1 i V. BERKEL'S PATENT. ^iijimiiiiiüiiiuiiiiiiininiin:'"»""" WOENSDAG 15 NOVEMBER 1933 HAARDEN VOLLEBREGT's 3 zaken ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Een lacune in het jaarverslag. FELLE BRAND AAN DEN MAÜRITSWEG fVinkei in Japansche artikelen totaal uitgebrand. Met vier stralen gebluscht. BODEGRAVEN MICROBENKOLONIES IN GELEI. HAASTRECHT BERGSCHENHOEK VLAARDINGEN ZWARE KELDERBRAND. De uitgebrande winkel in Japansche arti kelen aan den Maüritsweg te Rotterdam. miïiiiit..iiiiüiiiiiiiiiuniiiiiiiiiiii hij ons gekocht zijn heter en goed ki'Oper en de vakkundige plaatsing is af Elk gew. merk. In kenze en betaling Kgeen moeilijkheden. Zasgmolendrift 35-45 Mathen.dijk 287 B. ijcrlandsehelaan 7-9 8 In ons blad van gisteren hebben wij het jaarverslag van de Maatschappij van Ber- kel's Patent gepubliceerd. Medegedeeld wordt, dat „aanleiding is gevonden de wenschelijkheid eener reconstructie van de kapitalisatie onzer onderneming onder de oogen te zien". Deze „aanleiding" wordt behalve door een wederom belangrijk koersverlies gevormd docr de nood zakelijkheid van bijzondere afschrijvingen in verband met de overplaatsing van fabrieken naar het buitenland. De „wenschelijkheid" is blijkbaar aangetoond, daar verder in het verslag wordt medegedeeld, dat het totaalverlies is gestegen tot 5.062.250 hetwelk gevonden wordt door een afschrijving op het kapitaal van 14.933.600 tot 9.333.500, waarvoor wordt voorgesteld de aandeelen van ƒ800 tot ƒ500 af te stempelen en die van ƒ400 tot 250. Na deze afschrijving blijft er uit hoofde van de kapitaalsreductie nog een restant van 538.850. Het is o.i. een lacune in het verslag, dat de directie in het verslag niet mededeelt, of zij dit bedrag gezien de huidige kapitalisatie, zonder reserves doch met een obligatieschuld van bijna 6 millioen, voldoende acfct om het risico van het bedrijf dit jaar te dragen, en hoe het staat 'met de wenschelijkheid, mogelijkheid, resp. noodzakelijkheid van verdere afschrijvingen, waar wij gezien enkele uitlatingen in het ver slag niet zoo heel gerust over zijn. Dit wettigt de vraag, of de thans voorgestelde reorganisatie voldoende is. Met geen woord wordt er in het verslag over gerept, of het primaire doel, dat bij iedere reorganisatie dient nagestreefd, n.i. het weder op rendabele basis brengen van de - onderneming, redelijkerwijs verwacht mag worden. Wij begrijpen, dat men zich niet graag voorspellingen aoet over een toekomst, die zooveel onberekenbare onzekerheden in zich bergt als die van thans, maar een enkel, woordje, over het feit of er. nu met eenige kans op succes terugkeer van rentabiliteit verwacht mag worden, ware o.i.. op zijn plaats geweest.. Wenschelijker nog zouden wij het. geacht heb- 7 ben, dat er een voorloopige reorganisatiebalans per een lateren öaium üau de balansdatum b.v. per 1 October ware overgelegd, waarin naast de voorgestelde afschrijvingen ook de sedert dien opgetreden mutaties (.zie de voorlaatste alinea van het verslag van de directie) ver werkt zouden zijn. Moge dit voor de maat schappij met het oog op haar vele vertakkin gen m het buitenland geen eenvoudige taak zijn, het roude toch het inzicht in de huidige situatie en in de doeltreffendheid dezer re organisatie sterk vergroot hebben. Dit zou te meer wenschelijk zijn, waar de huidige beursnoteering van ongeveer 16 voor zbover dié als maatstaf van waardeering bruik baar is niet veel moed geeft. Immers zelfs na de reorganisatie zou men bij de huidige verhoudingen nog slechts een koers krijgen van circa 25, hetgeen er niet bepaald op wijst, dat er hoop zou bestaan, dat er spoedig weer een rendabel bedrijf verkregen zal zijn. Van Berkel's Patent heeft op het gebied van reorganisatie reeds een geschiedenis achter den rug, weike het wel dienstig is hier even te memoreeren wegens de merkwaardige wijze, waarop de aandeelen de huidige minder ge bruikelijke nominale waarde van 800 resp. 400 verkregen hebben. Nadat er gedurende een twintigtal jaren zeer •i behoorlijke dividenden waren uitgekeerd, trad -er in 1920/21 een flinke terugslag in, doch na -drie jaar kon de dividenduitkeering weer her vat worden om in 1927/28 zelfs tot 15 pet. te .^tijgen. De uitgekeerde dividenden waren als volgt: 1902/3 1929/1920: 4 7, 8, 8, 10, 10, 12, 10, 12, 12, 12, 5, 5, 8, 10, 10, 10, 10. 