k PSYCHOTECHNISCH LABORATORIUM VAN DE P. T. T. ZATERDAG 4 NOVEMBER 1933 LEVERING VAN RUNDVEE. GEWOON EN UITGEBREID L. O. IN 1932. Belangrijke toeneming uitgebreid L O. STAATSLOTERIJ. DE BESTRIJDING VAN DE TSETSE- VLIEG. KEURING VAN CHAUFFEURS EN WAGENBESTUURDERS. Waarop moeten de candidaten reageeren r DE BLOEMBOLLENTEELT- SANEERING. BISSCHOP MAR THEOPHILOS NAAR ONS LAND. De massa-bekeering in Engelsch Zuïd-Indië. WEER VERSCHEPINGEN VAN SURINAAMSCHE SINAAS APPELEN. Herleving van de bacoven- cultuur, Surinaamsche begrooting ingediend. TRAGIEK UIT HET MISSIELEVEN. Een schokkende doodstijding. Verplichte aangifte. Op grond van den grooten aanvoer op de leveringsplaatsen alwaar de Crisis Rundvee centrale gelegenheid biedt, rundvee aan haar te leveren, zal noodig zijn een verplichte aan gifte in te stellen. Zoodanige aangifte maakt mogelijk, dat: 1. Het aantal te ontvangen dieren kan wor den geregeld naar de mogelijkheid van ver werking. 2. De werkzaamheden aan de overneming zelf verbonden, uitvoerbaar zijn op zoodanige wijze als dit wenschelijk is. Aangezien noodzakelijk is, deze regeling ten spoedigste in werking te doen treden, is aan raking gezocht met de Nederlandsche Varkens centrale, welker leveringsorganisatie medewer king zal verleenen voor zoover betreft de aan giften. De werkwijze zal zijn als volgt: Zooveel mogelijk leveringsplaatsen worden voor overneming aangewezen, terwijl voor elke leveringsplaats een maximum aantal over te nemen runderen wordt vastgesteld. Bij de plaatselijke zaakvoerders der Neder landsche Varkenscentrale worden aangiftekaar- ten verkrijgbaar gesteld, op welke door den adspirant-leverancier wordt ingevuld op welke plaats, op welken datum en hoeveel dieren van de gevraagde soort hij wenseht te leveren. Bij denzelfden zaakvoerder, bij wien de kaar ten zijn aangevraagd, kan men inlichtingen bekomen omtrent'de invulling der kaarten en na de invulling wordt elke kaart, aan welke een retaurkaart is bevestigd, rechtstreeks op gezonden naar de Crisis Rundveecentrale te 's-Gravenhage. Tijdig voor den datum van levering ontvangt elke betreffende leverancier de retourkaart terug, o-p welke hem wordt bevestigd hoeveel der door hem aangegeven dieren kunnen wor den aangeboden. Deze kaart geldt als bewijs van gerechtigdheid tot aanbieding tegenover den provincialen vertegenwoordiger der C. R. C. Zonder vergezeld te zijn van zoodanige kaart, wordt dus geen dier ter aanbieding toegelaten. Het is eiken aangever slechts geoorloofd in eenzelfde week op niet meer dan een leverings- piaats dieren asm te geven. Aangiften zijn verloopen, indien zij op den vastgestelden datum niet gebruikt zijn. Een leverancier zal, indien hij meer dan een dier kan leveren, deze steeds tegelijk en, voor zoo veel mogelijk, op een kaart vermeld moeten aangeven. Wie het hem ter levering toegestane aantal dieren niet levert, kan worden uitgesloten van verdere mogelijkheid tot levering. In aansluiting op het bovenstaande heeft de C. R. C. bepaald, dat in de week van 13—18 November 1933 vee ter levering kan worden aangeboden op de ondervermelde plaatsen en tijdstippen. Breda 13 Nov. v.m. 9—11 uur, veemarkt; Coevorden 8—10 Gorinchem 810, bij de Kerver; Nijkerk 13 Nov. v.m. 8—10 uur, veemarkt; Steenwijk 810 Tiel 8—10 Valkenburg 810 Sneek 14 811 Deventer 810 Wijchen 810 Rotterdam 811 Oostburg 14 9—11 nader aan te geven Groningen 15 8—11 uur, veemarkt Middelburg 9—11 nader te bepalen; Wolvega 8—10 nader te bepalen; Assen 8—10 bij abattoir "Löehem 8—10 uur, veemarkt; "!v¥pJüdoorn 810 's Hertogenb. 