EEN OMWENTELING BIJ HET L.O.? VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN m §o°°6!,PUROL WOENSDAG 22 NOVEMBER 1933 I. Bevordering naar kennis en praestatie in de afzonderlijke vakken. EEN NOODSPRONG, DIE GELUKTE. STEUN AAN DE SUIKERBIETEN. Maximum-hoeveelheid 1710 mill. Kg. y VOLKSDANSEN. melkprijs. R. K. SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. Raad van afgevaardigden te Enschede hijeen. Afscheid van voorzitter Hellemons. Vakorganisaties en corpora tieve maatschappij. TWEEDE KAMER OVER STEUN- EN KORTINGSWETTEN. MINISTER OUD HELPT DE GROOTE GEZINNEN. Vergadering van Dinsdag PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND. NEDERLANDSCHE BANK. Gesprongen handen-Ruwe huid Bij Apo+hekers en Drogisfen IR. SOEKARNO TREKT ZICH UIT DE POLITIEK TERUG. Bedankt als lid van de Partai Indonesia. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. JUBILARISSEN OP HAGEVELD. EM. PASTOOR VAN LIEMPT ASTHMA-BESTRIJDING. A ATVPASJGTNP 'AAN TIF [oponthoud, groote tijdsbesparing, aangenamer AAiAr/1331i>lr I sfeer en betere resultaten. Soms meer cahiers, .VERMOGENS VAN ELK KIND. maar tegelijkertijd minder correctie! Vele voordeden. Iedere onderwijzer weet welke moeilijkheden tegen het einde van den cursus de z.g. ver hooging geeft. Wat een geschipper en gemar chandeer! Wat een strijd tusschen verstands- en gevoelsoverwegingen! Het klassikale onder wijs krijgt dan slag op slag in zijn aangezicht. Bij het onderwijs aan homogene klassen ge schiedt de bevordering rechtvaardig en zuiver. Hierbij wordt het kind bevorderd in de vak ken, waarin het werkelijk bevorderd kan wor den. Hierbij behoeven we niet de domheid en de wreedheid te begaan om ter wille van 4 on voldoende 8 vakken nog eens noodeloos te her halen. Deze nieuwe toepassing van het klassikale systeem beloont de prestaties in elk vak af zonderlijk, en bindt het kind niet aan zijn struikelvakken. Hieveel ontevredenheid, moe deloosheid en weerbarstigheid wordt op deze wijze niet voorkomen. Wij weten het allen, kinderen, die in een klas niet thuis hooren (geheel of gedeeltelijk) slaan willens of onwillens de sfeer kapot, en daaronder lijden alle partijen. Ze doen de lessen mislukken, verbruiken veel tijd en geven den onderwijzer het verlammende gevoel, geen re sultaat te hebben bereikt. En hoe ellendig hebben deze stakkerds het voor zich zelf! Het minderwaardigheidsgevoel groeit met den dag. En door het bedrijven van wandaden trachten ze dit vaak te verdringen. Hoeveel grooter is dan de levensvreugde en het resultaat bij homogene groepen. Hier kan alle aandacht worden geschonken aan de leer stof, hier is contact, hier spaart men tijd, hier is arbeidsvreugde. Onvermogen in enkele vak ken doet niet meer zijn verlammende en terug zettende werking gelden op de overige vakken. Dit alles is van grooten invloed op de ka rakterontwikkeling en op de verhouding van leerkrachten en leerlingen. Het vijandige ele ment wordt teruggedrukt, ontstaat zelfs niet, want paedagogische wreedheden en onrecht vaardigheden worden niet begaan. Beteckenis voor dezen tijd. Vooral in dezen tijd van malaise en bezui niging moet ons volk de overtuiging hebben, dat de millioenen, die voor het onderwijs wor den uitgegeven, ook zoo goed mogelijk wor den besteed. Men beweert algemeen, dat de Staats- en gemeentegelden geen voldoende rendement afwerpen. Nu wil ik niet beweren, dat het uitwisselings-systeem goedkooper is (duurder is het zeker niet!) maar wel, dat het doel van het lager onderwijs er veel beter door zal worden bereikt, omdat dit systeem zich aanpast aan de vermogens van elk kind. Tienduizenden kinderen worden drie, vier of vijf keer in de lagere klassen voor alle vakken tegengehouden, omdat ze in de hoofdvakken niet bevorderd konden worden. En daarom is het een dringende eisch des tijds, dat de school streeft naar meer aanpassing. Wij moeten bij het lager onderwijs blijven vasthouden aan het klassikaal onderwijs, maar dan moeten het ook klassen zijn, homogene klassen, waarin tijd vrij komt voor individueele aanvulling. En biedt dit systeem ook niet de mogelijk heid om reeds op de lagere school de juiste schifting toe te passen tusschen de leerlingen, die studiegaven hebben en die ze missen? Bo vendien is dit stelsel niet inhaerent aan een bepaalde persoonlijkheid, en biedt tal van mo gelijkheden om ook den best-begaafden het noodige voedsel te geven. Wanneer alle leerkrachten aan een school samen organiseeren, samen aanpakken, steeds