notzonDtn EEN WASSCHERIJ-KETEL ONTPLOFT OTUKKEH m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS KABOUTER 56ste JAARGANG DINSDAG 14 NOVEMBER 1933 No. 16796 „Waar dat wiei draait" ERBtS RAUIO c BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 VOOR KACHELPIJPER, HOOGSTRAAT 69 - TELEF. 68436 DE MUURSTUKKEN HONDERDEN METERS WEGGESLINGERD. CHAUFFEUR ERNSTIG GEWOND. GEEN BETERE. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3.25; per maand ƒ110; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1.55 elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsaclv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van een wijsvinger; 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS Van 11 Dec. tot en met 10 Januari a.s. zullen Weer Weldadigheidspostzegels en kinderbrief kaarten verkrijgbaar worden gesteld; zooals bekend is, komt de netto-opbrengst ten goede aan den arbeid der vereenigingen, die het lot van het bescherming- en hulpbehoevende kind trachten te verzachten. De zegels, die in 4 waar den van 1 y2, 5, 6 en 12 <4 cent worden uitge geven, zullen voor resp. 3, 8. 10 en 16 cent ver kocht worden. De zegels dragen alle eenzelfde voorstelling, die het doel van de uitgifte tot uitdrukking brengt en zijn vervaardigd naar een ontwerp van J. Sjollema te Amsterdam. Als iets nieuws worden dit jaar aan particu lieren kleine boekjes met 24 sluitzegels aange boden, die van heden af tegen den prijs van 10 cent verkrijgbaar zijn bij dr. de Ranitz. Tuinlaan 96. Moge velen deze boekjes koopen en hun cor respondentie met deze sluitzegels voorzien; op deze wijze kan men meewerken grootere be kendheid te geven aan den verkoop der wel dadigheidspostzegels van 11 December tot en met 10 Januari a.s. GROEI DER BEVOLKING Volgens het Gemeentelijk Bureau voor Statis tiek te Rotterdam is de bevolking van Schie dam van 1924 tot 1933 toegenomen van 43.250 tot 58.151 zielen, dus met 34 pet. ellebogen, roosters, kolenemme s, kolenschoppen, poken, enz. enz. ALLEEN HET GOEDKOOPST Reel. 115S 10 PATATES FRITES Speciale verordening voor avondartikelen. kort*! Wr vernemen. zullen B. en W. binnen- aarKi Raad een verordening ter vaststelling z 2 au eiw wedce speciaal den verkoop van de Die va urtikelen zal hebben te regelen, eeniffa er °rM baart den laatsten tijd nog al nat-ft m_°eilijkheden, met name waar het de klaat K n betreft. Wanneer deze door den wiai.- ,mCe "aar buiten worden genomen, is de nkelier strafbaar, aangezien hij een en ander krachtens zijn verlof B wel mag verkoopen maar uitsluitend voor gebruik ter plaatse. Dit Verlof B beteekent intusschen een soort van ontduiking van Winkelsluitingswet, aan gezien dit op den verkoop van alcoholvrije dranken slaat, doch het stelt de bakkers van patates frites in staat hun zaken des avonds open te houden. Deze bakkers hebben zich eveneens door hun producten kokswaren te noemen, uit de moeilijkheid trachten te redden. Het afleveren van kokswaren valt namelijk buiten de bepa lingen der Winkelsluitingswet, zooals wij in art. 3 dier wet lezen. Doch eenige weken terug is in een proefproces alhier gebleken, dat wat de producten van „patates frites" doen, verkoo pen en niet afleveren is. Op de gistermiddag gehouden zitting van het Kantongerecht stond de heer J. D. wonende aan de Lange Haven, als recidivist terecht, omdat hij „patates frites" verkocht had aan een juffrouw, die daarmee de deur uitgeloo- pen was. Mede in verband met het feit, dat spoedige invoering van een verordening, waar