R.K. KAMER-CENTRALE LEIDEN; y m H DINSDAG 21 NOVEMBER 1933 BEHANDELING DER AGENDA VOOR DEN A.S. PARTIJRAAD. Het groote gezin en het jongeren- vraagstuk. De kwestie-Feber. VEREENIGING VOOR DEN KATOEN- HANDEL TE ROTTERDAM. GOUDA. VERZET TEGEN DE POLITIE MAASSLUIS HENGELCONCOURS. VLAARDINGEN ntKsw,. wd. J^JS«ÏJ?rS5. EfS-? SCHOONHOVEN AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. 7li VERORDENING PRECARIORECHTEN. De R. K. Kamer-Centrale Leiden heeft Zater dag, onder voorzitterschap van den heer H. Bader, in de Harmonie te Gouda een matig bezochte vergadering gehouden, meer in het bijzonder ter behandeling van de agenda voor den op 25 en 26 November a.s. te houden Partijraad. In zijn openingswoord heette de voorzitter in het bijzonder welkom de Kamerleden Loer akker en v. d. Weijden. De drukkende tijds omstandigheden memoreerend, waarin werk loosheid en slechte gang in zaken en bedrijven geweldig om zich heen grijpen, zeide spreker, dat nog weinig hoopvol perspectief in de crisis valt te constateeren. Hij wekte op één te blijven in onze groote R. K. Staatspartij, want in een heid ligt een geweldige kracht, welke juist nu zoo dringend noodzakelijk is. Wij katholieken, hebben in Nederland een vrijheid, die onze geloofsgenooten in andere landen ons benijden. Bij gevaren, welke ook hier zouden kunnen gaan dreigen, hebben wij één hoop, één heil: de R. K. Staatspartij. Na goedkeuring van de door den secretaris, den heer A. C. van Berkel uitgebrachte notulen deelde de voorzitter mede, dat de overige be stuursfuncties worden vervuld door de heeren Th. A. Houdijk, penningmeester; P. Heems kerk, 2e voorzitter; H. J. van Mil, 2e secretaris en G. A. M. Weck, 2e penningmeester. Met kennisgeving waren afwezig de bestuurs leden H. E. J. Bank wegens ziekte en G. Weck in verband met de Kernleidersvergadering te Utrecht. Naar aanleiding van de in de vorige bijeen komst der Centrale uitgeoefende critiek op de verdeeiing der toegangskaarten voor den Kader dag in Amersfoort werd het volgende schrijven voorgelezen van het secretariaat der R. K. Staatspartij „Gaarne wil ik U van antwoord dienen in een kwestie, die ons achteraf niet meer zoo be langrijk toeschijnt. Met de uitnoodiging van den heer Deeren- berg is het aldus gegaan: de heer H. J. van de Poll te Bodegraven heeft tijdens een bespreking op het Centraal Adviesbureau voor zich zelf en namens den heer Deerenberg in diens kwali teit van voorzitter van den Bond van Ge meenteraadsleden in den Satenkiekring Gouda om een uitnoodiging voor den Kaderdag ver zocht. Ik meen mij te herinneren, dat dit verzoek is herhaald, doch onmogelijk kan ik U met zekerheid zeggen of dit geschiedde door den heer van de Poll of door den heer Deerenberg persoonlijk. Over een advies van mr. van Haren in dit verband kan ik U niet gesproken hebben Wel is juist, dat mr. van Haren het betreffende verzoek heeft overgebracht en het heeft aanbe volen. Hoe dit alles ook zij, overduidelijk is, dat wij niet maar eens zonder eenige aanleiding den heer Deerenberg zouden hebben uitgenoo- kleine zaken dupeert en wilde algeheele slui ting der winkels op Zondag. De cumulatie schrikt af, daaraan dient geheel en voorgoed een einde te komen. VOORBURG verklaarde, dat de winkelstand van de Zondagsluiting groote schade onder vindt. De jeugd is op het verkeerde pad; zij laat zich beïnvloeden door mooie pakjes en holle leuzen. De vorming van een jeugdafdee- ling in de Staatspartij valt toe te juichen. Wij dienen de jonge menschen aan de stembus te hebben; daar kunnen zij hun ideaal tot uiting brengen. Het Kamerlid LOERAKKER geloofde, dat het jongeren-vraagstuk zuiver een kv/estie van organisatie is; hiermede kunnen wij hen mis schien trekken. Van den drang der jongeren naar daden behoeft men niet al te groote ver wachtingen te hebben; deze is niet zoo sterk als men° zich misschien voorstelt. Wij kunnen hen stellig niet trekken als wij niet, zelf vol eerbied zijn voor de partij en haar leiders. Vertrouwen en ontzag in onze leiders én Kamer leden zijn op de allereerste plaats noodig om de jongeren in onze gelederen te krijgen. Cri tiek mogen wij uitoefenen als zij opbouwend is; laten wij echter niet vergeten, dat niemand der critici onder alle omstandigheden een oor deel vellen kan. Spreker gaf de verzekering, dat de liefde der Roomsche Kamerfractie voor het groote.gekin zeer belangrijk is; zij probeert te bereiken wat te bereiken valt, maar staal op dit terrein in de Kamér geheel alleen. Art. 177 heeft de volle aandacht. V/ij worden, aldus de heer Loerakker, in dezen bangen tijd van twee kanten bestookt. De fractie doet wat zij redelijker wijs doen kan. Willen wij de jeugd hebben dan is vertrouwen in de R. K. Staats partij en haar