OMZETBELASTING. VRIJDAG 1 DECEMBER 1933 DIOCESANE R.K. VROUWENBOND IN HET BISDOM HAARLEM. TERMIJNMARKT IN GRANEN. Voorloopig geen nieuwe maand geopend. WONINGBOUW. n BESTRIJDING DER SMOKKELARIJ HEFFING OP KOFFIE. 25 cent invoerrecht per K.G. ruwe koffie. ermoedelijke inwerkingtreding 1 Maart. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Maatregelen tegen automobilisten, die weigeren te stoppen. Vuurwapens mogen als uiterste middel worden gebruikt. DREIGENDE ACCIJNSVERHOOGING VOOR SIGARETTEN. DRONKEMANSREL OPLOSSING MOEILIJKHEDEN IN TIET OVERGANGSTIJDPERK. TIJDELIJKE INVOER VAN MOTOR RIJTUIGEN IN FRANKRIJK. TWEE BRUTALE INBREKERS GEVAT. BENZINE UIT SUIKERBIETEN. GEKNOEI MET UITVOERCIJFERS. DE ONTPLOFFING IN DE SAVAL. FABRIEK TE PRINCENHAGE. WW DRAMA OP DEN LEKDIJK TE VREESWIJK. Tegenstander in de buikstreek gestoken. Slachtoffer aan de verwondingen overleden. KAPITEIN VOOR DEN KRIJGSRAAD. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN, BROEIING IN EEN KOKER MET ZONNEBLOEM-PITTEN. Voortzetting vergadering te Rotterdam. „Vrouwenbond en Vrouwenbelang Gisterenmiddag heropende de presidente, mej. dr. J. Hillen, de vergadering van den Diocesa- nen R.K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem, welke werd gehouden in een der zalen van het Parkhotel te Rotterdam met aan de orde te stellen de voorstellen, welke ter tafel waren gebracht. Het voorstel-Edam: de Vrouwenbond zette een tegenactie in tegen de hedendaagsche vrou wenmode, werd ingetrokken daar een derge lijke actie reeds is uitgegaan van de Federatie. Deze heeft zich immers den afgeloopen zomer tweemaal in verband met deze materie tot den minister gewend. Met meerderheid van stemmen werd het voorstel-Nieuwendam om slechts dan een ver gadering te houden, wanneer de inhoud van de agenda dit noodzakelijk eischt dit in ver band met de finaneieele moeilijkheden van vele afdeelingen verworpen. Het tweede voorstel-Nieuwendam om ver mindering der honoraria voor genees- en verlos kundige hulp te bereiken, werd door het dage- lijksch bestuur doorgezonden naar de Federatie. Het voorstel-Rotterdam werd door het bestuur aangevoeld, doch de presidente gaf te kennen, dat het dagelijksch bestuur zich nog even wilde beraden. De voorstellen-Uitgeest en Zaandam gingen in dezelfde richting. Rondvraag. Hierna was aan de orde de rondvraag. De af- deeling Nieuwendam wees erop. dat de kinderen op jongen leeftijd teveel overladen worden met studiewerk. Verzocht werd stappen te doen om van Rijkswege een diploma te krijgen, dat den leertijd verlengt. De presidente antwoordde hierop, dat de Vrouwenbond zeer urgent is op het gebied van de scholen. De kwestie van verlenging van leertijd zal echter zeker, gezien de finaneieele omstandigheden van het Rijk, bij de Regeering zeker geen goed oor vinden. Verder maakte de presidente de opmerking, dat de schuld niet al leen gezocht moet worden bij de scholen, maar ook bij de ouders en de kinderen zelf. In het bestuur zal deze materie nog een punt van be spreking uitmaken. De afdeeling-Rijswijk zeide dat van mede zeggenschap in de schoolbesturen zeker niets te recht komt en vooral niet bij de katholieke schoolbesturen. Gevraagd werd naar den uitslag van de Prijs vraag, uitgeschreven door den Vrouwenbond. De presidente deelde mede, dat het officieele rap port van de Commissie nog niet is binnenge komen. Vermoedelijk op de voorjaars-vergade- ring zal hieromtrent de uitslag worden bekend gemaakt. De presidente verzocht de afdeelingen haar statuten en huishoudelijk reglement op te sturen aan het secretariaat van den Dioc. Vrouwen bond. Causerie mej. dr. Hillen. Onder een genoeglijk kopje thee, heeft mej. dr. J. Hillen het doel en streven van den R. K. Vrouwenb. den leden nog eens voorgehouden. De R. K. Vrouwenbond, zoo zeide ongeveer spreekster telt heelwat leden, maar wanneer we ze stuk voor stuk zouden vragen: waarom men eigenlijk lid is, dan weet men over het algemeen geen goed antwoord te geven. Wanneer we spreken over een nieuwe rich ting in den R. K. Vrouwenbond, dan bedoelen we daar alleen mee te zeggen: in den organi- '^S^-vorm. We streven naar een doel, dat ons steeds voor oogen heeft gestaan t.w. de behartiging '4$f- het algemeen belang en dat van de katho lieke vrouw in het bijzonder. Willen we iets voor anderen zijn, dan moeten we eerst iets worden voor ons zelf. Willen we een ander iets geven, dan moeten we het eerst zelf heb ben. De leden moeten dus zelf op peil blijven en