m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS ERkES radio 56ste JAARGANG MAANDAG 20 NOVEMBER 1933 No. 16801 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. geslipt KETHEL Het één-jarig bestaan gepaard aan een vergroote expositie-hal. GEEN BETERE. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden ƒ3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55 elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-adVertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.bij overlijden door een ongeval; ƒ500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. een Viering van het drie-jarig bestaan. Kapelaan Drost spreekt de leden toe. Zondag heeft de afd. Schiedam van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen haar drie jarig bestaan gevierd en wel met een druk- bezochten feestavond in den R. K. Volksbond. Nadat „The Black en White Band", die dezen avond muzikaal opluisterde, een ope- ningsmarsch had laten hooren, werden de aan wezigen begroet door den voorzitter der af- deeling, den heer F. A. Hakkaart, waarna men een nummer van het genoeglijke gedeelte dezer bijeenkomst te genieten kreeg. Mister X., de befaamde radio-humorist, amuseerde de vaders en moeders met ..een praatje en een liedje Hij werd hierbij een keer geassisteerd door den tenor mister' Skorenholsky, die later zelfstan dig zou optreden. Hierop werd het woord verleend aan den weleerw. heer H. Drost, uit Rotterdam, die als feestredenaar was uitgenoodigd. Als er één bond van beteekenis is voor onzen tijd, aldus de gevierde redenaar, 'dan is het wel de bond voor groote gezinnen. We kennen tal van organisaties maar die zijn hoofdzakelijk om stoffelijke motieven opgericht. Deze bond echter grijpt in de eeuwigheid; in deze organi satie kunnen tijd en eeuwigheid niet van el kander gescheiden worden. Haar kern wordt gevormd door menschen, die een staat van dienst hebben in de scheppingsorde. Het mo tief waarom zij lid zijn van deze organisatie, is o-een eigerj)slang maar het belang van het kind. Wie lid is van dezen bond, steunt een organisatie, die van de grootste waarde is voor Kerk en maatschappij. De hooge beteekenis van het ouderschap en het moederschap ontgaat ons dikwijls in de zor gen van het dagelijksch leven. De vaders en moeders van groote gezinnen zijn helden en heldinnen, ongekroonde koningen en koningin nen, zij handhaven het erfdeel der vaderen. Zonder hen kan de Kerk van Christus niet be staan, kan de rijkdom van Christus' verlos singsgenade niet over de wereld uitstroomen: Zij zijn de ware leiders van het volk; zij gaan voorop in de processies, die tot het einde der tijden de poorten der eeuwigheid binnen gaan. Wanneer alle gezinnen waren als onze Room- sche groote gezinnen, dan zou de wereld een aardsch paradijs zijn. Gij zijt degenen, die de eer van God in de handen houdt, omdat gij voorop gaat in het leger, dat strijdt in zijn naam. Kapelaan Drost brengt hulde aan hen, die bier drie jaar geleden een Groote-gezinnenbond oprichtten en hem gedurende die periode heb ben bestuurd, maar hij huldigt ook de leden, hen. zonder wie de bond niet zou kunnen blij ven bestaan. Dan vertelt kapelaan Drost, dat hij zelf af komstig is uit een gezin met dertien kinderen. Hij heeft dus aan den lijve maar vooral aan de ziel den zegen en het voordeel van een groot gezin gevoeld. Zoo dikwijls echter wordt het ideaal uit het oog verloren in het gewone dagelijksche leven. Gij zegt misschien: Ons, die samen langs den kruisweg van het leven gaan en