RATIONALISATIE EN WERKLOOSHEID DE MARGARINESMOKKEL NAAR ONS LAND. DINSDAG 31 OCTOBER 1933 ONDERZOEK NAAR DE OORZAKEN VAN DE TUCHTELOOSHEID. OPENBARE ACTIE VAN AMBTENA REN TEGEN DE OVERHEID. Een „gotïden" spoorlijn Hl 1 V' O NED. GRAANCENTRALE EN MEEL CENTRALE. Aangewezen als crisis organisatie. PROF. A. CALMETTE f De levering van tarwemeel en tarwe bloem. DR. CH. J. HOOGVELD T- WIJDVERTAKTE ORGANISATIE VAN SMOKKELBENDEN. Samenwerking tusschen smokkelaars en Duitsche handelaren. Telefoonberichten in geheime code. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPHINX. HET ONTGROENINGSONGEVAL TE UTRECHT. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Aan de directie een ultimatum gesteld. ZORGELIJKE TOESTAND DER MIJNWERKERS. DE C. A. O. IN DE TYPOGRAFIE. Links: Nederlandsche Gr aal-meisjes verlaten, bij hun aankomst te Londen, Liverpoolstreet-station. Midden en rechts: twee tafreelen uit „Everyman" tijdens de generale repetitie op Zaterdag j.l. Eveiyuians belijdenis en Doodend^us. CE OPVOERING VAN „EVERYMAN" DOOR DE GRAAL TE LONDEN. De Vereeniging voor Staathuishoudkunde en Statistiek, hield Zondag in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht, haar jaarlijksche vergade ring, waar de drie prae-adviezen aangaande rationalisatie en werkloosheid, uitgebracht door prof. dr. Cobbenhagen, Th. van den Waerden en den heer Zaalberg, behandeld werden. Wij publiceerden deze prae-adviezen reeds in de week van 1016 September. Deze vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer de Hertog, die met een kort woord de beteekenis der prae-adviezen schetste Na de openingsrede gaf de secretaris-penning- meester, Prof. Verrijn Stuart, te Rotterdam, een overzicht van de kasmiddelen. De goede finan- cieele posiüe van de Vereeniging, maakte het mogelijk, om allen leden het komende jaar de Sociaal Economische Kroniek en den Kalender, uitgegeven door het Centraal Bureau voor Statistiek, toe te zenden. Nadat drie leden aangewezen waren voor het nazien van de rekening, volgde een verkie zing voor het hoofdbestuur, wegens het perio diek aftreden van mr. Steenberghe, en prof. Verrijn Stuart. Prof. Verrijn Stuart was echter herkiesbaar, wat bij acclamatie geschiedde. In de vacature, voor mr. Steenberghe, werd mr. dr. Regout, gekozen. Besloten werd, de volgende vergadering in 's-Gravenhage te houden. De debatten. Mr. Duyverman, het eerst het woord voerende, onderwerpt eerst het prae-advies Zaalberg aan een critiek. Weliswaar worden hier concrete feiten gesteld, doch de spreker vindt dit feiten materiaal tegenover het belangrijke van deze zaak te naakt. Nadere omkleeding was zijns in ziens gewenscht. Spr. vindt de beschouwingen aangaande de herschikking van werklooza arbeiders evenals die aangaande de internatio nale mobilisatie der arbeiders in de prae-advie zen te optimistisch. Ook een voorstel dat eischen stelt aangaande een afschrijvings-politiek, komt spr. ongewenscht voor. Een verminderd geldinkomen zal in dit geval dezelfde koopkracht behouden. Volgens ir. J. van Dusseldorp, den volgenden debater, houdt de Overheid te weinig rekening met de moeielijkheden en lasten der trust, die de mechanisatie in een te snel tempo deden gaan. De wet van vraag en aanbod dient echter vol gens hem zoo weinig mogelijk aan banden ge legd te worden. Dr. R. van Genechten meent, dat de prae-advieseurs allen te weinig aandacht hebben besteed aan de kapitaalvorming. Die is, in deze tijden buitengewoon tekort geschoten. En