en in de allereerste plaats lettend op de be langen van het kind, zullen bij invoering van dit systeem de verwachte voordeelen zeker niet uitblijven. Na een vijfjarige toepassing zijn wij allen tot de vaste overtuiging gekomen: het oude willen we nooit meer terug! Aan velen kant zoekt men naar wegen en middelen om het onderwijs op de lagere school meer te doen aanpassen bij het kind en om gekeerd het kind bij het onderwijs. Veelal wordt de kwestie theoretisch gesteld en uitgewerkt, maar in het „Handelsblad" vertelt nu het hoofd der school van de Heldring-gestichten te Zet ten, de heer C. Kuiper, van zijn ervaringen in de practijk. Om het belangwekkende ervan laten wij zijn uiteenzetting hier volgen. Het probleem: hoe kan de intellectueele ont wikkeling het best tot haar recht komen zonder het kind geestelijk te fnuiken? heeft mij, zoo schrijft de heer Kuiper, jarenlang bezig ge houden. Allerlei heb ik geprobeerd, totdat ik tenslotte in 1929 een noodsprong heb gewaagd en tot een heel andere schoolorganisatie ben overgegaan, die in het belang is geweest van alle kinderen, van het onderwijs en het per soneel. Kennisvakhen en vaardigheids vakken. De leervakken heb ik ingedeeld in twee hoofdgroepen. De kennisvakken (lezen, rekenen, taal, geschiedenis, aardrijkskunde en kennis der natuur) worden in de morgenuren onderwezen. En de vaardigheidsvakken (schrijven, zingen, teekencn, handenarbeid en lich. oefening) in den middag. Wij beginnen 's morgens in alle klassen met rekenen. De tweede les is in alle klassen aan éénzelfde zahkvak (gesch., aard., of kennis der natuur) gewijd. Na de pauze wordt in alle klas sen gelijktijdig taal onderwezen en daarna komt in alle klassen getijktijdig lezen aan de orde. 's Middags wordt op gelijke wijze gehandeld, maar nu wordt zingen tegenover teekenen ge steld, en lich. oefening tegenover handenarbeid, omdat men deze vakken niet gelijktijdig in alle klassen kan onderwijzen. De grondvoorwaarde voor de toepassing van dit systeem is dus, dat de rooster zóódanig is ingericht, dat op elk tijdstip zooveel mogelijk éénzelfde vak in alle klassen wordt onder wezen. Hiervan uitgaande, is het mogelijk ge worden om kinderen te verplaatsen, ze uit te wisselen. Kinderen, die in een of ander vak niet ver genoeg of te ver gevorderd zijn, kunnen nu piaats nemen in een ander lokaal, waar het zelfde vak wordt onderwezen en waar die leer stof wordt behandeld, welke past bij hun ont wikkeling. Elke leerkracht blijft in zijn lokaal. Aleeen de kinderen veranderen van lokaliteit. Het klassebeeld ondergaat dus met elke lesveran- dering een lichte wijziging. Maar het voor naamste, waar het altijd weer op aankomt is dit: elke leerkracht heeft altijd een homogene klas voor zich. Denkbeeldige bezwaren. Het verwisselen wat hebben wij er zelf tegenop gezien! brengt geen bezwaren. Of bet rustig verloopt, hangt van het personeel af. Wie jammert, omdat er iets verloren gaat van het gevoel een „eigen klas" te hebben, vergeet dat de belangen van de kinderen dienen voorop te gaan en niet het sentiment. Men be houdt toch immers zijn groote kerngroep. Het op tijd eindigen met 't oog op de uit wisseling is wettelijk voorschrift en geschiedt op de middelbare scholen ook. Dat bij sommige lessen de klasse grooter wordt, kan geen bezwaar zijn. Men kan een homogene klas van 48 leerlingen beter les geven dan een heterogene van 38. Alle factoren zijn gunstiger: prettiger lesgeven, geen noodeloos Gemiddelde prijs vastgesteld op elf gulden. De Minister van Economische Zaken heeft goedgevonden ten behoeve van de telers van suikerbieten, die ten kantore van de „Com missie inzake steun aan de suikerbietenteelt" te Bergen op Zoom, als gerechtigd tot het telen van garantiebieten, oogst 1933^ staan inge schreven, uit het Landbouw-Crisisfonds steun te verleenen overeenkomstig het beDaalde bij het „Reglement-Suikerbietenstéun 1933". Aan dit reglement wordt het volgende ont leend: Uit het Landbouw-Crisisfonds wordt ten be hoeve van de telers van suikerbieten, voor zoo ver die bieten op Nederlandschen bodem zijn geteeld en aan de Nederlandsche coöperatieve fabrieken of aan de Centrale Suiker Maat schappij te Amsterdam ter verwerking op suiker zijn geleverd, voor volgens dit regle ment vastgestelde hoevelheden aan de fabrie ken steun (garantie) verleend tot zoodanig bedrag, dat door de fabrieken voor bieten, waarvoor steun wordt verleend (garantiebie ten), geleverd op de gebruikelijke condities