atste M' ZEETIJDINGEN. WOENSDAG 29 NOVEMBER 1933 HOLLANDSCHE MIJ. VAN LANDBOUW ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. ONGELUK BIJ HET RANGEEREN. '•v-1 ,.,.v DE EERSTE INDIE-VLUCHT VAN DE POSTJAGER. Vertrek Zaterdag 9 December. MET EEN BILJARTQUEUE GESLAGEN GEEN RECORDREIS. „DAN VALLEN ER LIJKEN DE LYNCH-SCHANDE. DOOR MQTOR AANGEREDEN. BUSKRUITGRANAAT OPGEVISCHT. Veertig jaar in het water en nog ontploft. BETREKKINGEN MET BORG STELLING. AUTO GRIJPT EEN FIETS. Wielrijder zwaar, chauffeur en passagier vrij zwaar gewond. Ernstig ongeluk onder Moergestel. GROOT PROCES WEGENS SMOKKELEN VAN DEVIEZEN. DE FABRIEKSBRAND TE SPIERS. ZESDAAGSCHE TE NE W.YORK. SPANNING TUSSCHEN AGRARIËRS EN HEIMWEHR IN OOSTENRIJK. MARKTBERICHTEN. DE MIJNWERKERSSTAKING IN ZUID-AFRIKA. YISSCHERIJ. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. STOOMVAARTLIJNEN. BINNENLANDSCHE HAVENS- BUITENLANDS CHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN Vergadering der afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken. In café Suisse te Rotterdam heeft de afdee ling Rotterdam, Schiedam en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gisteren een algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer mr. F. A. Nelemans. Volgens den penningmeester notaris Knegt sluit de rekening en verantwoording over 1932 met een nadeelig saldo van 594,81. De Paaschveetentoonstelling In bespreking wordt gebracht het al of niet houden van een Paaschveetentoonstelling te Rotterdam. De heer Noordzij wijst in dit ver band op de gehouden vergaderingen te Amster dam om te komen tot een Federatie van Ten toonstellingscommissies. De heer Graafland is er voor om in 1934 weer een Paasehvee-ten- toonstelling te organiseeren, al is het dan niet prettig om te beginnen met een'nadeelig saldo. Hij meent, dat men niet te klagen heeft gehad over de laatste inzendingen. De voorzitter wijst erop, dat men niet moet zien naar het verleden, maar dat men met de toekomst rekening heeft te houden. De heer Vaandrager is de overtuiging toege daan. dat een tentoonstelling moet worden ge houden, omdat een dergelijke expositie van zeer veel belang is voor het Spoelingsdistrict. Slaagt de tentoonstellings-commissie er echter niet in de kwade financieele kansen af te wen telen, dan zou het onverantwoordelijk zijn, dit jaar een tentoonstelling te organiseeren. De heer de Haas merkt op, dat het voor de Holl. Maatschappij een schande zou zijn, wan neer dit jaar geen tentoonstelling zou worden georganiseerd. Trouwens het is ongetwijfeld in het voordeel van de veehouders, wanneer de traditioneele Paaschveetentoonstelling in 1934 zou doorgaan. Hij stelt verder voor een soort garantiefonds onder de leden in het leven te roepen. Nadat over deze laatste kwestie breedvoerig is gesproken zegt de penningmeester notaris Knegt, dat het hem maar weer beter lijkt, om de gemeente Rotterdam ook voor 1934 te be wegen 3000 subsidie toe te zeggen. Misschien willen andere omliggende Gemeentebesturen ook iets bijdragen. De heer van Hoek zegt, dat de Holl. Maat schappij alleen een tentoonstelling mag hou den, wanneer de gemeente Rotterdam garant zal blijven voor 2000. Rotterdam zal dit on getwijfeld doen, temeer daar deze gemeente toch groote voordeelen trekt van de veemarkt. Zou de gemeente Rotterdam niet garant willen zijn voor genoemd bedrag, dan moet vólgens spr. het eenige besluit zijn, om in 1934 geen Paaschveetentoonstelling te houden, waaraan de consequentie vastzit, dat vermoe delijk nooit meer deze tentoonstellingen zullen worden georganiseerd. Notaris Knegt heeft het vertrouwen, dat Rot terdam jvel weer garant zal willen blijven, te meer daar de Gemeente slechts 850 over 1933 heeft moeten betalen. De voorzitter deelt mede, dat dan in deze richting een beroep op de gemeente Rotterdam zal worden gedaan. Verder zal men zich nog in verbinding stellen met de rand-gemeenten. De heer Bouman, burgemeester van Over- schie zegt dit volkomen te onderstrepen, want in deze is voor de overheid een taak weggelegd. Het voorstel om de landbouwloten van één gulden te brengen op 50 cents wordt met meer derheid van stemmen verworpen. