DE NIEUWE HERDER VAN DE FLORESMISSIE. ütf 50 35 20 MAANDAG 13 NOVEMBER 1933 BIJ DE BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. H. LEVEN S.V.D. ZIJN ERKEN EN ZIJN ZORGEN. Mgrj, H, Leven S.V.D. VERGADERING R. K. GEMEENTE- RAADSLEDEN. DE NIROM GAAT UITZENDEN. DE A. S. CANONISATIES. MGR. J. H. GOUMANS. Mi, De kortingswet; critiek op gemengde- en zonnebaden. FINANCIEEL BEHEER VAN DE MODERNE VAKBEWEGING. NU goedkooperl WEGONGELUKKEN. BEOEFENING VAN HET FRIESCH. In de Mij. der Ned. Letterkunde. DE DRANK EN DE AUTO. REORGANISATIE RIJKSMUSEUM. Aan den lieer W. v. Rijn de zilveren museum-medaille uitgereikt. OPRUIEND PAMFLET. DE KRAKATAU. VERSOBERING IN HET LEGER. DECORATIE VOOR DAPPERHEID. EEN GEVAARLUKE HOND. Voor de tweede maal in een korte spanne tijds van vijf dagen werd in ons land een priester tot bisschop gewijd. In de monumentale parochiekerk van Uden, waar het eerste missiehuis naar St. Willibrord geheeten, ligt van de Nederlandsche provincie van de Congregatie van het Goddelijk Woord, is gisteren de opvolger van Mgr. Arnold Ver- straeten z.g. Z. H. Exc. Mgr. Henricus Leven S.V.D. bekleed geworden met de volheid van het priesterschap. De heilige wijding werd verricht door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Her- togenbosch, met als medeconsecratoren H.H. Exc. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda en Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond. Door ijverige bemoeiingen van het comité en het naarstig werken der drie sub-comité's, was het benoodigde geld voor 'n smaakvolle enca- dreering der hoofdstraten bijeengebracht. Loyale medewerking van plaatselijke en kerkelijke autoriteiten werd verkregen. Heel de katho lieke bevolking in hare verschillende corpora ties nam actief deel aan de waardige en blijde Viering van dezen zeer schoonen dag. De nieuw-benoemde opperherder van het aan Nederland toebehoorende missieveld, dat de kleine Soenda-eilanden omvat, is sinds 1919 in die missie werkzaam. Hij werd in 1883 ge- horen in de parochie Lank-Stratum, in het tegenwoordige bisdom Aken, maar sinds zijn benoeming voor de nieuwe missie van Steyl- Uden, is hij practisch en wettelijk volslagen Nederlander geworden met alle burgerrechten daaraan verbonden. Zijn eerste werk na zijn aanstelling tot mis sionaris in Nederlandsch Oost-Indië was, met inspanning en ijver zich bekwamen in onze taal en hij rustte niet, alvorens hij die vloeiend, zuiver en correct kon spreken en schrijven. Hij zelf was het, die gevraagd had na den oorlog om in de nieuwe Nederlandsche missie te mogen werken. Uit dankbaarheid voor hetgeen Nederland heeft gedaan voor de Congregatie van het Goddelijk Woord, vooral door het gastvrije ver blijf te Steyl, heeft de opvolger van den Stich ter, de Hoogeerwaarde Superior Nicolaus Blum, Uden-Teteringen gesticht voor lagere en hoo gere studies voor eigen Nederlandsche missio narissen met het oog op onze eigen koloniale bezittingen. Daarvoor werd de geduchte mis sionaris pater Petrus Noyen uit zijn vruchtbaar apostolaat van China teruggeroepen om in Uden te beginnen met Indië in het verschiet Toen het kruis zwaar en breed over de missie lag. In 1913 heeft de Congregatie van Steyl de kleine Soenda-eilanden Bali, Lombok, Soem- bawa, Flores en Timor overgenomen van de paters Jesuieten, omdat bij gebrek aan perso neel de missie niet naar behooren kon worden behartigd. En zie, daar breekt de groote oor log uit, de Duitsche missionarissen worden teruggeroepen. De Hollanders zijn nog in voor bereiding. En dan rukt de onmeedoogende dood in den grieptijd ongeveer alle missiona rissen weg. Op Flores bleven nog drie priesters over, op Timor één, pater Verstraelen. Het schijnt achteraf, dat met dezen duren cijns de missie van Flores en Timor den wonderbaren zegen van thans heeft betaald. Het zaad moest eerst geheel en al in de voren sterven, alvorens het tot zulk een wasdom kwam. Het is in 1919 in den tijd, dat het kruis zwaar en breed over deze missie lag, dat pater Leven op zijn verzoek naar Timor kwam. Hij was juist uit de gevangenis ontslagen. Dit klinkt wel niet als een aanbeveling, maar ook Sint Paulus durft roemen op „in carceribus abun- dantius". Pater Leven had namelijk van 1910, zijn wijdingsjaar tot aan het uitbreken van den grooten oorlog als missionaris gearbeid in Togo, in het zwarte werelddeel, het graf der Euro peanen. Tijdens den wereldoorlog werd hij met de