aan grootscheepsvaarwater, gemiddeld onge veer 11,- per 1000 K.G. netto zal kunnen worden uitbetaald. Als garantiebieten wordt voor de campagne 1933 per bietenteler aangemerkt een hoeveel heid overeenkomende met het gemiddelde van 80 pet. van zijn teelt in 1929; 80 pet. van zijn teelt in 1930 en 100 pet. van zijn teelt garantie bieten in 1932. De Commissie voor de uitvoering van de garantieregeling kan het recht om garantiebie ten te leveren op ruimere schaal toestaan zoo lang het totaal der ingewilligde aanvragen het quantum van 1710 millioen K.G. garantiebieten niet overschrijdt. De Commissie is voorts bevoegd het recht tot het leveren van garantiebieten te beperken tot een door haar vast te stellen tijdstip. Betalingstcrm ijnen. De fabriek verplicht zich de uitbetaling aan de leveranciers van garantiebieten te zullen bewerkstelligen, zoo spoedig mogelijk na ont vangst van den steun met inachtneming van den tijd, welke voor de administratieve en or ganisatorische maatregelen vereischt wordt. Voorzoover de getroffen maatregelen en de tijdige uitbetaling van den steun aan de fa brieken dit mogelijk maken, zal de uitbeta ling in ieder geval geschieden. a. voor de garantiebieten, welke vóór 1 No vember 1933 zijn geleverd, in de maand No vember 1933; voor de garantiebieten, welke in de maand November 1933 zijn geleverd, in de maand December 1933; voor de garantiebieten, welke in de maand December 1933 zijn geleverd, in de maand Januari 1934, en wel telkens met minstens 80 pet van den daarvoor vastgestelden prijs; b. voor alle garantiebieten vóór 1 Mei 1934 met het nog niet uitbetaalde gedeelte van den prijs. Gejus van der Meulen, de keeper van het Ned. elftal, passeert met zijn bruid mej. Mellema de eerewacht van II.F.C.-adspi- rantcn die voor het Bloenicndaalsche, stad huis het bruidspaar verwelkomden. Een Kerstvacantie-cursus. Dezer dagen werd het zomersche volksdans- seizoen op den Oosterbeekschen Meihof be sloten met een „Herfst-danspartij", waarvoor groote belangstelling bestond. Niet alleen uit de naaste omgeving van Arnhem, Velp en Ren- kum, maar ook uit Zutphen, Wageningen en Nijmegen, ja zelfs uit Den Haag waren „Vrien den van den Meihof" op de dansdeel tezamen gekomen. Het was origineel, ongedwongen en een vroolijk slot van het lange zomersche dans- seizoen, dat reeds in het vroege voorjaar onder de bloeiende kersen-, peren- en appelboomen tijdens den Paaschcursus was ingezet. Voor het winterseizoen organiseert de volks- dansleiding van den Meihof, waar het Neder- landsch Centraal Bureau voor Volksdansen (N.C.B.V.) zetelt, van 2731 December a.s. een Kerstvacantie-cursus in het Maarten Maartens huis te Doorn. Hier kunnen zoowel beginners als vergevorderden zich in volksdans, melodie- leer, zang en blokfluitspel bekwamen. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 26 November tot en met 2 December 1933 de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptiemelk, gekocht op regeerings- contract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 6, 6/ en 6 cent per liter en dat het bedrag der afdracht op andere in con sumptie gebrachte melk is vastgesteld op 1% cent per liter. De vastgestelde prijs geldt af boerderij. In de hall van het Amstel-hotel te A'dam, waar een tentoonstelling van artistieke bloem-sierkuhst wordt gehouden. Maandagmiddag om twee uur kwam de raad van afgevaardigden van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „Sint Ra phael" in het gebouw „Tivoli" te Enschede in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer Jan Hellemons, opent de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom en richt vriendelijke woorden tot de afdeeling Enschede, welke hij geluk wenscht met haar 25-jarig bestaan. Nu spr. dezen raad voor 't laatst opent, is hij dankbaar gestemd, omdat hij de overtuiging heeft, in de 25 jaren van zijn bestuursfunctie iets goeds, God ter eere, gedaan te hebben. De wereld ziet er vreemd uit en de toekomst is moeilijk. Binnen de twee jaren zullen er ook bij ons ingrijpende veranderingen tot stand komen, naar sprekers meening. Laten wij echter zorgen, dat ze niet komen zonder ons. De richtlijnen, waarlangs de nieuwe maatschappij moet komen, vinden wij aangegeven in „Quadragesimo anno". Reeds jaren heeft de R. K. arbeidersbeweging in (leze richting gemarcheerd. Daarom zullen wij nu met meer ijver dan ooit moeten medewerken aan de totstandkoming eener nieuwe maat schappelijke ordening. De eenheid onzer be