DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS 56ste JAARGANG WOENSDAG 22 NOVEMBER 1933 No. 16803 Henri Rebers - Hoogstr. 146 ERRES RADIO m aaa BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 ALGEM. R. K. PROPAGANDACLUB Handboek Kath. Man Handboek Kath. Vrouw Handboek Kath. Jongeling Handboek Kath. Meisje GEEN BETERE. K. R. O.-MAAND. BIJ DEN KANTONRECHTER burgerlijke stand HET SPORTFONDSENBAD OP KOMST. OPCENTEN OP GEDISTILLEERD. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. KETHEL De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. SCHIEDAMSCHE De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55 elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhoogkig voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels ƒ1.15 regels ƒ1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering; ƒ500.bij overlijden door een ongeval; ƒ500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Het eerste lustrum. Op Zondag 26 November hoopt de Algemee- ne R. K. Propagandaclub haar eerste lustrum op bescheiden wijze te herdenken. Wij mogen zeker met voldoening op deze eerste vijf jaren werken der propagandisten terugzien. Nadat in October 1928 een Bisschoppelijk besluit was afgekomen, inzake oprichting eener R. K. algemeen propagandaclub, werd reeds spoedig door het toen bestaande fede ratiebestuur der Politiek Sociale Propaganda club, een algemeene vergadering der plaat selijke propagandisten gehouden, om te ko men tot oprichting van één algemeene R. K. Propagandaclub met vier parochieele onder- afdeelingen. Volgens Bisschoppelijk voorschrift moest op deze vergadering een voordracht van drie personen opgemaakt worden voor de functie van voorzitter, daar deze door Monseigneur moest benoemd worden. Reeds spoedig werd deze voordracht, benevens een aanvrage voor de benoeming van een geestelijk adviseur, naar Haarlem opgezonden, zoodat in Novem ber 1928 tot oprichting werd overgegaan. Het bestuur was geformeerd uit de volgende per sonen: W. Th. A. Janse, voorzitter; J. A. Nijssen, secretaris; mevrouw P. ZondagTuin der; geestelijk adviseur de weleerw. heer ka pelaan Beune. Met vollen ijver werd het propagandawerk nu aangevat. De kiesvereeniging gaf ons al veel werk voor het Schaepmanfonds, het op te richten Partijbureau, wat nu gelukkig al met succes bekroond is. Het zou zeker te veel zijn, om al het werk der propagandisten over de afgeloopen vijf jaar te beschrijven, maar een korte beschrijving willen wij toch wel ge ven. Eiken Zaterdag worden de klokken der stad gedistribueerd, en trekt een leger van propagandisten haast in elke parochie uit, om bij alle katholieken in elke straat deze te be zorgen. In elke straat een vertegenwoordiger der propagandaclub. Zoo zijn de propagan disten een vraagbaak voor onze katholieke be weging. Zoo heben zij gewerkt voor onze R. K. Staatspartij, werving van leden, innen der contributie. De geheele propaganda tijdens de verkiezingen, welke wij in de afgeloopen vijf jaar reeds vier maal gehad hebben. Zoo is er haast geen verecniging of de Alg. R. K. Propa gandaclub heeft daarvoor en wij mogen wel mogen wel zeggen belangeloos gewerkt, ook voor de R. K. pers. Als aangesloten vereeni- ging bij de Katholieke Sociale Actie hebben wij ook veel propagandistisch werk kunnen verrichten. Bij de herdenking der Pauselijke Encycliek Rerum Novarum, den Eucharistischen Jeugddag, propagandavergaderingen over het Communisme met pater H. de Greeve, een missie-avond van pater Witlox, propaganda- avonden voor de verkiezingen, waarbij verschil lende sprekers optraden, kortom, de Alg. R. K. Propagandaclub met voldoening op deze eerste vijf jaren werken terugzien. Bij besluit van Z. H. Excellentie den Bisschop is het leekenapostolaat gescheiden van de