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren mr. F. A. Nelemans en G. van Sille- voldt worden bij acclamatie herkozen. In de plaats van de twee niet-herkiesbaar zijnde bestuursleden W. de Kroes en A. N. Vaandrager worden bij acclamatie gekozen de heeren J. Zeeuw en B. J. Kranenburg. De kwestie van het Federatieve verband. Bij de rondvraag stelt de heer Noordzij aan de orde de kwestie van het Federatieve ver band inzake het organiseeren van tentoonstel lingen. Aanvankelijk werd te Amsterdam ge sproken over de bedoeling een Federatie te stichten van vereenigingen die tentoonstellin gen houden voor paarden en voor vee. Later is dit gewijzigd en wilde men louter vasthou den aan het idee van Paaschveetentoonstellin- gen. Hiervoor voelde 's Hertogenbosch zeer veel. Het gevolg was, dat Utrecht afviel. De heer Vaandrager meent, dat men zich met het idee van 's Hertogenbosch moet vereenigen en zich uitsluitend moet bepalen tot Paasch- veetentoonstellingen. Vanuit de vergadering werd als voorwaarde gesteld, dat Den Bosch dan moet besluiten niet op één en denzelfden dag als Rotterdam, een Paaschveetentoonstelling te houden. De homogeniteit met 's Hertogenbosch, zoo zegt de heer Vaandrager is voor de Rotterdam- sche afdeeling het meeste waard. Voorgesteld wordt dan, eerst met 's Bosch te gaan confereeren, alvorens dienaangaande een beslissing zal worden genomen. De heer Hoek maakt de opmerking, dat wan neer de afdeeling meegaat met 's Hertogen bosch, dat dan de heele Federatie-kwestie geen zin meer heeft. De teeltbeperking van tuinbouw, producten. De voorzitter doet dan voorlezing van een schrijven gezonden aan het Hoofdbestuur in zake de circulaire, welke men van de Regee ring heeft ontvangen met betrekking tot de teeltbeperking van tuinbouwproducten. Dit schrijven is opgesteld, zonder dat alle leden daaromtrent konden worden gehoord, aange zien het antwoord vóór 24 November moest binnen zijn. In dit schrijven heeft de afdeeling Rotterdam te kennen gegeven, dat met groote omzichtig heid deze teeltbeperking zal moeten worden toegepast. De voorstellen van ir. ter Hofstede zal men in deze ongetwijfeld tot leidraad die nen te nemen. De heer Vaandrager merkt op, dat het hoofd bestuur afwijzend staat tegenover het Rap port van den Regeeringscommissaris in deze. Ook de afdeeling moet zich hiertegen éénparig verzetten. De heer Timmer zegt, dat in Zuid-Holland (de eilanden) de laatste jaren de tuinbouw producten-teelt in abnormale mate is toegeno men. Een dergelijke cultuur kan men toch maar niet ineens knotten. De bedrijven heb ben zich op deze cultuur ingesteld en inkrim ping zou beteekenen groote schade. Voor de zienswijze van den Regeeringscommissaris is geen enkele redelijke grond aanwezig. De voorzitter constateert, dat men het der halve eens is met het schrijven van het bestuur en sluit daarop de vergadering. FASCISTENREL TE BREDA. Maandagavond tusschen half negen en half tien waren enkele fascisten te Breda voor het pand van de Hema in de Ginnekenstraat druk aan het colporteeren met „De Bezem". De col portage schijnt van dien aard te zijn geweest er zou o.a. zijn geroepen: Koopt niet bij Joden, koopt niet bij warenhuizen dat het voorbijgaand publiek zich ermee ging bemoeien. Dientengevolge ontstond een volksoploop, waaraan de recherche een eind maakte, door de colporteurs mee te nemen naar het politie bureau en het publiek te verspreiden. Zitting van 28 November. Zwijntjesjagers. Drie verdachten hebben zich te verantwoor den gehad terzake van diefstal en heling van een fiets ten nadeele van mej. M. C. Delsman gepleegd op 10 April. De zaken tegen de ver dachten wejden ieder afzonderlijk behandeld en het bleek, dat hun verklaringen niet ge heel overeenstemden. Zoo beweerde de 34- jarige koopman W. Q., dat hij de fiets had overgenomen van den 27-jarigen lossen werk man L. B., om hem voor dezen te verkoopen. B. daarentegen zeide de fiets van Q. te heb ben overgenomen. De verklaringen van den waterstoker in wiens stalling de gestalen fiets een tijdelijk onderhomen had gevonden waren niet positief, maar in elk geval kwam vast te staan dat Q. niet in die stalling was geweest. De 36-jarige rijwielreparateur P. J. P. had de fiets gekregen uit handen van Q. Voor dezen had hij een kooper gezocht en daarin was hij geslaagd. Een inwoner te Hillegersberg was voor 14 eigenaar geworden. Q. had van die som f 10 gekregen en daarvan had hij weer 8 aan B. afgestaan. Het O. M. waargenomen door mr. J. F. Hoef- felman achtte ten aanzien van P. en Q. heling bewezen en het eischte tegen P. 5 maanden gevangenisstraf na aftrek der preventieve hechtenis, tegen Q. 5 maanden gevangenisstraf. In de derde zaak heeft het O. M. nog geen requisitoir genomen, aangezien een der getui gen niet verschenen was. De rechtbank heeft daarop de behandeling in de zaken tegen W. Q. en L. B. aangehouden tot 12 December. De verdediger van P., mr. H. L. v. Zanten heeft er op gewezen, dat P. geen opzetheling heeft gepleegd, doch onvoorzichtig is geweest. Pleiter vroeg een clemente straf en met het oog op de huiselijke omstandigheden van ver dachte diens invrijheidstelling. De rechtbank heeft dit verzoek ingewilligd en de uitspraak in deze zaak bepaald op 12 December. Tuinders in moeilijkheden. Vervolgens heeft terechtgestaan de 28-jarige tuinier P. L. uit Dirksland. die zich aan valschheid in geschrifte had schuldig gemaakt. Verdachte had in Augustus 1932 een brief aan den zaadhandel van Van den Berg te Naald wijk gezonden, waarin hij snijboonenzaad had besteld, welke bestelling hij onderteekend had met den naam C.