of wX*"' AKKER.CACHET5 „VANDAAG" ll DINSDAG 21 NOVEMBER 1933 T. „TEEKENEN DES T1JDS GEEN AANSLUITING BIJ HET R. K. W. V. Beslissing van „St. Christoffel" DE LEIDER DER N. S B. P. BONATUS V ADRICHEM O.F.M. t Buitengewone algemeene vergadering te Utrecht. UIT DE R. K. STAATSPARTIJ. Het vraagstuk van het gezinsloon. NEDERLAND-EXPRESS. Behandeling van het Verslag der Commissie. KON. NED. LANDBOUWCOMITE. Suppletoire agenda ONGUNSTIGE SITUATIE DER MIJNINDUSTRIE. Bespreking R.K. Mijmverkersbond en R.K. Liniburgsche Kamer leden. Onze steenkool als ruilobject. HET WERK OP DE SPHINX HERVAT. GOUDEN REGEN OP HET ROKIN TE AMSTERDAM Bankbiljetten in den wind. De gelukkige vinders gearresteerd. AKKERTJES'L ONBEHAAGLIJKE TOESTANDEN TE HOEK VAN HOLLAND. ONZE PRIJSPUZZLE. In boek en blad, in vermaan en dithy rambe, wordt de Katholiek thans aange spoord om de teekenen des tijds te verstaan. Wanneer deze aansporing meer wil zijn dan een rhetorische wending, dan zal de nauw gezette en geduldige waarnemer der din gen aanstonds vragen: waaraan de teekenen des tijds dan wel te onderkennen zijn? Waarlijk, dit is de eerste maar niet de eeni- ge zwarigheid, waarop wij stuiten bij een poging tot oviënteering in het tijdsgebeuren. Wat is in de verschijnselen om ons heen werkelijk een symptoom van worden en groei eener nieuwe samenleving of slechts een gril van het bonte spel van ebbe en vloed des levens; wat is het blijvende, wat is weer spoedig vervluchtigd in het onop houdelijk oprijzen en weer dalen der dagen? Men zal ons aansporen om de verschijnse len steeds weer te toetsen aan de eeuwige geopenbaarde waarheden, er tevens aan toe voegende dat, indien een verschijnsel zoo vormloos en vaag is, dat deze toetsing min stens ernstig wordt belemmerd, het ver schijnsel wel bij de vluchtig-verijlende mag worden ingedeeld. Dit is echter een optimis me, dat door de ervaring van dezen tijd niet wordt bevestigd. Terwijl anderzijds vele tijdsverschijnselen meer behooren tot het domein der natuurlijke rede, en allereerst op de rede een beroep doen om te worden herkend en onderscheiden. Wat zijn in de veelheid der verschijnse len de teekenen des tijds? Aanstonds moge worden erkend, dat de vraag niet met ze kerheid kan worden beantwoord. Moet dit ons weerhouden om te streven naar een oriënteering der Katholieken temidden van dezen overvloed van verschijnselen? Deze vraag bevestigend beantwoorden, zou de in leiding zijn van een afstand doen der Ka tholieken van iedere poging hunnerzijds om de ontwikkeling eener nieuwe samen werking te beïnvloeden. Ons volkomen be wust van het onmogelijke, om thans in een synthese het wankelende en afstervende, het wordende en het groeiende.saam te vat ten, meenen wij toch niet nutteloos te ar beiden door te trachten enkele algemeene gedachten omtrent het wereldgebeuren te formuleeren om dan te zien. of en in hoe verre die algemeene gedachten door de ver schijnselen des tijds worden bevestigd. Alvorens wij echter willen pogen om die algemeene gedachten in woorden vorm te geven, dringt zich een vraag op, die wij ook niet mogen verwaarloozen. Wordt eigenlijk in de hier neergeschreven en nog te volgen beschouwingen, niet ais axioma aanvaard, dat wij staan op een keerpunt der historie, dat wij den levensnood van een nieuwe'samenleving doorleven? En mogen wij dit als een axioma aanvaarden? Is het niet mogelijk, dat de verbijsterende ver schijnselen om ons heen niets anders, doch ook niet meer zijn dan een vertraagde na geboorte van den oorlog, dat zij uitsluitend naweeën zijn van het verleden, geen facto ren van de toekomst? Welk karakter moeten wij toekennen aan de verschijnselen, die wij onder den naam crisis samenvatten: zoowel politieke en eco nomische, als cultureele, moreele en gods dienstige crisis? Wij gelooven, dat onder de Katholieken de overtuiging groeiende is, dat de huidige crisis der menschheid niet alleen kan worden verklaard als een reeks van wel zeer moeilijke en pijnlijke oneffenhe den, een gevolg van de groote beroering op allerlei gebied door den wereldoorlog verwekt, die toch te eeniger tijd zullen ver dwijnen, waarna de menschheid weer de oude en beproefde wegen volgen zal. Wij gelooven, dat met den dag onder ons de overtuiging veld wint, dat de crisis den doodsstrijd inluidt van een complex van dwalingen, die gedurende eeuwen de sa menleving hebben beheerscht. Natuurlijk is dit centrale verschijnsel zeer verscheiden in samenstelling; terwijl onderdeelen van dit complex ten doode gedoemd zijn, komen andere onderdeelen weer tot een fataal- consequente ontwikkeling. De wereldoorlog is in dit proces een feit van ontzaglijke be- teekenis, maar ook niet meer. De wereld oorlog is niet alleen oorzaak, maar ook ge volg. Gevolg van het overheerschende