1920/21 1928/29: 0, 0, 0, 4, 8, 10, 12, 15, 11*4 daarna nihil. Het verlies over het boekjaar 1922/23 bedroeg per 30 Juni 1.178,909, Bovendien was er voor afschrijving en reserveering noodig 1.521.090, totaal 2.700.000, zijnde 36 pet. van het kapi taal. Op 12 November 1923 besloot de vergadering van aandeelhouders deze 36 pet. op de aandee- lep af te schrijven. In verband hiermede werd het geautoriseerd kapitaal gebracht van 10 millioen op ƒ6.400.000 en het geplaatste kapitaal van 7.500.000 op 4.800.000 verdeeld in 10.000 aandeelen van 320 en 2500 van 640, welke laatste in portefeuille bleven om in 1926 uit gegeven te worden. In 1927 werden de statuten wederom gewij zigd, waardoor het geautoriseerde maatschap pelijk kapitaal op 16 millioen werd gebracht. Tegelijkertijd werden 4000 aandeelen van 640 uitgegeven, Een jaar later werd besloten om op de aandeelen van 640 160 en op die van 320 80 bij te schrijven, waarvoor 2.240.000 noodig was uit het gereserveerde agio, terwijl er in November 1928 ook nog een emissie plaats had. zoodat het geplaatste kapitaal toen tot het huidige bedrag van 14.933.600 gestegen was. Een tweede kwestie, die een nadere verkla ring gewenscht gemaakt zou hebben, is de winstverdeeling. Zooals de laatste tijd ook reeds bij .andere maatschappijen gebeurd is, wordt de nominale waarde der aandeelen verminderd terwijl de winstverdeeling terzelfdertijd onver anderd blijft. Wij zullen door een voorbeeld aantoonen, dat dit tot merkwaardige gevolgen kan leiden: De winstverdeeling is volgens art. 17 als volgt: „Hetgeen bij afsluiting der boeken blijken zal na aftrek van alle onkosten en afschrij vingen als voordeelig saldo der exploitatie aan wezig te zijn is winst. „Van deze winst wordt minstens 10 pet. af gezonderd tot vorming van een reservefonds bestemd tot dekking van onverhoopte verlie zen, terwijl van het resteerende in de eerste plaats aan de aandeelhouders wordt uitgekeerd 6 pet. voor het bedrag van hun nominaal ge stort kapitaal en hetgeen daarna overblijft wordt beschouwd als overwinst. „Deze overwinst wordt uitgekeerd als volgt: 20 pet. aan de houders der oprichtersbewij- zen; 5 pet. aan commissarissen te zamen; 75 pet., aan de aandeelhouders. „Voor zoover over eenig boekjaar geleden verlies niet uit eenige reserve is bestreden of op andere wijze is gedelgd, zal in volgende jaien geen winstuitkeering plaats hebben, zoo lang zoodanig verlies niet is aangezuiverd". Als men aan de hand hiervan een kleine be rekening opzet van de verdeeling van bepaalde winst, resp. bij de oude en bij de nieuwe kapitalisatie, dan komt men tot de ontdekking, dat er een wijziging in de verhouding heeft plaats gehad, waarin de verschillende recht hebbenden in de winst deelen, daar er telkens eerst uitkeering van 6 pet. over het nominale bedrag der aandeelen moet worden uitgekeerd, terwijl de nominale waarde gereduceerd is. Zitting van 14 November. Om onder dak te komen. Op 18 October was de 38-jarige grondwer ker J. R. uit de gevangenis gekomen waar hij zijn twaalfde straf had ondergaan. Den vol genden dag reeds pikte hij een fiets, die onbe heerd voor de Bijenkorf stond. Hij zeide dit te hebben gedaan om maar weer onder dak te komen, doch de president meende dit in twij fel te moeten trekken, aangezien verdachte's uitgaanskas toen nog niet geheel verteerd kon zijn. Het O.M., waargenomen door mr. J. C. V., eischte 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraken. Het auto-ongeluk bij Nieuwhoorn. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 25-jarigen chauffeur H. S., die terechtgestaan had ter zake, dat het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten is geweest, dai op 19 April een door hem bestuurde auto bij Nieuwenhoorn in het Voornsche kanaal ge reden is, waarbij een dame en vier kinderen verdronken zijn. D& rechtbahk achtte verdachte's schuld be wezen en veroordeelde hem tot 2 maanden hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren benevens intrekking van de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen Voor den tijd van 1 jaar. De rechtbank heeft voorts veroordeeld: L. W., 55 jaar, losse werkman, wegens valschheid In geschrifte en gebruikmaking van een vervalscht geschrift als ware het echt en onvervalscht verdachte had een postwissel, die voor J. Commijs bestemd was met diens naam onderteekend en het bedrag van 10 ge ïnd tot 6 maanden gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis. J. L. O., 24 jaar, losse werkman, D. H. K., 31 jaar, kwartiermeester en T. O., 30 jaar, va rensgezel, allen gedetineerd, wegens diefstal in vereeniging verdachten hadden door middel van inklimming uit het pand van de firma Van Olffen aan den Haringvlieteenige flesschen gedistilleerd weggenomen tót resp. 9, 8 en 12 maanden gevangenisstraf, voor allen met.aftrek van de preventieve hechtenis.. L. de V., 43 jaar,scharenslijper te Goiida, gedetineerd, wegens .meineed, afgelegd in een echtscheidingsprocedure tot 1 jaar. gevangenis straf. J. B., 57 jaar, koopman te Krimpen a/d Lek wegens het plegen van ontucht met iemand beneden 16 jaar tot 8 maanden gevangenis