II 'InOEZOnDETLai UITVOERING DER OMZETBELASTING weerstandsvermogen JECOVITOL f^ÓTUKKEN Voorwaarden der Gratis-Verzekering togen ongevallen voor de geabon- neerden op „Het Nieuwe Dagblad" Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Scbiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander". WOENSDAG 6 DECEMBER 193» PLAKZEGELS, DIE DE FACTUREN ZULLEN SIEREN. Lijst van vrijgestelde goederen belangrijk aangevuld. Bepalingen omtrent teruggaaf van belasting. R.K. HANDELSHOOGESCHOOL. OVERTREDING DER LOTERIJWET. ONEERLIJKE WINKELJUFFROUW. J. H. DE WIT. t NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. BURGEMEESTER EN WETHOUDSTER VOOR DE RECHTBANK. NEDERLANDSCHE BANK. PAARD MET WOONWAGEN OP HOL GESLAGEN. INDIfCHE POSTVLUCHTEN. Gisteren is verschenen het „UitvoeringS' besluit omzetbelasting" (Stbl. 649), waarbij ter uitvoering van eenige artikelen van genoemde wet -verschillende bepalingen zijn vervat. We ontleenen het volgende eraan: De plakzegeis. ter waarde van de belasting, welke de fabrikant aan de factuur moet hech ten ze zijn rechthoekig van vorm en 72 bij 28 millimeter groot worden uitgegeven in waarden van 1 cent tot en met 40 cent opklim mende met 1 cent. van 40 cent tot en met 1 gulden opklimmende met 10 cent, van 1 gul den tot en met 2 gulden opklimmende met 20 cents, van 2 gulden tot en met 4 gulden op klimmende met 40 cent, benevens een zegel van 2 gulden 50 cent. van 4 gulden tot en met 10 gulden opklimmende met 1 gulden en van 10 gulden tot en met 250 gulden opklim mende met 10 gulden. De zegels worden verkrijgbaar gesteld: op de daarvoor aangewezen inrichtingen der pos terijen, tot een bepaalde maximum-waarde per zegel; op de ontvangkantoren der accijnzen en bij den Controleur der P. en T. te Haarlem. De uitreiking van een factuur door den fa brikant aan den kooper moet geschieden bin nen 14 dagen na afloop van de maand waarin de levering heeft plaats gehad. Voor zoover betreft leveringen van partijen goederen, welke regelmatig aan bepaalde af nemers worden geleverd, kan op verzoek van den fabrikant door of namens Ónzen Minister van Financiën worden toegestaan, dat volstaan wordt met uitreiking van ééne factuur voor alle in een bepaald tijdvak geleverde goederen. De aard van de geleverde goederen moet in de factuur zoodanig zijn omschreven, dat de gewone handelsbenaming wordt vermeld, en dat voorts uit de omschrijving duidelijk blijkt of de goederen al dan niet behooren tot die genoemd in de in artikel 6 der wet bedoelde tabel A. De verkoopprijs moet in de factuur zooda nig worden aangegeven, dat de kooper daaruit kan afleiden over welk bedrag, terzake van de gedane levering, omzetbelasting is verschul digd. Vrijgestelde goederen. Leestklaar schoenwerk en losse deelen van schoenschachten. Lijmfilm voor de vervaardi ging van triplexhout. Meel van sago en tapioca. Metalen frames, balhoofdverbindingsstukken, trapperstukken, achtervorkstukken of bruggen, zoogenaamde kroonstukken en andere dergelijke verbindings stukken voor het samenstellen van frames en het aanbrengen van voorvorken en achtervorken van en bij rijwielen en motorrijwielen, alsmede spatschermen en voor- en achtervorkscheden hiervoor een en ander voor zoover die artikelen niet zijn gepolijst, vernikkeld, verchroomd, ge lekt of geverfd of op eenigerlei andere derge lijke wijze zijn afgewerkt. Mergel. Mierenzuur. Mout van granen. Natriumhydroxyde. Natriumsulfiet. Natrium- bisuifiet. Natriumbichromaat. Natriumbenzoaat. Natriumsalicylaat. Nitrobenzol. Parels (niet doorboord en ongezet). Papieren opleggers voor sigarenkistjes. Palmpitten. Phtaalzure anhydryde. Phosphaten. Phosphorus. Plankjes voor" sigarenkistjes. Potasch. Pyriet (geroost en ongeroost). Pyrietasch. Roet (zwartsel). Rotatiedrukpapier in rollen. Salpeter. Salpeterzuur. Schoenzolen met hak (van rubber). Soldeersel. Sponsen (ruwe). Steenkalk. Steennoten. Stroocellulose. Tetrachloorkoolstof. Trichlooraethyleen. Walvisch- en robbenspek. Waterglas. Water stof. Wolfram- en molybdeendraad. Wijnsteen zuur. Ijzeraarde. IJsazijn. Zoutzuur. Zuurstof. Zwavel. Zwavelzuur. Zwa- veligzuur. Zwavelkoolstof. Onderdeel II van tabel B, bedoeld in het laatste lid van artikel 17 der wet, vermeldend de grondstoffen en halffabrikanten, die zijn vrijgesteld van de omzetbelasting, wordt aan gevuld met de hierin vermelde goederen, te weten: Aluinaarde (ruwe). Ammoniak en ammoniak- water. Anilinekleurstoffen (in poedervorm). Antimoon. Arsenicum. Asbest en Asbestvezels (ruwe). Balein (ruwe). Baleinen voor parapluies en parasols. Bariumsuperoxyde. Barnsteen, hoorn, ivoor, koraal, meerschuim, paarlemoer, schild pad (in ruwen staat). Bast en schors van boo thén, heesters en planten, met