vertegenwoordigers in de beide Kamers, Staten enz. een gebiedende eisch. GESTOLEN GOED.... Óver het bepalen van de plaats, waar de vol gende algemeene vergadering der Kamer-Cen- fi^ial worden gehouden, ontspon zich eenige discussie. Afgevaardigden van Hillegersberg en Voorburg bepleitten een vergadering in hun ge meenten om redenen van propagandistische waarde. Hoogmade adviseerde de bestaande ge woonte te handhaven en bijeen te komen om beurten in Gouda en Leiden. Leiden wees op de consequenties, die het vergaderen in andere plaatsen zal veroorzaken. De kiesvëreenigingen van alle gemeenten in den kieskring kunnen dan gelijkberechtigiging opeischen. Van andere zijde werd aangevoerd, dat de R. K. Staatspartij eveneens dan hier en dan daar vergadert. Waarom zou de Centrale dit voorbeeld niet volgen? Hillegersberg wilde de consequenties van haar standpunt aanvaarden. De voorzitter gaf in overweging Leiden en Gouda te handhaven. De Staatspartij vergadert ook slechts in de hoofdplaatsen. De heer Schöl- vinck verdedigde het „rondtrekken", terwijl de heer Bulten aanbeval voor alle vergaderingen op Den Haag te besluiten. Wanneer een vaste plaats wordt bepaald vermijdt men de telkens- terugkeerende „strijdvraag" waar zal worden samengekomen. Den Haag moest de -'-i-zitter ontraden, omdat deze stad buiten den .c' ':chen kring is gelegen. Het bleek tenslotte noodig tot stemming over te gaan, aangezien Hillegers berg en Voorburg in hun houding volhardden. Met groote meerderheid van stemmen besloot men de eerstvolgende algemeene vergadering in Leiden te beleggen. Aan de orde kwam vervolgens de agenda voor den a.s. Partijraad. Van de gelegenheid om algemeene beschouwingen te houden maak ten vele afgevaardigden gebruik. HET GROOTE GEZIN. GOUDA bracht hulde aan de R. K. Kamer fractie voor de verdediging der belangen van het groote gezin, dat niet altijd de offerziel behoeft te zijn. De afgevaardigde wenschte de fractie sterkte en welslagen toe, een welslagen, waarnaar door talloozen wordt uitgezien. WADDINXVEEN betoogde, dat het groote gezin door de nood der tijden steeds meer in de klem komt. Hulp is dringend gewenscht. De regeering voelt niets voor de stichting van het kinderfonds en de bindendverklaring voor de bedrijven. Spreker verdedigde bescherming der salarissen van de rijksambtenaren met groote gezinnen. Ook HILLEGERSBERG verzocht er bij den Partijraad op aan te dringen dat voor het groote gezin behoorlijk zal worden gezorgd. De R K Kamerfractie moet in dit opzicht niet defen sief afwachten, maar offensief werken. LEIDSCHENDAM ondersteunde de geuite wenschen en wees op de belasting op suiker, thee en andere levensmiddelen. In het manifest der Staatspartij wordt niets gezegd over het vraagstuk der jongeren. De afgevaardigde ad viseerde vervroeging van den pensioengerech tigden leeftijd, omdat zoovele jonge menschen zonder werk loopen en niets verdienen. Hij becritiseerde art. 177 en vroeg ook in deze te werken in hei belang van den godsdienst. Po gingen zullen moeten worden aangewend om de jongeren van 17—23 jaar in de partij te or gan isee ren. De afgevaardigde van HOOGMADE uitte be zwaren, dat iemand tusschen 17 en 23 jaar zou mogen meebeslissen. NOORDWIJK betreurde het, dat het bestuur op de verschillende Partij raad voorstellen geen eigen advies heeft gegeven. De heer SCHöLVINCK hield een pleidooi voor het organiseeren van de jeugd in de Staatspartij. Principieele zaken moeten op den Voorgrond worden gebracht, dan zullen duizen den Jongeren eigener beweging tot de partij toetreden. De jeugd wil daden zien. LISSE nam het eveneens op voor het groote gezin en juichtte de organisatie der jongeren van harte toe. Zij zullen .wel mogen meespre ken, doch niet meestemmen. Spreker opperde bezwaren tegen het automaten-stelsel, dat de De heer SCHöLVINCK zegde een blijvend groot en sterk vertrorwen'n de Stantsoartij toe. Spreker had op 'n offensieve houding aan gedrongen. omdat de fascisten met once plui men willen gaan strijken. Wat zij voor goeds in hun program hebben, stalen zij van ons. Daar om moeten wij in het offensief. Als de Kath. Staatspartij op den ingeslagen weg blijft door gaan zal zij de groore massa voor zich weten te vinden. Wij zijn de R. K. Kamerfractie dank baar, haar arbeid wordt door ons gesteund en gedragen. De heer LOERAKKER maande aan altijd in onze uitdrukkingen voorzichtig te zijn. Wat in de regeering gebeurt is van de meeste be- teekenis, zij toont in talrijke opzichten een flinke kordaatheid. Onder luid applaus schaarde de vergadering zich op voorstel van Waddinxveen geheel en al achter het manifest der Partijleiding. HILLEGERSBERG verwonderde er zich over. dat het lidmaatschap van den N. S. B. voor