SPORT IN ENGELAND. den $)e Tfledwiarukche Tandpasta MOORD DONDERDAG 16 NOVEMBER 1933 RADIO-PROGRAMMA EEN VELDSLAG OP WAPEN STILSTANDSDAG. DE MALAISE VAN CHELSEA. VOETBALSPORT. VOETBAL IN HET BUITENLAND. DE POSITIE VAN ADMIRA IN OOSTENRIJK. WEDSTRIJD OOSTELIJK ELFTAL NOORDELIJK ELFTAL RADIO-BERICHTEN UITLOTINGEN. DAMSPEL. PUBLIEKE VERKOOPINGEN. MARKTBERICHTEN. concertgebouworkest: 4e symphonie, Tschai- kowsky (gr.pl.)8.00 zang door Alice Peffer; 8.20 omroeporkest, o.a. Lichtertanz der Brante, Rubinstein; 9.10 berichten (Fransch); 9.20 ver volg concert, o.a. Scènes pittoresques, Massenet; 10.10 berichten (Duitsche); 10.20 gevar. concert, o.a. Simple aven, Thomé; 10.3511.20 dansmu ziek. ROTTERDAM (Gem. radiodistr.) Programma 1: Huizen. Zaterdag elf November Armistice Day Toen kwamen vijftien jaar geleden een paar snuiters uit Duitschland en „the Allies in een of anderen spoorwegwagen tezamen om uit te maken dat het nu mooi genoeg was, en enkele uren daarna stopten de kanonniers kurken in de affuiten der gezette Bertha's, schroefde men dopjes op de geweerloopen en gingen de vroe gere tegenstanders gezamenlijk hun „Helles" of „Cinzano-sec" genieten in een afgedankte tank, die voor de gelegenheid was versierd met 'bloemetjes. De oorlog was over. Telken jare op dezen elfden November her denken we deze gebeurtenis, die een verlichting bracht over de volkeren, en we verbannen vooral op dezen dag alle verwoede kampen uit onze gedachten. Behalve dan Newcastle United. Deze vond dat Zaterdag juist eens een geschikte gelegenheid was om de vijandelijk heden te hervatten, op denzelfden dag dat H. R. H. Edward, Prince of Wales, een krans leg de op het monument voor de gevallen strij ders. Newcastle United had lak aan Armistice Day en vond dat, gezien de hedëndaagsche animositeit onder de naties, de eischen voor her- en andere bewapeningen, gelijkberechti- gingen en wat dies meer. zij, het de hoogste, allerhoogste tijd werd om er eens op los te turven. En zij deed datIn plaats van twee minuten stilte kregen we twee maal drie kwar tier lawaai van razende, bonkende en beuken de Tynesiders, en armzalig Tottenham Hotspur werd er het slachtoffer van. Doch gelijk Duitschland zijn tegenstanders in den aanvang dreigde te pletter te loopen, terwijl het op het eind toch de verliezende partij was, zoo ge lukte het den Hotspurs ten slotte niettemin de zege te behalen, al was het dan ook ten koste van veel gewonden en geestelijk geschokten, die op het slagveld achterbleven. Nu weet ik de oorzaak wel: bittere nood zaak Newcastle bengelt ergens onderaan. Reeds twee reizen naar Londen Arsenal en Chelsea eindigden voor hen noodlottig. Deze derde tocht naar de Metropool moést en zöu dus de zege brengen, 't kostte wat 't kostte. Reeds voor den kamp seinden ze naar het Groote Hoofdkwartier dat het moreel der troe pen uitstekend was en dat aan succes van deze derde attaque op de fortificaties der City niet behoefde te worden getwijfeld. En nauwe lijks was dan ook het fluit-sein tot den aanval gegeven of een wilde horde bestormde Ni- cholla en heftige gevechten electriseerden de massa tot het hoogste voltage. Tottenham Hots pur trachtte met alle mogelijke middelen de lawine te keeren, maar kon niet verhinderen dat twee kanonskogels van Allen de lat zóó beukten, dat het ver in den omtrek hoorbaar was. Doch toen vonden de Spurs zichzelf aan de Marne terug, zij groeven zich in onder leiding van generaal Evans en besloten de tegenstan ders met dezelfde wapens te bestrijden. Het duel werd dus heftiger dan ooit, en tallooze overtredingen ontgingen aan het oog van den oppersten rechter omdat zij geschiedden nadat de bal allang elders in behandeling was. Reeds voor de rust verwonderde ieder er zich over dat niet minstens twee menschen .marching orders" hadden gekregen wegens na-trappen, haken en duwen. Hoe meer de thee-tijd na derde, hoe krachtiger werd de verdediging der Spurs zoodat deze zelfs een aanvallende over hand kregén en juist voor de draaiing een kost baren treffer plaatsten in de vijandelijke schans. Deze situatie werd na de pauze gehand haafd en mét regelmatige tusschenpoozen losten Hunt en Evans als ware machinegeweren een serie schoten, het knetterde es roffelde a la Soissons en driemaal werd het fort aan de over zijde getroffen. De Spurs wonnen aldus met 40, maar de 45.000 menschen hebben meer „genoten" van de duels van man-tegen-man dan van man-tegen-bal. Dit schouwspel was echter verre van hoog dravend en werpt een blaam op Newcastle Allied, dat met andere middelen dan deze zal hebben te pogen zich omhoog te werken op de ladder. Met bruut geweld allèèn wint men geen voetbalmatches. Spreek me niet van Chelsea. Ik kan me tegenwoordig niet meer op straat vertoonen of een goede vriend tracht mijn humeur voor een tijdje op te vroolijken met de vraag: „Wat is er toch verkeerd met Chel sea 7" Gauwer is beantwoord: „Wat is er nog goed aan Chelsea Niet veelChelsea van daag aan den dag is een