andere Duitsche missionarissen geïn terneerd op het Engelsche eiland Man in de Iersche zee. Nauwelijks was de vrede geteekend en stond ook voor de Duitsche missionarissen de weg naar de verschillende missies weer open, of pater Leven werd met zoovele anderen van zijn medebroeders uit Togo bestemd voor de nieuwe missie van Steyl-Uden in Nederlandsch- Oost-Indië. In den tusschentijd had hij op verzoek van den pastoor van zijn geboorteplaats, als kape laan dienst gedaan in de parochie van Lank- Stratum. Aller harten wist hij door zijn ijver en toewijding in korten tijd daar te winnen. In zijn missieland aangekomen, werd pater Leven door Mgr. Noyen z.g. geplaatst op de missiestatie van Atapoepoe op Timor, de zus- terstatie van Lahoeroes, waar als pastoor fun geerde zijn reeds vier jaar eerder uit Togo naar Indie overgeplaatste medebroeder en vriend, pater Verstraelen. Zijn leven samengeweven met dat van zijn grooten voorganger. Het is hier de plaats om er op te wijzen hoe het leven vanden gisteren gewijden bisschop is samengeweven met dat van zijn nog steeds betreurden, zoo tragisch uit zijn arbeid wegge roepen voorganger, den edelen Mgr. Arnold Verstraelen, onder wiens rustig, mannelijk be wind de Flores-missie zoo ontzaglijk is toege nomen. Slechts één Jaar verschillen de verscheiden en de nieuw benoemde Apostolische vicarissen in leeftijd. Beiden hadden tot vader het hoofd van de school van hun geboortedorp en beide vaders muntten uit door een ongewonen ijver voor de uitbreiding en voortplanting van het heilig geloof. In Sevenum, het Limburgsch missiedorp bij uitstek leeft nog de herinnering aan den missiegeest van meester Verstraelen en toen pater Leven onder geweldige belang stelling in zijn geboortedorp zijn eerste plech tige Heilige Mis opdroeg had zijn vader niet alleen alles in het werk gesteld om dezen dag tc verheffen tot een eeredag voor zijn priester zoon, maar tevens tot een even breed opgevat- ten als grootsch opgezetten missiedag. Als een merkwaardige bijzonderheid vermelden wij nog, dat de feestpredikant bij die plechtigheid was de toenmalige missionaris uit China, de latere apostolische Prefect en benoemde Apos tolische Vicaris van Flores-Timor, Pater Petrus Noyen uit Helmond. Öp jeugdigen leeftijd verliet Heinrich Leven het ouderlijk huis om zich voor het apostolaat te gaan voorbereiden in het naburige groote missiehuis St. Michael in Steyl, dat jaar in jaar uit de oevers van de Limburgsche Maas vrucht baar maakt als het doopwater de menschheid, dat in zijn nog geen zestigjarig bestaan al meer dan 1500 missionarissen letterlijk over geheel de aarde heeft uitgezonden. Den kleinen Heinrich werd bij zijn intrede volgens het ge bruik als gids aangewezen Arnold Verstraelen uit Sevenum. Voor het noviciaat en de hoogere studies vertrok Heinrich Leven in 1904 naar het tweede huis, dat de groote pionier gesticht had in het Wienerwald in de schaduw van de hooge bergtoppen met de ruines van burchten, die herinneren aan Jan Sobieski. In dat huis, in Mödling opgericht onder de schutse van den Aartsengel Gabriël, dat de zetel is yan de Anthroposinstelling en dat mannen herhergde met een wereldnaam als Wilhelm Schmidt, Gusinde, Koppers en Schebesta, ,vond hij we derom Arnold Verstraelen. Zooals op alle mis sionarissen van Steyl, ook de oudere garde van de Nederlandsche provincie heeft het verblijf in die romantische omgeving een onuitwisch- baren indruk op het gemoed achtergelaten. Zijn missionarisarbeid. In het voorjaar van 1910 ontving frater Le ven uit de handen van den wijbisschop van Weenen, Mgr. Marshall den Kelk van het priesterschap en in hetzelfde jaar nog behoort de jeugdige priester tot de dappere Gideons bende, die uit Steyl de brandende fakkel des geloofs naar de landen der duisternis gaat dra gen. Van zijn Generaal-Overste ontvangt hij het zoo vurig verlangde missiekruis met de bestemming voor Togoland. In de tranen van het afscheid van alles wat hem dierbaar was, lichtte de blijdschap van de edelmoedige liefde, uitziend naar de gebieden van het eeuwig le ven, waar de bestemming van de menschheid ligt. In Afrika was het wederom Pater Ver straelen, drie jaar vroeger naar hier vertrok ken, die den nieuwen missionaris verwelkom de. Zes jaar lang diende hij hier als onmiddel lijke helper den Apostolischen Prefect, Mgr. Wolff. Door den Europeeschen oorlog werd Pater Leven wreed ontrukt aan hef hem dier baar