UIT BIADEM Eli TIJDSCHRIFTEN jnratzonoEg^ ,RECON STRl J CT IE" MULLER-CONCERN öTUKKtn mjÈMi Sililll VRIJDAG 8 DECEMBER 193S Kasmiddelen onvoldoende vo or gedeeltelijke rente-betaling. NIEUWE VOORSTELLEN AAN OBLIGATIEHOUDERS. Volgend jaar weer grondige reorgani atie te verwachten. VERHOOGING VAN DEN TABAKS ACCIJNS. PROF. GIUSEPPE ALBINI. t SANEERING VAN HET TABAKSVAK. NIEUW GEBOUW PENSIOENRAAD. HEVIGE VECHTPARTIJ. PLANTING VAN A. N. W. B.-BOOMEN. HOE WORDT MEN RIJK EN GELUKKIG TEGELIJK? PRIX GONCOURT EN PRIX RENAUHOT. mSmé c DIEFSTAL MET INKLïMffNG P* BRAAK PAARD EN WAGEN DOOR TREIN VERMORZELD. De Comm. Venn. Wm H. Muller Co. heef' dato 1 December een schrijven gericht aan de N.V. Algemeen Administratie- en Trustkantoor te Rotterdam ter toelichting van de voorstellen terzake van de rentebetaling en de aflossing op de door de vennootschap uitgegeven obliga tieleningen (van 1909 en 1928) en op de Leening 1913 ten laste der onder de directie der vennoot schap staande Wm H. Muller Co. s Algemeene Mijnbouw Mij. NV., waarin wordt opgemerkt, dat als gevolg van de in het bedrijf heerschende slechte omstandigheden' de resultaten over de eerste 9 maanden van 1933 wederom teleurstel lend zijn. Scheepvaart- In de laatste jaren stelde onze positie in de scheepvaart groote eischen aan onze kasmiddelen, vooral in verband met den bouw van de Merwe- haven. Onze eigendommen met betrekking tot scheep vaart stonden per 31 December 1932 te boek met 5.190.362. Per 31 December 1928 bedroeg de boekwaarde 4.957.288. sindsdien werd een be drag van f 1.826.548 afgeschreven. Betreffende het Rotterdamsch Scheepvaartbe drijf kunnen over de periode 1 Januari 30 Sep tember van achtereenvolgende jaren de onder staande cijfers in tonnen worden verstrekt: Vervoerd met eigen lijnen en als stuwadoors voor derden verwerkt in 1931 927 000 ton, 1932 806.000 ton en 1933 781.000 ton. Als cargadoor behandelde schepen in 1931 1.014, in 1932 844 en in 1933 842. De vrachten zijn o.a. door de depreciatie van het Engelsche pond belangrijk gedaald, zoodat de uitkomsten dienovereenkomstig zijn ver minderd. De gemiddelde vracht per ton van onze eigen lijnen bedroeg in de eerste negen maanden van 1933 87 pet. van de overeenkomstige maanden van 1932 en 73 pet. van die over 1931. Mijnexploitatie en ertshandel. De positie van de ertsmarkt is nog steeds van dien aard, dat in het algemeen een loonende exploitatie van de jjzerertsmijnen niet kan wor den verkregen. In den ertshandel zijn de resultaten eveneens nog van dien a3rd. dat de onkosten van onze organisatie thans niet worden gedekt. De stijging in het verkochte kwantum in 1933 ten opzichte van 1932 komt geheel op rekening van de maand. September 1933. Tot eind Aug. 1933 bleven de verkoopen bij die van 1932 nog aanmerkelijk ten achter. Afgewacht dient te worden, of de verbetering in den verkoop van blijvenden, dan wel van tijdelijken aard zal blijken te zijn. Beziiinigings-maatregelen. Teneinde ons aan de sterk verminderde in komsten zooveel mogelijk aap te passen zijn ver schillende maatregelen genomen ter verminde ring van onze onkosten, o.a. salarisverlagingen en wijziging der pensioenregeling; tevens zijn verliesgevende filialen opgeheven. Bovendien werden maatregelen tot verdere rationaliseering van het bedrijf genomen. Het kantoor te den Haag werd opgeheven en naar het kantoor te Rotterdam overgebracht. kortdurende aandacht wordt geschonken aan de realisatie van de onroerende goederen, welke voor verkoop in aanmerking komen. Zulks blijft -Jrioe evenwel nog steeds zeer moeilijk. Niettemin zijn wij er in geslaagd, in den loop van het jaar eenige activa, welke voor ons bedrijf niet van vitale beteekenis waren, af te stooten. Hiertoe moet o.a. gerekend worden het pand Rue de Ia Victoire 93 te Parijs, waardoor 85.129 vrij kwa men en een klein perceel grond te Wassenaar, dat voor 13.70S werd verkocht. Beide bedragen zijn gestort op de speciale rekening, welke in de vergadering van obligatiehouders d.d. 31 Jan 1933 ter sprake is gebracht. Verplichtingen terzake van de obligatieleeningen. Het is duidelijk, dat onder deze omstandighe den geen voldoende middelen kunnen worden gevonden tot nakoming van