DE FINANCIEELE POLITIEK VAN NED.-INDIE. DE AVONTUREN VAN PITSTE. DONDERDAG 16 NOVEMBER 1933 HET EERST NOODIGE. Aan de benauwende schuld toe neming moet op korten termijn een einde komen. INDISCHE BEGROOTING VOOR 1934. STEEKPARTIJ OP DEN OVERTOOM. Twee man aan het vechten. Getroffene, een buitenstaander, wenschte geen aangifte te doen. HENRY VIII VOOR DE JURY. 300 DOOR EEN HOLLEND PAARD GEDOOD. MOEDER EN KIND DOOR MOTOR- TRAM AANGEREDEN. MET EEN BILJARTQUEU OP HET HOOFD GESLAGEN. MOTORRIJDER VERDRONKEN. CONTINGENTEERING VAN BLADZINK. CONTINGENTEERING VAN ROGGE BLOEM EN ROGGEMEEL. LETSEL DOOR SCHULD. AANVARING OP HET NOORDZEE KANAAL. INDISCHE POSTVLUCHTEN. RIVIERTIJDINGEN. Pitsie als lid van de Reddingsbrigade. Aan de Memorie van Toelichting tot de thans ingediende Indische begrooting voor 1934 wordt het volgende ontleend. Blijkens den gewijzigden, aan deze Memorie toegevoegden herdruk van de Nota betreffende den toestand van 's Lands financiën vertoonen de uitkomsten van de dienstjaren 1931 een te kort op den geheelen dienst van f 115.931.000 en over 1932 een tekort van f 129.620.000. Voor de uitkomsten van het dienstjaar 1933 moet voorloopig nog met een zeer globale schat ting worden volstaan. Volgens de verwachtin gen op medio October 1933 zal dit dienstjaar een- tekort opleveren van f 114.228.000 op den geheelen dienst, zijnde het verschil tusschen een tekort op den gewonen dienst ad f 150.853.000 en een overschot op den buiten gewonen dienst ad f 36.625.000. Dit overschot is voor een bedrag van f 26 millioen veroor zaakt door een teruggang van de uitstaande voorschotten van den Pandhuisdienst en voor ruim f 8 millioen door de betere resultaten van het Bankatinbedrijf. De thans ter goedkeuring aangeboden be grooting voor 1934 vertoont een tekort op den geheelen dienst van f 115.455.044 bij een over schot op buitengewoon van f 8.360.136. Als ge volg van verschillende voorgenomen ten deele door den Volksraad reeds goedgekeurde maatregelen kan dit tekort worden geredu ceerd tot f 79.700.000. In de vermindering van de pensioensposten is verdisconteerd de tijdelijke staking van de uit- keeringen aan de eigen pensioenfondsen en aan het Weduwen- en Weezenfonds voor Europee- sche burgerlijke landsdienaren, waarop een af zonderlijk wetsontwerp betrekking heeft. Met de eveneens voorgestelde pensioenkorting is in de cijfers nog geen rekening gehouden Tegenover een daling van de zuivere gewone landsuitgaven (in vergelijking met de raming voor 1933) van f 37.192.000 staat een afneming van de gewone ontvangsten met f 61.334.000. Bij de opstelling van de raming der ontvangsten is rekening gehouden met: de heffing geduren de 1934 van 100 tijdelijke opcenten op de ven nootschapsbelasting, de bestendiging van de heffing gedurende 1934 van de tijdelijke opcen ten op de invoerrechten en op den accijns op gasoline en benzine, benevens een verhooging van den accijns op bier van f 3 tot f 5 per H.L. Het Overheidsapparaat. Wanneer in aanmerking genomen wordt, dat de middelencijfers van de jaren 1931 e.v. voor een steeds toenemend deel gevormd zijn door de opbrengst van drukkende crisisheffingen, welke niet bestemd zijn een blijvende plaats in het .middelenbudget in te nemen, dan dient ge constateerd, dat Indië, wat zijn inkomsten be treft, is teruggevallen tot het peil van de oor- -Attflsjaren, toen de bedriegelijke „hoogconjunc tuur", die daarop volgde en slechts korten tijd door een terugslag werd onderbroken, nog niet „toa ij-invloed op 's Lands financieel bestel uit- -Selende. De gelijkmatigheid, waardoor het ont wikkelingstempo van het Land zich tot 1918 kenmerkte, maakte toen plaats voor een ster ken uitgroei van het geheele Overheidsappa raat vèr boven de intrensieke draagkracht van de maatschappij. In de kosten van dat apparaat nemen de. niet Cf weinig elastische uitgaven voor personeel en schuldverplichtingen een dermate groote plaats in, dat een volledige aan passing van 's Lands huishouding aan het in weinige jaren tot de helft van zijn vroegere hoogte teruggevallen inkomstenbudget niet te bewerkstelligen bleek. Conversie van