i 1 mi VRIJDAG 27 OCTOBER 1933 DE INVOER VAN GRANEN. Erkenning als contractant. De monopolie contracten. Denatureeringsmaatregelen. NIEUWE CRISISHEFFINGEN Op rijst, stroop en zetmeel- producten. mm ito-'/' -w-' i a *en eigenhandig geschreven ge- Dichtje VAN VONDEL (op Zachtleven) in de autograf en-verzameling van dr. J. F. M. Sterck, die binnenkort te Amsterdam zal worden geveild. CONTINGENTEERING VAN PLUCHE EN MEUBELEN. INVOER VAN TOEBEREID FRUIT EN ZUIDVRUCHTEN. Verschil tusschen in- en verkoopsprijs. REGEERINGSMAATREGELEN BETREFFENDE SUIKER. Industrieelen bij den minister op audiëntie. MGR. ERAS TE ROME. Z. H. EXC. MGR. LEVEN IN ONS LAND EEN KERK ALS KLEEDKAMER. Volledig variété-gezelschap kwam eruit te voorschijn. DUITSCHE DIENSTBODEN IN ONS LAND. AFSCHEID VAN DR. F. E. POSTHUMA. Aan Ned. huispersoneel bestaat nog een belangrijk tekort. PRODUCTEN-RUIL MET SPANJE. NED. IC. VAN IC. VOOR DUITSCHLAND NED. VER. VOOR DEN VOLKSZANG. STEUN AAN LANDBOUW EN INDUSTRIE. Wijziging in de handelspolitiek bepleit. RECLAME ZEGELS OP DIENST STUKKEN. - f Op 30 October a.s. zal de Tijdelijke Graan- centrale haar werkzaamheden beëindigen; deze zullen worden voortgezet door de Nederland sche Graancentrale en door de Nederlandsche Meelcentrale en zulk3 op de volgende wijze: Alle invoer van tarwe, rogge, mais, haver en gerst zal geschieden door de Nederlandsche Graancentrale, Korte Voorhout 10, Den Haag. Alle invoer van andere granen en derivaten door de Nederlandsche Meelcentrale, Riouw- straat 176, Den Haag. In verband hiermede verzoekt de Nederland sche Graancentrale ons het navolgende onder de aandacht van onze lezers te brengen. Met ingang van 30 October a.s. zal de Neder landsche Graancentrale slechts granen invoeren op verzoek van die importeurs, die zich vooraf door haar als „contractant" hebben doen er kennen. De hiervoor benoodigde aanvraagfor mulieren zijn behalve ten kantore der Neder landsche Graancentrale, Kcite Voorhout 10, Den Haag, ook verkrijgbaar gesteld bij het co mité van graanhandelaren te Rotterdam, de vereeniging Amsterdamsche graanbeurs (V. A. G.) te Amsterdam, den bond van Ned. graan- en zaadimporteurs te Rotterdam en en den Ned. bond van graan- en meelhandelaren te Dor drecht. De monopolie-contracten, welke bij invoer met de Nederlandsche Graancentrale moeten worden aangegaan, zijn eveneens vooraf in ruime mate aan bovenstaande adressen aan te vragen. Deze contracten moeten in duplo inge vuld en onderteekend door den „contractant", bij de Nederlandsche Graancentrale te Den Haag, worden ingediend, terwijl het aan de Nederlandsche Graancentrale verschuldigde prijsverschil voor den import moet worden vol daan. De Nederlandsche Graancentrale heeft ge meend het belang van den graanhandel te die nen door bij overeenkomst aan het comité van graanhandelaren te Rotterdam toe te staan, bij het afsluiten van dergelijke contracten als tus- schenpersoon op te treden. Mede door het feit, dat door dit comité geldelijke zekerheid werd gesteld, kunnen deze transacties niet alleen een vlot verloop hebben, doch kunnen ook tijd- roovende geldzendngen door zijn bemiddeling worden voorkomen. Bovendien behoeven nu niet meer de verschillende „contractanten", die aandeel in een lading van een binnenkomend schip hebben, ieder afzonderlijk met de Ne derlandsche Graancentrale een monopolie-over eenkomst aan te gaan, doch zij kunnen, door aan het comité de behartiging hunner belangen op te dragen, dit in staat stellen slechts één enkele overeenkomst met de Nederlandsche Graancentrale aan te gaan terzake van de ge- heele lading van het schip. Het comité draagt zorg dat veTdere behan deling van iedere portie geschiedt door den daartoe door contractant aangewezen persoon, waardoor de normale