mé DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS ERRES RADIO i „Waar dat wiel draait9' 56ste JAARGANG DINSDAG 5 DECEMBER 1933 No. 16814 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 geen muntmeter voor ELECTR1CITEIT VERHOOGING DER GROND BEDRIJF-RESERVE. GEEN betere. Mag. ,,'t Lichtpunt", HoogstraatlOBJel. 68836 jubileerende orgeldraaier GEM. OPENBArÏTTeESZAAL VOOR KACHELPIJPEN, HOOGSTRAAT 69 - TELEF. 68436 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAATSCHAPPELIJK HULP BETOON EN CRISISCOMITé. UITBREIDING VAN SCHIEDAM. KETHEL NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1 10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55 elke regel meer 25 cis Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels f 1.15 regels ƒ1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallen verzekering 500,— bij overlijden door een ongeval; beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet 500.— bij verlies van of één oog; ƒ150.— bij verlies van een duim; ƒ75.— bij verlies van een wijsvinger; ƒ5 0. bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. De gemeente-architect onmisbaar. Ziekenhuis-uitbreiding en financiën. Betreffende de bedrijven, diensten en in stellingen der gemeente schrijven B. en W. in de Memorie van Antwoord op het sectiever- slag van het begrootingsonderzoek het volgende: Waar cokes een brandstof is, die in hoofdzaak wordt gebruikt door de minder gegoeden, werd besloten den prijs daarvan zoo laag mogelijk te stellen. Men verlieze bovendien niet uit het oog, dat de prijzen der brandstoffen tegen woordig in het algemeen zeer laag zijn. Voorzoover betreft de opmerking, dat de prij zen van aansluiting bij de waterleiding hoog zijn, vestigen wij er de aandacht op, dat wel is waar enkele materialen in prijs zijn ge daald, doch dat deze prijsdaling toch niet van dien aard is, dat in dezen tijd wijziging in de aansluitingskosten kan worden gebracht. Op een desbetreffende vraag moeten wij ant woorden, dat het ons niet bekend is, welke filma aan de Overschieschestraat van aanslui ting op de drinkwaterleiding is verstoken. Het aanschaffen en het plaatsen van munt- electriciteitsmeters gaat met zeer hooge kosten gepaard, daar deze meters ten minste 5 maal zoo duur zijn als gewone meters, en bovendien het onderhoud veel grooter is. Wij wijzen er op, dat er dan ook maar weinig electriciteits- bedrijven zijn. die van dergelijke meters ge bruik maken. Gezien de tijdsomstandigheden, zou een zoo belangrijke uitgaaf thans in het geheel niet verantwoord zijn. Terwiil de normale minimumcontributie voor de Op are Leeszaal en Bibliotheek 1 per jaar bedraagt, betaalden de werklooze leden in 1933 0,50. Wij mochten constateeren, dat deze regeling gunstig heeft gewerkt op het aantal werkloozen, die gebruik maakten van de mogelijkheid om boeken te leenen. Voorts werd er de aandacht op gevestigd, dat in wonende kinderen van alle leden (dus ook van werklooze leden) op de lidmaatschapskaart van hun vader studieboeken en tijdschriften kunnen krijgen, zooveel als zij noodig hebben. Het is zeer zeker de bedoeling, dat de Ge meente-architect in vasten dienst wordt aange steld In verband met een behoorlijke trakte- men sregeling, die in de tegenwoordige tijds omstandigheden moeilijkheden opleverde, is 'n v v, 6 ®ans*e"'n8 nnS achterwege gebleven, o.i, f j §een betoog, dat voor een gemeente "''n onze, deze functie onmisbaar is. De plannen voor uitbreiding van het Ge meente-ziekenhuis en voor den bouw van een