dikwijls bespot en uitgelachen worden omdat- wij een groot gezin hebben: die bij be trekkingen en woningbouw achteruitgezet wor den om ons groot kindertal .ons moet men niet van het mooie en Het heerlijke van een groot gezin spreken: wij zitten met de nuchtere werkelijkheid. Dat is, aldus spr.. de werkelijk heid juist niet. dat is het voorbij gaande, dat is maar schijn. De werkelijkheid begint pas. als de poorten der eeuwigheid opengaan en wij zullen zien wat wij bereikt hebben als vaders en moeders. Tracht U omhoog te heffen uit de zee van uw zorg en boven den beig van uw verdriet, gij, priesters en priesteressen van den scheppenden God, en schouwt naar de hori zonten der eeuwigheid, waar de verheerlijkte God alles overstraalt met Zijn licht en waar Hij ons een ongekende vreugde zal bereiden. Uw taak is anderen deelachtig te maken aan het bezit van God. den hemel te bevolken met zielen, die deelnemen aan het ju bel koor, dat Gods lof zingt. Uw gezin zal uitgroeien tot een geslacht, misschien tot een volk van duizenden, die uw naam zullen dragen. Duizenden zu en in de eeuwigheid den dag huldigen, waai op gil aan het altaar knieldet, den dag, waarop gij oorzaak werdt van hun eeuwig geluk. Alles wat er slecht is in de wereld, komt voort uit de slechte huwelijken, en alles wat er goed is in de wereld, is te danken aan het goede huwelijk. De oplossing der wereldcrisis ligt in de liefde en deze vindt haar culmi - natiepunt in het huisgezin, van waaruit de liefde over de aarde gaat. Uw invloed in het maatschappelijk leven is onmetelijk. Hadden onze vaderen vierhonderd jaar ge leden hun plicht verzaakt, dan zouden wij thans het ware geloof niet bezitten, ten minste wanneer wij in dat. geval ter wereld waren gekomen, want met de geloofsplicht gaat ook de huwelijksplicht verloren. Zoo zult ook gij eeuwenlang invloed uitoefenen door de hou ding, die gij thans, on dit keerpunt in de ge schiedenis, aanneemt. Gii zult de zuilen kunnen zijn, waarop in de toekomst Kerk en gods dienst zullen steunen. In ieder land zün r--<nu,y,enten ono=>ri"ht 'er eere van den onbekende soldaat, maar het ware beter, dat er everal monumenten gebouwd werden voor de vaders en moeders der greote gezinnen (ariplaus) Men hoort wel eens door de ouders van eon foot gezin re«"»en: „Je Vbt niets am Kapelaan Drost zou willen vragen: Welk leven is van meer beteekenis dan dat van een vader en een moeder van een groot gezin? Die hebben dus meer dan iemand anders aan hun leven! Organiseert U, vormt een groote macht tegen over God en de wereld. Zorgt, dat de wereld geeft waar gii re-ht od hebt. en smeekt God, dat hij de wereld spare om wille van de groote gezinnen. Op deze rede volgde een langdurig en krach tig applaus, ten bewijze, dat kapelaan Drost de aanwezigen met zijn welsprekend woord in hooge mate had begeesterd en getroffen. De avond werd verder op gezellige wijze ge passeerd. Bij deze gelegenheid wedden ook de prijzen voor de propaganda-actie uitgereikt, en later moesten er weer eens prijzen ter hand gesteld worden, namelijk voor de wel voor ziene tombola, welke in het rijke programma van dezen feestavond was opgenomen. