ff! TWEEDE KAMER OVER HET KABINET i i m VRIJDAG 10 NOVEMBER 1933 HET VEREENIGINGSLEVEN VAN BEROEPSMILITAIREN. ORANJE KRUIS. Bondsvergadering te Utrecht. RRpnin De voorzitter contra het Steunramp- comité 1927. Jhr. DE GEER BESPREEKT HET FASCISME. DE KATHOLIEKE FRACTIE WIL HULP VOOR HET GROOTE GEZIN. Vergadering van Donderdag HET PROCES VAN DEN RIJKSDAG BRAND. Het verblijf van v. d. Lubbe in ons land. TOTIES-QUOTIES AFLAAT. ONDANKS HET SANEERINGSPLAN VERZOEK OM STEUN AAN DEN MINISTER. ULTRAKORTEGOLF-TELEFONIE MET MAGNETRONS. %JLïa. WAARSCHUWINGEN. HET UNIFORMVERBOD. EEN TREIN OP KOGELS. Snelheid van 300 K.M. per uur. UIT DE BIETENCAMPAGNE. DE INTERN. PERSCONFERENTIE TE MADRID. De maatregelen van minister Deckers tegen ondermijning van de krijgstucht. In zijn Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer inzake de Defensie-begrooting, deelt Minister Deckers het volgende mede met be trekking tot het Reglement betreffende de mi litaire belangen vereenigingen: De gebeurtenissen op de vloot in Ned. Indië hebben doen uitkomen, dat het vereenigings- wezen van beroepsmilitairen geleidelijk meer en meer in verkeerde banen was geraakt, niet wat alle militaire belangenvereenigingen be treft, maar ten aanzien van een deel van deze vereenigingen. Begeerig de met de militaire positie van haar leden verband houdende ma- terieele belangen te behartigen, hebben deze vereenigingen steun gezocht bij die politieke partijen, welke op den grondslag van den klas senstrijd de belangen van de werknemers voor staan. Zij zijn er aldus toe gekomen de strijd- manieren en de vakvereenigingsdiscipline van deze partijen over te nemen en in woord en daad te propageeren. Steeds meer is daardoor de krijgstucht in het gedrang geraakt. Het was noodig daaraan paal en perk te stellen door een regeling het Reglement betreffende de mill taire belangenvereenigingen welke beoogt aan de geschetste uitwassen, welke de krijgs tucht dreigden te ondermijnen, een einde te maken. Uitgangspunt is daarbij geweest, dat die ver eenigingen, welke bij haar gedragingen en handelingen de eischen van dè krijgstucht steeds nauwgezet in het oog hebben gehouden, zullen kunnen voortgaan op dezen weg zonder van de gestelde regelingen, ernstige belemme ringen te ondervinden. Maar den in andere ver eenigingen georganiseerden beroepsmilitairen zal door deze regelen moeten worden geleerd, dat zij, als lid van 'n vereeniging, in geen enkel opzicht zich eenige gedraging mogen veroorlo ven, welke hun, uit hoofde van de vrijwillig op zich genomen militaire verplichtingen en de daarmede gepaard gaande eischen van de krijgstucht, niet kan vrijstaan. Indachtig zul len zij voortaan moeten zijn, dat bij het optre den in vereenigingsverband de militaire gezags verhoudingen in alle opzichten gehandhaafd moeten blijven en hun geen grootere vrijheden toekomen dan buiten dat verband. Den militairen ambtenaren waaronder o.m. de beroeps- en verlofsofficieren zijn be grepen is het deel uitmaken van, of op eenigerlei wijze steun verleenen aan groepen of vereenigingen van personen op fascistischen grondslag verboden. De Nationaal Socialisti sche Beweging wordt als een organisatie op fascistischen grondslag aangemerkt. Afgezien van de omstandigheid dat perso nen, die revolutionnaire beginselen zijn toe gedaan, uit dien hoofde ongeschikt moeten worden geacht om een vrijwillig aangegane betrekking in de weermacht te bekleeden en op dien grond uit dat orgaan worden ge weerd, meent de minister, dat de geestelijke vrijheid in het leger en op de vloot volledig is gewaarborgd. Het ligt uit den aard der zaak op den weg van de militaire leiders om hun onderge schikten bij voorkomende gelegenheden te wijzen op de gevaren, welke de weermacht, en niet in de laatste plaats hen, die daarvan deel uitmaken, bedreigen van de zijde van hen, wier actie er op is gericht de tucht te onder mijnen, het gezag der meerderen aan te tasten en in het algemeen de weermacht te ontredde ren. Het spreekt vanzelf, dat de dienstplicht! gen van tijd tot tijd door hun officieren wor den onderricht over de beteekenis van de weermacht. Het standpunt, door de S.D.A.P. ten opzichte van de weermacht ingenomen, blaakt het onmogelijk, dat bij dit onderricht Ueeds over die partij wordt gezwegen. Uitkeering