1 Alleen ROODE STER HET ECHTPAAR LINDBERGH IN ONS LAND. ROODE STER-reekers hebben 100°/» genot voor hun 13 cent. £>dt&ndde fèe&têf VRIJDAG 3 NOVEMBER 1933 NIEMEIJER'S Ds. LINGBEEK CONTRA Ds. KERSTEN. DE WONDEREN ZIJN DE WERELD NIET UIT. MGR. AENGENENT BIJ Z. H. DEN PAUS. bisschoppelijk inspecteur. KAN EEN KATHOLIEK MUSSERT AANHANGEN DE C.A.O. IN DE TYPOGRAFIE. VLOTTE LANDING OP SCHELLINGWOUDE. De Amerikaansche vlieger en zijn echtgenoote in de Residentie. H. M. DE KONINGIN-MOEDER. VERTREK PROVINCIAAL DOMINICANEN NAAR DEN WEST. RADIO-REDE MINISTER VERSCHUUR. Alle tabak van 13 cent is niet 't zelfde. Alle tabak van 13 cent is niet van Niemeijer! Daar letten de fijnproevers juist zoo scherp op. Zij weten, dat Niemeijer's ftoode Ster hun voor 13 cent meer aan smaak en geur geeft, dan welk ander merk ook! Daar gaat het ook voor U om. U wilt 100°/» rookgenot voor Uw 13 cent hebben. Dan is er maar één merk voor U, n.l. GEMENGDE ZWEM- EN ZONNEBADEN. Scherp protest van de R. K. A rtsenvereeniging. EVENREDIGE VRACHTVER- DEELING IN DE BINNEN- SCHEEPVAART. DE VAART OP DEN RIJN. 1 jl| 'fr.1- j In zijn orgaan „Staat en Kerk" van 27 Oct. schrijft het Kamerlid ds. Lingbeek over ..Ka pers op de kust". Hij bedoelt er dezen keer niet de religieuse leerkrachten mee, maarzijn collega ds. Kersten c.s. Ds. Kersten vroeger onderwijzer, later voorganger, waarvoor geen academische studiën vereischt zijn is leider der staatkundig-gere formeerde partij (ds. Lingbeek van de her- vormd-gereformeerde partij) en heeft weereen afdeeling der Gereformeerde Gemeente te Sche- veningen opgericht. Naar aanleiding daarvan schrijft ds. Lingbeek: Vrij vertaald komt dat hierop neer, dat de heer Kersten, de leider van de S.G.P., dat wil zeggen: de zich noemende Staatkundig Gere formeerde Partij, nu weer een scheurkerkje heeft gesticht in Scheveningen. Om dat te ver staan moet men het volgende weten: In de dagen van de Afscheiding in 1834 leefde er in Benthuizen een ds. Ledeboer, die toen ook bui ten onze Hervormde Kerk 1) geraakte. Bij de Afgescheidenen of Christelijk-Gereformeerden 2) wilde hij zich echter niet voegen, want hij wilde zich niet afscheiden, maar hoopte nog eens weer in de Hervormde Kerk terug te zullen keeren. Daarom stichtte hij ook geen nieuw Kerkgenootschap, maar bediende hij slechts losse gemeenten, vooral in Holland en in Zeeland, over welke hij, toen hij ouder werd, aangezien hij over geen opleidingsschool be schikte, ongestudeerde boeren en burgers als voorgangers aanstelde. Zijne gemeenten heet ten Kruisgemeenten. Nu heeft in de laatste jaren de heer Kersten, die Voorganger was der Ledeboeriaansche ge meente in Ierseke3) twee dingen gedaan. Hij heeft een aparte politieke partij gesticht. En hij heeft gepoogd met de oude verspreide Lede boeriaansche gemeenten in ons land te doen wat Ledeboer nooft gewild heeft; n.l. ze te ver eenigen tot een nieuwe kerk. Hetgeen hem bij een groot deel dier gemeenten ook gelukt is. En nu wascht de ééne hand de andere. De kerkleden van den heer Kersten vormen een aparte politieke partij. En de politiek van den heer Kersten bewerkt niet alleen de Lede- boerianen maar ook de Hervormden. En uit die door de politiek gewonnen Hervormden worden dan weer nieuwe kerkgemeenten ge sticht tot uitbreiding van de Kerstiaansche kerk. En die nieuwe kerkgemeenten propageeren dan weer de Kerstiaansche politiek. Zoo wordt, vaak onder voorgeven, dat men o zoo voor de Her vormde Kerk is, onze Hervormde Kerk overal zorgvuldig en grondig vernield. Kortom: wan neer men met een Kuyperiaan te maken heeft4) dan wéét men wat men aan hem heeft; één, die den ondergang bejaagt van de Hervormde Kerk. Bij de Kerstianen wéét menigeen dat niet, hoe wel men het in feiten als hierboven vermeld, voor oogen te zien krijgt. Natuurlijk loert het kaapschip ook op onze H. G. S. 