V NA ZEVEN JAREN KONNERSREUTH ÖLLEBREGT's h I UK MAANDAG 13 NOVEMBER 1933 KOOPT UW HAARD BIJ OEN SMID! 3 ZAKSN NED. R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. DE „HEILIG JAAR" HERDENKING POLITIE EN DELFSHAVEN. NIEUWE VINCENTIUS-BIBLIOTHEEK Een inleidende toelichting der uit te voeren werken. DOOR TRAM GEGREPEN. DERDE ORDE-BIBLIOTHEEK BESTAAT 12% JAAD. SINT NICOLAAS BIJ V. EN D. DE STEMMING IN DUITSCHLAND. BERKEL EN RODENRIJS VLAARDINGEN MAASSLUIS GAAT DE WETENSCHAP HET STIGMATISATIEPROBLEEM OPLOSSEN? "A. M, DE ONTWAPENING. Mac Donald ontvangt een deputatie. rf\ Steeds hameren wij op hetzelfde aambeeldKoopt Uw haard bty den smidVollebreft garandeert onberispelijke plaatsing, heeft vak smeden met jarenlange ervaring en een eigen modelsmederij. Uitsluitend bekende Merk-Haar- den, o.a. Surprise 49.50, Mikado f 59.50, Invent a f 72.50, f SO— en hooger. Prima kwaliteit. On- afbrandbare lak. Desgew. gemakk. betalingscondities. Zaagmolendrift - Mathenesserdijk, Beijerlandschelaan. 7939 VS 45 Afd. HillegersbergSchiebroek. Vrijdagavond heeft in de kleine zaal van Lommerrijk een feest- en propagandavergade- ring plaats gehad van de af deeling Hillegers- berg-Schiebroek van den Ned. R. K. Bond voor groote gezinnen. Na de gebruikelijke opening en het wel komstwoord van den voorzitter, mr. A. J. M. Schuurmans, werd het woord verleend aan den heer Emiel Franke, leeraar aan het Katho liek Lyceum voor meisjes te 's Gravenhage die in plaats van Drs. J. P. Chr. de Boer, die plot seling was verhinderd, zou spreken over het onderwerp „Wie bouwen de toekomst?" Spre ker behandelde dan in een vurige meesleepende rede de verantwoording welke er rust op ouders en opvoeders ten opzichte van hun kinderen. Wij moeten onze kinderen opvoeden alleen voor God. Op dit terein is de staat absoluut on bevoegd om in te grijpen. Vervolgens hekelde spreker op felle wijze de propaganda voor kin derbeperking en toonde hij met eenige voor beelden aan de ontstellende successen van deze propaganda. Na er nog op gewezen te hebben dat wat in het gezin moet worden verricht slechts bij hooge uitzondering aan anderen mag worden overgelaten wekte hij de aanwezigen op toch bij alle moeilijkheden hun steun en troost te zoeken bij God en besloot hij zijn prachtige voordracht met de treffende woorden welke de Priester spreekt op Witten Donder dag: Ziehier het kruishout, daaraan hangt de redding der wereld". Nadat spreker de enthou siaste hulde der vergadering in ontvangst had genomen en eenige oogenblikken was gepau zeerd, besprak de heer Franke nog eenige prac- tische puntjes en beantwoordde hij eenige vra gen. De heer Leon van der Hulst declameerde l^jerop eenige fragmenten uit werken van An- tóon Gooien en Pater Fleerackers S.J. waarvoor hij een welverdiend applaus te incasseeren kreeg. .Daarna sluiting. Koorzang en triomuziek. In de Doelen hebben de koorzang-beoefe nende politiemannen onder directie van W. J. v. Santwijk Jr. in „Hermandad" vereenigd met medewerking van het Delfshavens Ge mengd Koor van J. J. v. d. Bos geconcerteerd. Bovendien werd daar nog opgetreden door het Philharmonisch Trio, waarin de pianist Ed. Flipse, zich dezen avond liet vervangen door zijn broer Marinus. Er was belangstelling genoeg voor de zingen de agenten-in-civiel, voor het Delfshavensche ensemble dat altijd met goede werken op het podium komt en ook voor Versloot-de Jong-en Flipse's spel. Als Wij slechts melden, dat D.G.K. ter uit voering had gekozen: „Tota pulchra es Maria" van den bekwamen kerkmusicus Ph. Loots, „Crucifixus" van Lotti, „Du Hirte Israëls" van niemand minder dan Bortniansky en „Qui La- bitat" van Hendrik Andriessen (geliefd bij de koorzangers!), dan weet men al weer (We we zen er reeds meer op) dat dirigent v. d. Bos zijn menschen goed werk weet voort te zetten. Niettemin blijft bij ons een bezwaar bestaan tegen zijn te-veel-in-détails aangevende direc tie-méthode. De mannen van v. Santwijk Jr. blijven voor- loopig het liedertafelrepertoire getrouw: Lente (Keerweer), De Bruid (den Hartog), Sep tember, blaas (Hamel) en Groot is de Heer (Roeske). Als de tenoren wat gaver materiaal bezaten (zoodat ze niet zoo veelvuldig het kop stem-middeltje behoefden te gebruiken) zou er met dit koor nog heel wat meer te bereiken zijn. Het bovengenoemde trio speelde bekend werk, maar men