samenraapsel van ver bleekte sterren, die met merkwaardige virtuosi teit eiken Zaterdag anders worden gegroepeerd, om toch maar eenigszins licht af te werpen, doch het lukt niet. Zaterdag was het al heel treurig. Ik weet niet of Chelsea meende dat de dag van den Wa penstilstand moest worden gevierd met alle Met een zucht legde Higgins den hoorn neer. Vannacht geen bed voor hem! Vijf minuten later trok hij de deur achter zich dicht, terwijl hij zijn fiets aan de hand meevoerde. Het was weer echt pech voor hem, dat de kleine two-seater, welke hij juist ge kocht had, nu alweer in reparatie moest zijn, maar. Het was een half uur na middernacht, toen hij aan de garage van de bus-maatschappij ar riveerde, waar hij den portier zijn kaartje liet zien. Inspecteur Higgins? Kom binnen, sir. Daar ginds in den hoek. Die aanduiding was volomen overbodig, want in den hoek bevond zich een kleine groep man nen, meest bus-chauffeurs en conducteurs, ter wijl de helm van een grooten politieagent bo ven allen uitstak. Higgins liep er vlug op af en bij zijn nadering draaiden de mannen zich om. De politieman, een agent, slaakte een zucht van verlichting, dankbaar, dat de ver antwoording van zijn schouders werd geno men. Inspecteur Higgins, sir? Dit is ^n vreese- lijk ding, sir. De mannen gingen opzij om hem door te laten doch achter hem werd de kring terstond weer gesloten. In het midden daarvan stond de agent en aan diens voeten lag het lichaam van een man van flinken lichaamsbouw, en sober gekleed. De man was van achteren door zijn nek geschoten en de kogel was door de keel naar buiten gekomen. Het was geen aan genaam gezicht en ondanks het feit, dat hij met den dood in allerlei vorm was vertrouwd geraakt, kon inspecteur Higgins een rilling van afschuw niet onderdrukken. Vreeselijk gezicht, sir. Dat is het zeker. Dokter geweest? Ja, sir. En weggegaan. Weggegaan? Juist sir. Werd bijna direct na zijn komst hier weggeroepen. Ernstig geval. H'm. 'k Zou denken dat dit hier ernstig ge noeg was. Dat dacht ik ook, sir, maar de dokter zei dat deze arme kerel dood was, en de andere patiënt nog niet. H'm, inspecteur Higgins dacht hier even over na, en dan: Wel, wat zei hij? De agent haalde een beduimeld notitieboek te voorschijn. Niet heel veel, sir, mompelde hij vlug de blaadjes omslaand. Dood natuurlijk, maar Ah! Hier is het! Ruggegraatsstreng geraakt, dood onmiddellijk ingetreden, Onee- veer een uur dood, en Hoe laat onderzocht hij den man? Ongeveer drie kwartier geleden, sir. Dan was deze met zijn hand naar de ontkenning van strijdlust, maar zoo ja, dan han delden ze inderdaad volgens den ritus. Ik weet niet of U wel eens 'n stelletje baliekluivers hebt zien rondslenteren zonder eenigen vorm van eigen initiatief, welnu, zoo was Chelsea. In een dooie schildpad zit nog meer leven dan in het Chelsea-elftal, dat maar wat heen en weer sjouwde zonder doel, zoogenaamd op zoek naar de vijandelijke goal, die ze den geheelen wed strijd niet bij benadering hebben weten te ont dekken. Ze moeten daar op Chelsea maar eens wat handwijzers neer zetten Leek het in den aanvang, ten minste nog op een flauwe poging om weerstand te bieden, nauwelijks had Derby het eerste doelpunt ge scoord, of heel Chelsea zakte als een zoutzak ineen en legde er 't bijltje bij neer. Deze „dolce far niente"-positie werd tot het einde gehand haafd en al overwon Derby maar met 20, haar zege was nimmer in dubio. Het eenige wat ik niet begrijp, is, dat er nog 25.000 menschen be reid bleken naar dergelijke vertooningen te ko men kijken, maar het zal op deze wijze wel niet lang meer duren of Chelsea gaat voor leege ban ken spelen. Een elftal, dat na één tegengoal af druipt als een geslagen hond, verdient niet de sympathie der massa. Tot zoover over Chelsea Moeilijke beurt voor Arsenal Arsenal wist zich met moeite te handhaven in Wolverhampton. De eerste helft verliep zonder doelpunten. Tijdens de rust ging er toen een vent met een bord langs de tribunes, waarop geschreven stondPast op de zakkenrollers Die gauwdieven stonden echter niet buiten, doch binnen de lijnen, elf bij elkaar. Het was het elftal der Londenaars, hetwelk een simpel goal- tje gapte op een oogenblik, dat Wolverhamp ton niet keek, en toen het eindsignaal klonk, stapten de rood-jersey's het veld af met vol dane gezichten, alsof het zoo hoorde. Maar ver dienen deden ze dezen triomph zeker niet; om dat Wolverhampton voortdurend in de meerder heid was en hun op z'n minst een gelijk spel toekwam. Overigens slaagt Arsenal er in om met hangen en wurgen nog maar steeds runners-up te blij ven met een verschil van twee punten op de Spurs. Doch het wordt tijd, dat de oude voor- waartslinie weer in eere wordt hersteld. Er gaat wel steeds af, maar er komt niet veel voor in de plaats. Hulme is al weken lang absent we gens een verwonding, daarna hebben ze Jack zijn congé gegeven en thans is Alec James voor een tijdje naar een badplaats gestuurd, om daar zijn vorm terug te krijgen. Ik