f m BEZUINIGEN. KINPERK IJTIFDINC MERKWAARDIGE VROUWENFIGUREN f „BRIEVEN SCHRIJVEN" ZATERDAG lï NVOEMBER 1933 EEN ZWARE TAAK VOOR DE HUISMOEDER. EEN NIEUWE SLUITING. UIT GROOTMOEDERS DAGBOEK. HONDERD KOPJES THEE De werkkast. H. H. MISSEN IN PLAATS VAN BLOEMEN. KUNT U MIJ OOK ZEGGEN. LUCHT IS 'N SLECHTE ZACHTE NOUGAT. ELEGANTE ENSEMBLES. PARIJSCHE MODEPRAATJES. KRISTALLEN. Het maakt een groot onderscheid hoe de huis vrouw met het haar toevertrouwde geld weet om te springen. Reeds onze voorvaderen, scherp zinnige lui als zij waren, hebben dit feit ge constateerd en aldra liep er het rake gezegde: ,.Een vrouw kan in haar schort meer uit 't huis dragen, dan de man er met vier paarden kan binnensleepen." Meer prozaïsch uitgedrukt; wil dit eenvoudig zeggen, dat het niet van de grootte van het in komen afhangt, of een huishouden goed gaat, maar dat het er op aankomt, hoe de vrouw het geld besteedt. Hoevele huismoeders zuchten niet, als dat huishoudboekje maar niet wil kloppen, „m'n man verdient te weinig", terwijl zij er heelemaal niet aan denken, dat er tal van menschen zijn, die met minder inkomen nog heel goed weten rond te komen, omdat de vrouw van het haar gegeven geld een nuttig gebruik weet te maken Het staat als een paal boven water, dat veruit het grootste deel van het volksinkomen door de handen van een vrouw gaat. Zij zorgt voor de meeste huishoudelijke inkoopen: voedsel, Klee ding, vaak ook voor huur en kolen. Op haar rust dan ook in de huidige tijdsom standigheden de zware taak het budget van het huishouden te herzien, teneinde den post .uit gaven" te reduceeren, d.w.z., nog meer te bezui nigen dan tot nog toe. Als een vrouw aan 't bezuinigen gaat, begint ze in de meeste gevallen het eerst met den grooten en jammer genoeg zoo voelbaren post van de woninghuur. „Als we eens een kleinere, goedkoopere wo ning opzochten? Een kamer minder. Marie kan wel weer bij kleine zusje slapen. Een kamer voor haar alleen is in de tegenwoordige omstandig heden toch eigenlijk een luxe. Daarmee zou een aanzienlijke besparing worden bereikt, terwijl dan tevens niet op het eten en de kleeding zou behoeven bezuinigd te worden. Met het eten haalt het toch zoo weinig uit, dat merkt men haast niet. Op de kleeding kan men zoo gemak kelijk niet uitzuinigen. Dat maak zoo'n vervelen den indruk naar buiten." Dan komen de verschillende luxe uitgaven aan de beurt. „De wandeltochten, die Theo geregeld onder neemt. zouden best geschrapt kunnen worden, hoewel hij het toch heusch niet overdrijft en dan de muzieklessen van Antoon! Vader zou ook het fotografeeren kunnen opgeven. Derge lijke liefhebberijen kosten zooveel geld. Zichzelf wil ze niet uitzonderen. Zij zal voortaan de inkoopen voor haar garderobe zoo zuinig moge lijk aanleggen, al spijt het haar ook genoeg, dat zij afstand zal moeten doen van al die mooie dingen, waarin zij zooveel plezier had. Als ieder zoo zijn offertje brengt en afstand doet van zijn liefhebberijen, zal dat met elkaar een aardig sommetje uitmaken en dat mag toch verwacht worden van een gezin in de tegen woordige omstandigheden". Op die manier denkt moeder de vrouw een rationeel bezuinigingsprogram in elkaar te heb ben gezet. Hierbij echter heeft zij geheel en al buiten den waard, in casu vader en kinderen gerekend. Als zij den volgenden dag haar plannen aan tafel begint te ontvouwen, steekt er een ware storm van algemeene verontwaardiging op. Zijn haar man en kinderen dan zulke egoïsten, dat zij in het geheel geen offertje voor het alge meen brengen willen? Neen. Egoïsten zijn ze niet, dat weet zij zelf welHeusch, het kan vader niks niemen dal schelen, als hij zijn winterjas, waarop zij verleden jaar al iets aan te merken had, nog een „seizoen" dragen moet. Hij geeft er zelfs niets om, met „gelapte" schoenen te loopeh. Maar zijn fotografisch werk buiten in de vrije natuur en binnen in de donkere kamer, zijn fotografie, die hij met oneindige toewijding en als een soort hoogere kunst beoefent, is zijn tweede, misschien zijn eigenlijk leven geworden. Dat kan hij niet opgeven, zonder dat er iets in hem breekt. Met de wandeltochten van Theo is het het zelfde. Door zijn beroep tot een zittend leven gedwongen ln een bedompt vertrek, zijn zij hem tot verlossing, ontspanning en verheffing uit de geestdoodende monotoonheid van de dage- lijksche sleur. Met liefde wil hij afzien van het dinertje. 