mobilisatie slachtoffers. ▼oor de vermindering van de bedragen der geldelijke uitkeeringen aan de z.g. mobilisatie- slachtoffers bestond gereede aanleiding. De oorspronkelijke bedragen der uitkeeringen steunden op hetgeen bij den toenmaals gelden den loonstandaard gemiddeld als uitkeering ingevolge de Ziektewet kon worden genoten. Nu de loonstandaard is gedaald, mochten vorenbedoelde bedragen niet langer worden gehandhaafd, wilde er geen onjuiste verhou ding ontstaan tusschen uitkeering en normaal loon bij volkomen validiteit. Trouwens ook de belangen van 's Rijks schatkist zouden bi handhaving der vroegere bedragen niet vol doende in het oog zijn gehouden. De minister trad in overleg met zijn ambt genoot van Financiën over de vraag of het mogelijk is eenige verbetering te brengen in de steunregeling voor de oud-gepensionneerde militairen. Ontslag van officieren Gelijktijdig met het besluit tot het laten af vloeien van een aantal officieren is besloten voor het wapen, waarbij afvloeiing plaats vindt, geen nieuwe cadetten tot de Koninklijke Mili taire Academie toe te laten. Zoo is dit jaar geen enkele leerling voor de infanterie hier te lande in opleiding genomen. Het is inderdaad juist, dat verscheidene officieren, op 28 October 1930 benoemd, op 1 April 1933 wegens overcompleet op non activiteit zijn gesteld, als gevolg van het feit, dat zij ongehuwd waren. Er werd nl. o.m. rekening gehouden met de economische om standigheden van de officieren. De minister heeft het voorstel der belang hebbenden inzake den bevorderingsgang onder de onderofficieren in handen der commissie- Idenburg gesteld. Bescherming tegen lucht aanvallen. Omtrent de uit de maatregelen ter bescher ming van de bevolking tegen luchtaanvallen voortvloeiende kosten kan de regeering geen gegevens verstrekken, omdat eerst na de tot standkoming van de thans in voorbereiding zijnde wettelijke voorzieningen een overzicht kan worden verkregen van wat in dit opzicht zal moeten geschieden. Binnen korten tijd zal het verslag van de interdepartementale com missie, aan welke is opgedragen, van advies te dienen inzake de wettelijke voorzieningen, de regeering hebben bereikt. -Sis mw& De hertog en de hertogin van York bezoe ken het Instituut van Kensington, waar ze 't werk bezichtigen van oorlogsverminkten dat deze ten eigen bate verkoopen. In het gebouw der A.N.V. „Het Groene Kruis" aan de Nieuwe Gracht te Utrecht heeft Woensdagmiddag de vier-en-twintigste alge- meene Bondsvergadering van den Kon. Natio- nalen Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis" plaats ge had. Dat deze vergadering zoo laat in het jaar werd gehouden, is een gevolg van het feit, dat men wachten moest op de verkrijging van de koninklijke goedkeuring op de gewijzigde sta tuten. De voorzitter, de heer H. F. M. E. Graaf van Limburg Stirum besprak in zijn openingswoord o.m. de kwestie van de hulpverleening langs de wegen. Deze aangelegenheid zou voor den Bond op den duur te veel financieele offers vragen om deze zaak in handen te houden. Thans is de z.g. A.T.H. bereid de organisatie daarvan op zich te nemen, waarbij dan het Oranje Kruis en het Roode Kruis medisch toezicht zullen houdefi. Het gebruiken van de hulp posten als reclame-object, zal de vele kosten en het wijzigen en c.q. inrichten van nieuwe posten nivelleeren. Spr. memoreerde de goede verstandhouding met het Roode Kruis. Over samenwerking met de E.H.BO.. wordt nog onderhandeld; het laat zich aanzien, dat ook hier spoedig samenwerking tot stand zal komen. Spr. herdacht in dit verband met over lijden van Dr. P. H. van Eeden, hetwelk een zwaar verlies voor de E.H.B.O. beteekende. Van het Stormrampcomité 1927 werd 30.000 terugontvangen. Naar de meening van het be stuur kwam den Bond een veel grooter bedrag toe. Hadden wij het geld niet zoo brood noodig gehad, aldus spr., zoo zou deze zaak nog niet ten einde zijn en zouden wij ons hebben ge schaard aan de zijde van het Ned. Roode Kruis en van het R. K. Huisvestingscomité, die niet zooals wij, door de fmancieele omstandigheden gedwongen, genoegenTjehoefden te nemen met een bedrag, minder dan waarop zij meenden recht te hebben en deze aangelegenheid, is spr. goed ingelicht, tot in hoogste instantie zullen uitzoeken. Spr. geeft echter wel de