is voor haast alle bedrijven een tekort aan besparing geweest. Ook is het feit, dat de loo- nen kunstmatig zijn opgevoerd naar spr.'s mee ning, een groote fout. Spr. persoonlijk is een voorstander van de vrije prijsvorming. Den heer C. Nobel is van overtuiging, dat de periode van deflatie de oorzaak is van de werkloosheid. Zoolang er geen vrije prijsvor ming is, is de werkloosheid niet weg te krijgen. Er moet een evenwicht gezocht worden tusschen de prijzen en het loonenniveau. De heer H. Thalens dringt aan op een inter nationale circulatiebank die invloed heeft op de nationale banken.. Prof. dr. J. A. Veraart, is van overtuiging, dat voor het opvangen der werkloosheid een hecht complex van ondernemingen noodig is. Boven de ondernemers is een macht gewenscht die hen noopt, rekening te houden met den fac tor arbeid. Hierbij komt dan direct het probleem der arbeids-reserve. De werkgevers dienen zich deze massa voortdurend voor oogen te houden. Een deel van het loon zal ook in tijden van hoogconjunctuur voor deze groep beschikbaar moet blijven. Na de middagpauze voert allereerst dr. S. Posthuma het woord. Spr. stelt vast, dat de eer ste vraag eigenlijk het antwoord beperkt. Spr. gelooft niet dat het bestuur van meening is, dat de rationalisatie de arbeidsmogelijkheid onaan getast laat. Rationalisatie kan evenzeer tot ver mindering als tot vermeerdering van de werk- loosheid leiden. De verhouding is immers af hankelijk van de feitelijke omstandigheden, en laat zich niet algemeen behandelen. Spr. kon dus ook het prae-advies van prof. Cobbenha gen niet aanvaarden. De overheerschende tendenz, die blijkt voor al ook uit het prae-advies-Zaalberg isdat op den duur rationalisatie tot werkverruiming leidt. Het is echter de vraag in hoeverre deze tendenz tijdelijk te onderbreken is. Het is dus evenzeer de vraag, in hoeverre de rationalisatie tot de huidige werkloosheid heeft bijgedragen. Spr. gelooft dan ook, dat de werkloosheid als een plaatselijke en individueele nood te be schouwen is, waartegen meer nuchtere over heidsmaatregelen genomen dienen te worden, dan nu het geval is. Hierna spreekt dr. F. M.Wibaut, Prof. Cobben hagen heeft, aldus spr. in zijn prae-advies, spr.'s hart gestolen, omdat dit prae-advies het cul- tuurdoel op den voorgrond stelt. Stelt men een cultuurdoel op den voorgrond, dan heeft men verder, aldus spr. van de huidige produc tiewijze weinig goeds te zeggen. En het wordt dan ook tijd, volgens spr., dat men dit zooda nig hervormt, dat het dit cultuurdoel krijgt. Dit sluit natuurlijk geenszins uit, dat de individu eele arbeider bij minder harden arbeid niet gelukkiger zou kunnen zijn. Spr. komt dan op de bedrijfsraden. Volgens spr. zal in dat ge val alleen op het belang van de producenten gelet worden. Een consumentenorganisatie overheerschend over het producentenbelang lijkt spr. beter. Ook aan den heer Zaalberg wil spr. iets vra gen. Deze geeft als een van de correctieven voor werkloosheid, verplaatsing naar andere plaatsen in het binnen- of buitenland. Bij verplaatsing zal echter in eenigszins grootere vormen een orgaan eischen, wat binnen het huidige produc tieproces spr. vrijwel onmogelijk lijkt. Na dr. Wibaut is dan het woord aan den heer I. Cransberg. Volgens spr. heeft rationalisatie op zichzelf geen vergrooting van den markt ten gevolge. De mogelijkheid bestaat, dat er geen kapitaal of geen ondememerslust voldoende aan wezig is, om de rationalisatie sociaal rendabel te maken. Als men