TWEEDE KAMER AANVAARDT DE PENSIOENKORTING. WATERSTAAT IN DE TWEEDE KAMER. VRIJDAG 8 DECEMBER 1933 EEN VOORLOOPIGE BEGROOTING BEGROOTING VAN ECON. 7 4 KEN GOEDGEKEURD. INVOER VAN GEPELDE RIJST DE AANVOER VAN HARING. PRACTISCHE OPLEIDING VAN MEDISCHE STUDENTEN. LOONEN BIJ DE SPOORWEGEN. DE INBRAAK IN DE THALIA-BIOSCOOP. INDISCHE POSTVLUCHTEN. GEVAARLIJKE LIEFDE. EEN VLUCHTKELDER VOOR GAS AANVALLEN UIT DE LUCHT OPLICHTING BIJ HUIZENVERKOOP. GESMOKKELDE BOTEïI AANGEHOUDEN. HET STEUNREGLEMENT. KIND DOOR AUTO GEDOOD. MINISTER KALFF OVER COLLECTIEVE CONTRACTEN. Avondvergadering van Woensdag „Een politicus niet, een technicus, zou men mogen zeggen van ir. Kalff, al moet men dit laatste niet te eng opvatten, want in zijn hooge functie bij de Spoorwegen heeft de nieuwe Minister van Waterstaat zich indertijd ook deen kennen als man, wien sociale belangen ter harte gaan. En het feit, dat hij directeur-generaal der Spoorwegen was en ook, dat hij de Indische ondernemers leidde, wijst er op, dat wij hier staan voor een Minister, die over ongewone capaciteiten moet beschikken. Maar een poli ticus, neen. dat is ir. J. A. Kalff niet. Hij con fereert zoo'n beetje met de Kamerleden, schar relt zoo nu en dan in zijn aanteekeningen, vergeet telkens de geijkte parlementaire aan sprekingen, maar maakt den indruk van kin derlijke oprechtheid. Dat de Memorie van Toe lichting op het wetsontwerp toi vaststelling der begrooting van Waterstaat niet zoo uitvoerig is, kunnen wij billijken. Het is immers onmogelijk, dat de Minister over alle vraagstukken reeds een gevestigd oordeel heeft en daar komt bij, dat juist van hem ook bezuiniging wordt ver wacht- Kan men hem dan euvel duiden spaar zaam te zijn met toezeggingen, vooral waar hij op principieele punten volle bereidwilligheid toont? Waterstaat met zijn begrooting van ruim 75 millioen, was dezen keer weinig meer dan een vraag en antwoordspel tusschen Minister en deskundigen. De groote wetsontwerpen, die betreffende het Openbaar Vervoer en het We genfonds, zullen pas van beslissende beteekenis zijn en gelegenheid bieden over de groote lijnen van het nieuwe beleid te spreken. Nu was het klein goed: de samenstelling van den electriciteitsraad, de regeling van arbeids tijden der autobuschauffeurs, enkele quaesties betreffende de waterschappen, de organisatie der electrische overheidsbedrijven, maatregelen tegen snelheidsmaniakken. Als ik nou eens met een schoone lel kon be ginnen, zuchtte Minister Kalff ongeveer. Hoe kan men van hem verwachten, dat hij alle vragen maar zoo zal oplossen? Wijziging der Waterstaatswetgeving. Bereid, maar geen tijd. Dat Brabant, Gelderland en Limburg het niet eens werden over de Geldersche centrale, vindt de Minister ook jammer, maar hij moet de zaak in 't midden laten, terwijl de beroemde waterleidingsquaestie van Rijssen nog eens zal worden onderzocht. Dat de chauffeurs onder twee departementen hooren, vindt ir. Kalff blijkbaar ook wel raar, maar hij zag er blijk baar nog geen gat in de broeders onder één dak- te brengen. Natuurlijk heeft generaal Duymaer van Twist weer een lans gebroken voor zijn te hooge rechten betalende schippers, die zoo zwaar be concurreerd worden door de Spoorwegen. Nu wil de minister al 'tmogelijkë voor de schip pers doen, maar van de spoorwegen wil Z.Ecx. geen kwaad hooren. Die moeten zorgen het vervoer op langen afstand te houden, want anders gaan zij zeker failliet en dat kan geen enkele minister van Waterstaat gedoogon Zo> duidelijk heeft de sympathieke schippersadv >- caat het misschien nog nooit gehoord en hij bromde dan ook beduusd iets, da', de omstan ders deed lachen, maar niet tot ons doordrong. De heer IJsselmuiden zal waarschijnlijk zijn brug bij Doesburg eerder hebben dan de heer Snoeck Henkemans de zijne bij Apeldoorn. Maar de opneming van de collectieve contracten m de bestekken voor rijkswerken, waarvoor zoo wel de heeren IJsselmuiden als Smeenl Bak ker en Drop zoo warm hebben geplcL/ In beginsel is de minister niet .egeu - dat spaarde de Kamer een motie-Drop maar in de huidige omstandigheden verwachtte Z.Exc. van niet-opneming lagere inschrijvingen. De heer Smeenk had dus vergeefs herinnerd aan het feit, dat hij er al onder vier ministers over had gesproken en dat economische motieven dus, gezien de veranderde tijdsomstandigheden, geen rol konden spelen. Juist deze motieven blijken doorslaggevend voor niet opneming der c.c. in de bestekken. Wat den Luchtvaartdienst