geworden Togo. Met de meesten zijner medebroeders ging hij in October 1917 aan boord van het Engelsche schip, dat hem naar Europa bracht. Na het sluiten van den vrede zagen wij pa ter Leven naar de Flores-Timor missie ver trekken, waar hij wederom in pater Ver straelen zijn mentor vindt. Bij het aanvanke lijk nog zoo nijpend gebrek aan missionaris sen, stonden de weinige priesters, vooral op Timor, den meesten tijd alleen. Nog in 1926 schreef pater Leven: „Op de statie zijn wij nu met twee pastoors, maar ze zijn bijna nooit te gelijkertijd thuis. Komt de een van de reis, dan moet nummer twee ai gereed staan om weer in andere richting te vertrekken om de veraf gelegen christengemeenten of verstrooid wo nende katholieke gezinnen te bezoeken. Op reis ontmoet men maar zelden een Europeaan, slechts nu en dan een officier of ambtenaar, in het begin voelt men die eenzaamheid, maar men went er aan en men heeft tijd over vele dingen te mediteeren en voor veel aangelegen heden te bidden. Meer echter dan de eenzaamheid drukte hem het gebrek aan apostolische werkkrachten en gebrek aan middelen voor zoo hoog noodige nieuwe kerkjes, scholen en inrichtingen van liefdadigheid. „Ik heb hier dagelijks 130 kin dertjes bij me aan tafel" schreef Pater Leven in 1924. Hoe de nederige missionaris aller hoogachting genoot, ook bij de niet-katholieke ambtenaren, is wel bewezen door het feit, dat eenige jaren geleden een beroep is gedaan op de milddadig heid voor een kerkje op Timor door een niet- katholiek bestuurder. In drie weken tijds was het geld bijeen en nog lang zal in de Timoree- sche bergen een Godshuis getuigen van de sympathie en hoogachting die men pater Leven toedroeg. Dat hij, ondanks overdrukke bezig heden, maandelijks een brief naar zijn ouders schreef, zal ieder in hem prijzen. Als provicaris. In 1927 riep Mgr. Verstraelen pastoor Leven naar Flores als zijn provicaris en plaatsvervan ger in het bestuur van het vicariaat met 230.000 katholieken, 110 missionarissen, 320 scholen, een seminarie met 80 seminaristen en een groot se minarie in voorbereiding en als u nu voor oogen gehouden wordt, dat de bisschop zelf bijna het geheele jaar door op dienst- en vormreis is, dan is het duidelijk dat de nieuwe bisschop bij het aanvaarden van zijn hoog ambt er niet vreemd voorstaat, dat hij in die jaren gelegenheid heeft gehad met het wel en wee van de Floresmissie op de hoogte te komen. Dezelfde omzichtigheid, hetzelfde beleid en organisatorisch talent die pater Leven steeds gekenmerkt hadden, kwamen vooral uit in de uitoefening van zijn gewichtig ambt als provi caris en daarbij bleef hij steeds de bescheiden priester en voor de andere missionarissen de gedienstige en altijd minzame confrater. In Maart 1932 viel de zwaarste slag, die de Floresmissie treffen kon de onverwachte dood van Mgr. Verstraelen en kwam de volle last van het bestuur op de schouders van den pro vicaris te drukken. Ruim een jaar daarna op 8 April 1.1. werd het officieele bericht ont vangen, dat de beminde provicaris was be noemd tot Vicaris-Apostolicus van de Kleine oenda-eiianden. Men had alleen gevreesd, dat oor, vi l ?at, kil geen geboren Nederlander was, Pator t 1 V00r de benoeming zou zijn. Nu j a e™. gedragen door het vertrouwen en Hoor vot ri^ner Oversten en medebroeders ook j PPergezag te Rome is aangesteld als ?it tnh' nhLoei ng verweesde kudde, ondanks dit schijnbare bezwaar, is de vreugde dos te grooter. Practisch was de Floresmissie door de lange afwezigheid van Mgr Verstraelen, nog zoo kort voor zijn dood. ruim drie jaar zon der bisschop. In de uitgestrekte Floresmissie als in de huizen van de Congregatie van Stevl heerscht blijdschap en jubel. Zware zorgen voor den nieu wen Herder Met het gouden bisschopskruis van Mgr. Ver straelen, hem door zijn' geboorteplaats Sevenum geschonken bij zijn wijding, erft Mgr. Leven de andere zware kruisen die op Flores drukken. Het is weliswaar de vruchtbaarste missie van onze Oost en zelfs een der vruchtbaarste van de geheele wereld, maar zwaar zijn ook de zorgen voor onderhoud der priesters en cate chisten, zwaar de klassieke zorg van de Bis- kcIi oppen, omtrent kerken, zwaar vooral de zorg voor het onderwjjs, nu het Indisch Bestuur op De laatste hand aan het werk. Schilders in actie op de voltooide verkeersbrug van Zaltbommel, die Zaterdag 18 dezer wordt opengesteld. allerlei wijze bezuinigt, zwaar de zorg voor het