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur KENNISGEVING Rooilijn Gerrit Verboonstraat. Westzijde en Lange Haven Zuidzijde. De Burgemeester van Schiedam, gelet op art. 10 der Woningwet; maakt bekend dat het ont werp van een besluit tot vaststelling van voor gevelrooilijnen voor het gedeelte van de Ger rit Verboonstraat, Westzijde, tusschen de West- vest en de Lange Haven, zoomede voor het begin van de Lange Haven, Zuidzijde, heden op de Gemeente-Secretarie (afdeeling Alge meen e Zaken) voor een ieder ter inzage is ge legd. SCHIEDAM, 20 November 1933. K. J. M. V. „KATHOLIEK LEVEN" Lezing over „Ons Parlement" In de Vrijdag gehouden vergadering van de K. J. M. V. „Katholiek Leven" heeft de heer H. J. Steens een lezing gehouden over „Ons Parlement". Speciaal ging spr. na, hoe een wet tot stand komt, doch eerst gaf hij in het kort de geschiedenis van ons parlementair systeem weer. Het twee-kamerstelsel dateert van vanaf 1814, toen de huidige Tweede Kamer ge sticht werd. In 1815 werd België bij Nederland ingelijfd en toen werd op aandringen der Belgen, ter controleering van de handelingen der volksvertegenwoordiging een Eerste Ka mer ingesteld. Deze werd gevormd uit 40 a 00 personen, die door de Koning voor hun le ven benoemd werden „la ménagerie du roi". Voor de Tweede Kamer gold eerst het fis caal kiesrecht: wie een bepaald bedrag aan betaalde, was kiezer. Dit werd in 1887 in het census-kiesrecht, een recht dat rekening hield met geschiktheid en maatschappelijken welstand, veranderd. Doch ook toen was de volksinvloed nog gering (7 pet.). In 1917 kregen we het algemeen kiesrecht voor mannen; de vrouwen bekwamen toen het passief kiesrecht. Eerst n 1922 werd iedere man en iedere vrouw, die de 25 jaar had be reikt, kiesgerechtigde. Aan het eind van zijn lezing wekte dc heer Steens de aanwezigen er toe op om een wat meer opbouwende critiek op de Kamerleden te leveren: zij wijden immers, vaak ten koste van veel tijdelijke belangen, hun beste krach ten aan het algemeen welzijn. Er volgde nog een aangename gedachten- wisseling. HET GEBOUW DER ST. VINCENTIUS VEREENIGING Binnenkort onder den hamer Naar wij vernemen, zal binnenkort het ge bouw der St. Vincentiusvereeniging aan de Lange Haven in het publiek worden verkocht. Reeds heeft deze organisatie haar eigendom verlaten en een gedeelte van de oude kapel van het St. Liduinagesticht, een instelling der St. Vincentiusvereeniging, voor zich laten in richten. De kapel is met het oog hierop in dien zin verbouwd, dat het bovenste gedeelte in slaapkamers voor de verpleegden is herscha pen, terwijl er beneden een vergaderzaal voor de leden der St. Vincentius-vereeniging is ingericht,. Reeds hebben eenige conferenties hier haar bijeenkomsten gehouden. TOONERL K IJ KER TERECHT De bij den opkooper S. in de Lange Kerk straat, gestolen tooneelkijker, is terecht. Een 14-jarige jongen had den kijker bij het onhalen van oud papier langs de huizen in een doos met schillen aangetroffen. TWEE FIETSEN TEGEN ELKAAR Zaterdag had op de Appelmarktbrug een aan- rijding plaats tusschen de wielrijders T. van L. en O. K„ beiden van hier. Beide rijwielen werden beschadigd. De jongens gaven elkaar de schuld DIEFSTAL Zaterdagavond is in de Aleidastraat van het rijwiel van J. p wonende "i den Vlaardin- gerdijk, alhier, een rijwielbelastingplaat ge stolen. De politie heeft Zaterdagmiddag in den politie post aan den Buitenhavenweg het meisje N. de H. wonende aan de Pernisschestraat. alhier, verbonden Zij was op de Koemarkt met haar rijwiel geslipt en had een wonde aan he< ach terbeen opgeloopen. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 18 Nov. Aangekomen: Fransch s.s. Casamance. met. stukgoed van Matadi via Bremen in de Wilhelminhavean. SCHIEDAM, 19 Nov. Aangekomen: Ned s s Bellatrix. ledig van Terneuzen om op te liegen in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 18 Nov. Vertrokken: Duitsch ss. Menes, met stukgoed naar Yokohama via Malta; Fransch s.s. Fort de Souville, met stuk goed naar West-Afrika via Antwerpen. SCHIEDAM, 20 Nov. Aangekomen: Noorsch s.s. Templar, met stukgoed van Hamburg; Eng. s.s. Trainferry No. 2 van Harwich om te dokken in de Wilhelminahaven. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 17 November GEBOREN: Klijsina M„ dochter van D. van Mazijk en K. M. de Vries, Fabristraat 33 Willem, zoon van W. Hamerslag en J. M. van Atten, Oude Maasstraat 9 Daniël, zoon van C. Muilwijk en A. Nugteren, Ridderkerksche- straat 30. OVERLEDEN: J. P. J. Stol, 13 dagen, Bilder- dijkstraat 47 M. Broekman, 91 jaar, weduwe van N van Zon, Oostsingel 11. Te Tulln in Neder-Oostanrijk hield bondskanselier Doll fuss een groote programrede waarin hij de richtlijnen voor den strijd tegen de godloozenbeiveging en het marxisme aangaf. KOOP RAAK Men schrijft ons: Koop maar raak? Neen lezeres, dien rard zouden wij niet graag willen geven! Zeker niet in dezen tijd Nu de inkomsten steeds meer dalen; nu allerlei artikelen met crisisheffingen wor den belast om daaruit een crisissteun te kun nen betalen; nu de lasten op de gezinnen tot een bijna ondraaglijke hoogte zijn gestegen nu gaat het zeker niet aan om maar raak te koopen. Maar nu komt het er des te meer op aan om raak te koopen! Nu gaat het er om, de tering zoo goed mo gelijk bij de nering aan te passen, zijn inkom sten zoo juist mogelijk te besteden, de koop kracht waarover men beschikt, zóó te gebrui ken, dat men daardoor het welvaren van ziel», en zijn gezin en van ons Nedferlandsche Volk zoo goed mogelijk bevordert. De tijd komt weer aan, waarin U, Mijnheer de lezer en vooral U, Mevrouw de lezères, in het bijzonder koopen gaat. November-Decem ber konden in de kalender gerust als „koop maand" te boek staan! Dit zijn de weken, waarnaar de winkelstand het geheele jaar met spanning uitziet; de we ken, die het jaar goed moeten maken; die be slissen over winst of verlies. Onnoodig er op te wijzen .hoezeer de win kelstand dit jaar de komende weken met span ning verbeidt! In dezen crisistijd zal de Decembermaand voor den liandeldrijvenden middenstand stand, die in het algemeen, "gelukkig!, nog niet voor crisisteun in aanmerking kon komen van bijzondere beteekenis zijn. Nu heeft de koopster veler lot in handen! Zal het Nederlandsch publiek zijn koopkracht zoo besteden, dat het den liandeldrijvenden middenstand uit de klauwen van het crisis monster houdt? Zal ons volk zijn roeping verstaan, om wat wij van de nationale welvaart over konden houden zoo breed mogelijk te verspreiden? Zullen wij het nationaal belang weten te dienen, dat een bescheiden welvaart voor ve len, vooral in dezen stijd, zoo goed mogelijk wordt bevorderd? De klant is koning! zegt terecht "c moderne verkooper. Of beter: de klante is koningin! Mogen vorst en vortin zich hun souvereine waardigheid en macht bewust zijn! Koopt; en koopt raak! R. K. VOLKSBOND In de Vereenigingszaal hield de R. K. Volks bond een goedbezochte ledenvergadering, waar in de voorzitter, de heer A. van Dorp, een bijzonder woord van welkom richtte tot pater Lans, die wegens ongesteldheid van pastoor Saulenn, tijdelijk diens functie in Kethel waar neemt. De notulen werden onveranderd vast gesteld, waarna de ingekomen stukken in be handeling werden genomen. Besloten werd om aan het Centraal Bestuur voor de jeugdwerk- loozenzorg en aan het Wit-Gele Kruis, afd. Kethel, voor het kunnen aanstellen