uitzondering van kaneel- en raffiabast. Biezen. Bleekaarde. Bloed. Borax. Boorzuur. Bromium. Cadmium. Caseïne. Celluloid, cellon, galalith, bakeliet, pertinax en dergelijke stoffen, enkel gevormd tot bladen, buizen, blokken, platen, reepen of staven. Cichoreiwortel. Chloor. Chloorzwavel. Chloorzurekali. Chroomzurekali. Drukinkt. Eidooier, heel-ei en eiwit (geconserveerd, be vroren of gedroogd). Ferromangaan, ferrosilicium, ferrochroom. ferrowolfram, ferromolybdeen, ferrophosphor en dergelijke ijzerhoudende alliages en mengsels, in niet verder bewerkte bladen, blokken, platen of staven. Fineerhout. Fluoorwaterstof. Gas voor industrieele, landbouw- en bema lingsdoeleinden. Geraamten voor parapluies en parasolsonderdeelen daarvan, zoomede voor parapluies en parasols bestemde stokken, knop pen en punten. Gips en Gipsafval. Gist. Glyce rine (ongezuiverde). Gommen en harsen (ruwe). Haar (onbewerkt menschen- en dierenhaar) Harslijm. Hop. Hout, enkel gezaagd of behakt, voor zoover betreftcederhout, djatihout, eb benhout, mahoniehout, notenhout, okouméhout, palissanderhout, rozenhout, wortelnotenhout. Houten schoenhakken. Jeneverbessen. Jodium. Kaliumhydroxyde. Kleurstoffen en pigmenten, in poedervorm, voor verf- en lakbereiding. Klei, leem, pijpaarde, porceleinaarde. Koper, tin, aluminium, nikkel en alliages van deze metalen in niet verdel bewerkte bladen, blokken, platen of staven, met uitzondering van bladkoper ge schikt voor vergulden. Kwarts, mica en veld- spaath (ruwe). Ingevolge het laatste lid van artikel 13 der wet worden verder de leveringen van de hierna vermelde goederen vrijgesteld van omzetbelas ting, te weten a. chemicaliën, verfstoffen en andere zelfstan digheden van dien aard, benoodigd als hulpmid del bij de werkzaamheden in fabrieken en tra fieken, of bij landbouw, tuinbouw en veeteelt, een en ander onder het in artikel 23 gemaakte voorbehoud b. goederen bestemd voor persoonlijk gebruik van hier te lande hun functie uitoefenende diplomatieke en consulaire ambtenaren van vreemde mogendheden, alsmede van de aan hier te lande gevestigde gezantschappen en consula ten verbonden kanselarijbeambtenallen mits zij vreemdeling zijn en overigens binnen het Rijk geen bedrijf of beroep uitoefenen en voorts onder voorwaarde van wederkeerigheid. Onder persoonlijk gebruik is begrepen gebruik door leden van het gezin c. kanselarijbenoodigdheden ten behoeve van buitenlandsche consulaten, onder voorwaarden van wederkeerigheid d. natuurhistorische en ethnografische voor werpen, naturaliën en anatomische praeparaten op spiritius of andere stoffen, beelden, afgietsels en alle .dergelijke artikelen, bestemd voor instel lingen van onderwijs en voorts alle artikelen, bestemd voor openbare musea of verzamelingen om daarin bewaard te blijven e. voorwerpen, waarvan wordt aangetoond dat zij deelen moeten worden van hier te lande te bouwen of te herstellen vaartuigen, welke, indien zij hier te lande werden ingevoerd, niet aan het gewone invoerrecht volgens het tarief van invoerrechten zouden zijn onderworpen; f. onderdeelen van rollend spoorwegmaterieel en van luchtvaartuigen, bestemd ter vervanging van hier te lande in internationaal verkeer aan wezig materiaal, toebehoorende aan een bui tenlandsche spoorweg- of luchtvaartonderne ming; g. spoorwegmaterieel en andere goederen be noodigd voor den dienst van op Nederlandsch grondgebied gelegen, door in het buitenland ge vestigde spoorwegondernemingen geëxploiteer de aansluitingslijnen, den aanleg en het onder heid van de lijn en van de daartoe behoorende gebouwen daaronder begrepen. Deze vrijdom wordt alleenn verleend, indien de buiteniand- sche spoorwegonderneming zelve of eenige vreemde overheid verplicht is in een en an der te voorzien en voor zoover in den betrok ken nabuurstaat wederkeerig gelijke vrijdom aan Nederlandsche spoorwegondernemingen is gewaarborgd. Teruggaaf van belasting. De fabrikant, die aanspraak wenscht te ma ken op teruggaaf van omzetbelasting overeen komstig artikel 20 der wet, dient een verzoek schrift in bij den inspecteur der accijnzen, bin nen wiens dienstkring zijn bedrijf is gevestigd. Het verzoekschrift, als is bedoeld in het eerste lid van dit artikel, wordt ingediend binnen drie maanden na afloop van het kwartaal, waarin het feit, dat aanspraak op teruggaaf doet ont staan, zich heeft voorgedaan. Alle dergelijke feiten, welke zich in den loop van één kwar taal voordoen, worden in één verzoekschrift begrepen. Afwijking hiervan kan worden toe gestaan door den inspecteur. De aanspraak op teruggaaf vervalt, indien het verzoekschrift na den in het vorig lid be doelden termijn wordt ingediend. De teruggaaf, bedoeld in het eerste lid van artikel 