LEVENSAPOSTOLAAT. AKKEH.CACHET5 ("AKKERTJES") Hebt Gij het gevoel te leven achter een traliehek MAANDAG 30 OCTOBER 1933 UITVOERING BEDRIJFSRADEN- WET. De „Vaste Kern' der advies commissie. Inschakeling en aanvulling naar behoefte. HET CADEAUSTELSEL. Kans op wettelijke regeling. omdat Gij gedwarsboomd wordt in Uw vrijheid van handelen, omdat Ge niet kunt uitgaan, elk plan moet opgeven, doordat telkens martelende hoofdpijnen U overvallen en voor U een dag doen verloren gaan. Als Uw arm hoofd bonst, Uw slapen kloppen en borende pijnen door geheel Uw hoofd gaan, dan zullen AKKER-CACHETS voor U uitkomst brengen. R.K. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Bestuursdagen te Bergen en te Noordwijkerhout. Wat wil de katholieke Middenstands- beweging? DE ARBEIDERSWEER DER S.D.A.P. VERHOOGING VAN DE STRIJD- VAARDIGHEID DER PARTIJ. DE C. A. O. IN DE TYPOGRAFIE. DE BOUWVAKARBEIDERSSTAKING TE GRONINGEN. WATERBOUWKUNDIG LABORATORIUM TE DELFT. DE BOTEREXPORT NAAR BELGIE. RIJKSBIJDRAGEN VOOR WERKLOOS- HE1DSZORG. PROVISIE VOOR LEVENS VERZEKERINGEN. Ons leven worde zoo godgeval lig, dat God het gebruiken kan als de kinderstem, die een ont erfden zoeker roept tot God. Het ongeloof heeft de lichten aan den he mel gedoofd, God weggejaagd uit s men- schen hart, de hoop gedood in s menschen ziel, maar het eeuwig verlangen naar de zaligheden van geloof en hoop, heeft het ongeloof niet kunnen smoren. Het verlangen zonder hoop is de martelende hel geworden, die het ongeloof, dat beweerde de hel op te ruimen, reeds in dit leven ontsteekt in de zielen. Niet ten onrechte noemde de zoeker Frederik van Eeden het leven: „Eén brand van begeerten." Door de ziel giert de storm van hooplooze verlangens: het wilde lied van niet te sussen zaligheidsdrang, waarop het ongeloof geen tegenzang laat hooren van hoopvolle belof ten. Kan het anders? Kan het ongeloof iets anders brengen dan benauwende levensver - sombering. Het ongeloof heeft de hoop, het immer veerkrachtige betrouwen gebannen van de wereld. Is dat dan het leven, te gloeien van begeerte naar het eeuwig onbe reikbare. Bij zulk een leven zonder hoop, een onzinnig, doelloos leven, dat verdwijnen gaat in de nevelen van het onzekere, moet de ziel wel neerzitten in grauwe melancho lie en alle vreugde en alle bloei in zich voe len verschrompelen; het wordt een vale mistsluier over ons bestaan, waarin alles druipt en druilt van wanhoopstranen. De zwervers buiten benijden ons, rustige geloovers, onze kalme woon in de schutten de schaduwen van het geloof. Zijn wij dan geen menschen met harten van levend vleesch evenals zij, waarin het ook steken en vlijmen kan van levenspijn? Maar waar om wringen wij de handen niet? Waarom is ons eenig gebaar een blik naar den hemel, wijd van beloften en verwachtingen? Die wankele, kranke twijfelzielen, ze begeeren de weelde van ons gelooven, dat waar alles valt en verzinkt de hoop op een zalige eind- bevrediging levend houdt in de ziel. Waarlijk als wilde gillen van schipbreu kelingen in den storm klinken de zielekre- ten om God van die rampzalige zoekers over naar ons, veilige geloovers. De armen, zij voelen hun vrede en geluk met al hun ver wachtingen verzinken in den vloed, den bit teren vloed van den twijfel met den diepen donkeren afgrond daaronder hun graf. Hun klagen snijdt ons door de ziel. Als een ge balde vuist van machtelooze wraak, heft Hel. Swarth haar aanklacht tegen de sloo- pers van haar jeugd-geloof, haar levens basis: „Wee, wie aan flarden al de rozen reet Van mijn blij gelooven, in mijn zielwarand Door hemelhedmwee meelijvol geplant! Wee, wie den tempel, waar ik God beleed In brand stak! Wee, wie 't leemen huis van leed Mij bouwde in hoon, met zwartgeschroeide hand". Die zielekreten van zoekers en twijfelaars, die met martelbloed de weldaad van het ge loof zouden willen koopen, zijn voor ons een ernstige aansporing, om in ons zeiven te treden. Wij, die zonder eenige verdiensten, de weldaad'van het geloof van God hebben meegekregen als een wiegegift, waardeeren wij