betreft, dat hij duur is en het Rijk 2% millioen kost, is juist, maar dit offer moet gebracht, meent de minister, die inderdaad ook lid van den bestuursraad der K. L. M. is geweest. Over de rechtspositie van het personeel bleek de minister niet ongerust, maar hij w?" niet ongeneigd zoo noodig aan te dringen op een goede regeling voor het personeel, dat momenteel althans een commis sie voor geschillen heeft. Alsof wij nog geen onrust genoeg hebben, heeft de wijsgeerige agrariër, de heer Louwes. er ons aan herinnerd, dat wij om de 1150 jaar een geweldige overstrooming kunnen krijgen. En dat kan volgen' professorale berekenincen elke maand gebeuren. Wij weten het niet pre cies. maar de geologen schijnen aan te nemen, dat de bodem ten aanzien van het oppervlak der zee daalt, waaruit de noodzakelijkheid van tijd tot tijd van dijkverzwaring voortvloeit. Tot onze geruststelling Bchijnt niet vast te staan of wij te doen hebben met een bodemdaling of met een rijzing van den zeestand, of met beide tegelijk, maar wat er van zij, het gaat zoo lang zaam, dat wij er gerust op kunnen slapen. Althans volgens minister Kalff en zijn des kundigen. ALWEER: SINT THOMAS. Vergadering van Donderdag De davits van het oude oorlogsschip „Tromp", dat aan de slooperstverf te Pernis arriveerde. Een circulaire van de Meelcentrale en de beteekenis daarvan. WERKVERSCHAFFING VOOR DE ZAANSTREEK Naar het „Ned. Weekblad voor Kruideniers waren" verneemt, heeft de Meelcentrale een circulaire aan alle rijstimporteurs verzonden van aen volgenden inhoud: „Ik verzoek u, mij omgaand een gespeci ficeerde opgave van uw nog niet afgewerkte rijst importcontracten in te zenden. Nood zakelijk is, dat u daarbij vermeldt den contractdatum, het land van herkomst en tradeering. Voor contracten, afgesloten op of na den 1 en December, kan ik u geen garantie geven, ■•■at ik deze partijen van u koop. fk maak u er extra opmerkzaam op, dat <t zult moeten kunnen aantoonen, dat deze ior>*racten bonafide zijn afgesloten". TTit deze circulaire leidt het blad met vrij greote zekerheid af, dat zeer binnen kort tot contingenteering van den invoer van gepelde •ijst zal worden overgegaan. Verrn""delijk zullen, vóór 1 December afge sloten 'oruracten op normale wijze kunnen worden fgewikkeld, d.w.z. ingevoerd tegen betaling van de hestaande "risisheffing ad. fl. oer 1°0 K.G. De i*oqi dezt circulaire geschapen toestand maakt evenwel op dit moment het aangaan -.--.n mei'W) contracten onmogelijk. Zooa) geei invoerverbod voor gepelde rijst, dan beteekent ra toch f m te verwacht*"1 boo- ger„ i ririsheffing. De ondergrond van deze plannen is den inveer van ongepelde rijst en daardoor de werkg "egenheid in de Zaanstreek te bevor- derer In beslag genomen partijen weer vrijgegeven. De laatste dagen zijn in verschillende haven plaatsen van ons land partijen haring aange voerd, niettegenstaande de MinLter van Eco nomische _aken bepaald had, dat i.,et ingang van 5 dezer Je aanvoer van haring verboden was. Deze partijen werden in beslag genomen en, in afwachting van de rechterlijke beslis sing, opgeslagen. Thans heeft de Minister van Economische Zaken echter bepaald, dat de in beslag geno men partijen weer vrij gegeven konden wor den. De betrokken visschers hadden voor het overige aan al hun verplichtingen, voort vloeiende uit de Haringsteunregeling, voldaan en het was aanneembaar, dat zij buiten bun schuld enkele dagen te laat waren binnenge- loope. Daarom zal ook tegen hen geen straf vervolging worde.i ingesteld. Minister blijft verlaging onvermijdelijk achten. Wij ontvingen het volgend communiqué: Op 6 December 1933 had een delegatie van den Personeelraad een audiëntie bij den Minis ter van Waterstaat over het door de directie aan den Raad bekend gemaakte voornemen om de loonei, van het personeel andermaal te verlagen. In een uitvoerige bespreking heeft de delegatie haar afwijzend standpunt nader toegelicht en verdedigd en bij den Minister bepleit om over het jaar 1934 de loonen niet te verlagen De Minister merkte op, dat de financieele uitkomsten van het spoorwegbedrijf verdere verlaging der loonen onvermijdelijk maken. Tenslotte heeft de delegatie bij den Minister er sterk op aangedrongen den geldigheids duur van het R.D.V in ieder geval met meer dan twee maan^u. te. verlengen. De Minister <.s: d,t nader in overweging Commissie van advies ingesteld inzake tegemoetkoming aan de bestaande bezwaren. De Minister van Onderwijs, K. en W. heeft