De BijLelscLe Gescliiedenis f MANUFACTUREN HANDEL DAM 9, SCHIEDAM, TELEFOON 68142 WERKELIJK BELANGR JKE PRIJSVERMINDERIN IGEN Het f| êscLenL TKQor S«. N icolaa^eii, K erstmis DE LEERPLICHTWET IN EGYPTE. m De prijzen zijn scherp concurreerend en onze sorteering isZtER UITGEBREID Koopt 't bij Kofa! Koopt 't in Schiedam! AFDEELINGEN. hOOFDSTEEG - HOUTTUIN - BOERENSTEIGER - MIDDENSTEIGER - ROTTERDAM DINSDAG 28 NOVEMBER 1933 van Prof. Dr. Jos. Keulers is gereed en gebonden verkrijgbaar a f 35.— of in 10 tweemaandelijksche termijnen van f 3.50 ha is de voorraad uitverkocht a Bestelt onmiddellijk in den Boekhandel of bij J. J. Romen Zonen, Roermond HET 10T DER MISSIE-SCHOLEN. „Missionarissen zijn Roed voor de heidensche en onbeschaafde landen. (Van onzen bijzonderen correspondent). BIJ DE BELGISCHE SOCIALISTEN. EEN VIJF-JAREN-PLAN. Om nieuwe actie te ontplooien. fVari onzen correspondent). GOEMBOES IN OOSTENRIJK. Zeer ruim gesorteerd in dames- en kindertofnpouces. heerén- parapluies, handschoenen voor dames, heereri en kifideréh zakdoeken, dames* en héerenpullovers, heerénóVerhemdert, heerendassen, dames- en heerenshawls, Eau de Cologne, doosjes zeep, etc. Ih ohze bedden- en tapijtènafdeëÜng Uitgebreide collectie in handweel-artikelen, zooals tafel- kleeden, schoorsteenloopers, dressoirloopers, divankleeden en divankussens* zijden en wollen dekens, bedkruiken, wiegen, poppenwiegen, tochtdekens, enz. enz. Bij aankoop van minstens 50 ets, wordt aan de kinderen een aardig cadeautje door Sint Nicolaas aangeboden. GROOTE OPRUIMING! Dames- en Meisjeskleeding en Dames- en Meisjeshoeden In de maand Juni 1.1. werd in het Egyptische parlement de leerplichtwet behandeld, ea bijna gelijktijdig daarmede werd in parlement en pers een heftige campagne gevoerd tegen de scholen der missionarissen van verschillende Christelijke gezindten. Deze scholen zijn in Egypte zeer talrijk. Volgens een statistiek, die in de maand Juli verscheen in het bekende dagblad „Al»Aïlram" zijn er biet minder dan 334 scholen in het land, die onder leiding van buitenlanders staan. Deze inrichtingen worden door ruim 70.000 Egyptische kinderen bezocht. En deze kinderen zijn natuurlijk voor verreweg het grootste gedeelte Mahomedaneh (de Islam is in Egypte niet alleen de geloofsbelijdenis van de overgroote meerderheid der bevolking, maar bovendien ook grondwettelijk erkend als staatsgodsdienst). Een belangrijk percentage van de door bui tenlanders bestuurde inrichtingen van onder wijs, vormen de missiescholen. Eh onder die missiescholen nemen de katholieke de belang rijkste plaats in. Ruim 150 lagere en middel bare scholen, pensiohaten enz., enz. worden bestuurd door R. K. geestelijken, broeders en missiezusters, meest van Fransche of Italiaan- sche nationaliteit. De hiet-katholieke missie- Scholen worden in hoofdzaak onderhouden door onderscheidene Amerikaansche en Engel- sehe missiegenootschappen, Methodisten, Pres byterianen, enz., enz. De eerste gymptomen van den naderenden strijd Vertoonden Zich bij de debatteh, die over de nieuwe leerplichtwet gevoerd werdeii in de Ëefste Kamef. Senator Choèsajn Wall, een be kend orthodox Muzelman, Wilde tot iederen prijs hét van buiten leefen van geheel dé Ko ran op de lagere school verplichtend gesteld Zien. Nu is de Koran een tamelijk omvangrijk boek, ën bovendien zijn bepaalde gedeelten er- Van verre van gemakkelijk. Den geheêlen Ko ran woordelijk Vah buiten laten ieereh op de lagere school, zou pradtisch ohgeveer hetzelfde beteekeneh als wanneer Ihèh b.v. Vah onze kinderen vérgeh ZOu, dat ze het geheele NieuWe Testament