onze verplichtingen uit hoofde van den dienst der uitstaande obliga tieleeningen. Een nieuwe „reconstructie". Op terugkeer van vroegere omstandigheden onder welke de obligatieleeningen werden aan gegaan, valt in afzienbare tijden niet meer te rekenen. Wij zullen daarom in 1934 reconstructievoor- stellen aan obligatiehouders voorleggen, tenzij de omstandigheden, waarmede bij onze plannen uit den aard der zaak rekening dient te worden gehouden, zich zoodanig zouden wijzigen, da' een reconstructie in 1934 als niet raadzaam of niet mogelijk zou moeten worden beschouwd Wij vertrouwen de obligatiehouders bereid te vinden in afwachting van onze reconstructie- voorstellen een ongestoorde bedrijfsuitoefening mogelijk te maken. Aanvankelijk is overwogen, eventueel een be taling als hieronder sub 2 bedoeld te doen plaats vinden op de in 1934 vervallende halfjaarlijksche coupons, doch waar gedeeltelijke betaling deze' coupons weder een systeem van afstempeling en uitgifte van nieuwe .vrips, dus accumu'atie van papier zoude betéekenen, is hiervan afgezien. Een eventueele verdere betaling aan obligatie- houders zou derhalve geschieden in den vorm van vervroegde betaling van de per 1 Febr en 1 Maart 1935 vervallende bewijzen van uitge stelde rente (totaal 203.310). Voorstellen aan obligatie houders. Het concern verzoekt den trustee tijdig ver gaderingen van houders van obligaties in elk der drie genoemde leeningen te wijlen bijeen roepen en daarin aan de orde te stellen: 1. uitstel van betaling te verleenen voor de in 1934 verschuldigde halfjaarlijksche coupons en uitstel voor de uitlotingen, welke in 1934 zouden moeten plaats vinden, welk uitstel zal strekken tot en met 31 October 1934, met dien verstande, dat, indien voor of op dien datum de vennoot- schap-schuldenaresse na gehouden overleg met den Trustee voorstellen tot reconstructie aan obligatiehouders bij den Trustee zal hebben in gediend, dit uitstel wordt verlengd met twee maanden ter behandeling van die voorstellen in vergaderingen van obligatiehouders; deze ver lenging met twee maanden zal ook gelden, in dien voorstellen als bedoeld uiterlijk op 31 Oct. 1934 niet zijn ingediend doch naar gemeenschap pelijk oordeel van vennootschap-schuldenaresse en Trustee zich omstandigheden van ingrijpen den aard voordoen, die deze verlenging vor deren; 2. ons machtiging te verleenen. indien de kas middelen naar het oordeel van het bestuur zulks toelaten, een vervroegde betaling te doen van de in 1935 vervallende bewijzen van uitgestelde rente; 3. machtiging te verleenen aan den Trustee om de ter uitvoering van de sub 1 en 2 ge noemde besluiten strekkende overeenkomsten en regelingen aan te gaan of te treffen. Bezwaren van koffiehuis- en restaurant houders. De Ned. Bond van koffiehuis-restauranthou ders en slijters heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin o.m. de vrees wordt uitgesproken, dat een verhooging van het ta baksvergunningsrecht voor tal van exploitan ten van koffiehuizen en restaurants ongeveer gelijk zal staan met een verbod van zulk een verkoop. Immers, de koffiehuis- en restau ranthouder, die een gering debiet heeft van sigaren en sigaretten, doet dit dikwijls, ja meestal geheel ten gerieve van het publiek. In zeer vele gevallen laat de exploitant zulk een verkoop over aan het personeel, dat er dan een kleine bijverdienste door heeft. Het spreekt echter vanzelf, dat, indien dit recht hooger zou worden opgevoerd dan het thans is, een zeer groot aantal exploitanten van zulk een verkoop zou afzien, omdat dan de winst op den verkoop lang niet opweegt tegen de kosten welke deze meebrengt. Adressante vraagt niet alleen in het belang van hare leden, maar ongetwijfeld ook ten bate van het belang van het publiek en dat der productie van sigaren en sigaretten, dat aan rechten, die van oudsher reeds bestaan, «iet te kort wordt gedaan. BOLOGNA, 7 December. (V.D.) De Latinist en Hellinist senator Giuseppe Albini, die pro fessor was aan de universiteit van Bologna, is op 71-jarigen leeftijd overleden. Albini ver wierf o.m. de gouden medaille van de univer siteit van Amsterdam voor Latijnsche poëzie, terwijl hij voorts lid is geweest van tal van