gang van zaken zoo wei nig mogelijk wordt verstoord. Het comité heeft zich nadrukkelijk bereid verklaard deze faci liteiten te verleenen aan alle erkende con tractanten, die hiertoe een verzoek doen, on verschillig of deze leden zijn van het het co mité of niet, dan wel of deze contractanten in Rotterdam zelf of elders in Nederland woon achtig zijn Het heeft zich ook bereid verklaard zÜn bemoeiingen desverlangd uit te breiden tot andere havenplaatsen. Indien deze regeling inderdaad de gunstige resultaten oplevert, welke de Nederlandsche Graancentrale daarvan verwacht, is de Neder landsche Graancentrale bereid om, indien daar toe de behoefte blijkt, ook met andere organi saties, die voldoende financieele zekerheid kun nen stellen, een dergelijke overeenkomst aan te gaan. Er zijn in overeenstemming met daartoe ge- uite wenschen maatregelen getroffen, waardoor het denatureeren aan de grens wordt voorko men, zoodat voortaan alleen ongedenatureerde granen kunnen worden ingevoerd. De importeur kan deze granen ineens door voeren naar de plaats hunner bestemming en deze aldaar in zijn hoedanigheid van erkende handelaar of verwerker denatureeren overeen komstig de bepalingen van het Denaturatie- Reglement der Nederlandsche Graancentrale, Waarbij ook de vergoeding uit te betalen na denaturatie der granen is geregeld. Mocht de importeur hebben verzuimd, zich sis binnenlandsche handelaar door de Neder landsche Graancentrale te doen erkennen, dan kan hij alsnog een verzoek daartoe indienen. Het comité van graanhandelaren te Rotter- dag heeft zich ook bereid verklaard, de dena- hiratie In de haven uit te voeren, voor iederen Importeur, die zulks verzoekt. Het heeft de benoodigde apparaten aange schaft en zorgt voorts voor de deskundige be diening daarvan, waardoor zoowel voor de Ne derlandsche Graancentrale als den betrokken contractant een vlotte en deskundige behan deling verzekerd is. Naar het „Ned. Weekblad voor Kruideniers waren" verneemt, wordt in vakkringen ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid van diverse nieuwe crisisheffingen, o. a. op rijst, blanke stroop, sago, bakmeel en alle andere zetmeelproducten. DE HOOFDSTAD DER ILLYRIëRS BELGRADO, 25 October (R.O.) Fransche oud heidkundigen hebben de reusachtige taak op tich genomen om de oude hoofdstad der Illyriërs Apolonija, in het huidige Albanië, op te gra ven. Eenige eeuwen voor Christus' geboorte is deze stad door een aardbeving geheel verwoest. De opgravingen gaan met groote moeilijk heden gepaard, doch reeds werden een mooi gebouwd marmeren theater alsmede eenige bas- reliefs met voorstellingen uit den Trojaanschen oorlog, blootgelegd. Deze vondsten dateeren van 600 jaar voor Christus -f&j» -»V-v ***-*• .„v., A->V V .s fe V -» *>"-"• -1 -? v -™ 2 s i. is4 '«V Mn De Staatscourant van gisterenavond bevat een groot aantal ministerisele beschikkingen ter uitvoering van de contingenteeringen van den invoer van pluche, fluweel en trijp en andere stoffen met opstaande pool, en van meubelen. Het bedrag ter bestrijding van de kosten, ver bonden aan het afgeven van certificaten, voor den invoer benoodigd, zijn voor pulche, fluweel en trijp vastgesteld op pet. van de bij den invoer te declareeren waarde, met een minimum van ƒ0.25. Voor den invoer van meubelen zijn de kosten van de certificaten vastgesteld even eens op pet. van de bij den invoer te decla reeren waarde, met een minimum van ƒ0.25. Met het afgeven van certificaten is belast de leiding van het Crisisinvoer- en Uitvoerbureau te 's-Gravenhage. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met ingang van heden, 27 October, art. 1 onder 1, 9e, van zijn beschikking van 2 October j.l. waarbij werd vastgesteld het verschil tusschen den prijs, waarvoor de groen ten- en fruitcentrale haar monopolieproducten zal mogen koopen en verkoopen zal luiden als volgt „9o. alle toebereide fruit en zuidvruchten (andere dan ananas), anders dan gedroogd, anders dan uitsluitend op pekel, of met niet meer dan 5 pet. suiker toebereid a. in verpakking t.m. 1,2 kg. ƒ0,10 per kg. netto; b. in verpakking boven 1,2 kg. t.m. 5 kg. ƒ0.05 per kg. netto; c. in verpakking boven 5 kg. 0.04 per kg. netto". Bovendien wordt genoemd artikel als volgt aangevuld „lOo. alle fruit en zuidvruchten (andere dan ananas), toebereid met meer dan 5 pet. suiker: a. in verpakking t.m. 5 kg. 0.05 per kg. netto; b. in verpakking boven 5 kg. 0.04 per kg. netto; llo. alle fruit en zuidvruchten (andere dan ananas), toebereid uitsluitend met pekel: a. in verpakking t.m. 1,2 kg. ƒ0.05 per kg. netto; b. in verpakking boven 1,2 kg. t.m. 5 kg. 0.02% per kg. netto; c. in verpakking boven 5 kg. ƒ0.02 per kg. netto". Deze week is een deputatie van de samen werkende organen uit de suikerverwerkende industrieën door minister Verschuur in audiën tie ontvangen. De deputatie bestond uit de heeren Hagers. van de fa. Beukers en Reyneke, te Rotterdam, Helder, Zwolle, Jamin, Rotterdam, Tamimau, Eist, Eggers (fa. Helle) Zaandam, Droste, Haar lem, mr. Freem, Amsterdam en B. H. Well- mann, Amsterdam. Leider der deputatie wat de heer Hagers, die allereerst namens de in dustrie het dringend verzoek naar voren bracht om bij het nemen van regeeringsmaatregelen met de industrie meer overleg te plegen. Daar naast werd aangedrongen op het in het leven roepen van een instantie, waar de industrie klachten naar voren kan brengen met de zeker heid, dat er voldoende aandacht aan zal worden geschonken. Gevraagd werd beschikbaarstelling van goed- koope suiker voor de industrie. Bij dit punt deelde de minister mede. dat het verbruik van suiker voor industrieele doelein den in de periode JanuariAugustus 1933 totaal 40 millioen K.G. had bedragen tegen 44 millioen K.G. in het overeenkomstig tijdvak van 1932. De minister heeft medegedeeld met aandacht deze cijfers te zullen blijven volgen, maar kon geen toezeggingen doen. Nog werd de aandacht gevestigd op de moei lijkheden voor den export bij het niet-restitu- eeren van regeeringsheffingen op glucose; het niet beslissen op het verzoek inzake beschik baarstelling van goedkoope roggebloem voor de biscuitsfabricage, de moeilijkheden van de beschuitfabrieken, de heffing op zuidvruchten en tenslotte op de moeilijkheden die ontstaan bij den verkoop van artikelen met vaste ver koopprijzen en den overlast, dien de bonafide- handel van den smokkelhandel ondervindt. De audiëntie, die ruim een uur duurde, werd mede bijgewoond door dr. Hirsehfeld, direc teur-generaal van het departement van Eco nomische Zaken. Men seint ons uit Rome dat de procurator van het Hoogw. Nederlandsch Episcopaat, Mgr. dr. B. Eras, gisteren in de Eeuwige Stad is te ruggekeerd. Met den boottrein der Maatschappij Nederland arriveerde Woensdag om 8.46 uur Z. H. Exe. Mgr. Leven, apostolisch Vicaris der Kleine Soen- da eilanden, op het Centraal Station te Utrecht, na een zeer voorspoedige reis met de Marnix van Sint Aldegonde. Mgr. begaf zich na aan komst per auto naar het Missiehuis te Soester- berg, waar Z. H. Exc. een Mis van dankzegging opdroeg voor den goeden afloop der reis. Tegen 11 uur vertrok Mgr. naar het Missiehuis te Teteringen, alwaar Z. H. Exc. verblijf houdt. De plechtige Consecratie tot bisschop zal, gelijk men weet, op 12 Nov. in de parochiekerk te Uden (N.