WOENSDAG 15 NOVEMBER 1933 DE AVONTUREN VAN PITSIE. De automaat vertikt het. DE „VERLOREN" ZEVEN EN DERTIG DUIZEND GULDEN. Het naspel van deze gerucht makende affaire voor de Rechtbank. STRENGE STRAFFEN GEEI5CHT. Eisch. OVERTREDING LOTER1JWET. ONTROUW PENNINGMEESTER. DRAMA OP DE NIEUWKOOPSCHE PLASSEN. Jongeman door schot voor zijn leven blind. Oud-veldwachter staat terecht. Pleidooi. RAADSLID VAN BRANDSTICHTING VERDACHT. GEFINGEERDE OVERVAL. VERTREK TSJECHO-SLOWAAK- SCHEN GEZANT. Velen ten afscheid aan het station aanwezig. LOONSVERLAGINGVOOR- STELLEN IN HET G. O. Door ambtenaren en werklieden verworpen. UITKÉERING VAN DEN BIETEN- STEUN. OP HET DAK GESTRUIKELD. DE STAKING BIJ DE SPHINX. Werkmeesters en opzichters thans ook in het conflict betrokken. N.-MALTHUSIAANSCHE TENTOON- STELLING TE HILVERSUM. VOOR DE OOGEN ZIJNS VADERS GEDOOD. BOTSING TUSSCHEN AUTOBUS EN VRACHTAUTO. OP EEN GROEP WIELRIJDERS INGEREDEN. AAK IN BRAND. RIVIERTIJDINGEN. O Er KAmETONCa€TJ6S Wil.OCli ER n»6T u»T I Kooteri IK üA r\E ae.Kua*,eiV BW OBri STATtOfIS-CHeF OETRElM KonT PAS OVER PHNUTfN AArt »K KAM moö met EEm Pakje kat- TtTOM<atTjE5 AOOP6H. fo nozts! inTusscnen noeT nuriTaeiMAu V6RTROKl<.6r\ ZIJN'.. Men meldt ons uit Rotterdam: Gisteren heeft de rechtbank de zaak behan deld tegen den 19-jarigen kantoorbediende J. C. K. V. gedetineerd, die op 21 October 1U32, toen hij door zijn firma, de Compagnie Conti nentale d'Xmportations om eenige kwitantie* te innen, zich een bedrag van bijna 37.000 heeft toegeëigend. Tegelijkertijd behandelde de rechtbank de zaken tegen de vier medeplich tigen, den 25-jarigen kantoorbediende H. v d. L., den 25-jarigen koopman W. M. B., den 22-jarigen kantoorbediende W. P. H. en oen 43-iarigen koopman J. T. allen gedetineerd, die terecht moesten staan ter zake van heling. Romantische geschiedenis. Men zal zich de romantische geschiedenis die eenige maanden geleden door de Rotterdam- sche°politie tot klaarheid is gebracht en waar van wij in de stadsrubriek uitvoerig mededee- ling hebben gedaan, herinneren. Op 21 October 1932 kreeg V. opdracht gel den te gaan innen, tot een^totaal bedrag van bijna 37.000. Toen hij 's middags op zijn kan toor kwam bemerkte hij, dat hij zijn tasch met het geld niet bij zich had. Hij zou haar op het postkantoor hebben laten liggen. De politie werd in den arm genomen, doch deze kon geen spoor vinden. Eenige maanden na het gebeurde nam V. ont slag op zijn kantoor en begon een eigen zaak in pluimveevoeder. Ook andere kantoorbedienaen die omgang met hem hadden namen geleidelijk eveneens ontslag uit hun betrekkingen en kwa men in de zaak van V. De politie, die geregeld een oog in het zeil had gehouden greep eenige maanden geleden in. V. wiens zaak het eerst behandeld werd, leg de een volledige bekentenis af. Hij kende v. d. L. reeds geruimen tijd. Deze was bediende op een graankantoor en beiden ontmoetten elkaar dikwijls in het postkantoor. Bij een van die ontmoetingen zou v. d. L. voorgesteld hebben als er eens een flink bedrag geincasseerd zou worden, dit zoogenaamd te verliezen. Meer dan een half jaar is na dit gesprek verloopen en herhaaldelijk is het denkbeeld verder uitge werkt. Toen verdachte zijn vriend op 21 October 1932 's morgens ontmoette, had hij hem gezegd, dat het mogelijk was, dat er dien dag een flink bedrag geincasseerd zou worden. Eerst was afgesproken, dat V. de tasch met het geld in het Postkantoor zou laten liggen, waar v. d. L. haar zou vinden. Die vond het echter wat gevaarlijk en zoo is de verdachte T. er in betrokken. Ook den verdachte B. kende verdachte te voren niet. Door v. -d. L. is ook de ze verdachte er in betrokken. Op de trap van het kantoor van V. heeft verdachte de tasch met geld aan v. d. L. over gegeven, en op het kantoor heeft verdachte toen de comedie gespeeld dat het geld verloren was. Hij is door de politie aangehouden en heeft zelfs een nacht in het politie-bureau Groot e Paauwensteeg verbleven. De president: Was u toen maar door de mand gevallen, dan zou er heel wat ellende bespaard zijn gebleven. Verdachte zegt verder dat hij eind December zijn betrekking verlaten heeft, om als het geval van de verloren 37.000 wat vergeten zou zijn, een eigen zaak te beginnen. De procuratiehouder van de Compagnie Con tinentale d'Importations, getuige J. E. Hartog verklaarde, dat verdachte op 21 October 1932 was uitgezonden om wissels te innen tot een bedrag van büna 37.000. Verdachte was drie jaren bij de fhma. Hij had nooit reden gegeven hem te verdenken, en getuige vond het verhaal van het verliezen van het geld wel wonderlijk, maar hij heeft het ten slotte toch geloofd. Won