weet niet of het tijdens dit seizoen nu wel zoo'n lolletje is om in Bournemouth te zitten in je dooie eentje, maar Chapman weet bliksemsgoed wat hij doet en we hopen van harte, dat James daar aan de kust over zijn moreele depressie heen komt en er met biljarten, ping-poAgen en romannetjes lezen zijn vorm terugvindt. Tegen den tijd dat hij weer naar Londen terug mag, vertoonen ze hem dan wel een voetbal en een boekje met de spelregels en allicht leert hij weer gauw wat thans vergeten schijnt te zijn. Anders kon het wel eens waar wezen dat Arsenal een plaatsje lager zou verhuizen, want er zijn kapers op de kust! Immers zoo tusschen de bedrijven door heeft Huddersfield zich naar boven gewerkt en mo menteel hebben ze evenveel punten als de High- bury-club, en slechts een fractie van een doel- gemiddelde houdt hen gescheiden. Lieten de Spurs en Arsenal nog wel eens 'n steek vallen, Huddersfield heeft de laatste weken al zijn wedstrijden gewonnen en er is altijd nog zoon spreekwoord als: twee honden vechten om een been Niet naar Parijs. Als belooning voor het goede seizoen tot nog toe had Tottenham Hotspur voor a.s. Zondag een reisje bedacht naar Parijs, waar ze de First Vienna zouden ontmoeten. Alles was kant en klaar voor de trip, toen de secretaris van de Spurs een telefonische mededeeling kreeg van de Football Association, dat dit lichaam dezen wedstrijd niet sanctionneerde. Redenen ervoor werden niet opgegeven, doch orders zijn orders en de Spurs bleven thuis. De aap is echter uit de mouw gekomen. De F. A. heeft het onwaardig geacht dat de Brit- sche prof-clubs na een League-match op Zater dag meteen de boot nemen om den volgenden dag op te treden tegen het Circus-Meisl in een vreemde stad. Ik kan het me volkomen begrij pen. Doch de pers knoopt daar een opinie aan vast en zoo lees ik in een Engelsche courant dat de Spurs alleen de invitatie hadden aan genomen om als leidende club uit de League het prestige van hun vaderland hoog te hou den, en dat het niet ging om de duiten, dat was bijzaak. Er stond niet bij, dat de Spurs van wege deze eer-ophouderij bereid waren geld toe te betalen, dat ontbrak er nèt nog aan Een Engelsche prof-voetbalclub is een onder neming, daarmee uit. Het Circus-Meisl is ook een onderneming. Het Stade de Colombes is zelfs ook 'n onderneming. Deze drie onderne mingen hadden heel niet gek bedacht een draineer-buis willen leggen in de portemon- naies van het Parijsche volk om daarna den onbewegelijke figuur aan zijn voeten wijzend twee uur geleden nog in leven? Eh zeker sir. Dat moet wel. H'm. En wij verspillen hier onzen tijd, Higgens keek scherp op. Waar heb je hem ge vonden? Bovenop een bus, sir. Bovenop een wat? Bus, sir. Bus, hè? Hij is dus vervoerd? Natuurlijk is hij dat. Een spontane opmer king van een van van de omstaanders. Met ge fronste wenkbrauwen wendde inspecteur Hig gens zich tot den spreker. En wat bedoel je daar precies mee? Het is allemaal goed en wel voor jullie detectives om te zeggen dat ze niet vervoerd mogen worden, maar we zijn toch menschen. De man sprak moeilijk, weinig op zijn gemak nu Higgens hem zoo scherp aan den tand voel de, maar toch vervolgde hij: Natuurlijk is 't ie vervoerd. Wij wisten niet dat de arme kerel dood was en wij moesten zoo goed mogelijk voor hem zorgen. Juist. Persoonlijk vond inspecteur Higgins de redeneering van den man volkomen logisch, maar zóó gewend was hij aan den regel bij de Yard om nooit een lijk aan te raken in de hoop mogelijke sporen te bewaren, dat zijn officieele ziel geschokt was. En de bus? Hij wendde zich opnieuw tot den agent. Die daar, sir. Higgins bekeek het aangeduide voertuig. Het was een ouderwetsche dubbeldekker, en, in tegenstelling met de meeste bussen van de maatschappij, van boven open. Het nieuwe type was overdekt, en had zes wielen met bal lonbanden. Deze had vier wielen met massie ve banden. Kom mee, agent. Ik wil eerst den bus van boven zien. Wijs mij waar hij was. Deze laatste opmerking was echter volko men overbodig want er behoefde niet aan ge twijfeld te worden waar de ongelukkige een maal boven op den bus gezeten had; immers een van de zitplaatsen was bedekt met bloed. Het was de achterste plaats aan den linker kant. Met een diepzinnigen frons op zijn gelaat stond Higgins de situatie op te nemen, waarna hij zich tot den agent wendde. Zat hij heelemaal achteraan, agent? De man knikte. Juist, sir. En hij werd van achteren geraakt, in zijn nek, merkte Higgins veelbeteekenend op. De beteekenis van deze ontdekking begon tot het langzamer werkend brein van den agent door te dringen. Hemel, sir! Daar had ik heelemaal niet aan gedacht! Inspecteur Higgins gaf geen antwoord. Een Een typische club dat Austria. De paars-„zit ten plegen voor de competitie geen rol te spelen, doch zoo af en toe verrassen zij hun vele aan hangers in Weenen, met extra klasse-prestaties. Zoo gelukte het Austria enkele maanden geleden den beker van Oostenrijk te winnen, waardoor zij gerechtigd