-Br.) plaats hebben door Z. H. Exc. Mgr. Diepen en de medeconsecratoren Z. H. Exc. Mgr. Hopmans en Z. H. Exc. Mgr. Lem- mens. BISSCHOPSWIJDING MGR. HOPMANS. Op Vrijdag 3 November zal Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, naar „S. Maria" meldt, in de Ka thedrale kerk te Breda een pontificale H. Mis opdragen ter herdenking van zijn bisschops wijding, nu 19 jaren geleden. VERTREK NAAR DE MISSIE. Met het s.s. Johan de Witt zullen op 3 Nov. a.s. de Eerw. Fraters Severinus Aarts en Her- r~twtiut üimh ere mtssfe van Sumatra terugkeeren. Tevens zullen dan de Eerw. Fra ters Avitus de Rooy, Reginus Oosterbaan en Eustachius Cornelissen naar Padang en de Eerw. Frater David Fleerakkers naar Medan ver trekken. De missionarissen (allen van de .congregatie der Fraters van Tilburg) zullen zich inschepen in Genua. EEN WERK VAN TIEN MILLIOEN. Een -werk, waaraan gedurende drie jaren van 200 tot 600 menscihen zullen arbeiden, is te Nijmegen onder handen, ri.L de bouw van een electr. centrale aan de uitmonding van het Maas-Waal-kanaaL De redacteur van het Amsterdamsche „Kerk- beurtenblad" ontving van een kerklid uit Scha- gen een schrijven, over wat hij op een Zondag avond te Schagen tot zijn groote ergernis te zien kreeg tijdens de feestelijkheden van het gouden jubilé der harddraverijvereeniging „West-Friesland", waarbij ook een openlucht- variété-voorstelling op het programma stond. De inzender schrijft: „Juist had de klok acht slagen doen hooren, welke klonken over het anders zoo rustige dorp Schagen, toen de kerkdeuren weer werden geopend en een manspersoon in zwarte jas en hoogen zijden hoed op, naar buiten trad. Een groot muziekcorps, opgesteld ook op het plateau der kerk, begon een bijpassend mu zieknummer uit te voeren. Honderden nieuws gierigen uit Schagen en omstreken stonden op gesteld op het marktterrein. De persoon dan, komende uit de kerk, liep op een tafeltje toe, boog eenige malen naar het publiek en begon daarna een voorstelling te geven in acrobati sche toeren. Toen deze geëindigd waren trad hij in gympak waarover een chambercloak de kerk weer binnen. Na eenige oogenblikken trad een clown uit de kerk. Hier behoef ik u niet verder over te schrijven. U begrijpt wel welke malle figuren deze persoon vertoonde. Na deze voorstelling werd het muziekcorps verzocht een marsch te spelen. Uit de kerk kwamen toen vier gymnasten, gekleed in gympak en cham bercloak, in marschcolonne aangemarcheerd. Ook dezen gaven een voorstelling. Toen dit voorbij was trad er een persoon de kerk uit, ge kleed in een roode broek en dito gestreept jasje. Deze deed verschillende goocheltoeren, zooals vuureten en vuurspuwen en dergelijke dingen, te gek om op te noemen. Hierna komt nog een half gekleed e dame de kerk uit, die nog eenige verrichtingen aan de trapeze vertoonde. Tot slot van het programma kwam er nog een clown te voorschijn. Ik zal maar eindigen. Dominé, want ik vrees, dat het u begint te vervelen. Ik hoop niet, dat u mij dit kwalijk neemt, dat ik u dit zoo uitvoerig heb geschreven". Ds. Oorthuys, de redacteur van .het „Kerk- beurtenblad" geeft op dit ingezonden Stuk de volgende kantteekening. „Hier zullen de besturen der Kerk moeten ingrijpen. Zij worden van deze ergernis op de hoogte gebracht. Maar hier ziet gij de consequentie daarvan, dat eerst het eeuwig Evangelie des kruises uit de kerken is verbannen. Daarop zijn de Sacra menten gevolgd. Daarna de menschen. Een halve eeuw geleden waren de kerken ook in het nu leege Noord-Holland nog gevuld. Dat hoort men telkens ouderen van dagen getui gen. En nu het Woord en de gemeente er uit gebannen zijn, trekt de wereld er in met al haar nulliteiten. Zoo wordt ook het laatste greintje respect, dat voor de Vaderlandsche Kerk In Noord- Holland mocht overgebleven zijn, moedwillig uitgeroeid". Als voorzitter van den algemeenen Nederl. Zuivelbond (F. N. Z.) In een 25 dezer gehouden bestuursvergade ring heeft de heer Dr. F. E. Posthuma afscheid genomen als