HKRCN moDC PPTIKELEN ATSTE ZEETIJDINGEN. MAANDAG 30 OCTOBER 1933 HET GEHEIM VAN DE NEGERS. DE STUCADOORSSTAKING OPGEHEVEN. HEDEN HERVATTING VAN HET WERK. De werkwilligen van elders. UIT DE TEXTIEL-INDUSTRIE VERHOOR VAN COMMISSARIS BUENGE. AUTO VERONGELUKT IN DEN MIST. BOTERSMOKKELCENTRALE ONTDEKT. Leiders van smokkelbenden houden besprekingen. Tragisch eind van een danspartij. Vier jongelui op den weg geslingerd. Van der Lubbe ivilde geen marte laar zijn voor zijn zaak. MARKTBERICHTEN. VISSCHERIJ. SMOKKELAUTO ONDER VUUR GENOMEN. ROGGEMIJT IN VLAMMEN. DE ONRUST OP CUBA. AUTO OP DE TRAMBAAN ACHTERGELATEN. Algemeene staking, ook bij verkeers wezen, licht- en water voorziening. OM DEN WERELDTITEL. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. STOOMVAARTLIJNEN. BINNENLANDSCHE HAVENS. BUITENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN Hoe de zwarten hun berichten overbrengen. Een kostelijke grap. Wat een levenswijsheid zit er niet in die oude romances en ballades, welke de harten onzer voorvaderen plachten te verkwikken. Wat een waarheid ligt er bijvoorbeeld niet besloten in de ontroerende hymne „Als iemand verre reizen doet, dan kan hij wat verhalen' het meesterwerk van den onbekenden dichter, die ons als kinderen in veertien coupletten deed zingen, wat er iemand zooal op de bonte waereld overkomen kan Inderdaad, iemand, die verre reizen doet, kan den thuisblijvers, die rustig in moeders pappot hebben zitten lepelen, het een en ander vertellen over de groote, wijde en vreemde wereld, die zich voor hem ontsloten heeft. Ka pitein Attilio Gatti, een Italiaansche ontdek kingsreiziger, die pas van een reis door Afrika is teruggekeerd, weet daarvan mee te praten Na zijn thuiskomst uit het land, waar de krokodillen groeien, was zijn eerste werk aan het vertellen te gaan en om een zoo groot mo gelijk aantal menschen deelgenooten te maken van zijn ervaringen, deed hij dat door middel van een fraai artikel in de pers, Evenals zoovelen anderen reizigers, die het zwarte werelddeel hebben doorkruist, is het ook kapitein Gatti opgevallen, dat de manier, waarop de inlanders met elkaar in communi catie treden, zoo sterk gelijkt op het werk van Marconi inzake telegrafie en radio. Hun installaties zijn natuurlijk op een eenigs- zins eenvoudiger leest geschoeid dan die van den heer Marconi; zij houden zich nog bij de oude tam-tams, bestaande uit een uitgeholden boomstam, waarover de huid van het een cf ander ondier strak gespannen zit, doch de resultaten, welke zij ermee bereiken, komen toch vrijwel op hetzelfde neer. Soms bedienen de zwarten zich, evenals de Indianen uit uw vroegere boeken, van nog simpeler methoden, zooals kolommen rook over dag en vuren des nachts, welke de berichten van heuvel tot heu vel over mijlen oerwoud dragen. Andere keeren echter wordt het zelfs een beetje griezelig, want dan komt er iets bij te pas, waar wij Europeanen en volbloed Ariërs met onze vijf zintuigen en onze getrainde her senen op geen stukken na bij kunnen, of juis ter gezegd, dan komt er heelemaal niets bij te pas, tenminste niet iets, wat wij waarnemen kunnen. Hoe de zwarten dan hun berichten over brengen, is een volslagen raadsel. Sommige ge jeerden mompelden zoo iets over instinct, an deren hebben het over een zesde zintuig en nog weer anderen maken er zich met een praatje over occulte machten van af. Ook kapitein Gatti heeft rare dingen beleefd, waarvan hij - geen verklaring kan geven. Te Broken Hill bijvoorbeeld in Noord-Rho- desia, was hij in gesprek met een dokter van een klein hospitaal, dat verbonden is aan een der mijnen aldaar. Plotseling kwam er een der assistenten van den dokter, een inboorling, op hem toesnellen, die hem een paar korte zinnen toefluisterde. De dokter maakte zijn excuses en haastte zich zijn kantoor uit. Het was half twaalf, toen dit zich afspeelde. Eenige oogenblikken later kwam de dokter terug en vertelde, dat er bij de Kafue-rivier, tweehonderd mijlen verderop, een blanke door een luipaard was aangevallen en ernstig ge beten. Hij had onmiddellijk een ambulance uitgezonden om hulp te bibden aan den man, die door eenige van zijn dragers naar Broken Hill werd gebracht. Voor den avond keerde de ambulance terug "'•'üfod?rden gewonde, een blanke goudzoeker en tüèlde mede, dat het ongeval had plaats gehad in de nabijheid van Kabenda, om ongeveer uur. }lBfiinen anderhalf uur had dus het nieuws over een afstand van tweehonderd mijlen deh inboorling in het hospitaal bereikt. Hoewel hij slechts weinig hoop koesterde een verstandig antwoord te ontvangen, vroeg ka pitein Gatti den assistent, hoe hij van het on geval