bestaande klein- en het op te richten groot seminarie. En toch bij den dood van Mgr Noyen, den leider en organisator, den man, die bij mis sionarissen en regeering aanzien genoot als geen ander, die door de inlanders als een Vader werd vereerd, zag de toestand er hopeloos uit en de blijmoedige Mgr. Verstraelen smaakte in de tien jaren van zijn vicariaat de voldoening zijn missie met den rijksten zegen beladen te zien. Mgr. Noyen stierf op den dag, bestemd voor de bisschopswijding. Mgr. Verstralen nog geen vijftig jaar, stierf in het harnas, op weg naai zij n geliefd seminarie, hoog in de bergen. J. O. M. Plannen der directie. Gelijk met een enkel woord reeds werd be richt, zal eind Maart van het volgend jaar de Ned.-Indische Radio-Omroep-Maatschappij met haar uitzendingen in Indië beginnen. Zooals men weet, is aan de Nirom het uit sluitend recht toegekend in Indië een omroep bedrijf op commercieelen grondslag uit te oefenen, zoodat de situatie in onze overzeesche gewesten sterk verschilt van die in het moe derland. In Indië zal men een vergunning van Overheidswege noodig hebben voor het bezit ten van een ontvanginrichting en deze ver gunning wordt slechts uitgereikt indien voor af, tegen betaling van een omroepbijdrage, een luisterovereenkomst is gesloten met de Nirom. Evenals in vrijwel alle Europeesche landen bui ten Nederland, zullen dus de luisteraars in In dië verplicht zijn tot betaling van een vaste omroepbijdrage, welke in een bepaalde ver houding aan het Gouvernement en de Nirom ten goede komt De Nirom heeft daartegenover de verplich ting om aanvankelijk over Java en later over den geheelen Archipel een goed hoorbaren om roep te geven. Nu is dit laatste in een tropisch land verre van eenvoudig uit technisch oog punt, maar door tallooze proefnemingen, waar bij kosten noch moeite werden gespaard, heb ben de Nirom-technici een bevredigend in zicht verkregen in de desbetreffende proble men. Het is de bedoeling door eenige radiosta tions, waarvan de voornaamste zijn of worden opgericht te Batavia (Tandjong Priok), Ban doeng, Semarang en Soerabaja de Nirom-pro- gramma's uit te zenden, terwijl de sterke Ar chipel-zender, welke de stem van de Nirom door geheel Indië zal doen klinken, eveneens te Priok komt. Men is voornemens, geheel overeenkomstig het verlangen van de Regeering, in Indië een algemeenen omroep te geven. De wenschen van het luisterend publiek zullen zooveel mo gelijk worden bevredigd en daarom zal aan de programma's de uiterste zorg besteed wor den. Ontspanning brengt de Nirom en nuttige voorlichting en wel in de vele en velerlei vor men, waarin zoowel vermaak als leering tegen woordig millioenen menschen over den omroep bereiken. De heer Bezemer, Indisch bestuursambtenaar die met verlof hier te lande vertoeft en onlangs benoemd Werd als algemeen omroepleider voor de Nirom, maakt in verband met dit alles op het oogenblik studie van de omroeppractijk in Nederland en Europa. Bij de samenstelling der programma's wordt, zooals wel vanzelf spreekt, ook de noodige aan dacht besteed aan de stem uit het moederland er is hiertoe een regeling met de Phohi getrof fen, volgens welke de Nirom voor heruitzen ding over de Phohi-programma's kan beschik ken. Tevens ligt het in de bedoeling belang wekkende gedeelten van de programma's der andere Europa-zenders, die met hun korte golf Indië bereiken, te relayeeren. De programma's van de Nirom, van de Phohi en van vele buitenlandsche stations zullen met toelichtenden tekst worden opgenomen in het uit te geven luisterbiad de Nirombode. In zekeren zin een noviteit is, dat in de door de Indische Regeering verleende conces sie aan de Nirom het exclusief recht is toege staan reclame-omroep uit te zenden. Zooals bekend is, wordt de directie van de Nirom gevoerd door de Ned. Telegraaf-Mij. „Radio-Holland" N. V. en de N. V. Handels vennootschap voorheen Maintz Co. en zetelt zij te Amsterdam, Keizersgracht 562. De versiering van de St. Pieterkerk. ROME, 11 November. (V. D.) Sedert een week of vier is men bezig met de voorberei dingen voor de versiering en de illuminatie van het interieur der gint Pieterskerk te Rome, in verband met de aanstaande plechtige hei ligverklaring van Bernadette Soubirous. De canonisatie zal den 8sten December, den dag van Maria's Onbevlekte ontvangenis, plaats vinden. In verband met deze plechtigheid zal niet alleen het inwendige van de kerk worden