's Zondags en van de lekkere schotel tjes, die moeder zoo nu en dan weet klaar te maken, als er maar geen einde komt aan zijn wandeltochten, die hij voor lichaam en ziel noodig heeft. En Marie, de oudste dochter, die op de M.U.L.O. gaat, die zoo innig en zalig van haar eindelijk verworven, eigen rijk, haar klein och zoo klein kamertje geniet, het verzorgt, vertroetelt, het op alle mogelijke manieren ver fraait en het tot deelgenoot van haar bakvis- schengeheimen maakt, er haar boezemvriendin nen ontvangt en met haar al datgene bepraat wat moeder, als zij het wist, toch maar „idiote' rommel zou noemen, dit heiligdom afstaan? Weer met Ali samen op één kamer, dat kind, dat nog veel te klein is voor haar toovertuin, voor de droomen van haar zestien jaren? Neen, Liever verhongeren en bevriezen, liever barre voets loopen tot het einde der wereld dan dit, haar rijk, te moeten opgeven. Liever alles dan dat. Zoo gaat het altijd, als er bezuinigd moet wor den, afstand moet worden gedaan van een ge liefd Iets. Er zal wel niemand gevonden kunnen worden, die dan met geestdrift „ja" zal zeggen, doch ieder zal trachten, juist zijn eigen liefneb- berijen te redden. Dat is niet alleen in de ge wone huishouding het geval, doch dat gebeurt ook, als de staat op zijn begrooting aan het bezuinigen gaat. Ook dan zal iedere stand, die door het financieele program getroffen wordt, zich verzetten tegen een benadeeling van zijn belangen. Evenmin als een minister van financiën, zal het de huismoeder gemakkelijk, vallen ieder lid van het gezin in zijn, door aanleg, neigingen, ouderdom, enz., in het leven geroepen belangen, recht te doen wedervaren. Zij mag de vereen voudiging van het leven niet schematisch, niet naar het voorbeeld van anderen doorvoeren, willen niet voorname belangen van de leden van het gezin daaronder lijden. Zij moet de behoef ten van ieder afzonderlijk zorgvuldig tegen elkander afwegen. Onder bepaalde Omstandig heden ziet de een liever af van de meest nood zakelijke levensbehoeften, om zekere persoon lijke, misschien artistieke of cultureele behoef ten kunnen bevredigen. Wil het geheele gezin, of een afzonderlijk lid daarvan, niet onder een bezuinigingsprogram lijden, dan is het noodzakelijk, met ieder indi vidu rekening te houden, in zooverre dat gaat, zonder al te zeer te compliceeren. Het gaat er om datgene, wat voor ieder mensch van essentieel belang is, namelijk juist dat, wat in zijn innerlijke wezen besloten ligt en daarom niet zonder meer van het budget geschrapt kan worden, onaangetast te laten. Als daaraan gedacht wordt, als de in-zichzelf- gekeerde zijn eigen kamer houdt, als natuur vriend zijn lust kan blijven botvieren, de liefhebberijen zijn legio j, dan zal ook ieder voor rede vatbaar zijn en begrijpen, dat in pmats daarvan op andere posten bezuinigd zal moeten worden. Van belang is het daarom, dat allen hun leven geheel opnieuw inrichten, niet alleen financieel, doch ook in hoogeren zin: geestelijk, zoodat verlaging van den levensstandaard niet berust op een moeten, doch op een willen, op inzicht, niet op dwang. Dan beheerscht men den nieuwen toestand, in stede dat men zich erdoor beheer- schen laat en draagt het onvermijdelijke met die montere waardigheid, welke het kenmerk is van den verstandigen mensch. Hierbij laten we een origineele japonslulting zien, die den laatsten tijd nog al opgang maakt. Waar anders de knoopen zouden zitten, zijn in dit geval metalen kokertjes aangebracht, die „Ik schrijf nooit brieven, niets vervelender dan dat"zoo luchtte zich een jonge dame. „Maar u krijgt toch zeker wel graag brieven" „Natuurlijk, hoe meer hoe liever, maar ant woorden ph". Ach arme, leege ziel, dacht ik! Wat is er nu gezelliger dan in een brief, je eigen eens uit- zeggen. Wat is een brief anders dan het eenvoudig neerschrijven van je gedachten, goede, vroo- lijke, booze of kwadê; deze laatste niet te prefereeren. Maar een brief van vader of moeder, zuster of broer, of van goede vrienden, kan toch een heel somberen dag goed maken. Een brief kan een weldaad zijn voor dengene, die er op wacht, voor den eenzame, die niets meer verwacht en zich vergeten waant. Brieven schrijven, meer en meer begint de jeugd