ZATERDAG 28 OCTOBER 1983 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. CHRONOS VOOR DEN KANTON- RECHTER. HET ZIEKENFONDSWEZEN IN ONZE STAD. Is het mogelijk de ziekenfonds premie te verlagen? Een blik op den vroegeren toestand. Het bloeitijdperk. De speciale behandeling Een verhoogde premie. De financieele toestand. DE NIEUWE WEG ROTTERDAM- DEN HAAG. DE TORENFLAT AAN DE SCHIE. HET ELECTRICITEITSTARIEF. Een aantal voorstellen tot wijziging der tarieven. De minder opbrengst gecompenseerd door hooger verbruik. VOOR DE KERKZANGERS. TANTE POS EN DE RECLAME Zitting van 26 October. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: C. v. V., 30 jaar, koopman te Gouda, wegens mishandeling van den slager C. A. v. d. Broek, eveneens te Gouda, wien hij met een mes een steek in de buik en een snede over het gezicht had toegebracht, tot 8 maanden met aftrek der preventieve hechtenis. H. B., 23 jaar, metselaar en A. W. P., 20 jaar, bloemist, beiden gedetineerd, wegens dief stal door middel van een valschen sleutel van een groot aantal gouden sieraden en van een bedrag aan goudgeld en bankpapier uit de woning van den schilder B. J. J. v. d. Horst aan de Schiekade, tot resp. 1 jaar en 3 maan den en 9 maanden gevangenisstraf, voor ieder met aftrek der preventieve hechtenis. C. B., 42 jaar, opperman, gedetineerd, weger. medeplichtigheid aan den door de vorige ver dachten gepleegden diefstal verdachte had op den uitkijk gestaan tot 4 maanden gevange nisstraf. C. F. W. M., 52 jaar, havenarbeider en N. M. B., 53 jaar, kolenwerker, beiden recidivist en gedetineerd, wegens poging tot diefstal uit het pakhuis aan den Coolsingel 28, waarin ge vestigd is de kolenhandel van de N.V. Joh. v. d. Willigen, tot welk perceel zij zich met be hulp van een valschen sleutel toegang hadden verschaft, tot ieder 1 jaar gevangenisstraf. C. H. H., 31 Jaar, zetschipper, gedetineerd, wegens het plegen van ontucht met een ah vader aan zijn. zorgen toevertrouwde minder jarige, tot 2 jaar en 6 maanden gevangenis straf. J. L. P., 38 jaar, kistenmaker te Schiedam, gedetineerd, wegens diefstal van eenige fles- schen jenever uit het aan de firma Melchers toebehoorend pand te Schiedam, tot 6 maan den gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. W. B., 27 jaar, 1 os-werkman en A. H. D., 23 jaar, los-werkman, beiden recidivist en gedetineerd, wegens diefstal van 23 horloges uit de etalagekast van den horlogier K. Man- derscheid aan de Beijerlandschelaan, nadat zij met een steen den winkelruit hadden ingewor pen de eerste verdachte tevens wegens dief stal van een paar regenjassen uit de etalage kast van den winkelier J. Kagchelland aan den Oppert, eveneens na inwerping van den win kelruit, tot resp. 2 jaar en 1 jaar gevangenis straf. L. C. K., 21 jaar, nachtwaker, gedetineerd, wegens diefstal van een portefeuile met 790 ten nadeele van J. Spitse, gepleegd ten huize van een zwager toen verdachte alleen thuis was cm op de kinderen te passen, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. C. S., 28 jaar, kleermaker, recidivist en ge detineerd, wegens heling van een gedeelte van het door den vorigen verdachte ontvreemde geld, tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De rechtbank heeft nog uitspraak gedaan in de volgende zaken: A. K„ 32 jaar, expeditieknecht en H. K. 28 jaar kellner, die terechtgestaan hebben wat A. K. betreft terzake van diefstal van een bedrag van 500 uit de woning van G. Meijer aan de Beijerlandsche laan en wat H. K. be treft ter zake van heling van een bankbiljet van 300, werden vrijgesproken. H. S., 53 jaar, reiziger te Leiden, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Schie dam, waarbij hij wegens het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunst was veroordeeld tot 300 boete subs. 100 dagen hechtenis, werd in hooger beroep met vernietiging van het voü- .i^syan den kantonrechter veroordeeld tot 25 'èoe'tè subs. 10 dagen hechtenis. A. M. F. J„ fabrikant, die door den kan tonrechter te Schiedam was ontslagen van ..recjjjsvervolging ter zake van een overtreding van de Winkelsluitingswet, werd in hooger beroep, ingesteld door den ambtenaar van het O. M. eveneens ontslagen van rechtsvervol ging. J. C. v. d. B., 22 jaar, schippersknecht te Zwijndrecht en A. K. 19 jaar schippersknecht te Hoofddorp, beiden gedetineerd wegens ze ven feiten van diefstallen van dekkleeden, staaldraad, manillatouw en lantaarns van in de Rotterdamsche havens en in Schiedam lig gende schepen, tot ieder 1 jaar gevangenis straf. Geen behendigheids- maar een hazardspel. Op 6 October heeft voor den kantonrechter mr. C. C. Tieleman de zaak gediend van den 50-jarigen L. v. L. uit Den Haag, exploitant van het Chronos behendigheidsspel te Schiebroek, die verdacht werd van overtreding van de gewijzigde politieverordening van Schiebroek, waarbij alle spelen waarin voor de deelnemers geldelijk voordeel of verlies kon voortvloeien