werd (Oostenrijk vaardigt daar voor den kampioen en den bekerwinnaar af), deel te nemen aan de Mitropacup-wedstrijden. Niemand kende Austria een kans toe en... Austria won den beker En voor de competitie bracht Austria er maar betrekkelijk weinig van terecht. De vorige week Woensdag speelde Aus tria een friendly game in Praag en won daar met 31 van Sparta. In Weensche bladen achtte men het onverantwoordelijk dat Austria mid den in de week zulk een zwaren wedstrijd spelen ging, terwijl zij des Zondags voor de competitie tegen de leidende club Admira spelen moest op het terrein van Admira. Anderen schreven, dat het er niet op aan kwam, omdat Austria toch kansloos was. Men vergiste zich weer eens, want Austria klopte Admira met 2—1 Daar Rapid met 41 van Floridsdorf won, nam Rapid de leiding weer over. Op de derde plaatst staat nu Vienna, de kampioen van het vorige seizoen, die W. A. C. met 42 sloeg. Voorts verloor Wacker met 03 van F. C. Wien (ex-Nicholson), klopte W. S. C. de nieuwe eerste klasser Donau met 41 en speel den Lubertas en Hakoah met 11 gelijk. Waar het Oostenrijksche voetbal in verband met den wedstrijd NederlandOostenrijk op 10 December speciale belangstelling ondervindt, laten we hier den competie-stand van het oogen blik in Oostenrijk volgen Rapid 9 7 1 1 15 30—12 Admira 9 7 0 2 14 25—11 Vienna 10 5 2 3 12 27—18 F. C. Wien 7 4 I 4 7 17—22 Donau 9 4 1 4 9 17—19 Austria 10 4 1 5 9 17—22 W. S. C. 10 3 2 5 8 13—17 W. A. C. 8 4 0 4 8 23-22 Hakoah 9 3 2 4 8 9—12 Floridsdorf 10 2 4 4 8 15—24 Lubertas 9 1 4 4 6 12—21 Wacker 8 1 2 5 4 12—24 Het Oostenrijksche elftal wordt thans we zouden haast zeggen precies als het Nederland- sche met zorg voorbereid. Circa 22 spelers trainen geregeld en moeten zich aan de voor schriften van verbondskapitan Hugo Meish hou den. Deze ernstige voorbereiding van de selec tie-spelers, waaruit de ploeg gekozen zal wor- deen, moge dan niet speciaal ons gelden, doch de Schotten, we kunnen er toch van mee profi- teeren We mogen er in Nederland mee rekenen, dat hier op 10 December een Oostenrijksch elftal te Amsterdam in het veld komt, zóó sterk en homo geen, als hier misschien nog niet eerder een elftal gespeeld heeft pauze volgde, waarna de agent een veronder stelling uitte. Misschien draaide hij zich net om toen hij geschoten werd, sir, of of zoo iets, ein digde hij vaag. De inspecteur knikte verstrooid, nog steeds op de bebloede bank starend. In de garage be neden klonken stemmen. Nou, dan, jongens, hebben jullie geen huis meer? Higgins keek naar beneden en zag noe een portier of nachtwaker probeerde het nieuwsgierige personeel uit de garage weg te krijgen. Hij leunde over de leuning en riep naar omlaag: Ik zou graag zien, dat de chauffeur en de conducteur van dezen bus even bleven wach ten. Ik zal ze waarschijnlijk nog wel even willen spreken. Dat is all right, sir, wij waren niet van plan weg te gaan, antwoordde 'n opgewekte stem. Dank je. Opnieuw hervatte Higgins zijn studie van de zitbank. Hij leunde zelfs over den bus heen naar buiten en inspecteerde het bord waarop de bestemming stond vermeld. Het was verweerd genoeg, maar sporen van een kogel waren er niet in te vinden. Daarna vestigde hij zijn aandacht op het bankje er voor. Geen spoor. Vervolgens onderzocht hij met de grootste nauwkeurigheid het dak van den bus. Geen spoor van een kogel! Dat ging zijn begrip te boven. Was de man al geraakt voor hij op den bus kwam' Dat leek de eenige oplossing. Tenzij de kogel natuurlijk, na aan den voorkant weer uit den hals van den man te voorschijn gekomen te zijn, geen enkel on derdeel van den bus geraakt zou hebben. Dat was bijna niet mogelijk want de man werd op het achterste bankje gevonden, van achteren beschoten. Het schot moest daarom afgevuurd zijn van een punt, hooger dan het route-berd, en dus moest de kogel zich in het bankje er voor, dan wel in den vloer bevinden. Toch was het niet zoo! Wie is het slachtoffer? Hij wendde zich tot den agent. Weet ik niet, sir. Niets in zijn zakken om hem te identificeeren, sir. Geld genoeg, maar verder niets. H'm. Laat me hem eens goed bekijken. Zij daalden het ijzeren trapje af en begaven zich naar het lichaam van den doode. De waker scheen met zijn pogingen om het overtollige personeel te loozen succes gehad te hebben, want op twee na was de garage thans ver laten. De doode was een gespierde, flink gebouwde man geweest en volgens Higgins' schatting een jaar of vijf en veertig oud. Gladgeschoren en met grijzend haar, was er niets opmerkelijks aan hem, behalve dan zijn afmetingen. Higgins voelde in den binnenzak van de jas moesten aanstonds een nederlaag incasseeren. In Zwitserland werd de eenige ongeslagen club, de F. C. Biel, ook een nederlaag toege bracht en thans leidt Bazel met 12 punten uit 8 wedstrijden, gevolgd door Biel, Bern en Grasshoppers (die weer op dreef komen) met* 10 punten uit 7 wedstrijden. Dan volgen nog drie clubs met 9 punten, zoodat hier nog alles mogelijk