DE KWIKKOLOM ONDER HET NULPUNT. 1 Wt I MA ANP r 1?>33 CENTRAAL APPORT OVER DE GEMEENTE-BEGROOTING. (Vervolg). ROTTERDAMS* :H i I 1 ECTRJSCHE TRAM. Desiderata in het Centraal Rapport. BIOSCOPEN OPGELEGDE SCHEPEN. HET VERKEER OVER DE BRUGGEN. DE WONINGBOUW. DE LAGE ERFBRUG. WATERLEIDINGBUIS GESPRONGEN. INTERNATIONALE DIEVEN. VEREENIGING ST. JOZEF. DE ZUIDELIJKE IJSBANEN. MAASSLUIS VLAARDINGEN AANGEHOUDEN. Een lid meende, naar aanleiding van de ge houden beschouwingen het volgende te moeten opmerken Voor een zeer groot deel is de ongunstige fi- nancieele positie van Rotterdam toe te schrijven aan de malaise in de haven. De Regeering is er nog steeds niet voldoende van overtuigd, dat één haven voor Nederland voldoende is. De kapitalen, besteed om nog andere navens uit den grond te stampen, konden beter op an dere wijze productief gemaakt worden. Er is geen sprake van, dat door deze handelingen van de Regeering een nationaal belang gediend wordtalleen locale belangen zijn daarbij in het spel en al de sommen, die het Rijk voor dit doel uitgeeft, strekken ten nadeele van Rot terdam. Gezien de malaise in de haven, zal het stre ven van Rotterdam moeten zijn, zooveel moge lijk industrieele ondernemingen naar Rotter dam te trekken. Voor het College van B. en W. zoo werd door dit lid betoogd en speciaal voor den Wethouder van financiën is het geen aange name taak geweest deze begrooting op te zet ten, te minder, omdat aanvankelijk een tekort moest worden overbrugd van ƒ7.000.000. Was door B. en W. met zeer veel moeite de begrooting sluitend gemaakt, op het laatste oogenblik zoo merkte ook dit lid op is door maatregelen van de Regeering r^et in het eten gegooid en alles weer op losse schroeven gezet. Met drie factoren blijkt thans geen rekening te zijn gehouden, n.l. onderbrenging van alle crisislasten op den gewonen dienst, verminde ring van de Rijksbijdrage voor de gemeente lijke werkloozenzorg en korting op de uitkee- ring uit het Gemeentefonds. De eerstgenoemde maatregel zal voor Rot terdam niet uitvoerbaar zijn, immers, een ver dere bezuiniging, welke nogmaals vele milioe- nen zal moeten opbrengen, moet uitgesloten worden geacht. Wat het tweede punt betreft, staat het vast, dat Rotterdam met het 46/75 deel van den Rijkssteun niet zal kunnen volstaan Ten aanzien van de korting op de uitkeering uit het Gemeentefonds kan niet worden ont kend, dat de aangebrachte wijziging van het wetsontwerp voor Rotterdam een wijziging ten goede is. Enkele leden zouden van het College gaarne vernemen, tot welke ervaring de gewijzigde precarioverordening heeft geleid. Deze leden meenden, ondanks de moeilijke financieele omstandigheden, bij het College op nieuw te mogen aandringen op een meer billijke regeling voor de heffing van de perscneele be lasting voor het café- en restaurantbedrijf. Subsidies. Een lid merkte op, dat, behalve door vermin dering van uitgaven, B. en W. de begrooting hebben sluitend gemaakt door beperking van de overheidsbemoeiingen, waarbij helaas veel. wat ook hem lief is, vooral op het gebied van het onderwijs, opgegeven is moeten worden. Dat ook de subsidies hun deel, helaas een zeer belangrijk deel, hebben moeten bijdragen in de bezuiniging, is harde noodzaak. Hoogst be langrijke subsidies, die juist in deze tij dei. zoo dubbel noodig zijn, zijn met duizenden gul dens verminderd, terwijl daarnaast andere eveneens zeer belangrijke subsidies geheel zijn ingetrokken. Nu op nagenoeg alle subsidie: ook op de meest belangrijke, gekort is, valt het op, dat er één subsidie is, n.l. dat voor he „Groene Kruis", waarvoor een uitzondering is gemaakt en waarvoor hetzelfde bedrag is uit getrokken als in 1933 (circa veertig duizen- gulden). Kunnen B. en W. mededeelen, waarom hier 'ÖPèttemin een uitzondering is gemaakt? Door verschillende leden werd daarentegen de opmerking gemaakt, dat men zich allerminst kon vereenigen met de door B. en W. toegepaste methode van verlaging en schrapping van de subsidies. Intusschen kon reeds aanstonds wor den gezegd, dat het intrekken en verminderen van deze dringend noodzakelijke subsidies niet zoo zeer een gevolg is van den financieelen nood der Gemeente dan wel van het politieke streven der rechtsche partijen. Indien het Col- loge voor deze subsidies in het algemeen of voor enkele dezer in het bijzonder meer had gevoeld, dan zou het daarvoor benoodigde be drag, dat miniem is in verhouding tot het totaal bedrag der begrooting, gemakkelijk kunnen zijn gevonden. Personeelsaangelegenheden Enkele leden opperden twijfel, of inzake de afvloeiing van personeel de noodzakelijke rechtvaardigheid wel steeds wordt betracht. Met name vroeg men zich af of het wel juist is dat de afvloeiing per dienst of bedrijf plaats heeft en of het niet veel beter, zou zijn, het per soneel als één geheel te beschouwen; in het laatste geval zoude voorkomen worden, dat bij één dienst of bedrijf een zeer groot aantal amb tenaren afvloeit, terwijl elders slechts een ge ringe vermindering plaats heeft. In het bijzonder werd geinformeerd naar de resultaten van de bij de behandeling in den Raad door het College toegezegde nadere over weging ten aanzien van de afvloeiing van R.E.T.