5). Daarom stevende het naar Scheveningen, want daar is licht buit te behalen. Schevenin- gers, o Scheveningers, weest nu bij de pinken; let niet alleen op de vlag, maar ook op den kapitein en op den koers, 't Boort alles uw Kerk in den grond; het voert alles heen naar de draaikolk der Afscheiding. U Bij dit kerkgenootschap is aangesloten het lid der Kersten-partij, ds. P. Zandt, predikant. -) Bij deze secte behoort het lid der Kersten partij, de afgevaardigde ir. van Dis. s) Het curieuze is dus, dat de drie leden der fractie-Kersten elk tot een apart protestantsch kerkgenootschap behooren! De Gereformeerde Kerken hier bedoeld, vormen weer een andere schakeering en voeren grootendeels haar oorsprong terug tot de be kende doleantie-beweging onder leiding van prof. dr. Abr. Kuyper, den lateren premier. B) De hervormd-gereformeerde staatspartij ..loert" vooral op „gereformeerden", die in het Ned. Herv. Kerkgenootschap gebleven zijn; zij erkennen dr. Ph. Hoedemaker, eens vriend van Kuyper en hoogleeraar aan de Vrije, als hun geestelijken vader. In één en hetzelfde nummer van een Ilaagsche courant kan men een advertentie lezen voor een vergadering tegen „de wonderen van Beau- raing", uitgaande van de Haagsche Vrijdenkers- Vereenging „De Dageraad" en de volgende aan kondigingen: Wilt ge uw geld goed besteden? Wendt u dan tot de Berlijnsche Helderziende Mejvoorspelt u geen overdreven vér halen, maar juiste toekomst, ook v. portret. Consult dagelijks van 1210 uur, ook Zondags, 50 cent. Alleen Dames. De Helderziendegeeft opheldering in alle zaken, is dagelijks te spreker, ook Zon dags, 50 cent, voor dames en heeren. Mevrouwbekend Helderziende geeft opheldering in alle zaken, voor Dames en Hee ren, hoe geheim ook. Zegt alles zonder iets te vragen. Zondag 29 en Maandag 30 October lever ik weer een schriftelijke horoscoop met toekomst voorspelling v. slechts één kwartje De Dageraad heeft nog meer werk in ons Haagje; hij hoeft het waarachtig zoo ver niet te zoeken. Men seint ons uit Rome d.d. 2 dezer: Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem is hedenavond door Z. H. den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent heeft be noemd tot bisschoppelijk inspecteur R.K. L. O. in het dekenaat Alphen den zeereérw. heer C. Moons, pastoor te Zevenhoven. ARBEID IN BANKETBAKKERIJEN. De Minister van Sociale Zaken, heeft aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks onder bepaalde voorwaar den vergund dat door mannen arbeid wordt verricht. 1. in het tijdvak van 8 tot en met 18 Novem ber 1933 gedurende 10 uren per dag onvei- minderd het met betrekking tot den Zaterdag bepaalde bij artikel 10, tweede lid, van he. Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaat sen 1923 en 55 uren per week; 2. in het tijdvak van 20 tot en met 28 Nov. 1933 gedurende 11 uren per aag, met een maxi mum van 60 uren per week; en dat door jongens van 16 en 17 jaar in het tijdvak van 20 November tot en met 5 Decem ber 199, benevens op 22, 23, 29 en 30 December 1933, arbeid wordt verricht gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week. CONSUMPTIEMELKGEBIED. De Minister van Economische Zaken heeft Capelle aan den IJssel aangewezen als con- sumptiemelkgebied. DIPLOMA KRAAMVERPLEGING. Bij de gehouden examens in het ziekenhuis van den H. Joannes de Deo te 's-Gravenhage, zijn geslaagd voor het diploma kraamverple- ging de dames: Zr. J. H. Ph. Janssen, Zr. H. A. M. Otten, Zr. A. G. Quant en Zr. H. M. Th. Sfirenger, ZIJ WERD EEN ANDER MENSCH en gaf het ook aan haar kleine meid. „Alles heb ik geprobeerd, omdat ik zoo be nauwd werd door hoestbuien, dat Ik zelfs mijn bezigheden niet meer kon verrichten. Ik was kortademig en leed daarbij aan zware hoofd pijnen. Mijn man raadde mij aan Abdijsiroop te koopen. Taaie slijm kwam bij het gebruik los, waardoor de ademhaling