derlijk was het verhaal, omdat verdachte na den laatsten wissel te hebben geïnd niet dade lijk naar de overzijde is gegaan waar aan de Noordblaak het kantoor van getuige is geves tigd, om het geld af te dragen, maar met dit belangrijke bedrag eerst naar het postkantoor is gegaan. Mr. A. Blom is curator in de faillissementen van V., v. d. L., B. en H. Getuige geeft inlich tingen omtrent de inbeslaggenomën panden aan Goudschesingel, Vogelenzang en Gaesbeek- straat en de zich daarin bevindende goederen en machines. Van de metaalspuit, die de heeren in Zwitserland hadden gekocht, en waarvan men vermoedt, dat ze heeft moeten dienen om te trachten valsch geld te maken, heeft getuige slechts een onderdeel kunnen vinden. Getuige zet uiteen, dat de transacties met de panden aan de Vogelensang een bedrag van 14.000 heeft gevorderd. Op dat pand is 7000 hypo theek verkregen en dat bedrag heeft gediend om de transacties met de andere panden te fi nancieren. Getuige heeft kunnen nagaan waar 20.000 van het verduisterde geld gebleven is. Op een vraag van den president zegt verdachte nog, dat hoewel er een schuldbekentenis van 5000 bij de stukken is van zijn vader, ver dachte nooit dit bedrag van hem ontvangen heeft. Daarna wordt verdachte v. d. L. gehoord. Ook deze blijft bij zijn bekentenis. Hij was al 10% jaar bij de firma in betrekking en ver diende 50 per maand. De president: Dat is toch in elk geval beter dan niets. Massa kantoorbedienden zijn werk loos. De president is van meening, dat verdachte zich zeer schandelijk gedragen heeft, en hij vraagt waarom verdachte zelf niet tot de daad is gekomen. Hij had toch ook incasso's. Verdachte geeft hierop een onverstaanbaar antwoord. Daarna geeft hij nog eenige inlich tingen over de afspraak. Hij heeft er B. inge haald, die de portefeuille zou verbergen. Na de ontmoeting in het postkantoor is verdachte met V. meegegaan nas? diens kantoor, heeft op de trap de portefeuille van V. overgenomen en meegenomen naar zijn eigen kantoor, s Middags is hij naar verdachte B. gegaan op diens kantoor aan den Coolsingel en heeft daar de portefeuille achtergelaten. Met het verduisterde bedrag zou een graan- zaak worden opgericht. Daartoe is in Januari 1933 overgegaan. B. en V. voerden de firma. Verdachte v. d. L. was meer de commanditaire vennoot. De panden die gekocht zijn dienden voor belegging en verdachte T. zou het loge ment in den Vogelensang exploiteeren. Naar Antwerpen. Op desbetreffende vragen zegt verdachte nog <Ui B. het geld gedurende eenigen tijd be waard heeft in een fietstaschje van een fiets cüe ergens gestald was. Na een week kreeg B. het echter te benauwd. Er is toen 800 gebracht naar een safe te Antwerpen en later is ook de rest van het geld naar die safe gebracht. Eind December is het weer gehaald en aan V. ter hand gesteld. V. als getuige gehoord, zegt, dat hij toen slechts 33.000 ontvangen heeft; 5000 daarvan zijn gestoken in de zaak aan den Goudschen Singel en met 2800 is B. weer naar Antwerpen gereisd om het in de safe te brengen. Toen V. bemerkte, dat niet alles eerlijk ging met het geld is hij zelf naar Antwerpen gegaan om het geld terug te halen. Er waren echter twee safe loketten en V. had den sleutel gekregen van het loket waarin niets geborgen was. Getuige heeft niets geweten van de huizen-transacties. T. heeft meermalen gedreigd naar de politp te gaan en om hem stil te houden heeft getuige hem 200 gegeven. Dan is de beurt aan verdachte B. die het verduisterde geld verborgen heeft. Ook deze verdachte bekent. Toen v. d. L. hem het geld ge bracht heeft, heeft hij er de fiets voor gekocht, het geld in het fietstaschje verborgen en de fiets aan het Station D.P. in stalling gegeven. Verdachte heeft later het geld aan V. terugge geven. Eind December werd hij wegens reor ganisatie uit zijn betrekking ontslagen. Ver dachte weet niet waar een bedrag van 11.000 gebleven is. Hij heeft het geld uit de safe te Antwerpen gehaald en zonder het na te tellen aan v d. L. gegeven. In April heeft verdachte nog 25.000 uit Antwerpen gehaald en deze ook aan v. d. L. gegeven, die het beheer over het geld had. Verdachte is nog naar Zwitserland geweest om een metaalspuit te koopen. De be doeling was een zaak in kunstvoorwerpen te beginnen. De pluimveevoederhandel was slechts camouflage. Ook is er wel eens gesproken over het maken van valsche rijksdaalders. Verdachte W. P. H. erkent 100 ter leen te hebben ontvangen. Ook heeft hij verschillende diensten aan de jonge firma bewezen, door zijn naam te leenen voor transacties met huizen en effecten. Verdachte heeft echter niet geweten dat dit geld van de verduisterde som