is. In Hongarije hebben de groote Oomes Ferenc- varos en Ujpest de leiding heroverd. Met 16 en 14 punten uit 9 wedstrijden gaan zij er aan de spits. De belangrijkste wedstrijd, die in Frankrijk gespeeld werd, was die van een versterkt elftal der Racing Club de France tegen de First Vien na uit Weenen. De Oostenrijkers waren superieur en wonnen met 4—2. Een andere Parijsche com binatie, Club Francais, speelde met 22 gelijk tegen de Peru-Chili-combinatie (die in Duitsch land ook geen overwinning behaalde en vol gens de Fransche pers was het spel der Oosten rijkers een klasse beter dan dat der Zuid-Ame rikanen. Het ten onzent bekende D. F. C. Praag, speel de den tweeden wedstrijd tegen Kolin, in Kolin, gelijk, en is nu officieel amateur-kampioen van Tsjecho Slowakije voor 1933. Voorivedstrijden wereld- kam pioenschap. Wat de voorwedstrijden voor het wereldkam pioenschap betreft, is niet alleen in de groep BelgiëIerlandNederland, doch eveneens in twee andere groepen, waarin men het nog niet eens was, de beslissing gevallen hoe de wed strijden gespeeld zullen worden. Een bijzonder buitenkansje is voor Luxem burg weggelegd, daar sDuitschland en Frankrijk zich bereid verklaarden elk een wedstrijd in Luxemburg te komen spelen. Hetzelfde voordeel geniet Bulgarijë dat met Oostenrijk en Hongarije ingedeeld is. Ook de Oostenrijkers en Hongaren zullen beide in Bul garijë komen spelen. Reeds de voorwedstrijden voor het wereldkampioenschap, beloven in ver schillende groepen zeer interessant te worden. En eerst recht zal dat met het eigenlijke tornooi in Italië het geval zijn Gisteren werd op het verlichte Go Ahead- terrein te Deventer de voetbalwedstrijd ge speeld tusschen een Oostelijk elftal en een Noordelijk elftal, welke eindigde in een 6—1- overwinning voor de Noordelijken, die door hun vlot varieerend aanvalspel de Oostelijken volkomen hebben verrast.. Aanvankelijk leek het erop, alsof het Oostelijk elftal het wel zou bolwerken, want na 7 minuten hadden zij reeds de leiding, maar allengs kwamen de Noorde lijken in den aanval. En toen er 23 minuten gespeeld waren, was de stand reeds gelijk. Ze ven minuten later hadden de Noordelijken reeds de leiding (2—1). In de tweede helft toonden de gasten hun ware kracht, terwijl de Oostelijken beneden hun speelvorm bleven. Reeds in de eerste minuut na de hervatting was de stand 31 in het voordeel der Noordelijken, en gaandeweg kwamen er meer doelpunten, zoodat tenslotte het Noordelijk elftal een 6—1 overwinning behaalde. van den ongelukkige naar een etiketje van een kleermaker, maar dat was er uit verwij derd. De broekknoopen vermeldden in 't ge heel geen naam, zooals men van het model en de stof van het costuum had mogen verwach ten. Uit zijn voorloopig onderzoek maakte in specteur Higgins op, dat de identiteit van den man moedwillig verborgen was. Hij keeide zich vervolgens tot beide busmenschen, die vol belangstelling hadden staan toekijken en on dervroeg allereers; den conducteur. U vond hem zeker? Juist sir. Inspecteur Higgins haalde een groot blank ijzeren instrument te voorschijn dat moest die nen om hem op de hoogte te houden van het verstrijken van den tijd, en raadpleegde de wijzerplaat. Waar was de bus vanavond tusschen eh tien vijf en veertig en elf-vijftien? De conducteur raadpleegde zijn dienstrooster en controle-staat, dat geheimzinnige papier waarop conducteurs zoo nu en dan allerlei cij fers en nummers van hun kaartjes krabbelden en antwoordde dan: Ik was aan de contróle-klok bij halte num mer veertien Glasswell street. Horton om tien veertig, zoodat ik om vijf en veertig ge weest zal zijn bij Dat komt er niet op aan, viel Higgins hem in de rede. Tien veertig is goed genoeg. En om elf vijftien? Zoowat hier, sir. Dit is de laatste bus van deze route, en wij moeten hier om twintig voor twaalf terug zijn, ik moet dus zoowat bij Shoreditch zijn geweest. H'm. Higgins staarde in gedachten naar den vloer van de garage. Deze zaak was eenig in zijn ervaring. In den regel vormde de piek waar een lichaam gevonden werd een vage aanduiding waar de misdadiger op het tijdstip van de misdaad geweest was, daar niets moei lijker met fucces en zonder aandacht te trek ken te verplaatsen valt dan een lijk. En toch was het mogelijk dat deze man tusschen Glass- wel street, Horton en Shoreditch neergescho ten was. Een afstand van vier mijl steenen en kalk, welke mogelijk wel zestigduizend zielen bevatte. Hij wendde zich kort tot den agent. Bel Primrose 44523 op en vraag dr. Pape of hij direct hier wil komen. Noem mijn naam en zeg hem dat de andere dokter op dit oogen blik niet beschikbaar is en dat ik gaarne een officieel rapport zal hebben. In orde, sir. De agent ging naar een tele foontoestel dat aan den garagemuur hing, en inspecteur Higgins hervatte zijn gesprek met den conducteur. (Wordt vervolgd) VRIJDAG. 