n AKKER-CACHETS ("AKKERTJES") DE EERSTE LAGERE TEXTIELSCHOOL IN NEDERLAND. Weer onprettig? i AVONTUREN VAN PITSIE. VRIJDAG 3 NOVEMBER 1933 DOEL EN INRICHTING DER SCHOOL. RIJKSVOORLICHTINGSDIENST. DE „EEUWIGE" LUCIFER. DE POSTJAGER NAAR INDIE. Vele vrouwen zijn op gezelle lijden hel slachtoffer van pijnen. Denk niet, dal legen dit lijden weinig le doen is, wanl de vele vrouwen die geleerd heb ben "AKKERTJES" le gebruiken, welen wel beier. AKKER-CACHETS bestrijden vrouwenpijnen en zijn een uitkomst in de donkere dagen der vrouw. In plaals van neerslachtig zult Ge U opgewekt en rustig voelen. Ivar Kreugers nachtmerrie in Nederland aan de markt. „Eeuwigheid" met een beperking. SALARISVERLAGING DOOR GEMEENTEBESTUREN. Uitstel met beroep op de commissie- Schouten gaat niet op. STEUNVERLEENING GRIEND- CULTUUR. DE MIJDRECHTSCHE MILLIOENEN- ZAAK. INDISCHE POSTVLUCHTEN OVER DE WINTERROUTE. RUDOLF LONNES t Jtidocws probeert 't met een sterrenkijker. Dank zij het krachtdadig initiatief van tex- tiel-industrieelen kon gistermiddag te Eind hoven de eerste lagere textielschool in den lande worden geopend. Heeft Enschedé zijn hoogere, Tilburg zijn middelbare, Eindhoven heeft thans zijn lagere textielschool gekregen. Van welke beteekenis ook deze lagere textiel school voor een heelen bedrijfstak is, blijkt voor buitenstaanders wel het beste uit de zeer groote officieele belangstelling welke gistermid dag bij de plechtige opening werd betoond. Openingsrede voorzitter. Nadat alle autoriteiten zich verzameld had den, sprak de voorzitter, de heer W. Baekers de openingsrede uit. Hij heette alle belangstellenden welkom, in het bijzonder minister Marchant. Hij be schouwde aller komst als een bewijs van mede leven met de textielindustrie in dit district, welke met zooveel zware moeilijkheden heeft te kampen. In korte trekken schetste spr. daarna het ont staan en de ontwikkeling der Vereeniging en het tot stand komen der school, om vervolgens stil te staan bij de inrichting van het onder wijs. Deze nieuwe school wil in de eerste plaats naar zich toetrekken jongens, die de gewone lagere school hebben doorloopen en die am bitie hebben voor het textielvak. Zij volgen dan een opleiding van twee jaar, zoodat zij mét 14 k 15 jarigen leeftijd een betrekking als b.v. hulpwever in de fabrieken kunnen aan nemen. Naast dezen 2-jarigen dagcursus met thans 43 leerlingen, bestaat er een 3-jarige vervolg- avondcursus met reeds 47 leerlingen, en een 5-j. cursus voor meergevorderden met momen teel 10 deelnemers. Er zijn 24 weefgetouwen met diverse voorbereidingsmachines, waarop alle soorten katoenen, linnen, wollen, kunst zijden en pluche waefsels vervaardigd worden, terwijl plannen bestaan tot het aanschaffen van een of meer bandstoelen ten nutte van de band- en veter-industrie! ook zal binnen niet al te langen tijd iets gedaan worden voor de tricotage-industrie: „De school bedoelt te voor zien in de behoefte der industrie, vooral van het district Eindhoven, Helmond en omgeving, waar gelukkige ondanks de malaise, nog altijd duizenden textielarbeiders hun brood verdie nen. Nu meer dan ooit, is deze school noodig, zégt spr. De heer Baekers wijdde dan eenige beschou wingen aan den gang van zaken bij de in- dustrje. Vergeleken bij 1927, toen men met zooveel vertrouwen de plannen voor deze school be gon uit te werken is de toestand der textiel nijverheid wel buitengewoon slecht te noemen. Onze textiel-producten worden over de geheele wereld geweerd, zelfs in onze eigen koloniën vinden zij geen afzet meer, terwijl onze kleine binnenlandsche markt nog steeds overstroomd wordt met buitenlandsche artikelen, meestal afkomstig uit landen met lagere valuta, of uit