speelde het onberispelijk, en dat is hoofdzaak. VOOR DE ARMEN. De gisteren gehouden schaalcollecte In de parochiekerk van O L. Vrouw Onbevlekt Ont vangen aan den Westzeedijk, ten behoeve van de St. Vincentiusvereeniging, heeft opgebracht ruim 800 gulden. Ten bate van de St. Vincentiusvereeniging werden gisteren eveneens liefdadigheidspredi- caties gehouden in de kerk van de H. Elisa beth aan de Mathenesserlaan. De opbrengst was 1259 gulden. In de parochiekerk van de H. Kruisvinding werden liefdadigheidspredicaties gehouden voor de noodlijdende gezinnen. De schaalcollecte bracht op circa 188 gulden. De collecte in de St. Antonius Abt-kerk aan de Jan Kruyffstraat heeft na de liefdadigheids predicaties ten bate van de St. Vincentiusver eeniging opgebracht 611 gulden en eenige bon nen voor levensmiddelen. DE IN BESLAG GENOMEN SWEEPSTAKE- LOTEN De centrale Recherche heeft een onderzoek ingesteld naar de herkomst van de 60.000 Sweepstake loten, die, zooals wij reeds meld den, dezer dagen op een Engelsch schip in be slag werden genomen. Dit onderzoek heeft niets opgeleverd. De marconist die ze in zijn bezit had heeft verklaard ze van een onbe kende in Manchester te hebben ontvangen. Hij moest ze afgeven aan iemand die in Rotter dam zich bij hem zou vervoegen en zich zou legi timeeren. Op de pakken loten hebben adressen gestaan, die 'bij de komst van de politie echter onlees baar bleken te zijn gemaakt. Dé 60.000 loten zijn nog maar een klein deel van het aantal dat hier gewoonlijk wordt ver spreid 'en dat gemiddeld niet minder dan 300.000 bedraagt; De Symphonie van Cêsar Franck en „Le Miroir de Jésus" van André Caplet. Als wij gelooven, dat muziek een gave des hemels is aan Adam's kinderen als troost in het leven geschonken; als wij haar als een bo vennatuurlijke kracht erkennen, waaraan geen woord, geen kleur, geen lijn, geen teeken in uitdrukking gelijk is: als wij haar als een voortdurend wisselende modulatie hooren tus- schen tijdelijke en ontijdelijke dingen, dan is het zeker in muziek als van Franck en Caplet, dat wij ons dicht weten bij dit mysterie. Want beiden zochten van dit geheim, dat ons overal omringt: in planten en bloemen en boomen ,in heel de natuur en in de ontelbare vormen van het leven zelf, iets uit te drukken in klankentaai. Franck stond tegenover dit mysterie arge- loozer dan Caplet. Hij had een kinderziel, die zich altijd in de nabijheid van klank gelukkig wist. Caplet had alle technisch- en geestesraffi- nement uit den tijd van het impressionisme en symbolisme te zeer meegemaakt, hij was té sterk omsloten door Debussy's klank-nevels, door alle subtiliteiten der muziekmakende dichters, dichtende schilders en schilderende componisten van vóór den oorlog, om niet in zijn werk een weerslag daarvan te ondervin den. Al was hij als boersche Normandiër naar Parijs gekomen, zoo was z'n geest in de Licht stad toch van alle kanten van haar schijnselen doordrongen. Van Debussy leerde hij alle ver nieuwingen van harmoniek, rhythmiek, struc tuur en instrumentatie; van de dichters en schilders kreeg hij het gevoel van nuances en coloriet, van sfeer en denkwijze. Hij bleef ech ter Normandiër, wiens Katholiek gelooven on uitroeibaar was ingeplant en daarom wendde hij zich voortdurend naar liturgische teksten, die met de subtielste klankenweefsels werden omgeven. Men kent z'n „Wees Gegroet", „Onze Vader" en „Geloofsbelijdenis" voor één zangstem met klavierbegeleiding. Men hoorde z'n „Messe dite les petits de Saint-Eustache-le-Föret" ('n herinnering aan een Normandisch dorpsjongenskoortje) als een openbaring van gecristalliseerde kerkmuziek. Men betreurt het daarom, en mijns inziens te recht, dat deze muziek aan onze kerken is ont houden. Het meest volledig heeft Caplet zich wellicht in de thans uit te voeren: „Miroir de Jésus" uitgesproken. Eén vrouwenstem overheerscht: als een Ma donna, omringd en ondersteund door een koor van andere vrouwenstemmen, terwijl het strijkorkest en harpen als met een diaphane belichting het geheel omringen. Zooals soms in middeleeuwsche drama's kon digen ook hier, bij wijze van proloog, stemmen (a cappella) aan, waar het om gaat; „Vijftien gedichtjes der geheimen van den rozenkrans, door Henri Ghéon geschreven en door Caplet met muziek omgeven". Het werk is dan in deelen gesplitst en omvat de vijf