het te haten. Tenminste om het zelf te doen, brieven ontvangen dat vinden ze wel fijn. „Ik weet niet wat ik schrijven moet Ik weet niets". Stakkers Schrijf dat maar vast neer, en ver tel dan maar eens precies wat er in je om gaat, dan voel je wel dat het niet aangaat zóó te schrijven en men komt vanzelf op andere chapiters. Menigeen zit vol geleerdheid, omgangsvormen, begrippen over kunst en wetenschap, doch kan geen behoorlijken brief schrijven. En toch, hoe was het vroeger in eere, dat bewijzen de brieven van beroemde personen, die uitgegeven zijn. De cultiveering van het briefschrijven is waarlijk niet te onderschatten. Denkt eens aan den brievenschat der stad houderlijke familie, het vorig jaar uitgegeven. En welk prachtig bewijsmateriaal van oude zeden en gebruiken bezitten wij niet in de oude bundels. Brieven zijn de band tusschen ons en hen, die verre zijn, ver over zeeën en bergen. En het ware te wenschen dat inplaats van opstellen te maken over soms onmogelijke opgaven, de kinderen eens wat meer In de gelegenheid werden gesteld Zich een goeden briefstijl eigen te maken. 't Is vaak een marteling een kind een Nieuwjaars- of felicitatie-brief te doen schrij ven, vooral omdat ze den lossen vrijen stijl niet kennen, of op z'n ouderwetsch, niet benutten mogen. Brievenschrijven. Er zijn er velen, die bij wijze van spreken, er de hand niet voor om draaien, met genoegen 1214 brieven achter elkaar af te pennen en dan zijn ze allen ver schillend. Als men schrijft moet men de(n) persoon, tot wie(n) men zich richt vóór zich zien, in de eigen omgeving met al het hare of zijne om hen heen, fantaseer er een kopje koffie of een cosy corner bij. En dan draai maar af; precies als een spin (vergeef me de onvriendelijke vergelijking, maar ze is juist) als een spin die heur net weeft, langs lijnen van geleidelijkheid! En dan rolt het vanzelf: de draad weeft zich zelf. Schrijf veel gezellige, degelijke, onderhouden de brieven, en leer het ook aan de kinderen. Het is een schat voor de toekomst. Schrijf, maar weest altijd voorzichtig, ge dachtig het wijze woord: „Men schrijft altijd méér dan men zegt" en dat is waar en kan gevaarlijk zijn, vooral in „lettres d'amour". H. precies als knoopen door knoopsgaten gestoken worden, waarna telkens een staafje door zoo'n huls wordt geschoven. De staafjes zijn uit hout gesneden en met een fraai gemodelleerd dierenr kopje versierd. per dag moesten de arme patiënten van dr. Bon tekoe te 's-Gravenhage slikken om beter te worden! De Oost-Indische Compagnie was hem daar zéér dankbaar voor en gaf hem een ruime belooning! Daarop schreef de dokter weer het zijne over het „excellente kruid". De thee kostte toen 15 êi 20 het pond en viel dus niet onder het bereik van den min deren man 1 Zijn de borstels vol en buigzaam, en de doeken, soepel, zacht?, Is de wrijfwas, stijf noch ranzig, maar doorzichtig, zuiver glanzig? Heeft de keukenmaagd, geen klacht, over schuurzand, poetspommade, marmerslijpsel, blauwsteen, krijt? ammaril en brusselsch' aarde, puimsteen, zwartsel, 't heeft z'n waarde, elk is noodig op z'n tijd. Houd de olie ook in eere, pijpaard en de terpentijn. Ook voor soda, moet een plaatsje in de keukenwerkkast zijn Zeep en kwasten, groot en kleinen, boeners, plumeau en zoo voort, spons en zeem, en raagbol, dweilen, glazenspuit, en zie bij wijle of het al is, zoo 't behoort. Dochter weet: het oog des meesters doet het land gedijen gaan. Maar: de welvaart van den huize vangt bij poetsen, boenen, kuischen, orde, vlijt en reinheid aan. I HELLENEN. Het zaadje, destijds door pater G. Bonnike S.J. uitgestrooid, heeft al is het zeer lang zaam gegaan wortel geschoten en is, na ette lijke jaren, eindelijk tot een heel klein plantje uitgegroeid. Zijn idee om bij het overlijden van onze dier baren een H. Mis voor hun zielerust aan de nabestaanden aan te bieden, in plaats van bloemen, is langzamerhand bij de katholieken doorgedrongen, echter nog lang niet genoeg zaam. Altijd zijn er nog velen, die er geheel onkundig van zijn, er nooit van gehoord heb ben. Tlr moet meer propaganda voor gemaakt worden. Een H. Mis aanbieden Kunnen we meer en beter schenken Zijn we doordrongen van de waarde van een H. Mis, van die oneindige waarde Weliswaar ziet men tegenwoordig spora disch tusschen de hoop