de moeilijke episteien Vöh Sint Paulus ihclüis van buiten konden opzeggen. Het Voorstel wérd dan Ook niet aangenomen. Het eerste programmapunt van de lagere school omvat wel het Koran-onderwijs. Voor dit onderwijs in den godsdienst worden Zelfs de beste uren van den rooster beschikbaar ge steld. In iedere stad en in ieder dofp zal bo vendien gelègehheid gegeven worden aan alle kinderen, Wier Ouders dat verlangen, om bui ten de OffiCieele schooltijden Zich té Oefenen in het woordelijk opzeggen van den Koran. Maar daarmede was de genoemde senator vol strekt hiét tevredëh gesteld. Onder heftig pro test stemde hij tegen het wétsvööfstêl, öifidat Z. i. aan den Koraft ih het onderwijs niet die overwêgendé plaats werd toegekend, die hij ér San Wenschte toegekend te zien. Twee dagen na dit debat over het godsdienst onderwijs op de openbare Arabische scholen, had dé minister van binnenlandsche zaken een vraag van twee parlementsleden te beantwoor den. Deze vraag betrof een geval, dat zieh in een Engelsche School te Port Saeld zou hebben Voorgedaan. De school in qufestié wordt be stuurd door Vrouwelijke protestantsehe zende lingen. Een mohalhedaansch meisje zou door de directrice mish&ndeid zijn, omdat Zij den Is lam niet wildé verzakèn. De minister deelde mede, dat de géïnefimeeraè feiten biet met völdoehde zekerheid vaststonden. De autoritei ten van dé school hadden verklaard, dat het meisje enkel eh alleen om overtreding van de schoöltucht straf had moeten Ondergaan. Maar tévens deelde de minister medé, dat dé fégee- rihg dé directrice dér school, een zekére miss Marshall, had Uitgewezen uit Egypte.... Wan neet hij van meening was het incident daar mede uit de wereld te helpen, had hij zich echter deerlijk verrekend Vooral naar aanlei ding van deze interpellatie ih de tweede ka mer, stak er in de mohamedaanséhe pers een hevige storm op tegen de buitenlandsche scho len, hospitalen, instituten, tehuizen, enz. en té gen allé christelijke missionarissen in hét alge meen. Hét Leitmotiv, dat in allé toonaarden herhaald werd, luidde: Wij, Egypténarèh, heb ben geen missie én geen missionarissen noodig! Hier in Egypte valt niets te bekeeren Wij en onze kinderen züllen Mohamedaneh blijven. Wij zijn een beschaafd volk. Wij gelooven in één God, als de Christenen. De moraal van on zen Koran beveelt, evenals het Evangelie, het goede te doen en het kwade te lateri. Missiona rissen zijn goed voor heidensche en onbeschaaf de landen, maar hier hebberl zij niets te zoe ken Nu had deze storm tegen de Christelijke mis sies in Egypte zeer blijkbaar ook een politie- ken kant. Het waren vooral de bladen van dé nationale en de z.g. „Wafd"-partij, die zich óp- wierpen als verdedigers van het voorvaderlijk geloof in den Islam. Zij speculeerden op hét godsdienstig fanatisme der massa, en vérweten bij iedere gelegenheid aan dé regeeringspartij haar slappe houding in mohammedaansch-reli- gieuze aangelegenheden. Door heel Egypte rè- gende het telegrammen, resoluties en pétitiès. De koning werd zélfs uitgènoodigd om in té grijpen krachtens zijn sóévèrèihè réchtefl, êft alle bestaande missiescholen in Egypte een voudig te sluiten. Öp sommige plaatsen ging het opgehitste volk ovèr tót betreurenswaar dige daden van gewéld. in Cairo drong men èên protéstantschen missie-pöst binnen en ran selde een Koptisch geestelijke afwaar schijnlijk bij vergissifig, want de strijd was niet tegen de Kopten (inheèmsche Christenen) bé- doëld. Té ThanthS wérd èeri mohammedaanse* fègéèfihgsambtènaaf, die then, geheèl téii on rechte, voor êéii missionaris had