landen, die hun industrie op velerlei wijze sterk steunen. De contingenteering is een stap in de goede richting, maar brengt geen verbetering van het prijsniveau. Er zal dus nog naar andere middelen gegrepen moeten worden, als men tenminste de binnenlandsche industrie redden wil. Deze school, den geschoolde arbeiders, zal af leveren, zal ons mede in staat stellen om steeds beter, zij het dan voorloopig alleen de binnenlandsche markt, als ons afzetgebied te behouden, Zal straks de economische oorlog uitgevochten zijn, aldus besloot spr., dan zul len wij onze producten weer over de grenzen kunnen brengen, omdat wij technisch voor geen andere natie behoeven, noch wenschen onder te doen. Deze rede van den voorzitter, die van groote veerkracht en onbezweken moed onzer indus- trieelen getuigde, werd met applaus ontvangen. Minister Marchant opent de school. Alsnu trad Z.Exc. Minister mr. Marchant naar voren om met een toespraak de nieuwe school geopend te verklaren. Mijnheer de president, aldus de Minister aan het slot van uw rede hebt gij gezinspeeld op maatregelen, die gij van deze regeering ver wacht. Ik had dat vanmorgen in Den Haag voorzien. Ik ken de grappen van Noord-Bra bant (hilariteit). De regeering staat voor groote moeilijkheden, als zij maatregelen van alge- meene strekking moet nemen. Deze groep, die in nood verkeert, weet wat voor haar het beste zou zijn, maar de regeering moet letten op het algemeen belang. Als de regeering begint met maatregelen te overwegen, voor de textiel, zitten we zoo in de varkens en in de groenten (hilariteit) en in Indië. Alles hangt mede af van de buiten landsche maatregelen en van den algemeenen economischen toestand. Men verwacht van de regeering een bepaald, vooraf uitgewerkt sy steem, maar deze voelt zich dagelijks afhanke lijk van onbereikbare factoren. Gevolg is, dat men tegenstrijdige belangen ziet aanbevelen. Vandaar de conflicten en de vrijwel algemeene critiek op de regeering. Dagelijks hoort men, ze moesten dit en ze moesten dat, maar de re geering kan niemand geheel bevredigen. Spr. zegt dit, omdat de opening dezer school bewijst, dat Noord-Brabant, ondanks allen te genslag den moed niet laat zinken en bedacht is op de toekomst. Dezen durf en dit initiatief juicht hij toe. Spr. moet tegenwoordig veel scholen ophef fen, des te aangenamer is het hem, dat hij hier een nieuwe school mag openen. De regeering is dankbaar, dat het bestuur der school wegens de tijdsomstandigheden de school niet zoo groot heeft uitgewerkt als eerst in de bedoe ling lag. Onder deze omstandigheid verklaarde mr. Marchant de nieuwe inrichting gaarne geopend. Na deze rede zette Z.Exc. de weefgetouwen in werking. Hierna werd een rondgang door het statige gebouw gemaakt, waarvan de ontwerper is, de heer H. Koenen en de aannemers de firma v. d. Velden. De Brabantsche textiel-industrie, speciaal het district Eindhoven—Helmond en omgeving heeft met de stichting der thans geopende school blijk gegeven niet bij de pakken neer te zitten. Ten behoeve van rubberhandel en rubbernijverheid. In het dezer dagen verschenen verslag van bovengenoemden dienst wordt medegedeeld, dat de werkzaamheden op hetzelfde peil bleven, hetgeen in aanmerking genomen den zeer on gunstigen economischen toestand, blijk geeft hoezeer er behoefte bestaat aan een instantie alwaar researchwerk en keuringswerk op rub bergebied kan worden verricht Het aantal en de omvang der technische on derzoekingen op aanvrage is belangrijk toe genomen. Hoe gevarieerd deze zijn blijkt uit enkele onderstaande mededeelingen: Voor een buitenlandsche firma werd een zeer uitvoerig onderzoek Ingesteld naar de betee kenis van lecithine in rubbermengsels