visite-kaartjes een enkele H. Mis-kaart, maar die moeten talrijker worden. Ik mis nog steeds het daartoe bestemd schaaltje (om die kaarten in ontvangst te nemen) naast het boek, waarin we, bij de condoléance-visite, onzen naam moeten schrij ven. Zij vooral, die tot nu toe bloemen stuurden, worden er nog eens met nadruk op gewezen, dat onze afgestorvenen meer gebaat zijn met een H. Mis. De kaarten hiertoe bestemd, zijn tegenwoordig bij de R. K. boekhandelaren te verkrijgen en zoo niet, dan kan men ze bestellen (er zijn twee soorten) aan het verzendingshuis van het Geert Groote Genootschap, Marlënburg, 's Bosch. J. v. H. Rand ln glas. Een rand in 'n glazen wijwater vat kan men behandelen met fijngestampte eier schalen, wat zand met azijn. Overtuig u van te voren of het glas niet wat men noemt verweerd is, niet meer glad doch dof ruw, dan is er geen schuren tegen en doet u beter een nieuw glaasje in te zetten. Vliegenvuil. Vliegenvuil op eikenhouten lin nenkast, zou gemakkelijk te verwijderen zijn, als onze lezeres er maar geen petroleum aan gesmeerd had, dit mag alleen op gepolijst hout. Nu is 't een troost, dat petroleum op den duur verdwijnt, dus laten wij bij de vliegen blijven. Neem eens een watje gedoopt in ammonia, en wrijf daarmede de vlekjes, met heel fijn schuurpapier gaat het eveneens; daarna op nieuw in de was zetten met wat beits in de kleur van het hout vermengd. Omtrent sinaasappelsap, zult U de volgende week antwoord vinden. Boeken als door U bedoeld, zijn indertijd door de Venlosche Courant in afleveringen uit gegeven, echter is de uitgave gestaakt. De R. K. Encyclopedie bevat ook daaromtrent gegevens, deze afleveringen kosten 10.per stuk. U ontvangt daaromtrent nog nadere ge gevens. Patronen. .Ter algemeene kennis diene, dat van ons modeplaatjes in het „Rijk der Vrouw" geen patronen kunnen verstrekt worden. Een handige coupeuse, weet hier toch wel raad mede. De Modelkoffer. Op verschillende aanvragen vermelden wij gaarne, dat de koffer te bestel len is aan het Centraal Bureau der R. K. Kraamverzorging, Goudschesingel 203 Tel. 12012. Inktvlekken in bouclé tapijt. Deze verwijdert men het beste door op de vlekken citroen te druppelen, telkens met een scherp zilveren lepel opscheppen, net zoo lang, tot alle Inkt is opgelost. Met schoon water nasponsen en linnen doek droog wrijven. Stoffen jurk. Men wascht een stoffen jurk mits de stof kleurecht is, als volgt: Flink uitkloppen, alles wat niet roestvrij is op garneering er af tornen. Wasschen in een lauw vlokkensopje of aftreksel van houtzeep. Giet 6 of 8 uren voor het wasschen kokend water op de houtzeep, een ons per liter, laat het af koelen, zeef het en zet er dan mét toevoeging van meer water, de japon in. Een nacht laten staan, kloppen en uitdrukken, in schoon water öpspoelen en te drogen hangen. Mocht de japon iets gekrompen zijn, dan op de vereischte maat opspelden op een schoon laken en aan den verkeerden kant goed uit persen. Probeer in ieder geval eerst een lapje of ceintuur te wasschen. Tuinparasol- De lezeres, welke de tuinparasol gaarne schoon wegbergt, doe als volgt: Zet de parasol ergens buiten, turn of plaatsje, waranda, geheel open en zeep het linnen flink in met een klein borsteltje, zoo 'n C ets. dingetje Is de parasol flink ingezeept dan met tuinslang Hierbij laten wij weer eens wat op het ge bied van kinderkleeding zien, met dien ver stande, dat nu ook aan de belangen van het „sterke geslacht" aandacht gewijd is. Wij beginnen met een groen manteltje, waar van de schouders zijn verbreed en dat boogs gewijze met persianer is afgezet. De jeugdige schaatsenrijder, die bovenaan in het midden van onze plaat prijkt, is heel spor tief in een leeren jas, die met kameelhaar is gevoerd, gehuld. Daarnaast zien we een leuk jurkje voor thuis of op school; het is van een geruite stof ge maakt en met een groote flanellen kraag en een gekleurde zijden strik gegarneerd, terwijl de rok geplooid is. Zooals we links onderaan constateeren, ziet het kleine meisje er, wanneer het op bezoek gaat, bijzonder aardig uit in een pastelkleurig vleugeljurkje met sterk ingeregen rokje en kleine bloemetjes langs de halsuitsnijding. Wanneer „broer" op een feestje is uitgenoo- digd, zou hij zich in een lange broek, een kort, met één knoop gesloten jasje