zusterhuis zijn in ons college aangehouden, om met het oog op de financiën gezamenlijk met andere plannen, welke eveneens op nieuwe werken betrekking hebben, nader te worden bezien. Het standpunt inzake het aanschaffen van een ziekenauto is niet gewijzigd. Een particu liere ziekenauto is in onze gemeente aan wezig. Deze vervoert patiënten tegen matig tarief naar en van het Ziekenhuis. Blijkens de ervaring wordt hiervan veelvuldig gebruik ge maakt. Geen rente, die niet verdiend wordt! met Electro Dynamischen-Luidspreker Desgewenscht gem. betaling. INVENTA-HAARDEN Reel. 123S 1U „KATHOLIEK LEVEN" Lezing over Radio-techniek In de jongste ledenvergadering van „Ka tholiek Leven" hield de heer F. Bernard een lezing met lichtbeelden over: „Radiotechniek". Vóór het vertoonen der plaatjes wees spr. op de enorme vlucht die de radio in uiterst korten genomen heeft. Daarna liet hij het schema van den eersten zender en ontvanger van Marconi zien. Deze waren lang niet vol maakt, maar er was een begin gemaakt en nu Sing Marconi met rasse schreden op den in geslagen weg voort. In zijn eigen land had tij geen succes, en daarom richtte hij zich tot de Engelsche regeering, die hem aan ka pitaal hielp voor de vorming van een Mar- coni-maatschappij, Intusschen was Telefunken in Duitschland ook zenders en ontvangers gaan bouwen. De moeilijkheden, die daaruit voortvloeiden, werden bij het verdrag van Berlijn opgelost. Vervolgens behandelde spr. uitvoerig de evolutie van de radiolamp. Allereerst be-sprak bij den kristalgelijkrichter, waarna de eerste vorm van de radiolamp, zooals wij die nu nog kennen, werd getoond. Tenslotte projecteerde spr. eenige scheeps- zenderapparaten en de zenders van Hilversum cn Huizen. Na deze lezing kreeg de heer Bernard nog een aantal vragen te beantwoor den. Op 10 December a.s. zal de heer T. Vergeer alhier zijn dertigjarig jubileum als orgel draaier vieren. Men doet er thans moeite voor, dat hem zal worden toegestaan, ter gelegen heid van dit jubilé een extra-dag met zijn instrument door de stad te trekken Gedurende de maand November werden van uit de bibliotheek der Gemeentelijke Open bare Leeszaal, hoofdgebouw Lan°e Haven 2329 kinderboeken, 4762 studiewerken, 9081 ro mans, dus in totaal 16172 boeken ter lezinc verstrekt; vanu it het filiaal Gorzen 721 kin derboeken, 1409 studiewerken, 1348 romans; in totaal 3478 boeken. Te zamen door beide af- deelingen dus 19650 stuks. De bibliotheek heeft een boekenbezit van 27092 exemplaren, terwijl het aantal houders van leeskaarten op 1 De cember j.l. 3239 bedroeg. Bijschrijving op de gronden niet verantwoord. Wat betreft de verhooging van de buitenge wone reserve van het Grondbedrijf deelen B. en W., naar aanleiding van de verschillende vragen bij het sectie-onderzoek der gemeente- begrooting voor 1934 gesteld, in de Memorie van Antwoord mee, dat zij thans hun standpunt hebben bepaald. Een wijziging van de Verordening voor het jaar 1934 is volgens hen niet noodig, doch er zou voorloopig kunnen worden volstaan met een verhooging van de buitengewone reserve. B. en W. stellen voorop, dat het Grondbe drijf met zijn bijschrijvingen alleen is opge richt om rente en aflossing van den gewonen dienst af te wentelen en niet om daaruit re venuen te trekken. Dat men het netto-provenu der erfpachtssom men, dus na aftrek van renten en andere kos ten, uitkeert, is h.i. geheel normaal. Dit geldt ook van de netto-opbrengst der gronden, die op de gewone wijze wordt geëxploiteerd. Maar een zwak punt