zoowel vóór als nó de vulcanisatie. Een uitvoerig onderzoek werd verricht naar de waarde van zgn. Colvulc Liquid and Plastic Rubber, een product van Amerkaansche oor sprong, dat toepassing zou moeten vinden voor de reparatie van transportbanden en andere rubberartikelen, alsmede voor de gemakkelijke bekleeding van voorwerpen met rubber. De waarde kon niet hoog worden aangeslagen. Een vroeger reeds verricht onderzoek over den invloed van gaszwart op synthetische rubber werd aangevuld met een nieuwe serie proeven, zulks op verzoek van den Octrooi- raad. Getracht werd door wijziging van de samen stelling sommige ongewenschte eigenschappen van een apprêt gemaakt uit rubberlatex te ver beteren. Op verzoek van een lederfabriek werd de impregnatie van leer met rubberlatex bestu deerd. Voor een wasfabriek werd een uitvoerig on derzoek verricht over den invloed van een be paalde soort was op rubbervloerbedekking. Een uitvoerig vergelijkend keuringsonder- zoek werd aangevangen betreffende de laatste fabrikaten van een rubberfabriek hier te lande. In toenemenden omvang werden technische adviezen en voorlichting gegeven over een groot aantal vragen betreffende rubberchemie en technologie, keuring, enz. Nu eens is de be antwoording van een dergelijke vraag zeer een voudig, dan weer vereischt de beantwoording veel zorg en tijd. Ongetwijfeld wordt hiermede echter een zeer nuttige arbeid verricht, veel onnoodig werk voorkomen en kosten voor de aanvragers uitgespaard. Zonder twijfel ,is dit onderdeel der werkzaamheden van niet te on derschatten waarde. In het verslag zijn voorts opgenomen de re sultaten van het researchwerk door het perso neel van den dienst verricht en van het co- operatief researchwerk. De R.K. kerk te Bolstvard staat in de stellingen, daar ze onder leiding van arch. H, v, cL Leur wordt gerestaureerd. "AKKERTJES" verdrijven: Hoofdpijn Migraine Kiespijn Spierpijn Influenza Nederlandsch Product AKKER-CACHETS zijn een nieuwe zeer werkzame vinding van Apotheker Dumont. Ze hebben geen enkele nadeelige werking. De cachet-vorm is de meest ideale manier van innemen. AhfttK IJ tb hebben in korten tijd bewezen een geneesmiddel bi| uitnemend- heid te zijn. Haal nog heden een doosje. Ook U zult tevreden zijnl Volqens recept van Apotheker ,f.'fi!«ifm Reel. 4201-5 150 DE WERKLOOSHEID. HET PROCES VAN DE „ZEVEN PROVINCIËN". In de week van 9 tot en met 14 October. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 601.100 leden van 'ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week 9 tot en met 14 October 1933 heeft bedragen 24,3 pCt. terwijl zij in de vorige verslagweek (25 tot en met 30 September) bedroeg 24,1 pCt. Bij 1062 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 14 October 1933 in to taal 316.134 werkzoekenden ingeschreven, waar onder 300.230 mannen. In totaal waren werk loos 291.394 personen, waaronder 280.877 man nen. Op 30 September 1933 bedroeg het aantal in geschreven werkzoekenden bij een ongeveer gelijk aantal organen der openbare arbeidsbe middeling 309.722. Hiervan waren werkloos 284.805 personen, waaronder 274.576 i annen. Het totaal aantal werkzoekenden is derhalve sedert 30 September 1933 toegenomen met 6.412, het aantal werkloozen met 6.489. Blijkens een per 1 October 1933 gehouden telling, stonden op dien datum bij 313 organen der openbare arbeidsbemiddeling in gemeenten met 5000 en meer inwoners als werkloos inge schreven: 7.359 mannen jonger dan 18 jaar, 48.804 mannen van 18 tot en met 25 jaar en 196.137 mannen van 26 jaar en ouder. De pleidooien. SOERABAJA, 2 Nov. (ANETA Tijdens zijn pleidooi heeft de officier van ad ministratie van 't Hof nog uiteengezet, dat aan tasting van