DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS ERRE8 RADIO Waar dat wie! draait" .13 56ste JAARGANG DINSDAG 28 NOVEMBER 1933 No. 16808 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 WAT DE R. K. BEDIENDEN WILLEN BEGROOTING EN WERKLOOSHEID Voor en tegen bezuiniging GEEN BETERE. De heer A. de Graaff spreekt. BROEDER GEORGE O.CR. OVERLEDEN VOOR KACHELPIJPEN, HOOGSTRAAT 69 - TELEF. 68436 KETHEL DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN A NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco by vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3.25; per maand ƒ110; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55 elke regel meer 25 ets Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels ƒ1.15 regels ƒ1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis Ongevallenverzekering500.— bij overlijden door een ongeval; beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet/500.— bij verlies van of één oog; ƒ150.- bij verlies van een duim; 75.- bij verlies van wijsvinger; 50.- bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.- bij verlies van eiken anderen vinger. - De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. een Verschenen is het afdeelingsverslag van het onderzoek der gemeentebegrooting voor 1934. Wederom werd de Raad hiervoor in drie sec ties verdeeld. De meeste belangstelling had be grijpelijkerwijze de kwestie der crisiswerkloos heidslasten. Algemeen is men met B. en W. van mee ning, dat de begrooting wordt beheerscht door de werkloosheidsvoorziening, algemeen wordt dan ook gevraagd, welk standpunt B. en W. innemen tegenover de kortgeleden door de Begeering getroffen regelingen inzake de cn- siswerkloosheidslasten. Eenige leden achten het voor een juiste be oordeeling van deze begrooting noodzakelijk, dat B en W. hun standpunt vóór het sec- tieonderzoek ter kennis van den Raad hadden gebracht. Een lid wijst er op, dat in bedoelde regelin gen tot uiting komt de gedachte van meer even redige verdeeling dezer lasten over de ge meenten onderling, hetgeen tot voldoening stemt. Een ander kan zich echter voorstellen, dat het College met leedwezen heeft kennis genomen van de bedoelde regelingen. Twee leden verheugen zich over het per centage, dat het Rijk in deze lasten over 1933 voor zijn rekening zal nemen; het College blyve in deze diligent in verband waarmede een der leden de hoop uitspreekt, dat B. en W. niet zullen rusten, voordat het Rijk 100 pet. vergoedt, daar immers de werkloosheid Rijks- "verschillende leden in alle secties spreken als hun oordeel uit, dat de gelden, welke dooi de vermindering van de Rijksbijdrage voor 1934 in de kosten der crisiswerkloosheidslas ten moeten worden gevonden, niet door ver hooging van belasting kunnen worden opge bracht, daar deze reeds tot het maximum zijn opgevoerd. Een lid spreekt het uit, dat aan verlaging der steunnormen ook bezwaarlijk kan worden gedacht. Een ander vraagt of in dit verband niet be zuinigd kan worden door de volgende maat regelen: Reorganisatie van den Dienst Wo- ningdienst, welke ook door een ander lid de zer sectie wordt aanbevolen; vermindering santal telefoonaansluitingen; vermindering c.q. afschaffing van de subsidies aan alle ver- eenigingen, met uitzondering van die, welke een sociaal-hygiënisch karakter hebben; her ziening pensioenen oud-wethouders en wijzi ging schoolgeldregeling Gymnasium, in ver band met wijziging schoolgeld H. B. S. Twee leden zouden gaarne het oordeel van B. en W. vernemen over de te nemen maatre- eelen betreffende armenzorg, subsidies en onverplicht onderwijs. Voortsnoemde men nos- onderhoud gemeentegebouwen, leeszalen, salarissen, enz. Een lid verklaart reeds bij voorbaat met bezuingingsmaatregelen niet accoord te kunnen gaan. Meerderen wenschen, dat er wat meer voor de jeugdige werkloozen wordt gedaan. Deze ontvangen geen steun, wat practisch hierop neerkomt, dat zij geen huwelijk kunnen slui ten. Het behoeft geen nadere toelichting