ten volle ons geloof, dat minder bevoor rechten zoo duur zouden willen betalen? Beschouwen wij het geloof toch niet als een lastig servituut, dat God op ons leven gelegd heeft of laat het niet in vergetelheid sluimeren in ons, zoodat het iets onbewust wordt of een machinale routine, gelijk een onbedachtzaam kruisje 's morgens bij het opstaan. Neen, zij voor ons het geloof de diep doorleefde gedachte en aandoening onzer ziel, de diepdoorproefde weeldegenie- ting van het vredig hart, zij het voor ons, wat het dien onterfden zwervers lijkt, de hoogste levensgave, de hoogste begenadiging Gods, die ons gansche bestaan met zaligheid doortintelen kan. Beleven wij ons geloof zoo, dat heel ons leven voor die zwervers worde een licht op hun levensweg. In een groote liefde moeten wij onze an dersdenkende, andersvoelende broeders en zusters omvatten, die, hoever zij ook van ons afstaan, ons toch zoo nabij zijn door dien oneindigheidsdrang van het gemeenschappe lijke menschenhart dat zucht in ons bin nenste. Achten wij ons in geestelijk opzicht bevoorrecht, wij voeden deze gedachte enkel uit dankbaarheid jegens den grooten Gever en uit angst voor ons zeiven, brooze vaten vol rijke schatten, van wie veel zal geëischt worden, omdat hun veel is gegeven. Achten wij, door goddelijke ontferming ons bevoor recht, toch past ons niet de Phariseeërspose, die den Heer dankte, dat hij niet was als die tollenaar. In het besef van onze hooge begenadiging, moeten wij toch het liefst de gestie en de bede imiteeren van den deemoedigen tolle naar, die kloppend op de borst verzuchtte: „Heer wees mij armen zondaar genadig Wij moeten ons klein voelen niet enkel tegenover den Alziener, maar ook tegenover die zoekers en twijfelaars. Hun schuldenaars zijn wjj, omdat wij onnutte dienstknechten zijn, onnut voor den Heer, maar ook onnut voor hen, die bij ons zoo weinig vinden van den rijkdom, dien wij bezitten. Zijn wij voor die zoekers, die onterfde zwervers wel het licht op den berg? het licht op den kandelaar? Is ons leven voor hen de stem, u* -u j l®ruSroept en den weg wijst naar het Vaderhuis, waarvan zij zijn afgedwaald? Kan Christus van ons verwachten, dat zij onze goede werken ziende, spontaan den Vader zullen verheerlijken? Wij geestelijk bevoorrechten, wij moeten door en in ons leven apostelen zijn; priester of leek wij nebben een spostolaat te vervul- len, wij moeten het geloof uitbreiden over de wereld, het Licht des Levens doen schij nen. En wij menschen van kleine levenspro- wagen op het slagveld te midden van het krijgsgewoel: wij weten, dat ons de zware wapenrusting der wetenschap veel te wijd zit en dat onze spieren te slap zijn om zwaard of speer te hanteeren. porties, wier dagen gaan ïn den beperkten cirkel van huiselijke en ambtelijke plichten zonder diepgaand contact met de groote wereld buiten ons, wij kleine menschen met kleine idealen, wij zijn zoo licht geneigd om onzen invloed buiten ons te onderschatten. Als wij hooren spreken van een wereld apostolaat uit te oefenen door ieder van ons, dan glimlachen wij heimelijk om onszelven. In de wereldworsteling der geesten voelen wij ons onstrijdvaardig en hulpeloos als kin deren. Wij droomen er niet van om ons te Maar wat wij kleine zielen kunnen wezen voor den terugkeer der wereld, dat leert ons het beslissend bekeeringsmoment van St. Augustinus. De huidige geestestoestand der wereld ge lijkt volkomen op dien van den rijperen Augustinus: al de menschelijke aandoenin gen had zijn ziel doorloopen: de lust, de walging, de twijfel en de wanhoop; alles, wat er kan opwoeien in de menschenziel had hij ervaren; nu begon hem de waarheid aan te lichten vaor zijn half gewilligen, half weerbarstigen geest; deze inwendige twee strijd tusschen den drang naar waarheid en den lust deed het in hem gisten, als nooit te voren, 't Werd een orkaan in zijn binnen ste. St. Augustinus verhaalt het ons zelf, hoe hij opgejaagd door gewetensangsten over zijn ontredderde ziel, de onstuimige opge wondenheid van zijn hart niet meer meester