voorzitter van den F.N.Z. Na mens het bestuur van den Zuivelbond werd hierbij een afscheidswoord gesproken door den heer U. Kooistra te Leeuwarden, die de ver diensten van den heer Posthuma ais leider der coöperatieve zuivelbereiding op treffende wijze in het licht stelde. Spr. legde er den nadruk op, dat de heer Posthuma zich bereid heeft verklaard, zijn internationale functies op zuivelgebied te blijven vervul'en, hetgeen algemeen van groot belang wordt geacht en waardoor men in zuiveikringen het gevoel heeft, dat de voorzitter heengaat, doch Posthu ma blijft. In dezelfde vergadering werd per 1 Novem ber a.s. de heer L. F. Britzei te Usquert tot opvolger van den heer Posthuma benoemd. Des avonds werd in hotel du Vieux Doelen te 's-Gravenhage aan de familie Posthuma een maaitijd aangeboden, waarbij door ver tegenwoordigers van alle aangesloten bonden ii hartelijke bewoordingen afscheid van den voorzitter werd genomen. Aan de familie Posthuma werd hierbij een passend geschenk overhandigd, dat de nauwe relatie, welke er steeds tusschen den F.N.Z. en de familie Pos thuma heeft bestaan, symboliseert. Onder leiding van den directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling werd op het departement van sociale zaken een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van vereenigingen voor vrouwen en meisjes, die zich met plaatsen van huispersoneel bezighouden, en enkele vakcen- tralen. Aanleiding tot deze bijeenkomst was, dat door de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen eenigen tijd geleden de aandacht van den minister van sociale zaken gevestigd is op het groote aantal buitenlandsche dienstboden in ons land. Uit de besprekingen bleek, dat nog steeds een belangrijk tekort aan Nederl. huispersoneel be staat. Zeer veel meisjes, die mogelijk wel gene gen zouden zijn zich als dienstbode te verhuren, missen een voldoende opleiding. Daarom werd er op aangedrongen cursussen in het leven te roepen en waar deze reeds zijn, de deelneming zooveel mogelijk te bevorderen. De voorkeur voor het in dienst nemen van buitenlandsch personeel spruit niet voort uit de zucht om Ned. meisjes te passeeren. Talrijke families, die huispersoneel noodig hebben, zou den gaarne Nederlandsche krachten aannemen, doch slagen daarin niet. Bijeenbrengen van vraag en aanbod. Gevreesd werd dat nog veel vraag en aanbod elkander niet ontmoeten. Daarom zouden werk geefsters en werkneemsters veel meer gebruik moeten maken van de organen der arbeidsbe middeling, zoowel van de arbeidsbeurzen als van de bureaux voor arbeidsbemiddeling van de vereenigingen. Waar het hier een zeer belangrijk, doch lang niet eenvoudig vraagstuk geldt, werd aange drongen op voortzetting van de bemoeiing en stimuleering door de regeering. Medewerking van alle organisaties van belanghebbenden werd gevraagd en voor zoover mogelijk ook toege zegd. Vertrouwelijke regionale bijeenkomsten. Gemeld wordt: De Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsch- land heeft besloten ten einde het contact met haar leden in Nederland te verhoogen, vertrou welijke regionale bijeenkomsten te organiseeren ter bespreking van actueele vraagstukken in het Ned. Duilsehe handelsverkeer. De eerste van deze bijeenkomsten had op 25 dezer te Utrecht in hotel Terminus plaats voor de leden uit Utrecht en omliggende streken. Het resultaat van deze bijeenkomst was van dien aard, dat besloten werd, soortgelijke bij eenkomsten ook voor de leden uit andere dee- len van Nederland te houden en deze regelma tig te doen plaats hebben. WERKVERSCHAFFING VOOR DE RECHTERLIJKE MACHT. De advocaat-generaal bij het Haagsche ge rechtshof, mr. baron Speijart van Woerden, coucludeerde tot bekrachtiging van het ver stek-arrest gewezen ten aanzien