tot welke ongewenschte gevolgen dit moet lei den. Deze leden hopen, dat B. en W. zich hierover tot de regeering zullen wenden en zouden gaarne wenschen, dat de werkloozen, die in 1931 en 1932 werkloos werden en in middels gehuwd zijn, alsnog voor steun in aanmerking zullen komen. Ook in de categorie van hen, die zooge naamd geen crisiswerkloozen zijn, zijn toch nog wel vele personen, die tengevolge van de crisis werkloos zijn geworden en dus toch als crisiswerkloozen moeten worden aange merkt, bijv. kellners, bakkers, rijwielherstel lers. Gevraagd wordt, of voor deze menschen iets meer kan worden gedaan, daar dit ook in andere gemeenten geschiedt, bijv. door deze menschen in de crisisregeling op te nemen. Meerdere leden zijn dankbaar voor hetgeen B. en W. doen voor de werkloozencursussen, doch zij wijzen er op, dat het verleenen van subsidie per werklooze niet deugt. Zij zouden gaarne zien, dat B. en W. bij de regeering er op aandrongen, dat een subsidie gegeven wordt van 15 per cursist. Propaganda-vergadering in „Musis". met Electro Dy na mi schen-Lni dsprek e r Deegewenscht gem. betaling invehta-haarden Maq. ,,'t Lichtpunt", Hoogstraat109,Tel. 68836 Reel. 123S 1U R K. VROUWENBOND Men verzoekt ons plaatsing van het vol- geEen dezer dagen geeft het Wiegenfonds, onderafdeeling van den R- K. .rol^®n wederom aan een a.s. moedertje g cadeau. Het wiegje staat klaar, doc aUes tjes, lakens en sloopjes ontbreken. Da is ons welkom, ook al is het gebruikt. Kijkt u uw voorraad eens na, u behoeft ons even op e bellen onder no. 68901 en het pakje wordt bij u afgehaald. Tevens vragen wij uwe aandacht voor uen gezelligen en zeer mooien Kerstavond, die op 15 December a.s. in Rotterdam is georgani seerd door de afdeeling Rotterdam. De Schie- damsche leden zijn ook hartelijk welkom. Kaar ten hiervoor zijn vanaf 1 December a.s. ver krijgbaar bij onze secretaresse, mevr. v. Oppen, Hoogstraat 182. Dames, wanneer u in de gelegenheid is, pro fiteert u hiervan, u zult er geen spijt van hebben. SCHIEDAMSCH VOLKSBADHUIS Op 24 en 25 November werden 525 baden verstrekt, n.l. in de eerste klasse 105 en in de tweede 420. Gedurende de maand November werden in totaal 2138 baden genomen, en wel 433 in de eerste en 1705 in de tweede klasse Gisteravond hield de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden een propaganda-vergadering in Musis Sacrum. De voorzitter, de heer H. Hodes, deelde in zijn openingswoord mede, dat de heer van Hamersveld wegens ziekte verhinderd was, en dat nu de heer A. de Graaff uit Den Haag, lid van het hoofdbestuur, de aangekondigde propa- ganda-rede zou houden. Bij de vaststelling van deze vergadering was helaas verzuimd reke ning te houden met het latere sluitingsuur der winkels gedurende deze dagen. De heer de Graaff begon zijn betoog met er aan te herinneren, dat de Amsterdamsche R. K. bedienden reeds in 1889 een organi satievorm hadden en dat de landelijke Katho lieke bond in 1908 werd opgericht om met veel inspanning tot een lichaam van beteekenis uit te groeien. De bond heeft steeds ernstig ge tracht het zeer spoedig opgestelde program te verwezenlijken; dit bewijzen o.a. het eigen rechtskundig bureau, de winkelsluitingsvoor schriften, het Werktijdenbesluit, het handels onderwijs der gezamenlijke organisaties en de werkloozenkas. Wij zijn dankbaar voor wat er in het ver leden werd gepresteerd, doch laten wij onze oogen niet sluiten voor de eischen en moeilijk heden van de toekomst. Helaas verzaken nog duizenden jongelui aan hun socialen plicht. Waarom hebben wij in tegenstelling met de handarbeiders nog geen vastgestelden vrijen middag? Waarom wordt de winkelsluiting nog niet geheel in onzen geest toegepast? Omdat er nog veel te veel buiten onze gelederen staan. Willen wij verbetering brengen in rechtspositie en salarieering, dan hebben wij nog een zeer zware taak te verrichten, vele gevallen indivi dueel behandelend. Met honderden werk gevers hebben we reeds geconfereerd. Wij