Bij Schrale Lippen Purol INSTELLING VAN VERKEERSFONDS. WOENSDAG 6 DECEMBER 1933 VORST EN IJS. DE ONDERSTEUNING VAN CRISIS SLACHTOFFERS. VERHOOGING VAN AUTO- EN RIJWIELBELASTING. Vergunningsplicht voor vrachtauto- diensten. Autobussen mede belast per zitplaats. DE EERSTE SLACHTOFFERS. STEUN AAN UITGEYROREN WERKLOOZEN. Het rijk draagt Lij in de uitkeeringen der gemeenten. DE ROOFMOORD TE 'S-GRAVENHAGE GIFTIGE DAMPEN IN EEN GARAGE. BEVORDERING EN ONTSLAG VAN OFFICIEREN. G. G. bezwaar tegen vaststelling der ordonnantie TER DOOD VEROORDEELD. HOLLAND-AMERIKA LIJN. De Maildienst wordt practisch geliquideerd. RIJKSSUBSIDIE AAN TRAM WEGEN. Regelen voor de uitkeeringen over 1934. PERSONEELE BELASTING OP HET CAFÉBEDRIJF. De bewoners van de Residentie, vol belangstelling voor den „Postjager". Bij de Gevangenpoort staken honderden neuzen in de luchtook het personeel van H. M.de Koningin richtte de blikken hemelwaarts. De tijden zijn voor de velen, die een bestaans middel missen, wel zeer zwaar. Niemand zal ontkennen, dat de uitkeeringen, welke de cri sis-werkloozen wekelijks ontvangen, betrekke lijk laag zijn. Met de loonen die in de werk verschaffing verdiend worden, is dit evenzeer het geval. Toch beloopen de bedragen die uit de overheidskassen worden uitgekeerd, een som, zóó groot, dat men zich afvraagt, hoe dit alles te betalen is. Het is voor de huisvrouwen een heel pro bleem, om met die bescheiden uitkeeringen het huishouden te bestierenen aat probleem is nog te moeilijker geworden door de prijsstijging van verschillende levensmiddelen, tengevolge van eenige steunmaatregelen ten behoeve van landbouw en veeteelt. Het moreele leed, dat duizenden en duizenden ondervinden door het werkloos-zijn, het zich onnut- en overboclig-gevoeien, is misschien nog erger dan de materieele zorg. Wie de gevolgen van den crisis voor de werk loozen en hunne gezinnen schildert, komt er als vanzelf toe, de donkere kleuren op zijn palet te zoeken. Toch doet men daardoor aan de zuiverheid van het beeld te kort. Want de eerlijkheid gebiedt, te getuigen, dat er voor degenen, die hun middel van bestaan verloren hebben, tal van maatregelen zijn en worden genomen, welke de moeilijkheden voor deze menschen aanmerkelijk verminderen. Laat ik eens opsommen, wat er zooal in eigen gemeente gedaan wordt. Daar is in de eerste plaats de verstrekking van goedkoope margarine. Belanghebbenden waardeeren dit zeer, en laten de gelegenheid nimmer ongebruikt voorbijgaan. De verkoop geschiedt elke week vanuit de gemeentewaag, op een vast uur, telkens door een anderen win kelier. Op ongeveer gelijke wijze zal de distributie van het rundvleesch in blik plaats hebben; de slagersvereeniging zal zich daarmee belasten. Op deze wijze wordt de middenstand niet be nadeeld en is de distributie niet omslachtig. Het lijdt geen twijfel, of ook deze vleesch- verstrekking (de kwaliteit is prima, zooals wij hebben kunnen constateeren) zal een succes wordenvoor de belanghebbende personen is het een niet zoo gering voordeel. Gedurende de wintermaanden wordt aan de gesteunde werkloozen en aan de geplaatsten bij de werkverschaffing een kolentoeslag verstrekt hetgeen een heele verlichting in de verwar- mingskosten beteekent Doch, hoe goed deze maatregelen ook zijn, voor gezinnen, die meer dan gewone uitgaven hebben te doen (en dat zijn vooral de groote gezinnen), schiet er weinig of niets over voor aankoop van kleeding en dekking. Echter, ook daarvoor wordt gezorgd. Rijk en gemeente ge ven samen een bedrag, waaruit een plaatselijke commissie een aanvullende steun verstrekt in den vorm van kleeding, schoeisel, dekens en dergelijke. Deze verstrekking is individueel, waardoor het noodige steeds op de juiste plaats komt. Een speciale commissie belast zich geduren de den winter met het verstrekken van warme, krachtige groenten- of erwtensoep, waarvan vooral de armsten gebruik maken. De burgerij en de instellingen van weldadigheid maken door vrije giften dit uitstekend werk mogelijk; vijf maal in de week krijgen de arme gezinnen een warm voedsel in huis, dat in smaak en kwaliteit voor het beste niet behoeft onder te doen. Maar hiermede zijn nog niet allen geholpen. Ik iaat hier buiten