwijs deze feiten ook eens meedeelen en ophouden met het verspreiden van de boos aardige bewering, dat de Minister alleen de openbare en niet de bijzondere school treft. De bewering raakt kant noch wal en spe culeert alleen op de onbekendheid met de wet. In het „Volk" wordt aan de regeering verweten, dat zij de ambtenaren door haar actieverbod muilkorft. Men kan dit tot zekere hoogte toegeven, zonder de erg onvriendelijke strekking van de opmerking geheel voor z'n rekening te nemen. Men zou zelfs kunnen vragen, of deze op merking ook niet te maken was aan het adres van de socialistische ministers in Duitsehland, die weleer wat lijkt 't lang geleden aan ambtenaren het lidmaat schap van extremistische vereenigingen .verboden. En werkt de socialistische Deensche pre mier, Stauning, ook niet met muilkorven, als hij communistische en fascistische par tijen verbiedt? Staat een groot deel van onze S. D. A. P. niet terstond met muilkorven of erger gereed tegenover eigen vertegenwoordigers met het noodige verantwoordelijkheidsge voel? Er moge eenig verschil zijn, gemuilkorfd werd er in elk geval. Met dergelijke verwijten moet men voor zichtig zijn. De door onze regeering uitgevaardigde bepaling lijkt ons overigens staatsrechtelijk onaantastbaar. Zij beteekent, zooals wijlen professor Struycken reeds in 1915 uiteen zette, volstrekt geen verloochening van de grondrechten. In het eerste stuk van het eerste deel van zyn „Staatsrecht" wijst Struycken er op, dat naast de civielrechtelijke overeenkomst ook de ambtenaarsverhouding de bron kan zijn van bijzondere beperkingen in de uitoefe ning van de grondwettig beschermde indi- vidueele vrijheid. „Ook hierin kan", aldus de groote katho lieke staatsrechtkenner letterlijk, „die be perking, hetzij als uitdrukkelijke voorwaar de bij de indiensttreding zijn gesteld en aanvaard, hetzij door het hiërarchische ge zag op grond der dienstverhouding later worden opgelegd." (bL 153). Ook hier is dus niet anti-staatsrechtelijk „gemuilkorfd". Welk is het standpunt van den nieuwen Minister van Buitenlandsche Zaken Ter behartiging van economische belangen of met andere doeleinden Bij de behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken in de afdeelingen der Tweede Kamer betoogden verscheiden leden dat de politeke toestand van Rusland thans zoodanig is geconsolideerd, dat het op den duur niet wenschelijk en zelfs niet mogelijk zal blijken, de totstandkoming van diplomatiek verkeer met dat land af te wijzen. Vele andere leden achtten het aanknoopen met dplomatieke betrekkingen met Rusland om meer dan een reden niet gewenscht. Sommige leden meenden te weten, dat in Rotterdam en Den Haag Russische centra be staan, schijnbaar alleen ter behartiging van economische belangen, Gaarne zou men ver nemen, of de regeering van het bestaan en van het werkelijk doel van deze centra op de hoogte is. Ratificatie. Gevraagd werd, welk standpunt de regee ring wenscht in te nemen tegenover de rati ficatie van de door Nederland in 1924 en 1926 te Brussel gesloten conventies. Rijnvaart Verscheiden leden vestigden opnieuw de aan dacht op het streven, het natuurlijke goederen vervoer over onze Rijnhavens ten voordeele van andere landen van die havens weg te trekken. Zij stelden de vraag of hier geen taak voor de verkeersafdeeling van den Vol kenbond is weggelegd. Gevraagd werd of de mnister bereid is met de Belgische regeering overeenstemming te zoeken over een ten aanzien van dit bedrijf in het leven te roepen regeling voor de be- neden-sleepvaart. Eenige leden hadden vernomen, dat in den laatsten tijd in Duitsehland meermalen visi tatie van Rijnschepen door daartoe onbevoeg den S.A.-mannen heeft plaats gehad. Mocht dit juist zijn, dan zou men gaarne maat regelen zien. Het streven van België in de Centrale Rijnvaartcommissie. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Zak^01 °Ver de begrooting van Buitenlandsche over "h T6rder! v°lledige inlichtingen gevraagd Belakrh ®tadium. waarin de minister de z.g. getroffen Westie bij zijn optreden heeft aan- vraacstnu-6" °ver het standpunt, dat hij in dit Ia dit verband wtrd ter de Centrale .hetgeen in de laatste iaren in Daarui" toch haar doel niet m^rLI reSee"nS handelingen met de Nea slmtend door onder" verwezenlijken. Deze ledên trac,htte.te van alle documenten, op de pogingen in deRij nvaartcommissfege" daan om haar bevoegdheid met betrekkin* tnt Nederland-s watergebied verder uit te breiden Daarbij zouden zij tevens gaarne worden inge licht over de houding, door de regeering tegen over die pogingen aangenomen. Versterking nabij de Neder- landsche grens. Het oordeel der regeering werd gevraagd over het feit, dat België, hoewel het Verdrag van 1839 niet is gewijzigd, z®h gedraagt alsof de neutraliteit van dat land is opgeheven. Te dien opzichte is voor Nederland van bijzonder belang, dat België met Frankrijk een militaire overeen komst heeft getroffen, tengevolge waarvan de fortenlinie langs de Fransche Oostgrens wordt doorgetrokken door België tot aan de Neder- landsche grens. Immers, daaruit ontstaat het gevaar, dat een gewapend conflict tusschen genoemde landen en Duitsehland op Neder- landsch territoir zal worden uitgevochten. Andere leden zagen in den bouw van forten in de nabijheid der Nederlandsche grens eer een beveiliging dan een bedreiging van ons land en waren in elk geval van oordeel, dat België's recht, zulke versterkingen aan te leg gen, buiten elk verband staat met het verdrag van 1839. H. M. de Koningin is gisterenavond van de residentie naar het Loo teruggekeerd. H. K. H. Prinses Juliana is voornemens zich Vrijdag a.s. van Den Haag naar Het Loo te begeven. In de Handelsbeurs te Utrecht vergaderde gisterenmiddag een groot aantal slagers en vee handelaren, die bijeen waren geroepen door een commisie van overleg, samengesteld uit den Ned. Slagershond, den Ned. R. K. Hanzebond van Slagerspatroons en den Ned. Grossiersbond van den veehandel ter bespreking van de re- geeringsmaatregelen ten aanzien van de be perking van den veestapel, waardoor een toe slag op den accijns van het geslacht is gelegd van 200 pet. De vergadering stond onder leiding van den heer J. v d. Veer, uit Utrecht, die in zijn openingswoord op de eerste plaats mededeelde, dat de C.V.O. geen verantwoording had voor pamfletten, die in de zaal waren rondgedeeld. Spr. schetste vervolgens uitvoerig den toestand en memoreerde, wat de C.V.O. in het belang van de leden had gedaan, althans had pogen te doen. De verschillende besprekingen met de betreffende instanties hadden tot nu toe niets uitgehaald en naar aanleiding van een pers conferentie, die in Amsterdam was gehouden, had men nu ook een Schrijven ontvangen van den Crisis-Rundveecentrale, waarvan het be stuur geen prijs meer stelde op nadere samen werking met de C.V.O. Besloten werd, dat men den Minister, wanneer hij in dezen aan den kant van de Centrale zou staan, zou verzoeken de organisate te ontslaan van haar adviseurs- schap. De nog al luidruchtige vergadering kreeg verder gelegenheid de meening der aanwezigen over een en ander aan te hooren. Verscheiden personen voerden het woord, nadat eerst nog een telegram was voorgelezen van de Limburgsche veehandelaren en slagers, waarin de vergadering werd aangeraden aan „de eerlijke regeerders te verzoeken den heer Zwanenberg (den directeur van de crisis-rund veecentrale) met zijn kornuiten naar een con centratiekamp te zenden". In opgewonden toon voerden verschillende sprekers het woord, terwijl lieden, die een meer bezadigden klank lieten hooren, van het podium werden gefloten. Een aanwezige uit een der grensplaatsen van Zeeuwsch Vlaanderen deelde méde, dat het hem bekend was, dat Hollandsch vleesch in België goedkooper werd verkocht dan in Ne derland. Spr. bepleitte daarom een boycot van de producten van de betreffende firma, welke, naar spr. suggereerde, onder leiding