8—10 Venray 810 ""tóedwarden 16 811 Hoogeveen 810 Zutphen 810 Schagen 810 Roermond 810 Gouda 810 Utrecht 17 811 Hengelo 8—10 Zwolle 810 Leiden 811 Eindhoven 8—10 bij abattoir Emmen 8—10 naast eieren markt. Gevraagd worden drachtige en melkgevende runderen in alle soorten en kwaliteiten. Dieren, van welke moet worden aangenomen, dat ze lan ger dan 7 maanden drachtig zijn, worden niet aangenomen. De dieren moeten uitgemolken worden aangeboden. Indien aan de C. R. C. na slachting blijkt, dat een dier niet drachtig is, wordt de overnemingssom met 40 pet. vermin derd. Overige voorwaarden en prijzen zijn on gewijzigd gebleven. De kaarten voor aangifte tot levering, welke bij alle plaatselijke zaak voerders van de N.V.C. verkrijgbaar zijn tegen betaling van 10 cent, moeten uiterlijk Dinsdag 7 November a.s. ten kantore van de C. R. C. te 's Gravenhage zijn ontvangen. De leverings gelegenheid voor de week van 611 November a.s. wordt nog nader bekend gemaakt. Aangezien de C.R.C. de daartoe in aanmerking komende dieren naar de destructiebedrijven verwijst, biedt zij gelegenheid tot levering van guste dieren, lijdend aan tuberculose of para- tuberculose, die daardoor gevaarlijk zijn voor hun omgeving en toebehooren aan leden van een erkende organisatie ter bestrijding van vee ziekte of van een andere, eveneens door de Cri sis Rundveecentrale als zoodanig te erkennen organisatie, die zich op het gebied van bestrij ding van veeziekten beweegt. Elk dier moet worden aangeboden door den eigenaar zelf en vergezeld zijn van de schriftelijke verklaring van een dierenarts met fiat van den betrokken inspecteur van den Veeartsenijkundigen dienst, blijkens welke verklaring het voor den gezond heidstoestand van den veestapel gewenscht is, dat het desbetreffende dier wordt opgeruimd. Deze dieren worden geklassificeerd naar ge bruikswaarde, de korting wegens niet-drachtig- heid wordt niet toegepast. Verschuiving van het leerlingaantal van het Openbaar naar het Bijz. onderwijs voortgezet. Het aantal scholen voor gewoon lager on derwijs bedroeg naar het bureau voor statis tiek meedeelt op 31 December 1932 7.553. Te genover het vorig jaar beteekent dit een stij ging met 17 scholen, terwijl in 1931 een toe neming met 97 en in 1930 een accres met 155 scholen kon worden vastgesteld. De vermeerdering van het getal scholen is ontstaan uit een toeneming der bijzondere scholen met 126, verminderd met een afneming der openbare scholen met 109. Het aantal leerlingen bedroeg op den tel datum 1.199.593. Tegenover het vorig jaar is het met 1.951 (0,2%) gedaald, terwijl in 1931 een toeneming met 18.394 (1,6%) en in 1930 een accres met 21.739 (1,9%) kon worden vastge steld. Hierbij zijn aangeteekend, dat voor het jaar 1932 op grond van de cijfers omtrent den leef tijdsopbouw der bevolking op 31 December '30 (volgens de uitkomsten der volkstelling, ver minderd met de normale sterfte) een vermeer dering der schoolbevolking met bijna 19.000 leerlingen te verwachten zou zijn geweest, ware in dat jaar niet de minimum-leeftijd van toelating tot de lagere school met drie maan den verhoogd. Als gevolg van dezen maatregel werden dus, naar men mag aannemen, onge veer 21.000 leerlingen buiten de scholen voor gewoon lager onderwijs gehouden. De invloed van de verhooging van den toelatingsleeftijd in 1933 met andermaal drie maanden mag op een gelijk getal leerlingen worden gesteld. De verschuiving van de aantallen leerlingen van het openbaar naar het bijzonder onderwijs zette zich in 1932 voort. Het openbaar ^onder wijs zag zijn schoolbevolking met 14.078 ver minderen 3,2% in 1931 —1,3% en in 1930 —1,9%), het aantal leerlingen bij het bijzon der onderwijs steeg met 12,127 (1,6%, in 1931 3.3% en in 1930 4,3%). Het aantal leerlingen der Protestantsch-Christelijke scholen steeg met 0,6% (in 1931 2,4% en in 1930 3,1%), dat der Roomsch-Katholieke scholen met 2,3% (in 1931 4,1% en in 1930 5,1%) en dat der overige bijzondere scholen met 0,9% (in 1931 1,1% en in 1930 5,8%). Het aantal leerkrachten bedroeg op den teldatum 36.479. Tegenover het vorig jaar be teekent dit een daling met 347, terwijl in 1931 een toename met 677 en in 1930 een accres met 1.271 leerkrachten viel te constateeren. Uitgebreid Lager Ondenvijs. Tegenover de vermindering van leerlingen en leerkrachten bij het gewoon lager onder wijs staat bij het uitgebreid lager onderwijs, als gevolg zoowel van de toeneming van het aantal kinderen in den voor deze scholen gel denden leertijd als van een intensiever ge bruik van de zijde der bevolking, ook in 1932 wederom een belangrijke toeneming. Het aantal scholen bedroeg op 31 December 1932 802. d.i. 10 meer dan in 1931. In 1931 was het met 6 en in 1930 met 8 gestegen. Het aantal leerlingen dezer scholen bedroeg