beschouwing degenen, die door de armbesturen worden bedeeld. Daar- naas zijn er echter menschen en niet zoo weinigen die niet tot de werklooze arbei ders behooren, maar die toch eveneens zóó zeer door de crisis getroffen zijn, dat zij geen be staan meer hebben. Het zijn verschillende klein-zelfstandigenkleine boertjes, ambachts lieden en anderen, die geen of een zeer laag inkomen hebben. Hun toestand is misschien nog wel het meest beklagenswaard. Want zij heb ben geen andere toevlucht dan de armbesturen, maar de stap daarheen valt hun te zwaar. Aan deze menschen komt een afdeeling van het plaatselijk crisis-comité tegemoet. Haar werk is zeer delicaat, dikwijls mogen de men schen zelf niet weten van welken kant de hulp komt. Nu eens wordt gesteund door het ver strekken van kleeding en dekking, dan door het betalen van een kleine schuld,"of door het verstrekken van een voorschot om een kleinen zakenman weer aan den gang te helpen. Alles natuurlijk op bescheiden voet, want de midde len, waaruit dit alles bekostigd moet worden, moeten komen uit giften van da burgerij en uit hetgeen het Nationaal Crisis-Comité op werkelijk gulle wijze beschikbaar stelt. Het wekt steeds weer mijn bewondering, hoe met beperkte middelen toch telkens weer heele scharen geholpen worden. Maar diep respect heb ik vooral voor de groote toewijding, waar mede de leden van deze comité's, die in mijn gemeente te zamen het plaatselijk crisiscomité vormen, hun werk verrichten. Het is waarlijk geen kleinigheid, om telkens weer voor zoovelen klaar te staan, de eene vergadering, of zitting na de andere te houden, al maar weer om geld, goederen in natura, gedragen kleedingstuk- ken enz. te komen vragen van een burgerij, die zelf al zooveel zorgen heeft, en dan dat alles op de juiste plaatsen te brengen. Dat is een ontzaglijk werkmaar het is ook een dankbaar werk, als men ziet hoeveel nut er te stichten valt en hoeveel leed kan worden ver zacht, als met vereende krachten aan deze cha ritatieve taak gewerkt wordt. Bij alle ellende er dan toch dit verheugende feit te consta teeren dat er nog velen zijn, die geen moeite te groot achten, als het er om gaat, den nood te lemgen van hun zwaar getroffen evennaaste. net leek mij niet verkeerd, eens een schets te 8even van de wijze, waarop in een door werkloosheid zwaar getroffen industrie-plaats, werkelijk veel tot stand gebracht wordt, ten bate van de crisisslachtoffersdoor een goede organisatie, door een uitstekende samenwerking en door veel weldadigheidszin onder de be volking. Hoe men :n andere gemeenten werkt en wat daar bereikt wordt, is mij niet bekend. Maar het stemt mij steeds dankbaar, zoo dik wijls ik constateer in eigen omgeving, hoe de deugd van menschenliefde zich zoo heerlijk ontplooit, als er werkelijk nood te lenigen valt. Wie het doet voorkomen, alsof de werk loozen en andere crisis-slachtoffers uitsluitend met de bescheiden steunbedragen worden ge holpen en verder aan hun lot worden over gelaten, doet onrecht en oordeelt onbillijk. Want heel veel wordt daarnaast nog gedaan zoowel door speciale regeeringsmaatregelen, als door ondersteuningen van het Nationaal-Crisis- comité en haar vele plaatselijke afdeelingen. Het komt mij voor dat dit al te veel wordt vergeten. Wat deze instellingen doen, zou de regeering met het dubbele van de uitgayen niet kunnen; daarom is het zoo goed gezien, dat speciale organen, nationaal en plaatselijk, de individueele hulpactie op zich hebben geno men. Daardoor wordt gewaarborgd hetgeen eens oud-minister Ruys de Beerenbrouck ver zekerde: Er zal in Nederland door niemand honger worden geleden. KEESTRA. EM. PASTOOR P. BOLLEN, f In den ouderdom van 76 jaren is overleden de Zeereerw. heer P. H. J. Bollen, emeritus pastoor van Berg en Terblijt. R. K. HANDELSHOOGESCHOOL. Hoogeschool voor Econ. en.Soc, Wetenschappen TILBURG, 5 December. Geslaagd voor ket candidaalsexamen de heer P. Aerts, Roggel. De regeering wenscht instelling van een Verkeersfonds. Hieruit zullen alle rijks uitgaven voor het verkeer over de spoor wegen, tramwegen, de waterwagen, de landwegen en door de lucht worden bekostigd. De baten van het fonds moe ten komen uit de inkomsten, welke de verschillende