academies in het buitenland. Het lynch-drama in Californië. De ge vangenis, waaruit de menigte de beide gangsters ontvoerde, om hen te lynchen. Het algemeen bestuur van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond heeft zich dezer dagen met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waaraan het volgende is ont leend: Wordt tot accijnsverhooging besloten, dan spreekt de noodzakelijkheid van bescherming van den banderolle-prijs in dubbele mate. Hiervoor zijn ten minste drie goede rechts gronden aan te voeren: le. de misleiding van het publiek t.a.v. prijs en kwaliteit; 2e. de bijzondere positie van den verkooper van tabaksfabrikaten (onbezoldigd belasting- inner) 3e. de schadelijke economische gevolgen van het banderolle-stelsel. Het Bondsbestuur spreekt dan ook het ver trouwen uit, dat de Kamer haar volle mede werking zal willen verleenen om tot een af doende beteugeling van voormeld euvel te geraken. Intusschen zal een volkomen oplossing van de ernstige moeilijkheden in het tabaksvak niet kunnen worden bereikt, zonder dat naast de banderolle-bescherming ook een betere regeling nopens de tabaksvergunning tot stand komt, zooals ook in het regeeringsvoorstel tot uitdrukking komt. De bond kan zich volkomen vereenigen met een bepaling, krachtens welke als regel slechts houder van een tabaksvergunning kan zijn: hij die in zijn beroep van kleinhandelaar in ta baksfabrikaten de vergunning daadwerkelijk in een winkel uitoefent. Het begrip „winkel" is voldoende omschreven in Arbeids- en Win kelsluitingswet. Uiteraard zullen op dezen regel enkele uit zonderingen moeten worden gemaakt. Zoo lijkt het wenschelijk om voor plaatsen beneden 5000 inwoners de vergunning ook verkrijgbaar te stellen voor gevestigde detailhandelaren, die een ander hoofdbedrijf uitoefenen, zulks met het oog op de z.g. gemengde bedrijven ten plattelande. Voorts zou men rekening behoo- ren te houden met de eischen van het maat schappelijk verkeer, waartoe aan de daarvoor in aanmerking komende inrichtingen een bij zondere tabaksvergunning ware te verleenen. Het Bondsbestuur geeft de Kamer dan ook in overweging om gezien de tegemoetko mende houding van den Minister van Finan ciën een zoodanige wijziging en aanvulling der bestaande wetgeving te bevorderen, dat op de vorenomschreven wijze beperking van het aantal tabaksvergunningen kan worden ver kregen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der begrooting 1933 van het Alg. Burg. Pen sioenfonds. Blijkens de toelichting dient het ontwerp de totstandkoming te bevorderen van een nieuw gebouw voor den Pensioenraad. Het huidige gebouw heeft voor een groot, in al, zijn onder- deelen samenhangend en ingewikkeld bedrijf, zeer belangrijke gebreken, hetgeen noopt tot het doen bouwen van een eenvoudig, doch doelmating kantoorgebouw. Daarvoor is een uiterst geschikt terrein beschikbaar aan den Benoordenhoutschen weg te 's-Gravenhage. De aankoop van dit terrein zal een bedrag vorde ren van ƒ130.000. De bouwprijs komt op 448.000. Het ligt in de bedoeling, het bestaande ge bouw in huur over te dragen aan het Rijk, waardoor op weinig kostbare wijze voorzien zou worden in het bij bet Dep. van Defensie bestaande gebrek aan plaatsruimte, wanneer, binnen afzienbaren tijd, de tijdelijke lokalen aan den Hofweg, bij dit departement in ge bruik, wegens verbreeding van dien weg zul len moeten worden ontruimd. EEN IJSBREKER IN DEN VORM VAN EEN ROEIBOOTJE MET MOTOR baant zich een weg door de Rotte te Rotterdam. I >\t Ifl t VJ?-f f ,f N. t iii. i t T 11 n i n MIDDENSTAND EN FASCISME. „Ons Noorden" weigert te gelooven dat het grootste deel van den middenstand tot de „fascisten" behoort. Dat men in die kringen, waar de druk der tijden zeer zwaar soms ge voeld wordt, een gevoel van misnoegen bestaat mei den gang van zaken zooals die tot voor kort was, is alleszins te begrijpen: Sinds de congressen te 's-Gavenhage en B.eda is toch ook wel iets gebeurt dat den middenstand de oogen heeft moeten openen. Allereerst is er een onmiskenbare kente ring in de houding der Regeering ten op zichte van de nooden van den miiaenstand. Niemand minder dan de voorzitter van den Bosschen R.K. Middenstand