had gehoord, waarop deze reageerde met een schaterend gelach, waarbij hij zich op de dijen sloeg, alsof hem de komiekste grap van de wereld werd verteld. Hiermee schoot de dappere kapitein natuurlijk niet veel op, doch na een kwartiertje van vruchteloos vragen stellen, was hij nog even ver als toen hij begon. De inboorling grijnsde maar, doch liet niets los en de kapitein kreeg geen kans, om met zijn onthullingen de prachtige theorieën van Men meldt ons uit Amsterdam: In een zeer druk bezochte vergadering in „De Harmonie", die van 's morgens- half elf tot 's middags vièr uur duurde, hebben de sta kende stucadoors alhier gisteren met 204 tegen 157 stemmen en 3 stemmen blanco tot ophef fing van de staking besloten. De stucadoors zouden zich hedenochtend op hun werk melden om den arbeid ta hervatten. Van patroonszijde deelt men ons mede, dat in de afgeloopen weken een tweehonderdtal stu cadoors van buiten Amsterdam op de bij de staking betrokken bouwwerken aan het werk is gegaan Voor zoover deze menschen aan het werk wenschen te blijven, zullen 'zij kunnen blijven voortwerken terwijl de zich meldende stakers te werk gesteld zullen worden voor zoover er plaats is. Niettemin geloofde men, dat er voldoende werk is om de meeste stakers, wier aantal in de laatste weken ongeveer 600 beliep, weer aan het werk te zetten. De heer W. F. Detiger, Directeur van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Amsterdam, deelt mede, dat elf arbeidsbeurzen in het land en wel te Vught, Den Bosch, Eindhoven, Tilburg Breda, Helmond, Vlissingen, Amersfoort, Apel doorn, Groningen en Assen, opnieuw een hon- dervital stucadoors naar Amsterdam zouden zenden om Maandag op de bij de staking be trokken bouwwerken aan het werk te gaan. Door het besluit tot opheffing van de staking is dit echter overbodig geworden en zullen de open plaatsen weer door - de Amsterdamsche stucadoors worden ingenomen. Met ingang van heden is er dus plotseling weer volop -leven in de Amsterdamsche bouw wereld gekomen. Er is overvloed van werk voor, stukadoors en opperlieden. Naar ingewij den ons verzekerden, kunnen op het oogenblik 300 a 1000 man werk vinden. Om die reden blijven de vreemde werkwilligen, die de vo rige weken hier aan het werk zijn gegaan, ook thans aan den slag. Hun aantal bedraagt op het oogenblik tusschen de 250 en 300. Een ge deelte van hen is ondergebracht in Zandvoort of in particuliere logementen hier ter stede terwijl een ander gedeelte, dat niet te ver van Amsterdam woont, iederen avond met autobus sen naar huis gaat. Het aantal stakers, dat van daag het werk heeft hervat, beloopt ruim 600. Toch nog strubbelingen. Natuurlijk deden zich vanmorgen op vér- schillende werken alweer strubbelingen voor, doordat ex-stakers niet met werkwilligen uit de stakingsperiode, vooral niet met vreemdelin Kwestie over loonsverlaging te Enschedé. Indertijd is in een conferentie met de fa. N. ter Kuile en Zoon te Enschedé, welke eveneens werd bijgewoond door den secretaris der Fabri kantenvereniging, geen overeenstemming ver kregen met de werknemers over een inmid dels ingevoerde loonsverlaging in de fabriek aan den Parkweg van genoemde firma. In verband daarmede zijn dezer dagen de hoofdbesturen van-St. Lambertus, Unitas, en de Eendracht te Utrecht bij elkaar gekomen ten einde de situatie onder de oogen te zien Na ernstige beraadslagingen werd volle dige overeenstemming bereikt en in beginsel besloten ciz zich tegen de ingevoerde verla ging zoo mogelijk daadwerkelijk te verzetten. In de arbeidersvergaderingen, welke inmid dels aan het eind der vorige week te Enschedé zijn gehouden, kon echter geen volledige over eenstemming worden bereikt. Hoewel in de vergadering van de Eendracht met meerderheid van stemmen het advies van de hoofdbestu ren om een ultimatum te stellen werd aange nomen, heeft de gecombineerde vergadering der confessioneele arbeiders het verworpen. Men wilde eerst het eindresultaat der verschil lende bijkomende maatregelen afwachten. In dezen geest hebben nu heden de drie gecom- mineerde hoofdbesturen een schrijven tot df firma gericht. gen wilden werken. Op grond hiervan zal het de geleerde heeren ondersteboven te werpen, politieto^icht op de bouwwerken dat tijdens TM f lp aoVifor ni nl h fit onn i rfo rtfih ai' n*n 7inn rt a I 3 -.1 Dit is echter niet het eenige geheimzinnige voorval, dat kapitein Gatti in het donkere we relddeel heeft medegemaakt. Jaren geleden, in 1924, hoorde hij toevallig, hoe twee van zijn dragers samen zaten te praten. Nu zijn de ge sprekken, welke de inboorlingen onder elkan der voeren, gewoonlijk niet erg interessant en