straf met aftrek van 1 maand preventieve hechtenis. Na straperlo het schaken en biljarten. De restaurateur J. G. v. d. B. van restaurant Arcadia te Schiebroek heeft een principieel vonnis uitgelokt ter zake van overtreding van art. 84 a van de algemeene politieverordening van Schiebroek. Donderdag a.s. zal hij zich te verantwoorden hebben voor den kantonrechter alhier, ter zake, dat hij op 25 Augustus in Arcadia te Schiebroek schaakborden en stukken, alsmede een piljart met ballen en keu's ter beschikking heeft gesteld van het publiek om gelegenheid te geven, deel te nemen aan deze spelen, op een oogenblik, dat een afspraak bestond, dat den winnaar een geldprijs zou worden uitge keerd, althans terwijl het mogelijk was, dat zulk een voordeel aan het spel werd verbon den. Gisterenavond om kwart over zeven is door onbekende oorzaak brand ontstaan in pand 2 aan den Maüritsweg, waar een winkel in Japan sche artikelen en Glaswerk was gevestigd van den heer S. Eliazar. De eigenaar was even om den hoek van de Kruiskade sigaren gaan halen toen zijn doch ter, die in de zaak aanwezig was, in een nis van den winkel, waar een trapje uitkomt dat naar het sousterrain leidt, vuur ontdekte. Zij snelde naar buiten om haar vader te halen. Toen het tweetal voor den winkel kwam, stond deze reeds in lichte laaie en het was levensgevaar lijk om naar binnen te gaan. Toch wilde de heer Eliazar dit doen. Omstanders moesten hem beetgrijpen om dit te verhinderen. De emotie bleek den man te sterk geweest te zijn. Hij viel flauw en werd naar een winkel aan de Kruiskade gebracht. Toen hij na een kwartier nog niet tot bewustzijn was gekomen, heeft men den G. G. D. gewaarschuwd, die hem naar het ziekenhuis aan den Coolsingel heeft gebracht, waar hij is opgenomen. In een oogwenk tijds leeggebrand Achter den winkel is een opslagplaats ge legen en van den winkel voert een trapje naar een opkamertje, dat eveneens als bergruimte in gebruik was. Zoowel winkel als opslagplaat sen lagen vol brandbaar materiaal, waarin het vuur gretig voedsel vond. Al spoedigbarstte de groote winkelruit en door den wind voortgedreven laaiden de vlam men door de geheele ruimte alles vernietigend, wat maar brandbaar was. Het vuur deelde zich ook mede aan het houtwerk van de ramen van het bovenhuis, dat ijlings door de bewoners werd ontruimd. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, heeft echter kunnen verhinderen,-dat 't boven huis zelf door het vuur werd aangetast. Met vier slangen os de waterleiding, 2 van slw. 28 en van de slw.s 27 en 31 elk één, heeft zij den brand aangetast. Van den winkel, de opslagplaats en de opkamer kon niets gered worden. Deze ruimten zijn totaal leeggebrand en geven een beeld van volkomen verwoesting. In een half uur tijds heeft alles zich afgespeeld. Personeel van de reserve-auto 1 heeft onder leiding van hoofdopzichter Pellenkoft en op zichter Way met rookmaskers moeten assistee- ren, daar er zich een geweldige rook ontwik kelde. De leiding van het blusschingswerk heeft achtereenvolgens berust bij onderbrandmeester van Zinnen, brandmeester v. d. Laan en hoofd man v. Sillevoldt. De slw.s 21, 56, 26 en 17 waren mede aanwezig. Een geweldige massa publiek heeft den brand gadegeslagen en de politie had de handen vol om de menschen op een afstand te houden. Het tramverkeer, speciaal op lijn 14, heeft geruimen tijd stagnatie ondervonden. SPREEKUUR WETHOUDER. Wethouder A. van Rijn zal in het vervolg spreekuur houden des Woensdagsavonds van 6 tot 7 uur, inplaats van 7 tot 8 uur, en wel in het gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon, Oosthavenkade 51. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Hakbijl, Breede Havenstr. zilveren horloge met armband; Mersch, Bur gemeester Pruissingel 37, portemonnaie met in houd; Van Wijk, Prins Hendrikstraat 36, muts. Van der Meyden, Dijklaan 63, rijwiel-hand warmer; Maarleveld, Arn. Hoogvlietstraat 75, geldstuk; Politiebureau, aantal ledige zakken handschoen; Zwaans, Oranjestraat 29, riem; Kalf, Hofsingel 21, poes; Leeuwis, Nieuwe- laan 9, rijwielplaatje; Lengton, Havenstraat 64, muts; De Jong, Afrol 18, twee jongensjassen; De Bruyn, Wm. Beukelsz.straat 52, muts; Van der Ster, Catsstraat 31, kerkboekje; De Jong, Hofjesstraat 10, muts; Nieuwstraten, Vleersteeg 17, ceintuur; Meerman, Markgraaflaan 157, gou den ring. STROOPERS-SENSATIE. Iemand, die zonder acte of verlof van den boer, snoek trachtte te vangen, kreeg een be keuring. De rijksveldwachter wilde toen zijn naam noteeren, maar dat ging niet. De man weigerde zijn naam te noemen, 'i'oen de politie het heerschap trachtte te arresteeren .ontstond een gevecht, waarbij het den strooper gelukte na een schermutseling de woning