het gezag geen doel was bij de mui terij hetgeen werd gedemonstreerd door de af wezigheid van de roode, en de aanwezigheid van de Nederlandsche vlag, terwijl bij de ver nieling van meubilair, die onmiddellijk na de muiterij plaats vond, het portret van H. M. de Koningin opzettelijk door de muiters is ge spaard. Overigens vonden de muiters in het feit dat de Amsterdamsche communisten van de muiterij profijt poogden te trekken voor hun propaganda aanleiding tot het voorstel om den commandant weder aan boord toe te laten,- i i j._ jmrorlorlon Pa- Er is destijds in de internationale pers veel gerucht geweest over een conflict, dat was ont staan tusschen wijlen den Zweedschen lucifers koning Ivar Kreuger en den Oostenrijkschen chemiker, dr. Ferdinand Ringer, welk conflict I zijn oorzaak had gevonden in de uitvinding door laatstgenoemde van den z.g. „eeuwige lu cifer". Als uitvloeisel van de bedreiging, welke Kreuger blijkbaar in deze vinding gezien heeft, voor de wereldlucifersindustrie, is het tot pa- tentproeven gekomen, terwijl Kreuger getracht moet hebben de ongeldigverklaring der paten ten te bewerkstelligen in de verschillende mo- nopolies'taten, waarbij het succes echter Uit bleef. Niettemin geraakte de naam van dr. Ringer op den achtergrond en velen meenden zelfs, dat de „eeuwige lucifer" den weg was opgegaan van de tallooze vindingen, die een wijle de aan dacht trekken en waarvan men later nimmer meer iets verneemt. In het onderhavige geval gaat dit echter, naar thans wordt gemeld, niet op; dr. Ringer's vinding heeft n.l. de phase van het experiment met succes doorstaan en vóór dit jaar ten einde is, zal de „eeuwige lucifer" op de markt ver schijnen, waarbij als merkwaardige bijzonder heid kan worden medegedeeld, dat Nederland daarvan de primeur zal hebben. Een Néderland- sche frma heeft nl. als eerste de licentie gekocht voor Nederland en Koloniën. Zij heeft in dit verband een füsie aangegaan met de Z. A. B. Aktien Gesellschaft, in Zwitserland, welke on derneming in Zürich de eerste fabriek heeft gesticht, waar deze lucifers thans in groote hoeveelheden worden vervaardigd, nadat er ge durende twee jaren proefnemingen zijn ver richt. De tweede fabriek, die zich uitsluitend met de fabricatie van deze lucifers bezighoudt, doch die, wat outillage, enz. betreft, achterstaat bij die te Zürich, bevindt zich te Florisdorf bij Weenên, de woonplaats van den uitvinder. Technische bijzonderheden De lucifer zelf is een wit staafje van chemi sche substantie, met een doorsnede van 4 milli meter en ongeveer even lang, als een gewone lucifer.. Het. staafje is verpakt in een plat, pa pieren houdertje van bijzondere kwaliteit, het welk voorzien is van een strijkvlak. Het begrip „eeuwig" is uiteraard betrekkelijk; vaststaat echter, dat het staafje honderd a honderdvijftig maal kan worden gebruikt. Zelfs vocht heeft er geen nadeeligen invloed op, Het aanstrijken en dooven verloopt niet volkomen reukloos; men bespeurt n.l. een lucht, welke op die van spiritus gelijkt en afkomstig is van een der che mische grondstoffen,.die bij de fabricatie wor den gebruikt. De geur is echter volkomen on schadelijk; prof. dr. E. Waser, kantonchemiker van het kanton Zürich komt in zijn op ver zoek van de Zwitsersche regeering over deze vinding uitgebracht rapport tot de conclusie, dat er uit geen enkel gezichtspunt eenig be zwaar aanwezig is om dezen lucifer onder het publiek te brengen. Naar men ons mededeelde, bestaat het voor nemen, zoodra blijken mocht, dat dit nieuwe artikel den gewonen lucifer verdringt, hier te lande 'n fabriek op te richten, aangezien de voor de fabricatie noodzakelijke grondstoffen m Ne derland voorhanden zijn