gemakkelijker werd. Ik heb de behandeling een tijdje voort gezet en kan verklaren met de Abdijsiroop een geheel ander mensch te zijn geworden. Ook voor mijn kleine meid gebruik ik het steeds met goed resultaat". Zoo schrijft ons Mevr. J. v. K. te M., wier origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Iedereen die van borstbe- nauwdheden te lijden heeft, zal verstandig doen redding te zoeken bij de vanouds be roemde Akker's Abdijsiroop. Moeders vooral zullen goed doen Abdijsiroop aan hun kinderen te geven als zij hebben kou gevat en overdag of 's nachts beginnen te hoesten. Abdijsiroop heeft een zuiverende, verzachtende werking op de ademhalingsorganen, dank zij haar bijzon dere samenstelling uit kruidenextracten. Thans per flesch ƒ1.—, ƒ1.50 en ƒ2.75. Alom ver krijgbaar. Abdijsiroop Bonbons („gestolde" Abdijsiroop) voor buitenshuis 0.35 en 0.60 per doos. (Adv.) Een vraag op den man af. Naar aanleiding van het ook in onze courant gememoreerde artikel van dr. G. van Noort, deken van Amsterdam, in „De Tijd" aan het „Fascisme" gewijd, stelde de „Eindhovensche en Meierijsche Courant" de concrete vraag: kun nen Nederlandsche katholieken principieel zich aansluiten bij de fascistische groep Mussert, om deze fascistischen staat mede te helpen verwezenlijken? Dr. van Noort beantwoordt nu in „De Tijd" deze vraag zonder aarzeling ontkennend. „Im mers de beginselen der N.S.B., groep Mussert, stemmen niet overeen met de beginselen, waar aan katholieken noodzakelijk moeten vasthou den". Ten bewijze ontleent de schrijver allereerst aan de Eindhovensche Courant 'n drietal pun ten uit de „Nat. Social. Staatsleer" in brochure vorm door de groep-Mussert uitgegeven. Daarin leest men n.l. op blz. 15, dat „de Staat de verwezenlijkte zedelijkheid zelve" is; en vervolgens dat „het recht niet iets (is) buiten of boven den Staat, maar de Staat is het tot zelforganisatie gekomen recht, de hoogste vorm van recht als welke organisatie de Staat tevens boven het recht staat, d.i. dit vaststelt, veran dert en opheft". En ten derde wordt op blz. 17 gezegd: „De plichten van de burgers tegenover den Staat gaan boven hun persoonlijke rech ten." Dr. van Noort vervolgt dan: Ieder aandachtig lezer beseft uit het boven staande, dat we in ons „Tijd"-artikel niet zonder reden geschreven hebben: „Overal waar het fascistisch regiem werkelijkheid is geworden, zien wij al is het dan niet per se met het fascisme verbonden een soort Staatsvergo' ding, een verheffen van den Staat, die niet an ders dan middel voor ons wezen kan, tot doel- in-zick, waaraan alles dienstbaar heeft te zijn. Ook ten onzent gaat de N. S. B. met volle zei len in die richting". Wij meenen goed te doen aan deze drie puntjes, die zakelijk aan de „Eindhovensche Courant" ontleend zijn, nog het volgende toe te voegen: Het Programma der N.S.B. belooft in art. 15 „volledige godsdienst- en gewetensvrijheid met bescherming van den christelijken godsdienst voor het in Europa gelegen deel van het Rijk". Het doet eigenaardig aan, dat bescherming van den christelijken godsdienst beperkt wordt tot het Rijk in Europa; bescherming van dien gods dienst is dus geen taak van de Overheid in de Nederlandsche koloniën. Bedenkelijker nog is wat we lezen in de Toelichting van het Pro gramma op blz. 46: „Ook de eisch van gods dienst- en gewetensvrijheid moet wijken voor den eisch, dat de eenheid en de onafhankelijk heid van de Natie en de goede zeden onaan getast moeten blijven." Is het gevaar denkbeel dig, dat een fascistisch regiem a la Mussert, een maal de macht in handen hebbende, van oordeel zou zijn, dat de vrije katholieke en christelijke school, de vrije katholieke en christelijke jeugd organisatie de „eenheid der Natie" aantast? Dat is immers het oude liberale stokpaardje, dat zeer velen onzer principieele tegenstanders, die, naar