- den Hollander. Eenige weken later had verdachte aan dien zaadhan del nogmaals op naam van den Hollander een bestelling gedaan. Verdachte gaf de feiten toe. Dat hij hiertoe overgegaan was, kwam voort uit zijn angst, dat de firma v. d. Berg niet zou leveren, aangezien hij nog een schuld had. De bestellingen waren gedaan met medeweten van C. den Hollander, met wien verdachte gewonlijk zaken zou doen, hoewel dit nog niet officieel geregeld was. Verdachte erkende voor de betaling der zaadleveranties aansprakelijk te zijn, doch op het oogenblik niet bij machte te zijn tot betalen. Als getuige werd gehoord C. den Hollander die verklaarde dat er wel sprake van geweest was, dat de boerderij van getuige en de tuinderij van verdachte samengevoegd zouden worden tot één bedrijf, doch dat getuige zich ten slotte had teruggetrokken, omdat hij er achtergekomen was, dat op de door verdachte gebouwde kassen meer dan 100 pet. hypotheek rustte Getuige gaf op een desbetreffende vraag toe in het voorjaar van 19-33 failliet verklaard te zijn. Vol gens zijn verklaringen zou getuige geen toe stemming hebben gegeven om zijn naam onder bestellingen te gebruiken. Het O.M. achtte het ten laste gelegde bewezen Dergelijken praktijken die bonefide handelaren kunnen benadeelen, moet de kop w.rden in gedrukt. Het O.M. eischte 3 maanden gevange nisstraf. De verdediger mr. W. J. C. A. Nijgh heeft de voorgeschiedenis van deze zaak opgehaald. Hij heeft er aan herinnerd, dat verdachte gedu rende 37 dagen in hechtenis is geweest. Hij had een bloeiend bedrijf, behoorde tot een der beste tomatenkweekers en als hij niet in hechtenis was genomen, dan zou hij thans een bemiddeld man zijn geweest en niet genoodzaakt zijn ge weest om uitstel van betaling te vragen. De aanhouding van verdachte is geschied op insti gatie van den Hollander, den man, die zelf niet geheel juist heeft gehandeld bij zijn faillisse ment, en die nu door het O.M. op zijn woord wordt geloofd. Pleiter verzoekt dringend ver dachte tot een lichte voorwaardelijke straf te veroordeelen. Uitspraken 12 December. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: H. v. L. 41 jaar, monteur en H. W. T. 19 jaar, bankwerker te Capelle a. d. IJssel, beiden ge detineerd, wegens diefstal van een auto uit de garage van den kaashandelaar H. Sterkenburg te Capelle a. d. IJssel tot een gevangenisstraf van resp. 9 en 8 maanden, de laatste met aftrek der preventieve hechtenis. A. B. 40 jaar, kruidenier, v.egens heling van de door de beide vorige verdachten ontvreem de auto tot 8 maanden gevangenisstraf. W. F. B., 24 jaar, autogeenlasscher te 's Gra- venhage, gedetineerd wegens diefstal van een motorfiets ten nadeele van J. de Jong tot 4 maanden gevangenisstraf. A. I. 22 jaar, koopman te Maassluis, gedeti neerd wegens ontucht met iemand beneden 16 jaar, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis met bepaling, dat 4 maanden daarvan voorwaardelijk worden op gelegd met een proeftijd van 3 jaren. Een arbeider vrij ernstig gewond. Dinsdagmiddag was men op het stations emplacement te Middelburg bezig met het ran geeren van een goederentrein, waarin o.a. een met vlas geladen wagon gekoppeld was. Op dit vlas bevond zich de 27-jarige K. en de 23-jarige J., beide gehuwde personen uit Grijpskerke, die het vlas nog moesten afdekken. Toen men bij de Hooge Brug kwam, bleek, dat de mannen er niet veilig onder door konden. K. greep zich eerst aan de brug vast, doch yiel toen van de vrij groote hoogte op den grond. J. bleef plat voorover liggen. Op hun hevig gegil werd de trein tot staan gebracht. K. was vrij ernstig aan het hoofd en rechterschouder gewond. Na voor- loopig ter plaatse verbonden te zijn, is hij naar het ziekenhuis overgebracht. J. klaagde over pijnen in het lijf, maar kon zich overigens ge woon bewegen. T3" "li" 7S Slachtoffer overleed aan de gevolgen. De 26-jarige arbeider J. R., die in het café van V. in de Zwanestraat te Arnhem een be zoeker met een biljartqueue den schedel heeft ingeslagen, is wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende, ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De eisch W23 1 jaar. Zooals men weet, was het slachtoffer aan de gevolgen overleden, doch bij het onderzoek was komen vast te staan, dat de man een «hsormaal dunnen schedel had. Het studiecomité „Snelpost Ned.