en een licht vest kunnen steken. Ten slotte nog een sportieve dracht; pofbroek, wollen trui en korte overjas met aangezette blaasbalg-zakken. of gieter flink afspoelen, heeft men slang noch gieter, dan met kan of ketel werken. De parasol gespannen laten tot zij droog is. Is er een volant aan, dan deze opstrijken. De parasol ondersteboven in krantenpapier wegzetten; niet neerleggen. Zilveren kunstvoorwerpjes. Onze lezeres die haar zilveren „Jolis petits riens" wil opknap pen doe als volgt: Klop de voorwerpjes door warm zeepsop, waarin een scheutje ammonia. Borstel ze met 'n zacht schuiertje flink af, spoel ze na met schoon water en leg ze in warm palmhout- zaagsel te drogen. Met een droog borsteltje uit borstelen en met zachten warmen doek opwrij ven. HUISMOEDER. Gevraagde recepten voor mevr D. K. te U Vruchten- en andere essences worden verkocht in een comestibleswinkel of bij een drogist. Fransche vruchten of geconfijte vruchten zijn te verkrijgen in comestibleswinkels en bij sui kerbakkers. M. M. warmte-geleider,maar waarom moeten wij dan dikke kleeren aantrekken om onze lichaamswarmte te behouden Wel, verwarmde of warme lucht is lichter dan koude lucht en zal dus vanzelf opstijgen denk maar aan den „trek" in een schoorsteen. Ook de lucht rond het lichaam vertoont die eigenaardigheid. Andere lucht, koudere, zou haar plaats weer innemen en zoo vervolgens, totdat het lichaam haast geen warmte meer af te geven had en kouder en kouder zou worden. Om dit tegen te gaan hullen wij ons in dikke kleeren bij koude, waardoor de lucht wordt gevangen gehouden en dan niet zoo snel de beenen nemen kan Een a-ardige wollen stadsmantel, in groen en grijs, gegarneerd met bont. „Twaalf interessante vrouwen", door Jo van AmmersKüller. Uit gave J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Een nieuw boek van Jo van Ammers—Küller, dat tot titel draagt „Twaalf interessante vrou- wen". Wij zouden er aan willen toevoegen twaalf Interessante vrouwen plus één, want ook de schrijfster zelve is een Interessante vrouw. Eigenlijk is van alles aan dit boek het quali- 'tatief „interessant" het minst gelukkig gekozen, want werkelijk aan de merkwaardige vrouwen figuren, waarvan hier Jo van Ammers Küller de geschreven portretten geeft, valt wel wat meer te waardeeren dan alleen haar interessanterig- heid. Want welke vrouw ln 't algemeen is niet gaarne interessant? Maar interessant zijn deze portretten geschreven, en ook dit boek van de altijd interesse wekkende schrijfster zal zeker weer zeer velen interesseeren. Reeds terloops in een „Weekpraatje" hebben wij op dit nieuwe boek van Jo van Ammers Küller gewezen, maar onder veie opzichten is 't interessant óm er nog even nader op terug te komen. Dit boek ligt geheel in de lijn van een schrijf ster als Jo van Ammers Küller, die als geen hier te lande de vijftigjarige geschiedenis der vrouwenemancipatie in haar opeenvolgende boeken zoo veelzijdig heeft belicht. In dezen gedachtengang is 't dan ook volko men verklaarbaar wat Jo van Ammers Küller in de inleiding tot deze galerij van beduidende vrouwen schrijft: „Al jarenlang koesterde ik den wensch om een aantal vrouwen, die tot de groote werkers van de wereld behooren, per soonlijk te leeren kennen, om met haar te spre ken over haar leven, haar succes en haar moeilijkheden, haar strijd en idealen, om van haar te hooren, hoe zij haar doel hebben be reikt en haar te vragen, hoe zij, bij het over zien van haar eigen levenswerk, oordeelen over het nieuwe vrouwenleven van zelfstandigheid, arbeid en verantwoordelijkheid. En om dan die indrukken bijeen te verzamelen en er een boek over te schrijven. Mijn vele reizen van de laatste jaren, die mij met tal van vooraanstaan de vrouwen in aanraking brachten, maakten het mogelijk dit plan tenminste voor een deel te verwerkelijken". Haar keuze moest uiteraard beperkt blijven, Jo van Ammers Küller had zich misschien j wel aan een encyclopedie van interessante vrouwen kunnen zetten, maar zij heeft zich voorloopig bepaald tot een twaalftal, dat zij in Europa heeft kunnen bereiken. En zoowel wat verscheidenheid van aard als levensroeping betreft heeft zij werkelijk een gelukkige keuze gedaan, al is zij misschien wat te uitsluitend in de neutrale zone gebleven. Dit boek vraagit niet een den