verboden zijn. In de dagvaarding werd gesteld dat het Chronosspel een behendigheidsspel en geen hazardspel is. De ambtenaar van het O.M mr. E. W. R. v. d. Kun heeft toen onverbin- dendverklaring der verordening geëischt aan gezien de afkondiging met spoed geschied was. zonder dat de redenen van die spoedeischend- heid waren aangegeven. In zijn bp 20 dezer gewezen vonnis heeft de kantonrechter beslist, dat de exploitant die bij de eerste behandeling niet verschenen was in persoon moest worden gehoord en dat ook nog enkele getuigen dienen te worden gehoord. De nadere behandeling beeft gisteren plaats gehad. L. v. L. die thans verschenen was heeft een uiteenzetting gegeven van de wijze waarop het spel Chronos wordt gespeeld. De roulette maakt 34 toeren per minuut. Boven de draaien de schijf is een spiraalvormige goot aangebracht waarlangs het balletje loopt, alvorens het op de roulette komt. Aan het begin van dien goot is een kokertje, waarin de croupier bet balletje stopt, dat door een druk op een handle in den goot komt. De looptijd van dit balletje kan op geen enkele wijze beïnvloed worden. Heel precies heeft verdachte den looptijd van het balletje niet opgegeven, maar het zal 32 a 33 seconden noodig hebben. Als getuige werd gehoord P. Dissel, die het spel heeft gade geslagen en als zijn meening uiteenzet, dat de croupier wel degelijk invloed kan hebben op den looptijd van het balletje In het begin was getuige van meening inder daad met een behendigheidsspel te dóen te hebben, doch daarvan is hij later volkomen teruggekomen. Chronós is volgens hem een hazardspel. De ambtenaar van het O.M. bleek na deze uiteenzetting eveneens van meening, dat Chro nos geen behendigheids- maar een hazardspel is. Op die spelen heeft de verordening geen betrekking zoodat verdachte behoort te wor den vrijgesproken. De kantonrechter dadelijk vonnis wijzend heeft in overeenstemming met het requisitoir van den ambtenaar verdachte vrijgesproken. HOLLAND-AM ERIK A LIJN. Mutaties in de directie. Naar wij vernemen, zal in een spoedig na af loop van den omwisselingstermijn der obligatiën te houden vergadering van aandeelhouders der Holland-Amerika Lijn worden voorgesteld, te voorzien in de vacature in de directie, ontstaan door het aftreden van den heer A. Gips, mede in verband met het voornemen van den heer W. F. Piek om zich het volgend voorjaar uit de directie terug te trekken, door de benoeming van den heer W. H. de Monchy, tot nu toe directeur van Phs. van Ommeren's Scheepvaart Meermalen komt de vraag naar voren, of het niet mogelijk is de ziekenfondspremie te ver lagen, nu loonsverlaging aan de orde van den dag is vooral ook omdat deze premiën sinds 1913 ongeveer verdubbeld zijn. Oppervlakkig zou men kunnen d nken, dat het mogelijk zou moeten zijn tot den toestand van voor 1913 terug te keeren. Dit moet echter onmogelijk -eacht worden. Niemand zou dit begeeren. Niet één verzekerde zou n.l. bevredigd zijn, als ten- g< olge van premieverlaging ook zijn rechten werden teruggebracht tot die, welke van kracht waren in het ziekenfondswezen van vóór 1913. Geen enkele huisarts, specialist, apotheker of tandarts zou zich op dezelfde wijze beschik baar kunnen of willen stellen en zonder deze groepen medewerkers is er van een genees kundige verzorging door het ziekenfondswezen geen sprake. Om dit duidelr te maken moeten wij terug naar den vroegeren toestand. Wij willen hét daarbij niet hebben over den toestand in de jaren 1300 tot 1850. noch over den toestand of den omvang der geneeskundige verzorging in de jaren 1850 tot 1900, in welk tijdvak reeds eenige wijziging is ingetreden, doch wel in het kort aanstippen den toestand van de jaren 1900 tot 1920. In dit tijdperk kwam het ziekenfondswezen in Rotterdam tot grooteren bloec Zoo goed als de geheele werkende stand en de kleine mid denstand werden verzekerd en zochten hun geneeskundige verzorging door bemiddeling van de ziekenfondsverzekering. Twee derden der bevolking van Rotterdam werd zoodoende in het ziekenfondswezen verzekerd. Dit had tengevolge dat de toestand voor ge- neesheeren en apothekers onhoudbaar werd. In de vergoeding, die geneesheeren van de zie kenfondsen ontvingen, wa3 in de laatste zestig jaren geen wijziging gebracht. Wel waren er enkele nieuwe ziekenfondsen opgericht, die een iets hoogere premie stelden en verbetering trachtten te brengen door betaling per visite en per recept, doch hieruit volgde voor de massa geen verbetering en het nieuwe stelsel bracht voor geneesheeren en verzekerden op verschillend gebied achteruitgang. Over het geen wij hier aanstippen zouden meerdere ar tikelen te schrijven zijn. Wij beperken ons echter. De toestand voor geneesheeren en apothekers bleef onveranderd: zij ontvingen n.l. een ge ringe vergoeding en voor het overige moesten zij zich tevreden stellen met de gedachte, dat het voor een groot deel philantropisch werk was om den minder gegoeden