PERSVRIJHEID. „Postjager"-briefkaarten. Met welwillende medewerking en toestem ming van het Hoofdbestuur der Posterijen, het Departement van Koloniën en den Indischen Postdienst is een eenvoudige wijze van retour zending aan de afzenders van deze briefkaarten mogelijk gemaakt en wel op de volgende wijze: De kaarten worden verkrijgbaar gesteld, ge frankeerd met de beide speciale luchtpostzegels, ieder a 0.30, te weten: de Nederlandsche uit gave voor de heenvlucht en de Indische uitgave voor de retourvlucht. De indeeling der kaarten is zoo vervaardigd, dat het Nederlandsche zegel rechts boven en het Indische zegel links onder geplakt kan worden. De afzender dient zijn naam en adres duidelijk en volledig te ver melden en de kaart te adresseeren aan het Hoofd der Posterijen te Bandoeng. Tevens zul len de beide zegels dan resp. te Den Haag en te Bandoeng van de speciale poststempels wor den voorzien. Deze bijzondere inschikkelijkheid van Regeeringswege is voor philatelisten een buitenkansje. Deze kaarten zijn alleen verkrijgbaar bij de firma Pander te Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, en. wel bij aankoop van het Neder landsche zegel a 0,30, of der beide zegels (voor retourzending) a 0,60 totaal; de brief kaarten zijn dus kosteloos. Schriftelijk aan vragen van buiten deze steden kunnen gericht worden aan de firma H. Pander en Zonen, Postbus 30, Den Haag, onder bijsluiting van 0,35 resp. 0,65 aan postzegels. De aanvragers dienen op hun enveloppe in den linker-boven- hoek te vermelden „Postjager-briefkaart". Het tijdstip der beschikbaarstelling wordt nader bekend gemaakt. LEVERING VAN MARGARINE AAN DETAILLISTEN De R. K. bond van melkhandelaren in Ne derland heeft zich, naar aanleiding van de zeer vele klachten harer leden over de levering van margarine, met een adres tot den Minister van Economische Zaken gewend, met het verzoek, te willen bevorderen, dat de crisis-Zuivelcen- trale een regeling treft, waarbij het den detail listen in margarine wordt toegestaan, dat, in dien de leveranciers, van wien zij in de periode van 8 Mei tot 4 Juni hebben betrokken, hen niet goed of alleen tegen te hoogen prijs be- dienent; zij dan met goedvinden van de C.Z.C. een anderen leverancier kunnen kiezen. Vanzelfsprekend zal dan de gekozen leve rancier eenzelfde kwantum meer van de fa brieken moeten ontvangen, of, indien het een fabriek is, eenzelfde kwantum meer moeten kunnen fabriceeren en dit kwantum worden afgeschreven van den vorigen leverancier of fabriek. Men meldt ons van bevoegde zijde: Nog steeds komt het voor, dat gemeentebe sturen en besturen van andere publiekrechte lijke corporaties beslissingen omtrent eene overigens noodzakelijk geoordeelde verlaging der loonen van hun personeel aanhouden in afwachting van het rapport der commissie Schouten. Zoodanig uitstellen van maatregelen, welke de plaatselijke overheid op grond van de fei ten zelve noodzakelijk oordeelt valt te laken en is in strijd met hetgeen de regeering in deze zware tijden als eersten eisch aan de besturen der lagere publieke organen stelt n.l. het geven van een doelbewuste van verantwoordelijk heidsbesef getuigende krachtige leiding. Een beroep op de commissie-Schouten voor zoodanig uitstel is voorts geheel onjuist en onaanvaardbaar wijl deze commissie de regee ring zal adviseeren omtrent de haar wachtende taak bij aanvaarding van de aanhangige wijzi ging der ambtenarenwet en niet over de op de besturen der lagere organen rustende taak en verantwoordelijkheid om hunne salaris-rege lingen te doen aansluiten aan gewijzigde ver houdingen en omstandigheden, waarvan de re delijke vervulling o.m. zal voorkomen, dat de regeering t.z.t. van de haar te