van een hulp in de huishouding, ieder een bijdrage van 5 te schenken. Een schrijven van Herwonnen Levenskracht om ook in Kethel te laten verkoopen. werd voor kennisgeving aangehouden, totdat ge noemde instelling bereid gevonden werd de niet-verkochte loten terug te nemen. Een schrijven van het C. B. over het in Ke thel vertoonen van de film „Kentering" werd van de agenda afgevoerd en zal op de eerstvol gende vergadering worden behandeld. Het winterprogramma werd samengesteld. Het bevat o.m. een lezing over het fascisme door pastoor Saulenn; Romereis door L. Lans bergen; lezing van den heer F. Keesen, dis- trietsbestuurder: lezing van den voorzitter over een nader te bepalen onderwerp. Pater Lans deed toezegging, bij goedkeuring van zijn over ste een lezing te zullen houden over „Saam- hoorigheid en naastenliefde". Een voorstel om ook een spreekbeurt van pater de Greeve in het winterprogramma op te nemen, vond het bestuur financieel nogal be zwaarlijk. Voorts werd besloten om op Zondag 26 Nov. m de Vereenigingszaal een feestavond voor le den met hun dames te houden. De avond zal engeluisterd worden door humoristen uit Den Haag. Op dezen feestavond zal 'n beperkt aan tal plaatsen voor introducé's beschikbaar zijn. Door enkele leden werd de opmerking ge maakt, waarom de plaatselijke tooneelvereeni- ging St. Radboud voor deze feestvergadering niet is uitgenoodigd. De voorzitter verklaarde dat het geenszins in de bedoeling heeft ge legen om St. Radboud te passeeren, doch men vond den tijd te kort. Evenwel zal men een volgend jaar eerst contact met St. Radboud trachten te krijgen. De eerw. pnter Lans sprak tenslotte de ver gadering toe. Het fonds Hulp in Nood bracht 100 op. Hierna volgde sluiting. VAN DEN WAGEN GEVALLEN. De 7-jarige A. Olsthoorn viel Vrijdag, toen hij uit school kwam, van een wagen, waardoor het wiel over zijn arm en been ging. Nadat dr. Sauer het kind had behandeld, is het gister middag per auto naar de dr. Noletstichting in Schiedam vervoerd. KIND TE WATER Vrijdagmiddag geraakte de 9-jarige G. Ver meulen uit Bijdorp, toen hij aan de ophaalbrug in de Polder zich met schommelen vermaakte, in de Poldervaart. Eerst na verloop van eenigen tijd kwam een heer met luxe-auto voorbij, die den knaap in.het water zag liggen. Hij slaagde er in het bewustelooze kind uit zijn gevaar lijke positie te redden. ROTTERDAM STUDIO '32 JUBILEERT Met Réné Clair's „14 Juillet". Begrijpelijk is de dag van Zaterdag niet on gemerkt voorbijgegaan, temeer niet daar de firma Tuschinkski een uitbreiding heeft ge geven aan de bestaande ruimte d.w.z. een uit breiding, die werkelijk up to date is en voor onze stad van zeer verstrekkende beteekenis Rotterdam heeft immers weinig gelegenheid voor de kunstenaars op alle gebied, om op een behoorlijke wijze te exposeeren. Het Tuschins- ki concern heeft dit ingezien en een ruimte geheel belangeloos beschikbaar gesteld waar van de totale wandlengte die van de bestaande hall in Studio '32 nog overtreft. De voorzitter dor tcntoonstellings-commissie, de heer mr. J. L. V. A. Huyts heeft Zaterdag middag den nieuwbouw als wij het zoo kunnen noemen, namens het Tuschinski-concern offi cieel voor geopend verklaard. Rede van mr Huyts. Het is zeker niet in de eerste plaats aan ons, aldus spr. om te beoordeelen, in hoeverre wij in ons streven geslaagd zijn. Voor de vraag, of wij er reeds in geslaagd zijn een schakel tusschen publiek en kunstenaars te leggen, is het wellicht ook nog te vroeg. De vraag, of wij inderdaad met