verkeeren aan het rijk opbrengen. De verkeerskosten in 1934 voor het rijk moeten met 32.5 millioen verminderd worden. Hiervan moet 9 millioen worden opgebracht door wijziging van de belas ting op auto's en rijwielen. Hoe de rest gevonden wordt, zal blijken bij de in diening van de begrooting van het Verkeersfonds. Er zal een vergunnings plicht voor vrachtauto-diensten worden voorgesteld. Doel van het fonds. Ingediend is een wetsontwerp instelling van een verkeersfonds. Aan de memorie van toelichting wordt ont leend, dat, evenals tot voor korten tijd overal elders, ook in ons land het verkeer van perso nen en goederen over de verschillende ver keerswegen plaats vindt zonder onderling ver band. In tijden van welvaart schijnt het be schikken over vele parallel loopende verkeers middelen met hun onderlinge concurrentie en dientengevolge lage tarieven, opervlakkig ge zien, een voordeel. In dezen crisistijd echter be seft men, dat de overheid moet ingrijpen om de overmaat te beperken, vooral nu haar ver houding tot het grootste verkeersbedrijf mee brengt, dat zij groote sommen moet bijpassen om de tekorten op dat bedrijf te dekken. Van overheidswege zal het verkeer moeten worden gezien als één geheel en zullen maat regelen van coördinatie van verschillende ver keersmiddelen in het leven moeten worden ge roepen, zoodat de verliezen voor de gemeén- schap geringer worden, maar tevens waarborgen worden gegeven, dat het vervoer tegen matigen prijs plaats vindt. In het Rijksbudget moet worden uitgedrukt, dat het verkeer een eenheid is en dat alleen in samenwerking een goed resultaat te krijgen is. Dit streven wordt belichaamd in de oprich ting van een verkeersfonds, waarin de voorzie ningen worden getroffen ter versterking van het onderling verband der verkeersmiddelen te land, te water en door de lucht. Komt dit fonds tot stand, dan zullen alle Rijksuitgaven voor het verkeer over de spoorwegen, de tramwe gen, de waterwegen, de landwegen en door de lucht ten laste van dit fonds komen, welke uit gaven dan vooreerst zullen moeten worden gedekt door de inkomsten, welke de verschil lende verkeeren aan het Rijk opbrengen. Het instellen van een verkeersfonds brengt mee het opheffen van het wegenfonds. De op brengst der wegen- en die der rijwielbelas ting zullen niet uitsluitend voor wegenverbete ring worden gebruikt, maar zullen, met de an dere inkomsten van het verkeersfonds, tot be strijding der gezamenlijke uitgaven voor het verkeer dienen. De spoor- en tramwegen. De sterke mate van gebondenheid van den spoorweg moet niet aan andere vervoermidde len worden opgelegd. Een zoo ingrijpende be moeienis zou hun rentabiliteit onnoodig beïn vloeden en een kostbare overheidsinmenging in het leven roepen. De overheidsbemoeienis moet zich zooveel mogelijk beperken tot wat noodig is voor een veilig verkeer en zich dus bezig hou den met regelingen ten aanzien van dienst- en rusttijden, van hoedanigheid van materieel en keuring daarvan, enz. Vergunningsplicht voor vracht autodiensten. De minister herinnert voorts aan den sedert 1926 voor autobusdiensten bestaanden vergun ningsplicht. Voor vrachtautodiensten is een der gelijk voorstel aanhangig. De voorsprong van de overige vervoermid delen op den spoorweg rechtvaardigt het doen meebetalen door die overige vervoermiddelen in de kosten van het spoorwegverkeer. Hooger belasting op auto's en rijwielen. Daarom is aan de instelling van het verkeers fonds een wijziging van de auto- en rijwiel belasting verbonden, welke verwacht wordt, ongeveer 9 millioen op te brengen. Deze belastingverhooging zal, naar aangeno men wordt, het autoverkeer niet een schade toe brengen, die de door dit vervoer bestaanbare en veelal kleine industrieele bedrijven en han delszaken in hun bestaan zou bedreigen. De verhooging is, hoewel zij van invloed zal zijn op den omvang van het autoverkeer, niet van dien aard, dat het vervoer met motorrijtuigen een terugslag zal ondervinden, die de meest economische bediening van het verkeer zou verstoren Eindelijk benadert zjj, naar de van spoorwegzijde gedane opgave, eenigszins de schade, welke het motorverkeer door het ver schil in gebondenheid aan den spoorweg toe brengt. De