heeft op de jongste jaarvergadering te Oss op 8 No vember j.l. gehouden openlijk verklaard, dat de Regeering haar houding ten opzich te van den middenstand, geheel her/ien heeft pn deze nu daadwerkelijk en met spoed te hulp komt. Minister Verschuur heeft zelf den Midden- standsraad het officieele lichaam van den middenstand verzocht, een bespreking met hem te voeren en daarbij is duidelijk ge bleken, dat de Regeering er ernstig naar streeft den middenstand in deze moeilijke tijden te hulp te komen. De minister heeft maatregelen tegen uit- verkoopen toegezegd. Hij heeft een verrui ming van de verkoop-gelegenheid ou Zondag beloofd, ook voor branches, die nu niet on der de vrijstelling vallen. Het automatenvraagstuk, het cadeaustel sel, de inning van kleine vorderingen, het tegengaan der uitvoering van werken in eigen beheer door de gemeenten, crediet verleening aan den middenstand en uitkee- ring ineens aan den kleinen vakpatroon, maat regelen ter bescherming van den Danderol- lenprijs bij den sigaren-verkoop, alle deze punten mochten in beginsel de instemming van den Minister verwei-ven. De middenstand heeft in Den Haag en Breda daden verlangd, de Regeering is al heel spoedig met daden gekomen. Maar er is nog iets gebeurd. In de dagen van Den Haag en Breda had het den schijn alsof het nieuwe bewind in Duitschland te gen de groote trusts en warenhuizen eens krachtig zou gaan optreden en den kleineren middenstand zou beschermen. Van al die hoopvolle verwachtingen is in tusschen niets terecht gekomen. Het is bij mooie frasen gebleven, maar in concreto is niets bereikt. De warenhuizen die een oogenblik gesloten waren werden direct weer geopend. Tietz, Wertheun, Kar- stadt en zooveel andere groote waienhuizen zetten hun bedrijf gewoon voort. Zij hebben een deel van het joodsche personeel ont slagen en ze zijn weer even vol als vroe ger. Het joodsche kapitaal is ook voor een deel vervangen door kapitaal van christenen en zelfs van de Regeering, om de huizen in stand te houden maar met al deze maatregelen is de middenstand niet gediend. Of een wa renhuis in joodsche of katholieke nanden is, laat den middenstand onverschillig Ook de z.g. strijd tegen de coöporaties is op niets uit- geloopen. Nog dezer dagen heeft de Duitsche minister Dr. Ley verklaard, dat de coöpera ties beschermd dienen te worden en dat zij daarom onder een centrale inkoop-combinatie te Berljjn zullen worden ondergebracht. Van al die mooie voorspellingen voor den middenstand is niets uitgekomen. Daaren tegen toont de katholieke Kamer-fractie en ook de Regeering, dat zij wel degelijk oog heeft voor de nooden van deze groep van burgers. ONBILLIJK De „Nederlander" schrijft naar aanleiding van den open brief van ir. Mussert aan prof. Aalberse, dat men in het politieke leven soms zeer onbillijk kan beoordeeld worden. Het blad vervolgt dan: „Maar ook van meer ernstige zijde trof denzelfden staatsman thans een in het oog loopend onbillijk oordeel. En het is dit laat ste, waarop wij de aandacht wilden vesti gen. De kundige en gewoonlijk zoo objectieve schrijver van de Kameroverzichten in de N. R. Crt. deelt mee, dat genoemd Kamerlid gisteren een „poging tot intimidatie" deed, omdat hij meedeelde, dat eenige R. K. af gevaardigden zouden stemmen tegen het wetsontwerp tot korting op de Indische pensioenen, indien daarbij de portefeuille kwestie gesteld werd, terwijl zij anders vóór het ontwerp waren. De schrijver her innert dan in dit verband, dat de heer Aalberse zelf als minister wel om een min der belangrijk Kamervotum heeft willen heengaan Wij achten dit verwijt onbillijk om twee redenen. Vooreerst omdat de heer Aalberse niet zelf dit standpunt innam (hij verklaarde zich onder alle omstandgheden tegen het ontwerp) maar het overgebracht namens anderen, van wie één eerst zelf het woon had willen voeren, doch ter bekorting van het debat daarvan afzag. In de tweede plaats omdat in dit verband o.i. de motiveering van het standpunt niet had mogen verzwegen worden. Die moti veering was de volgende. De pensioenkor ting had kunnen worden aangebracht bij verordening. Haar rechtmatigheid zou dan aan het oordeel van den rechter zijn onder worpen. In het