bij deze materie in voor de betrokkenen gun- stigen zin geregeld zal worden, kreeg de ver dachte maar een geringe boete, n.l. 2 gld. of 1 dag. Uit de mededeelingen van J. D. bleek, dat onlangs een deputatie van handelaren in patates frites door den burgemeester is ontvangen en dat de heeren toen hebben verzocht te be vorderen, dat er zoo spoedig mogelijk een ver- ordering worde afgekondigd, die hen in staat zal stellen hun zaken onbelemmerd te drijven. In Rotterdam kent men sinds kort reeds een verordening als hier beoogd wordt. VERHOOGING PRECARIORECHTEN De Financieele Commissie heeft B. en W. een voorstel doen toekomen tot verhooging van eenige „precariorechten" met verzoek dit voor- zoeken*1" technische ziJde te doen onder- Naar aanleiding hiervan hebben B en W het oordeel gevraagd van de Commissie voor den Gemeentelijken. Woningdienst, welke Com' missie hun heeft bericht uit dien hoofde geen bezwaren tegen het voorstel te hebben. Daarna heeft het eenige malen een onderwerp van be spreking in de vergadering van het College uit gemaakt. wat tot gevolg heeft gehad, dat dit de wijziging van de betrokken verordening thans aan den Raad ter vaststelling aanbiedt. Vergelijking met de in andere gemeenten geldende tarieven heeft B. en W. doen zien, dat voor verschillende precario-vergunningen in onze gemeente slechts een zeer geringe ver goeding wordt betaald. Daarom lijkt het hun alleszins gerechtvaar digd voor eenige rubrieken (voornamelijk voor het plaatsen van goederen en materialen op den openbaren gemeentegrond) het tarief te ver- hoogen. Voorts achten B. en W. het niet onbillijk, in dien voor het hebben van automaten, op of boven den openbaren gemeentegrond een recht wordt geheven. Rekening houdend met het doel, dat veelal met de automaten wordt beoogd. n:l. het moge lijk maken van den verkoop op uren, waarop de winkel gesloten moet zijn, oordeelen B. en W. het niet juist een hoog recht hierop te nef- fen, zooals in vele andere gemeenten geschiedt, doch een zeer matige belasting achten zij op haar plaats. HET GOEDKOOPE RUNDVLEESCH Door de leden van den Gemeenteraad, de heeren C. H. Etman en J. van Vonderen, zijn bij schrijven van 8 November 1.1. aan B. en W. de volgende vragen gesteld: le. Heeft het College van B. en W. kennis genomen, dat spoedig begonnen zal worden met prima goedkoop rundvleesch tegen den prijs van 35 cent per kilo aan de steunbehoeven- den ter beschikking te stellen? 2e. Zoo ja, hebben B. en W. al reeds stappen gedaan bij de Crisis Rundvee Centrale, ook voor Schiedam de benoodigde hoeveelheid rund- vleesch beschikbaar gesteld te krijgen? 3e. Zoo neen, zouden B. en W. in bovenbe doelde richting dan stappen willen doen, om ook hier ter plaatse de gesteunden in de ge legenheid te stellen, dit goedkoope rundvleesch te kunnen bekomen? Naar aanleiding hiervan deelen B. en W. het volgende mee: Het antwoord op de eerste vraag, zooals zij luidt, is in zooverre ontkennend, dat daarvan officieel geen mededeeling is ontvangen. Wel heeft ons College een afdruk ontvangen van de circulaire van de Crisis Rundveecen trale van 9 October 1933, no. 900, Afd. Tvh/ Ca/ Ha volgens opschrift gericht: „Aan de Be sturen van Gemeenten met minder dan 100.000 inwoners". Daarin werd bericht, dat de mogelijkheid werd overwogen vleesch van de aan den Ne- j derlandschen rundveestapel te onttrekken die- I ren in verduurzaamden vorm, als rundvleesch in blik, tegen betaling van 35 cent per k.g. be schikbaar te stellen