zoonoodig nog op hooger peil worden gebracht. Dit op peil blijven is in eerste instantie voor de vrouw zelf noodig, maar tweedens ook voor haar gezin en voor allen, op wie zij invloed kan uitoefenen. Vrouwen sluiten zich dikwijls op in eigen kring. Maar daarvan zijn de gevol gen, dat de nieuwe tijd haar vreemd wordt met de dikwijls zoo noodzakelijke gevolgen tus- schen moeder en kind. De R. K. Vrouwenbond zal haar in de goede richting brengen. Om het cultureel peil van de vrouwen te ver- hoogen, daarvoor heeft men bijeenkomsten noodig, voor eerst om het persoonlijk contact te versterken en vervolgens om de noodige kennis bij te brengen op alle gebied. Spreek ster wees in dit verband op de kleine en groote bijeenkomsten, die ieder een afzonderlijk ka rakter moeten dragen. Iedere vrouw heeft den Vrouwenbond noo dig en daar moeten de bestuursleden diep van doordrongen zijn. De vrouwenkwestie is een zeer precaire kwestie. We hebben een tijd ge had van het feminisme, toen een tijd van anti- feminisme en momenteel slaat ons de schrik om het hart, omdat over het algemeen over deze kwestie met minder respect wordt ge sproken. Willen we ons kunnen verweren, aldus ein digde spr. dan moeten we dit doen collectief. Hierop volgde tenslotte nog een geanimeer de gedachtenwisseling, waarop de vergadering, waar mede tegenwoordig was de geestelijk ad viseur pater Fennell O.P., gesloten werd. Het bestuur van den Rotterdamschen Termijn- handel in granen heeft voorloopig. geen vrij heid gevonden om, hangende de besprekingen in verband met de bestaande regeeringsmaatre- glen, een nieuwe maand te openen. Naar wij vernemen zal a.s. Woensdag een algemeene le denvergadering worden gehouden, waarop het bestuur zijn houding in deze zal toelichten. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede omtrent den woning bouw in Nederland. Onbewoonbaar verklaarde gesloopte en aan haar Netto Met Gereed- bestemming ver den bouw gekomen onttrokken meer- begonnen woningen woningen dering Sept. 1933 4396 4926 364 4562 Aug. M 5920 5268 413 4855 Juli 4105 4424 364 4060 Juni W 4726 3768 407 3351 Mei f» 5340 3914 415 3499 April 4465 3961 410 3551 Maart 6172 2752 407 2345 Febr. n 5204 2068 376 1692 Jan. 3628 2Ó09 295 1714 Dec. 1932 3742 2429 347 2082 Nov. 3123 2705 338 2367 Oct. 2975 2941 267 2674 Sept. 3150 3630 436 3194 DOOR AUTO AANGEREDEN. Op den weg tusschen Sluis en St. Anna ter Muiden is de heer v. d. P. uit Sluis, die daar liep, door een auto aangereden en ernstig ge wond opgenomen. De bestuurder van de auto was in het uitzicht belemmerd tengevolge van rook van de langs dien weg rijdende stoom tram. De burgemeester van Tilburg plant ter ge legenheid van het gouden jubilé van den A. N. IF, D. het Bondsboompje in zijn gemeente. Naar het "Weekblad voor kruidenierswaren" verneemt zal de heffing op koffie, die bij de Millioenennota door de Regeering in uitzicht is gesteid, worden gegoten in den vorm van een invoerrecht op ruwe en niet in den vorm van een accijns op gebrande koffie, zooals aanvan kelijk in de bedoeling lag. Voorzoover de inlich tingen van het blad gaan kan een invoerrecht van een kwartje per kg. worden verwacht Als vermoedelijke datum van inwerkingtreding der heffing wordt 1 Maart genoemd. Onder leiding van den voorzitter, dr. H. J. Lovink, vergaderde het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Lanbouw in Den Haag. Door de akkerbouwcommissie was een samen vattend rapport met betrekking tot de vooruit zichten der teelt van verschillende gewassen ingezonden. Zonder uitzondering kunnen die vooruit zichten als zeer onzeker worden bestempeld: weet men bij sommige gewassen niet, welke oppervlakte voor eventueelen steun in aan merking zal komen (b.v. suikerbieten en vlas), bij alle gewassen is de prijs, welken men ten slotte zal ontvangen, de onbekende. Dringend zal den minister dan ook verzocht worden, de teeltregelingen voor 1934 vóór Kerstmis bekend te willen maken, teneinde althans eenig uitgangspunt te hebben voor het opmaken van het voorjaarszaaiplan. Het werd noodzakelijk geacht, dat de tarwe- prijs voor oogst 1934 gehandhaafd blijft op 12.per 100 kg. Tevens dient er op te worden gewezen, dat de invoer van weeke tarwe in ons land abso luut overbodig is. Zachte tarwe kan in vol doende mate in Nederland worden geteeld; elke invoer daarvan is een benadeeling van den Nederlandschen landbouw. Zoo spoedig moge lijk dient dan ook de invoer van deze tarwe, die in 1932 nog pl.m. 100.000 