de conjunctuur als overheer schende factor beschouwt, dan is de vraag, of men de perioden van stijging en daling in de toekomst gehandhaafd zal zien. De heer G. F. Evelein wil het belang, dat ka pitalen zooals arbeidersorganisaties in hun strijdkassen bijeenbrengen niet onderschatten, daar deze kapitalen ten slotte aan het bedrijfs leven onthouden worden. Vervolgens voert dr. G. C. A. van Dorp het woord. Spr. wijst op de noodzaak van rationalisatie voor het eene bedrijf als het andere is voorge gaan. Spr. gelooft dan ook dat de vraag hoe willen we de werkloosheid bestrijden, te vervangen is, door de vraag: hoe willen we de crisis bestrijden. En binnen deze vraag komt spr. dan op de kwestie van het geld wat eenigszins buiten de beschouwingen van deze vergadering ligt. Spr. wil dan wijzen op de nadeelen zoowel van inflatie als van dbflatie, die beiden be rusten op een fout in balansberekening, die bij geen dezer verschijnselen nog te vertrouwen zijn. De volgende debater is de heer A. J. W. Renaud. Van een doelbewuste rationalisatie, schijnt, aldüs spr., eerst na 1929 sprake te zijn. Kostprijsverlaging en afzetverhooging werden toen voor vele ondernemingen een levenskwestie. De economische fout is volgens spr. gelegen in een voldoende rationalisatie en organisatie, tij dens de hausse. De momenteele werkloosheid vindt, ten slotte volgens spr. geenszins zijn verklaring in de rationalisatie. Mr. J. G. Koopmans wil meer het vraagstuk der loonen accentueeren. De antwoorden, van de door het bestuur opgegeven vragen zullen geheel anders beantwoord moeten worden, waren niet a priori de toestanden in een maatschappij met geheel verstarde loonen, aangenomen. Spr. critiseert vervolgens de houding van de prae- adviseurs ten opzichte van de compensatie ten- denzen. Spr. had in verband met zijn opmer kingen de vragen anders geformuleerd gezien, waarbij hij een accentueering van de loonen op den voorgrond stelt. De laatste debater, Prof. D. Dresden, wil ingaan op de opmerking omtrent de noodzake lijkheid van kapitaalvorming, waarbij als maat gulden gebruikt werden. Immers dit gaat ten ten zeer moeilijk. Een fabriek kan men niet waardeeren op de waarde van aandeelen Ook het verwijt dat de banken hun rente anders moesten toepassen, wil spr. bestrijden. In de prae-adviezen wordt toch volgens spr. te weinig onderscheid gemaakt tusschen werk loosheid en vrijen tijd. Ook wil spr. opmerken dat het woord ratio nalisatie tegenwoordig vaak gebruikt wordt voor werkloosheid, wat spr. jammer vindt. Ook de vergemakkelijking van de concurrentie door de techniek, wil spr. ook nog even belichten. Maat regelen die in dit opzicht genomen zullen wor den, zullen even vaak fout als goed zijn, men zal hier dus zeer voorzichtig moeten zijn. Zeker heid heeft men pas achteraf. Spr. wil waar- sohuwen tegen snelle, ingrijpende maatregelen. Hierna was het woord aan de prae-adviseurs zelve. De voorzitter heeft ten slotte een kort woord ter sluiting van de vergadering gesproken. De deelnemers vereenigden zich tot slot van de bijeenkomst aan een gemeenschappelijken disch. Antwoord op de door de Tuchtunie uitgeschreven prijsvraag. De jury, bestaande uit mej. Anna Polak en de heeren Prof. dr. J. Waterink, Prof. J. H. Gunning Wzn., en Prof. dr. F. M. J. A. Roels, die tot taak had de antwoorden te onderzoeken op de door de Tucht-Unie uitgeschreven prijs vraag: „Onderzoek naar de oorzaken van de tuchteloosheid" heeft haar taak beëindigd en aan het Algemeen