patiënt genees kundige hulp te mogen verleenen. Voor den apotheker kwam hier nog bij, dat zijn vergoe ding in tijden van griep, influenza, pokken enz. geheel weg ging aan den kostprijs der genees middelen, soms zelfs, dat deze kosten in den winter het geringe voordeel van den zomer geheel absorbeerden of overtroffen, en hij er geld bijlegde. De apotheker ontving nJ. een vast bedrag per verzekerde voor honorarium en medicijnen. Waren er veel medicijnen noodig of werd er duur voorgeschreven, dan moest hij toch leveren al kostte het hem geld. De zieken fondsen waren oppermachtig. Behandelde een geneesheer of apotheker zijn patiënten niet goed of niet vlug genoeg, dan kwamen er klachten bij het ziekenfonds en dan werd dien geneesheer of apotheker het weinige, dat hij nog had en zeker niet missen kon, ook nog ontnomen en werden de verzekerden inge schreven bij een anderen geneesheer of apo theker. In dit tijdperk kwam ook meer de speciale behandeling naar voren. Een aantal genees heeren vestigden zich als specialist in een of ander onderdeel der geneeskunde. Een huis arts verwees dan wel eens een verzekerde naar den specialist, die dan tegen vergoeding van een maandkaart 4 1.— den verzekerde verder behandelde. Deze 1.werd dan door het ziekenfonds terugbetaald. Deze regeling was dikwijls moeilijk voor den verzekerde, want de gulden, dien hij vooruit moest betalen, was dikwijls niet in zijn bezit; hij moest eerst trachten den gulden bij een of anderen kennis of familielid te leenen. De specialist vond in de vergoeding van 1.per maand geen rede lijke vergoeding voor zijn arbeid; ook voor hem was het voor een groot deel philantropie. Er was alzoo nog een groep bijgekomen, waar voor de toestand onhoudbaar was. In dit tijdperk drongen de organisaties van huisartsen en apothekers er met den meesten aandrang bij de ziekenfondsen op aan om In dien ernstigen toestand verbetering te brengen. Specialisten namen in den aanvang het stand punt in, dat zij vrij wenschten te blijven en in geen verband met de ziekenfondsen wensch ten te werken. In de jaren 1913 tot 1920 is over dezen toe stand veel beraadslaagd. In 1914 werden de besprekingen opgeschort in verband met den oorlog, doch zijn in 1917 weer aangevangen met het resultaat, dat in 1921 een aanmerkelijk verhoogde premie werd ingevoerd en aan ge neesheeren en specialisten, die in dien tijd hun standpunt gewijzigd hadden een billijk hono rarium werd verstrekt, dat zeer terecht ver band hield met de prestatie. Aan apothekers werd een honorarium en tevens een afzonder lijke vergoeding voor den kostprijs der genees middelen toegekend. Een en ander wel niet op dat peil, hetwelk elke groep voor zich begeer de, want dan zou de premie nog aanmerkelijk hooger geworden zijn, doch in elk geval een honorarium, dat verband hield met den arbeid, zoodat voortaan niet meer gesproken kon wor den van philantropie. De geheele geneeskun dige verzorging met rechten en plichten voor de verzekerden, geneesheeren, specialisten en apothekers werd in collectieve contracten ge regeld, hetgeen een boekwerk op zichzelf is. Controle en scheidsgerecht werden vastgesteld, zoodat ook de ziekenfondsen niet meer wille keurig konden handelen. Daarna hebben de ziekenfondsen de tand heelkundige verzorging ter hand genomen en werd met tandartsen een overeenkomst aan gegaan voor chirurgische en conserveerende behandeling en het leveren van prothesen. De verzekerden kunnen nu een gebit bekomen voor f 55.dat vroeger, uit hetzelfde mate riaal vervaardigd, f 120.— kostte. Ook werd de verstrekking van insuline, van kunstledematen en verplegingsartikelen ter hand genomen. De uitkeering bij geboorte werd van f 2.50 gebracht op f 7.50. Vroeger werd er geen bril verstrekt, tegenwoordig 10 4 11 duizend brillen per jaar. Voorts werden radium en röntgenbehandeling opgenomen onder de rechten der verzekerden. Zouden de ziekenfondsen de premie verla gen, dan zouden natuurlijk niet alle voordee- len, welke hier opgesomd zijn, behouden kun nen blijven. Toch is dit in het belang der ver zekerden wenschelijk. Voor geneesheeren, spe cialisten en apothekers de toestand van voor 1913 weer in te stellen is zelfs niet uitvoerbaar. In het kort komt de kwestie hierop neer, dat de premie in de oorlogsjaren niet verhoogd is, omdat de loonen naar boven gingen, doch om de verzorging over te brengen van het terrein der philantropae naar het terrein der verzeke ring. De financieele toestand van de ziekenfond sen te Rotterdam is van dien aard, dat een ge ringe premieverhooging in 1932 reeds verant woord zou zijn geweest, indien de algemeene toestand dit zou hebben toegelaten. De premie gaat aan de toegekende rechten geheel op. De kosprijs der geneesmiddelen toont een stijgen de lijn. Tandartsen hebben reeds eer aange drongen op verhooging voor conserveerende behandeling. Sommige ziekenfondsen hadden in 1932 een tekort en wel in het bijzonder het fonds, dat