Alg. K K. Propagandaclub, daar het leekenaposto laat nu ook volgens eigen reglement werkt, maar zeker is er uit de leden der Alg. R. K. Propagandaclub een kern gevormd voor het Apostolaat. In de afgeloopen vijf jaren hebben zeven leden der propagandaclub zich in den kloos terlijken staat begeven, waarvan er al in de missie werkzaam zijn, wat zeker tot dankbaar heid stemt. Zondag 26 November zal tot intenties der le den een H. Mis worden opgedragen, des mor gens te half elf in de St. Liduinakerk. Wij verwachten zeker alle propagandisten in deze H. Mis, om den goeden God te danken en kracht te vragen, opdat wij vooral in dezen zwaren tijd als propagandist standvastig zullen werken voor onze schoone Katholieke bewe- ging' De verdere feestviering zal plaats hebben des avonds te 8 uur in het parochiehuis der H. Hartkerk, Lekstraat. W. TH. A. JANSE, voorzitter. M'sboeken, Zondagsmisboeken, Dominicaner Misboeken in verschillende banden en prijzen R. K. S. V. EXCELSIOR Voetbal De voorzegging vorige week in deze courant gedaan is volkomen waar geworden. Nog nim mer waren op het Excelsiorterrein zooveel kij kers als Zondag j.l. tijdens den wedstrijd tegen L. en S. Luide werden de zwart-witten aan gemoedigd en het publiek toonde zich weder om zeer enthousiast. Excelsiorspelers voelden zich blijkbaar ver plicht hun beste beentje voor te zetten; met niet minder dan 93 werden de Hagenaars aan den zegekar gebonden. Fier gaan de Schie dammers nu aan het hoofd, wat uit onderstaan- den stand duidelijk blijkt. Excelsior 6 5 1 0 11 2510 Spartaan 2 8 4 3 1 11 19—11 Blauw Zwart 9 4 1 4 9 2621 Oliveo 7 3 1 3 7 15—15 L. en S. 7 2 2 3 6 16—23 Graaf Floris 7 2 2 3 6 1317 Wilhelmus 7 1 2 4 4 11—19 P. F. C. 7 1 2 4 4 10—19 Zondag a.s. gaan de zwart-witten in Wasse naar bij Blauw-Zwart op bezoek. met Electro Dynamischen-Luidspreker Deageweuscht gem. betaling. INVENTA-HAARDEN Msg. ,,'t Lichtpunt", Hoogstraat 109,Tel. 68836 Keci. 123S 1U Er klinkt een viertal weken lang Eén leuze in de stad: Wie iets voor radio voelt, ga voor Den K. R. O. op pad! De propaganda-mannen, die Van huis tot huis nu gaan, Ze kunnen immers zonder hulp Het reuzenwerk niet aan. Dat werk is menschen winnen, die Betalen willen wat Zij nooit gekregen hadden als Men geen K. R. O. had. Die weten, dat degene, die Maar neemt en nimmer geeft, Naar uit een oud gezegde blijkt. Niet waard is dat hij leeft De K. R. O. schenkt heel veel schoons. Jn. blijkens het krakeel, D-t dikwijls tusschen buren heerscht, Geeft hij zelfs veel te veel! En ieder snapt wel, dat voor al De kunst, cultuur en gijn, Die uw ontvanger binnenzuigt. Veel centen noodig zijn. Daarom: wie nog geen lid is er Toch luistert zonder maat, Hij zorge, dat zijn naam ras op De lijst der leden staat. En wie vol trots mag zeggen: Dat Slaat lekker niet op mij, Hij winne voor den K- R. O. Er minstens eentje bij! TINUS. Gebrekkige verbalen Den laatsten tijd heeft de overheid er heel wat zorgen bijgekregen, dank zij de crisis, die de heele boel in het honderd tracht te gooien. Zoo zijn er allerlei maatregelen getroffen ter ondersteuning van den landman, wiens leven in Poot's dagen zoo genoeglijk voortrolde maar die nu door armoede wordt bedreigd, en een van deze maatregelen is de instelling van een crisis-zuivelcentrale. Zulke lichamen dragen natuurlijk een min of meer improvisorisch karakter. Er is in eens uit allerlei soorten van menschen een ambte narencorps samengesteld, zoodat het van der gelijke diensten niet te verwachten is, dat zij de moeilijkhedeh, welke aan de uitvoering van een wet zijn verbonden, geheel en al onder de knie hebben. Op de jongste zitting van ons Kantongerecht bleek dit maar al te duidelijk. Een zekere W., melkhandelaar hier ter stede, was gedagvaard omdat hij melk