weging moet daarbij onze groote kracht zijn. Spr. waarschuwt met klem geen aandacht te schenken aan de nieuw-lichters, die hun eerste verdienste voor de R. K. arbeidersbeweging nog moeten binnenhalen. Deze menschen zijn er schuld van, dat de democratie momenteel gevaar loopt. De eens zoo sterke vakbeweging in Duitschland is, toen de Nazi's goed en wel in het zadel zaten, met één pennestreek ver nietigd. Het zgn. „Duitsche Arbeidsfront" is voor de vroegere vrije arbeidersbeweging in de plaats gekomen. Het is echter niets anders dan een gedwongen samenvoeging van eenige millioenen menschen, die samen niets over eigen lot te vertellen hebben. Spr. stelt vast, dat volgens de publicatie van het Duitsche arbeidsfront aan de nationaal- socialistische vakvereenigingsleiders 1.050.000 mark per week wordt uitbetaald. Dat is blijkens mededeelingen in de pers twintig maal zooveel als vroeger aan alle leiders te zamen van chris telijke, moderne, neutrale cn communistische vakvereenigingen aan salaris werd uitbetaald. Spr. wekt allen op de beweging trouw te blijven, waarin alle voorwaarden aanwezig zijn om met de grootste kans op succes zoo krachtig mogelijk naar de nieuwe maatschappij te stre ven, zöoals Quadragesimo Anno dit bedoelt. Men begint gelukkig in te zien, dat de weg, door Quadragesimo Anno aangegeven, de juiste is om uit den maatschappelijken chaos te ge raken. Wanneer spr. het goed ziet, dan zijn de kan sen der R. K. beweging gestegen en schijnt haar tijd gekomen om, waar dat mogelijk is, daden te stellen en leiding te geven aan het hervormingswerk. De uitgroei der R. K. or ganisatie naar het bedrijfsschap, naar de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, zij vormt doelwit voor de naaste toekomst, aldus spr. Na deze met applaus ontvangen openingsrede wordt medegedeeld, dat ook Indië thans een R. K. bond van spoor- en tramwegpersoneel „Sint Raphael" heeft, waarbij reeds 400 leden zijn aangesloten. Blijkens de verdere mededeelingen daalde het ledental van 12.572 op 1 Januari tot 11.904 op 1 October. Na eenige besprekingen worden de jaarver slagen 1932 van secretaris en penningmeester goedgekeurd. Bij de hierna volgende verkiezing van een voorzitter wordt de heer L. H. Wigman, op zichter-machinist te Heerlen, gekozen. De overige candidaten hadden zich teruggetrokken. De nieuwgekozene, die onder daverend ap plaus achter de bestuurstafel plaats neemt, brengt allereerst hulde aan zijn voorganger en zet dan nogmaals het principieel karakter van Sint Raphael uiteen. De heer Wigman wordt vervolgens gehuldigd door de afdeeling Enschede, waarna de onder voorzitter, de heer G. H. Haen uit Zwolle een hartelijk woord van dank en waardeering spreekt jegens den scheidenden voorzitter. De afdeeling Roosendaal stelt voor een commissie te benoemen, teneinde giften van de afdeelingen bijeen te zamelen om den heer Hellemons met tertijd een cadeau te kunnen aanbieden. Hierna is het woord aan Rector Bots uit Am sterdam, die een uiteenzetting geeft over de vakorganisaties in de corporatieve maatschappij. Spr. betoogt de noodzakelijkheid om te komen tot een nieuwe ordening gelijk die is omschreven in Quadragesimo Anno. Zoolang die er nog niet is, hebben de vak organisaties naar sprekers meening volop recht van bestaan. Zij zullen pas kunnen en moeten verdwijnen, wanneer de klassentegen stellingen zijn opgeheven. Voorloopig zullen zij de wegbereiders moeten zijn naar de maat schappij, gebouwd op de bedrijfsschappen. Wij zullen moeten beseffen, dat we allen onderdeel zijn van het groote geheel. Het is daarom van beteekenis, dat na den grooten uiterlijken groei der laatste jaren de groei naar binnen komt, waaruit de overtuiging naar voreri komt, dat we moeten komen tot de saamhoorige maat schappij (applaus) TERUG NAAR DE MISSIE De ZeerEerw. Heer Pierre Coenen uit Weert van de congregatie van Mill Hill, keert'heden terug naar zijn missie-statie in midden Afrika bij h"t Victoria Meer vlak onder den Evenaar, Z E. vertrekt per trein naar Rome, om zich daarna per S.S. Watussi van de Duitsche Oost- Afrikalijn te begeven naar Mombasa, van waar uit de reis verder per spoor vervolgd wordt, „Als we over moedeloosheid gaan spreken, dan komen we er niet", merkte Minister Oud op in de lange rede, waarmee hij zoowel de steunregeling aan noodlijdende gemeenten als de nieuwe korting uit de fondsbelasting ver dedigde tegen de aanvallen uit verschillende fracties. Men weet, wat de strekking der wetsont