jonge kunst en jonge kunstenaars gekomen zijn is eerder actueel. Nu, wij hebben zelf natuurlijk ook de nocdige critiek op ons werk. Maar in het al gemeen gelooven we toch, dat de bij den aan vang uitgestippelde lijn erin te onderkennen is. Wij hebben schilders uitgenoodigd die in jaren zeker niet jong genoemd konden worden; wij hebben schilders uitgenoodigd, wier werk misschien met een -isme kan worden aan geduid, dat nu al weer uit de mode is. Men kan zeggen: in het eene geval zien we de jonge kunstenaars niet, in het andere geval niet de jonge kunst. Maar zoo hebben wij het bij - voegelijk naamwoord „jong" nooit opjïvat. Het eene begrip zou al even willekeurig, als het andere snobbistisch zijn geweest. Voor ons beteekende jong levend leven:krachtig, levens vatbaar, kunst, die niet in den voltooiden, maar in den onvoltooid verleden, den onvoltooid tegenwoordigen tijd wordt vervoegd. Wij zoe ken in den kunstenaar de eigen kracht: mis schien is hij zoo ouei, dat hij in vormen uit, die thans niet meer actueel zijn, misschien ook is hij zoo jong, dat hij zijn vormen nog heeft moeten leenen van wie zijn meesters en voor beelden zijn geweest. Maar indien de eigen kracht in deze vormen leeft, oud of nieuw, is deze kunst in onze oogen jong en wij ver toonen haar. Toen nog niet zoo heel lang ge leden in de letterkundige wereld een twist geschrijf ontstaan was over de vraag, wat de waarde van een kunstwerk bepaalt, heeft de dichter Bloem de tegenstelling 'gemaakt van vorm of vent. Wij voor ons hechten zeker niet zoo weinig waarde of beteekenis aan den vorm, dat wij alleen op den vent zouden letten; wel gelooven we dat het belangrijkste kunstwerk daar gevonden wordt, waar de vent met den vorm worstelen blijft. En daar zullen wij het ook blijven zoeken. Wij toch, we zien het publiek, dat wij in met Electro Dy nam isc hen-Lu id spreker Desgowenscht gem. betaling. 1NVENTA-HAARDÊN Mag. ,,'t Lichtpunt", Hoogstraat 109, Tel. 68836 Reel. 123S 1U zekeren zin bij de directie vertegenwoordigen, niet in de eerste plaats als de consumenten van de kunst. Wij gelooven, dat een kunst niet groeien en bloeien kan zonder de actieve be langstelling, die van het publiek als het ware medescheppenden maakt. Wij willen in de expositiezalen van de Studio '32 een publiek zien ontstaan, zooals het zich indertijd in de Filmliga's ook voor de filmkunst gevormd heeft een publiek, dat zich in min of meerdere mate bewust is, dat het door zijn belangstelling, zijn critiek, deel heeft aan het scheppingsproces van den kunstenaar. Ook door zijn critiek: want zooals we een actieve taak zien weggelegd voor het publiek, zoo gelooven we ook in de actieve beteekenis welke de critiek voor de ontwikkeling van een kunst hebben kan en in haar voldongen vorm ook hebben moet We gelooven in een critigk, die niet eclectisch en in dien zin sterk nega tief ingesteld is; een critiek waarvoor de kunst juist wel in den voltooiden tijd vervoegd moet worden om erkenning te vinden. Wij gelooven in een kritiek, die overal in de eerste plaats de scheppende beweging zoekt; baar ook daar erkennen wil, waar zij wellicht in den vorm dwalende en haperend geworden is; haar uit den vorm haalt, als het allereerst waardevolle in het kunstwerk; en haar, met alle vermogens, die den criticus ten beste staan, voorwaarts, omhoog stuwt, naar het juist in de hoogste kunst het vest verwijderde oogenblik van de voltooiing. En wij zijn dankbaar, dat wij in dien zin ook in vele gevallen begrepen zijn en gesteud door die critica bij uitnemendheid, de pers. Na dit inleidend woord hebben de aanwe zigen een rondgang gemaakt en in oogen- schouw genomen de werken, die de Amster- damsche kunstschilder C. J. Maks heeft ge- exposeerd. 