17 NOVEMBER. HUIZEN (1875 M.. 160 K.H.) Alg. Prog;®™~ ma verzorgd door den KRO. 8.00 9.15 en 10.00 11.30 gramofoonplaten; 11.30 voor zieken en ouden van dagen: 12.00 politieber.; 12.15 - sextet en gramofoonplaten, lichte muziek, i. gramofoonplalen3.00 Marg. Couperus (zang) mevr. S. Nuwenhuis—v. d. Rijst (declamatie) en F. Boshart (piano): Bretonsche liederen en gedichten; 4.00 pauze; 4.15 gramofoonplaten; 4.30 Kro-boys, Schlagermuziek5.00 Th. Arts: Land en tuinbouwhalfuurtje; 5.30 vervolg Kro-boys; 6.00 gramofoorplaten; 6.30 ïmeidmg tot het avondconcert; 7.00 politieber.; 7.15 mr. E. Fran- quinet' De ontwikkeling der luchtvaart"; 7.35 gramofoonplaten; 8.00 KRO-orkest m. m. v. Ny- ra Hess (piano), o.a. pianoconcert a. kl. t., Schumann (ca. 8.30 Vaz Dias); 9.00 gramofoon platen; 9.15 H. v. d. Eerenbeemt: Ichnaton; 9.30 pianorecital, M. Hess; 9.45 gramofoorplaten; 9.50 KRO-orkest, o.a. Der verzauberte See, Liadow; 10.30 Vaz Dias, daarna gramofoonpla ten; 10.4512.00 Kro-boys en gramofoonplaten. HILVERSUM (296 M, 1013 K.H.) 8.00 VARA. 12.004.00 AVRO; 12.00 gramofoonplaten; 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gramofoonpla ten; 2.30 modepraatje; 3.00 gramofoonplaten; 3.30 uit het Carlton hotel: Codolban en zijn or kest; 4.00 VARA; 8.00 VPRO (10.05 Vaz Dias); 11.00—12.00 VARA. DAVENTRY (1554 M„ 193 K:H.) 10.50 berich ten; 11.0511.20 voor moeders; 12.20 orgelcon cert A. Baynon; 12.50 B.B.C.-dansorkest; 1.35 Northern studio-orkest, o.a. Symphonie-ballet, Godard; 2.20 voor de scholen; 3.20 muzikale causerie: 3.55 Vrijdagmiddagvertelling: 4.10 gra mofoonplaten; 4.50 E. Colombo's orkest, o.a. Fairy song, R. Boughton; 5.35 kinderuurtje; 6.20 bericbhten; 6.50 sonaten van Schumann; 7.10 muzikale causerie; 7.30 tuinbouwpraatje; 7.50 causerie: wetenschappelijk onderzoek en sociale nooden; 8.20 „Matinee", hoorspel v. Lennox, muziek van Woodgate; 9.20 berichten, daarna gramofoonplaten; 9.50 uit Amerika: S. P. B. Mais: „The modern Columbus"; 10.10 G. Par- kington-kwartet m. m. v. M. Middleton (alt), o.a. L'heure espagnole. Ravel; 11.10 declamatie; 11.1512.20 daósmuziek. PARIJS (Radio Paris 1724 M., 174 K.H.) 8.05, en 12.502.20 gramofoonplaten; 7.20 litt. cau serie: 7.40 gramofoonplaten; 9.05 radiotooneel „Le juif-polonais", Erckmann Chatrian Char- pentier. KALUNDBORG (1153 M„ 260 K.H.) M-2°— I.20 concert uit hotel Angleterre; 2.20 4.20 C. Rydahl's orkest en solisten; 7.20 Kerkconcert, mannen- en kinderkoor en strijkkwintet, o.a. Aftensang, Ahle; 8.05 hoorspel: Kleine man wat nu", naar Fallada van C. Hermann; 9.o0 Bra- cony-trio, mandoline-muziek; 10.20 11.50 dans muziek. LANGENBERG (473 M., 634 K.H.) 5.25 en 6.35 gramofoonplaten; 9.20 berichten; 9.30 voor de jongeren; 10.20 voor de scholen; 10.45 en 1120 gramofoonplaten; 12.55—1.50 concert door ,,De vroolijke vijf"; 1.50 gramofoonplaten; 3.20 omroeporkest en solisten, o.a. Der Schwau von Thonela, Siberius: 5.55 mannenkoor; 6.20 Stun- de der Nation: Concert, werken van Ludwig Spohr; 7.30 Künneke-concert o. 1. v. den com ponist, o.a. fragm. Lady Hamilton; 10.00 gramo foonplaten; 10.20 pop. concert en dansmuziek. ROME (441 M., 630 K.H.) 4.355.20 zang, piano en viool; 7.35 Letlandsche muziek, 9.10 radiotooneel „Caroline", F. Herzeg; 9.35 10 20 variété. BRUSSEL (338 M., 887 K.H.) 12.20 omroep- kïeinorkest, o.a. Egyptisch ballet, Luigini; 1.30 2.20 gramofoonplaten; 5.20 Symphonie-orkest, o.a. Divertimento, Kumps; 6.20 gramofoonpla ten; 6.507.35 omroepkleinorkest, o.a. ballet „Isoline", Messager; *8.20 omroeporkest, o.a. 4 Weensche stukken. Kreisler; 8.50 radiotooneel; g.5010.20 vervolg concert, o.a. fragm. Les jeux, Turina. (508 M., 590 K.H.) 12.20 gramofoonplaten; 1 302.20' omroepkleinorkest, o.a. Hofballtanzo, Lanner- 5 20—6.20 omroeporkest, o.a. 2e orkest suite Zlika; 6.35 gramofoonplaten; 7.20—7.35 zang;' 8.20—10.20 symphonie-orkest en solisten, o.a. .Danse des sylphes, Berlioz. DEUTSCHLANDSENDER (1635 M. 183.5 K.H.) S.50—7.20 concert; 8.05 gymnastiek; 10.10—10.35 liederen van Schumann; 11.20 12.15 en 1.20— 2.20 gramofoonplaten; 3.204.20 orkest m. m. v. violist, o.a. ouv. König Manfred, Reinecke; 4.45 5.20 kwartet g. gr. t., Mozart; 6.20 en 7.30 zie Langenberg; 9.20 en 10.05 berichten; 10.20 reportage v. d. zesdaagsche te Berlijn; 10.30 II.50 pop. concert. LUXEMBURG (1191 m„ 252 K.H.) 12.20 ge- var. concert, o.a. Deuxiéme Berceuse, Pensis; 1.20—1.50 gramofoonplaten, o.a. fant. Mignon, Massenet; 7.2011.20 Nederlandsche avond; 7.20 Programma 2: Hilversum. Programma 3: 8.05 Deutschlandsender; 10.10 Deutschlandsender; 10.35 Langenberg; 2.50 Ka- lundborg; 3.20 Langenberg; 4.45 Deutschland sender; 5.20 Brussel (338 M.)6.20 Deutschland sender; 7.20 Parijs R.; 7.40 Warschau, Philharm. orkest en piano, o.a. pianoconcert es gr. t., Beet hoven; 10.20 Deutschlandsender; 11.20 Kalund- borg. Programma 4: 8.05 Parijs R.10.50 Daventry; 11.20 Kalundborg; 12.20 Daventry; 1.20 Londen R. gramofoonplaten; 2.30 orkest, o.a. Finlandia, Sibelius; 3.20 kwintet, o.a. ouv. Der lustige Krieg, Strauss; 4.10 Daventry; 5.35 North Na tional; 6.50 Daventry; 7.10 Londen