op den teldatum 75.240. Hierin schuilt tegen over het vorig jaar een toeneming met 8.106 leerlingen (12,1%), terwijl in 1931 een ver meerdering met 6.324 leerlingen (10,4%) en in 1930 een accres met 3.840 (6,7%) kon worden vastgesteld. Het beeld bij het uitgebreid lager onderwijs wijkt ook hierin af van dat bij het gewoon lager onderwijs, dat zich hier niet slechts het bijzonder, maar ook het openbaar onderwijs in opgaande lijn bevindt. Het zag zijn school bevolking met 3.632 leerlingen toenemen (12,4%, in 1931 8,6% en in 1930 6,4%), het aantal leer lingen bij het bijzonder uitgebreid lager onder wijs steeg met 4.474 (11,8%, in 1931 ook 11,8% en in 1930 7%). Het aantal leerlingen der Pro- testantsch-Christelijke scholen steeg met 13,1% (in 1931 12,2% en in 1930 9,5%), dat der Roomsch-Katholieke scholen met 11,2% (in 1931 12,8% en in 1930 6%) en dat der overige bijzondere scholen met 7% (in 1931 1,1% en in 1930 —2,2%). Het aantal leerkrachten steeg met 186 tot 3.470, terwijl er in 1931 142 en in 1930 159 leer krachten bij kwamen. De kruising van den Rijksiveg met de tpoorlijn Kampen-Hattem waarvan alle techten voor f 100.000 door de Nederl. Spoorwegen van de gemeente Kampen zijn overgenomen. De Tweede Kamer over het voorstel- K, ter Laan. Volgens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het voorstel-K. ter Laan tot uit breiding van de Staatsloterij verklaarden ver scheidene leden, voorstanders op principieele gronden van afschaffing der Staatsloterij, reeds op dien grond aan een uitbreiding hun mede werking niet te kunnen verleenen. Verscheidene andere leden, die niet princi pieel gekant verklaarden te zijn tegen het voortbestaan der Staatsloterij, meenden toch, dat behandeling van dit initiatief-voorstel wei nig zin heeft. Immers al mocht het door de Staten-Generaal worden aangenomen, dan zal de regeering daaraan nog bezwaarlijk haar goedkeuring kunnen hechten. Bij zijn optre den toch heeft de regeering de verklaring af gelegd, dat het toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen ter wille van de noodzakelijke eendracht zou worden vermeden Het vraagstuk der Staatsloterij ligt naar de meening dezer leden in een zoodanige sfeer van principoeele tegenstellingen, dat het alleen reeds daarom verstandig zou zijn, dit voorstel in te trekken of wel voorloopig te laten rusten. Van andere zijde werd het voorstel op ver schillende gronden verdedigd. Ten slotte wezen enkele voorstanders er op, dat de regeling, die ten gevolge heeft, dat in de eerste vier klassen geen nieten voorkomen, tot corruptie zou kunnen leiden, wanneer de col lecteurs bijv. in de derde klasse voor eigen rekening spelen en op de beschikbare loten voor een relatief belangrijk deel zelf de hand leggen. Zij zouden wenschen, dat maatregelen daartegen in het voorstel werden opgenomen Concentratie-kampen in Congo. De tsétsé vlieg, die de slaapziekte op mensch en dier overbrengt, houdt zich bij voorkeur, ja uitsluitend op in lommerrijke streken; vandaar een met goed gevolg aangewend middel, is de uitroeiing van bosch en strukgewas. Aldus lezen we in de November-aflevering van de „Annalen der Witte Paters". Maar de Afrikaan- sche hei is uitgestrekt. De bewoners zijn niet bij machte, het vuur te leggen aan die wilde struiken en de bosschen uit te roeien. Nu be sloot de regeering om de besmetting zooveel mogelijk te beperken, de lui, die wijd en zijd verspreid in kleine dorpjes wonen, in groepen te vereenigen. Zóó verzameld in vier of vijf nederzettingen zal het werk van boomen rooien enz. veel meer kans tot slagen bieden. Het plan is, met deze groepeering in het land schap Oeha (Tanganyika en Spekoba Vicariaat) te beginnen. Met drie concentratiekampen, die elk 25 a 30.000 menschen zuSwin huisvesten, zal begin worden gemaakt. Aan am katholieke Mis sie is het voorstel gedaan in hn midden dezer volksplantingen kerk en scholen «n apotheken op te richten, welk voorstel is aangenomen. Het Hoofdbestuur der P. T. T. laat reeds ge durende een paar jaar psychotechnisch onder zoek verrichten ten aanzien van candidaten voor bepaalde functies, zooals brievenbesteller en radio-telegrafist. Thans is dit