van den koop man H. F. te Amsterdam, waarbij bevestigd werd het verstek-vonnis van den politierech ter te Rotterdam, die F. tot 2 maanden gevan genisstraf veroordeelde wegens verduistering van goederen, welke hem door een firma in consignatie waren gegeven. Mr. C. A. de Vries pleitte een voorwaarde lijke veroordeeling, mede op grond dat het feit reeds zoo lang geleden gepleegd zou zijn. De advocaat-generaal repliceerende, noem de dit argument allerzonderlingst, omdat F. in alle instanties verstek liet gaan en onvindbaar was als hem het vonnis of arrest moest worden beteekend. De door den verdediger aanbevolen methode zou aldus spr.— een goede methode voor werkverschaffing aan de rechterlijke macht zijn. De verdediger, die nog betoogde dat F. geen opzet heeft gehad om de goederen als eigen dom te beschouwen, zeide o.m., dat deze ge hoopt had, door niet te verschijnen, dat men de zaak zou vergeten en President„Neen, zóó idioot zijn wij hier niet I" Pleiter vroeg tenslotte clementie. Arrest 8 November aj. Uitvoer van landbouw-producten en invoer van kali. Naar ons van de zijde van de Vereenigde importeurs van Spaansche kalizouten (Viska) wordt medegedeeld, heeft deze organisatie dezer dagen te Madrid met de bevoegde autori teiten de mogelijkheid besproken om agrarische producten uit Nederland te rullen tegen Spaan sche kalizouten. Deze pogingen om tot een pro- ductenruil met Spanje te komen, zullen zeer waarschijnlijk aldus wordt ons medege deeld succes hebben. Door verlaging van de invoerrechten op Nederlandsche landbouwpro ducten in Spanje zou de uitvoer van Neder landsche landbouwproducten naar dit land bin nenkort een belangrijke verbetering ondergaan. Deze verbetering is echter alleen te verkrijgen wanneer hier te lande Spaansche kalizouten worden Ingevoerd. Oneenigheid in het hoofdbestuur. De Nederlandsche Vereeniging voor den Volkszang heeft te Haarlem vergaderd, onder voorzitterschap van den heer E. A. Kingma uit Den Haag. Nadat de notulen goedgekeurd waren, ont spon zich in de vergadering een gedachtenwis- seling over een correspondentie van de be stuursleden, de heeren J. Weber uit Arnhem, secretaris, J. Brouwer, Breda, penningmeester, W. Donkersloot, Culemborg, onder-voorzitter en mej. J. C. Beekman, Arnhem, 2e secr.-pen- ningmeesteresse, met de afdeelingen over een geschil met den voorzitter van het hoofdbe stuur, met wien zij moeilijk konden samen werken, waarom zij hun ontslagaanvrage als lid van het hoofdbestuur indienden. Hieruit vloeide een voorstel van de afdeeling 's-Gravenhage voort, om wegens deze reden direct aan de orde te stellen de verkiezing van de leden van het hoofdbestuur, welk punt als no. 7 op de agenda voorkwam. Alvorens hiertoe werd overgegaan, werden de brieven, die gewisseld waren, voorgelezen. De heer Nijssen uit Assen had betreffende deze zaak de notulenboeken nageslagen en hierin niets dan lof over het beleid van den voorzitter gelezen. Uit sprekers verder betoog bleek, dat er ook een kwestie loopende was over het tekstboek tusschen den penningmees ter en de commissie uit het hoofdbestuur, die met de verzorging hiervan belast was. Er be stond een grief van mej. J. Beekman uit Arn hem tegen den penningmeester. Spr. zocht hierin de oorzaak van de ontslagaanvragen. De afdeeling Utrecht stelde twee moties van afkeuring voor. De eerste over het aftreden der betreffende leden vóór de algemeene ver gadering en een tweede over enkele anti-semi- tische uitlatingen in brieven van mejuffrouw Beekman. De afdeeling Den Haag sprak haar afkeuring uit over de oneenigheid die in het hoofdbestuur bestaat. Over deze strubbeling werd nog door diverse afgevaardigden het woord gevoerd. De afdeeling Assen was er van overtuigd, dat de oorzaak niet bij de leiding berustte en sloot zich aan bij de voorgestelde moties van de afdeeling Utrecht. Hierop stelde de afdeeling Utrecht voor geen bestuursverkiezing te doen houden, maar een commissie te benoemen, die een onderzoek in zal stellen naar de oorzaak der oneenigheden. Deze commissie moet binnen twee maanden met haar werk gereed zijn, waarna een alge meene vergadering zal worden bijeengeroepen. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De commissie zal worden gevormd uit de afdeelingen Haarlem, Rotterdam, Apel doorn, Bloemendaal en Deventer. De beide reeds tevoren genoemde moties van de afdeeling Utrecht werden hierna in stemming gebracht. De eerste werd verworpen; de tweede gewijzigd door de verklaring van het hoofdbestuur, dat het een neutraal stand punt inneemt. Een voorstel om de verdere agendapunten op een volgende vergadering te behandelen, ontlokte weer een heftig debat tusschen de afdeelingen. Na boogloopènde discussies werd tenslotte een overeenstemming bereikt. Uit gestelde agendapunten zullen op de eerstvol gende algemeene vergadering het eerst aan de ordè komen. HET MANIFEST DER R. K- STAATSPARTIJ De a.r. „Rotterdammer" geeft in een hoofd artikel een beschouwing over het manifest der R. K. Staatspartij, daarbij opmerkend, dat het „ten principale en natuurlijk mutatis mutandis van begin tot eind door de geloovige Protestanten kan worden onderschreven". Het blad komt tot de volgende conclusie: Zoo voert het manifest dus het pleit voor gezag en vrijheid beide; maar het ver maant ook tot rustige waakzaamheid. Immers, de krachtige handhaving van de onverander lijke beginselen staat een toepassing naar den aard der gewijzigde omstandigheden niet in den weg. Een gewijzigde toepassing, zoo men wil, welke echter voor de Christelijke groepen minder bezwaren oplevert dan voor menige andere partij. Wij hebben deze week den moed bewon derd van minister Marchant, die het fiasco der ongeloovige wetenschap zonder eenige reserve geteekend heeft en de universeele kracht en heerschappij van het geloof In God zonder restrictie heeft gepredikt en daaruit mochten wij coneludeeren, dat de Waarheid van Gods Woord nimmer ver oudert en dat het nooit ledig wederkeert. Wellicht zal het in den loop der komende jaren duidelijker blijken dan iemand nu nog kan vermoeden, hoe groot de hervormde en reformeerende kracht des Evangelies is ook op maatschappelijk ggbied. En ook, wat dit betreft, is het manifest leerzaam. Verschenen is het voorlcopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van econo mische zaken. Algemeen gaf men uiting aan zijn waardee ring voor de groote werkkracht en toewijding van den minister. Vele leden waren van oordeel, dat aan het behoud en de uitbreiding van de werkgelegen heid in de nijverheid meer aandacht had moe ten worden besteed. Deze leden zouden gaarne een duidelijke uiteenzetting ontvangen van de economische politiek, die de regeering ten aanzien van de industrie wil voeren. Zij wilden met betrekking tot de handelspolitiek een ge heel andere richting inslaan. Andere leden zou den zich daarmee niet kunnen vereenigen. O.m. werd gevraagd of de regeering de clearingwet zal toepassen en welke maatregelen de regeering zal nemen tegen dumping. Wat is het standpunt der regeering ten opzichte van Ouchy? Biedt het verdrag van Oslo nog gun stige perspectieven? Is de commissie-Bruins met haar arbeid omtrent de verhouding tus schen Nederland en Indië al gereed? Naar het oordeel van verscheiden leden be hoort de uitvoering van crisismaatregelen te worden gelegd in handen van economische organen, steunende op organisaties van belang hebbenden uit het bedrijfsleven, waarbij ook de organisaties van werknemers betrokken dienen te worden. Sommige leden meenden, dat