kon blijven, het gezelschap ontvluchtte, zich op een stille plek in den tuin plat ter aarde wierp, om daar al de opgekropte zuchten lucht te geven in een kermen, ja janken om Gods barmhartige genade. Hoe lang nog Heer, hoe lang nog? Morgen, Morgen, klonk het in zijn binnenste. Maar hij jammerde voort: Waarom nitt nu, waarom niet nu? En Gods antwoord kwam niet uit de wolken gelijk bij St. Paulus' bekeering, maar eens klaps vernam Augustinus boven het bulde ren van zijn zieleorkaan een helle kinder stem uit het naburige huis, aldoor maar zin gend, als een kinderwijsje, de woorden: Neem en lees, neem en lees. En het dartele kinderlied werd een Godsbevel voor St. Augustinus. Hij nam en las in zijn Bijbel, waar deze openviel en hij las hat woord, waarop hij wachtte, het woord, dat voor zijn chaotische ziel het scheppingswoord werd: „Omkleed U met den Heer Jesus Christus en bezorg het vleesch niet tot wellust". Augustinus zag en geloofde en wat ge leerden, artiesten, vrienden, ja zijn eigen moeder niet hadden kunnen bewerken: Augustinus' ziel openen voor de waarheid, dat bereikte een vreemde, toevallige kinder stem. De geschiedenis zal nooit den naam noemen van dat kind en toch welk een be- teekenis kreeg die kinderstem voor Augus tinus, de kerk, ja de wereld, wier licht hij is geworden. Niemand schatte zich te gering, te onbe duidend om in den strijd der geesten de goede zaak te kunnen dienen. Laat ons allen ons kleine beperkte, weinig opvallende leven zoo godwelgevallig maken, dat God het ter gelegener tijd gebruiken kan als de kinder stem die een afgetobden wereldstrijder, een zoeokenden zwerver misschien roept tot God. P. S. D. Generaal Vuillemin, de leider van den tocht der Fransche lucht-armada over Afrika* met zijn gezin. Naar wij vernemen, betreft het hier de be noeming van de „vaste kern" der advies-com missie. Daarin hebben zitting 3 leden, voorge dragen door werkgeversorganisaties in de in dustrie en 3 leden, voorgedragen door vakcen trales van arbeiders, voorts eenige wetenschap pelijke leden en enkele hoofdambtenaren. Tel kens wanneer de commissie advies zal hebben uit te brengen over de instelling of opheffing van een bedrijfsraad, zal de „vastekern" wor den aangevuld met werkgevers- en arbeiders vertegenwoordigers uit het betrokken bedrijf. Dat thans in de „vaste kern" werkgeversor ganisaties uit de industrie zijn vertegenwoor digd, is geschied, omdat de eerste in te stellen bedrijfsraden waarschijnlijk niet zullen komen in middenstands- of agrarische bedrijven, doch in enkele takken van industrie. Wanneer t.z.t. de instelling van bedrijfsraden voor bepaalde middenstands- of agrarische bedrijven onder de oogen moet worden gezien, dan zullen de centrale werkgeversorganisaties van midden stand en landbouw worden ingeschakeld. Dit zal alsdan kunnen geschieden door de thans in de vaste kern opgenomen werkgevers vertegenwoordigers te vervangen door werk geversvertegenwoordigers uit den middenstand, resp. den landbouw, dan wel door het instellen van nog twee kerncommissies, onderscheiden lijk voor den middenstand en den landbouw, welke commissies, behoudens althans wat de werkgeversvertegenwoordigers betreft, uit de- zelfde leden zullen kunnen bestaan als de nu benoemde kerncommissie. Dezer dagen werd te Utrecht de jaarvergade ring van het „Nationaal Comité tot beteugeling van het Cadeaustelsel" gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat de actie steeds krachtiger van alle kanten wordt gesteund. Ruim 130 instellingen en organisaties op han dels- en nijverheidsgebied, waaronder 26 Ka mers van Koophandel zijn thans o.a. tot het comité toegetreden. De sprekende cijfers van het met de grootst mogelijke objectiviteit ingestelde „Nationaal Onderzoek naar het Cadeaustelsel", waartoe o.a. vragenlijsten aan 9000 vereenigingen, instel lingen en firma's zijn gezonden, hebben veel bijgedragen om klaarheid te brengen in deze kwestie. Toegelicht werd, dat de kansen voor een wettelijke regeling van het cadeaustelsel thans gunstig zijn. De