zou hebben verkocht, nadat zijn vergunning was ingetrok ken en hij nog geen nieuwe had gekregen. Volgens den controleur der Crisis-Zuivelcen- trale, die den verdachte hierop betrapt had, den heer v. A., was dezen per aangeteekend schrijven aangezegd, dat de vergunning ver vallen was, doch W. beweerde! dat hij een dergelijk schrijven absoluut niet ontvangen had. Daar zaten de justitie-ambtenaren nu! Een goede naleving der crisiswetgeving gaat hun zeer ter harte, maar ze mochten den melkboer niet straffen, omdat het wettig bewijs van de overtreding niet geleverd was. Wie, zoo zeiden ze, kan zeggen, dat de verdachte den aange- teekenden brief vast en zeker in handen heeft gekregen. De C. Z. C. behoort, evenals de justitie dat doet, dergelijke gewichtige stuk ken persoonlijk te laten beteekenen. Wel was gebleken, dat de melkhandelaar een slordig man was, die dikwijls zijn brieven niet open maakte, maar er zat toch niets anders op dan hem vrij te spreken. Daarna kwam de melkhandelaar F. v. d. P. vóór het witte hekje te staan, die er even- eeqs van beschuldigd werd melk te hebben afgeleverd zonder in het bezit van een ver gunning der C. Z. C. te zijn. De man beweerde, dat niet hij maar zijn dochter de melk had verkocht; hij was zelf geeneens thuis geweest. Toch had de controleur v. A. in zijn proces verbaal geschreven, dat v. d. P. als verkooper was opgetreden, ofschoon hij zich ter zitting niet meer herinneren kon, of dit wel het geval was geweest. Ook in dit geval moest de kan tonrechter den verdachte wegens gebrek aan bewijs vrijspreken. Later stond dezelfde man namens zijn vrouw terecht, en wel voor een zaakje, dat de con troleur v. H. had aangebracht. Er stond in het verbaal, dat er in de Kethelstraat melk ver kocht was, doch thans bleek, dat dit niet op den openbaren weg maar in den winkel was geschied. De controleur had een juffrouw zien loopen en had daaraan allerlei conclusies ver bonden, die hij zonder scrupels in het ambts- eedigproces verbaal meende te mogen vastleg gen. De kantonrechter wreef den man onder de neus, dat hij, ofschoon ter goeder trouw, een valsch verbaal had opgemaakt en dat de justitie er voor bedankte om op een dergelijke manier met de C. Z. C. samen te werken. De controleur had alleen moeten schrijven wat hij gezien had of van getuigen vernomen. Ook in dit geval volgde natuurlijk vrijspraak, het welk eveneens geschiedde bij 'n tweede zaakje tegen v. d. P.'s vrouw. Hier bleek de contro leur v. d. D. de moeder met de dochter ver wisseld te hebben. Het wordt tijd, dat de C. Z. C.-mannetjes, die met politioneele bevoegdheden zijn bekleed, eens ter dege geïnstrueerd worden! Aangifte van 19—20 November GEBOREN; Christianus G., zoon van K. Jager en A. C. Nobel, Nassaulaan 75 Anna. dochter van D. Kriek en N. van Valen, Am pèrestraat 32 r Cornelia, dochter van C. van der Woude en A. Vaartjes, Ampèrestraat 26 Hendrica, dochter van A. Olivier en G. van der Kraan, Edisonplein 1. OVERLEDEN: A. H. Rondeltap, 86 jaar, wed. van J. Reij, Nieuwe Haven 225. Jpoc-rrohDTN&U) «ene».'-). 553! ascsrSag'BSaHx 5 Volgende week de eerste paal. Det plaatsing der spaaraandeelen. In 1931 is het plan gevormd om ook in'Schie dam een sportfondsenbad op te richten. Ruim twee jaar lang is er „gegrtibeld", maar sinds eenige dagen is men nu aan het graven, en in den loop van d# volgende week zal de eerste paal worden geslagen. Dat het Sportfondsenbad er komt, staat nu dus als een paal boven water, wat altijd niet gezegd is kunnen worden, en, als het een beetje wil, kunnen we in Juli 1934 onder water zitten. We hebben al heel wat berichten over het Sportfondsenbad gelanceerd en ook al een uitvoerige beschrijving van het bouwplan ge geven, maar een geringe releveering komt op dit moment