ambtenaren niet verboden is. Uitdrukkingen, die in vergaderingen dezer beweging, jegens De heer LOERAKKER antwoordde, dat de de regeeringen worden geuit zijn ontoelaatbaar, regeering iedere partij zal verbieden, ook de N. S. B., indien zij bewijzen van illegale actie in handen krijgt. De geheele Kamer op een enkele uitzondering na, staat te dien aanzien achter de regeering. De heer BULTEN betoogde, dat de fascisti sche groepen met ideeën naar de Katholieken komen, welke de katholieken reeds lang na streven. Zij diénen ze cp in suggestieven vorm. Wij moeten de jongeren doen weten hoe het bij ons is. Is voor de Katholieke Staatspartij niet het oogenblik aangebroken om te overwegen hoe zij de jongeren in haar kring zal moeten krijgen? De VOORZITTER antwoordde hierop dat aan deze aangelegenheid momenteel hard wordt ge werkt. Een afgevardaigde van HILLEGERSBERG zeide vaak in aanraking te komen met fascis ten. Als hij hen dan de vraag stelt: „wat trekt je tot het fascisme", luidt het antwoord: „We worden erkend, er wordt notitie van ons ge nomen". Aan de jonge menschen van 1725 jaar wordt in de R. K. Staatspartij momenteel niet voldoende aandacht geschonken. REEUWIJK vroeg bescherming van hei groote gezin en aandacht voor de jongeren beweging. De ouderen moeten meer practische leiding geven en zelf eerst hun plichten ver vullen alvorens een katholiek Kamerlid aan te vallen. De vergadering betuigde haar instemming met de voorstellen der Rijkskieskringorgani- saties ArnhemNijmegen en 's Gravenhage, in zake het treffen van afdoende maatregelen ter bescherming van de groote gezinnen en ontslag der gehuwde vrouw uit overheidsdienst. gewenschte toestanden zonder rijkswet erg las tig. De heer LOERAKKER stelde hier tegenover dat' gemeentebesturen en burgemeesters, die verder willen gaan, door een rijkswet worden geremd. HILLEGERSBERG stelde voor adhaesie te betuigen aan het adres der R. K. Artsenver- eeniging. LISSE wilde actie gaan voeren om de Ka tholieken uit badplaatsen te doen wegblijven. Tenslotte werd het prae-advies goedgekeurd. Bij de behandeling van het voorstel der kieskringorganisatie Haarlem, dat o.m. bestrij ding der extremistische revolutionnaire groe pen inhoudt, werd aangedrongen op een ver bod van de communistische Partij. DE KWESTIE-FEBER. Het prae-advies van het Partijbestuur op de motie-Leiden, betreffende het Kamerlidmaat schap-wethouderschap van ir. L. J. M. Feber, werd druk besproken. De afgevaardigde van GOUDA verzekerde dat de Goudsche kiesvereeniging, waarvan de motie afkomstig is, met betrekking tot de cu mulatie van functies geenszins wil overdrij ven. Er zijn kernen opgericht om te weten wat in het volk fteft; ten aanzien van cumu latie mag men de publieke meening niet on derschatten, want daarvan zullen de gevolgen ernstig zijn. In 1935 zal ir. Feber zich verstaan met het Partijbestuur en een der twee func ties laten vallen. Mocht hij wethouder van Den Haag blijven, dan zal de Staatspartij het ook zonder Indische specialist moeten stellen. Spreker zou het geapprecieerd hebben voor al in dit geval als het Partijbestuur had aangetoond, dat het met de R. K. raadsfractie te 's-Gravenhage over deze aangelegenheid ernstig heeft gecorrespondeerd. „Zij acht het evenwel vanzelf sprekend, dat bij het te nemen besluit over de bezetting van een wethouders- plaats door een vloeiende gelijktijdige vervulling van twee amten mede is overwogen". Het prae-advies geeft geen bevrediging. De heer HEEMSKERK, sprekend namens de minderheid in het bestuur der Kamer-Centrale, zeide cumulatie in het algemeen eveneens on- gewenscht te Vinden, doch er' zijn omstandighe den, die een uitzondering wettigen. Men be hoort elk geval afzonderlijk te beoordeelen. Het wethouderschap van ir. Feber draagt tot 1935 een tijdelijk karakter, daarom kan het Partijbestuur geen beslissing eischen op dit oogenblik. VOORBURG had in deze materie nu eens gaarne daden gezien van het Partijbestuur door de kwestie beter en nauwgezetter onder het oog te nemen. De VOORZITTER deelde mede, dat de groo te meerderheid van het bestuur achtqr de mo tie-Leidén blijft staan. De heer SCHöLVINCK schaarde zich aan de zijde van den heer Heemskerk, hoewel het misschien beter ware geweest van het Partijbestuur een uitgebreider prae-advies te geven. Overigens dient het cumulatie-vraag stuk niet overdreven te worden. LEIDSCHENDAM kreeg gaarne antwoord op de vraag of iemand het wethouderschap van een stad als Den Haag een Kamerlid maatschap behoorlijk gelijktijdig kan vervul len. HOOGMADE geloofde, dat de zaak wel op de lange baan zal worden geschoven. GOUDA drukte er andermaal spijt over uit, dat uit niets blijkt, dat het Partijbestuur bii de Haagsche raadsfractie heeft geïnfor