geil- lumineerd. Ook de koepel, de gevel en de zui lengangen zullen worden verlicht. Met de Bernadette-bedevaart naar Rome. De Bernadette-Bedevaart naar Rome, die op 4 December a.s. onder leiding van den Zeer Eerwaarden Pater H. Rothoff, Overste van het Missiehuis te Blitterwijk, zal vertrekken, zal onder hare pelgrims Z. H. Exc. Mgr. J. H. Gou- mans uit Venray van de Orde der Kruisheeren, Apost. Prefect van Bandoeng, tellen. ROMEREIS DER DOMINICAANSCHE DERDE ORDE. C.D® Hoogeerw. Pater Generaal der Orde van rw! D°minicus heeft het Internationaal Derde rae Congres, dat aanvankelijk gehouden zou worden in Februai'i a.s., verdaagd. Het Congres, ™m.e gehouden wordt, is nu vastgesteld op 26—30 April 1934. In verband hiermee is ook de Romereis der Dominicaansche Derde Orde uitgesteld. Deze zal nu plaats hebben van 23 April tot 7 Mei Onder voorzitterschap van den heer J. J. W. IJsselmuiden uit Arnhem, vergaderde in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht gisterenmiddag de Federatie van bonden en centrales van R. K. Gemeenteraadsleden in Nederland. In zijn openingswoord wees spr. met nadruk op de noodzakelijkheid om in de fractie-ver gaderingen de gemeente-kwesties goed voor te bereiden. Het is een typisch verschijnsel, dat men niet meer zooveel vertrouwen stelt in de gekozen vertegenwoordigers. Dit ligt voor een deel aan den tijdgeest, maar eveneens aan on voldoende studie en voorbereiding inzake de aan de orde zijnde zaken. Van verschillende zijden vertpont men de neiging het hoofd te laten hangen. Men zegt: De gemeenteraad kan zijn ontslag wel nemen, want we kunnen er toch niets meer aan doen. Hiertegenover stelde spr., dat eendrachtig sa menwerken in staat zal zijn den moeilijkheden het hoofd te bieden. Bij de beschouwingen over het jaarverslag, waarbij' ook het bestuursbeleid ter sprake kwam, vroeg men er rekening mede te willen houden in het vervolg, bij een eventueel con gres gelijktijdig de jaarvergadering te houden, hetgeen de te maken kosten vermindert. Een voorstel om het bestuur van drie tot vijf leden uit te breiden werd verworpen. Besloten werd, dat het bestuur het volgend jaar met een gelijkluidend voorstel zal komen, zoodat er van te voren in de vereenigingen over kan worden gesproken. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat het in de bedoeling ligt in 't tijdschrift „Gemeente raad" beknopte, populaire verhandelingen te doen verschijnen over practische onderwerpen, welke later als een brochure-reeks kunnen wor den uitgegeven. Uitkeering gemeentefonds. Vervolgens werd de voorgestelde korting op de uitkeering uit het Gemeentefonds besproken. De voorzitter uitte als zijn meening, dat de gemeenten door dezen maatregel zwaar getrof fen zullen worden. De vraag is evenwel of door de regeering de billijkheid zal worden betracht. Ten onrechte is de regeering van meening, dat de gemeenten nog veel zullen kunnen bezuini gen, maar vele gemeentelijke instellingen zul len daarbij getroffen worden. De kortingswet bedoelde wel rekening te houden met de draag kracht, maar juist van draagkracht is in het geheel geen sprake meer. De maatregel werkt de noodlijdendheid in de'hand, waarvan ver schillende gemeenten het slachtoffer zullen worden, terwijl de gemeenten meer en meer onder curateele van het rijk komen te staan, door een maatregel, die practisch onuitvoerbaar is. In zijn antwoord aan enkele sprekers voegde de voorzitter hier nog aan toe, dat men de re geering niet alle crisislasten kan laten dragen, maar dat het omgekeerde ook niet mogelijk is. Tenslotte werd besloten een adres te zenden aan de R. K. Kamerfractie, waarin er op wordt aangedrongen te voorkomen, dat er nog meer gemeenten noodlijdend worden gemaakt. Bad-excessen. Mr C. v. Haren voerde vervolgens het woord over de toenemende mode van gemengd zwem men, zonnebaden, natuurbaden, etc. Spr. heeft overleg gevoerd met twee hoogleeraren in de moraaltheologie, alvorens zijn eigen meening te formuleeren in het blad van de federatie. Waar in bestaat het kwaad van deze dingen? De zondige handelingen gebeuren meestal buiten de inrichtingen, maar de begeerte, die de aan leiding is van het kwaad, wordt daar opgewekt. Spr. betoogt, dat gemengd zwemmen minder gevaarlijk is dan gemengd zonnebaden, wat een gevaarlijke prikkeling is van de fantasie, ter wijl de hygiëne van het lichaam er niet mede wordt gediend. Zelfs vele katholieken zien het kwaad niet