werpen is. Het aantal gemeenten, dat aan de Regeering steun vroeg, is reeds tot 120 ge stegen en samen vorderen zij van de rijks schatkist een bedrag van ongeveer zes en een half millioen. Het rijk is wel niet verplicht tot hulp, maar het geeft steun op practische gronden. Daar echter ook dit aantal „steun- trekkenden" zich uitbreidt, wil de geldschieter meer bevoegdheid hebben. Als een gemeente lijk budget niet sluit en de schuld buitensporig stijgt, ziet het rijk de gevaren aankomen en kan dit in overleg met de betrokken Gedepu teerden voorwaarden stellen. Onloochenbaar is, dat de centraliseerende macht zich hier scher per doet gevoelen en grooter macht verkrijgt, maar er is tegen deze wet eigenlijk weinig in te brengen. Men kan niet eenerzij ds van het Rijk steun verlangen en anderzijds verscherpt rijkstoezicht afwijzen. Nochtans hebben de sociaal-democraten en, naar wij meenen, ook de heer IJsselmuiden tegen deze wet gestemd. Wij merken nog op, dat de Regeering over weegt te breken met het tot dusver gevolgde stelsel, om het tekort aan te passen van nood lijdende gemeenten. Zij wil een bepaalde som vooraf geven. Wat de gemeenten dan over hebben, mogen ze houden. Vermoedelijk zullen er dan niet veel overhouden met het oog op de volgende toe te kennen som. Gewichtiger was het andere ontwerp, krach tens hetwelk de regeering de macht krijgt op de uitkeeringen in het Gemeentefonds 1 tot 28 pet. te korten. Dit besluit moet men zien in verband met de vermindering van de rijksbijdragen aan de kosten der werkloosheid tot 46/75 en het voor schrift, dat de gemeenten voortaan alle crisis uitgaven op den gewonen dienst moeten plaatsen. Zijn deze voorwaarden vervuld, dan kan de gemeente „het eventueel nog onge dekt blijvend bedrag uit hare begrooling stoo- ten opgeven aan de Regeering", schreef de Minister in zijn Memorie van Antwoord. Wij hebben op het onloochenbaar harde, dat in deze maatregelen zit, gewezen, en na den heer IJsselmuiden e.a., die vorige week het woord voerden, hebben vanmiddag ook de hee- ren de Geer, Bierema en Fleskens dit pijnlijk karakter in het licht gesteld, ofschoon zij bereid bleken, inzonderheid na de ministerieele tege moetkoming nopens de bedrijfswinsten, het ont werp goed te keuren. De heer Fleskens, die het met den heer IJs selmuiden eens is, dat de nieuwe maatregelen ook goedwillende en goed-beheerde gemeenten noodlijdend zullen kunnen maken, heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt den Minister te verzoeken de eventueele voogdij waar te ne men met rekening van de bijzondere omstan digheden en zulke gemeenten niet als stief kinderen te behandelen. Minister Oud erkende onomwonden, dat de maatregelen hard waren, in het bijzonder de nu voorgestelde korting op de uitkeeringen krach tens de wet 1929. Aan het systeem van deze wet uitstekend werk van Jhr. de Geer, die de belastingverschillen wilde nivelleeren zal de Minister niet raken. Maar wel maakte Z.Exe. er nog eens op attent, dat de voorstelling, als wil het Rijk zichzelf ontlasten ten koste van de gemeenten, niet juist is. Afstand doende van personeele en van 75 pCt. der grondbelasting en er bij voegende de kosten van de garantie bepaling, gaf het Rijk toch ruim 30 millioen prijs. Feit is dan ook dat de meeste gemeenten er nu, dank zij de uitkeering krachtens de wet- 1929. er beter aan toe zijn, want naast de be perking op de inkomstenbelasting, verkreeg de gemeente immers uitbreiding door den afstand van het Rijk van personeele en driekwart der grondbelasting. Dat het Rijk het recht heeft om te korten, wordt niet ernstig meer betwist, tenzij wellicht door den Vrijz. Dem. heer Kooiman. Deze Ge deputeerde van Noord-Holland ondervindt al spoedig de bitterheid van het plegen van pu blicaties, en misschien ook wel van het zetelen in twee gewichtige colleges tegelijk. Hij bleek in elk geval even onbekeerbaar als de heer IJsselmuiden, hoezeer de Minister zich ook moeite gaf beiden te overreden. Laatstgenoem de wilde het Rijk desnoods nog maar een jaar het tekort van maar een kleine 25 millioen la ten leenen, omdat de uitkeering in 1936 toch weer geregeld moet worden. Maar hier wil de Regeering niet aan, omdat dit in het geheel niet past in het stelsel van haar algemeene politiek. Deze politiek erkent het feit van ons gedaald volksinkomen en eischt, dat de tering naar de nering moet wor den gezet. Men is er van overtuigd, dat het in 1936 toch tot lagere uitkeering uit de Gemeente fondsbelasting