4 „14 Juillet" is een eenvoudig verhaal van het leven van den kleinen man. Het speelt in Parijs. En is natuurlijk een liefdesgeschiedenis. Een heel simpele zelfs, waarin eigenlijk ner gens de tragiek komt. Nergens ook het uitbun dige geluk. De film loopt regelmatig als een met zonnelicht doorweven regentje, dat wel eens even druilerig wordt, maar toch altijd een verfrisschende werking uitoefent. Réné Clair is in „14 Juillet" zich zelf geble ven, dezelfde van „Le Million" en „Sous les toits de Paris". Vergeleken met „A nous la li- berté" is „14 Juillet" geen stap naar voren, geen verovering van een nieuw veld. Maar het heeft de verdienste van niet vervelend te zijn op een betrekkelijk afgezaagd thema, het the ma van een deutje in de lucht, een dansje op de straat, een kus in de schaduw en een lach tusschen tranen door. In „14 Juillet" zien we het onzichtbare ver band tusschen de dingen zichtbaar gemaakt door het scherpe oog van de camera en het simpele gebeuren voltrekt zich in al de zeker heid van de geheimzinnige werking, die de een Voorzienigheid, de ander noodlot noemt. Wat Réné Clair's werk steeds kenmerkt, is het gemis aan tempo. Ook hier weer. Hij blijkt telkens teveel op details verliefd en vergeet bij hun uitwerking het rythme van het groote geheel. Zijn films worden daardoor als een lied, een heel mooi lied, waarvan het refrein onnoo dig herhaald wordt. Zoo volgt men af en toe met een lichte ont stemming de lotgevallen van Anna en Jean en van alle menschen en menschjes, die rond hen heen fladderen, om Réné Clair's altijd wee moedig mooi uitgewerkt beeld van Parijs te vervolmaken. Maar een luchtig, geestig en fijn gevoeld spel wekt toch weer het wonder van de stille aandacht en overgave tot het einde toe. En hierin schuilt Réné Clair's groote kun nen. Hij heeft geen sterke effecten noodig, geen massaregie. Hij is sterk genoeg in de kunst van het subtiele aquarel. De krachtige farce van „A nous la liberie" zoeken we in „14 Juillet" vergeefs. Daartegen over bewijst Réné er in, hoe hij zijn troepje menschen in de bekoring van zijn visie ge vangen heeft. Een half dozijn prachttypen verraden zijn sterken wil in de eenheid van hun toch zoo verschillend handelen. En Annabella is er zijn triomf onder. Wat zou „14 Juillet" zijn zonder Annabella? Ze is het zonnetje, dat dwars door den regen heen schijnt, is zoo naief en primi tief als een Eisenstein zich maar wenschen kan. Georges Rigaud als haar tegenspeler Jean kan ons minder bekoren, zijn collega-chauf feur Raymond Cordy handhaaft evenwel zijn roem uit „A nous la liberté", overtreft zich zelf in zijn creatie van gekruiste gemoedelijk heid en opvliegendheid. Paul Olivier is een pracht van een gestyleer- den dronkaard. Hij zou in staat zijn, den ver woedsten drankbestrijder te bekeeren. Samen met Cordy vormt hij een stel, dat in spranke lenden geest en diepen humor de film tot een meesterstuk maakt. Toch is „14 Juillet" vooral de film van An nabella. Réné Clair heeft niet ten onrechte veel moeite gedaan, haar weer aan zich te verbin den. Hij maakte haar in „Le Million" beroemd. Op den avond na de première echter teeken- de ze een contract met de Osso Films. Verleden jaar wist Réné haar voor „14 Juillet" te krij gen, tegelijkertijd wist hij evenwel, wat hij weer met haar te