R., balalaika orkest; 8.35 gramofoonmuziek of diversen; 9.40 Daventry; 10.50 Londen R., dansmuziek. VRIJDAG. De groote Engelschepianiste Myra Hess speelt voor Huizen het bekende pianoconcert van Schumann te pl.m. 8.35 n.m. en te 9.30 n.m., twee intermezzi en een rhapsodie van Brahms voor piano-solo. Het programma van den K. R. O. opende te 3 uur met het vijfde Brandenburger concert, waarbij helaas geen clavecimbel aanwezig blijkt te zijn. Men weet toch dat de clavecymbeltoon, welke de basso continuo-partij vormt, in alle oude concerti juist zulk een karakteristieken klank aan het geheel geeft. De bezetting is voorts: fluit, viool tegenover het gewone „tutti". Cembalo, fluit en viool vormen een concerteerende eenheid tegenover het orkest dat eveneens een cembalo heeft. Uit de klaviersoli in dit eerste deel hoort men hoe hoog de virtuositeit bij Bach zelf ont wikkeld was, want buiten hem scheen wel niemand in dien tijd in staat tot zulke bril- lante uitvoering. Het middendeel brengt een konaal-achtig zangrijk Affetuoso. Een zóó fijne scherts als het thema van het laatste deel zal men zelden (tenzij bij Mozart) hebben waargenomen en heel dit stuk vloeit in dezelfde sfeer ononderbroken voort als 'n dartel spelen van hoog en laag, van onder en boven van het thema dat hieronder is weer gegeven. Thema vh. laatste deel uit het 5e Bran denburger concert. PARIJS 4% pCt. 1932. Trekking van 10 November 1933. No. 439.859 is betaalbaar met frs. 1 millioen; no. 879.859 met frs. 250.000; de nos. 357.159 en 773.459 elk met frs. 100.000; de nos. 448.459, 874.649 en 1.122.659 elk met frs. 50.000; de vol gende nos. elk met frs. 10.000: 77.059, 456.459, 517.759, 909.350, 985.059, 1.099.959, 1.106.059 en 1.151.059. De volgende nos. elk met frs. 5000: 13.859, 33.659, 100.159, 142.059, 174.159, 319.259, 328.659, 344.959, 667.059, 707.559, 797.459, 811.759, 829.159. 853.859, 984.859 1.006.159, 1.024.459, 1.071.759, 1.154.359, 1.159.959, 1.168.569, 1.209.759, en 1.238.959 Voorts 3861 nos. elk a pari. PARIJS 1876. Trekking van 10 November 1933. No. 19.573 is betaalbaar met frs. 100.000; no. 67.758 met ffs. 10.000; no. 243.911 met frs. 5000; de volgende nos. elk met frs. 1000: 2.373, 5.332, 52.271, 117.396, 119.691, 203.233, 223.692, 231.378, 240.671 en 245.860. I t~DCOS 20 CT.-TUBE 35~em r.T. 1 I Reel. 7961 DGVS 10 NAAR HET ENGELSCH van CECIL FREEMAN GREGG. 4) Geestelijk onevenwichtig. Dan komen wij aan dien laatsten brief door den doode geschre ven. Het kan een bewijs zijn voor zijn geestes toestand, wanneer wij er aan herinneren, dat die was ingesloten in een ander couvert dat onvolledig was geadresseerd. Of „onvolledig' js eigenlijk een te zwakke uitdrukking want wij hebben gehoord dat deze origineele enveloppe in het geheel geen adres vermeldde. Het post kantoor nam natuurlijk aan dat de brief door een verstrooid persoon gepost was, die verge ten had daarop geadresseerde s ehadres te vermelden. Maar toen de enveloppe geopend werd, vond men daarin een enveloppe, geadres seerd aan onze yrienden, de Metropolitan po litie, waarvan twee vertegenwoordigers kier aanwezig zijn. De coroner boog in de rich.mg Vein den politiedokter en Summers. Den in houd van dien brief kent ge. Mr. Thomas Ham- per, die mijn diepste sympathie heeft, kan niet definitief verklaren, of het 't handschrift van zijn vader is, hetgeen niet te verwonderen valt daar hij daarvan geen voorbeeld heeft en hij het schrift van zijn vader sinds zijn jeugd niet meer gezien heeft. Uit den inhoud van den brief valt af te leiden, dat de doode van plan was zich het leven te benemen, en de politie waarschuwt, niet met een onbeschermd licht de kamer te betreden. Ik zwijg over zijn ehonbehoorlijke opmerking over het ont moeten van ambtenaren van de politie in.... eh..., het hiernamaals.... „Zelfmoord tengevolge van gekrenkte geest vermogens". Aldus eindigde Summers' eerste zaak. HOOFDSTUK rv WAARIN INSPECTEUR HIGGINS EEN PAAR VRAGEN STELT .Inspecteur Higgens lag achterover in zijn stoel, zijn rechterenkel rustte op zijn Imker knie, zijn duimen staken in de armsgaten van lijn vest, terwijl zijn vingers een voortduren- den roffel op zijn borst sloegen. Hij zoog diep zinnig aan zijn pijp en staarde naar het plafond, wachtend tot de ander geëindigd zou hebben. Tenslotte: Dank je, Summers. Helder en duidelijk. Het was dus zelfmoord, en geen loos alarm. Lever je geschreven rapport in bij sergeant Mercier. Hij knikte den ander toe, die terstond verdween. Daarop greep de inspecteur naar jas en hoed. Hij besloot, dat het voor dien dag welletjes was! Het was een koude Novemberdag maar on danks dit en ondanks het feit dat hij meer dan vijf mijl van de Yard verwijderd woonde, besloot hij naar huis te gaan loopen. Hij was een athleet en wandelen was tegenwoordig zijn eenige oefening. Het was acht uur voor hij thuis was, en negen uur voor hij opstond van tafel, na het uitgebreide diner, door zijn hos pita bereid, alle eer te hebben aangedaan. Daarna