ton bedroeg, te worden gestopt. Wat de haver betreft, werd er op gewezen, dat bij een invoerrecht van ƒ3.per 100 kg. de wereldmarktprijs van dit artikel even hoog is. Voor 6 cent per kg. kan echter niemand haver telen. Er bestaat derhalve alle aanleiding, pogin gen in het werk te stellen om tot een hoogeren prijs voor dit product te komen. Voor de gerst werd eveneens een prijsver- hooging noodzakelijk geacht. Gestreefd dient te worden naar een prijs van 9 cent per kg. Ten aanzien van het overschot aan suiker bieten nam het hoofdbestuur het standpunt in, dat het in het belang van den landbouw zal zijn, geen overschrijving van de boven de garantie geteelde bieten in mindering van de voor 1934 toe te kennen garantie te bevor deren. In verband met de inkrimping van de teelt van andere gewassen en met het scheuren van weiland, achtte het hoofdbestuur het gewenscht aan te dringen op meerderen steun voor de vlasteelt in dier voege, dat voor meer dan 6000 H.A. vlas een totaal-premie van ƒ223. per H.A. beschikbaar worde gesteld. Algemeen was men van oordeel, dat de steun regeling voor de aardappelteelt gunstig heeft gewerkt. Zeer uitvoerig werd vervolgens van gedach ten gewisseld over den tuinbouw in verband met het communiqué van den regeeringscom- missaris, den heer Valstar, over de beperking van de teelt van tuinbouwgewassen op land bouwbedrijven. Het hoofdbestuur had hierover de meening der afdeelingen gevraagd. Uit de ingekomen antwoorden bleek, dat de landbouw bedrijven boven de 20 H.A. in Noord- en Zuid- Holland zich absoluut tegen het verbod van de teelt van tuinbouwgewassen op deze bedrij ven verklaren, terwijl de kleinere tuinbouw bedrijven in Noord-Holland zich wel in groote lijnen met het plan Valstar kunnen vereeni gen, mits elk bedrijf op zich zelf bekeken worde en er rekening worde gehouden met alle bedrijfsbijzonderheden. Overeenkomstig de toezegging op een der algemeene vergaderingen gedaan, is een onder zoek ingesteld naar de geschiktheid van de Nederlandsche wol als grondstof voor de Ne- derlandsche wolnijverheid. Teneinde zich te oriënteeren over de moge lijkheid, om meer dan tot dusverre Nederland sche wol te doen gebruiken, werden besprekin gen gevoerd met verschillende vertegenwoor digers van wolverwerkende industrieën. Het naar aanleiding hiervan samengestelde rapport bevatte o.m. de volgende conclusies: De Nederlandsche wol (uitgezonderd die van de Drentsche schapen), is in de Nederlandsche industrie voor verschillende doelen te gebrui ken. Het aantal artikelen, waarvoor Nederlandsche wol kan worden gebruikt, kan worden uitge breid en een aanzienlijk afzetgebied openen, wanneer de officieele instanties hun eisc'aen voor postlaken en militair uniformlaken zou den willen matigen, hetgeen zonder bezwaar voor den levensduur van het laken kan ge schieden. Het hoofdbestuur kon zich met het rapport en de hierboven weergegeven conclusies ver eenigen en besloot tot publicatie van het rap port over te gaan. Bij de bespreking van den invoer van Dèensch vleesch werd opgemerkt, dat het aanbeveling verdient, den invoer van Deensch vleesch sterk te beperken. De Minister van Justitie heeft blijkens me- dedeeling in het Algemeen Politieblad aan de procureurs-generaal, fnd. directeuren van po litie, een aanschrijving gericht, waaraan het volgende is ontleend: In verband met het feit, dat het vooral in de grensstreken*veelvuldig voorkomt, dat be stuurders van motorrijtuigen geen gevolg geven aan het door de politie gegeven bevel te stop pen, is, mede gelet op het bepaalde in artikel 51, eerste lid, van de Instructie voor het per soneel der Rijksveldwacht, de vraag gerezen, of het den Rijksveldwachters geoorloofd is eventueel van hun wapenen gebruik te maken, ten einde bestuurders van motorrijtuigen, die niet voldoen aan de in artikel 27 der Motor en Rijwielwet bedoelde vordering het rijtuig te doen stilhouden, daartoe te nopen. Deze vraag kan in beginsel moeilijk anders dan bevestigend worden beantwoord. Ïntusschen moet uiteraard met het gebruik der wapenen in gevallen, als te dezen bedoeld, groote voorzichtigheid worden betracht. Der halve schijnt het mij wel van belang dat bij deze door mij wordt bepaald, dat alleen dan van de wapenen gebruik mag worden gemaakt, wan neer de navolgende voorwaarden vervuld zijn: 1. dat het redelijkerwijze uitgesloten moei worden geacht den bestuurder door minder gevaarlijke middelen te bewegen het motor rijtuig te doen stilhouden; het