de kapitein zou er in het geheel geen acht op hebben geslagen, als hij niet de woorden op gevangen had: „De groote koning van de „Engrisch" heeft onzen koning een groot ca deau gegeven". Het woord „cadeau", dat op de meeste men schen een magische kracht uitoefent, was voor hem voldoende, om bij den spreker eens nader te informeeren, wat hij eigenlijk met zijn me- dedeeling bedoelde, waarop Gatti te hooreri kreeg, dat Engeland een groot territorium ten Westen van de Juba-rivier had afgestaan aan Italië. Denzelfden avond vertelde hij het nieuws aan een vriend van hem, die eerste secretaris was bij den gouverneur van Mogadiscio. Deze beschouwde de heele zaak als een kostelijke grap en verzekerde zijn vriend, dat het onmo gelijk waar kon zijn, daar hij er anders van gehoord moest hebben. Eenigen tijd later echter werd officieel me degedeeld, dat Kismayu en het territorium er omheen door Engeland waren afgestaan aan Italië en bij Italiaansch Somaliland waren ge voegd. De betreffende overeenkomst was pre cies een-en-twintig dagen tevoren ondertee kend. een dag voordat de drager van den ka pitein hem het nieuws had weten mede te dcelen. En wij, knappe Europeanen, leggen dure te legraaflijnen aan, welke om den haverklap defect raken en bouwen alsmaar kostbare ra dioinstallaties, die om de meest onbegrijpelijke redenen dienst weigeren, terwijl zelfs onze meest geroutineerde spiritisten er toch nog nooit in geslaagd zijn den volgenden dag reeds te vertellen, welk cadeautje de maharadja van Hallihoelimodsja aan zijn meest geliefde vrouw heeft gegeven. de staking werd ingesteld nog eenigen tijd ge handhaafd blijven, teneinde ernstigere conflic ten te voorkomen. De bedrijvigheid, welke zich op het oogenblik in de bouwwereld ontwikkelt, zal zeker zes weken aanhouden. Na afloop van deze periode zal het seizoenwerk zijn afgeloo pen en de achterstand zijn ingehaald. Waar schijnlijk zal alsdan 60 procent van het aantal arbeiders moeten worden ontslagen. Invoer van Duitsche boter lilt een centraal punt geleid. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zijn de douanebeambten in Limburg tot de ont dekking gekomen, dat de groote smokkelhandel van Duitsche boter in het grensgebied van uit een centraal punt wordt geleid. Men is er bijv. achter gekomen, dat in de af geloopen week nabij Arcen een bijeenkomst heeft plaats gehad van verscheidene leiders der verschillende smokkelbenden. Deze schijnen gezamenlijk de boter van Duitsche fabrikanten te betrekken en onderling overleg te plegen, waar en wanneer de partijen boter over de grens gebracht moeten worden. De plaatsen Siebengewald, Arcen en Kerkrade zijn de voor naamste doorgangspunten van dezen uitgebrei- den smokkelhandel. Zondagavond omstreeks half twaalf heeft even buiten het dorp Ede, ter hoogte van „Kernheim" een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Vier jongelui uit Veenendaal hadden aldaar een auto gehuurd en keerden op ge noemd tijdstip, na in Ede gedanst te hebben, huiswaarts. Waarschijnlijk tengevolge van den mist is de wagen, die bestuurd werd door den 20-jarigen fv. R. tegen een boom gereden, dwars over den weg geslingerd en aan de andere zijde tegen een tweeden boom gebotst. De vier inzittenden werden er uit gesmakt. Twee van hen, de 20-jarige F.v. R. en de 23-jarige G. v. d. P. bleken, toen men hun te hulp schoot, zeer ernstig everwondingen te hebben opgeloopen. Zij zijn, nadat de eerste hulp verleend was, in bewusteloozen toestand naar het Diaconessenhuis te Arnhem overge bracht. De beide anderen, de 23-jarige C. B. en de 20-jarige G. D„ hadden minder ernstige verwondingen opgeloopen. Zij konden later huiswaarts keeren. De commissaris van politie uit Ede, de heer H. P. J. Hulsman was spoedig ter plaatse en trof onmiddellijk de noodige maatregelen en stelde een uitgebreid onderzoek in. De auti is in beslag genomen. „Zeg de waarheid en er zal je niets gebeuren." Naar een V.D. telegram uit Berlijn meldt, hebben Soenke eri Taneff, toen de senaat zich had teruggetrokken om over het voorstel van den procureur generaal betreffende onmiddel lijke arrestatie te beraadslagen, eenige woor den met elkaar gewisseld. Toen de president het besluit inzake Soenke's arrestatie had mede gedeeld, vroeg dr. Werner het woord en ver klaarde, dat hem zoo juist was medegedeeld, dat Soenke met Taneff In het Bulgaarsch had gesproken, waarbij Taneff plotseling in het Russisch tot Soenke gezegd zou hebben: „Zeg de waarheid, er zal je niets gebeuren". Op een vraag verklaarde de Bulgaarsche tolk. dat hij eveneens Taneff's opmerking in het Russisch had verstaan, doch op dat oogenblik juist