rK'l ASPIRI PARTIJRAAD DER R E. STAATSPARTIJ ïacvurm MAANDAG 6 NOVEMBER 1933 Jgiyf ij t CIJFERS. SALARISVERMINDERING PERSONEEL. RIJKS- Regeeringsmededeeling in de Cent. Comm. voor Georg. Overleg. PELGRIMSTOCHT IN HET H. JAAR AGENDA VAN DE KOMENDE VERGADERING TE ROTTERDAM. De crisis en het groote gezin. Bestrijding der verregaande zedeloosheid. HULPVERLEENING AAN DEN MIDDENSTAND. VIER DOODEN. RESTAURATIE VAN MONUMENTEN. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. INTERN. MISSIESTUDIECONGRES. Op 25, 26 en 27 November te Amsterdam. AUTO DOOR SNELTREIN OP ZIJ GEDUWD. Bijeenkomsten van buitengewone beteekenis. De iüzittenclen bleven ongedeerd. BRAND IN HET HARTJE VAN GRONINGEN. BURGEMEESTER DOOR LAND- LOOPER AANGEVALLEN. INDISCHE POSTVLUCHTEN. De centrale statistiek heeft de cijfers over het lager onderwijs van 1932 gepubliceerd. Er blijkt uit, dat het bijzonder onderwijs blijft groeien ten koste van het openbare, Het openbaar onderwijs zag zijn school bevolking met 14.078 verminderen. Het aan tal leerlingen bij het bijzonder onderwijs steeg met 12.127. En wel, dat der Protestant- sche scholen met 0.6 pet., dat der Katholieke scholen met 2.3 pet., en dat der overige bij zondere scholen met 0.9 pet. Er blijkt ook uit, dat een vermeerdering der schoolbevolking met bijna 19.000 leer- lingen te verwachten zou zijn geweest, ware in dat jaar niet de minimum-leeftijd van toelating tot de lagere school met drie maan den verhoogd. Als gevolg van dezen maat- regel werden dus, naar men mag aannemen, ongeveer 21.000 leerlingen buiten de scholen voor gewoon lager onderwijs gehouden. Hier rijst de vraag, waar deze kinderen blijven en of het reusachtig aantal geen regeling van het voorbereidend lager onder wijs eischt. Een regeling die voorkomt, dat hier de eene tak van afnderwijs wordt bevoordeeld boven den anderen. Men vergete niet, dat momenteel nog een groot aantal katholieke kinderen school gaat op openbare bewaarscholen, die toe- voerkanaalen zijn voor de openbare lagere scholen. u' no® kan worden bestendigd met het geld van alle burgers, in zooverre de openbare bewaarscholen, alleen of boven de bijzondere worden gesubsidieerd, is on toelaatbaar. Dit is een uitholling van de financieele gelijkstelling. Naar de „N. Venlosche Courant" verneemt heeft de regeering in de Centrale Commissie voor het Georganiseerd Overleg de volgende mededeelingen gedaan: De thans geldende tijdelijke kortingen op de salarissen worden met ingang van 1 Januari a.s. vervangen door een vaste korting va$» 10 Deze vaste korting houdt dus tevens in, dat ook de pensioengrondslag vanaf 1 Januari a.s. met naar beneden gaat, terwijl daarmede ook de kindertoelage voor salarissen boven 2000 vermindert. De bijdrage voor eigen pensioen, welke mo menteel 3 bedraagt, wordt op 4% ge bracht. De oploopende aftrek voor ongehuwden gaat biet door. De plannen voor een nieuwe salarisregeling Per 1 Januari 1935 zijn vervallen. Standpunt van de C. N. O. P. Zaterdag kwam het Congres van de Cen trale van Nederlandsch Overheidspersoneel (C.N.O.P.) in de groote zaal van den Dieren tuin te 's-Gravenhage bijeen ter beraadslaging over de regeeringsvoorstellen ten aanzien van de derde salariskorting van het rijkspersoneel. Alle hoofd- en afdeelingsbesturen van de aangesloten organisaties, alsmede honderden leden waren aanwezig. Van bestuurszijde werd medegedeeld, dat op een audiëntie van de C.N.O.P. bij den Minister- President is gebleken, dat het houden van open bare vergaderingen, het bijwonen daarvan en het spreken door ambtenaren op dergelijke bij eenkomsten niet in strijd is te achten met de beslissing van den Ministerraad inzake het in acht nemen van bepaalde grenzen bij het voe ren van acties. Iedere ambtenaar zal voor zich zelf hebben vast te stellen wat al dan niet ge past kan worden geacht. Van de redelijkheid eener derde loonkorting Nederlandsche Mariacongrcganisten te Rome. (II.) Maandagmiddag zouden wij door den H. E, Paler-Generaal der Sociëteit van Jezus worden ontvangen. Immers, al zijn de Mariacongrega- ties gemeengoed geworden van de geheele Kerk, al worden zij bestuurd door seculiere en reguliere geestelijken beiden, al staan zij onder de Bisschoppen; haar stichter was een Jesuïet, doel en middelen zijn ontleend aan de Regels der Sociëteit. En, krachtens Pauselijke decreten, heeft de Generaal