onderzoek uitgebreid tot chauf feurs enwagenbestuurders. Waarom ook wagenbestuurders zal men vra gen. Dat komt, omdat ook andere overheids diensten en particulieren tegen vergoeding hun personeel op het psychotechnisch laboratorium van het hoofdbestuur kunnen laten onderzoe ken en de keuring voor wagenbestuurder on geveer dezelfde testproevep eischt als die voor chauffeurs. Het is dus een kleine moeite en eischt, geringe kosten om ook de wagen bestuurders in het psycho-technisch onderzoek op te nemen, nu men voor de keuring van chauffeurs alles reeds in de puntjes gereed heeft. Wanneer we zeggen: „alles in de puntjes", dan beweren we heusch niet te veel. We hebben dezer dagen eens een kijkje mogen nemen in het nieuw ingerichte Psychotechnisch Labora torium, dat zich in een reeks aaneengrenzende vertrekken op de vierde verdieping van het Hoofdbestuursgebouw der P. T. T. aan de Kortenaerkade 12 te den Haag bevindt. De psy chotechnische adviseur, mej. dr. R. Biegel en haar assistenten waren onze geleiders. Verschillende instrumenten werden ons daar bij gedemonstreerd. Over het nut van psycho technisch onderzoek is al meermalen uitge weid. Een interessant staaltje ervan is wel het volgende: De société des Transports en Commun de la Region parisienne (S. T._ C. B. P.) met 30.000 man personeel, verricht sedert eenige jaren een psychotechnische keuring en herkeuring van chauffeurs en wagenbestuurders. Tengevolge van deze keuring verminderde het aantal can- didaten-chauffeur (-wagenbestuurder), dat ge durende de opleiding moest worden ontslagen, van 20 pet. tot 3.4 pet., terwijl het aantal ver keersongevallen gedurende het eerste dienst jaar, dat de keuring in werking was, met 16.5 pet. verminderde. Dit beteekende niet alleen een grootere veiligheid van het verkeer, maar tevens een besparing van frs. 1.300.000 per jaar voor de betrokken maatschappij, terwijl bovendien op het materiaal-verbruik een aan zienlijke bezuiniging werd verkregen. Aan welke proeven de chauffeurs onderworpen worden. Het is van belang, dat een chauffeur op ge- zichts- en gehoorprikkels op de juiste wijze, snel en met constante snelheid reageert. Daar om omvat het onderzoek van chauffeurs in het laboratorium der R. T. T. verricht, in de eerste plaats reactie-proeven. De volgende proeven worden genomen, die alle automatisch op een papieren band wor den geregistreerd: 1. Proef voor verspreide aandacht. a) De candidaat zit in een donker vertrek .tegenover een projectiescherm, waaromheen een aantal lampen in verschillende kleuren zijn aangebracht. Op de verschillende kleuren moet hij op verschillende wijze reageeren, terwijl op het projectiescherm een film wordt geprojec teerd, waardoor hij zich niet mag laten aflei den. b) De candidaat moet tegelijkertijd reagee ren op verschillend gekleurde lampen en op verschillend klinkende bellen, terwijl weer op het projectiescherm een film wordt ver toond. 2. Proef voor reactiesnelheid. De candidaat krijgt een sleutel in de hand en moet door het indrukken daarvan reageeren op geluidsprik kels, door den proefleider gegeven. De reactie tijd wordt door een d'Arsonval-tijdmeter in honderdste van een seconde afgelezen. Bij deze proef wordt in de eerste plaats gelet op het constant-zijn van den reactietijd. 3. Proef voor vakbekwaamheid. Deze wordt alleen afgenomen bij herkeuring van personen, die reeds kunnen chauffeeren. De chauffeur neemt plaats in een apparaat, dat gelijk is aan de bestuurderscabine van een auto en voorzien van alle organen daarvan. Voor hem wordt op een scherm een straatfilm geprojecteerd, opge nomen uit een rijdenden auto. Op de gebeurte nissen van deze film moet hij op de gewone wijze reageeren. Elke reactie (stuur, debrayage, versnelling, gaspedaal, voetrem, handrem, claxon) wordt geregistreerd en kan op 1/100 sec. nauwkeurig worden afgelezen. De reactieproeven wegen bij het onderzoek het zwaarste. Verder worden er nog een aantal andere proeven afgenomen. 