staat van den directeur van de Crisis-rundveecentrale. Ten laatste werd de volgende resolutie aan genomen. Resolutie. De buitengewone vergadering van leden van den Ned. Slagershond, den Ned. R. K. Hanze bond van Slagerspatroons en den Ned. Gros siersbond voor den vleeschhandel, 25 October te Utrecht gehouden; kennis genomen hebbende van de uiteenzet ting van het werk der Commissie van Overleg, samengesteld uit genoemde bonden; spreekt haar groote teleurstelling en veront waardiging uit, over het feit, dat de Crisis- Rundveecentrale het contact met de Commissie van Overleg heeft verbroken, op grond van het beleggen eener persconferentie door genoemde commissie, waarbij naar de overtuiging van de vergadering de Commissie van Overleg met het volste recht voor de publieke opinie haar standpunt heeft verklaard, ten opzichte van de inkrimping van den rundveestapel en de be stemming van het door de Regeering over te nemen vee. De vergadering geeft haar volkomen instem ming met de handelingen door de Commissie van Overleg verricht, dus ook ten aanzien van van r nen door de C" v" °- biJ' den Minister Centr„Ci°n°mische zaken en de Crisis Rundvee- het ®™"£edlend> terzake de distributie van ver; beDever«adkeSrin*nde in het algemeen~ belang, uit in de gevoerdTw VOlSte vertrouwen van Overleg en driaVlf van de Commissie reeds ing.sfeg°p mm Z. H. Exc. Mgr. Jansen consacreert de nieuwe kerk op de H. Stede te Hasselt (Ou.) waar voor 300 jaar het oude kerkgebouw verwoest werd. ^cuve ue aisiriDUiie v verschenk ,der af te slachten runderen, gestand via het slagers- en grossiers Uitspraak van het Haagsche Gerechtshof. Het Haagsche Gerechtshof heeft gisteroch tend arrest gewezen in de zaak tegen den 41- jarigen bankier I. L. thans gedetineerd die door de Haagsche rechtbank ter zake van verduis tering ten nadeele van verschillende buiten-, landsche, kerkelijke leeningen is veroordeeld tot V/2 jaar gevangenisstraf met aftrek van 3 maanden voorarrest Het Hof opnieuw rechtdoende, veroordeelde I verdachte tot 1% jaar gevangenisstraf met af- 1 lreh van 6 maanden preventieve hechtenis. Dr. Colijn, die even in de vergadering aan wezig was, kon de behandeling van de Om zetbelasting gerustelijk overlaten aan zijn jong sten Minister. Deze heeft het door hem her vormde ontwerp-de Geer oprecht verdedigd, zonder hoofdelijke stemming binnengehaald en daarmee de helft van het geraamde begroo- tingstekort gedekt. Mr. Oud heeft gezegd, dat ook hem de be lasting verre van sympathiek was, en dat hij haar geenszins als een stuk modelwetgeving wilde aanprijzen. Men staat eenvoudig voor het harde feit, dat de Millioenennota een nadee- lig werkelijk tekort van 190 millioen aanwijst en dit is niet te dekken zonder de 85 millioen, welke men op z'n minst van de nieuwe be lasting verwacht. De eerste levensmiddelen zijn daarbij zooveel mogelijk vrijgelaten. Wie be denkt, dat de kleinste inkomens grootendeels juist aan de uitgaven van eerste levensbehoef ten besteed worden, begrijpt ook, dat zij in verhouding minder betalen, terwijl dan nog de luxe-belasting apart in de wet verwerkt is met zwaarder druk. Overwogen dient verder, dat de belasting van 4 pet. niet op alle prijzen zal drukken, nu de 4 pet. worden geheven bij de bron, waar de prijzen dus goedkooper zijn. In hoeverre de belasting op de consumenten af te wentelen zal zijn, moet de toekomst leeren; er is zooveel mogelijk naar gestreefd dit wel te bereiken. Bij de toepassing van de belasting mr. van Lanschot heeft daarop gewezen zal men voorzichtig moeten zijn, om onbillijkheden te voorkomeen, doch daarin kan de komende al- gemeene maatregel van bestuur voorzien. Laatstgenoemde katholieke spreker heeft den Minister speciaal de belangen der groote gezin nen aanbevolen. Men kan die ten deele, voor zoover zij belasting betalen, met kinderaftrek bij de inkomstenbelasting te hulp komen. Mr. van Lanschot bepleitte echter ook verhooging van het percentage