Middenstandsraad heeft den minister van Economische Zaken de invoering van een wet telijke regeling van het cadeaustelsel zeer aan bevolen. De minister, die zich in de Tweede Kamer destijds in zeer ongunstigen zin heeft uitgelaten over het cadeaustelsel, heeft sym pathie voor een wettelijke regeling van dit verkoopsysteem, doch wacht thans nog het ad vies van den Nijverheidsraad af. Uit de vergadering werd nog eens de aan dacht gevestigd op de enorme bedragen, die door de financieel minst sterken nog onnoodig worden uitgegeven door verleiding tot het koo pen van artikelen met cadeaux, waarbij de cadeaux, waaraan weinig of geen behoefte bestaat, mee moeten worden betaald. NAAR DE MISSIE. De weleerw. pater Pancratius Winters, van de paters der H. H. Harten te Ginneken, zal Vrijdag 3 November vertrekken naar zijn Mis siepost op de gandwichseilanden. Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier zult Ge Uw hoofdpijn voelen wegtrekken en zult Ge U weer prettig en behaaglijk gevoelen. Het is uitgesloten, dat een "AKKERTJE" U niet zal helpen, want al nemen za de oorzaak van Uw lijden niet weg, waarover Ge Uw arts moet raadplegen, za helpen U in ieder geval dadelijk van die onuitstaanbare pijn af. AKKER-CACHETS ("AKKERTJES"), een gelukkige samenstelling van Apotheker Dumont, met een verrassend snelle werking bijs Hooidpijn, Kiespijn, Spierpijn, Rheumatische pijnen, Len denpijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn, Migraine, Neuralgie. Volgens recept van Apotheker Dumont. Slechts 50 cent per 12 stuks. Heel. 4201-5 166 ■4ecfer/andsch Product De R. K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem besloot voortaan jaarlijks bij den aan vang van het Winterseizoen bestuurdersdagen te beleggen voor de besturen der aangesloten vereenigingen. De eerste bestuurdersdagen van den Bond zijn gehouden op Donderdag 19 October in het Retraitenhuis te Bergen voor de afdeelingen in Noord-Holland en op Dinsdag 24 October in het Retraitenhuis te Noordwijkerhout voor de afdeelingen in Zuid Holland en Zeeland. Beide dagen zijn een volledig succes gewor den en werden door pl.m. 130 bestuurders en geestelijke adviseurs der afdeelingen van den Bond bezocht. Wegens) verhindering van den Bondsvoor zitter stonden de bijeenkomsten onder leiding resp. van de heeren A. J. van Rest te Poeldijk, penningmeester en E. Stumpel, te Hoorn, vice- voorzitter van den Bond. Als algemeen onderwerp kwam aan de orde het nieuw Beginsel- en Werkprogram van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Dit onderwerp werd belicht door een 3-tal sprekers, wier in leidingen door een opgewekte en vruchtbare gedachtenwisseling werden gevolgd. Taak der standsorganisatie- In de ochtend-bijeenkomst sprak de heer H. E. van den Brule, lid van den Gemeenteraad te Rotterdam en lid van het Bondsbestuur over de sociaal-economische taak der standsorga nisatie. Nu het liberalisme ook in onze kringen nog niet geheel is overwonnen, steekt reeds weer het fascisme den kop op. Hiertegenover hebben wij ons eigen doel te handhaven en onze prin cipieel e zelfstandigheid in de sociale en poli tieke beweging, volgens de leiding der geeste lijke overheid en strevend naar het doel door Quadragesimo Anno gesteld: sociale rechtvaar digheid en liefde, gekristalliseerd in een waar achtige maatschappelijke ordening. De middenstand streve naar een breede sociaal-economische ontwikkeling, hij interes- seere zich niet alleen voor eigen zaak en be drijf; hij orienteere zich op de maatschappe lijke en geestelijke stroomingen. Spreker wees erop, wat de standsorganisatie kan doen op het gebied van informatie- en in casso-wezen, voorschotfondsen, commissies van bijstand, algemeene zakelijke voorlichting enz. De katholieke middenstand zoeke meer con tact met de arbeiders- en vrouwenbeweging! Noodig is ook een nauw en goed contact van de plaatselijke middenstandsorganisatie met de gemeentelijke overheid en de katholieke raads fractie om te zorgen, dat de verhouding: mid- denstand-overheid en