leeningen- Het ligt in het voornemen van de Regeering om, zoodra de omstandigheden op de kapitaal markt dit mogelijk maken en nadat de vlot tende schuld van het Rijk door consolidatie tot een redelijke hoogte zal zijn teruggebracht, over te gaan tot conversie, met hulp van het Rijk, van de tegen een hooge rente uitstaande Indische leeningen. Bezuiniging op defensie uitgaven. De minister is niet zonder hoop door bezui niging op de defensie-uitgaven met inachtne- ming°van een gewijzigde verdeeling der mari tieme lasten tusschen Nederland en Indië, waartoe onlangs een commissie werd ingesteld, het Indische budget met 15 millioen te kunnen ontlasten. Daar verschillende der daar voor te treffen maatregelen vermoedelijk niet dadelijk effect zullen sorteeren, gebiedt de voorzichtigheid met deze vermoedelijke be sparing geen rekening te houden voor 1935. Wat zij in dat jaar mogelijk zal opleveren, blijve beter gereserveerd om aanvankelijk te dienen als gedeeltelijke compensatie voor den achter stand, dien de inkomsten dan vermoedelijk nog bij de aangenomen werkbasis van 300 millioen zullen vertoonen en later zoodra dit peil be reikt mocht zijn te worden gebezigd voor hervatting van de schuldaflossing. Voor hetzelfde doel zal veiligheidshalve ook op een mogelijk overschot op den buitenge wonen dienst (voor 1934 op rond 8 millioen geraamd) beslag gelegd moeten worden. In verband hiermede zal het meergenoemde bedrag van 35 millioen in zijn geheel moeten worden verkregen door verdere bezuiniging op de uitgaven, andere dan die voor leeningen en defensie. Eerste voorwaarde voor een langzaam herstel. De minister ontveinst zich niet, dat dit een zeer zware eisch is. Daaraan moet echter wor den voldaan, wil men er in slagen den ver- stikkenden aanwas van schuld te stuiten en daarmede de eerste voorwaarde te scheppen voor een langzaam herstel. Het bestaan van den Staat zelf staat hierbij op het spel. Daarom zal vastberaden en met voortvarend heid dienen te worden ingegrepen teneinde den geheelen Indischen Staatsdienst, die nog in sterke mate de sporen draagt van den drang naar perfectionisme, waardoor het bestuurs beleid in de achterliggende periode van schijn welvaart werd beheerscht, op belangrijk een voudiger voet te schoeien. Waar reorganisatie van diensten niet voldoende resultaat oplevert, zal afbraak niet mogen worden geschuwd. De te volgen richtlijn. In vorenstaanden geest is de minister met de Indische Regeering in overleg getreden nopens de in de naaste toekomst te volgen finan- cieele politiek, waarbij derhalve het zij in het kort herhaald de volgende richtlijnen zullen zijn te volgen: I. Als eerste etappe: een In 1935 te berei ken budget, dat geen toeneming van schuld meer vertoont. II. Als einddoel: een uitgavenbudget van 300 millioen, of zooveel minder als met het bedrag aan inkomsten zal blijken overeen te stemmen; aan dit laatste bedrag dient te worden vastgehouden tot het gelukt is den schulden last merkbaar te verlichten. Een detachement aanvullingstroepen van de Kol. Reserve vertrok gisteren naar Ned. Indie, aan boord van de Marnix van St. Aldegonde. AANVARING BIJ DE MARINE MANOEUVRES. DE INSTRUCTIES DER CENTRALE RIJNVAARTCOMMISSIE. Inkomstenbasis millioen. van Daarom aanvaardde de regeering in het begin van dit jaar als naastliggend einddoel voor haar financieel program een gewonen dienst, welke na uitschakeling van de schuldaflossing in evenwicht zou zijn op een inkomstenbasis van 300 millioen. Hoewel hiernaar bij de samenstelling van de onderhavige begrootmg met grooten ernst gestreefd werd, is de Indische regeering er niet in geslaagd dit plan te ver wezenlijken. Het hierboven becijferd tekort van den gewonen dienst toch overschrijdt het m de uitgaven begrepen bedrag voor schulddel ging ad 42 millioen met 46 millioen, welk verschil voor 11 millioen veroorzaakt wordt doordat de middelen, ondanks verdere dras tische belastingverzwaring, niet tot het als nor maal gedacht peil van 300 millioen opgevoerd konden worden. Dat dit peil spoedig zal kunnen worden be reikt, valt niet te verwachten. Onder deze omstandigheden zou het