der steunuitkeering aan groote gezinnen alsmede de kindertoeslagen voor gezinshoofden in de werkverschaffing. Minister Oud heeft den verhoogden kinder aftrek in overweging, alsmede maatregelen in zake woningbouw en wees er op, hoe bij de pas genomen uitkeeringverlaging in de vier groote steden de groote gezinnen niet achter uitgaan. Toen prof. de Savomin Lohman per inter ruptie riep: „En de schoolgelden!" antwoordde de Minister: „Daarvoor moet u bij mijn collega van Onderwijs zijn", waarop Lohman met vast beraden gezicht zei: „Dat zal ik wel doen ook!" Had mr. van Lanschot nog terloops aan gedrongen op verhooging van de invoerrech ten, de heer Blomjous liet zich op dit punt heel wat krasser uit. Deze katholieke afgevaar digde, die bij de opcentenverhooging verleden jaar slechts meeging op voorwaarde, dat het tarief herzien zou worden, heeft nu al zoo kras mogelijk gezegd geen indirecte belastin gen meer te zullen slikken als niet eerst de Tariefwet behandeld is. En onze Brabantsche industreel, die door zijn Amsterdamschen col lega, den heer ter Haar, als een verfoeilijke protectionnist wordt beschouwd, heeft er bij gezegd, niet zoo maar een technisch herzie- ninkje te bedoelen, doch wel degelijk een be schermend tarief, dat een 30 40 millioen op zou brengen Over het antwoord van den Minister be hoeft de heer Blomjous niet ontevreden te zijn. Excellentie Oud erkent, dat na Londen de situatie geheel veranderd is en dat, al kon hij geen bindende verklaringen afleggen, alles van de omstandigheden zou afhangen en de Regeering dus misschien wel eens naar de Tariefsverhooging zou moeten grijpen. Zeker is in elk geval, dat de klanken, die de heer ter Haar liet hooren, plus-que-parfait zijn en dat de heer Blomjous meer krachten achter zich heeft dan velen vermoeden. Hoe men over het feit denkt, doet er niet toe; het ster ker wordende verlangen naar principieele wij ziging ook in de Tariefwetgeving, is een rea liteit, die ook ver buiten katholieken kring leeft. Naar onze meening behoeft daaraan niet in den weg te staan een vervulling van mr. Fock's zeer redelijken wensch om eigen In dische producten, inzonderheid de thee, wat te ontlasten. De compensatie zal dan op andere tariefposten gevonden moeten worden. Er is opnieuw een dispuut gevoerd over de verdeeling van directe en indirecte belas tingen. Afgezien van het feit, dat men het volslagen oneens is over de terminologie Minister Oud b.v. rekent successiebelasting, zegelrecht op effecten, registratierecht op N.V.'s en overgang van onroerend goed, als mede dividend- en tantièmebelasting onder de indirecte, hetgeen technisch juist isl), ter wijl dr. Wibaut alleen indirecte verbruiksbe lastingen bedoelt als hij over de indirecte spreekt schijnt men ook te vergeten, dat de werkelijke tegenstelling eigenlijk deze is, dat men gelooft met directe heffingen het best 't draagvermogen te kunnen benaderen, terwijl de voorstanders van indirecte belas tingen (in den zin van verteringsbelastingen) voorop stellen, dat directe belastingen de ka pitaalsvorming belemmeren. De heer Visser bleek het eerste standpunt te willen verdedi gen, de heer Blomjous het laatste. Of de eer ste duidelijk genoeg sprak, durven wij te be twijfelen; de materie is minder eenvoudig dan de meesten zich voorstellen. In elk geval heeft Minister Oud, die zich vroeger inderdaad altijd vrij kras voor di recte belastingen verklaarde, nu uitdrukkelijk gezegd, dat verdere verhooging der directe belastingen „hoogst gevaarlijke politiek" zou zijn, dat het hoogtepunt bereikt, zoo niet overschreden was, dat een „ontstellende hoe veelheid verzoeken om ontheffing" binnen komen en dat géén enkele Minister van Fi nanciën behoudens een enkele aanboring hier of daar nu nog zware directe heffingen kon doen. Hoe men de Inkomstenbelasting ook wil wijzigen, meer dan een millioen of zes is en zeker niet uit te halen, heeft de Minister in zijn M. v. A. geschreven en vanmiddag herhaald. Deze omstandigheid, gevoegd bij de onmogelijkheid van een heffing ineens, heeft ook den Senaat het ontwerp zonder hoofdelijke stemming doen aanvaarden. Voorzitter de Vos van Steenwijk, die den parlementsredacteuren het genoegen deed de zitplaatsen uit te breiden, heeft zijn collega's gedrongen tot kortheid bij de beraadslagingen. De leden mogen dezen wenk volgen, opdat niet langzamerhand de Eerste Kamer slecht gaat afsteken bij de Tweede, wat bondigheid in het spreken betreft. Dinsdag twee uur komt de Eerste Kamer weer bijeen. 