overheid-middenstand, zuiver zij. De middenstand dient over te gaan tot meer en beter commercieele propaganda Voor zijn stand en zijn bedrijf. Wij moeten gaan tot de andere maatschappe lijke groepen; maar wij moeten ook de stands- solidariteit in eigen kring zoo krachtig moge lijk bevorderen. De taak der vakorganisatie. In de middagbijeenkomst sprak Drs. H. L. Jansen, leider der economische afdeejing van het Bureau van den N. R. K. M. over de sociaal- economische taak der vakorganisatie. Spreker begon met uiteen te zetten de be- teekenis en de waarde van algemeene handels kennis en vakkennis voor den middenstand; Soms is men geneigd van een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zich een verkeerd beeld te vormen. Zeer zeker zal een dergelijke organi satie de individueele ondernemers binden in hun vrijheid, maar toch zal zij nooit in de plaats van de ondernemers treden, maar slechts den weg effenen tot gezonde concurrentie. Bij ge zonde concurrentie hebben echter persoonlijke geschiktheid en kunde de hoogste beteekenis en beslist niet meer zooals thans vaak, het ge brek aan kieskeurigheid in concurrentiemid delen. Daarom blijft persoonlijke vorming voor den kleinondernemer ook voor de toekomst ge biedende eisch Spr. besprak de bevordering van de econo mische samenwerking der bedrijfsgenooten door die organisatie. Uitvoerig werd door spreker stilgestaan bij de beteekenis van de inkoopcombinatie en ver kooporganisatie, zooals deze in toenemende mate hier te lande worden toegepast. Tenslotte stelde spreker aan de orde eenige vormen van privaatrechtelijke bedrijfsorgani satie zooals deze thans groeiende zijn o.a. in het bakkersbedrijf. De privaatrechtelijke weg, welke thans hier en daar wordt gevolgd, is daarom slechts een doorgangsstadium op den weg naar definitieve bedrijfsordening. Sociaal-politieke taak der kath. middenstandsbeweging In den namiddag sprak Mr. F. J. M. Bach, Di recteur van het Centraal Hanzebureau in het Bisdom Haalem, over de sociaal-politiek onzer middenstandsbeweging. Als wij de brandende vraagstukken zien, waarvoor de middenstand momenteel staat, dan mogen wij constateeren, dat gelukkig onze katholieke organisatie tegenover die vraag stukken haar taak en haar plicht kent en dat ons nieuwe beginsel- en werkprogram in al die vraagstukken helder en juist richting wijst. Zoolang de georganiseerde bedrijfsgenooten zelf nog niet over de wettelijke bevoegdheid beschikken om alle vraagstukken te regelen, zal de overheid de bevoegdheid moeten ont vangen om die regelingen te treffen in over leg met de organisaties. Spreker releveerde dan het middenstands urgentieprogram, dat de Ned. R.K. Midden standsbond begin September j.l. aan de regee ring heeft aangeboden en sprak het vertrou wen uit, dat na de conferentie van den Minis ter voor Economische Zaken met den Midden standsraad de uitvoering van verschillende voor den middenstand noodzakelijke maatre gelen thans krachtig zal worden aangevat. Het schijnt tijd te worden, dat de bevoegde instanties achter die uilvoering eens wat meer haast laten zetten. Anders schijnt het gevaar niet denkbeeldig, dat steeds meerdere uit louter baloorighedd aan het bestaande regeeringstelsel hun vertrouwen opzeggen en overloopen naar wat zij het fas cisme noemen. Het is de hoogste tijd, aldus spreker, dat onze katholieke sociale beweging en speciaal onze katholieke middenstandsbeweging te wapen loopt en overgaat tot een positieven aanval op het fascisme, evenals wij dit in 1918 hebben ge daan tegen het socialisme en tegen het revo- lutionnaire gevaar van dien kant. Het is de hoogste tijd, dat wij met meer kracht opkomen voor de groote belangen, die door die fascistische beweging worden be dreigd en voor de verwezenlijking van onze eigen idealen en wenschen op maatschappelijk terrein. Spreker wees uitvoerig op de maatschappe lijke en economische gevaren van de fascisti sche beweging en demonstreerde aan de hand van het program van den N. S. B. dat een den kend katholiek zich in dien kring niet