blijde-, de glorierijke- en de vijf droeve geheimen. Ieder deel wordt door een korte instrumentale inlei ding voorafgegaan en terwijl de „voix prin cipale" de groote lijn aanduidt, zijn de andere stemmen een meer décoratieve achtergrond van dit werk, dat als een frescoschildering van een Maurice Denis zich aan óns voordoet. m Wat Franck's symphonie betreft: deze zal wel weinig verklaring meer behoeven in een tijdvak, waarin Debussy en Ravel reeds bur gerrecht hebben verkregen en een jongere toonkunst zich alom vrij baan breekt. Toch en dit is een les, welke de toonkunst van Europa door alle tijden gegeven heeft toch werd ook dit werk van. „le maitre angélique" bij de première door de officieele vertegen woordigers van het toenmalig Parijsch mu ziekleven met schouderophalen en misbaar onthaald. De dikdoenerige en praalzieke heer Gounod naar wien alles wat daarginds met muziek te maken had, als naar een orakel luisterde, ver klaarde botweg, dat met deze symphonie, „de onmacht tot dogma was verheven", en omtrent de geniale (allereerste) toepassing van een Engelsche hoorn in het middendeel der sym phonie maakte hij eveneens de meest scham pere en benepen opmerkingen. De onfeilbare rechter welke „Tijd" heet, logenstrafte echter ieder woord zijner bewe ringen en terwijl de méést eenvoudge muziek liefhebbers verzadigd raken van de honingra ten der Faust-melodiek, rijst aan heel de hori zont der muziekwereld het weldadige licht van Franck's muziek. MARIUS MONNIKENDAM. De uitvoering dezer werken zal, zooals be kend, plaats hebben op Vrijdag 17 dezer, ter gelegenheid der „Heilig Jaar"-herdenking in de Doele-zaaL De in de eerste dagen van den kaartverkoop bestaande vrees dat in Rotterdam voor de her denking van het Heilig Jaar niet voldoende belangstelling zou worden gevonden, is geluk kig geheel verdwenen. Het comité „Katholiek Rotterdam" heeft de onverkochte kaarten nu samen getrokken op een beperkt aantal adres sen, waar ieder zich nog kan melden, doch dit dan spoedig moet doen, omdat het aantal beschikbare plaatsen nog slechts gering is; o.a. zijn de kaarten verkrijgbaar dagelijks van 103 uur aan de Doelen, en aan nog verschillende andere adressen waarvoor wij naar de adver tentie in dit nummer verwijzen. Het comité verzoekt ons er nog eens de aan dacht op te vestigen dat de uitvoering precies om acht uur begint en de zaaldeuren op dat uur worden gesloten: pas om ongeveer negen uur kunnen de te-laat komers de zaal weer binnen gaan. Men zal dus goed doen, met het oog op de garderobe, iets tijdiger dan anders naar de Doelen te gaan. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat er voor dezen avond geen plaatsbespreking Op het Noordereiland geopend. De roemrijke H. Familie afd. Vrouwen van Noordereiland en Stieltjesplein bezat tot voor korten tijd als onderafdeeling bibliotheken. Door omstandigheden ging het met den voor spoed daarvan niet goed. Anderzijds werd de noodzakelijkheid van een goede bibliotheek gevoeld en er werd overleg gepleegd met het liefdewerk der bibliotheken van St. Vincentius. Dit liefdewerk richtte een bibliotheek op met 2500 nieuwe boeken en opende daarmede haar 7de Rotterdamsche stichting. Deze stichting heeft gisterenmiddag met eenige ceremonie plaats gehad. In het nieuwe zaaltje Prins Hendriklaan 29 (de voormalige catechismuskamer), dat eenige palmen versiering droeg, waren bijeengékomen de geestelijkheid der Lourdesparóchie, het be stuur van den Bijzonderen Raad, n.l. de hee- ren V/. J. M. Marcelis, H. J. A. Middendorf en L. Braun, benevens enkele andere leden van i trien raad en voorts leden der parochiale St. j Vincentiusvereeniging. i Kapelaan A. Harst heeft namens den pastoor de inwijdingsplechtigheid verricht. In een daarna gehouden speechje releveerde hij de verdiensten der H. Familie-bibliotheek en sprak zijn beste verwachtngen uit voor de nieuwe. De heer Marcelis, als voorzitter van den Bij- zonderen Raad, heeft vervolgens het nieuwe filiaal officieel geopend. Hij weès op de ón- gunst der tijden, maar daar het een belangrijk werk gold, had men toch tot de instelling be sloten. De heer J. v. Beurden voorzitter van het liefdewerk der bibliotheken, expliceerde de noodzakelijkheid van goede lectuur, zoodat, ondanks de zorgen eischende financieele po sitie, aan het verzoek was tegemoetgekomen. Hij dankte