noEzonDELn^ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS £RRc.S RADIO Slis 56ste JAARGANG WOENSDAG 15 NOVEMBER 1933 No. 16797 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 GEEM BETERE. DE H. A. V.-BANK GAAT BOUWEN IN KOKEND WATER GEVALLEN SCHEEPVAART ÉÉÉWi ïï&mmmrnè* mm WÊÊmmÊÈÊÊmm ROTTERDAM DE KETELONTPLOFFING. De schade ongeveer een halve ton. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3.25; per maand ƒ110; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55 elke negel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50: 10 regels ƒ1—, 15 regels L50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenvei zekering 500. bij overlijden door een ongeval; ƒ500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; ƒ75.hij verlies van een wijsvinger; 50. bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. WONINGBOUW AAN DE R07FN- BURGSCHESTRAAT Door den Raad werd op 29 Mei 1931 besloten mede te werken tot beëindiging van de erf pacht van het aan de N.V. „Martinif uitge- STwJwE gr0nd' Stegen op den hoek van 1 aven en de Rozenburgschestraat, en ^Rialto Sr°nd 16 verkooPen aan de K.V., dii-ci'tJ, aadskes^u't is niet uitgevoerd, daar de en in 'r u311 failliet werd verklaard neven Verbanddaarmede de N.V. zelf feitelijk en u?100® me* 'n werb'ng is geweest, zoodat B. te a^n de hebben bericht voornemens zijn den Raad voor te stellen het bedoelde besluit in te trekken. Daarna is ingekomen een aanvrage van den eer C. Korsten, alhier, die bereid is, onder dezelfde voorwaarden als in 1931 werden vast gesteld, dezen grond te koopen. In verband met een en ander is door B. en W ontvangen een verzoek van de oorspronke- ijke koopster, om ontslagen te worden van al haar verplichtingen, waartegenover afstand ge daan wordt van alle aanspraken op den grond en op de daarin aangelegde fundeeringswerken. terwijl de N.V. ..Martinit" andermaal verklaard heeft tot beëindiging van de erfpacht te willen medewerken. De aanvrager verplicht zich aan beide zijden van de entree van de Rozenburgschestraat een behoorlijke bebouwing ten genoege van de gemeente te stichten, daar hij ook de besch'k- king heeft over den aan de overzijde gelegen grond op den hoek van de Willemskade en Groenelaan, welke grond niet aan de gemeente toebehoort. Het binnenterrein van de beide bouwblokken wordt voor industrieele doeleinden bestemd, terwijl de randbebouwing zal bestaan uit win kels, kantoren en woonhuizen. H- en W. doen den Raad het voorstel om de aanvrage in te willigen. AANVULLINGSAGENDA GEMEENTERAAD Hier volgt een aanvullingsagenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad te houden op Vrijdag 17 November a.s. des mid dags 2 uur: De punten, voorkomende op de agenda voor den Gemeenteraad onder de nummers 7 en 8, borden tot één punt samengevoegd en gelezen ala volgt: 7- Voorstel van B. en W.: f a. om, mede naar aanleiding van de daar omtrent ingekomen verzoekschriften, te be palen, dat ten aanzien van de Personeele Be lasting de perceelen, uitsluitend dienende tot uitoefening van het bedrijf van houder van een koffiehuis enz., gelijkgesteld worden met de perceelen, vallende onder art. 1]„ par. 3, le lid a, der Wet op de Personeele Belasting 1896; b. tot vaststelling van een daartoe strekkende vérordening. II. Tot vaststelling van een Verordening tot aanvulling van de Verordening tot vervanging van de belastingbedragen van den 4en en 5en grondslag der Personeele Belasting 1896 door andere belastingbedragen (Gemeenteblad no. 7 van 1931) met dien verstande, dat voor motor rijtuigen minstens 10,50 wordt geheven. 8. Voorstel van B. en W. tot bestendiging voor de eerstkomende jaren van de bij raadsbesluit d.d. 17 Juli 1931 vastgestelde subsidieregeling voor de Gezondheidskolonies. 