zeker verantwoord zijn de verwachtingen omtrent de inkomsten, waarop voor bestrijding van de Indische huihouding in de naaste toekomst ge l ekend mag worden, niet hooger te stellen dan het cijfer, dat het midden houdt tusschen de opbrengst'van 1932 en 1933 en de raming voor 1934 zijnde 270 millioen. Niettemin meent de minister het door de In dische regeering aangenomen cijfer van 300 millioen althans voorshands nog te mogen aan houden als hypothetische werkbasis voor het uitstippelen van een financieele politiek, die op een eenigszins verwijderde toekomst het oog gericht houdt. Aanvaarding van deze werkbasis voor bepa ling van de draagkracht der Indische samen leving brengt dan echter tevens mede de con- sekwentie, dat het evenwicht in de Landshuis houding alleen hersteld kan worden door de uitgaven zoover terug te brengen, dat zij in een lange reeks van jaren het peil van 300 mil lioen niet te boven gaat. De druk van 's lands schuld. Na al hetgeen op dit gebied reeds verricht is en voor 1934 op het program staat, stuit de regeering bij de volvoering van deze taak steeds meer op den zwaren last, door den dienst van 's Lands schuld op het budget gelegd. Bij een verdubbeling van den druk van "s Lands schuldverplichtingen, als sedert het uitbreken van de crisis heeft plaats gegrepen is de taak, die de regeering zich voor oogen stelt, alleen uitvoerbaar door de uitgaven voor regelmatige aflossing van vaste schuld voors hands ongedekt te laten. Het eerst noodige is, dat op korten termijn aan de benauwende schuldtoeneming een eindje komt. Wanneer dit uitzicht kan worden geopend zal het tijdelijk opnieuw leenen voor de aflossing van schuld in de gegeven omstandigheden minder bezwaar ontmoeten. Alsdan zal het echter noodzakelijk zijn, dat de zuivere gewone uitgaven zoo spoedig mo gelijk uiterlijk in 1935 worden terugge bracht tot ten hoogste 342 millioen. De ra ming voor 1934 bedraagt na de doorvoering van de pensioenkorting en de salarisherziening f 377 millioen. Er dient dus nog een bedrag Ytn 35 millioen te worden gevonden. Acht kunstenaars komen tot de conclusie dat het portret van Howard Castle geen Holbein is. Men zal zich herinneren hoe onlangs gewag werd aemaakt van een portret, voorstellende den Engelschen koning Henry VIII en berustend op het kasteel van de familie Howard, dat als een authentiek werk van Holbein werd erkend. Het portret is in Londen tentoongesteld ge weest, waar het tot levendige discuscsies aan leiding heeft gegeven. Onder degenen, die het met de toeschrijving aan Holbein niet eens waren, bevond zich de schilder Gerald Kelly, die in de „Times" het voorstel deed, dat een aantal menschen vanl het vak, d.w.z. kunst schilders hun oordeel over het portret zouden geven. Niemand ontkende, dat het uit den tijd van Henry VIII stamde en dat het door Holbein of een van zijn leerlingen was gemaakt. Voor een verdere beoordeeling waren nu niet de kenners, maar de schilders aangewezen. Inderdaad zijn acht schilders bereid bevon den, de schilderij te onderzoeken, en er hun meening over te geven. Het zijn prof. Henry Tonks, W. F. Monnington, Allan Gwynne-JoneS, Prof. F. Brown, P. Wilson Steer, Prof. Randolph Schwabe. Prof. Sir William Rothenstein en Walter Russell. Merkwaardig is, dat zij alle acht onafhankelijk van elkaar tot de conclusie zijn gekomen, dat het portret geen eigenhandig werk van Holbein is. Een microscopisch onderzoek van Prof. A. P. Laure heeft inmiddels nog aan het licht ge bracht, dat de schilderij van vroegere restau ratie te lijden heeft gehad. Men meldt ons uit Amsterdam: In een café op den Overtoom bij het Leid- scheplein heeft een vechtpartij plaats gehad, waarbij het café in een ruïne werd herschapen en een man werd getroffen. Om circa elf uur traden daar twee „zware" jongens binnen, die nu niet bepaald „zuiver" waren De kellner van het café, dat nooit dergelijke klanten herbergt, zag direct dat het geen goed volk was. De mannen namen achter de toog plaats om iets te gebruiken, doch waarschijnlijk hadden ze, voor ze het café betraden oneenigheid gehad, in ieder geval begonnen ze met elkaar ruzie