der Orde het recht de Regels te maken en te veranderen. Daar was dus alle reden voor, om bij Pater. Generaal onze opwachting te maken. De ontvangst geschiedde in het gebouw der Curia. Mgr. Aengenent, mgr. Taskin, mgr. Eras, mgr. Hendrikx en Plebaan Westerwoudt hadden zich bij de congreganisten gevoegd, Pater-Ge- neraal was vergezeld van zijn assistent voor de Germaansche Provincies, Pater R. van Oppen- raay en de Paters Van Offeren en Zey. In de toespraak, die door prof. Steger werd gehouden, wees deze op de banden, die de Ma- riacongregaties, als instituut, aan de Sociëteit van Jezus binden. Hij bracht dank aan de Orde, in de persoon van Pater-Generaal, voor het door een harer leden genomen initiatief, voor de wijsheid die sprak uit de Statuten, welke, hoe oud ze ook zijn, nog veel actuali teit hebben behouden, omdat zij de zelfheili ging en het apostolaat, het gebed en de actie op zulk een harmonieuze wijze doen vereeni gen. Als de Paus alle leeken oproept tot Katho lieke Actie, dan zijn de Mariacongreganisten daarvoor de kernen. Maar daarvoor is noodig, dat ze geschoold en geleid worden door Direc teuren, die naast hun ander priesterlijk werk, zich daaraan voldoende kunnen geven. In zijn antwoord onderstreepte Pater-Gene raal, dat de Mariacongregaties in alles de di rectieven der Bisschoppen hebben te volgen, want, evenals de Rozenkrans, afkomstig van de Dominicanen en de Kruisweg, afkomstig van de Franciscanen, beide gemeengoed van alle katholieken zijn geworden, zoo is dat ook de Mariacongregatie, die afkomstig is van de Je- suïeten. Inderdaad is de Mariacongregatie geen gebeds-broederschap. De actie, in haar secties speelt, naast het gebed, haar eigen belangrijke rol. Altijd is dat zoo geweest, altijd moet dat zóó blijven, wil het doel met de daartoe geko zen middelen worden bereikt. De leden zelf der Congregatie moeten de actie voeren, de Direc teuren zien, als 't ware van achter de scher men toe, dat de goede geest en de goede rich ting worden bewaard. Zóó vervulde de Con gregatie die P. Generaal leidde, toen hij nog in Polen werkzaam was, haar taak en zoo moet zij ook thans nog door de Congreganisten wor den vervuld. Dan vroeg P. Generaal eerst den zegen voor zichzelf aan mgr. Aengenent, welken Z. H. Exc. hem bereidwillig gaf, daarna schonk Pater Le- dochówsky aan alle aanwezigen zijn zegen. De plechtigheid was uiterst eenvoudig, maar daardoor bijzonder diep treffend. In den ochtend bezochten de pelgrims de Vaticaansche bibliotheek en musea en het Vaticaan, in het eerste gedeelte van den mid dag werd onder geleide van Pater S. Tromp S.J., professor aan de Gregoriaansche Universiteit, de Urbs antiqua bezocht, nadat de geleerde gids te voren in een der college zalen van het Universiteitsgebouw een buiten gewoon interessante inleiding had gehouden over Mussolini's reconstructie van het oude Rome en het doel, dat hem daarbij voor oogen stond. v# Slachtoffers van het auto-ongeluk nabij Overschie, eenige wagens liepen op elkaar doordat de eerste tegen 'n vrachtauto reed De dertiende vergadering van den Partij raad der R. K. Staatspartij, wordt gehouden Vrijdag 24 November 1933 te 19.30 uur precies en Zaterdag 25 November 1933 te 10 uur in de bovenzaal van den Tivoli-Schouwburg, Cool- singel 53 te Rotterdam. Aan de agenda dezer vergadering is het volgende ontleend: Moties. Onder de ingekomen stukken is een brief van het bestuur der R. K. Staatspartij in den Rijks kieskring 's-Hertogenbosch (R.K.H.), d.d. 17 October 1933, waarin de navolgende moties der afdeelingen Asten, Eindhoven (St. Gerardus Majella) en Geldrop ter kennis van den Partij raad worden gebracht. In de motie-Asten wordt er bij het Partij bestuur met den meesten aandrang op aange drongen, onverwijld stappen te ondernemen, die tengevolge kunnen hebben, dat bij de reeds genomen en nog te nemen maatregelen meer dan tot nu toe de belangen van den handeldrij- venden en industrieelen middenstand in het oog gehouden zullen worden. In de motie-Eindhoven (St. Gerardus Ma jella) wordt de wensch uitgesproken: I. dat zoo spoedig mogelijk door reglements wijziging maatregelen worden getroffen om de jongeren bij de R. K. Staatspartij in te lijven: a. door het oprichten eener landelijke partij voor jongeren van 17 tot 23 jaar; b. door de jonge katholieken reeds op 23-ja- rigen leeftijd als lid