voor steunbehoevenden. In verband daarmeej werd in dezelfde cir culaire een opgave gevraagd van de hoeveel heid, die daarvan voor de onderscheiden groe pen van steunbehoevenden, voor de gemeente zou moeten worden beschikbaar gesteld. Deze opgaaf, die uiterlijk 15 October d.a.v. bij de Crisis Rundveecentrale werd ingewacht, hebben wij 13 October 1.1. ingezonden. Uit het vorenstaande blijkt derhalve, dat onze aandacht op deze zaak gevestigd blijft. De twee andere vragen vinden in hetgeen wij hierboven hebben medegedeeld hare beantwoor ding. FRENAY EN DE C. P. H. Naar „De Tribune" meldt, heeft het Po litiek Bureau der C. P. H. besloten den heer C. Frenay als lid der C. P. H. te royeeren. Ondanks de scherpe waarschuwingen, die Frenay in de laatste huishoudelijke vergade ring der afd. Schiedam had gekregen, zoo luidt het bericht verder, heeft hij de Partij in de burgerlijke pers openlijk aangevallen. Het Politiek Bureau besloot daarop tot roye ment. In tegenstelling tot dit bericht verluidt echter, dat de heer Frenay kort na bedoelde vergadering als lid der Partij bedankt heeft onder mededeeling, dat hij voortaan in de ge meenteraad van Schiedam en de Provinciale Staten als partijloos lid zal optreden. In ieder geval blijkt uit een en ander, dat de heer Frenay geen lid meer van de Com munistische Partij Holland is, al hebben de partij en haar ontrouwe zoon ieder de eer aan zich zelf willen houden. MISHANDELING De elfjarige A. J. W. P. Q. van hier deed bij de politie aangifte van mishandeling, ge pleegd door een haar onbekend meisje. Zij liep in de Van Musschenbroekstraat en werd daar aangevallen. Zij kreeg een klap op één der oogen, hetwelk blauw aanliep, terwijl tevens haar bril werd vernield. AUTOGARAGE VOOR DE GEMEENTE- REINIGING Besparing op onderhoud materiaal. B. en W. schrijven aan den Gemeenteraad: n zijn rapport aan de Commissie vestigt de directeur van de Gemeente-Reiniging er de aandacht op, dat, tengevolge van de belangrijke uitbreiding van het automaterieel van den lens er groote behoefte is ontstaan aan een garage, waarin dat materieel kan worden on- dergebracht. De toestand is thans zoo, dat veel waardevol eriee dag en nacht buiten moet blijven i?1 aan weersinvloeden is blootge- e e geen op den duur in niet geringe mate V,nv oed ï?1 doen gelden op de onder houdskosten. Het is naar aanleiding hiervan, dat genoemde directeur in overweging heeft ge- ge\ en o en bouw van een garage, ruimte bie- V" eent 12-U1 a"to's, op het terrein van de Gemeente-Reiniging aan den Buiten havenweg over te gaan. De frontbreedte bedraagt 20 Meter. De ga- f bevatten twee ingangen, elk ter breedte van 7 Meter met naar weerskanten wegschui vende van ruiten voorziene houten deuren, waarboven twee klep- 0f tuimelramen. De muren zullen worden opgetrokken in half steens vakwerk De bekapping wordt samenge steld uit profielijzer en afgedekt met gegolfd gegalvaniseerd plaatijzer, eventueel etemit- platen, met aan weerskanten van het dak een lantaarn. De vloer zal worden uitgevoerd in gewapend beton ter dikte van 20 c.M. met in het midden een werkkuil en een paar syphons voor afvoer van spoelwater, aansluitend op het bestaande afvoerriool. Vervolgens zal deze garage worden aange sloten op de waterleiding en voorzien zijn van electrisch licht. Aan de buitenzijde langs den voorgevel zal ter breedte van 10 Meter een klinkerbestrating worden aangelegd met gele genheid voor afvoer van hemelwater Het ge heel zal plm. 50 c.M. worden opgehoogd. De