Voorloopig Verslag kwamen sommige leden ertegen op, dat de korting bij de wet werd aangebracht, waardoor zij aan het oordeel van den rechter onttrokken werd. De Memorie van Antwoord gaf eenige goede redenen, waarom deze weg ingesla gen was, waaronder ook deze reden, dat, „waar bet hier een zoo diep ingrijpenden maatregel betrof, de gepensionner den er zekere aanspraak op mochten hebben, dat de hoogste wetgever over hun belangen be sliste". Welnu, redeneerden de bedoelde r.k leden, dan moet het parlement ook in vol komen vrijheid kunnen beslissen; anders is de zuiverheid van djt argument aanvecht baar. Wij laten daar, of die redeneering geheel juist is. De uitlating in de Memorie van Ant woord stelt uiteraard de gewone regelen van de samenwerking tusschen Regeeting en Parlement niet ter zijde, evenmin als de ministerieele verantwoordelijkheid. Een en ander blijft ook in dit geval intact, al mag gehoopt, dat de minister vrijheid zal vinden, in dit zeer buitengewone geval aan het gemeen overleg een bijzonder ruime plaats te laten. Maar juist of niet jujst, de motiveering is in elk geval van belang, omdat zij doet zien, dat hier niet maar een gewone afkeer van ministerieele pressie werkte, zoodat ver gelijkingen met vroegere gevallen zouden kunnen worden getrokken, doch dat hier werkte 'een concrete overweging ad hoe, die voor bedeelde leden niet voor den heer Aalberse het innemen van meervermeld standpunt in .casu rechtvaardigde". LAMME GOEDZAK De „Standaard" driestart: België heeft tegenover Argentinië zijn con sequenties getrokken. De monetaire maatregelen der Argentijn- sche regeering leidden tot een vrijwel alge- heeie blokkeering van de buitenlandsche schuldvorderingen. Thans is de Belgische regeering tot retor siemaatregelen overgegaan. Alle in België verblijvende personen, die van Argentinië koopen, moeten over de Bel gische Nationale Bank het aan de verkoopers verschuldigde bedrag storten. Uit deze be dragen zuilen dan de Belgische exporteurs naar Argentinië betaald worden. Voor Nederland schuilt hierin een vinger- Wijzing. Over 1923 werd door Argentinië bij ons ingevoerd voor 98.709.632 gulden, terwijl wij naar Argentinië slechts voor ruirn 7 millioen, voor 7.870.058 exporteerden. Zoo sterk is dus de passiviteit van onze handelsbalans, dat slechts 7,97 pCt. van den invoer door uitvoer gedekt is. In België is Lamme Goedzak dood Nog wel in zijn geboorteland. Zou hij dan in Nederland nog kunnen tieren HET SCHILD Professor Bender beantwoordt de vraag, of de katholieke zedeleer egoïstisch is. Deze op merking wordt dikwijls gemaakt en is schering en inslag in Dageraadslectuur, waarschijnlijk onder ouden invloed van Multatuli. Het ant woord helder en afdoende en verdiende, zoo noodig at verkort, als strooibiljet verspreid. Ir. Molengraaff vervolgt zijn beschouwingen „Over Vreugde". Drs. Taal schrijft over de pro- testantsche synoden, de uitkomsten der volks telling en hef boek van J. Lammertse over Cal- vijn. Prof. Niekel beveelt dr. Hoogveld's „In leiding tot de wijsbegeerte aan, terwijl prof. Verhaar en lector Otten onvermoeid vragen oplossen. „Gaarne werd ik even ingelicht om trent de gezagsleer bezien van R. K. standpunt", vraagt iemand. „Even".... alsof dat zoo maar niets is. Maar Pater Otten trekt toch hoofdlij nen. Zijn taak is waarlijk niet de gemakkelijk ste. In een woning aan de Zuider-Amstellaan te A'dam ontstond 'p hevige twist tusschen de twee bewoners van deze woning en een 34- jarigen diamantbewerker. De ruzie ontaardde weldra in een formeele vechtpartij waarbij het hardhandig toeging. Op een gegeven moment achtte de diamant bewerker het noodig zich van zijn tegenstan ders te ontdoen en geen ander wapen bij de hand hebbend, greep hij een groote vaas en beukte daarmee op zijn vijanden in. De iaat- sten liepen daarbij hevig bloedende wonden op. De eerste werd door de politie ingerekend en voorloopig in verzekerde bewaring gesteld. WAARSCHUWING. In het Algemeen Politieblad maakt de Com missaris van Politie te Arnhem bekend, dat door vertegenwoordigers van de N.V. Hygja Rhewav, gevestigd te Arnhem, ondergoederen worden verkocht tegen prijzen, welke ver uit gaan boven de prijzen, die als