8bis. Voorstel van B. en W.: a. om gunstig te beschikken op het verzoek van de Vereeni- ging „Schiedamsch Volksbadhuis" tot het ver- leenen van een renteloos voorschot, groot 1000 voor het vernieuwen van een verwarmings ketel; b. tot wijziging der Gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1933. 8ter. Voorstel van B. en W. tot verkoop van de strook grond, gelegen langs de Gerrit Ver- boonstraat Oostzijde-hoek Tuinlaan, aan de H. A. V. Bank alhier. 8 quater. Voorstel van B. en W. om, met in trekking van het desbetreffend besluit van 29 Mei 1931, de erfpacht op het perceel grond, gelegen aan de Rozenburgschestraat, hoek Wes terhaven, te beëindigen en dit perceel, groot 2051 M2., te verkoopen aan de heeren C. en A. Korsten te Schiedam, tegen den prijs van 21,50 per M2. Tijdens de plantenkeuring der Nederl- Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde in de Koningszaal van Art is te Amsterdam. met Electro Dy na mlsch en-Luids preker Desgewenscht gem. betaling RVS VENT A-HA.-. RU Erf Mag. ,,'t Lichtpun Hoogsfraat109,Tel. 68836 Reel. 123S lu ROOILIJNEN G. VERBOONSTRAAT Alleen aan Oostzijde bebouwing Tn de vergadering van den Raad op 2 Juni j.l. werd bij de behandeling van het voorstel tot vaststelling van de v.oorgevelrooilijn voor de Gerrit Verboonstraat N.W.Z., tusschen de Oranjestraat en de Westvest, de weuschelijk- heid naar voren gebracht, dat de plannen voor de verbinding van de Koemarkt naar het Wes ten in hun geheel aan den Raad zouden worden voorgelegd. Na de besluiten van bedoelde raadsvergade ring is er echter, daar tot uitvoering van wer ken nog niet kan worden overgegaan, thans weinig in deze zaak te regelen. Immers de ingang tot de Burgemeester Knap- pertlaan is door het laatste rooilijnbesluit op de vereischte breedte geprojecteerd; de Nieuwe Haven biedt voldoende gelegenheid tot vei- breeding van den verkeersweg; tot vernieuwing van de Oranjebrug zal te zijner tijd moeten worden overgegaan, doch met het oog op de kosten kan thans daaraan niet worden gedacht; voor de Oranjestraat en voor het gedeelte van de Gerrit Verboonstraat tusschen de Oranje straat en de Westvest is de nieuwe rooilijn vastgesteld, zoodat van het geheele traject van het Westen tot de Koemarktbrug alleen neg het gedeelte van de Gerrit Verboonstraat tus schen Westvest en de brug de aandacht vraagt. Voor beide zijden van dit straatgedeelte is op 10 Maart 1922 een rooilijnbesluit vastgesteld. Dit ging ervan uit. dat de oprit van het Post kantoor naar de Koemarktbrug aan beide zij den zou worden bebouwd. Sindsdien is dit punt bij herhaling nader onder het oog gezien. Als resultaat daarvan kunnen B. en W. den Raad nu mededeelen, dat het hun gewenscht voorkomt slechts aan één zijde van den oprit bebouwing toe te laten, n.l. aan de Oostzijde, waar de H.A.V. Bank een nieuw bankgebouw geprojecteerd heeft. Voor de Westzijde ware 't rooilijnbesluit van 1922 ongedaan te maken, daar het handhaven van de bestaande bebou- wingslijn van de Gerrit Verboonstraat tusschen Westvest en Lange Haven een meer bevredi gende oplossing biedt, wijl daardoor het ruime uitzicht blijft behouden. Ook aan de zijde van de Lange Haven kan de bestaande bebouwings- lijn als rooilijn worden vastgesteld, daar door het verbreeden van het trottoir In de Gerrit Verboonstraat en het aanleggen van een trot toir in den ingang van de Lange Haven een behoorlijke toegang naar en van de Lange Haven wordt verkregen. Ter Voorkoming van misverstand wijzen B. en W. er op, dat, hoewel bij aanneming van dit onderhavig voorstel de rooilijnen voor het geheele traject zullen zijn vastgesteld, het tracé voorzoover het onderdeelen betreft, wellicht in de toekomst nog eenige wijziging zal onder gaan. Zooals ook door het betrokken lid van het College in de Raadsvergadering van 2 Juni j 1 is te kennen gegeven, hangen dergelijke détail- punten samen met eventueele veranderingen in den toestand, welke thans nog niet zijn te voor zien. B. en W. stellen den Raad voor het rooilijn besluit van 1922, voorzoover