DE GEMEENTELIJKE DROOGDOKKEN WÈÊM HGEZOnDEfl ÓTUKKEP1 jfl DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS A ËhRcI RAUIO Huurt Uw Stofzuiger „Waar dat wiel draait" 56ste T A AT?GANG VRIJDAG 27 OCTOBER 1933 No. 16782 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM t TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 mutaties bij de belastingen KETHEL GEEN SEVERE. nieuwe richtingen in de FOTOGRAFIE. ROTTERDAM a 60 ct. per week HOOGSTRAAT 69 1883 27 OCTOBER 1933. EEN HALVE EEUW HAVEN- GESCHIEDENIS. D1T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3.25; per maand /110i per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden ƒ3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar k 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55 elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5regels 0.50; 10 regels ƒ1.—, 15 regels ƒ1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van een wijsvinder; 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. De toegevoegde inspecteur der dir. belastin gen enz., de heer L. Bosch, van de inspectie der dir. belastingen alhier, is naar Enschedé verplaatst. Verder is de heer C. J. Koesemans, ontvanger der dir. belastingen, werkzaam aan de in spectie alhier, naar Rotterdam overgeplpaatst, en wel om werkzaam te zijn bij de inspectie over de buitengemeenten, terwijl de heer F. A. van Alphen, die ontvanger was te Sittard, in die hoedanigheid naar Schiedam komt. De heer L. G. Becker alhier, als rijksklerk werkzaam ten ontvangkantore der dir. belas tingen alhier is tot adjunct-commies be noemd. WEER EEN FIETS GESTOLEN E. V. uit Rotterdam deed bij de politie aan gifte van diefstal van zijn rijwiel, waarop een actetasch en een koffer. Hij had zijn fiets gisteravond een oogenblik onbeheerd laten staan vóór een pand aan de Nieuwe Maasstraat. OP HEETER DAAD BETRAPT De politie heeft gisteravond den 11-jarigen A. D. van hier op heeter daad betrapt, toen hij in de Vlaard in gerstraat een electrische lan taarn van een rijwiel ontvreemdde. AANRIJDING Gistermiddag had op den hoek van de Mid- delhamisschestraat en de Nieuwe Maasstraat een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door J. A. H. van hier, en een R.E.T.- bus, bestuurd door C. J. E. Z. uit Rotterdam. De vrachtauto werd beschadigd. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 27 Oct. Aangekomen: Deensch s.s. Lalandia, met stukgoed van Hamburg in de Wilhelminahaven. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2426 October GEBOREN: Christina, dochter van W. J". gunster en C. Roodenburg, Boerhavelaan 80 f^eter, zoon van J. M. Jansen en M. E. G. •Hnlleman, Grofbaan 105. ONDERTROUWD: C. Ritman 26 jaar en J. Oilijamse 27 jaar G. L. Alferink 32 jaar ?n c- M. J. van Os 26 jaar H. de Jager 22 jaar en L. Valk 21 jaar J. W. van Slobbe 33 jaar en c. l. van der Linden 34 jaar N. den Hartog 26 jaar en S. J. A. van Rhijn 24 jaar J. Freij 29 jaar en P. Suttorp 25 jaar. GEHUWD: W. Beukers 26 jaar en H. C. M. Speelmeijer 21 jaar H. J. A. Simonis 26 jaara en A. L. de Kievith 24 jaar T. Meijer 23 jaar en C. Gille 19 jaar D. Geurink 41 j. en A. C. van der Keemel 31 jaar. OVERLEDEN: A. K. Beausar 46 jaar, Wil lem de Zwijgerlaan 10 D. A. Muijsson, 77 jaar, dr. Noletstraat 1, met Electro Dynamischen-Luidspreker Desgewenscht gem. betaling irWENTA-HAR^E.4 Mag. ,,'t Llchtpun Hoogstraat 109, Tel 68836 Reel. 123S 10 Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. L. Beukelman, alhier, om een verlof B voor den verkoop uit sluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden voor- en achterlocaliteiten van het perceel, gelegen aan den Dam 14; en herinneren eraan, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwa ren kunnen worden ingebracht. SPELDJESDAG Zondag a.s. zal ten bate van de plaatselijke af deeling van het Wit Gele Kruis een speldjes dag worden gehouden. Na de H.H. Missen zal bij de uitgang van de