men zegt, thans de ruggegraat der N. S. B. helpen vormen, o zoo gaarne weer zouden laten draven. En voor eene zóó begrepen „eenheid der Natie" zouden dan godsdienst- en gewe tensvrijheid moeten wijken! Kan een katholiek daarmee accoord gaan? Verder, in het vlugschrift „Aan de katho lieken in Nederland" staat te lezen: „Het fas cisme.... heeft geen theologie, slechts een moraal". Ik wil niet vragen welk een vasten grondslag een moraal heeft zonder een theolo gie; ik vestig uitsluitend de aandacht op de eerste zinsnede: „het fascisme heeft geen theo logie". In goed Nederlandsch wil dat zeggen: het fascisme heeft geen leer over God. Mis schien wordt hiermede bedoeld het fascis me huldigt althans voor het Rijk in Europa een Christendom boven geloofsverdeeldheid. Maar letterlijk beteekent het: het fascisme als zoodanig erkent geen God. Het laat iedereen vrij God te erkennen en naar zijn eigen inzicht te dienen; het wil, omdat eenmaal het grootste deel van ons volk christelijk is, in Europa den christelijken godsdienst beschermen, maar op voorwaarde dat de christelijke godsdienst, d.i. alle Christelijke Kerkgenootschappen, Inclusief de Katholieke Kerk, zich buigen voor den Staat, die, als het er op ankomt, feitelijk de eenige god is. Hoe ontzettend groot is de afstand tusschen deze opvatting en het Katholieke beginsel, dat ook de Staat als zoodanig God en de souverei- niteit Gods erkennen moet! „De Staat boven alles, de Staat alles", dat is, naar ons inzicht het hoofdbeginsel der N. S. B. óók in Nederland. En nog eenmaal dat hoofdbeginsel kan geen katholiek onder schrijven. Acht iemand het mogelijk, dat wij te zwart zien? Welnu, de leiders der N. S. B., die eer lijkheid in hun blazoen schrijven en zeker zou den protesteeren, als wij zeiden dat ze gaarne in troebel water visschen, zullen ons en zeer velen in den lande een grooten dienst bewijzen, indien ze klaar en bondig een antwoord willen geven op deze vraag: Erkent gij, erkent uwe Beweging dat de enkeling, het huisgezin en de Kerk rechten heb ben, onafhankelijk van den Staat; rechten, die de Staat niet gegeven heeft e-. niet kan ontnemen: rechten, welker vrije uitoefening de T~ mits de vrijheid van anderen geëer biedigd worde niet mag belemmeren, ja die hij binnen de grenzen van het praktisch bereik bare dient te bevorderen? indien op deze vraag in klare woorden een bevestigend antwoord zou worden gegeven zou den onze principieele bezwaren te "en de N S. B. goeddeels wegvallen. Maar ook dan nog zou ons oordeel blijven, dat het praktisch veel wijzer en voorzichtiger is verbetering onzer toestanden na te streven door ernstige en zooveel mogelijk snelle saneering onzer Staats-instellingen, dan door Nederland te werpen in de armen van het fascisme d.w.z. door alle Staatsmacht te leggen in de handen van een kleine groep alleenheerschers. Om redenen, die wij in ons eerste artikel ge geven hebben. De algemeene typografenbond heeft het nieuwe collectief contract aanvaard. Voor stem den 2656 leden, tegen 2425, van onwaarde 259 iteouaea. Het vliegende echtpaar zet voor het eerst voet op Nederlandschen bodem, vooraan mevrouw Anne LindberghMorrow, geheel links Charles Lindbergh. Eindelijk dan is het echtpaar Lindbergh op Nederlandsch water neergestreken. Na vele dagen in onzekerheid te hebben verkeerd, ont vingen we dan het bericht, dat lucky Lindy van Parijs zou starten met bestemming Am sterdam. om daar te landen op de militaire vlieghaven Schellingwoude. Meer wisten we niet. Want de oceaanvlieger is nu niet bepaald gecharmeerd op journalisten en heeft zich zeer spaarzaam over zijn plannen uitgelaten. Gisterenmiddag nu kregen we een sein, dat ze zouden komen en natuurlijk zijn we on middellijk met bekwamen spoed naar Schelling woude vertrokken, om van de landing en de aankomst te kunnen getuigen. Het weer liet