van ons Grondbedrijf is, aldus B. en W., dat over de winstreserve rente aan c n gewonen dienst wordt uitgekeerd, die niet wordt verdiend maar uit den kapitaaldienst j moet worden gevonden en op de gronden b'i- geschreven. De Verordening zegt, dat de winst bij uitgifte tot 'het vermogen van het bedrijf j blijgt behooren en als reserve dienst zal doen, doch door de renteuitkeering is dit tot schijn teruggebracht. Dit kapitaal is, als het ware, be last met een altijddurend vruchtgebruik ten bate van den gewonen dienst, waardoor het als reserve waardeloos is geworden. Dat men met deze rente-uitkeering over de winstreserve zeer voorzichtig moet zijn, is reeds lang inge zien. Bij de twee groote grondverkoopen aan Rotterdam, bijv. heeft men gevoeld, dat de rente van deze winst niet aan de gemeente moest worden uitgekeerd. B. en W. hebben daarvan den Raad echter niet kunnen overtuigen. An ders zouden de reserves deswege nu 100.000, en 20.000 bedragen. De reserve van 100.000, is door den Raad in 1928 teruggebracht tot 50.000. Die van 20.000 is in 1932 op verzoek van Gedeputeerde Staten gestaakt om bij wijze van buitengewonen maatregel te dienen tot vermindering van het tekort op de begrooting. Toch zijn deze beide reserves noodzakelijk. Dit wordt volgens B. en W. zeer duidelijk, wanneer men daar tegen overstelt de bijschrijving op de gronden in Nieuwland, Klein-Babberspolder, 's Graveland en Oud-Mathenesse ten Noorden van de spoor baan. Men ziet dan, dat deze gronden onge veer hun taxatie-waarde hebben bereikt en niemand kan zeggen, wanneer ze worden uit gegeven. Het is dus niet verantwoord met de bijschrijving op deze gronden verder te gaan. Om de gevolgen van de bijschrijving te ge voelen, bedenke men, dat zij geschiedt met rente op rente. En dit juist maakt het zoo ge vaarlijk. De gevolgen daarvan zijn niet te over zien. ellebogen, roosters, kolenemme s, koienschoppen, poken, enz. enz. ALLEEN HET GOEDKOOPST Reel. 115S 10 GEVAAR VOOR ONZE FINANCIëN. Deze bijschrijving toch gaat, ook wanneer de uitgifte der gronden vertraging ondervindt, steeds door, zoodat zij een gevaar kan worden voor de financiën der gemeente in haar ge heel. Want als de boekwaarde der gronden, tot het bedrijf behoorende, wat nu gelukkig niet het geval is te eeniger tijd, door de rente-oprente-bijschrijving maar te laten door gaan, zoo hoog mocht zijn gestegen, dat zij de schattingswaarde heeft bereikt, dan komt de bijschrijving ten laste van den gewonen dienst, zoodra de winstreserve is uitgeput. Het blijkt, dat het grootste gevaar nog niet eens ligt in het verlies van overwaarde en winstreserve; wanneer het dan maar was afge- loopen; maar dan juist staat men voor een door de rente-oprente-bijschrijving hopeloos op- geloopen schuld, waarvan het gevolg niet werd gevoeld, zoolang men nog maar eits van de reserves overhad, maar die daarna plotseling zich in zijn volle zwaarte voor den gewonen dienst zou doen gevoelen. Het voorstel van B. en W. strekt nu om de bijschrijving op bovengenoemde bezittingen te staken door de verhooging van de storting in de buitengewone reserve met het bedrag, dat daarvoor noodig is. Zij meenen voorts, dat aan deze bezittingen het Volkspark en het Sterrebosch moeten wor den toegevoegd. HERSTEL DER OUDE RESERVES. Dit alles nu is te bereiken door de reserves van 100.000 en 20.000, die reeds eenmaal heb ben bestaan, zij het dan ook1 niet gelijktijdig, weder te herstellen. De gezamenlijke bijschri - v'an rente- en opbrengstderving op de bedoelde