com plex van dwalingen; oorzaak weer van het ten deele afsterven; ten deele tot nieuw le ven wekken van dwalingen. Een groot gevaar ligt verscholen m het verkleinen der verschijnselen van den tijd tot iets als een massale zenuwprikkeling, die gaandeweg wel kalmeeren zal. Geeste lijke vadzigheid en zelfgenoegzaamheid zijn bij uitstek eigen aan den Noord-Nederlander van gemiddelden leeftijd. Hij kan alles wat opkomt en groeit zonder dat hij er van nabij bij betrokken is, moeilijk ,.au sérieux nemen. Hij wacht maar rustig af, totdat de jeugdige stormers van thans zijn leeftijd, en dus zijn graad van universeele wijsheid, zul len hebben bereikt. Wanneer ouderen zou den komen met nieuwe, denkbeelden en nieuwe plannen, dan ligt het vonnis al we derom gereed; physieke verslapping, die zich ook in hersenverweeking uiten kan. De zelfgenoegzame kan bij dit alles zelfge noegzaam blijven: 't kost hem weinig moeite zichzelven te bezien als middelpunt van al het bestaande. Gelukkig zijn de Katholieken van Neder land deze zelfgenoegzaamheid ten overstaan der menschheidscrisis wel gaandeweg te boven. Gelukkig: want anders zou in deze crisis bij ons, zonder ons, doch niettemin over ons zijn beslist. Er zijn natuurlijk ge varen aan verbonden, wanneer het vluchtige en voorbijgaande zou worden beschouwd als iets blijvends, als iets dat mede de toe komst houwt. Doch het grootste gevaar is wel, dat wij constructieve elementen der toekomst zouden beschouwen als vluchtige verschijnselen. In dit geval toch zouden de Katholieken worden uitgeschakeld erger nog: zichzelf uitschakelen bij den bouw der toekomst. Wij hebben toch ook, wat de waardeschat ting der nieuwe verschijnselen betreft, wel eenige ervaring opgedaan. V ij herinneren ons allen wel het schouderophalen van de meerderheid der Katholieken, toen het communisme in Rusland, het fascisme m Italië aan het bewind kwam. Dat kon im mers niet zoo blijven, dat moest immers spaak loopenVooral voor het Russische communisme werden zóóveel attesten van overlijden vastgesteld dat, volgens de uit spraak van den volksmond, aan dit commu nisme wel 'n lang leven moet zijn beschoren. Zoowel het Russische communisme als het Italiaansche fascisme zijn van ingrijpende beteekenis voor de wordingsgeschiedenis van den nieuwen tijd en 't ware beter geweest, wanneer wij dit eerder hadden ingezien De verschijnselen van den tijd dus, wan neer niet het vluchtige karakter dier ver schijnselen overtuigend blijkt, aanvaardend (in een voorloopige waardeschating) als elementen van vernieuwing in leven en we reld, zij nogmaals vastgesteld, dat echter een synthese dier verschijnselen nu niet mo gelijk is, doch dat althans kan worden ge streefd naar het formuleeren van eenige algemeene gedachten, die ons zouden kun nen helpen ter oriënteering te midden van de stroomingen van het heden. En dan zou den wjj als ..Leitmotiv" der te .volgen be De huldiging van den musicus Gerard Ztearf, die 60 jaar werd en tevens zijn 40-jarig jubilé als musicus vierde. Schouwingen dit willen voorop stellen: alle groote bewegingen onder de menschen ont staan uit een gemis, en zoeken naar een aan vulling van dit gemis. Misschien zal dit „Leitmotiv" velen wat te eenvoudig lijken. Wij zijn van andere meening. Deze gedachte toch is zoowel diep tragisch als liefdevol verzoenend. En een tragedie moge in de uiterlijke vormen nog zoo verscheiden zijn, haar wezen is eenvoud, omdat de wezenlijke tragiek altoos de we zenskernen van ons mensch-zijn beroert. De tragiek is tevens liefdevol verzoenend, om dat zij, indien ook geboren uit zonde en schuld, het leed baart dat voeren kan tot de zuivere bronnen van inkeer en boete. De groote bewegingen van het heden zijn ontstaan uit een gemis, een gemis aan vrede. Men neme vrede hier niet in den beperkten zin als tegenstelling tot oorlog, doch in de weidsche omschrijving van Sint Augustinus: rust in de orde. Naar orde, als de voedster der rust, wordt hartstochtelijk verlangd. Voorwaarde der orde echter is stabiliteit, opdat te midden van de veranderlijkheden dezer wereld ons hart blijve vastgehecht daar waar de vrede is. Het gemis, dat de menschheid zoo hartstochtelijk-bewogen te vergoeden tracht, wordt veroorzaakt door het ontbreken van een stabiele levens- en wereldbeschouwing, door de leiders met in zicht verworven, door het volk gevolgd en in liefde gekend, door beiden beleden. Die stabiele levens- en wereldbeschouwing weten wij belichaamd in het Katholicisme. Het Katholicisme is dan ook in diepste kern het gemis der menschheid op heden. Dit komt mede tot uiting in het ,,katholiseeren- de" van verschillende hedendaagsche stroo mingen, waardoor Katholieken worden mis leid omtrent de wezenlijke doelstelling dier bewegingen. Alle