zoo nu en dan te wenschen over. Tegen twee uur gutste de regen neer, doch toen verscheen spoedig de zon en bleef het weer constant droog. Op de vlieghaven Schellingwoude was de belangstelling niet zoo groot als men verwacht zou hebben bij de aankomst van een wereld beroemd persoon. Om drie uur kwam het toestel in zicht. Ieder een keek, iedereen wees. Ja, dit was het. Nog enkele keeren cirkelde Lindbergh boven het water en streek toen vlot neer op de golven, waarna het vliegtuig in de richting van de vliegloods hobbelde. Hoog spatte het water voor de drijvers op. Daar waren dus Lindbergh en zijn vrouw, het echtpaar, dat op zulk een sensationeele en ook zoo tragische wijze wereldberoemdheid heeft verworven. En dat zich in het geheel niet in spant om de publieke belangstelling te bewaren maar het liefst onttrokken blijft aan de oogen der nieuwsgiedigen, die opdringen om het toch maar vooral van dichtbij te kunnen zien. Er worden signalen gewisseld. Een boot van de marine vaart naar het toestel, om de aanwij zingen te geven voor het meren. Het vliegtuig moet tusschen de beide landingssteigers aan leggen en in het begin lukt dit niet zoo heel erg, vanwege den straffen wind. Doch na een groote bocht gemaakt te hebben slaagt Lind bergh erin de manoeuvre uit te voeren en is het toestel spoedig gemeerd. Het hoofd van den vlieger steekt uit de cock pit. Er was geen twijfel. Dat is Lindbergh. Onmiddellijk herkende ieder dat gezicht van de vele foto's die ervan gemaakt zijn. Officieele begroeting. Toen het toestel goed en wel aan den wal lag, kwam de kolonel met zijn echtgenoote uit de cockpit en stapten ze op den landingssteiger, waar namens den minister van defensie kolonel v. Reede aanwezig was, om het echtpaar te be groeten. Voorts waren daar nog aanwezig de consul-generaal van Amerika, de heer Hoover, de heer A. Plesman, directeur der K.L.M. op Schiphol en vele andere personen uit de vlieg wereld. Nadat de Lindberghs waren voorgesteld, begaf het gezelschap zich in de vliegloods welke geheel werd bezichtigd. Nog steeds lag het toestel op het water, daar Lindbergh zelf bij de berging ervan in de loods toezicht wilde houden. Het vliegtuig moest op een wagen worden geladen, wat echter niet zoo gemakkelijk was als het in het begin wel leek. De wagen wordt n.l. uitsluitend voor Neder landsche marinetoestellen gebruikt en bleek voor de drijvers van de Amerikaansche vlieg machine niet te passen. Daarbij kwam nog, dat het water erg laag was en er ook moddervor- ming plaats had. Matrozen met lange water laarzen aan, probeerden telkens weer met be hulp van touwen en katrollen het toestel op land te trekken, doch dit gelukte niet, zoodat men de pogingen om het op te bergen moest staken en het toestel op het water moest laten liggen. Al dien tijd had Lindbergh, die intus- schen weer naar buiten was gekomen, nauw lettend toezicht gehouden, opdat zijn machine niet zou worden beschadigd. Toen het karwei mislukt bleek, begaf hij zich weer naar binnen, waarna hij een lang onderhoud aanknoopte met den heer Plesman, directeur van de K.L.M. Mevrouw Lindbergh had zich in dien tijd met de echtgenoote van den consul-generaal, mevr. Hoover, in een der vertrekken van de loods teruggetrokken. En daarna was het wachten op de dingen, die zouden komen. Het gerucht deed de ronde, dat het echtpaar nfët in Amsterdam zou blij ven, doch zich per motorboot naar een steiger achter het Centraal Station zou begeven, om vandaar per auto naar Den Haag te vertrekken. Vertrek uit Amsterdam. Het is bijna donker geworden als tenslotte de beide Lindberghs in gezelschap van den heer en mevr. Hoover en den heer Plesman naar Amsterdam vertrekken, waar reeds ge- ruimen. tijd tegenover het Centraal Station twee auto's staan te wachten om het gezelschap naar Den Haag te brengen. Daar gaan ze nu. Zwijgzaam als