gronden Nieuwland enz. en Sterre bosch en Volkspark is, na aftrek van de vruchtopbrengsten ad f 40.000 132.000. De ge zamenlijke boekwaarde is 3.908.000. Brengt men op de boekwaarde dezer gronden de thans bestaande buitengewone reserve ad 311.500 in mindering, dan wordt de boekwaarde 3,596.500 terwijl de bijschrijving a 4.4 pet. dus vermin- dert met 13000 en derhalve 119.000 wordt Is deze maatregel genomen, dan moet men het zich zóo voorstellen, dat een groot gedeelte van de wmstreserve in edze gronden is be legd. Waar dan geen rente daarover aan de Gemeente wordt uitgekeerd die ook niet wordt verdiend blijft de boekwaarde dezer gronden stationnair. Wanneer daarvan een ge deelte wordt uitgegeven en dus van dit deel van de winstreserve weder een gedeelte vrij komt, kan dit vrijkomend gedeelte weder in andere gronden worden belegd. Terzake van de winstreserve blijft er dan nog een uitkeering van de rente van 20.000 over. Ten oozichte daarvan zal de bepaling moeten worden gemaakt, dat dcc uitkeering niet meer voor vermeerdering vatbaar is. Door de in bet vervolg te maken winst zal dus dc bijschrijving van rente successievelijk vermin deren. Onder de reserves begrijpen B. en W in dit verband niet de winsten op de erfpachts- gronden. Dat het netto-provenu der erfpachts sommen, dus na aftrek van rente en andere kos ten, aan den gewonen dienst wordt uitgekeerd, achten zij, gelijk gezegd, geheel normaal. Dit wordt werkelijk verdiend. Dit geldt ook van de terreinen, die op de gewone wijze worden geëxploiteerd, voor opslagterreinen enz. De ge wone dienst zal dan nog ontvangen als vrije inkomsten, waar geen vergoeding van lasten tegenover staat: uit erfpacht netto 91.000 en uit gewone exploitaties netto 1400, daarbij nog de resteerende rente van de reserves n.l. 20.000. Verder wordt zij ontlast met rente der leeningen en administratiekosten, bedra gende 117.500. Daarbij door dei-ving van vrchtopbrengsten, waar geen last meer tegen overstaat met 13.000. Deze laatste drie posten worden ten laste van den kapitaaldienst ge bracht: zij worden echter niet ten volle bijge schreven: daarvan gaat nog 59000 af wegens vruchtopbrengsten. Ten slotte wijzen B. en W. er nog op, dat de aflossingen aan den gewonen dienst ad f 162.000. worden vergoed. B. en W. meenen, dat de gewone dienst op deze wijze nog zeer veel uit het grondbedrijf trekt; in geen enkele andere gemeente zal dit in die mate het geval zijn. Doch afgezien daar van: de veiligheid van het grondbedrijf eischt deze verhooging van de buitengewone reserve. B. en W. vertrouwen, dat ook de Raad vooral in de tegenwoordige tijdsomstandigheden de verantwoordelijkheid niet op zich zal durven nemen van uitkeeringen aan den gewonen dienst, die tot een catastrophe voor de finan ciën der gemeente zouden worden. De vraag, door sommige leden blijkens het sectieversUg gesteld, of Ged. Staten bezwaar zullen maken, kan volgens B. en W. in deze omstandigheden geen vraag meer zijn. „Sint Niclaas is jarig, ,,'k Zet mijn klomp vast klaar, „Licht dat hij 'm vol doet „MetJa, wist 'k het maar! Men hoede zich thans voor te groote plannen. SCHIEDAM'S FINANCIEELS TOESTAND. Bezuiniging en Fröbelonderwijs. In een vergadering van de Christelijk- Historische Kiesvereeniging „Groen van Prin- sterer" heeft de heer T. Slavenburg, wr houder voor de financiën, gisteravond over de ge- meentebegrooting gesproken. Hij herinnerde er nog eens aan, hoe de in vloed op de financiën onzer gemeente be- heerscht wordt door de