-personeel. Verder merkten de hier aan het woord zijnde leden op, dat h.i. een al te ruim gebruik is ge maakt van de bepaling, dat, wanneer het dienst belang zulks vordert, van de regeling inzake afvloeiing kan worden afgeweken. Kunnen B. en W. mededeelen, in hoevele gevallen dit is geschied en welke redenen daarvoor bestonden? Behalve met maatregelen van afvloeiing ko men B. en W. met verdere voorstellen met be trekking tot het personeel. Dat zij een bedrag van f 18.000 besparen willen door geen grati ficaties bij ambtsjubilea meer te verleenen, ont moet zoo werd door een lid opgemerkt bij hem geen bezwaar. Verder zijn B. en W. tot de conclusie geko men, dat maatregelen ten opzichte van de be zoldiging van het personeel bij het Georgani seerd Overleg aanhangig zullen moeten worden gemaakt. Onder de drie maatregelen, die zij voorstellen, behoort een korting op de salaris sen der ongehuwde ambtenaren van 5 pCt. en op de salarissen der gehuwde ambtenaren van 2 pCt. Billijk zou het volgens sommige leden zijn, wanneer, in analogie met hetgeen bij het Rijk geschiedt, op de salarissen der in gezins verband levende ongehuwden, die eenig kost winner zijn, ook slechts 2 pCt. gekort werd. Andere leden, de personeelsmaatregelen eveneens hard, doch noodzakelijk achtende, hebben er met waardeering van kennis geno men, dat bij de opcoering van de bijdragen voor eigen en voor weduwen- en weezenpensioen tot 8V2 pCt., de grondslag van de wet is ge handhaafd en niet is gepoogd daarop een cor rectie die geen verbetering zou zijn aan te brengen voor ambtenaren met meer dan f 3000 salaris. Het werd door hen juist geacht, dat aan de tot dusverre toegepaste kortingen het tijdelijke karakter wordt ontnomen; daar mede wordt de waarheid recht gedaan en een belangrijk bedrag voor de Gemeente bespaard. Het systeem der in uitzicht gestelde vierde korting, waarbij de gezinsomstandigheden van gelijken arbeid verrichtend personeel nog meer naar voren komen dan bij de derde korting, vend bij verscheidene leden geen bewondering. Evenals bij de derde kortng, waren zij van oordeel, dat een uniforme korting verre de voorkeur zou verdienen boven een gedifferen tieerde. Van andere zijde werd daarentegen betoogd, dat een uniforme aftrek bij de heerschende crisisomstandigheden tot onbillijkheden zou leiden; de samenstelling der gezinnen maakt, dat de inkomsten vermindering niet voor allen gelijk kan zijn. Daarom hebben deze leden Juist waardeering voor het feit, dat B. en W bij deze vierde loonkorting eenigszins rekening hebben gehouden met de grootte der gezinnen. al'is dit naar hunne meening nog onvoldoende geschied. Andere leden wenschen op te meken, dat noch het wezen, noch de vorm der voorgenc men salarisverlaging hun instemming hebbc De vraag rijst, of deze verlaging wel behoo lijk is gefundeerd. Een lid verzocht het College zijn aandaci te willen wijden aan het door hem gecons*.: teerde feit, dat in Rotterdam en in het bijzo der bij den Dienst der Volkshuisvesting hoogere ambtenaren hooger worden gesali rieerd dan te Amsterdam en te 's-Gravenhag terwijl dit in de lagere rangen juist anderso. Werkloozenzorg en icerl verschaffing. Enkele leden waren vart meening, dat ter opzichte van de werkverschaffing meer ge daan kan worden. Gaarne zouden zij worde: ingelicht omtrent het resultaat van het in dei loop van dit jaar plaats gehad hebbend overle met de besturen der organisaties van bouwor. dernemers inzake de wijze, waarop verschiller de werken in werkverschaffing uitgevoerd kun nen worden. Het te Den Haag bestaano systeem van werkverschaffing biedt zo; werd geoordeeld aan een grooter aanta werkloozen werkgelegenheid en verdient daar om ernstige overweging. Andere leden stelden de vraag, of het Col lege eenig inzicht heeft in de wijze, waarop in werkverschaffing uit te voeren groote werken zouden kunnen worden gefinancierd. De plan nen tot werkverschaffing