altijd. De pers is er niet in geslaagd om ook maar iets van hen te weten te komen over het doel van hun reis naar Amsterdam. De heer Plesman verzekert ons ook, dat de Lindbergh's niets hebben te vertellen. Maar dat gelooven we toch niet. Een troost is het, dat de collega's in andere landen en wereld- deelen precies hetzelfde ondervinden Te 's-Gravenhage. De Amerikaansche vlieger, kolonel Lindbergh, is gisterenavond vergezeld van zijn echtgenoote in Den Haag aangekomen en heeft zijn intrek genomen in Hotel Wittebrug. De heer en mevrouw Lindbergh hebben het avondmaal gebruikt met eenige bekende per sonen uit de vliegwereld, onder wie de direc teur der K.L.M., de heer Plesman. Naar wij nader vernemen, zou kolonel Lind bergh voornemens zijn tot Maandag in Den Haag te blijven. Terug in de residentie. Gistermiddag om half 5 is H.M. de Koningin- Moeder van 't Loo in de Residentie terugge keerd. Aan het Staatsspoorstation was veel be langstelling en toen H.M. het Koninklijk salon rijtuig verliet, werd er een hartelijk „Lang leve de Koningin-Moeder" geroepen. Ter begroeting was op het perron aanwezig de Gouverneur van de Residentie, luitenant- generaal jhr. W. Röell. Per auto begaf de Koningin-Moeder zich vervolgens naar het Paleis in het Voorhout. Benoeming vicaris-provinciaal. Voor den duur der afwezigheid van den Hoogeerw. Pater Provinciaal B. Schaab O.P., die heden met het s.s. Rotterdam naar West- Indië vertrok, is tot Vicaris provinciaal be noemd de Hoogeerw. Pater Lr. L. R. Kramer in het Albertinum te Nijmegen. Regeering en volk in crisiszorgen. Naar wij vernemen zal Minister Verschuur a.s. Dinsdag 7 dezer van 20.00 tot 20.45 uur een radiorede houden, welke over beide zen ders zal worden uitgezonden. De Minister zal spreken over de economische zorgen van regee ring en volk in den huidigen crisistijd. Hr- Ms. HERTOG HENDRIK. H. M.'s pantserschip „Hertog Hendrik, onder bevel van kapitein-ter-zee C. ter Poorten, is gisteren van Nieuwediep vertrokken, met be stemming Napels. EXAMENS HANDELSCORRESPONDENTIE De examens handelscorrespondentie in de moderne talen van L.I.T.E.H., Vereeniging van leeraren in talen en handelscorrespondentie, worden in verschillende plaatsen van ons land gehouden op 21 en 22 December a.s. Prospectus met inschrijvingsformulier gratis verkrijgbaar bij den administrateur S. L. A. Ottens, Huismanshof 17, Amsterdam (O.). 5? Het vliegtuig van Lindbergh terstond na de „landing' te Schellingu oude. Vit de cockpit verschijnt de figuur, die allen reeds bekend is: de man, die ruim 6 jaar geleden als eerste over den Oceaan vloog» Met bons voor Niemeijer's be kende kwali- teits-cadeaux. Verbod van rijkswege eenige afdoende waarborg tegen groote moreele gevaren. De R. K. Artsen vereeniging heeft in het hand over-hand toenemen van de natuurbaden hier te lande aanleiding gevonden, zich met het volgend adres te wenden tot de Eerste en Tweede Kamer: Waar de R. K. Artsenvereeniging bij het be- studeeren der verschillende vraagstukken, die bij haar aanhangig zijn of gemaakt worden, deze zoowel van medisch als van Katholiek standpunt beziet, zal het bij U wel geen be vreemding wekken, dat zij aan het feit, dat er tegenwoordig op verschillende plaatsen in ons land „natuurbaden" worden of zijn geopend, haar volle aandacht heeft geschonken. Medici heben uit den aard der zaak een open oog voor hygiënische toestanden en juichen het ten zeerste toe, wanneer veelvuldig gelegen heid wordt gegeven dat de mensch lichaam en geest kan sterken door baden en zwemmen, of gebruik maakt van de stralende energie der zon, die op het lichaam vaak zulk een welda- digen invloed uitoefent, hoewel er ook hygië nische nadeelen zijn aan te wijzen. Indien nu uitsluitend deze motieven de velen er toe bewogen van deze natuurbaden gebruik te maken, en men bij de oprichting alleen op