thuis kan voelen. De beste bestrijding van het fascistische ge vaar in Nederland is een krachtig optreden van onze eigen katholieke sociale en politieke beweging, voor de verwezenlijking van onze eigen eischen. Gelukkig kunnen wij constateeren, dat dit èn door de sociale organisaties èn door de katho lieke Staatspartij wordt begrepen. Beter echter dan door met het fascisme te heuleh kan de katholieke middenstand zijn be langen dienen door de vakorganisatie in eigen kring zoo krachtig mogelijk te bevorderen en door daarnaast normaal en reëel, maar zoo actief mogelijk deel te nemen aan leven en streven van onze katholieke Staatspartij. Overeenkomst tusschen Liga en Partij bestuur. Tusschen het Partijbestuur der S. D. A. P. en de „Liga" is overeenstemming bereikt over de formuleering van de juiste verhouding tus schen de beide lichamen. Naar het „Volk" meldt, luidt de formulee ring: I. De Liga is een zelfstandige organisatie van betrouwbaar en actief gebleken leden van de S. D. A. P., die bij keuze zijn toegelaten. Behalve van deze militante leden kan de Liga algemeene leden toelaten, die doel en streven onderschrijven en bereid zijn haar werk moreel en financieel te steunen. Deze algemeene leden kunnen geen deel uit maken van het militanten-apparaat. II. De Liga aanvaardt in alle principieele, tactische en politieke aangelegenheden de be sluiten, neergelegd in de programs, de resolu ties en de congresuitspraken van de S. D. A. P. en plaatst zich bij haar werkzaamheden op den grondslag van deze besluiten. III. De Liga heeft ten doel de versterking van de beweging voor het democratisch socia lisme, in het bijzonder door de bestrijding van het oorlogsgevaar en door het tegengaan van de propaganda, die door communisten, fascis ten en nationalisten wordt gevoerd voor ver schillende vormen van dictatuur. Zij wenscht dit doel te bevorderen door zich en haar le den beschikbaar te stellen voor de actie en de propaganda, die de S. D. A. P. voert en voor allerlei werkzaamheden, die bij deze actie en propaganda vereischt zijn. Taak der Liga TV. De speciale werkzaamheden van de Liga bestaan uit a. het, in overleg met de besturen van de S. D. A. P.-organisaties, planmatig regelen en uitvoeren van orde-maatregelen, bij ver gaderingen, meetings en demonstraties van de S. D. A. P. b. het beschermen van verspreiders, plak kers, colporteurs, sprekers en andere actieve werkers van de S. D. A. P. c. het bewaken van de gebouwen en andere bezittingen van de moderne arbeidersbewe ging; d. het In groepsverband beleggen van bij eenkomsten, die kunnen dienen tot een goede uitvoering van de onder a, b en c genoemde werkzaamheden. VI. In het bestuur van de Liga zullen eenige leden zitting hebben, die door het Par tijbestuur van de S. D. A. P. zijn aangewe zen. In het vijfde punt wordt de internationale positie van de „Liga" geformuleerd. Dit punt zal gepubliceerd worden, nadat bespreking er van met het „Internationaal Bureel" van de „Liga" heeft plaats gehad. „Het Volk" geeft op bovenstaand den volgen den commentaar Er was onklaarheid over het doel en het op treden van de „Liga". Ook in de „Liga" zelf. In de Partij was er bovendien ongerustheid over de ontwikkeling, die de „Liga" scheen te nemen. Het is verheugend, dat de partij genooten in de „Liga", waarvan er velen tot de jongeren behooren, bereid zijn gebleken te toonen, dat zij niets anders willen dan op hun wijze bij dragen tot verhooging van de strijdvaardigheid van de Partij. Op den grondslag van de partij - besluiten. Door de getroffen overeenkomst krijgt de „Liga" haar speciale taak in de Partij aan gewezen en de Partij kan er alleen maar voor deel van hebben dat de energie en de geestdrift die er in de „Liga" verzameld zijn, in dienst van haar beginselen en van haar organisatie worden gesteld. UIT HET SCHILDERSBEDRIJF. Overeenstemming over de C.A.O. Naar de „Volkskrant" verneemt, is tusschen de werkgevers- en werknemersbesturen over eenstemming bereikt over het nieuwe lande lijk collectief contract in het