dit op de West zijde van de Gerrit Verboonstraat betrekking had, in te trekken en overeenkomstig het ont werpbesluit de voorgevelrooilijn voor het ge deelte van de Gerrit Verboonstraat W.Z. tus schen Westvest en Lange Haven, zoomede voor het begin van de Lange Haven, vast te stellen. VOORSCHOT SCHIEDAMSCH VOLKS BADHUIS B. en W. stellen den Raad voor, een renteloos voorschot van 1000 te leenen aan het „Schie damsch Volksbadhuis", ten einde den ouden verwarmingsketel, die in zijn tegenwoordigen staat voor den machinist en de verdere om geving gevaar oplevert, door een nieuwen te doen vervangen. Het is de bedoeling van het bestuur het voorschot in twintig jaar af te lossen. R. K. VROUWENBOND Het bestuur vraagt de aandacht der leden voor de navolgende mededeelingen; Zooals bekend, organiseert de K. S. A. op Donderdag 23 November a.s. een tooneelvoor- stelling van „De Dorpspoëet". Wij achten het onze plicht de leden op te wekken deze voorstelling bij te wonen. Door het Comité tot bevordering van huis houdelijke belangen, onderafdeeling van den R. K. Vrouwenbond te Rotterdam, worden dezen winter eenige theemiddagen voor de le den der afdeelingen Rotterdam en Schiedam georganiseerd. Deze theemiddagen zullen wor- den gegeven op de Dinsdagen hieronder ver geld, in Huize Maris Stella Kortenaerstraat 1, van half 3 tot 5 uur. Om het geheel een gezel lig karakter te doen geven, kan ieder naar keuze een handwerkje of breiwerk medebren gen. Het program vermeldt o.a.: 28 November; Voor St. Nicolaas doozen en lampenkappen maken. 19,, ^®<jember: Kerstrecepten, kerstmenu's, kersttafeldecoraties. 17 Ja"uari: Bezoek aan een nader te ver melden fabriek. 7 Februari: Wat een vrouw van geldzaken moet weten. 13 Februari: Vastenavond, wedstrijden met gezellig babbeltje en toebehooren. Zoo move- lijk nog een bezoek aan fabriek of instel]in* Het bestuur vertrouwt dat vele leden deze middagen zullen bijwonen. DE OMZETBELASTING De R. K. Middenstandsvereeniging De Hanze zal Donderdag 16 November a.s. des avonds te half 9 een algemeene ledenvergadering houden, waarin mr. F. Bach, directeur van het Cen traal Hanzebureau voor het Bisdom Haarlem, een lezing zal geven over: „De Omzetbelasting" Verkoop van de strook grond. Van 1927 af zijn door B. en W. met de H. A. V. Bank, alhier, onderhandelingen gevoerd over den verkoop van de strook grond gelegen langs de Gerrit Verboonstraat achter den langs den oprit gebouwden muur, door welke strook het eigendom der H. A. V. Bank van de straat wordt gescheiden. i Waar deze verkoop onafscheidelijk verbon- den is met den verkoop van den bedoelden muur, welke op een kostbare lundeering is ge bouwd, daar deze muur dienst doet als keer- muur voor den oprit, zijn deze onderhande lingen van langen duur geweest, welke nog verlengd werd door de voorbereidingen voor de ter plaatse te stichten bebouwing; als een der.vocjvat en voor dezen vérkoop moest uit den aard der zaak de bepaling worden ge steld, dat de bebouwing ten genoege van de Gemeente zou zijn, daar op dit belangrijn punt onzer stad hieraan volle aandacht dient te worden besteed. Een en ander heeft ertoe geleid, dat thans bij B. en W. van de H. A. V. Bank het ver zoek is ingekomen de bedoelde strook aan haar in eigendom over te dragen op de voor- loopig overeengekomen voorwaarden en dat tevens de bouwplannen, waarmede de Schoon heidscommissie en de Commissie voor den Ge meentelijken Woningdienst zich in het alge meen hebben vereenigd, zijn ingediend. Daarom stellen B. en W. den Raad thans voor tot verkoop van bedoelde strook te besluiten tegen den prijs van 10.000, waarbij echter is bepaald, dat de overdrachtskosten voor reke ning van de gemeente zullen zijn. JUBILEUM OUD-KADERBOND. In het vergaderlokaal van den St. Joris Doe len werd gisteravond door de nog resteerende leden van den Oud-Kaderbond op gezellige wijze het 25-jarig jubileum van deze