kerk aan de parochianen zulk een speldje worden aangeboden. ST. RADBOUD. Zondag 5 November zal het R. K. Fanfare corps St. Radboud in de Vereenigingszaal zijn eerste winteruitvoering geven. Naast een vijf- al muzieknummers onder leiding van den di- ecteur Joh. Oomes, uit Schiedam, vermeldt Programma ook de opvoering van „Onder Sovjetvlag'S dramatisch spel uit het heden- gsche Rusland, in drie bedrijven. NIEUWE AUTOLIJN, DIE GELIJK WEER VERBODEN IS. biiwt^3jffeur J- R„ uit Rotterdam, had strooi- autohnJ!i uitreiken, waarin hij een nieuwen vanaf d'pnSr ,.aardcondigde, die zou loopen Kralingen analaan te Hillegersberg, naar vreugd^'tesemoS11 ZOO n dienst werd reeds met berg en zelfs voor S Kdaar voor Hillegers- buslijn geen overbodig' fi? 6611 dergelijke Het bedrijf is echtfr iT!? 20u zijn' op last van de HilwJ!? na den aanvanS stakt, daar de onderneming!?16 Polltje geT op het Openbaar vervoer en verm 6 We! hebben van Gedeputeerde StatS"lmn§ ™oe? Holland, die echter niet was verteld De begrafenis van schout-bij-nacht A. C. Dunlop op „Oud Eik en Duinen" te 's-Hage Een interessante expositie bij de A_ F. V. „Rotterdam". In het vereenigingslokaal van de Amateur Fotografen Vereeniging „Rotterdam", Leuve- haven 85, wordt hedenavond van ft tot 10 uur, morgen, Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur en Zon dag van 10 tot 4 uur de vijfde Nationale Bonds- tentoonstelling gehouden „Nieuwe Richtingen in de fotografie", georganiseerd door den Bond van Nederlandsche Amateur Fotografen Veree- nigingen. Deze tentoonstelling, welke voor een ieder gratis toegankelijk is, tracht, zooals de titel zegt, een indruk te geven van de moderne opvattingen bij het bepalen van het fologcafisch beeld. Deze opvattingen zijn niet alle dezelfde. Toch zijn or verrassend veel punten van overeenkomst te ontdekken. Ontdekken is eigenlijk het goede woord niet, aangezien zij zich aanstonds zelfs bij een vluchtigen blik op de geheele collectie spon taan opdringen. Wanneer men niet beter wist, zou men meenen te staan voor het werk van een bepaalde groep in nauw contact samenwerkende menschen en niet voor een serie inzendingen, uit verschillende deelen van het land afkomstig. Maar openbaart zich deze nieuwe richting in de fotografie zelfs niet internationaal op dezelfde wijze? De inter nationale tentoonstelling, welke hier kortgeleden werd gehouden, was er het sprekend bewijs van. Naar den vorm is er te bespeuren eene voor keur voor het structueele en een sterke voor liefde voor het fragment. Zou men nog niet zoo heel lang geleden op een tentoonstelling als deze we herinneren jfe ons nog zeer goed bijna niets anders gezien hebben, dan mooie „schilder achtige" kijkjes en tafereeltjes, thans heeft men zich bijna volledig gewend naar de verbeelding van het geheel door het typeerend detail, tot het suggestieve onderdeel, tot de symboliek, tot de weergave van den geest der dingen. Fotografie is de kunst van het licht. En daar om zoekt de moderne fotograaf als vanzelf niet meer naar het vlakke totale beeld, maar tracht de dingen voor het oog en voor het gemoed te ontdekken, door ze als het ware met het licht te betasten. Natuurlijk is ook hier veel na-aperij, bewust en onbewust. Naar op eene tentoonstelling als deze is toch veel goed, zuiver werk te zien, waarbij geen sprake is van het interessante, grappige effect van het grillig experiment. Zui ver werk van bijzondere waarde en niet een zuiver eigen Nederlandschen inslag in de sfeer. Wilde en brute dynamiek ligt ons niet, maar in het aanvoelen en uitbeelden van het harmo nische en het teedere schijnen wij wel geestelijk begenadigd te zijn. Er zou over deze tentoonstelling nog veel te schrijven zijn. Menig onderdeel en menige per soonlijke inzending lokt daar zelfs toe. Met deze algemeene inleiding volstaan wij echter, in de verwachting, dat ieder die zich voor de nieuwe richtingen in de fotografie interesseert, er een persoonlijk bezoek zal gaan bengen. E. H. B O.