het kerkbestuur voor de beschik baarstelling van het lokaal met licht en warmte.. Tenslotte sprak de heer A. L. A. Fisser als voorzitter der parochiale St. Vincentiusveree niging. Onder verwijzing naar de boeken van Emiel Fiedler nam hij parochiewerk en lee- kenapostolaat onder de loupe, om tot de con clusie te komen, dat naast de katholieke pers 't bezit van een goede katholieke bibliotheek een belangrijke aangelegenheid was. Ook hij uitte woorden van dank en goede verwachtingen. De toeloop om boeken was al aanstonds groot. De nieuwe bibliotheek, ten behoeve waar van de heer F. Kooijmans nog een fraai kruis beeld schonk, is geheel ingericht naar het mo del der zes andere. Deze bibliotheken zijn en blijven volks bibliotheken met voorraden van behoorlijke en goede ontspanningslectuur voor kinderen en volwassenen, zonder gevaarlijke experi menten. Alleen het Schiekade-filiaal leende het vorig jaar met nog geen 3000 boeken 50.000 boeken uit. Over geheel Rotterdam werden 113.000 exemplaren uitgegeven. Het liefdewerk der bibliotheken kost uiter aard nogal geld, want elk nieuw boek moet nu zevenmaal worden aangeschaft en meestal ingebonden worden, doch er wordt ook onder leesgrage bevolking veel bederf geweerd, Zoo juist is ook de nieuwe catalogus van de pers gekomen. Doodelijk ongeluk in Oranjeboomstraat. In de Oranjeboomstraat is Zaterdagmiddag weer eens een ernstig ongeluk gebeurd. Het 9-jarig meisje H. A. L. v. Tilburg, ge woond hebbende aan de Nassauhaven is bij het oversteken van den rijweg door een motor wagen van lijn 12 gegrepen en tegen de straat gesmakt. Het kind werd op slag gedood. De G.G.D. heeft het lijkje naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. DOOR FIETSER AANGEREDEN. De 56-jarige mej. T. de B. uit de Thorbecke- straat is op het Burgemeester Hoffmanplein door een fietser omver gereden. Met een her senschudding en een gebroken rechterpols is zij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen. De Commissie der Derde Orde Bibliotheek herdenkt het koperen jubileum van haar lees- boeken-apostolaat. Van Pinksteren 1921 af tot op den dag van heden hebben deze pientere en geroutineerde lectuur-verspreiders onder belichting van den H. Geest hun zegenrijken arbeid verricht. Bescheidenheid, één der vele sieraden uit de Derde Orde wereld, kenmerkt ook dit uitleen- Bibliotheekwerk, vooral als we letten op haar ongelukkige ligging en haar primitieve lokalen. Nog altijd ligt deze rijke boekenschat tus- schen de resten van de doorbraak en zit het thans jubileerend gezelschap reeds 12% jaar met haar kostbaren voorraad ingemetseld in het St. Rosaliablok. Kenners en fijnproevers hebben reeds voor jaren den weg gevonden, omdat zij hier keur werken aantroffen vooral op wetenschappelijk en apologetisch gebied, die nergens anders te krijgen zijn. Maar ook de echte leesliefhebbers, wisten de enorme voorraden boeken, opgesta peld in de schaduw der Leeuwenstraatsche kerk, te vinden en te benutten, ondanks het on vriendelijk milieu. Een dikke catalogus, zoo goed als zonder advertenties, maar gevuld met bijna dertienduizend aanwezige boek-titels, or delijk en duidelijk gegroepeerd en gekenmerkt, staat het publiek ten dienste. Wie dezen catalo gus aandachtig doorbladert, zal terstond bemer ken, dat hij werkelijk met een keurboekerij te doen heeft, waar voor een ieder wat van zijn gading te vinden is. Geen wonder, dat de klandizie in den jaren- loop toenam naarmate de bibliotheek werd „bij" gehouden en uitgebreid,. Wij zien er onder de eminente leiding der tegenwoordige Com missie, waarvan een viertal méde-oprichters zijn en de overigen een reeks van dienstjaren tellen, van komen, dat de lokaliteit opnieuw moet worden uitgebreid, omdat èn bóeken- voorraad èn klantental nog steeds groeien. DE „LOOPENDE" AUTOMAAT. Een R.E.T.