aan te nemen en hun dan Dinsdagmorgen te 8 uur droeg P. van Op- ook het reJcht te bjj de voorverkiezin_ penraay m de kapel van Maria della Strada, in gen mede te stemm°n; II. dat de gehuwde vrouw (behalve de kost- winster) worde geweerd uit fabrieken, werk plaatsen, scholen, kantoren, enz.; II. dat opeenhoping van openbare betrekkin gen in één hand zooveel mogelijk worde ge weerd; IV. dat communisten en allen, die de omver. de Jesu, de H. Mis op voor de pelgrims congreganisten, waaronder Z. H. E. een predi katie hield over de gevaren die in dezen tijd ons H. Geloof en de Mariacongregatie be dreigen. Na afloop gaf P. van Offeren, een korte ver klaring van de kerk en van enkele harer won- tingswet en wettelijke regeling automaten we zen (Amsterdam). Het P.B. heeft aanleiding gevonden de voor stellen te doen voorafgaan door een algemeen praeadvies. Ten aanzien van het overgroote deel van de ingediende voorstellen, waarvan er vele, zij het in verscheiden vorm, dezelfde punten van practisch staatkundig beleid naar voren bren gen, wil het Partijbestuur er op wijzen, dat zoo goed als al deze voorstellen worden terugge vonden in dat deel van het Manifest der R. K. Staatspartij, verschenen in de Katholieke Pers van 16 October j.l., dat men zou kunnen noe men: het urgentie-program der Partij voor den eerstkomenden tijd. Uit de indiening dezer voorstellen, welke in den loop van de maand September en in het begin van October plaats vond, blijkt weder om duidelijk, welke practische staatkundige vraagstukken in ons Katholieke volk leven. Met voldoening stelt het P.B. vast, hoezeer de punten van het urgentie-program in het Manifest van 16 October j.l. opgenomen, wer kelijk uiting geven aan de in onzen kring sterk levende verlangens op staatkundig gebied. Zoo als uit het Manifest blijkt is dit stuk in volle dige overeenstemming met de Katholieke Frac tie der Tweede Kamer opgesteld en gepubli ceerd. Hiermede komt tevens vast te staan dat de Katholieke Kamerfractie met haar eigen, zelf standige verantwoordelijkheid besloten heeft, de verwezenlijking van deze punten met alle kracht in de eerstkomende maanden na te streven. Het doel van de indiening van voorstellen bij den Partijraad de practische staatkunde be treffende, is geen ander en kan nog mag een ander zijn, dat dit: van de Partijleiding te vragen de volle aandacht voor de voorge stelde punten en haar ;stuwenden invloed om deze aan de verantwoordelijke instantie door te geven; van de fractie te vragen evenzeer de volle aandacht voor die punten en de verwe zenlijking ervan in het parlementaire werk te willen bevorderen. Welnu, uit het Manifest van 16 October jl. blijkt zonneklaar, dat èn Partijleiding èn Frac tie" ten volle instemmen met veruit de meeste zal de heer Feb er in overleg met het P. B. nemen. Schorsing der vergadering tot Zaterdagmor gen, 10 uur. Regeling pachtwezen. Rapport over de ethische grondslagen voor de regeling van het pachtwezen in Nederland, uitgebracht door de Commissie ter bestudeering van het pachtvraagstuk, ingesteld bij besluit van het Bestuur der R. K. Staatspartij van 25 Juni 1932. Gezinsloon. Verslag der Commissie tot bestudeering van het vraagstuk van het gezinsloon, ingesteld bij besluit van het Bestuur der R. K. Staatspartij van 24 October 1931. Herziening Partijreglement. Voorstel van het P.B. tot benoeming van een Commissie van voorbereiding voor de behan deling van de algeheele herziening van het partijreglement in den Partijraad. Toelichting: Reeds geruimen tijd geleden heeft het P.B. eene algeheele herziening van het reg'-ment der partij in het vooruitzicht gesteld. Meer dan eens is, bij de behandeling van afzonderlijke voorstellen op dit punt, naar dit voornemen verwezen. Een 7-jarige prak tijk met het vigeerend reglement heeft op ver schillende onderdeelen, ook op het punt der systematiek, leemten aan het licht gebracht, welke voorzieningen eischen, die het meest doelmatig worden bezien in het licht eener algemeene herziening en aanvulling. Aan de hand der nauwkeurig geregistreerde ervarin gen, met het bestaande reglement opgedaan, is op het Partijbureau een wijzigings-ontwerp gereed gemaakt, dat aan het P.B. in eerste lezing is voorgelegd. In dit gevorderd stadium van voorbereiding leek het aangewezen den Partijraad in dezen arbeid te betrekken door uit zijn midden een