door de verzekerden zelf beheerd wordt De ziekenfondsen hebben alles in het werk te stellen om de premie zoolang mogelijk op het tegenwoordige peil te handhaven. Wij zijn op grond van het bovenstaande van meening, dat verlaging van de ziekenfonds premie niet mogelijk is. „VER. INDUSTRIEËN ROTTERDAM". Winst 2990 (v.j. verlies 605). Behoorlijk van orders voorzien. Aan het verslag over het boekjaar 1 Juni 1932/30 Juni 1933 der „Vereenigde Industrieën Rotterdam" v.h, Ph. Verhagen Zoon te Rot terdam ontleenen wij het volgende: De ongewone verschijnselen, waarvan wij in ons vorig verslag reeds melding gemaakt heb ben, zijn, vooral wat het buitenland betreft, nog toegenomen, waardoor de omzet voor export is teruggeloopen. Niettemin hebben wij op de binnenlandsche markt nog een behooT- lijken omzet in beide bedrijven kunnen berei ken. Op het saldo buitenlandsche debiteuren heb ben wij tengevolge van de depreciatie der valu ta's wederom een verlies geleden, terwijl door de heerschende geldcrisis in verschillende lan den op buitenlandsche saldi voorzichtigheids halve in versterkte mate gereserveerd moest worden. De daling van de prijzen der goederen en grondstoffen is tot staan gekomen, zoodat uit dien hoofde geen verliezen geleden zijn. De voorraad goederen en grondstoffen is conserva tief gewaardeerd. De financieele resultaten waren -- dé tijds omstandigheden in aanmerking genomen niet onbevredigend, zoodat wij na voorgestelde rui me afschrijvingen en reserveeringen, nog een winstsaldo van 2990 op nieuwe rekening kun nen overbrengen. Betreffende het tricotbedrijf zijn wij voortge gaan dit te moderniseeren en uit te breiden. De resultaten daarvan zijn In het afgeloopen jaar, in vergelijking met voorgaande jaren, bevredi gend geweest. Ten slotte deelen wij mede, dat wij in het. nieuwe boekjaar behoorlijk van orders voorzien zijn, waartoe ook de contingenteering heeft bij gedragen. De prijzen blijven echter door de algemeene concurrentie zeer laag. De verlies- en winstrekening staat debet voor: Arbeidsloon, onkosten, onderhoud en re paratie ƒ376.047 f425.558), interest ƒ10.733 (14.166), afschrijvingen ƒ36.611 (21.612), koers verlies 11.729 (73.449), reserve voor dub. debi. teuren ƒ45.821 (814), verlies 1932 605, saldo winst 1933 ƒ2.990 (v.j. verlies 605); en c r e d i t voor: bruto bedrijfswinst ƒ478.039 (501.973), fabriekshuur ƒ6.500 (6000), bedrijfsreserve (25.000). Op de balans komen voor als activa: fabrieksgebouwen en terreinen 198.000 (200.000), effecten ƒ103.181 (102.776), materialen en goederen ƒ464.867 558.129), machines en ge reedschappen 80.001 (55,001), debiteuren ƒ468.966 (511.707), kas en giro ƒ5.055 (3.810), onkosten, vooruitbetaald ƒ13.092 (15.163); en als passiva: aandeelenkapitaal ƒ850.000 (onv.), hypotheek o.g. 170.000 (182.500), kassiers en crediteuren 123.793 (248.998), interest nog verschuldigd ƒ338 (3.089), onkosten nog ver schuldigd ƒ5.950 (12.296), reservefonds sta tutair ƒ20.00 (onv.), reserve voor dub. de biteuren ƒ45.000 (11.216), bedrijfsreserve ƒ100.000 (onv.), diverse belangen ƒ15.000 (onv.), dividend 1929 100, winstsaldo 1933 2.990 (ver lies 605). Gedeelte Delft-Overschie voor het verkeer opengesteld Vanmorgen is het gedeelte DelftOverschie van den grooten, nieuwen verkeersweg Rotter damDen Haag, voor het motorverkeer in de richting van Rotterdam opengesteld, waarmee dit gedeelte thans volledig in gebruik is ge nomen. De fietsers moeten van heden af den mid denweg volgen. Men is thans druk bezig een nieuwe brug over de Schie te slaan, die de verbinding zal vormen tusschen den nieuwen verkeersweg en den Abraham van Stolkweg te Rotterdam. De vlag geheschen bij het gereedkomen van de 12e verdieping. Hedenmorgen is op de torenflat aan de Schiekade de vlag geheschen bij het gereed komen van de betonstorting voor de hoogste en 12e verdieping, waardoor dit gebouw, dat 22 flatwoningen op de verdiepingen zal be vatten, zijn hoogste punt heeft bereikt. Het gebouw, dat in Mei a.s. geheel gereed zal zijn, zal het hoogste woongebouw zijn van Rotterdam. KATHOLIEK DEMOCRATISCHE PARTIJ In gebouw Trianon aan de Kruisstraat heeft de kring Rotterdam van de Katholiek-Demo cratische Partij gisterenavond een vergadering gehouden waarop een kleine tweehonderd men- scften tegenwoordig waren. Na een kort inleidend woord van den voor zitter werd het woord verleend aan prof. dr. J. A. Veraart die sprak over het onderwerp: „Wij Katholieke Democraten". Spr. bleef het heil zien in een democratisch programministerie. Aan den angst daarvoor, aldus prof. Veraart aan het treuzelen en talmen heeft men het te wijten, dat het politieke sys teem zoo bedorven is geworden, dat er jaren noodig zullen zijn om een voor de massa des volks noodzakelijke politiek op te bouwen. Vol gens spr. meet de R. K. Staatspartij zich in dezen tijd behelpen met „het verschijnsel-Kor- tenhorst". Spr. heeft ergens gelezen, dat deze heer zegt, dat