-werkman van de remise Kootsche- kade te Hillegersberg, zat Zondagnacht verle gen om een rookertje. Hij stapte naar een automaat, welke was opgesteld aan den straat weg en offerde een kwartje. De handel werd overgehaald. Er kwam echter niet één doosje van de gewenschte rookartikelen, doch het „regende" doosjes. De een na den ander verliet de automaat tot groote verwondering van den werkman. Deze heeft zich daarop in verbin ding gesteld met de politie, die op haar beurt de eigenaar van een en ander op de hoogte heeft gesteld. AANRIJDING". Gisterenmorgen te kwart over acht 13 op het Bergpolderplein te Hillegersberg de 17-jarige W. V., wonende te Hillegersberg aangereden door een luxe auto, bestuurd door M. J., wonen de alhier. Daar ter plaatse het uitzicht werd belemmerd hadden zoowel de wielrijder als de autobestuurder elkaar te laat bemerkt. De wiel rijder werd aangereden en eenige meters mee gesleurd. Na ter plaatse te zijn verbonden is V. over gebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg en ter verpleging opgenomen. Hij bekwam in wendige kneuzingen. 14 JUILLET Het Rotterdamsche „Studio '32" zal Zaterdag 18 November zijn eenjarig bestaan vieren, bij welke gelegenheid de nieuwe film van René Ciair „14 Juillet" (Parijs danst) zal worden vertoond. De mogelijkheid is niet Uitgesloten, dat René Clair persoonlijk deze première zal komen bijwonen. UITGEGLEDEN De 66-jarige J. K. uit de Almondestraat is in de Jacob Catsstraat over de tramrails Uitge gleden en gevallen. Met een gebroken rechter heupbeen is hij in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. KAPITEIN BESTOLEN De kapitein van de tankboot „Valetta" die momenteel bij de R. D. M. ligt heeft bij de po-; litie aangifte gedaan dat uit zijn hut 3.een bankbiljet van 25,5 losse guldens, een gou den horloge en een dito ring zijn ontvreemd. Als ieder jaar, zien ook nu weer alle lieve kinderen uit, wat er met Sint Nicolaas voor verrassingen zijn weggelegd. De firma Vroom en Dreesmann heeft, even als altijd weer iets voor de kleintjes bereid, talrijke verrassingen, zóó interessant en zóó aardig, dat hun hartjes vol blijdschap kunnen kloppen. Wij zullen niet alles verklappen, alleen dit: De speelgaedstad in. het magazijn Binnen weg, waarin Sint Nicolaas zitting houdt van 10 tot 12 uur, en van 2 tot 5 uur, zal de kin deren en zelfs de grooten in verwondering doen staan, terwijl de sprookjes-wereld in de magazijnen Hoogstraat, Jonkerfransstraat en v. d. Takstraat, alwaar de Heks uit Hans en Grietje op dezelfde uren aan de kinderen een extra verrassingneen stop! Gaat-U zelf met uw kinderen eens kijken en laat hen genieten van al die heerlijkheden. Iii alle zaken hebt U vrij entrée en al het moois is een bezoek overwaard. Drukte aan het Maasstation. Gisterenochtend zijn een paar honderd Duit- schers naar hun vaderland vertrokken om aan de stemming aldaar deel te nemen. Dit ver wekte in de ochtenduren veel drukte aan het Maasstation en hiertoe droeg ook de aanwezig heid van vele anti-fascisten bij. Communisten hebben bij den ingang pamfletten verspreid waarin de Duitschers werden opgewekt tegen het Hitler-bewind te stemmen. Ook 's avonds waren er weer veel menschen bij het Maasstaton om den terugkeer van de Duitschers af te wachten. De politie heeft beide keeren een oog in het zeil gehouden en het is dan ook niet tot on geregeldheden of betoogingen gekomen. INBRAAKJE- In den nacht van Zaterdag op Zondag is tij dens afwezigheid der bewoners W. A. aan de Violenstraat te Hillegersberg ingebroken. Men is de woning binnengekomen met behulp van een valschen sleutel. De woning is grondig on derzocht. Een bedrag aan geld wordt vermist, terwijl mede de gasmeter is opengebroken, waaruit de penningen zijn ontvreemd. Bij een ingesteld onderzoek zijn door de recherche vingerafdrukken gevonden. E.H.B.O. ZAKKALENDER. Door het Commissiefonds Eigen Gebouw van de E.H.B.O. Vereeniging „Rotterdam" is ook voor het jaar 1934 weer een zakkalender uit gegeven met tal van nuttige wenken op het ge bied van eerste hulpverleening. R. K. KIESVEREENIGING. Vrijdagavond had in het Patronaatsgebouw een algemeene vergadering plaats van de R. K. Klésvereeniging onder leiding van den voorzitter, den heer A. Heydra. Na opening deelde de voorzitter mede, dat was ingeko men de agenda voor de a.s. te houden ver gadering van den partijraad, welke agenda te vens behandeld zal worden in de op 18 Nov. a.s. te houden vergadering van de Kamer centrale Leiden. Reglementair was het geheele bestuur af getreden zoodat in deze vergadering een nieuw bestuur moest worden gekozen. Verschillende leden van het oude bestuur wenschten niet meer hiervoor in aanmerking te komen, daar zij van oordeel waren, dat eenige jongeren in het bestuur op hun plaats zouden zijn. Met algemeene stemmen werd als voorzitter benoemd de heer