-WEDSTRIJDEN. Gisterenavond zijn in de Nenijto-hal de wed strijden voor de seniores gehouden waarvan de uitslag als volgt is: St. Franciscus (1975), Ned. ver. afd. Delft 1 dames (1619), Linker Maasoever heeren I (1886), Ned. Roode Kruis Schiedam I (122), Ned. ver. afd. Delft II dames (2163), Oud-Kralingen (1698), St. Franciscus II da mes (76), Feyenoord (113), Ned. ver. afd. Schie- dam I (216—2), Ned. ver. afd. Schiedam II (117), Ned. Roode Kruis, afd. Rotterdam I (2064), Linker Maasoever heeren II (182—7), Ned. Roode Kruis, afd. Schiedam II (139), Ned. nfj' £fd' Delft 111 heeren (227—1), Ned. Ver. aio. Delft IV heeren (74), Oud-Charlois (115), £!,Ver;/fd- Schiedam III (159), Ned. Roode w!!' d; Rotterdam II (108). ppniöinter« e«.Cïfer achter den naam der ver- t i °Jee hft aantal behaalde punten aan, het tweede den behaalden prijs. LC°!r?andcanten Selden in dezelfde volgorde de cijfers 53, 41, 45, 32 60 30 17 18 55, 30, 54, 52, 35, 60 18, 15, 46 en 30 De prijzen behaalden de heer Fekkers, mevr. Schütz-de Vries en de heeren. de Goederen, Schmidt en C. J. Kommeren. Hedenavond vinden de eerewedstrijden plaats, waarna prijsuitreiking. HARLEKIJNTJE ON REIS Woensdag 1 November wordt in Lumière opr gevoerd „Harlekijntje op reis van mevr. Anna Klaasen, die als grootmoeder tusschen de ta- fereelen datgene komt vertellen wat om tech nische redenen moeilijk ten tooneele kan wor den gebracht. Verder zal grootmoeder, gehol pen door een kleine uit de zaal, als extra atractie een levensgroote Harlekijn-pop ver loten. Na 2 jaar Uw eigendom. Alléén Reel. 115S 1 De beide oudste dokken in 1883. In het groote dok het s.s. Gelderland van den Rotterdamschen Lloyd. Het is heden 50 jaar geleden, dat de Ge meente Rotterdam haar eerste drijvende droog dokken in dienst stelde. Nu sindsdien een grooter aantal droogdokken door particuliere werven in bedrijf zijn gebracht, is het belang van het Dokbedrijf der Gemeente voor de haven naar verhouding sterk verminderd. De resultaten van het bedrijf zijn de laatste jaren slecht. Toch is er alle reden het vijftigjarig be staan niet geheel onopgemerkt te laten voorbij gaan. De oprichting van het Dokbedrijf was een daad van vertrouwen in de ontwikkeling van de Rotterdamsche haven, het heeft lange jaren een zeer voorname en moeilijk te vervangen plaats in de outillage der haven ingenomen en vervult ook thans nog in het geheele complex van gemeentelijke en particuliere haveninrich tingen een eigen rol. De achterstand in de zeventiger jaren. In de zeventiger jaren bestond hier ter stede, naast eenige slèephellingen slechts één droog dok, het drijvende houten dok van de firma Van Zeylen Dekker. Dit dok,, dat in 1868 in gebruik was genomen en ligplaats had onder Katendrecht, ongeveer waar zich thans de mond van de Maashaven bevindt, was van be scheiden afmetingen. Deze toestand was te meer onbevredigend, omdat Rotterdam hierin zonder twijfel bij andere havens ten achter stond. Zoo werden te Antwerpen reeds sinds 1864 drie dokken door de gemeente geëxploiteerd. In Juni 1877 kwam nu bij den Gemeenteraad een adres in van M. M. de Monchy, den voor zitter der Kamer van Koophandel, en 30 an deren, waarin o.m. het volgende betoogd werd" „In de laatste jaren is gebleken, dat onze stad volstrekt behoefte heeft aan een droog dok, waarin groote zeil- en stoomschepen, die onze haven bezoeken, kunnen geplaatst worden. Die schepen jnoeten nu, als zij leeg gelost zijn. naar naburige havens gaan om te dokken; dit veroorzaakt groote kosten en extra risico; en het spreekt vanzelf, dat die havens het meest gezocht zijn, waar de schepen alles vinden wal zij noodig hebben, en waar de onkosten het kleinst zijn." Dit adres, dat verder het voorstel inhield om inzake de exploitatie van een te bouwen droog dok tot samenwerking van Gemeente en parti culieren te geraken, was aanleiding tot een uit gebreid onderzoek