een vraag van den president aan getuige voor één der Bulgaarsche beklaagden had ver taald. v. d. Lubbe's klimpartij. Als volgende getuige wordt commissaris BüNGE gehoord, die dadelijk bij de brand wacht in den rijksdag was ontboden. Getuige verklaart: Mijn taak was op de eer ste plaats de crimineel-technische zijde, vooral het volgen der sporen. Bij mijn onderzoek van vingersporen bleek duidelijk, dat slechts één persoon den rijksdag kan zijn binnengeklommen. De getuige verklaart verder, dat de klim partij niet gemakkelijk was en dat van der Lubbe daarbij gevaar liep om 8 meter diep in een kelderruimte te storten. Het is niet uitge sloten, dat een andere dader langs een anderen weg naar binnen gedrongen is. Sporen hiervan waren echter niet waar te nemen. Verder legt de getuige verklaringen af over de gebroken ruit op de bovenverdieping. Hij acht het beslist waarschijnlijk, dat hier inder daad iemand, die zich moest verbergen, in een kamer gevlucht is en daarna, toen hij menschen hoorde komen, eenvoudigweg de ruit insloeg, om daardoor naar beneden te springen. Eenige sporen van een dergelijken sproong in de diepte waren echter op de plaats, waar de splinters lagen, niet vast te stellen. GORINCHEM, 30 October. Op de veemarkt wa ren aangevoerd231 runderen, 4 nuchtere kalve ren, 2 varkens, 816 biggen, 175 overloopers, 12 schapen. De prijzen warenzware ltalfkoeien 200 260, melkkoeien 120—200, kalfvaarzen 90 175, guste vaarzen 70110, varekoelen 40 120, pinken 2560. stieren 25—150, graskal veren 1535, nuchtere fokkalveren 46, nuch tere exportkalveren 12, drachtige varkens 40 50, natte zeugen 2225, overloopers 917. biggen 610, weideschapen 7—12. Eiermarkt: kipeieren ƒ66.50, krieleieren ƒ3.50 —5 per 100 stuks. Botermarktroomboter 1.801.80, margarine 1—1.10 per kg. Handel matig. OUDEWATER, 30 October. Aangevoerd 69 wa gens kaas, 3105 stuks, wegende 15.525 kg. Met rijltsmerk le soort 2427, 2e soort 2123, zwaardere per 50 kg. Handel matig. ROTTERDAM, 30 October. Westlandsche ronde zand 5 ct. per kg., Brielsche eigenheimers 2.30 —2.75, Zeeuwsche eigenheimers 2.25—2.40, bi. eigenheimers 2.402.60, Zeeuwsohe bonte en blauwe 3.10—3.40 per H.D. Aanvoer tameljjk handel stil. ROTTERDAM, 30 October. Veemarkt. Aange voerd: 622 vette runderen, 248 vette kalveren, 157 schapen of lammeren, 933 varkens. De prijzen waren als volgt: koeien le kw. 55—58 ct., 2e kw. 4652 ct., 3e kw. 32—38 ct., ossen le kw. 50—54 ct., 2e kw. 44—46 ct., 3e kw. 32—36 ct., kalveren le lew. 8595 ct., 2e kw. 7080 ct., 3e kw. 55 60 ct., schapen le kw. 37 ct., 2e kw. 34 ct., 3e kw. 31 ct., lammeren 393531 ct. per kg. geslacht, schapen 17138, lammeren 15 137. Varkens le kw. 39 ct., 2e kw. 37 ct., 3e kw. 35 ct., zouters 34—32 ct. per kg. levend. Koeien en ossen. Aanvoer grooter, handel flauw en prijzen iets lager, prima's 2 cent boven notee ring. Vette kalveren. Aanvoer als vorige week, handel flauw, prijzen Iets lager. Schapen en lammeren. Aanvoer grooter, handel tamelijk, pr\j- zen iets minder, dan vorige week. Varkens. Aan voer iets ruimer, handel tamelijk, prijzen als vorige week, de prijzen konden slechts met moeite gehandhaafd blijven. Alles ruimer aangevoerd, met neiging tot dalende prijzen. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM 30 Oct. 28 Oct. 27 Oct pariteit Londen per 7,f0!^ 7.9014 7.80 X Berlijn p.100 Mk. 59.16 59.20 69.14 Parijs p. lOlfrs. 9.70K 9.7014 9.7014 Bruss. p.100 belg. 34.5814 81.59 34.58 Zwits. p. 100 frs. 48.02 47.9814 48.02 Weenen plOOsch Kopenh. p.lOOkr. 34.90 Stockh. p.100 kr. 40.30 Oslo per 100 kr 39 25 New-York per 1.63 35.35 35.00 40 87J4 40.45 39.75 39.30 1.6814 165J4 12.101 69.26-2 9 743 34.957 48.007 35.003 66.677 69.671 66.671 2.4878 NOTTINGHAM, Grimsby; HIRONDELLE, Ldn; gep. van Pont Brulé: BIRTE, Gefle. ROTTERDAM, 30 October. Heden werden aan de vischmarkt alhier van IJmuiden, Noorwegen Denemarken en elders 850 manden en kisten ver- sche visch aangevoerd. De prijzen waren: middel tong 32—40, griet 10—18, middel schol 15— 24, kleine schol 4—10, tongschar 12—18, ka beljauw 1018, leng 812, groote schelvisch 15—20, middel schelvisch 10—12, kleine schel visch 3—6, gul 3—7, haai 4—5 per mand, groote heilbot 30—44, middel dito 10—15, kleine dito 2—4, bevroren zalm 2—5 per stuk. VLAARDINGEN, 30 October. Binnen van de haringvisscherij VL 197 met 30, VL 114 met 25 VL 196 met 30, VL 172 met 41, VL Sö met 33, VL 207 met 18, VL 216 met 34, GDY 160 met 11, KW 32 met 22, KW 20 met 25, SCH 194 met 19, SCH 82 met 22, VL 204 met 29, VL 195 met 40, GDY tl met 8, MA 15 met 15 en MA 5 met 40 last. Betaald werd tot hedenmiddag 1 uur voor: volle haring 7.70—7.80, idem Eng. wal 8—9, steurharing 5.90—6.10, idem Eng. wal 6.10— 6.60, ijle haring 6.50—7.20 per kantje. 