aangezien, uit ëén moskee gesleurd en halfdood geslagen. In Kafr-az-ZéyySt Werd een daar bestaand kin dertehuis vah ïtaliaansché Zusters Francisca- nesseh door hét volk bestormd, en dé zustêrs moesten in aller ijl een goéd heenkomen zoe ken om Zich onder béschérmihg van de Moham- medaansche politie te gaan stellen. Ook de groot-schama's van de Azhar-mos- kee (waaraan tegelijkertijd éen zéér bekende höogéschool vóör mohammedaansche gods- diénststudie verbonden is) bemoeiden zich mèt de zaak. Het is van hun stahdpdnt zeer begrij pelijk, eii rrieh verstaat gereedelijk, dat zij nooit erg gestéld zijn gewèest op het groote aantal Christelijke scholen, dat in Egypte ge vestigd is. De dódtoteh van deze moskee dan. grepen dé gelegenheid aan, om een vlammend protest en eèn omroep aan alle ware Muzel mannen van Egypte te doen hooren. De Chris telijke missionarissen worden in dit manifest voorgesteld als schijnheilige bedriegers. Zij stichten in hèt geheele land allerwegen hospi talen, ziekenhuizen en vooral scholen. Het wer kelijke doel van al deze inrichtingen is, den muzelman van zijn voorvaderlijk geloof té be- rooven. In hun scholen wordt een onderwijs gegeven, dat het geloof in den Islam ondermijnt. En daarom: iedere mohammedaan, die toestaat dat zijn kinderen zulke scholen bezoeken, is, om dat feit alleen reeds te beschouwen als éen verloochenaar van zijn geloof. Brussel, 24 November 1933. De leiders van dé socialistische partij in Bel gië, hebben eindelijk openlijk moeten toegeven dat hun actie, in den loop van de laatste jaren, steriel was en van zoodanigen negatieven aard dat, als zij niet spoedig met wat anders voor den dag kwamen, het vertrouwen in hun be leid nog deerlijker zou geschokt worden dan dit nu reeds het geval is, en dat zij daardoor veel van hun aanhangers zouden verliezen. Hun proeédé van altijd afbreken wat ré- geeringen doen, waarin zij niet vertegenwoor digd zijn, begon zelfs den man van de straat te vervelen en niet in mindere mate de werkloo- zen die uit een meerderheid van socialistische vakvereenigingsmenschen bestaan), die nu toeh niet zóó blind zijn om er zich geen re kenschap van te geven dat, indièn er geen bourgeois-regeering aan het bewind zou zijn, waarin zich ook katholieke democraten be vinden, zij niet den minsten Werkloozensteun zouden ontvangen, om de eenvoudige reden, dat de burgers en de financieele instellingen èr niet aan zouden denken, een socialistische- regeering te steunen, wier leuze toeh altijd zou blijven: het vernietigen van het kapitaal en het verarmen der bezittende klasse. Ér ging de laatste jaren zoo weinig actie van de socialistische partij uit, dat haar bladen de kleinste gebeurtenissen aangrepen om deze tot belangrijke feiten op te blazen en aldus de aandacht van de roode kiezers van de werke loosheid der partij af te leiden. Zeer teekenend in dit verband is de cam pagne, welke een socialistisch blad uit het Vlaamschè land wekenlang met leugens, ver dachtmakingen en waardeloóze „documenten" heeft gevoerd tegen de dinasos, een groep Vlaamschè fascisten, die op politiek gebed een Groot-Nederlandsche strékking hebben. Vóór die campagne begon, was er bijria niemand, die iets van het bestaan van dié groep afwist en nu is hij algemeen békend: de campagne heeft hém een auréool van macht en belang rijkheid gégeven, die hij nooit in werkelijkheid heeft gehèd. Men heeft socialistische „raids" naar de „groe ne huizen" dei- dinasos uitgelokt, die thans de eer en het propagandistisch voordeel hebben, dag en nacht door stérke afdeelingen politie machten bewaakt én beschermd te