4. Proef voor het schatten van snelheden en afstanden. De candidaat zit voor een apparaat van 4 Meter lengte voorzien van een meetlat met getallen Langs deze lat bewegen zich 2 kleine autotjes met verschillende snelheid. Gaan zij in tegengestelde richting dan moet de candi daat schatten bij welk punt zij elkaar ontmoe ten gaan zij in dezelfde richting, dan moet hij schatten bij welk punt het eene wagentje het andere inhaalt. 5. Proef voor het aanvoelen van bewegingen. De'candidaat houdt het handvat van een wiel in de hand, de proefleider neemt het handvat van een tweede wiel, dat met het eerste los ver bonden is. De candidaat moet de bewegingen van het wiel van de proefleider aanvoelen en navolgen. De bewegingen van beide wielen worden geregistreerd. 6. Proef voor krachtmeting. De candidaat moet een gummipeer, verbonden met een ma nometer zoo sterk mogelijk indrukken. Gemeten wordt de maximum sterkte van den druk van het weerstandsvermogen tegen vermoeidheid. 7. Proef voor weldoordacht handelen. De can didaat wordt geplaatst voor een verticale plaat, waarover gummislangen door elkaar heen ge- singerd zijn, die van boven in een glazen buis je, van onderen in een gummipeer eindigen. Door het indrukken van een knop laat de proef leider een celluloid strookje naar boven sprin gen, dat juist tegenover een der glazen buis jes staat en dat bij 't opspringen in brand wordt gestoken. De cadidaat moet nu de gummislang, die bij dit buisje hoort, in het wirwar volgen en op de gummipeer onderaan drukken, dan wordt het brandende strookje omvergeworpen. 8. Proef voor verblinding. De candidaat wordt iu een donker vertrek tegenover een scherm geplaatst, waarop een film met losse woorden wordt geprojecteerd. De candidaat moet deze woorden hardop lezen. Plotseling wordt een verblindende lichtstraal in zijn oogen gewor pen. Als gevolg daarvan kan hij een aanta!' woorden niet waarnemen. De duur der ver blinding wordt vastgesteld. De keuringsinstallatie i/fot ivagenbestuurders. De keuring is dezelfde als voor chauffeurs, alleen wordt de proef vakkundig handelen af genomen met behulp van een apparaat, dat overeenkomt met een volledig trambalkon, ter wijl een film wordt geprojecteerd die vanuit een rijdenden tramwagen is opgenomen. Zoodra blijkt, dat hier te lande belangstel ling bestaat voor keuring van wagenbestuur ders, zal de installatie van het Psychotechnisch Laboratorium der P. T. T. met het hiervoor benoodigde materiaal worden uitgebreid. De keuring van chauffeurs in het psycho technisch laboratorium der P. T. T. Een toestel waarbij elke handeling van den chauffeur automatisch wordt geregistreerd WIJZIGING LEERPLICHTWET. Momenteel financieel onmogelijk geacht. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het voorstel van wet van den heer K. ter Laan c.s. tot wijziging van de Leerplichtwet. Hieraan wordt het volgende ontleend: Zeer vele leden wenschten niet in een ge- dachtenwisseling te treden over de al of niet wenschelijkheid op zich zelf van een uitbreiding van den leerplicht uitsluitend in den zin van een langeren verplichten leertijd voor het al gemeen vormend lager onderwijs. Zij waren het er echter over eens, dat zulk een uitbreiding in den tegenwoordigen tijd tot de financieele on mogelijkheden behoort Alleen reeds om zijn financieele consequenties werd het voorstel dan ook onaanvaardbaar geacht. Verscheidene andere leden verdedigden het voorstel. Wat de financieele zijde betreft, ves tigden zij in het bijzonder de aandacht op het feit, dat tegenover de uitgaven voor salarissen een groote besparing op wachtgelden zal komen te staan, terwijl er voor de zeer vele jonge menschen, die de onderwijzersakte bezitten, weer eenig perspectief zal komen. Doch vooral is het h.i. van beteekenis dat door verlenging van den leerplicht het aantal personen, die aan het productieproces deelnemen, zal worden ver kleind. Naast ernstige financieele -bezwaren hadden verscheidene leden tegen het verplicht stellen van de gelegenheid tot verstrekking van school- voeding ook principieele bezwaren. JOAN BARNES. HOLLYWOOD, 3 November. (R.O.) De film ster Joan Blondell, heeft aangekondigd, dat zij voortaan zal optreden onder den naam van Joan Barnes. Miss Blondell is namelijk in het huwelijk ge treden met Georges Barnes, een camera-man. Dit is de eerste maal dat een filmster haar naam, waaronder