gebruik der wapenen blijve met andere woorden een uiterste middel; 2. dat redelijkerwijze mag worden aangeno men dat de bestuurder willens en wetens niet aan de vordering voldoet en tevens moet be grepen hebben, dat die vordering werd gedaan door een daartoe bevoegd ambtenaar; 3. dat er gegronde redenen bestonden om stilhouden van het motorrijtuig te verlangen. Als zoodanig komt in het bijzonder in aanmer king het vermoeden, dat de bestuurder van het motorrijtuig, of wel een andere inzittende, zich nog aan een ander strafbaar feit schuldig maakt of heeft gemaakt dan het enkele niet voldoen aan de vordering stil te houden. Bezwaren van de sigarettenindustrie. „Sigarettenaccijnsverhooging brengt nie mand baat, zij is te verwerpen, daar zij slechts schaadt!" Het is onder deze leuze dat de Ned. Ver. van sigarettenfabrikanten en de Ned. Bond van groot-fa) rikanten in de sigarettenindustrie, welke organisaties de geheele Ned. sigaretten industrie vertegenwoordigan, een aaneenge sloten front gevormd hebben tegen een met zeer groote waarschijnlijkheid in de Tweede Kamer in behandeling komend voorstel, den accijns op sigaretten te verhoogen tot 50 pet., instede van dezen van het huidige percentage (33j£ pet.) op 37% pet. te brengen, gelijk in het bij Kon. Boodschap van 18 September j.l. door de regeering ingediend ontwerp van wet wordt voorgesteld. Een dergelijk voorstel raakt naar mr. dr. E. de Vlugt als vertegenwoordiger van ge noemde organisaties in een persconferentie mededeelde de meest elementrire levens belangen van de sigarettenfabrikanten en zai noch voor de schatkist, noch voor de sigaren- en pijptabakfabrikanten, die bij een zoodanige verhooging van den accijns op sigaretten ge baat meenen te zijn, eenig positief voordeel op leveren. De sigarettenindustrie aldus, de zegsman is zich volkomen bewust dat zij ook haar deel bij moet dragen tot leniging van den finan- cieelen nood van de schatkist; zij heeft dit echter reeds afdoende bewezen doordat zij zich zij het met een bloedend hart heeft willen neerleggen bij het aanvankelijk (reeds vermeld) regeeringsvoorstel. Ben verhooging van den accijns echter tot 50 pet zal voor de sigarettenindustrie zonder meer ruineus zijn. Gaarne neemt zij aan dat de sigarenfabri kanten de voorgestelde accijnsverhooging in het ontwerp van 18 September tot 22% pet; sindsdien zou, naar verluidt, de regeering over wegen, dezen accijns op 12% pet. te brengen; tot 1924 bedroeg deze 10 pet niet zullen kun nen dragen, doch de overheid, welke toch slechts het algemeen belang heeft te beharti gen, zou zeer onrechtvaardig handelen indien zij de sigarenindustrie zou willen helpen door vernietiging van de sigarettenindustrie. Bovendien zijn de beoogde voordeelen, ver hooging van de accijnsopbrengst en steun voor de sigarenindustrie zooals spr. reeds be toogde niet te verwezenlijken. Accijnsverhooging boven het huidig niveau zal den gemiddelden kleinhandelsprijs doen da len. Immers de goedkoope sigaretten zullen niet meer loonend kunnen worden gefabriceerd, terwijl de duurdere niet meer loonend zullen kunnen worden verkocht. Bij accijnsverhooging zal dus door verlaging van den gemiddelden kleinhandelsprijs en afneming van den omzet de accijnsopbrengst voor de schatkist eerder verminderen dan toenemen. De ervaring in het buitenland (speciaal Duitschland) leert dit eveneens Men is daar uit fiscale motieven van een verhoogden ac cijns schielijk teruggekomen. Evenmin zal accijnsverhooging voor sigaret ten de sigarenindustrie voordeel brengen. Af neming Vaii de sigarattenconsumptie zal de si- garenconsumptie niet doen toenemen. De er varing leert dat een rooker van sigaretten geen sigarenrooker wordt. Bovendien zijn juist de minder koopkrachtige rookers uitgeschakeld en evenmin als thans zullen deze in staat zijn voortaan sigaren te koopen. Brengt derhalve aldus besloot Mr. de Vlugt zijn betoog accijnsverhooging voor sigaretten niemand baat; in ernstige mate zul len geschaad worden, naast de sigarettenfa brikanten, de fabrikanten van verpakkingsmid delen (carton-, blikfabrieken, enz.); reclame bedrijven: werknemers in al deze industrieën (alleen de sigarettenfabrikanten hebben ca. 5000 man Ned. personeel in dienst)grossiers; winkeliers; reizigers op provisiebasis en, last butnot leatt, hef publiek, waarvan het minst koopkrachtige gedeelte de binnen zijn bereik zijnde merken zal zien verdwijnen, terwijl de overigen- voor hetzelfde geld als thans met een mindere