misschien niet ongelegen. Het Sportfondsenbad, waarvan de ingang aan de Burgem. Knappertlaan komt, maar dat ove rigens geheel achter de huizen zal verdwijnen, is een creatie van den architect Wolter Bakker, die al een groot aantal Sportfondsenbaden ont wierp, terwijl de bekende bouwers Jonkers en Wols het pian zullen uitvoeren. Het gebouw krijgt een oppervlakte van 38 bij 45 vierkante meter, en het bassin zelf zal 25 bij 14 vier kante meter groot zijn. Van den kelder af ge rekend zal het gebouw 15 M. hoog zijn; het water krijgt een diepte van 3'A M., wat bij wed strijden op 4 M. zal worden gebracht. Het geldt hier een overdekte zweminrichting, maar bij mooi zomerweer zal de kap worden weggeschoven, hetgeen in twee minuten zal kunnen geschieden. Men schat, dat er in het bad ongeveer tweehonderd personen hun armen en beenen kunnen uitslaan, en dank zij het z.g. wisselsysteem, dat ten opzichte van het kleeden zal worden toegepast, zal de zwemtijd, indien deze ooit gelimiteerd zou moeten wor den, toch altijd behoorlijk lang zijn. Ten b hoeve van dat wisselsysteem zullen er kleed kastjes worden aangebracht, waarin degene, die zich in een kamertje van zijn kleeren zal heb ben ontdaan, dezelve zal kunnen deponeeren. Met het oog op eventueele polowedstrijden wordt bij de constructie van het bad met de plaatsing van doelverdedigers rekening gehou den. Niet minder dan duizend belangstellenden zullen de watergevechten kunnen bijwonen. Ter nabootsing van de natuur zal het bad later ook van een golven-installatie worden voorzien, ofschoon het hier niet om een „per manent wave"' zal gaan maar om een bijzon dere attractie voor zoo-nu-en-dan. Loopt het mee met de financiering, dan zal men ook een speciaal kinderbad aanleggen, waarvoor toch direct al de noodige palen zullen worden ge slagen. Liefhebbers van zonnebaden zullen hier hun hart kunnen ophalen; op een gereserveerd gebied zullen zij ligstoelen vinden en, als het koud en somber weer is, zal er een zonnetje in huis zijn in den vorm van een hoogte-zon- installatie. Bij het comfort, dat men in het Sportfondsenbad zal aantreffen, zal ook een haardrooginrichting behooren, terwijl het ver blijf mede veraangenaamd zal worden door de aanwezigheid van een lunchroom. De natuur lijke verlichting van het geheele gebouw zal even royaal als behagelijk zijn, doordat de vensters uit (in beton gegoten) kristaltegels zullen bestaan. Zeer velen zal het ongetwijfeld nog interes seeren te vernemen, dat er ook des Zondags en des avonds gelegenheid zal worden geboden om zich in Neptunus' armen te laten dragen, en dat er op bepaalde tijden klassikaal onderricht in de edele zwemkunst zal worden gegeven, en wel uitsluitend door leerkrachten met di ploma's van den Kon. Ned. Zwembond. Tenslotte nog een paar gegevens betreffende de financiering van het grootsche plan. Deze berust op een spaarsysteem, waarvoor aandee- len, groot 360, worden uitgegeven, die echter in termijnen kunnen worden volgestort, zelfs met een rijksdaalder in de maand. Wie het aandeel in één volstort, behoeft zestig gulden minder te betalen, terwijl degene, die per jaar offert, dertig gulden, en wie per halfjaar be taalt, vijftien gulden voordeel zal hebben. Buiten de reducties, die den spaarders ten deel zullen vallen, wordt hun nog een rente van ten hoogste 4 a 5 pet. in het vooruitzicht gesteld. Al zal een aparte N.V. de Schiedamsche zaken beheeren, de aandeelen, die de spaar ders verwerven, worden slechts uitgegeven door --|-(de groole, algemeene te Amsterdam gevestigde N.V. „De Sportfondsen". Nadere bijzonder heden betreffende het spaarsysteem en zijn waarborgen kan men in de brochures, die door de afd. Schiedam zijn uitgegeven, vinden en voorts vernemen van den heer G. Bohlander uit Amsterdam, die met de plaatsing der spaar aandeelen belast is, en daartoe thans in onze stad op het pad gaat. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen is een verzoek van de firma Portegijs Gouka om vergunning tot oprich ting van een rijwielfabriek in de panden Bui tenhavenweg 124—126128, kadaster Sectie L nos. 148, 150, 1873 en 1874, met 4 moffelovens en 2 biezendroogmoffels; 1 Dieselmotor van o,i P.K., drijvende een compressor met zandblaas- inrichting en een generator van 30 K.V.A.; en - electromotor van 15 P.K., drijvende 3 slijp- toestellen, 4 boormathines en 2 exhausters, zulks met intrekking van het d.d. 11 October j.l. afgekondigde verzoek. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 6 December 1933, des na middags ten 2 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 22 November 1933. PLAATSELIJK CRISIS-COMITé Na de vorige opgave kwamen bij den Al gemeen Penningmeester de volgende stortin gen binen. Pedsoneel Spir. Mij. Gebr. de G. 49.50; N.V. „De V." ƒ10; mej. L S„ ƒ1; D. de J., ƒ1; J. W. L, ƒ0,50; fam. B. ƒ1; mevr. A. M. v. d. R., G. v. d H. ƒ0.50; J. v M, ƒ1; J. H. F. v d. B ƒ1; mej. E. E. H. ƒ1; mevr. de wed. ds. P. C. A. H ƒ1; C K 1; C van R. ƒ3; J v. d. V. ƒ0.50: H. B., ƒ1; F. H. ƒ1; I. G. M. ƒ1; mevr. M W W—T ƒ2; N.V. „M." ƒ1; J. H. J. H. R. ƒ1; A. G. ƒ2,50; A. G. ƒ2,50; D. v.d P., ƒ7,50; T K ƒ1,15; W. A. H. ƒ22.40, P. C. K., ƒ1; N. van W. J ƒ2,50; personeel Spr Mij. „Gebrs. de G." ƒ45.50; P. v. R., ƒ1; personeel Hoek's Mach. Fabr. ƒ100,80; J. B fl; Dr. N. H. D. ƒ1: G. H. ƒ1; fam. B. ƒ1; C. v. D. ƒ5; W. S L ƒ2,50; A van W ƒ1; A. A. R. ƒ1; T. M. L. ƒ1; personeel H. A. V en Nieuwe H. A. V.-Bank ƒ36,91; C. W. P. C de K. ƒ2,50; P. J. T. E. ƒ1; Ir. M. C. de J. ƒ5; R. T. fl; N. W van G (per De Spaar bank) ƒ10; D v. d. P., ƒ2,50; J. B. ƒ1; Pers. Hoek's Mach. Fabr. 87,77; J. van M. ƒ1; N.V. „M." 1; J. H. J. H. R. 1; mevr M. W. W. T. ƒ2; F. H. ƒ1; H B ƒ1; J v d. V. ƒ0.50; fam. B. fl; C. K. ƒ1; J. H. F. v. d B. ƒ1; C. v. D„ f5; mevr. A M R G van de H. ƒ0.50; A. van W. fl; fam. B. fl; J. W. L. ƒ0.50; Dr. N. H. D. ƒ1; G. H ƒ1; mej L. S. ƒ1; pers. H. A. V. en N. H. A. V.-Bank 33,35; D de J., ƒ1; mej. E. E. H. ƒ1; C. v. R., ƒ2; A A R ƒ1; N.V. „De V." 10; mevr. de wed. Ds. P. C. A. H. fl; W. S. L. 2.50; C. N W J ƒ2,50; P C. K. ƒ1; G. v. d. V., ƒ3; R. T., ƒ1; W. A. H. ƒ22,40; T. M. L f l; I. G M ƒ1; A G. ƒ2,50; C. W. P. C. de K. ƒ2,50; P. v. R. ƒ1; P. J- T. E. ƒ1. Totaal 540,28. De vorige verantwoording bedroeg ƒ24.123,22 Tot 1 October werd ontvangen „16.653,78 Volgens deze opgave 7.469,44 540,28 SCHIETEN Zondagavond is de onderlinge schietwedstrijd die de schietvereeniging „De Roos" alhier houdtter gelegenheid van haar 10-jarig be staan, begonnen. Deze openingsavond werd o.m. bijgewoond door den heer J. N. Post, penningmeester van de Schiedamsche Burgerwacht, terwijl 15 leden hun eerste serie geschoten hebben. De standen luiden als volgt: Klasse A: 1. J. Bliek Sr., 49 punten; 2. F. Rechters 47 p.; 3. R. Kooij 47 p.; 4. W. Selier 46 p; 5. C.v Heemst Sr., 45 p. Klasse B; 1. H. Elskamp, 49 p.; 2. D. Kroolc 48 p.; 3. G. H. Lafort 44 p.; 4 J. Nuhaan 42 p.; 5. W. Bosman 38 p.; 6. P. Bosman 36 p. Klasse C: 1. W. v. d. Burg 39 p.; 2. W v d. Schalk 39 p.; 3. C. Boele 37 p.; 4. G. H. Vierboom 33 p. Voor den wisselprijs hebben de heeren J. Bliek en H. Elskamp thans reeds 4 rozen en de heeren R. Kooij, W. Selier en D. Krook elk 3 rozen. Zoodat de nieuwe inzameling tot heden opleverde 8.009,72 Bijdragen kunnen worden gestort ten kanto re der N.V. Provinciale Crediet en Deposito Bank, Lange Haven 103 (Postrekening 24900) met vermelding „Voor Crisis-Comité". UTILE DULCI. Op Dinsdag 28 November a.s. zal de Schie damsche Tooneelvereeniging „Utile Dulci" in „Musis Sacrum" een