schildersbedrijf. Binnenkort zullen de leden over dit accoord moeten beslissen. Wordt het nieuwe contract afgesloten dan zal dit geldig zijn tot 31 December 1934. De Bond van Chr. Drukkerspatroons in Nederland heeft in zijn vergadering met al gemeene stemmen de voorgestelde nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de typo grafie aanvaard. De staking in het bouwbedrijf te Groningen waarbij ongeveer 250 man betrokken waren, zou, naar Vas Dias meldt met ingang van heden opgeheven worden. De Minister van Waterstaat heeft Zaterdag in de Statenzaal van zijn Departement, mede na mens zijn ambtgenooten van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en van Financiën, ge ïnstalleerd het bestuur van de stichting: „Wa terbouwkundig Laboratorium" gevestigd te Delft. De rede van den minister werd door den voorzitter van het bestuur, ir.'J. F. de Vogel, beantwoord LOONSVERLAGING BIJ DE GPHINX. Naar aanleiding eener door de Sphinx-directie voorgenomen loonsverlaging heeft onder lei ding van M. van Spaendonk eene conferentie plaats gehad tusschen de hoofdbesturen der Kath.- en Moderne arbeiders organisaties. Na deze te Tilburg gehouden conferentie, waarop geen overeenstemming werd bereikt en de hoofdbesturen de loonsverlaging van de hand wezen, is door de directie, terwijl de be sprekingen nog hangende waren, eene loonsver laging van 15 pet. met ingang van 8 November a.s. aangeplakt. Dit heeft zoowel bij de hoofdbesturen als bij de arbeiders veel kwaad bloed gezet, wat bleek in de Vrijdagavond gehouden druk be zochte vergaderingen. De hoofdbesturen zullen opnieuw overleg plegen oven hun standpunt in deze kwestie te bepalen. STEEDS MEER DUITSCHE MARGARINE Door de douane te Arcen is Zaterdagmorgen een vrachtauto aangehouden, waarop 2000 K.G Duitsche margarine was geladen. Auto en la ding werden in beslag genomen. De chauffeur wist te ontkomen. Thans wordt bevestigd, dat de contingentee ring van den invoer van boter in November van 1.100.000 K.G. op 1.500.000 zal gebracht worden en dat de invoertaxe van 7.50 op 8.50 francs per kilo wordt gebracht. CONTINGENTEERING LEERINVOER. Men vestigt er onze aandacht op, dat de basis jaren voor de contingenteering van den invoer van overleder en ander leder, inclusief zeem leder, zijn 1931 en 1932. Nieuwe algemeene voorschriften van de regeering. De ministers van Sociale Zaken, van Bin- nenlandsche Zaken en van Financiën hebben met betrekking tot de besteding der op de Rijks- begrooting uitgetrokken gelden voor werkloos- heidszorg, eenige algemeene voorschriften vast gesteld. In verband met nog in voorbereiding zijnde maatregelen, is het echter voorloopig slechts mogelijk, die algemeene voorschriften te doen gelden uitsluitend voor het jaar 1933. Aan deze voorschriften wordt het volgende ontleend: In de uitgaven wegens kosten van steunuit- keeringen aan werkloozen en die van arbeids- loonen, betaald bij werkverschaffingen aan werkloozen, kan aan gemeenten uit 's Rijks kas een bijdrage worden verleend. Met arbeids- loonen, betaald bij werkverschaffing aan werk loozen, worden voor de toepassing van deze voorschriften gelijkgesteld de door genoemde ministers aangewezen uitgaven. De bijdrage vormt een percentage van het bedrag der uitgaven en wordt voor elke daar voor in aanmerking komende gemeente be paald aan de hand van een schaal, bij welke schaal, de uitgaven worden uitgedrukt in pro centen van de som van de na te noemen be lastingopbrengsten, vermeerderd met de uit- keering uit het Gemeentefonds over 1931/'32 en bovendien vermeerderd met het gemiddelde van de over de dienstjaren 1927 tot en met 1931, ten goede van den gewonen dienst der gemeente komende winsten, winstvervangende uitkeeringen en uitkeeringen uit de reserves van electriciteits-, gas- en waterleidingbedrij ven, welke in eigendom en beheer der gemeen te zijn, dan wel waarbij de gemeente op een of andere wijze financieel belang heeft, terwijl de som wordt verminderd met de verliezen dezer bedrijven. De som der belastingopbrengsten wordt ver kregen door samentelling van de zuivere op brengst, welke de gemeente over het boeking tijdvak 1931/1932 verkregen zou hebben door heffing van: a. 100 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting, bij rangschikking der gemeente in de eerste klasse; b. 50 opcen ten op de hoofdsom der vermogensbelasting; c. 80 opcenten op de hoofdsom der grondbe- lastig wegens gebouwde eigendommen; d. 