zij bekend geworden is, ver andert. HET „ATRIUM LIBERTATIS" ROME, 3 November (V. D.). Bij opgravings- werken te Rome heeft men in de nabijheid van de St. Maarten- en St. Lucas-kerk kolossale stukken tufsteen gevonden. Volgens het oor deel van deskundigen heeft men hier te doen met overblijfselen van het klassieke „atrium- libertatis", den zetel der Romeinsche censoren. VERBOD VAN BELEEDIGENDE FILMS. De Chineesche regeering heeft een wet uit gevaardigd, waarbij alle films, waarin verte genwoordigers van het gele ras in een slecht daglicht worden gesteld, in China worden ver boden. Voorziening in den credietnood verzocht. In gemeenschappelijk overleg tusschen den R.K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond in 't Bisdom Haarlem, de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, het Hollandsch Bloembollenkweekers-Genootschap, den Bond van bloembollenhandelaren, den Zuid-Holland- schen Bond van kleine kweekers en den Neu tralen Bond van boeren, land- en tuinbouwers, zal aan den Minister van Economische Zaken een adres worden gezonden, waarbij aan den Minister dank betuigd wordt voor de maatre gelen tot saneering van het bloembollenbedrijf. Deze maatregelen, welke ondanks de tegen werking van sommige vooraanstaande perso nen in het organisatieleven tot stand kwamen, hebben kunnen bewerken, dat de export, te gen de groote buitenlandsche handelsbelemme ringen in, waarschijnlijk 20.000.000 zal be dragen. Den Minister en zijn staf en ook de bestu ren der kweekers- en export-Centrale hebben eer van hun arbeid. Echter, alles is tot stand gekomen zonder eenigen financieelen steun of voorschot van overheidswege. Daarom dringen bovengenoem de besturen bij den Minister aan op voorzie ning in den grooten credietnood, welke is ont staan door de vernietiging op groote schaal van bloembollen, waardoor een groot bedrag aan productiekosten zonder eenig resultaat werd uitgegeven. Gevraagd zal worden om een in dividueel crediet. Tevens zal op inkoop voor den minimum prijs van het volgens het officieele communi qué van 4 Mei 1.1. aanwezige surplus van le verbare bollen worden aangedrongen. Het „paleis", waarin Mgr. Theophilus, bis schop van Tiruvalla op het oogenblik resideert. Met de aankomst in Engeland van Bisschop Mar Theophilos, die binnenkort ook ons land zal bezoeken, komt in ons geheugen terug de geschiedenis en beteekenis van misschien wel de grootste massa-bekeering van den laatsten tijd. Immers toen Bisschop Mar Theophilos, tege lijk met Bisschop Mar Ivanios, die ons land reeds vroeger bezocht, de schismatieke kerk der Jacobieten van Ma labar, (Zuid-Indië), verliet en zich aansloot bij de Roomsch-Katho lieke Kerk, volgden hen niet minder dan 55 schismatieke pries ters en 12000 leeken dezer kerk. De twee bisschoppen gaven de leiding in deze groote strooming, die nog steeds voort duurt, naar Rome. Want zij waren het, die gedreven door wel- gemeenden ijver en godsdienstzin, orde en plicht onder de Jaco bieten trachtten te her stellen. Voor dit doel richtte Bisschop Mar Ivanios een monniken klooster op ter opleiding van ijverige pries ters, die dan zouden uittrekken om het Jaco- bietischevolk tot een inniger godsdienstig leven terug te brengen. Zelfs werden vertegen woordigers der protestantsche Engelsche kerk Mgr. Theophilos Kalapurakal aangezocht om de zieleleiders van deze monni ken te worden. Dooh als altijd is ook thans weer bewaar heid, dat voor oprechte zoekers naar waar heid slechts één weg bestaat, namelijk die welke leidt naar Rome. Want geen bevrediging vindend in protestantisme en nog steeds on rustig, klopten deze heilige bisschoppen bij Rome om hulp aan. En toen, zooals Mar Theo philos verklaart, werd plotseling alles licht, In de autoriteit van den Paus van Rome, zagen zij eensklaps, door de genade Gods, het gezag, door Christus gewild, voor de Christen kerken. Thans begrepen zij, dat met de hulp der hooge princiepen der Katholieke leer, God zelf, als het ware, de leiding nam voor het herstel en zuivering der Jacobietische Kerk. Zoo gebeurde het dan, dat beide bisschoppen door de volmacht van den Paus in den schoot der Moederkerk werden opgenomen