streven er naar, dat ook de bedienden worden gekend bij de pogingen, die in het werk wor den gesteld om een nieuwe maatschappelijke orde op te bouwen. Wij weten, dat de mechanisatie in het kan toorvak niet is tegen te houden, maar wij moeten tegen de gevolgen van het systeem om zoo goedkoop mogelijk krachten te werk te stellen, beschermd worden. Zelfs werkgevers, die collectieve arbeidscontracten hebben afge sloten, schamen zich er niet voor om de beloo ning der arbeidsprestatie afhankelijk te stellen van het stelsel van vraag-en-aanbod. Ook de winkelbedienden dienen beter behandeld te worden. We zijn niet tegen den arbeid door vrouwelijk personeel maar wel tegen het stre ven om door de aanstelling van vrouwelijke werkkrachten hooger gesalarieerd mannelijk personeel buiten te sluiten. Spr. wees op de beteekenis van „Quadra- gesimo Anno". Allerwege wordt het materialis tisch karakter der huidige maatschappij erkend, ook door de werkgevers. De roep om ordening wordt algemeen. Wij Katholieken, staan sterk als een rots in dé branding van dezen zwaren tijd, en wij heffen den standaard, waarin geschreven staat: Vernieuwing. De huidige samenleving is op weg naar den ondergang. Communisme en fas cisme staan voor de deur. Wee degenen, die de sociale organisaties in den steek laten en ondermijnen. Wij zijn kinderen van een nieuwen tijd; een tijd, waarin het egoïsme plaats maakt voor een in christelijken zin geordende maatschappij, waar het hoogste ideaal zal zijn de dienst van God en den evennaaste. Na deze rede sprak de voorzitter een dank woord, waaraan hij de opwekking toevoegde, dat alle leden hun best zouden doen om de afdeeling groot te maken. De heer Hodes wees er op, dat juist de Katholieke bedienden weinig geestdrift en activiteit op organisatorisch ge bied aan den dag leggen. Spr. hoopte nog eens zijn ideaal verwezenlijkt te zien, dat de katho lieke afdeeling in Schiedam het grootst aantal leden zou tellen. Hierna deed de heer de Graaff op verzoek van een der aanwezigen nog eenige practische mededeelingen inzake de werkwijze van den bond. Volgens het hoofdbestuurslid stond het absoluut vast, dat er de laatste twee jaar door den Katholieken bond meer gepresteerd is dan door de socialistische bediendenorganisatie. Met zijn 8000 leden keert de R. K. bond per jaar niet minder dan 125.000 aan werkloozensteun uit. Vervolgens werd nog een kort woord gespro ken door den weleerw. heer W. Berding, den geestelijk adviseur der afdeeling, die een pro paganda voor het katholieke organisatieleven in dezen tijd, die met al het bestaande wil breken, zeer op haar plaats achtte. Wat wij na streven, de instelling der beroepsstanden, is de gulden middenweg tusschen het fascisme eener- zijds en het oude individualisme. Hierna bleven de leden nog eenige oogen- blikken bijeen, om van viool- en pianospel te genieten. FASCISTEN EN COMMUNISTEN Gisteravond hield de stichting Algemeene Nederlandsche Fascistenbond, gewest Rotter dam, in de zaal Harmonie aan de Nieuwstraat een vergadering, waarin verschillende sprekers optraden. De vergadering was druk bezocht en had een rustig verloop. De politie had een voudige voorzorgsmaatregelen getroffen, welke echter niet noodig schenen te zijn geweest. De communisten hielden gisteravond in 't gebouw Eendracht een protest vergadering tegen de veroordeelingen van de muiters in Indië. Ook deze vergadering had een rustig verloop. NED. R. K. VOLKSBOND r Morgen zal de afd. Schiedam van den R. K. Volksbond in haar gebouw een belangrijke ledenvergadering beleggen. Op deze bijeen komst zal de voorzitter van het R. K. Werk liedenverbond, de heer A. C. de Bruijn, een rede houden over: „De Toekomst". Na deze rede zal een korte huishoudelijke vergadering plaats vinden met als agendapunten: notulen, begrooting 1934 en rondvraag. Verder zal er op Vrijdag 15 December een vergadering worden gehouden, waarin rector J. F. A. Bots uit Amsterdam zal spreken over: „Massamensch of