vereeni- ging, welke na de opheffing der schutterij is opgericht, gevierd. Van de 28 oprichters zijn er nog zes in le ven. Er waren er slechts vijf aanwezig, daar de voorzitter, de heer B. v. d. Zee wegens ziekte verhinderd was. Het lokaal was op feestelijke wijze met guir landes en vlaggen versierd, terwijl de portret ten van de Koninklijke familie en dat van qja- joor G. Visser Bzn. aan den muur prijkten. De avond stond onder leiding van den heer M ,A. van Leeuwen, die een korte herden kingsrede hield, waarbij hij o.a. eenige woorden wijdde aan de nagedachtenis van de ontslapen kameraden. Zeer langen tijd zijn de leden reeds vrienden van elkaar, eerst bij de Kon. Scherpschuttersvereeniging, later toen hun ka pitein, de heer Visser, majoor-commandant tta, Schiedamsche schutterij werd, als kaderleden der schutterij en de laatste 25 jaar als leden van de jubileerende vereeniging. Spr. haalde menig aardig feit uit het verleden op. De burgemeester, die wegens ziekte verhin derd was, liet zijn felicitaties overbrengen, ter wijl deputaties van den Bijz. Vrijw. Landstorm en van de vereeniging het Vaderland getrouw eveneens gelukwenschen aanboden. Van het nog eenige eerelid, den heer Ph. Vis ser, consul-generaal te Calcutta kwam een har telijk schrijven in, vergezeld van een leuke at tentie. In de morgenuren waren door de oude gar de bloemen gelegd op het graf van wijlen den heer Visser. „DE DORPSPOëET" Men schrijft ons: „God schiep den dag en Mane stapt er door". Dit is de lijfspreuk van Mane, den koster en dorpspoëet, wiens leven van uiterlijken glans wel geheel ontdaan is, maar rijk en groot is aan innerlijke waarde, aan dichterlijk voelen, aan opoffering, aan zedelijken moed. Hij stapte er door, toen zijn plicht hem het offer vroeg van zijn liefde voor Vica, omdat hij nog voor zijn ouders te zorgen had, hij stap te er door toen hij heel zijn klein kapitaaltje moest offeren om zijn zuster en zwager te hel pen als borg bij hun faillissement. Hoe komt heel zijn groot menschelijkheid boven, als de eenzame man na het overlijden van Leentje's ouders, het nog kleine meisje tot zich neemt en haar opvoedt. Hij stapt er door als later zijn broer Dore, die in het buitenland een kapitaaltje verzamelde, met Vica wil trouwen; Vica, waar Mane in zijn hart nog altijd van houdt en die hij nu niet durft vragen, omdat zij intusschen een rijke weduwe geworden is. Hij stapt er door en bergt het als een lieflijke herinnering in een gouden schrijn Ten slotte ziet de zoo materialistische Dore in, begrijpt hij, wat Mane waard is, die geen geld zocht, die gelukkig was met een bloem, een schoon woord, een lentemorgen. En Dore beslist, dat Mane in het ouderlijk huis mag blijven met de gezegende kracht van zijn zuiver leven, met zijn herinneringen, met zijn groot Godsvertrouwen, want „God schiep den dag en Mane stapt er door". Dit alles zal men vertolkt zien in het stuk, dat op 23 November van wege de K. S. A. door de Vereenigde Haags^he Spelers zal worden opgevoerd in den R. K. Volksbond. Pierre Balledux speelt de titelrol als Mane, de dorpspoëet. Verdere aanbeveling is over bodig. Op allen, die het zien. zal dit stuk vol ko mische en soms ernstige momenten niet nala ten een diepen indruk te maken. KEUR- EN SLACHTLOONEN De wijzigingen van de Verordening tot hef fing van keur- en slacbtloonen, vastgesteld in de raadsvergaderingen van 26 Febr. 1932 en 31 Januari 1933. zijn door de Kroon goed gekeurd. evenwel slechts tot 1 Januari 1934. B. en W. stellen den Raad nu voor, de wijzi gingen opnieuw ter goedkeuring in te zenden, daar de motieven, die tot het invoeren daarvan hebben geleid, nog onverminderd gelden Gistermorgen is het driejarig jongetje C. B, uit de Rhoonschestraat, dat snoep kwam halen bij den waterstoker A. C. v. d. W. in de Per- nisschestraat, aldaar in een emmer kokend water gevallen, die v. d. W. juist voor een klant had afgetapt. Met ernstige brandwonden is het jongetje op last van dr. R. naar het Gemeente- ziekhuis vervoerd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). GARAGE-BOUW VOOR DE GEMEENTE. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het bericht in uw blad d.d. 14 Nov. j.l., dat B. en W. het plan hebben gemaakt een garage voor het rijdend materiaal der Gemeentereiniging te laten bouwen, zou ondergeteekende den wensch willen uiten, dat dit nu eens niet wordt uitbesteed, maar ge bouwd wordt onder directie der Gemeente, en wel om de menschen, die nu een paar jaar werkloos zijn, ook eens wat te laten verdienen. Bij uitbesteden wordt het toch weer het oude liedje: de aannemer mag zijn volk aan de beurs uitzoeken. l-Iopende, dat dit onder de aandacht van den Raad komt, dankt voor de verleende plaats ruimte, Een der vele werklooze bouwvakarbeiders. TENTOONSTELLING VAN ETSEN In aansluiting op ons bericht in ons blad van gisteren, waarin werd medegedeeld, dat in de studiezaal van de openbare leeszaal en bibliotheek aan de Lange Haven alhier een tentoonstelling zal worden gehouden van etsen, litho's, linoleum enz. op 16, 17 en 18 Nov. a.s. deelen wij nog mede, dat vanwege de leeszaal deze tentoonstelling zal worden aangevuld met een expositie van boekwerken óp grafisch kunstgebied. Verschillende vereenigingen en onderwijs inrichtingen zullen de tentoonstelling bezoeken. SCHIEDAMSCHE KEGELCOMLTé Gisteravond had in het Corner House de laatste ronde plaats om den N.O.T.- en den Musis Sacrumbeker. Groot succes boekte dit maal de nog jonge kegelclub de Woudsloopers. Niet alleen wist z, beslag te leggen op den N.O.T.-beker, doch 2 harer leden behaalden bovendien nog een eersten prijs. De heer Kooi man werd na een spannenden strijd kampioen van Schiedam. Hoogste korpswerper werd de heer Gunneweg met 293, dus gemiddeld ruim 72. Om bij half twaalf nam notaris Blaisse het woord en verklaarde de wedstrijden voor ge sloten. Hij releveerde het feit dat deze wedstrij den als altijd weer een even vriendschappelijk verloop hadden gehad en dankte allen die daar aan hadden medegewerkt. Een droeve gebeur tenis, een harer leden overkomen, noodzaakte Tous les Neuf om van verder deelnemen aan de wedstrijden af te zien. Hierna ging notaris Blaisse over tot het uitreiken der prijzen. Om den N.O.T.-beker. Korps. 1 Woudsloopers 1266; 2 Noveni 1232; 3 Groot Hamburg 1168; 4 Cornerclub 1168; 5 Poedelaars 1151: 6 de Krans 1135. Hoogste korps werper de heer Gunneweg 293 (Woudsloopers). Om de Musis Sacrumbeker (kampioenschap van Schiedam); 1 Kooiman (Woudsloopers) 287 2 Wasman (Groot Hamburg) 282; 3 v. Lingen (Noveni) 276; 4 v. Delden (Poedelaars) 275; 5 Berrevoets (Groot Hamburg) 274, HET BESTUUR DER S, IJ. V. In de jongste bestuursvergadering der Schie damsche IJsvereeniging zijn de functies als volgt verdeeld; J. W. Ris, voorzitter; M. J. Bak, B. K.-laan 251a, secretaris; H. A. M. Jonker Roelants, penningmeester; W. v. d. Schouw, technisch leider en N. v. Weert, algem. secundus R. K. S. V. EXCELSIOR Kegelconcours. Wij herinneren eraan, dat het November- kegelconcours der zwart-witten plaats vindt morgen, Donderdag 16 November, te 8 uur op de banen van hotel Dé Kroon, Koemarkt. VOETBALLENDE POLITIE-AGENTEN Gistermiddag vond op het sportpark Bosch- hoek een voetbalwedstrijd plaats tusschen elf tallen der Schiedamsche Politie Sport Vereeni ging en de Vlaardingsche collega's. Deze laatste werden met niet minder dan 101 verslagen. HET BAARSJE Zondag j.l. hield de hengelaarsvereeniging Het Baarsje een onderling concours in de wate ren van Maassluis. De uitslag luidde als volgt: 1 L. v. d. Waal, 2 stuks, 177 gr.; 2 J. van Dijk 2 stuks 152 gr.; 3 J. v. d. Beek, 1 ex. 70 gr. en 4 H. Degeling, 1 ex. 46 gram. DE VLOOT In de Schiedamsche Zeehaven liggen 15 stoomschepen: Ned. Albirco, Alcor, Algenib, Alphard, Sirrah, Strype en Trent, allen in de