commissie van voorberei ding te benoemen, welké het project van het P.B. in studie neemt en in overleg met het P.B. een definitief ontwerp voorbereidt, dat in de voorjaarsvergadering van den Partijraad ter behandeling en vaststelling aan de orde komt. Op deze wijze leek een doelmatige be handeling van dit werkstuk verzekerd, waarbij een goede verhouding tusschen de vereischte degelijkheid en voortvarendheid is betracht. De voorgestelde commissie uit den Partijraad kan aanstonds hare besprekingen aanvangen op den grondslag van een uitgewerkt concept en haar voor-werk kan de behandeling in den Partijraad aanzienlijk vergemakkelijken en bespoedigen. Zoo eenigszins mogelijk onder overlegging van 'het gereed gemaakte ontwerp zal het P.B. zijn voorstel tot samenstelling der commissie doen volgen of daarvan ter vergadering mede- deeling doen. Rondvraag. Er is in 't geheel geen reden voor, kiespijn kalm te verdragen! In weinige minuten kan men van deze pijn bevrijd zijn, wanneer men Aspirin neemt, het voor net organisme onschadelijke middeL eenig op de wereld Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbufsjes van 20 tabi. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. Reel. 658 DGVS 29 Weer een ongeluk op onbewaakten overweg CHAUFFEUR EN TWEE KINDEREN GEDOOD; EEN VROUW ERNSTIG GEWOND EN LATER OOK OVERLEDEN. a. Behandeling en beantwoording der even tueel schriftelijk ingediende vragen. Onder verwijzing naar de regeling van de Rondvraag, zooals die onder punt 10 der na- jaarsvergadering-1930 van den Partijraad werd aangekondigd, en nader is uiteengezet en toe gelicht in de circulaire No. 31 Maart 1931 namens het Partijbestuur gericht aan de Rijks- kieskringbesturen en aan de leden van den Partijraad worden deze leden ook thans wederom in de gelegenheid gesteld vragen over algemeen politieke onderwerpen schrifte lijk in te dienen bij het Partijsecretariaat, Mau- ritskade 25 te 's-Gravenhage, en dat wel vóór den 14en November a.s. b. Mondelinge rondvraag. Sluiting der vergadering. Zaterdagmorgen 8V2 uur zal in de St. Lau- rentiuskerk, Houttuin, een H. Mis worden op - dermooie schatten. Dan te 1 uur, was het voor het rijkspersoneel binnen twee jaar tijds I hoogtepunt daar, de audiëntie bij Z.H. den we.rPmS der maatschappij op gewelddadige was het congres niet overtuigd. Zonder uit- j paUs. In de zaal der Gobelins wachtten met i ^Vze ^eo°gen' U1' alla openbare lichamen en zondering werd betoogd, dat voor het rijksper- j mgr. Aengenent, mgr. Eras, mgr. Taskin, mgr. s mgen worden g weerd; soneel en de onderwijzers de grens van gepaste soberheid reeds is overschreden en het ver laagde niveau is bereikt. Er wordt door het rijkspersoneel niet ge twijfeld aan een ernstig streven der regeering om de lasten naar redelijkheid over alle be volkingsgroepen, te verdeelen, doch het congres ls van meening, dat dit streven ten aanzien van Het rijkspersoneel en de onderwijzers niet is geslaagd. Het congres droeg het bestuur van de C.N.O.P. °P zich bereid te blijven verklaren aan een her ziening van het Bezoldigingsbesluit medewer- mg te verleenen, doch vóór de tot standkoming aarvan geen nieuwe salariskorting, in welken te °°k' Soed te keuren, noch een uitspraak Het ten aanzien van een bepaalde formule, v cotLgres wenschte de volle verantwoordelijk- - voor rekening van de regeering te laten. In een adres aan den voorzitter der Centrale onimissie van Overleg, waarin dit standpunt n ®r 's toegelicht en dat door het congres werd goedgekeurd, zal hiervan mededeeling worden gedaan. T,- r, "i V. dat de volle aandacht worde geschonken fen Pftel Var; aan het groote gezin, dat door verschillende w A1 .2 plusten de komst j crisis.maatregelen het zwaarst wordt getroffen, van den H. Vader. A s de Plaatsbekleder van en besIujt he| bovenstaande ter kennis te bren- CWus .