liefdadigheidsvoorstelling geven van „Liefdescapröolen", een vroolijke minnestrijd in 3 étappen van den Hollandschen schrijver Henk Bakker. Het is diens nieuw ste blijspel, dat voor de eerste maal door „Utile Dulci" voor het voetlicht zal worden gebracht. De voorstelling wordt gegeven ten bate van het „Damescomité tegen Armoede" (onderaf- deeling van de Vereeniging voor Armenzorg en tegen Bedelarij), welke instelling het dit jaar noodiger heeft dan ooit, omdat er naast het werk van het Plaatselijk Crisisco mité ook voor haar in die richting nog zooveel te doen valt en de middelen daartoe vrijwel ontbreken. Op dezen avond zal ook het Utile Dulci- strijkje, onder leiding van den heer P. Maas Geesteranus, zijn medewerking verleenen. De K. v. K. tegen bestendiging. Het bij Koninklijke Boodschap van 18 Sep tember 1933 ingediende wetsontwerp tot tijde lijke versterking van de middelen die de uitga ven des Rijks zullen hebben te dekken, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas aanleiding gegeven om zich met het onderstaande tot de Tweede Kamer te wenden: Onder de verschillende heffingen, welke dit ontwerp na opheffing van het Leening- fonds 1914 tot 1918 wil bestendigen, noemt art. 7 onder a, 10 opcenten op den gedistilleerd- accijns. De kennisneming hiervan deed de Kamer teruggaan tot het jaar 1930, toen de accijns op gedistilleerd verhoogd werd van f 180.per H.L. ad 50 pet. tot f 200.met een ongeveer gelijk percentage dus als thans wordt voorge steld aan opcenten te handhaven. De kamer heeft toen niet nagelaten haar stem tegen deze bemoeilijking van het bona-fide gedistilleerdbedrijf te doen hooren, waarbij zij o.a. deed uitkomen, dat de smokkelarij en clandestiene fabricage, welke door de verlaging in 1929 van f 300.— op f 180.— tot stilstand waren gebracht, weder het hoofd zouden op steken. Haar inzicht vond krachtigen steun bij den tegenwoordigen Minister van Financiën, dié als lid der Tweede Kamer de medeverantwoor delijkheid voor deze verhooging niet wenschte te dragen. Helaas heeft dit waarschuwend geluid niet voldoende weerklank gevonden en is de ver hooging aanvaard, zoodat met ingang van 1 Februari 1931 de accijns f 220.per H.L. be droeg, de opcenten voor het Leeningfonds in begrepen. Sedert het verstrijken van dien datum is echter gebleken, dat de vrees voor een herop leving van het frauduleus fabriceeren en in den handel brengen van gedistilleerd op goede gronden berustte, want veelvuldig treft men tegenwoordig in de dagbladen weder berichten aan over het ontdekken van geheime brande rijen. Ook het smokkelen van gedistilleerd neemt in omvang toe, begunstigd door de in middels in Duitschland ingetreden verlaging van den accijns. Daarnaast moet geconstateerd worden, dat evenmin de financieele verwachtingen, welke van de verhooging in 1,930 gekoesterd werden in vervulling zijn gegaan. Minister de Geer vertrouwde op een vermeerderde opbrengst van f 4.000.000, waarmede dit middel van rond f 37.000.000 in 1930 zou komen op f 41.000.000. In stede daarvan geven de cijfers, na een kleine toeneming in 1931 (f 37.836.000), een ge stadige daling aan. In 1932 inde de schatkist uit den gedistilleerdaccijns f 32.850.000 en de opbrengst over 9 maanden van 1933 liep terug tot f 22.177.000, waardoor zij f 3.023.000 beneden de raming voor die periode bleef. Wij meenen derhalve te mogen vaststellen, dat practisch in geenerlei opzicht de bereke ningen, welke op de verhooging in 1930 geba seerd waren, de verwachte uitkomst hebben gegeven. Integendeel, de smokkelhandel cum annexis is toegenomen en de baten voor de schatkist daalden aanmerkelijk. Onzes inziens biedt nu bet vervallen van de opcenten voor het Leeningfonds tegen 1 Januari 1934 een uitgezochte gelegenheid om de positie van het gedistilleerd ten opzichte van den fiscus weder te brengen op den grondslag, welke bij de wet van 7 Februari 1929 is vastgesteld en die, blijkens de handelingen hierboven aan gehaald, ook volgens den huldigen bewindsman te prefereeren is boven den tegenwoordigen toestand. Gedurende de periode van 1 Maart 1929 tot 1 Februari 1931 was voor 1 H.L. gedistilleerd ad 50 pet. aan de schatkist verschuldigd f 180, accenns plus f 18.