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting wegens ongebouwde eigendommen; e. de hoofd som der personeele belasting volgens het tarief der wet op de Personeele belasting 1896, ver meerderd met 150 opcenten in de klassen, waarin de gemeente gerangschikt is; 75 pro cent van de hoofdsom der grondbelasting. De ministers behouden zich voor, op grond van gebleken bijzondere omstandigheden in een gemeente, het bedrag der berekende bij drage voor die gemeente, in het geval, dat deze berekend is naar het maximum-percen tage van de schaal te vermeerderen met ten hoogste 18 of te verminderen met ten hoogste 10 ten honderd in alle andere gevallen te ver meerderen of te verminderen met ten hoogste 10 procent. Voor toekenning van de bijdrage komen slechts die gemeenten in aanmerking, welke; a. ten genoegen van de genoemde ministers aantoonen, dat de uitkeeringen aan behoefti- gen, in den zin der Armenwet, voor zoover deze geschieden met gelden uit de gemeentekas, niet in onjuiste verhouding staan tot de uitkeerin gen, welke door die ministers voor werkloo zen zijn vastgesteld; b. zich geheel gedragen naar de voorschriften, door den minister van Sociale Zaken gesteld of alsnog te stellen, ten aanzien van steunverleening en werkverschaf fing. Bij de berekening van het bedrag der bij drage worden slechts in aanmerking genomen: a. steunuitkeeringen, voorzoover die zijn ver strekt aan werkloozen, voor wie de desbetref fende regeling door de ministers van kracht is verklaard en welke steunuitkeeringen zijn vast gesteld overeenkomstig de bepalingen van die regeling; b. arbeidsloonen, betaald bij werk verschaffing aan werkloozen, voorzoover deze betrekking hebben op door de ministers goed gekeurde loonregelingen en werkverschaffings objecten. Met afwijking van het bovenbepaalde wordt het genoemde percentage voor de gemeenten, die in het jaar 1932 een rijksbijdrage in de uitgaven hebben genoten, gesteld op tenmin ste het getal, waarnaar de rijksbijdrage laatste lijk in 1932 werd berekend; voor de overige ge meenten op ten minste 25. De ministers behouden zich voor, op grond van gebleken bijzondere omstandigheden in een gemeente, het bedrag der berekende bij drage volgens den vorigen zin, voor die gemeen te te verminderen met ten hoogste 10 ten hon derd. Aan gemeenten kunnen op aanvrage, in af wachting, dat de bijdrage kan worden vastge steld, voorschotten op de bijdrage worden ver leend. Het voorschot zal ten hoogste 90 pro cent mogen beloopen van het bedrag, dat op grond van ingezonden opgaven en met inacht neming van de bepalingen dezer beschikking vermoedelijk wegens bijdrage aan die gemeen te zal worden verleend. Het afstaan van provisie aan derden. Dezer dagen is tusschen bijna alle Neder- landsche Maatschappijen van levensverzekering een overeenkomst gesloten, waarbij het aan alle op levensverzekeringsgebied werkzame personen verboden is provisie voor gesloten levensverzekeringen af te staan op straffe van onmiddellijke ontslag. Hierdoor hoopt men te bereiken, dat aan het kwaad: het afstaan van provisie aan derden (meestal dengeen, die de verzekering aangaat) een eind zal worden ge maakt. C. VLAANDEREN K P.zn t Plotseling is te Hilversum op 63-jarigen leef tijd overleden de heer C. Vlaanderen K. P.zn. lid der Christ. Hist, raadsfractie. LEVERPASTEI VOOR DE ARMEN. De N.V. Zwanenberg's Fabrieken te Oss heeft aan het Nationaal Crisis-Comité 10.000 blikjes leverpastei geschonken ten behoeve van arme gezinnen. De met een eersten prijs bekroonde inzen ding op de Chrysanthemum-tcnoonstelling „Elsje Fulton" te Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3