2500 Kg. Duitsche hoter in beslag genomen. Hedenmorgen, omstreeks 6 uur, werd té Ar cen door douanebeambten en marechaussees een vrachtauto gezien, die in razende vaart na derde en waarvan de bestuurder het halte signaal der douanebeambten volkomen ne geerde. De beambten en marechaussees namen de auto onder vuur. Een kogel drong door de zijruit der cabine, echter zonder een der beide inzittenden te treffen. Deze waren echter zoo danig geschrokken, dat zij de auto tot stil stand brachten. De douanebeambten arresteerdende bei de smokkelaars, zekeren F. en zekeren H„ beiden van Nederlandsche nationaliteit, die te Arcen in de marechausseekazerne werden opgeslo ten. De auto, met 2500 K.G. Duitsche boter, werd in beslag genomen; Onbekende vrouw omgekomen. Zondagavond omstreeks acht uur ontdekte men, dat in het veld nabij de hoeve „Twee- berg" te Rosmalen een roggemijt in lichte laaie stond. Onmiddellijk snelden de omwonenden er heen, daar men tevens meende hulpgeschrei gehoord te hebben. Toen men de mijt naderde, vond men daar het verkoolde lijk van een vrouwspersoon liggen. Haar identiteit kon nog niet worden vastgesteld. De politie heeft de zaak in onderzoek De roggemijt heeft men, daar geen gevaar bestond voor overslaan naar de boerderij, rustig laten uitbranden. Gemeente-architect: Hier is de teekening voor de nieuwe voorstad. Chef:-Van de voorstad? Architect: Ja, vijfduizend van deze huizen! (Dublin Opinion). Door tram gegrepen en meegesleurd. Vrijdagnamiddag was een bewoner van Heemstede met een passagiere in een Ford-auto onder de gemeente Warmenhuizen op den weg naar Den Helder. Bij den overweg bij Schoorl- dam, aldus het „Hbld.", slipte de auto en kwam op de rails te staan. De bestuurder heeft blijk baar geen kans gezien de auto te verwijderen en is met een andere auto met zijn passagiere naar huis teruggekeerd. De onverlichte auto bleef op de rails staan en is door den tramtrein van Warmenhuizen ge grepen en 200 M. meegesleurd. De auto werd totaal vernield. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De tramtrein werd zwaar be schadigd, zoodat hij door een anderen trein moest worden opgehaald. Nader meldt de correspondent van het blad: De Alkmaarsche politie deelde nog mede, dat de bestuurder, toen hij zijn auto niet van de rails kon krijgen, den motortrein nog tegemoet is geloopen, zonder dat de bestuurder daarvan zijn waarschuwingen heeft opgemerkt. Hij is daarna met zijn passagiere naar Alkmaar ver trokken, waar hij bij de politie verslag van de gebeurtenissen heeft uitgebracht. HAVANNA, 29 October. (R.O.) In geheel Cu ba is een algemeene staking van 72 uur uitge roepen, welke zich uitstrekt tot het transport wezen, de licht- en krachtwerken en de water leiding. Een aantal petroleum-maatschappijen, waar onder de „British Shell", de „Standard Oil" en de „Sinclair Oil", hebben een lockout uitgevaar digd, als gevolg van hun weigering te voldoen aan een zeventigtal eischen van hun personeel. De regeering is blijkbaar niet in staat de orde te handhaven en staat op den rand van den afgrond. De jongste stijging van de broodprijzen heeft onlusten veroorzaakt. Opnieuw een ontmoeting Aljechin Bogoljubow Zondagmiddag is de wereldkampioen schaak speler Aljechin te Heerlen geariveerd. in een onderhoud deelde hij mede, dat hy de tweede uitdaging van Bogoljubow om den wereldtitel in gunstige overweging had genomen. De wed strijden zullen waarschijnlijk In Maart 1934 te Baden-Baden en Karlsbad plaats hebben. TOURNEE Dr. ALJECHIN. Na afloop van het meestertornooi te Parijs komt de wereldkampioen dr. Aljechin in ons land en zal hij de volgende simultaanvoorstellin- gen geven: Heerlen 29 October; Maastricht 30 October; Heemstede 31 October; Bussum 1 November; Amstelveen 3 November; Groningen 4 November; Amsterdam (A.C.S.) 6 November; idem (Beursclub) 7 November; idem (A.S.B.) 9 November en Tilburg 11 November. Op 2 November vindt voorts een radio interview met dr. Euwe plaats. Welk doel had van der Lubbe VOORZITTER: „U heeft u door van dér Lub be ook de route laten aanwijzen, welke hij bi; de brandstichting gevolgd is. Heeft hij u toen over de reden en het doel van de brandstichting iets gezegd?" GETUIGE: „Ik hem hem naar het doel ge vraagd en hij antwoordde, dat de toestand in Duitschland voor een dergelijke daad gunstiger geweest was dan ooit. De algemeene politieke toestand was in Duitschland zoo, dat hier zulk een daad meer bijval zou vinden bij de bevol king dan elders. Op mijn vraag, of hij commu nist