prof. Veraart zich Over iets van hem beklaagt. Dit deed spr. denken aan bet verhaal in een beroemd boek waarin de man, die van de trappen was gesmeten schrijft, dat hij een hint had gekregen, om niet terug te komen. Er volgde gedachtenwisseling. AANHOUDING. Te den Haag is aangehouden de 30-jarige los- werkman T. O. die in den nacht van 4 op 5 October met twee kornuiten heeft ingebroken in de distilleerderij van v. O., aan den Haring vliet. Het drietal vluchtte toen het door bur gers was ontdekt over de daken naar de Nieu we Haven waar twee van hen konden worden aangehouden. HERMES-DV.S—SPARTA. Men deelt ons mede, dat het veld der Schie- damsche club zich, ondanks den zwaren regen val van de laatste dagen, in uitstekende condi tie bevindt. Ook de stormschade, toegebracht aan de groote tribune, is geheel hersteld. In de Raadszitting van 10 Februari 1.1. werd om praeadvies in handen van B. en W. gesteld een door de leden van den Raad de heeren A. B de Zeeuw, A. A. Lührs en H. Mol, inge diende motie. Naar aanleiding hiervan ontvingen B. en W. rapporten van de directeuren van het Gas- en het Electriciteitsbedrijf, waarin er op wordt gewezen dat een wijziging van de gas- en elec- triciteitstarieven in dien zin, dat alle verbrui kers daarvan zouden profiteeren, alleen dan mogelijk is, indien de Gemeente zich hiervoor belangrijke financieele offers wenscht te ge troosten. Met het oog echter op de huidige om standigheden zijn B. en W. met de Commissiën voor de bedrijven en de financiën van oordeel, dat een groote vermindering van inkomsten niet zal kunnen worden aanvaard. Mede naar aanleiding van een door de be sturen van den georganiseerden Middenstand der gemeenten Rotterdam, Schiedam en Vlaar- dingen bij den Raad ingediend adres, hetwelk eveneens om praeadvies in handen van B. en W. werd gesteld, is in tusschen de vraag onder het oog gezien of het niet gewenscht is de tarieven in dier voege te wijzigen, dat met de minste kosten voor de Gemeente althans eenigermate wordt tegemoetgekomen aan de wenschen van die verbruikers, voor wie tariefsverlaging het meest noodzakelijk is. Aangezien B. en W. met de betreffende Commissiën van bijstand tot de conclusie zijn gekomen, dat deze vraag be vestigend dient te worden beantwoord, doen B. en W. den Raad hieronder een aantal voor stellen tot wijziging van het electriciteitstarief toekomen, waarmede de beide gemelde Com missiën zich eenparig hebben vereenigd. Geivoon lichtabonnemenlstarief. Het gewone abonnementstarief voor licht is het meest aangewezen tarief voor winkels en café's met een grooter KWU-verbruik dan het cijfer, gevonden door vermenigvuldiging van de maximum-belasting in KW en het getal 700. Volgens dit tarief wordt 147 per KW der maximum-belasting per jaar betaald, terwijl voor elk verbruikt KWU 5 cent verschuldigd is- De maximum-belasting wordt gedurende de drie wintermaanden November, December en Januari zesmaal halfmaandelijks opgenomen en het gemiddelde van deze zes uitkomsten wordt in rekening gebracht. Een van de bezwaren tegen dit stelsel is, dat, wanneer een verbruiker gedurende betrekke lijk korten tijd en zonder dat het regelmatig geschiedt, meer stroom afneemt dan hij ge woonlijk doet (b.v. met St. Nicolaas en Kerst mis), dit van invloed is op de betaling voor de maximum-belasting, als gevolg waarvan de gemiddeld te betalen stroomprijs soms aan merkelijk stijgt. Ten einde aan bedoeld bezwaar tegemoet te komen en voor de desbetreffende verbruikers de mogelijkheid te scheppen, zonder in een hooge betaling te vervallen, toch in enkele we ken der wintermaanden, welke voor hen daar voor het meest geschikt zijn, hun verlichting te versterken, wordt voorgesteld om in plaats van het gemiddelde van alle 6 halfmaandelijk- sche meteropnemingen als grondslag voor de berekening 4 f 147 per K.W. te nemen het ge middelde van de laagste 3 halfmaandelijksche meteropnemingen, vermeerderd met 1/7 van het aantal K.W., waarmede het gemiddelde van de 3 overige halfmaandelijksche meteropne mingen het gemiddelde der laagste 3 overtreft. Dit systeem gaat er dus van uit, dat het abon nement bepaald wordt naar de normale licht behoefte van den verbruiker gedurende de wintermaanden, zoodat een tijdelijk abnormaal hoog gebruik slechts een minimalen invloed heeft op de grootte van het abonnement. Voorts wordt in overweging gegeven om de K.W.U., welke een verbruiker afneemt boven 2000 K.W.U. per jaar per K.W. maximum-be lasting, tegen 3y. cent in plaats van tegen 5 ct. in rekening te brengen, een en ander met In achtneming van het gemaakte voorbehoud, dat aan den betrokken verbruiker per abonne mentsjaar in totaal in rekening zal worden ge bracht een bedrag, ten minste gelijk aan het geen hij gedurende het jaar, loopende van 1 November 1932 tot 1 November 1933, ver schuldigd is geweest.. Gewoon krachtabonnement. Volgens gewoon krachtabonnement wordt per jaar voor elk der eerste 10 K.W. f 