afkomstig was. Verdachte J. T. erkent 100 als geschenk te hebben aangenomen en geweten te hebben, dat dit geld van het verduisterde bedrag afkomstig was. Het requisitoir. Het O.M., waargenomen door mr. J. C. V Meischke begon zijn requisitoir met hulde te brengen aan de politie die er na een hardnek kig onderzoek in geslaagd is de schuldigen uit te vinden. Reeds dadelijk werd V. van verduis tering verdacht, maar er was niets t~ bewijzen Eenigen tijd later is T. bij de politie gekomen met het aanbod als „loenenaar" op te treden, doch op dat oogenblik kon de politie nog niet optreden, omdat er door de combinatie zaken werden gedaan, die misschien met eerlijk ver kregen middelen werden gedreven. V/at later is T. gekomen bij de politie met een afdruk van een valschen rijksdaalder, die door de heeren zou zijn vervaardigd, maar ook dit gaf niet vol doende grond. T. heeft zich daarna niet meer bij de politie vertoond. Hij is bij de firma ge bleven. die misschien een dankbaarder object was voor T. om er geld uit te halen, dan de po litie. In het credit der verdachten kan nog worden gesteld dat zij het geld niet verboemeld hebben maar dat zij er een zaak van hebben opgezet. Ten aanzien van V. en B. zijn verzoeken inge komen voor de inwinning van 'n reclasseerings- rapport, maar daartoe kan het O. M. niet mee werken. Het staat op het standpunt dat in een koopstad als Rotterdam eiken dag jongelieden als deze verdachten, opdracht krijgen groote bedragen te innen. Wat moet er van terecht komen, als dergelijke verduisteringen met een voorwaardelijke veroordeeling worden gestraft Het O. M. acht V. schuldig van verduistering en de vier anderen van heling. Het eischt ten aanzien van V„ v. d. L. en B. ieder 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf en ten aanzien van H. en T. ieder 1 jaar. De verdedigers vragen clementie. De verdediger van V., mr. M. L. Weyt vroeg oplegging van een korte straf gevolgd door een voorwaardelijke. Mr. H. H. Roobol, pleitend voor v. d. L. merkt op, dat deze verdachte zich niet heeft schuldig gemaakt aan heling, doch aan medeplichtigheid hetgeen niet ten laste is gelegd. Verdachte v. d. L. is een achterlijke jongen, die onmogelijk de rol van hoofddader kan hebben gespeeld Pleiter wijst nog op de roekeloosheid der firma's die dergelijke achterlijke jongens, die slechts kleine salarissen verdienen met zulke groote sommen door de stad laten loopen. Zij kunnen zoo roekeloos zijn, omdat het risico toch door verzekering gedekt wordt, maar dan mag toch wel in aanmerking genomen worden dat die roekeloosheid een sterke verleiding voor die jongelieden beteekent. Ple:ter conculdeerde tot vrijspraak subs, een zeer lichte straf. Mr. A. F. de Greve pleit clementie voor B. Mr. M. de Groot acht het aan H. ten laste gelegde niet bewezen. Mr. D. A. v. d. Linde vraagt voor T. een clemente straf. Uitspraak 21 November. „De Lichtstraal" in hooger beroep veroordeeld. De Haagsche rechtbank wees Dinsdag vonnis in de zaak tegen J. H. S. en W. B., directeuren der N. V. „De Lichtstraal", die in hooger be roep hebben terecht gestaan van een vonnis van den Kantonrechter te 's-Gravenhage waar bij zij ieder, ter zake van overtreding van de Loterijwet zijn veroordeeld tot 1 maand hech tenis. De rechtbank bevestigde dit vonnis. Veroordeel ing in hooger beroep gehandhaafd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren arrest gewezen in de strafzaak tegen een 50- jarigen oud-wethouder van den Helder, die door de Alkmaarsche rechtbank wegens ver duistering in dienstbetrekking was veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, met aftrek van zeven maanden voorarrest. Verdachte zou als penningmeester van den destijds bestaande bond van korporaals bij de Kon. Ned. Marine, welke organisatie later is vereenigd met den bond van minder marine personeel, in het tijdvak van Januari 1923 tot Augustus 1931, verschillende bedragen, teza men ruim 18.700, hebben verduisterd. Het Hof heeft, met vernietiging van het von nis der Alkmaarsche rechtbank, het ten laste gelegde bewezen verklaard en verdachte, in aanmerking nemende den ernst van het ge pleegde feit en de omstandigheden, waaronder het is begaan, wederom een jaar en zes maan den gevangenisstraf opgelegd, met aftrek van zes maanden voorarrest. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis der rechtbank gevorderd. BEDREIGING VAN POLITIE MET DOODSLAG. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroor deelde C. v. E. te Eindhoven, wegens bedrei ging van twee dienstdoende agenten van politie met doodslag, tot 8 maanden gevangenisstraf. Tegen N. D., arbeider te 's Bosch, werd we gens eenzelfde feit 8 maanden gevangenisstraf geëischt, waarvan 4 maanden voorwaardelijk. DIEVEN VEROORDEELD. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch veroor deelde den koopman P. W. V. te Nistelrode en M. de B. te Schijndel, wegens- diefstal van broches en gouden oorbelletjes in vereeniging bij P. v. Erp te St. Oedenrode, resp. tot 3 en 1% jaar gevangenisstraf. De rechtbank had hen veroordeeld tot 1% sn 1 jaar. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE 7 Maandag is te Assen in arrest gesteld Cornelis B., landbouwer te Vries, verdacht van het op maken van valsche schuldbekentenissen. Gisteren werd voor de rechtbank te Utrecht de strafzaak behandeld tegen den 62-jarigen oud-rijksveldwachter T. wonende te Warmond, verdacht van het toebrengen door schuld van zwaar lichamelijk letsel aan J. van der W. Op 14 Augustus van dit jaar speelde zich op de Nieuwkoopsche plassen in den polder Nieuwkoop-Noord een drama af, waarbij een jongeman zwaar werd gewond, zoodat hij het licht in zijn beide oogen moet missen. Da gepensionneerde majoor van de rijksveld- wacht, een liefhebber van jagen en visschen, merkte herhaaldelijk op, dat zijn fuiken wer den gelicht. Hij loerde dikwijls op den dader, doch kon hem niet betrappen. Om een einde aan de strooperij te maken, zoo luidt zijn eigen lezing van het geval, richtte hij in de breedte van zijn fuiken een stelling op, waar aan hij een jachtgeweer bevestigde met een touw aan den trekker, welk touw aan da fuiken verbonden was. Toen de jongeman v. d. W. met een roeiboot in de nabijheid van de fuiken kwam, ging plotseling het schot af. De jongen werd door de hagelkorrels in het gezicht getroffen en zijn oogen werden dermate beschadigd, dat hij thans geheel blind is. Nadat de dagvaarding was voorgelezen, werd verdachte aan een verhoor onderworpen. Hij verklaarde, dat in zijn vischwater her haaldelijk fuiken werden gelicht, zoodat hij tenslotte besloot de stelling met het geweer te maken. Verd. verklaarde voorts, dat iemand die de fuik op deskundige wijze lichtte niet geraakt zou worden maar alleen verschrikt. Doordat verd. den jongeman toeriep, bukte deze, waardoor het schot afging en hij werd ge raakt. Pres: Al is de getroffene ook een vischstroo- per, dan mag zooiets nog niet voorkomen. Ik moet uit uw verklaringen dus opmaken, dat u ontkent hem te hebben willen raken. U wilde hem slechts aan het schrikken maken. U weet zeker, dat de getroffene van der Weyden zegt, dat u het geweer in uw handen had en op hem richtte en schoot? Verd. ontkende met klem dit gedaan te heb ben. Na verhoor van den burgemeester van Nieuwkoop, den heer P. M. M. van der Weijden, werd de getroffene J. v. d. Weijden -binnenge leid aan de hand van een deurwaarder. Hij vertelde, dat hij naar de plassen was ge gaan om zijn eigen fuiken te controleeren. Hij moest langs de fuik van den veldwachter, om dat dat de kortste weg was. Plotseling zag hij verdachte tusschen het riet staan. Hij had het geweer op hem gericht en toen hij dat zag, had hij geroepen: Niet schieten! Niet doen! Op dat oogenblik viel het schot. Get. had zijn handen nog voor de oogen gehouden, doch het was al te laat. Pres.: Het was toch meer afdoende geweest als u zich omgedraaid of u op den bodem van uw bootje had geworpen. Dus u houdt vol, dat verd. op u schoot en de verklaring van verd. onjuist is?" Get.: „Ja, wat ik zeg is de waarheid. Requisitoir. Hierop was het woord aan den officier van justitie voor zijn requisitoir. Met de omstandigheden rekening houdend requireerde de officier een gevangenisstraf van acht maanden. De verdediger, mr. Wierda, sprak namens den verdachte een woord van deernis over den toestand van den getroffene. Hij dankte den of ficier voor zijn clement requisitoir, waarmee hij het echter niet geheel eens was. Pleiter achtte voorbedachten rade niet aan wezig. Verdachte heeft slechts een middel ge zocht om de aanranding van zijn eigendom te gen te gaan. Verdachte was van meening, dat de getuige zich aan meineed schuldig maakte, omdat hij, als hij de waarheid moest spreken, diefstal zou moeten toegeven. Uitspraak over 14 dagen. Raadsvergadering verdaagd. De heer F., raadslid te Barneveld, wiens' woonhuis en veestapel de vorige week in vlam men is opgegaan, is Maandag aangehouden en gisterenmorgen voor den Officier van Justitie te Utrecht geleid onder verdenking van brand stichting. De op gistermorgen uitgeschreven vergade ring van den gemeenteraad is tengevolge hier van niet doorgegaan. Toen de voorzitter, de heer J. Westrik, de vergadering op de gebruikelijke wijze had ge opend, vroeg, vóór met de afwerking van de agenda een aanvang werd gemaakt, het oudste lid, de heer Zondbergen (A.R.) 