christenmensch". f De opmarsch der mijnwerkers van Noord. Frankrijk en Calais naar Parijs, waar se een petitionnement inzake de arbeidsvoorwaarden aan den minister gaan aanbieden. Maandag is op het kerkhof der abdij St. Remy te Rochefort het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den trappistenbroeder George, m leven de heer Lambert Melchers. De overledene werd den 15den Juni 1871 te Schiedam geboren en trad pas op zijn veertig ste jaar in het klooster, na vele jaren in het automobiel vak werkzaam te zijn geweest. Hij had een fietsen- en autohandel in gebouw „Paulus" aan de Korte Haven, waarin thans de firma A. v. d. Eelaart gevestigd is, en behoorde tot de eerste groep automobiel-importeurs hier te lande. De oude Schiedammers herinneren zich den overledene als een werkzaam man met een op gewekt karakter en die graag iets voor een ander overhad. TEGEN AUTO OPGEFIETST Gistermiddag is de 13-jarige wielrijder A. H., met den 12-jarigen J. K. op den bagagedrager, in de bocht van Groote Markt naar Lange Kerkstraat, doordat hij links van den weg reed, tegen een vrachtauto gereden, bestuur.'- door A. H. P.. J. v. d. T. Beide jongens kwamen te vallen, waarbij de jongste klem raakte tus schen rijwiel en auto. Hij klaagde over pijn, waarop dr. H. een bloeduitstorting in het lin kerbeen constateerde. De oudste had verwon dingen aan zijn beenen, die in den politiepost Groote Markt verbonden zijn. Het rijw'el was totaal vernield. ellebogen, roosters, kolenemme s, kolenschoppen, poken, enz. enz.' ALLEEN HET GOEDKOOPST RecL 115S 10 BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2527 November GEBOREN: Johannes H„ zoon van T. van IJperen en M. Wansleeben, Hoofdstraat 49 Willem, zoon van J. Metaal en J. Verburgh, Dr. Noletstraat 1 Angenis, dochter van T. A. Waard en T. J. van Put, Dwarsstraat 19 Johannes H. Th., zoon van J. H. Gunnewegh en W. B. Oostrum, Fabristraat 63 Pieter, zoon van W. Tanis en A. Kool, Lange Kerkstraat 20 een als levenloos aangegeven kind van C. van der Zouwen en C. de Ronde, den Bom- melschestraat 11. OVERLEDEN: J. B. Roels 60 jaar, Dr. No letstraat 1 E. Eijsberg, 73 jaar, weduwe van J. Blonk, Aleidastraat 129. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 25 Nov. Aangekomen: Duitsch m.s. Duisburg, met olie van Japan via Rotter dam voor N.V. Schieveem; Zuid-Slavisch s.s. Soeti Duje, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 25 Nov. Vertrokken: Eng. s.s. Trainferry No. 2, naar Harwich; Grieksch s.s. Apikia ledig naar Buenos-Aires via Vlissm- gen; Duitsch m.s. Duisburg, met stukgoed naar Hamburg. SCHIEDAM, 27 Nov. Aangekomen: s.s. Zee ster, van Koningsbergen aan de eerste steiger Maaskade. SCHIEDAM, 27 Nov. Vertrokken: Belgisch motorkotter IJslande, met stukgoed naar Helgo land. ROME-LEZING. Kapelaan Lansbergen, uit Amsterdam, die gisteravond in de Vereenigingszaal voor de pa rochianen van Kethel een lichtbeelden-avond gaf over „Rome", het centrum van ons katho lieken, had over gebrek aan belangstelling niet te klagen. Zóó tjokvol was het zaaltje, dat zeer velen den geheelen avond zich met een staanplaats moesten tevreden stellen, tewijl an deren wegens plaatsgebrek maar weer naar huis terugkeerden. Onder de belangstellenden bevonden zich ook een tiental personen uit Rotterdam en Den Haag, leden van het reis gezelschap, dat met kapelaan Lansbergen de zen zomer naar Rome geweest is. Deze avond waarvan de leiding berustte bij het bestuur der propagandaclub, werd geopend door den voorzitter van „St. Paulus", den heer P. Lans bergen, die in zijn welkomstwoord den eerw, spreker bij de aanwezigen met enkele woor den 'inleidde. Hierna verschenen de verschil lende beelden van de Eeuwige Stad zoomede enkele keurige opnamen van Venetië op het doek, waarbij een uiteenzetting werd gegeven van het vele schoons, dat Rome voor een katholiek te aanschouwen geeft. De voorzitter van St. Paulus dankte na af loop den eerw. spreker voor zijn interessante lezing. HOUDT