meer van de gemengde zonnebaden, of willen het niet zien. Wat kan er tegen wor den gedaan? Gemeentebesturen kunnen veel doen. Politie verordeningen kunnen worden uitgevaardigd, terwijl ook zelfs zonder verordening door goed politie-toezicht veel kwaad kan worden voor komen. Tot maatregelen moet door de gemeen teraden het initiatief worden genomen. Het is niet te verantwoorden, aldus voegde de voorzitter er aan toe, dat een R. K. Ge meenteraadslid medewerkt aan het totstand komen van gemengde bad-inrichtingen. Ook Mag. Doodkorte O.P. kreeg het woord over dit onderwerp. Spr. vond het een schande, dat de Staat in dezen niets doet. Een Christe lijke Staat moet het zedelijk-booze vernietigen, omdat hij moet zorgdragen voor goede en deugdzame burgers. Dit vereischt ook het na tionaal belang. De gemengde baden zijn een gevaar, nog slechter dan het heidendom en het nationale eigen, het nationale fatsoen moet daartegen worden beschermd. De afd. Utrecht lichtte een voorstel toe, vol gens hetwelk men de federatie adhaesie wilde laten betuigen met een adres van de R. K. Artsenvereeniging aan de leden van de Staten- Generaal. De voorzitter meende, dat de gemeentebestu ren in deze kwestie geen enkele concessie mo gen doen. Het kwam spr. het beste voor, een beroep te doen op alle R. K. Gemeenteraads leden en vervolgens van de regeering maat regelen te vragen. Spr. achtte het genoemde adres niet scherp en niet volledig genoeg en stelde voor de redactie van een eigen adres aan de bestuursleden over te laten, alsmede aan alle R. K. Gemeenteraadsleden mededeeling te doen van het standpunt van de federatie en aan do gemeentebesturen te verzoeken gemengde baden en zonnebaden te weren. In iederen ge meenteraad moet deze zaak aan de orde komen. Hierna werd de vergadering gesloten. NAAR DE MISSIE. Als missionarissen voor het Apostolisch Vi cariaat van Padang zijn benoemd: P. Walterns, P. Odilo on p. Elpidius van de Orde der Min derbroeders Capucijnen. De kosten van de werkloozenzorg. Het financieele beheer van de moderne vak beweging heeft in de laatste weken in ver schillende periodieken een onderwerp van be spreking uitgemaakt. Naar aanleiding daarvan heeft het Dagelijksch Bestuur van het Neder landsch Verbond van Vakvereenigingen een persconferentie belegd om een uiteenzetting te geven van den stand van zaken. Door den voorzitter van het N.V.V., den heer E. Kupers, werd allereerst het karakter van het Verbond uiteengezet. Het N.V.V. is een verbond van 30 vakbonden, die ieder een eigen bestuur hebben en hun eigen financiën beheeren. De vakvereenigingen beheeren in verband met de werkloozenzorg zeer groote bedragen, welke ver uitgaan boven bet eigenlijke contri butiebedrag. Aan contributie wordt 7.000.000 ontvangen, maar daarnaast moet nog worden beheerd een bedrag van ongeveer 11.000.000, dat in de werkloozenkassen vloeit uit de con tributies der leden en uit bijslag der overheid. Niettemin zijn de administratiekosten, spe ciaal voor de werkloosheidsverzekering, zeer laag. In 1931 keerden de bonden, bij het N.V.V. aangesloten, aan werkloozensteun uit 12.600.000; in 1932 13.096.000. Voor al deze bemoeiingen betaalde het Rijk in 1931 aan de bij het N.V.V. aangesloten organisaties in totaal iets meer dan 100.000; in 1932 circa 60.000. Practisch be talen het Rijk 1/5 in de kosten en de organi saties 4/5. Daarbij moet men in het oog houden, dat ook de medewerking van de vakbeweging bij de steunregeling tijd en geld kost. Op de bondskantoren zijn tal van leden van het personeel uitsluitend of grootendeels bezet met het werk voor de werkloosheidsverzeke ring. Op de geldmiddelen van de moderne vakbe weging bestaat een scherpe controle, eenerzijds van de leden, terwijl bijna alle bonden ook door een accountant controle laten uitoefenen. Bovendien worden de financiën der werkloozen kassen van overheidswege gecontroleerd. Ge vallen van fraude komen dan ook bijna niet voor. Het is onjuist, zooals beweerd is, dat het aantal bestuurders van het N.V.V. en de aan gesloten bonden 2800 bedraagt. Op 31 December 1931 bedroeg het aantal bestuurders van alle bonden tezamen 261, terwijl het aantal leden van het personeel 331 bedroeg. Ook de salarissen van de bestuurders zijn niet aan den hoogen kant. Bij de handarbeidersbon den bedragen zij omstreeks 3000, en bij de hoofdarbeidersbonden, waarin de loonen in het bedrijf zelf hooger zijn, omstreeks 4000. Een lid