werkloosheid. Deze neemt wel niet meer toe, maar is toch van ontstellenden aard. De verschillende circulaires der regeering hebben heel wat onzekerheid verwekt. Die van October, betreffende de crisis-werkloosheids- lasten, gaf eenige opluchting aan Schiedam, doordat onze gemeente aanspraak zou kunnen maken op 89 pet. van het totale steunbedrag, doch minder aangenaam was de indruk, dien de in November verschenen circulaire inzake de uitkeering uit het gemeentefonds maakte: er bleek immers uit, dat men slechts op 46/75 van de uitkeering, die voor 1933 was vastgesteld, kon rekenen. Schiedam zal trachten een hooger percen tage als rijksbijdrage in de werkloosheidslas ten te verkrijgen. Maar daartoe moeten wij eerst aandacht schenken aan onze loonen en salarissen, het onderhoud der gemeente-eigen dommen en -werken, de armenzorg, de subsi dies en het onverplicht onderwijs. Reeds lang is er stilzwijgend bezuinigd, niettegenstaande dat de stad zich uitbreidde. De wethouder achtte verdere belastingver- hooging noodlottig en waarschuwde overigens tegen afbraak-politiek. Intusschen kondigde hij aan, dat, wat de bezuiniging aangaat, het oog wel het meest gericht zal zijn op het bewaar- schoolonderwijs, al zal misschien ook aan het subsidie voor de Openbare Leeszaal getornd worden. Ten aanzien van de spoorwegplannen zei de heer Slavenburg er goeden moed op te hebb.en, dat deze aanzienlijk vereenvoudigd zullen wor den. EERSTE WINTERCONCERT O. B. K. De traditie getrouw, geeft het Harmonie gezelschap Oefening baart kunst, directeur de heer J. C. M. Feltzer, ook dit seizoen weer een tweetal concerten. Het eerste zal plaats vinden a.s. Zondagavond 10 December in de zaal van den R K. Volksbond aan de Langehaven. Ook nu zal weer, zooals wij dit de laatste jaren van het korps gewoon zijn, een geheel nieuw pro gramma ten gehoore worden gebracht met o.a. als hoofdnummers de ouverture „Louise" van Kavel Das van Grol, Seidel's groote fantasie op de opera „De Parelvisschers", van Bizet, en de balletmuziek uit de opera „La Gioconda" van Ponchieili; dit laatste werk in een bewerking voor harmonie van den directeur. De solisten- nummers zijn ook weer iets bijzonders, n.l. een trio voor twee hoboën en een althobo (dit laat ste instrument voor tenorsaxophone omgezet) van L. van Beethoven. Dat Hollandsche compo nisten niet vergeten worden/blijkt o.a. uit eerst genoemde ouverture. Na de pauze wordt een klucht opgevoerd door het tooneelgezelscbap „Wilskracht", regie R. v. d. Most. Wegenaanleg in werkverschaffing. In de Memorie van Antwoord op het sectie verslag van .het begrootingsonderzoek schrij vende over stadsuitbreiding, beginnen B. en W. met in herinnering te brengen hetgeen zij het vorig jaar vooropstelden wat betreft de bestemming van onze gemeente, dat deze n.l niet eenzijdig kan worden gekozen, doch be paald wordt door allerlei omstandigheden; dat in verband met haar ligging en andere factoren die bestemming zal moeten zijn, zoowel indu strie-, als haven-, als woonstad; en dat het be leid van het gemeentebestuur h.i. daarop ge richt moet zijn, dat al die functies in onder ling verband zoo goed mogelijk tot haar recht komen. Overigens verwijzen zij naar hun ant woord onder „Spoorwegplannen" (zie ons blad van Zaterdag j.l.) De Klein-Babberspolder, welke in hoofdzaak bestemd is voor uitbreiding van de begraaf plaats, wanneer daaraan te eeniger tijd behoefte zal bestaan, kan tijdelijk worden benut voor oefenterreinen, school- en werktuinen. en ande re tuinen. Voor