kosten van genoemden bouw met bij komende werken worden door den dienst van Gemeentewerken, die het project in overleg met den directeur van de Gemeente-Reiniging heeft ontworpen, geraamd op 16000. De Com missie voor de Gemeente-Reiniging vereenigt zich geheel met dit plan, terwijl de Financieele Commissie, niettegenstaande zij eenig voorbe houd maakt ten aanzien van de financieele Zaak' d6Ze voorziening eveneens de bouw JJderaCht daarbij °P wijzende, dat soarinTon 7 een aanmerkelijke be spa mg op den post „onderhoud materieel" te Z 'tzten^ bre"Sen. De vraag is onder het kon worden volsteen™' goedko°Per PIan Na kennisneming van dat project zijn wij tot de conclusie gekomen, dat het oorspronkelijk plan de voorkeur verdient, waar dit veel meer voldoet aan de eischen, die daaraan crestelri moeten worden. e Op grond van het bovenstaande hebben wij derhalve de eer U voor te stellen voor den bouw van de genoemde garage, uit te voeren overeenkomstig de overgelegde teekening, een crediet te verleenen van 16000. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 13 Nov. Aangekomen: Noorsch s.s. Ara. met vaten van Bergen voor N.V. Schie- veem in de. Wilhelminahaven. De ruïne na de heielontploffing in de Goudsche Kleederbleekerij aan den Groene Hilledijk le Rotterdam. Groote consternatie in Zuid. Men meldt ons uit Rotterdam: Hedenmorgen om kwart over zeven is de ketel ontploft van de N.V. Goud sche kleederbleekerij, gevestigd aan de Polderstraat. De resten van het ketel huis werden tot in een straal van 300 meter weggeslingerd. De chauffeur der wasscherij is met ernstige verwondin gen naar een ziekenhuis overgebracht. Het bedrijf van bovengenoemde wasscherij ligt op een groot terrein tusschen de Polder straat en het doorloopende stuk van r' a Groene Hilledijk, recht tegenover de achter zijde van het pand van Kreijmborg. Eenige leden van het personeel der wassche rij waren aanwezig, toen met een vreeselijken slag plotseling de ketel uit elkaar vloog. Aleer dan een kilometer ver werd de ontploffing gehoord. Er heerschte onmiddellijk een groote con sternatie in de dichtbevolkte omgeving van Groene Hilledijk, Beijerlandschelaan, Polder straten, Slaghekstraat en Groningerstraat. De bewoners, die nog sliepen schrokken van den dreun wakker en wisten niet, wat er boven hun hoofd hing, zij, die reeds op waren, zagen ook nog een moment een angstwekktnden vuurgloed. Merkwaardig is, dat de ontploffing in het geheel geen brand heeft veroorzaakt. Vier slangenwagens rukten onmiddellijk uit en achtereenvolgens arriveerden 40, 58, 51 en 59. De slangen werden uitgelegd doch dienst hebben zij niet behoeven te doen. Brand meester St. Nicolaas had de leiding. Eén gewonde. Het meest verwonderlijke bij deze ontplof fing is wel, dat gezien de aangerichte ver woesting, waarover aanstonds het aantal gewonden bij één is gebleven. De gewonde is de 30-jarige L. Nijmans, die vlak naast de wasscherij aan den Groene Hil ledijk woonachtig was. De man was juist zijn vrachtauto die naast het weggeplofte ketelhuis stond, aan het uitladen, toen de ketel het begaf. Terwijl de zware auto zonder meer omver werd geworpen, werd de chauffeur opgeno men en enkele meters verder in een daar staanden ijzeren tank met drabbig water neer gesmeten. Het personeel, dat in het kantoor vertoefde, aldus vertelde ons de bedrijfsleider, dacht niet anders, of men zou een doode aantreffen. Men snelde onmiddellijk te hulp, en bevrijdde den aan het hoofd hevig bloedenden