^n j^ b^nengeschreden en allen j van bet bestuur van den s K E van den gelegenheid gegeven had tot den handkus, j R K H en van de R K Staatspartij. sprak Z.H. depelgrims toe. Hij noemde hen In de motie van de R K Kiesvereniging, af- hartehjk welkom in het vaderhuis. Niet alleen deeli Geldr0 H. Maria Bri idaë w*rdt: omdat allen daar welkom zijn, van welke taal - - 6 of kleur ook, maar vooral omdat zij, als Hol- Subsidies voor de Nieuwe Kerk te Delft en de St. Janskerk te Gouda. Prov. StatennvoornoJfUl<i"Holland stellen aan N. H. gemeente te DelftT de kerkvooSdij der nen In de kosten van «J» sidie te verlee- en de zijbeuken der Nip,f^ra^-e van het schiP een bedrag van 25 7 Kfk aldaar' hoogste 58.000, te verdeelen"vwdeV" Aen ren 1934, '35 en "36. er de «henstja- Verder stellen zij voor aan de de Restauratie van de St. Janskericlf^ V°!?r een subsidie te verleenen ln de kosten m 7a ze restauratie van 20 pet. der na 1 Januarfmtl te verwerken bedragen en ten hoogste 3« oon te verdeelen over de dienstjaren 1934 tot en met 1941. landers, door offers van geld en htm persoon zooveel bijdragen tot de propaganda van het Verlossingswerk, waarvan zij, juist door hun beleven van het christelijk geloof, de waarde toonen te begrijpen. Z.H. sprak het vertrou wen uit, dat de pelgrims, teruggekeerd in hun land, het apostolaat van het voorbeeld vooral zullen uitoefenen, wat niet uitsluit het apos tolaat van het Gebed en van het woord. De H. Vader zegende ieder afzonderlijk, en al hunne familieleden en dierbaren, in het bij zonder de jeugdige priesters die naar Rome gezonden worden om in het Nederlandsch Colege te studeeren en zich voor te bereiden om voor Paus en Kerk nuttig te werken in hun vaderland: voorts alle priesters van Ne derland en heel in het bijzonder Zijn mede priesters in het bestuur der Kerk, die in den persoon van Haarlems Bisschop hier zoo waar dig vertegenwoordigd waren. De rede van Z. H. werd in het Italiaansch uitgesproken. En onmiddellijk in het Neder landsch door P. v. Offeren herhaald. Duidelijk bleek, uit zichtbare teekenen van instemming, dat de Paus de vertaling op den voet volgde. Diep onder den indruk van de bijzondere ontvangst verlieten wij de zaal. Des namiddags werd een autotocht gemaakt naar Tivoli, waar van de watervallen, den tem pel van Vesta, het onvergelijkelijk uitzicht en hert heerlijk zitje in de villa d'Este werd ge noten. De dagen in de Eeuwige Stad zijn voorbij; maar, de herinnering aan al het geestelijk ge- notene zal blijven. Met een woord van warmen dank voor Pater Jacq. Mulders S.J., algemeen secretaris van de Mariacongregaties in Neder land, die den pelgrimstocht zoo uitstekend voorbereidde, aan Pater van Offeren, S.J., die ons verblijf te Rome zoo veraangenaamde; maar heel in het bijzonder aan Mgr. Aengenent, 'e door Zijn hooge tegenwoordigheid aan de audïénties bij den II. Vader en bij den H. E. relief eneraal der Jesuieten, zoo'n bijzonder gaf, worde dit verslag besloten. 'tts, die de koning op Wapenstil- slar,dsd(tg bij de cenotaaf zal neerleggen, Wordt klaar gemaakt. Voor het kind. Van 11 December tot 10 Januari as wordt evenals vorige jaren uitgegeven een serie van 4 weldadigheidspostzegeds voor het kind De postzegels zijn ontworpen door mr. J. Smlierm te Amsterdam, de afbeelding stelt voor een kind met een lichtende ster. De waarden zijn- 1% ct. (3 ct.), 5 ct. (8 ct.), 6 ct. (10 ct.) en 12% ct. (16 ct.). Tegelijkertijd worden uitgegeven 2 nieuwe series prentbriefkaarten, de eene houdende 6 reproducties naar schilderijen van Rembrandt en de andere getiteld: „De vreugde van de jeugd" en voorstellende de kinderspelen in de verschillende tijden des jaars, met de bij iedere maand behoorende teekens van de dierenriem, ontworpen door mej. D. Duyvis te Amsterdam. De prijs van iedere serie is 0,35. overwegende dat de groote gezinnen door de crisismaatregelen en de voortdurend stijgende belastingen van Rijk en Gemeenten in steeds ernstiger mate onevenredig zwaarder worden belast, zonder dat daartegenover iets gedaan wordt om die lasten te verlichten: het Partij bestuur via de verschillende lagere partij-in stanties dringend uitgenoodigd, met den meest mogelijken spoed al zijn invloed bij de Regee ring en de R. K. Tweede Kamerfractie aan te wenden om als directe hulp een verhooging van den kinderaftrek voor de Rijksinkomsten belasting en de Gemeentefondsbelasting zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen. Verkiezing van het Dagelijksch Bestuur. De leden van het Dagelijksch Bestuur wor den gekozen voor een tijdsruimte, verloopende tusschen twee periodieke verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en wel tel kenmale, nadat de verkiezing van de afgevaar digden der Rijkskieskringorganisafies heett plaats gehad (art. 17 lid 3 Partijreglement). Onder de vijf personen, die het Dagelijksch Bestuur vormen, moeten tenminste twee leden worden gekozen, die door de Rijkskieskring- organisaties als leden van het Partijbestuur zijn aangewezen (art. 17 lid 1 Partijreglement). Een opsomming van de leden van het P. B. volgt hier, waarbij de namen der aftredende D. B.