een commissie ingesteld, aan welke wordt op gedragen den Minister behulpzaam te zijn bij het treffen van maatregelen ter tegemoet koming aan de bezwaren, welke de practische opleiding van medische studenten aan de Rijksuniversiteiten door de groote toeneming van het aantal studenten ondervindt. Benoemd zijn tot lid en voorzitter: mr. J. Terpstra, oud-minister van Onderwijs, K. en W., lid van de Tweede Kamer; tot leden: dr. W. A. Kuenen, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; dr. Th. M. van Leeuwen, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; dr. L. Polak Daniels, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; dr. J. F. J. ten Berge, directeur-geneesheer van het Ziekenhuis van den H. Joannes de Deo, te 's-Gravenhage; dr. J. Hekman, geneesheer directeur van het Gemeente-ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam en tot secretaris; Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, commies bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De „Oehoe" (uitreis), gisteren uit Amster dam vertrokken, is in Marseille aangekomen. De „Pelikaan" op thuisreis is gisteren van Athene vertrokken en te Rome aangekomen. De „Rijstvogel", op uitreis naar Ned. Indië, is uit Bagdad vertrokken en te Karachi aangeko men. VERHOOGING VAN WEGENBELASTING Het bestuur van den B. B. N. is Woensdag in vergadering bijeengekomen om zijn houding tegenover het wetsontwerp tot verhooging van de wegenbelasting te bepalen. Beide verdachten 3 jaar gevangenisstraf. De Haagsclie rechtbank wees vonnis in de zaak tegen de beide verdachten van de in braak in de Thalia-bioscoop aan de Boekhorst straat, gepleegd in den avond van 27 Maart j.i. De rechtbank veroordeelde J. C. O. en J. v. d. B. ieder tot 3 jaar gevangenisstraf. De schilder H. L. v. d. W„ die den beiden verdachten inlichtingen had verstrekt, werd wegens uitlokking van misdrijf veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. VERDUISTERING. Wegens verduistering ten nadeele van de Vereeniging voor vreemdelingenverkeer te Leeuwarden stond voor de rechtbank aldaar terecht B. Z. 42 jaar, colporteur, die voor deze instelling loten had verkocht en de opbrengst 2000 ten eigen bate had aangewend. Rekening houdende met het feit, dat mis schien nog meerdere vervolgingen tegen ver dachte zullen worden Ingesteld, eischte 't O.M. een gevangenisstraf van 1 jaar. Onder hooge spanning, maar ook op onver anderd hoog peil is hedenmiddag de gedachten- wisseling tusschen Regeering en Tweede Ka mer over de korting der Indische pensioenen voortgezet en beëindigd. De zegepraal was aan de zijde der regeering. Men mag over het ver loop van deze gedachtenwisseling zeggen wat men wil, en het laatste woord is zeker nog niet gesproken, al gelcoven wij, dat de Eerste Ka mer, van welke de meeste leden met haar Voorzitter in de loges aanwezig waren om met intense belangstelling de debatten te volgen, de heden gevallen beslissing niet zal ver loochenen, maar drie feiten heeft dit gebeuren onomstootelijk bewezen Vooreerst, dat het een zegen is, dat principieele maatregelen als deze pensioenkorting niet per decreet door een dic tator kunnen worden getroffen, maar dat zij voor het forum der publieke opinie in de par lementaire arena op haar innerlijke waarde worden getoetst. Vervolgens, dat het een leelijke legende is te beweren, dat het parlementaire peil zoo daalde; redevoeringen als Colijn, Aalberse, de Geer en Visscher uitspraken, bewijzen het tegendeel. Tenslotte, dat het omvaar is, als stelden de afgevaardigden eigen- of partijbelang boven landsbelang. Kamerleden, die belanghebbende waren, zoo de ingenieurs Feber en Cramer, stemden niet mee. Zelfs het feit, dat ook zijn zoon bij de wet betrokken is, deed den heer Vliegèn zich van stemming onthouden. An dere belanghebbenden, zoo de heeren van Kempen en Lovink, stemden voor de wet. Ook aan de Regeering mag een woord van erkenning niet worden onthouden voor het feit, dat zij de gewetensbezwaren der oppositie heeft ontzien en dus de kabinetskwestie niet heeft willen stellen, integendeel, uitdrukkelijk den ordonnantleweg heeft willen open houden, ondanks de herhaalde vraag van Jhr. de Geer. Geer. Deze handelwijze, gevoegd bij de werkelijk meesterlijke wijze, waarop Minister Colijn het ontwerp heeft verdedigd, deed de schaal zeer beslissend doorslaan naar de Regeering, die zich tot de korting gemachtigd zag door een stem ming, waarbij 33 leden hun „tegen", doch 56 hun „vóór" lieten hooren. Tegen de wet stemden alle aanwezige so ciaal-democraten, de communisten, Sneevliet, de christelijk-historische mej. Katz met de heeren de Geer, Krijger en Snoeck Henke mans, alsmede de katholieken Aalberse, Bon- gaerts, IJsselmuiden, van Koeverden, baron van Voorst tot Voorst, Engels," Suring, van Poll en Mr. Arts. De heeren Zandt en van Dis ble ken vóór vanwege den financieelen noodtoe stand; de heer Westerman draaide eensklaps om vanwege de mogelijke politieke gevolgen. De Vriiheidsbond stapte over zijn bezwaren heen Ket beele ministerie was bijna voortdurend aanwezig en Minister Marchant schoof van tijd tot tijd over tafel een papiertje naar den Pre mier.' die de laatste granaten van de heeren de Geer en Aalberse had op te vangen en moest beantwoorden. Wat deze oud-Ministers opwierpen was ze ker geen te veronachtzamen schroot. Professor Aalberse handhaafde zoowel zijn grondwettig als zijn moreel bezwaar en het feit, dat men de zaak buiten den rechter om regelde. De hoogleeraar beriep zich voor het toetsings- recht op zijn collega, den bekenden Indoloog Kleintjes, al schijnt hier dubium te zijn. Het bezwaar van professor Aalberse ontleend aan art. 177 van de Grondwet, was van zijn stand punt bezien onaanvechtbaar en werd zeker versterkt door het beroep op ons civielrechte lijk beginsel Inzake de preferentie van schulden uit arbeidsprestatie. Ook ons is niet duidelijk, waarom de Staat wel eigenmachtig de eene en niet de andere verbintenis verbreken mag. De heer van Poll bleek des noods tegen geen Grondwetswijziging op te zien, maar zijn op lossing scheen ons ook niet onbedenkelijk en de Regeering wees ze zeer beslist af. Ee:i andere kwestie is natuurlijk, of het hier niet een verbintenis geldt, maar een pu bliekrechtelijke regeling, doo. de Overheid naar omstandigheden te wijzigen.. Jhi. de Geer ontkent dit laatste eveneens beslist en men kan onmogelijk volhouden, dat hij voor zijn stelling ^een sterke historische bewijzen heeft aangevoerd. Nooit heefi een kabinet erkend, dat pensioenen variabe' zoudei. zijn. Als nu zoowel prof. Aalberse als mr. de Geer van middag er den nadruk op legden, dat het overstag gaan de consequentie meebrengt, dat men de Stichtingswet verandert en ook den oud-gepensionneerden geen toelagen maar ver hoogd pensioen toekent, lijkt ons dit onverbid delijk logisch en is dr. Rutgers niet klaar met te zeggen, dat dit een zaak is, die ook al van den stand der schatkist afhangt. De premier heeft in dit verband opgemerkt, dat men op de oude pensioenen al toeslagen gaf, maar daarmee is men er noch wat het beginsel, noch wat de uitwerking der Stichtingswet aangaat. Van belang leek ons verder de Geer's ar gument, ontleend aan art. 172 der Grondwet. Ook andere onderdeden van dr. Colijn's be toog zijn trouwens door de beide afgevaardig den aangevallen, die persisteerden bij de mee ning. dat de korting in strijd is met de recht vaardigheid. Op dit punt zijn de professoren Aalberse en Vi3scher wederom hoofsch slaags gewees. net een beroep op Sint Thomas van Aquino Had de protestantsche hoogleeraar gisteren de meening van St. Thomas over het wezen der wet zeker onvolledig weergegeven, zooals mr. Aalberse duidelijk aantoonde, van daag beriep de anti-rev. afgevaardigde zich opnieuw op Sint Thomas, ditmaal op diens meening over de verandering der wet. Wij hebben de Summa nageslagen en meenen, dat de hoogleeraar zich nu beriep op quaestio XCVII, artikel 2 in corpore, waar Thomas leert, dat de wet veranderd worden mag, in zooverre door die verandering het gemeene welzijn wordt gediend. Thomas huldigt hier het wijze standpunt, dat een verandering van de wet niet lichtvaardig mag geschieden, wil r-en den eerbied ervoor niet ondermijnen. Er moet óf een allerhoogst en allerevidentst nut bij betrokken zijn, óf „allerhoogste noodzaak óf de wet moet „duidelijk onrecht inhouden en (hier zouden wij „aut" niet met „of" durven vertalen, want het „vel" schijnt telkens op zich een voldoend argument in te houden) het handhaven van de bestaande wet zou „aller schadelijkst" moeten heeten. Prof. Visscher had hier zijn conclusie klaar, hij laadde den bewijslast op zijn opponent, die zou moeten aantoonen, dat een verandering der Pensioenwetten niet rechtvaardig was. Prof. Aalberse had o.i. echter de onrechtvaar digheid bewezen en hij zou zich zeker hebben kunnen beroepen op het vierde artikel van de 96e kwestie, waar Thomas immers leert, dat een wet