zijn grootendeels nog niet tot uitvoering gekomen; er moet met klem op worden aangedrongen, dat het College in overleg met de Regeering in de allereerste plaats werkgelegenheid schept. Nu sterk propaganda wordt gemaakt voor verkorting van de werktijden, kwam bij an dere leden de vraag op, of B. en W. geen termen kunnen vinden, in alle bestekken voor gemeentewerken de 40-urige werkweek voor te schrijven en tevens, in dit verband in overleg te treden met groot-werkgevers en centralen van arbeidersorganisaties hier ter stede, teneinde tot een ingrijpende werktijd verkorting te geraken, waardoor de werkloos heid krachtig zal worden bestreden. Wie zich met deze begrooting bezig houdt wordt zoo werd door een lid opgemerkt ongetwijfeld verontrust door het hooge bedrag van ƒ25.000.000 voor werkloozensteun, over eenkomende met de rente van een kapitaal van 500 millioen. Onwillekeurig komt de ge dachte op, of een bedrijf met een kapitaal van 500 millioen niet aan vele menschen werk zou kunnen geven. Kan het College, door bespreking met ver schillende werkgevers, waarbij vrijstelling van zakelijke bedrijfsbelasting voor oogen wordt gesteld, indien men meer personeel t'e werk stelt, niet trachten het groote aantal werk loozen eenigszins te verminderen Zelfs bestaat de mogelijkheid om hier te: stede een bedrijf te vestigen, dat niet afhang: van de ongunst der tijden. Nederland ver bruikt n.l. per jaar ongeveer 1,8 a 2 millioer ton staal. Deze hoeveelheid komt geheel uil het buitenland, met het gevolg, dat sommig: j staalsoorten veel te duur zijn. Het in het hoog ovenbedrijf te IJmuiden gevormde piekijze; 1 moet naar het buitenland om tot staal omge werkt te worden. Uit dit piekijzer en het oude ijzer kan in de z.g. Martineovens voor een belangrijk percentage staal worden bereid. Deze ovens kunnen worden gestookt met Lim- burgsche kolen of met lichtgas. Een kapitaal van 15 millioen, in een zoodanig bedrijf ge stoken, zou alvast 2000 man continu werk ver schaffen, terwijl de noodzakelijke nevenwerk zaamheden 1500 man zouden vragen. Een der gelijke fabriek zou nog lang niet in de behoef ten van Nederland kunnen voorzien en dus de productie bij lage conjunctuur niet behoeven te beperken. Voorts zou zij de grondstoffen uit eigen land kunnen betrekken en stellig belangstelling vinden bij het binnen- en bui- tenlandsch kapitaal. Rotterdam leent zich voor dit bedrijf door haar gunstige ligging en haar gemakkelijke vervoergelegenhoid het beste. Deze mogelijkheid dient door het College in samenwerking met de Kamer van Koophandel onder de oogen te worden gezien. De ontwikkeling van binnenstad. Enkele leden stelden de vraag in het Centraal Rapport op de gemeentebegrooting of, gezien de ervaring, die met de gemeentelijke exploi tatie van de tram is opgedaan, het geen aan beveling verdient, dit bedrijf wederom aan de particuliere exploitatie over te laten. Dit denk beeld werd door anderen met klem afgewezen. Verschillende leden gaven te kennen, ver langend uit te zien naar het rapport van den tot onderzoek van het Trambedrijf door het College aangewezen deskundige, in afwach ting waarvan zij zich van opmerkingen meen den te moeten onthouden. De benoeming van dezen deskundige werd door hen toegejuicht. Men zou het op prijs stellen, indien het rapport zoo spoedig zou verschijnen, dat daarvan reeds in 1934 de vruchten zullen kunnen worden ge plukt. Een dezer leden zou het aangenaam zijn, in dien door den deskundige tevens werd nage gaan, of niet in alle gevallen het reizigersver- voér vlugger en voordeeliger door middel van autobussen kan geschieden. Gevraagd werd een gedetailleerde opgave van de resultaten van de in den loop van 1933 plaats gehad hebbende incidenteele wijzigin gen van het tramnet, alsmede van de verleende ontslagen, enz. De vraag werd verder gesteld, of de hand having van vroegtrams met de huidige frequen tie noodig is. Hoe groot is het gebruik, dat van die trams wordt gemaakt? Zou niet met een halfuurs-dienst kunnen worden volstaan en zou dit niet tot besparing leiden? Een lid drong met klem aan op opzegging van het contract met Schiedam. Waarom Rotter dam nog steeds duizenden moet uitgeven voor reizigersvervoer in een andere gemeente, is hem een raadsel. In dit verband verzocht hij opgave van het juiste bedrag, dat dit contract in het afgeloopen jaar aan de Gemeente heeft gekost. Volgens een lid dient voor de tram in de Oranjeboomstraat een vrije baan te worden ge maakt, evenals dit reeds is gedaan voor de lij nen naar Schiedam langs den Schiedamsche- weg. In