21 der wet zal worden verleend voor zoover de goederen in ongebruikten staat wor den uitgevoerd, onderscheidenlijk in een en- Dèt is wat ieder noodig heeft. Niet alleen vermin dert JECOVITOL het rhachitis-gevaar. doch zij geeft meer weerstand tegen griep en andere in fectie-ziekten door het vitaminegehalte A (min stens 50 eenheden). Het vitamine-gehalte D (min- stens 250 prophyL 125 internat een heden) is werk zaam tegen rhachitis (Eng. ziekte). Onder ijkcon- tróle van een Neder landsch Professor. BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA trepot van buitenlandsche goederen worden opgeslagen. De uitvoer of de opslag in het en trepot geschiedt op een consent tot uitvoer. Ieder die te zijnen name gestelde consenten tot uitvoer in zijn bezit heeft, welke hem na terugontvangst ten kantore van afgifte weder zijn uitgereikt, kan na afloop van het kwartaal, waarin de consenten zijn uitgereikt, onder over legging van de betreffende consenten tot uit voer, een verzoekschrift ter bekoming van te ruggaaf van omzetbelasting of invoerrecht in dienen bij den inspecteur der accijnzen binnen wiens dienstkring hij is gevestigd. De aanspraak op teruggaaf vervalt, indien het verzoekschrift niet binnen 3 maanden na afloop van het kwartaal, waarin het betreffende con sent weder aan belanghebbende is uitgereikt, wordt ingediend. De fabrikant die aanspraak wenscht te maken op teruggaaf van omzetbelasting of invoerrecht overeenkomstig het tweede lid van artikel 21 der wet, richt zich ter zake met een verzoek schrift tot den inspecteur der accijnzen binnen wiens dienstkring zijn bedrijf is gevestigd. Het verzoekschrift moet worden ingediend binnen drie maanden na afloop van het kwar taal, onderscheidenlijk ander tijdvak waarin de aanspraak op teruggaaf is ontslaan. De Minister van Financiën is bevoegd de in specteurs der accijnzen te machtigen om fa brikanten, welke verkeeren in de omstandig heid genoemd in het laatste lid van artikel 21 der wet, vrij te stellen vap omzetbelasting, welke die fabrikanten verschuldigd zouden zijn wegens leveringen aan particulieren. Een fabrikant wordt geacht in evenbedoelde omstandigheid te verkeeren, indien de waarde van de verkochte, door hem zelf vervaardigde, goederen per jaar gemiddeld niet meer dan 1000 gulden bedraagt. Instelling van beroep. Hij die bezwaar heeft tegen een beslissing van den inspecteur der accijnzen, genomen over eenkomstig een der Hoofdstukken VI en VII kan het in artikel 22, eerste lid, der wet, be doelde beroep bij den directeur der invoerrech ten en accijnzen instellen binnen een maand na den dag van verzending of uitreiking van de beslissing en wel door indiening van een be zwaarschrift. De directeur neemt op dat be zwaarschrift zoo spoedig mogelijk een belissing, waarvan den belanghebbende een afschrift aan- geteekend per post wordt toegezonden of tegen gedagteekend ontvangbewijs wordt uitgereikt. Dit besluit treedt in werking op het tijdstip waarop de Omzetbelastingwet 1933 (Staatsblad no. 546) in werking treedt, dus on 1 Januari 1934. Het kan worden aangehaald onder den titel: Uitvoeringsbesluit Omzetbelasting. Jaarboek 1932—1933. Alvorens het curatorium verslag geeft over den toestand der R. K. Handelshoogeschool in het studiejaar 19321933 herdenkt in het zoo juist verschenen jaarboek der Hoogeschool prof Weve eerst den op 23 Februari j.L gestorven hoogleeraar prof. mr. A. Triebeis, dien de rector-magnificus prof. Cobbenhagen op den verjaardag der hoogeschool reeds publiekelijk had uitgeluid. Uit het verslag van curatoren stip pen wij nog dit aan, dat, teneinde in den financieelen toestand der Hoogeschool de zoo noodige verbetering te brengen, tot het Hoogw. Episcopaat het verzoek is gericht de 'jaarlijksche universiteitscollecte mede aan haar ten goede te doen komen, dan wel uit de gelden der St. Radboudstichting aan Tilburg een jaar- lijksch subsidie toe te kennen. In verband met de plaatsingsmogelijkheid voor de afgestudeerden in de toekomst wordt opgemerkt, dat voor vrees ten deze geen aan leiding bestaat. Integendeel, er bestaat eer een groot tekort aan goed geschoolde katholieke economen. Tilburg heeft een belangrijke taak om dit aan -te vullen. In de vergadering van den Raad van Toezicht werd ook een krachtig pleidooi gevoerd voor de scholing der studenten, ook met het oog op Ned.