-leden zijn gecursiveerd: J. J. Beliën (Den Bosch), Mr. J. J. A. Houben (Tilburg), Mr. E. H. J. Baron van Voorst tot Voorst en J. W. H. M. Meyèr (Arnhem-Nijme- gen), A. W. Lucas (Rotterdam), Ir. L. J. M. Feber (Den Haag), H. Bader (Leiden), Th. P. J. Eisen (Dordrecht), J. C. Berger (Amster dam), H. F. Fluitman (Helder), Mr. dr. P. J. Witteman (Haarlem), B. Truffino (Middelburg) G. H. J. van Spanje (Utrecht), Pastoor W. F. A. Overmeer (Friesland), G. J. ter Steege (Zwolle), J. W. ten Braak (Groningen), A. Si- bon (Drenthe), J. W. Mols (Maastricht). Voorts zijn aftredende de D. B.-leden: Mr. C. M. J. F. Goseling, voorzitter en A. C. de Bruijn, lid. der ingediende voorstellen. Het doel der voor- j gedragen voor de R. K. Staatspartij en hare stellen is dus bereikt vóórdat zij in den Par- leden. Het Partijbestuur vertrouwt, dat zoo- tijraad ter behandeling zijn gekomen. veel mogelijk alle leden in de kerk aanwezig Nu zoo verheugend naar voren komt, dat het I zijn en vooraan zullen plaats nemen. Manifest door de andere Partij instanties wordt i gedragen en geschraagd, wil het Partijbestuur den Partijraad vragen om, met terzij delating van een formeele behandeling der voorstellen als in dit algemeen praeadvies bedoeld, zich eenstemmig te stellen achter het Manifest der Partijleiding en te verklaren, dat dit de uit drukking is van den wil van het Katholiek volksdeel, in onze Partij vereenigd tot staat kundig werk. Verkiezing Voorzitter lijksch Bestuur. Dage De afgevaardigden der Rijkskieskringorgani safies in den Partijraad kiezen uit de leden van het Dagelijksch Bestuur den voorzitter (art. 17 lid 2.) Voorstellen. Behandeling der, ingevolge art. 15 lid 4 Partijreglement ingekomen voorstellen der Rijkskieskringorganisaties. Deze voorstellen betreffen hulpverleening aan den Middenstand (Middelburg en Haarlem); een Katholieke Zeeuwsch Tweede Kamerzetel (Middelburg); steun aan het groote gezin (Arnhem-Nijmegen, 'sGravenhage en Haarlem); ontslag der ge huwde vrouw uit 's Rijksdienst (Arnhem-Nij megen, 's Gravenhage en Amsterdam)maat regelen tegen de verregaande zedeloosheid (Leiden, Haarlem en Amsterdam); bestrijding der extremistische revolutionnaire groepen (Haarlem), bestrijding der ongewenschte cu mulaties (Haarlem) en wijziging winkelslui- Het ivethoudcrschap van ir. Feber. Ter behandeling in de vergadering van den Partijraad heeft de R. K. Rijkskieskringorgani- satie Leiden de navolgende motie ingediend: De R.K. Kamercentrale Leiden, in vergadering bijeen, vernomen hebbend de verkiezing tot wet houder van 's-Gravenhage van het lid der Tweede Kamer, den Heer Ir. L. J. M. Feber, overwegend de ongewenschtheid van de cu mulatie van dergelijke functies, tenzij buiten gewone omstandigheden in het belang van de partij zulks noodig maken, noodigt het Partijbestuur uit, indien het laatste geval niet aanwezig is, den Heer Ir. Feber te verzoeken, voor een dezer functies te bedanken. Praeadvies van het P.B. Het P.B. wil bij zijn praeadvies over deze motie den inhoud ervan toetsen aan het des betreffende punt uit het Manifest. Het daar geformuleerde standpunt luidt: „Tegengaan van elke niet beslist noodzakelijke gelijktijdige ver vulling van ambten". De norm, waaraan elk bijzonder geval ge toetst behoort te worden, is deze: de al of niet besliste noodzakelijkheid van de gelijktijdige vervulling van ambten. Het concrete geval, dat in de motie Leiden wordt behandeld, betreft een cumulatie van Tweede Kamerlidschap en Wethouderschap van 's-Gravenhage. De noodzakelijkheid moet nu worden be oordeeld van twee kanten, n.l. van de zijde van het Tweede Kamerlidmaatschap en van de zijde van het Wethouderschap. Ten opzichte van het Tweede Kamerlidmaat schap acht het P.B. zich in staat een oordeel uit te spreken. Het gevolg van het bedanken van Ir. Feber als kamerlid zou zijn, dat de Tweede Kamerfractie zou worden beroofd van een lid, dat als Indische specialiteit optreedt zonder dat de mogelijkheid bestaat daarvoor een anderen deskundige op dat terrein in haar midden terug te krijgen. Dit gevolg acht het P.B. inderdaad niet te