van het Dagelijksch Bestuur van het N.V.V. heeft 4000 met vier jaarlijksche ver hoogingen van 150. Cumulatie van functies komt in de moderne vakbeweging niet voor. Slechts zijn er vijf vak- vereenigingsbestuurders, die lid van de Tweede Kamer zijn. In de practijk krijgen zij dan de helft of 1/3 van hun salaris, terwijl het pen sioen van de Kamer in mindering wordt ge bracht op het pensioen, dat de vakvereeniging geeft Het is Juist, dat de loonen en salarissen bij de vakbonden in het algemeen niet verlaagd zijn. De beleggingen van de moderne vakbeweging aldus de heer Kupers kunnen den toets van elke critiek doorstaan. De gelden zijn in het algemeen belegd in obligaties van Rijk, Ge meenten en Provinciën, van de Spoorwegen en in pandbrieven, welke voorkomen op de lijst van beleggingen van de Rijksverzekeringsbank voor de fondsen der Sociale Verzekering, terwijl een klein deel belegd is in instellingen van de vakbeweging zelf, zooals volksgebouwen enz. Aandeelen in eenige particuliere onderneming bezit het N.V.V. niet, in tegenstelling tot het geen vaak beweerd wordt. Een klein deel van het kapitaal van de moderne vakbeweging is belegd in de N.V. „De Arbeiderspers". Aan de S.DA.P. is zoo verklaart tenslotte de heer Kupers nooit of te nimmer finan cieele steun verleend, noch direct of indirect. De verhouding tusschen het N.V.V. en de S.D.A.P. is van zuiver organisatorischen aard. Reel. 663DGVS 13 Het verhaal van kosten van ziekenhuis- verpleging. Het bestuur van de Nederlandsche Vereeni- ging voor gemeentebelangen heeft een commis sie benoemd, tot taak hebbende een rapport uit te brengen over de werking der wettelijke bepalingen betreffende het verhaal van kosten van ziekenhuis verpleging c.a. waaromtrent wegens den vereischten spoed niet te voren een regeling kan worden getroffen (wegor.ge- lukken). Tot voorzitter der Commissie is benoemd: de heer J. C. Baumann, burgemeester van Over- schie en tot leden de heeren: mr. dr. F. W. Don ker Curtius, secretaris-generaal van het Ne derlandsch Roode Kruis te 's-Gravenhage; mr. N. C. van Mastrigt, advocaat en procureur te Overschie; mr. H. A. J. Reumer, substituut officier van justitie bij de Arrondissements rechtbank te Rotterdam en A. J. ten Hope, voorzitter van den bond van bedrijfsautohou ders te Rotterdam. Ter jaarvergadering van de Maatschappij dee Nederlandsche letterkunde te Leiden van 14 Juni j.l„ werd besloten een commissie in te stellen, die de mogelijkheid zou onderzoeken om het Friesch in de wet der Maatschappij on der te brengen en de beoefening daarvan aan te moedigen, alsmede den bloei te bevorderen door periodieke prijzen uit te loven als anders zins. Naar wordt gemeld, ls deze Friesche com missie sedert geconstitueerd en bestaat zij uit de heeren dr. G. Gosses, M. Nijhoff en dr. J. de Vries. HET BURGEMEESTERSCHAP VAN UTRECHT. Enkele bladen meldden Zaterdagavond, dat de burgemeester van Arnhem, mr. S. J. R. de Monchy, ernstig in aanmerking komt voor de opvolging van mr. Fockema Andr\ae als burge meester van Utrecht. Onze Amhemsche correspondent meldt ons daarentegen, dat dit bericht op de meest stellige gronden kan worden tegengesproken. NIEUWE LEGESHEFFING IN ZUID-HOLLAND. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen aan de Prov. Staten voor een nieuwe verordening op de heffing van leges vast te stellen, waar van de hoogere opbrengst op ongeveer 7500 wordt geraamd. In de kamer van den hoofddirecteur van het Rijksmuseum, dr. F. Echmidt Degener, is Zater dagmorgen namens H. M. de Koningin, door den heer J. C. E. Baron van Lynden, hoofd van den rijksgebouwendienst, de zilveren museum medaille, een onderscheiding, welke slechts zelden wordt verleend, uitgereikt aan den heer W. van Rijn, als blijk van erkentelijkheid en waardeering voor de onder zijn leiding zoo voortreffelijk uitgevoerde reorganisatie van het Rijksmuseum, een bouwkundig werk van groote beteekenis, dat tien jaar geleden werd aan gevangen, thans nagenoeg is voltooid. Twee voormannen der Partij Indonesia gearresteerd. Twee voormannen van de Partij Indonesia te Bandoeng, Rasiban en Sarimin, hebben een pamflet verspreid, waarin stemming gemaakt werd voor de stichting van de republiek „In donesia". Het pamflet heeft een grootte van ongeveer 30x25 cm., is met zeer duidelijke let ters bedrukt en dus uitermate geschikt om in vergaderzalen op te hangen. De verspreiders verzoeken dan ook in een kleine