verkeerskosten voor het rijk. De regeering meent, dat zij met bekwamen spoed met de ordening moet beginnen. Zij zal zich dan daarbij laten bijstaan door een com missie van advies, die maatregelen moet voor bereiden en op de uitvoering ervan moet toer zien. Dat de minister van waterstaat, aan wien het beheer van het vèrkeersfonds zal worden opgedragen, niet zal nalaten, met belangheb benden overleg te plegen of te doen plegen, ligt voor de hand. Bij alle maatregelen inzake het verkeer zal hij zich verder mede laten leiden door de fi- nancieele gevolgen voor de Rijksbegrooting. Nam men geen ingrijpende maatregelen, dan zou het verkeer aan het Rijk in 1934 kosten f 56.142.365, te kwijten uit den gewonen dienst, en f 16.453.150 uit den kapitaaldienst. In de millioeneijnota heeft de minister van financiën uiteengezet, dat in dezen toestand niet kan wor den berust en dat de- instelling van het ver keersfonds de gelegenheid moet bieden, de ver keerskosten met 32.5 millioen te verminderen Een der middelen hiertoe is de genoemde hoo- gere heffing van de motorrijtuigenbelasting (de vroegere wegenbelasting) en van de rijwiel belasting ten bedrage van 9 millioen. Op welke wijze de rest van de 32.5 millioen zal worden gevonden, zal bij de begrooting van het ver keersfonds, bij welker indiening tevens de be grootingen van waterstaat en van het wegen fonds zullen worden gewijzigd, worden uiteen gezet. Temporisatie der provinciale wegenverbetering. Er is geen aanleiding, de provinciën te doen deelen in de opbrengst van de belastingverhoo- gingen. In de begrooting van het wegenfonds voor 1934 is de opbrengst van de bestaande be lastingen op het wegverkeer geschat op 21 mil lioen. Dit zou nu 30 millioen worden, door de thans voorgestelde belastingverhooging. Het is billijk, dat het aandeel der provincies slechts berekend wordt over het 21/30ste van de ge- heele opbrengst der hierbedoelde verhoogde belastingen. Anderzijds is het niet logisch, indien uit na dere bestudeering van het verkeer in zijn ge heel moet worden besloten, minder aan wegen verbetering uit te geven dan naar verhouding voor 1934 op de ontwerpbegrooting van het we genfonds was uitgetrokken, de wegenverbete ring der provincies op den ouden voet door te laten gaan. De wet moet dus de mogelijkheid bieden, alsdan ook de provinciale wegenverbe tering te temporiseeren, echter tot een niet veel lager bedrag, dan voor 1934 is uitgetrokken, omdat bij het aangaan van geldelijke verplich tingen voor de wegenverbetering de provincies met dit bedrag hebben rekening gehouden. In aanmerking nemende, dat voor de wegenverbe tering (zonder de bruggen) op de begrooting van het wegenfonds voor 1934 rond 9 millioen en op die van waterstaat millioen is uitge trokken, wat bij een totaal aan opbrengst van rijwiel- en wegenbelasting van 30 millioen 9,5/30ste dier opbrengst uitmaakt, achten de ministers het billijk, dat de provinciale uitkee- ring eerst aan beperking onderhevig zou zijn, wanneer voor de Rijkswegenverbetering minder dan 9,5/30ste van de belastingopbrengsten zou worden uitgetrokken. Bouw van groote bruggen. Bij de vaststelling van het bedra0 voor we genverbetering wordt geen rekening gehouden met uitgaven voor den bouw van bruggen over de groote rivieren. De regeering acht het na tionale belang van de verbinding van het noor den en zuiden des lands zoo gewichtig, dat zij voornemens is, deze in elk geval zoo krachtig mogelijk voort te zetten. De inzichten betref fende de coördinatie van het verkeer zullen echter van grooten invloed zijn op de wijze van financiering van den bouw der bruggen. Centrale Commissie van Advies. De groote kracht, welke van het verkeers fonds voor de geheele regeling van het ver keer zal uitgaan, zal onder leiding van den minister van waterstaat en onder zijn verant woordelijkheid moeten uitgaan van het werk, dat de centrale commissie van advies zal ver richten. Het ligt in het voornemen, in deze commissie te benoemen de hoofdambtenaren van het ministerie van waterstaat, die bij de verzorging van het verkeer betrokken zijn en zich meer in het bijzonder bezig houden met het verkeer over het water, over de landwegen, over de spoor- en tramwegen