Bestuur voorgesteld: een eersten prijs niet toe te kennen; een tweeden prijs van 250 toe te kennen aan het antwoord, ingezonden door den heer H. J. Slegtenhorst te Hilversum onder het motto: „lm Alter so wie in den Jugend, ziemt nichts sowohl als Zucht und Tugend", een derden prijs niet toe te kennen, doch eene eervolle vermelding be nevens een bedrag van ƒ50 toe te kennen aan het antwoord door den heer A. Tjoelker te Surhuisterveen ingezonden onder het motto: „Uit het hart komen voort, enz." en aan het antwoord door den heer C. L. van Zuylen te Amsterdam ingezonden onder het motto: „Het hellend vlak". Het algemeen bestuur der Tucht-Unie ver- eenigde zich met de uitspraak der jury. De bekroonde antwoorden zullen binnenkort in druk verschijnen. Het station Gorinchem aan de lijn GorinchemGeldermalsen, die aan het eind dezer maand haar 50-jarig bestaan viert. by Interpellatie-Albarda. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeen geroepen op Dinsdag 7 November te één uur. Aan de orde is de behandeling van het ver zoek van den heer Albarda om verlof tot het richten van vragen aan de regeering naar aan leiding van het besluit van den raad van mi nisters, waarbij den ambtenaren verboden is deel te nemen aan elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid. Voorts zal de voorzitter voorstellen om, in dien het eindverslag betreffende hoofdstuk I der Rijksbegrooting 1934 is uitgebracht, in de ze vergadering een aanvang te maken met de algemeene beraadslagingen over de rijksbe grooting voor 1934. De minister van Economische Zaken heeft aangewezen als crisis-organisatie, waaraan uit sluitend is toegestaan de invoer van tarwe, rogge, mais, gerst en haver: de stichting „Ne- derlandsche Meelcentrale", en als crisis-orga nisatie, waaraan uitsluitend is toegestaan de invoer van rijst, boekweit, darie (ook genoemd kafferkoorn), milletzaad, zoomede van aardap pelmeel, sago, tapioca, arrowroot en andere soorten van zetmeel, benevens hieruit, dan wel uit tarwe, rogge, gerst, mais of haver geheel of gedeeltelijk bereid meel, bloem, stijfsel, glucose, dextrine, havermout, gort, grutten, marcaroni, vermicelli, biscuit, gebak, mout, molenaf vallen en bakkerij afvallen: de stich ting „Nederlandsche Meelcentrale". Aan het reglement op de meelverwerkende nijverheid wordt ontleend, dat de aangeslo tenen van de Meelcentrale geen tarwemeel of tarwebloem B mogen koopen dan van de Meel centrale of van de door haar daartoe gemach tigden. Tarwemeel of tarwebloem B wordt slechts geleverd aan hem die dit zelf verwerkt: a. tot producten, die men uitvoert naar het buiten land; b. tot beschuit, biscuits, wafels, zelfrij zend bakmeel, vermicelli, macaroni of stijfsel; c. in een brood- of banketbakkersbedrijf. Aan broodbakkerijen wordt in een tijdvak van drie maanden slechts een hoeveelheid tar wemeel of tarwebloem B geleverd, welke vijf ten honderd bedraagt van de in hetzelfde tijd vak verwerkte hoeveelheid tarwemeel of tar webloem A. Aan banketbakkerijbedrijven wordt ln een tijdvak van drie maanden slechts een hoeveel heid tarwemeel of tarwebloem B geleverd, wel ke veertig ten honderd bedraagt van de in het zelfde tijdvak verwerkte hoeveelheid tarwe meel of tarwebloem A. De minister heeft voorts bepaald, dat het verschil tusschen den prijs, waarvoor de Ne derlandsche Graancentrale haar monopolie producten zal mogen koopen en verkoopen, of, voor het geval zij die producten in commissie neemt, het door haar te bedingen