stroomingen, alle bewegin gen op heden zijn pogingen om dit gemis aan te vullen. Zij zijn echter, hoezeer ook van waarde door toenadering tot de waar heid, tevens stroomingen om dit gemis aan te vullen door een vervalsching in de rang orde der waarden. Met als gevolg ten slotte een dieper en pijnlijker gemis, waarbij zich nu een hartstochtelijke teleurstelling mengt. Deze tragiek is zeker niet nieuw in de histo rie der menschheid, maar 't is toch waar schijnlijk geen gezichtsbedrog, wanneer zij thans voor ons verschijnt met iets finaals, iets beslissends: voor de menschheid rest het eindelijk bereiken of het eindeloos te leurstellen. Dit mede wettigt de inspanning van alle krachten om ons een weg te banen door den baaierd van het heden. W. N. Zoo noodig zal ir. Mussert als hoofd ingenieur ontslag nemen. Het „Utrechtsch Nieuwsblad" van Zaterdag meldde, dat ir. A. A. Mussert, de leider van de N. S. B„ aan dit blad verklaard heeft, even tueel gesteld voor de keuze van leider van de N. S. B. of hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Utrecht, in het geval van over heidswege mocht worden afgekondigd een ver bod van het lidmaatschap van de N.S.B. voor de overheidsdienaren, dat hij met de waar schijnlijkheid van een dergelijk verbod reke ning houdt, doch als man van eer de door hem gestichte beweging zal trouw blijven en daar voor de door hem thans bekleede openbare functie zal prijsgeven. Naar aanleiding van dit bericht heeft „De Tijd" zich gewend tot ir. Mussert om nadere preciseering van zijn mededeeling aan het „Utr. Nieuwsblad". De heer Mussert verklaarde zich aanstonds bereid om de gewenschte inlichtingen te ver schaffen en deelde mede sinds zeven jaar de functie van hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat te hebben bekleed en naar hij meende, steeds op een wijze, die zijn superieu ren groote voldoening heeft verschaft. Daar naast, zoo merkte ir. Mussert op, doe ik aan politiek, zooals andere ambtenaren in over heidsdienst en bekleed ik sinds eenigen tijd het leiderschap van de N.S.B. Ik wacht met een gerust geweten af, of men mij van hooger hand zal dwingen óf het leider schap van de N.S.B. óf mijn functie van hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat neer te leg gen, in het laatste geval dus broodroof zou willen plegen. In dat geval zal ik slechts zwich ten voor dwang en onder protest als hoofd ingenieur ontslag nemen, om het leiderschap van de N.S.B. te kunnen blijven uitoefenen. Waar het „Utr. Nieuwsblad" niet geheel juist schrijft, dat ik met een waarschijnlijkheid van een verbod, als waarvan hier sprake is, reke ning houd, moet ik opmerken, dat dit niet juist door het „U. N." is weergegeven. Integendeel, ik heb alle vertrouwen in den heer Colijn, dat men mij niet voor het moeilijke dilemma van het een of het ander zal stellen. De N.S.B. immers, zoo voegde de heer Mus sert hieraan toe, is en wil geen revolutionnaire partij zijn, doch tracht langs legalen weg tot haar doel te geraken. Te Florence overleed in het ziekenhuis der Iersche Zusters P. Donatus van Adrichem, O. F. M., oud-hoofdredacteur van het bekende tijd schrift voor franciscaansche geschiedenis Archi- vum Franciscanum Historicum. EM. PASTOOR H. C. BAEKERS f. Te St. Oedenrode is overleden de zeereerw. heer H. C. Baekers, em. pastoor van Dussen. PASTOOR WARONG. Pastoor Warong te Acht is in het R. K. Gast huis te Eindhoven opgenomen en zal voor- loopig zijn herderlijke bediening niet kunnen j waarnemen. In het jaarbeursgebouw te Utrecht verga derde Zaterdag de R.K. Vereeniging van Han delsreizigers en Handelsagenten „St. Christoffel" onder voorzitterschap van den heer F. J. Koks hoorn, vice-voorzitter, daar de voorzitter wegens zakenaangelegenheden was verhinderd. De heer Kokshoorn las de door den voorzitter te schrift gestelde openingsrede voor, waaraan wij 't volgende ontleenen. De op de algemeene jaarvergadering met een speciaal doel ingestelde commissie heeft haar taak volbracht. Hare rapporten, inzake vóór of tegen aansluiting bij het R.K. W.V. heeft zij bij het hoofdbestuur ingediend, waarna alle leden de rapporten ter bestudeering hebben ontvan gen. Op deze vergadering moet een uitspraak wor den gedaan over een zaak, die bij St. Christoffel reeds lang in het brandpunt van de belangstel ling staat. Hoe het besluit ook moge vallen, nadien mogen nooit personen met zaken worden ver ward; ieders meening moet worden geëerbie digd. Ook deze vergadering kan en zal er toe moeten bijdragen, dat de onderlinge band tus- schen de leden van St. Christoffel niet verslapt, maar krachtiger wordt. Ter gelegenheid van het 40-jarig priesterschap van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbis schop van Utrecht, mochten wij, na het aanbie den