naar de verschillende moge lijkheden. Omtrent de vraag, of bouw van een modern dok noodzakelijk was, liepen de meeningen niet uiteen. De sleephellingen en het houten droogdok konden vaak aan de aan vragen niet voldoen, zoodat schepen meermalef na een tijd wachtens onverrichterzake vertrek ken moesten. Ook zag men in, dat, nu de uit dieping van den Waterweg naar zee en de aan leg van de Handelsinriehtingen op Feijenoord weldra voltooid schenen te zullen zijn, voor de grootste schepen gelegenheid moest bestaan te worden nagezien en hersteld. De gemeente nam de zaak ter hand Hoewel ook wel stemmen in tegenoverge stelde richting opgingen, was men het vrij al gemeen er over eens, dat de Gemeente de zaak ter hand moest nemen. Het particulier initia tief schoot in deze nu eenmaal te kort, wat voor een groot deel werd toegeschreven aan „den afmattenden invloed van een langdurige crisis", welke reeds geruimen tijd den handel teisterde, maar ook geweten werd aan de wisselvallig heid van het dokbedrijf, dat trouwens gedu rende de eerste jaren waarschijnlijk niet vol doende zou opleveren om rente en aflossing te dekken. De zaak werd van groot gewicht geacht. De Gemeenteraad onderzocht haar in secties en verschillende commissies van deskundigen brachten rapporten uit. Zij was dan ook on gewoon. Naar de Directeur van Gemeentewer ken had nagegaan, was tot dusver hier te lande nog slechts één ijzeren drijvend dok gebouwd, in 1863 door Van Vlissingen en Dudok van Heel te Amsterdam. Het denkbeeld van een gemet seld dok. feitelijk een klein haventje van sluis deuren voorzien, zooals dit' veel in Engeland gebruikt werd, vond slechts weinig bijval. Het weerstandsvermogen van den bodem werd een te onzekere factor geacht. De Gemeente zou zich er toe bepalen, het dok ter beschikking te stellen en te bedienen. Het nazien en herstellen der schepen zou aan de reparateurs worden overgelaten. Begin 1881 werden tenslotte het bouwen van twee drijvende dokken, het graven van een dokhaven, onmiddellijk aansluitende aan de haven van Charlois, en een blok woningen voor de exploitatie van het dok aanbesteed. De dok ken werden gebouwd bij de firma F. Kloos Zonen te Kinderdijk. Het ééne was 48 M. en het andere 90 M. lang. Ze konden zoowel afzonder lijk als, voor het opnemen van de grootste schepen, gekoppeld gebruikt worden. Door de scheepvaart werd hard naar het ge reed komen van de dokinrichting verlangd. In haar jaarverslag over 1882 klaagde de Kamer van Koophandel, dat het dok nog steeds op zich liet wachten. „De schepen, vooral de stoom schepen van grootere lengte, moeten nog steeds naar elders gaan om te dokken, hetgeen uit den aard der zaak buitensporige kosten en op onthoud veroorzaakt." De twee eerste gemeentedokken feestelijk in gebruik genomen- Den 27sten October 1883 werden de dokken op feestelijke wijze in gebruik genomen. De Ministers van Binnenlandsche Zaken, van Wa terstaat, van Handel en Nijverheid, de Commis saris des Konings en vele andere autoriteiten waren tegenwoordig. De eerstgenoemde Mi nister, Mr. J. Heemskerk Azn., verrichtte de opening. Aanstonds werd van de dokken druk gebruik gemaakt en reeds in 1885 hadden Burgemeester en Wethouders het voornemen aan den Raad voor te stellen het kleine dok met een dok gedeelte van 60 M. te verlengen. Dit denk beeld liet men echter voorloopig rusten, toen lage vrachten de scheepvaart er toe noopten op het dokken te bezuinigen en dientengevolge de ontvangsten uit de dokken belangrijk terug liepen. Een adres van de Holland-Amerika-Lijn en den Rotterdamsche Lloyd was echter aan leiding, dat het dagelijksch bestuur in 1889 met een voorstel kwam tot uitbreiding van de dok gelegenheid. Het resultaat was, dat in 1893 een derde dok, ter lengte van 110 M., eveneens bij de firma F. Kloos Zonen gebouwd, in ge bruik genomen kon worden. Men besloot tot deze uitbreiding niet omdat wederom grootere schepen in de vaart waren gekomen (de twee oude dokken hebben gekop peld een lengte van 138 M..), doch omdat de bestaande dokken druk gebruikt werden en men wilde voorkomen, dat de schepen hadden te wachten. Ook thans bestond op voorziening in deze behoefte door het particulier initiatief vooralsnog geen uitzicht. Tevens besloot de Raad met het oog op het gebruik 's nachts de oude dokken electrisch te verlichten. De exploitatie van de drie dokken leverde in de periode van 1893 tot 1900 uit financieel >ogpunt tamelijk bevredigende resultaten op. Verdere uitbreiding noodzakelijk. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). VLIEGENDE WINKELS Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U het onderstaande in Uw blad te plaatsen. Het wordt in Nederland hoe langer hoe erger met wat men noemt, het laten duikelen van winkeliers. Zou er bij den een of ander nog iets aan te doen zijn door de hulp van goedgezinde medeburgers, die zoo iets willen voorkomen, dan zijn er altijd weer anderen, die uit winstbejag een hart van steen toonen. En dan leest men binnen enkele dagen: „Aan gekocht door kooplieden". Het kan niet anders of velen zullen er gaan koopen, waardoor weer andere winkeliers de dupe worden, want bij deze wordt dan niet gekocht. Ik vind, dat er erg veel voor te zeggen is, om dat allemaal tegen te gaan, en ik zou in de eerste plaats willen vragen: Ligt het niet op den weg van de middenstandsvereenigingen ter plaatse om gezamenlijk een advertentie in de locale bladen te zetten, b.v. van dezen in houd: „Burgers, en vooral middenstanders, steunt den middenstand! Koopt niet in vlie gende winkels!" V. In 1901 kwam opnieuw de wenschelijkheid van uitbreiding der dokgelegenheid naar vo ren. De haven werd door steeds grootere sche pen bezocht en ook voor de grootste diende ge legenheid tot dokken aanwezig te zijn. De groote moeilijkheid lag echter in de vraag, of het ook thans weer de Gemeente moest zijn, die tot uitbreiding van het dokbedrijf zou over gaan. Een machine fabriek deelde aan den Raad mede, dat zij plannen had beraamd om dokken te bouwen van de nieuwste constructie en geschikt om de grootste schepen, die Rotter dam bezochten, op te nemen. De Raad was in een moeilijk parket. Aan den eenen kant werd, o.m. door de Kamer van Koophandel, de mee ning verkondigd, dat, nu het particulier initia tief geneigd scheen het dokbedrijf ter hand te nemen, de Gemeente verdere uitbreiding van dokgelegenheid aan het particuliere bedrijf moest overlaten. Aan den anderen kant werd gewezen op de bevredigende financieele resul taten van de exploitatie der dokken, de wen schelijkheid, dat de Gemeente een bedrijf zou exploiteeren, dat zich aan de eischen des tijds had aangepast, en de onzekerheid, of werke lijk het particuliere bedrijf voldoende in de be hoeften zou gaan voorzien. Bovendien was de bestaande dokgelegenheid in het algemeen nog ingekrompen. Het houten dok van Van Zeylen en Dekker, in latere jaren door Van Leeuwen en Co. geëxploiteerd, had in 1897 het veld moe ten ruimen, toen de mond van de Maashaven gegraven zou worden en binnen eenige jaren zou de sleephelling te Schoonderloo eveneens verdwijnen. Tevens kwam nu de meening naar voren, dat ook wanneer particuliere dokken in exploitatie werden genomen, er toch gemeente lijke dokken ter beschikking van die fabrieken moesten blijven, die geen eigen dokken hadden. De Gemeente zou het dan in de hand hebben er tegen te waken, dat de particulieren mis bruik van hun positie maakten. Dit was ook bet standpunt van Burgemeester en Wethou ders. Voor wat het bouwen van een dok voor de grootste schepen betreft, wilden zij echter afwachten, wat het particuliere bedrijf tot stand zou brengen en slechts dan handelen, wanneer dit mocht te kort schieten of van een eventueel monopolie misbruik mocht maken. Het nieuwe stalen dok van 170 Af. De voorstanders van een vierde gemeentelijk dok verkregen echter in den Raad de