versuften Het publiek wordt op behoorlijken afstand van de plaats der ontploffing gehouden. chauffeur uit zijn benarde positie. De spoedig arriveerende G.G.D. heeft den man verbonden en vervoerde hem, daar hij ook over inwen dige pijnen klaagde, onmiddellijk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Uitstekend kwam de machinist-stoker G. Leeuwenburg er af. Hij bevond zich in de machinekamer naast het ketelhuis, gelijk hij ons mededeelde. De zijwand en het dak ver dwenen tezamen met het ketelhuis, zonder hem echter te treffen. Hij bleek versuft van den slag, doch had verder geen letsel bekomen. De aangerichte verwoesting. Het beeld van de aangerichte verwoesting was tot in verren omtrek wel triest. Van het ketelhuis zelf zijn op het terrein nog enkele brokstukken aanwezig, de ketel van 10 atmosfeer ligt aan stukken anderhalf a twee meter diep in den grond gedrongen. Van het vroegere ketelhuis aan den Groenen Hilledijk, thans als drooginrichting in gebruik, werd de oostelijke wand opengescheurd en kwam voor de helft naar beneden. Het dak hangt met gaten scheef uit. De rechts gelegen machinekamer is eveneens voor het grootste gedeelte een prooi geworden. Een der wanden en het dak zijn op en tusschen de machines terecht gekomen. De op het machinehuis aansluitende vouw-inrich- ting telt eveneens maar drie muren meer en de grond ligt verder bezaaid met stukken puin. Het kantoor dat aan de Polderstraat is gelegen bleef behoudens enkele vensters gespaard. Doch overigens vertoont het bedrijf een ruïneuse massa van stukken steen, hout, plaatwerk, bui zen, stangen en kromgebogen ijzerwerk. De druk op den omtrek Tot in verren omtrek heeft de ontplofte ketel zijn verwoestingen aangericht en daarbij be wijzen afgelegd van zijn kracht. De druk is vooral uitgeoefend in Noord-Zui delijke richting. Met tientallen gingen de ven sters er aan in de tegenover de wasscherij ge legen woningen in de Polderstraat. Zelfs in de Slaghekstraat sprongen ruiten van woningen, o.a. van het voormalige pand van Rohde en Determeijer. Van verschillende woning aan den Groene Hilledijk, vooral boven de achterzijde van het pand van Kreymborg is geen ruit meer heel. Stukken gegalvaniseerde en gegolfde ijzeren platen liggen in den dakgoot of drongen in het dak zelf. Omtrent den druk van de ontploffing verna men wij nog, dat tot op de daken der wonin gen aan den Blokweg steenen zijn terecht ge komen. In het vermelde pand aan de overzijde der Beijerlandsche laan is de groote mop steen in de huiskamer terecht gekomen. Het algemeen gevoelen is, dat het vroege uur der ontploffing voor de menschenlevens ern stiger heeft voorkomen. Steenregen op de Beijer landsche laan. Op de Beijerlandsche laan was de steenregen mogelijk nog erger dan op den Groene Hille dijk zelf. Met honderden stukken en stukjes kwamen daar de overblijfselen van het ketel huis neer, zoodat de reinigingsdienst aanstonds terdege moest ingrijpen, om het tramverkeer, waarvan de rails was versperd, vrij te maken. Ook in de Beijerlandsche laan kwam nog een stuk gegalvaniseerde plaat van enkele vierkante meters oppervlakte op straat terecht. Met een klap vloog nog een brok steen tegen het houtwerk der vensters van aan de over zijde gelegen huizen. Ook daar braken ruiten. De luchtdruk heeft zich overigens eigenaardig verplaatst, want aan de voorzijde van de Kreymborg-pandenreeks vielen twee spiegel ruiten als slachtoffer. Een zelfs in een portiek. De etalage-poppen sommige met door het