commissie loon, bedraagt voor de navolgende producten de daarachter vermelde som per 100 K.G.: tarwe (al dan niet gedenatureerd) 1; rogge 5; gerst 1; mais 1; haver 3. Voorts is bepaald dat verschil tusschen den prijs waarvoor de Nederlandsche Meelcentrale haar monopolieproducten zal mogen koopen en verkoopen, of, voor het geval zij die producten in commissie neemt, het door haar te bedingen commissieloon, bedraagt voor de navolgende producten de daarachter vermelde som per 100 K.G.: rijst 1; bakkerij afvallen 1; molen- afvallen 1; havermout (gedenatureerd) 3; havermout (niet gedenatureerd) 8; havergort 8; gort 3; gortmout 3; gortmout (gedena tureerd) 2; dari of kafferkoorn 1; millet zaad 1; mout van gerst 1.50; boekweit 1; boekweitgrutten 2; macaroni 1.50; vermi celli 1.50; biscuit 1.50; koekjes 1.50; koek en banket 1.50; ontbijtkoek 4; gebak 1.50; beschuit 1.50; glucose 4.50; tarwebloem 1.25; semolina of griesmeel 1.25; tarwevoer- meel (gedenatureerd) 1; spelt 1; bak- en puddingpoeders 1.25; gerstemeel (gedenatu- reerdreerd) 1; gerstebloem (gedenatureerd) 1; gerstebloem (ongedenatureerd) 6.25; hon den- en kattenbrood 1; maismeel 1; ver pakte producten, vervaardigd uit granen 6.25; rijstemeel 1; maisveekoeken 1; aardappel meel 3.50; arrowroot 3.50; tapioca 3.50; sago 3.50; tapioca voermeel (gedenatureerd) 1; alle soorten stijfsel 4; dextrine 4.50; plantaardige lijm 4.50. Een zwaar verlies voor wetenschap en menschheid. PARIJS, 29 October. (V.D.) Profc sor Albert Calmette is op 70-jarigen leeftijd overleden. In 1886 werd de overledene tot arts bevor derd. Tijdens den oorlog werd hij benoemd tot plaatsvervangend directeur van het Instituut Pasteur te Parijs. Hij was lid van de Academie van Wetenschappen. Zijn naam is nauw ver bonden met het serum tegen tuberculose. Cal- Gisteren is in den ouderdom van ruim 79 jaar te 's Hertogenbosch overleden dr. Ch. J. Hoogveld oud-geneesheer-directeur van het geneeskundig gesticht „Coudewater", DE UITBETALING VAN DE KWEEKERS- CREDIETEN. Volgens den heer Vervoorn zijn de credieten, welke ingevolge de getroffen regeeringsmaat- regelen, aan de daarvoor in aanmerking komen' de kweekers zouden worden verstrekt, in ver scheidene gevallen niet uitbetaald, zelfs gerui- men tijd nadat deze credieten door de daartoe aangewezen autoriteiten waren goedgekeurd. Genoemd kamerlid heeft nu aan den minister van Economische Zaken gevraagd, of Z. Exc. bereid is te bevorderen, dat de goedgekeurde credieten zoo spoedig mogelijk worden uitbe taald en de afdoening der nog loopende zaken zonder vertraging geschiedt. Prof. Calmette f mette heeft tal van werken op geneeskundig gebied gepubliceerd. In Duitschland is de naam Calmette veel genoemd in verband met het proces te Lübeck. Onze Parijsche correspondent meldt ons nog: Dr. Calmette had veertien dagen geleden zijn groote arbeidszaamheid voor de lijdende menschheid moeten onderbreken wegens een ernstige verkoudheid. Drie dagen geleden deden zich complicaties voor en ontwikkelde zich een buikvliesontsteking die Zaterdagavond weinig hoop op behoud deed resten. Zondagochtend om half zeven bezweek de lijder. Dr. Calmette, wiens naam verbonden is aan de heilzaamste ontdekkingen op bacteriologisch gebied en die aan een van de belangrijkste pre paraten ter voorbehoeding tegen de tuberculose, zijn naam kon geven, werd in 1863 te Nice ge boren, en bereikte dus denzelfden leeftijd als de heer Painlevé. Calmette had de immuniteit ontdekt, die ver