en door de lucht, een vertegenwoordiger van de directie der Ned. spoorwegen, een van den minister van financiën en een van het bedrijf der poste rijen, telegrafie en telefonie. Deze commissie zal zoo noodig verkeerson dernemingen moeten kunnen dwingen, haar in te lichten omtrent het beheer, de exploitatie en de werking dier ondernemingen. Vrachtauto's en bussen. Teneinde nog nader te kunnen overwegen, of een vergunningstelsel voor vrachtauto's en de aanvullende bepalingen van het vergun ningstelsel voor autobussen, zooals die zijn neergelegd In het ontwerp van wet tot wijzi ging van de wet op de openbare vervoermidde len, ongewijzigd zouden passen in een ordening van het verkeer, zooals de minister van water staat zich voorstelt, zou aan uitstel van behan deling van dit wetsontwerp door hem de voor keur worden gegeven. Naar 's ministers oordeel zal regds aan eenige bezwaren der ongebrei delde concurrentie, welke de bestaande mid delen van vervoer te water en over rails van het motorverkeer ondervinden, worden tege moet gekomen door de hoogere heffingen, welke in het bijzonder het zware verkeer zul len treffen, nu bij de opstelling van de nieuwe bepalingen is uitgegaan van de grondgedachte, dat, hoe zwaarder het verkeer en hoe volumi neuzer de vervoermiddelen, zooveel te grooter de eischen, waaraan de weg moet voldoen en de uitgaven om dezen daarvoor geschikt te maken. Terwijl dus eenerzijds de grondslag per 100 kilogram voor de verschillende wagen typen is verhoogd, zijn anderzijds de belastin gen verzwaard, naar gelang het eigen gewicht toeneemt en dus.ook het laadvermogen grooter wordt. Ingevolge het ontwerp zullen rijwielen met aanhangmotoren in den vervolge belast worden als motorrijwielen. Belasting op personen-auto's. Van de belasting van personenauto's wordt de grondslag van 6 op 8 gebracht. Voor autobussen van ƒ8 op ƒ10, doch bovendien wordt een belasting geheven per zitplaats (die van den bestuurder niet medegeteld), waar door de autobussen van zeer groote afmetin gen, welke het verkeer op den weg bemoeilij ken en daardoor wegverbreeding en bocht verbetering te eerder noodig maken, meer overeenkomstig die gevolgen worden belast. Vrachtauto's. Voor vrachtauto's is aanvankelijk gezocht naar een systeem, waarbij het laadvermogen een grooter gewicht in de schaal zou leggen. Een belastinggrondslag naar het laadgewicht brengt echter bij de toepassing groote bezwa ren mede en blijkt voorshands niet noodig in dien bij toeneming van het eigen gewicht de belastinggrondslag eenige progressie vertoont. Deze progressie is dan zoo gekozen, dat voor wagens met verschillend laadgewicht een be lasting zal worden betaald, welke, indien men deze omslaat over eigen géwicht en gemiddel de lading, per 100 kilogram ongeveer dezelfde Is. Bij het tot dusverre bestaande stelsel nam deze eenheidsbelasting af naarmate het laad gewicht grooter werd. Motorrijwielen. Ook de motorrijtuigen op twee wielen met duozit en met zijspan vragen meer van den weg dan alleen uit hun gewicht zou volgen. Het wordt daarom meer in overeenstemming geacht met de eischen, welke zij aan den weg doen stellen, indien zij zwaarder dan voorheen worden belast. Tractors an aanhangwagens. Totdusver werden tractoren en aanhangwa gens door de toepassing der oude wet zeer be voordeeld tegenover vrachtauto's, terwijl zij juist de meeste ruimte op den weg vragen en op smalle wegen het moeilijkst voorbij te rij den zijn. Aan deze ongelijkheid wordt een einde gemaakt volgens het ontwerp. Opleggers en aan hangwagens worden beide als vrachtauto's be last. Rijwielen Ook de rijwielen veroorzaken schade aan de bedrijfsuitkomsten der bestaande vervoermid delen. Het is dus billijk, dat zij door een kleine verhooging der rijwielbelastmg van f 2.50 tot 3 welke eerst 1 Augustus 1934 zal ingaan, zul len bijdragen tot het dekken van het tekort op het Verkeersfonds. Belasting op motorrijtuigen. Blijkens het voorgestelde art. 5 van het ont werp zal de motorrijtuigenbelasting voor een vol jaar bedragen: a. voor een motorrijtuig op twee of drie wie len: indien het eigen gewicht niet meer be draagt dan 60 K.G. 13.50; boven 60 tot en met 120 K.G. 27,-; boven 120 tot en met 500 K.G. 40,-; boven 500 K.G. per 100 K.G. eigen ge wicht 8. b. voor een motorrijtuig op meer dan drie wielen en ingericht voor het vervoer van niet meer dan zes personen, den bestuurder daaron der niet begrepen, per 100 K.G. eigen gewicht ƒ8,-; doch tenminste 64,- c. voor een motorrijtuig op meer dan drie wielen en ingericht voor het vervoer van meer dan zes personen, den bestuurder daaronder niet begrepen, per 100 K.G. eigen gewicht 10.