meerd. Ir. Weber had vóór de aanvaarding van het wethouderschap het oordeel van het Partijbestuur behooren te vragen. De functie van wethouder eischt den geheelen mensch en vraagt een groote verantwoordelijkheid. Spreker bestreed, dat een richtige gelijktij dige vervulling van beide ambten mogelijk is. Ir. Feber zal wel in 1935 naar het Partijbe stuur gaan; het was beter geweest als hij het thans had gedaan. De heer LOERAKKER onderschreef, dat èn het wethouderschap èn het lidmaatschap de Tweede Kamer veel werk met zich brengen. Niet moet uit het oog worden verlo- dat de kennis en ervaring, welke men Grootere katoeninvoeren te Rotterdam. Aan het verslag der Vereeniging voor den Katoenhandel te Rotterdam ontleenen wij het volgende Wat den katoenhandel te Rotterdam betreft kan worden medegedeeld, dat de import van alle soorten (exclusief linters, afval) dit jaar 1 Augustus 193231 Juli 1933 215.368 balen be droeg, waarvan Nd.-Amerikaansehe 132.684 ba len, Oost-Indische 46.650 balen, Egyptische 31.945 balen, andere soorten 4089 balen. De totale import was 80C0 balen grooter dan het vorige seizoen. Voornamelijk is die van Oost- Indische belangrijk toegenomen, daar deze het vorige seizoen 26.559 balen bedroeg. Die van Noord-Amerikaansche is kleiner, terwijl die van Egyptische vrij stationair is. De afleveringen van de te Rotterdam aange voerde katoen hebben dit jaar bedragen naar- Nederland 132.856 balen, buitenland 78.222 balen. Behalve de te Rotterdam aangevoerde katoen, werden er van overzee nog in Amsterdam aan gevoerd 14.520 balen. Het totale verbruik van katoen in Nederland bedroeg dit jaar 158.500 balen. Daar de voorraad bij de spinnerijen, volgens de statistiek van de International Federation of Master Cotton Spinners and Manufacturers Asso ciations op 31 Juli 1933 52.000 balen bedroeg, moeten er langs andere wegen dan over onze havens nog ca. 15.000 balen zijn ingevoerd. Verder werden er in dit seizoen nog aange voerd: te Rotterdam 33.097 balen en te Amster dam 4738 balen linters/afval. Ook deze aanvoe ren waren belangrijk meer dan het voorgaande seizoen, toen zij respectievelijk 23.586 balen en 3979 balen bedroegen. Dit jaar werden door het U. S. Department of Agriculture, Washington, standaards uitge geven voor de stapel lengten 13/16 inch, 29 32 R. T. M. In de eerste helft van het jaar heeft de Rot- terdamsche Tramweg-Maatschappij in totaal vervoerd 716.077 reizigers (v. j. 764.998 reizi gers) met een opbrengst van f 369.259 (v. j. f 419.037). De opbrengst van het goederenver voer bedroeg f 288.138 (v. j. f 325.637). In totaal f 657.397 (v. j. f 744.674). SUBSIDIE WITGELE KRUIS TE HILLEGERSBERG-SCHIEBROEK. Het bestuur van de vereeniging „Het Wit- Gele Kruis" te Hillegersberg-Schiebroek heeft aan den Raad der gemeente Schiebroek een adres gericht met het verzoek om subsidie. B. en W. zullen hierop prae-advies uitbrengen. inch,' 31 32 inch, zoodat nu alle door de Ameri- KaFnol1ek""det daaruit" voort- "aansche Regeering uitgegeven standaards aan-' 1 wezig zun. De Commissie voor de Noteeringen zette dit jaar weder -met groote nauwkeurigheid en toe wijding hare werkzaamheden in het belang van de Vereeniging voort. INTERN KAPPERSCONCOURS. In Februari 1934 te Rotterdam. De sectie Holland van de Association Inter nationale des maitres coffeurs de dames, heeft de voorbereiding ter hand genomen van inter nationale tentoonstellingen op kappersgebied. Dezë zullen omvatten een internationaal kap persconcours en een jaarbeurs voor artikelen in de kappers- en parfumeriebranche. Besloten is om voor 1934 het eerste interna tionale concours annex jaarbeurs te houden te Rotterdam, waarvoor gehuurd is het Sociëteits gebouw van de Rotterdamsche Diergaarde. Afwisselend wil men voortaan ieder jaar zoo"n tentoonstelling houden in een van de vijf groote plaatsen van ons land. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 8.06%, Berlijn 59.15%, Parijs 9.70%, België 34.53, Zwitserland 48.04%, Amerika 1.50%, Oostenrijk Denemarken 36.02%, Zweden 41.64, Noorwegen 40.55, Spanje 20.20, Italië 13.07%. Personen van elders veroorzaken ernstig incident. DE ZEDELOOSHEID. In bespreking kwamen hierna de voorstellen der kieskringorganisatie Leiden, luidende: 1. De R. K. Kamerfractie verschaffe zich ze kerheid, dat de Regeering bereid is ten spoe digste maatregelen te nemen tegen de verre gaande zedeloosheid, welke steeds meer veld wint in badplaatsen en dergelijke. Indien deze zekerheid niet kan worden ver kregen kome zij met een initiatief-wetsvoorstel. 