-Indië" deelt mede, dat de Post jager in den vroegen morgen van Zaterdag 9 December van Schiphol naar N. O. Indië zal vertrekken en na een kort ver blijf aldaar op Zondag 17 December de terug reis weder zal aanvaarden. Naar aanleiding van de vele berichten, die buiten de verantwoordelijkheid van genoemd comité gepubliceerd zijn, acht het comité het wenschelijk, in de eerste plaats te vermelden, dat deze tocht geen recordreis beoogt, doch dat deze uitsluitend als studietocht bedoeld is, zoo dat dus elk risico vermeden zal worden, ten einde aan te toonen, dat een dergelijke post- vlucht naar Ned. Oost-Indië practisch en eco nomisch uitvoerbaar is. De aanvankelijke opzet was, het traject in gemiddeld 45 vlieguren af te leggen, doch dan zou de tocht uitgesteld moeten worden tot het a.s. voorjaar, daar de vereischte schroeven voor dergelijke snelReden dan beschikbaar zullen zijn. In verband met het ongunstige jaargetijde acht het comité het niet gewenscht een reisduur op te geven. Worsteling in het Deventerseh stadhuis. Gisterenmorgen verscheen ten gemeente huize een man, die burgemeester Wttwaall wilde spreken. Hem werd echter medegedeeld dat de burgemeester hem niet kon ontvangen. De man bleef aandringen en toen men hem nogmaals aan het verstand bracht, dat hij niet kon worden ontvangen, liep de man, onder het uitroepen van „Dan vallen er lijken!" de trap op naar de. burgemeesterskamer. Een van de boden liep hem achterna, greep den onge- wenschten bezoeker en beiden rolden van de trap. Er ontstond een worsteling, waarin zich ook een tweede bode en daarna een agent van politie mengden. Het gelukte tenslotte den indringer te overmeesteren en hem in het politiebureau ter kalmeering op te sluiten. Bestuurder over den weg geslingerd. Op den spoorwegovergang te Eenrum is da heer J. van B, hoofd der openbare school te Mensingeweer, door onbekende oorzaak aan gereden door den motorrijder H. uit Oldehove. H. die nogal vaart had, werd tegen den grond geslingerd en bekwam een hersenschudding, terwijl zijn motor ernstig werd beschadigd. De heer van B. kwam er met enkele lichte ontvellingen af. Op verschillende plaatsen tusschen Utrecht en Breukelen is men thans bezig de Vecht uit te diepen. De opgehaalde bagger wordt ge bracht op een terrein nabij de boerderij „De Hoek" onder Zuilen. Maandag werd hierin een oud model gra naat of bom ontdekt ter leugte van plm. 20 c.M. en met een doorsnede van plm. 6 c.M., meldt het „U.D." Op verzoek zijn enkele militairen van de genie komen kijken en deze heeren, waar onder een luitenant, kwamen na onderzoek tot de conclusie dat de gevonden bom een buskruitgranaat moest zijn van omstreeks het jaar 1890. Gebleken was verder dat de granaat wel afgeschoten was, maar niet bnt- ploft. DU werd geconstateerd aan de insnij dingen die duidelijk vielen waar te nemen. Door middel van een lont heeft de genie het gevaarlijk projectiel tot ontploffing gebracht. Door de explosie werd een gat van ongeveer een halven meter in den grond geslagen. On danks ijverige nasporingen heeft men geen enkel stuk van de granaat teruggevonden. Oplichting door directeur van incasso-bureau. Door de Haarlemsche politie is Dinsdagmor gen als verdacht van verduistering een direc teur van een incassobureau te Haarlem gear resteerd. Hij nam personen in dienst, van wie hij borgstelling eischte en hun voorspiegelde op contract dat het geld veilig bij een bankin stelling zou belegd worden. Op deze wijze slaagde hij er in verschillende personen voor een totaal bedrag van 3200 te benadeelen. De personen verdienden een salaris van 20 k 25 per week, terwijl de borgstellingen van 100 tot 500 varieerden. Dit geld werd gebruikt om de salarissen en het eigen onderhoud van den directeur te be kostigen. De genoemde salarissen werden slechts een maal, soms enkele keeren uitbetaald, waarna dan met de personen ruzie gezocht werd zoodat deze hun betrekking en borgstelling zonder meer kwijt raakten. Iemand die tot inspecteur aangesteld zou wor den, deed aangifte bij de politie. De directeur is in verzekerde bewaring ge steld. Op den Tilburgschen weg onder de gemeente Moergestel is gisterenavond de wielrijder W. Laurijssen uit Tilburg, die per fiets in de richting van zijn woonplaats reed, door een hem achterop rijdende vrachtauto gegrepen. De ongelukkige werd een 25-tal meters mee gesleurd en daarna tegen den grond gesmakt. Behalve een zware hersenschudding en een ernstige hoofdwonde bleek de man een been breuk te hebben bekomen. Ijlings werd de ziekenauto van den G.G.D. te Tilburg, ontbo den en daarmede is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht. De aanrijdende vrachtauto, bestuurd door den veekoopman T. uit Tilburg, kwam na de botsing in een sloot terecht. Ook T. en zijn medepassagier werden min of meer ernstig gewond. De politie heeft de schuldvraag in onder' zoek. Gouverneur van Californië gedesavoueerd. NEW YORK, 29 November. (R.O.) De ver klaring van den gouverneur van Californië, James Rolph, dat hij lynchen de beste straf voor moordenaars acht, en dat hij er over denkt, om moordenaars, die nog in de gevan genis zitten, aan de genade van de bevolking