kregen werd met behulp van bacillen met af gezwakte virulentie, welke afzwakking verkre gen werd door de behandeling van culturen van bacillen van hoornvee door middel van ossen- gal. Door deze ontdekking werd Calmette wereld beroemd Zijn vaccine vond e en zeer verbreide toepassing en weldra werd uit vele landen ge signaleerd dat deze vaccinatie goede resultaten gaf en gevaarloos bleek Een oogenblik werd niet alleen de medische maar ook de geheele wereld opgeschikt door de ontzettende gevol gen van „inentingen", (toediening van het mid del door den mond) met het Calmette-middel B. G. G., die te Lübeck hadden plaats gehad. Men weet, dat door het bekende proces werd uitgemaakt, welke schromelijke n-latigheden van Duitsche doctoren daar slachtoffers hadden gemaakt en hoe het serum G C. G. vrij uit ging. Nadien werd het serum weer veel toege past. Calmette heeft naast de werken over het slangengif en de bestrijding daarvan tal van andere werken op bacteriologisch gebied en op het gebied van hygiëne doen versch'jnen, maar zijn hoofdwerk is ongetwijfeld de lange lijst van werken inzake tuberculosebestrijding. Onmiddellijk nadat het overlijden van pro. Calmette bekend werd, heeft de aartsbisschop van Parijs, Z. Em. kard. Verdier, zich naar het sterfhuis, naast het Instituut Pasteur, begeven en bij het stoffelijk overschot van den grooten geleerde gebeden De plechtige uitvaart voor prof. Calmette zal Donderdag in de kerk van den H. Jean-Baptiste Zooals gemeld zijn de douanebeambten in N. Limburg er achter gekomen, dat in het geheele Limburgsche grensgebied vanaf Siebengewald tot Vaals een wijdvertakte organisatie bestaat tusschen de verschillende benden van Marga rinesmokkelaars onderling. De geweldige omvang, welken het margarine smokkelen in den laatsten tijd heeft aangeno men vindt eensdeels zijn oorzaak in den hoogen prijs van dit product bij ons, waardoor de Duit sche margarine aanmerkelijk goedkooper is en anderdeels in het feit, dat de Duitsche Regee ring op den margarineuitvoer een premie heeft gesteld. In Duitschland kost de goedkoope margarine af-fabriek 85 Pfennig per pond, waarin een be drag van 60 Pfennig aan belasting zit. Aleen de boterhandelaren, die in het bezit zijn van margarineconsenten, kunnen deze margarine van de fabrikanten betrekken. Wanneer nu deze margarine naar het buitenland wordt uit gevoerd krijgen deze handelaren ruim 90 pet., nl. 55 Pfennig per pond, van de geheven be lasting als premie door den Staat geretourneerd. Een uitvoerbiljet moet daarvoor door de dienst doende ambtenaren op de Duitsche douane kantoren worden afgeteekend, hetgeen tevens een controle moet zijn, dat de voor uitvoer be stemde margarine ook werkelijk naar het bui tenland wordt uitgevoerd. De winst op deze goedkoope margarine in Duitschland noemt men deze kwaliteit Affenfett die in Nederland bij groote partijen tot 45 a 48 cent per pond verkocht wordt, terwijl de kleinhandelprijs hiervoor 60 cent bedraagt maakt de Duitsche margarinehandelaar voor namelijk door deze hooge uitvoerpremies, waar door practisch de inkoopsprijs der margarine op 30 Pfennig per pond komt. In den laatsten tijd is het al voorgekomen, dat groote partijen per vrachtauto's van uit Duitschland naar Nederland werden uitgevoerd, die bij de Duitsche douanekantoren als „boter" werden aangegeven, waarop de premie werd ontvangen en waarvan ten slotte bleek, dat de kisten slechts zand of houtblokken inhielden. Dit bedrag wendde men aan uitsluitend