— voor het Leeningfonds, tezamen f 198.Op het oogenblik wordt hier voor betaald f 200.— accijns benevens f 20.— aan opcenten is f 220. Wanneer nu uwe hooge vergadering er toe zou willen medewerken, dat uit het wetsont werp, hetwelk de bestend'sing der heffing van opcenten over verschillende artikelen beoogt, die voor het gedistilleerd worden gelicht, dan zou het verschil tusschen beide totalen zoo ongeveer genivelleerd zijn en tevens een ge zondere toestand in het leven worden geroe pen. De door de verhooging in 1930 ingetreden en boven gememoreerde nadeelige gevol gen immers zouden dan weder verdwijnen, hetgeen én den fiscus én den bona-fide bedrij ven ten goede zal komen. Tegenover deze ver- laging zouden de distillateurs en wederverkoo- pers zich dan moeten verbinden de prijzen hun ner artikelen in evenredigheid te verminderen, waardoor de schatkist van de verlaging ten volle profijt zal trekken. In dit geval mag voor bijna zeker worden aangenomen, dat de revenuen uit dit middel zullen stijgen. Het wil ons voorkomen, dat het algemeen belang er wel bij zal varen, indien in deze i richting wordt te werk gegaan en dus de 10 oncenten op het gedistilleerd op 1 Januari 1934 definitief vervallen. Beleefd doch met aandrang verzoeken wij daarom uwe boose vergadering in dien "eert haar invloed te willen aanwenden, eventueel door bet onthouden van hare goedkeuring aan het wetsontwerp voor wat bedoelde opcenten betreft. Verwacht wordt: Meest zwakke wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot zwaar be wolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelijk iets zachter. Lichten op van 's avonds 4.28 tot 's morgens 7.06. 22 N o v.: Groote Schouwburg, Bohème (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). Geb. v. K. en W., Messa da Requiem van G. Sgambatti (Chr. Gem. Koor Orpheus) 8 uur. 24 N o v.: Groote Schouwburg, De familie Earrett (Groot Nederl. Tooneel) 8 uur (voor volwassenen) 25 N o v.: Groote Schouwburg, De Parelvis- schers (Ital. Opera) 8 uur. Doele, Rott. Philh. Orkest, half 4; Richard Tauber, 8 uur. 26 N o v.: Doele, Residentieorkest, 2.45 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 23 November in: Thalia, Cavalcade (voor volwassenen); Lumière, Anna en Elisabeth; Royal, Shanghai-expresse (voor volwassenen); Olympia, De koerier van Arizo na; Capitol, De eigenares van de nachtclub (voor volwassenen); Luxor, Reifende Jugend; Studio '32, Parijs danst (voor volwassenen); Grand théatre, The way to love (voor volwas senen). Tentoonstellingen: Studio '32, wer ken van C. J. Maks. SCHIEDAM, 22 November. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn per H. L. ad 46 pet. 10. Spoeling Spoeling ƒ0.80 a ƒ0.90. straat 17; ceontuur, G. Geul. Fabristraat 47; heerenhandschoen, H. Bogerd, Groeneweeg- je 17; heerenhandschoen, L. Kooijman, Zwar- tewaalschestraat 33A; handschoen, J. Jeup, Bo- lerstraat 1B; herdershond, H. Serhiek, Paral lelweg 116A; kinderhandschoen, R. van Hees, Mariastraat 29; Rozenkrans in étui, G. Koren gevel, Puttershoekschestraat 53; portemonnaie met inh., H. Kooijman, Maasstraat 25: rijwiel, J. Schouwenburg. Nieuwstraat 4B; schoolétui met inh., C. Tettelaar, Westfrankelandschestr. 80B; rijwielplaatje, D. Rook, Van der Elststr. 12B; pinchertje, S. Keijzer, Zwartewaalschestr. 