over- l'and en in lt/01 kon het nieuwe dok, dat een lengte van 170 M. en een hefvermogen van 15.000 ton heeft en gebouwd werd door de fir ma Aug. Klönne te Dortmund, zijn ligplaats in de Maashaven innemen en in gebruik geno men worden. De bestaande dokken waren van ijzer gebouwd en van door stoom gedreven in stallaties voorzien. Het nieuwe werd nu van staal gebouwd en met electrische pompinstai- laties uitgerust. Sinds de ingebruikneming van het vierde dok werd het koppelen van de beide oudste dokken, dat trouwens weinig meer voorkwam, afgeschaft. SCHOOLSTAKING IN KETHEL Mijnheer de Redacteur. Van bevriende zijde ontving ik Uw blad naar aanleiding van een plaatselijk berichtje over de z.g. schoolstaking. Ik hoop dat U het mij vergunt aangaande het bovenstaande iets duidelijker te maken, en dan moet ik be ginnen te vertellen dat er in Kethel geen schoolstaking is geweest. Wel is er, toen het Vrijdag en Zaterdag erg koud was, door eenige ouders gezegd tegen hun kinderen dat, als het koud was op school, ze thuis mochten komen, hetgeen dan ook is geschied. Doet het ouders geen pijn als hun kleinen van 6 en jaar thuis komen met de woorden: O het was zoo koud op school, het waaide zoo door die kapotte ruit? Moeten wij niet voorzichtig wezen hier? Een geneeskundig toezicht van gemeente wege hebben we niet. Er werd dan Zaterdag ook geen enkel protest van buitenstaanders gehoord, maar toen de kinderen Maandag weer thuis kwamen, toen kwamen de protesten los. maar vóórdien waren de meeste al weer naar school gestuurd. Niemand van de ouders achtte toen verwarming noodig. Maar wij vragen: Is het rechtvaardig om kinderen op een school te zetten zonder verwarming en met ge-broken ruiten, bij een temperatuur van 55 gr.? Zulke toestanden heerschen hier op de O. L. S. reeds jaren. Vijf jaren hebben onze kinderen een modderpoel tot speelplaats gehad; dit is thans gelukkig veranderd. Zoodra de kinderen op de O. L. S. dezelfde behandeling genieten als elders, zullen we op houden te protesteeren. Hoogachtend, H. BERGSMA, Breedestr. 11, Kethel. Particuliere dokken. Middelerwijl had einde 1903 de Rotterdam sche Droogdok Maatschappij twee dokken in gebruik genomen, met het gevolg, dat in 1904 het gebruik, dat van de de dokken der Ge meente gemaakt werd, belangrijk terug liep. Hoewel in latere jaren zoowel de genoemde maatschappij als Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf nog een groot aantal droogdokken in exploitatie brachten, bleef echter het vierde dok der Gemeente, dat door een schip als de „Nieuw-Amsterdam" van de Holland-Amerika- Lijn gebruikt kan worden, nog tot 1920 het grootste dok aan den Nieuwen Waterweg. Of het particuliere bedrijf niet tijdig het initiatief voor den bouw van een dok voor de grootste schepen genomen zou hebben, indien de Ge meente zich verder afzijdig gehouden had, zal intusschen wel steeds een open vraag blijven. In 1917 werd tusschen de Gemeente en een aantal werven en reederijen een overeenkomst aangegaan, krachtens welke, te beginnen met het jaar 1916, de laatstgenoemden zich verbon den tot een bepaald bedrag een eventueel na- deelig saldo van het Dokbedrijf aan de Ge meente te zullen vergoeden. Herhaaldelijk had den n.l. de Gemeente vragen bereikt, die uit zicht openden op de mogelijkheid van verkoop van de verschillende dokinrichtingen. Hiertoe scheen de Gemeente wel genoegen te zijn nu langzamerhand in ruime mate particuliere dok ken aanwezig waren en tevens ten gevolge van het daarvan gemaakte gebruik de exploi tatie voor de Gemeente zelf van jaar tot jaar ongunstiger dreigde te worden. Het particu liere bedrijf wilde de Gemeente van ver vreemding van de dokken weerhouden, waar uit wel blijkt, dat in de dokken der Gemeente nog steeds een welkome aanvulling van de par ticuliere dokgelegenheid werd gezien. Invloed van de crisis- Na den oorlog kwam het nog wel enkele ma len voor, dat de rekening met een gunstig sal do