onrechtvaardg kan zijn „als de lasten ongelijk worden verdeeld, ook als zij gericht zijn op het algemeen welzijn". De katholieke hoogleeraar acht het immers onrechtvaardig, wanneer de Staat wel zijn schulden betaalt aan een deel der crediteurs, maar een ander deel eigenmachtig kort. Dit standpunt scheen ons door prof. Vir- exegese verder aan meer ervaren geleerden over. De Summa is nu eenmaal niet zoo een voudig. Misschien zouden andere voorstemmers weer een beroep kunnen doen op de plaats in het tweede artikel van quaestio XCV, waar Tho mas op de „veelvoudige variteit der mensche- lijke verhoudingen" wijst. En zij kunnen zich ook nog op Thomas beroepen, die de Staten Generaal stelden boven den rechter, want de heilige geeft immers ook drie redenen, waar om een regeling bij de wet te prefereeren is boven de rechterlijke uitspraak. De protestant sche professor Hermelink had toch maar gelijk, toen hij in 1924 schreef; „Dat de logisch-me- taphysieke scholing door de Summa van den Aquiner door niets ter wereld kan worden vervangen, moesten wij zonder meer erken nen, en onze studiehervormingsplannen daar naar richten". Het is misschien wat voor Minister Marchant bij het voordragen van professoren in de wijs begeerte, al vond ds. Lingbeek, die midden tusschen de anti-revolutionaire broeders in zat, het blijkbaar wel griezelig, dat de Aquiner Groentenkoopman voor de rechtbank. Op 14 October speelde zich op den Spaarn- dammerdijk te Amsterdam tusschen een groen tenkoopman en zijn vroegere verloofde een scène af, die leidde tot vervolging van eerst genoemde. De man had zijn meisje met een groot mes een paar onbeteekenende wonden toegebracht. De vader van het meisje, een trambestuurder, die juist met zijn tram op de plaats van de ruzie reed, kon tijdig ingrijpen, om erger te voorkomen. De groentenkoopman stond gisteren voor de Amstmdams'.he rechtbank terecht, verdocht van bedreiging tegen het leven. De man leed ter zitting aan geheugenzwakte. Hij herin nerde zich niets meer van het gebeurde. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat verd. het meisje reeds eerder had be dreigd en na 14 October was zijn houding nog weinig verbeterd, vandaar, dat hij zich thans in hechtenis bevindt. De Officier van Justitie, mr. Bosch, achtte het ten laste gelegde bewezen. Gezien de hou ding van verdachte requireerde hij zes maan den gevangenisstraf. Een verzoek tot onmiddellijke invrijheid stelling werd afgewezen. zoo serieus werd genomen. Wellicht echter wil len onze kiezers er rekening mee houden, dat er in 't parlement niet alleen over, wat men practische dingen noemt, gehandeld wordt. Wij behoeven over de zaak niet lang meer uit te weiden. Zij is beslist. Maar men moet zich niet ontveinzen, dat deze beslissing van zeer principieele beteekenis is en, zooals de heer van Poll terecht opmerkte, ver strekkende gevolgen kan hebben. Over den speculatieven kant der zaak zullen misschien onze theologen nog eens het hunne zeggen een journalist kan nu eenmaal deze zaken niet au fond be handelen in den korten tijd, welken hem voor het formuleeren van zijn gedaohten wordt ge gund en onze deskundigen zullen ook de andere aspecten der zaak bezien. Maar één ding moeten wij toch wel zeggen: de rechts grond van het nu genomen besluit mag wel ter dege aan onze ambtenaren worden uiteengezet Ons land beschikt over een zeer integer amb tenarencorps en men moet zich zeker wachten deze integriteit te zwaar te beproeven door te morrelen aan de overtuiging der landsdiena ren omtrent een zekere toekomst. Gaat de ambtenaar daaraan twijfelen, dan moet terdege de mogelijkheid onder 't oog worden gezien dat het met die integriteit kan misloopen. Dit is geen dreigement, laat staan een insinuatie men kan nooit voorzichtig genoeg zijn maar een overweging, die ons bij de behande ling van dit wetsontwerp door het hoofd speelde. Wel dient ook gezegd, dat de Regee ring haar maatregel nam om grooter kwaad (niet in den morèelen zin) te voorkomen, n.l. een failliet van den Staat. De wet bevat een korting, die maximaal loopt tot 17 pet. van alle oud-Indische ambtenaren met dien verstande, dat oud-gepensionneerde militairen (ook de officieren vallen pr door het amendement-Joekes nu onder) geen grootere korting krijgen dan zij zouden gekregen hebben, indien ze nieuwe pensioenen hadden gehad. Oorspronkelijk zou de wet ingaan 1 Januari a.s. en van kracht blijven tot 1 Januari 1936. Zij is nu in zooverre gemitigeerd