stellen zou krijgen. Ze heeft n.l. een eigen willetje, houdt niet van over werken en bezit mercantiele neigingen. Ze houdt er van, over haar salaris te kibbelen. Haar ware naam is Suzanne Charpentier. Haar vader is uitgever van het „Journal de Voyage". Ze werd ontdekt door Abel Gance, die haar in zijn „Napoleon" deed optreden. Gance noemde haar ook Annabella, naar Annabel Lee, het be roemde gedicht van Edgar Allen Poe op zijn gestorven vrouw. De andere vrouwelijke hoofdrol, een nogal delicate, maar sober gehouden, baart Réné Clair heel wat minder zorgen. Pola Illery, een Roemeensche, behoort tot zijn gewilligste me dewerkers. Ze is echter geen Annabella. Wie van een echt-Fransche, echt-Parijsche film genieten wil, met een reeks verrassend goede shots, als de muziek, die zwijgt op het gezicht van den wijn of de met revolvers ma- nipuleerende Paul Olivier, ga naar Studio '32. Verwacht wordt: Meest zwakke wind uit Zuid-Oostelijke richtingen, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder des nachts, overdag iets zachter. Jfc Lichten om van 's avonds 4.31 tot 's morgens 7.01. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van 'Ed Flipse. Gebouw Eendracht. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen Schiedam I. Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. lederen Donderdagavond van 8—10 uur repe titie Polyhymnia. R K Volksbond. lederen Vrijdagavond te 8 uur cursusavond van de R. K. Ver. E. H. B. O. in de Broeders- school aan de Nieuwe Haven. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repe titie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm", Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus"'. Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van hait 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenneid tot aanmelding van leden. Donderdag 23 November Opvoering van „De Dorpspoëet" door de Ver- eenigde Haagsche spelers, vanwege de K. S. A. R: K. Volksbond, kwart over 8 uur. Vrijdag 24 November Opvoering van „De Privé-secretaresse" door de R. K. Schied. Tooneelclub ten bate der Kath. Kinderuitzending. Musis Sacrum, 8 uur. Rede van den heer P. J. Kleijs voor den Ned. R. K. Fabrieksarbeiders(sters)bond „St. Willibrordus", R. K. Volksbond, half 8. Zondag 26 Noveuuic-" Opvoering van „In 't Gouden Haantje" door „St. Servatius". R. K. Volksbond, 8 uur. Viering van het eerste lustrum der Alg. R. K. Propagandaclub. Parochiehuis Lekstraat, 8 uur. Dinsdag 28 November Rede van pater H. de Greeve S.J. ten bate van het Wit-Gele Kruis. R. K. Volksbond, 8 uur. 20 No v.: Nutszaal, cello-avond Maurits Frank. 21 N o v.: Doele La resurrezione di Lazzaro (Opera Italiana) 8 uur. 22 Nov.: Groote Schouwburg, Bohème t Tt.pl Opera) 8 uur (voor volwassenen). Geb. v. K. en W., Messa da Requiem van G. Sgambatti (Chr. Gem. Koor Orpheus) 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tol en met Donderdag 23 November in: Thalia, Cavalcade (voor volwassenen); Lumière, Anna en Elisabeth; Royal, Shanghai-expresse (voor volwassenen)Olympia, De koerier van Arizo na; Capitol. De eigenares van de nachtclub (voor volwassenen); Luxor, Reifende Jugend; Studio '32, Parijs danst (voor volwassenen Grand théatre, The way to love (voor volwas senen). Tentoonstellingen: Studio '32, wer ken van C. J. Maks. SCHIEDAM, 20 November. Officieele noteering van de commissie uit üe tvamer van handel. Moutwijn Moutwijn per H. L. ad 46 pet. ƒ10. Spoeling Spoeling ƒ0.80 a ƒ0.90.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1