te maken en wilden, na elkaar flink opgewarmd te heb ben, aan het bakkelijen slaan. Aan den toog was ook een chauffeur, die de mannen om orde verzocht, doch hieraan wenschten de „zware" jongens geen gevolg te geven, integendeel een van hen greep een stoel en sloeg dezen tegen het hoofd van den ander in stukken. Dit was het sein tot den aanval. De bier- en bitterglaasjes rinkelden over de ta feitjes en de toog, de kellner schoof met een enkel gebaar alle bierglazen onder het biljart om te voorkomen, dat er nog meer projectielen zouden kunnen worden gebezigd. Een paartje, dat rustig in een hoekje wat zat te gebruiken, verdween gezwind onder het tafeltje, kortom er dreigde moord- en doodslag. Een der beide vechtersbazen was naar bui ten getreden met een stoel in de hand, dien hij dwars door de spiegelruit slingerde. Kom naar buiten, schreeuwde hij, doch zijn tegenstander binnen, wenschte aan deze uitnoodiging geen gevolg te geven. Deze was door de vechtpartij zoo opgewonden, dat hij een mes trok en dit diep in den schouder van een der bezoekers van het café stootte. De chauffeur, de derde man dus, werd in- tusschen bij de haren door den caféhouder en diens vrouw in bedwang gehouden. Dit alles speelde zich in korten tijd af. Toen de agenten van het bureau der bereden politie op het tumult verschenen, was het ergste al achter den rug. In allerijl werd de gevaarlijke vent van het mes ontwapend en gearresteerd, evenals de vechtersbaas buiten. Beiden werden naar het bureau Leidscheplein overgebracht waar proces-verbaal tegen hen werd opgemaakt. Daar bleek het, dat het be kenden van de politie waren die reeds eerder wegens toebrengen van lichamelijk letsel moe ten zijn veroordeeld. De getroffene die er op attent gemaakt moest worden, dat hij gestoken was, is naar het nabij gelegen Tesselschadeziekenhuis geloopen om zich te laten verbinden. Het bleek gelukkig, dat de wond niet diep was, zoodat de getrof fene een 38-jarige man zich, na geholpen te zijn, eveneens naar het bureau Leidscheplein kon begeven voor het verstrekken van in lichtingen. De man wenschte echter van de steekpartij geen aangifte te doen, zoodat de beide vechtersbazen niet zullen worden wor den vervolgd wegens toebrengen van licha melijk letsel. Wel zullen zij zich hebben te ver antwoorden voor de ruïne, die zij in het café hebben aangericht. Onderzeeër boort visschersvaartuig in den grond. De Marineraad heeft Dinsdag, onder presi dium van prof. mr. Taverne, in een der lo kalen van het Departement van Defensie de aanvaring behandeld, welke in den avond van 26 September j.l. heeft plaats gehad tusschen Hr. Ms. O. XIII en het visschersvaartuig Hd. 7, in het Schulpengat. De commandant van de O. XIII, luit. ter zee le kl. P. Rouwenhorst, verklaarde, dat zijn on derzeeboot deelnam aan een tactische ofenmg men zou de „Friso" ontmoeten en ciat hij het lichtschip Maas was gepasseerd, toen in de omgeving van het Schulpengat een wit licht werd waargenomen, dat van een botter bleek te zijn. De O. XIII voer volle kracht (13 mijlen), het was vloed en er was slecht zicht. Daar de botter snel naderde en geen stuurboord hield, achtte spreker het wensche- lijk bakboord te gaan, om den tegenligger te beduiden, achter dezen om te willen varen. Doch onverwacht nam de botter weer stuur-, boord; blijkbaar was de schipper de kluts kwijt, want hij merkte niet op, dat het licht van de O XIII van 'rood op groen was over gegaan .Alles speelde zich in snel tempo af, eenige spoedhandelingen werden verricht, doch de aanvaring was niet meer te voorkomen. De botter maakte kort daarop veel water en Zonk tenslotte. Achteraf beschouwd, had spreker beter „ach teruit" kunnen slaan, maar op het oogenblik voor de ontmoeting was z.i. de positie niet onklaar. De luit. ter zee 2e kl., P. Stufken, en de sergeant-machinist J. Douzy, gaven voorts nog eenige technische inlichtingen omtrent de han delingen vóór de aanvaring. De schipper van de botter, J. Sluiter, ver klaarde, dat hij dien avond op weg was van Den Helder naar Calandsoog. Zijn motor kon 11 K.M. halen. Aanvankelijk zag hij rood licht voor zich