van San José over te leveren, wordt door de bladen sterk afgekeurd. De bladen wijzen er op, dat het niet tot de taak van den gouverneur van een staat be hoort om de bevolking tot onwettige hande lingen aan te sporen. Ook de gouverneur van Maryland heeft ver klaard, dat hij de meening van zijn Californi- schen collega in het geheel niet deelt en, zooals gemeld, heeft hij negen personen, die aan een lynchpartij hadden deelgenomen, te Salisbury doen arresteeren.» In Zuid-Carolina zijn elf personen in hech tenis gesteld onder beschuldiging van op 16 November' j.l. een neger te hebben gelyncht. De gouverneur van dezen staat heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat tegen deze menschonteerende handelingen streng moet worden opgetreden, daar anders het kwaad zich vèel sterker zal uitbreiden. ST. JOSEPH, (Missouri) 29 November. (R.OJ Opnieuw is een slachtoffer gevallen aan de lynchwoede. die onder de bevolking van ver scheidene Amerikaansche staten heerscht. Hier ter stede heeft een woedende volksme nigte de stedelijke gevangenis bestormd en een neger wegens het mishandelen van een jong meisje uit zijn cel gesleept en hem op de binnenplaats van de gevangenis opgehan gen. Vervolgens overgoot men het lijk met een brandbare stof en stak het in brand. SAN FRANCISCO, 29 November. (\7.D.) De twee advocaten van den te San José gelynchten Jack Holmes, die hem zouden verdedigen in het proces wegens ontvoering van den mil- lionnairszoon Brooke Hart, waarvan Holmes beschuldigd werd, zullen namens de familie van Jack Holmes een aanklacht indienen tegen den gouverneur van Californië, James Rolph jr. en tegen de autoriteiten van het district Santa Clara en de stad San José wegens het niet treffen van de noodige maatregelen om den volgens hen onschuldigen arrestant tegen de menigte te beschermen, terwijl gouverneur Rolph bovendien zijn voldoening over de lynch partij uitsprak. Het naspel van een lynch- partij. BALTIMORE, 28 November. (V.D.) In ver band met de weigering van de plaatselijke over heid van Salisbury (Maryland,) om de bel hamels te arresteeren, die een volksmenigte hebben opgeruid tot het lynchen van een ne ger op 18 October j.l. te Princess Anne, heeft de gouverneur van den staat Maryland een bataillon van de nationale garde derwaarts gezonden met de opdracht de schuldigen te arresteeren. Ir der daad werden vier hunner gevangen genomen. Zoodra echter het nieuws van de arrestatie hekend werd, schoolde een groote menigte sa men, die een aanval ondernam op de kazerne, waar de militie ondergebracht was, die óe arres tatie verricht had en die dermate in het nauw werd gedreven, dat er niets anders overbleef dan tot onruiming der kazerne over te gaan met medeneming der gevangenen. Na het vertrek dezer troepen ondernam de opgewonden menigte een tweeden aanval op de kazerne, die echter met behulp /an traan- gasbommen en bajonetten werd afgeslagen. DüSSELDORF, 29 November. (V.D.) Voor de groote strafkamer te Düsseldorf is gisteren aangevangen een proces wegens het smokkelen van deviezen, dat verscheidene dagen zal du ren. Terecht staat de 38 jarige te Kofice in Polen geboren koopman Mathan Zimmer, die sinds 1927 als Nederlander is genaturaliseerd. Hij zou deel uitmaken van een grooten internationalen effectensmokkelbond welke zijn zetel heeft te Antwerpen en Amsterdam. Zimmer wordt ervan beschuldigd, voor on geveer twee millioen mark effecten (i.G. Far- ben aandeelen, rijksbankaandeelen en rijks- spoorwegaandeelen) tegen lagen koers in Ne derland en België te hebben gekocht, over de grens naar Duitschland te hebben gesmokkeld daar te lande met groote winst te hebben ver kocht en de bedragen in marken naar 't bui tenland gesmokkeld te hebben. Zimmer zou een berucht persoon zijn, die in ingewijde kringen ook nog bekend zou staan als smokkelaar van bedwelmende middelen, diamanten en tapijten. Voor dit proces zijn ongeveer vijftig getui gen opgeroepen van wie een aantal niet is verschenen, daar zij gedeeltelijk misschien medeschuldig aan het smokkelen tijdig Duitschland hebben verlaten. Als medebeklaagde moet terecht staan de chauffeur van Zimmer, Lucker, uit Neder land, die echter ook niet is verschenen. Zimmer, die reeds lang onder verdenking stond, werd in October 1932 in Müncnen Glad- bach gearresteerd, juist toen hij bezig was, weer vijftigduizend mark aan effecten te verkoo pen. Zimmer schijnt te hebben samengewerkt met den te Amsterdam wonenden Steinhauer, die als bankier voor hem optrad. Het smokkelen der deviezen moet hebben plaats gehad via een centrale te Heerlen, van- waaruit voornamelijk zaken gedaan werden naar Düsseldorf, Keulen, Essen en Aken. De medebeklaagde, die niet verscheen, chauffeur Lucker, bracht Zimmer steeds per auto over de grens. Bij het verhoor ontkende Zimmer onwettige zaken