'het woord tot het indienen van het volgende voorstel: „Naar aanleiding van de omstandigheid, dat een van de leden van onzen raad aan den vooravond van deze vergadering van zijn vrij heid is beroofd en gevankelijk is weggevoerd, stel ik den raad voor, deze vergadering voor- loopig te schorsen, zonder evenwel iets be treffende de schuld of de onschuld van het be trokken lid, den heer F., te willen zeggen." De stemmen staakten over dit voorstel. Reglementair zou dus in een volgende ver gadering over dit voorstel beslist moeten wor den. In dit geval zou dit natuurlijk een on wezenlijkheid zijn, omdat de vergadering dan toch was doorgegaan. Na eenige discusie deelde de voorzitter ten slotte mede, dat de vergadering tot Vrijdag a.s. verdaagd werd. OVERVAL TE OSS. Koopman van circa 800 beroofd. Toen gisterenavond de varkenskoopman H. v. d. C. uit Herpen, die de markt te Oss bezocht had, zich huiswaarts wilde begeven, werd hij bij het verlaten van een café aan den Berchem- scheweg plotseling door twee personen aange vallen, die hem met een knuppel bewerkten en hem daarna zijn jas en vest uittrokken. In de jas van den koopman bevond zich een portefeuille met 700 a 800. Onmiddellijk werd de marechassee van den overval in kennis gesteld, die bijgestaan door de gemeente-politie een onderzoek instelde. Kaslooper en meubelmaker veroordeeld. Een gewezen kaslooper van den gemeente lijken woningdienst en een meubelmaker, die gezamenlijk een overval in scene hadden gezet, bij welks uitvoering in de Simsonstraat de eerste door laatstgenoemde van een bedrag van 3546.80,toebehoorend aan genoemden dienst, werd „beroofd", zijn gisteren door de Recht bank alhier wegens verduistering resp. veroor deeld tot één jaar en zes maanden en één jaar gevangenisstraf. Het O.M. had twee jaar en een jaar gevange nisstraf gevorderd. 4 pCt. NEDERL. STAATSLEENING 1922. Verwisseling der recepissen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat de gelegenheid tot verwisseling van recepissen der 4 pet. Staatsleening 1933, 1ste leening, ter verkrijging van de definitieve obligatiën, bedoeld in zijn bekendmaking van 3 Juli 1933, op 24 No vember a.s. wordt gesloten. De gelegenheid tot verwisseling zal weder wor den opengesteld van Woensdag 13 December 1933 af ten kantore van den agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, Heerengracht 344/46, eiken Woensdag des voormiddags van 9 tot 12 uur. De recepissen moeten worden vermeld op een nummernota. Gisteravond met den trein van 18.44 uur van het Staatsspoorstation is de Tsjeeho-Slowaak- sche gezant, ZEx. M. Plesinger Bosinov, aan wien, zooals men weet, door zijn regeering een andere post zal worden opgedragen, uit den Haag naar Praag vertrokken. ZEx. Plesinger Bosinov heeft in de vijf jaar, dat hij zijn regeering in den Haag vertegen woordigde, veel gedaan om de goede betrek kingen tusschen Tsjecho-Slowakije en Neder land te bevorderen. Vooral ook de handelsbe trekkingen tusschen beide landen genoten zijn bijzondere aandacht. Aan 't station Staatsspoor te 's Hage waren gisteravond zeer velen aanwezig, om van den vertrekkenden gezant en van mevrouw Plesin ger Bozinov afscheid te nemen. Daar waren, behalve alle leden van het Tsjecho-Slowaaksche gezantschap met hun da mes ook aanwezig de minister van buitenland- sche zaken, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, de Zweedsche gezant, deken van het corps diplo matique, ZExc. von Adlercreutz en mevrouw, de Poolsche gezant en mevrouw, de Duitsche gezant en mevrouw, de Fransche gezant, de Hongaarsche gezant, de legatie-raad van Vene zuela, de zaakgelastigde van Turkije, staats raad luitenant-generaal Muller Massis, profes sor Slothouwer, voorzitter, het Tweede Kamer lid Th. Schaepman, vice-voorzitter en profes sor van Hamel, oud-voorzitter van de vereeni ging NederlandTsjecho-Slowakije en mr. H. Daniels, referendaris aan het departement van buitenlandsche zaken. Vele dames boden mevrouw Plesinger Bozi nov bloemen aan. Nadat de heer en mevrouw Plesinger Bozi nov van de aanwezigen afscheid hadden geno men, verscheen de gezant bij het vertrek van den trein nog even voor het coupéraam, terwijl hem door zijn vele vrienden, die h.'j hier achter liet, een hartelijk vaarwel werd toegewuifd. Gisterenmiddag hebben de centrale com missies voor georganiseerd overleg inzake ambtenaars- en werkliedenzaken opnieuw ver gaderd over de voorstellen van B. en W. van A'dam tot verlaging van de loonen van en tot hergroepeering van het gemeentepersoneel. In beide vergaderingen zijn de voorstellen