glas bijna afgesneden hals waren achterover en zijwaarts geduikeld. Nog echter bleek het rayon van den druk. in Zuidelijke richting grooter te zijn geweest. Want ons bleek nog, dat een gat was geslagen in het dak van den uitlooper van het Colos- seum-complex. Ook in de tuintjes en tegen de muren van de benedenwoningen van de Gro- ningschestraat, derhalve over de tweede reeks hooge panden der Beijerlandsche laan heen, waren stukken rooden steen en metselwerk met krachtige vaart neergekomen. Tot in de nog verder Zuidelijk gelegen Beverstraat waren ruiten gesprongen. Consternatie en drukte. We spraken uiteraard nog talrijke bewoners uit de omgeving van de ontploffingsplaats. Allen waren diep onder den indruk van het ge beurde. Men wist eenvoudig niet, wat er dreig de te gebeuren na den slag en den vuurgloed. Vrouwen gilden, kinderen huilden. Het waren angstwekkende en dreigende minuten. De politie was zeer spoedig met sterke be zetting ter plaatse om aan twee kanten het terrein af te zetten en de duizendkoppige menigte, die van ver of dichtbij den slag had gehoord op behoorlijken afstand te houden. Onderhoud met den direc teur. We hebben nog een onderhoud gehad met den directeur der wasscherij den heer K. Lefel. omtrent schade en verzekering. Omtrent het eerste punt kon hij ons geen definitieve cijfers geven. In ieder geval is er meer dan een kwart ton mee gemoeid. De groote vraag is echter, wat er bij nader onder zoek nog voor den dag komt. Er zijn muren ontzet, die wellicht het sloopen van nu nog met Electro Dynamischen-Luidspreker Desgewenscht gem. betaling IKVENTA-HAAR&Ett Mag. ,,'t Lichtpunt", Hoogstraat 109,Tel. 68836 Reel. 123S 11) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). OPENBARE KLOKKEN. Mijnheer de Redacteur. Door dezen zou ik gaarne van uw in deze stad zoo veel gelezen blad gebruik willen maken om de Schiedammers op iets te wijzen, dat hun wellicht nauwelijks meer opvalt. Wanneer men zich n.l. in Schiedam vestigt, valt het op dat de verschillende klokken die in de stad aanwezig zijn, zoowel van de kerk torens, publieke gebouwen, als van particulieren zoo goed als nooit een zelfden tijd aangeven. Vraagt men de inwoners er naar hoe dat toch mogelijk is, dan krijgt men tot antwoord, dat een gedeelte van de klokken den Schiedam- schen tijd aangeeft, terwijl een ander gedeelte ongeveer den Amsterdamschen tijd aanwijst. Dat er behalve den Amsterdamschen tijd hier in Nederland nog iets anders bestond, was tot nu toe,, behalve aan Schiedammers, niemand be kend. Maar, waarom die yerdeeldheid? Het is toch gemakkelijk te verhelpen, daar het alleen maar een kwestie van gelijkstellen zal zijn. En dan natuurlijk met den Amsterdamschen tijd! In den tijd als waarin wij leven, nu bijna iedereen een radio-toestel heeft en dus de tijd seinen hoort, moet het euvel in een minimum van tijd uit de wereld zijn. Als ieder die over zoo'n openbare klok gaat, het uurwerk aldus even gelijk zet, i? de zaak mofgen reeds in orde! Met dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend. R. C. M. Verwacht wordt: Zwakke, later wellicht toenemende, Zuide lijke tot Oostelijken wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, aan vankelijk iets kouder. Lichten op van 's avonds 4,38 tot 's morgens 6.52 uur. Althans hij patrouilleerde in de Polderstraat, toen hij als bij intuïtie keek naar een winkel ruit, die hij langzaam naar voren zag komen. Hij zocht veiligheid in een portiek een kwes tie van seconden en bom daar