regel voor on dergoederen worden betaald. Voor den verkoop worden veelal Rijks- en gemeenteambtenaren en spoorwegpersoneel bezocht. Waar blijkens ingekomen berichten vele personen door het bestellen dier goederen en het onderteekenen van een koopbrief verplichtingen op zich heb ben genomen waarvan zij zich te voren niet voldoende rekenschap hebben gegeven, wordt een ieder aangeraden, alvorens een contract met vorenbedoelde onderneming aan te gaan, zich goed te overtuigen waartoe men zieh ver plicht. HARTELOOZE MOEDER. Door de politie te Bergen is gearresteerd een 23-jarige Duitsche ongehuwde dienstbode al daar, die verdacht werd van een poging tot moord op haar kindje van 10 maanden. Zij had n.l. herhaaldelijk haar dochtertje, dat zij bij een familie uitbesteed had. kopersehil - fers van panlappen en stukjes van naalden in gegeven, welke gevaarlijke voorwerpen in de ontlasting van het kind werden teruggevonden. De familie stelde de politie hiermede in kep- nis, die de dienstbode arresteerde Bij haar arrestatie vond de politie in haar laschje stuk ken naalden- glas, koperschilfers enz. Zij wen ter beschikking van de justilie gesteld. Goede vriendschap tusschen gemeenten en A. N W. B. Bij de herdenking van het 50-jarig bestaan van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Ne derland, op 1 Juli, heeft de Centrale Ver. voor school- en werktuinen en boomplantdagen in Nederland als jubileumsgeschenk vijftig boo- men aangeboden, om die in dit gedenkjaar door de Nederlandsche jeugd in verschillende plaat sen te doen planten, als een blijvende herinne ring en uit erkentelijkheid voor het werk van den Bond. De A. N. W. B. heeft deze boomen wederom aangeboden aan de 50 grootste gemeenten van Nederland, met verzoek zq, ter herinnering aan het gouden bondsjubilé een plaats te willen geven en zoo mogelijk daaraan een boomplant- dag te verbinden. Dit aanbod is door vrijwel alle 50 gemeen ten aanvaard en in verschillende plaatsen heeft nu het seizoen daarvoor geschikt is, het plan ten van den A. N. W. B.-boom plaats gehad met eenige plechtigheid, waarbij waardeerende en vriendelijke woorden over de vriendschap tus schen den A. N. W. B. en de gemeenten ge wisseld zijn- Zoo werd op 8 November jl. te Zierikzee de eerste boom geplant. Te Aneldoorn geschiedde de plechtigheid op 15 November door den burgemeester, mr. W. Roosmale Nepveu, terwijl de heer P. H. F. Wierts den bond vertegenwoordigde. Op 23 Noverpber trokken de schoolkinderen van Goes met muziek voorop ter planting, het geen geschiedde door het dochtertje van wet houder mr. J. W. Goedbloed, in het bijzijn van den burgemeester en verschillende andere autoriteiten. Eveneens op 23 November werd te Assen de hei-inneringsboom geplant, waarbij de Bond vertegenwoordigd werd door den heer H. M. J. Sark, consul van den A. N. W. B. Op 28 November volgde de boomplanting te Enschede, waar de boom eigenhandig door den burgemeester den heer J. J. G. E. Rückert ge plant werd, terwijl 250 schoolkinderen het boomplantlied zongen. Te Tilburg verrichtte burgemeester dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both de plechtigheid van de planting op 29 November en dienzelfden dag werd ook te Bergen op Zoom de A. N. W. B.- boom geplant, in tegenwoordigheid van den burgemeester mr. P. A. F. Blom. Op 4 December geschiedde het boomplanten te 's-Gravenlhage en op 5 December te Val kenburg. Bij al deze plechtigheden was de A. N. W. B. vertegenwoordigd, terwijl ook in den regel de heer J. R. Koning, voorzitter van de Centrale Ver. voor school- en werktuinen en boomplant dagen in Nederland, aanwezig was. Nog meer A. N. W. B.