1) Zuiver staatsrechtelijk Immers zijn di recte belastingen alleen dezulke, welke perio diek volgens kohieren geheven worden. Invoer tijdelijk verboden wegens mond- en klauwzeer. De directie van den landbouw deelt mede, dat, in verband met den stand van het mond en klauwzeer hier te lande, de Italiaansche regecring de afgifte van inveerverguningen voor levend vee, uit Nederland afkomstig, tij delijk heeft gestaakt. Toenemen van de ziekte in September. Hoe grooten omvang de ziekte hier te lande heeft aangenomen, blijkt wel uit de cijfers over September, in de Staatscourant van gis teren gepubliceerd. In genoemde maand zijn in totaal 11856 nieuwe gevallen geconstateerd, terwijl aan het begin der maand bovendien 8406 ziekte geval len, vroeger geconstateerd, nog niet geëindigd waren. We laten hier nog de cijfers volgen voor de verschillende procincies afzonderlijk, waarbij wij de oude gevallen, die nog niet genezen waren, tusschen haakjes plaatsen. Groningen 41 (5); Frieland 90 (3); Drenthe 20 (0); Over ijssel 9 (0); Gelderland 921 (134); Utrecht 2329 (432); Noordholland 4408 (534); Zuidholland 3993 (2682); Zeeland 1104 (1482); Noorbrabant 2639 (2636); Limburg 710 (498). ROME, 24 October (R. O.) De H. Congregatie der Riten beraadslaagde in een door den Paus bijgewoonde zitting over het voorstel tot cano nisatie van de gelukzalige Louise Marillac (weduwe Legras) medestichteres van het In stituut der Dochters van Liefdadigheid. Mej. Toos Post schrijft ons o.m.: De actie tot het dragen der insignes op het Feest van Christus' Koningschap kunnen we heden van bijzondere beteekenis noemen. Ie. Omdat de steeds driester wordende gods- haat van de massa, een massale getuigenis van geloof in, en liefde tot God noodig heeft ge maakt. 2e. Omdat de wereld nood heeft aan het ver trouwen op Christus' liefde en koningsmacht. De heftige actie van het ongeloof tegen Christus' heerschappij deed de H. Kerk als men standbeelden op voor „Christus Koning" schap. Sindsdien verrijzen kerkgebouwen die „Koning-Christus" tot titel dragen; sinds richt men standbeelden op voor „Christus' Koning". En de mannelijke jeugd herhaalt dagelijks blij z'n patronaatswoord „Voor Christus, onzen Koning". Maar ook grijpen sindsdien jaarlijks op dat Feest van Christus' Koningschap hon derdduizenden Katholieken, jong en oud naar het kruisje in de kerkelijke kleuren, om zich ter eere Gcds er mede te tooien. Hoe grooter de actie van het ongeloof groeit, hoe breeder onze actie tot getuigenis van Christus' Koningschap moet uitbloeien. Zondag a.s. willen we het kruisje koopen en dragen óók omdat de wereld bijzonder nood heeft aan dit getuigenis van het christenvolk. Immers in deze sombere tijden, waarin mis moedigheid menig hart doorsiddert, kan het dragen van de insignes door de massa voor velen wellicht een troost beteekenen. Het feest van Christus' Koningschap kan als een vlammende hoop openstralen over benauw de levens, over zielen bijna tot wanhoop ge dreven door de bekommerde tijden. 