verleenen be voegdheid zal-behoeven" gebruik te maken. De regeeringscommissaris inzake steunver- leening aan de griendcultuur deelt mede, dat aan de bekende adressen van belangstellenden is toegezonden een reglement, betrekking heb bende op een steunmaatregel ten behoeve van de griendcultuur, het verleenen van een bij drage voor het maken van witte 6 voets en witte 5% voets hoepels uit stokken vari den laatsten oogst 1932/'33. Belanghebbenden, die het reglement nog niet ontvingen en voor toezending in aanmerking willen komen wordt verzocht hun schriftelijke aanvragen daartoe ten spoedigste te richten aan het regeeringsbureau gevestigd Hoogstraat 141 Werkendam. CRISIS-RUNDVEECENTRALE Naar gebleken is, heeft de laatste publicatie der Crisis-Rundveecentrale eenig misverstand gewekt. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd dat door de Crisis-Rund veecentrale, rekening houdend met het bepaal de omtrent de guste dieren, lijdend aan t.b.c. en para-t.b.c. uitsluitend lèvering van drachtig vee gevraagd wordt. Tevens wordt bekend gemaakt, dat, in af wijking van hetgeen medegedeeld is, op Maan dag 13 November te Gorinchem geen runde deren zullen worden afgenomen. Voordat gelegenheid zal worden' gegeven tot het leveren van meerdere runderen, zal ieder, die runderen ter levering aangeboden heeft, in de gelegenheid worden gesteld, tenminste één rund te leveren. Het dagelijksch bestuur van den Nederland- cgjnmanuani. wcucl aan - i schen Journalistenkring verzoekt cms het vo hetgeen slechts door den sedert overleden Pa- gende mede te deelen: radja, kon worden verhinderd. In de bijeenkomst van het Nationaal Jonge- Omtrent Paradja merkte pleiter op, dat, vol- ren Verbond op 30 October j.l. m den Dieien- gens een getuigenis, deze reeds in 1927, 1928, tuin te 's Gravenhage heeft, blijkens de op dit 1929 en 1931 bij de autoriteiten bekenwas en punt niet geheel eensluidende verslagen, het lui XiJZJU V,ll XUUX Wij "V. geadviseerd werd hem te ontslaan wegens zijn extreem-nationalistische gezindheid en wegens zijn ongunstige uitlatingen over officieren, ter wijl hij niettemin boven een tiental andere ge gadigden werd verkozen om tot kwartiermees ter te worden opgeleid. Bovendien is nog gebleken dat ook tegen den korporaal Bosschart was gewaarschuwd. Plei ter achtte den invloed welken het beleid ten aanzien van de salariskorting op de Inlandsche schepelingen had, ongunstig, aangezien men meende, dat de Regeering alleen gevoelig was voor demonstreeren. Pleiter wees er nog op dat de geest vergif tigd werd door achteraf toegezonden berichten omtrent de korting, terwijl een der schepelin gen heeft verklaard, dat het de muiters speet juist een vertrouwd en geacht commandant te moeten teleurstellen. De opruiers hebben op de ij delheid der mede schepelingen gewerkt door o.a. te wijzen op de dienstweigering te Soerabaja, waarbij men niet normaal" kon blijven, zooals in de berichten werd gemeld. De officier van administratie Mahieu, die de belaagden Soewarso en Ardani verdedigde, sloot zich bij den vorigen pleiter aan. Bovendien voerde hij aan dat genoemde schepelingen on der psychischen dwang der leiders stonden, zoodat ten aanzien van Soewarso vrijspraak en ten aanzien van Ardani de grootst mogelijke clementie werd bepleit: Spreker achtte de door don fiscaal geeischte straffen over het al gemeen zeer zwaar. De fiscaal betoogde in zijn repliek dat de Zeven Provinciën" inderdaad van hulp ver stoken was terwijl de bedoelingen van Kawi- larang maar al te duidelijk blijken uit diens eigen verhoor, n.l. „naar Madoera opstoomen om de gearresteerde schepelingen te bevrijden" Men mag niet aannemen, dat dit doel alleen kon worden bereikt