moet komen en is van oordeel, dat het beter is den schok op te vangen door langzame aanpassing. Vooral wil mr. Oud niet weten van een tegenstelling tusschen Rijk en gemeenten. Het gaat hier vooreerst om het geld uit dezelfde beurs, namelijk van de belasting betalers, die zoowel aan de gemeentelijke- als rijkstollenaars hun cijns hebben te offeren, en vervolgens om de juiste taakverdeeling tus schen Rijk en gemeenten. In dit verband legde de Minister er den nadruk op, dat de werkloozenzorg primair een gemeentelijke taak is. Natuurlijk bedoelt de Regeering daar niet mee dat zij zich van deze werkloozenzorg niets behoeft aan te trekken. Als een gemeente alles gedaan heeft en nog voor een „uit te stooten" tekort zit, springt het Rijk bij. Niet financieel, want dat kan ook niet. Maar het wil een overzicht van de gemeentelijke tekorten hebben. Dan kan de rijksaccountantsdienst nagaan, of een bepaalde begrooting toch nog niet besnoeid kan worden. Zelfs de steunnormen kunnen dan weer aan de orde komen, maar gedifferentieerd, zoodat dan b.v. rekening ka* worden gehouden met prof. Aalberse's pleidooi voor de armsten op het platteland. Daarnaast staat dan echter de mogelijkheid, dat de Regeering de gemeenten die er 't allerslechtst voorstaan, wil te hulp komen door juist daar het eerst in werkvoor ziening of werkverruiming te voorzien. De Minister heeft er met nadruk op gewe zen, dat hij niet verlangde naar ingrijpen in het gemeentebeheer. Integendeel, zijn wensch is, dat de gemeentebesturen, ondanks de moei lijkheden, het roer van het gemeenteschip zelf in handen zullen houden, zooals ook de Re geering zelf dit moet doen van het Rijk, dat ook met zwaren tegenwind kampt. Nadat een mitigeerend amendement-IJssel- muiden, waartegen blijkbaar ook ernstige tech nische bezwaren waren in te brengen, daar Zeel de commissie van rapporteurs zich er legen verklaarde, met zitten en opstaan ver worpen was, heeft de Kamer de wet aanvaard met 55 tegen 24 stemmen. Met uiterst links onthielden ook de heeren Kooiman en IJssel muiden hun stem san de wet, Zonder veel spraaks heeft de Kamer eenige Indische ontwerpen aangenomen. Gewichtiger was haar hulp aan den minister van Financiën om verder evenwicht te bren gen in de begrooting, welke oorspronkelijk 267 millioen tekort vertoonde. Deze 267 millioen kon de Minister terugbrengen tot 190 millioen (welk tekort voor de helft door de Omzetbe lasting zal worden gedekt) door het handha ven van de verleden jaar ingevoerde tijdelijke heffingen tot een bedrag van ongeveer millioen De Kamer heeft de daartoe strekkende wets ontwerpen zonder hoofdelijke stemming aan vaard. Vooreerst de verlenging van de opcen ten op de fondsbelasting (21 millioen) en die van de opencenten op de vermogensbelasting (ongeveer 3% millioen), waarvan ruim 16 mil lioen aan de rijksbegrooting ten goede komt. Vervolgens de bestendiging van het thans be staande tariefrecht tot de herziening. Eindelijk de verlenging van verschillende opcenten op belastingen en accijnzen. In deze laatste materie is Minister Oud te gemoet gekomen aan de katholieke fractie, welke er ten aanzien van den suikeraccijns bij monde van den heer Fleskens op heeft aan gedrongen, dat hier de last van het groote ge zin moest worden verlicht. Wij verraden geen geheim wanneer wij zeggen, dat de katholieke fractie, ook prof. Aalberse zelf, op dit punt met wijs en volhardend beleid iets hebben bereikt. De suiker-opcenten immers zullen, krachtens de wijziging, welke mr. Oud. bij nota van wij ziging van 17 Nov. aanbracht, slechts gelden tot einde Juni a.s. wanneer de nieuwe Tarief- wet in zicht zal zijn. De fractie verdient lof voor deze poging en den Minister, die haar op dit punt ter wille was zijn wij erkentelijk, al zijn wij overtuigd, dat ook Minister de Geer, juist in verband met den samenhang tusschen het tariefrecht en deze opcenten, eenzelfden weg zou heb ben bewandeld. Moge dezelfde samenwerking er nu ook in slagen iets voor het groote gezin te bereiken bij de a.s. herziening van het tarief der In komstenbelasting. Wij weten zeer goed, dat men nu geen schatten kan vragen, maar op eenige tegemoetkoming heeft het groote gezin recht. Dat deze Minister dit recht niet alleen met woorden erkent, maar ook in daden omzet, geeft hem recht op krachtigen steun onzer zijds bij zijn verder beleid. Vermelden wij tenslotte, dat de Kamer eveneens een bezuinigingsontwerp aannam n.l. de wijziging der Comptabiliteitswet1927 