door het arnen-dement-Bierema c.s., dat over het tijdvak van 1 Januari 1934 tot 1 April 1934 de korting voor 40 pet. en over het tijdvak van 1 April 1934 tot 1 Juli 1934 voor 75 pet. wordt toege past. De Kamer heeft tenslotte de begrooting van Economische Zaken z. h. s. goedgekeurd, na dat Minister Verschuur zijn denkbeeld over de visscherij had uiteengezet. Hij had nog een vordering op den kooper. De 53-jarige koopman H. V. uit Hilversum stond gisteren voor het gerechtshof te Amster dam in hooger beroep terecht, verdacht van oplichting. De rechtbank had hem te dier zake tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een Hilversummer wilde in October van het vorige jaar een huis koopen, de koopman H. V. trad als tusschenpersoon op; hij kwam bij zijn opdrachtgever met de mededeeling, dat het huis te koop was voor een bedrag van 20.500. De aspirantrkooper ging hierop on middellijk in, omdat hij het huis graag wilde hebben. Later bleek, dat de tusschenpersoon, met goedvinden van den verkooper, 1250 op den bedongen prijs van 19.250 had gelegd. De kooper n.l. had argwaan gekregen t.o. van V. en was naar den vroegeren eigenaar van het perceel getogen, deze had hem verteld, hoe de vork in den steel zat. Verdachte beriep er zich op, dat hij nog geld van den kooper van het huis te vorderen had. De procureur-generaal, mr. Bauduin requi reerde bevestiging van het vonnis. Arrest 21 December. STEUN VOOR ROGGE EN GERST. Van oogst 1933 3.50 per honderd kg. HAAGSCH GERECHTSHOF. De eerste in Nederland. i scher's beroep niet weerlegd, al laten w\j da i gebracht. Men meld-1 ons uit Den Haag; Op het tuk bouwterrein, dat gelegen is op den hoek ran de Groote Marktstraat en het Spui tegenover het Haagsche Modehuis, is men vorige week begonnen met de werkzaam heden voor de stichting van een groot ge bouw, waarmede deze zijde van den nieuwen verkeersweg tusschen het Spui en de Wagen straat voltooid zal zijn. Het nieuwe gebouw is bestemd voor huisvesting van een groot ma gazijn en wordt gebouwd onder ar-Mtectuur van den heer A. H. van Leeuwen, an dieet B N. A. Een bijzonderheid van het nieuwe geb'uw dient afzonderlijk vermeld te worderHet krijgt n.l. een vluchtkelder tegen ga- e- bom aanvallen uit de lucht. De hec. Lassen, de toekomstige eigenaar van het nieuwe gebouw, heeft beslo' ar zijn nieuwe pand van een vluchtkelder, t rr be schikking van het publiek, dat in de nabij heid van het gebouw zor zijn, te voorzien. Onder het gebouw is zeer vee" plaats te maken, daarom was het mogelijk daaraan de ruimen bestemming als boven bedoeld te geven. Aldus krijgt den Haag der eersten vluchtkelder in Nederland. Het Gemeentebestuur en de Generale Staf hebben van het idee van den heer Lassen met groote belangstelling kennis genomen; de Staf heeft den architect met zijn advies geholpen. Van den kelder, die onder het geheele ge bouw doorloopt en ca. 50 meter lang bij 7 Va Meter diep is, wordt ca. 40 M. als vluchtkelder gebezigd. Deze ruimte Is door „sluisaeuren" in vakken verdeeld. De veronderstelling is, dat het wandelende publiek plotseling genood zaakt zou kunnen zijn het lijf te bergen, waarbij rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat op straat reeds een ge vaarlijk gas is verspreid, en zich aan de klee ding van de voorbijgangers heeft gehecht. De sluizen (complexen' van met rubberband her metisch sluitende Jcuren, die bovendien door een geïmpregneerd gordijn zijn afgeschut) die nen ervoor dez personen te desinfecteeren alvorens zij in den kelder worden toegelaten. Evenzoo zijn er andere maatregelen genomen om de binnendringing van gevaarlijke gassen te beletten. De luchtverversching in de kei- ders, die als rustplaats zullen worden inge- 1 richt, geschiedt door luchtkokers naar het dak, die met een filterapparaat zullen worden j ingericht, dat alleen zuivere lucht doorlaat. De kelder heeft drie toegangen met een overeenkomstig drievoudig sluizenstel. Hij zal ook een groote mate van beveiliging geven tegen gewone bomaanvallen. De smokkelaars wisten te ontkomen. Door de kommiezen te Tilburg werden gis terenmorgen omstreeks half vier nabij de Poelstraat aldaar 156 K.G. gesmokkelde boter en drie rijwielen in beslag genomen. De drie smokkelaars wisten te ontkomen. MEISJE GESCALPEERD. Door een machine gegrepen. In de tricotagefabriek der fa. Schmidt te Wildervank is gisterenmiddag het 18-jarig meisje van W. met een in werking zijnde ma chine in aanraking gekomen. Haar haren werden