van B. en W. met algemeene stemmen van de hand gewezen. Heden zou 't G. O. van het politiepersoneel vergaderen. Op zeer korten termijn zullen B. en W. thans hun voorstellen aan den raad voor leggen. In de vergadering van het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij heeft de heer W. Kakebeeke betreffende den bieten- steun medegedeeld, dat er onderhandelingen gaande zijn tusschen den Minister en de sui kerfabrieken over spoedige betaling van den bietensteun 1933. Er is gegronde hoop, dat de steun wordt gefixeerd op 9 en dat binnenkort daarvan de helft wordt uitbetaald, terwijl de andere helft vóór 1 Januari a.s. zal volgen. Met genoegen werd hiervan kennis genomen, omdat betaling b.v. in Juli van het volgend jaar voor het platteland een ramp zou beteekenen. Aangedrongen werd dat de coöp. fabrieken nog iets meer zouden doen én aan hun leden direct de volle 9 zouden uitbetalen. De heer Kakebeeke geloofde, dat de fabrieken zouden doen, wat zij kunnen. FUSIE TUSSCHEN O SP. EN R S P? Sinds eenigen tijd zijn tusschen de Onafhan kelijke en Revolutonnair Socialistische partij besprekingen gaande over de mogelijkheid van fusie. Naar de „Fakkel" thans meldt hebben deze onderhandelingen tusschen de beide par tijbesturen tot een volledige overeenstemming geleid op alle punten van politiek en tactiek. Op het Kerstcongres zal de O.S.P. haar be slissing in deze moeten nemen. Blijkens het ontwerp-beginselverklaring stelt de fusiepartij zich de verwezenlijking van de socialistische inrichting der maatschappij ten doel, dfe, gebaseerd op het bezit van grond- en productiemiddelen door de gemeenschap, geen uitbuiting van den mensch door den mensch, geen klassen en geen staat zal kennen. De verwezenlijking van het socialisme kan slechts de uitkomst zijn van de onteigening der bezittende klasse nadat het proletariaat in een revolutionnaire situatie de macht veroverd zal hebben. Op de binnenplaats terecht gekomen. Op het dak van een huis in de Oostenburger voorstraat was te A'dam gister 'n 16-jarige timmermansleerling bezig met enkele repara tiewerkzaamheden. Op een gegeven moment struikelde hij over een antennedraad. Hij viel en tuimelde over den dakrand omlaag. Zijn val werd gebroken door een hek dat op de binnenplaats stond. Met inwendige kneuzingen werd hij opgenomen en naar het Binnengast huis vervoerd. Onze correspondent te Maastricht meldt ons Het meerendeel der werkmeesters en opzich ters heeft Dinsdag geweigerd de hun door de directie op straffe van ontslag opgedragen werkzaamheden te verrichten. Ingevolge instructies van de organisaties heb ben zij de fabriek verlaten. De directie heeft hun ontslag aangezegd. Dinsdagavond is op de zeer drukbezochte ver gadering van den R. K. Fabrieksarbeidersbond in de stichting de Steuers mededeeling gedaan van 't voorstel, van den Rijksbemiddelaar, prof. dr. Josephus Jitta Maandagavond te conferentie te Tilburg gedaan. De beide partijen in dit conflict de directie van de Sphinx en de organisatiebesturen heb ben daarbij niet aan één tafel aangezeten. De Rijksbemiddelaar deelde aan partijen afzon derlijk zijn voorstel mede. Dit voorstel komt op de navolgende drie punten overeen De loonsregeling van vóór 10 Augustus 1933 wordt hersteld. Dit beteekent dus, dat de aan kondiging van de loonsverlagingen wordt in getrokken. De besprekingen over het compromis op 10 Augustus zullen onder leiding van den Rijksbemiddelaar worden voortgezet. Dit wil zeggen verdere onderhandeling over een col lectief contract. Er zullen geen rancune-maat regelen worden toegepast. De arbeiders komen dus allen terug in de fabriek. De Rijksbemiddelaar heeft de partijen Maan dagavond niet tot een persoonlijk contact kun nen brengen. De directie wees het voorstel niet af, doch zal dit a.s. Dinsdag in haar Raad "van bestuur ter tafel brengen en a.s. Vrijdag den Rijksbe middelaar bericht geven. De hoofdbesturen der organisaties kwamen tot het besluit aan haar leden te adviseeren het voorstel te aanvaarden. De arbeiders hebben zich Dinsdagavond unoniem achter hun leiders geplaatst en het voorstel met algemeene stem men aangenomen. Aan de ongeorganiseerden is mededeeling ge daan, dat zoowel de moderne als de katholieke organisaties besloten hebben hun een uitkeering te verstrekken, bedragende twaalf maal de ver schuldigde bondscontributie, terwijl het aantal voor kindertoeslag in aanmerking komende kin deren beneden de 14 jaar is beperkt tot vier. Dit aantal is voor georganiseerden onbeperkt. A.s. Vrijdag wordt in verband met de beslis sing van de directie weer vergaderd. Burgemeester verantwoordt zich. De vorige week is, gelijk