van onze gelukwenschen, een opdracht van Mgr. ontvangen. „Gij vertegenwoordigers", zoo sprak Mgr., „gij hebt een leekenapostolaat te vervullen. Gij hebt in het verleden een prachtig apostolaat vervuld. Wij danken U daar gaarne voor. In de toekomst rekenen wij niet minder op U, neen meer zelfs nog. Zeg dat en vertel dat aan Uw leden. Wij vertrouwen op U." Zoo ongeveer luidde de opdracht, die wij van Mgr. Jansen ontvingen. Bij gelegenheid van deze vergadering meenen wij goed te doen, ons van de opgelegde taak te kwijten. Leeken-Apostolaat! Als leeken in de wereld Apostolisch werk doen. Vroeger zijn wij vertegenwoordigers het ge weest, die er een heel groot aandeel in hebben gehad, dat de Katholieke pers in het openbaar werd gelezen; nu wordt ze niet meer als min derwaardig beschouwd en zelfs is ze gemeen goed geworden. Algemeen is thans de groote roep om sociale rechtvaardigheid. Practijk is het, dat bestaande Kerken vol zitten en er voortdurend nieuwe Kerken bijkomen, maar desondanks zien we, dat het Christelijk peil in de Maatschappij daalt. Het Katholicisme blijft niet binnen voor de kerkdeuren staan, maar moet zich ten volle uit leven in het gehcele Maatschappelijk bestek; in de Kerk moet de steun worden gevormd om in de wereld Katholiek te zijn. De groote strijd, die zal worden gevoerd om het Koningschap van Christus, wordt niet in de Kerk, maar in de wereld gestreden. De sociale rechtvaardigheid geldt voor alle menschen, zoowel voor werkgevers als werk nemers. De geheele samenleving moet steunen op de grondwet van Christus, die gebaseerd is op rechtvaardigheid. Wij moeten ons niet altijd blind staren op minder arbeid en hooger loon; er is nog iets meer, wij moeten ook de Christelijke moraal in den handel toepassen en daar juist schijnt de Christelijke idee slecht te zijn doorgedrongen. Daarbij moeten wij onze eigen fouten en ge breken niet doodzwijgen. Zijn wij soms zelf niet mede-oorzaak van het gebrek aan Christelijke rechtvaardigheid in de Maatschappij, vooral in de kringen, waarin wij ons bewegen. Maken wij nooit misbruik van de onwetendheid van anderen door meer artikelen te plaatsen dan de verwachte normale consump tie vraagt. Strikte rechtvaardigheid in het maatschap pelijk leven toepassen, is Leeken-Apostolaat. Door hieraan nu eenige woorden te hebben gewijd, hopen we aan den wensch en het ver langen van onzen beminden Aartsbisschop Mgr. Jansen te hebben voldaan. Laat St. Christoffel ook daarvan de zegenin gen ontvangen. „St. Christoffel" en het R.K.W.V. Nadat discussies over de orde een niet on- belangrijken tijd in beslag hadden genomen, werd met 64 tegen 29 stemmen een voorstel verworpen om de aansluiting bij het R.K.W.V.. hoe de uitslag van deze vergadering ook moge zijn, binnen drie jaar niet meer aan de orde te stellen. Het bestuurslid, de heer M. v. Raan nam de leiding over, daar de heer Kokshoorn rappor teur was tegen aansluiting bij het R.K.W.V. De rapporteur voor aansluiting, de heer M. C. Corpeleyn hield vervolgens een inleiding waarin hij wees op het feit, dat vrijwel ieder een het er over eens is, dat aansluiting in grooter verband noodzakelijk is. Verschillende uitspraken toonen dit aan. Namens de tegenstanders van aansluiting bij het R.K.W.V. sprak de rapporteur, de heer Kokshoorn. Vervolgens voerde ook de geestelijk-adviseur, Kapelaan A. Mulder, het woord. Na er o.m. op gewezen te hebben, dat er veel verkeerde denkbeelden over standsorganisatie bestaan, wees spr. erop, dat bij de tegenwoor dige constellatie van de maatschappij de vak organisaties broodnoodig zijn, zij moeten ech ter haar plaats begrijpen, n.l. dat zij op de tweede pla'ats komen. Wanneer de bedrijfsorganisatie werkelijkheid zal zijn geworden, aldus vroeg de geestelijk adviseur zich af, zal er dan nog plaats zijn voor de vakorganisaties. Er zijn groote sociologen, die deze zaak ontkennend beantwoorden. En verondersteld, dat de werknemende mid denstand tot stand zal komen, dan zou het jammer zijn als de vereeniging aan het Werk liedenverbond zou vastzitten. Als er een meer derheid zou zijn voor aansluiting bij het werk liedenverbond, dan zal dat een kleine meer derheid zijn en een groote minderheid zal dan een groot offer moeten brengen. Het standen- bewustzijn is een natuur-realiteit en een offer aan de natuur kan alleen gebracht worden bij een grooten invloed v%n de bovennatuur. Verscheidene aanwezigen gaven vervolgens van hun standpunt inzake de aansluiting blijk. Ten slotte werd het voorstel tot aansluiting bij het werkliedenverbond verworpen met 65 tegen 25 stemmen. Nadat een voorstel was verworpen om een volgende maal in Maastricht te vergaderen, werd bij acclamatie een voorstel Eindhoven aanvaard om bij het bestuur er op aan te drin gen, pogingen te