de gronden ten Zuiden van den Rotterdamsche dijk bestaan nog geen defini tieve plannen. Vermoedelijk zullen deze in aan merking kunnen komen voor klein-industrie en voor bedrijven, die gaarne nabij de havens zich willen vestigen: langs den Rotterdamschen dijk zal een behoorlijke bebouwing deze wijk dienen af te sluiten. In de Memorie van Antwoord bij de vorige begrooting wezen B. en W. er op, dat aan het in exploitatie brengen van nieuwe stadsdeelen, met name van Nieuwland, groote bezwaren ver bonden zijn. Zij vestigen daarbij de aandacht op de hoogstbelangrijke uitgaven, welke de rioolbemaling zal medebrengen, zonder welke de exploitatie onmogelijk is. Bovendien brach ten zij reeds onder de aandacht, dat met het oog op de verkeerswegen, die door Nieuwland zuilen loopen, de vaststelling van het uitbrei dingsplan niet zoo gemakkelijk is als men oppervlakkig zou denken. Het ligt in de bedoeling van B. en W. even tueel de verkeerswegen in werkverschaffing te doen aanleggen. Een onderzoek daaromtrent wordt reeds ingesteld. Evenwel zal eerst daar toe kunnen worden overgegaan, als er meer zekerheid bestaat dan welke zij thans hebben Wanneer zij spreken over Nieuwland, hebben B. en W. in geen geval het oog op het gebied, dat zich uitstrekt ten Noorden van de spoor baan, ook al behoorde de West-Abtspolder tot het grondgebied van onze gemeente, wat niet het geval is. Men hoede zich. vooral in de tegenwoordige tijdsomstandigheden voor te vérstrekkende plannen. Met de aansluiting aan de bestaande stad, wordt bij de uitbreidingsnlannen reke ning gehouden, zoover dit mogelijk is. In het plan Nieuwland zal het ..Schiedam-Woonstad" in ruime mate tot uitdrukking komen. Voor de verschillende soorten van woningen zal er grond beschikbaar worden gesteld. BURENRUZIE. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 4 Dec. Aangekomen: Japansch S.S. Tamahoko Maru, met soyaboonen van Dairen in de Wilhelminabaven. SCHIEDAM, 4 Dec. Vertrokken: Noorsch mh Tricolor, met stukgoed naar Brisbane. Achter de Stationsstraat was burenruzie ont staan. De twist ging vooral tusschen mej v. d. B. en den heer v. d. E. Beiden hadden aan woorden geen gebrek, doch eerstgenoemde wilde het daarbij niet laten en wierp op haar tegen stander een emmer zeepsopwater leeg. Het spreekt van zelf, dat v. d. E. drijfnat werd en dat hij nu, doch niet slechts tenge volge van het bruisende zeepsop, schuimbekte van woede. Hij spoedde zich naar de politie om te laten zien, hoe hem de noren waren gewasschen en de politie maakte procesverbaal op, al is, dunkt ons, het zeepsop deze kool niet waard. Het recht moet echter zijn loop hebben, doch intusschen mag het slachtoffer zich er al mee troosten, na het natgooien nog niet eens te zijn „afgedroogd" en dat er geen kleeren zijn bedorven, want anders had hij zijn aanrand ster zelfs nog om „verschooning" moeten vragen Regelmatige controle op de gezinsinkomsten. In de Memorie van Antwoord op het sectie- verslag betreffende het onderzoek der ge- meentebegrooting schrijven B. en W. dat het h.i. niet juist is, dat van een instituut van con troleerend geneesheer wordt gesproken. Slechts tijdelijk werd een con troleerend geneesheer be noemd. Hoewel ongetwijfeld reeds een gunstige werking kan worden geconstateerd, kunnen B en W. zich thans over de resultaten in hun geheel nog geen oordeel vormen. Deze zaak behoudt echter hun volle aandacht. Wat betreft het verleenen van een weke lijksche toelage van een gering bedrag aan kleine neringdoenden, merken