uit, terwijl achter hem een ander vaartuig (de Friso) naderde. Op een gegeven mordent zeide spreker tot zijn knechts: het lijkt wel of de tegenligger van koers veran dert. Spr. schrok daarvan wel, doch was niet de kluts kwijt. Op een desbetreffende vraag van den presi dent, antwoordde getuige, dat hij vóór een hel der wit licht had en voorts in het midden een afgedekte sterke werklamp, doch geen boord- vuren. Get. merkte op, dat deze in vele ge vallen ontbreken, waarop de president hem in overweging gaf, dit euvel eens bij zijn veree niging aanhangig te maken. De Raad zal later uitspraak doen. Kunnen nog niet worden medegedeeld. In het eind-verslag der begrooting van Bui- tenlandsche zaken aan de Tweede Kamer zegt de begrootings-commissie het volgende: Met betrekking tot het gebeurde in de cen trale Rijnvaartcommissie deelt de minister in de Memorie van Antwoord mede, dat hij geen vrijheid vindt de gevraagde inlichtingen te verschaffen en tot overlegging van de ge vraagde documenten over te gaan, alvorens de mogelijkheid van opheffing van de bestaande verplichting tot geheimhouding met de ver tegenwoordigers van andere Regeeringen te hebben doen bespreken. De commissie van rapporteurs meent de vraag te moeten stellen, of de Regeering in de gegeven omstandigheden bereid is zoo spoedig mogelijk de noodige stappen te doen om de opheffing van genoemde geheimhouding te bevorderen. Voorts zal het, naar de commissie meent te mogen aannemen, de Regeering toch wel niet mogelijk zijn aan de Kamer mededeeling te doen van de instructies, welke zij met betrek king tot de hierbedoelde zaak aan haar eigen vertegenwoordigers in de centrale Rijnvaart commissie heeft gegeven. De commissie zal het waardeeren, indien de minister de Kamer van die instructies op de hoogte wil stellen, opdat althans zooveel mogelijk worde tegemoet ge komen aan de wenschen der vele leden, die te dezer zake om inlichtingen verzochten. Tegen mededeeling van de instructien, welke de regeering aan bedoelde Nederlandsche com missarissen heeft gegeven, bestaat bij haar om verschillende redenen bezwaar. De minister is echter bereid mondeling met betrekking tot die instructien enkele inlichtingen te verstrek ken, welke, naar hij vertrouwt, de Kamer zullen bevredigen. AUTOBOTSING OP DEN RIJKSWEG BIJ RIJSWIJK Voerman bestraft wegens dood door schuld. In Januari j.L geraakte op den Haagweg te Rijswijk een paard, gespannen voor een wagen van de Sierkan op hol. De stalbaas J. B. die het dier mende, liet de leidsels los en sprong van den bok. Het paard rende op 't trottoir, al waar een moeder met twee kinderen liep. Een van de kinderen, dat door het hollend paard overloopen werd, liet daarbij het leven. De moeder werd ernstig gewond. Wegens overtre- ding van art 307 W. v. S. heeft de rechtbank B. veroordeeld tot 14 dagen hechtenis, welk vonnis na hooger beroep door het Hof werd bevestigd. Een defecte band en de gevolgen van dien. Dinsdagavond omstreeks half acht stond op den zijtak naar Delft van den nieuwen Rijks weg tusschen het Shell-station aan de Bras serskade een vrachtauto met groenten stil met een lekken achterband. De bestuurder was naar Delft om een nieuwen band te halen. De eigenaar v. N. uit Lwijndrecht bleeft in den wagen achter. Van een vrachtauto beladen met haring, ko mende uit de richting Den Haag, bemerkte de bestuurder Z. uit Vlaardingen de stilstaande auto, doordat deze vermoedelijk onverlicht was te laat en reed er met volle kracht achterop. Zoowel van N. als Z. werden gewond en per ziekenauto naar het gasthuis te Delft vervoerd vanwaar v. N., na geholpen te zijn, weder naar huis kon gaan. Beide auto's waren zwaar beschadigd, één moest door een kraanwagen worden wegge sleept, de aangereden wagen kon op eigen kracht wegkomen. Een zestal tonnen haring viel van de eerste auto en barstte open op den weg Drie agenten met roode lampen waarschuwden het voorbij komende verkeer voor de glibberige massa, doch dat nam niet weg, dat zij op een gegeven oogenblik gauw opzij moesten springen om niet onder een doorjakkerende auto te komen. Omstreeks negen uur, toen de