2. Er worde bij de Regeering op aangedrongen dat er strenge maatregelen zullen genomen wor den, of bij de wet worden vastgesteld om een einde te maken aan de excessen op het gebied van kleeding en van sport, meer in het bijzon der de watersport. HILLEGERSBERG juichte deze voorstellen toe. Zij bezit in haar omgeving een groote gelegenheid waar het des zomers allerdroevigsl aan toegaat GOUDA verklaarde, dat op dit aambeeld niet genoeg kan worden gehamerd. De afgevaardigde verzocht, dat R. K. raadsleden hun medewer king zullen onthouden aan de stichting van natuurbaden en gemengde badgelegenheden in hun gem "enten. NOORDWIJK achtte het prae-advies op de Le-'dg-he voorstellen onvoldórP^e; men kan e* alle kanten mee heengaan. Het advies geeft geen antwoord op wat de voorstellen beoogen. ren, bij het wethouderschap opdoet goed van pas komen bij de vervulling van het Kamerlid maatschap en ook andersom. In een betrekke lijk kleine plaats is soms meer werk voor een wethouder dan in een groote, omdat in laatstgenoemde veel meer ambtenaren ter be schikking zijn. Het vervullen van beide func ties door één persoon kan bezwaarlijk we zen Wanneer ir. Feber als Kamerlid zou be danken is voor hem echter geen opvolger als Indische specialist te vinden. De discussies werden gesloten. Van het Partijbestuur was een suppletoire agenda ingekomen, die niet in behandeling werd genomen, wijl zij te kort voor de ver gadering is ontvangen. RONDVRAAG. stelde hierna de rondvraag VROUWELIJKE SOLLICITANTEN VOOR HET RIJKSTELEGRAAFKANTOOR. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kuiper inzake het oproepen, gedurende de laatste we ken van vrouwelijke gegadigden voor dien sten ten Rijkstelegraafkantore alhier, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken opgemerkt, dat de bedoelde dienst, waarvoor sollicitanten werden opgeroepen, bekend is onder den naam: telegram- telefoondienst. Deze dienst bestaat in het opnemen va» door het publiek per tele foon aangeboden telegrammen en het mede lings telefonisehen weg overbrengen dezer tele grammen naar de geadresseerden. Sinds de uit voering van dezen dienst in handen werd gelegd van mannelijk personeel, gaf zulks herhaalde lijk aanleiding tot klachten van het publiek, vooral omdat het stemgeluid van den man voor dit werk minder geschikt is dan dat van de vrouw. Om hieraan te gemoet te komen, wer den weder jonge meisjes in dienst genomen. De minister deelt echter het standpunt, dat, vooral onder de tegenwoordige tijdsomstandig heden, gewaakt moet worden, dat, waar eenigs- zins mogelijk, mannelijk personeel in dienst wordt genomen in plaats van vrouwelijk per soneel. Slechts waar het bedrijfsbelang zulks vordert, behoort van dezen regel te worden afgeweken. Agent bloedend verwend Zaterdagavond vervoegden zich enkele per sonen van elders aan de fietsenbewaarplaats van "de G.R.E.V.O. op den Kleiweg om hun rijwielen terug te Ontvangen, welke daar ge stald waren. Aangezien een hunner zijn recu had verloren, maakte de garageknecht bezwaar het karretje aan hem ter hand te stellen. De eigenaar rukte de fiets echter los en gaf te gelijkertijd den reeds bejaarden knecht een hevigen slag tegen het linkeroog, zoodat dit bloedend werd verwond. Een in de omgeving surveilleerende agent van politie snelde on middellijk toe en wilde den belhamel arres teeren. Hierbij stuitte hij op ernstig verzet; het heele gezelschap keerde zich tegen den politieman, die zich zoodoende genoodzaakt zag zijn sabel te trekken en zich daarmede te verdedigen. Na enkele oogenblikken verscheen assistentie en werden twee der vechtersbazen gegrepen om naar het bureau te worden over gebracht. Zoo heel gemakkelijk ging dit echter niet, de heeren trapten, sloegen en spartelden geweldig tegen. De agent Kroon liep een bloe dende blessure op aan het gelaat en moest zich in de Wijkverpleging laten verbinden. Een andere agent kreeg een schop tegen een zijner beenen. De arrestatie was des te moeilijker, omdat een zeer belangstellend publiek gewel dig opdrong. Het moest met den blanken sabel eenige keeren uiteen worden gejaagd. Ten slotte gelukte het de politie de beide verzet- plegers op het bureau te krijgen, waar zij tot Zondagmiddag 5 uur in de cel hebben vertoefd. Procesverbaal wegens verzet is tegen hen op gemaakt. PRINS HENDRIK. De schietvereeniging Prins Hendrik alhier heeft deelgenomen aan den grooten kring wedstrijd Westland. Als korpsprijs werd een tweede en een vierde prijs behaald. De Maassluische hengelaarsvereeniging „V. D. L." heeft een onderling concours gehou den in de wateren dezer gemeente. De prijzen werden als volgt behaald: le prijs S. Hammer 555 gram; 2e pr. H. Koudijzer 352 gr. 3e pr. A. v.d Enl 202 gr. 4e pr. F. Boogert 192 gr„ 5e pr. J. Verkiest 147 gr., 6e pr. J. Huisman 135 gr., 7e pr. W: Pieterse 117 gr., 8e pr. P. J. v. d. Chijs 79 gr., 9e pr. J. Prins 51 gr. De leiding berustte bij de controleurs