van den be kenden Schouten te bereiken. Toen de politie probeerde binnen te komen waren alle deuren gesloten. Assistentie van een 3-tal agenten uit Bodegraven werd gehaald en men ging aan het zoeken, toen de deuren eindelijk open gingen. Alle hoeken en gaten werden doorsnuffeld, doch er was niets meer van den visscher te ontdekken. Het geluk is de politie ten slotte nog dienstig geweest. Het nummer van een on beheerd staande auto werd genoteerd, Den Haag werd opgebeld en jawél, de naam van den visscher was al bekend, nog voor hij uit zijn schuilhoek waarschijnlijk te voorschijn Is gekomen. AANGEREDEN. Op de Hoogstraat reed een motorrijder te gen een wielrijder en vervolgens tegen een an deren motorrijder, die een dame op de duo zitting had. Een der motorrijders had een bloedende wond boven de neus, doch verder kwamen alle betrokkenen er zonder letsel af. Eén van de motoren moest in de garage van den heer van Vliet hersteld worden. De strijd voor de gezondheid van van den mensch. Ieder groot centrum der medische weten schap, waar het hoofdkwartier is gevestigd van het leger, dat zich tot taak heeft gesteld te strijden voor de gezondheid van den mensch, is in het bezit van een „kweekerij". Geen kweekerij met geurende bloemen, ritselend loover of idyllische weidevelden, doch met witte jassen, dikke dossiers en rekken reageer buisjes. In de kweekerij van den medicus is geen plaats voor romantiek. De eenige bewo ners ervan zijn microben, massa's microben, honderden en millioenen microben; genoeg, om, als zulk een catastrophe ooit zou voorkomen, bij ontsnapping de bevolking van heele steden volkomen uit te roeien. Gelukkig voor de ar- gelooze menschheid worden deze lieve „beest jes" nog angstvalliger bewaakt dan bijvoor beeld de inhoud van de Nederlandsche Bank. In dit rijk van den witgejasten onderzoeker heerscht de meest absolute zakelijkheid. Elk nieuw exemplaar, dat de „kweekerij" binnen komt, wordt terstond zorgvuldig van een éti quette voorzien en ingeschreven in een gewel dig kaartsysteem. Op deze kaart wordt inge vuld, hoe en wanneer de microbe werd geïso leerd, benevens haar bepaalde variëteit. Elke kaart heeft een eigen nummer, zoodat de on derzoeker in staat wordt gesteld, de microbe ieder oogenblik thuis te brengen. Daarop eerst wordt zij naar de kweekplaatsen gebracht. Als woning krijgt de microbe een fraai rea geerbuisje, waarvan er honderden in rekken langs de muren van het laboratorium staan op gesteld. Ieder van deze buisjes wordt aan het boveneinde afgesloten door middel van dotjes watten van verschillende kleuren. Dit wordt niét gedaan, omdat het zoó'n aardig effect maakt, maar tot onderscheiding van de ver schillende soorten kiemen. Er zijn er namelijk, welke uitsluitend vogels en dieren aantasten, er is een variëteit, welke planten en visschen infecteert en andere weer zoeken hun prooi al leen onder de menschen. Iedere variëteit heeft in de kweekerij haar eigen afdeeling en wordt van de anderen onder scheiden door haar eigen kleur. Sommigen zijn wit, sommigen geel, anderen weer rood, enz. Microben vertoonen in vele opzichten echte menschelijke hebbelijkheden. Zij hebben den zelfden afkeer van temperatuurswisselingen. Zet men twee verschillende soorten microben in eenzelfde reageerbuisje, dan ontstaat er ter stond- een soort „Westelijk Front", waar de noodige dooden vallen. Wat de voeding betreft, zijn de microben al even „menschelijk". Zij moeten gevoed worden volgens het juiste dieet, en haar omgeving moet op de juiste tem peratuur gehouden worden, of anders bestaat de mogelijkheid, dat haar gezondheid ernstige nadeelen ervan ondervindt. Wat, van het stand punt van den onderzoeker bezien, een tragedie zou beteekenen. De meest delicate constitutie van allen heeft de doodelijke influenzakiem, waarmee de menschheid waarschijnlijk binnen korten tijd weer een strijd op leven en dood zal moeten gaan voeren. De gezondheidstoestand van deze microbe wordt van uur tot uur zorgvuldig ga degeslagen. Het kostbare ongedierte wordt be waard in een speciaal geconstrueerde „broed machine", welker temperatuur nooit beneden bloedwarmte mag dalen. Anders zou de „griep" kou kunnen vatten en dood gaan! Als het etenstijd gaat worden, is de kwee kerij op haar best. De laboratorium-assistenten nemen de grootste zorg in acht, dat het koken van het voedsel op de juiste wijze geschiedt. De microben houden er namelijk een zeer verfijn den smaak op na. Sommigen geven de voorkeur aan suiker van mout, anderen aan eieren, op bepaalde manier klaar gemaakt. Volgens den Engelschen dokter John Stafford, is er echter één schotel, waarvan bijna alle microben hou den. Dat is een bouillon, gemengd met „agar", een soort Japansche