DEN GOEDEN KOERS PLAATST REGELMATIG UW KABOUTERTJEI VERGADERING GEMEENTERAAD De behandeling van de gemeente begrooting Verhooging van op centen op de personeele- en ge meentefondsbelasting 'n Nieuwe bron aangeboord Een tegen valler, die gedekt kan worden. In de Vrijdagmorgen onder voorzitterschap van burgemeester J. L. Verveen gehouden raadsvergadering waren alle leden aanwezig. Mededeeling werd gedaan van een missive van Ged. Staten houdende de goedkeuring van het raadsbesluit van 27 October 1.1. betreffende het tot wederopzegging in gebruik geven van een perceeltje gemeentegrond tegenover het perceel Schiedamscheweg 80 aan de N.V. Bataafsche Import Maatschappij te 's Gravenhage, om al daar een transportabele benzine-pompinstallatie te plaatsen, waarvoor genoemde Mij. een recog nitie van 2,50 per jaar zal vergoeden; idem van Ged. Staten waarin zij berichten dat de gemeenteontvanger op iederen Woensdag en Vrijdag voor de ingezetenen te spreken zal moeten zijri. De pensioenfondstoeslag van den gemeenteveldwachter J. Korpel werd met in gang van 1 Januari 1933 (terugwerkende kracht) vastgesteld op 1833. Aan A. Heijdra werd voor het 2e halfjaar vrijstelling van honden belasting verleend. Een ingekomen schoolgeld reclame werd in handen gesteld van B. en W. voor praeadvies. De gemeentebegrooting 1933 werd overeenkomstig de voorstellen van B. en W. gewijzigd, en zal opnieuw ter goedkeu ring aan Ged. Staten worden aangeboden. Hierna kwam in behandeling de gemeente begrooting voor het dienstjaar 1934. Nadat het rapport van de Commissie inzake het onderzoek naar de bedrijfs- en gemeentebegrooting was voorgelezen, volgden de algemeene beschou wingen, waarbij de heer van der Eik de te ver wachten verhoogde gemeente-belastingen ter sprake bracht en vroeg of het nu ook niet op de weg van B. en W. lag om de salarissen van de gemeente-ambtenaren te verlagen. De voor zitter zegt deze zaak in de begrootingscommis- sie te hebben besproken. De verlaging werd algemeen niet noodig geoordeeld omdat het vorig jaar voor den tijd van 3 jaar reeds een tijdelijke korting van 5 pet. op de salarissen en het pensioenverhaal der gemeente-ambte naren is toegepast. De heer Doelman is ook voor verlaging der salarissen en meent dat er nog best wat af kan. Wethouder de Jong verklaart dat in verband met het dezer dagen verschenen rapport-Schouten men het best doet in deze de maatregelen van de Regeering af te wachten. Alsdan kan naar verhouding van de salariskorting van de hoogere ambtenaren eenzelfde korting op het gemeente-personeel worden toegepast. Aldus wordt besloten. Vervolgens worden door den gemeente-secre taris alle posten van geraamde ontvangsten en uitgaven van de bedrijfs- en gemeentebegroo ting voorgelezen. Met betrekking tot de ge maakte opmerking van de begrootingscommis- sie inzake de vergoeding van den incasseer der voor de beide bedrijven, deelt de voor zitter mede, dat B. en W. zich met deze op merking kunnen vereenigen, zoodat de incas seerder voortaan 5 cent per kwitantie als ver goeding zal ontvangen. De heer Doelman vraagt of Dijkshoorn voor deze functie bedankt heeft, wat door den voorzitter bevestigend wordt be antwoord onder mededeeling dat de heer van Wijk tijdelijk als incasseerder is aangesteld. De heer Doelman merkt op dat deze persoon on getwijfeld voor de functie bekwaam is, maar spreker had het ambt jiever aan iemand ge gund die 't harder noodig heeft. Waar de voor zitter den heer Doelman te verstaan geeft, dat deze zaak bij B. en W. thuis hoort, wordt hier over het debat gesloten. De begrooting van het electrieiteitsbedrijf werd vastgesteld met een bedrag aan ontvang sten en uitgaven van 19.148.31, zonder saldo. De begrooting van het waterbedrijf 85.191) werd hierna z.h.s. eveneens goedgekeurd. Bij post 28 van de gemeentebegrooting merkt de heer Peters op dat hij de uitgetrokken post van 70 voor presentiegelden voor de leden van den raad wel wat weinig vind. Volgens spr. is dit 10 per