A. C. v. Zwieten. In het be stuur werden uit een achttiental candidaten gekozen de heeren: A. J. Toussaint, Jac. de Greeve, J. v. d. Burg Azn., H. J. v. d. Spek, G. Bes, J. J. v Hoek, L. v. Rijn, A. J. Mo lenwijk, L. Toussaint en A. Heydra; als even tueels plaatsvervangers werden gekozen de heeren: Adr. de Veld Rzn., A. Hulst MGzn., E. den Brabander, Adr. Vollebregt, E. v. Steende ren en B. Smit Hzn. Tot afgevaardigden naar de vergaderingen van de Kamercentrale Leiden en den Staten- kieskring Gouda werden benoemd de heeren: A. C. v. Zwieten en Joh. Soeterbroek. Nadat de voorzitter had medegedeeld dat de overige bestuursfuncties onderling verdeeld zullen worden, sprak hij eenige woorden van dank tot de afgetreden en niet-herkozen be stuursleden waarbij de nieuw-gekozen voorzit ter zich aansloot. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Stad Haarlem" met 7688 ton erts PATROONSFEEST R. K. VOLKSBOND. Zondag heeft de afdeeling Vlaardingen van den Ned. R. K. Volksbond het Patroonsfeest van den Bond gevierd, 's Morgens werd de H. Mis van haf acht tot intentie der afdeeling opgedragen, waarna algemeene H. Communie voor de leden. Des middags hadden op de R. K. Begraaf plaats de jaarlijksche oefeningen plaats voor de geloovige zielen, terwijl 's avonds onder het Lof Kapelaan H. Drost uit Rotterdam een schitterende predicatie hield en allen op wekte een krachtigen strijd te voeren tegen ongeloof en zedenbederf. Alle oefeningen wer den door een groot aantal leden en andere parochianen bijgewoond, terwijl het zangkoor zoowel bij de oefeningen in de Kerk als 's middags op het Kerkhof verschillende schoo- ne gezangen ten gehoore bracht. WIELERWEDSTRIJDEN. De uitslag van de gisteren gehouden wieler wedstrijden zijn als volgt: Sprintwedstrijd over 3 ronden (eigen leden), le prijs J. v. d. Velde; 2e pr. H. de Rooij. Afvalrace voor de eerste 4 afgevallene: le prijs T. Bruijsten, 2e prijs J. Pons Jr. Achtervolgingsrace over 10 ronden voor Ju niores: le prijs Overbeew; 2e prijs Peereboom; 3e prijs de Graaf. Koppelrace over 150 ronden: le prijs: Het koppel KampHanghorst, met 1 ronde voor- hprong; 2e pr:s: Koppel OtteDuivenbode; 3e |brijs: Koppel KoekoekJosseé; 4e prijs: Kop pel Bruggemanv. Halderen, met 9 ronden achterstand. Premies voor het nemen van één ronde hét koppel KampLanghorst. Premies bij de bel; het koppel Hoebroek en Josseé. Doux pays. Indertijd toen vorst Nitika nog over Monte negro regeerde, informeerde deze op een goe den dag, waar zijn leger zich bevond. De adjudant antwoordde den koning: „De eene helft veegt de straat bij, en de andere helft is met uw kinderen uit wandelen." Hond den dief. „Man weet je niet, waar m'n avondjapon is, ik kan ze nergens vinden?" „Ach, schat, ik heb gisterenavond een mot bij je kleerenkast zien vliegen." Poëzie en proza. :„Stel u voor, een heel klein wezentje dat bloed heeft uit mijn aderen...." „O juist, een vloo bijvoorbeeld." Al is de belangstelling voor de bekende ge beurtenissen te Konnersreuth wellicht eenigs- zins afgeleid door de vele berichten over Maria- verschijningen te Beauraing, Banneux en elders in België volgens verschillende getuigenissen waargenomen, toch blijft de stro.m van ge schriften over de feiten, die het Beiersche dorp alom bekendheid deden verwerven, aanhouden. De vraag of één dier geschriften een afdoende wetenschappelijke verklaring gebracht heeft van de kwestie-Konnersreuth, alth-ns wat de hoofdverschijnselen nl. de stigmatisatie, extasen en visioenen betreft, meenen wij met beslist heid ontkennend te kunnen beantwoorden. Reeds meer dan zeven jaren hebben die verschijnselen regelmatig voortgeduurd zonder dat men ze op afdoende wijze heeft kunnen verklaren. De onmacht om dergelijke bijzondere pheno- menen te kunnen ophelderen, heeft men in de als echt erkende stigmatisatiegevallen die in den loop dar tijden zich voordeden, telkens weer opnieuw moeten constateeren. De geschie denis herhaalt zich ook in dit opzicht steeds. Als men haar raadpleegt, kan men vaak een glimlach niet onderdrukken, wanneer men bijna woordelijk dezelfde .deskundige" ontboezemin gen leest als die van thans, welke het raadsél moeten oplossen maar in werkelijkheid het even onopgelost laten als tevoren. Het geval van de Belgische gestigmatiseerde Louise Lateau, dat we nog wel tot de contempo raine historie