verzekering, dat mocht er onverhoopt weer een ramp gebeuren en mocht de regeering opnieuw een Nationaal Steuncomité in het leven roepen, iets, wat naar sprekers bescheiden meening, in het geheel niet noodig is, omdat de vereenigingen, tot wier taak het behoort in die omstandigheden hulp te brengen, dit zeer goed af kunnen zon der een Nationaal Steuncomité, dan zal geen cent meer worden gestuurd aan een dergelijk Nationaal Steuncomité, alvorens de bewijzen zijn geleverd, dat de gelden noodig zijn en dat bij een overschot onze bond zal terug ontvan gen. waarop hij recht heeft. Spr. kondigde tenslotte aan, dat het volgende jaar van 1116 Juni te Kopenhagen een inter nationaal congres op het gebied van redding wezen en eerste hulp bij ongelukken zal wor den gehouden. Het Oranje Kruis heeft in ver band hiermede een Nationaal Comité gevormd, onder voorzitterschap van prof. Dr. P. R. Michael. Nadat de jaarverslagen waren goedgekeurd en de begrooting over 1934 was vastgesteld, werd overgegaan tot behandeling der inge diende voorstellen. In de bestuursvacature ontstaan door het pe riodiek aftreden van de heeren ter Cock, Lom men, Elias en Mijnlieff, waarvan de laatste twee niet meer herkiesbaar waren, werd voor zien door de verkiezing van de heeren Lom men, ter Cock, dr. J. E. Feisser en W. C. Baron Röell van Hazerswoude. Als provinciale ver tegenwoordiger van de provincie Zuid-Hol land werd gekozen de heer dr. H. M. Hij mans. Op voorstel van het bestuur werd een bedrag van 250 ter beschikking gesteld van den Ne- derlandschen Bond tot het redden van dren kelingen voor het maken van propaganda tot oprichting van reddingsbrigades aan de kust en te platten lande. Na de vergadering werd een film vertoond, die werd vervaardigd bij het 50 jarig bestaan van de Wiener Freiwillige Rettungsgesellschaft. Een groep Katholieke Litausche geestelijken, met mgr. Theophile Matulonis aan het hoofd is uit Russische gevangenschap teruggekeerd. Onderde ballingen in de kleeding van hun gevangenschap; bovende vrijheid en het priesterkleed herwon nen. Rechts, mgr. Matulonis, zooals hij in Polen arriveerde. Op de wijze, waarop men dit van een fijnen geest verwachten mag, heeft de Minister van Staat, jhr. De Geer, zijn oordeel uitgespro ken over 't fascisme. „Gekozen moet wor den", aldus deze pro- testantsche staatsman, „tusschen het fascis me en het Nederland- sche volkskarakter." Al ziet hij geen kans in strikten zin uit het program der Nat. Soc. Beweging het revolu- tionnair karakter de zer partij te bewijzen, hij wil wel, dat de Regeering haar nauw keurig in t oog houdt. In het fascisme on derscheidt de oud-Minister Jhr. De Geer Het Tweede Kamerlid de heer Schalker heeft de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat in het proces van het Duitsche rijksgerechtshof, waar naast vier andere beklaagden, ook de Neder- landsche onderdaan M. v. d. Lubbe is aange klaagd, verscheidene getuigenverklaringen zijn afgelegd omtrent van der Lubbe's verblijf in Duitschland in het jaar 1932 en wel door een getuige omtrent zijn verblijf te Constanz eenige dagen voor 15 October 1932, en door den getuige Helmer omtrent zijn verblijf te Berlijn in den zomer en in October 1932? 2. Is het den minister bekend, dat v. d. Lubbe van 21 Juni t.m. 2 October 1932 in verschillende Nederlandsche gevangenissen vertoefd heeft? 3. Is het den minister bekend, dat genoemde M. v. d. Lubbe blijkens zijn handteekening voor het in ontvangst nemen van zijn invaliditeits- rente te vinden in de gegevens van de Rijks verzekeringsbank in Nederland vertoefde op de volgende data: 4, 11, 19 en 25 October 1932; 1, 15, 22, 29 November 1932; 6, 13, 20, 29 Decem ber 1932. 4 Heeft de minister deze gegevens omtrent van der Lubbe's verblijf in de gevangenis, het persoonlijk in ontvangst nemen van zijn inva- liditeitsrente aan te vullen door de data van zijn verblijf in het ziekenhuis te Leiden reeds aan het Duitsche rijksgerechtshof medegedeeld? 