de Oranjeboomstraat komen veel onge lukken voor, die zouden worden voorkomen, in dien een afsluiting werd aangebracht. Veel be hoeft een zoodanige afsluiting niet te kosten. Aangedrongen werd op vervanging van het vervelooze schafthuisje bij het station D.P. door een woningwachthuisje. Meermalen is dit reeds toegezegd, doch tot nu toe is daar niets van gekomen. Ce Coolsingel-boulevarcI uitgestorven. '3e koude Oostenwind, welke over onze lag ;den strijkt, heeft zich gisteren ook in onz ,;dgeducht doen gevoelen. De anders zo -ukke Coolsingel-boulevard, centrum van ri iondagsche wandelaars, bood in vergelijkir -et andere Zondagen een vrijwel uitgestorve -.inblik. En vooral tegen den avond zocht iedei ijn toevlucht in huis of in de amusements nrichtingen. Was het in den middag voor ieder nog nie: duidelijk, dat we al onder nul zaten, tegen det. avond lieten de bevroren plassen hier en daa geen twijfel meer. En de enthousiaste schaal j senrijder, welke toch in lederen Hollande. steekt, verzoende zich natuurlijk al met de zo.; i onverwachte binnenkomst van Koning Winter In den afgeloopen nacht heeft het flink ge- vroren. Hedenmorgen te ongeveer 8 uur werd de laagste temperatuur genoteerd op het Meteo rologisch Instituut op het Poortgebouw: de thermometer wees toen 9 graden onder nul Voor begin December, zoo deelde men ons: daar mede, is zulk een lage temperatuur niet een gewoon verschijnsel, hoewel men ook weer niet van een unicum kan spreken. In de jaren '25, '21 en '02 b.v. werden in de eerste dagen van December ook temperaturen van om en nabij de tien graden onder nul waargenomen. Deze snelopkomende koude, welke ons ge bracht wordt door den krachti-en Oostenwind is veroorzaakt door 't hooge-druk-gebied in het Zuiden van Zweden. Hierdoor wordt de daar heerschende koude als het ware over ons land gezogen. De plassen reeds dicht maar niet veel kans op ijs. In den afgeloopen nacht zijn niet alleen de kleine binnenwateren en polderslooten, waar op de felle Oostenwind niet zoo'n vat had, maar zelfs een groot gedeelte van de Bergsche Plassen dichtgevroren. De ijsvlakte zag tr krachtig uit en zou al heel wat verwachtingen kunnen wekken. Maar naar alle waarschijnlijkheid zullen we deze week toch niet de ijzers kunnen onderbin- ei de De Witte Non. De Witte Non is een film, die hoe tragisch dan ook boeit tot het einde. Het thema is niet nieuw en ook filmisch zijn er geen noviteiten in te ontdekken. Amerikaansch van inslag, is de film niet vrij te pleiten van zoetige en sentimenteele romantiek. De techniek en het spel zijn echter perfect en de rolprent zal hier door ongetwijfeld bekoren, Helen Hayes, die ook de hoofdrol beziette in ,.A Farewell to Arms" een film met welke „De Witte Non" veel reminiscenties vertoont vervult haar subtiele partij zeer suggestief. Van de overige spelers zouden wij speciaal Edward Arnold als geestelijke willen noemen. De katholieke liturgie vormt ditmaal geen steen des aanstoots. De pontificale hoogmis en de kloosterscènes zijn goed geobserveerd en weergegeven. Het programma van Capitol Theater, dat als tweede hoofdfilm nog een dolle klucht van Buster Keaton bevat, wordt afgewisseld door een geslaagde muzikale entr'acte van de acht accordeon symphonisten Brox. Het nationale gezelschap oogstte veel bijval en werd gisteren avond driemaal gebisseerd. Het bekende Capitol-strijkje luistert het om vangrijke programma zeer verdienstelijk op. De film draait ook in City. Voor volwassenen. Enkele leden vestigden er de aandacht op, dat reeds jaren, ondanks de crisis, door ver schillende groote zaken reikhalzend wordt uit gezien naar een vastomlijnd plan, waarnaar j in de toekomst de binnenstad zal worden ont wikkeld en veranderd; zoo o.a. naar den toe- komstigen toestand van den verbindingsweg BeurspleinCalandplein, het Calandplein zel ve, de verbinding Jonker FransstraatZuid, enz. Het zou op prijs worden gesteld, indien spoedig voorstellen terzake verwacht konden worden. Door een ander lid werd er de aandacht op gevestigd, dat in den polder Oud-Mathenesse twee kleine begaafplaatsen zijn gèprojecteerd, hoewel er z.i. in het Westen behoefte is aan één groote begraafplaats. DE RADIODISTRIBUTIE Gevraagd werd in het Centraal Rapport, of de abonnementsprijs en de aansluitingskosten voor de gemeentelijke radiodistributie niet ver laagd kunnen worden, nu het aantal aanslui tingen zoo groot is geworden. Hoe groot is dit aantal thans? Nog een 23-tal. Per 1 December bedroeg het aantal te Rot terdam opgelegde schepen 38 met een inhoud van 