gemeld, in het ver- eenigingsgebouw der S. D. A. P. een tentoon stelling gehouden, uitgaande van den Nieuw Malthusiaanschen Bond. Wij meldden, dat het Gooische comité van actie zich ten deze tot de regeering heeft gewend. Het raadslid de heer W. C. van den Brink (A.R.) had zich naar aan leiding van deze expositie tot het college van B. en W. gewend met de vraag, of het college, resp. de burgemeester, vergunning had gegeven, gelet op het feit, dat de regeering de statuten van voornoemden Bond niet heeft willen goed keuren als zijnde het doel van den Bond in strijd met de Christelijke zedeleer en het alge meen belang. B. en W. antwoorden, dat op een verzoek om vergunning d.d. 9 November 1932 op 5 Jan. 1933 is vermeld, dat geen vergunning van het college voor de tentoonstelling werd verëischt. De vraag van het raadslid moet dus ontkennend worden beantwoord. Hieraan zij nog toegevoegd, dat voor een op treden van den Burgemeester alleen dan aan leiding zou bes'aan, indien er sprake zoude zijn van een met de openbare orde of zedelijk heid strijdige vertooning. -Een uitgebreid onder zoek in een vijftal gemeenten, alwaar de onder- werpelijke tentoonstelling evenzeer is gehou den, heeft evenwel aangetoond, dat uit hoofde van de openbare orde of zedelijkheid voor den Burgemeester geen aanleiding kon bestaan de tentoonstelling te verbieden. In deze zienswijze is de Burgemeester nog versterkt door het ver trouwelijk door hem gevraagde oordeel van iemand, die met het streven van dezen bond' geenszins instemt en na bezoek aan de ten toonstelling, destijds te Amsterdam gehouden, de meening was toegedaan, dat uit een oogpunt van openbare orde en zedelijkheid voor den Burgemeester geen reden tot ingrijpen aanwe zig was. De Burgemeester heeft zich dan ook van zoodanig ingrijpen meenen te moeten onthou den en vindt daartoe ook nu geen aanleiding, waar blijkt, dat de tentoonstelling overeen komstig is aan die elders gehouden. Achtjarig jongetje onder vrachtauto. Maandagavond was een te Utrecht wonende melkhandelaar bezig met zijn auto op den Galecopperdijk te Oudenrijn bij diverse vee houders melk te laden. Bij hem was zijn acht jarig zoontje. Toen de jongen even bij een aan dien weg wonenden veehouder voor zijn vader had geinformeerd naar de op de auto te laden hoeveelheid melk en het erf van den veehou der verliet, greep het kind zich op den weg vast aan de nog in beweging zijnde auto van zijn vader, die van een naastgelegen boerderij naderde, blijkbaar met de bedoeling op de treeplank te springen. Het kind struikelde bij het vastgrijpen van de auto en kwam onder den wagen terecht. Met zeer ernstige inwendige kneuzingen werd de jongen door zijn vader en eenige te hulp geschoten personen opgenomen en in de naastbij gelegen boerderij binnengebracht, al waar hij onmiddellijk aan de bekomen ver wondingen overleed, aldus de „Utr. Ct.". Den vader die als gevolg van het gebeurde in een ontzettenden gemoedstoestand verkeert, treft, voor zoover kon worden vastgesteld geen schuld. BRUTALE DIEVEN AAN HET WERK Gisterennacht hebben tot nu toe on bekende personen diefstal gepleegd in den manufacturenwinkel van de gebroeders Oost vogel te Hengelo (O). Zij hebben een zak met tegels door de etalageruit geworpen en daarna door de gemaakte opening een tweetal costumes ontvreemd. Met medeneming daarvan zijn zij verdwenen. Alleen werd van hen op het trottoir voor den winkel nog een schoen gevonden. Een vrouw kreeg een beenbreuk. Gisterenavond ongeveer kwart voor 8 heeft te Sittard Rijksweg-Zuid een autobus-ongeval plaats gehad, dat betrekkelijk goed is afgeloo- pen. Op dat moment reed ter plaatse in de richting Sittard een autobus van de firma Martens uit Sittard, waarin 7 personen gezeten waren. De firma Martens exploiteert de auto buslijn Sittard-Lindenheuvel v.v. Van tegen overgestelde richting naderde een zware vracht-auto van de firma Muyres, aannemers te Sittard. Vermoedelijk door verblindende lichten zijn beide auto's op elkaar ingereden. Gelukkig was de snelheid van beide wagens niet groot, zoodat de botsing niet zoo hevig was. Beide auto's werden beschadigd, terwijl een der passagiers van de bus, een vrouw uit Sittard, een beenbreuk door den schok be kwam. Zij moest in het ziekenhuis te Sittard ter verpleging worden opgenomen. De andere passagiers kwamen met den schrik vrij. De politie van Sittard en personeel van het zie kenhuis waren spoedig ter plaatse om hulp te verleenen. Een onderzoek naar de oorzaak wordt ingesteld. Chauffeur voor de rechtbank. De 20-jarige auto-monteur L V., thans dienst plichtig en verblijvende in de luchtdoel-artil- leriekazeme te