te hebben gedaan. Dinsdagmorgen om 8 uur had het koppel RebollLands nog de leiding, doch J. Walthour Dempsey hadden den ronden-achterstand ge heel ingeloopen. Toen waren 1013 K.M. 770 M. afgelegd en was de stand: 1. Reboli—Lands 115 pnt.; 2. J. Walthour Dempsey 109 pnt.; op één ronde: 3 Peden Letourneur 174 pnt.; 4. Diilberg—Wissel 124 pnt.; 5. GrimmFred Spencer 79 pnt.; 6. Mac NamaraWinter 73 pnt.; 7 RitterCroley 56 pnt.; op twee ronden: 8. DeschampsIgnat 41 pn.t; 9. ManeraSchalier 40 pnt.; op drie ron den: 10. MillerCrossley 54 pnt.; op vier ron den: 11. Debaets—Hill 92 pnt.; 12. Severgnini— Binda 79 pnt.; 13. Thomas—Giorgetti 60 pnt. en 14. Sheehan—Black 32 pnt. WEENEN, 29 November. (R.O.) De Oosten- rijksche bondskanselier, dr. Dollfuss, doet krachtige pogingen om de tegenstellingen in de rijen van zijn aanhangers te overbruggen. De spanning tusschen de Agrariërs en de Heimwehr is verscherpt door de rettc, die de leider der agrariërs dr. Winkler, Zondag heeft gehouden en waarin hij o.a. verklaarde te zijn uitgenoodigd naar Weenen te komen hetgeen zou wijzen op een reconstructie van ae regee ring Dollfuss. Majoor Fey van de Heimwehr heeft thans medegedeeld, dat dr. Winkler niet is uitgenoo digd. Zeven arbeiders om het leven gekomen. SPIERS, 29 November. (W.B.) De brand, welke gisteren in de celluloidfabriek alhier uit brak, heeft niet, zooals aanvankelijk werd aan genomen, drie maar zeven slachluffers ge- eischt. Slechts twee van de negen arbeiders, die zich in de brandende afdeeling bevonden konden zich redden, daar zij zich toevallig n dé na bijheid van de deur bevonden. Niettemin lie pen zij ernstige brandwonden op. JOHANNESBURG, 29 November. (R.O.) In de staking der mijnwerkers is nog geen verande ring gekomen. De 200 mijnwerkers die Maandag het werk hebben neergelegd, wegens het ontslag van een hunner medearbeiders, hebben nog steeds den arbeid niet hervat. De meeste der inlandsche arbeiders hebben zich echter niet bij de staking aangesloten. DELFT, 29 November. Aanvoer en prijzen wa ren 55 vette varken, per kg. levenw gewicht 38—37— 35 ct. RODENRIJS, 29 November. (Coöp. Groenten- veiling-Vereen. Berkel en Rodenrijs G. A.Sla le srt 1020, savoye kool ie art 0.704, 2e srt 2.50, roode kool le art 1.50 per 1Ö0 stuks, stam- prinsesseboonen 40—51, snyboonen 23 —47, to maten B 4.80—8.60, C 2 per 100 kg., peen le srt 90 ct per 100 bos, witlof 11—17 ct. UTRECHT, 28 November. (Ver. Eierveiling Utrecht.) Eieren 3.60—6.12, eendeieren 3.20 —3.25. UTRECHT 28 November. Elite veiling. Appels: bellefleurs 7—17, goudreinetten 1330,, lans- bergerren. 14—16, pres. v. engeland 13—30, jonathan 30perenbeurre clairgeau 26—38. Gewone veiling: appels: armgaard 3—11, bel lefleurs 5—17, bromley seedling 5—12, cam pagne zoet 210, goudreinetten 627, jasappel 2—8, pres. v. engeland 7—37, rijnzoet 4—9, sterappel 531, zoete reinetten 213; peren: beurre clairgeau 1631, compt. de paris 6— 21, gieser wildeman 7—15, groempeer 3—9, Jodeapeer 3—11, kamperveenen 4—9, lauwtjes- peer 210, le lectier 627, winterjannen 4 —11, (Jsbouten 59, zwijndr. jjnp. 5—23, alles per 100 kg. WOERDEN, 29 November. (Kaasmarkt.) Aan gevoerd 298 partijen, prijs le soort met rijksmerk 2628, 2e soort 2225, zwaardere id. 28.50 zonder rijksmerk per 50 kg. Handel matig. ROTTERDAM, 29 November. Heden werden aan de vischmarkt alhier van IJmuiden, Enkhul zen, Denemarken en elders 370 manden en kisten versche en 150 kistjes gerookte visch aangevoerd. De prijzen warenmiddel tong 28—34, middel tarbot 1220,, kleine tarbot 610, griet 5 12, middel schol 10—16, kleine schol 3—8, bot 10—15, kabeljauw 8—16, middel schelvisch 1014, kleine schelvisch 3—6, gul 4—7, wij ting 3—5, alles per mandspiering 1.50—2, versche haring 50—75 ct., bokking 1. ROTTERDAM, 29 November 1933. Vlet- en lichterwerk: 150 ton 6.50, 250 ton 8, 230 ton en 150 ton soda ƒ7, alles per dag. Vakrwerk: 80 ton gerst n. de Binnenstad 40 en bloc, 100 ton mais n. Hoornbrug 185 en bloc, 50 ton n. Amsterdam 3.15, 2500 bos rietmatten v. Gouderak n. Hoogezand-Sappemeer a 13 cent per stuk, 100 ton mais en koekschilvers n. Gendt 2.20, 60 ton n. Raalte 4.70, 50 ton n. Weesper- karëpel 3.15, alles per last. 400 ton rogge naar Ruhrort—Keulen 170—1S5—200, Kempenaar n. idem 170—185--200. ROTTERDAM, 29 November 1933. B o v e n r n. Waterstand iets vallend, matige vraag. Matige ruimte, stemming vast. Voor ruwe producten geen noteering. B e n e d e n r ij n. Waterstand iets wassend, meer vraag. Matige ruimte, stemming vast. Brtsvraehten naar de Ruhrhavens met 4 los- dagen 50 en 8 losdagen 60 ct. per last. Sleeploon volgens 27Vi cents tariei. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM 29 Nov. 28 Nov. 27 Nov. Londen per 8.17Ü 8.2 -2% 8.21 Be/lijn p.100 Mk. 59.34 69.42'2 59.24 Parijs p. 100 frs. 9.74 9.74 9.715C Bruss. p.100 belg 34.57 34.61 34.57H Zwits. p. 100 frs. 48.14 48.13 48,U7!t Weenen p.lOOsch Kopenh. p.lOOkx. 