C. Groenendaal en B. v. Loenen, OPENBARE VERKOOPING. Het door notaris A.'I. Geelhoed in veiling gebrachte woonhuis aan de Govert van Wijn kade is in trekgeld gebracht op ƒ5600. Vrijdag a.s. afslag. had De voorzitter open. De heer Lieverse van Hoogmade schriftelijk de volgende vragen ingediend: I Om welke redenen is het concern der Margarinefabrieken in de crisiszuivelwet be trokken? II. Wat is de oorzaak, dat er in den landbouw over het algemeen genomen geen arbeid meer wordt gevonden, die loonend is? Op deze vragen kon geen antwoord worden gegeven. De voorzitter raadde den heer Liever se aan zich tot den minister te wenden. Met betrekking tot de samenstelling van een nieuw reglement van de R. K. Staatspartij verlangde de heer Lieverse, dat de groepee ringen voor de afvaardiging naar den Partij raad duidelijk zullen worden omschreven, met name, dat de arbeiders en ambtenaren me. op één lijn zullen worden gesteld als werk nemers. HILLEGERSBERG toonde met voorbeelden aan dat bij het openbaar onderwijs op vele punten belangrijke bezuiniging nog mogelijk Er zijn plaatsen waar het openbaar onder wijs ƒ48 per jaar per leerling noodig heeft en het bijzonder met ƒ7 toekomt. Een andere afgevaardigde van Hillegersberg Spreker zou een duidelijker en klaarder advies achtte werkverruiming voor eigen landgenoo- op prijs gesteld hebben. mogelijk door het weren van vreemdelln- De VOORZITTER meende, dat het prae-ad- n vies bestrijding van alle zedeloosheid bedoelt. BOSKOOP verzocht huurverlaging van wo- Het is onmogelijk afzonderlijke dingen te nin„en gebouwd met rijkssubsidie, noemen. j De ^eer LOERAKKER antwoordde, dat de WADDINXVEEN sloot zich aan bij het ad- regeering hieraan werkt, vies en sprak de hoop uit, dat minister de Na vier en een half uur vergaderen sloot Wilde zijn maatregelen niet zal beperken tot I de voorzitter de bijeenkomst met een woord de onlangs aan de gemeentebesturen gezonden 1 circulaire. Er moeten bepalingen van bovenaf worden opgelegd; de gemeentebesturen mogen te dezer zake weinig of in het geheel geen vrij heid bezitten dank voor de aangename discussies. LEELIJKE VAL Gisterenavond is de hoofd-agent M v. d. =ia oezicien. Lande die in opdracht van de rivierpolitie al- De heer LOERAKKER oordeelde het moeilijk hier te Amsterdam een onderzoek op een se!hip de juiste methode van bestrijding te vinden, instelde bij het verlaten van i P Wanneer een de gemeentebesturen geen afzonderlijke maat regelen treffen en in elke plaats zijn de toe standen verschillend. Het beste is, naar spre kers' meening, dat de regeering krachtig op treedt, maar toch zóó, dat de gemeenten zelf verordeningen kunnen uitvaardigen. BOSKOOP hoopte, dat de regeering zich van deze hoogst belangrijke aangelegenheid niet met een circulaire zal afmaken. Als een ge meente een burgemeester heeft,, die het. niet brak zijn rechterbeen en dam verbonden te zijn is hij naar Rotterdam overgebracht waar hij in het ziekenhuis aan den Bergweg is opgenomen. De 84-jarige vrouw Vrolijk-Goverts, die gis terenmiddag in haar woning aan de Drievrien- denstraat in brand geraakte is vannacht aan de daarbij opgeloopen brandwonden in het zie zoo nauw «v». ----- J -CO - - neemt, is het uitroeien van on-kenhuis aan den Coodsingel overleden. GEMEENTERAAD VAN OVERSCHIE. De begrooting afgehandeld. Waar komen de agenten vandaan? Rioleering in Schiewijk. De nieuwbouw aan den Rijweg. Gisterenmiddag vergaderdede Raad van Overschie ter verdere behandeling van de ge- meentebegrooting. Bij den aanvang der verga dering verklaarde de heer Bertou zich zeer vol daan over het antwoord van wethouder Roo- denburg op de algemeene beschouwingen. Het antwoord van den voorzitter kon spr. minder bevredigen, want daarin worden cijfers weer legd, die spr. niet eens ter sprake heeft ge bracht terwijl een en ander ook een persoonlijk tintje droeg, hetgeen spr. niet kon apprecieeren. De raad ging niet in op een bemerking van de commissie om het presentiegeld te verlagen. Algemeen was men van opinie, dat het pre sentiegeld zelfs niet voldoende uitdrukt de moeite die de leden hebben aan een behoor lijke uitvoering van hun lidmaatschap zoodat verlaging niet gewettigd was. Prae-advies is toegezegd over het vele ver gaderen ten raadhuize door allerlei vereenigin- gen. Beperking zal wellicht worden overwogen. De heer Bertou vroeg nog waarom Maatschap pelijk Hulpbetoon niet in zijn eigen gebouw vergaderde? Een voorstel van de commissie tot beperking der kosten van rechtskundige adviezen (f 500 per jaar) werd niet aangenomen. Algemeen was men van gevoelen, dat het goed is, dat de ge meente kan beschikken over een advocaat die geregeld adviezen geeft. De heer Bertou vroeg bij het hoofdstuk der politie, waarom