120 en voor elk der volgende K.W. f 96 in rekening gebracht. In den prijs der K.W. is een verbruik van 1000 K.W.U. begrepen. Een verbruiker, voor wien het quotiënt van het gedurende een abonnementsjaar afgenomen aantal K.W.U. en de maximum-belasting in K.W. ten minste 800 bedraagt, biedt het abonnement voordeelen bo ven het metertarief van 15 cent per K.W.U. Als basis voor het abonnement dient het gemiddel de van de maximum-belasting in K.W., opge treden in de maanden November, December, Januari, Februari en Maart. Ten einde voor de kleine krachtverbruikers, die per K.W. geen 800 K.W.U. in een abonne mentsjaar kunnen afnemen, toch de mogelijk heid te openen een abonnement te sluiten, zoo dat door hen minder dan 15 cent per K.W.U. verschuldigd zal zijn, wordt voorgesteld om per K.W. f 60 te berekenen en te bepalen, dat in dezen prijs gedurende het abonnementsjaar een verbruik van 500 K.W.U. per-K.W. is begrepen. De volgende 500 K.W.U. worden a 10 cent in rekening gebracht, terwijl de prijs van alle overige K.W.U. 5 cent bedraagt. Deze regeling komt voor de verbruikers, die ten minste 1000 K.W.U. per K.W. maximale belasting afnemen, neer op een verlaging van f 10 per K.W., ter wijl voor kleine krachtverbruikers met een bedrijfsduur van 400 uren een abonnement reeds loonend wordt. In analogie met het voorstel fot herziening van de berekening van den stroom voor ver lichting wordt in overweging gegeven om, eveneens met inachtneming van het gemaakte voorbehoud, ook voor de krachtverbruikers de K.W.U., welke boven 2000 K.W.U. per K.W. per jaar worden afgenomen, tegen 3 <4 cent te be rekenen. W oonhuisabonnement. Om de verbruikers, die hun stroom volgens woonhuisabennement betrekken, in de gelegen heid te stellen meer electriciteit voor huishou delijke doeleinden af te nemen, wordt voorge steld om naast het bestaande woonhuisabonne ment, waarbij voor elke 10 M2. f 2.24 per jaar wordt betaald en 5 cent voor elk verbruikt K.W.U., een tweede vastrechttarief in te voe ren van f 3.36 per 10 M2. met een stroomprijs van 3 y2 cent per K.W.U. Dit voorstel komt hierop neer, dat in vergelijking met het be staande tarief den verbruikers, die per jaar meer dan 75 K.W.ü. per 10 M2. afnemen, de K.W.U. boven genoemd aantal tegen 3</2 cent in plaats van tegen 5 cent worden berekend. V erwarming. De electriciteit voor verwarming, welke vol gens metertarief wordt geleverd, wordt thans a 5 cent per KWU in rekening gebracht. Ten einde een ruimere toepassing van verwarmings- sfroom te bevorderen, wordt in overweging ge geven om, den KWU-prijs voor verbruik boven 2000 KWU per jaar op 3lh cent te bepalen. Nachtstroomabonnement voor ver warming. Bij een nachtstroomabonnement is thans per jaar voor elk der eerste zes eenheden 6 en voor elk der volgende eenheden 3 verschul digd. In den prijs voor elk der eerste zes een heden is een verbruik van 300 KWU. Met het oog op de geringe toeneming van het aantal warmwaterreservoirs, welke gedurende den nacht, wanneer de belasting van de electrici- teitsfabriek laag is, worden Ingeschakeld en waarvoor het onderhavige tarief meer in het bijzonder is gecreëerd, is het noodzakelijk het stroomtarief te verlagen. Voorgesteld wordt daarom voor elk der eerste zes eenheden 4,50 en voor elk der volgende eenheden 3 in reke ning te brengen. In den prijs voor elk der eerste zes eenheden blijft een verbruk van 300 KWU begrepen, terwijl in het vervolg in den prijs voor elk der volgende eenheden een verbruik van 200 KWU zal zijn vervat. Nachtstroom' Het tegenwoordige nachtstroomabonnement is destijds ingevoerd om hen, die regelmatig nachtstroom voor b.v. verwarming van water wenschen te betrekken, daartoe op voordeelige voorwaarden in de gelegenheid te stellen en speciaal voor verbruik van niet te grooten om vang het plaatsen van een extra electriciteits- meter te ontgaan, omdat het betalen van meter- huur in het bijzonder op dit nachtstroomver- bruik relatief te zwaar drukt. Bedoeld tarief biedt echter niet de gelegenheid b.v. alleen ge durende de wintermaanden den nachtstroom te betrekken. Daar er ongetwijfeld vele verbrui kers zullen worden gevonden, die voor ver warming van slaapkamers gaarne nachtstroom zouden afnemen of een accumuleerende kachel gedurende den nacht willen opladen, Indien dit tegen een lagen KWU-prijs mogelijk zou zijn, terwijl de overvloed van productiecapaciteit der electriciteitsfabrieken in den nacht het vooral bij de tegenwoordige lage kolenprijzen mogelijk maakt stroom gedurende de nachturen voor 1 Vs cent per KWU te leveren, wordt in overweging gegeven daartoe over te gaan. Behalve de ver bruikers volgens gewoon verwarmingstarief (5 cent per KWU) zouden ook die volgens woonhuis-abonnementstarief de gelegenheid moeten hebben nachtstroom tegen dit lage tarief te betrekken. Ten einde te voorkomen, dat nachtstroomtarief wordt gevraagd zonder dat stroom voor verwarming wordt verbruikt, wordt voorgesteld