-Indië. Indien de tijds omstandigheden gunstiger worden zal er ook naar Indische krachten weer vraag komen; hier is, zoo meende men, een belangrijke achter stand in te halen. Na de gebruikelijke gegevens over de hooge school en haar bibliotheek bevat het jaarboek als bijlage een beschouwing van den moderator den zeereerw. heer Padberg over „St. Olof", het studentencorps, dat van 28 leden tot 150 was gegroeid en dat uitstekende resultaten zag en ziet van zijn werking onder de studenten. Dan volgen de financieele jaarcijfers, de op gave van weldoeners en de studentenlijsten. De Tilburgsche hoogeschool mocht zich tot dusver in een groei verheugen, grooter dan wellicht de grootste optimist had durven ver wachten. Dat het zoo moge blijven, zij haar van harte toegewenscht. Het geven van geschenken op bons strafbaar. Tijdens de in de laatste week van September te Leiden gehouden winkel-week werden door verschillende winkeliers, die daaraan deelna men, voor koopers geschenken beschikbaar ge steld, welke in de winkeluitstalling geëtaleerd werden. Dit geschiedde sedert eenige jaren. De kooper ontving dan van den winkelier, naar gelang van het bedrag waarvoor hij kocht een of meerdere bons, welke van een nummer zijn voorzien. Na afloop van de winkel-week besliste dan de Commissie voor de winkelweek op welke nummers de geschenken zijn geval len. Tot dusver had de politie daarin nimmer een overtreding van de Loterij wet gezien. Ditmaal had zij echter tegen een 20-tal winkeliers pro- ces-verbaal opgemaakt. Eén dezer winkeliers, de heer P. uit de Morschstraat, heeft nu gistermorgen als eerste voor het Kantongerecht te Leiden terecht ge- saan. Het O. M. was van oordeel, dat hier van over treding der Loterij wet sprake was en vorderde veroordeeling van den heer P. tot een geld boete van f 10.subsidiair 5 dagen hechtenis. De kantonrechter, mr. F. Ligtenberg, deed direct hierna uitspraak en verklaarde den win kelier schuldig, doch paste geen straf toe we gens de geringe beteekenis van het feit. j=i DE ABTSWIJDING VAN DOM. ALOYSIUS VAN DER LAER. Bij de abtswijding van dom. Aloysius v. d. Laer in het Trappisten klooster Uehlingsheide te Tegelen zal als consecrator fungeeren Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond in plaats van Z. H. Exc. Mgr L. Schioppa, die wegens gezondheidsredenen verhinderd is. Grondlegger van De Wit's Deken industrie. Te Helmond is in den ouderdom van bijna 80 jaar overleden de heer Jac. Hub. de Wit, die voor een 30-tal j aren den grondslag gelegd heeft van de Helmondsche Export-Dekenin dustrie, waarin in latere jaren in Helmond en naaste omgeving in totaal circa 1800 personen hun brood verdienden. De N.V. De Wit's De kenindustrie heeft het door den heer J. H. de Wit genomen initiatief (aanvankelijk werden de dekens door de thuiswerkende handwevers ver vaardigd) tot hooge vlucht gebracht. Charley Toorop te Brussel. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Aanstaanden Zaterdag zal in een der zalen van het Paleis van Schoone Kunsten, te Brus sel, een tentoonsteling geopend worden van werken der Nederlandsche schilderss, mevrouw Charley Toorop. DE REDACTIE VAN „DE GIDS." Na Prof. R. N. Roland Holst, hebben thans ook prof. J. D. van der Waals, M. Nijhoff, A. Roland Holst en D. Crena de Jongh ontslag genomen als redacteuren van „De Gids." Alleen de hoogleeraren prof. D. van Blom en prof. dr. ir. T. Colenbrander blijven nu nog van de oude redactie over. DREIGEND CONFLICT BIJ DE NED. THERMOCHEMISCHE FABRIEKEN De rïjksbemiddelaar in het 1ste district de heer H. T. J. Bloemers, heeft partijen, betrok ken bij het dreigend conflict bij de Neder landsche Thermochemische fabrieken te Tiet- jerksteradeel, opgeroepen voor een bespreking op het stadhuis te Groningen, t JUBILEA. Zaterdag a.s. zullen de Fransche Zusters te Eindhoven haar zilveren jubilé van vesti ging aldaar vieren. Heden is het 90 jaar geleden dat te Weert zich de Eerw. Zusters Birgitinessen gevestigd hebben. EXAMEN KLERK-DIPLOMA. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen voor het diploma van klerk bij de De partementen van Algemeen Bestuur, evenals tot nu toe, óók in 1934 nog zal worden gehouden, doch dat omtrent de vraag, of dit examen ook daarna weder zal worden afgenomen, geen ze kerheid bestaat. BEWUSTELOOS LANGS DEN WEG GEVONDEN. Zaterdagavond werd op den Ouden Kerkhof- weg te Venlo de heer P. wonende aan de Bovenste Molen aldaar bewusteloos naast zijn rijwiel gevonden. P. had ernstige verwondin gen aan de knieën terwijl aan zijn hoofd een diepe wonde was. De direct gewaarschuwde dokter constateerde schedelbreuk. In zorg- wekkenden toestand werd de heer P. naar zijr. woning gebracht. Maandagmiddag was hij nog niet tot bewustzijn teruggekeerd. Daar men op de plaats waar P. gevonden was een autospoor vond, werd eerst aan een aanrijding gedacht maar daar zijn rijwiel niet beschadigd is, denkt men dat P. van zijn rij wiel afgevallen is en tegen den boom is terecht gekomen. Haar patroon voor 6000 gulden opgelicht. De eigenaar van het meubelverkoophuis „Duizend een" te