aangereden wagen nog niet was weggereden kwam een personenauto, welks bestuurder zich blijkbaar vergiste in den afstand tot de roode stormlamp, die achter den wagen was geplaatst nog in aanraking met deze auto. Deze botsing liep in- tusschen met materieele schade af 51. De Ned. sleepboot „Roode Zee" die aan de slooperij te Hendrik-I do-Ambacht is verkocht. KERSTFEEST, OOK VOOR HET CRISISKIND. Een lofwaardig initiatief. Onder het motto „Kerstfeest! Ook voor het Crisiskind!" heeft de R.K. Studie en Debating club „Lumen et Veritas" te Tilburg, op ver zoek van het plaatselijk crisiscomité een actie op touw gezet, ten bate van de crisisslachtof fers in 't algemeen en van het crisiskind in het bijzonder. Doel is kinderen uit gezinnen, die door de crisis getroffen worden, omstreeks Kerstmis een extraatje te bezorgen, terwijl ook de gezinnen zelf een presentje zullen krijgen in den vorm van goederen in natura. Allerwegen mocht „Lumen et Veritas" sym pathiebetuigingen met haar streven ontvangen. De Hoogeerw. heer J. F. M. Sanders, deken van Tilburg en mr. dr. F. L. G. J. M. Vonk de Both, burgemeester hebben onderscheidenlijk het beschermheerschap en het eerevoorzitter schap van het te vormen eerecomité aanvaard. ARNIIEMSCHE COURANT. In bezit overgegaan van de Nieuwe Arnhemsche Courant. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, heeft de N.V. Maatschappij tot exploitatie van de „Nieuwe Arnhemsche Courant" de meer derheid van aandeelen verworven van de N. V. Drukkerij en Uitgevers Mij. de Vlijt te Am- hem, waar o.a. de Arnhemsche Courant wordt utgegeven. In den toestand van de bedrijven komt voors hands geen verandering. OFFERBLOK GELICHT. In de R. K. kerk te Leur IN. Br.) is op klaar lichten dag een houten offerblok opengebro ken en van haar inhoud beroofd. Slachtoffer overleden. Voor de rechtbank te Arnhem stond Dinsdag .1. terecht de 26-jarige arbeider J. R. te Am- hem, die in een café van V. in de Zwanestraat aldaar iemand met een biljartqueu den schedel heeft ingeslagen. Het slachtoffer S. is elf dagen daarna gestorven. Bij het onderzoek is komen vast te staan, dat het slachtoffer een abnormaal dunnen schedel had. De officier van justitie, Mr. Lasonder, wilde allben zware mishandeling ten laste leggen, om zoo de zaak te vereenvoudigen. De verdachte heeft reeds 9 veroordeelingen achter den rug wegens mishandelng, bedreiging tegen het teven, enz. Spr. eischte 1 jaar gevangenisstraf. J De verdediger, Mr. Couvert, was van mee ning, dat verdachte uit zelfverdediging han delde en pleitte op dezen grond vrijspraak of een lichte straf. Uitspraak over 14 dagen. Kindje van 3 jaar ernstig gewond. Omstreeks 7 uur gisterenavond wandelde de vrouw van den arbeider A. Stolk te Spijkenisse met haar twee kinderen naast de trambaan van de Rotterdamsche stoomtramweg mij. Op een gegeven moment naderde een auto, waarvoor de vrouw wilde utwijken en op de trambaan ging loopen. Juist naderde de motortram, die haar van achteren aanreed. De vrouw en een kind van 3 jaar kwamen te vallen en werden door de tram eenige meters meegesleurd, waar na de machinist erin slaagde, den wagen tot stilstand te brengen. Vrouw S. werd licht ge wond, doch haar kind kwam er minder goed af. De kleine werd zeer ernstig gewond op genomen. Dr. Bruhl uit Hekelingen en dr. Greup uit Poortugaal verleenden de eerste ge neeskundige hulp. Voor het leven van de kleine wordt gevreesd. STAKING BIJ WEGENBOUW. Nadat er ruim een week weer aan den nieuw aan te leggen Rijksweg door de Haarlemmer meer gewerkt was is Dinsdagmorgen weer een deel der arbeiders voornamelijk de stakers van den vorigen keer tot staking overgegaan. Het gold weer een proteststaking tegen het loon. Direct nadat Dinsdag het werk was be. gonnen hield een deel op met werken en Trachtten ook de anderen tot staking te be wegen. Dezen hebben daaraan geen gevolg ge geven en zijn door blijven werken, zoodat thans op halve kracht wordt gearbeid. SMALENDE GODSLASTERING Tijdens een openbare vergadering der O.S.P is Dinsdagavond te Delft in het Roxy-theater de spreker G. v O. door de politie gearresteerd wegens uitlatingen