doen om te komen tot een wettelijke regeling voor handelsreizigers en handelsagenten. De speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het d.d. 24 November van Genua vertrekkende motorschip Marnix van St. Alde- gonde van de Stoomvaart-Mij. Nederland zal Donderdagmorgen 23 November om 8 uur van Den Haag vertrekken. Vertrek van Utrecht C.S. 9 u. 3, van Anhem 9 u. 59, van Nijmegen 10 u. 28, vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht van Amsterdam C.S. 7.58 u„ van Am sterdam W.P. 8 u. 13 en van Rotterdam-Maas 7 u. 22. Aankomst te Genua Vrijdagmorgen a.s. 7,31 W, Op punt 14 der agenda van de Partijraads vergadering van 24 en 25 November a.s., ver slag der Commissie tot bestudeering van het vraagstuk van het gezinsloon, is een nota ver schenen, welke het volgende inhoudt: De voorzitter van den Partijraad zal voor stellen de behandeling van dit verslag te doen plaats hebben als volgt: In de vergadering van 25 November zullen algemeene beschouwingen kunnen worden ge houden. Als leidraad voor deze beschouwingen heeft de voorzitter de volgende punten opge steld: I. De noodzakelijkheid van een regeling. Een gezond gezin is voorwaarde voor een ge zonden Staat. Een redelijke bestaansmogelijk heid is een der voorwaarden voor een gezond gezin. Een behoorlijke regeling, waardoor bij de loon- en inkomsten vorming rekening wordt gehouden met de grootte van het gezin, moet daarom geacht worden een voorwaarde te zijn voor een redelijke bestaansmogelijkheid. II. De actualiteit van het onderwerp. In een periode van dalend loonpeil is een regeling, als sub I bedoeld, noodzakelijker dan ooit. III. De wijze waarop: a. algemeene verze kering; b. bedrijffondsen; c. overige toeslagen. Een regeling, als sub I bedoeld, kan op drieërlei wijze worden getroffen: a. door een algemeene verzekering, door den Staat te organiseeren; b: door bedrijfsfondsen, te organiseeren door de maatschappelijke groepen, eventueel aangevuld met wettelijke verplichting tot aansluiting van alle bedrijfsgenooten; c. door toeslagen, b.v. voor personeel in overheidsdienst. De stelsels sub a. en b. kunnen ook gecombineerd worden toegepast (vergelijk ziekteverzekering). IV. Verband met werkloosheidsverzekering en -steun. Ook bij voorziening tegen de gelde lijke gevolgen van werkloosheid behoort met den gezinsfactor in voldoende mate rekening te worden gehouden. Als resultaat van de algemeene beschouwin gen zou de Partijraad het Partijbestuur kun nen verzoeken, in overleg met den voorzitter van den Partijraad en de Commissie, concrete conclusies op te stellen en deze aan den Par tijraad, in zijn voorjaarsvergadering 1934 voor te leggen. Zonder op zijn beslissing vooruit te loopen, zou de Partijraad de behandeling kunnen be spoedigen door het Partijbestuur te machtigen inmiddels overleg te openen met de Tweede Kamerfractie omtrent de mogelijkheid van practische uitvoering. De uitvoer van boonen en erwten naar Frankrijk. Aan de suppletoire agenda van de dertiende vergadering van den Partijraad, is het volgende ontleend: De R.K. Rijkskieskringorganisatie Tilburg stelt voor: 1. Invoering van het lidmaatschap van jeugdige personen van 2125 jaar. 2. Be strijding van onredelijke cumulatie. 3. Rege ling van den arbeid van vrouwen in ambten en bedrijven. 4. Bescherming van de gemeen telijke autonomie. 5. Bevordering van de Ne- derlandsche Nijverheid. 6. Intensiever ver zorging van het groote gezin. 7. Daadwerke lijke uitvoering van de Bodrijfsradenwet. De R.K. Rijkskieskringorganisatie Utrecht stelt voor: 1. a. Aangedrongen worde op zooda nige wettelijke maatregelen, dat leden van de vertegenwoordigende lichamen, die de uitge sproken bedoeling hebben het gezag in Neder land omver te werpen, uit die colleges worden geweerd, respectievelijk verwijderd; b. er worde op aangedrongen, dat ook aan andere Departementen dan dat van Defensie alle per sonen, die lid zijn van een communistische of zuiver marxistische organisatie, voor dat lid maatschap moeten bedanken ofwel uit den Overheidsdienst worden verwijderd; c. aan gedrongen worde op alle verdere strengere maatregelen, tot handhaving van het wettig gezag. 2. De Partijraad spreke uit, dat de kosten van het levensonderhoud van de groote gezinnen dermate zijngestegen, dat onverwijld maatregelen moeten worden ge troffen ter verlichting van de lasten dier ge zinnen. 