Maastricht had zijn winkel juffrouw B. te veel vertrouwen geschonken. Bij gelegenheid eener reorganisatie kwamen haar verduisteringen aan het licht. Zij had voor ruim een bedrag van zesduizend gulden aan geïnde wissels niet verantwoord. Na aanvankelijk te zijn gevlucht, werd ver dachte in Den Helder aangehouden. Maandag stond ze voor de Maastrichtsche Rechtbank te recht. Het O. M. noemde het delict een ernstig feit, waarbij verdachte op grove wijze misbruik had gemaakt van het in haar gestelde vertrou wen. De eisch luidde 8 maanden gevangenis straf. De Rechtbank zal 18 December a.s. vonnis wijzen. Heden deed de Rechtbank te Alkmaar uit spraak in de zaak tegen den burgemeester van Groot-Schermer C. de G., aan wien ten laste was gelegd: primair smaad en subsidiair een voudige beleediging. Hij had nJ. op een ver gadering van de Vereeniging „Wijkverpleging", waarin ter sprake was gekomen, dat de burge meester van den penningmeester dier vereeni ging, den heer J. K., ƒ200 uit de vereenigings- kas had geleend, dezen K. ervan beschuldigd, zelf de ƒ200.uit de kas te hebben genomen. Het O. M. had tegen verdachte ƒ200 boete of 60 dagen hechtenis geëischt'. De rechtbank veroordeelde hem tot ƒ300 boete of 30 dagen hechtenis. Tevens deed de rechtbank uitspraak in de zaak tegen de 57-jarige C. S.S., aan wie ten laste was gelegd valschheid in geschrifte in de kwaliteit van wethoudster dier gemeente. Zij had n.l. werkverschaffingsmandaten geteekend betreffende loon van arbeiders, die in het ge heel niet gewerkt hadden of te werk waren gesteld. Tegen haar had het O. M. drie maan den gevangenisstraf geëischt. Mr. J. Duys had geconcludeerd, dat van geen valschheid in geschrifte sprake was en dat ver dachte moest worden ontslagen van rechts vervolging. Verdachte werd veroordeeld tot ƒ25 boete of 25 dagen hechtenis. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) OPROEP AAN ALLE KATHOLIEKE ESPERANTISTEN VAN NEDERLAND. Katholieke Esperantisten, weet u, dat er in Nederland een R. K. Esperantisten Bond (Ne- derlandia Katoliko) bestaat? Men zou haast gaan gelooven, dat zulks aan u niet bekend is; anders, dunkt ons, zou u reeds lang zijn toegetreden, en dan moest onze bond veel meer leden tellen! Wanneer wij nagaan, hoevelen jaarlijks den schriftelijken cursus van Nijmegen (Toorop- st.raat 255) volgen in het geheel reeds meer dan 30.000 (zegge dertigduizend) om nog maar niet te spreken van de talloos velen, die, hetzij door mondelinge lessen, hetzij door zelf studie de wereldtaal Esperanto leeren, dan vraagt men zich af: „Waar blijven toch die Esperantisten?" Terwijl de niet-katholieke bonden met reuzensprongen voorwaarts gaan gaat het bij ons maar met een matig tempo. Dat moest toch niet zijn! Nu het katholieke vereenigingsleven in alle rangen zulk een prach tig figuur maakt, moeten wij toch ook meehel pen om ook den R. K. Esperantisten Bond te doen schitteren! Bovendien, wat heeft men aan Esperanto 'als men alleen blijft staan? Weet u wel, als u zich bij ons aansluit, dan is u auto matisch ook lid van de Internationale Kath. Esp. Vereeniging (I.K.U.E.) en dan kunt u in brief wisseling treden met alle katholieke Esperantis ten uit de heele wereld! En nu hebt u een prachtige gelegenheid om u bij ons aan te sluiten: Het volgend jaar toch viert „Nederlands Katoliko" zijn 25-jarig be staan; wordt dus nu vóór Nieuwjaar nog lid. dan kunt u in Mei in Den Bosch, met ons feest vieren, om daarna met ons ook samen te wer ken aan den groei en den bloei van onzen R. K. Esperantisten Bond, die tot doel heeft: .JSsperanto dienstbaar te maken aan de Katho lieke Kerk"! Schrijft nu aanstonds een briefkaart aan Fr. Marrevee, Hugo de Grootstraat 76, Den Haag; geeft u op als lid en dan ontvangt u gratis het prachtig propaganda-nummer van „Nederlanda Katoliko", waardoor u een goed inzicht krijgt over alles, wat Esperanto betreft. Tot ziens dus in Mei in Den Bosch! Frater Wigbertus van Zon. Reusel, 28 November 1933. Vrijwel onveranderde positie. Uit breiding der biljetten-circulatie. Afname der saldi. Geschrokken voor voorbij-razende auto. Gisterenmiddag omstreeks 4 uur reed de ker misreizigersfamilie B., bestaande uit man, vrouw en een zes-jarig kind, in haar wagen uit Grave naar Nijmegen. Onder Wychen kwam hun In razende vaart een auto tegemoet. Het paard schrok en sloeg op hol. De drie inzittenden werden uit den wagen geslingerd en kwamen met een smak op den weg terecht. Tot ieders ver bazing werden zij alle drie slechts licht gewond. De vrouw kneusde haar voet, de man en het kind kregen wonden aan het hoofd. Het paard was intusschen doorgehold, doch eenige hon derden meters verder werd het dier opgevangen. De wagen was zwaar beschadigd. Dr. van