altijd marechaussees tot agent worden aangesteld? Zijn er geen anderen? De voorzitter antwoordde dat zulks afhing van de ingekomen sollicitatiën; het is een feit, dat de agenten der groote steden hier niet sol- liciteeren omdat elders meestentijds meer wordt verdiend. Het aanstellen van personen met eenige ervaring is ook gewenscht. De heer Lagrand bracht de rioleering van Schiewijk ter sprake, die niet erg schitterend functionneert. Wethouder Scholten heeft geantwoord, dat druk gewerkt wordt aan een tweede uitloozing op de plassen, terwijl het ideale bereikt zal zijn, als straks de bemaling in gereedheid komt. De heer Bertou heeft bij den post Schoon heidscommissie opgemerkt,, dat de nieuwbouw in het begin van den Rijweg buitengewoon naar voren komt en daardoor het uitzicht belem mert. Ook vindt hij de daar gebouwde panden leelijk van aanzien. De voorzitter zegt, dat inderdaad deze pan den wel zeer naar voren komen. Er is thans r -liter weinig meer aan te doen; de panden staan er eenmaal. De gestes van den directeur van gemeente werken komen in dit verband ter sprake. De directeur heeft te laat gewaarschuwd. Daarna is de begrooting door den raad vast gesteld. Er zijn dus resumeerend, geen wijzigingen aangebracht, noch in de begrootingen der be drijven, zooals zij oorspronkelijk door den Raad zijn vastgesteld. Daarna is de Raad overgegaan in geheime vergadering. ST. NICOLAAS IN DE STAD. Zaterdagmiddag is met de stoomboot van 2 uur aan de Veerpont gearriveerd St. Nico- laas met gevolg. Nadat plaats was genomen ging het stad waarts met 2 herauten voorop, daarna de muziek' én vervolgens Sint Nicolaas naast den heer Groenen in het rijtuig; zwarte Piet was op de bok geklouterd. Bij het huis van den Burgemeester werd halt gehouden en ging Sint Nicolaas met zijn knecht naar binnen. Daarna trok de stoet weer verder door de stad, totdat aan het huis van den heer Groe nen wederom halt werd gehouden en Sint zijn kwartier betrok; een oogenblik nadien gingen de balcondeuren open en vertoonde hij zich aan de menigte, die gretig gebruik maakte van de gelegenheid om hetgeen werd uitgestrooid, machtig te worden. AANBESTEDING. Het oud-Katholiek Kerkbestuur heeft vo rige week aanbesteed het bouwen van een woonhuis naast het kerkgebouw op de Wal. Er werd als volgt ingeschreven: A. v. Mame ren, Schoonhoven ƒ4000; Firma Bezemer en Bakker, Ammerstol ƒ4125; Chr. v. Delft Zn. te Haastrecht ƒ4393; D. Zaal, Jaarveld ƒ4529; J. Bunschoten, Groot Ammers 4629; C. Vonk Stolwijk ƒ4648; H. G. Werrie en v. Staveren Lopik, ƒ4997; G. Plomp, Schoonhoven ƒ5390; G. H. Kuijlenburg, Schoonhoven 5447; S. v. d. Oever 5487; C. v. Leeuwen Zn., Nieu- werkerk a. d. IJssel ƒ5530; P. Bouter, Schoon hoven 5870. SCHOONH. KWEEKSCHOOLVEREENIGING. Dezer dagen hebben de leerlingen van de Schoonh. Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, voor het onderwijzend perso neel en genoodigden een uitvoering gegeven die zeer in den smaak is gevallen. Door dit succes aangemoedigd zullen zij he denavond een tweede uitvoering geven tegen entree, waarvan de opbrengst ten bate zal ko men van het Plaatselijk Crisis-Comité. DE OMZETBELASTING. Vorige week heeft de heer W. v. Rossum- du Chatel, secretaris der Federatie van leden ter behartiging van gouden- en zilveren wer ken, voor de leden van de Nijverheidsvereeni- ging een lezing gehouden over de op 1 Ja nuari in werking tredende omzetbelasting, waarbij de leden gelegenheid kregen om vragen te stellen, waarvan druk gebruik is gemaakt. Met veel aandacht is deze lezing gevolgd. GEVONDEN VOORWERPEN. Als gevonden zijn aangegeven de navolgende voorwerpen, waaromtrent bij de politie nade re inlichtingen zijn te bekomen: een das, een. ivoren ring en een portemonnaie Uw vrouw heeft een ontstoken keel. Ik heb haar voorgeschreven zoo weinig mogelijk te spreken. - Prachtig dokter Wat ben ik u schuldig? (Everybody's). R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN Maandagavond hield de heer Emile Francke, leeraar aan het R. K. Lyceum voor Meisjes te Den Haag, voor de afd. alhier van den R. K. Bond voor groote gezinnen een lezing over het onderwerp: „De H. Mis als middelpunt der- geestelijke opvoeding van het Kind, door een leek beschouwd". Spr. wees allereerst op den plicht,, welke den ouders isopgelegd, dat zij hebben te waken- over de zielen hunner kinderen. Eenmaal zal. hun door den Eeuwigen Rechter worden ge vraagd: „Wat hebt gij gedaan met de kinderen, welke aan Uw zorgen waren toevertrouwd?"" Wee dan de ouders/door wier schuld een kihd is verloren gegaan. Daarom geldt het voor ouders en opvoeders: Waakt en bidt voor hen,' over wie gij hebt te waken! Om de' ziel van het kind te bewaren, is slechts de geestelijke op voeding