149.651 B.R.T. Hiervan waren 23 Neder- landsche, 5 Fransche, 8 Engelsche, 1 Noorsch en 1 Grieksch schip. Sedert de opgave van 16 Nov. is er bijgekomen het Nederl. s.s. „IJssel", ter wijl vertrokken zijn het Ned. s.s. „Tweed" (naar de Oude Maas), het Ned. s.s. „Parklaan" (naar Rott. Droogdok Mij), het Ned. s.s. „Fries land" (naar Wilton), het Engelsche s.s. „Southborough" (naar Wilton), het Ned. s.s. „Schotland" (naar zee) en het Ned. s.s. „Alu- dra" (naar zee). Hierover werden in het Centraal Rapport 0. m. de volgende vragen gesteld Wat denken B. en W. te doen om te bereiken dat de terreinen in Oud-Mathenesse inderdaad tegen gecalculeerde prijzen kunnen worden uit gegeven Zal er weer een publieke inschrijving plaats hebben Sommige leden vroegen, waar gebouwd zal moeten worden, als het terrein in den polder Oud-Mathenesse is volgebouwd. Deze leden wezen er op, dat Vreewijk binnen afzienbaren tijd eveneens zal zijn volgebouwd. Kunnen maatregelen worden genomen, en zoo ja, welke, dat op de terreinen aan de grens tus- schen Rotterdam en IJsselmonde een aanslui tende bebouwing tot stand komt Kunnen B. en W. mededeelen, wanneer de gronden in de omgeving van de Nieuwe Plan tage, waar vroeger de gasfabriek heeft gestaan, voor bebouwing zuilen worden vrijgegeven ZUIDER-ZIEKENHUIS. Eenige Raadsleden zouden gaarne vernemen, of de afbouw van het Zuiderziekenhuis te ver wachten is. In hoeverre moet zoo vroeg een dezer leden waarde worden toegekend aan de geruchten, dat dit ziekenhuis als zoodanig niet te gebruiken is Zou zoo werd van an dere zijde gevraagd dit gebouw, althans voorloopig, niet voor andere doeleinden kun nen worden benut OPZETJES BIJ AANBESTEDINGEN Een lid had vernomen, aldus het Centraal Rapport dat bij enkele aanbestedingen door Gemeentewerken z.g. opzetjes en pogingen tot omkooping van ambtenaren zijn ontdekt. Ge vraagd werd, of de verkregen inlichtingen juist zijn, welke inschrijvers zich aan deze fei ten schuldig hebben gemaakt en of deze in schrijvers in het vervolg nog voor uitnobdiging tot inschrijving of gunning in aanmerking zul len komen. Invoering van het één-richting- verkeer gevraagd. De veiligheid van het verkeer over de Wil lemsbrug laat zoo werd betoogd in het Cen traal Rapport nog te wenschen over, temeer, omdat dit verkeer steeds blijft toenemen. Mede- deeling van de resultaten der verkeerstellingen op deze brug gedurende de laatste jaren zou op prijs worden gesteld. Gevraagd werd naar de ervaringen der politie met het twee-banen- systeem (snel en langzaam verkeer). Bij hoogen waterstand, wanneer de brug over de Koningshaven dikwijls moet worden ge opend, komen verkeersopstoppingen voor, die eerst na 60 a 70 minuten ontward zijn. Zou het, ter voorkoming hiervan, geen aanbeveling ver dienen, het eenrichtingsverkeer op de opritten aan de Boompjeszijde in te voeren, in het bij zonder voor het verkeer naar het Noorden? Voorts werd door een lid gevraagd, of de nieuw ingevoerde maatregel op de Willems brug, waarbij het snelverkeer uitsluitend van de trambaan gebruik mag maken, voldoet. Dit werd door den vrager ernstig betwijfeld. Een ander lid merkte op, dat de bakfietsen thans gebruik maken van de rijwielpaden op de Willemsbrug en daar dikwijls stagnatie veroor zaken. Kunnen de berijders, zoo vroeg dit lid, niet naar den rijweg verwezen worden? Krijgt nieuwe afsluithekken. Naar wij vernemen, zijn thans maatregelen in uitvoering, om voor de toekomst het afslui ten van de hekken der Lage Erfbrug electrisch te doen geschieden. Gelijk bekend geschiedt zulks thans met de hand. De nieuwe Inrichting wordt gelijk aan die van de Mathenesserbrug. Rijweg op den Boezemsingel ondermijnd. Op den Boezemsingel bij de Koninglnnekerk is gisteravond onder den rijweg een buis van de waterleiding gesprongen. Employé's van den Waterleidingdienst hebben zoo gauw mogelijk een gedeelte van het buizennet afgesloten. Bij een onderzoek bleek, dat de weg over een lengte van ongeveer 20 meter was ondermijnd. Hieraan is het springen van de buis dan ook toe te schrijven. Men is gisteravond nog be gonnen de noodige reparaties te verrichten. De tramlijnen 18 en 22 moesten daartoe worden omgelegd. Vanochtend was de zaak nog niet zoover hersteld, dat de trams de gewone route konden volgen. De eerste ijsmuts!op het hoofd van een pindaman, die zich zoo stevig mogelijk heeft ingepakt. Een zeker teeken van stevige vorst: de radiators worden tijdens de afwezigheid van de bestuurders warm toegedekt. den. Misschien, dat er over eenige dagen op de kleine slootjes en op het