36.65 36.75 36.75 Slockh. p 100 kr, 42 25 42.50 42.50 Oslo per 100 kr. 41.20 41 40 41.35 New-York per 1.66% 1.62% 1.59 pariteit 12.101 59.263 9.743 34.958 48.001 35.002 66.677 69.677 66.671 2.4877 den; MERCURIUS, m.b., Londen; WEST- VLAANDEREN, m.b, idem; ADELAAR, m.b., idem; BEAVERHILL, id.; MARIA, m.b., Poole; gap. van Gent: OILSHIPPER, Philadelphia; gep. van Terneuzen: SOJUS VODNIKOV S.S.S.R., Batoura. HOLLAND-AMERIKA LIJN. LOCHKATRINE R'dam n. Vancr. 26 v. L. Ang. NEBRASKA Vancr. n. R'dam 26 v. S. Francisco BLOMMERSDIJK, Rotterdam n. Philadelphia 27 (1.38 n.m.) 180 mijl Z.W. van Valentia. BURGERDIJK, Rotterdam n. New-Orleans 27 (9.56 v.m.) 115 mijl Z.Z.W. van Land's End. HALCYON LIJN. MAASBURG Oran n. Wabana p. 22 Gibraltar, HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. WAALKERK 28 v. Hamburg te Amsterdam. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. MANOERAN 28 van Amsterdam te Calcutta. JAVA—NEW-YORK LIJN. CITY OF CORINTH Java n. N.-Yorlc 27 v Cochin KON. NED. STOOMBOOT- MIJ. POSEIDON Rotterdam naar Barcelona 27 (9.4 v.m.) 90 mijl Z.O. van Land's End. BENNEKOM Chili naar Amsterdam via Rotter dam 28 (12 midd.) van Liverpool. ARIADNE 28 v. Palermo te Amsterdam. HERCULES 28 van Amsterdam naar Demerara. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BALOERAN (uitreis) 28 (2 n.m.) v. Gibraltar. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. TABINTA (uitreis) p. 27 Ouessant. POELAU LAUT 28 van Londen te Amsterdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ALCINOUS, Hamburg naar Japan 26 te L'pool. MEMNON .rapan naar Rotterdam 28 van Aden. ATREUS Batavia n. Amsterdam p. 28 Perim. MEMNON Japan naar Rotterdam p. 28 Perim. ROTTERDAM aangekomen. 28 November namiddag: 4.— FINLANDIA, D. Burger Zn., Londen, Capelle a/d IJssel, stukg.4.30 EXPRESS, m., Wm H. Müller Co., Lynn, St. Jobshaven, stukg.; 5.15 APOLLINARIS YL P Londen, Rijnhaven N.z., stukg.u.45 JAIn J i.A, m., N.V. Vermaas, Rye, Waalhaven 60, J 6.0O OSTREVENT, Worms Cie., Havre, Waalhaven N H B., ledig; 6.45 THEMIS, Cont. Hand Transp. Mij., Nantes, Binnenhaven, ledig; 7 15 ARETE, P. A. v. Es Co.. Swansea, id., stukg.; 815 CAMERATA, Friedr. Krupp, I^enisaf. WoaU haven N.Z., ert.s; 8.30 SLESVIG, Wambersie Zn., Izmir, Schiehaven, stukg.8.35 EULER, in., id., Setubal, Boei 16, stukg.; 8.45 BALDUR, Transp. M\j. Vulcaan, Bona., Waalhaven N z., erts; 8.50 RHEA, Wambersie Zn., Amsterdam, stroom ten anker, stukg.9.15 KASHIMA MARU, Phs. v. Ommeren, Yokohama, Lekhaven, stukg. f NIEUWE WATERWEG aangekomen 28 November namiddag: 10— WARTENFELS, Hamburg: 11.25 NOR- MANDIA, Gothenburg; 11.45 CHESAPEAKE, t.. Aruba vertrokken 28 November namiddag: 2.50 HILLFERN, Dublin; 3.30 ARTA, Ham burg; 3.45 GILLHAUSEN, Lulea; 5.30 RAPIl), m., Lynn; 6.15 GRETA FORCE. Antwerpen: SKELDON, Honfleur; MARQUARDT PETER SEN, Newcastle: 6.45 KOTA AGOENG, Batavia; LEANDER, Antwerpen; 7.10 MAAS. Hamburg; IMPORT, Londen; PANTHER, Hamburg; HAK- MODIUS, idem; GAMBIAN, Liverpool; YAR MOUTH TRADER, Yarmouth; 7.30 CEUTA, Ca sablanca: LYNN REGIS, Lynn; 8.— AUDACITY. Londen; 8.20 WESTLAND, Leith; NEREUS, Stettin: BATAVIER V, Londen; RONAN, Dun- dec; 8.30 MERSEY, Goole; 8.55 KALMAR, Hom burg; 9.15 ELIN, Koningsbergen; 9.30 AY HE- SOME, Newcastle; 9.40 SHERIN GHAM, Har wich. 9.40 SHERINGHAM, Harwich: 10.— ULM, Hamburg: 10.15 JOHANNES C. RUSS, Sluiskil; 11.10 AMSTERDAM, Harwich. Wind Z.O., matige bries, kalme zee, betrok ken lucht. SCHIEDAM aangekomen 28 November: YANG TSE, Duinkerken, Les Cons. Réunis. IJMUIDEN, aang. 28 Nov.: FALKEN, Kopen hagen n. Spaarndam, paling; VALBORG. Lenin grad hout; BERENT, mb„ Boston (L) n. Spaarndam, ledig; WAALKERK, Hamburg, stukg. ARIADNE, Lipari, stukg.POELAU LAUT, Londen, stukg. Vertrokken'. 28 Nov.: RHEA (Nent.) Rotter dam: REGISTAN, Antwerpen; HERCULES, West Indië; ARDGANTOCK, BlythLEMB11, Leningrad; NORMANDIA, Rotterdam; RIJN STROOM, Leith; GRONINGEN, LondenMAL- KAH, Hamburg; VLIESTROOM, Hull; LINGE- STROOM, Londen; SPERBER, Brunsbuttel v.o. VLISSINGEN aang. 28 November: PRINSES JULIANA, Harwich vertr. 28 Nov.: MECKLENBURG, Harwich; gep. van Antwerpen: DARLINGTON, Duin kerken; KASHIMA MARU, Rotterdam; NOR WICH TRADER, Yarmouth; MARI, Dublin; RAILA, Amsterdam; LAS PALMAS, Casablanca; MUNDRA, Londen; CITY OF BRADFORD. Grimsby; HODDER, Goole; CUSTODIAN, Lon- ALK 27 van Rotterdam t.< Reval. AGNITA, t, Amstm. n. C\ ragao p. 27 Lizard. ALEXANDRIA 24 van Ro'. Lerdam te Pillau. ARY SCHEFFER 26 van Rotterdam te Havre. ARGUS mb., 24 v. Rott. te Yarmouth (Nor.) BOWLING 27 v. Amat. te Leith. BHUTAN Rottm. n. Japan 27 v. Malta. BELOMORES, Rottm.