deze motieven het oog gevestigd hield, de R. K. Artsenvereeniging zou zich zeker niet met dit schrijven tot U hebben gericht, maar, nu de zomervacanties voorbij zijn en zij derhalve nog meer dan tot nu toe het geval was, zich heeft kunnen overtuigen dat onder den dek mantel der hygiène de immoraliteit meer en meer toeneemt en allerwegen als het ware de naaktcultuur wordt gepropageerd, doet zij op U Hoog-iEdelgestrenge Heeren een ernstig be roep, om vanuit de R. K. Kamerfractie een sterke actie te doen uitgaan, opdat ons Christe lijk volk niet verder door deze verderfelijke strooming worde besmet. Het zijn voornamelijk de „gemengde" zwem en zonnebaden, die het hunne er toe bijdragen, dat de menschelijke hartstochten worden op gewekt, terwijl de ongepaste kleeding, waarin velen zich zoowel binnen als buiten die terreinen durven vertoonen, de ergernis van elk welden kend mensch moet opwekken, terwijl boven dien deze toenemende immoraliteit fatsoenlijke menschen ervan weerhoudt van de hygiënische voordeelen te genieten. Waar buitenlandsche regeeringen het noodig geoordeeld hebben in te grijpen om aan deze onzedelijkheidsbeweging paal en perk te stel len, waar evenzeer in onze liberale pers stem men opgaan, dat op dit gebied van onze hoog geroemde vrijheid schandelijk misbruik wordt gemaakt, meent de R. K. Artsenvereeniging, dat toch zeker in een land als het onze zulke toestanden niet mogen worden geduld en dat het op den weg van onze volksvertegenwoor diging,ligt, meer dan tot nu toe het geval was, tegen dit euvel stelling te nemen, te meer waar het toch ook tot haar taak en plicht behoort den Christelijken geest en zeden van ons volk te beschermen en aan te kweeken. Naar hare meening is deze aangelegenheid van zoo groote beteekenis en van zoo alge meen landsbelang, dat de regeling hiervan niet zonder meer aan de gemeentebesturen (die zich ten deze vaak door financiëele overwegin gen laten leiden) mag worden overgelaten, maar dat een ingrijpen van regeeringswege door middel van een algefneene regeling nood zakelijk is. Naar haar inzicht is uitsluitend heil te verwachten, indien „gemengde" zwem en zonnebaden definitief verboden werden, daar zelfs een scherp toegepaste cotröle geen voldoende waarborg biedt tegen de bestaarde groote moreele gevaren. De R. K. Artsenvereeniging verzoekt U der halve met aandrang om Uw steun en invloed te willen aanwenden, teneinde gemeenschap pelijk deze verderfelijke strooming te bestrij den". Tot zoover het adres. Het zal wel totaal over bodig zijn op te merken, dat wij dit protest van zoo bij uitstek bevoegden, die voor den hygiënischen kant van de kwestie een open en daarbij deskundig oog hebben,' van ganscher harte toejuichen. Het kan niet anders of dit kloeke optreden van deze zijde zal op allen, die niet ziende blind of hoorende doof zijn, diepen indruk maken en de overtuiging vesti gen, dat alleen van optreden in den aangegeven zin eenig heil is te verwachten. RADIONACHTVORSTBERICHTEN. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat de uitzending van de radiotelefonische nacht vorstverwachtingen van het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bildt met ingang van 4 November 1933 zal worden gestaakt tot het volgende ^aar. In een rondschrijven van den minister van Justitie aan den procureur-generaal bij de ge rechtshoven, opgenomen in het Alg. Politie blad van 5 October 1933, deelde deze minister ingevolge een desbetreffende opmerking van den minister van Economische Zaken mede, dat de vaart op den Rijn (w.o. in dezen mede te verstaan, Waal, Boven- en Beneden-Merwe- de, Noord, Lek, N. Maas en N. Waterweg) zoo wel met vreemde schepen als met schepen on der Nederlandsche vlag voorshands ongemoeid zal zijn te laten. Waar omtrent dit punt eenig misverstand schijnt te zijn gerezen, wijst de minister van Justitie