- en daarboven, indien het rijtuig is ingericht voor het vervoer van niet meer dan tien per sonen, 2.50 per zitplaats; meer dan tien perso- ne en niet meer dan 20 personen 25.-, bene vens ƒ3,- per zitplaats boven tien; meer dan 20 en niet meer dan 30 personen 55,-, bene vens 3.50 per zitplaats boven twintig; meer dan 30 en niet meer dan 40 personen f 90,-, be nevens 4,- per zitplaats boven dertig; meer dan 40 personen 130,-, benevens 4.50 per zit plaats boven veertig. d. voor een motorrijtuig op meer dan drie wielen, niet vallende onder de omschrijving van de letters b en c, indien het eigen gewicht bedraagt niet meer dan 1000 K.G. per 100 K.G. eigen gewicht j 9,-, doch tenmin ste ƒ72,-; boven 1000 tot en met 2000 K.G. 90,-, benevens 10 voor elke 100 K.G. boven 1000 K.G. boven 2000 tot en met 3000 K.G. 190,-, benevens 11,- voor elke 100 K.G. boven 2000 K.G.; boven 3000 tot en met 4000 K.G. 300,-, benevens 12, voor elke 100 K.G. boven 3000 K.G.; boven 4000 tot en met 5000 K.G 420,-, benevens 13,- voor elke 100 K.G. boven 4000 K.G.; boven 5000 tot en met 6000 K.G. f550,-, benevens 14,- voor elke 100 K.G. boven 5000 K.G. meer dan 6000 K.G f 690.- benevens 15 voor elke 100 K.G. boven 6000 K.G. De belasting voor een motorrijtuig op twee wielen wordt verhoogd; indien het is ingericht voor het vervoer van méér dan één persoon, met 5,- en indien door middel van dat motorrijtuig een rij- of voertuig of zijspan wordt voortbewo gen, met 13.50, Twee jongens verdronken. Gisterenmiddag zijn op de Westeinderplassen onder Aalsmeer twee jongens van omstreeks 9 jaar, zoontjes van de tuinarbeiders Kluin- haar en Klok, door het ijs gezakt en verdron ken. De Westeinderplassen zijn nog absoluut on betrouwbaar in verband met de zeer vele zwakke plekken en wakken in het ijs. Ameland nog steeds geïsoleerd- Nadat de overtocht een paar dagen vertraagd was en men tevergeefs getracht had met een bark den Oever te bereiken, vertrok de postboot „Waddenzee' Maandagavond van West-Ame land, doch zij kon den aanlegsteiger slechts tot op 100 meter afstand naderen. De passagiers zijn gistermorgen door het water naar den kant ge waad. De terugtocht, die nadien zou plaats vin den, is door den lagen waterstand mislukt. Ameland is nu reeds drie dagen zonder post. Een beurtschip van Harlingen naar West-Ame land is ook op de Wadden vastgeloopen. Er zit veel ijs tusschen de Friesclie kust en Ameland. Mislukte verkenningstocht. De sleepboot ,Jan Goedkoop" van de reederij Goedkoop te Amsterdam is gisteren naar het IJsselmeer vertrokken voor een verkennings tocht. De boot, die niet van een ijsploeg was voorzien, is na een moeizamen tocht niet verder gekomen dan de vliegloods nabij Schelling- woude. Gisterenmiddag is zij naar Amsterdam teruggekeerd. Op de Maas. De opening van de stuw in de Maasbrug in den weg Grave-Nijmegen, welke gisterenmid dag om drie uur zou geschieden, is in verband met de weerberichten niet doorgegaan. Wan neer zich in den avond of nacht drijfijs mocht voordoen, zal de stuw worden geopend. Drijfijs in de Lek. Sedert Dinsdagmorgen vertoont zich in de Lek bij Culemborg licht drijfijs, dat nog niet hinderlijk is voor de scheepvaart. De overtocht gaat nog geregeld per gierpont. Baanberichten. De Zuid-Hollandsche Ijsbond meldt: Van Voorburg af wordt al gereden naar Veen- weg, Nootdorp en Delft. Lange tochten kunnen nog niet worden aanbevolen, daar het ijs niet overal even sterk is. De eerste wedstrijd voor leden van afdeelin gen van den Z. H. IJ ten Westen van de Schie wordt gehouden Donderdag a.s. te 's Graven- zande. De feestelijke rondrit wordt niet vervroegd; de inschrijving daarvoor blijft open tot 20 De cember a.s. De Ijsbaan „De Scheffelaar" te Barneveld is gisterenmiddag geopend. Het ijs is