door den Marinecommandant aan boord te roepen. VER. KON. PAPIERFABRIEKEN. Aanvoer grondstoffen in October. In October werd eene hoeveelheid van 5.722 kub. vadem papierhout van Archangel voor de papierfabriek te Velsen aangevoerd. Sedert 1 Jan. in dit jaar werd voor dit bedrijf eene hoeveelheid van 52.390 kub. vadem hout aan gevoerd, Nader getuigenverhoor gelast. Het gerechtshof te Amsterdam wees gisteren een interlocutair arrest in de zaak tegen den Mijdreehtschen kweeker, die door middel van yal-sche stukken zou gepoogd hebben de zeer groote erfenis van mevrouw Van Wieringen, uit Mijdrecht te bemachtigen. De rechtbank te Utrecht had hem tot twee jaar en zes maanden veroordeeld. Het hof bepaalde in het interlocutair arrest, dat op Vrijdag 17 November nog zeven getui gen moeten worden gehoord, omdat het on derzoek niet volledig was. puill) liiV-t» T-) van de Eerste Kamer, de heer prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman zich uitgesproken voor het aan banden leggen van de persvrijheid. Het dagelijksch bestuur van den Kring heett hicin aanleiding gevonden, zich tot den heer de Savornin Lohman te wenden met het ver zoek te willen mededeelen in hoeverre de ver slagen op dit punt juist zijn, aangezien de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat een samen vatting van het gesprokene den indruk zou kun nen maken van een aan banden leggen der pers vrijheid zonder beperking, welken ongewensch- ten indruk de heer de Savornin Lohman, naar het dagelijksch bestuur vertrouwt, allerminst bedoeld heeft te willen vestigen. In antwoord op de tot hem gerichte vraag heeft prof. de Savornin Lohman de welwillend heid gehad, het dagelijksch bestuur te berichten, dat hij niet meer precies weet, welke woorden, hij, al improviseerend, gebezigd heeft en dat hij natuurlijk bedoeld heeft, uiting te getfen aan het in het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de algemeene beschouwingen der Rijksbegrooting geformuleerde desideratum, dat de Regeering „met kracht tegengaat het mis bruiken van de vrijheid van vereeniging, van het woord, van de straat en van.de pers.' Hetzelfde is trouwens door den heer de Savor nin Lohman bij herhaling in de Eerste Kamer bepleit. DURE KOEKJES. Voor de Arr. rechtbank te Breda stonden Donderdag terecht de 23-jarige M. v. M., van beroep arbeider, wonende te Den Bosch en de 36-jarige A. v. O., van beroep los arbeider, wonende te Den Bosch, beiden thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring te Breda, ter zake dat zij te Tilburg op 17 Juli j.l. te zamen hebben weggenomen in een huis aan den- open baren weg een hoeveelheid koekjes en drank, nadat zij zich door braak toegang tot dat huis hadden verschaft. Reeds vroeger stonden bei den voor deze zaak terecht, die echter werd uitgesteld voor nader onderzoek inzake vinger afdrukken. De officier van justitie mr. A. graaf van Limburg Stirum achtte het ten laste gelegde overtuigend bewezen. Hij meende, dat M., die volledig had bekend, kans moet worden ge geven, z'n leven te verbeteren. Tegen v. O., die bleef ontkennen, was geen tegemoetkoming op haar plaats. Hij eischte tegen v. M. 12 maanden gevangenisstraf, waar van 6 maanden voorwaardelijk en 6 maanden onvoorwaardelijk met aftrek van vóórarrest. Tegen v. O. eischte hij een jaar gevangenis straf met aftrek van vóórarrest. Mr. v. Wijmen pleitte voor v, M. clementie, terwijl mr. v. Eyl uit Tilburg voor v. O., vrij- spraak vroeg. De uitspraak werd bepaald op over 14 dagen. Gistermorgen is het eerste vliegtuig der K. i L. M. weer over de winterroute, dus vici Mar seille en Rome, in de plaats van over Leipzig en Boedapest vertrokken. Het was de „IJsvogie met aan boord 