de crisisbureaux te zelfstandig zijn, dat de regeering er een onvoldoende contact mee houdt. De middenstand. Verzocht werd naar een uiteenzetting van de politiek der regeering ten aanzien van den middenstand. De meening werd uitgesproken, dat onvoldoende wordt tegemoet gekomen aan de wenschen van den middenstand. Te dezen aanzien werden verschillende wenschen geuit. Gewezen werd op de wenschelijkheid, een toeslag te geven voor fabrieksturf en orde te stellen op het gebied van het steenbakkers- bedrijf. Veehouderij. Naar de meening van verschelden leden ls te lang gewacht met maatregelen voor de vee houderij. Men meende ook, dat de tuinbouw nog zeer onvoldoende wordt gesteund. Er werd over geklaagd, dat de plannen der regeering te laat bekend worden. De regeering schijnt wel een teeltregeling voor land- en tuin bouw op het oog te hebben, doch om deze voor het jaar 1934 volkomen effectief te doen zijn, zou zij in het najaar volledig bekend moeten zijn. Gewezen werd op de geweldige verschillen tusschen de prijzen, welke de producten van gesteunde agrarische producten ontvangen en die, welke het publiek moet betalen. Op die wijze wordt het leven duur en komt het geld niet waar het zijn moet. Mag binnenkort een ontwerp voor een nieuwe prachtregeling worden tegemoet gezien? Akkerbouw Met betrekking tot de plannen met den ak kerbouw werden verschillende vragen gesteld. De wijze. Waarop de steun aan de teelt van consumptie-aardappelen wordt verleend, on dervond veel critiek. De maatregelen welke ten aanzien van de distributie dezer aardappelen genomen zijn, zouden beter tot hun recht ge komen zijn, indien de uitvoering daarvan aan de georganiseerden handel was opgedragen. Schrijven van den minister van Binnenl. Zaken aan de gemeentebesturen. De minister van binnenlandsche zaken heeft een crculaire aan de gemeentebesturen gezon den betreffende zegels op dienststukken. Deze circulaire luidt als volgt: „Het geval heeft zich voorgedaan, dat een door een gemeente-bestuur verstrekte retour-enve loppe ter inzending van de kennisgeving (door middel van de z.g. individueele kaarten) be doeld bij art. 9 tweede lid van het Werkloos- heidsbestluit 1917 werd terugontvangen voor zien van een zegel, uitgaande van de S.D.A.P. en het NV.V. inzake de boycot van Duitsche waren. Het behoeft geen betoog, dat het op plakken van zegels als hier bedoeld op dienst stukken niet is toegestaan. Ik verzoek u erop toe te zien, dat dit niet geschiedt en dienststukken, voorzien van zulk een zegel, te weigeren." RIJKSVOORLICHTINGSDIENST VAN DEN VEZELHANDEL EN DE VEZEL- NIJVERHEID. Rekening houdende met de moeilijke tijds omstandigheden, geeft de gang der werkzaam heden bij den Rijksvezeldienst in het afgeloo- pen jaar reden tot tevredenheid. Weliswaar werden door de geregelde aan vragers minder onderzoekingen aangevraagd, doch hier staat tegenover, dat meerdere nieuwe firma's van den Rijksvezeldienst gebruik had den gemaakt. Ook is het aantal overheidsinstellingen, dat geregeld keuringen laat verrichten belangrijk toegenomen. Ook de resultaten van het researchwerk stem men tot tevredenheid. Verder was het een ver heugend feit, dat de Bond van Waschindustriee- len aan het researchwerk daadwerkelijken steun heeft verleend. Onderzocht werden 2.372 monsters (v.j. 2.367) Met den bond van Waschindustrieelen werd een contract afgesloten, waarbij genoemde Bond op zich nam gedurende drie achtereenvolgende jaren den Dienst een subsidie te verleenen voor hef, verrichten van researchwerk. Na acht dagen van voorbereiding kon men er toe overgaan het Belgische schr'p de „Isba," uit het Volkerak te lichten. Vier machtige bokken heffen het gezonken schip boven water.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 7