5. Indien dit nog niet of nog niet geheel is geschied, wil de minister hiertoe alsnog over gaan, gezien ook het feit, dat Nederlandsche advocaten tot het genoemde proces geen toe gang hebben verkregen? Mgr. Hopmans schrijft in „S. Maria": Wellicht kan het zijn nut hebben in herin nering te brengen, dat voor het vérdienen van den toties-quoties aflaat, behalve de voorwaar den van biecht, H. Communie en kerkbezoek, vereischt wordt, dat men bij elk bezoek min stens zesmaal Onze Vader, Wees gegroet en Eer aan den Vader bidt, wat uitdrukkelijk is voorgeschreven. Als een bepaald gebed is voorgeschreven, kan men niet volstaan met eenmaal Onze Vader, Wees gegroet en Eer aan den Vadar te bidden. drie elementen. Vooreerst het gezond element van nationale herleving, behoefte aan sterk gezag en saam- hoorigheid en verlangen naar uitroeiing van mistoestanden. Dit is echter niets specifiek fas cistisch. Elke partij wil dat. Vervolgens is er de corporatieve gedachte, waarbij veel vaags en veel humbug is, maar die schier niemand a priori afstaat. Tenslotte is er echter het wijsgeerig element en dat is evenals het historisch materialis me in het marxisme de motor van de bewe ging. Dit wijsgeerig beginsel van 't fascisme is de moderne belichaming van het oude staatsabsolutisme en offert de eenheid op aan de vrijheid^ Het staat tegenover de ziel der Nederlandsche natie, die althans voor den volgeling van Guillaume Groen van Prinsterer haar geloofsbrief vindt in den strijd tegen staatsabsolutisme. Fascisme in Nederlandschen zin lijkt jhr. De Geer een tegenstrijdigheid. „Ik geef het fascisme in Nederland geen kans" aldus de oud-Minister en hij beriep zich op den wezenlijk verschillenden ontwikkelings gang onzer historie met die van landen als Rusland, Duitschland en Italië, waar men nooit den staatskundigen volksinvloed van Nederland heeft gekend. Ofschoon meer optimistisch dan prof. Aal- berse was mr. De Geer niet tegen een Staats commissie, maar uiteraard liet hij de beslissing daarover aan de Regeering. Wel zeide hij deze, dat zij niet denken moest, dat met haar val het einde van het parlementaire stelsel zou zijn gekomen, gelijk men zou kunnen lezen in een wat ongelukkig gestelden passus van de Memorie van Antwoord. De Kamer, aldus de Chr.-Hist. leider, heeft geen lust om, evenals het Duitsche Centrum, door intimidatie tot on derwerping te worden gebracht aan de Regee ring. Met de circulaire, welke agitatie van ambte naren verbiedt, was de heer De Geer het vol komen eens, al meende hij ookdat het stuk duidelijker gesteld had kunnen zijn. Aan bepaalde mistoestanden dient een eind gemaakt. Met prof. Aalbers is jhr. De Geer van meening, dat het peil der Kamer niet ge daald, maar gestegen is. De Kamer moet ech ter niet op den stoel der Regeering gaan zitten; dè oppositie moet ook verantwoordelijkheid dragen (en hier herinnerde de oud-Minister er aan, hoe verleden jaar heel de linkerzijde tegen de hoog-noodige bezuiniging op het la ger onderwijs stemde) Kamerleden, van wie bewezen kan worden, dat zij hun eed schenden moeten worden uitgesloten en de kiesgerechtig den moeten weten, dat zij hun stemrecht even goed in het algemeen belang moeten gebruiken als de Kamerleden hun stem over wetten en de Ministers hun macht bij het nemen van be slissingen. Had jhr. De Geer al gewaarschuwd, dat per spectief-bezuinigingen nog geen werkelijke be zuinigingen zijn, de heer Fleskens maande eveneens tot voorzichtigheid bij het financieele beleid, ook inzake de handhaving van den gulden, waarmee hij geen gescharrel wil, al moeten de vaste lasten onder oogen worden ge zien. Maar één ding staat vastde katholieke fractie wil zonder uitstel hulp geboden zien aan het groote gezin, dat door accijnzen zwaar is getroffen en deze hulp moet verleend wor den tegelijk met de a.s. herziening van het tarief der Inkomstenbelasting. Bij deze wet moet ook de kinderaftrek in art. 38 worden verbeterd en van de toezegging hiervan zal de katholieke fractie grootendeels haar stem la ten afhangen. Ook wil de katholieke fractie af schaffing van den verleden jaar tijdelijk toe- gestanen suikeraccijns. Het is naar onze mee ning redelijk, dat deze valt vóór de suikerop- centen, welke Minister Verschuur voor de boe ren in moest voeren, daar deze dus een heel ander doel hebben. Inplaats van de door den heer Fleskens verlangde verlaging kome het herstel der opcenten op het geheele tarief der invoerrechten, zooals Minister De Geer oor spronkelijk voorstelde en waartegen momen teel noch technische, noch economische bezwa ren meer in den weg staan. Mr. Arts, die meent, dat