B; en W. op, dat het verleenen van een dergelijke toelage niet op den weg van Maatschappelijk Hulpbetoon ligt, omdat de belangen van deze categorie door het Crisiscomité behartigd worden. Het spreekt volgens B. en W. vanzelf, dat er zich gevallen voordoen, waarin samenwerking tusschen beide diensten noodzakelijk is. Als dan wordt ook inderdaad contact gezocht en door samenwerking getracht de juiste oplossing te vinden. Het onderzoek naar de gezinsinkom sten vindt zoo volledig mogelijk plaats, terwijl een regelmatige controle wordt uitgeoefend. Uit den aard der zaak zullen er bij zoovele ge vallen ook gevallen voorkomen, waarin geen volledig inzicht is te verkrijgen, als gevolg van onvoldoende of onjuiste inlichtingen. Het is gewenscht, dat dergelijke gevallen ter ken nis van den dienst worden gebracht. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 23 December GEBOREN: Jacob, zoon van P. Verbeek en J. J. Versteeg, J. A. Alb. Thijmstraat 5 Leo- nardus H. A„ zoon van J. P. M Marrevee en E. W M Vermeulen, Kortlandstraat 20 Su sanna, dochter van J Overbeek en A. G. Jansen, Nassaulaan 75 Jacob, zoon van J. A. Daal- meijer en A. Schouwenburg, Spieringhoek 101 een als levenloos aangegeven kind van A. de Jong en A. J. Immerzeel, Nassaulaan 75. OVERLEDEN: A. van Kampen. 74 jaar, echt- genoote van T Tombrink, Eendrachtstr. 4 A. P. J. Leusen, 70 jaar, Hoogstraat 140 A. van Schijndel, 34 jaar, Nassaulaan 75. DIPHTERITIS. In het gezin van B. aan den Schiedamschen weg alhier heerscht momenteel in zeer ern stige mate diphteritis. Een kind van vier jaar is overleden, terwijl de vrouw van B. die het zieke kind had verzorgd, gisteren eveneens aan diphteritis is overleden. In verband met dit tragisch verscheiden, hebben wij ons tot dr. Sauer gewend, die ons verzekerde dat er verder in Kethel voor zoover hem bekend was. thans geen andere gevallen van deze ziekte bekend zijn. WATERSCHAPSLASTEN. In de gezamenlijke vergadering van Dijk graaf, Hoogheemraden en Hoofdingelanden van het Hoogheemraadschap Delfland werd besloten den omslag voor 1934 te bepalen, voor het ongebouwd in de disticten IVI ƒ9.20 per hectare (v. j. ƒ9.50) en voor het ge bouwd in de districten IVI op 1,70 (v. j. 12.—). De omslagverlaging van ƒ0.30 per H.A. komt neer op een inkomstenderving van bijna 60.000. De vooruitzichten blijken zeer gun stig, zoodat verwacht mag worden, dat het ver laagde omslagniveau in het algemeen beheer ook over 1935 bestendigd kan blijven. De omslag over het gebouwd door verlaging tot 1,70 is een laagterecord. DE VORST. - Tengevolge van de strenge vorst is heden de scheepvaart in de Poldervaart geheel stilge legd. Gisteren heeft men het spoelingtransport nog met veel moeite voortgezet. Hedenochtend liep men reeds over het ijs in de Poldervaart, hetgeen echter nog zeer ge vaarlijk is wegens de wakken, die door den wind zijn gevormd en slechts met een dun vliesje zijn bedekt. Op de polderslooten werd gisteren door de jeugd reeds druk geschaatst. De onderwijzeres van de R. K. school, mej. V. uit Schiedam, die zich gistermiddag ook op het ijs waagde, moest dat met een nat pak betalen. Bij den hoofdonderwijzer werd zij van droge kleeren voorzien. MISHANDELING H. J. H. van hier, deed bij de politie aangifte van mishandeling, gepleegd Zaterdag j.l. op het Doeleplein door O., die hem een stomp op het achterhoofd gaf. De politie maakte procesver baal op. RADIO VERDUISTERD M. J„ handelaar in radio-toestellen te Hille- gersberg, deed bij de politie alhier aangifte, dat M. H. S. van hier een radiotoestel, dat slechts voor een gedeelte betaald was, had ver duisterd. Procesverbaal is opgemaakt. Verwacht wordt: Matige tot zwakken, Oos telijke tot Noord-Oostelijken wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, matige tot strenge vorst des nachts, overdag matige tot lichte vorst. Lichten op van 's avonds 4.17 tot 's morgens 7.25. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond. 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K Metaaibewerkersbond „St Eioy", gebouw R K Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 8 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K K Gorzen in bet Parochiehuis lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereemging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed Flipse. Gebouw Eendracht lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned R K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaai van den R. K. Volksbond lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St Jos. Gezellen Schiedam 1. Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerpen duur den praeses. lederen Donderdagavond van 8—10 uur repe titie Polyhymnia R K. Volksbond. lederen Vrijdagavond te 8 uur cursusavond van de R. K. Ver. E. H. B. O. in de Broeders- school aan de Nieuwe Haven. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repe titie voor de meisjes van het kinderkoor van den K K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm". Gebouw R K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers. Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antomus" van hall 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenneid tot aanmelding van leden. Woensdag 6 December Lezing met lichtbeelden van mr. J. A. C. Bierenbroodspot, algem. leider van „De Sport fondsen" op een propagandavergadering van wege de N.V. De Sportfondsen, afd. Schiedam. Musis Sacrum, 8 uur. Vrijdag 8 December Kinderzangavond vanwege den K. K. Gorzen. Parochiehuis, Lekstraat, half 8. Zondag 10 December Eerste winterconcert van O. B. K. R. K. Volksbond, 8 uur. Vrijdag 15 December Rede van rector J. F. A. Bots, over „Massp- mensch of christenmensch" voor den R. K Volksbond, 8 uur. 6 Dec.: Groote Schouwburg, Traviata (Ital. Opera), 8 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 7 December in: Studio '32. Parijs danst (voor volw.); Luxor. De Czarewitsch. (voor volwassenen); City en Capitol, De witte non (voor volwassenen); Grand théatre, E:n Lied geht um die Welt; Royal, The way to love (voor volwassenen); Roxy, De bloem van Hawaï (voor volwassenen); Centraal, Men- scbenlevens gevraagd (voor volwassenen); Co losseum, Movie Crazy (voor volwassenen). Tentoonstellingen: Studio '32 wer ken van C. J. Maks. Rotterdamsche Grafi sche Vereeniging, Zwarte Paardenstraat 92: Portretten van Anton Versluys (tot 10 Dec.i. Unger van Mens. Eendrachlsweg 27: wer- Algemeene Kunsthandel. Visschersdijk 111: werken van J. J. Damme (tot 11 Dec.). No tarishuis, Wijnstraat 35: werken van Raoul Dufy (tot 15 Dec.). Toonkamer Ad. Donker, Witte de Withstraat 88: werken van den Oos- tenrijkschen etser Ludwig Kesshaimer (tot 10 December) JFat er overbleef van de auto die bij Overschie tegen een anderen wagen botste en over den kop sloeg, bij welk ongeluk een dame iverd gedood. SCHIEDAM, 5 December. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn per H. L. ad 46 pet. 10. Spoeling Spoeling ƒ0.80 a ƒ0.99.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1