die als smalende godslaste ring voor godsdienstige gevoelens krenkend waren. Zijn motor werd langs den weg gevonden. Dinsdagavond omstreeks half twaalf ontving de burgemeester van Jutfaas bericht, dat op den IJsselsteinschen weg aldaar een motorrijwiel onbeheerd was aangetroffen. Daar men een ongeluk vreesde, stelde de burgemeester, geas sisteerd door de politie, onmiddellijk een on derzoek in, hetwelk door het mistige weer ten zeerste werd belemmerd en geen resultaat gaf. Woensdagmorgen is het onderzoek voortgezet en heeft men den motorrijder uit den IJssel opge haald. Het bleek te zijn de 44-jarige gehuwde reiziger van E. gewoond hebbende te Zeist en vertegenwoordiger der Eysink motorenfabriek te Amersfoort. Vermoed wordt, dat de man door den mist misleid te water is geraakt en zoo jammerlijk om het leven is gekomen. DE DOODSLAG TE HEESCH In verband met den doodslag te Heesch op den zwerver A. v. B. zijn twee zwervers de 32-jarige arbeider J. M. en de 27-jarige koop man J. M. S. voor den officier van justitie te 's-Hertogenbosch geleid. S. werd in het huis van bewaring ingesloten en M. in vrijheid ge steld. KINDERWAGEN DOOR TAXI AAN GEREDEN- Dinsdagavond is een kinderwagen, waa het tweejarig zoontje van den heer P. M. te Maastricht was gezeten,, door een taxi omver gereden. Het kind werd ernstig gewond en is aan de gevolgen overleden. ONTSLAG VAN BUITENLANDSCHE MIJNWERKERS, Op de mijnen „Julia" en „Laura" is een massa-ontslag van buitenlandsche arbeiders aangekondigd. Tegen 1 December a.s. is reeds aan 170 arbeiders mededeeling gedaan, dat de arbeidsovereenkomst is geëindigd. De genomen maatregelen alleszins gemotiveerd. Aan de Memorie van Antwoord wordt het volgende ontleend: Het oordeel dier leden, die van meening zijn, dat ten aanzien van den in voer van bladzink niet de voorwaarden ver vuld waren, welke voor toepassing der in de crisisinvoerwet gegeven bevoegdheden ver- eischt zijn, kan de minister niet onderschrij- ven. Toegegeven kan worden, dat inderdaad de invoersaldi van de eerste 6 maanden van dit jaar een gunstiger beeld vertoonen dan in de jaren 1930 en 1933. Vergeleken echter bij de eerste 6 maanden van het jaar 1932 is voor de eerste helft van dit jaar het invoersaldo reeds 50 pet. minder gun stig, ondanks een vermeerdering van den uit voer in deze periode. Een dergelijke ontwikkeling van den invoer was dan ook voor den minister aanleiding met bezorgdheid den naderen gang van zaken in het oog te houden. Toen bleek, dat gedurende de maand Juni van dit jaar de invoer 964 ton be droe" tegen onderscheidenlijk 869 en 452 ton in Juni 1932 achtte de minister het niet ver antwoord het verdere verloop lijdzaam aan te en. Afgezien van een vrij sterke pnjsverhooging, welke eenigszins overhaast na het tot stand komen van den onderhavigen maatregel in het leven werd geroepen, doch spoedig daarna met terugwerkende kracht wederom is opgeheven, heeft den minister niet den indruk, dat het huidige prijspeil ongemotiveerd is Een nauwkeurig onderzoek ter zake is echter nog niet beëindigd. Automobilist iu hooger beroep veroordeeld. De Haagsche rechtbank had den 26-jarigen ga ragehouder C. W. W. te 's Gravenhage, die op 31 Januari j.l. op de Vaillantlaan een wiel- rijdster aanreed, waardoor deze gewond werd, vrijgesproken. Het Hof vernietigde gisteren dit vonnis en veroordeelde W. tot 1 maand hechte nis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van zes maanden. DOOD DOOR SCHULD. Dinsdag stond voor den Krijgsraad in Den Bosch terecht M. K„ 2e luit. bij de mil. adm bij het le reg. huzaren te Amersfoort, wien ten laste is gelegd, dat hij op een kruispunt te Haarlem op 14 Aug. hoogst onachtzaam en roekeloos met te groote vaart met een auto heeft gereden tengevolge waarvan .een oude man werd overreden en gedood. De eisch luidde wegens dood door schuld 1 maand hechtenis met intrekking van het rijbe- wijs voor den tijd van 1 jaar. Uitspraak: ƒ150 boete en 1 maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar en ontzegging van het rijbewijs voor den tijd van jaar. GESTOLEN AUTO ONTDEKT De politie te Delft heeft