er in het Alg. Politieblad nader op, dat het de bedoeling is, dat de schepen tijdens de vaart op bovenbedoelde wateren niet aan con trole worden onderworpen, doch dat zij zich ook op de wateren wat het inladen of in la ding nemen betreft, aan de wet van 5 Mei 1933 Stbl. 251 zullen moeten houden. Met dit schrijven wordt dus officieel beves tigd onze, de vorige week gepubliceerde, ziens wijze, volgens welke, wel degelijk de schepen welken den Rijn bevaren, bleven vallen onder artikel 7. Wij deelden nader reeds mede, dat deze, on ze opinie strookte met de opvattingen van het departement. De taak der beroepsvernielers. „Ons Kompas", het orgaan van den R.K. Schippersbond, gaat nog wat dieper in op de, althans gedeeltelijk geslaagde pogingen van communistische zijde om op de schippers- beurzen de zaken in de war te sturen. Genoemd blad schrijft onder den titel: „Be roepsvernielers" o.m.: Met dezen alleszeggenden naam betitelde collega Harkema destijds de satellieten van Moskou, in de schipperswereld, beter bekend als R.V.O.'ers, tegenwoordig A.S.B.'ers. De A.S.B. (Alg. Schippersbond. red. „Msb.") toch waarschuwde ons enkele weken gele den een ingewijde is een verkapte R.V.O.- groep. De taak dezer R.V.O.'ers mag als voldoende bekend worden verondersteld. Zij is, om kort te gaan, het zaaien van wantrouwen en het opruien van de schippers tegen de besturen der organisaties. En bestaat bovendien in het af breken en ondermijnen van de pogingen der vereenigingen om verbetering in het lot der schippers te brengen. En de schipperswinst Laten we die hier vooral niet vergeten. De schippers die zich niet krachtig genoeg hebben verzet tegen de onrust-agitators, heb ben het navolgende bereikt: Zij hebben koren geleverd aan den molen van de tegenstanders de binnenvaartwet, die nu tegen den Minister kunnen zeggen: „Zie je wel, Excellentie, wij hebben altijd gezegd, dat er van je binnen vaartwet niet deugtDe „bekwame" schippers kunnen nu ook niets meer verdienen, vandaar die voortdurende relletjesWij begrijpen ook niet, Excellentie, dat ge je zooveel moeite ge troost voor dien bandeloozen troep, want van eenige waardeering is geen sprake. Werkelijk, Excellentie, laat die mannen in hun sop gaar koken Iedereen, maar dan ook de edelste mensch, die de schippers wil helpen, krijgt modder voor dank en brandt zijn vingers. Van daag schreeuwen ze om „nummeren", morgen om wat anders. Wat deedt gij U met den be- vrachtingszwendel in te laten, ze vragen toch niet beter dan om te mogen zwendelen 1" Kortom, er is weer bereikt, dat de reputatie der schippers door de goot gehaald wordt; dat een macht werk voor de particulieren verloren ging; dat zelfs de billijkste verlangens van de schippers, die langzamerhand verwezenlijkt konden worden, als onbillijk worden ontvan gen, dat het prestige der vereenigingen een ernstigen knak gekregen heeft en dat het zoo broodnoodig wederzijdsche begrijpen tusschen commissie en schipperij weer maanden verschoven is. Werkelijk, met geweld is hier niets te bereiken, de autoriteiten laten zich niet dwingen, waarin zij, van hun standpunt bezien, volkomen gelijk hebben. INTERN. MUZIEKFEEST 1934. Naar men weet zal het 12de internationale muziekfeest der International Society for Con temporary Music in April 1934 te Florence plaats vinden. De internationale jury, bestaande uit Nadia Boulanger, Aifredo Casella, Erst Krenek, Hilding Rosenberg en Wladimir Vogel, zal in de tweede helft van December a.s. aldaar samenkomen. De inzendingen, te beoordeelen door de Sectie Holland, worden vóór 1 December 1933 gaarne ingewacht door den heer Sem Dresden, Nic. Maesstraat 88, Amsterdam-Z. Zij kunnen be staan uit composities voor symphonieorkest cn i kamermuziekwerken (geen werken voor koof of kamerorkest-bezetting). g

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3