prachtig. Naar men ons van de meest bevoegde zijde bericht, zullen de gemeentebesturen dezer da gen een mededeeling ontvangen, dat het Rijk zich, evenals verleden jaar, onder zekere voor waarden bereid verklaart, bij te dragen in de uitkeering, welke de gemeenten geven aan hen, die wegens de ingevallen vorst hun arbeid bij de gesubsidieerde werkverschaffingen niet kun nen verrichten. De Officier van Justitie looft een belooning uit. De Officier van Justitie te 's Hage looft een belooning uit in totaal van ƒ300, uit te betalen aan dengene (degenen) die zoodanige inlich tingen verschaft (verschaffen), welke leiden tot de opsporing, aanhouding en veroordeelir.g van den dader van den roofmoord, gepleegd op 2 December j.l. op mevrouw H. in de Joan Maetsuyckerstraat. Vier personen bedwelmd geraakt. In de garage van den heer J. Moejes te Heer Hugowaard zijn gisterenmiddag vier personen bedwelmd geraakt door het ontsnappen van koolmonoxyde uit een auto, waarvan men den motor, in verband met de vorst, in werking had gesteld. Door een dokter zijn zij met behulp van een zuurstofapparaat bij kennis gebracht. De menschen zijn buiten levensgevaar. BATAVIA, 5 December. (ANETA). De Gou verneur-Generaal v. Ned. Indië gaf te kennen dat hij bezwaar heeft tegen vaststelling der or donnantie tot regeling der bevordering en van het ontslag van Europeesche, en op gelijken voet behandelde, officieren van het Ned. Indische leger beneden den rang van opper- officier, zoomede van de regeling der op non- activiteits-stelling dier officieren en der opper- officieren. In herinnering wordt gebracht dat de Volks raad zich in September 1932 met deze regeling heeft vereenigd. Javaansch echtpaar door een Boeginees vermoord. FONTIANAK, 5 December. (ANETA) De Boeginees Boelat die eenigen tijd gele den een Javaansch echtpaar vermoordde, werd hiervoor door den Landraad te Pontianak tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. In revisie verzwaarde de Raad van Justitie te Batavia deze straf tot de doodstraf. De Gou verneur-Generaal verleende geen gratie aan den veroordeelde. Zaterdagmorgen zai Boelat worden geëxecu teerd. De beul arriveert Vrijdag per s.s. Tosari van de K. P. M. GEEN LANDING TE SCHELLINGWOUDE Blijkens een „Bericht aan Luchtvarenden" kan op het luchtvaartterrein voor watervliegtuigen te Schellingwoude tot nadere aankondiging niet worden geland. Het bestuur van de N.V. Maildienst der Hol landAmerika-Lijn deelt mede, dat de resul taten van het bedrijf voornamelijk door de da ling van den dollarkoers niet toelaten de per 1 Januari vervallende coupons te betalen. In verband hiermede zal het bestuur zich tot obligatiehouders wenden met voorstellen, waar van de strekking zal zijn, dat de ob^gaties wor den afgelost door betaling van 30 in con tanten en van 20 in aandeelen der gereorga niseerde HollandAmerika-Lijn of ter keuze van obligatiehouders van 60 in deze aandee len en ƒ20 contant per obligatie. De middelen voor bedoelde afbetaling zullen, naar verluidt, worden verstrekt door de Hol landAmerika-Lijn met behulp der Benas, waartegenover (ft stoomschepen „Statendam" en „Volendam" worden overgedragen aan de Hol landAmerika-Lijn, zoodat de Maildienst prac tisch wordt geliquideerd, terwijl de Holland Amerika-Lijn de afwikkeling der loopende ver plichtingen (en schulden) op zich neemt. Naar aanleiding van schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid den heer van Kempen in verband met de over 1932 en 1933 van Rijkswege reeds uitbetaalde of alsnog uit te betalen sub sidies aan tramwegondememingen omtrent me dedeeling van de regelen naar welke die subsi dies over 1934 aan genoemde ondernemingen zul len worden toegekend en ter zake van in het financieele belang der onderneming te nemen maatregelen, deelt de minister van Waterstaat het volgende mede Aan alle tramwegmaatschappijen is over 1932 het algemeen subsidie vroeger subsidie voor personeellasten en daarvoor brandstofsubsidie uitgekeerd, zij het ook aan sommige voorloopig nog als voorbetaling, terwijl tevens zijn uitge keerd de subsidies aan de ondernemingen, die mede van de streek steun ontvangen. Rentelooze voorschotten zijn slechts uitgekeerd aan de tramwegen, die