voor het nachtstroomverbruik de betaling van een minimum van 1000 KWU per jaar (dus 15) bij vooruitbetaling te eischen. De financieele gevolgen Wat de financieele gevolgen van bovenge noemde voorstellen tot herziening van het electriciteitstarief betreft, merken wij op, dat bij inwerkingtreding van het nieuwe tarief eenige mindere opbrengst voor het bedrijf is te verwachten, waarvan intusschen mag worden aangenomen, dat deze door hooger verbruik geheel of grootendeels zal worden gecompen seerd. Van de gelegenheid van de onderhavige tariefsherziening is gebruik gemaakt het tarief meer systematisch op te bouwen, waardoor het aantal artikelen aanmerkelijk is ingekrompen. Bovendien is, evenals in 1928 met de grootver- bruiksprijzen is geschied, de prijs van de gas kolen niet langer als basis voor de kleinver- bruiksprijzen aangehouden, doch de prijs van de door het Electriciteitsbedrijf aangekochte kolen, omgerekend naar een stookwaarde van 72000 calorieën. Voorts is thans in artikel 10 bepaald, dat reeds bij een jaarverbruik van 10.000 in plaats van 20.000 KWU, behoudens goedkeuring van den Gemeenteraad, een groot- verbruiksovereenkomst kan worden afgesloten. Behalve de wijzigingen, verband houdende met de tariefsherziening, zijn geen verande ringen van principieelen aard in het ontwerp- tarief aangebracht. OUDE RAADGEVINGEN, DIE NOG ACTUEEL ZIJN. .die in Gods Kerk het Zangers Ampt bekleen,.het loflijk werk der Engelen verrigten", In een Graduale, verschenen te Amsterdam in 1763 bij Theodorus Crajenschot, „boekver- kooper op de hoek van de Heerengracht en Hei steeg, in de Berg Sinai", heeft pater Jos. Smits S.J. een berijmde inleiding gevonden, welke de noodige raadgevingen bevat voor de direc teuren, organisten en zangers van de kerkko ren uit dien tijd. Het stuk heet: „Kort berigt over 't gebruik en misbruik van de choorhou- ding, en den gregoriaanschen choorzang", en pater Smits publiceert er een gedeelte van in het St. Gregorius-blad. Hieronder laten wij van deze vermaningen, die nog in menig opzicht actueel zijn, eenige fragmenten volgen: Beminde Zangers en Zangeressen, Wanneer gy zyt te Choor, begeeft u niet aan t praten Aan 't lopen heen en weer, als dol en uitgelaten Met snuiven, laggen, of meer andre dartetheên Maar denkt, die in Gods Kerk het Zangers Ampt bekleên Dat die het Ioflyk werk der Engelen verrigten. Schuwt dan dit'misbruik, om gebruik in plaats te stigten; Want God, die 't al beziet, neemt van 't ge- wyd' Altaar, Door zyn Alziend' Oog, ons doen en laten waar. Om, onder 's Heeren dienst, naar 't Zangstuk niet te vragen. Zo komt by tyds ter kerk: en legt naar uw behagen, Uw boek en lessen klaar: Dan valt er geen bezoek, of vraging aan efka&r Voor vreemde Meesters in de komst het Choor te sluiten Kan geenszins dienstig zijn i)dog houdt zorg vuldig buiten De schreeuwers, die den Zang of Nooten niet verstaan Maar wel verwarren; daar het anders goed zou gaan. Van vreemde Meesters, en van kenners kan men leeren 't Is zelfs een lof voor 't Choor, ais men z'ontfangt in eere: Ziet hen dan nimmer nörs, óf stuurs, nog spylig aan: Biet hen een plaats: en laat z' aan trap, nog opgank staan. Die niet kan zingen, moet zig op geen Choor vervoegen. En gy. Liefhebberen, en Iaat u niet vernoegen Met ut, Re, Mi, Fa, Sol: dit is het minste van De Zangkunst: denkt niet, dat men hier genoeg meê kan Het staande zingen, houd' ik 't best: zoo het kan wezen Dog, als gy zitten wilt, zit regt op 't lyf: kijkt dezen. Of geen niet aannog legt geen elboog op de knie Geen band aan kin of mond; nog schudt het hoofd nietdie Dit doen; die schreeuwen meest om 't Uit bun keet te wringen: En zulken hoort men noit geen zuivre Toonen zingen Ze dringen 't Ha, of Han, in plaats van zuiver A, Ter keel en neuzen uit. Zingt voor, nog teemt niet na Den Chorus, om quansuis uw stem te laten booren Te zaam beginnen, en ophouden in de Chooren, Daar 't zangstuk zulks vereischt, dat maakt een deftigheid. Die door d' aloudheid in den Choorzang is geleid, i) In het Renaissance-tijdvak was het ge woonte de reizende Cantores (zangers, dirigen ten) welkom te ontvangen op de kerkkoren, een gebruik, dat wei za) teruggaan tot de reizende monniken en kanunniken der Middeleeuwen. Al dus wordt ook begrijpelijk, wat later volgt; Van vreemde meesterskan melt leeren. Wenken aan ons ministerie De ouwe Tante Pos in Engeland gaat met haar tijd mee. Zij mag persoonlijk in haar kleedij nog ouderwetsch zijn en een hartgron dige afschuw hebben van korte haren en per manent wave, als 't echter op zaken doen aan komt, behoeft zij voor niemand de vlag te strijken. Den laatsfen tijd floreerden haar zaakjes niet al te best. Er mankeerde iets aan. Er zat geen „loop" meer in. En toen heeft Tante Pos een kloek besluit genomen. Het nut van de moderne publiciteit inziende, heeft zij aan 't Strand in Londen een weidsch gebouw gehuurd, dat tot nog toe gebruikt werd door de