het eene noodige. De geestelijke opvoe ding kan alleen tot haar recht komen, als 'de ziel haar doel bereikt. Duidelijk moet voor oogen staan het bewustzijn van de eeuwige vrede, welk bewustzijn tevens aardsche vreug de schenkt. In een fijndoorvoelde rede zette spr. dan de geweldige grootheid uiteen van het Kruis offer, gebracht op den Berg van Calvarië, van welk Offer de H. Mis de voortdurende her nieuwing is. Dit besef, dat de H. Mis een offer is als losprijs voor onze zonden, moet allen duidelijk voor oogen staan. Vervolgens zette spr. uiteen, op welke wijze de H. Mis moet worden bijgewoond, wil men ten volle .deel achtig worden aan de genadegaven van dit offer. Tenslotte wees spr. op den plicht om te offeren ter eere Gods en op de groote waar digheid van den Priester, van wie geschreven staat: „Wie U hoort, hoort Mij! Wie U ver smaadt, versmaadt Mij. Man van de practijk die hij is, heeft de heer Francke zijn talrijk gehoor weten te boeien met zijn mooie voordracht door juist eenige puntjes uit eigen ondervinding ter overwe- ging te geven om deze bü de opvoeding der kinderen in toepassing te brengen. Door den voorzitter van de afd. werd spr. hartelijk dank gebracht voor zijn keurire le zing. Nog werd medegedeeld, dat voor de kinde ren der leden het Sint Nicólaasfeest wordt ge geven in het R. K. Vereenigingsgebouw op Woensdag 6 December a.s., 's middags 3 uur. DAAR GEEN MALAISE De heer Dijkhuis, wonende Parallelweg al hier, kocht vorig jaar eind October 6 jonge kippen, witte leghorns welke waren geboren 30 April 1932. Op 8 November van hét vorige jaar werd het eerste ei geraapt, al spoedig volgden de andere kippen, zoodat den heelen winter door, eieren geraapt konden worden. Op 5 November 1.1. werd het laatste ei geraapt. In totaal werden in een jaar tijd geraapt 1405 eieren van 6 kippen, dit is dus gemiddeld per kip 234 eieren in 365 dagen. Door den gemeenteraad is in zijn vergadering van 13 November j.l. een nieuwe verordening vastgesteld op de z.g. „precariorechten", in gaande 1 Januari 1934. O.m. zal het tarief voor het hebben van een leiding tot afvoer van den inhoud van beerputten enz. naar gemeenterio len of gemeentewater per perceel waarvan de kadastrale opbrengst bedraagt 130 of meer, doch minder dan ƒ300 gehandhaafd blijven op ƒ2,50 en voor perceelen met een hoogere ka dastrale opbrengst dan 300 op 5 per ka lenderjaar. Te beginnen met 1934 zal echter ook een recht worden geheven, wanneer de perceelen of perceelsgedeelten een kadastrale opbrengst hebben van ƒ80, doch minder dan 130 en wel met 1,25 per jaar. Deze perceelen waren tot op heden vrijgesteld. Ook zullen worden belast de automaten e. d. die zich boven openbaren gemeentegrond bevin den. Bedraagt de oppervlakte op den grond ge meten niet meer dan 0.50 M2., dan zal het recht per kalenderjaar 10 bedragen; indien zij meer is dan Ó.50 M2., doch niet meer dan 1 M2., dan zal het recht worden gesteld op 15; is de oppervlakte meer dan 1 M2. dan zal een belasting van 25 per kalenderjaar worden geheven. Ook werd een recht ingevoerd voor het van gemeentewege aanbrengen van huisnummers en letters. HARINGAANVOER Door de Vlaardingsche haringschepen werden tot 17 November 1.1. aangevoerd door 476 sche pen 191.768 kantjes haring, tegen in 1932 door 453 schepen 171.814 kantjes haring. VISSCHERIJ Van de haringvisscherij kwamen hier binnen: VL 20 H. Struys met 21 last haring; VL 25 W. Spanjersberg met 24 last; VL 56 J. Rog mét 26 last; VL 85 A. Visser Jz. met 41 last; VL 97 C. Storm met 43 last: VL 190 J. Goed- knegt met 40 last; VL 114 T. Eijgenraam met 48 last; VL 199 A Visser met 36 last; VL 201 J. van Minnen met 32 last; VL 204 W. v. Zelm met 36 last; VL 207 H. Woensdregt met 38 last; VL 216 P. v. d. Zwan Mz met 35 last; MA 5 J. Drop met 33 last. BINNENGEKOMEN SCHEPEN In de Vulgaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen Gotfried Bueren met 8380 ton erts: Guelma met 6970 ton erts en Beltoy om 1800 ton kolen te laden. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 13—20 November. GEBOREN: Willem, zoon van J. K. Visser en J. v. d. Krans, 2e Bierslootsteeg 9. Pieter z. van W. van Gist en S. v. d. Velde, Mesdag- straat 17. Comela, d van J. van Dorp en J. H. Huisman, Broekweg H. Pieter, z. van N. Voogt en N. H. Rietveld, Catsstraat 4. Dirk z van J. den Hoedt en J. de Haan, Joubertstr. 18. Leni G. d. van J. A. Wildeboer en J. W. Vermaas, Markgr.laan 109. Wilhelmina J, d. van J. Meijer en A. Eijkelenboom, Waalstr. 60. Jan, Chr. C. zoon van J. C. Dettmeijer en P. Tettelaar, Landstraat 39. OVERLEDEN: A. A. Eijgenraam 96. j. wed. van K. 'Maat, Calenburgstraat 120. A. Hei]» blom 84 j. Falckstraat 19.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2