sloot, doch de crisis heeft ook op de exploi tatie der dokken een zeer ongunstigen invloed gehad. Da ouderdom der dokken speelt daarbij geen rol. De drie oudste, aanvankelijk met stoomkracht werkende dokken werden van 19251929 van electrische installaties voorzien, wat aan een snel droogzetten van de schepen ten goede is gekomen. In plaats van een ver ouderd systeem van kimblokken werden de laatste jaren makkelijker te nanteeren en doel matiger kimblokken aangebracht van een sys teem, dat uitstekend voldoet. Reeds eerder waren de houten uithouders van de oudste dokken door stalen vervangen. Van 1883 tot 1902 was Dokmeester de heer Chr. Montijn. Van 1902 tot 1 October 1933 de heer J. Lugt. Sinds dien datum treedt als zoo- Verwacht wordt: Matige tot krachtigen, Westelijke tot Zuide lijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, regenbuien, iets kouder. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K K Gorzen in het Parochiehui». lederen Wolnsdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed Flipse. Gebouw Eendracht. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen Schiedam 1. Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond t lederen Vrijdagavond te 8. uur cursusavond van de R. K. Ver. E. H. B. O. in de Broeders- school aan de Nieuwe Haven. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repe titie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm", Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paul us". Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van hall 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenneid tot aanmelding van leden. Zaterdag 28 October Oprichtingsvergadering eener Vereeniging Princevlag, Gebouw Eendracht. Zondag 29 October Opvoering van „Millionnair tegen wil en dank" ten bate van het R. K. Woonwagen- liefdewerk. R. K. Volksbond, 8 uur. Zondag 5 November Jaarlijksche kerkhofoefening vanwege de St. Barbara-vereeniging, 3 uur. Dinsdag 28 November Rede van pater H. de Greeve S.J. ten bate van het Wit-Gele Kruis. R. K. Volksbond, 8 uur. 27 O c t.: Doelezaal, Mannenkoor Zanglust en Rotterd. Orkestver., 8 uur. 28 O c t.: Doelezaal, Rotterd. Philh. Orkest, half 4. 29 O c t.: Groote Schouwburg, Moord (Rott. Hofstad tooneel) 8.15 uur (voor volwassenen); Doelezaal, Amsterdamsch-, Haagsch- en R. E. T. Mannenkoor met Harmonie R. E. T. 8 uur. 30 O c t.: Groote Schouwburg, Hare Maje steit regeert (Groot Nederl. Tooneel) 8 uur, (voor volwassenen) D a g e 1 ij k s: Tivoli-Schouwburg, Suiker freule (Gezelschap Braakensiek) 8.15 uur (voor volwassenen). Tentoonstellingen: Studio '32, wer ken van Aug. Stahl. SCHIEDAM. 27 October. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn per H. L. ad 46 pet. 9. Spoeling Spoeling ƒ0.80 a ƒ0.90. danig de Directeur van het Havendrijf op. Wie wel eens een schip heeft zien dokken en alle manoeuvres, daartoe vereischt, heeft ge volgd, begrijpt, dat daarbij veel ervaring en zorgvuldigheid wordt vereischt. Het uitbrengen van de uithouders, het zoo noodig slagzij geven aan het dok om het schip in loodrechten stand cp de kielblokken te kunnen opvangen, het tegengaan van het doorbuigen van het dok, het vastzetten van het schip met schoren, het aan zetten van de kimblokken, het dient alles in de juiste mate en op het juiste oogenblik te ge schieden. Het kleine personeel van het dokbe drijf, dat in de eerste jaren buiten den dok- meester uit acht man bestond, en thans twee maal zoo groot is, heeft zijn taak steeds met opgewektheid vervuld. Het streven heeft altijd voorgezeten de scheepvaart zooveel mogelijk ter wille te zijn en het aan het dokken verbon den oponthoud zoo klein mogelijk te doen blijven. Mede ten gevolge daarvan vervult het dok bedrijf nog met eere zijn rol in het Rotter- damsch havencomplex,, al is die op den duur veel meer bescheiden en van een aanvullend karakter geworden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1