mogen rekenen, levert in dit op zicht waardevol vergelijkingsmateriaal. Ook toen hetzelfde wantrouwen tegenover de feiten ook toen allerlei onderzoekingen en controle maatregelen, hetzelfde twistgeschrijf, ook toen theorieën en hypothesen, die van veel geleerd heid blijk gaven, maar de mysterieuse voor vallen, waar het om ging, nog precies even onverklaard lieten als vroeger. Deze overwegingen dringen zich aan ons op, nu men gemeend heeft in Nederlansche vertaling een bekende, reeds vroeger door ons in dit blad in verband met de kwestie der ob servatie van Theresia Neumann besproken brochure uit te geven. Het is de brochure van den Lippstadter chirurg en vrouwenarts dr. Josef Deutsch: „Konnersreuth in arztlicher Be- leuchtung" waarvan wij de onvoldoende argumentatie, voor zoover het Deutsch' kritiek op de tweede helft van Juli 1927 op last van het bisdom Regensburg doorgevoerde onder zoek van Theresia Neumann onder leiding van dr. Seidl betreft, hebben aangetoond in resp. op 16 en 19 April van dit jaar verschenen ar tikelen. Laat ons, om de zaak ditmaal eens van een andere zijde te belichten, nu eens beginnen met aan te nemen, dat Deutsch in zijn brochure volkomen geslaagd zou zijn in zijn opzet het bewijs te leveren, dat Th. N. althans in de aan de stigmatisatie voorafgegane periode Maart 1918 tot Maart 1926 lijdende was aan hysterie en dat door deze diagnose de ziekteverschijnselen die zich toen bij haar voordeden, alsmede de plotselinge verdwijning daarvan, ten volle zou den zijn opgehelderd. Wat zijn dan de vragen, die zich aan ons op dringen? Op de eerste plaats deze: Bestaat er thans nog of wederom bij Th. N. hysterie? En zoo ja, is met het vaststellen van hysterie de kwestie-Neumann definitief opgehelderd? Zijn met name de stigmata, de visioenen en andere mysterieuse verschijnselen bij Th. N. door hysterie te verklaren? Van een al of niet bevestigende beantwoording van deze vragen hangt het af of men Konnersreuth al dan niet als afgedaan heeft te beschouwen in weten schappelijk opzicht. Gelukkig geeft Deutsch zelf het antwoord op deze vragen en daarmee argu menten voor onze stelling, dat er ook door zijn geschrift wat de hoofdverschijnselen bij The resia Neumann betreft, n.l. de stigmatisatie en de toestanden van vervoering wetenschappelijk even weinig is opgehelderd als zc'Cn en een half jaar geleden, toen die verschijnselen be gonnen. „Het is echter geenszins mijn bedoeling ge weest te beweren, dat ook thans nog bij Th. N. alles hysterie is" schrijft D. op pag. 70 van zijn brochure welker tekst wij voor het gemak vol gen. Hieruit zien we dus, dat het volgens hem op zijn minst genomen twijfelachtig is, of Th. N. thans nog lijdt aan hysterie. En als die nu eens niet twijfelachtig was en Th. N. inder daad nog lijdende zou zijn aan hysterie? Wel, dan zijn we nog geen stap verder naar een wetenschappelijke oplossing gekomen dan zes, zeven en meer jaar geleden, toen prof. Ewald en anderen, waaronder een tijdlang dr. Seidl, reeds hysterie aannamen, want ook toen heeft men evenmin als nu, de stigmata, de extasen, de visioenen, wetenschappelijk voldoende kun nen ophelderen. Dr. Deutsch schrijft dan ook zelf (pag. 58 van zijn oorspronkelijke brochure): „Ik wil echter uitdrukkelijk beklemtonen: ik geloof niet, dat met het aantoonen van hysterie de kwestie- Konnersreuth definitief is opgelost. Dit te be weren ligt verre van mij" Deze betuiging van eigen onmacht om de verschijnselen, waar het juist op aankomt, n.l. de stigmatisatie en de toestanden n vervoe ring, te verklaren, bevestigt hij naderhand nog eens uitdrukkelijk en expliciet, wanneer hij schrijft (pag. 73) „Ik ga daarom ook niet op de stigmatisatie in, wijl hier niet de geneesheer alleen beslist; hier heeft ook de theologie haar gewichtig woord mee te spreken. Nog veel min der ga ik in op de „toestanden van vervoering". Ook van een door hem ter plaatse in te stellen onderzoek schijnt hij niet veel licht te ver wachten. Immers hij schrijft (pag. 71): „Ik beeld mij volstrekt niet in, dat door mijn on derhavige uiteenzettingen de aangelegenheid volkomen is opgehelderd, of dat ik door on derzoekingen in Konnersreuth in belangrijke mate tot opheldering der kwestie zou kunnen bijdragen". Deze laatste bekentenis werpt een eigenaar dig licht op de omstandigheid, dat dr. Peters het