het fascisme vooraj tiert onder militairen hij noemde de garni zoenen van Den Haag en Breda sloot zich aan bij prof. Aalberse en de andere sprekers, die aan ambtenaren evengoed het lidmaatschap der Mussertpartij als van de overige fascistische groepen willen ontzeggen en was 't met Jhr. de Geer eens, dat aan bepaalde mistoestanden een einde moest worden gemaakt. Ofschoon de afge vaardigde erkende, dat de cumulatie schro melijk overdreven wordt, wilde hij toch, waar mogelijk én noodig, daartegen maatregelen ge nomen zien. Over het belastingplan van den heer Evers zou mr. Arts cijfers in de „Hande lingen" geven, maar hij heeft dit plan met geen woord verdedigd of toegelicht. Op zichzelf zegt dit niets: mogelijk is, dat de heer Arts zich op dit terrein niet thuis gevoelt. Maar het feit pleit wel tegen zijn verdediging van kleine partijen want het is toch duidelijk, dat de eenlingen of leden van kleine fracties weinig meer kunnen dan getuigen en daarvoor lijkt het parlement ons niet de juiste plaats. Ook op het „democra tisch" front tusschen katholieken en sociaal-de mocraten zal de heer Arts nog even moeten wachten. Een getuige als ds. Kersten verveelt. De anti-paapsche predikant verweet dr. Colijn, dat hij de onthulling van het Mgr. Z wijsenstand beeld had bijgewoond en vroeg of hij niet wist, dat de Heidelbergsche Catechismus het Katho licisme als een „vervloekte afgoderij" be schouwde. Waarop Minister Verschuur met on deugend gezicht interrumpeerde: „Hij is toch niet naar de Mis geweest?" De heer de Visser verveelt ook: hij levert schablone-werk, waarvoor de recepten gele verd worden in het centraal instituut te Mos kou, zei de revolutionnair-socialist Sneevliet. De communist probeerde zijn concurrent een paar keer te interrumpeeren, maar deze revo- lutionnair bleek hem ver de baas. De heer Sneevliet is zeker geen onbekwaam man. In zijn boek „On History" zegt Belloc, dat men bestudeerde katholieken altijd kan ken nen aan den wijsgeerigen ondergrond van hun betoogen. Zulk een breeden kijk op de historie en het heden kan men dezen revolutionnair zeker niet ontzeggen. Hij heeft iets over ge houden van zijn oorspronkelijk katholieke op voeding en wilde men ondeugend zijn dan zou men door zijn spreektrant durven ver onderstellen, dat hij in zijn jonge jaren dikwijls predikaties van Redemptoristen heeft gehoord. Deze man had het oor der Kamer: wat hij zei over het oude liberalisme en het Stalinisme was de moeite waard. Evengoed zijn opmerking, dat bij de Kieswet zeker geen staatsdwang mag worden ingelascht, al zouden wij willen opmer ken, dat de Staat zich moet weren tegen ge vaarlijke revolutionnairen als de heer Snee vliet zelf zonder twijfel is. Het is niet toevallig, dat zijn geestverwant de Visser van geen maat regelen tegen de Mussertgroep hooren wil. De communist begrijpt zeker wel, dat hij een der eersten is, die onder de extremisten valt. De communistische heer Roestam wilde ook getuigen, maar het bureau aan den Amstel had hem te brutale woorden gedicteerd en toen hij daarmee, ondanks de waarschuwing van den voorzitter doorging, maakte Jhr. Ruys er zon der complimenten maar met één hamerslag een eind aan door den bruinen broeder het woord tfe ontnemen. Dr. van den Tempel heeft opnieuw gepleit voor toezicht op het bankwezen, o.a. met het doel eenzijdige belegging in het buitenland te voorkomen, alsmede voor 'n Industriebank, die nieuwe industrieën zou kunnen helpen. Vooral dit gedeelte van het betoog, waarbij de be kwame spreker zich op professor Gelissen van Tilburg beriep, verdient de aandacht. Wie van meening is, dat Nederland den eerstvolgenden tijd vooral op zichzelf zal zijn aangewezen, kan dit vraagstuk in de nabije toekomst niet uit den weg gaan. KON 'S MORGENS NIET AAN HET WERK omdat het hoesten hem 's nachts zoo had afgemat. „Door een verwaarloosde verkoudheid kreeg ik het op mijn borst, waardoor ik het verschrik kelijk benauwd had. Ik kon 's morgens niet naar mijn werk gaan, omdat ik 's nachts niet sliep van benauwdheid. Na het gebruik van Abdijsiroop trad een algeheele verandering in. Ik kon weer rustig diep ademhalen, mijn werk verrichten en slapen. Ik voel mij nu zoo goed als nooit tevoren en dank dat mijns inziens alleen aan de Abdijsiroop". Zoo schrijft ons de heer J. H. te B., wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. De op bijzondere wijze samengestelde Abdij siroop werkt heerlijk slijmoplossend,' verzach tend, hoeststillend; verruimt Uw ademhaling en tast Uw hoest in de grondoorzaak aan, vermijdt etterige slijmvorming en ontsteking. Door Abdij siroop te nemen hebt gij iets bijzonders voor borst en keel en op iederen leeftijd kunt ge Abdijsiroop gebruiken. Thans per flesch 1.