kwam de knal. bestaande afdeelingen noodzakelijk zullen ma ken. Een andere vraag is in hoeverre nog materiaal zal zijn te gebruiken. Het personeel, dat bij elkaar ongeveer 75 menschen bedraagt, was grootendeels in de enkele niet getroffen afdeeling rap aan liet werk. Het bedrijf wordt zooveel mogelijk aan den gang gehouden, terwijl collega's voor en kele bijzondere aangelegenheden assisteeren. Wat de verzekeringen betreft deze zaak wordt misschien nog een juridische puzzle. De heer Lefel is tegen alle mogelijke schade verzekerd en heeft zelfs een aansprakelijk heidsverzekering voor derden. De aansprake lijkheid bepaalt zich echter tot schade, door schuld van het personeel veroorzaakt. In hoe verre wél of met daarvan sprake is, is nog niet békend. Heeft het bedrijf groote schade, ook de be woners zitten met stukken. Zoo bedraagt alleen voor de firma Kreymborg aan ruiten en daken van de aan de achterzijde zwart beroete pan den de schade een kleine duizend gulden Het bedrijf was verzekerd bij de Maatschappij van Discanteering en. Beleening. .der stad Rot terdam. Het onderzoek der politie- Al vroeg was de justitieele dienst onder lei ding van den heer Hok, commissaris der afdee ling vijf ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Omtrent bijzondere vondsten en ont dekkingen is nu echter nog niets bekend. De bouwpolitie evenalsde ketelkeuringsdienst kwamen .ter plaatse. De bouwpolitie heeft onmiddellijk opdracht gegeven een paar tot in de Polderstraat over hangende weggeslagen dakspanten weg te nemen. De omgeving van de machinekamer, deze kamer zelf en de tegenwoordige drogerij zijn afgezet. Scheeve muren met nog rakelings hangende stangen en poulies vertoonen nog een dergelijk instortingsgevaar, dat verwijlen aldaar verboden is. Dat de machinist-stoker Leeuwenberg er goed afgekomen is heeft hij te danken, dat de zol dering met daaraan vast gehechte machine rieën op de. groote machine en haar betonvloer is neergekomen en blijven hangen. De man was, wanneer het dak beneden had gekomen, ver morzeld geworden. Omtrent'het politië-ondefzóëk kan nog wor den meegedeeld, dat het personeel hedenmorgen den ketel aan het heet stoken was. De stand was 6 atmosfeer en werd nog opgevoerd tot 1%. De capaciteit bedraagt, gelijk gemeld 10, zoodat zelfs een druk van 12 nog geen ont ploffing had kunnen veroorzaken. De manometer bleek in orde, terwijl ook het peilglas met water was gevuld en gisteren avond nog was doorgeblazen. De veronderstelling is gemaakt, dat zich op de stookplaats gassen hebben ontwikkeld, doch het meest Waarschijnlijke is wei een ontplof fing in den ketel zelf. Hoe? De heer Mathe-Laderus, inspecteur van het stoomwezen heeft de kwestie nog in handen. Overigens was de ketel 15 jaar oud en in Augustus j.l. nog gekeurd en goedgekeurd. De gewonde chauffeur. Omtrent den gewonden chauffeur Nijmans vernamen we in den middag nog op informatie aan het ziekenhuis, dat zijn tOPStep(I zeer ern stig is. Buiten de zware groote hoofdwonde kon terzake van mogelijke andere verwondingen nog niets definitiefs worden medegedeeld. De man klaagt over inwendige pijnen. Het onder zoek dienaangaande was nog niet afgeloopen. Een latere informatie hield in een verbete ring van den patiënt. Er is geen levensgevaar. Naast de hoofdwonde is nog een wervelaan doening geconstateerd. Een agent ziener Naar ons nog ter oore komt, schijnt een po litieman de ontploffing te hebben voelen aan komen. TENTOONSTELLING GRAFISCHE KUNSTPRODUCTEN In