lid per jaar of ongeveer 1 per vergadering. Spr. zou deze post met 155 willen verhoogen, zoodat het bedrag per zit ting ongeveer 3 wordt. Het voorstel wordt in stemming gebracht en met 52 stemmen ver worpen. Vóór het voorstel stemden de heeren Peters en de Boer. Met betrekking tot de uitgetrokken post van kosten voor de bouwpolitie doet de voorzitter de toezegging dat 't volgend jaar met de ge maakte opmerkingen zeer zeker rekening zal worden gehouden. Voor „Wegen en Voetpaden" is 8000 op de begrooting geplaatst. De heer van der Eik vraagt naar de reden van de verlaging van deze post, die in verhouding van het voorgaande jaar een verschil van 4000 laat zien. Spr. is niet tegen verlaging, als het maar niet schade lijk voor de wegen is. De voorzitter betoogt dat de prijzen van het materiaal aanmerkelijk zijn gedaald, terwijl verwacht wordt dat de onder- houdskosten in 1934 beduidend lager zullen zijn, omdat de straatweg nog kort geleden is ver beterd. Voor uitkeering van steun aan werkloozen werd evenals 't vorig jaar een post op de be grooting gebracht van 24000; voor de werk loozen, niet vallende onder de steunregeling 500, terwijl voor subsidie aan werklooze kassen een post van 1500 op de bégrooting voorkomt. Met betrekking tot de ontvangsten stippen we aan: batig slot van de laatst vastgestelde gemeenterekening 5.854.06. De opbrengst van tollen werd geraamd op 5000. In verband met de opmerking in het rapport der commis sie om wijziging te brengen in het tarief door het afgeven van knipkaarten, merkt de voor zitter op, dat zulks thans niet wenschelijk is, omdat de concessie telkens maar voor één jaar tegelijk verleend wordt en spreker vreest dat zij spoedig zou worden ingetrokken. Peters zegt dat het de bedoeling is dat alle gemeente naren er van zullen kunnen profiteeren. Van de abonnementen wordt in hoofdzaak door per sonen van buiten de gemeente geprofiteerd. Weth. de Jong stelt voor, deze zaak vóór de nieuwe aanvrage om verlenging der concessie eerst nader te bezien waartoe wordt besloten. De post bijdrage van het Rijk in de kosten van ondersteuning aan werkloozen 18000 ofwel 75 pet. is voor den heer van der Eik aanleiding om eens te informeeren of B. en W. wel kennis genomen hebben van de jongste circulaire van den Minister. Ten aanzien van deze circulaire wordt verklaard, dat de bij drage ongeveer 7000 lager zal zijn, dan op de begrooting is geraamd. Tengevolge van deze wijziging zou de bijdrage van het Rijk thans ongeveer 11000 bedragen. Teneinde een sluitend budget te verkrijgen zullen de progressief geregelde opcenten op de personeele belasting worden verdubbeld en nu op 100 tot 200 worden gebracht. Opbrengst 7200 (v.j. 3600). Een nieuwe belasting wordt voorgesteld, n.l. 50 opcenten op de vermogens belasting, welks opbrengst wordt geraamd op 765. De opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting wordt van 80 op 100 ge bracht, terwijl voor de heffing der gemeente fondsbelasting getracht zal worden om de Mas sificatie onzer gemeente van de 2e naar de 3e klasse te krijgen. Aan het einde der behandeling van de ge meentebegrooting komt opnieuw de tegenvaller van 7000 (bijdrage voor ondersteuning van werkloozen) ter sprake, waarvan men echter nog weer een gelukkige oplossing vindt door dit tekort te dekken door 3500 uit de be- drijfsreserve, n.l. 2100 van het electrieiteits bedrijf en 1400 van het waterbedrijf, terwijl de overige 3500 zullen worden gedekt door het vermoedelijk batig saldo van de gemeente rekening over het dienstjaar 1933. De begroo ting vermeldt aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van 129.608.31 met een post „onvoor zien" van 4070.25. Ten slotte wordt de ge- heele begrooting goedgekeurd. PATROONFEEST R. K. VOLKSBOND. Zondag heeft de R. K. Volksbond, afd. Kethel zijn patroonfeest gevierd. Des morgens in de vroegte naderden de leden gezamenlijk ter H. Tafel en 's avonds vereenigden zij zich "weder om, thans met hun vrouwen, in het