was, zeide hij; „wel communist maar met een zeker onderscheid". VOORZITTER: „Heeft van der Lubbe u den 'brandweg getoond zonder te blijven steken? GETUIGE: „Hij heeft zich, naar mijn over tuiging, moeite gegeven, om ons den weg nauw keurig te wijzen. Bij een deur wist hij echter niet, hoe hij verder moest; daar liet zijn ge heugen hem in den steek". VOORZITTER: „U hebt den indruk gehad, dat hij den weg niet zoo goed had kunnen vinden, wanneer hij niet werkelijk dezen weg in den brandnacht zelf had afgelegd?" GETUIGE: „Ja". VOORZITTER: „Heeft hij zich ook over zijn arrestatie in den rijksdag uitgelaten?" GETUIGE: „Hij zeide, dat hij zich in alle geval had willen laten arresteeren. Ook als hij had kunnen vluchten, zou hij gewacht hebben, tot er iemand kwam. Ik zei toen, dat hij dus waarschijnlijk als martelaar voor zijn zaak had willen fungeeren. Hij zeide, dat het daar niet om ging". Beklaagde DIMITROFF stelt daarop voor, de politiebeambten van Hennigsdorf en de em- ployé's van het asyl in Hennigsdorf als getui gen te hooren over de vraag, met welke per sonen van der Lubbe daar in relatie is gekomen en wat van der Lubbe in het algemeen in Hennigsdorf op den avond van den 26en Fe bruari, in den nacht van 27 Februari en op den morgen van dezen dag heeft uitgevoerd. PROCUREUR GENERAAL: „Als beklaagde beweert, dat van der Lubbe daar in Hennigsdorf medeplichtigen gevonden heeft, dan heb ik er geen bezwaar tegen dat aan 't verzoek van be klaagde wordt voldaan". De verhandeling wordt dan door de gebrui kelijke middagpauze onderbroken. Een pseudo-medeplichtig van v. d. Lubbe. WEENEN, 30 October. (H.N.) Te Innsbruck is een Poolsch tandtechnikus, Lewin genaamd, gearresteerd, die met het praatje, dat hij met' van der Lubbe den brand in den rijksdag heeft gesticht, en dat hij in het bezit was van stuk ken, die op de brandstichting betrekking heb ben en een sensationeele wending in het brand stichtingsproces ten gevolge zouden hebben, geld van goedgeloovige lieden trachtte los te krijgen. Bij zijn verhoor door de politie viel hij spbedig door de mand en bekende, dat alles slechts een verzinsel was. Na de pauze deelt de VOORZITTER mede, dat bekl. Dimitroff gelegenheid zal krijgen tot bewijslevering. Als volgende getuige wordt de vroegere nationaal-socialistische rijksdagafgevaardigde. DR- RUPPIN, gehoord. Getuige verklaart, dat hij op den dag van den brand om ongeveer 2 uur 's middags met de lift naar de tweede bovenverdieping van den rijksdag ging om naar zijn werkkamer te gaan. Hij kwam daarbij langs eenige commu nistische werkkamers en zag door de onderste doorzichtige ruit, dat de kamer vol menschen was. Hij hoorde ook stemmenrumoer. Toen hij voorbij was, opende zich achter hem de deur en een heer met donker haar, een beetje grijs, en een smal gezicht, kwam eruit en ging in de aan getuige tegengestelde richting verder. Getuige had de indentificatie-lijst der afge vaardigden nagekeken en onder de commu nistische afgevaardigden dezen man niet ae- vondén. VOORZITTER: „Heeft u later iemand her kend Getuige: „Neen". ROTTERDAM, 30 October 1333. Vlet- en lichterwerk: geen noteering. Vaarwerk: 98 ton diversen naar Renkum 2.45, 450 ton naar Maastricht 1.65, 225 ton naar De venter 1.85 met vrij slepen, 150 ton diversen naar Utrecht 1.85, 270 ton koekschilfers en meel naar Zwjjndrecht 1.10, 143 ton draad van Beek en Donk naar Groningen 5.20. In deze afdeeling gaat weinig om. Vracht naar den boven-Ryn geen noteering. ROTTERDAM, 30 October 1933. Bovenrtln. Waterstand wassend, matige vraag. Matige ruimte, Stemming kalm. Voor ruwe producten geen noteering. Benedenrijn. Waterstand wassend, matige vraag. Voldoende ruimte, stemming kalm. Ertsvraehten naar de Ruhrhavens 45 en 55 ct., naar het Rijn-Hernekanaal 50 en 60 ct. resp. met 4 en 8 losdagen. Sleeploon volgens het 25—27% ct. tarief. RUHRORT, 30 October 1933. VRACHTEN. Van de Kjjn-Ruhrhavens naar Rotterdam 0.951.- Mk, Antwerpen en Gent 1.40 Mk, Brussel 1.80 Mk, Luik 2.10 Mk. Behalve naar Luik grootste afiaaddiepte 2 20 M Van de havens van het Rijn-Hernekanaal naai Rotterdam 1.20 Mk, Antwerpen, en Gent 1.60 Mk, Brussel 2.- Mk, Luik 2.30 Mk. Behalve naar Luik grootste afiaaddiepte 2.20 M. Sleeploon van de Ryn-Ruhrhavens naar Mainz 0.80 Mk.. Mannheim 0.90 Mk. HOLLAND—AMERIKA LIJN. DRECHTDIJK, Vancouver n. Rotterdam 27 (n.m.) te Seattle. STATENDAM, New-York n. Rotterdam 28 (7.30 n.m.) van Boulogne, 29 6.20 v.m.) verwacht. BINNENDIJK 28 v. Rotterdam naar New-York. HOLLAND—BRITSCH-INDI LIJN. STREEFKERK (thuisreis) 28 October van Perim. HOOGKERK 28 van Rotterdam naar Bremen. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. MARS 28 October van Rotterdam "naar Gibraltar. ACHILLES 28 van Rotterdam naar Barcelona. THESEUS 28 Oct. van Rotterdam naar Pasajes. GANYMEDES 28 van Rotterdam naar Tanger. EUTERPE 28 van Amsterdam naar Bordeaux. JUNO 28 Oct. van Amsterdam naar Hamburg. BRION 28 0ct. van Amsterdam naar Cristobal. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. MONTFERLAND 28 v. Amsterdam n. B.-Ayres. WATERLAND 28 van Hamburg naar Amsterdam. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. MEDON 27 v. Batavia en Amsterdam te Londen. ROTTERDAM aangekomen 28 October voormiddag 9.30 MONICA, m., Ned. Bevracht.-lcant., Havre, stroom ten anker, ledig; 28 Ootober namiddag 12.30 FLYING NORSEMAN, James Co., Col chester, Maashaven S. H. V., ledig; 2.30 AFRIKA, „9°rne'der' Japan, Maashaven Nz„ stukg. 2.35 WEST COHAS, Rott. Oceaan Scheepv.-Mij., Tampa, Waalhaven C. Swarttouw, stukg.2.45 LILLIE MATTHIE.SSENN.V. Seam, Antwer pen, Merwehaven, stukg.6.45 MARIE FERDI NAND, Friedr. Krupp, Bordeaux, Waalhaven Nz„ erts. NIEUWE WATERWEG aangekomen. 28 October namiddag: 10.35 ST. PALAIS, La Pallice. Vertrokken. 28 October namiddag 2.35 NIEUWLAND, Grangemouth; 2.50 SAMOS, Hamburg; MARS, Gibraltar; 3.35 LINDISFAR- NE, Newcastle; AMSEL, Hamburg; CERONS, Havre; 3.45 ASTREE, Caen; LAMRICK, Leith- 4.- MARK, Rafsö; 4.15 HOOGKERK, Bremen- BINNENDIJK, N.-York; 4.55 ACHILLES, Bar celona; AS1EN, Genua; ARY SCHEFFÉR, Ha vre; TYNEHOME, Sunderland; 5.20 FLORA (Nept.), Bremen; DANAE, Havre; ARIEL (Fin). Kotka; WOLSUM, Barry Roads v.o.6.10 VENUS (Nept.), Altona; MEREL, Londen; 6.25 FORT MEDINE, W.-Afrika; ORANJEPOLDER, Lon den; 6.35 KURT HARTWIG SIEMERS, Ham burg; 6.55 MATHERAN, Antwerpen; MARNE, Lynn; NEREUS (Nept.), Stettin; 7.10 FOEL- DIEP, Lynn; THESEUS, Pasajes; DAHOMIAN, Hamburg; 7.15 BATAVIER I, Hamburg; 7.30 BATAVIER VII, Middlesbro; KOELN, Hamburg; YARMOUTH TRADER, Yarmouth; VULCAN (Nept..), Danzig; KALMAR, Gdynia; 7.45 OST- PREUSSEN, KoningsbergenPYLADES, idem MACCLESFIELD, Grimsby; JERVAULX AB BEY, Hull; CITY OF PITTSBURG, Hamburg- 8.15 BATAVIER II, Londen; 8.30 GANYMEDES Tanger; 8.50 SEATTLE, Bremen; 9.10 RANE, Stockholm. 10.40 SHERINGHAM, Harwich; 10.45 EGERAN m., Brunsbuttel v.o.- 10.50 LIEUTENANT ST LOUBERT BIE, Japan; 11.15 TROMPENBERG, Bas Kouilou; OSTREVENT, St. Nazaire; PRA GUE, Harwich. Wind Z.Z.W., matige bries, kalme zee, helder. VLAARDINGEN aang. 28 Oct. DÖRINE, Bona. VONDELINGENPLAAT aang. 28 Oct.: BER- KEL, Bordeaux, bunkert. IJMUIDEN aang. 28 Oct.GUNLOG. Londen voor Velsen, ledig; FREDVILLE, Swansea, kolen; NIEUWENDAM, Londen, zwavelzuur; vertr. 28 Oct.: ELLA, Malmo; EUTERPE, Bor deaux; BLNA, Methil; JUNO, Hamburg; BRION, Cristobal; GATESHEAD, Newcastle; MAAS, Hu-diksvall; JUNO (Nept.), Bremen; BOWLING, LeithHERMA, Stolpmunde; GONDUL, Malmo- POLARIS. BrndenMONTFERLAND, B.-Ayres; SWIFT, Londen; RYE, Goole; VECHTSTROOM. Hull; HONTESTROOM, Londen. VLISSINGEN 28 Oct. (1 uur n.m.) gep. naar Gent: DENEB, Londen; gep. van Antwerpen: UFFE, Kopenhagen- ODER, Adelaide; gep. van Gent: ERNST, Stettin; HINRICH PETERS, Gdingen. VLISSINGEN aang. 28 Oct.: MECKLENBURG, Harwich vertr. 28 Oct.: ORANJE NASSAU, Harwich; gep. naar Antwerpen: ALBION, m.b., Londen; MAKEFJELL, ChicagoGRIETJE m Shore- ham; JOLLY ANGELA, Fremington; IRENE, m., Londen; WEST-VLAANDERLN, m., idem; HOPEDENE, Montreal; gep. naar Brussel: IRIS, m„ Londen; HAS- SELBURG, Makslahti gep. naar Gent: FORTUNATA, St. Nazaire; gep. naar TerneuzenYSER, slbt, Duinkerken; gep. van Antwerpen: WAGOGO, W.-Afrika; ERIKSBORG, Zweden; ERNST, Stettin; SVEIN JARL, Livorno; NECKAR, Bremen; B REN- FELS, Hamburg; GUDRUN, Stettin; CHARLES JOS Londen SOMERSET, id.OOST-VLAAN- DEREN, m., id.; BOMMA, ChristianssandCAL LIOPE, Rotterdam,- SATURN, OportoOUSE Goole; CIESZYN, Rotterdam; HARELDA, id. ANNA REHDER 26 v. Rotterdam te Lowestoft. AMSTERDAM, t, Rott. n. Bay town p. 26 Lizard. ARAMIS, t, Rott. n. Gibraltar 26 (7.1 n.m.) 80 mijl Z.O. van Land's End. ARGUS 27 v. Rott. te Londen. ANNCHEN PETERS 24 v. Rotterdam te Lemvig ANTE TOPIC Rott. n. Livorno p. 27 B. Head. BREEZAND 25 van Rotterdam te Horsens. BLACK EAGLE 28 van Rotterdam te New-York. BOLLSTA 25 Oct. van Rotterdam te Drammen, BALDUR, Rott. n. Pto Ferrajo 27 (12.28, n.m.) 80 mijl Z. van Land's End. CHR. MATTHIESSEN Rotterdam n. Limhamn p. 24 Brunsbuttel. CLARA HINTZ 25 v. Rotterdam te Pillau. CITY OF BARCELONA 27 v. Rotterdam t.e Beira. CRONSHAGEN, Rott. n. Casablanca 26 (4.30 n.m.) 30 mijl O. van Niton. CONGONIAN 26 van Rotterdam te Calabar. CHR. TH. EOE, Amst. rt. Constantza p. 27 Dungeness. COLORADO SPRINGS 19 v. Rotterdam te Gal veston, vertrekt naar Houston'. DON AU 28 v. Rott. te Dairen. ESCAUT, Rotterdam n. Parijs p. 27 Dungeness. GRUNO 27 v. Maassluis te Londen. GEORGIOS KYRIAKIDES, Rott. n. Angra dor HEXNRICH ARP 25 v. Rott. te Lissaon. IDA JOERK Amsl. n. Oostzee p. 25 Cüxhaven. IPSWICH TRADER 27 v. Harlingen te Hull. JUVENTUS, Rott. n. Pto Marghera p. 27 Dungen. KATE 24 van Rotterdam te Stettin. KERRY HEAD Rott. n. Limerick p. 20 B. Head. LORIENT, Rott. n. W.