de studiezaal van de Gem. Openb. Lees zaal wordt op 16, 17 en 18 Nov. een tentoon stelling van grafische kunstproducten gehou den van Nederlandsche kunstenaars. Twee be stuursleden van de Vereeniging Onderwijs en Kunst zullen geregeld een uiteenzetting geven over het ontstaan van kunstproducten. Aan wezig zijn etsen, litho's, houtsneden, grafico's en linoleum-etsen van o.a. J. Wittenberg, Voskuil, Versteijnen, A. Hendriks, E. Koning, Veringa, Spruit. Benevens is geëxposeerd materiaal, door de kunstenaars gebruikt: plank, etsplaat, linoleum, gudsen, enz. De toegang is kosteloos. R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN Het bestuur van bovenvermelde vereeniging deelt mede, dat ter tegemoetkoming aan ver schillende leden, die verzuimden om plaatsen te bespreken voor den feestavond, daartoe nog maals gelegenheid zal zijn, voor zoover er nog plaats is, op Zondag 19 November a.s., 's mid dags van 12,30 tot 1.30 uur in den R. K. Volks bond. 's Avonds aan de zaal kan niemand wor den toegelaten, zonder besproken plaats. Nog slechts een 50-tal plaatsen is te verkrijgen. TWEE VRACHTAUTO'S IN BOTSING Gistermorgen had op den hoek van de West- Frankenlandschedijk en den Admiraal de Ruyterweg een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto van de Handelscompagnie, be stuurd door J. S. uit Rotterdam, en een vrachtauto, bestuurd door A. T. H. uit Vlaar- dingen. De vrachtauto uit Vlaardingen werd van voren geheel vernield en moest worden weggesleept. De auto van de Handelscom pagnie werd van achteren ernstig beschadigd. SCHIETEN De einduitslag der lands wedstrijden voor Burgerwachten 1933 is thans bekend geworden. De Schiedamsche Burgerwacht, die daaraan met een 5-tal in klasse C scherp, afd. 2, deel nam en daarbij een verleden jaar gewonnen wisselbeker had te verdedigen, eindigde in haar klasse op de derde plaats, zoodat ze den beker moest afstaan. De stand dezer afdeeling luidt als volgt: 1 Meliskerke, Zeeland 242 p. 218 1/5 s.; 2 Hoogeloon, N.B., 239 p. 214 s.; 3 Schiedam, Z.H. 238 p. 218 4/5 s.: 4 Nieuwer Amstel, N.H., 236 p. 213 2/5 s.; 5 Haelen, Limburg, 235 p. 210 s.; 6 Bierum, Groningen, 232 p. 204 3/5 s.; 7 Wijl- gaard. Friesland 225 p. 198 s,; 8 IJsselstein, Utrecht 215 p. 197 s. Zooals uit dezen stand blijkt, maakt Schie dam geen slecht figuur, hoewel het niet ver mocht den wisselprijs te behouden. AUTO TEGEN EEN BOOM Gisteravond reed D. O. van hter met een vrachtauto van den expediteur van Lingen op de Nieuwe Haven tegen een boom. De auto vloog in brand. De bestuurder, slaagde erin, met den eigenaar, den heer Van L„ die medepasagier was, den brand te blusschen. De auto was van voren totaal vernield en moest worden weggesleept. De bestuurder, die ver- sclvllende verwondingen had opgeloopcn, werd met een luxe-auto naar huis vervoerd. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 10—12 November GEBOREN: Lena W., dochter van E. Kos- tense en W. Zethoven, IJsselmondestraat 1 Simon, zoon van T. M. Veldhoven en C. E. Dijkman, Lange Achterweg 9 Petronella J. L., dochter van L. J. A. Kloos en P. C. Bröklfng, Warande 39. OVERLEDEN: M. J. van Dorp, 32 jaar, echt- genoote vën H. M. Willemse, dr. Noletstr. 1 C. E. Hekkema, 77 jaar, St. Liduinastraat20. W VOORZIET U VAN GOEDE HULP. HOU T S1EEDS EEN BIJ DE HAND - SCHIEDAM, 14 November. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn per H. L. ad 46 pet. ƒ9.—. Spoeling Spoeling ƒ0.80 ƒ0.90.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1