zeewier, welke samen een gelei vormen. Bij dit lekkere hapje wordt dan nog een soort aardappelsalade gevoegd. Geschilde aard appelen, gesneden in kleine stukjes, wordt meer dan een uur lang gestoomd. Na door een kaas doek te zijn geperst, wordt het zetmeel eruit verwijderd. Dit papje wordt met melk en nog meer „agar" bij de bouillon gevoegd en het heele zaakje wordt daarop nog eens een keer of drie gestoomd, teneinde te voorkomen, dat de microben door anderen worden aangetast. In deze gelei leven de microbenkolonies. Sommigen onmiddellijk aan de oppervlakte, an deren dicht op den bodem. Daar worden dan nieuwe microben geboren, groeien op en ver menigvuldigen zich tot legers van millioenen en billioenen. Dat de tegenwoordige wetenschap in staat is door middel van het microben-onderzoek tal van ziekten met succes te bestrijden, heeft zij te danken aan het Russische genie, professor Elias Metchnikoff. Metchnikoff, die de zoölogische wetenschap beoefende, heeft zijn heele leven besteed aan de bestudeering van alle vormen van leven, welke in de zee en op het strand werden aangetrof fen Hij had de theorie opgezet, dat alles, wat zich bij de ééncellige organismen manifesteer de, zich in meer gecompliceerden vorm voor deed bij het cellensysteem van het menschelijk lichaam. Naar aanleiding van zijn onderzoekin gen kwam hij tot de conclusie, dat dé witte cellen in het menschelijk bloed uitsluitend be stemd waren, om de ziektekiemen, welke het lichaam aantasten, te bestrijden. Aldus ont stond de inenting en de vaccinatie, om door injectie van andere kiemen, de ziektekiemen te bestrijden, een methode, welke duizenden men- schenlëvens heeft gered. MISTERIEUZE INBRAAK. In den afgeloopen nacht is ingebroken in Het kantoor van de firma Lieuwens en Schaap aan het Beursplein. In een vertrek werd de brandkast geforceerd. Een ijzeren geldkistje inhoudende 400 gulden plus papieren werd ontvreemd. Hoe de inbraak is geschied is een raadsel voor de politie. DOOR DE TRAM GEGREPEN. Op den Bergweg bij de Ceintuurbaan is de 58-jarige wielrijder A. v. Y. uit Hillegersberg gisterenavond door den bijwagen van een mo torwagen van lijn 14 gegrepen. De man werd tegen de straat geslingerd en brak enkele rib bek. Hij is in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. VRACHT-AUTO MAAKT RARE CAPRIOLEN Gisterenavond reed een vraóht-autö aan de Maashaven. Daarvoor liep de 65-jarige P. v. H. met een consumptiewagen Vol flesschen bier, limonade enz. De chauffeur van den vracht auto heeft dezen wagen vermoedelijk te iaat opgemerkt. Op het .allerlaatste moment pas haalde hij naar links uit. Hij kon echter niet meer voorkonden dat de consumptiewagen werd gegrepen. Deze wagen ging tegen den grond en de inhoud werd totaal vernield, v. H. liep wonden op aan hoofd en linkerarm. Hij is door den G. G. D. naar huis gebracht. De vrachtauto is bij het links uithalen, nog in botsing gekomen met een personen-auto die van den anderen kant kwam. Laatstgenoemde wagen kreeg ook een flinke duw en liep schade op. Na al deze capriolen hoeft het geen verwon dering te baren dat de politie den vracht auto in beslag heeft genomen voor een onder zoek naar de remmen. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 113 November 1933. GEBOREN: Petronella J„ d. van G. de Wit en van M. de Koning, Pieter, z. van B. v. d. Hoeven en van P. de Jong OVERLEDEN: J. J. B. Niewold 12 j. In parfumeriewinkel aan den Groene Hilledijk. Gisterenavond om kwart over 8 is brand ont dekt in den kelder van pand 171 aan den Groene Hilledijk waar gevestigd is de winkel in parfumerieën en bijouterieën van den heer P. Mol. De familie Mol die boven den winkel woont was bij het uitbreken niet thuis. De brandweer heeft zich daarom via de woning van de buren toegang tot den winkel moeten ver schaffen. Met twee stralen op de waterleiding van slw. 39 is de felle brand gebluscht. Een partij parfumerieën die in den kelder lag opge slagen is door het vuur vernield. Verzekering dekt de schade. De leiding berustte bij brandmeester Schuh- macher. Mede waren aanwezig de slw.'s 40, 58, 59 en 51. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. Het Departement Rotterdam van de Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del heeft heden een koffiemaaltijd aangericht in Café Restaurant „Caland", aan welken maal tijd als gast heeft aangezeten de heer C. J. P. Zaalberg, directeur der N.V. Maatschappij tot Behartiging van de Nationale Scheepvaart Be langen te 's-Gravenhage. W»j GEEN GESCHIKTE SLAAPPLAATS. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd de politie gewaarschuwd, dat langs de haven een tweetal personen liepen, die pogingen in het werk stelden om op een logger te komen. Werkelijk ontdekte de politie op een logger, twee personen, die in de stuurkast lagen te slapen. Zij werden naar het bureau gebracht, waar bleek, dat het 2 personen uit Den Haag waren, van wie de een minderjarig was en zonder voorkennis zijner ouders het ouderlijk huis had verlaten .Hij werd naar Den Haag teruggebracht. BENOEMD. Tot hulp-agent van politie alhier is benoemd de heer J. van der Vaart, alhier, in het bezit van het politie-diploma. WERKLOOSHEID. Langzamerhand neemt het aantal werkloozen in deze gemeente af. Op Zaterdag 30 Sep tember 1.1. waren bij de Arbeidsbeurs inge schreven 1841 werkzoekenden; op Zaterdag 14 October 1742; op Zaterdag 28 October 1735, ter wijl het aantal 1.1. Zaterdag 11 November be droeg 1683 werkzoekenden. 55-JARIGE ECHTVEREENIGING. Maandag 27 November a.s. hoopt het echt paar P. J. van Witzenburgvan Berkel wo nende Maasstraat alhier, zijn 55-jarige echt- vereeniging te herdenken. Z. A. C. De uitslagen van de wedstrfijden, voor deze onderlinge competitie gespeeld, zijn als volgt; le Klasse: P. W.—G. L. en W. 5—3; H. V. O. Nijman 44; HollywoodRomi 00; M. V. V. E. N. C. K. 04. 2e Klasse: D. V. O.—Olympia 3—3; F. S. V. Hercules 82; Trekvogels—Sunlight 22. Reserve-klasse: Olympia IIG. L. en W. II 0—3. DAMKAMPIOENSCHAP VLAARDINGEN. Om het damkampioenschap van Vlaardingen werden gespeeld: W. H. NiestadtJ. Schilder 2—0; J. v. d. BurghW. F. Verburg 1—1; H. KwakkelsteinA. Starre 1—1; J. Lucassen—J. Tol 11; P. de Kok—K. Bolderhey 20; A. Bre- diusC. L. Uiterlinden 20; G. de KokW. Bos 20; G. v. d. Does—A. van Rijn 2—0; M. Dijkshoorn—H. Bruin 02; P. van Veelen—G. O. Pinck 02; M. DijkshoornC. L. Uiterlinden 20; G. de KokA. van Rijn 02; A. Bredius G. v. d. Does 2—0; J. Prinsen—H. Bruin 2—0; K. de Ligt—W. Noordhoek afgebr.; A. van Keulen—M. Benjerd afgebr.; A. Bijl— T.öe Kok afgebr. UIT HET HANDELSREGISTER. Het winkelbedrijf van den heer N. Verboon Jz. in parfumeriën .Westhavenplaats 35 alhier, is in eigendom overgegaan aan mej. L. Ver boon. Opgericht is de Vlaardingsche Kolen-cen trale, Maassluissche Dijk 102104 alhier. Be- heerend vennoot is de heer C. J. van Kouten te Hillegersberg. Door een vennoot is bij wijze van geldschieting ingebracht 1000. HARINGAANVOER. De aanvoer van haring over de verschillende reederijplaatsen bedraagt tot 9 November 1.1. 455284 kantjes haring tegen 409386 kantjes in 1932, 636380 kantjes in 1931 en 550146 kantjes in 1930. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. In de' Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Vulcah" om 1500 ton bruinkool te j laden. KOFFIEBOONEN 14 cent per half pond, 'n prijs uit de oude doos. G. v. d. Spek Hoogstraat 61. 1579S PERMANENT WAVE ƒ2.- compl. oliebehandeiing. Tarief wasschen en watergolven 65 ct., onduleeren en knippen 75 ct., wasschen en on duleeren 75 ct., onduleeren 40 ct., knippen 40 ct. Schilperoord, Nas- saulaan 38, Tel. 68954. 1593S 'TE KOOP GEVRAAGD gebruikte schrijfmachine, met kleine letter. Getypte brieven onder no. 1546S bur. van dit blad. TE KOOP keukenmat 60 cent, een cocoslooper 6.50 M. ƒ3, een coeos- looper 6.90 M. 4.50, beide met roeden. Zoo goed als nieuw. A. van Hattem, Singel 163b. 1594S KOFFIEBOONEN 14 cent per half pond 'n prjjs uit de oude doos. G. v. d. Spek, Hoogstraat 61. 1578S SCHIEDAM. Te huur benedenhuis Vlaardingerdijk 331 32 p. m. of 7.40 p. w. Bev. 3 kamers en suite, keuken, warande, tuin met loods. Boven 1 slaapkamer. Bevr. Vlaar dingerdijk 325b. 1558S SCHOOLBORDEN 39 cent, warm waterkruiken uit één stuk 68 cent, Engelsch fabrikaat. Kolenkitten zware uitvoering 45 cent, in zwart, groen en wijnrood. De Goedkoope Bazar, Vlaardingerdijk 77. 1571S TER OVERNAME aangeboden een bekleede kinderstoel in prima staat. Ligthart, Rhoonschestraat 2b alhier. 15563 WAAROM U ziet dagelijks onze „Kleintjes" advertenties. Wanneer U iets te verkoopen heeft, of een betrekking zoekt, of vacant hebt, probeer het dan eens met een „Kleintje". Vanaf 25 cent reeds een veel gelezen advertentie. TE HUUR een ruim pakhuis of garage a 6 per week. Te bevra gen Nassaulaan 30b. 1555S WERKLOOS HUISVADER van 11 kinderen vraagt beleefd een ge bruikt radiotoestel. Br. fr. no. 1523 bur. van dit blad. UW ADRES voor verhuizingen en transport voor binnen en buiten de stad is H. Romein, Stationstraat 67, Schiedam. 1550S TE HUUR boven- en benedenhuis op mooien stand, beide met fiet- senloods, waranda's, 4 en 6 kam., keuken, enz. Frans Halsplein 23 Bevr. op 17a. 1543S STOOK VOORDEELIG. Baby an- thraciet 1.30 p. H.L., reclame an- ihraciet 1.70 p. H.L., parelcokes 0.65 p. H.L. Zie verder. 1580S B IN DRIEHOEK SLOFFEN 35 a 25 ct. Turfmolm 10 ct. p. emmer. Ladders te huur. Krommenhoek. Beijerlandschestraat 65. 