46A; Rozenkrans, Van Deurzen. Mariastraat 59; rijwielplaatje, P. Maarland, Graaf Florisstraat 9; rijwielplaatje. B. v. d. Kruit, Havendijk 188B: ring met sleutels, L. Lips, Lange Achter weg 69. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 20 Nov. Vertrokken; s.s. Sla mat. Rott. Lloyd. ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 22 Nov. Vertrokken: Fransch s.s. Casamance, met stukgoed naar Duinkerken Noorsch s.s. Templar, met stukgoed naar Syd ney via Antwerpen. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de politie aangegeven in het tijdvak van 10 tot en met 16 November 1933. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur des middags: Kin derschoen, dameshandschoen, ceintuur, tasch- je inh. zakdoek, wandelstok, Lipssleutel, pas serdoos, ring met sleutels, looper, moer, Ro zenkrans, sigarenpijp in tul, kinderporte- monnaie, kilo-gewicht. Bij vinders: damesportemonnaie met inh., C. Heezen, Steenstraat 18; pakje haakwerk, J. van Meerwijk, IJsselmondeschestraat 76b; muts, Rozenkrans en halsketting, J. Geul, Vlaardingerdijk 27; geld, J. Immerzeel, Rot- terdamschedijk 65-1; R. K. Kerkboekje, T. Collignon, Willemshofje 5; vuilnisemmer en deksel, C. Winterswijk, Verbrande Erven 14: heerenportemonaie met inh. W. Korrs, Maas- damschestraat 7; bril, W. v. Waas, Visscher- PRIJSUITREIKING SCHIETWEDSTRIJDEN. Wegens ongesteldheid van den voorzitter van de burgerwacht, den heer J. L. Verveen, heeft den heer Ch. C. Ruijs bij de prijsuitrei king voor de onderlinge schietwedstrijden, den burgemeester vervangen. De opening ging ge paard met woorden van dank jegens de rege lingscommissie, bijzonder jegens den heer J. Bliek, uit Schiedam, die geheel belangloos ge durende vier weken als baangriffier de com missie had bijgestaan. Spreker overhandigde den heer Bliek een stoffelijk blijk van waar deering voor de bewezen diensten. De heer Bliek dankte mot .hartelijke woor den voor het geschenk en beloofde ook voor de toekomst zijn medewerking naar vermogen. Voorts werden de draagmedailles, gewon nen door de hoogste schutters in 1932 en 1933, overhandigd. De namen dezer schutters zijn in de zilveren wisselbekers gegraveerd. Vervolgens had de uitreiking der prijzen plaats. De uitslag luidt: Vaste baanwedstrijd. Klasse A: 1. J. Korpel 192 punten; 2. Q. v. Lindt 191 p., 3. H. de Lange, 186 p., versch. hoogste en laagste se rie 3 p.; 4. M. de Bruin, 186 p., versch. hoog ste en laagste serie 4 p.; 5. F. v. d. Wildt, 185 p.; 6. C. Sauer Sr.. 184 p.; 7. N. Lansbergen 183 p.; 8. C. v. d. Drift 180 p Klasse B: 1. C. A. de Lange 178 p.; 2. J. Meijster 175 p.; 3. D. Poot, 174 p.: 4. F. Olst- lioorn 169 p.; 5. P. Breugem 166 p. Klasse C: 1. Bert. Olsthoorn 173 p.; 2. S. Ver- kade 166 p.; 3. S. Bijl Wzn 165 p. Geluksbaan: 1. C. van Noordt, 824 p.; 2. A. H. W. de Bruin 791 p.; 3. W. Peters, 789 p 4. A. Vlaardingerbs 779 p.; 5. G. Sauer Sr. 768 p.; 6 C. de Bduin, 761 p.; 7. A. Kool, 752 p. Bull-spel: 1. N. van Beurden 310 p.; 2. A. H. W. de Bruin 290 p.; 3. W. Peters 280 p.. steun- serie 240 4. D. Bijl Jzn., 280 p., steunserie 80; 5. A. Kool. 50 p., steunserie 250: 6. Jac. Kool, 250 p., steunserie 170; 7. W. Jongste 240 p., steunserie 210. Na afloop richtte dr. Sauer namens de leden woorden van dank tot het bestuur, waarna de waarnemend voorzitter een opwekking tot de leden richtte om de schietavonden trouw te blijven bezoel-en, omdat er nog steeds gevaar dreigt. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. CONCERT Donderdag a.s. geeft de muziekvereniging Kunst en Vriendschap haar jaarlijksche na jaarsuitvoering in de zaal van het café De Vriendschap. Naast een aantal muzieknummers zullen er ook eenige tooneelstukjes worden uit gevoerd door leden der vereeniging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1