kwaliteit genoegen zullen moeten ne men. Caféhouder door revolverschot getroffen. De Bossche rechtbank heeft Dinsdag de be handeling voortgezet van de zaak tegen den 33-jarigen L. v. O. te Werkendam, die aldaar op J. v. d. Steenhoven, caféhouder, een revol verschot had gelost, waardoor deze ernstig werd gewond. Verd. beweerde bij een ruzie in het wilde weg te hebben geschoten: hij was dronken en heeft veel spijt van het gebeurde. De eisch van hét O.M. luidde wegens poging tot doodslag 4 jaar gevangenisstraf. Mr. E. v. Zinnicq Bergman pleitte uiterste clementie. Zijn verzoek om verd. onmiddellijk op vrije voeten te stellen werd door de recht bank afgewezen. De uitspraak werd bepaald op 14 December. Aanvullingsontwerp bij de Kanier ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling van de omzetbelasting 1933. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend Vele fabrikanten hebben loopende contrac ten na te komen, die zijn gesloten op een tijd stip, toen er van omzetbelasting nog geen sprake was en die dus bij het bepalen, van den prijs met de omzetbelasting geen rekening heb ben gehouden. De omstandigheid, dat zij door hen verschuldigde omzetbelasting, niet op de koopers kunnen verhalen beteekent voor hen een belangrijke schade. De minister acht het noodig deze niet-bedoelde gevolgen van de wet te voorkomen. Dit kan naar zijn meening het beste geschieden door in het algemeen aan fabrikanten, die rechtstreeks aan anderen dan fabrikanten en groot- of kleinhandelaren leve ren, de bevoegdheid te verleenen de verschul digde belasting te voldoen door gebruikmaking van plakzegels overeenkomstig artikel 9 eer ste lid. onder oplegging van de verplichting om alsdan een gezegelde factuur uit te reiken. Bestaat deze verplichting voor den fabrikant, dan kan hij verhaal op den kooper uitoefenen op grond van artikel 8. De voorgestelde aanvulling heeft het voor deel, dat zij niet alleen een oplossing geeft voor moeilijkheden die zich in het overgangs tijdperk voordoen, doch ook voor de duurzame werking van de wet een regeling treft, welke, naar den minister bekend is, door vele fabri kanten wensehelijk wordt geacht. Een tweede punt, dat bij de invoering der wet aanleiding tot moeilijkheden geeft is het volgende Een fabrikant die tevens importeur is van goederen, moet na de inwerkingtreding van de wet van alle door hem afgeleverde goederen omzetbelasting betalen ook van die welke hij voor de invoering van de wet uit het buiten land heeft ingevoerd, terwijl hij, die uitslui tend importeur van de zelfde goederensoort is de voor de invoering der wet ingevoerde goederen zonder betaling van omzetbelasting kan leveren Er dreigt dus ten aanzien van ge lijke goederen een achterstelling van den fa brikant-importeur bij dengene, die uitsluitend importeur is. Deze ongelijkheid bestaat alleen met betrekking tot de bij de inwerkingtreding van de wet aanwezige voorraden. Zoodra de wet werkt staan ingevolge het bepaalde bij art. 18 eerste lid sub 2 fabrikant en importeur ten aanzien van de ingevoerde goederen op ge lijken voet. Het schijnt den minister wensehelijk deze ongelijkheid weg te nemen door opneming in de'wet van een overgangsbepaling. De regeling inzake triptieken en carnets. Naar aanleiding van een in de pers verschenen bericht, waarin werd vermeld, dat een nieuwe wet betreffende den tijdelijken invoer van mo torrijtuigen in Frankrijk is aangenomen, deelt den Koninklijke Nederlandsche automobielclub het volgende mede: Bedoeld ontwerp, dat weliswaar door de beide -vertegenwoordigende lichamen is aangenomen, doch eerst op nader te bepalen tijdstip in wer king zal treden, brengt in de tot dusver bestaan de regelingen inzake de triptieken en carnets geen verandering. Het uitvoerend orgaan wordt echter een eenigszins ruimere bevoegdheid toe gekend den tijdelijken invoer bij besluiten nader te regelen. Tevens bepaalt deze nieuwe wet, dat met baar ingang een rente verschuldigd zal zijn voor die gevallen, waarin de rechten en taxes moeten worden betaald. Deze rente zal worden bere kend van den dag af, waarop het betrokken do cument in Frankrijk voor ingang is afgeteekend. Automobilisten, die voornemens zijn hun mo torrijtuigen definitief in Frankrijk in te voe ren, zullen dan ook goed doen, hiermede reke ning te houden. Tevens houdt deze wet een bepaling in, dat na inwerkingtreding een bedrag van 50 francs zal worden geëischt voor die triptieken of car nets welke niet regelmatig aan