Wilhelminahaven en Finsch Goura. In de Wil tonhaven liggen Engelsch Behar, Ned, Modjo- kerto, Eng. Nagpore, Ned. Patria-, Ned. Slamat en Ned. Zonnewijk. Aan de eerste steiger Maas kade Letl. Baltmor. DIEFSTAL J. M. E. alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit zijn achterwoning een jekker is ontvreemd. SCHIEDAM, 13 Nov. Aangekomen: Zweedsch s.s. Etna, van Gefle om kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 14 Nov. Aangekomen: Noorsch s.s. Ottawa, met een lading pek van Baltimore in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 15 Nov. Vertrokken: Zweedsch s.s. Etna, met hout naar Albany (N.Y.); Letl. s.s. Baltmor, ledig naar Leningrad. Sb»». G Het voltooien van een zinkstuk bij de bin- nenkort in gebruik te stellen brug over het T wente-Rijnkanaal te Eefde. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. SCHIEDAM, 15 November. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn per H. L. ad 46 pet. ƒ9. Spoeling Spoeling ƒ0.80 a ƒ0.90. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: 14 Nov. Johannes C., zoon van C. Schotte en M. van Tricht, van Leeuwen- hoeckstraat 31. In een gisterenavond gehouden persconfe rentie heeft de directeur der N.V. Goudsche Kleederbleekerij, in wiens bedrijf gisteren morgen de ernstige ontploffing heeft plaats gehad, de heer K. Lefel, nog enkele bijzon derheden medegedeeld. Na hetgeen we omtrent ons onderhoud met hem gisterenavond reeds meldden, valt nog 't' volgende te releveeren. Op het tijdstip der ontploffing bevond de di recteur zich met de twee chauffeurs in het kantoor ter afrekening. Eensklaps een geraas en gedreun en het was gebeurd. Dat de luchtdruk ernstig is geweest, be wijst buiten de reeds gemelde verwoestingen tot in verren omtrek ook nog de tank van een paar honderd kilo, waarin de gewonde chauf feur is terechtgekomen en die tegen de houten schutting stond aan den Groene Hilledijk, ter wijl zij na de explosie midden op het terrein in de buurt van de omgeslagen auto was neer gekomen. De oorzaak der explosie nog een raadsel. Op onze vraag, of nog nader licht was verkre gen terzake van de explosie zelf, moest de directeur ontkennend antwoorden. Het stoomwezen staat nog voor een raadsel. De ketel was er een van een beste soort van Stork uit Hengelo afkomstig pas 14 jaar oud en gelijk gemeld in Augustus nog aan de groote tweejaarlijksche keuring onderworpen. Machinist Leeuwenburg, die den ketel be diende, en al 13 jaar in dienst der firma is, stond ook bij het stoomwezen als een betrouw baar en voorzichtig man bekend. De stoom kan nooit te hoog zijn opgevoerd: le. omdat om tot 10 atmosfeer te komen de ontploffing eerst drie kwartier later had kun nen plaats hebben en 2e. omdat bij te hoogen druk de leiding direct afblaast. En daarvan was vanmorgen geen sprake. Aan den binnenketel is bovendien geconstateerd, dat van buitenaf geen fouten zijn gemaakt. Er was nog een andere ketel pas van 1929, doch deze was niet in werking en trouwens eveneens dit jaar pas gekeurd. DE CHAUFFEUR OVERLEDEN De toestand van den 38-jarigen chauffeur L. Nijmans, die ook al 14 jaar aan het bedrijf was verbonden, was gisterenavond reeds bedenke lijk en verergerde dermate, dat de ongelukkige hedennacht tegen half één is overleden. Hij laat een vrouw en drie kinderen na. De schade aan het bedrijf- Een meer volledig overzicht terzake van de schade werd ook verschaft. Deze schade valt volgens globale berekening nu te bepalen op 45 a 50.000 gulden. De verzekering was onder gebracht bij Mees en Zoonen. Het bedrijf gaat overigens vandaag weer voor zoover mogelijk in werking. Dech het zijn juist de machines, ketelhuis en machine kamer, die nagenoeg zijn vernield. Vol lof was de directeur over de snelheid en goede zorg waarmede de diensten van telefoon, G.E.B., gas, bouwpolitie en andere, alsmede de politie hebben gewerkt. Gisterenavond waren voor wat deze diensten betreft, alle zaken weer geregeld. Het dak van de vouwerij is bovenden her steld, zoodat het nieuwe gedeelte volaan kan draaien. De ketel blijft voor mogelijk onderzoek nog enkele dagen onder bewaking. Met de slooping van het voormalige ketelhuis en thans drogerij, welke aan den Groene Hilledijk staat zal waar schijnlijk heden een aanvang worden gemaakt. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN Met nummer 222 der Stscrt. werden verzon den afdrukken van de akten betreffende de Naamlooze Vennootschappen: No. 2078 N.V. Schepenexpl. Mij. „Toledo'-, te Rotterdam. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, later wellicht toenemende, Zuid-Oostelijke tot Noord-Oostelijken wind, nevelig tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Lichten op van 's avonds 4.37 tot 's morgens 6.54. lederen Maandagavond repetitie Harmonie» gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half ij repetitie van het gemengd koor van den K. K, Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 8 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in bet Parochiehuis. lederen Woensdagavond van half 9 tot half II repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ëd Flipse. Gebouw Eendracht. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. 4 Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen Schiedam L Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbon4 lederen Vrijdagavond te 8 uur cursusavond van de R. K. Ver. E. H. B. O. in de Broeders- school aan de Nieuwe Haven. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repe titie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm", Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd. Schiedam van den Ne4 R. K. Bond van Overheidspersoneel „St Paul us". Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St Antonius" van hall 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Donderdag 16 November Algemeene ledenvergadering van de R. K. Ver. van Handelsreizigers „St. Christoffel". R K. Volksbond, kwart over 8. Buitengewone algemeene vergadering der W. S. V. Schiedam. Musis Sacrum, 8 uur. Lezing van mr. F. Bach over de omzetbelas ting, voor de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze". R. K. Volksbond, half 9. Zondag 19 November Feest-propaganda-avond ter gelegenheid van het 3-jarig bestaan der afd. Schiedam, van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen. R. K Volks bond, 8 uur. Donderdag 23 November Opvoering van „De Dorpspoëet" door de Ver- eenigde Haagsche spelers, vanwege de K. S. A, R. K. Volksbond, kwart over 8 uur. Zondag 26 November Opvoering van „In 't Gouden Haantje" door „St. Servatius". R. K. Volksbond, 8 uur. Dinsdag 28 November Rede van pater H. de Greeve S.J. ten bate van het Wit-Gele Kruis. R. K. Volksbond, 8 uur. 15 N o v.: Groote Schouwburg, Carmen (Ital. Opera) 8 uur (voor volw.) Doele. Rotle's Chr. Gemengd Koor en „Laus Deo" (Die Jahres- zeiten) m. m. v. To v. d. Sluys, Marcus Plooyer. Joh. Lammen en het Ned. Kamerorkest, 8 uur. Tivoli-schouwburg, cabaret Jan van Riems dijk, 8 uur 16 N o vu Gcb. v. K. en W„ Symphonieorkcst- vereen. en Gem. Koor ,.Con Brio 8 uur. 18 Nov.: Grooie Schouwburg, Aïda (Ital. opera) 8 uur. Doele, Rott. Philh: Orkest, half 4. 19 N o v.: Doele, Louis Armstrong en zijn band» half 3 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 18 November, in: Gran.l theatre, Cavalcade (voor volwassenen); Luxor, Traum vom Glück (voor volwassenen); Royal, Kaiserwalzev; Lumière, Houten kruisen (voor volwassenen); City, Ras'poetln en de keizerin (voor volwassenen); C^Rol, Raspoetin en de keizerin (voor volwar-anen)Centraal. De Spookexpresse (voer volwassenen); Transvalia, Ben Hur (voor volwassenen); Ooster, het meis je met het millioen (vcor volwassenen). Tentoonstellingen: ken van Aug. Stahl. Studio '32, wer-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1