veldijs zal kunnen gereden worden, de vorst zal waarschijnlijk niet van zoo langen duur zijn, dat ook op het breede water de ijsvloer komt te liggen. Naar men ons van de zijde van het Meteoro logisch Instituut althans mededeelde, verwacht men het aanhouden van den vorst nog wel ge durende de eerste vier en twintig uur, maar dan zal het wel spoedig gedaan zijn. In het gebied, vanwaar ons deze koued wordt toegevoerd, is namelijk reeds eene ver andering ingetreden. Terwijl we hier nog in zooveel graden onder nul zitten, wordt uit Zweden reeds een stijging van den thermometer gemeld en moet daar op het oogenblik zelfs weer zacht weer heerschen. Voor goed ijs zijn in het begin van December overigens de kansen altijd zeer gering, omdat land en water in deze maand nog niet vol doende zijn afgekoeld. Dat heeft eerst in Ja nuari plaats. Ook voor de verwachting of we een strengen winter krijgen of niet, zegt deze vroeg-invai- lende vorst nog niets. Laten we dus de eerste vier en twintig uur maar flink de kachel opstoken, het leed zal weldra geleden zijn Gedupeerde waterbewoners. Het pluimvee, dat de singels bevolkte, is door de plotseling ingevallen hevige vorst wel het ergst gedupeerd. Met heele troepen dieren in den Bergsingel bijvoorbeeld, zwanen en eenden bij elkaar in,een kleine nog niet toe- gevroren ruimte, die tenslotte echter ook met een ijsvlies werd bedekt. Gemeentewerklieden hebben de arme dieren toen uit hun benarde positie verlost en ze naar warmere plaatsen overgebracht. Behalve de eenden hebben ook vele huis vrouwen last van de vorst gehad. I Men zoeke in dit wel zeer toevallig samengaan vooral geen onvriendelijkheid! Verscheidene waterbuizen bleken 's nachts be vroren te zijn en er was vanochtend dan ook een groote vraag naar loodgieters. Een echt wintersch aspect leverden de bin nenschepen op, die vanochtend de haven bin- j nenliepen. Alles was met ijs bedekt en de boo ten zagen er uit alsof ze met een Shackleton- expeditie waren mee geweest. Op sommige slootjes en ondergeloopen stuk ken land in de buitenwijken werd vandaag al gereden. R. K. BOND VAN HANDELS REIZIGERS EN -AGENTEN. De heer F L. Thiel gehuldigd. Zaterdag j.l. heeft de afd. H.H. Drie-Konin gen van den R. K. Bond van Handelsreizigers en -agenten in Huize „Trianon" aan de Kruis straat haar St. Nicolaasfeesten gegeven. Eerst kwamen de kinderen van de leden aan de beurt en wat konden zij anders ver wachten, dan dat Mgr. in hoogst eigen persoon zou komen, om hen toe te spreken en versna peringen uit te deelen. Ook de kinderen van het R.K. Weeshuis aan de Kruiskade mochten in de vreugde deelen. Er was ook nog een tombola en een uit eigen leden gerecruteerd gezelschapje voerde tot groot vermaak van de stampvolle zaal de operette „Micky Mouse onder de kabouters" op. Allen hebben heerlijk genoten. 's Avonds was het feest voor de leden zelf, maar ofschoon ook dit festijn ter eere van den Sint was aangekondigd, werd de avond ir. feite georganiseerd om den heer F. L. Thiel te hul digen, die een kwart eeuw geieden tot pen ningmeester van de afd. Rotteraun werd be noemd. Met een speciaal welkomstli"d werd de jubi laris en zijn echtgenoote, die tevoren een bloe menhulde in ontvangst mocht nemen, door het bestuur de zaal binnengeleid. Na vriendelijke welkomstwoorden van den afdeelingsvoorzitter den heer F. W. Janssen en idems van den heer M. C. Corpeleijn als praeses van de feestcom missie, werd met het programma een aanvang gemaakt. Dit bestond uit cabaret-stukjes eu voordrachten, verzorgd door den heer C. W. Wuijster met een kleinen staf van medewerkers Zij allen wisten de „bruiloftsstemming", welke tevoren was aangekondigd, er spoedig in te brengen. Inmiddels was de algemeen-adviseur, rector C. M. Mol, gearriveerd en kon de eigenlijke huldiging beginnen. Spr. noemde den heer Thiel het „troetelkind" van de vereeniging. „Aan zoo'n penningmeester is het een genot de cen ten over te dragen." Vroolijk en opgeruimd heeft hij 25 jaar lang zijn plicht gedaan. Als belooning daarvoor, maar ook om zijn kinder lijk geloof en zijn Godsvertrouwen, mocht spr. hem het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" op de borst spelden. Als geschenk van de afdeeling overhandigde de voorzitter den jubilaris vervolgens een gou den horlogeketting, terwijl de heer J. Koks hoorn namens het hoofdbestuur een cadeau onder couvert en de heer B. M. van Dalen, na mens de afd. Schiedam een fruitmand aanbood. Natuurlijk werden hierbij de noodige hulde- speeches niet vergeten. Nadat de heer M. C. Corpeleyn