de grens voor definitieven uitgang zijn afgeteekend of in het ongereede zijn geraakt. In het geval van mis bruik van het grensdocument kan een boete van vier maal het invoerrecht plus extra rechten geheven worden. Deze nieuwe wet werd 21 November j.l. aan genomen en zal 6 maanden na dezen datum in werking treden. Goede vangst voor de politie. Sedert eenige weken werd Voorburg onveilig gemaakt door een. tweetal inbrekers, die her haaldelijk en liefst in den vooravond bij af wezigheid der bewoners zich toegang trachtten te verschaffen tot de huizen. Vooral de lanen der gemeente en de nuizen met een zij-ingang werden het meest door de inbrekers bezocht. Verschillende malen gelukte het hun dan ook een goeden slag te slaan. Door de politie werd een streng en regelmatig onderzoek ingesteld met als gevolg, dat ook verschillende personen worden aangehouden. Geen van allen bleek evenwel de dader te zijn. De politie beschikte dan ook over slechts enkele vage gegevens. Alleen was zeker, dat het een tweetal inbre kers betrof waarvan de een veel grooter was dan de andere. Totdat Vrjjdag j.l. bij een hernieuwde po ging tot inbraak meer gegevens bekend werden. Bij deze poging tot inbraak n.l. -in het per ceel Laan van Heldenburg 39, werden de dieven toen zij zich reeds in den zij-ingang van het huis bevonden door een tegenover wonenden buurman opgemerkt. Deze ging den bewoner naast dit perceel waarschuwen en gezamenlijk gingen zij op onderzoek uit. Inderdaad hielden zich achter de deur van den zij-ingang twee personen op, die zich evenwel zoo snel mogelijk uit- do voeten maakten. Bedoelde bewoners had den hen echter goed opgenomen en met. deze nieuwe gegevens kon het onderzoek der po litie nog meer worden verscherpt-. Maandagavond omstreeks 8 uur zag een sur- veilleerende agent in burger nabij de Hoeken- burglaan, dat twee personen die vrij goed aan het signalement voldeden, zich daar op eenigs zins verdachte wijze ophielden. De agent ging dan ook tot arrestatie van het tweetal over en bracht hen naar 't politie-bureau. Hier werden zij met de bovengenoemde getuigen uit de Laan van Heldenburg geconfronteerd. Dezen herken den in hen pertinent de personen die zich in den zij-ingang van het perceel Laan van Hel denburg zouden hebben opgehouden. Bij nader verhoor door de politie bleken het te zijn zekere L. en B. uit den Haag, beiden goede bekenden van de politie.-Een-van hen beeft reèds 30 jaren Ln de gevangenis doorge bracht. Bij fouilleering werden verschillende Ihbrekerswerktuigen op hen gevonden. De een bleek bovendien in het bezit te zijn van een revolver met scherp geladen. De aangehou- denen ontkennen evenwel de t -inbraken tc hebben gepleegd. DIEFSTAL MET GEWELDPLEGING. Dader tot twee jaar veroordeeld. 't Haagsche gerechtshof bevestigde het von nis van de rechtbank, waarbij een 26-jarige courantenbezorger wegens diefstal met geweld pleging tot twee jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. Do procureur-generaal had een jaar gerequireerd. De man was op den vroegen ochtend van den 17en Juni een woning in Zuid binnengegaan naar hij beweerde stond het raam san de straat open en had een portefeuille met f 5 weg genomen. Op dat oogenblik kwam de bewoon ster van het perceel, een verpleegster, de ka mer binnen. Verd. had haar. bij de keel ge grepen- en op den grond geworpen, waarna hij vluchtte. Hij kon echter, later worden gear resteerd. Hollandsche biet even geschikt als de Engelsclie Ter vergadering van het waterschap Holland's Noorderkwartier gaf de heer Visser uit Santpoort een uitvoerige beschouwing over het winnen van alcohol uit suikerbieten, welke alcohol dan vermengd zou moeten worden met benzine. Bij de daarop gevolgde discussie is ter sprake gekomen de commissie welke het Kon. Ned. Landbouwcomité een jaar geleden ter bestu deering van deze aangelegenheid heeft ingesteld. Daar bleek, dat deze commissie nog niets gedaan heeft, zegde op aandrang van de vergadering het bestuur toe dat „Noorderkwartier" een com missie zal instellen, aangezien men overtuigd was, dat de Hollandsche biet hiervoor even geschikt is als de Engelsche biet, die reeds voor dit doel in hoeveelheden van millioenen K.G. te Bergen op Zoom verwerkt wordt. In verband met vischcontingenteering naar Frankrijk. De 29-jarige C. L. K. stond Donderdagmiddag voor de Haarlemsche rechtbank terecht, ver dacht van valschheid in geschrifte. Hem was ten laste gelegd dathij als bedrijfsleider van het IJmuidensch