348 K.G. post en 28 K.G. pakket nost.Toevallig opende ditzelfde vliegtuiD een jaar geleden ook den winterdienst, en wel op 3 November. De postlading bedroeg toen 262 kilogram brieven en 5Vz K G- p^ketpost. Een vooruitgang van het postvervoer dus van 33 ,o ten opzichte van verleden jaar. Met de post, welke te Rome en Athene nog wo^dt bijgeladen, zal de „Ijsvogel" straks bq haar vertrek uit Europa omstreeks 420 K.G. nóst aan boord hebben. Gistermorgen bevonden zich aan boord éen passagier Londen—Karachi, één passagier Lon- dS-Calcutta en drie passagiers Amsterdam- ïlefbetrof hier een moeder met twee zoon tjes, die op het laatste oogenblik geboekt wer- dCj3e pakketpost kwam uit het Oosten van ons land per taxi Woensdagmiddag omstreeks 4 uur op hét hoofdbureau der K. L. I«. De reizigster met haar twee zoontjes gisternacht per taxi naar Schiphol. De „Kwartel" is gisteren te Schiphol geland. De „Snip" is op thuisreis van Singapore te Rangoon aangekomen. De „IJsvogel" (uitreis) is gisteren in Rome aangekomen. Een Duitseh minnaar van de Nederlaudschc letteren. Naar het „Vaderl." meldt, is de jonge Duit- sche letterkundige Rudolf Lonnes dezer dagen, in den ouderdom van 31 jaar, te Neusz leden na een jarenlange ziekte. Lonnes heeft zich verdienstelijk gemaakt voor de Nederlandsche letterkunde. Hij sprak zuiver en grammaticaal-onberispelijk onze taal. Lonnes heeft het werk van vele jongere Noord-Nedsrlandsche en Vlaamsche auteurs, en ook het werk van een enkelen ouderen Ne- derlandschen schrijver door zijn voortreffelijke Duitsche vertalingen tot den grooteren I™"" schen lezerskring gebracht. In zijn bundel „Nie- derland, ein Buch junger Flamischer und Hol- landischer Dichtung" bracht hij het werk van Mussche, van Ostayen, Burssens, Minne, M. Gijsen, Marsman, Donker, B. Verhoeven, A. van Duinkerken. W. ten Berge en Albert Kuyle in het Duitseh over. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Ontvangsten over Juli ruim 1% millioen lager dan het vorig jaar. De ontvangsten der Nederlandsche Spoor wegen over de maand Juli, waarvan thans definitief cijfers bekend zijn geworden, zijn met een totaal van 11.439.305 weer ruim 1% millioen lager dan over de maand Juli van 1932, toen deze ontvangsten 13.038.279 be droegen. De totale ontvangsten over dë periode 1 Januari—31 Juli bedroegen 70.714.286 tegen 82.056.248 over -dezelfde periode van 1932. Het gemiddeld - aantal kilometers in exploitatie was over beide perioden hetzelfde, nL 3661. De ontvangst per dagkilometer komt dus voor 1933 uit op 91,11 tegen 105,22 over de eerste zeven maanden van 1932. Over de maand Juni 1933 waren de ont vangsten groot 9.319.232, NEDERL. FAILLISSEMENTSSTATISTIEK. Totaal in 1933 iets gestegen. Over October bedroeg het aantal faillisse menten in de onderlinge provincies van Neder land volgens opgave van van der Graaf Co. voor Noord-Holland (excl. Amsterdam) 46, Am sterdam 54, Zuid-Holland (excl. den Haag en Rotterdam) 56, den Haag 43, Rotterdam 38, Utrecht 19. Gelderland 23, Noord-Brabant 35, Limburg 17, Zeeland 2, Friesland 20, Groningen 9 Drénte 9, Overijssel 14. Het totaal over Octo ber bedroeg 385, het totaal vanaf 1 Januari 1933 3897, zelfde tijdvak vorig jaar 3866 faillisse menten Volgens het weekblad Handelsbelangen wer den gedurende de maand Octrfoer bij de geza menlijke griffies in Nederland gedeponeerd 240 erediteurenlijsten met een passief van 5.828.080 waarvan preferent 1.197.229, Sedert 1 Januari 3933 werden in totaal gedeponeerd 2011 eredi teurenlijsten met een totaal passief van 52.541-790 lyaarvan preferent 8.977.101. MIER kunt u heei GoeoKoop MA/xrib- venoUlSTERlNGENXieri

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4