—, ƒ1.50, ƒ2.75. Ge bespoedigt Uw genezing door buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons („gestolde" Abdijsiroop) te gebruiken. 35 cent en 60 cent per doos. (Adv.) Financieele toestand van Let bloem- bollenbedrijf baart groote zorg. De Alg. Vereeniging voor bloembollencultuur wijst in een adres aan den minister van econo mische zaken op den ernstigen financieelen toestand, waarin het bloembollenbedrijf, on danks den gunstigen invloed van het sanee- ringsplan, verkeert. Door de saneering is bereikt, zegt adressante, dat de schadelijke invloed van de dumping voorkomen werd en dat het prijsniveau op een iets hooger peil dan verleden jaar kon worden gehandhaafd, terwijl zij den weg heeft gebaand voor het herstel van de normale verhouding tusschen teelt en afzetmogelijkheid in de toe komst. Daar evenwel aan het plan in geen en kelen vorm financieele steun of voorschot van Rijkswege verbonden was, baart de financieele toestand van het bedrijf groote zorg. Met het oog hierop verzoekt adressante cre- dieten te willen verleenen met dine verstande, dat de bedrijven zelf verantwoordelijk zijn voor de terugbetaling en zoo noodig met garantie van provincie en gemeenten. In de tweede plaats wordt in het adres ver zocht de leverbare bloembollen, die overgeble ven zijn na den normalen verkoop, en na de inlevering zonder vergoeding, op te koopen. Daarbij zou dan de garantiebepaling van 8 Augustus kunnen worden ingetrokken. Belangrijk succes op de 1 meter golf. Merkwaardig verloopt vaak de ontwikke ling der wetenschap. Toen Heinrich Hertz in de jaren 1886—'87 zijn beroemde onderzoekin gen betreffende de electromagnetische trillin gen verrichtte bediende hij zich hierbij van golflengten in de orde van grootte van 30 cm. van uiterst korte golven dus. Bij de practische In verschillende dagbladen komen adverten ties voor van den volgenden inhoud: „Te koop, nieuwe bonte katoenen lappen, 80 ct. per K.G. of 5 cent per el. Zending rembours, Noord- hoek-Hegtstraat 73 Lonneker". Deze adverten tie wordt geplaatst door een zekeren Gritter, wonende te Lonneker. Wanneer een bestelling wordt gedaan, ont vangen de bestellers na eenige dagen een pak inhoudende pl.m. 1 K.G. waardelooze lappen. De burgemeester van Lonneker waarschuwt tegen de praktijken van bedoelden Gritter. De hoofd-commssaris van Politie te Amster dam, geeft belanghebbenden in overweging inlichtingen in te winnen bij zijn administratie, alvorens in relatie te treden met Petrus Her- manus Velsen, geboren te Dongen 5 Februari 1875, wonende te Amsterdam, Karei du Jardin- straat 64 bel-étage, die onder den naam „Cen traal Bemiddelingsbureau voor Hypotheken, Assurantiën", hypotheekgelden aanbiedt. De ambtenaar bij het O. M. bij het Kanton gerecht ter standplaats Leeuwarden brengt ter algemeene kennis, dat van het thans vervallen verklaarde motorteeken H. 2440 door onbe voegden gebruik wordt gemaakt. Reizigers gevraagd De commissaris van politie te Apeldoorn maakt bekend, dat Altena's Agenturen en Commissiehandel, Mercuriuslaan 79 te Apel doorn, zich tot eenige plaatselijke arbeids beurzen gewend heeft met het verzoek een opgave te mogen ontvangen van ingeschreven reizigers. Zoodra de opgave verstrekt is, worden de reizigers bezocht en wordt de zaak besproken. Vervolgens ontvangen zij het navolgend schrij ven: „Op voordracht van onzen inspecteur deelen wij U mede, dat wij een informatie op U wil len trekken; de kosten van de informatie bedragen 2.welke U op onze postrekening moet storten. U gelieve dit per omgaande te doen. Aan de betrekking is vast salaris en onkostenvergoeding verbonden. Hoogachtend (w.g.) H. Altena". Bij onderzoek is gebleken, dat de firma be staat uit twee gebroeders Altena. Een van hen is de „inspecteur" in bovengenoemd schrijven bedoeld. Het vaste salaris aan de reizigersfunctie verbonden, zal