totaal afgerukt. In ernstigen toestand is het slachtoffer naar het Academisch ziekenhuis te Groningen over- Arresten. Het Haagsch Gerechtshof bevestigde Woensdag het vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij de 26-jarige tuindersknecht de M., ter zake van rijwieldiefstal, meermalen gepleegd, is veroordeeld tot lVs jaar gevangenisstraf. Eveneens werd bevestigd het vonnis van die zelfde rechtbank, waarbij de chauffeur J. B. uit Katwijk a/R., wegens het veroorzaken van dood door schuld, is veroordeeld tot 1 maand hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar; en het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank, waarbij J. D., dood graver en strandopzichter te Hoek van Hol land, is vrijgesproken van het hem ten laste gelegde veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. (Het schieten met een jachtgeweer op den openbaren weg). De rechtbank te Middelburg had den 23- jarigen landbouwer A. L. P. en diens zuster R. M. P., ter zake van wederspannigheid en be lemmering van een ambtenaar in de recht matige uitoefening zijner functie, veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. Het hof bevestigde het vonnis ten aanzien van eerstgenoemde en veroordeelde de zuster tot een voorwaardelijke straf van twee weken en betaling van een geldboete van ƒ30 subs. 30 dagen. Vrijgesproken werd de chauffeur C. G. O. uit Overschle. die door de Haagsche rechtbank, wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld was veroordeeld tot ƒ50— subs. 20 dagen. ONVERANTWOORDELIJKE NAVIGATIE- De Raad voor de scheepvaart heeft Woensdag uitspraak gedaan inzake het aan den grond varen van het motorschip „Fax I" in de Menai Strait aan de Westkust van Engeland. De Raad is van oordeel, dat dit ongeval ge heel aan onverantwoordelijke navigatie moet worden toegeschreven. Het ongeval is geheel aan de schuld van den kapitein te wijten Een straf van schorsing acht de Raad hier geboden. De Raad ontneemt hem de bevoegdheid om als kapitein te varen op een schip ,als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van veertien dagen. Voorts heeft de Raad uitspraak gedaan in zake de aanvaring tijdens mist van het Neder- landsche stoomschip „Pax I" met het Britsche stoomschip „Longships" op de Theems. De Raad is, met den Inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, van oordcel, dat deze aanva ring aan een ongelukkigen samenloop van om standigheden moet worden toegeschreven. Bij het plotseling opkomen van de mistbank heeft de kapitein onmiddellijk den motor gestopt en is hij, toen hij vooruit niets hoorde nog even blijven doorloopen, terwijl, toen hij het klok- sein hoorde, de afstand tot het ten anker lig gende schip'te klein was om een aanvaring te voorkomen. De minister van Economische Zaken heeft thans den steun vastgesteld voor den oogst 1933 van de hier te lande verbouwde gerst en rogge. In Stct. 239 is opgenomen het reglement volgens hetwelk deze steun zal worden ver leend. Het volgende ontleenen wij daaraan. Rogge. Als groep van producenten van crisisproduc ten in den zin van artikel 5 van de Crisissteun- beschikking 1933 wordt erkend de groep der Nederlandsche telers van rogge. Onder gedorschte rogge wordt in dit regle ment verstaan de gezonde en usantieel markt- schoone gedorschte rogge. De steun wordt vastgesteld op 3.50 per 100 K.G., gedenatureerde rogge. Voor de berekening van het uit te keeren steunbedrag komen in aanmerking; a. de hoeveelheden gedorschte rogge, welke voor 16 Augustus 1933 door telers waren ver kocht, en welke zijn vastgesteld door de Stichting Ned. Graaneentale naar aanleiding van door haar gecontroleerde opgaven van de gewestelijke tarwe-organisaties; b. de hoeveelheden zaairogge. welke zijn uitgezaaid voor 30 September 1933, na te zijn gedenatureerd en geplombeerd door den Ne derlandsehen Algemeenen Keuringsdienst; c. de hoeveelheden gedorschte rogge, welke na 30 September 1933 zijn gedenatureerd over eenkomstig het bepaalde sub C van dit artikel. Als producent van crisisprodueten in den zin van artikel 6 van de crisissteunbeschikking 1933, wordt erkend iedere Nederlandsche teler van gerst oogst 1933, hetzij natuurlijk dan wel rechtspersoon, die een onderteekende erken- ningsaanvrage, volgens door de Nederlandsche Graancentrale vastgesteld model, heeft inge diend bij de Gewestelijke Tarweorganisatie. Gerst. Onder gedorschte gerst worden In dit regle ment verstaan de gedorschte gerst, oogst 1933 en