't Is het feest van den Koning, Wiens grond wet is het gebod der broederlijke liefde, en alleen deze liefde zal in staat zijn veel van de sociale ellenden te lenigen. In elke gemeente, waar de kruisjes te koop aangeboden zullen worden, zullen de baten ten goede komen aan een of ander bepaald liefde werk, of sociaal doel. Ook dat feit zal menigeen bewegen zoo'n insigne te koopen. Laat ons dat niet enkel aanvaarden tot steun voor zoo'n ideëel doel, doch het vooral heel den dag dragen fier en frank als een getui genis van geloof in, en liefde tot Christus, onzen Koning. EM. PASTOOR H. VAN LIESHOUT t. De Zeereerw. heer H. van Lieshout em. pas toor van Budel, die aldaar in het Liefdegesticht verblijft, en Dinsdag door een beroerte werd getroffen is, gisteren overleden. Nederlands ch Product Hebt Ge U aan iets geërgerd, meer dan Ge weten wilt? Hebt Ge U boos gemaakt, een emotie, een schrik of 'n hevige pijn ondergaan? Dan kunt Ge niet beter doen dan dadelijk 'n "AKKERTJE" te nemen. Weldra zijl Ge dan weer Uzelf en zal alle narigheid vergeten zijn "AKKERTJES" schaden nietl Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voortaan uitsluitend t Volgens recept von Apotheker Dumont Reel. 4201—5 31 FRATER M. AURELIANUS f In het Moederhuis der Eerwaarde Fraters van Tilburg is Woensdagmorgen in den ouderdom van zestig jaar overleden de eerwaarde Frater M. Aurelianus (in de wereld de heer Vinken, geboren te Tilburg) Direct. J. Mol DE VERKOOP VAN VERGIFTEN. De Gezondheidscommissie te 'sGravenhage heeft zich tot den minister van Sociale Zaken gewend met het volgende adres: „Het droevige geval van phosphorvergiftiging, dat zich op Zaterdag 14 October j.l. te dezer stede voordeed, brengt weer eens duidelijk aan het licht, dat de wetgeving hier te lande ten opzichte van den verkoop van vergiften aan vulling behoeft. Immers ontbreekt nog altijd een behoorlijke regeling van den verkoop van vergiften buiten de apotheek. Herhaaldelijk heeft dit reeds tot ernstige ongelukken aan leiding gegeven. Hoe dringend noodzakelijk het is, wettelijke maatregelen te treffen om dien verkoop aan banden te leggen, is thans weer op uiterst pijnlijke wijze aan den dag getreden. Wij meenen dan ook de gelegenheid niet te mogen laten voorbijgaan om de aandacht van uwe Excellentie voor deze leemte in onze wet geving te vragen en daaraan het dringende verzoek toe te voegen, thans ten spoedigste over te gaan tot het nemen van de juiste maatregelen om den verkoop van vergiften hier te lande in goede banen te leiden". INVOER VAN PELTERIJEN. De Minister van Economische Zaken heeft, gezien artikel 2, lid 2, van het besluit van 25 Augustus 1933 tot regeling van den invoer van oTu^kJeedin®' bePaaM, dat in de bij zijn be schikking vastgestelde lijst van goederen met Vaiï 30 °ct°ber 1933 in plaats „pelte- ,,feï 'S w°rden gelezen „pelterijen, behal ve bontkragen, bontmanchetten en strooken van bont ter garneering of versiering van klee- dingstukken, andere dan van bont". DR. VAN RAPPARD EN „DE NATIONAAL-SOCIALIST". Woensdag zijn voor de civiele kamer van 't Arnhemsche Gerechtshof de pleidooien gehou den in de bekende procedure van den heer I. Abas te Arnhem contra dr. E. M. van Rappard, den uitgever en redacteur van „De Nationaal- Socialist". Zooals men weet, had de procureur van den beer Abas, mr. M. J. Wolff, destijds in kort geding gevorderd, dat de uitgave van het blaadje zou worden stopgezet en dat dr. Van Rappord tot boete bij overtreding en in de proceskosten zou worden veroordeeld. De recht bank wees deze eischen echter af. Mr. M. J. Wolff bestreed thans op juridische en economische gronden dit vonnis. De schrij verij van den heer Van Rappard is er kenne lijk op gericht, het handelsverkeer met Jood- sche handelaren te schaden. Een verbod van dit onwaardige strijdmiddel is geenszins in strijd met de grondwettelijk gewaarborgde drukpers vrijheid. De procureur van dr. E. M. van Rappard, mr. E. M. Engelkens, uit Nijmegen, betoogde, dat de artikelen in de „Nationaal-Socialist" het ge oorloofde geenszins overschreden. Het Hof zal 6 December a.s. arrest wijzen. ENCEPHALITIS NA INENTING- In de week van 15 tot en met 21 October j.l. is een geval van encephalitis na inenting ter kermis van het Staatstoezicht op de Volksge zondheid gebracht. Het betreft een meisje van 5 jaar, INTERNATIONALE RIJBEWIJZEN VOOR INDISCHE VERLOFGANGERS. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland vestigt op verzoek van den Minister van Wa terstaat de aandacht op het feit, dat de rege ling, volgens welke buitenlanders, tijdelijk in Nederland vertoevende en in het bezit van een internationaal rijbewijs, of internationaal bewijs voor het motorrijtuig, geen dergelijke Neder landsche papieren noodig hebben, ook geldt voor in Nederlandsch-Indië woonachtige per sonen. Het is herhaaldelijk voorgekomen, dat In dische verlofgangers van de politie hier te lande mededeeling ontvingen, dat die internationale bewijzen voor hen niet geldig waren. Deze op vatting is echter onjuist, zoodat het nuttig blijkt, aan de bestaande regeling meerdere be kendheid te geven. SMALFILMLIGA. Gelijk ook het vorige jaar het geval was heeft het Hoofdbestuur der Ned. Smalfilmliga in 1933 een wedstrijd uitgeschreven, waarvan de be kroonde inzendingen zullen mededingen in den internationalen kinowedstrijd. Deze wedstrijd bestond uit de volgende groepena Films naar het bekroonde scenario Illusie van Rico Bult huis (bekroond door het blad Filmliga) b films naar een scenario (speelfilms) ter keuze van den maker, gesonoriseerdc als b, echter niet gesonoriseerd; d documentaire films, ge sonoriseerd e als d, echter niet gesonoriseerd. De inzending sloot op 15 October j.l. en reeds op 4 November a.s. zal de eerste vertooning plaats hebben onder de auspiciën van de Haag sche afdeeling der Smalfilmliga in Twee Ste den Palace, Buitenhof, des avonds om 8 uur. Onder de inzendingen zijn twee films van le den der Haagsche afdeeling. Een beperkt aantal introducties is op aan vraag verkrijgbaar bij den secretaris, Amalia van Solmstraat 102 of bij den voorzitter, Plaats No. 21. INTERNATIONALE LIGA TEGEN DE ONEERLIJKE CONCURRENTIE. Dinsdag vond in den Haag 'n regionale con ferentie der bij de „Ligue internationale contre la concurrence illoyale" aangesloten landen plaats. Op de agenda stond allereerst de bespreking van den algemeenen toestand terzake de be strijding van de oneerlijke concurrentie. Daar bij werd vastgesteld, dat de overtuiging, dat hoogst noodzakelijk stappen moeten worden ge daan ter bevordering van het herstel van een goede handelsmoraal meer en meer gemeen goed wordt in de Europeesche landen. Bijzondere voortgang wordt er gemaakt in den strijd tegen het uitverkoopwezen, prijzen- knoeierij en het cadeaustelsel. Zeer veel bijval vond het in Duitsehland in gevoerde verbod van het cadeaustelsel. Daar entegen werd het kortelings in Groot-Brittannië gepubliceerde rapport inzake het cadeaustelsel verworpen. Éénstemmig werd goedkeuring ge hecht aan het officiëele afwijzende standpunt der Liga tegenover dit rapport. In den Dierentuin te 's Gravenhage is gis terenmiddag de jaarvergadering gehouden van het R. K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem on der voorzitterschap van den Zeereerw. heer J. Mol, directeur van het diocesaan mannelijk Jeugdwerk in het bis dom Haarlem. Er was veel belang stelling voor deze ver gadering. De voorzitter ver welkomde in zijn openingswoord op de eerste plaats den oud- voorzitter, Deken Lu cassen, die 8 jaar lang het Jeugdwerk heeft geleid. In dien tijd heeft hij veel tot stand gebracht en nieuwe methodes doorgevoerd. Toen de reorganisatie van hef R. K. Jeugd werk in het bisdom Haarlem tot stand kwam, heeft Deken Lucassen spontaan be dankt voor de functie, die hem lief was ge worden, omdat hij begreep, dat thans iemand de leiding moest hebben, die zich geheel aan dit werk kon geven. Om Deken Lucassen, voor hetgeen hij ge daan heeft voor het Jeugdwerk, een blijk van dankbaarheid en waardeering te geven, stelde de voorzitter voor den oud-voorzitter te be noemen tot eere-voorzitter van het Juvenaat. De vergadering betuigde zijn instemming met dit voorstel door een warm applaus. Nadat de voorzitter nog eenige woorden had gewijd aan de reorganisatie, die