3. De Partijraad verzoeke aan het Partijbestuur het monetaire vraagstuk in studie te nemen. (Deze voorstellen hebben het Partijbestuur niet meer binnen den voorgeschreven termijn van indiening bereikt, zoodat zij aan de agenda niet konden worden toegevoegd. Niet dan na een daartoe strekkend besluit van den Partij raad, kunnen deze voorstellen in behandeling komen). Zaterdagmiddag had te Heerlen de bespre king plaats, welke door het hoofdbestuur van den R. K. Mijnwerkersbond met de Limburg- sche R. K. Kamerleden was aangevraagd. De ongunstige situatie der mijnindustrie en de moeilijke positie, waarin de mijnwerkers tengevolge daarvan verkeeren werden breed voerig besproken. Enkele maatregelen, welke verlichting in den toestand zouden kunnen brengen, werden nader onder het oog gezien. Het hoofdbestuur van den R. K. Mijnwer kersbond vroeg hiervoor den steun der Kamer leden, die bereidwilig werd toegezegd. In verband hiermee zijn dezer dagen nadere stappen van den R. K. Mijnwerkersbond te verwachten. In ieder geval staat vast, dat aan een even- tueele contingenteering van den steenkolenin- voer buiengewone moeilijkheden vastzitten, welke voornamelijk gezocht moeten worden in te verwachten tegenmaatregelen van het bui tenland. In bevoegde kringen verwacht men dan ook, dat hier te lande zal worden overge gaan tot een algemeene contingenteering, om dan door bijzondere contingenten een wapen tegen het buitenland in haden te hebben. Onze Nederlandsche steenkolen zouden daarbij als ruilobject kunnen dienen. ONTSLAG BIJ PALTHE. Bij de N. V. Chemische Wasscherij en Ver verij v.h. Gebr. Palthe is wegens slapte in het bedrijf en rationalisatie een 40-tal arbeiders ontslagen. Normaal hebben de voorbereidende werk zaamheden om het Sphinx-bedrijf weer op gang te brengen plaats gevonden. De technische af deeling was gedeeltelijk Vrijdagmiddag om 4 uur reeds met het werk Degonnen, in de magazijnen en de sanitair-af- deeling werd Zaterdag reeds gewerkt evenals in de decor-afdeeling, waar ook Zondag het noodzakelijk werk werd verricht. Gistermorgen heerschte er op de Boschstraat de oude bekende drukte bij de aanvangsuren der fabriek. De arbeiders kwamen om 8 uur naar het werk, zoodat het bedrijf wederom normaal op gang is. Geruchten omtrent heffing op schapen- en paardenvleesch. Onder voorzitterschap van den heer J. L. Nysingh te de Wijk is te 's-Gravenhage de maandelijksche vergadering der Eerste afdee- ling van het Kon. Ned. Landbouwcomité ge houden. De vergadering was van oordeel, dat voor verdere beperking van den vleeschinvoer moet worden geageerd, zoodra mocht blijken, dat de handelsbalans met de bij den vleeschinvoer betrokken landen, i.e. Denemarken, voor ons land ongunstig is geworden. Naar aanleiding van een vraag van de Neder landsche Aardappelcentrale wat er terzake van de consumptieaardappelteelt in 1934 moet wor den gedaan, werd een en ander opnieuw breed voerig besproken. De conclusie was, dat aan de N.A.C. in overweging zal worden gegeven een vrij belangrijke beperking van deze teelt toe te passen. Besproken werd een in de vergadering van Dag. Besturen der drie Centrale Landbouw Organisaties aan de orde te stellen ontwerp- nota inzake beperking van de tarweteelt. Bij de gedachtenwisseling kwam naar voren, dat de tegenwoordige regeling van de beperking van den tarweverbouw in de practijk weinig bezwaren heeft opgeleverd. Met het oog op de bestaande verhouding tusschen den prijs van tarwe en van de andere granen, achtte men het onmogelijk de beperking op te hef fen, daar zulks onvermijdelijk uitbreiding der teelt zal beteekenen Besloten werd dit stand punt in de bovengenoemde vergadering naar voren te brengen. Mededeeling werd gedaan van berichten volgens welke onze belangrijke uitvoer van erwten en boonen naar Frankrijk groot gevaar zou loopen getroffen te worden door een wet telijke, bepaling, welke reeds bij de Fransche volksvertegenwoordiging zou zijn ingediend. Besloten werd, in vereeniging met de andere centrale landbouworganisaties, zich tot den Minister van Economische Zaken te wenden met het verzoek wel te willen bevorderen, zoo mogelijk door het nemen van retorsiemaatrege len, dat aan dezen uitvoer naar Frankrijk zoo weinig mogelijk belemmeringen in den weg worden gelegd. De geruchten omtrent het instellen van een heffing op schapen- en paardenvleesch, heb ben onder de schapenhouders eenige opschud ding gebracht. Een der leden van de commis sie van advies, ingesteld door de Centrale Landbouw Organisaties, teneinde haar van voorlichting te dienen met betrekking tot den uitvoer van vleesch en vleeschproducten naar Frankrijk, heeft daarin aanleiding gevonden in een uitvoerige nota de bezwaren tegen een zoodanige heffing uiteen te zetten. Aangetoond werd dat door een der gelijken maatregel de af zet van slachtschapen ten zeerste zoude wor den belemmerd. Wel zbu kunnen worden over wogen of bijv. per 1 Februari 1934 een heffing op het schapenvleesch zou kunnen worden ge steld, aangezien in dit geval nadeelige gevol gen minder behoeven te worden gevreesd. De vergadering kon zich met deze uiteenzetting vereenigen, zoodat besloten