Zuid-Afrikaansche regeering. In dit gebouw gaat zij thans een winkel" inrichten, welke in den loop van deze week plechtig zal worden geopend. Bovendien heeft Tante Pos aangekondigd, dat zij voornemens is over geheel Engeland der gelijke zaken te openen. Alle telefoon- en telegraaftoestellen zullen daar in de „étalages" en op de „toonbanken" worden uitgestald en hoogst deskundige ver- koopers, bijgestaan door charmante verkoop stertjes, zullen den klanten alle voordeelen, welke de „artikelen" van Tante Pos bieden, uiteenzetten en tegelijk trachten, orders te boe ken. Alles zal zoo aantrekkelijk mogelijk worden ingericht. Iedere week zullen de „artikelen" door andere worden vervangen, zoodat na da telefoontoestellen de fraaie brandkasten van de postspaarbank en een beeldige collectie post zegels zullen worden tentoongesteld. Bij al deze attracties zal Tante Pos het echter niet laten. Ook de zoo geprezen en te gelijk gesmade film zal het hare ertoe moeten bijdragen, om de zegeningen, welke Tante Bos te bieden heeft, den volke te verkondigen. Om klanten te lokken zullen er gratis' geluidslos worden gedraaid. De aandachtige toeschouwer zal dan waarschijnlijk op het witte doek kunnen zien, hoe snel Hans Albers middels Tante Pos' onovertroffen dienst verbinding krijgt met de brandweer, voordat de als brievenbesteller ver momde bandiet een schot op hém lost dat na tuurlijk mist en afketst op den telefoonontvan ger in zijn handen terwijl de damesbezoekers zullen kunnen constateeren, hoe schattig een met postzegels gegarneerde japon kan staan. Voorts zullen de films alles vertoonen, wat er zooal op een postkantoor gebeurt, van het ge duldig' wachten der klanten af, tot het opplak ken van de postzegels toe. Nog echter is de vindingrijkheid van de Tingel sche Tante Pos niet uitgeput. Onder des kundige leiding zullen er gezellige en leerzame excursies worden georganiseerd naar Rugby, het draadlooze station van Tante Pos, er zul len bezoeken worden gebracht aan de magische telefooncentrales, welke de verbinding tusschen heele werelddeelen onderhouden en tenslotte zal ieder in de gelegenheid worden gesteld, o.m te zien, wat er met zijn brieven gebeurt, hoe zij worden gestempeld en hoe zij door middel van ondergrondsehe miniatuurspoorwegen naar de verschillende hoofdstations van Londen wor den getransporteerd, voor verzending door het geheele land. Deze idee van de Engélsehe Tante Pos is werkelijk geniaal. De mogelijkheden ervan zijn legio. Éenigszins gewijzigd, zou ze uitstekend kunnen worden toegepast op de Nederlandschs omstandigheden. Ons ministerie van financiën zou bijvoorbeeld met iets dergelijks kunnen beginnen en een Winkel openen in de Lange of Korte Póteh. Het zou door een modernen kunstenaar (Steunt de Nederlandschs kunst!) een fleurig ontwerpje kunnen laten maken voor het belastingbiljet. Rood, wit en blauw zouden natuurlijk de grond- kleuren moeten zijn, terwijl het gedeelte voor de vermogensbelasting in het oranje zou kun nen Worden gehouden als speciale onderschei ding. Alleen de vroolijke kleuren al, zouden het invullen ervan tot een genert maken. In den ministerieelen winkel' zou met behulp van deze biljetten een aantrekkelijke étalage kunnen worden samengesteld, terwijl binnen eenige fiscale deskundigen de voordeelen van een zoo spoedig mogelijke betaling der belasting zouden kunnen uiteenzetten. Als bijzondere attractie zouden voor on middellijke betaling premies kunnen wor den uitgeloofd, of ëen bon uitgereikt, welke recht geeft op een interessante excursie naar de rekenkamer, of de gewelven van de Nn- derlandsche Bank Dit laatste natuurlijk onder een voldoende bewapend geleide, omd de be zoekers tegen zichzelf in bescherming fe rienieh. Voorts zou een leerzame film kunnen worden vertoond, welke den toeschouwer een kijkje geeft op hét vervaardigen van bankbiljetten, waarbij Lilian Harvey dan als accompagnement zou kuhnen zingen: „Das ist zu schön, um wajir zu sein!" De hoofdrollen in dere film zouden vervuld kunnen worden door den president van.de Ne- derlandsche Bank, die de biljetten lïit de safe haalt en ze aan het Nederlandsche Vól!: uit deelt, en een ontvanger der belastingen, die ze weer >..-rt gvuldig in de staatskas terugstort'. We hebben ons tot den minister van finah- cïën gewend en hem, om een audiëntie gevraagd ten einde onze ideeën aan hem voor te Ieggèn waarbij we hem tevens hadden willenverzoe ken, otïs, uit erkentelijkheid voor de den lande bewezen verdiensten, van verdere belasting betaling te ontslaan. De bode deelde ons echter strikt vertrouwe lijk mede, dat de minister iiiet te spreken was. Hij was de stad ingegaan, om een paar stijve manchetten te knepen. Die had hij noo dig om terstond notities te kunnen maken, als hem soms toevallig nog een object te binne* zou schieten, dat voor eventueele belasting heffing in aanmerking zou kunnen komML,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2