filiaal van een visscherij- maatschappij in de maanden Juni en Juli j.l. het aantal K.G. visch, dat naar Frankrijk ge ëxporteerd was in zijn consignatieboek had verhoogd, waardoor het opgeschreven kwan tum visch grooter werd dan de Fransche af nemers in werkelijkheid hadden ontvangen. Toen door de contingenteering van Neder landsche visch in Frankrijk de beschikbare uitVoermogelijkheid' over de Nederlandsche exporteurs verdeeld moest worden, moest ook verdachte zijn cijfers betreffende den reeds plaats gehad hebbenden uitvoer van visch naar Frankrijk inzenden bij de visscherij-inspectie, die echter deze cijfers om hun abnormale hoog te, niet vertrouwde. Bij een controle door een accountant is toen de vervalsching van de cijfers ontdekt. De president merkte op, dat ware deze ver valsching niet ontdekt, dan had verdachte een grooter deel van den uitvoer van Ned. visch naar Frankrijk gekregen dan hem toekwam en daardoor indirect zijn mede-exporteulrs be nadeeld. De officier van Justitie oefende scherpe cri- 'tiek uit op de handelingen van de exporteurs, die toen de uitvoermogelijkheid van visch, ten gevolge van de Fransche contingenteerings- niaatregelèh óver hen moest verdeeld worden, ontzettend hebben geknoeid. Er was geèri wijs meer te worden uit hun cijfers, zoqdat de re geering strenge maatregelen moest nemen.. Spr. achtte het ten laste gelegde bewezen en vond het feit veel te ernstig dan dat hier een voorwaardelijke veroordeeling zou. kunnen vol gen. De eisch luidde zes maanden gevangenis- sraf onv. Verdachte erkende de valschheid in geschrif te. Hij had er erg veel 'spijt van en zeide het feit in overspanning te hebben gepleegd. De verdediger mr." W. F. H. Zegers vroeg een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 14 December a.s. Omtrent dit ongeluk kan nog het volgende worden medegedeeld. Het ongeluk had plaats, toen eenige werklieden bezig waren met een waterpers, waarin chemische stoffen worden samengeperst, welke stoffen, waarvan de samenstelling geheim is, plotseling kwamen de ontploffen. De luchtdruk door deze explosie was zoo hevig, dat de ramen uit de spanningen werden gedrukt, deuren werden ontzet en een muur scheurde, terwijl de twee werklieden, die de pers bedienden meters ver werden ge slingerd. Een van hen een zekere K. bekwam hierbij, hoewel zijn kleuren in flarden rond zijn lichaam hingen, slechts gering letsel. De tweede echter de 21-jarige C. Nageikerke, werd met zulk een kracht tegen een andere machine geslingerd, dat hij vrijwel op slag werd ge dood. Eenige andere werklieden kregen door de rondvliegende chemische substantie brand wonden aan handen en gelaat. Door den hevi- gen knal kwamen van verschillende kanten omwonende toegesneld. Behalve de officieele autoriteiten werd echter niemand in de fabriek toegelaten. Het lijk van den arbeider Nagei kerke is naar het - St. Ignatiusziekenhuis te Breda overgebracht. Het Bredasche Parket onder leiding van den Officier van Justitie mr. Graaf van Limburg Stirum was spoedig op de plaats van het onheil aanwezig tot het instellen van een onderzoek. De boeg van de „Deutscldand" (Hapag) die in de haven van TSetv-York botst tegen de laveerende Munargo COLLECTIEF CONTRACT IN HET MEUBELBEDRIJF. Door werkgevers opgezegd. De Commissie van Vertegenwoordigers vaa Werkgeversorganisaties in de meubelmakers-, stoffeerders- en aanverwante bedrijven heeft namens de door haar vertegenwoordigde bon den, n.l. den Bond van Meubelfabrikanten in Nederland en den Ned. R. K. Hanzebond van Meubelfabrikanten enz. „St. Reinoldus", de col lectieve arbeidsovereenkomst, welke 3 Maart 1934 afloopt, opgezegd. KON. NED. HOOGOVENS EN STAAL- I ABRIEKEN. Ertsaanvoer belangrijk toegenomen. In November werd voor de hoogovens te IJmuiden eeoe hoeveelheid van 46.936 tons ijzererts aangevoerd tegen 30.555 tons in de zelfde maand van 1932. In de afgeloopen elf maanden, van dit jaar bedroeg de totaal-aan voer van deze grondstoffen voor dit bedrijf 424.676 tons of 58.173 tons erts mee rdan in het gelijke tijdvak van het vorig jaar. Gisterenmiddag omstreeks vijf uur heeft zich op den lekdijk te Vreeswijk een drama afge speeld, dat aan een persoon het leven heeft gekost. Op dien tijd bevonden zich nabij het peilbuis op den dijk twee personen zekere Th. van H. en zekere H. C. van S. beiden inwoners van Vreeswijk. Vermoedelijk in verband mét een stroopersaangelegenheid is oneefligh'eid ontstaan tusschen beide mannen. Wat er precies gebeurd