werd, eventueel in vereeniging met de andere Centrale Landbouw Organisaties, in dien zin bij de Crisis Rundvee Centrale stappen te doen. GEDENKTEEKEN „BUYS BALLOT" H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik hebben een bijdrage geschonken voor het Buys- Ballot-monument te Kloetinge. Men meldt ons uit Amsterdam: Sinds enkele dagen is de politie van het bu reau Singel bezig met het uitzoeken van een mysterieuze geschiedenis, die Vrijdagmiddag jongstleden reeds een aanvang heeft genomen, toen een loopjongen van een firma, die een bankbiljet van 1000 had gewisseld en daar voor in de plaats vijftig bankjes van tien en twintig van 25 gulden had ontvangen en op het Rokin deze blauwe en roode papiertjes uit zijn handen liet vallen. De wind deed de rest en blies de kostbare papiertjes in alle richtingen omhoog, om ze even later als 'n gouden regen op de hoofden van de arglooze voorbijgangers te laten neerdalen. De loopjongen had het na kijken, althans, hij bepaalde zich daartoe en zonder een enkel stukje bankpapier te hebben bemachtigd, kwam hij bij z'n patroon terug, die natuurlijk meteen de politie met het geval in kennis stelde. Volgens den jongen hadden ver schillende voorbijgangers de biljetten opge raapt en waren toen aan den haal gegaan. De politie is er in geslaagd, een viertal men schen te arresteeren, die zich aan deze verduis tering zouden hebben schuldig gemaakt. Het zijn een-31-jarige koopman, een 16-jarige fa brieksarbeider, een 22-jarige los-werkman en de 19-jarige echtgenoote van dezen laatste. Enkele van deze menschen hebben toegege ven eenige biljetten te hebben opgeraapt, doch ze direct ter hand gesteld te hebben aan een onbekenden man, die beweerd zou hebben, dat de biljetten hem toekwamen en die met het geld verdwenen is. Op de anderen werden bij fouilleering wel briefjes van tien en vijfentwintig gulden ge vonden, maar daar de nummers van de wegge waaide biljetten niet bekend zijn, valt het na tuurlijk moeilijk, om aan te toonen, dat de ge vonden biljetten inderdaad dezelfde zijn. De politie zet het onderzoek met kracht voort. Wie heeft de bankbiljetten zien waaien De commissaris van politie, bureau Singel 455, verzoekt thans hun, die van het oprapen der bankbiljetten o.a. zijn een harmonicaspeler en diens helper daarmee doende geweest ge tuigen zijn geweest, zich tot het geven van in lichtingen aan zijn bureau te vervoegen. Het feit heeft, zooals gezegd, plaats gevonden Vrijdagmiddag j.l. omstreeks half drie op het Rokin ter hoogte van de Gaperssteeg. OPCENTEN OP BIERACCIJNS Aan de Leden der Tweede Kamer is het vol gende telegram verzonden: Bond van Ned. moutfabrieken gevestigd te Roermond, verzoekt U niet toe te stemmen in de continueering der opcenten op bieraccijns. De steeds dalende omzetten, waartegenover slechts staan verhoogde belastingen, verhoogd graanmonopolierecht, alsmede de invoering der omzetbelasting, kunnen niet anders dan den toe stand nog meer verslechteren zoowel voor de brouwerijen als voor de mouterijen hier te lande. CRISIS-ZUIVEL-AANGELEGENHEDEN. De Minister van Economische Zaken heeft met ingang van 1 December 1933 aangewezen als plaatsen, waarop het is verboden boter voor handen te hebben, welke niet is voorzien van een merk, als bedoeld in het eerste lid van art. 2 van het Nieuw Crisis-Zuivelbesluit, het gebied van de gemeenten in Zuid-Beveland en Noord- Beveland, met uitzondering van woningen en van winkels, toebehoorende aan personen, die bij de Crisis-Zuivel-Centrale zijn ingeschreven als ompakkers en daarvan een door of vanwege de Crisis-Zuivel-Centrale afgegeven schriftelijk bewijs kunnen toonen. is de verzuchting van zoo menige vrouw, als ze op gezette lijden weer van die doffe hoofdpijn te lijden heeft en zich heelemaal zoo onprettig voelt. Neem tegen dien tijd eens één of twee "AKKERTJES". Ge zult ver baasd staan over de goede werking en in 't vervolg geen klachten meer hebben. Per 12 stuks slechts 50 cent Gebruikt dus voortaan uitsluitend: Volgens recept van Apotheker Dumont Reel. 4244-5 32 Nedsrlandich Product Een gevaarlijk jager op schadelijk wild. In de namiddagzitting van het Haagsche Ge rechtshof werden gisteren vijf volle uren be steed aan de zaak tegen den 60-jarigen dood- graver-strandopzichter-onbezoldigd-rijksveld- wachter J. D. te Hoek van Holland, die door de Rechtbank te Rotterdam is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van art. 308 W. v. S. (het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld). Door mevr. v. d. Berkhof-van Raaf, wonende in een villa aan het Spanjaardsduin, den heer Haykens, wonende in Huize 's Gravenduin aan den Duinweg, alsmede door eenige inwoners, die in deze omgeving plegen te wandelen of er spelen als tennissen e.d. beoefenen, was