het mengsel van gedorschte gerst en ge dorschte rogge, afkomstig van een gemengden aanplant oogst 1933, beide voor zoover ze ge zond en usantieel marktschoon zijn. Indien de gedorschte gerst bestaat uit een mengsel van gerst en rogge, dan moet deze gedorschte rogge gerst voor de uitbetaling van den steun worden gedenatureerd. Ten aanzien van de hierbedoelde gedorschte gerst vervalt de steunregeling voor rogge. De steun wordt vastgesteld op 3.50 per 100 K.G. gedorschte gerst. Voor de berekening van het totaal per teler uit te keeren steunbedrag komen in aanmer king. a. de hoeveelheden gedorschte gerst, welke voor 16 Augustus 1933 door erkende telers waren verkocht, en welke zijn vastgesteld door de Stichting Ned. Graancentrale, naar aanlei ding van door haar gecontroleerde opgaven van de Gewestelijke Tarwe-Organisaties; b. de hoeveelheden zaaigerst, welke zijn uitgezaaid voor 30 September 1933, na te zijn gedenatureerd en geplombeerd door den Ne- derlandschen Algemeenen Keuringsdienst; c. de hoeveelheden gedorschte gerst, welke op 30 September 1933 op de bedrijven der erkende telers aanwezig waren en welke zijn vastgesteld door de Stichting naar aanleiding van de onder haar contróle door de Geweste lijke Tarwe-Organisaties uitgevoerde desbe treffende inventarisatie; d. de hoeveelheden gedorschte gerst, welke na 30 September 1933 onder controle der Ge westelijke Tarwe-Organisaties volgens hierna In te stellen regelen zijn of worden gedorscht, vastgesteld door de stichting naar aanleiding van de door haar gecontroleerde opgaven van de Gewestelijke Tarwe-Organisaties; e. de hoeveelheden gedorschte gerst, welke zich bevinden in mengsels afkomstig van aan plantingen, waarin de gerst gemengd was met een of meer andere gewassen waarvoor geen steunuitkeering in weiken vorm ook is vast gesteld door de Afdeeling Binnenland der Stichting naar aanleiding van de resultaten van de analyses van een dubbel monster van het mengsel, hetwelk tijdens het dorschen door een bij dat dorschen steeds tegenwoordigen controleur van de Gewestelijke Tarwe-Orga- nisatie wordt genomen en waarvan een mon ster wordt onderzocht door de Gewestelijke Tarwe-Organisatie en door de Afdeeling Bin- ienland der Stichting; 1. het halve gewicht der hoeveelheden z.g. „vliezengerst" d.i. gerst waarin een kwantum vliezen aanwezig is. Het is den erkenden gerstteler verboden ge durende den dorschtijd andere gedorschte gerst dan gedenatureerde op zijn bedrijf aan wezig te hebben. DE ROOFMOORD IN DE JOAN MAETSUYCKERSTRAAT TE 's-GRAYENHAGE .„y --; i- Een der enorme pijlers voor de brug, die Jutland met het eiland Fünen zal ver binden en die Europa's grootste brug zal fjjn. De gesignaleerde jongeman de dader7 Naar wij vernemen, heeft de jongeman, die Zaterdagochtend J.I. 8 uur, in de rijwielbe waarplaats op het Staatsspoorstation een fiets in bewaring had gegeven, om zich daarna met een doos onder den arm te voet naar de Joan Maetsuyckerstraat te begeven, vanwaar hij togen kwart voor elf terugkeerde om zijn fiets te halen, zldh ondanks den oproep, welke in alle bladen werd opgenomen, niet bij de politie gemeld. Met vrij groote zekerheid mag dus worden aangenomen, dat deze jongeman de dader van den moord op mevr. Harmsen is. Begrafenis van het slachtoffer. Onder groote belangstelling is gisterenmid dag op „Oud Eik en Duinen" ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mevrouw Harmsen, het slachtoffer van den moordaanslag in de Joan Maetsuyckerstraat, die Zaterdag j.l. aange vallen werd en Zondagavond aan de bekomen verwondingen is bezweken. De begraafplaats was voor het publiek afge sloten, buiten had zich een groote menigte ver zamel', die hoopte van de droeve plechtigheid getuige *e kunnen zijn. Eohter werd slechts een zeer beperkt aantal personen toegelaten. In de rouwkapel werd orgelmuziek ten ge- hoore gebracht, waarna de kist, gedekt door eenige kransen, grafwaarts werd gedragen. Een huisvriend van de familie Harmsen be dankte namens den diep gesohokten echtgenoot voor de belangstelling. Plotseling de straat overgestoken. Gisterenmiddag is in de Kerkstraat te Noord- wijkerhout het 4-jarig dochtertje van den heer W. Heemskerk, toen het plotseling de straat overstak, door een luxe-auto, bestuurd door den heer A., aangereden. De kleine be kwam een schedelbreuk en is een kwartier later overleden. De politie heeft het lijkje en de auto in beslag genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4