Dinsdagmiddag een auto in beslag genomen, die 's morgens bij een autohandelaar te Hilversum was gehuurd en in Delft verkocht. Gisterenavond had op het Noordzeekanaal in de nabijheid van Westzaan een aanvaring plaats tusschen het uitgaande Zweedsche vrachtschip „Normandia" en het Duitsche, naar Amsterdam gaande stoomschip Naum- burg", van de Hamburg-Amerika-lijn. De aan varing verlien zonder veel schade aan te rich ten. Het Zweedsche schip liep geringe schade aan bakboord op, het kon echter de reis ver volgen en werd om 8.10 uur te IJmuiden ge schut, waarna het de reis naar Rotterdam voortzette. De „Naumburg" is na een gering oponthoud aan de Javakade aan den steiger van de Hamburg-Amerika-lijn vastgemaakt. Waarschijnlijk is het ongeluk hieraan te wij ten, dat de „Normandia" uit zijn roer liep. De „Naumburg" werd hierdoor midscheeps ge troffen, doch liep weinig of geen averij op. Een regeling in bewerking, om onregelmatigheden te achterhalen, In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer onderschrijft de minister de opmer- kin", dat het bezwaarlijk zpu zijn frauduleuzen invoer van artikelen zooals roggemeel en rog gebloem, waarop geen invoerrechten of accijn zen geheven worden, te achterhalen en straf rechtelijk te vervolgen. Op zijn departement is echter een regeling bewerking, tengevolge waarvan door middel van een stelsel van speciale voorschriften, waar aan het vervoer van crisisproducten, waaron der ook de onderhavige artikelen behooren zal worden onderworpen, op afdoende wijze onre gelmatigheden zullen kunnen worden achter haald en, waar noodig, gestraft. De „Rijstvogel" is gisteren op de thuisreis van Cairo vertrokken en te Athene geland; de „Pe likaan" is gisteren op de uitreis van Jodhpur vertrokken en te Calcutta aangekomen. HANSWEERT, 15 November 1933 Gepasseerd voor des middags 4 uur en bestemd voor: BOTTERDAM: st. Telegraaf 4 cn 16; Telegraaf 17, Bout; Luctor, Slager; Cato, KruithofSecun- do, Fortuin; Ideaal, Markus; AMSTERDAM: st. Amstel 5; GOES: Cornelia, van Oeveren; ZE VENBERGEN: Gysbertha, van T leeuwen, UTRECHT: Margaretha, de Wijs; ITmhfuHT DIJKE: 2 Gebroeders, de Bruyn; MAASBRACH i Fluviule 8 Rosenbrand: TILBURG: Broeder- q .ip jon p-b VLAARDINGEN Pernis, DiJ- kernim SCHEVKNINGENJannetje, Stolk: BOL- ÏUBS Machiensteen 20, v. d. Putten: DONGEN: Hoon op Welvaart, v. Waardenburg; ROERMOND SZ v d. Goes, SiereveldHELMOND: Johan na Elisabeth, Griffioen; OUWERKEHK: Luctor, Vermeer- AARLE RIXTEL: Vertrouwen, Kerpelj WANSUM: Mon Desir, van Leeuwen; OUDE TONGEAaltje, OomensSCHIEDAMGoede Gunst., den Boef; ZUTFENNautilus, Wijkstra; DORDRECHT: Cornelia, Vos; Hema, van Duy- nen. DUITSCHLANDMagda, Roovers; 2 Soeurs, Marquenie; Emfra, de Stobbelair; Colette, van Steen; Alida, Boaman; Theodoor, v. d. Velde, Therese, Wtjekmans; Mia, Lyssens; Kosalie, Goedgezelschap; Oberon, Richtel; Isis, Fisscher Furka, van Noolen; Festina Lente, Peer Jo hanna, Koreman; Alioe, Verbeeck; Sindolt, de Jong; Grlmsel, Camerraans; Gustav. Krapp, Ma rianne, Kempken; Dromon 7, Lagendijk; Albert, de Weert' Rival, Hoek; Octavia, Verbeeck. BELOIë': st. Telegraaf 3; Apollo, Schellenber ger- Zorg en Vlvjt, Schuilei-Stad Kortrtfk, de hamper; Alberich, Wendt; Napthta S Panmcke; Linth, Dill esJohanna, de HaasAsfrid, Ram Volharding, de Groot; Binnenvaart 1, van Bel, Scaldia 1, Spoormakers; Hoop doet leven, de Vries; Cassiopé, Reyens; Fanelope, Hay; Cham pagne, de Hasque; Zeelands Luister v d Kloos ter- Sito. Willaert; Beaumarchais, Raulê, Baden 65, Wetzel; Helgoland, Weigardt; Nautlllus 2, Keunen; Aventure, van Strijdonck; Pinangs, FuchsHera, SturmPleterneUa, Schellekens Excelsior, van Leen; Edelweiss 7, Zaman; Char les Reibel, Jongen; Ambulant, 3choHen, Cla- zina. Zuurmond; Mathllde, Dried ijkMil, Karelse, Mannheim 192, Hermann; Henrica, Boamans Hoofzoon 1, Smits; Confiance, Verberght; Adol- Dhine Reyniers; Helene, de Bruyn; Terneuzen 2 Kammerik; Vios, Boer; Koophandel, Vermeu len; Mannheim, Beclthaus. -SEBAVrtAMAATJe WATER GEVALL-Em! fbUUH! O JAMZENZ'. WAT IE» KRIMPEM Lieve 5EBM T1AH AATJE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4