maatstaf aan te leggen van kunst en literatuur, maar het draagt het karakter van een voorname en frissche journalistiek, dat van de eerste bladzijde tot de laatste blijft boelen en interesseeren. Ergens in dit veelkantige en rijk verscheiden boek van Jo van Ammers Küller zijn wij op een zin gestooten, waarvan de geest ons altijd in de vele andere boeken van deze schrijfster, hoe zij ook steeds naar het meest actueele en mondaine leven grijpt, bijzonder heeft getrof fen, en dat is waar zij zegt: „Mijn vrienden in 't buitenland plagen mij er gaarne mede, dat ik, al heeft men mij in Duitschland het brevet eener „Frauenrechtlerin" en van een strijdster voor alle moderne ideeën gegeven, in mijn hart toch eigenlijk echt conservatief (zij zeggen: „Hol- landsch-conservatief') ben. Op 't oogenblik is in ons vaderland een heftige strijd bezig tusschen het oud-femlnisme en het zoogenaamde nieuw- feminisme van Famke, welke laatste weer strijdt voor het echt vrouwelijke in de vrouw, waar het eerste in de eerste jaren van den moeilijken strijd voor vrouwenemancipatie de gelijkge rechtigdheid ook voor een groot deel zocht in het simuleeren en imiteeren van vrouwelijke eigen schappen." Het oud-feminisme was het zoogenaamde „neutraal" feminisme en 't is juist Jo van Am mers Küller geweest, die in haar vele werken van de laatste jaren, en ook nu weer in dit, haar nieuwe boek, heeft betoond, dat dit „neu traal" feminisme in de toekomst niet meer mo gelijk zal zijn. „Ik geloof niet", zegt Jo van Ammers Küller ergens in haar nieuwe boek, „dat wij, willen wij handhaven wat wij gewonnen hebben, onze vrouwelijke eigenschappen blijven moeten neu traliseeren en ons specialiseeren in die, welke wij met de mannen gemeen hebben of waarin we kunnen streven hun gelijk te zijn. De besten en sterksten onder de vrouwen hebben twee generaties lang het specifiek vrouwelijke ver loochend, omdat er, naar zij wisten, zooveel kleins en banaals en minderwaardigs was in het kampen met de wapens van charme en vrou welijke zwakheid, die eeuwenlang de eenige waren, waarmee een vrouw kon veroveren. Om dat het zoo'n vreugde, zoo'n eergevoel, zoo'n zelfbesef gaf, ze niet meer te hoeven gebrui ken. Maar die verloochening heeft „iets" ver loren doen gaan, „iets", wat vele moderne vrouwen thans missen en wat door geen zelfbe wustzijn en zelfbeheersching te vervangen is." En nu is juist het merkwaardige in het „con servatieve". dat Jo van Ammers Küller door haar vrienden wordt aangewreven, dat in haar twaalf interessante vrouwenfiguren, hoe mo dern en van hun tijd ze ook zijn, het echt- en oer-Vrouwelijke telkens weer naar voren wordt gebracht, en hoe deze schrijfster dit telkens en telkens weer aan haar vrouwelijke sujetten, die zij ter studie koos, heeft welen te ontlokken. Een merkwaardig voorbeeld hiervan is de bekende Rosa Manus, een figuur uit de oude vrouwenbeweging, een Hollandsche, die 't door eigen energie en actie wist te brengen tot vice- presidente van den wereldbond voor vrouwen kiesrecht. Aan deze vrouw, die zelf onge trouwd een leven van arbeid en offer heeft gewijd aan de zaak der vrouwen, stelt Jo van Ammers Küller ten slotte de vraag, die de kwestie is van den dag: „En hoe staat U dan tegenover het probleem van de werkende vrouw, die een huishouden heeft en moeder is?" En dan refereert de interviewster: „De femi niste zwijgt, en de vrouw, die nooit huwde, maar een geboren huisvrouw en een geboren moeder is, zegt met innige overtuiging: „Zij behoort ln haar huis en bij haar kinderen." Honderd vernuftige compromissen veranderen niets aan die elementaire wet. Als het anders gebeurt, anders moet, zooals nog heel vaak ln onze huidige maatschappij, is het een corni- prami Wie de maatschappij wil dienen moet begin nen bij haar eigen familie, geen vrouw mag naar mijn meening de zorg voor een gezin ver zuimen terwille van een maatschappelijke taak, al is die taak nog zoo gewichtig, ik voel vol komen de moeilijkheid van het probleem, dat vrouwen, die iets kunnen presteeren, die de mo gelijkheid hebben om goed te verdienen, dat vaak liever doen dan thuis met een ontoerei kend inkomen rond te tobben. Ik weet zelf hoe moeilijk het is om geestelijken arbeid op te geven voor huishoudelijken. Maar ik vind het ontzaglijk jammer en een van de groote