Vereeni-^ gingsgebouw. Hier sprak de voorzitter, den heer A. van Dorp een hartelijk woord van welkom o.a. tot den weleerw. pater assistent, die als plaatsvervanger van pastoor Saulenn, van zijn belangstelling blijk gaf. Het duo Ver hoeven uit Den Haag, dat het amusante ge deelte van het programma verzorgde, kreeg hierna gelegenheid de aanwezigen te vergasten op een répertoir, dat bij de Volksbondleden ongetwijfeld een onvergetelijken indruk heeft achtergelaten. In de pauze werd een loterij gehouden wel ke bijzonder in den smaak viel. Ongeveer mid dernacht sloot de voorzitter de uitstekend ge slaagde feestviering. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Oos telijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, wei nig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt. Lichten op van 's avonds 4.22 tot 's morgens 7.15. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond 8 uur Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K Volksbond. Iederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis Iederen Woensdagavond vdta hall 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed Flipse. Gebouw Eendracht lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. Iederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. Iederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond Iederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen Schiedam 1. Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. Iederen Donderdagavond van 8—10 uur repe titie Polyhymnia. R K. Volksbond Iederen Vrijdagavond te 8 uur cursusavond van de R. K. Ver. E. H. B. O. in de Broeders- school aan de Nieuwe Haven. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 8 uur repe titie voor de meisjes van het kinderkoor van den K K_ Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. K- Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm", Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van hall 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Dinsdag 28 November Rede van pater H. de Greeve S.J. ten bate van het Wit-Gele Kruis. R. K. Volksbond, 8 uur. Woensdag 29 November Rede van den heer A. C. de Bruijn over „De Toekomst" voor de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, 8 uur. Donderdag 30 November Filmavond voor den Kath. Kring Gorzen. Parochiehuis Lekstraat, 8 uur. Vrijdag 15 December Rede van rector J. F. A. Bots, over „Massa mensch of christenmensch" voor den R. K. Volksbond, 8 uur. De minister van de Reichswehr, Gen. Jf er- ner von Blotnberg inspecteert de troepen tijdens de plechtige kranslegging bij het monument der gevallenen Unter den Lin den te Berlijn. 28 N o v.: Doele, „Excelsior", 8 uur. 29 No v.: Nutszaal, liederavond Eva Bandrowska (met Maurice van Yzer) 8.15 uur. 30 N o v.: Groote Schouwburg, Amor in de pastorie (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. Geb. v. K. en W., Elias (Chr. Zangv. Halleluia) 8 uur. Doele, Toonkunst (vóór-uitvoering) kwart voor 8. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 30 November in: Studio '32, Parijs danst (voor volw.); Luxor, De Czarewitsch, Royal, Met Udet dwars door donker Afrika (voor volw.); City, Handelaars in blanke slavinnen (voor volw.) Lumière, Opgepast de huzaren komen (voor volw.); Olympia, De Rodeo-kam pioen (voor volw.); Corso. Susan Lenox (voor volw.); Capitol, Ein Lied für dich (voor volw.) Tentoonstellingen: Studio '32. wer ken van C. J. Maks. Rotterdamsche Grafi sche Vereeniging, Zwarte Paardenstraat 92: Portretten van Anton Versluys (tot 10 Dec.). „Lommerrijk" (Hillegersberg): schilderijen en teekeningen van Fred. Brouwer (tot 3 Dec.). Unger van Mens, Eendrachtsweg 27: wer ken door Jo Koster (tot 4 Dec.) Algemeene Kunsthandel, Visschersdijk 111: werken van J. J. Damme (tot 11 Dec.) SCHIEDAM, 28 November. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn per H. L. ad 46 pet. ƒ10. Spoeling Spoeling 0.80 a ƒ0.90.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1