zonk hij behaaglijk in zijn luien stoel vóór den haard, een stevige whisky-soda bij de hand, en sloeg de eerste bladzijde van den laatsten detective-roman open. Hij las dit genre boeken niet om hun paedagogische waaide, want geen enkele romanschrijver kon hem zijn vak leeren; noch las hij ze vreemd genoeg voor zijn amusement hoewel sommige van die fictieve detectives hem vaak deden glim lachen om hun stompheid of om hun onfeil baarheid. Hij las dit soort lectuur louter en alleen omdat het hem interesseerde, zonderdat hij zich behoefde in te spannen, en tegen strijdig genoeg omdat het hem wat geeste lijke training verschafte door te probeeren zelf den misdadiger of de oplossing van het drama te vinden. Hij was- altijd gelukkig met zijn diagnose, maar hij volgde een vast systeem! Niet dat hij eerst het laatste hoofdstuk las alvorens aan het boek te beginnen. Oh neen! Hij koos eenvoudig de meest onwaarschijnlijke figuur, die liefst een onloochenbaar alibi had en op het moment van de misdaad mijlen en mijlen van het tooneel van het drama verwij derd was. Indien hij aldus den misdadiger niet ontdekt had, voor hij halverwege in het boek gevorderd was, begon hij het te waardeeren. Maar de romanschrijver moest „fair play" le veren. Geen achterhouden van een belangrijke aanwijzing tot de laatste pagina. Menigmaal had Higgins om die reden een boek woest van zich afgesmeten. Het boek dat hij nu las was zeker boeiend! De bescheidenheid verbiedt ons den tite1 te noemen Het was zóó spannend, dat inspecteur Higgins'met een schok ontwaakte! De telefoon- bel rinkelde. Zijn stijve ledematen uitstrekkend spoedde hij zich naar het toestel. Hallo! Hallo! Ja. Hier Higgins. Oh! Bent U het, chefJa, ja, begrepen. Ik ga er direct heen. Goedenavond, sir. De competities. Van de voetbal-competitie in de verschillende Europeesche landen vallen weer enkele belang rijke uitslagen te vermelden. Zoo vond zoowel in Italië als Tsjecho Slowakije een wedstrijd tusschen de beide leidende ploegen plaats. Er waren te Milaan bijna 50.000 toeschouwers bij den wedstrijd AmbrosianaJuventus tegenwoor dig. De Milaneezen wonnen na een emotioneelen strijd met 32. In Tsjecho Slowakije speelden de eeuwige rivalen Sparta en Slavia tegen elkaar; hier won tegen verwachting Slavia weer eens met 21. In Italië heeft Ambrosiana na 10 wedstrij den thans op Juventus een. voorsprong van 4 punten, in het Tsjechenland leidt Slavia met 1 punt voorsprong op Sparta In Spanje is men nu zoover met de locale en regionale kampioenschappen, dat de tien kam pioenen uit de diverse districten den eersten wedstrijd voor de nationale kampioenscompetitie gespeeld hebben. Espanol, Oviedo en Betis Belompte zijn heel goed met een overwinning begonnen, Madrid F. C.; Arenas, Bilbao; Athle tic, Bilbao en Valencia, speelden gelijk en Racing Santandar, F. C. Barcelona en Donostra buit onderling te verdeelen. Allemaal zeer lo gisch en begrijpelijk. De F. A. zou hiervan geen shilling ontvangen en zei: stop Ook nogal wie des. Doch laat de Britsche pers het nu niet gaan voordoen alsof het Circus-Meisl, dat er toe vallig een promotor op na houdt om matches te regelen, niet waard is dat daaraan het Pres tige van het vaderland zou kunnen worden ge offerd. Heusch, de Spurs hadden graag nog een zakcentje opgestreken en in Holland heeft men op dit gebied ook eenige ervaring. Doch de F.A. greep er naast en verwacht datzelfde Cir cus-Meisl straks in Londen. Snapt u Het blijven toch naïevelingen.... WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN. Te Parijs is, zooals reeds werd gemeld, 12 dezer de wedstrijd aangevangen om het wereld kampioenschap tusschen M. Fabre en Raichen- bach. De stand na de 4e partij: Raichenbach 5 punten, Fabre 3 punten. In totaal worden 10 partijen gespeeld. TE ROTTERDAM. In het Notarishuis aan de Geld. Kade. Op Woensdag 15 Nov., des namiddags ten 2 uur. Heerenhuis en erf, Mauritsweg 54. In bod op 21.000, Voor 22.500 verkocht. Pand en erf, Burg. Hoffmanplein 36. In bod op 10.400. Voor 10.720 verkocht. Pand en erf, Joh. Brandstraat 12. In bod op 8.300. .Idem, idem 14. Idem ƒ8500. Idem, idem 16. Idem 8400. Idem, idem 18. Idem 8500. Idem, idem 20. Idem 8600. Idem, idem 22. Idem 8700. Tezam-m voor 52.500 verkocht. RODENRIJS, 15 November. Coöp. groenten- veiling-vereen. Berkel en Rodenrijs G. A.sla 0.603, savoye kool 1.80, roode kool 1.70, andijvie 50 ct. per 100 stuks, stam-prinsesseboo- nen 24, snijboonen 2955, spinazie 15.70— 16.20, tomaten A 1.30—8, B ƒ4.60—8.50, C ƒ1.50 —2.90 per 100 kg., peen 1.303.80, selderij 70 ot.; per 100 bos, slavellen 1020 ct. per kist. ROTTERDAM, 15 November. Coöp. tuinbouw-^ veiling Rotterdam en omstreken G. A.sla mei koning 1.703.20 per 100 krop, spinazie 1722 ct. per kg., tomaten A 6.107.30, B 7.908.10, c ƒ1.40—4.50, CC ƒ1—1.90 per 100 pond, snijboo nen 4849 ct., stamprinsesseboonen 63 ct. peer kg. Aanvoer tomaten 7330 pond. sla 26.298 krop..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 7