in het afge loopen jaar is tot stand gekomen, sprak Deken Lucassen een dankwoord voor zijn benoeming tot eere-voorzitter, welke den band tusschen hem en het Juvenaat zal bestendigen. Spr. dankte voor het vertrouwen, hem tijdens het voorzitterschap geschonken, en wenschte Gods besten zegen over het Jeugdwerk. De jaarverslagen. Bij de bespreking van het Jaarrapport uitge bracht door den secretaris, rector S. Braak man, bleek, dat in het afgeloopen jaar 13 nieu we afdeelingen tot stand kwamen. Twee af deelingen werden uit gebrek aan leden opge heven. Het aantal afdeelingen is thans 175 met 10.912 leden. In 141 patronaten zijn 1241 medewerkers, waarvan er 200 zijn gediplomeerd. De voorzitter wees op de wenschelijkheid van godsdienstige vereenigingen in de Jeugd beweging, van aansluiting van de leden als aspirantleden bij de vakorganisatie en van be vordering van de spaarzaamheid. Uit het financieel vemlag van den penning meester, den heer A. Backhuys, bleek, dat er in het afgeloopen jaar een batig saldo was van 3098. Inleiding directeur Mol. In 'n inleiding over de centralisatie van het Jeugdwerk wees de voorzitter er op, dat het doel van deze centralisate is eenheid in het Jeugdwerk te brengen. Een dergelijk ingrijpen in het Jeugdwerk 'was noodig om een vaste richtlijn te krijgen. Het is voorgekomen, dat afzonderlijke bestu ren experimenteerden op jeugdwerk-gebied, waardoor misstanden ontstonden en dikwijls werd bij verandering in de leiding ook ver andering in methode gebracht. Iedere vaste lijn ontbrak, wat ten nadeele kwam aan de vorming van de jongens. Nieuwe jeugdvereenigingen zijn opgekomen, zooals de R. K. Verkennerij, die zich dan vaak aan den greep der leiding van de algemeene jeugdvereeniging onttrok. Zoo ontstonden twee jeugdbewegingen naast elkaar zonder eenig onderling verband. Ook de R. K. Sportbeweging groeide op naast de algemeene R. K. jeugdbe weging. Zoo'n toestand van decentralisatie was on houdbaar en niet in het belang van de vor ming van de jeugd zelf. De Centrale R. K. Meisjesbeweging in de Graal strekte tot voorbeeld bij de reorganisa tie. Een straffe centrale leiding was ook voor het jongenswerk noodig. Of we nu de oplossing hebben, moet worden afgewacht; het is een poging. Spr. zette vervolgens de centralisatie volgens de bisschoppelijke voorschriften nader uiteen en riep aller medewerking in om dezen opzet, die in het belang van de mannelijke jeugd is, te doen slagen. Bij de op deze inleiding volgende gedachten- wiseling deelde de voorzitter mede, dat een mindere schoolsche methodiek in enkele afdee lingen wordt beproefd. Als dit nieuwe systeem voldoet, zal het algemeen worden toegepast. De aanvulling van het Juvenaatsbestuur met een vertegenwoordiger uit Rotterdam, werd op voorstel van het hoofdbestuur voorloopig aan gehouden. Na eenige mededeelingen o.a. over het depot van het centraal comité en over de organen „De Jonge Wacht" en „De Jeugdleider" sloot de voorzitter met een dankwoord de vergade ring. LUITENANT TER ZEE VERDRONKEN. SOERABAJA, 25 October. (ANETA.) Sedert eenige dagen werd vermist de luite nant ter zee der tweede klasse H. M. Willem- sen van de „Prins van Oranje", liggende.te Ta- rakan. Gisteren werd het lijk van den vermis ten offi"ier bij den steiger opgehaald. De begrafenis vond heden ie Tarakan plaats. ONDERSCHtEMMNG VAN NEDER LANDSCHE FIRMA. Gemeld wordt: In het weekblad voor den Amerikaanschen Zaadhandel „Seed Trade News" worden mede deelingen gedaan over proefnemingen, die dit jaar over geheel Amerika zijn gehouden met nieuwe, verbeterde of geselecteerde groenten- varieteiten. Deze proefnemingen golden een wedstrijd waaraan firma's der geheele wereld konden meedingen. De N. V. Mij. voor zaad selectie en zaadteelt Zwaan en v. d. Molen ta VoorburgDen Haag behaalde van de 12 uit gereikte onderscheidingen er 3, het hoogst» aantal aan een firma toegekend,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3