fouten van onzen tijd, dat de jonge vrouwen hoe langer hoe meer gaan neerzien op dat huishou delijk werk en het grootbrengen van kinderen lastig vinden, of te veel een obstakel bij hun beroep, haar'sport of haar genoegens. Ik was Aletta Jacobs' bondgenoot bij haar strijd tegen een zinlooze procreatie waarvan de afgebeul de moeders en de te zwakke kinderen de slacht offers zijn, maar ik ben evenzeer een tegen standster van een gemakzuchtig één- of twee kinderen stelsel, want ik weet bij ervaring hoe groot de opvoedende kracht is die uitgaat van een groot gezin. Wij moeten het niet in de richting sturen, dat er hoe langer hoe meer bui tenhuis werkende vrouwen komen, omdat de arbeidsvoorwaarden voor de vrouw hoe langer hoe gunstiger worden. Wij moeten in de eerste plaats zorgen, dat de vrouw in haar gezin haar taak zoo goed mogelijk kan vervullen en er de waardeering voor vindt die haar toekomt". „Verrast heb ik geluisterd", besluit Jo van Ammers Küller, „naar deze uitspraak van de presidente der Nederlandsche vereeniging voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap, van de vice-presidente van den wereldbond voor vrouwenkiesrecht, van een zoo vurig femi niste als Rosa Hanus, want met dit oordeel ben ik het geheel en al eens. En ik weet maar al te goed, dat een deel der Hollandsche femi nisten heftig opponeert tegen de denkbeelden, welke ik in mijn boeken verkondig en die als verraad aan haar groote zaak beschouwt. Rosa Hanus, hoewel ze nooit trouwde, kent alle vreugden'en moeilijkheden van de vrouw, die de verantwoording van een huisgezin draagt en, hoewel haar sociale arbeid haar door vrijwel alle landen van de wereld voerde, heeft zich toch een groot deel van haar leven voltrokken binnen de vier muren van een Hollandsch huis. Haar jeugd kende hetzelfde conservatisme, dezelfde beslotenheid als de mijnewe hebben samen gelachen om deze herinneringen aan een te groote strengheid, aan een paedagogiseh stelsel, dat eenvoud, tucht en plichtsbesef menigmaal ten koste van le vensvreugd en onbevangenheid heeft doorge voerd. Maar wij weten en erkennen ook alle bei welk een macht ten goede uitging van zulk 400 gram suiker, lVz d.L. water, 200 gram amandelen, 1 eiwit, 2 bladen ouwel, va nille of vruchtenessence of cacaopoeder. Pel de amandelen, droog en halveer ze in de lengte, klop het eiwit stijf, leg een ouwelblad op een bakblik. Breng het water aan de kook, doe de suiker er in, roer en kook de oplossing tot ge tusschen een weinigje ervan op een koud bord en de lepel een draad kunt trekken. Meng dan het eiwit er door, verwarm dit nog even, neem de pan van het vuur, doe de amandelen en een weinig vanille of vruchtenessence bij de stroop en roer het mengsel tot de amandelen niet meer zakken; giet het dan uit op het ouwel blad, strijk het met een mes glad, druk het tweede ouwelblad er op en laat de massa een beetje bekoelen. Verdeel dan de nougat in vier kantjes of reepen en laat deze een paar uur rustig liggen. Indien ge inplaats van een essence een theelepetje cacaopoeder gebruikt, kan dit gelijk met de suiker toegevoegd worden. Wilt ge de nougat in verschillende kleuren op elkaar maken, dan wordt elke kleur tot het uitgieten, afzonderlijk afgewerkt, zoodat elke gekleurdf, laag bekoelen kan. voor de volgende er op kom^ M. M een gezinsleven, waar het huwelijk een sacra ment was en het „eert uw vader en moeder een onaantastbaar gebod". Een ander merkwaardig voorbeeld vinden we in hot leven van een andere beroemde Holland sche vrouw, in het hier ook neergeschreven portret van Julia Culp één van Neer lands al lergrootste zangeressen, en die meer dan welke Hollandsche vrouw ook internationalen roem heeft geoogst. Waarom haar persoonlijkheid Jo van Ammers Küller zoo zeer aantrok en haar gaarne een plaats wilde geven in haar eeregalerij van beroemde vrouwen? Omdat deze Julia Culp haar kunstenaars loopbaan heeft opgegeven, terwijl die nog op volle middaghoogte was, omdat ze van roem, succes en hulde afstand heeft gedaan, to®" ze op acht en dertigjarigen leeftijd een gelukkig huwelijk sloot, en van dat besluit nooit de minste spijt heeft gehad. Julia Culp leidt thans het leven van een „gewone vrouw", haar belangen cirkelen om haar man en haar huis en ze is een gelukkig mensch, veel gelukkiger dan ze