Utrecht, heeft voor de Haag sche Rechtbank terecht gestaan wegens het ver oorzaken van lichamelijk letsel door schuld. V. was op 10 Juli 1932 met een door hem be stuurden two-seater in de van Zuylen van Nije- veldtstraat te Wassenaar ingereden op een groep wielrijders, bestaande uit 16 personen, waardoor één van die wielrijders, d; 22-jarige metaaldraaier L. H. uit Loosduinen tegen den grond werd geslingerd en gewond bleef liggen. Naar de getuigen verklaarden reed het clubje in genoemde straat geheel rechts. De auto, welke uit de richting Catwijk kwam, slingerde reeds voor de aanrijding plaats vond. Verdachte zeide met een snelheid van 40 K.M. te hebben gereden. Bij het passeeren van het clubje hoorden hij een klap en zag daarop iemand oo den weg liggen. Een verklaring over het ontstaan van de aanrijding kon V. niet geven. Het O.M., waargenomen door Mr. Polma, con stateerde, dat het zig-zag rijden van V. de oor zaak van dit ongeluk is geweest, en vorderde tegen verdachte 1 maand hechtenis. Vonnis 23 November a.s. Schipper brandwonden bekomen. Gisterenmiddag 4 uur is tijdens het reparee- ren van den motor brand uitgebroken in de 200 ton-aak „Verandering" (schipper Meinen te Amersfoort) welk schip, met zand geladen, in de Eem te Amersfoort lag. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat binnen enkele minu ten de vlammen hoog boven het dek uitsloe gen. De Amersfoortsche brandweer slaagde er in het vuur te blusschen, waardoor het gevaar voor het springen van een benzinetank gewe ken was. De schipper werd met brandwonden aan hoofd en handen naar het St. Elisabets- gasthuis overgebracht. De monteur is licht ge wond. HANSWEEiRT, 14 November 1933. Gepasseerd voor des middags 4 uur en bestemd voor ROTTERDAM: Autotransport 1, Lemmerman: Limburg, Smit; Tri, Hooglander; Vekoma 15, Mol; 's BOSCH: Resoluto 2, Rekkers; RAAMSDONK- VEER: Johan, Mager; OUWERKERK: Rival. GoudriaanAPELDOORNTemeuren 27, Bonde- wel- WEMELDINGE: Flevo, Schurung: MID DELBURG: Marinus Tardé, Wijgand; BOLNES; Elfra, HeylenBREDA: Vliegende Holilander, Neyenhof; DORDRECHT: Carmen, Zandes; Mig non, Dekkere; Leendert, Jiskoot; Avontuur, Broekaart; Geziena, Hamstra; DUITSCHLAND: Willy Jeanne, Pyl; St. An- toine, BoodtsPierre, Wendt; Pecule, Gouthier; Volo, SterlinCorma, de Haas; Thilla 2, v. d. Wygerd; Elise Karl, Heeneman: Bernlna, v. d. Putten; George, Hellebosoh; Laurent, Korstanje; Elize, Maas; Isabella, Claus; Rufler, Gouthier; Pieternella, Steek. BELGIë: st. Rijn en Schelde 9, st. Rhenus 38 en 43; Hollandia, Kribbe; Corma, Verhoeven; Raffy 2, de Koster; Poseidon, Buitink; Julia, Janssens; 2 Gebroeders, Wiegman; Piet, Ilegems; Vertrou wen, v. d. VlietGermaine, van DongenPieter nella, v. d. Bos; Hendrik, van Doodewaard; Mon- tan 9, HolthausMarie, de BeerCatharina, Pe ters; Zegerina., Klein; Gerco, Molewijk; Cornells, Schets; Alhema., Sibryns; Theodora Johan, Vos; Dorothea, Sol; Machiensteen 14, van Troost; Jus tine, Gorter; Arina, van Os; Archimedes, Bonis; Variable, Leeuw van Weenen; Elisabeth, Lucas; St. Gerard, Verbraeken; Dromon, van Overloo/; Elihen, Kriesels; Credo, de Witte; Friede, Mayer; Familietrouw, den Breejen; San Antonio, Kers ten; Elsa, Mechelen; Anna, Link; Brilnhildo, Steinhoff; Janita, v. d. Graaf; Helena, Visser; Syjalude, de Vries; Actief, Pomp; MIDDELHAR- NIS: Pieternella Cornelia, van Os; LEEUWAR DEN: Jent je, Klos. KIJNVRACHTEN. Weekbericht van 5 t/m. D Nov. 1933- In de aanvoeren van zeezijde kwam in de afgeloopen week weinig verandering. Naar den Bovenrijn was de stemming met het oog op den langeren reisduur door mist en anderszins vaster. Naar de Ruhrhavcns bleef de stemming onveranderd. Voor erts werd genoteerd naar: Ruhrhavens in het begin en in het laatst der week: 0.450.55 per last met 34 resp. 68 losdagen. Op de daartusschen liggende dagen kwam het tot geen noteering. Rhein-Herne-kanaal: in het begin der week 0.500.60 per last met 34 resp. 6—8 los dagen. Overigens geen noteering. Voor ruwe producten naar den Ejvenrijn werd betaald; naar Mannheim 11.15 per list. basis 2.M. afladen; naar Strassburg 1.30 - 1.40 last, dito Het sleeploon naar de Ruhrhavens werd ge noteerd met 22%25 ct. tarief. De waterstand was vallend. Naar den Boven rijn werd op ca. 2.M. en naar de Ruhrhavens nog op vollen diepgang afgeladen. In de Ruhrhavens bleef de algemeene toe stand onveranderd. Scheepsruimte bleef vol doende beschikbaar. De vracht voor export kolen naar Rotterdam bedroeg onveranderd Mk. 0.90 per ton inclusief sleeploon, op basis van 2.30 M. en 2.40 M. afladen voor particuliere resp. reederij-schepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6