noot onder aan den tekst aan de lezers om het opruiend papiertje aan den wand te hangen, teneinde iederen dag aan de nuttige aansporing herinnerd te worden, hetgeen een voorwaarts streven in de richting van het voorgestelde doel zeer zal bevorderen. De oplaag, groot 1000 exemplaren is reeds voor 80 pet. onder de bevolking te Bandoeng en omgeving verspreid. Het mocht de politie gelukken nog 200 stuks in beslag te nemen. De opruiers zijn in hechtenis gesteld. Weer actief. BATAVIA, 11 November (ANETA). De Krakatau is wederom actief. Bij het aan breken van den dag van 10 November werden 31 erupties waargenomen, waarvan de hoogste 250 Meter was. BATAVIA, 11 November (ANETA). De „Java-Bode" meldt, dat in overweging is op de hoogere rangen in het leger een versobe ring in te voeren, door chefs van enkele dien sten en wapens voortaan een lageren rang te doen bekleeden dan thans het geval is. SOERABAJA, 11 November (ANETA) Gistermorgen werd in het Marinevliegkamp Morokrembangan het Ridderkruis in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan den officier vlieger Van der Graaff wegens betoonde dap perheid bij het losmaken van een lichtparachulc van eten vleugel van een Doruier Walvliegtuig L.uens een oei en vlucht Een wandelaar gedood. Op den Utrechtschen weg is gistermiddag onder Zeist de heer van Eek, die daar rfcs zijn verloofde aan het wandelen was, door een auto, bestuurd door jhr. v. V. aangere den en op slag gedood. De bestuurder van de auto, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, is door de politie in arrest genomen, terwijl op zijn auto beslag werd gelegd. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Zeist overgebracht. Meisje gebeten en ernstig verwond. Te Munsterscheveld schafte een landbouwer een hond aan, die tot afschrik zou dienen voor hen, die den laatsten tijd wel eens zonder toe stemming een bezoek brachten aan zijn boom gaard. Hij stelde prijs op een „echte kwaaie" en het exemplaar, dat hij bemachtigde had on miskenbaar die eigenschappen. Het dier werd eerst een dag in een hok gehouden, om wat te wennen. Den volgenden morgen zou de dochter des huizes het dier wat voedsel brengen, waar bij het dier gelegenheid had zijn „goede hoe danigheden" reeds bij voorbaat te toonen. Hij sprog op haar toe, vloog haar naar de keel en zou haar zeker vermoord hebben, indien niet door spoedig toegeschoten hulp het meisje kon worden bevrijd. Zij had echter aan hoofd en hals zoodanige verwondingen bekomen, dat zij naar het Acad. Ziekenhuis te Groningen moest worden overgebracht. INBRAAK IN EEN PASTORIE. Uit een schrijfbureau f 1000 ontvreemd. Vrijdagnacht is door forceering en open schuiving van een zijraam ingebroken in de pastorie der R. K. Kerk te Bilthoven, meldt het „U.D." De inbrekers werden door het schuiven en openen van deuren om kwart over vier door de bewoners gehoord, die daarop naar beneden kwamen waarop de inbrekers de vlucht namen. Het bleek dat uit een schrijfbureau in de pastorie, dat opengebroken was ,de som van ruim 1000 was ontvreemd. Voorts hebben de inbrekers getracht de kluis in een lokaal tus schen kerk en pastorie, in welk lokaal men de deuren opengebroken had, te openen, wat evenwel niet gelukt is. In de kerk zijn offer bussen van hun inhoud ontdaan. Men vermoedt, dat de daders twee of drie in getal zijn geweest te oordeelen naar de sporen in de keuken, waar ze thee gedronken hadden. DRONKEN BESTUURDER OP ONVER- LICHTEN WAGEN. Op den Fleringerweg nabij het dorp Tubber- gen had Vrijdagavond een aanrijding plaats tusschen een autobus en een turfwagen. Door dat de bestuurder van den turfwagen in staat van dronkenschap verkeerde, wist hij geen on derscheid meer tusschen rechts of links en reed met zijn onverlichten wagen links van den straatweg, met het gevolg, dat de autobus in botsing kwam met den wagen. De bus werd ernstig beschadigd het voorste gedeelte werd ingedrukt door een boom van den turfwagen en de bus werd in de sloot gedrukt. De chauf feur had alles in het werk gesteld om de aan rijding te voorkomen, maar het mocht niet baten. Persoonlijke ongelukken hadden wonder boven wonder niet plaats. De turfrijder werd in arrest gesteld. KINDJE OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmorgen half 12 werd het ongeveer 3-jarig zoontje van den heer Welsing te Roer mond, bij het oversteken van de straat door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3