krachtens welke het aantal leden van de Re kenkamer van 5 wordt teruggebracht op 3. De Rekenkamer zelf heeft zich hiertegen niet verzet, mits plaatsvervangende leden benoemd zouden kunnen worden. Dezulken mogen volgens de nieuwe wet geen leden zijn van de Kamers, van besturen van provinciën of ge meenten, noch ambtenaar bij de Rekenkamer. Zij mogen ook niet deelnemen aan het onder zoek van de vaststelling van rekeningen en verantwoordingen door hen zelve afgelegd. Vrouwen zijn, naar men weet, tot dit ambt be noembaar, maar dit is nog nooit voorgekomen. Aangezien de wet de jaarwedde der leden op 7000 bepaalt, is de besparing door deze ver mindering van leden wel ongeveer te bere kenen. Men ziet er weer uit, hoe de Regee ring naar besnoeiing van uitgaven zoekt. In de gisteren gehouden zitting van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland constateerde de voorzitter jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, commissaris der Koningin, dat de Prov. Sta ten sinds de vorige vergadering twee leden hebben verloren: den heer K. R. van Staal, die onlangs is afgetreden en den heer C. Warnaer, die overleed. De heer van Staal was een strijdbaar man, die zich krachtig kon doen gelden. De heer van Staal aldus spr. heeft het Ged. Staten en misschien ook zijn medeleden niet altijd ge makkelijk gemaakt, doch hij kenmerkte zich door grooten ijver en veelzijdige belangstelling. Met den heer Warnaer is een typische figuur heengegaan, die na den heer Von Fisenne het langst heeft deel uitgemaakt van de Staten van Zuid-Holland. Hij had een practischen helde ren kijk op de zaken, in het bijzonder die van het groote eiland, waar hij gewoond heeft. Zijn woord, vaak met humor, had gezag en zijn lidmaatschap van de Staten getuigde van nuttige werkzaamheid op velerlei gebied Zijn dood beteekent een gevoelig verlies voor de Staten, bij wie zijn nagedachtenis eerbiedig zal voortleven. De geloofsbrieven van de heeren G. van An- del (A.R.) en P. J. van Harmeien (S.D.A.P.) werden goedgekeurd, waarna beide heeren wer den beeëdigd en geïnstalleerd. De agendapunten werden hetzij voor kennis geving aangenomen, dan wel in handen van commissies gesteld of naar de afdeelingen ver zonden. Op Dinsdag 12 December te 1 uur zullen de Staten weder bijeenkomen. Opnieuw goud-import- 'Aanwas der saldi en inkrimping der biljetten-circulatie. De goudprijs ondervindt nog geen noemens waardige gevolgen van de goudaankoopen door de Refico, die er trouwens ook allerminst prijs op zou stellen, indien zij genoodzaakt werd, om grootere hoeveelheden goud aan te koopen, en daardoor een tijdelijke verheffing van den goudprijs in het leven te roepen. Het is im mers haar bedoeling, om slechts den in goud uitgedrukten dollarkoers te drukken en niet den in goud uitgedrukten prijs der overige valuta te beinvloeden. Aan de onderlinge verhoudingen tusschen de goudvaluta doen de manipulaties van de Refico dan ook weinig of geen afbreuk. De zwakkere stemming, welke, mede in verband met de binnenlandsche begrootingsmoeilijk- heden voor Fransche francs aan den dag wordt gelegd, geeft aanleiding tot voortdurende goud transporten van Parijs naar Amsterdam, waar het goud zijn weg vindt naar de kelders der bank. De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank blijkt dienovereenkomstig andermaal te zijn toegenomen. Ditmaal met 'n hoeveelheid ter waarde van niet minder dan 14 millioen gul den. Naast deze gestadige goudaccumulatie der bank, trekt ook de voortgezette inkrimping van de behoeften van het bedrijfsleven aan geldmiddelen de aandacht. De geldmarkt lijdt op het oogenblik wederom aan een nijpend te kort aan aantrekkelijke beleggingsobjecten. De geldkoersen kunnen zich dientengevolge niet verheffen boven de laagste noteeringen, ter wijl de beschikbare saldi intusschen nog slechts aangroeien. De saldi, welke voor reke ning van anderen renteloos bij de bank be rusten, zijn andermaal aangegroeid en wel met een bedrag van niet minder dan 25 millioen gulden. Dank zij de vermindering der saldi van het rijk en de goudaankoopen tot een bedrag van resp. 5 en 14 millioen gulden, bleef de in krimping der billetten-circulatie beperkt tot een bedrag van slechts zes millioen gulden. BATAVIA, 21 November. (ANETA.) Het hoofdbestuur vari de Partai Indonesia deelt mede van den heer ir. Soekamo een schrijven te hebben ontvangen waarin deze mededeelt, dat hij zich uit de politieke bewe ging terugtrekt en verzoekt hem af te boeken