1581S 1.PER WEEK. Chique dames-, heeren- en kinderkleeding. Ook maatwerk. Rechtstreeks van fa briek. v. Wijk's Showroom. Burg. Knappertlaan 174. Zie verder. 15823 1.50 PER WEEK. Moderne kamer bestaande uit 2 fauteuils, 4 stoelen, lafel, dressoir, alles vervaardigd uit eerste klasse materiaal. Zie verder. 1583S ƒ2.- PER WEEK. Inventa-vulhaar- den. Surprise Manteihaard 49.50. Vulhaard vanaf 72.50 met dubbele buizen circulatie. Iets goeds voor weinig geld. Zie verder. 1584S OPRUIMING. Heeft U eens iets op te ruimen een kinderwagen of iets dergelijks, plaatst dan zoo'n goed koope advertentie bij de „Kleintjes" Een kwartje is dat toch wel waard! GOED ONDERHOUDEN „Patria" kinderwagen te koop. Vlaardinger dijk 61b. 1540S MEISJE GEVRAAGD, 14 15 j., voor banketbakkerij. Aanmelden Donderdag 910 uur v.m. Hoog straat 172a. 1568S HEERENRIJWIEL te koop prima in orde met electr. lantaarn en torpedonaaf 12.50. Eerste klas rij wiel- en motor reparatie-inrich ting. C. Brussaard Jr., Prins Mau- ritsstraat 20, Schiedam. 1566S BEZOEKT STEEDS het Café Koos van Vliet, Broersvest 149, achter den molen. Zaterdag en Zondag muziek. Dagelijks erwtensoep. 1553S PAARDENSLAGERIJ B. Verkaaik, Buitenhavenweg 160, blijft steeds doorgaan met levering van le kwa liteit vleesch. 1541S ELASTIEKEN KOUSEN met of zonder naad 4.90 per paar. v. d. Sman's Drogisterijen, Hoogstraat en Groenelaan. 1576S AARDAPPELHANDEL. Kamp- man's aardappelen van oudsher bekend om smaak en kwaliteit. Gegarandeerd Brielsche Eigenhei mers. Neemt proef. Aanbevelend, schipper Kampman, Lange Haven 8, bij Koemarktbrug. 1575S DAGELIJKS extra groote wilde konijnen, tamme konijnen, hazen, fazanten, patrijzen, houtsnippen, watersnippen, reeruggen, reebou ten, gemeste poulardes, braadkip pen, vette soepkippen. Verder alle wild en gevogelte. Let wel op je juiste adres (is) L. van Dijke, je poelier, Broersveldpad 2 Tel. 68787 1577S DAGELIJKSCHE BODEDIENST op Schiedam, Vlaardingen, Gouda, Utrecht en tusschengelegen plaat sen. Bestelhuis: Van Ruysdaellaan 46b. Vertrek van Schiedam dage lijks 1 uur n.m. 1573S LAAT THANS uw markiezen op bergen, het voorkomt verweren en bevordert levensduur, v. Ewijk's Markiezen Jalouzieënfabr., Kreu- pelstraat 52. 1570S WERKSTERS, zoekt U werkhuizen? Wel biedt uw diensten aan per „Kleintje". In deze rubriek, voor slechts één kwartje, hebben ande ren toch ook succes gehad 1 KANARIES op volle zang ƒ2.50. Vogelkooien 60 modellen vanaf 95 cent. Honden- en hengelsportarti kelen. Aquariums. Goudvisschen 4 a 25 cent. Katten pijnloos castree- ren 75 ct. Gijsbertus Kooren, Rot- terdamschedijk 203 en Zw. Jan straat 77 Rotterdam, Tel. 41005. 1567S HALLO! HALLO! 68874. Slijterij- Grossierderij „De Ster". Schilletje 1.25 per flesch. Cherry Brandy 1.25 per flesch. Roode en Witte Port, oude zoete Spaansche Wijn 0.80 per flesch- 1.— per liter, Samos vanaf ƒ0.69 per flesch. Jan Janse, Buitenhavenweg 180, hoek Rotterd. Dijk, Tel. 68874. 676S HALLO HALLO 68874. Laat UW bier door mij aan huis bezorgen, dagelijks versch isobarometrisch gebotteld. Pilsener en Miinchener 16 ct. per flesch. Gerste Lager 13 :ent per flesch. Gazeuse Limonade 8 cent per flesch. Jan Janse, Bui tenhavenweg 180, hoek Rotterd. Dijk, Tel. 68874. 677S HALLO HALLO 68874. Slijterij- Grossierderij „De Ster". Boeren jongens 1.- per literpot, Boeren jongens op brandewijn 1.50 per 'literpot. Jan Janse, Buitenhaven weg 180 hoek Rott. Dijk, Tel. 68874. 878S TE KOOP een in goeden staat ver- keerende 1 tons gesloten Ford be stelwagen. Tevens te huur een mooi droog pakhuis, geschikt voor timmermanswerkplaats of iets der gelijks, ƒ5. Adres Verbrande Er ven 16. 1564S MASSIEF EIKEN BUFFET te koop prijs ƒ20. Adres Da Costastraat 5a (boven). 1562S KAPSTOKKEN 2.25. Eiken kap stokken heeft Plate, de grootste sorteering van Schiedam. Komt zien, overtuigt U. Plate, Meubel maker, Gr. Markt 12. 1586S THEEMEUBELS 7.90. Gr. keus in theemeubels. Gaat naar Plate, Gr, Markt 12 achter stadhuis. 1587S EIKEN DRESSOIRS 19.75. Groote keus in eiken dressoirs, direct le verbaar. Gaat naar Plate, Groote Markt 12. 1588S KOORD SPIEGELS ƒ1.40. Spiegels, spiegels, spiegels. Groote sortee ring, nieuwste modellen, Plate, Ur. Markt 12, achter stadhuis. 1589S TE HUUR gemeub. slaapkamer of gem. zit- en slaapkamer, m. of z. pension, ook slaapkamertje te huur voor juffrouw. Warande 4a, boven. 1560S GELD NOODIG? Grijpt dan nu de kans. Duizenden guldens betaalden wij reeds uit. Koopt uw toekomst voor a.s. Maandag. 1591S CRISISSLACHTOFFERS, ook voor U bestaat de kans, dwingt vrouwe Fortuna voor uw eigen geluk. Be taling ook in termijnen. Dus vóór Maandag a.s. naar Gelukskantoor H. Scheffers, Singel 100, Tel. 69849 1592S GEVRAAGD kostgangers met of zonder huiselijk verkeer, ook gr. kamers voor vrienden. Adres: Hoofdstraat 65. 