namens de feestcommissie nog voor een bloemenhulde ge zorgd had, dankte de jubilaris ontroerd. Tenslotte werd de heer Thiel nog gehuldigd met een gedicht, waarbij Thomasvaer en Pieter nel hun beste beentje voorzetten. Een stroom van telegrammen en brieven werd nog voor gelezen. In vroolijke stemming werd tenslotte het program afgewerkt, dat tot laat in den nacht duurde. Te Brussel gesnapt, Eenigen tijd geleden maakten wij melding van een brutalen diefstal van twee zilvervossen en vier bevervellen gepleegd bij een winkelier van den Nieuwe Binnenweg. Hiervan werden verdacht drie vreemdelingen, twee vrouwen en een man. Dit drietal is dezer dagen te Brussel door de politie gearresteerd, daar men de men schen als ongewenschte vreemdelingen be schouwde. De Belgische politie viel het op, dat het sig nalement van de arrestanten overeenkwam met een signalement, dat de Rotterdamsche politie over de bontdieven had verstrekt. Rotterdam is toen van de arrestatie op de hoogte gesteld. Een zuster van den winkelier is onmiddellijk naar Brussel gereisd en heeft het drietal per tinent herkend. Thans zal de uitlevering wor den gevraagd. ONGELUKKEN. De 11-jarige P. v. S. uit de Commanderijstraat is in de Lusthofstraat door een auto aangereden en gevallen. Met een hersenschudding is het kind in het ziekenhuis aan den Coolsingel op genomen. De 69-jarige P. R- uit de Rubroekstraat is op den hoek van de Polderlaan en den Slaghek- straat tegen een auto geloopen. Hij is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht waar hij met inwendige kneuzingen is opgenomen. KAMER UITGEBRAND. Vanochtend om ongeveer 11 uur is door on bekende oorzaak brand ontstaan op de tweede etage van pand 5 aan de Mauritsdwarsstraat, welke bewoond wordt door C. Stuifzand. Een kamer is geheel uitgebrand. Het vuur is ge- bluscht met één straal van slw. 8 en één van slw. 7 onder leiding van onderbrandmeester v. Berkel, brandmeester Holzapfel en hoofdman Ten Broek. OM EEN ONDERDAK. In bewaring zijn gesteld een los-werkman en een stoker, die om aan een onderdak te komen respectievelijk een ruit van de firma Termculen aan de Hoogstraat en een ruit van de kiosk aan den Noordsingel hebben vernield. Onder water en bevroren. De koude der laatste dagen doet mede het vraagstuk aan de orde komen, n.l. hoe zou het staan met de ijsbanen. Voor wat die der twee bekende Zuiderstad- sche clubs betreft kan worden medegedeeld, dat zoowel „Het Zuiden" als „Charlois" haar terrein resp. aan den Charloische Lagedijk en den Kromme Zandweg bijtijds in orde hebben gebracht. Beide terreinen zijn onder water gezet en bezitten nu reeds op een enkel wak na mooi gesloten banen. NAAMBORDJES IN BLIJDORP- BERGPOLDER. Teleurstelling werd geuit in het Centrale Rapport over het feit, dat de naambordjes der straten in de nieuwe buurten, welke straten de namen van bekende politici dragen, geen nadere aanduiding bevatten. Willen B. en W., wanneer de definitieve naambordjes worden aangebracht, zorg dragen, dat dit alsnog ge schiedt, evenals zulks het geval is geweest ten aanzien van de nieuwe bordjes in verschil lende straten van het Westelijk stadsdeel? St. Nicolaas-kinderfeesten. n de zakagenda van St. Nicolaas staan altijd een paar middagen gereserveerd voor de Rot terdamsche R. K. Vereeniging tot uitzending van zwakke en tuberculeuse patiënten „Sint Jozef". Van die gewoonte stapt hij niet af, we tende, dat hij dan altijd vele honderden kienen voor zijn bisschoppelijken zetel krijgt. In het Gebouw voor K. en W. zijn deze mati nees Zaterdag- en Zondagmiddag gehouden. Met een onderhoudend variété-programma zijn kinderen èn grooten op een aller-amusant- ste wijze bezig gehouden. De immer lachende Oom Rodi goochelde er lustig op los en liet zich tot groot vermaak van de kleinen dikwijls in zijn kaart kijken. Verder werkten er mede de clown Toto, de wonderbare musicus Frits Houben en het drie-tal Flippi, Doddy en Peggy. De bekende zanger voor de radio Albert de Booy, toonde weer zijn belangstelling voor „St. Jozef" door dezen middag een leuk kwartiertje met de kleinen te komen zingen. De clou van den middag was natuurlijk de binnenkomst van St. Nicolaas en zijn moriaan, die er tot groote consternatie van de kleinen toe overging een bengel in zijn zak te stoppen. De algemeene omstandigheden in aanmer king genomen, mag „St. Jozef" ook dit jaar weer met voldoening op haar St. Nicolaas- Kinderfeest terug zien. De kinderen hebben deze middagen zich kostelijk geamuseerd. INBRAAK. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het gebouw van den arbeiderssportbond aan den Óppert. Alles in het gebouw is doorzocht. Er wordt een bedrag van 100 vermist. R. K. VOLKSBOND In de vergadering van de afd. Bleiswijk van dien R. K. Volksbond deelde de voorzitter mede, dat door B. en W. goedgunstig werd be schikt op een verzoek van de afdeeling betref fende verlaging van de electriciteitstarieven, tevens zal een kolentoeslagregeling tot stand komen voor steuntrekkenden. Binnenkort zal de regeling bekend gemaakt worden. Bespro ken werd het huldeblijk der afdeeling aan den zeereerw. heer pasoor bij diens zilveren pries terfeest in 1934 a.s. Een program voor die ge legenheid zal worden ontworpen door het afdeelingsbestuur en den geestelijk adviseur. Vervolgens besprak de geestelijk adviseur de voorwaarden, die verbonden zijn aan den jubi leumaflaat. Besloten werd dat onder leiding van den geestelijk adviseur op een nader te bepalen tijdstip de oefeningen zullen gehouden worden om den Jubileumaflaat te verdienen. VLEESCH IN BLIK B. en W. der gemeente Bleiswijk deelen mede, dat vanaf heden voor werkloozen vleesch in blik verkrijgbaar is gesteld tegen den prijs van 35 ct. per kg. SCHOORSTEENBRAND Ten huize van den heer v. 't H. aan de Burgemeester de Jonghkade heeft een emsige schoorsteenbrand gewoed. De politie trad spoe dig handelend op en voorkwam erger. GEMEENTERAAD. De heer A. A. Spronkers (S. D. A. P.) die tot lid van den Gemeenteraad was benoemd als opvolger van den heer W. H. v. d. Berg, heeft deze benoeming niet aangenomen. Ook de volgende candidaat op de lijst der S. D. A. P., de heer J. C. Hoorweg, zal zeer waar schijnlijk zijn benoeming niet aannemen, zoo dat dan de heer A. Schilder aan de beurt komt. VOOR DE T. B. C.-BESTRIJDING. Dr. G. D. Birnie mocht van een patiënt een bedrag van ƒ5 in ontvangst nemen voor de T. p. C.-vereeniging alhier. ZILVEREN JUBILEUM Vrijdag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. L. Noordhoek, directeur der N.V. Hout zagerij en Houtkooperij „De Roos" voorheen Gebr. van Buuren van Heyst, bij deze firma in betrekking kwam. De jubilaris ontving van de commsisarissen een cadeau onder couvert; van het kantoorpersoneel van Betz en van Heyst Handelmij. ontving hij een fraaie bloe menmand, terwijl hem namens het personeel van De Roos een modern inktstel werd aan geboden. OPBRENGST COLLECTE De gisteren gehouden jaarlijksche wintercol- lecte ten bate van de armen der Parochie heeft opgebracht 724.43 tegen vorig jaar 1075.54. Door de politie is alhier aangehouden de zwerver W., die alhier zonder vergunning liep te venten. Tevens bleek, dat de aange houdene nog twee vonnissen te goed had, zoo dat hij naar het Kantongerecht te Schiedam werd getransporteerd. AANBESTEDING Vrijdag 7 December a.s., des morgens te 10 10 uur zal worden aanbesteed het verrichten van karrewerk voor de gemeente Vlaardingen, gedurende het jaar 1934. Tevens kunnen vóór 15 December a.s. prijs opgaven ingeleverd worden bij den dienst van Gemeentewerken voor het herstellen van ge broken glasruiten in de gemeentegebouwen ge durende het jaar 1934. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Steenhoek, le van Leyden Gaelstraat 25, paar gymschoentjes; Ensel, West- nieuwland 26, muts; Kolkman, Wilhelminastr. 16, hondje; Kloosterman, Stationsstraat 77. schort; Rook, Asterstraat 46, VI. Ambacht, hor loge met armband; Politiebureau, muts, paar broekspijpen,r ijwielplaatje; Sloot, De Wet straat 22. kinderhandschoen; Israël, 2de van Leyden Gaelstraat 164, portemonnaie met in houd; Van Pelt. 2de van Leyden Gaelstraat P, muts. BINNENGEKOMEN SCHEPEN In de Vuicaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen Orea met 3500 ton erts en Eretza Mendi met 6300 ton erts. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 26—23 November. GEBOREN: Arie, z. van J. van Keulen en G. Broek, Weteringstraat 17. Pietemella G., d. van F. Fousert en G. J. de Groot, Weeshuis plein 16. ONDERTROUWD: A. Oskam 39 j., Peurseum A. 19 en A. de Jonge 31 j. VI. Rijkestraat 20 - GEHUWD: K. A. van Buitenen 46 j. en A. P. van der Zande 41 j. A. J. C. Overduin 20 j. en P. Sloot 18 j. J. Akkerman 25 j. en E. de Romph 24 j. OVERLEDEN: M.' de Goede 69 j. echtgen. van L. Bijl le Biedslootsteeg 7. Altijd zakelijk. „Wie staat daar toch zoo voortdurend in den winkel te praten, en er is geen enkele klant." „Och dat is de patroon, die zich scheert. „En met wie praat hij dan?" „Met niemand. Hij probeert alleen zich zelf te bewegen om een flesch lotion te verkoop»*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2