-boomen zullen binnen kort geplant worden. Overtreding van de Loterijwet De 50-jarige commissaris in effecten. J. S. te 's Gravenhage stond in hooger beroep voor de Heagsche rechtbank terecht van een vonnis van den Haagschen Kantonrechter, die hem ter zake van overtreding der Loterijwet veroor deelde tot 5 geldmoeten van 300.elk. Als getuige werd gehoord de heer M. uit Zaandam, die naar aanleiding van een adver tentie in de „R. K. Radiogids", welke tot op schrift had: „Hoe wordt men rijk en gelukkig tegelijk" waarin loten van de Soc. Ame Crédit National, als wettig geoorloofde loterij werden aangeboden, bij verdachte 5 loten had besteld waarvoor hij eeri bedrag van 13.50 stortte. Getuige ontving toen loten, waarvan de cijfers met Inkt waren ingevuld, hetgeen zijn wan trouwen opwekte. Verdachte stelde den getuige de vraag, of In dien de nummers op de loten gedrukt waren, hij ook naar de politie zou zijn geloopen. Getuige zeide, dat zulks in dat geval niet zou zijn geschied omdat hij dan meer vertrou wen in de zaak zou hebben gehad. Verdachte erkende de feiten, doch ontkende dat hij in strijd, met de Loterijwet zou hebben gehan deld. Mr. N. S. Hoekstra requisitoir nemend, be toogde dat de door verdachte uitgegeven loten inderdaad certificaten zijn, ongeacht welke naam er aan wordt gegeven. Uit het bedoelde stuk zelf blijkt, dat het recht geeft op winst kans. De kantonrechter heeft mede in zijn von nis overwogen dat S. een groqte winst maakte (53 pet.) Spr. concludeerde, tot bevestiging van het vonnis a quo. Mr. E. Hollander, de verdediging voerend, vroeg vernietiging van het vonnis, dat o.m. inhield dat S. gewend was zich in kansbereke ningen te begeven. Deze bewering wordt vol gens pleiter niet gedekt door de bewijsmiddelen. Pleiter beriep zich op een arrest van dén Hoogen Raad, met betrekking tot de Unie Loten, volgens hetwelk het karakter van een stuk wordt bepaald, door de rechten welke de hou der tegenover den uitgever heeft. Pleiter lichtte in den breede toe dat de uit gegeven stuken niet als certificaten zijn te beschouwen, doch stukken zijn die het reeht van optie op betaalde stukken geven en der halve als géwone effecten verhandelbaar zijn. De groote winst, die S. zou maken, wordt voor een belangrijk gedeelte geannuleerd door de hcoge onkosten aan de reclame en de admi nistratie verbonden. PI. concludeerde tot vrijspraak subs, opleg ging eener geringe boete. PARIJS, 7 December. (R.O.) De „Prix Gon- court" voor letterkunde is dit jaar toegekend aan André Malraux voor zijn roman „La con dition humaine". De Prix Theophraste Renaudot is toegekend aan Charles de Braibant voor zijn roman „Le Roi dort". Viaduct in den land pijler voor den bouw der Nijnïeegsche Waalbrug. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie HET VRAAGSTUK VAN DE VISCHVOOR- Z1EN1NG VAN NEDERLAND OPGELOST 7 Het is een erkend feit, dat door belemmerin gen en bezwaren de export van onze visch groote moeilijkheden ondervindt. De exporteurs zoeken naar een middel om den afzet van visch in het binnenland te vergrooten. Verschillende midde len zijn overwogen en beproefd, maar het is tot nu toe nog niet mogen gelukken het vraagstuk van den vischafzet op te lossen. Men wil het publiek meer en vaker visch laten eten en tracht dit vooral te bereiken door propaganda te maken voor het visehverbruik. Die propa ganda is op zichzejf heel mooi, en vischtentoon- stellingen en kookdemonstraties zullen zeker een nuttig effect kunnen hebben, maar dan moet daarmede gepaard gaan het leveren van visch ter plaatse aan den adspirant vischeter en wel op geregelde tijden en tegen matigen prijs. Het spreekt vanzelf, dat daarvoor in aanmerking komen in de allereerste plaats die vischsoorten, welke als massa-artikel geëigend zijn onder het groote publiek te worden gebracht en deze vischsoorten zijn de schelvisch en de schol. Verheugend is het dat in kringen ten nauwste bij den vischhandel betrokken, is ingezien, dat op den ouden weg niet kon worden voortgegaan en het feit dat te Harlingen is opgericht ee-r> In- en Verkoopcentrale voor Visch, aeed ons de vraag boven dit artikel plaatsen. Hoe de werkwijze van deze Centrale zal zijn, zullen we in het kort nader uiteenzetten. Men heeft Nederland verdeeld in 48 rayons. De voornaamste plaatsen zijn steunpunten, waar heen, uit de plaats van vischaanvoer i. c. Har lingen, de visch op geregelde tijden wordt ge zonden, naar den, daartoe aangestelden visch- handelaar, die voor de verdere distributie in zijn rayon zorgt. Men heeft er rekening mede gehouden, den ter plaatse goed bekend staanden vischhandelaar te moeten inschakelen. De visch zal door dien rayonleider tegen grossiersprijzen moeten worden afgeleverd aan winkeliers en vischventers. Deze