1554S WIJ HEBBEN een mooie partij dames- en heerenparapluies. Let op het oudste adres voor het vak kundig repareeren van parapluies is- P v. Oers, Heerenpad 10a. is. t-. v. w i494g p -v. OERS, Heerenpad 10a. daar kunt U terecht voor het aanmeten van damesjaponnen, blouses en mantels, kinderjurken tegen zeer billijke prijzen. Ook zijn wij spot goedkoop 'in dames- en heeren ondergoederen, kousen en sokken. Zie verder. 1495S TIMMERWERK. Het adres voor onderhoud van woon- en winkel huizen is: M. J. Ooykaas, Aleida- straat 28, Houthandel 1551S SLEUTEL VERLOREN? De Ileer's IJzerwarenhandel. Buys Ballotsin- gel 64, maakt voor ieder slot een nieuwe. 1552S PUIK BESTE Brielsche aardappe len ƒ2.50 p. mud, prinsesseboonen 24 ct. p. kiloblik, 3 blikken voor 70 ct., nieuwe zuurkool 5 ct. p. pond. Jan van Mourik. Singel 187- 1549S WINTERTIJD pantoffeltijd. Koop ze in schoenmagazijn Excelsior, ze zijn goedkoop. Ook het adres voor een degelijken schoen voor minder geld. Excelsior, Schoenmagazijn Dam 27—36. 1542S BOEKHOUDEN. Opleiding prak tijk-examens. Privaatles 4.50. Clubles 3 per md. W. v. Santen, Vlaardingerdijk 309a. 15655 HALLO HALLO 68874. Slijterij- Grossierderij „De Ster". Bloedwijn ƒ0.80, ƒ1 en 1.25 p. flesch, prima Advocaat ƒ1.85 en ƒ2 per flesch. Jenever, citroen, brandewijn, mout wijn, oude jenever en cognac, ƒ2.PER WEEK. Moderne Ches terfield of clubstel, haarden, fau teuils, leer- en moquette. Alles is bij ons geprijsd. Wij leveren recht- j tegen scherp concurreerende prij- streeks van fabriek aan kooper. v. j zen. Jan Janse, Buitenhavenweg Wijk's Showroom, Burg. Knappert- l 180 hoek Rotterd. Dijk, Tel. 68874. laan no. 174. 1585SI 679S POST. Uw orders bij Post. Eerste klas reparatie-inrichting voor stof zuigers. Oonleuw wikkelen tegen uiterst lagen prijs. Acculaadstation Steeds reserve-accu's. Puttershoek- schestraat 17, 1561S SNIJMACHINE met voet, 2 mar meren schalen met gewichten, eta- 'nge-opstand, boters'elling, 30 kunstkazen en planken te koop. Sootkoopje. Te bevragen Singel 167 (winkel). 1557S ONDERGETEEKENDE beveelt zich beleefd aan voor het opber gen van markiezen, het repareeren van. jalouzieën. glazenwasschen en puiboenen. C. G. Bronsgeest en Zn. alleen Noord Molenstraat 60, Tel. 68853. 1539S LIGSTOELEN 5.50. Eiken ligstoe len 5.50 met kussens, direct le verbaar. Keus uit 12 verschillende modellen. Plate, Gr. Markt 12, ach ter stadhuis. 1589S LEESLAMPEN ƒ11.50. Eiken lees- lampen prachtig groote keus. Gaat naar Plate Meubelmakerij, Groote Markt 12. 1590S ATTENTIE SV.P.A.s. Zaterdag opening van een speciaalzaak in lederwaren en bijouterieën in de Passage no. 4, naast v. d. Meer en Schoep. Komt U eens kijSen? 1595S WIJ OFFREEREN Dames- en kin- dertasschen portefeuilles, porte- monnaies, sigaar- en sigarettenko kers, kortom alles op het gebied van lederwaren. De nieuwste col liers, armbanden, ringen, tegen spotprijzen. 1596S SINT NICOLAAS Alvorens uw inRoopen te doen, is het uw belang eerst te overtuigen wat wij hebben aan te bieden. Ook onze collectie parfumerieën, luxe donzen zeep, flacons enz. is overweldigend. 1597S EXTRA ATTRACTIE Bij aankoop van een tasch een pracht zaktoilet met geslepen spiegel en kam ca deau. Aanbevelend De Nieuwe Winkel, Broersvest 27, Tel. 68543; Pasage 4; St. Liduinastraat 7, T.el. 69689. 1598S EEN ADVERTENTIE naar UW hartje is een „Kleintje" van een kwartje! lederen Woensdagavond verschijnen deze .Kleintjes" in dui zenden gezinnen van Schiedam Voor één kwartje reeds een mooie advertentie- GELD VERDIENEN. Wilt U geld verdienen, schrijf dan aan onder staand adres: H. C. v. Harmeien, Warande 4b, Schiedam. 1559S GEVRAAGD R. K. Kosthuis. Brie ven onder no. 1538 bur. van dit blad. BIEDT ZICH AAN nette jonge werkster, voor eenige dagen per week. Van goede getuigen voorz. Br. no. 1537S bur. van dit blad. GROOTE VLEESCHRECLAME. - Runderlappen vanaf 35, 40, 45 ct. per pd. Rund- en varkensgehakt 25 ct. per pd. Rosbief en spierhaas 50—55 ct. per pond. Annex fijne vleeschwnren. G. C. v. Noort, Groe nelaan 97. 14873 TE HUUR een winkel voor ver schillende doeleinden geschikt met woning, bevattende 3 kamers en keuken. Huur 8 per week, in de Stationsstraat hoek Reamurstraat Te bevr. Th. a Kempisstraat 8b. 1574S 21 DEELIG EMAIL I.,E keuken- uitrusting, prima kwaliteit, ƒ10.98, In drie kleuren verkrijgbaar, rood. blauw en groen-gourl. De_ Goed* koope Bazar, Vlaardingerdijk 77. 1572S KATER PIJNLOOS castreeren 1.Wordt afgehaald en thuis bezorgd, bij P. Veth, Heerenpad no. 17a. 1569S BIJ J. BOER, Vlaardingerstraat 10 daar haal je de lekkerste gebak ken visch. 15633

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2