Kessel heeft de gewonden verbonden, waarna zij naar het woonwagenkamp te Nij megen zijn overgebracht. De chauffeur van de auto reed door alsof er niets was gebeurd. De Wychensche politie tracht hem nu op te sporen. Voor de Bank is deze week betrekkelijk on bewogen verloopen. Een oogenblik scheen er een lichte bedreiging van de zijde der wissel koersen te bestaan voor den goudvoorraad der Bank. Die dreiging was echter niet meer dan schijn. Een door Nederlandsche bankiers aan de Spoorwegen van Elzas Lotharingen ver leend crediet gaf aanleiding tot een plotseling herstel van den Franschen franc, welke intus schen nog beduidend beneden het goudpunt bleef. De goudvoorraad van de Bank bleef dan ook, behoudens een lichte afname voor een be drag van circa 1millioen gulden, ongewij zigd. In de credietverhoudingen kwam eenige ver andering door de aflossing van het door de Schatkist bij de Bank opgenomen crediet van 7 millioen gulden, hetgeen gepaard ging met een vestiging van een nieuw saldo voor reke ning van het Rijk, en een vermindering der saldi, welke voor rekening van anderen bij de Bank zijn onder gebracht. De vermindering van deze laatste saldi bedroeg in totaal het niet onbelangrijke bedrag van 37 millioen gulden. Dit wijst op een grootere credietbehoefte, welke voor slechts circa 12 millioen gulden uit den Bankstaat is te verklaren in verband met den stand der rekening van het Rijk, doch voor het overige verklaard zal moeten worden door transacties, waarvan de verleening van het crediet der Elzas Lotharingsche Spoorwegen er één is. De billettencirculatie onderging door de par ticuliere credietverstrekking een uitbreiding met meer dan 23 millioen gulden. Morgenochtend zal het K.L.M.-vliegtuig de Oehoe" van Amsterdam naar Batavia ver trekken. De bemanning zal bestaan uit de hee- ren J. K. F. Kress, gezagvoerder. J.'van Steen bergen, 2e bestuurder, M. Veenendaal, werk tuigkundige en J. W. Hoogland, radio-telegra fist. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk hedenavond te Amsterdam zijn. De „Rijstvogel" (uitreis) vloog gisteren van Athene naar Cairo. De Pelikaan is op de thuisreis gisteren te Cairo aangekomen. De geabonneerde op „Het Nieuwe Dagblad", „De Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid- Hollander" zoolang zijn abonnement duurt en dit blad verschijnt, is verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voor waarden: ARTIKEL 1. Als verzekerden worden beschouwd alle be talende geabonneerden, die aan de volgende vereischten voldoen: a. gedurende minstens twee weken als ge- abonneerden in de registers van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant„Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollan der" zijn ingeschreven, met vermelding van naam. voornaam, leeftijd, beroep en woonplaats; b. tusschen 16 en 60 jaar oud zijn; c. niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor hen het gevaar voor ongevallen^ergroo- ten, en volkomen het gebruik hebben #wn hunne ledematen en zintuigen. ARTIKEL 2. Onder ongeluk, als in de verzekeringsvoor- waarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en rechtstreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs ge leverd wordt dat zulks door van buiten af toe gebracht geweld werd veroorzaakt, met het ge volg hierna in Artikel 3 aangeduid. ARTIKEL 3. De uitkeeringen bedragen: 500 GULDEN indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de verzekeringsvoorwaar- den) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen een maand na den dag, van het ongeluk. 500 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de verzekeringsvoorwaar den) de eenige en rec*tstreeKscne oorzaak is van de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet en één hand, boven den enkel of den pols (totale blindheid), een en ander binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. 250 GULDEN, indien het ongeluk (vallende omnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel, of van het onherstelbare gezichts verlies uit één oog (totale blindheid van dat j.f, e,n ander binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van BEIDE LEDEN van een duim, binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. 75 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de gienzender verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van ALLE LEDEN van een wijsvin ger, binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. 50 GULDEN indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de ampulatie van de TWEE voorste ledematen van ALLE vingers van de hand binnen 360 dagen na het ongeval. 