verantwoorden. Ten opzichte van het Wethouderschap van 's-Gravenhage acht het P.B. zich niet in staat een verantwoord oordeel te vormen. Dit is een aangelegenheid van zuiver plaatselijk politieken aard, voor welker juiste behandeling de Katho lieke Raadsfractie van 's-Gravenhage de ver antwoordelijkheid draagt en alléén dragen moet. Dat bij het te nemen besluit over de be zetting van een wethoudersplaats door een Ka tholiek de daaruit voortvloeiende gelijktijdige vervulling van twee ambten mede is overwogen, acht het P.B. vanzelfsprekend. De beoordeeling van de besliste noodzakelijkheid van die zijde benaderd is dus zaak der betrokken Raads fractie. Dat blijkbaar èn door de Raadsfractie èn door den heer Feber persoonlijk diens aanvaarding van het wethoudersambt slechts is gezien als een tijdelijke, in de gegeven omstandigheden' onvermijdelijke oplossing, volgt uit de verkla ring, welke de heer Feber heeft gegeven in een vergadering van den Centralen Raad van den Rijkskieskring 's-Gravenhage, gehouden op Vrijdag 29 September 1933. Deze verklaring, welker inhoud aan het P. B. door den heer Feber nader is bevestigd, komt hierop neer: dat, indien de heer Feber door zijn fractie na de gemeenteraadsverkiezingen in 1935, ander maal en dan uiteraard met den opzet om voor een vierjarige periode het ambt te ver vullen candidaat mocht worden gesteld voor het wethoudTschap, hij alsdan lusschen beide functies zal kiezen. Deze definitieve beslissing Zondagochtend heeft op den onbewaakten spoorwegovergang op den Liendenscheweg, on der de gemeente Hoogland, even voorbij de splitsing van de lijnen AmersfoortZwolle en Amersfoort—Apeldoorn, een ontzettend ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen op slag zijn gedood. Een auto, een z.g. Gooi-tax, welke op de rails stond te wachten om den trein, welke om 10.53 uur uit Apeldoorn te Amersfoort moet aan komen, te laten passeeren, werd gegrepen door trein 159, welke om 10.47 uit Amersfoort naar Apeldoorn vertrekt. Het wagentje werd meegesleurd en geheel vernield, waarbij van de inzittenden, de chauf feur en twee kinderen, meisjes van resp. twee en vijf jaar, direct werden gedood, terwijl de moeder van de kinderen in hoogst ernstigen toestand werd opgenomen. De vrouw is naar het ziekenhuis Lichtenberg te Amersfoort over gebracht. De ouders van de vrouw, wier vader voor man bij de spoorwegen is en die vlak bij den overweg woont, zouden haar met haar man en kinderen op bezoek ontvangen. De man was uitgestapt om te zien of de weg vrij was. Het ongeluk schijnt toe te schrijven te zijn aan een zwaren mist. De toestand van mevr. SijbergenSprey was levensgevaarlijk; zij had ernstige inwendige kneuzingen opgeloopen. Hedenmorgen vernamen wij nader, dat zij hedennacht aan de gevolgen is bezweken. De chauffeur was de 28-jarige W. B. Bak ker, uit Hilversum. De lijken zijn door de politie in beslag ge nomen en overgebracht naar het lijkenhuisje te Hoogland. Onder de auspiciën van de R. K. Studenten vereniging „Sanctus Thomas Aquinas" zal op 25, 26 en 27 November a.s. te Amsterdam wor den gehouden een internationaal missiestudie- congres. Wij zijn thans in de gelegenheid enkele nadere bijzonderheden te publiceeren over dit congres, dat onder de hooge bescherming staat van 't Nederlandsche Episcopaat en dat door de deelneming van katholieke studenten uit het geheele land niet alleen, maar ook uit het bui tenland van meer dan gewone beteekenis be looft te worden. Zoowel de keuze van het onderwerp van dit congres als die van de inleiders, die dit alge meene onderwerp de encycliek „Rerum Ecclesiae" van Paus Pius XI in zijn ver schillende onderdeelen zullen behandelen, doen ons voor deze driedaagsche bijeenkomst in Amsterdam iets heel bijzonders verwachten, iets, dat ook wetenschappelijk op zeer hoog peil staat. Op den eersten congresdag Zaterdag 25 No vember zal prof. dr. Alphons Mulders een algemeene inleiding houden over de encycliek „Rerum Ecclesiae". Zondag 26 November spreekt de zeereerw. father H. Ahaus, overste van het missiehuis Mill-Hill over „missiesteun", terwijl de zeer eerw. pater dr. Jos. Drehmanns C.ss.R., een inleiding zal houden over den opbouw van in- landsche kerken. Op den derden congresdag, Maandag 27 No vember spreken prof. dr. Titus Brandsma O.Carm. over de beschouwende kloosterorden in de missie en de