her haalde malen bij de plaatselijke politie ge klaagd, dat de opzichter D„ die in het bezit was van een jachtacte en opdracht had van ge meentewege om schadelijk wild te dooden, zulks op hoogst roekelooze wijze deed. Meer malen zou het voorgekomen zijn, dat zij op den openbaren weg in het duin wandelend op kor ten afstand de hagelkorrels naast zich hoorden neerspatten. In Mei van het vorig jaar, toen mevr. B. zich in de nabijheid van haar woning bevond, con stateerde zij op nieuw, dat er met hagel op den openbaren weg werd geschoten. Korten tijd daarop voelde zij zich onwel en liet zich ter verpleging in een inrichting opnemen. Dr. P. J. Th. Dietz, onderzocht de patiënt met Röntgen stralen en kwam tot de ontdekking dat zich in de nabijheid van het bekken een hagelkorrel had vastgezet. Nadat mevr. B. genezen ontslagen was, dien de zij een aanklacht in met het gevolg, dat D. zich voor de Rotterdamsche rechtbank ter zake van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld had te verantwoorden. De Rechtbank sprak hem echter vrij, waarop het O.M. tegen dit vonnis appel aanteekende. Door den advocaat-generaal, mr. baron Speyart van Woerden, was behalve de in eerste instantie gehoorde getuigen ook gedagvaard de commissaris te Hoek van Holland, de heer C. F. Jas. Het uitvoerig verhoor van dezen getuige be trof verschillende punten. Vooreerst kwam aart de orde de vraag, welke wegen ter plaatse openbare wegen waren en welke niet. Aan de hand van kaarten werd de situatie van w§g£tl en terreinen door getuige toegelicht. Voorts werd de aanstelling van verdachte en diens bevoegdheid tot jagen besproken, waarbij bleek dat D. deze bevoegdheid ontleende aan een hem door den Commissaris voor Rotter dam (getuige) verleende jachtacte. Ook de be voegdheden van getuige zelf en diens verhou ding tot het Rotterdamsch politiecorps kwa men uitvoerig ter sprake. Daarna had het getuigenverhoor van de in eerste instantie gehoorde getuigen plaats. Deze waaronder ook personen, die zich uit hoofde van hun beroep bij de villa's in het duin o.a. een schilder, e.d. ophielden verklaarden, dat zij herhaaldelijk hadden geconstateerd, dat de openbare weg onveilig was door het schieten met hagel. Het eigenaardige daarbij was, dat men wist, dat D. degene was die schoot, hoe wel hij door beplanting langs den weg on zichtbaar was. Mr. baron Speyart van Woerden requisitoir nemend, wees op de frequentie van klachterf over het optreden van den verdachte, waar aan in den regel geen gevolg werd gegeven. Men heeft hier te doen aldus spr. met iemand, wien men onder alle omstandigheden de hand boven het hoofd heeft willen hou den, doch diens optreden kan niet door den beugel en hij is gebleken een wezenlijk ge vaar voor zijn omgeving te zijn. Met het vrij sprekend vonnis van de rechtbank kon spr. zich ten deze niet vereenigen en na de feiten te hebben gereleveerd, waaruit spr. verdachte's schuld concludeerde, vroeg hij vernietiging van het vonnis der rechtbank en veroordeeling van D. tot 75.subs. 75 dagen hechtenis. Mr. Bavinck hield daarop zijn pleidooi, waarin hij uiteenzette, dat slechts één getuige D., heeft zien schieten. Alle anderen wijzen hem als den vermoedelijken dader aan. Deze heele zaak is veel erger gemaakt dan noodig was en spr. zag geen aanleiding voor het Hof om in de beslissing van de Rechtbank ver andering te brengen. Na re- en dupliek bepaalde het Hof de uit spraak op 4 December a.s. R. VAN ELST Te Veenendaal is op 66-jarigen leeftijd over leden de heer R. van Eist, die vele jaren lid was van den Gemeenteraad en van de Prov. Staten van Utrecht. In den Gemeenteraad zal hij worden opgevolgd door den heer A. van Voskuilen. BELEEDIGING MINISTER RUYS DE BEERENBROUCK. De Hooge Raad heeft Maandag behandeld een cassatieberoep van C. P. B„ wien ten laste is gelegd dat hij te Delft op 6 April 1933 in het openbaar een plaat heeft getoond, waarop de toenmalige minister-president, jhr. Ruys de Bee- renbrouck, afgebeeld stond, een arbeider wor gende. Onder de plaat stond „De edelman, die het volk Weltert". De Haagsche politierechter veroordeelde B. op grond van artikel 271 Strafrecht, tot ƒ40 boete, welk vonnis door het Gerechtshof te 's-Gravenhage werd bevestigd. Mevr. mr. de Ruyterde Zeeuw uit Rotterdam lichtte eenige cassatiemiddelen toe en betoogde, dat in de bewijsmiddelen niets te vinden is om trent opzet om te beleedigen en ook niet i» aangegeven waarom deze plaat beleedigend zou zijn. Het O. M. zal op 4 December concludeeren. Aan de hand van resteerende lettergrepen zullen onze puzzelaars reeds hebben ontdekt dat op de eerste rij een woord moet worde» ingevuld, synoniem met „speelgenooten"? „speelwerktuigen" is niet juist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3