-Afrika 20 v. Las Palmas. MAASSTROOM, Amst. n. Bristol p. 27 Dungeness. MANISTEE, Rott. n. Swansea p. 27 Lizard. MOUNT OLYMPUS 27 v. Rott te Bombay. MARGARETHE CORLS Rott. n. Sfax p. 28 Gibr. MALAYA Rott. n. Japan p. 26 Beachy Head. MELROSE ABBEY 26 v. Rotterdam te Hull. MARY m„ 27 te Londen uitgekl. n. Vlissingen. MOUNT PELION, Vlissingen n. Bombay 28 te Port Said. MENES 28 October van Amsterdam te Hamburg. NOORDZEE slbt. 25 v. Rotterdam te Yarmouth. OSTROBOTNIA Rotterdam n. Abö p. 25 Brunsb. P L M 20, 26 October van Rotterdam te Caronte. ROKOS Rotterdam n. B.-Ayres 27 (12.34 n.m.) 150 mijl O. van Land's End. SIMLA Rott. n. Calcutta 26 te Colombo. SANTA CRUZ 23 v. Rotterdam te Christiansand. SCA.NDIA t„ 15 October van Rotterdam te Aruba. SPONDILUS, t., 27 van Rotterdam te Curasao. SLEMISH 24 Oct. van Rotterdam te Rosslare. THE MARCHIONESS 27 van Rotterdam te Cork. TSURUGA MARU 27 v, Rotterdam te Hamburg. THEEMS 27 v. Dordrecht te Londen. TILSIT 25 van Rotterdam te Pillau- TAMARA Rott;' n. Japan* 27 tc r-fh-t JBWflffrr THEEMS 27 te Londen uitgekl. n. Öordrêcht. TEMERAIRE, Rott. n. Brisbane 27 v. Kaapstad VENDIA 25 van Amsterdam te Esbjerg. STAD AMSTERDAM. Rotterdam, 28 Oct. Het meer gemelde s. Stad Amsterdam is door de Duitsche zeesleepboot Albatross op sleeptouw genomen en wordt in den loop van den nacht te Vlaardingen verwacht om aldaar te bunkeren. AANGEKOMEN ZEESCHEPEN TE ROTTERDAM, gedurende de 42e week van 1521 October 1933. van de volgende Aantal Netto inh. in schepen kub.M tons 6 10.58-1 3.740 landen België Danzig Denemarken Duitschland 54 Estland Finland Frankrijk 19 Griekenland 1 Groot-Brittannië en Ierland 49 Italië 2 Letland 2 Litauen 2 Nederland 1 Ne-derl. (mb. vrijst. v. inkl.) 14 Noorwegen 3 Polen ,1 Portugal 4 Roemenië 4 (Oostzee 3 Rusl. (Europ.) (IJszee 1 (Zw. Zee Spanje (Midd. Zee) 2 Zweden 14 Britsche gebieden in Azië 4 China 2 Fransohe gebieden in Azië 1 Japan en Korea 7 Nederl. gebieden in Azië 4 Siam 1 Britsche gebieden in Afrika 3 Fransche geb. in Afrika 2 Argentijnsche Republiek 3 Columbia 1 Mexico 1 Vereenigde Staten 3 Canada 7 4.680 3.131 162.900 1.575 5.416 54.665 2.315 72.471 7.801 6.363 1.987 11.395 53.991 7.335 1.334 12.285 25.100 21.375 3.758 32.063 12.786 52.781 54.148 27.653 3.932 99.197 45.663 9.306 22.844 7.850 30.439 11.274 11.367 48.055 73.900 1,654 1.106 57.562 557 1.914 19.316 818 25.608 2.760 2.248 702 4.027 19,078 2.392 489 4.341 8.869 7.553 1.328 11.330 4.518 18.651 19.134 9.771 1.386 35.052 13.135 3.288 8.072 2.774 10.756 3.984 4.017 16.981 26.140 Tezamen 236 1013.849 358 251 Vergelijkingen met dezelfde week van 1932 ge durende 1622 October tezamen 193 schepen, 894.920 netto inhoud kub. M„ 316.226 netto inhoud tons. 2.83 kub. M. 1 ton. VERWACHT TE ROTTERDAM. AURORA (Let.) van Swansea p. 29 Land's End. CORBIS. t.. v. Curasao 28 (3.37 n.m.) 480 mjjl Z.W. van Valentia. GAELIC STAR v. Vancouver via Liverpool 28 (8.59 n.m.) 700 mill Z.W. van Tuskar. NASHABA van Galveston 29 October te Havre. SARITA, t., v. Curasao 28 (12 n.m.) 250 mijl W. van Land's End. WARLABY v. Montreal 29 (12.38 v.m.) 665 mijl West van Valentia. WEST ELDARA v. Baltimore 28 (2.22 n.m.) 827 mijl West van Bishops. MALANGE 27 October van Lissabon. FLOR 28 October van Brest. TIMIRIAZJEV v. Odessa verm. 29 (n.m.) v. Harwich. VERWACHT TE ROTTERDAM. YARMOUTH TRADER 30 (nm.) v. Gr.-Yarmouth VERWACHT TE AMSTERDAM. RIGMOR, t., 24 October van Port Arthur. GEMENGDE BERICHTEN. IOANNIS VATIS. R 0 s a r i 0, 28 October. De brand in de lading zemelen van het meer ge melde Grieksche s. loannis Vatis is gebluseht. Ongeveer 370 tons zhn door vuur en water ver nield. LEONORA. Rotterdam, 28 October. Nader is gebleken, dat het meer gemelde NederU s. Leonora eenige schade heeft bekomen aan het voorschip. MEONIA. A a r h 11 u s, 28 October. Het van Rotterdam alhier aangekomen Deensehe motor schip Meonia is hier tengevolge van hevig storm weder tegen de kade gevaren en later tegen het Eng. s. Dunsley gebotst, dat aan de kade lag. Daarna is het nog door het breken van een tros tegen het Noorsehe m.s. Fern line aangedreven. De Meonia heeft schade aan dek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2