eerst uitbe taald, worden als een bepaald kwantum van het te verkoopen artikel is verkocht. In hun vorige woonplaats Veendam, staan de gebroe ders op financieel gebied ongunstig bekend. Verzocht wordt de plaatselijke arbeidsbeur zen met deze bekendmaking in kennis te stel len. De nieuwe ultrakorte golf zender Philips laboratorium. het Procesverbaal opgemaakt. Woensdagavond hield de Kring Haarlem van de N. S. B. een vergadering in het gemeentelijk Concertgebouw aldaar. Bij het begin dezer ver gadering is tegen een 32-jarigen colporteur en den 19-jarigen E. door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het uni formverbod. Ze droegen een zwart boord en een zwarte das. VEERTIGJARIG PROFESSIEFEEST. De Eerw. Broeders Antonius Bocxe en Do- minicus Bosch, beide in het klooster te Huis- sen, zullen Zondag 12 November a-s. den dag herdenken, dat zij vóór veerti» de reli- gieuse gelofte aflegden in Örde van Sint Dominicus. Als merkwaardigheid ten opzichte van den eersten jubilaris kan nog worden medegedeeld, dat Broeder Antonius Bocxe heel zijn veertig jarig kloosterleven in een en hetzelfde kloos ter te Huissen heeft doorgebracht en ook veertig jaar lang met steeds toenemenden ijver, dezêlfde functie, die van Broeder-koster en assistent-organist, heeft waargenomen. toepassing der draadlooze werden in de eerste aren voor het overbruggen van zeer groote afstanden uitsluitend golven gebezigd van veel grootere lengte, 20.000 en 30.000 meter en eerst langzamerhand ging men over op kortere golf lengten. De meening, dat voor verkeer over groote afstanden slechts de zeer groote golf lengten konden dienen bleef echter bestaan, totdat het gebied der korte golven ontsloten werd en de overtuiging veld won, dat het zelfde bereikt kon worden met golflengten be neden 100 meter en met veel minder en erg e. Het onderzoek strekte zich uit over steeds kleinere golflengten, wier groote beteekenis voor verschillende doeleinden, bv. de televisie, kwam vast te staan en thans is men weer aangeland bij (ie golven van dezelfde grootte-orde, als waarmede Hertz werkte. Zoo worden in het natuurkundig laborato rium der Philips fabrieken reeds sedert gerui- men tijd telefonieproeven gedaan met golf lengten van de orde van 1 meter, waarbij ge bleken is dat de kwaliteit der uitzendingen niets te wenschen behoeft over te laten. Bij deze proeven wordt voor het opwekken der trillingen niet gebruik gemaakt van lam pen van het gewone type in terugkoppeling, maar van z.g. magnetrons, een speciaal type oscillatorlamp, geplaatst in een sterk magne tisch veld. In het Philips laboratorium is voor deze lampen een speciale constructie en scha keling ontwikkeld waardoor het mogelijk is geworden, deze magnetrons met een zeer hoog rendement parallel te schakelen. Een der uitvoeringen van dezen nieuwen ül- trakortegolfzender werkt b.v. met een input van 150 watt in twee parallel-geschakalde mag netrons, waarbij voor een golflengte van ca. I meter een rendement van ongeveer 50 pet. wordt verkregen, hetwelk veel hooger is dan dat van op dit gebied reeds bestaande lampen en schakelingen (systeem volgens Barkhausen en Kurz), waarvan in de litteratuur als gun stig geval voor 2 parallel geschakelde lampen bij een golflengte van 55 cm. een rendement van 4 pet. wordt genoemd. De proeven worden nog voortgezet, maar het laat zich reeds aanzien, dat door deze jongste vordering der ultrakortegolftechniek op het gebied van b.v. plaatselijken omroep, voor geheime verbindingen, als landingsbaken voor vliegtuigen en als baken voor overzetveren bij mistig weer, groote mogelijkheden zijn ge opend. MOSKOU, 8 November. (R.O.) De uitvinding van den jeugdigen Russischen ingenieur Jar- moltschuk, die een kogelvormigen electrischen trein heeft geconstrueerd, welke niet op wielen, doch geheel op kogels loopt, heeft dezer dagen officieele erkenning gevonden, doordat besloten is tot den aanleg van de eerste proeflijn. De uitvinding van Jarmoltschuk is, zoo zegt het Telegraaf-agentschap der Sovjet-Unie, van zoo groote beteekenis, dat zij in de techniek van het spoorwegverkeer een volledige veran dering teweeg kan brengen, wellicht evenals destijds de eerste locomotief van Stephensen en de stoomboot van Fulton De nieuwe trein van Jarmoltschuk kan een