als lid. Aan dit verzoek is door het hoofdbe stuur voldaan. Intemeering Soekamo. BATAVIA, 21 November. (ANETA.) De aanwijzing van het interneeringsoord van ir. Soekarno zal, nu de hoofden van geweste lijk bestuur in dé Buitengewesten te Batavia vertoeven, door den directeur van het Depar tement van Binnenlandsch Bestuur met deze bestuurshoofden worden besproken. O.a. is gedacht aan een der Kleine Soenda- eilanden. Les Archives Internationales de la Danse. Op de Internationale Fototentoonstelling, uitgeschreven door „Les Archives Internationa les de la Danse", Rue Vital 6, te Parijs, zijn uit 12 landen door 50 inzenders 550 foto's ge- exposeerd. Van de Nederlandsche fotografen werden geplaatst van Berssenbrugge 18 foto's, van Beerman 3 en van Merkelbach 6 foto's. De tentoonstelling duurt tot 7 Januari 1934. Beuker en Denijs te Brussel. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De Nederlandsche piansten Han Beuker en Wouter Denijs, hebben Zaterdagavond te Brus sel een concert van klassieke en jazzmuziek voor twee vleugels gegeven, dat de hoofd schotel was van het jaarlijksch galafeest der Vereeniging van Nederlandsche Dames, in de bovenzalen van het Holland Huis. Beide kunstenaars oogstten groot en ver diend succes en moesten verschillende toe giftjes geven. Twee leeraren van het seminarie „Hageveld" prof. P. J. A. Juffermans en prof. J. J. A. Starrenburg herdachten gisteren den dag, dat zij vóór 12% jaar tot priester werden gewijd. Om 9 uur droeg prof. Starrenburg in de ka pel der eerw. zusters een plechtige H. Mis op, geassisteerd door prof. C. J. Henning als dia ken, prof. J. M. II. v. d. Lugt als sub-diaken en prof. H. J. v. Deursen als ceremoniarius. Een uur later droeg prof. P. J. A. Juffer mans een plechtige H. Mis op in de groote ka pel geassisteerd door een broer van den ju bilaris prof. C. Juffermans, leeraar aan het St. Bonifacius-Missiehuis te Haaren, als diaken, kapelaan P. v. Diepen uit Vlissingen als sub diaken, terwijl prof. J. L. Bouman leeraar aste „Hageveld" als ceremoniarius fungeerde. Deze H. Mis werd door de familieleden en door alle studenten van het seminarie bijge woond. Evenals in de H. Mis van 9 uur zong de Scola Cantorum van het Seminarie de misgezangen. Na afloop kwamen de jubilarissen met hun familieleden in de rijk met groen en bloemen versierde aula voor de receptie samen, waar alle leeraren en studenten van het seminarie reeds vereenigd waren. Bij het binnenkomen der jubilarissen werd een welkomstlied door de aanwezigen aangeheven. Hierna voerde het symphonie-orkest van het seminarie voor deze gelegenheid onder leiding van prof. A. M. A. Vollaerts (de eigenlijke directeur van het corps is de jubilaris, prof. Starrenburg) de ouverture „Egmont" van L. v. Beethoven, de symphonie no. 85 van J. Haydn en „La voix des cloches" van A. Luigini op verdienstelijke wijze uit. Tusschen deze nummers werden bij monde van enkele studenten namens allen gelukwen- schen aangeboden en tot besluit een slotlied voor koor en orkest gezongen. Hiermede wa ren de morgenplechtigheden afgeloopen cn werden de feestelijkheden in intiemen kring voortgezet. Onnoodig te zeggen, dat de feestelingen tal rijke schriftelijke en telegrafische ge'ukwen- schen ontvingen. Des avonds werd door de tooneelclub van het seminarie „De geheimen der H. Mis" van Cal- deron opgevoerd. De Zeereerw. heer van Liempt, emeritus pastoor van Hedel, verblijvende in het St. Elizabethgesticht te Vught is voorzien van de laatste H. Sacramenten. Ter bestrijding van asthma-aanvallen, die bij volwassenen en kinderen benauwdheden ver oorzaken, waar tegenover men vaak machte loos staat, wordt den laatsten tijd een ingenieus gevonden inhalatie-toestel aangewend, het At- mos-apparaat, dat naar de vele attesten van patiënten en medici te oordeelen aan hooge eischen voldoet. De methode berust op het inhaleeren van Glycirean en Jodirenan, welke geneesmiddelen door het toestel in een fijnen nevel worden omgezet, waardoor deze tot in de fijnste ver takkingen der luchtwegen kunnen doordringen en onmiddellijk verlichting geven. Men voor komt daardoor de pijnlijke injecties. Wie iets meer van de Atmos-apparaten wil weten, doet het best de betrokken brochure aan te vragen bij Chemo-Pharmacia H. O., Nieuwe Uitleg 6, te Den Haag, die op aanvraag gratis wordt toegestuurd. Truus van ..allen, de bekende filmactrice, als toeschouwster bij de Zesdagen-rennen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3