ooit in den tijd van haar grootste successen geweest is. Een derde voorbeeld vinden wij in de zoo gevierde Oostenrijksche professor in de kinder psychologie Charlotte Bühler. Niet zonder ironie vertelt Jo van Ammers Küller hoe zij zich deze vrouwelijke professor had voorgesteld. Vermoedelijk een bejaarde dame met een grooten hoornen bril en kleur loos haar, dat in een knoetje achter in haar nek is gedraaid, zij moest een vormloos figuur hebben en een japon mode anno dazumal Zij had geïnformeerd, wie de belangrijkste vrouw in Oostenrijk was op wetenschappelijk gebied, en men had haar geantwoord: „o, natuurlijk Charlotte Bühler". En wie was deze Charlotte Bühler, die zij ontmoette? Een buitengewoon knappe, triumfante, zelf bewuste vrouw, slank, sportief, in een licht beige zomercostuum, met een klein sierlijk hoedje coquet op haar donkere glanzende haar, zoo jong, onbezorgd, fleurig, dat het de inter viewster moeilijk scheen de eerbiedwaardige reeks wetenschappelijke publicaties, welker lijst zij zoo pas had ingezien, op haar rekening te stellen. Een echte vrouw, die er rond voor uit komt, dat ze het succes van haar leven evenzeer dankt aan haar groot en „mannelijk" intellect als aan haar charmes van mooie aantrekkelijke vrouw. Een moeder, die trotsch de portretten van haar beide kinderen toont, wat alles te zamen heimelijk in Jo van Ammers Kühler, de onuitgesproken vraag beroert: „Wat zou haar in haar léven het meeste waard zijn, haar suc ces als geleerde of haar succes als vrouw?" En dit is dan ook het meest verheugende en tevens het meest verrassende in dit boek van twaalf plus één interessante vrouwen, dat wij telkens weer het echte en oer-vrouwelijke in deze geschreven portretten terug vinden, wat ook de grootste voldoening moet geweest zijn voor de schrijfster zelve, dat zij In haar blik op de ontwikkeling der vrouwenbeweging, ge tuige haar vele geschriften op dit gebied, zich niet heeft vergist. Ook dit boek van twaalf vrouwen geeft ons weer een hersteld vertrouwen in de vrouw van de toekomst, de vrouw van morgen. P. HYACINTH HEKMANS. P a r ij s, 7 November 1933. Van een ensemble van het meer elegante genre kan men in deze wintermaanden in tal van omstandigheden veel plezier hebben, voor de miódagbezoeken, voor thé's, of middag bijeenkomsten van al lerlei aard, zooals deze nog al eens voorko men, enz. Men combineert dit soort ensembles op verschillende manie ren, hetzij met een langen mantel, of een kort jaquette, een ge heele robe, of een rok en casaque. Eén van de meest geslaagde creaties in dit genre is intus- schen de ensemble, die samengesteld is uit een lange tuniek, die iets korter valt dan de drie-kwarts mantel, welke het geheel com pleteert. Het teekenin- getje hiernaast geeft van dit model een aar dig voorbeeld. Het ensemble is uit gevoerd van zwart velours-anglais. Maar men kan ook een ande re stof kiezen, zooals velours-de-laine, of iets van dit genre. Ook hiermede zal men een uitstekend resultaat be reiken, vooral als men de stof kiest in een van de donkere, warme nuances, die op het oogenblik zoo gewild zijn. De rok is recht en heel eenvoudig. De mantel is vrij ruim van coupe, maar zonder overdrij ving, en valt bijna drie-kwart van den rok. Hij is gegarneerd met zwart breitschwartz-astrakan, die hem een cmfortabel cachet geven. Het ge heel wordt gecompleteerd door een lange tuniek van flets-blauw satijn, alleen gegarneerd met enkele kristallen knoopen, blauw getint. Men verkrijgt aldus een zeer aantrekkelijk geheel. Zegenrijker dan het werk van de grootste wereldhervormers is het werk van de vrouw en moeder, die de wereldhervormers heeft ge maakt. Edeler dan de kunst om ln hout of steen schoone vormen te scheppen, is de kunst om in een menschenziel te vervolmaken, het beeld van God. Iedere daad van den mensch heeft beteekenis in zoover deze de expressie Is van een inner lijke werkelijkheid, een wil, een doel, een droom van het paradijs. Wat is het toeval anders dan het ruwe materiaal, dat leven aanneemt onder de hand eens beeldhouwers De Voorzienigheid schent het toeval, de mensch echter moet het toeval omvormen tot het doel. Wanneer wij handelen alsof wij slechts acht dagen te leven hadden, dan zal geen hartstocht ons schaden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4