met het behoud van hun volle waardigheid. Zelfs werd aan ieder een diocees toegewezen, zoodat thans Mar Ivanios het bestuur bezit van het aarts bisdom Trivandrum en Mar Theophilos dat van Tiruvalla. De laatstgenoemde bisschop werkt daar thans met de hulp van 19 priesters, die even als hijzelf naar de R.K. kerk ovoergingen; zij hebben de zielzorg over 3000 Jacobietische be keerlingen. De groote ernst van deze bekeering blijkt wel uit het feit, dat Bisschop Mar Theophilos door het overgaan naar de Kerk van Rome, al de bezittingen die hij bezat als schismatieke bisschop, waaronder zijn bisschoppelijk paleis en kathedraal, moest verliezen en zijn intrek nemen in een hut, gebouwd van bamboe. Bisschop Mar Theophilos behoort tot den Malankara-Antiochischen ritus .waarvan hij, bisschop Mar Ivanios, en de bekeerde pries ters, thans de eenige vertegenwoordigers zijn in de Katholieke Kerk. De Jacobieten gaan trotsch op hun eeuwen oude Christelijke afstamming, want zij kunnen hun bekeering tot het Christendom herleiden tot den tijd der Apostelen, daar de H. Thomas hun missionaris is geweest. FATHER A. BRUENS. Ik kom eens kijken naar dien ezel, die te koop is. Vaoder, ze hebbe je noodig Bij de Tweede Kamer is de Surinaamsche begrooting voor 1934 ingediend. In deze be grooting is rekening gehouden met de tot standkoming van een niet onbelangrijken maat regel, namelijk de omzetting van het militair hospitaal te Paramamribo in een burgerzieken huis. Wordt vorenbedoelde bijzondere voorziening in verband waarmede de Rijksbijdrage aan de Surinaamsche geldmiddelen 102.973 hooger geraamd moesten wordenbuiten beschouwing gelaten, dan blijkt dat er bij de samenstelling van de ontwerp-begrooting zooveel mogelijk naar gestreefd is om, niettegenstaande te re kenen viel met een lagere raming van de mid delen en met de noodzakelijkheid van handha ving van crisismaatregelen, de Rijksbijdrage weinig of niet te doen afwijken van het voor 1933 geraamd, in vergelijking met voorafgaan de jaren reeds te sterk verminderd bedrag. De minister betreurt het des temeer, dat hij zich nochthans met het oog op den kritieken toe stand, waarin de Rijks financiën verkeeren, ge noopt heeft gezien het geraamde subsidiebedrag alsnog met 304.300 te verminderen. Ter com pensatie hiervan is, naar aanleiding van een voorstel van Gouverneur Rutgers, de raming van enkele middelen nader in totaal met 69.000 verhoogd en is mede ingevolge zijn advies die van de uitgaven met een totaalbe drag van 235.300 verlaagd. Valt het te betreuren, dat de drang van de buitengewoon ongunstige omstandigheden, de zen voor de Surinaamsche begrooting ingrij penden maatregel onafwijsbaar maakte, daar tegenover mag wellicht eenige hoop worden gekoesterd dat verschillende maatregelen, waarop reeds in de Memorie van Toelichting op de vorige begrooting kon worden gewezen en welke strekken om verbetering te brengen in den economischen toestand van Suriname, binnen afzienbaren tijd in zekere mate gun stige gevolgen zullen afwerpen, zij het dat het stadium der proefnemingen nog geenszins voor bij is. Dank zij ook de medewerking van de beide Kametnrs der Staten-Generaal, kon in het be gin van dit jaar een aanvang worden gemaakt met het mechanisch rijstbedrijf in Suriname. De resultaten van de in het vorige jaar gedane proefverschepingen van sinaasappelen naar Nederland gaven aanleiding daarmede in dit jaar voort te gaan. Door de proefnemingen met de verscheping herwaarts van bacoven is reeds gebleken, dat de Surinaamsche z.g. Congo- bacoven de vergelijking met de beste in Europa geïmporteerde banaan goed kan door staan, zoodat mede door de wijze waarop in deze aangelegenheid wordt te werk gegaan, een herleving van de bacovencultuur, welke ook aan den kleinen landbouw ten goede kan komen, niet langer tot de onmogelijkheden ge rekend behoeft te worden. De proef met de bereiding van koffie vol gens het systeem-Fernandes heeft goede re sultaten opgeleverd. Voor 1934 wordt, in vergelijking met 1933: minder geraamd aan uitgaven89 963 meer geraamd aan ontvangsten106.756 minder geraamd aan Rijksbijdragen., 196.719 ONS DAGELIJKSCH BROOD In het Broodbesluit is