25 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden i de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van ALLE LEDEN van een anderen vinger, binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. Onder bepaling, dat, ingeval reeds bij het plaats grijpen van het ongeluk de bovengenoem» de ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding wringing, scheuring, jviieling als anderszins, dat verlies met ampu tatie zal worden gelijkgesteld Verder onder bepaling, dat het verlies van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige verminkte of niet aanwezige ledematen geen aanspraak geeft op, en niet in aanmerking komt bii uitkeering. Heeft het ongeval het verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de ge heelde hand is vastgesteld. Eén ongeval geeft nimmer recht op meer dan ééne uitkeering. Aan denzelfden abonné zal voor verschillende ongevallen geen hooger bedrag dan ƒ500 kun nen worden uitgekeerd. ARTIKEL. 4. De uitkeering ingeval van overlijden ge schiedt aan de echtgenoote, of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Uitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadevergoeding bestaat, zal de uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zijn ten genoege van de Direc tie van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordt sche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander". Ingeval wegens een en hetzelfde ongeval, dat den dood van meer dan één abonné tengevolge heeft, meer dan één aanspraak op uitkeering wordt gemaakt, zijn degenen die tot deze aan spraak gerechtigd zijn, verplicht om zich onmid dellijk te wenden tot de General Accident Fire and Life Assurance Corporation, Limited, kan toor houdende te Amsterdam, zoodra de directie van „Het Nieuwe Dagblad", Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander" hun dit te kennen ge geven heeft. De Directie is in dat geval niet verplicht om eenige uitkeering te doen wegens die ongeval len, welker uitkeering als bovenvermeld naar de Gijeral Accident Fire and Life Assurance Corporation Ltd. is verwezen, zoolang laatst genoemde de uitkeering welke zij tegenover de Directie gewaarborgd heeft, niet heeft voldaan. ARTIKEL 5. De abonné is niet verzekerd tegen dood of verlies van ledematen of oogen, direct of in direct veroorzaakt: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschikt- hein van den verzekerde; b. door eene heelkundige operatie of door uit putting als gevol daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen ver zekerd is) c'f?00J e?ne'bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zijn door een ongeluk: d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van overpdikkeling of som nambulisme was, of door bedwelmende dran ken of krankzinnigheid minder in staat dan ge woonlijk om zorg voor zich zeiven te dragen: e. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschil lig of de geabonneerde al dan niet goed bij zin nen was: f. in duel, of gedurende de voorbereiding tot of de deelname aan wedstrijden, of bij lucht- vaarttochten, of bij baden, zwemmen of bij het rijden met een automobiel, motorrijwiel of ge woon rijwiel; g. door grove nalatigheid of grove onvoorzich tigheid, of door vechten en aanvallen tegen den persoon van verzekerde, of in buitenlandschen oorlog of binnenlandsche beroerten; h. indien de verzekerde op bet oogenblik dat hem het ongeval trof in staat van dronken schap verkeerde). De abonné is echter wel verzekerd tegen ge vallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, of tot afwending van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné in een staat van krankzinnigheid of verstandsver bijstering zal geraken, of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van eene Europeesche haven naar eene andere Europee- sche haven reist in een schip met vast dek in tijd van vrede) of indien hij zich in krijgsdienst te land of te water begeeft, en evenzeer indien het verschuldigde abonnementsgeld over den tijdens het ongeval loopenden termijn, aan dengene die met de ontvangst is belast, bii eer ste aanbieding der kwitantie niet werd voldaan of deze courant ophoudt te verschijnen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. De verzekering eindigt eveneens zoodra de Directie de verzekering opzegt, öf de voorwaar den wijzigt, öf haar voornemen om niet langer te verzekeren öf op dezelfde wijze te verzekeren, door publicatie in hare courant kenbaar maakt: dit heeft echter geen invloed op uitkeeringen tengevolge van een ongeval dat dan reeds heeft plaats gehad. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitge sloten allen die zich met de bereiding, het ver werken of vervoeren van of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, uitroglycerine, dyna miet, naphta, acetyleengas, of andere iicUt-ont- plofbare of licht-ontvlambare stoffen bezig hou den, of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwer kers, acrobaten, circusrijders en degelijken. Zeevisschers, zeevarenden en personeel van den Loodsdienst zijn in de verzekering begrepen, met dien verstande, dat ongevallen, die verdrin king tengevolge hebben, zijn uitgesloten. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verze kerde verkeerde op het oogenblik van het on geval plaats had, vergroot worden, wordt even tueel geen hoogere schadeloosstelling betaald dan die, welke volgens het oordeel van een door de directie aan te wijzen geneeskundige moeten zijn uitgekeerd aan een normaal per soon, door hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. ARTIKEL 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk over komt, moeten in alle gevallen alle bijzonder heden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollan der" EN INDIEN ZOODANIGE KENNISGE VING NIET BINNEN DRIEMAAL 24 UUR NA HET ONGELUK IS GESCHIED DAN ZULLEN GEEN GELDEN OP DE VERZEKERING BETAALD WORDEN. Op het couvert duidelijk te vermelden „Aangifte van een ongeval". Indien de getroffene zeevarende is, moet de kennisgeving van het overlijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van het ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk moet de hulp van een bevoegd geneeskundige wor den ingeroepen, en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafge broken op te volgen, totdat het volkomen her steld is. In ieder geval moet een geneesheer toege staan worden den verwonde te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijze ge ëischt kan worden en de directie heeft even eens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als zij noodig acht. En elk bewijs hetwelk de Directie van tiid tot tiid zou kunnen eischen betreffende eenig ongeluk of verwonding on grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mo gelijk nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, worden gegeven. Ingeval van eenig ongeluk met doodeliiken aPoop moet hiervan aan do Directie van „Het Nieuwe Dagblad". „Nieuwe Dordtsche Courant". Nieuwe Schiedamscbe Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander" srix-ifteliik worden kennis gege ven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan be'anghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet. nakomen van een of meerdere der in dit artikel genoemde verplichtingen, zal elkp aanspraak oo uitkeering voor belanghebbenden verloven doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behandelenden geneesheer ingevulde aanvraee-formulier tot uikeeiing, en ingeval van overlijden, van de doodah»». kan de belanghebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vordering De overge legde stukken blijven het eigendom der Directie. De kosten der geëischte verklaringen komen ten laste van dengene, die de uitkeering aan vraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander" slechts na ontvangst van eene door den rechthebbende geteekende quitantie. Van geen som, die verschuldigd is zal interest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn; terwijl de aansprakelijkheid voor uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat het is toegestaan geworden, is ingevorderd. ARTIKEL 7. Alle geschillen uit de verzekeringvoorwaar- den voortvloeiende, zullen beslist worden door een onpartijdig, en bij gemeen overleg aan te wijzen scheidsman, dan wel door drie scheids lieden waarvan door eik de partijen een aan te wijzen, welke twee scheidslieden gezamenlijk een derde tot hun voorzitter kiezen. Bij weigering of bij gebreke van overeen stemming geschiedt de benoeming der scheids lieden doord en bevoegden rechter te Rotterdam. Beide partijen zullen in handen van den scheids man of van den voorzitter der scheidslieden, een bedrag van 100, resp f 200 storten, om daar uit de kosten van de procedure te kunnen vol doen. Partijen zijn aan de uitspraak van den scheids man of der scheidslieden onderworpen als aan een uitspraak in het hoogste ressort. De kosten worden geheel eed ra "en door de partij die in het ongelijk wordt gesteld. ARTIKEL 8. Het ontvangbewijs van den verzekerde of van de erfgenamen van den verzekerde zal in ieder geval volledige kwiiting tengevolge hebben. Met het oog op de vaststelling der identiteit van den verzekerde moet deze bij elke veran dering van ^woonplaats. beroep of naam. hetzij door huwelijk of anderszins daarvan ten spoe digste opgave doen voor het aanbrengen van wiizigineen in de registers van „Het Nieuwe Dacb'ad", „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hol lander".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 5