-Murmansk, 23 v. Kopervik BRIMANGER Rotterdam naar Vancouver 27 (12.8 v.m.) 90 mijl O.Z.O. van Land's End. BADENIA, m, 27 te Londen uitgekl. n. Dordrecht BUESTEN, t. Rottm. n. Novorosslsk p. 27 Ouess. BATAVIER VII 27 v. Middlesbro naar Aberdeen. BACCHUS, Rott. n. Gdingen p. 26 Brunsbuttel. BLACK FALCON 27 v. Rotterdam te New-York. CITY OF WINDSOR R'dam n Beira 28 te Kaapst. CITY OF ALMA 28 van Rotterdam te Mobile. CAMOGBI Rotterdam naar Valparaiso 27 (8.28 v.m.) 90 mijl van Land's End. CLARE GRAMMERSTOP.F, Amstm. n. Koningsb. p. 23 Brunsbuttel. CARELIA, Rotterdam-Raumö 22 v. AbB. CERONS 26 van Rotterdam te Havre. CIRCE 26 van Rotterdam te Caen. CLONLEE 26 v. Rott. ta Cork. CHASMOOR 24 v. Rott. te Limerick. DIXCOVE Rott. n. West-Afrlka 26 (4.41 n.m.) 30 mijl ZW. v. Guernsey. DUNBAR CASTLE 27 v. Rotterdam te Beira. DORTMUND Rott. n. Australië p. 24 St. Vincent. ELSTER, Rottm. n. Viipuri p. 23 Brunsbuttel. ELBING, Rottm. n. Elbing p. 24 Brunsbuttel. FORMIGNY Rott. n. Marseille 27 v. Havre. FORT DE SOUVILLE Rottm. n. W.-Afr. 25 te Havre. GELDERLAND 28 v. Hamburg n. Blyth. GUDRUN, Rottm. n. Stettin p. 24 Brunsbuttel. GUNDEGA, 25 v. Terneuzen te Leningrad. GERTRUD, 23 van Rotterdam te Gdynia. GATESHEAD 26 v. Amst. te Shields. XNSTBKBURO. Rottm. n. Koningsb. p. 23 Brunsb. JAVA ZEE slbt. Aihst. n. Bona 27 (8.04 v*.m.) 30 mijl O. v. Niton. JULIUS H. STINNES 27, Rottm. n. Koningsb;"#!'- 23 Brunsbuttel. JOMA, m, 27 te Ldn. uitgekl. n. Mlddelhamls. KALBA, m, 26 van Rotterdam te Londen. KOTKA 27 v. Rott. te Plymouth. KENNETH HAWKSFIELD 26 v. Sluiskil te Blyth KRIEMHILD, 24 v. Rotterdam te Stettin. KATHE. 24 van Rotterdam te Stettin. LANRICK 26 v. Rott. te Leith. LEIF'26 v. Amsterdam te Barry. LILLIE MATTHIESSEN, Rottm. n. Stockholm p. 23 Brunsbuttel. LALANDIA R'dam n. Bangkok 25 v. Colombo, MEONIA Rottm. n. Bangkok p. 26 Gibraltar. MENES Rottm. n. Java p. 27 Gibraltar. MITTELMEER, t, Amstm. n. Nantes p. 27 Ouess. MAASSTROOM 26 v. Amst. te Bristol. MACCLESFIELD 26 v. Rott. te Grimsby. MALANGE Rott. n. Lissabon 27 (9.10 v.m.) 40 mijl v. Land's End. NESTOR Rott. n. B.-Ayres 26 (4.30 n.m.) 40 myl Z. v. Niton. OSTSEE 27 te Londen uitgekl. n. Vlissingen. OTTO CORCS, Rottm. n. Koningsb. p. 25 Cuxh. OMONIA Rott. n. Ancona 27 (9.13 v.m.) 70 mijl v. Land's End. POELDIEP 28 v. Rott. te Lynn. POÜMLADAK Rott. n. Cardiff p. 27 Barry. RENDSBURG 26 van Rotterdam te Port Pirle. SAPPHO 26 v. Rott. te Bristol. SAN FRANCISCO MARU 26 v. R'dam te Kobe. SWIFT 26 v. Amsterdam te Londen. SHINSEI MARU No. 1, Rottm. n. Japan p. 26 Perim SKAF.ABORG, Rottm. n. Stockh. p. 27 Else'neur, SKAUTS, v. Amstm. n. Gdynia p. 24 Brunsb. THXELSTROOM 27 v. Amst. te Liverpool. THEEMS, m, 27 te Londen uitgekl. n. Dordrecht. T! NERIFFA. Rott. n. Japan 27 te Hognkong. TYNEHOME 26 v. Rott. to Sunderland. TI-T1ELBEK 24 van Rotterdam te Pillau. TTLSIT ,2'1 van Rotterdam te Pillau. TEMERAIRE 26 van Rotterdam te Sydney. USAMBARA 27 van Rotterdam te Port Natal. Vr.LTA 22 van Rotterdam te Libau. VECHTSTROOM 27 v.- Amst. te Hull. WASABORG, Rottm. n. Newport 27 (9.41 v.m.) 50 mijl O. v. Land's End. SINCO 5. H a n s w e e r t, 28 November. Het meergemelde schip Sinco 5, hetwelk met lekkage op de Schelde ligt, zal hedenavond 40 ton benzine overladen in het motorschip, Grimsel. BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG vertrokken. 29 November namiddag: 2.20 PARAME, Rouaan; OSTREVENT, Caen; 2.25 KASHIMA MARU, Antwerpen. STOOMVAARTLIJNEN. TABIAN 29 van Batavia naar Amsterdam. JUNO 29 van Venetië te Triest. GANYMEDES 29 v. Stamboul te Cavalla. TITUS 29 van Alexandrië naar Jaffa. BUITENLANDSCHE HAVENS. AGILITY 28 Nov. van Zwijnclrecht te Londen. CITY OF DUNKIRK 27 v. Rotterdam te Londen. CITY OF JOLIET 25 v. Rotterdam te Beaumont. CARDUCCI 25 Nov. van Rotterdam te Brlndlsi. D16LFSHAVEN 28 Nov. van Mobile te Pensaeola. LEDA (Noor) Rott. n. Drontheim 26 v. Bergen. MARLT. Zaandam n. Leningrad 23 van Tallinn. SPEC 23 van Amsterdam te Leningrad. TAUBE 27 van Rotterdam te Kotka. TRITON Rott. n. Brisbane 22 van Accra. USAMBARA, Rott. n. Lor. Marq. 28 v. Pt Natal. VERWACHT TE ROTTERDAM. ALM. ALEXANDRINO v. Santos 29 te Antw. NARENTA 29 van Southampton. GODFREY B. HOLT 25 v. Axim ca. 12 Deo. verw. WELLAM DE BESCHE vertr. 1 v. Duinkerken. MARTHA HENDRIK FISSER 28 van Lulea. ZINOVIA vertrekt 1 van Amsterdam. STORVIK vertrekt 2 van Terneuze-. BERGENDAL 29 v. Gent (naar Vlaardlngen). KRESTYANIN v. Leningrad 29 (n.m.) verw. GEMENGDE BERICHTEN. MOUNT OSSA, La Plata, 27 November. Het hier liggende Panameesche s. Mount Ossa heeft brand gehad in stuurboords bene.len- bunker. Men heeft het vuur onder de knie ea is bezig de kolen naar het dek te verstuwen. MUNIN, U m e a, 25 November. Het meer» gemelde Zweedsche s. Munin is met behulp van twee sleepbooten vlof&ekomen en op eigea kracht te Holmsund binnengeloopea,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6