noodig oordeelt, zijn collega Deutsch in zijn voorwoord tot de brochure-Deutsch speciaal in bescherming te nemen tegen het verwijt, dat D. het geval-Neumann niet ter plaatse on derzocht heeft. Waartoe dient dr. Peters' mo tiveering, dat men Deutsch vermoedelijk de noodige hulp tot zulk een onderzoek te Kon nersreuth zou weigeren nu D. zelf betwijfelt, door zulk een onderzoek in belangrijke mate tot opheldering der kwestie te kunnen bijdra gen? „Psychogene stigmatisatie". Een tweede opmerking aan het adres van dr. Peters moet ons nog van het hart en wel deze: Waar dr. Deutsch en andere medici, die zich met Konnersreuth bezig hielden, met de stig matisatie en andere mystieke toestanden blijk baar geen raad weten, had dr. Peters als we tenschappelijk man ervoor moeten terugdeinzen, om zonder eenig wetenschappelijk bewijs in zijn voorwoord de bewering neer te schrijven, dat hijzelf het verschijnsel van stigmatisatie-langs- psychogenen weg geconstateerd heeft, „o.a. (let wel: onder andere nog wel! A. M.) bij een per soon, dien ik op verzoek van een doktersgezel schap onderzocht". Waar het de „tegenpartij" in de kwestie-Kon nersreuth (en met het volste recht) zoo kwa lijk genomen wordt, als zij op sommige be langrijke punten een gelooven op gezag eischt, hadde ook de geachte Haarlemsche medicus angstvallig moeten vermijden, van de lezers der brochure-Deutsch een geloof op gezag te vergen. Nu laat hij ons helaas op hetzelfde doodë punt staan, als zijn collega Deutsch, het punt, waar de wetenschappelijke verklaring moet beginnen van juist die verschijnselen, die de blikken der geloovige en ongeloovige wereld sedert de. Vas ten 1926 op Konnersreuth gericht hielden: de toen begonnen stigmatisatie en andere myste rieuse phenomenen. Ons dunkt, dat de velen hier te lande, die in de gebeurtenissen van Konnersreuth belang stellen, een wetenschappelijke vehandeling van een Nederlandschen medicus van naam als dr. Peters over door hem. zelf gecon stateerde „psychogene stigmatisatiegevallen" met heel wat meer interesse zouden begroetën, dan alle diagnosen van dr. Deutsch, welke diag nosen moeten bewijzen, dat Theresia Neumann in de periode Maart 1918 tot Maart 1926, dus vóór de stigmatisatie, lijdende was aan hysterie met al de consequenties van dien, waarmee het stigmatisatiegeval intusschen nog even onver klaard gebleven is als vroeger. Als men al de energie, die door wetenschap pelijke mannen als Deutsch nu reeds sinds meer dan zeven jaren is aangewend, om te bewijzen, dat Th. N. tengevolge van haar ongeval in Maart 1918 jarenlang lijdende is geweest aan hysterie, had benut om de stigmatisatie en andere geheimzinnige verschijnselen weten schappelijk te onderzoeken en te verklaren, dan zou men hierin tenminste een ernstige poging kunnen zien om dit groote probleem, dat. door geen hysterie-diagnose tot oplossing werd ge bracht, te ontraadselen. Dr. Peters moge met zijn „stigmatisatie-geval- len" voor het forum treden I a v et.-, .isr De Nederlandsche uitgave verscheen on der den titel „Het raadsel van Konnersreuth'* bij G. Naeff te 's Gravenhage. LONDEN, 10 November (R.O.) Mac Donald en Simon ontvingen heden in het lagerhuis een deputatie, vertegenwoordigende de kerken, letterkundigen, de wetenschap, de industrie en het onderwijs. De deputatie drong er.op aan, dat de ontwapeningsconferentie zou worden voortgezet en dat een conventie zou worden opgesteld en aan Duitschland voorgelegd, in houdende beperking der uitgaven voor bewape ning het verbod van herbewapening van eenig land, algemeene afschaffing binnen een zekere periode van alle typen wapens, welke aan Duitschland zijn verboden, alsmede doeltref fende nternationale contróle in alle landen op den handel in en de fabricage van wapens en op de civiele luchtvaart. In antwoord op deze petitie gaf Mac Donald een overzicht van de ontwapeningsonderhande lingen, De term „proefperiode" zeide hij, wa? pooit, gebruikt door de Engelsche delegatie. De be-, wapeningscontröle zou toegepast worden in-alle landen. Ons doel, zeide Mac Donald, is niet alleen ontwapening, maar vrede, hetgeen tienduizend maal belangrijker Is. fMW'-ï:--. V:;< i «4* V V HET NIEUWSTE STÈIQÈRWERK. Een anker biedt een stevige houvast voor de schilders, die de „Mauretania" opschilderen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2