o.m. bepaald, dat de bereiding, verpakking, bewaring, behande ling en het vervoer van brood uitsluitend mogen geschieden ojr zindelijke wijze, niet mogen plaats hebben door personen, die lijden aan zweren, etterende wonden of huidziekten aan het hoofd, aan de handen en (of) armen, voor zoover deze personen met deeg of brood in aanraking komen. Bij vervoer van brood op den openbaren weg moet het brood op deugdelijke wijze beveiligd zijn tegen stof, vuil en insecten. GEZONDHEIDSRAAD. We plaatsten eenigen tijd geleden een Aneta- telegram, waarin het tragisch voorval werd gemeld, dat Broeder Jeanson van de Congre gatie der Miss. van het H. Hart te Tandjong- Priok op de aankomst van de „Ophir" wachtte, waarmee zijn broer, zou meekomen. Toen- de boot arriveerde werd hem meegedeeld, dat zijn broer tijdens de vaart was overleden. In de „Koerier" van 23 October vinden we nog de volgende bijzonderheden: Toen de „Ophir" van de Koninklijke Paket- vaart-Maatschappij Zondagmorgen de haven van Tandjong-Priok binnenvoer, wachtte den gezagvoerder en den scheepsarts een zware taak. Op de kade stonden een paar religieuzen en onder hen was Broeder Jeanson van de Con gregatie der Missionarissen van het H. Hart in het Apostolisch Vicariaat van Nieuw-Guinea. Broeder Jeanson vertoeft hier ter stede in afwachting van zijn vertrek naar Nederland op Woensdag a.s. om er een welverdiend Euro- peesch verlof 'door te brengen en hij stond op de Prioksche kade te wachten op zijn broer, Broeder Gerardus (in de wereld Godefridus Jeanson) van de Congregatie der Paters van de H. Harten in de Apostolische Prefectuur van Bangka en Billiton, wien vergund was zich naar Batavia te begeven om zijn naar Europa vertrekkenden broer te ontmoeten, nadat zij el kander in 29 jaar niet gezien hadden! Het heeft zoo niet mogen zijn. In den nacht voor de „Ophir" Priok binnen liep is Broeder Gerardus aan boord van ge noemden stoomer overleden. 's Avonds na het diner klaagde hij erover zich niet wel te gevoelen. De dokter kwam er aan te pas, die een injectie toediende. Des nachts circa één uur moet een hartsverlam- ming ingetreden zijn, welke aan het tijdelijk bestaan van Broeder Gerardus een einde maakte. Wie schetst de gevoelens van zijn zwaar ge troffen broer, toen deze, zich aan boord bege vend, door den gezagvoerder en den scheeps arts staande gehouden werd om hem van de ontstellende gebeurtenis op de hoogte te stel len! Broeder Gerardus werd geboren den llden Februari 1881 te Rotterdam. Hij kwam in Indië op den 14den Augustus 1924 en werd onmiddellijk te Muntok geplaatst. Voor hij hier te iapde kwam, was Broeder Gerardus reeds lang in de tropen werkzaam geweest, namelijk in de Philippijnen, waar hij in een leprozen-kolonie arbeidde. Bouwen was zijn lust en zijn leven. Menig Filippino hieft van hem onderricht in de bouw kunst gehad. Zelf teekende, ontwierp en voer de hij uit zonder verpoozing, waar zulks maar mogelijk was. En hier in Indië getuigen tal van bouwwer ken van zijn prestaties op bouwkundig gebied. Zoo bouwde hij te Pangkalpinang kantoren en schoollokalen, te Blinjoe een Zustershuis en schoollokalen, te Muntok een Zustershuis en een nieuwe kerk. Nooit zat hij stil; immer waren zijn ruste- looze handen of was zijn rustelooze geest bezig met uitvoeren of ontwerpen. Alles ter meer dere eere van Hem, in Wiens dienst hij zich met lichaam en ziel gesteld had. Het stoffelijk overschot van Broeder Gerar dus werd van Tandjongpriok naar de R. K. Ziekenverpleging „Sint Carolus" overgebracht. Maandag om 7 uur had een plechtige Re quiem-mis plaats in de Kathedraal te Batavia- C„ opgedragen door den Provicaris, geassis teerd door de Pastoors Baptist en Kraanen en opgeluisterd door het Zangkoor „Caecilia". Daarna had de begrafenis plaats op het nieu we kerkhof Laanhof onder groote belangstel ling. Onder de vele aanwezigen werden opge merkt verscheiden geestelijken en Broeders en ook vele leeken. Het was een indrukwekkende plechtigheid. GEORGE MAKINS. f LONDEN, 3 November. (V.D.). Na een kort stondige ziekte is hier overleden de bekend» Britsche chirurg George Makins.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2