worden; niét uit sympathie van óvérheidswege wordt die bescherming vérleend, natuurlijk niet, maar omdat elke geméénté tnóét vérgoeden de vernielingen die aan eigendommen worden toegebracht, als zij de schuldigen niet heeft wéten te arresteeren, om daar verhaal op té hebbéri. Dé kiezer wérd verder ook ontévrédén, om dat de roodé leidér Vandérveldé zoo déérlijk aan het aftakelen ié, dat bét èerste het beste ministerie uit dé boufgéois-fegéering hem schaamat kón zétten, télkens als bij in hét par lement als öppósitié-redériaar optrad. Met de andere leidèrs is hèt niét béter ge stéld: af wel zijn zij ontgoocheld, ófwel zijn zij in hun ftahdël én wandel zelf op en top bour geois geworden, als zij het tenminste niet tot kapitalist hebbéh gebracht, want er zijn heel tv'dt socialistische parlementsleden, die als ge wone kapitalisten in raden van beheer van groote maatschappijen zétélen en er als rijken op lós lévën. Anderzijds is ér hét doftkèt vooruitzicht op dè toekomst der partij, die, op een paar uit- zonderifigéh na, geen leidéiide élémenten van waarde in haar gelederen hééft, terwijl bij en kele van haaf aankomende woordvoerders een groote zwenking naar het c'ömmuriisfhè moet geconstateerd worden. Doch zelfs deze com munistisch gëtintê gekozenen, zijn in bun privé-leven eehte bourgeois, die altij d gaarne in de mondaine saioiis in rok of smoking pa radeeren en geen grooter genot kennen, dan daar te mogen verschijnen. Dat alles bracht den man van de straat in de war en men oordeelde, dat eindelijk eens met iets anders moest voor den dag worden ge komen, het liefst met iets van constructieven aard. En alzoo kreeg de theoreticus Henri dé Man de coming-man van de partij op dracht, een opbouwend program van actie uit te werken, dat op het Kerstcongres der partij aan de goedkeuring der kameraden zal worden voorgelegd en waarmede de leiders zich alvast accoord hebben verklaard. Het is een soort vijf-jaren-plan, waarvan men verwacht dat het de werkloosheid zal te niet doen, door in die periode het voluum der binnenlandsche capaciteit met 100 pet. té doen toenemen. Als hoofddoel van dit plan wordt aangege ven: éen economische en politieke transforma tie van het land, die bestaat in: lo. hét in vóégé brengén van eén regiem van geméngde vólk- huishoudkunde, omvattende eenerzijds één privé sector en anderzijds een genationaliseer de sector, die de organisatie van het krediet wezen en de voornaamste reeds gemonopoli seerde nijverheden omvat; 2o. de op dié wijzé fierihgérichtë voïkshuisfiöucfkuhcté lê öTftfSP- werpen aan algemeene drectiéven, die ten doel hebben het verruimen der binnenlandsche markt, om de werkloosheid op te lossen en dé voorwaarden te SCheppén langs déWelke een toenemende economische welvaart zou té be reiken zijn; 3o. het verwezenlijken, op politieke basis, van eén hervorming van den Staat eü van het parlementair stelsel, waaruit de basis Zöu ontstaan van eén echte economische eri maatschappelijke démocratie. Henri de Man, heeft deze hoofdgedachten dan in zeven paragrafen uitvoeriger uitge werkt, en aldus een plan van actie ontworpen, waarop in België de socialistische partij voor taan haar activiteit zal concentreëren. WEÈNEN, 27 November (V.D.). De Höngaaf- sche minister-president Goemboës, dé minister van binrierilandsehe zakén, Keresztes-Fischer, de minister van landbouw, dr. Kalay eïi de Oostenfijksche gezant dr. Hënnet zijn heden te Weenëri aangekomen. Df. Dollfuss bööd den Hongaarschen gasten in hotel Imperial een lunch aan. vwv"-' GEBR. BERTELS-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6