zeereerw. pater Gregorius van Breda over de organisatie der missie. Tijdens het congres wordt in een zaal van het American hotel een medische missie-ten toonstelling georganiseerd. De groote ope ningsvergadering en de slotzitting van het con gres zullen eveneens in het American hotel worden gehouden. Opvoering „De hemelsche twistappel". Na de sluiting van het congres zullen de le den van de R. K. studententooneelvereeniging op den avond van den 27sten November a.s. in den Stadsschouwburg te Amsterdam een opvoe ring geven van „de hemelsche twistappel" een nieuw mysteriespel van pater Jacq. Schreurs M.S.C. onder regie van den heer Ad. Sassen. Het spel van pater Schreurs zal binnenkort in druk verschijnen bij de uitgeverij „de Ge meenschap" te Utrecht. De décors en costumes voor deze opvoering van dit mysteriespel dat een Liduinaspel is van groote lyrisch dramatische kunst wor den vervaardigd naar ontwerpen van den kun stenaar Arnold Pijpers. De scenische muziek is gecomponeerd door Gabriel Smit. Deze opvoering belooft zeer belangwekkend te zullen worden en van groote artistieke waar de. Zaterdagmorgen te ongeveer 9 uur waren de chauffeur en de zoon van den paardensla- ger de H. te Echteld bij Tiel met hun vracht auto nabij wachthuis 28 tusschen Echteld en Tiel, toen plotseling de buitenlandsche trein kwam aansnellen, waarop zij niet voldoende bedacht waren. De auto werd even geraakt en °P ZU geduwd. De chauffeur en de op de tree plank staande zoon bleven wonder boven won der ongedeerd. De mist was zeer dik. De trein ondervond geen vertraging. Door het uitelkaar springen van een motor. Zaterdagmiddag te ongeveer kwart voor drie ontstond brand in een dubbel pand op den hoek van de Rademarkt en de Koningsgang in het hartje van Groningen. Weldra laaide het vuur hoog op. De brandweer, die weldra ter plaatse was met twee motorspuiten, bestreed het vuur met zes stralen. Om half v^r kon het gevaar voor de omliggende perceelen als geweken worden beschouwd. Een groote politiemacht was op de been, om het publiek op een afstand te houden. De brand werd veroorzaakt doordat een mo tor, die gerepareerd werd uit elkaar sprong. De heer Noordberger, die in het perceel een sigarenmakerij heeft, werd hierbij aan het hoofd gewond. De beide bovenste verdiepingen brandden geheel uit. Het gebouw is verzekerd, de inboedel echter niet. De aanvaller na hevig verzet gearresteerd. Vrijdagmiddag betrapte de burgemeester van Megen bij een wandeling door zijne gemeente een landlooper, die zich onledig hield met be delen en de bewoners lastig viel. De burge meester verbood hem dit, daar alleen 's Woens dags in Megen mag gebedeld worden. De landlooper ontstak hierover in woede en viel den burgemeester aan. De politie ver scheen en arresteerde den man na hevig verzet. TERUG UIT DE MISSIE De zeereerw. Pater C. Leunissen van de Orde der Ongeschoeide Carmelieten is na zeven jaar in de missie in Wisconsin werkzaam te zijn ge weest bij zijn familie te Baexem met vacantie teruggekeerd. De „Snip", thuisreis, is van Calcutta te Jodhpuv, dc „Ijsvogel", uitreis, van Athene te Kaïro gearriveerd. VEEL GEZOCHT REIZIGER AAN GEHOUDEN. Op verzoek van de politie van Hilversum is te Utrecht aangehouden een 31-jarig handels reiziger uit Amsterdam. De man wordt verdacht van verduistering van bretelles, sokophouders en gordels ter waarde van ongeveer zes duizend gulden. Gebleken is dat de opsporing van dezen man ook was verzocht door den officier van justitie te Amsterdam. OVERREDEN EN GEDOOD. In de buurtschap Beltrum bij Groenlo is het 9-jarig zoontje der wed. R. uit Groenlo, dat met den melkrijder N. uit Holterhoek Zater dagmorgen was meegereden nabij de boterfa- briek, toen het paard plotseling den volge laden wagen aantrok, van den bok gevallen. De wielen gingen het kind over de borst waardoor het onmiddellijk werd gedood. De 7-jarige H. O. is Vrijdagmiddag te Gieten onder Zuid-Laren, terwijl het voor zijn huis aan het spelen was door een auto overreden. Het kind was onmiddellijk dood. BEJAARDE VROUW IN BRAND GERAAKT. Zaterdagmiddag is de 76-jarige weduwe S., wonende aan de Achterstraat te Groningen, toen zij langs een brandend gastoestel liep. in brand geraakt en ernstig gewond. In zorgwek- k enden toestand is zij naar het academisch ziekenhuis vervoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3