maximum snelheid ontwikkelen van 300 K.M. per uur en in tegenstelling tot alle andere soor ten spoorwegen ontbreken hier de gebruikelij ke wielen en rails. Inplaats van wielen is de trein voorzien van groote kogels waarin electro-motoren zijn jfé- bouwd en een houten of gewapend betonnen drempel vervangt de rails. Elke wagon heeft twee roteerende kogels en de geheele trein vertoont een ideaal evenwicht en is bijzonder „elastisch", zoodat zij zich bij elke kromming aan de spoorbaan kan aanpas sen. Bij een snelheid van 300 K.M. per uur zijn de bedrijfskosten niet hooger dan bij de gewone spoortreinen. Door vergrooting der kogels kan de snelheid en de draagkracht van den trein verhoogd worden. De eerste proefritten hebben bewezen, dat het idee van Jarmoltschuk voor practische uitvoe ring vatbaar is. Naar de 30 millioen kg. per week! Aan de Coop. Beetwortelsuikerfabriek „Din- teloord" werden in de afgeloopen campagne werkweek niet minder dan 29.268.000 K.G. bie ten verwerkt, een aantal K.G. bieten als nog nooit in een week hier werd bereikt en waar mede dus alle vorige records zijn geslagen. Vroeger jaren verwerkten de middelmatige fabrieken ongeveer zulk een kwantum in de geheele campagne. MADRID, 8 November (V.D.) De werkzaam heden der onder auspiciën van den volkenbond te Madrid bijeengeroepen internationale con ferentie van vertegenwoordigers van de leiding van regeeringspersdiensten, directeuren van dagbladen en persbureaux en journalisten ver eenigingen, die gisteren door den minister van staat geopend werd, vingen heden aan. Uit alle werelddeelen waren vertegenwoordigers aan wezig. De secretaris generaal van buitenlandsche zaken van Spanje werd tot voorzitter benoemd, terwijl de technische leiding in handen werd gelegd van onzen landgenoot, den heer M. Pelt, directeur van den informatiedienst van den vol kenbond. Voor Nederland zijn aanwezig de hee ren Flaes, secretaris van de legatie te Madrid, J. W. Henny voorzitter van de Nederlandsche Dagbladpers en M. S. Vaz Dias, directeur van het persbureau Vaz Dias. Als hoofdpunt staan op de agenda de resul taten van de enquête, die werd gehouden onder alle persorganisaties ter wereld als gevolg van het voorstel ter 15de assemblée van den volken bond gedaan, óm concrete voorstellen in te dienen over de kwestie van de verspreiding van onjuiste berichten, welker karakter de hand having van den vrede en de goede verstand houding tusschen de volken zou kunnen schaden. Namens de Internationale Federatie van Ver tegenwoordigers van Directeuren en Uitgevers van Dagbladen werd darik gebracht voor de uitnoodiging aan deze Federatie, die in het voor jaar te 's-Gravenhage is opgericht De oprich ting van deze federatie was noodzakelijk in ver band met de uiteenloopende journalistieke be langen. De federatie zegde toe eerlijk te willen samenwerken. In de plenaire zitting van Woensdagmorgen kwam het bovengenoemde punt aan de orde. De afgevaardigde van sovjet-Rusland zette in vrij heftige bewoordingen uiteen, welke valsche berichtgeving in de buitenlandsche pers ten opzichte van zijn land plaats heeft. De afgevaardigde van Tsjecho-Slowakije wees eveneens op de heftige aanvallen, welke zijn land in sommige buitenlandsche persorganen heeft te verduren. Ten slotte werd een speciale commissie be noemd ter bestudeering en uitbrenging van een rapport over deze belangrijke aangelegenheid in de plenaire zitting van Zaterdag. In de commissie,, die zich bezig houdt met het bestudeeren en uitbrengen van een rapport om trent verschillende aangelegenheden betreffen de de financieele onafhankelijkheid van de pers, en de bescherming van dagbladcorrespondenten in den vreemde werden benoemd de heeren Henny en Vaz Dias. Het tweede belangrijke onderwerp, waarom trent deze commissie rapport heeft uit te bren gen, is de samenwerking van de persbureaux en de verspreiding van nieuws door middel van de radiotelefonie. De deelnemers ter conferentie met hunne dames vereenigden zich Woensdagmiddag aan een déjeuner, aangeboden door den minister van buitenlandsche zaken, terwijl Woensdag avond een galafeest plaats had in het Teatro Espanol, aangeboden door de persafdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken va* Madrid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6