om de uitvoerpremie te verdienen. Al deze omstandigheden zijn oorzaak, dat de Duitsche margarinehandelaren enorme winsten kunnen maken, waardoor zij dus in hooge mate bij den smokkelhandel geïnteresserd zijn. Prac tisch zijn zij dan ook de eigenlijke geldmannen, die den geheelen margarinensmokkelhandel fi nancieren. Geen wonder dan ook, dat zij hoe langer hoe meer een nauw contact zochten met de bekende smokkelbenden in het Limburgsche grensgebied en ze zijn er ten slotte in geslaagd, zooals thans gebleken is, een onderlinge samen werking tusschen de verschillende smokkel benden tot stand te brengen. Hoe dit komplo-t precies in elkaar zit, daar omtrent is nog niet veel uitgelekt. De bedoe ling ervan ligt echter voor de hand, wanneer men weet, dat de Duitsche margarine steeds moet worden uitgevoerd via de groote wegen, waarop de douanekantoren liggen en waar de uitvoer gecontroleerd moet worden. Aan die zelfde wegen liggen aan de andere zijde der grens de Nederlandsche douanekantoren en deze laatste dienen door de smokkelaars zorg vuldig vermeden te worden. Er moesten der halve middelen gevonden worden om wel het Duitsche kantoor te passeeren, doch vooral niet aan het Nederlandsche gezien te worden en ge tracht langs binnenwegen de grens te bereiken. Nu zijn er langs de Limburgsche grens enkele wegen, waar het Duitsche douanekantoor nog ongeveer 3 a 4 K.M. van het Nederlandsche douanekantoor verwijderd ligt, zooals bijv. aan de grensoverschrijdingen Weeze-Well en Brüg- gen-Swalmen. Deze punten zijn voor de smokkelaars zeer gunstig, ofschoon ook hier altijd nog het ge vaar dreigt van Commiezen-op-den-weg. De vereenigde smokkelaars schijnen nu langs het geheele grensfront vaste posten te hebben aangesteld. Op die posten is overal telefoon aansluiting en in geheime code worden berich ten telefonisch overgebracht. De chauffeurs der smokkelauto's ontvangen vanuit een centraal punt uitvoerige instructies en worden van ieder binnenwegje en omtrent ieder berijdbaar stuk heideland nauwkeurig ingelicht, zoodat zij als het ware een leerschool in grensgeografie doorloopen. Dreigt er bijv. bij de grensover schrijding van Weeze naar Well onraad, dan meldt de daar gestationneerde post aan den chauffeur om langs de binnenwegen in de rich ting Siebengewald te rijden om daar de grens te overschrijden. Ook de post, die in Sieben gewald eestationneerd is, wordt ingelicht. Hij weet dan, dat er bij hem margarine over de grens komt en kan aldus alle maatregelen ne men om de partij zoo spoedig mogelijk aan den man te brengen. Bovendien hebben de Duitsche margarine handelaren, welke in deze margarine-smokkel- centrale betrokken zijn, het groote voordeel, dat nu bijna alle te smokkelen Duitsche mar garine slechts aan hen wordt besteld, daar de inkoop door de smokkelbenden thans gezamen lijk geschiedt. De handelaren kunnen daardoor nog meer consenten krijgen en aldus hunne winsten steeds opvoeren. Intusschen zal het den smok kelaars thans wel niet erg glad zitten nu van het complot al een en ander is uitgelekt en de douanebeambten in het Limburgsch grensge bied zijn stellig van plan nog actiever te werk te gaan dan vroeger het geval was. Dit mag reeds blijken uit de talrijke aanhoudingen van margarine-smokkelauto's, welke in de laatste dagen, vooal in Noord-Limburg plaats vonden. Van den anderen kant is de aanvoer van Duitsche margarine in ons land nog steeds zeer omvangrijk. de la Salie plaats hebben. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs, Z. H. Em. kardinaal Verdier zal de absoute verrich ten. Het stoffelijk overschot is thans overgebracht naar de crypte van het Institut Pasteur, waar in de resten van Pasteur rusten. De crypte is tot chapelle ardente ingericht en de baar van Calmette zal daar tot Donderdagochtend ver blijven. Na de plechtige uitvaart wordt het lijk voor- loopig in de crypte van de kerk geplaatst in afwachting van de overbrenging naar het park van het Instituut Pasteur te Jouy-en-Josas, waar men begonnen is een grafkapel te hou wen. OPERA ITALIANA In de algemeene vergadering van Aandeel houders der N.V. Italiaansche Opera, gehouden op Zaterdag 28 October j.l., werd de heer Cor van der Lugt Melsert benoemd tot direc teur, met den persoonlijken titel van Intendant, welke benoeming heden door den heer van der Lugt Melsert is aangenomen. GU ARNERI- KW ARTET. Het Guameri-Kwartet, dat eind October, be gin November een tournee door ons land zou maken, is door ongest^dheid van een der leden verhinderd naar Nederland te komen. Het Kwartet vertoeft nog in Zuid-Amerika. In antwoord op de vragen van mejuffrouw Katz betreffende het nemen van maatregelen van regeeringswege in verband met het on langs plaats gehad hebbend ongeval bij de jongste ontgroening der aanstaande leden van het Utrechtsche studentencorps, heeft minister Marchant meegedeeld, dat de wet (artikel 117 der hooger-onderwijswet) den rector-magnifi- cus en den senaat aanwijst als de autoriteiten, die tegen overtreding der tucht of bij wan gedrag repressief optreden. Zij stelt van de uit spraak des senaats beroep open op den minister. In het onderhavige geval zijn genoemde auto riteiten thans diligent. Mej. S. te Beek bij Nijmegen, die Vrijdag een ernstigen val deed van een keldertrap, is gisteren, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. De Sphinx-directie heeft, ondanks het verzet der arbeidersorganisaties, besloten de aange kondigde loonsverlaging van 16 pet. te doen in gaan. Deze beslissing werd schriftelijk aan het bestuur van den Ned. R. K. Fabrieksarbeiders- bond „St. Willibrordus" en den modernen arbeidersbond bekend gemaakt. Maandagavond heeft een vergadering plaats gehad, zoowel door de Katholiek als modern ge organiseerde arbeiders. In de beide vergade ringen werd besloten tot het stellen van een ultimatum, waarin de directie wordt uitgenoo- digd haar standpunt ten opzichte .der loonsver laging en ten opzichte van het sluiten van het collectief contract te wijzigen. Bij afwijzing hiervan zal 8 November a.s. de staking geproclameerd worden. Een extra-uitkeering verzocht. De Prot. Christelijke Mijnwerkersbond heeft met het oog op de buitengewoon zorgelijke omstandigheden, waaronder de mijnarbeiders in dezen tijd gebukt gaan, een schrijven gericht aan de contact-commissie voor het mijnbedrijf, waarin met sterken aandrang gevraagd wordt om dit jaar aan de mijnarbeiders een extra- uitkeering te verstrekken, minstens ter grootte van een week loon. De R. K. Grafische Bond heeft in zijn ge houden vergadering te Utrecht het nieuwe col lectief contract voor de typografie met 2974 tegen 413 stemmen goedgekeurd. DOODELIJKE MISHANDELING TE UDEN. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het cassatieberoep van J. W., door het Hof te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf, wegens het plegen van mishan deling met doodelijken afloop in een café te Uden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3