daaraan in de eerste plaats be hoefte hadden en voor zoover het beschikbare bedrag dit toeliet. Voldoening aan alle aanvra gen zou leiden tot verhooging van het begroo- tingsartikel, waaraan in de tegenwoordige om standigheden niet kan worden gedacht. Verdere uitkeeringen kunnen dan ook niet worden ver wacht. Een staat, aangevende de in het jaar 1933 uitgekeerde bedragen aan subsidies en rente looze voorschotten, legt de minister bij dit antwoord over. Aan alle tramwegen zal, indien en voor zoover zij kunnen aantoonen behoefte te hebben aan steun, 40 pet. worden toegekend van het vroe gere brandstofsubsidie, welk bedrag voorloopig en in termijnen als voorbetaling zal worden uitgekeerd. Voorts zullen subsidies worden toe gekend in de gevallen, dat ook de streek een bedrag voor steun beschikbaar stelt en wel tot een gelijke som als de steun van de streek. Voor zoover tramwegen gedwongen worden tot uitgaven voor verlegging van een lijn in ver band met de verbetering van Rijkswegen, zullen die uitgaven in aanmerking worden gebracht voor dekking door renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist. Het daarna nog overblijvende deel van den begrootingspost kan dienen voor dekking van tekorten op de exploitatie, doch op uitkeering daarvan zal niet reeds bij voorbaat mogen worden gerekend, integendeel behoort elke onderneming zoo krachtig mogelijk te stre ven naar het verkrijgen van een sluitende reke ning. Elk geval zal voorts op zichzelf worden beoordeeld. Voor zoover niet te kort werd gedaan aan wettelijke bepalingen zijn voor verschillende tramwegen maatregelen goedgekeurd tot ver lichting van hun financieele lasten. Het buiten werking stellen van bepalingen betreffende b.v. arbeidstijd, arbeidsvoorwaarden, enz. zou, waar zij veelal strekken ter vervanging van voor vrijwel het geheele bedrijfsleven geldende wet ten, die alleen wegens den aard van het tram- wegbedrijf of om historische redenen niet op dit bedrijf van toepassing zijn, niet kunnen worden bevorderd. De gemeentebesturen tegenover de verlagingsmogelijkheid. In een te 's-Gravenhage gehouden bestuurs vergadering van de Centrale Vereeniging voor den Gedistilleerdhandel zijn ter sprake geko men de verzoekschriften door de kleinhandel- vereenigingen gericht tot diverse gemeente besturen, ten einde verlaging te verkrijgen van den grondslag voor de Personeele Belasting voor de café-restaurant-bedrijven, een en ander ingevolge de bepalingen der nieuwe wet. He laas bleken er nog tallooze gemeenten te zijn, die afwijzend staan tegenover dergelijke ver zoeken, waaruit volgens het bestuur blijkt, dat men te bevoegder plaatse zich geen begrip heeft gevormd van den allerslechtsten toestand, waarin de café-restaurant-bedrijven zich be vinden. Speciaal heeft het bestuur met leed wezen de ervaring opgedaan, dat verschillende gemeenten afwijzend tegenover de verzoeken stonden op den onjuisten grond, dat het Rijk ten onrechte het offer vraagt van de gemeente, in plaats van het zelf voor zijn rekening te nemen. Anderzijds heeft het bestuur met instemming vernomen, dat het Rijk bij circulaire heeft doen blijken, dat het een vermindering der perso neele belasting niet in verband brengt met den financieelen nood der verschillende gemeenten, zoodat de door de gemeenten te verleenen vrij stelling buiten geding blijft bij de beoordeeling van de Rijksbijdrage inzake den werkloosheids steun enz. Het bestuur sprak de hoop uit, dat de verschillende gemeenten, die nog afwijzend tegenover de verzoeken stonden, alsnog tot in williging der vqrzoeken zouden overgaan, ook in haar eigen financieel belang. DR. J. F. M. STERCK 75 JAAR Dr. J. F. M. Sterck te Aerdenhout wordt op 3 Januari a.s. 75 jaar. „FORUM" Het tijdschrift „Forum" is gereorganiseerd en zal voortaan als Vlaamsch-Nederlandsch tijdschrift verschijnen. De eerste gemeenschap pelijke aflevering komt 1 Januari a.s. uit. „DE MUZIEK". Zooals wij reeds mededeelden, zijn de heeren Willem Pijper en Paul F. Sanders uit de re dactie van „De Muziek" getreden, nu dit tijd schrift met „Caecilia" vereenigd werd. Zij beoogen thans de stichting van. oen nieuw muziektijdschrift.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3