moeten de visch ook weer tegen een vastgestelden prijs verkoopen, welke prijs zoo laag mogelijk zal worden gesteld, maar zal fluctueeren met de rijzing en daling der marktprijzen. De burgers, die van de vischven ters koopen, zullen kunnen zien op de datum- kaart hoe hoog de prijs dien dag zal zijn. Door middel van advertenties in de bladen, welke in de verschillende rayons verschijnen, zullen door de Centrale mededeelingen worden gedaan om trent de prijzen, soort en kwaliteit. Er zal ge tracht worden de allerbeste kwaliteiten onder de menschen te brengen. Dit alles en de voortdurende periodieke visch aanvoer op de verschillende plaatsen, zullen er zeker toe bijdragen het huidige visehverbruik in niet geringe mate te doen toenemen. Terwijl de gelegenheid voor den bestaanden kleinhandel om een stuk brood te verdienen blijft bestaan en nieuwe bestaansmogelijkheden worden ge opend, zullen de Nederlandsche burgers de over tuiging kunnen hebben, dat de visch niet te duur zal moeten worden betaald. Uit economisch oogpunt is deze stichting dus van groot belang en mogen we na deze korte uiteenzetting de vraag boven dit stuk gesteld, al niet dadelijk in bevestigenden zin willen be antwoorden, zeker is, dat in deze richting de definitieve oplossing moet en kan worden ver kregen. W. Verdachte ter zitting gevangen genomen. Het Haagsche Gerechtshof behandelde in hooger beroep de zaak tegen den 22-jarigen monteur W. C. J. van W„ geïntimeerde van een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij hij is vrijgesproken van den hem ten laste ge legden diefstal welke in den nacht van 21 op 22 April in een woning aan de Javastraat te Den Haag is gepleegd.. Door den officier van justitie was tegen van W. 2 jaar gevangenis straf geëischt. Nadat de president mr. Jellinghaus de in leidende vragen had gesteld, en den verdachte had ondervraagd naar het gebruik van diens tijd in den bewusten nacht werden de getuigen gehoord. Verdachte hield vol dat hij op weg was naar Amsterdam om werk te zoeken, doch de mogelijkheid bestond ook, dat hij dit zou kun nen krijgen bij een garage op den Leidsche straatweg. Verdachte zeide nog dat hij erg teleurge steld was dat de onbekende zich niet aan de afspraak had gehouden om mee te gaan. De' president merkte op dat verdachte dan wel buitengewoon grootmoedig en teerhartig moest zijn om dien onbekenden mijnheer te sparen. Mr. baron Speyart van Woerden requisitoir nemend, zeide, dat uit hetgeen uit deze be handeling en uit het vorig onderzoek is geble ken alles er op wijst, dat v. W. zich aan een van de twee inbraken welke dien nacht ge pleegd zijn, schuldig is. De symptomen van schuld aan de inbraak in de Javastraat zijn in overvloede aanwezig. Concludeerend zeide die advocaat-generaal, dat niemand anders dan verdachte deze inbraak heeft gepleegd en hij derhalve daarvoor dient te worden veroordeeld. Spr.'s conclusie was dat v. W. schuldig moet worden verklaard aan diefstal met inklimming en braak en hij vroeg diens veroordeeling, gezien de recedive, tot vier jaar gevangenisstraf met onmiddellijke gevan geneming uit vrees voor herhaling. Mr. Dahmen, de verdediger, betoogde dat hoe wel verdachte's houding ten aanzien van den onbekende verdacht is, er toch geen positie ve aanduiding schijnt te zijn waardoor diens schuld zop zijn komen vast te staan, weshalve hij bevestiging van het vrijsprekend vonnis, en afwijzing van Jiet verzoek van den adv. gen. verzocht. Na raadkamer beval het Hof op grond van vrees voor herhaling, de gevangenneming van verdachte en diens insluiting in het Huis van Bewaring. Het arrest werd daarna bepaald op 20 Dec. a.s. Op onbewaakten overweg te Heer Hugowaard_ Toen gisterenmorgen de landbouwer T Borst met paard en wagen, komende uit Bruek op Langendijk, den onbewaakten overweg te Heer Hugewaard, de z.g. Boterhuizen. over stak, kwam uit de richting Alkmaar een goe derentrein aangereden. Het paard werd door de locomotief gegrepen een zestigtal meters meegesleurd en in stuk ken gereden. Ook de wagen werd meegesleu d en vernield. De heer B. kwam er zelf wonder boven wonder met enkele lichte kwetsuren af.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2