is, is nog niet vast komen te staan, doch op een gegeven oogenblik werd van S. met een vijl of mes in de Buikstreek gestoken, waar door hij levensgevaarlijk gewond werd. De dader vluchtte daarna weg. Van S. kon strompelend en met veel bloedverlies zijn-wo ning bereiken, waar hij ineen zakte. Genees kundige hulp was spoedig ter plaatse) doch des avonds is het slachtoffer, gehuwd en vader van vier kinderen, aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Voor zijn dood kon van S. nog mededeelen, dat hij door van H. was neergestoken. Da dader is door de politie van Vreeswijk in zijn woning gearresteerd. Op het gemeentehuis is hem een voorloopig verhoor afgenomen, waar bij hij bekende de daad te hebben gepleegd. Het onderzoek wordt voortgezet. Het parket van Utrecht is des avonds nog ter plaatse gekomen om een onderzoek in te stellen. Mishandeling van veroordeeldepi. MAKASSAR, 30 November. (ANETAJ De Krijgsraad alhier ving de .behandeling aan van de zaak tegen den kapitein der infan terie van der V., die er van beschuldigd wordt, primair dat hij op patrouille zij ndé iq, Maart 1932 een dwangarbeider dusdanig had doen mishandelen dat iJe dood gevolgd js, ën subsi diair mishandeling in'of habij zijn woning van- diverse veroordeelden op. diverse tijdstippen in 1932., Beklaagde V.' ontkent het" hem .primairten laste gelegde en bekent voor een. gedeelte, het hem subsidiair ten laste,gelégde. Vervolgens worden drie militaire, getuigen voorgeleid. Hun verklaringen komen er op. neer dat de bedoelde dwangarbeider tijdens, de. pa trouille herhaaldelijk en óp last van bèklaag- de met den rottan werd geslagen. Somtijds werd hij aan een boom vastgebonden en som tijds over de pikolon gelegd en dan met een rottan geslagen. Beklaagde ontkent dit. Hij zegt dat hij slechts tweemaal heeft laten slaan en hij verklaart voorts dat de mishandelde dwangarbeider een maal heeft getracht de wapens van de militai ren der patrouille te vermeesteren. Verder had beklaagde den indruk dat de dwangarbeider onwillig was meegegaan met de patrouille. Eerst gedurende de laatste twee dagen van den patrouilletocht kreeg beklaagde den indruk, dat de man ziek. was. In deze zaak zullen 41 getuigen worden, ge hoord. Bü uitwijken omgeslagen. Gisteravond is op het stationsplein te Amèrs- foort een vrachtauto, Welke beladen was met kippen, bij hét plotseling uitwijken voor een wielrijdster, omgeslagen. Twee der inzittenden werden uit de cabine geslingerd en bekwamen een hoofdwonde. Ze kere v. Doom, woonachtig te Woerden, die boven op de kisten met kippen zat, werd even eens van de auto geslingerd, waarbij hij een zware hersenschudding opliep) In den afgeloopen nacht is hij aan de ge volgen hiervan overleden. Het vuur kon niet worden bereikt. Het personeel dat gisterenavond werkzaam was in de stokerij van de N.V. Bertel's olie- fabrieken gevestigd aan den Omval, bemerkte, dat er broeiing was ontstaan in een koker van de 26 meter hooge silo, die gevuld was met zonnebloempitten, waaruit olie geperst wordt. Deze pitten worden na te zijn uitgeperst, ge droogd, en als kippenvoer verkocht. Op Welke hoogte het vuur zich bevond kon niet worden vastgesteld, daar de koker .geheel van beton Is gemaakt, zonder eenige opening:in het mid den. Er hing over het geheele terrein een ver stikkende walm en af en toe kwamen'stukken vuur te voorschijn. De brandweer, die van het gebeurde in kennis was: gesteld, kwam spoedig met twee motorspuiten voor de brug van het uitgestrekte complex, waar de fabrieken ge legen zijn. De hoofdbrandmeester, de heer Hartdorff, dié zich nog bij den brand in de Czaar Peterstraat bevond, begaf zich vandaar naar den Omval, om de leiding van de blus- schingswerkzaamheden te nemen. Bij het onderzoek, dat de brandweer instel de, en waarbij ook de directie der oliefabriek aanwezig was, oordeelde men het beter, geen gebruik van water te maken, daar het gevaar niet denkbeeldig was, dat, wanneer er water in den koker zou gespoten worden, dan het gevaarte zou barsten. Wel bracht men een slang in gereedheid, die bij het uiteinde van den koker in reserve werd gehouden. Onder toezicht van de brandweer begon het personeel daarna langzaam den koker van onderen leeg te halen. Op deze wijze hoopte jnen na eenige uren het vuur, dat dan vanzelf naar beneden zou zakken, te kunnen bereiken. Daar gevaar voor uitbreiding njetle-vreezen was, zjjn de motorspuiien toeci ingerukt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4